S. KROM I 0 ïl-ONS BLAD o I DE FINANCIEELE KRISIS IN ENGELAND HERFST NEDERLAND EN DE KRISIS 1^ ENGELAND DINSDAG 22 SEPTEMBER 1931 STOOMERIJ EN VERVERIJ bij Tilburg JOH. LAUWERS PATGLOF 3 - ALKMAAR Brillenreparatle’s vlug en billijk II VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 222 f40 VOORNAAMSTE NIEUWS IC 1 I r Brutale roofoverval H. M. de Koningin geeft het voorbeeld Brazilië staakt de betalingen K i u DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN Laat thans uw wintermantel verven. Het bespaart U een nieuwen. te I taak. f3000.- f 750.-f 250.- f 125.- f 50.- AAMGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL NOG EENS: DE HOOGERE INKOMENS A- De noodwetten door het Lagerhuis goedgekeurd Met 275 tegen 112 stemmen het dr. Post door van '<Zle ook pagina Buitenland) t en de rtl ie Ik hoogere regeering P e Geen reden tot ongerustheid „Nederlands positie is volkomen gezond” i I I I i oude De daden ontkwamen i m *8 l- k jl L I t oi, verlies van 'n anderen rinser L la Ua tie ook in totaal nog steeds maar datgene, dat de allerrijksten geven aan Inkomstenbelasting Het is weer gedaan.... met den zomer! Dit klinkt wel een beetje als spot. Maar toch, de kalender beweert het. Het herfstweer komt hedge aan bod! Thuis worden de kachels gepotlood. De kolenman brengt anthraciet. De ramen gaan dicht, want de koude, Die mógen, die lusten we niet! Je loopt nu niet meer In je strandpak, In regenjas vind Je je heil. En schoenen met dubbele zolen Zijn weer met het herfstweer in stijl. De herfsten je moet er van niezen, De griep maakt entrée bovendien. Je steekt dan Je neus in je zakdoek. Je slikt weer, verwoed, asperien. De winkels vertoonen de mode.... Je vrouw-vindt het zalig en knus. Je merkt het dlrekt! maakt zjj koopjes. Dan uft zich dat steeds in een....kus! MARTIN BERDEN De Koninklijke Militaire Kapel naar Parijs at. lie De M dat ei nlek. doen staat Mr. Vissering op reis Naar het „Volk” verneemt is mr. Vissering, directeur van de Nederlandsche Bank, gister ochtend naar het buitenland vertrokken. ADVERTENTIEPRIJS* regels f an Ido Is ai Is BUREAU Tekfoon: ten scH rini in het plaats eenlge Barometerstand 9 uur v.m.772. Stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.30 uur. De en de L le e> I eeïj buitenlanc HU gaf ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar Veer bulten Alkmaar Mei Geïllustreerd Zondagsblad 9.M hooger et i- 1- Jt- rol er. 17 et. ter 11- fat w- 3 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 2A5 I tr- >n- ist dit er, an id. Geen feestelijkheden tijdens Haar verblijf te Amsterdam In verband met de verscherping der moei lijke economische omstandigheden, waardoor alle lagen van de bevolking worden getrof fen, heeft zien van haar verblijf I vangsten ten zoodat zoowel diners niet zt De meening van den heer Pierson Nederland's positie is volkomen gezond Naar aanleiding van de financieele krisis in Engeland heeft het Nederlandsch Corres- pundenvle-Bureau een onderhout' gehad met den heer Pierson, firmant van het bankiers huis Heldring en Pierson te 's-Oravenhage. Verwacht u een erns’ige depreciatie van het pond? werd gevraagd. Wat moet men een ernstige depreciatie noemen? Laten wjj toch geen voorbeelden in het hoofd halen als de marken-lnflatie. Zon der nog daarvan de dessous aan te raken, zou ik zeggen, aldus de heer Pierson, dat hier hoogstens van een stabilisatie naar een punt, een betrekkelijk aantal proc.mten lager dan f 12 sprake kan zijn. En de bezKter van Engelsche fondsen? Die zal zich met die relatieve waardee- rlng van zijn bezit moeten tevreden stellen. Waar zijn wij in den laaisten tijd al niet aan gewoon geraakt op het punt van waardebepaling van onze portefeuille! Deze phase der krisis, ingezet In October 1929, na voorbereid te zijn door alle overdrijving van vóvr dien datum, is zichtbaar een natuurlijke en laat ons hopen de laatste. nJ. het bunde ling» opzeggen van elk vertrouwen, nu aoo- worden, waren was In het Hoogerhuis. In het Hoogerhuis verweet Lord Mosley de regeering, dat de regeerlng zich door de ban ken laat controleeren welke bewering door lord Rading tegengesproken werd, die ver klaarde, dat de bankiers het land loyaal heb ben gediend. De socialistische lord Parmoor noemde het belachelijk, zoo men mocht meenen, dat Enge, land met zijn ontzaglijke hulpbronnen te lij den zou hebben van een maatregel die ten slotte slechts van tijdelijken aard is. Aan het einde van de beraadslagingen deel de lord Reading mede, dat de Engelsche re geering alle bemoeiingen voor het oljeenroe- pen van een internationale conferentie ter bespreking van het vraagstuk van den gouden standdaard zal steunen. Indien het geld op het goud gebaseerd zou worden dan is het duidelijk dat een uitweg moet worden gevon den, om den gouden standaard te handhaven. Daarop werd de zitting van het Hoogerhuis onderbroken in afwachting van de aanneming van de wet door het Lagerhuis, dat het wets voorstel dan aan het Hoogerhuis zal toezen den. M. de Koningin besloten, at te voornemen, om gedurende de hoofdstad feestelijke ont- ilelze te doen plaats hebben, H avondfeest als de offlcieele :n doorgaan. zal de Bank van Engeland schadevergoeding ontvangen voor de maatregelen, die' zij óp grond van het gisteren door het kabinet 7 genomen besluit voor het gereedkomen van de wet heeft genomen en ten slotte zullen voorbereidingen worden getroffen die het mogelijk maken, alle gevolgen tegen te gaan die uit de opheffing van den gouden stan dard zouden kunnen ontstaan. In het bij zonder zal daardoor een overdreven kapitaal- vlucht naar het buitenland worden verhin derd. In dit geval, en eveneens wanneer de prijzen al te sterk mochten aantrekken, zou de regeering geen oogenblik aarzelen, om de noodige maatregelen met den noodigen spoea too- te passen. (Huishoudster mishandeld, een landbouwer bedreigd geen baisse-transacties worden uitgevoerd, en ook geen aandeelen verkocht waarvoor geen stukken aanwezig Door laatstgenoemden maatregel i dus onmogelijk affaires voor rekening het buitenland te bewerkstelligen. Kort Vaa 1—5 1^5; elke regel meer/9J5- RECLAME per regel 8.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's f SM. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” b(j vooruitbetaling per plaatsing 0.M per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 9.13 Heden een gewone beursdag Door de Vereeniging voor den Effectenhan del wordt het volgende medegedeeld: In verband met vragen omtrent levering en betaling van effectenposten vernemen wij. dat er de aandacht op gevestigd wordt, dat het besluit tot sluiting der beurs alleen be trekking had op Maandag 21 September 1931 zoodat te dien aanzien Dinsdag 22 Septem ber 1931 als een gewone beursdag moet wor den beschouwd. Geen vroegbeurs te Amsterdam Evenals gisteren werd hedenmorgen te Amsterdam In verband met de financieele krisis In Engeland geen vroegbeurs gehou den. hem nóg meer zou plukken. Wij nemen dus aan, dat de één al 3, ■j ander al 30 pct. van zijn inkomen Inhoud wetsontwerp. Men meent te weten dat het wetsont werp inzake den gouden standaard drie hoofdpunten zal bevatten. In de eerste plaats zal een deel van de wet van 1925 (inzake de wederinvoering van den gouden stan- J JHfdl bulten werking worden g$etelsl; voorts Bultenlandsche staatsschulden van Brazilië. Tot uitbreiding van het kortelings afge- kondigde gedeeltelijke moratorium omtrent de bultenlandsche schulden, heeft de Brazi- liaansche regeering medegedeeld, alle beta lingen te staken, zoolang nog geen overeen stemming is bereikt met de schuldelschers. Het besluit der regeering is een gevolg van den onbevredigenden toestand In Brazilië en heeft de bedoeling, verderen druk op den wisselkoers te voorkomen. Zooals bekend, had de regeering eenigen tijd geleden een uitstel van de aflossingen aangekondigd op de bultenlandsche leenln- gen met uitzondering der koffie-leenlng 1922 en de funding-leenlngen 1898-1914. i Het Engelsche Lagerhuis heeft gisteravond de wet tot wijziging van de wet op den gouden standaard van 1925 achter elkaar In beide lezingen behandeld en vervolgens, na een korte discussie, het wetsontwerp aange nomen met 275 tegen 112 stemmen. vee! vertrouwen, dat onomstootbaar scheen, geschokt is geworden en voortdurend wordt. Op de beuir Is het begonnen, toen de effec tenbezitter de koersen van zijn bezit voort durend zag dalen en hij. uit vrees voor meer, door verkoop uit geheel vrijen wil, die koer sen hielp drukken, waardoor de bezitter van effecten tegen opgenomen geld, die duj een dubbel belang bu den koersstand heeft, In *t gedrang kwim en ging verKoopen uit nood zaak. met het funeste gevolg, dat wij nu se dert maanden beleven en dat elke beleg- gingsvraag tegenhoudt. Intrinsieke waarden worden niet meer in aanmerking genomen en daar komt nu nog bij het opzeggen van het vertrouwen In de stabilisatie eener valuta Acht u het verstandig oiize beurzen te sluiten? Voor menig effect is de beurs feitelijk al gesloten, n.l. door zijn orverkoopbaarheld. Als de hoofdbeurzen sluiten, dan zal het er noodgedwongen wel van moeten komen. WU hebben het in 1914 ook een aardlgen tUd zonder beurs gesteld en de hemel is niet ge vallen! Verstandig gesloten en vooral her opend kan veel onnoodlg onheil voorkomen. In '14 was het publiek zelfs In de beschik kingen over zijn geld-saldl onder curateele gesteld. Persoonlijk ben ik geen voorstander van sluiting, omdat dit het wantrouwen tegen de economische en financieele posltlj van Ne derland zou kunnen versterken. Een positie, welke immers volkomen gezond Is! liquide is dan ooit. De talrijke miUloenen. welke renteloos gedeponeerd werden btf de Nederlandsche Bank zijn er, om dit te ge tuigen. De beurssluiting van heden had uitslui tend ten doel, om te voorkomen, dat het Damrak door de cliënten van de andere gesloten beurzen tot llquldatie-centrum zou worden uitgekozen. Wanneer wjj thans gelegenheid krijgen de zaken rustig te overzien, dan zal de toe komst bewijzen, dat men hoe moeilijk de komende dagen ook zullen zijn -v- tea .slotte een uitweg zal vinden. Voor zoover au uit het buitenland de stemmingen bc« kend zijn, kan niet gesproken worden van een paniek. Het is dringend noodig, dat ipen zich door de situatie van het oogenblik niet laat enerveeren. Alles wat men in deze tijden onderneemt, dient wel overwogen te zijn' en mag geenszins geïn^>lreerd worden door angstvoorstellingen, die den toestand slechts verergeren. En die ook geen reden van bestaan heb ben in grootere mate dan tot nog toe bet geval was.” Gevolg van een onbevredigenden toestand ia de ood-burgemeester van beer F. M. A. van Schaeck Inderdaad: waarover wij niet dat de Engelsche financiën met de noodige zorg zouden worden beheerd. Hij besloot zijn rede met een beroep op eenheid in het be lang van de natie. Verder zeide Snowden, dat de geheele krisis haar oorsprong had genomen in Oostenrijk. Hierop volgde de krisis in Duitschland. en de directe terugslag daarvan op de Londensche markt had de krisis in Engeland veroorzaakt. Vritdag had de Engelsche regeering- Amerika en Frankrijk vertrouwelljk ervan op de hoog te gesteld, dat de door deze landen verstrekte credieten uitgeput waren en werd hun mee ning gevraagd omtrent de mogelijkheid tot het verkrijgen van nieuwe credieten. Toen echter Zaterdag de toestand zich verder ver scherpte en de Bank van Engeland zich tot de regeering wendde, moest de regeering de Bank een schriftelijke machtiging geven om den verkoop van baar goud te beperken en moest vervolgens de beslissing worden geno- mén. den gouden standaard op te heffen. Het trekken van credieten van de Londen- markt komt, zooals reeds in de regee- verklaring van gisteravond gezegd werd, hoofdzakelijk voor rekening v<n het buiten land ;«’OelT 'ö’°or’-ae- De stemming te New-York. De gebeurtenissen in Engeland en het be sluit van de Bricsche regeering om den gou den standaard tijdelijk op te heffen, maak ten op de beurs te New-York een zeer pijn lijken indruk. Bij de opening bestond een uitgesproken zwakke stemming. De handel droeg een levendig karakter, doch tegen het aanbod yan groote posten bestond aanvan kelijk geen overeenkomstige vraag. De koer sen kwamen dan ook algemeen lager. In fi nancieele kringen was men echter niet be vreesd voor ernstige gevolgen voor de Ver- eenlgde Staten, voortsprultende uit de Hui dige ongewenschte verhoudingen In Enge land. De sluiting van verschillende Euro- peesche beurzen heeft te New York dan ook geen aanleiding gevormd dit voorbeeld te volgen. Wel waren diverse bepalingen uitge vaardigd, die niet nalleten de beurs in gun- stlgen zin te beïnfluenceeren. Ou.* mochten het van na opening gaven diverse noteeringen reeds een herstel te aanschouwen op dekkingen van baissiers, omdat het koersverloop in de naas te toekomst moeilijk te beoordeelen is, en hoewel de noteeringen zoo nu en dan even terug liepen, gaf het slot voor vele fondsen flinke winsten te zien. O.a. Reading Rail road, die zelfs een veertiental procenten konden monteeren. Het slot was onregelma tig; banfaandeelen lagen os. zeer flauw In de markt. De handel had een zeer groote uitbreiding ondergaan en bedroeg ongeveer 4500.000 shares, een cijfer, dat in de laatste maanden nog niet ia voorgekomen. In Ko- niakHJkK Ort» wwrden 3000 stuks omgezet, Van Donderdag tot Maangag I De Koninklijke Militaire Kapel zal tegel, het laatst van deze maand eenlge dagen In Parijs concerteeren in verband met de In ternationale Koloniale Tentoonstelling. De Kapel vertrekt daartoe onder leiding van den directeur, kapitein C. L. Walther Boer. -- Donderdagavond met den trein van 8 J4 uit Den Haag en zal in de residentie tril i<t«e ren Maandag 38 September, des avond* om 1 minuut voor negen uur. Maandagmorgen wordt de Koninklijke Militaire Kapel officieel door het gemeente bestuur van Partfa ontvangen. heeft de schrijver van brief dus gelijk; de inkomsten- bedraagt Inderdaad slechts een klein deel van alle belastingen sa men. Maar dat zegt weinig ten aanzien van den druk op het inkomen van ieder be lastingbetaler afzonderlijk. WU willen dit demonstreeren mei twee voorbeelden: het ééne van iemand, die 2000 gulden, het andere van iemand, die 200.000 gulden verdient, beiden mef^) twee kinderen, beiden wonende in de zelfde stad. Van de drie categorieën belastingen laten wij er twee buiten beschouwing: de Mkelijke en de rechtsverkeersbelas- ting. De zakelijkef belasting bevat grondbelasting (iets meer dan 4 pet. na het totaal en dividend- en tan- tièmebelastlng. De grondbelasting slui ten wij uit, omdat zij feitelijk slechts zéér gering drukt op de lagere klassen de dividend- en tantième- belasting, omdat zij er heelemaal niet op drukt. De rechtsverkeersbelasting, die bestaat uit rechten van zegel, re gistratie en hypotheek, kan evenmin •Is .druk** worden beschouwd. Dan resteert de categorie der per- «oonlijke belastingen, die ui teen valt in t*ee groepen: de belasting naar het inkomen en het vermogen en de belas ting naar de verteringen. De man dan, die twee kinderen heeft en een inkomen van 2000 gulden, verder geen vermogen bezit en aan wlen geen erfenissen In den schoot vallen, be taalt in de stad* door ons bedoeld, op «Un inkomen een bedrag van 0 3 gulden, d. L iets meer dan 3 pct. van zijn ittkomen. De man met 2 ton Inkomen, <il« overigens in dezelfde condities leeft, i*taalt 8 0.518 gulden, dJ. iets meer dan 3 0 pet. en hij mag zich nog gelukkig noemen, dat hij niet in een Plaats als b.v. Den Helder woont, waar W1 70.000 gulden kan dokken, of *?entueel in Nieuwe Pekela, waar men heeft verwittigd, dat de credieten zoo goed als waren opgebnikt, terwijl verzocht werd, om den gouden standaard bulten werking te stellen. Snowdzn wres vervolgens op de ongeiuke verdeellngsean de goudvoorraden op de wereld. Snowden bracht den wensch van de En- gelsche regeering naar voren om de huidige crisis door een internationale actie te be strijden. Men moet thans van de noodzake lijkheid eener gemeenschappelijke actie over tuigd Zijn. Amerika en Frankrijk hebben 3/4 van den goudvoorraad der wereld In hun be zit. die voor den handel zoo goed als geen nut heeft. De huidige crisis zou den weg kunnen wijzen naar een betere internatio nale samenwerking. Voortgaande, verklaarde Snowden, dat er geen reden is aan te nemen, dat het pond voor langen tiid een aanzienlijke depre ciatie zou ondervinden, voorop gezet echter. HOF ALKMAAR Administratie Na. Redactie No. U3 De rede van Snowden De stemming in het lagerhuis was zeer opgewonden toen de Kanselier van de Schatkist. Snowden, gisteren in het Lager huis het wetsontwerp indiende Inzake het buiten werking stellen van de wet op den gouden standaard van 1925. Alle leden van het Lagerhuis waren aan wezig. Ook de Prins van Wales was ver schenen. Snowden verklaarde in de eerste plaats, dat de in- en uitvoer van goud vrij zal blij ven. Sprekende O"er de ontwikkeling van de krisis. wees hij op de scherpe critlek in ’t buitenland op de Britsche uitgaven voor de werkloozen en op de ontwikkeling van de Engelsche handelsbalans Men had zoo sterk overdreven, dat een toestand was ontstaan, waarbij de Bank of England credieten heeft moeten openen, terwjjl de regeering gedwon gen werd een leenlng In het buitenland te sluiten. De mededeelingen over de ongeregeldhe den op de vloot hadden de algemeene ze nuwachtigheid nog vergroot, zoodat Zater dag JJ. de Bank ot England de d de credieten zoo goed Hehderson verklaarde van meening te zijn geen enkele reden was voor een pa- (ij zeide al het mogelijke te zullen een verklaring te vermijden paniek in het binnen- of te verwekken. te verstaan, dat. als hjj een be vredigend antwoord kreeg op het door hem ter sprake gebrachte punt, de oppositie zien niet tegen het ontwerp zou verzetten. Zondagavond te ruim kwart over acht drongen twee personen de woning binnen van den 82-jarigen landbouwer Van der Hout aan den Heikant te Tilburg De huishoudster werd door de mannen overvallen. Zij wierpen haar een touw om den hals en terwijl een der mannen haar met een mes bedreigde, eischten zij geld. De vrouw gaf hun vijf briefjes van tien gulden, die zij uit een kabinet haalde. Daar mede niet tevreden, drongen de mannen verder het huis binnen, tot In de kamer, waar de bejaarde landbouwer ziek te bed lag. ZIJ bedreigden ook den man De huis houdster wees daarop den mannen een ta een hoek der kam^r staanden trommel aan en toen de mannen zich daarheen begaven, trachtte zjj te vluchten. De mannen achter haalden haar echter en mishandelden haar opnieuw. BIJ de worsteling die ontstond, werd een lamp stukgeslagen, op het lawaai waarvan een buurman kwam aanloopen. Toen hij de woning binnen ging, ontmoette hij daar de twee mannen, die haastig op de vlucht sloegen Hy greep een van hen beet, doch deze zeide: ..Er is hier een ongeluk gebeurd, laat mij los. ik moet naar den dokter.” In zijn verbouw»reerdhe‘d liet de buurman den man los, die natuurlijk weg liep. De politie werd gewaarschuwd en uit gebreide maatregelen werden door haar getroffen om beide mannen te achterhalen, hetgeen evenwel tot dusverre nog niet mocht gelukken. Tot op heden heeft men nog geen spoor gevonden De politie, die slechts over een zeer vaag signalement van de daders be schikt, hier voor een zeer moeilijke Overleden Nijmegen de Mathon. Een verklaring van dr. Deterding Lx. de positie der Koninklijke Petroleum. Gisteren is aan de R. K. Universiteit en aan de R. K. Handelshoogeschool het recto raat overgedragen aan de nieuwe rectoren magnifiek De bekroning Nuyensfonds. De Duitsche Ocea snvliegen» gered, aa zes dagen rondgedreven te hebben. Brutale roofoverval aan den Heikant te Tilburg. De gevolgen van de Engelsche krisis op de Amsterdamsche beurs. Naar aanleiding van wat wij in ons Mad van 11 dezer schreven over de vraag of het wenschelijk en mogelijk U de hoogére inkomens nog zwaarder t« belasten dan zjj reeds belast zijn, bereikte ons een schrijven van een abonné, die ons efnstig de vraag stelt, of onze berekeningen wel een juist beeld geven van den toestand, die er van overtuigd is, dat de arbeiders in werke lijkheid veel meer moeten betalen dan inkomstenbelasting alleen, dat de in komstenbelasting trouwens ook maar een kleirf deel uitmaakt van de totale belastingopbrengst, die wel eens graag een totaalbeeld van den belas tingdruk wilde zien en die ons ten slotte verwijt, dat wU „een vijandig standpunt innemen" tegenover de arbeidersklasse in het algemeen, die niet meer ach ter socialisme of communisme wenscht aan te komen, maar die vrij voorop wil trekken onder de leiding van Paus en Bisschoppen. Waar wij van meening zijn, dat de schrijver daar, waar hij louter vra gen stelt een emstig-bedoelde moei lijkheid voor oogen had, en waar deze moeilijkheid ook werkelijk ernstig is, dacht het ons goed de kwestie eena nader te bekijken en toe te lichten aan de hand van de bronnen, die ons ten dienste staan. Het spreekt vanzelf, dat wij onze berekeningen over den totalen druk op de kleinere en grootere vermogens vol strekt niet als onomstootelijk vaststaand proclameeren. Integendeel, het zal den aandachtlgen lezer niet ontgaan, dat wij voor een groot deel moeten wikken en wegen om het naar onze meening juiste midden te vinden. de inkomstenbelasting, cijfers publiceerden, is volstrekt niet de éénlge druk, die op inkomen en vermogen is gelegd. De totale druk, die op een burger van den Nederlandschen Staat rust, bedraagt 108.09 gulden (zie „Belastingdruk 1930' 31", uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek). Hiervan komt 74.19 aan het Rijk, 2.31 aan de pro vincie en 29.59 aan de gemeente, dit laatste hoofdzakelijk in opcenten op de Rijksbelasting. Van de Rijksbelasting nu bedraagt de inkomstenbelasting in totaal (met ver- ded.-belasting samen) 2Ö pet., dJ. 1/5 van bet geheel. In zóóverre onzen belasting Ook «oedsekeurd door het Hoo- (erhuu. In twee minuten klaar. Onmiddellijk nadat het regeeringsvoorstel door het Lagerhuis In derde lezing was goedgekeurd, werd het in het Hoogerhuis aan de orde gesteld. Er waren slechts twaalf Lords aanwezig en de geheele behandeling, de goed keuring inbegrepen, duurde juist twee minu ten. Door bemiddeling van een commissie werd de goedkeuring des konlngs terstond verkregen, zoodat het wetsontwerp afgekon- digd kan worden en In werking treden Men moet de zaak kalm opnemen Het „Amsterdamsch Effectenblad” schrijft „Aanvankelijk zag het er nog naar uit, dat offlcieele handel zou doorgaan. Onze beurs, die reeds het twijfelachtige voorrecht genoot om in Engelsche kringen als het ..Storm-centre" bjj uitnemendheid aangeduid te worden, zou het ten gevolge van de sluiting der fondsenmarkten In Londen. Brussel. Kopenhagen en In Duitschland vermoedelljk hard te verant woorden krijgen. Aan het toezicht van het bestuur van de Verg. v. d. Effectenhandel zouden onmogelijke eischen gesteld zijn geworden, wilden ernstige koersexcessen kunnen worden voorkomen. Het behoeft wel geen betoog, dat de beursslultlng van heden in geen enkel op zicht verband houdt met de positie van ons bankwezen, waaromtrent onder de kleinere depositohouders blijkens plaats gehad hebbende opvraglngen, eenlge onge rustheid bestond. De directie van de Ne derlandsche Bank 'heeft ons de laatste dagen herhaaldelijk met den meesten na druk bevestigd, dat de jx>eltie van de groote banken van dien aard Is, dat gee- nerlel moeilijkheden zijn te vreezen. Trou wens een ieder, die niet geheel vreemdeling in bet financieele Jeruzalem is, kan weten, dat de positie van onze banken thans meer Verlenging mogelijk. Zooals reeds medegedeeld, zal de wet slechts voor zes maanden gelden. Men meent echter te weten, dat zij zoodanig Is vervat, dat een verlenging te allen tijd langs den normalen parlementairen weg mogelijk zaï zijn. Londensche beurs blijft gesloten Officieel wordt medegedeeld, dat de Lon densche beurs heden gesloten zal blijven. Het besluit omtrent de sluiting zal eiken dag opnieuw worden genomen. In welingelichte kringen wordt met de mogelijkheid gerekend, dat de Londensche beurs verscheidene dagen gesloten blijft. •te ander al 30 pct. van zijn inkomen kwijt ig, komen de belastingen op de ’«rterlng: te weten de personeele be- URing, de Invoerrechten, de accijnzen op zout, suiker, bier, wijn, gedistil- terd enz. de wegenbelasting, rljwiel- !*1*«Ung, etc. Deze drukt In totaal met bedrag van 275 tnlllloen gulden op *t Nederlandsche volk (zie de Sta stok van de Rjjksinkomsten over dat is ruim 35 gulden per hoofd; bedrag, dat voor den man met de twee ton mits hij niet él te veel wjjn en tabak gebruikt en geen 41 te kostbaar huismeubilair gebruikt verdwijnt in de groote massa en het percentage maar gering doet stijgen. Voor den man echter, die maar 2000 gulden verdient en twee kinderen neen, beteekent dat een bedrag van 140 gul den aangenomen dan steeds, dat hij inderdaad voor zijn kinderen accijns op gedistilleerd 6.ruim), bier (2 gld.), tabak (3 gld.) enz. moet betalen. Opgeteld bij wat hij reeds te betalen had, komt hij dus op iets meer dan 20C gulden, zijnde 10 pct. van zijn inko men. Dus 1/3 van moeten alleen. Wij denken er niet over om dezen toestand den juisten te noemen. Ook wij zien heel goed in, dat de man van 2 ton ook in het aller-ongunstigste ge val nog 120.000 gulden over heeft, waar van hij elke maand 10.000 kan‘'uitge ven, terwijl de arbeider „met hoed en pet” zich met 1800 gulden een heel jaar lang moet behelpen. Maar vergeten wij niet: er is een grens. Een grens, die praktisch niet te over schrijden valt. Schroeft men den druk op de hoogere Inkomens nóg meer op tot 40, 50 pet. en misschien nóg hooger, zooals som migen wenschen dan bevordert men ten laatste óf de ontduiking óf de ont vluchting. In beide gevallen zijn de arbeiders ten slotte de dupe. Bovendien als men dan toch naar boven wil met de belasting op de toppen van het in komen, waar ligt dan de grens der rechtvaardigheid? Vooropgesteld, dat de hoogere en hoogste inkomens eerlijk worden ver diend, kan de Staat daar dan de helft en meer van in beslag nemen? Nog eens, wij herhalen het: de hoogere inkomens die bovendien veel zwaarder den last van de krisis droegen dan de lagere zijn, naar onze meening, zwaar genoeg belast. Het is praktisch niet mogelijk en niet wen- schelijk, deze nog zwaarder te drukken. IS dat een standpunt, „vijandig te genover de arbeidende klasse”? Zeggen wij daarmee, dat wij het feit op zichzelf, dat er een steeds toe nemende kloof ontstaat tusschen hoog en laag, goedkeuren of wenschelijk ach ten? Integendeel ook wij zijn van mee ning, dat hierin een zéér ernstige fout ligt van het hedendaagsche „kapitalis tische" stelsel al ligt die meer in het feit, dat het vermogen ongelijk ver deeld is. Wij betreuren het eveneens, dat er I hoe langer hoe meer menschen zijn, die hun onafhankelijkheid moAen prijs geven onder den steeds machtiger wor denden invloed van het groot-kapitaal Niettemin blijven wij van oordeel, dat ie Inkomstenbelasting en wat dies meer zij geen verkapt antl-kapitalisme moet worden. Tegen de uitwassen van het kapitalis me moet men anders strijden méér op beginselen zich baseerend niet in het wilde weg met open vizier! De Nederlandsche Bank biedt steun De Vereeniging voor den Effectenhandel gaf gisteravond het volgende communiqué uit: Tenzij de beurs op 22 September 1931 op nieuw geheel of gedeeltelijk gesloten wordt, is De Nederlandsche Bank bereid van haar con- venieerende geld nemers tegen de koersen, welke op 19 September JX zijn genoteerd of door de daarvoor bestaande Commissie als basiskoersen worden aangegeven, effecten posten. met behond van het daarbij aanwe zige of later aangevulde surplus, in belee- ning te nemen voor zooverre deze effecten posten reeds op 19 September JJ. beleend waren. Bij de beoordeeling van deze effecten zal De Nederlandsche Bank rekening houden met de buitengewone omstandigheden. Hoewel zij zich het recht voorbehoudt wat haar wordt aangeboden niet onvoorwaardelijk aan te ne men, zal de Nederlandsche Bank het toch den geldnemer niet te moeilijk maken. De door de Nederlandsche Bank te bereke nen debetrente zal tot nader bericht 2 pet. per Jaar boven de gemiddelde prolongatie- rente bedragen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1