I I cBinnenlandsch Nieuws L s g I Voor de Huiskamer I I, I I I 'h tS£ IK FINANCIËN De ruzie il te, I 1 d Uitgifte van nieuwe bankbiljetten yr? Kóleninvoer beperking in België I X I B i, ïf y 1(1 K 'I Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad s Het goudprobleem ia c* ir Communisten uiteengejaagd id ia is s twee naar I- II I t i L e Q Coöp. Centrale Boerenleenbank Dr. G. Huysman tot directeur benoemd Centrale i De loonhortinc onaanvaardbaar De veiligheid op dejrweg i Na de School het Dagblad Deskundig politietoezicht gevraagd ik ant- heb Vragen aan den Minister van Financiën Socialistische bladen voor hei Zuiden Drie en half millloen bijeengebracht i». ■a t' mr. Canisius Motie tegen de salariskorting l" te dooreen. de f r s s ir e 5t le 9 ET J1 De Nederlandsche Batik betaalt aan Toonder VIJF HONDERD GULDEN De Nederlandsche Bank betaald aan Toonder HONDERD GULDEN s s It 7 0 T ES ?S i. rij zich en van verUcb technieken. President” M B 1 l 8 n onder strook water lichte het ïf •I' m I. )e den ANWB meent te -p ter zake kundig no- Weliswaar verrichten de ver- Khülende vrijwillige verkeer»-inspecties zecr De politie voert enkele charges uit Ook gisteravond schoolden op het midden- damterrein enkele honderden communisten samen, waarvan velen opgeschoten jongens, die zich te buiten gingen aan alle moge lijke luidruchtigheden De Internationale werd ge zongen en de politie werd getergd. De man schappen van bureau Warmocsstraat onder leiding van inspecteur Stolp maakten aan de onregelmatigheden een einde door het Dam- terreln met enkele charges schoon te vegen. De herriemakers schenen er toen hun be komst van te hebben en keerden wijselijk naar huls terug. Tot mede-directeur der Coop. Boerenleenbank te Eindhoven, is naast mr. V. Dubois, in de vacature-Kessels. benoemd dr O. Huysmans. thans directeur der Rot- terdamsche Bankvereeniging te Heerlen. De wereld moet onafhankelijk van het good worden Toen Heemskerk in de Kamer kwam i artikel Sir Henri Deterding over het goud- Pim wilde juist gaan kijken waar Miep toch bleef, toen hy haar innig gelukkig aan z^g komen aan den arm van Daan. Woedend Weerde hy terug naar zijn auto en startte met razende snelheid ^së«ss«...... en St. Willibrordua- Federatie kapitaal uit van het Immoreele Beurspraktijken '1 Ned. R. K. Bond van Overheids personeel „St. Paulus” Gaat 1 October a.s. in H M de Koningin heeft gistermorgen na afloop der audiëntie» per auto een rijtoer ge maakt door het Vondelpark, het Stadionplein en Zuidelijken Wandelweg. Te ruim kwart over vier is de Koninklijke Stoet na het bezoek aan het Scheepvaarthuls op den Dam teruggekeerd. Toen de rijtuigen den hoek van de Paleisstraat omzwenkten klonken uit de voorste rijen van het talrijke publiek, dat zich vooral op het Middenter rein verzameld had. hartelijk gejuich op. ter wijl op het zelfde oogenbllk een vrij groote groep communisten, die de achterhoede vorm de, de ..Internationale" aanhieven. Toen voor de tweede maal dit strijdlied ingezet werd, sommeerden een brigadier en enkele agenten daarmede op te houden. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, trok de politie den gummistok; op een enkelen slag na behoefde echter niet krachtdadig te worden opgetre den, aangezien de troep communisten bee- nen maakte. eens het portret van Stadhouder Willem III vertoont. Verder bestaat het watermerk uit een lijnpatroon, dat onder het bedrukte ge deelte van het biljet doorloopt, terwijl rechts in het papier als watermerk voorkomt de paraaf „JFdeB'In de overige ruimte tus schen de randen, welke bedrukt is met een tweeklcurigvn geguillocheerden ondergrond, is een schip in aanbouw afgebeeld In het midden zijn gedrukt de woorden k Jf haastig naar binnen. In het salon stond zij rustig de omgeving op ie nemen, toen haar oog plotseling viel op een cabinet-foto van Daan, welke op den schoorsteen stond „Die foto heb ik nog nooit gezien mom pelde zU in zichzelf. ..Daan heeft ze zezer laten maken als aandenken voor zijn familie als hij naar Afrika gaat" en met een be droefd hart nam zij de foto in haar handen. Als in een droom trokken de beelden van hun gelukkigen verlovingstijd aan haar geest voorbij, toen zij plotseling 'n sleutel in het slot hoorde omdraaien.... Verschrikt zette zij de foto neer. ..Zou ik den sleutel in het slot hebben laten steken?” Plotseling kwam de gedachte bij haar op. dat Pim. ongeduldig door het lange wachten, was gaan kijken waar ze bleef, het bordje ontdekt had en dan maar burtaaiweg naar binnen was ge stapt. „Maar ik wil hem niet zien, oh. waar zal ik me verbergen?" en onthutst ojtende zy een deur en kwam in de studeerkamer terecht. Haastig zette zij zich in een club fauteuil neer en besloot noofdpijn voor te wenden tegenover Pim en hem te verzoeken alleen terug te gaan Voetstappen klonken in de hal en richtten zich naar de salon deur. Even bleef het rustig; hij keek zeker in het rond of hij haar soms ontdekte, totdat de voetstappen de richting van de studeer kamer uitkwamen. Zy hield de oogleden ge sloten en trok 'n lijdend gezicht. Nauwelijks was de deur open of ze sprak zacht en kwij nend: ,.Oh! Pim. ik heb zoon hoofdpijn, ga alsjeblieft weg en laat me alleen ..Kom. kom. zoo erg zal het wel niet zijn.” Met 'n ruk was zy overeind. Dat was Pirn's stem niet en verschrikt, maar tevens ver heugd. staarde zij ngar Daan, die rustig in de deuropening stondEensklaps schoot haar echter te binnen, dat zij kwwad moest schijnen. Op koelen toon vroeg ze dan ook: „Wat moet Jij hier doen?” „Dat zou ik beter aan jou kunnen vragen antwoordde hij licht spottend „Ik moest Jane even spreken en mag toch zeker wel naar mün zuster gaan?" Toen zij bezig was aanstalten te maken om te vertrekken, kwam hij langzaam met zijn handen op z'n rug naar haar toe en zei: ..Miep. vind je ook niét, dat het nu lang genoeg geduurd heeft, dat je comedie ge speeld hebt? Je weet even goed als ik, dat je nog steeds van mij houdt." „Ik begrijp niet hoe je er bij komt om «oo iets te veronderstellen", antwoordde zij met ’n hatelijk lachje, wat echter wel iets te ge maakt leek. „Wel, de bewijzen ervan woordde hij. „Bewijzen?" echode Miep. niet begrijpend wat hij bedoelde. „Ja zeker, bewijzensprak hij en lang zaam kwam zijn hand te voorschijn. „Kijk, hier is het bewijs", sprak hjj met 'n guitig lachje. Miep begreep niet hoe zijn portret, hetzelfde dat ze zoo juist in net salon had bekeken, een bewijs kon zijn van haar liefde voor hem. „Ik merk welging hy steeds lachend verder, „dat je er nog niet veel van snai>t. daarom zal ik het maar uitleggen. Als Jij niet meer van me hield, sou het niet bij je opgekomen-zijn, om mijn portrgt te kus sen. Nu je dat wel gedaan hebt, weet ik dat jij ook nog van mij houdt." Toen hij sprak, was hij dichter by gekomen en nam haar hoofd in zijn handen en stralend van herwonnen geluk, liet Miep toe dat hij haar kuste. „Toch moet je me eerst eens ver tellen, hoe je wist dat ik je portret gekust heb", vroeg zij met zachte stem. Lachend antwoordde hij: „Dat komt, omdat het rood van je lippen afgegeven had en duidelijk zichtbaar was op mijn foto." „Dus", antwoordde zij guitig „dan is het bij ons uit en aan door hetzelfde rood." Toen Heemskerk in de Kamer kwam Was Aalberse gymnasiast; Albarda zat op de H. B. S.; Beumer had de lagere school nog niet af; Braat mocht naar het land: Boon kwam op de eerste klas; Colijn nau Kampen; Goeeling moest nog geboren worden. Van Hellenberr Hubar idem; Teullng» hetzelfde; v. d. Bergh ook zoo; Ketelaar was net een eerzaam paedagoog; Knottenbelt ging naar het gym.; Kortenhorst kon net loopen, Schokking wts piepjong theoloog: Schaper was leerling-schilder; Van Schalk gordde zich aan oen Zusters van de bewaarschool gedag te zeg gen. terwijl Joekes, Oud. Lockefeer en Bchouten in hun kinderstoelen «telden.... Van f 500 en van f 100 Drie en een half millloen 1 eigen middelen Het is jammer doel, waarvoor zy gebruikt worden. Maar hst is in elk geval een prestatie Een die »an de Katholieken de vraag voorhoudt: En wat doet gij voor uw pers? Dat ..Limburg zestien RK_ Dagbladen" bedt, zooals „Het Volk" met vette lettors afdrukt la evenwel onjuist. Het zijn er.... vijf. politie-toezicht ds kan verzekeren, of althans paal en fierk kan stollen aan de misbruiken, welke thans tftt een stijgend aantal verkeersongevallen aanleiding geven In de vergadering der Commissie van Sa menwerking tusschen beide bovengenoemde Federatie» van katholieke Onderwijzersbon den werd de volgende motie aangenomen: Besturen der Canisius- en der St. ’’®brordusfederatie, vertegenwoordigende Katholiek georganiseerde Onderwijzers Nederland, in vergadering bijeen Hertogenbosch. gezien de door de Regeenng aangekondig- dekking Links onder en rechts boven dezen tekst zyn de serielettors en nummers in zwart aangebracht. In het onbedrukte randje aan oen onderkant van het biljet zijn de namen van de drukken. Joh Enschedé Ac Zonen, en van den ontwerper. Lion Cachet, vermeld. De achterzijde van het biljet is in een blauwgrijze kleur van verschillende tinten gedrukt. De teekenlng heeft als middelpunt een groote roeet. omgeven door guilloche-fl- guien welke weder op hunne beurt omvat zijn door een figuur van uitgespaarde wttte lijnen. In de vakjes tusschen de witte lyneu zyn dolfynen en zeewiermotleven aange bracht In den linker- en rechterbovenhoek komt het- cyfer „500" voor In de belde be nedenhoeken een afbeelding van een zee meermin. Serlelettors en nummers zyn to rood geplaatst by den linkerbenedenhoek en by den rechterbovenhoek. Een uittreksel uit D. Hans schryft in de „Vrybeid", dat de beer Ketelaar wat onafgebroken zitttogstyd betreft, de nestor, de musketier van de Tweede Kamer is. Doch mr. Heemskerk deed reeds ongeveer 10 jaren vóór dezen nestor zyn intrede in de Kamer Wellicht, aldus de heer Hans, zouden wy Heemskerk tot eere-musketier kunnen benoemen Dat hiervoor eenlge aanleiding bestaat kan bly- ken uit het volgende staatje De heer G. Nypels meldt aan het „Hdbd Juist terwyl de vertegenwoordigers van onze mUnen zich opmaken voor den tweede bespreking met hun Fransche collega’s, welke plaats vindt te Parys. bereikt hun de Jobs- tydtog. dat de onlangs aangekondlgde invoerbeperking in België, waarover men sindsdien niets meer vernomen had. 1 Octo ber is ir werking zal treden. Er zullen licenties gegeven worden voor 75 van den invoer van elke myn in 1930, een jaar, dat niet byzonder gunstig geweest ia voor onzen kolentovoer in België, zoodat de beperking, genomen over onzen tegenwoordigen invoer, veel meer bedraagt dan 35 Men had eigenlyk een stille hoop gehad, dat deze nieuwe slag voor onze kolenmynen nog eenlgen tyd was uitgebleven, omdat de Belgische mynen op het oogenbllk niet in staat zyn zelfs aan de vraag naar huisbrand te voldoen hoogoven-cokes voor de Bel gische yzerindustrie en bunkerkolen ten be hoeve van de havens Antwerpen en Gent vallen bulten deze restrictie zoodat de Ne- derlandsche mynen de laatste weken over stroomd worden met orders uit België, waar aan zy echter ook slechts gedeeltelyk konden voldoen. Als eerste natuurlyk en onvermijdeiyk gevolg van dezen protectlonlstischen maat regel van België verwacht men in kolenkrin gen aldaar dus een stygen van de prijzen voor huisbrand. Zooals men weet, beteefcent deze slag voor onze mynen en dus ook voor onze handels- balans met België, welk land immers self de laatste maanden zyn kolentovoer by ons zeer aanzieniyk wist te verhoogen een vermin dering van den uitvoer met ongeveer een half millloen ton per jaar Ongeveer evenveel als de gedwongen Invoerbeperking in Frankryk. Te zamen sullen wy dus naar deze beide landen een millloen ton. ongeveer één maand productie van al onze mynen samen, minder kunnen uitvoeren. Een nieuw model bankbiljet van f ise.— De Nederlandse!» Bank zal ook een nieuw model bankbiljet van t 100 in omloop bren gen. De voorzijde van dit biljet is gedrukt In een bruine kleur. De woorden De heer Dobbelmann. lid der Eerste Ka mer. heeft op 23 September 1931 de volgende vragen aan den Minister van Financiën ge steld: 1. Heeft de Minister de vragen overwogen, door het lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal den heer de Jong laatstelyk to de vergadering van 23 Juli 1931 aan den Minister gesteld, betreffende de Immoreele balsse-praktyken, welke hier te lande gelden en waaromtrent, de Minister toen nadere overweging heeft toegezegi? 2. Is de Minister door deze overweging niet tot de conclusie gekomen, dat er aan de beurs werkelyk immoreele praktijken worden toe gepast en het gerechtvaardigd vertrouwen mede daardoor wordt geschaad? 3. Is de Minister niet overtuigd, dat een groot deel van den angst en de vrees, onder bona-fide fondsenbezltters gewekt, waardoor deee bezitters niet alleen tot hun eigen na deel. maar ook tot dat van vele anderen, hun bezit tot ongemotiveerd lage prijzen van de hand doen, mede veroorzaakt of verergerd is door bovenbedoelde balsse-praktyken* 4. Is de Minister niet van meening. dat thans een toestand in het leven is geroepen, waartegen het dringend noodzakelyk is in het algemeen Nederlandsch belang maatrege len te nemen en is Zyne Excellentie hiertoe bereid? 487. De pinguïns, vol belangstelling, maar nog meer nieuws gierig. kwamen in groote getale opaetten. om de lucht reizigers op te zoeken. Zy kwekkelden en ratelden luid dooreen. Enkele betastten de vleugels van het vliegtuig ..Wat’zou dat voor een vogel zyn." aeiden ae. Ze begrepen er niets van. Een kop of oogen zagen zy nergens. „Wy zullen maar eens aankloppen.'' zei de moedigste. „Ja, doe dat,” kwekten de andere, en kwamen nog wat dichterby. De voor- en achterzijde van het biljet van f 500 De Nederlandse!» Bank zal een bankbiljet van f 500 in omloop brengen. Langs den boven- en onderkant van het biljet is een blauwgrijze 2 c.M. breede strook aangebracht. In deze strooken komen vier figuren voor De boekfiguren, waarin het cijfer ,£00" is gedrukt, zyn donker van kleur. In de strook langs den onderkant komen verder voor de woorden „De Secre taris” en ,J>e President" met de handtee- kentogen De strook langs den bovenkant wordt onderbroken door een omlyst portret van Stadhouder Willem III. Links van dat portret in den rand zyn het woord „Am sterdam" en de datum gedruk' De onder-~ grocid onder de beide randen bestaat uit groene stippen, die onder het portret uit groene lynen. Aan de rechterzijde zyn de landen door een smalle vertical® blauwe strook met elkaar verbonden. Aan de linker- zijde is tusschen de randen een strook blanco gelaten die to doorzicht als watermerk even- „Je maakt het toch zeker niet te lang?" ..Neen, heusch. ik ben zoo terug, ryd me maar tot den hoek en biyf daar dan wach ten". Even later waren ze aan het afgesproken punt en Miep wipte uit den auto. Zy had het beter gevonden om maar niet te zeg gen. dat ze naar de getrouwde zuster van Daan ging om te vragen, wanneer deze laat- ste zou vertrekken. Even later stond zy voor de deur van nummer 16 en wilde juist haar hand naar de bel uitsteken, toen zy tot haar groote teleurstelling het bordje .Niet thuis” achter het deur-raampje ontdekte. „Ach hemeltje", zuchtte zy. „dat ook nog. Nu had ik nogal »oo gehoopt iet» over Daan te hoo- ren. Feitelyk heb ik niets geen zin om naar Pim terug te gaan." Toen zy zoo in gedach ten verdiept stond, schoot haar eensklaps te binnen, dat Jane, de zuster van Daan, de gewoonte had als ze uitging den sleutel onder den rooster te leggen. Wie weet of dat ook nu niet het geval was. Vlug overtuigde iwel. hy lag er Met een zucht ig coUtoot gij de deur en wipte Onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer L. F. Guit, kwam gisteren de centrale groep .Jiy ksjjersoneel" van St Paulus in vergadering byeen ter bespreking van de loonkorting. toe te passen op het rijksper soneel, geluk deze in de mlllioenen-nota is vastgesteld. Zeer ernstige en scherf» kritiek werd geleverd op het standpunt der regee- rlng. De vergadering sprak als haar mee ning uit. dat eenlge loonkorting thans met te aanvaarden is, waarmede krachtig on- derstreejjt is, het standpunt, dat de ver tegenwoordigers der verschillende centralen reeds innamen by de besprekingen in de Centrale Commissie voor Ambtenarenzaken. In de R. K. Centrale van burgeriyk over heidspersoneel zal worden voorgestold con tact te zoeken met de R. K. Fractie van de Tweede Kamer en dezer medewerking te ver zoeken. voorts in overleg te treden met 1 be stuur van t RK Werkliedenverbond, opdat de invloed van de geheele katholieke arbei dersbeweging zich plaatse achter de actie van ryksfiersqneel. mede te werken, dat op goeden grondslag een samenwerking tot stand koine tusschen de verschillende cen trales van overheidspersoneel en een op roep te doen uitgaan tot alle R K. onge organiseerden in overheidsdienst, opdat dezen door toe te treden tot de katholieke organisatie mede zullen werken om de voor genomen verslechteringen af te wenden. Ten slotte was men van meening. dat wanneer de algemeene financieele toestand des rtjks by rondere maatregelen vraagt, deze door de geheele bevolking en naar draagkracht moe ten worden getorst en niet in meer belang- ryke mate op een bepaalde groep in dit ge val het rijkspersoneel moet worden gelet. „Wy weten, dat u tegen deze 16 aanval lers zelve graag een blad wilt hebben om u te verdedigen. Als alles naar wensch gaat zal dit eerlang het geval kunnen zyn. De Arbeiderspers zal het best ingerichte dag bladbedrijf worden to het land. De finan cieele basis is gezond. De arbeidersbewe ging heeft 3% millloen kapitaal uit eigen middelen verstrekt, hetgeen een enorme presatie is”. de artikelen 208 en 209 van het wetboek Strafrecht komt rechts van de teekenlng aan de onder en bovenzijde van de blanco gela ten stronk voor. Het biljet is gedrukt op aan alle zyden recht afgesneden papier van ongeveer 22 by 12 5 cM. De biljetten zyn gedateerd van 1 Decem ber 1930 af. Amsterdam. 23 September 1931. In een rustig hoekje van het deftige res taurant „Upper Ten” zaten twee jonge men- schen. De tafel vertoonde het aanzien van het einde van den maaltijd De wynflesch was zoo goed als leeg, de dessen-bordjes geleken stillevens van geslingerde schillen, terwyl van het aschbakje de rook van eind jes cigaret nog omhoog kronkelde. Men ver wachtte 'n paar voldane gezichten te zien, die rustig de omgeving zouden opnemen of elkander stralende blikken toewerjien. 't Te gendeel echter was juist het geval, zij zat stuursch voor'1 zich uit.te staren. Hy zat wrevelig met z’n mes te spelen. „Vind je het nu zoo vreeselyk, dat ik me poeier en wat kleur op myn lippen breng?" vroeg ze korzelig na 'n kort stllzwygen. Jazeker vind ik dat vreeselyk en boven dien lykt het my absoluut niet getond toe", gaf hy driftig ten antwoord. „Ik voor my vind dat een meisje, dat zichzelf respec teert. zich niet moet ojimaken alsof ze in het circus optreedt". „Bah, wat ben je toch ouderwetsch. Ik weet genoeg mannen, die het zelfs heel aar dig vinden," gaf ze bits ten antwoord. „Je bedoelt natuurlyk dien kwal van 'n Pim Riteer! Je neemt toch al veel te veel notitie van hem naar mijn inzien. Wie weet of je het zelfs niet speciaal doet, omdat hy het aardig vindt", wond hy zich op. „Nu is het genoeg. Je weet drommels goed dat ik me altyd tegenover iedereen correct gedraag en ik duld niet, dat je me belee- dlgt Dan moet het maar uit zyn tusschen ons!" en met eep nydlg gebaar trok ze haar engagementsring van haar vinger en wierp dien voor den verbaasden Daan Verspronck op tafel. Met opgericht hoofd verliet ze het restaurant. Toen Miep van Laandonck 's avonds in bed nog eens rustig lag na te denken over het verloop van hun gekibbel, mest zij zich spCtig bekennen, dat Dean feitelyk niet go j heel en al ongelyk had met zyn antipathie voor poeder, lippenstift etc., doch als ze dan dacht aan z'n gezegde over haar en Pim besloot ze nijdig alle gedachten aan hem van haar af te zetten. Dit louter baloorig- heid deed Miep in het vervolg nog wat extra poeder en kleur op haar gezicht. Nu zou ze hem eens laten zien, dat ze zich mets aan z'n oordeel gelegen liet liggen en er zouden heusch wel kennissen zyn die het aan hem overbrachten. Pim was buiten zichzelf van vreugde, dat hy haar geregeld mocht koenen halen om te teaen, tennissen en te dansen. Wyselljk genoeg zinspeelde hy nooit op Daan. Had hy geweten, dat zy eerder een hekel aan hem had gekregen, doordat hy de oorzaak was van de breuk tusschen Daan en haar, waarschynlyk zou zyn vreugde heel wat bekoeld zyn. Zuiver en alleen echter om Daan te straffen ging zy zoo veel mogelyk met Pim uit. „Rrrrt Rrrr", belde de telefoon en met een verveeld gebaar lichtte Miep den hoorn van den haak af. „Hallo, Mlep"„ klonk aan het andere einde de stem van Pim .Jieb je zin om vanmiddag mee uit rij den te gaan?” Het liefst had Miep nydlg den hoorn erop gesmetendoch toen zy dacht aan den saaien middag, dien zy weer door moest brengen in haar eentje, ant woordde zy zoo vriendeiyk als het kon: „Goed! Hoe laat kom je me halen?” ..Nou ik had gedacht om 'n uur ot twee, dan hebben ^we 'n heelen tyd voor het diner en kunnen een aardlgen tocht maken." „Goed tot straks dan maar." „Hallo, ben je daar soms nog?" ,4a, wat is er?" „Och. feitelyk niets, ik wilde alleen even vragen of je al wist, dat Daan binnenkort naar Afrika vertrekt." Miep moest moeite doen om geen kreet van schrik te slaken. Schynbaai;onverschil lig wist zy er echter uit te brengen; „Neen, dat wist Ik niet. Enfin, hy liever dan ik” en daarna brak zy plotseling af. Wanhopig liet zy zich op de sofa vallen en snikte haar verdriet uit. Waarom was zy ook zoo driftig geworden om zoon kleinig heid? Had zy dan niet wat inschlkkelyker kunnen zyn en Daan 'n plezier kunnen doen? Zy wist toch dat hy een hekel had aan al wat opgemaakt was Maar als ze dan dacht aan zyn jaloerse!» opmerking over Pim. voelde zy haar boosheid weer opkomen en kreeg d'r koppigheid weer de bovenhand. ..En in ieder geval wil ik vast niet de minste zyn. Hy had ook wel wat van zich kunnen laten hooren". sprak ze tot zichzelf en toen Pim ver voor den afgesproken tijd aanbelde, merkte hy niet, dat ze het zoo kwaad te verantwoorden had gehad. Plotseling legde ze haar hand op zijn arm en vroeg; „Weet je wat Pim. breng me naar Vree- laan 16. dan ga Ik even m n vriendin op- zoeken." Teleurgesteld door dit oponthoud vroeg hy Gisteravond heeft het socialistische Ka merlid Drop te Maastricht de roode pro- paganda-pers to het Zuiden ingeleid. Want na de soclallsatie-school te Heerlen wil thans de 8. D. A. P. met zeven roode dagbladen een centrum gaan vormen van energieke kracht en machtsontplooiing, zoo als „Het Volk" schryft. Partijgenoot Van Dugteren heeft gisteravond al aangekon- dlgd. „dat deze formidabele actie een bui tengewoon karakter zal dragen". Het is vooral in het Zuiden noodlg. want daar .jltten duizenden en duizenden in de ver- leugentog" Zij moeten door een stormloop" worden „veroverd". Hun zal worden duide- Ujk gemaakt, dat, Indien zy onze roode pers ■uilen gaan lezen, zy dan rijp zullen worden gemaakt om eigen lot in handen te nemen een stroom van socialistische volgelingen zal” enz. Het Kamerlid Drop schold op de ..zes tien Roomsch Katholieke Dagbladen", waarvan de socialistische de verguizing" hebben te dragen. Maar dat zal spoedig uit wezen, want: De AJ4.WA Toeristenbond voor Neder land heeft «ich tot den minister van Justi tie gericht met een adres, waarin de Bond er op send ringt,, dat op de groote verkeers wegen bulten de kommen der gemeenten meer dan tot nu toe het geval is. deskundig politle-toezicht worde uitgeoefend. Het toenemend snelverkeer langs de Ne derlandse!» wegen brengt een stygenci aantal ongevallen met zich, waarvan ook de voorzichtige weggebruiker, de bedacht zame toerist en eveneens de wielrijder en de voetganger het slachtoffer worden Een zeer groot deel der verkeersongevallen wordt altt door roekeloos of onoordeel kundig optreden van sommige deelnemers aan het snelverkeer, die daarby meerma len blyk geven de regels van den weg of niet te kennen, óf er geen rekening mede te houden. Het bestuur van moeten aandrtogen op Utietoezicht. 1- zyn aangebracht in een rechthoek aan de bovenzyde van he» biljet op een Ucht-rooden ondergrond. Aan weerszyden van dezen tekst zyn twee vrouwenkoopen afgebeeld. waarvan de eene het spiegelbeeld is van den ande ren Belde koppen zlin uitgevoerd In dulde- lyk zichtbaar verschillende technieken De '.oorden „De Secretaris" en „De met de hsndteekenlngen zyn gedrukt aan de onderzijde van het biljet op eene strook, welke is samengesteld uit gullloche-flguren in rood, bruin en groen. De rest van het bil jet is aangevuld met ronfle gullloche-flguren en lintvormige vlakvullingen, gedrukt in bruine kleur, erenal» de koppen en de ran den, die het biljet omsluiten. Het geheel op een afwisselend rooden en groenen grond. Aan de llnkerztide is een blanco gelaten die in doorzicht als merk een visch vertoont in golvende en donkere waiermerklifnen, die onder bedrukte gedeelte van het biljet doorloopen In het midden van de strook aan de onder- zyde van het biljet komt als watermerk voor de paraaf ..de B Het cijfer .100" komt voor aan de onderzijde van de watermerkstrook en in het midden van het biljet onder den tekst. In het onbedrukte randje aan den onderkant zyn de namen van de drukkers. Joh. Enschedé Ac Zonen, en van den ontwer- per. Lion Cachet, vermeld. De achterzijde van het biljet is gedrukt in de kleuren blauw, groen, paars en bruto. Een groote middenrozet. opgebouwd uit spiraal vormig gevulde ringen, vertoont twee wazig- blauwe sllho’»tten van vogelflguren. Recht hoekjes boven rechts en beneden links be vatten het monogram D. N. B en boren links en beneden rechts het cyfer „100". Een uittreksel uit de artt. 208 en 209 van het Wetboek van Strafrecht Is links en rechts van de middenrozet afgedrukt op in wit uit gespaarde ruimten. Vier leeuwachtige figu ren vullen de teekenlng op. welke omlyst is door een rand van bruine en groene fi guurtjes De rerieletters en nummers zyn in rooden druk viermaal geplaatst over de mo nogrammen en cijfers. Het woord „Amster dam" en de datum zyn eveneens in rood aan de onöerzyde over de middenrocet ge-,1' drukt. Buiten het bedrukte gedeelte der achterzyde zijn rechts boven en links bene den nog eenmaal de seneletters geplaatst. Het biljet is gedrukt op aan alle zyden recht afgesneden papier van 175 by 10 c.M. De biljetten zyn gedateerd van 1 O-tober 1930 af Naar het Walenweeshuis Hedenmorgen bracht de Kontokiyke Fa milie een bezoek aan het Walenweeshuis op da vyzelgracht hoek Prinsengracht. Om half 11 kwamen de rijtuigen voor en werd langs den N.Z. Voorburgwal. Konings plein. Heerengracht. Nieuwe Spiegelstraat, Spiegelgracht. 1ste Weteringsdwarsstraat naar de vyzelgiacht gereden. Aan den Ingang van het weeshuis werden H M. de Koningin en de Prinses ontvangen door den President-regent den heer A. van de Werk en de Presidente-Regentesse me vrouw A. Verachuyl—Veltman. Twee wees kinderen Amy Valewyn en Frans Beerenburg boden respectievelyk aan de Koningin en de Prinses bloemen aan. waarvoor de beide vor stinnen met eenlge vriendelijke woorden dank zegden. Hierna werden de overige aanwezige be stuursleden aan de hooge bezoeksters voorge steld. De President-Regent de heer A. v. d. Werk sprak hierna een welkomstwoord tot de hooge bezoekers. Na deze woorden werd de Kontokiyke familie door de weezen toegezongen, waarna een bezoek werd gebracht aan de jongens- en meisjesafdeelingen en eveneens een kykje werd genomen by de ouden van dagen. In de Regentenkamer werd tenslotte door het bestuur afscheid genomen van H. M. de Koningin en Prinses Juliana. Voor naar het Paleis werd teruggekeerd werd nog een rijtoer gemaakt door „Zuid" en het Vondelpark. Vervolgens werd een rijtoer gemaakt 488 Omdat Snarkey Cook nog wat vermoeid was van den vlieg tocht. mopperde hy een beetje, toen er geklopt werd Hè zei hy, „nu zit je amper, of je moet alweer naar de voordeur loopen; enfin we sullen maar eens zien wie er is." Toen opende hy de deur, maar of het nu kwam, omdat hy nog een beetje onvriendeiyk keek, of omdat de pinguïns bang waren van »yn stoppelbaardje, hoe het zy. ze namen in allerijl de vlucht. zijn goedgemaakt door de partieele Herzie ning van 1928; dat by de Begroottngsbehandellng in 1930 door de Regeering een achterstand In de salarissen van ambtenaren en onderwijzers wendt erkend; overwegende, tevens, dat de crisistoestand niet in die mate op de geheele Nederland se!» bevolking drukt, dat ambtenaren en onderwijzer» op een uitionderiyke wyze tot dekking van het tekort moeten bydragen; dat dergelijke korting alzoo beteekent een extrabelastlng voor deze groep; dat de onderwyaer* be.eid «yn hun recht matig deel van de op te leggen lasten tot verzachting van den nood, ontstaan door de crisis te dragen; dat er nog andere, biliyker middelen zyn om het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven tot stand te brengen keuren de aangekondlgde salariskorting als onnoodlg af en gaan over tot de orde van den dag goed werk, doch zy geren den betrokken politiebeambten toch niet die zelfstandig heid van oordeelen, en die practische er ve ring. welke noodlg zyn. terwyl bovendien zoowel deze vrywillige verkeerstospecties als de zeer nuttige provinciale ambtelyke ver- keersinspecue to Gelderland slechts op zeer beperkte schaal werkzaam kunnen zijn. Het bestuur van den A. N. W. B is er dan ook van overtuigd, dat naast de bovenver melde maatregelen een van Rykswege ge organiseerd deskundig veiligheid op den weg d* «alariskortlng ter gedeeltelijke Tan het Begrootingstekort 1932 ..^M"Wende, dat de salarlskorting van 4R 1928 slechte voor een gedu gedeelte De „Fin. Times” publiceert een van I---- vraagstuk. Hieraan ontleenen wy het volgende: De afgeloopen twaalf Jaren hebben aan- getoond. dat goud niet alleen een wreede, doch ook een stomme meester is. Het was bestemd om een dienaar van den handel te zijn, doch thans is het de vernietiger van den handel geworden. Alle artikelen, die noodlg zyn voor bevrediging van noodzake- lyke en luxe behoeften, namelyk voedings middelen en allerlei grondstoffen zyn voor een groot deel onverkoopbaar. Het eenigste. waarop men het gemunt sc.hynt te hebben Is het goud. Indien het juist an dersom was en alle dingen, die noodzakelyk zyn om in de levensbehoeften te voorzien, een goeden prijs konden bedingen en goud ib.v. waardeloos zou zyn. zou de toestand veel logischer zyn. In deze impasse zyn wij geraakt, doordat wy een metaal als stan daard en eenigen maatstaf'hebben geno men, dat niet in voldoende hoeveelheden wordt gevonden, om aan de vraag, die er bestaat te voldoen en dat in landen is opgehoopt. Iedereen stelt zich de vraag, hoe de crisis moet worden opgelost. doch de meest voor de hand liggende weg is de wereld onafhankelijk te maken van het goud. De oplossing schynt slechts door weinig per sonen serieus beschouwd te worden. Dat de landen, die al het goud. dat zy wenschen en meer dan dat bezitten. tegenstanders zyn om een dergeiyken concurrent van het goud te creëren, is aanzelfsprekend. doch het is natuurlyk. dat andere landen deze gouddlctatorposltle wenschen te verster ken. Indien wy ons rekenschap van den hul digen toestand geven en eenlgszins onze verbeelding laten werken, zullen wy inzien, dat de pryzen van alle artikelen steeds la- ger zullen worden, en de consumenten steeds armer, terwyl het eenlge wat er nog in de wereld over blyft het goud is, dat dan in enkele kelders ligt opgestapeld, on zichtbaar voor een ieder. Óp het oogen bllk zyn er egoïsten, die voorstellen tarwe en katoen te vernietigen, zy zouden ech ter van meer inzicht biyk geven, indien zij voorstelden een vernietiging van het goud. Een voorwaarde voor den vooruitgang der wereld is de afschaffing van de heerschappij van het goud in den kortst mogelyken tyd Gedurende den oorlog beschikten wy niet alleen over tarwe als de eenlge voedsel reserve van het land, maar wy hadden ook andere granen tot onze beschikking; willen Man zy wier aandacht' thans uitsluitend uitgaat naar het goud. verzuimen te zorgen Vöor een tweede basis, waarop wy kunnen steunen. nJ. het zilver? Dr Deterding besluit, met te zeggen, dat, dezelfde landen, die nu trachten hun ail- vervoorraden van de hand te doen in een markt waar geen koopers aanwezig zyn, binnen niet al te korten tyd als kooper van zilver zullen optreden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 11