Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen VRIJDAG U SEPTEMBER 9.— DE LEGEROEFENINGEN IN DEN ACHTERHOEK Nu A M AD VI II F o JAN DE VRIES, Opticien, Alkmaar VERKEER EN POSTERIJEN Bijzondere frankeerzegels SPORT EN SPEL INGEZONDEN VOETBAL c Springt niet van LA WNTENNIS 20 si VRAGEN BUS PAARDENSPORT PROVINCIAAL NIEUWS MARKTNIEUWS e' 3’/ - !<-*/, o7 v ico ENKHUIZEN GEMENGD NIEUWS BERGEN HIGHWAY FUL-VUE Brillen zijn beter. De armen of „oorhaken" zijn waar ze behooren te zijn’; hooger, buiten de gezichtslijn niet langer eene ontsiering. Het oog, altijd het middel punt van belangstelling, staat vrij. Men ziet beteren ze staan beter, de „Highway” Ful-Vue Brillen. Aanbevelend KOEDIJK OUDORP (Van een bijzonderen correspondent) Zenuwpatiënt verdronken voor (cable) herstel der Goudsche glazen Voor o Van VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1931 11-jarig jengetje ernstig gewond d. Tuin (Hennes 9 76 Kerkdiefstal Cochet dei zich 32 4% Jazz-muziek „Muziek noemen ae dat” 147 6% reld. Brand te Nijmegen doch 2C2 60 den brand brand Prolongatie geëlacht werden. Voor den Inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Getracht is aan bet beeldvlak een büzon- deren - Staataieenlngen 6 W Nederland 1919 414 Neder! 1918 4K Nederi 1917 4 Nederland 1931 454 NInd.1928 B Vorig® Koenen BROEK OP LANGENDIJK, 25 September 0000 K.O. Aardappelen: Schotsche Mui zen 7.00—790; BI. 1.00—2.00; Drielingen spoorwegen Jnion Pacific Wabash -- Chic Mllw St. Paul .ansas City South rie Ratlr 79% 80 101 100 99’/, 99’/, 97 51% 42 14 28 lastig van 35% 37’/, 4% 10*/, 24% 52% 226 35% Tabak Dell Batavia Oude ')eli Oostkust Senemran Maxwell Rubber dam Rubber Bandar Jell Batavia Rubb Rott Tapanoell Serbadjad) Sllau Mlied 'ntercontln Rubber 56 44% 20 14% 28 15 30 23% 1‘Z. 144 177% 6 ,95 35 Petroleum Dortsche Petr Gaboes Kon Olie Per lak Peudawa Continental Oil Shell Union OU i stem- gedacht. Ondi door serie p interes eche n Na belang series eche r bestudi kunstu Tot deerlnt den t muziek vatten, van c hooren De c lijk oo landen Zoo s Javaan op Jat reikt h geraakt gebrul) de mui zijn op De g 33-tal 4, Chli Indlê 1 Japai kunstgi houd panton dit wei begeleit en gull Japai dat alt Twee zangen verdeel Japa: scène Evenali de tooi twee g vorm ii Japai de an klankkl het Ine structui klinkt staat 1 uitvoert dwingt 135 10*/, 15*/,, Scheepvaart Holl Amerika Lfln 11 to Gem Eigend Kon. Ned Stoomo Scheepvaart - Unie Marine comm Marine prei Illustratieve beelden geven dui- elgenlljke en ideëele doel i een In het andere handgreep, nJ. het de stukken lood Borotra Sa tob der 15 October internationale de nachtsneltrelnen RotterdamAmers foortHengeloLeeuwarden-Groningen gens - Suiker H V A Poerwored» Vorstenlanden Actions idem 5*/, 4% 22 90’/, 5% 5% 125% 65»', 42% 26 61% 7*/s vorm te geven, waardoor de zegels sterk de aandacht vragen. x Tekst en delfjk het zegels aan. 135 70% 48% 30 71% 2^ 100 99’/, 99’/, 97 89% 139 16% 159% 80 3% 4% 5‘»/„ Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O 8 Leather Intern Nickel In het laatst van Augustus werd tijdens afwezigheid der bewoners ingebroken ten huize van den heer K. aan de Koningin Wil- helmlnahaven te Vlaardingen. De ongenoode gasten hadden kans gezien een partijtje tafelzilver en andere tafelbe- noodlgdheden zich toe te eigenen ter waarde van plm. f 120. Zaterdag IJ. werd bij een op- kooper aldaar een gedeelte van het tafelzil ver in beslag genomen, dat deze juist had ge kocht. Maandag werd door de politie bij een caféhouder een andere partij der vermiste voorwerpen in beslag genomen, terwijl het haar gelukte, nog een aantal lepels op te graven op het spoorwegterrein nabij den Bin nensingel. Als verdacht van den diefstal door middel van inklimming is door de politie aangehou den en in bewaring gesteld de 30-jarige zee man van D. uit Vlaardingen, die tenslotte heeft bekend. Van D. zal dezer dagen ter be schikking van de Justitie worden gesteld en naar het Huls van Bewaring te Rotterdam worden overgebracht. Versobering, best, maar dan niet in de kringen, die van de eene maand in de andere moeten rekenen om op bescheiden wijze rond te komen en die bij elke gelegenheid van ontspanning, als volksfeesten, uitstapjes, avondjas van vereenlglngen ed moeten con- stateeren, dat andere categorieën van bur gers beter met zilveren "schijven weten te rammelen. U begrijpe mjj goed, het gaat hier om groepen ambtenaren en onderwij zers, die als t mogelijk is ook wel eens een goede sigaar willen rooken in plaats van een Pijp of piraatje. Ik kan niet voortgaan met het aanvoeren van cijfermateriaal ter ondersteuning van mijn betoog. Reeds te veel plaatsruimte eischte ik wellicht. Doch de belangrijkheid van deze sociale kwestie moge als excuus dienen. Wjj zullen deze groepen steunen in hun verzet tegen verdere versobering. Aan ming maken behoeft niet te worden ge De minister moge ervaren wat het betee- kent op eene begrootlng van zoovele mll- lioenen er 7 te willen halen daar, waar ze niet gemist kunnen worden. In dezen strijd is het recht aan onze zijde en zullen we terecht komen in het gezel schap van leder die zich verplicht door de rechtvaardigheid en gedwongen door de liefde welke van ons geëlscht wordt naar den aard van zijne verantwoordelijkheid, behoort in te werken in de materie der sa- larieering van de minst bedeelde categorieën van het overheidspersoneel. De buitenstaander wachte zich lichtvaardig oordeel in dezen strijd. Bij voorbaat dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend. J. W. IDES. Industrieën Jnllever Calve Delft Alg Kunstzijde Van Berkel’s Pat Nieuwe Philips Kuch Accoustiek Ned Ford - Personalia De heer H. Bazelts, alhier, verwierf te ’s-Hertogenbosch het politie- dlploma van den Ned. R.K. Politiebond St. Michael Brandvrije kluis De uitslag der aanbeste ding voor het bouwen van een brandvrije kluis in en een steenen bergplaats achter Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg Exploratie Personalia De heer Th. van den Hoo- gen, alhier, verwierf te ’s-Hertogenbosch het polltiediploma van den Ned. R.K. Poli tiebond St. Michaël. 8.65 2.48% 56.— 48.50 13.— 22.— 66.— 65.— «6.- 7.- 34.74 29.— Een aantal patiënten van de ziekenin richting XX anenoord” te Zuidlaren maak te onder geleide van vier verplegers een wandeling door het dorp. Bij de vaart op den weg naar Hoogezand wist een van hen. de 24-jarige A. de B. uit Dalfsen aan de waakzaamheid der verplegers te ontsnappen en sprong plotseling in het water. De ver pleger H. Wilkamp sprong hem geheel ge kleed na, doch het mccht hem niet geluk ken den patiënt boven te brengen. Het lijk is later opgehaald. De verpleger W. kon zich zelf ook niet redden en moest door anderen uit het water worden gehaaid. W. had het bewustzijn verloren, zijn toe stand is niet zonder zorg. In het dorp den Post (Gr.) waren gisteren twee jongens op een vrachtauto geklommen van de N.V. Zaadhandel v.h. E. Bolthuis te den Post. Toen de sne’heid van den auto toenam, sprongen de knapen er af. De eene bezeerde alleen zijn hand. Het 11-jarig zoon tje van den heer P. Vlsscher werd met een bloedende hoofdwonde opgenomen. In het Academisch Ziekenhuis te Groningen werd *n ernstige hersenschudding geconstateerd. He denmorgen was de jongen nog niet bij ken nis. terwijl de IVde Divisie, onder bevel kolonel Stöver in werkelijkheid was. Zoo’n divisie bestaat uit drie regimenten infanterie (25e. 26e en 27e manoeuvre-regi ment), het 24e regiment artillerie, het 4e escadron wielrijders en een detachement pioniers. Aan deze le Divisiegroep was nog toebedeeld een verkennlngsafdeehng (de lie), bestaande uit een escadron huzaren, twee compagnieën wielrijders en een peloton mo- tormitrallleurs; voorts een afdeellng van 10 veld (ons mooie nieuwste kanon met een dracht van ongeveer 15 K.M.) en het 15e regiment artillerie, bestaande uit 3 afdee- lingen houwitsers van 15 c.M. Het geheel was gelegerd in de omgeving van Doetinchem. De Roode He Divisie, die van Hemden in de richting Aalten marcheerde, stond onder bevel van kolonel Zeeman. Deze comman dant beschikte ook nog over een sterke af- deelinc van de zg. Lichte Brigade. Provinciaal nieuws Door den heer W. Prins te Den Helder is aal Gedeputeerde Staten van Noord-Hollandf uen aanvraag ingediend voor een autobusdienst Den Hel der over Alkmaar en Haarlem naar Am sterdam en terug. Zeer geachte Redactie, Wellicht zij het mij vergund in Uw blad enkele opmerkingen te maken met betrek king tot de voorgenomen verlaging van de salarissen van het Rijkspersoneel, mede in verband met de reeds geplaatste Ingezonden stukjes. Ongetwijfeld bedoelt de inzender van Woensdagavond het goed met zijn betoog tegen den heer Spook, doch hij behoede zich voor onzakelijk geschrijf in de ruimte waar aan niemand eenig houvast heeft. Door en passant even een fusie van Arka en St. 'Paulus, met aansluiting bij het R. K. Werk liedenverbond, in het geding te brengen, waaraan onze leiders al eenigen tijd de han den vol hebben en waarbij den heer Spook wordt aangeraden een handje te komen hel pen, bewijst inzender voldoende een weinig te veel hooi op zijn vork te nemen. De opmerkingen van vriend Spook zijn overigens niet zoo heel vreemd als bovenbe doelde inzender ze wil doen schijnen. Immers, als er bezuinigd moet worden op sala rissen. begin dan bij die categorieën, die nog niet geofferd hebben, en niet bij de minst bedeelden van hoog tot laag, welke nu ten derden male dreigen geplukt te worden, zoo redeneert 8p. Zijn standpunt is echter enjuist, ook al om de gevolgen en de moei lijkheden bij de uitwerking, zooals door Uwe Redactie al terecht werd opgemerkt. Dat zal Sp. bij nadere beschouwing best inzien. We moeten zakelijk blijven en dan kunnen we bver de verdiensten van den huldigen minister van financiën voor den kleinen man. ook met Uwe Redactie, heel goed van meening verschillen. Vast staat, dat we bij het oplossen der moeilijkheden eveneens te maken hebben met de beter gesitueerden en dat er voor het belasten van deze categorie ook een grens is. Het van uwentwege geplaatste uit stekend betoog van Maandagavond j.l. moge ik hierbij in herinnering brengen. Versobering moet er komen, best, maar dan eene, welke berust op recht en billijk heid. Wil moeten datgene doen, waartoe rechtvaardigheid ons verplicht en wat de liefde van ons eischt en dat geldt voor over heden en dienaars, bovenal voor dezen mi nister. van wlen deze voorstellen allerminst verwacht konden worden. In welk licht hebben we de voorgestelde verlaging van de minst bedeelde categorie ambtenaren nu te bekijken. De verhooging der accijnzen treft het ge- heele volk gelijkmatig. De benzinebelasting treft de bezitters van auto's, tenminste als men er mede rijdt. Ambtenaren plegen geen auto's te koopen en betalen derhalve aan benzinebelasting niet mede. Ergo, zoo schijnt deze mmlster te redeneeren, hen zal ik op andere wijze hun portie laten opbrengen. Een jaar geleden deed, dezelfde minister de toezegging, dat de pensioenpremie met 3 pet. zou worden verlaagd, indien de tijden daarvoor geschikt waren. De billijkheid van 3 pet. salarisverhooglng heeft de minister derhalve aanvaard. Alleen de uitvoering bleek op dat tijdstip ongeschikt. Dat dit tijdstip ook dit jaar niet aangebroken schijnt Is al teleurstellend genoeg. De redelijkheid de salarissen bovendien nog te verlagen, nu te korten dreigen, bestaat niet, omdat deze minister de redelijkheid bij de mlllioenen- overschotten heeft ontkend ten opzichte der verhooging. Dat bij dreigende tekorten de salarissen moeten betrokken worden, kan de minister niet als argument bezigen, want zijn ra mingen, nA de laatste groote verlagingen van 10 en 20 pet., zijn jaren lang gtoote mis rekeningen geweest. We moeten dus met de nieuwe ramingen van dezen minister uiterst voorzichtig zijn. Had de minister, toen bleek, dat de over schotten bleven stijgen, nu maar de zooeven bedoelde salarisverlagingen ongedaan ge maakt. wij zouden met eene verlaging, als de nood daartoe dwingt, wellicht genoegen kunnen nemen. Doch terwijl de middelen over 1924 tot en met 1930 rond 327 millioen gulden hooger bleken dan de ramingen, was deze minister slecnts bereid enkele plooien glad te strijken en eindelijk een onnoozele 6 mlllloen voor het geheele personeel be schikbaar te stellen om de al te groote won den te heelen. En ziet, de eerste de beste gelegenheid, dat volgens 's ministers ramingen tekort dreigt, wordt er niet te gen op gezien, 7 millioen terug te eischen van een categorie dienaren, die daarvoor op Parijs Brussel Londen New-York Berlijn Zürich - Rome Madrid Oslo - Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau De salarissen van het Rijkspersoneel Uit een tooneelcrltiek van Henri Borel in „Het Vaderland”: Voor die zes lawaaimakers In de orkest ruimte alle eer; het waren nu en dan ware bezetenen. In het openings-jazz-ouverturetje al; allemachtig, wat een spektakel, of er een vrachtwagen met ijzeren pannen omviel, en er werd een hond overreden, en ergens werd een kat aan haar staart getrokken, en er was een verkouden zeehond aan het kuchen, en kinderen gooiden elkaar met koperen deksels, en er ratelde een waterrad, en er werden ook nog ergens een paar varkens gekeeld. Muziek noemen ze dat, Jazz-muziek. Er Is een aller akeligst instrument bij, een schuiftrompet, die ze verstopt hebben (eerst water er in of met?» en die nu allererbarmelijkst piept en dan weer oen neusgeluid maakt als Iemand die op een met vloelpapléf ontwikkelde kam blaast, en de saxophoon laat de onwelvoegHJkste gelui den hooren, die een betamelijk mensch liever niet definieert. Nu en dan lijkt het of er er gens loopmeisjes nagezeten worden, die gil lend wegloopen, en er wordt óók hout ge zaagd, en vivisectie gepleegd op een paar kermende apen. Ja, muziek noemen ze dat. Jazzmuziek. Van de Divisie-Zeeman was alleen aan wezig het 28ste infanterie-regiment benevens een afdeellng artillerie. Het detachement der Lichte Brigade be stond uit een regiment huzaren, een batal jon wielrijders, een bataljon grenadiers op auto’s en drie batterijen riWfca twee ge motoriseerd», rijdende artillerie. Voor deze troepen begon de oorlogstoe stand in de omgeving van Aalten. een rijdenden auto Te water gesprongen we de* koude temperatuur reeds thans ver- wamd zijn. 7 30—790; 0700 st. Bloemkool, le s. j 6.80— 12.30; 2e a f 090—3.70; 50.000 K.G. R. Kool 0.60—190; 10 500 K.G. Gele Kool t 0.60- 190; 05.000 KG. Witte Kool 0.60—0.70; 30.000 KG. Uien: Ulen f 190-290; Grove f 2.00—290; Drielingen 190—130; Nep 4.80—5.10; 1325 K.G. Slaboonen f 1890— 2890; 13 300 K.G. Bieten 190—3.70. WARMENHUIZEN, 24 Sept. 1931 He den besteedde men voor: Gele Nep 4.70— 5, Gele Drielingen f 1.10190. Gele Uien f 290, Bieten f 1.702.70, Slaboonen f 20.80 —23 90. Roode kool f 0.801, Witte kool 0.00, Eigenheimers 4.00—590, ld. Blauwe 4.80. Alles per 100 K.G. Combinatie: Doel: v. d. Male (Feyenoord). Achter: Peters (Blauw Wit) en van der Grlendt (Hermes DVS). Midden: Verploegen (Xerxes), Den Hoed (Hermes DV8), Paullssen (P8V). Voor: Van Gelder (VUC). Vente (Neptu- nus). Ophorst (HBS) DVS) en Visser (P8V). Fabriekscotnmlssie f 38. Boerenootnmiazie f 40. Boeren kleine f 3590. Handel stug. Korte Baandraverij Enkhuizen Gisteren vond onder buitengewoon groote belangstelling naar schattin,, waren sr 8000 toeschouwers de korte baan draverij plaats om het kampioenschap van Neder land, welke wedstrijd gehouden werd ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan der Harddraverüvereeniglng. De uitslag luidt: 1. „Uniform", gereden door S. van Lanen, eigenaar J. Borst, Castricum: 2 „Fret- chen”, eigenaar D. Beets Beemster, gere den door den eigenaar: 3. „Oostar”, eige naar K. de Boer Leeuwarden, gereden door J. de Boer. Dinsdagnacht werd ingebroken in de pa rochiekerk te Slenaken. De offerblokken werden uit de muren gehaald, opengebro ken en geledigd. De dieven hebben blijkbaar laten inslulten. Een zwerver Door den veehouder L. Bruin is in zijn weiland aan de Schapenlaa.i aangetroffen een zwart-bonte koe, waarvan de eigenaar onbekend is. Het dier is ge schut in de gemeente-boerderij aan den Kerkedijk. Bjjkantoor-telefoon Door den Rijksdienst der Telefonie is in de autogarage Centraal van den heer Smulders aan de Breelaan de gelegenheid opengesteld om buiten de tij den van openstelling van het postkantoor, dus ook op Zon- en Feestdagen, zonder extra-kosten te telefoneeren. Voorts ligt het in het voornemen ook te Bergen aan Zee die gelegenheid te geven in het hulppostkantoor, doch tegen betaling, van extra-kosten. October 1906 door den Zeereerw. Pastoor H. C. Maat de stichting van de RJC. La gere School plaats. Het onderwijs is gedu rende al die jaren gegeven door de Eerw Zusters. Vanzelfsprekend wilde men. ondanks den slechten tijd, het 25-jarig bestaan niet ongemerkt laten voorbijgaan en heeft zich een feestcommissie gevormd, die gelden heeft Ingezameld. Ter gelegenheid van het feest heeft de feestcommissie de kapel in het Zusterhuis laten restaureeren. De volgorde der feesten Is aldus: 8 uur H. Mis, op te dragen door den Hoogeerw. Deken E. P. Rengs, waaronder algemeene H. Communie der kinderen. Te 10 uur zullen de nieuwe gebouwen door den Hoogeerw. Deken worden ingezegend, waarna te half 11 in het Vereenigingsge- bouw gelegenheid zal zijn de zusters te compllmenteeren. Natuurlijk zul’en de kin deren ruimschoots worden onthaald. Des middags zullen kinderspelen worden gehouden. We vertrouwen, dat de geheele parochie dit feest zal medevieren. Het verloop van den strijd Dinsdagavond te 19.00 uur trad dan de oorlogstoestand in. De Blauwen legerden te Doetinchen en Zelhem met voorposten in de lijn TerborgHalle. Zij hadden hun N.-flank beveiligd door de plaatsing van lichte troe pen te Tolhut en Ruurlo. Voor de legering te Zelhem waren ox tentenkampen opge slagen, welke in den middag door Z.Exc. den Minister van Deïtrsie bezocht waren. De Rooden legerden te Aalten e. o. met de lichte brigade te Winterswijk en de Ver- kennlngsafdeeling, waaraan was toegevoegd een compagnie van de Koloniale Reserve te Varsseveld. Dat is toch een flink korps, die Koloniale Reserve. Vlug en vlot worden alle bewegingen uitgevoerdI Daar zit pit int Reeds kort na 19.00 uur ontstonden over en weer kleine schermutselingen. De Blau we voorposten werden herhaaldelijk gevallen door huzaren en wielrijders majoor Mathon uit Varsseveld. De lichte brigade van kolonel Fabius rukte 's nachts om 12 uur op naar Ruurlo. Het is verwonderlijk, hoe geruischloos die wiel rijders marcheeren en dat nog wel zonder licht en met hun motor-mitrailleurs. Onze wielrijders mogen er zijn, dat bleek reeds bij vorige oefeningen en thans wederom. Een aardige, frissche geest zit in die kerels en langs den weg genieten zij overal de sym pathie van de toeschouwers. Het ging bij Ruurlo warm toe. Den ge- heelen nacht werd daar gestreden en toen bij het aanbreken van den dag, op Woens dag, Ruurlo In handen van Rood viel, duur den aldaar de straatgevechten nog gerui- men tijd voort. De Blauwe lichte troepen moesten P.uurloo ontruimen en teruggaan in de richting Hengelo, waardoor de Noord- flank van de Blauwen ernstig bedreigd werd. i onze bleek echter overtuigend, dat indivldueele geoefend- aan die ver- de Gisternacht is op Brakkenstein bü Nij megen brand uitgebroken in het buiten huisje van de afwezige veekooplleden v. R. Het vuur deelde zich mede aan het belen dende perceel van den heer A. Beide buizen stonden weldra in lichte laaie en toen de brandweer kwam kon zij niet meer verhin deren, dat zij geheel uitbrandden. Verze kerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Terwijl het vuur woedde haastten zich zekere v. M. en zijn 70-jarige zuster, die een honderd meter vandaar woonden, naar het terrein van den brand Onderweg viel de vrouw en bleef bewust"loo< liggen. Zij Is binnengedragen bij de familie B„ waar Kil eenlge uren later 1b overleden. Hetzij men er door ziet of er naar kijkt, Ranken Koloniale Bank ■■dische Bank Cert. Handel-Mlj DE f Oude vrouw op weg naar overleden schilderd glas, afgebeeld. Op het 1% cent zegel is als overheerschende partij een der te herstellen kerkramen van binnenuit ge zien, dus als lichte raamvorm tegen donkeren achtergrond, afgebeeld. t medaillon een u—- aan elkaar soldceren van om het glas. Belde zegels vertoonen dezelfde indecling. NOORD-SCHAR WOUDE 25 September. Aanvoer 2500 K.G. Aardappelen. Groote Schotsche Mutsen 3.40, idem idem 790, Due of York 3.60. 500 K.G. Wortelen 1 40. 600 st Bloemkool 7.40—11.20, 14.400 K.O. Roode Kool 0.00—1 40. 2000 Kg. Gele Kool 0 00—190 60200 Kg. Witte Kool 0.60—0.70; 18400 Kg. Uien: Gele Uien 190—340; Grove Uien 2.90—S.10: Gele Drielingen 090—1.40; Gele Nep 4.60—6: 900 Kg. Sperdeboonen 21903590; 1100 Kg. Kro ten 1.70—2.20. De verwarming der treinen Hoewel de verwarming der treinen Nederlandsche spoorwegen pas as. aanvangt, zullen de l- D- en E-treinen, en Amsterd —Maastricht Elftal-Combinatie Op Woensdag 30 September an. om half vier njn. wordt te Rotterdam op het terrein van Sparta een wedstrijd gespeeld tus- schen een Nederlandach B-elftal en een combinatie. De samenstelling is: B-elftal: Doel: OdlJk (De Hollandlaan) Achter' De Bruin (Hem; Van Zeyl (PSV). Midden: Scheffers (Hermes DVS), de Wildt (VUC) en Breitner (ADO). Voor: Hanse (RCH), Dulnhouwer (Feljen- oord), Ruisch (DEC), Post (DHC) en van Nellen (DHC). Vraag: 1. Hoe kan ik in den winter een fuchsia goed houden? 2. Hoe een azalea? Ze staan beide in den tuin. Antw. 1 en ber binnen vorstvrfje 1 Details van al deze gevechten zullen lezers niet interesseeren. Er heid van onze cavalerie en wielrijders hooge eischen voldoet. Ook hebben r-innen in de manoeuvredagen zware moelenissen te doorstaan gehad, geest was en bleef uitmuntend. Woensdagmorgen dan begonnen de Blau we troepen van generaal De Ridder op te rukken tegen Varsseveld. Vooral bij Halle was de belangstelling zeer groot. Daar sloeg minister Deckers de oprukkende bataljons gade: ook zagen wij daar de .Jegercommis- sie”, die trouwens de geheele manoeuvre met blijkbare belangstelling bltwoonde. Weldra knalden alom de schoten van ge weren en karabijnen, terwijl het geratel der vele mitrailleurs niet van de lucht was. Ook hoorde men dra de zware stem van het geschut. Het manoeuvre-beeld was modern, d.wz. de niet-deskundige toeschouwer zag niet veel. Het slagveld was ledig I Iedere man en iedere mitrailleur kroop weg achter een boschje, een boom of wat dan ook. De ge oefendheid onzer infanterie was zeker niet verminderd. De geest was ook hier zeer goed en opgewekt droegen de mannen de flinke prestaties, die van hen geëlscht werden. 2: In het laatst van Beptem- brengen op een lichte, koele, plaats. Droog houden. Zijn alle bladeren van de fuchsia geel geworden en afgevallen, dan kan men deze plant in vorstvrije schuur of drogen kelder laten overwinteren. Azalea zet men half September binnen op zeer lichte, koele plaats en men houde haar matig vochtig. Aanvaring Woensdagavond had alhier een aanvaring plaats met de overzetpont over het Noord-HollandschkanaaL Een mo- torschlpper, wlen niet bekend was, dat de vlotbrug voor reparatie was weggehaald, voer met volle kracht door de brug en be- mekte te laat de pont, die zich even ver- dérop in hét piidden van het kanaal be vond De lier aan öe Oostzijde van het kanaal werd van zijn plaats gerukt en kwam In het kanaal terecht. Doordat direct met volle kracht werd achteruit gestoomd, werd erger voorkomen. Op de pont bevond zich een met een jong paard bespannen wagen. De opstelling der troepen Dinsdag zijn, gelijk bekend, in den Ach- terhock de groote legeroefenlngen begonnen, onder leiding van den commandant van het veldleger, luitenant-generaal E. F. Insinger. De grondgedachte van de oefening was de volgende Een Blaflfre-WestpartU was in opmarsch in Z.-O rlCnting en bereikte in den namid- van 22 September met de voorste infan- terie ’s Heerenberg, Terborg en Halle. Roode Oosttroepen, komende uit de om geving van Wesel. waren inmiddels opgerukt tot de lijn HemdenIsselburg. Beide partijen hadden cavalerie en wiel rijders tegenwoordig lichte troepen ge naamd vooruitgeschoven. In dien ge- denkwaardigen middag kwam het tusschen die lichte troepen tot een treffen in de omgeving van Varsseveld. De oorlogstoestand begon op 22 Septem ber ten 17 uur. Toen stonden dus de Blau we voorposten in de lijn Terborg—Halle De Blauwe troepen bestonden uit de Ilde Divisiegroep onder bevel van den generaal- majoor P. H. A. de Ridder. Zoo’n divisie groep bestaat uit twee divlslën. in casu de lilde en IVde Divisie. Van de lilde Divi sible was alleen de staf aanwezig onder be vel van den kolonel Van den Brandhof, van den aanwezig zette Blauw op sommige punten beduidende successen behaald werden, waren de Blauwen er te 12 uur nog niet in geslaagd de Roode stelling bij Aalten ten val te brengen. t De verkenningen en gevechten der lucht strijdkrachten genoten dien morgen groote belangstelling Te 12 uur eindigde de manoeuvre en Donderdagmiddag en verdef Vrijdag jongen de troepen weer per spoor naar hunne gar nizoenen terug. De belangstelling van de zijde van de bevolking was op sommige punten, zooals bU Aalten, overweldigend, hetgeen een verblijdend verschijnsel mag worden genoemd. Hoewel onze infanterie in den,-uiterst kor ten oefentijd niet tot primaveldsoldaten kan worden opgeleid, waren de resultaten niettemin bevredigend. Allerwegen maakten de strijders met dank baarheid gewag van de zeer gastvrije ont vangst, die hen overal van de zijde der kwar tiergevers ten deel viel. Zoo behooren de grootere gevechtsoefenin- gen alweer tot het verleden. Al zijn er wel dingen, die men anders zou wenschen, zoo is toch de totaal-indruk zeker wel deze, dat er in de Koninklijke Landmacht met ernst gewerkt wordt. ALKMAAR. 25 Sejjt. 1931. Graanmarkt Aangevoerd 1899 HL. 30 rogge. 556 gerst (uit de Wierlngermeer4904.75. gerst f 490—690. 372 haver 5.75—6.75, 215 boo-> nen: bruine boonen (nieuwe) 18—22, ci troen ld. 30, duiven ld. 1214, 12 kana- riezaad f 9.25990, 15 rood mosterdzaad ƒ.3790, idem geel 10—15, 20 karwijzaad 1990, 10 blauwmaanzaad 18, tuinbooner. 35, 688 erwten: kleine erwten, groene 9.2511, groote erwten, groene 23—te idem grauwe 3250, idem vale 35— Alles per 100 K.O. Handel stug. ALKMAAR, 35 September. Kaasmaret j (Voorlooplge noteering). Aangevoerd 103 sta- Overal hoorden wy van de commandanten uitingen van tevredenheid over de houding van den troep en de tucht. Het is wel een verblijdend verschijnsel, dat de symptomen van tuchteloosheid, die zich voor eenlge ja ren voordeden, blijkbaar verdwenen zijn. Zulks komt aan de waarde van onze weer macht in de allerhoogste mate ten goede. We vernamen nergens van eenig incident op dit gebied. Maar zetten wij onze krijgsgeschiedenis voort. Toen de geheele divisiegroep van de Blauwen voorwaarts rukte, was het lot van de zwakke bezetting van Varsseveld weldra beslist en ongeveer twaalf uur ’s middags viel Varsse.veld in handen van de Blauwen. Omstreeks dien tijd werd het voor Blauw nog even bedenkelijk, toen de Lichte Bri gade, die inmiddels te Ruurlo op adem was gekomen, in Zuidelijke richting op Halle aanviel. Deze aanval werd echter afgesla gen. Jammer, dat die Lichte Brigade hier zoo zwakjes aanviel. Een flinke por met zijn geheele macht zou voor kolonel Fabius waarschijnlijk meer succes hebben opgeleverd. Nu werd de voorwaartsche beweging van Blauw door dien kwaadaardigen flankstoot niet noemenwaardig geremd, hetgeen toch eigenlijk de bedoeling was geweest. In den middag van Woensdag, na de ver meestering van Varsseveld. rukten de Blau wen verder, eerst eenigszins weifelend, later met meer kracht. Echter slaagden zij er dien dag niet meer In om verder door te dringen dan tot tegen de Roode voorposten. Het was ongeveer zes uur. toen de voor waartsche beweging van Blauw gestopt werd, vooral omdat de troepen hoog noodig eenlge rust moesten genieten. Donderdagmorgen 7.30 uur den aanval voort en hoewel Gedurende het tijdvak van 1 Ocober t.m. 15 November 1931 zullen op de postkantoren bijzondere frankeerzegels verkrijgbaar wor den gesteld welke met een bijslag boven de gewone frankeerwaarde verkocht zullen worden. De frankeerwaarde der zegels be draagt resp. 1 y. en 6 cent en de verkoops prijs resp. 3 en 10 cent. De kleur van het 1% cent zegel is groen, die van het 6 cent zegel rood. De extra-opbrengst komt ten bate vap het Fonds tot herstel van de Goudsche Glazen. De zegels zijn ook In het verkeer met het buitenland voor frankeerlng geldig tot en met 31 December 1932. De zegels zijn ver vaardlgd in koperdiepdruk naar ontwerpen van den architect P. Zwart te Wassenaar en van dezelfde afmetingen als de nieuwe 36- en 70 cent zegels. De voorstelling- Is bil elk der zegels een compositie van 2 foto’s. Het zegel van 6 «Myr. vertoont een deel van de buitenarchi tectuur van de St. Janskerk te Gouda, met als zwaartepunt de donkere partij van een der te herstellen ramen. In een cirkelvor mig medaillon is een handgreep uit het glas-ln-lood bedrijf, nJ. bet buigen en vast leggen van het lood om een stuk gebrand- De ranglijst van Wallis Myer De bekende Engelsche tennisexpert Wallis Myer heeft de volgende tennisranglijst sa mengesteld He er en: Cochet (Frankrijk); Austin (Engeland); Vines (Ver. Staten); Perry (En geland); Shields (Ver. Staten); Wood (Ver. Staten); Borotra (Frankrijk); Lott (Ver. Staten)Satoh (Japan)Van Rijn (Ver. Staten). Dames: Helen Moody (Ver. Staten); Cllly Aussem (Dultschland)Eileen Whit- tingsstall (Engeland); Helen Jacobs (Ver. Staten); Betty Nuthall (Engeland); Bilde Krahwinkel (Dultschland); Simonne Ma thieu (Frankrijk); Lily d’Alvarez (Spanje); Phyllis Mudford (Engeland); Elsie Pitman (Engeland). Erg objectief lijkt ons de samenstelling van de ranglijst ditmaal niet. Austin op de twee de plaats en Perry op de vierde plaats. Bij de dames heel, veel Engelscben, de Zwltsersche Payot en de dames Ridley en Heeley zijn geheel vergeten. Er. dat de Spaansche Senorita nog op de ranglijst voor komt, lijkt ons al heel dwaas. Zij was een groot speelster, maar in dit afgeloopen seizoen heeft zij niet bijzonders gepresteerd. Alleen over de bezetting der belde eerste plaatsen voor de heeren en voor de dames valt niet te twisten. En Cochet en Helen Moody—Wills zijn de sterkste sjjelers ter we- I De hulpleidersdienst Het is wel duidelijk, dat de leider der oefeningen over zoo’n uitgestrekt gebied niet, overal zijn invloed kan doen gelden. Hij moet toch aan de troepen doen weten, op welke wijze zij den invloed van ’svljands wapenwerklng ondergaan, gegeven dat gelukkig alle vuurwapenen slechts losse schoten afgeven. Zoo kan bijvoorbeeld een troep infanterie, die blijkens de maatrege len van de tegenpartij onder hevig artille rievuur is of onder krachtig vuur van mi trailleurs, niet voorwaarts, doch dat moet aah dien troep worden medegedeeld. TJaartoe was een zeer uitgebreide hulp- letdersdlenst ingesteld. Chef van dezen dienst was de Generaal-Majoor jhr. Röell. die bij alle troependeelen officieren van zijn staf geplaatst had, die hem trouw op de noogte hielden van alle maatregelen, die aan bei de zijden genomen werden. De berichten hiervan kwanten telefonisch, per motorrij der, wielrijder of ordonnans te paard, op de centrale van den generaal (Hoofd-hulplei- der) binnen. Op grond van al deze berich ten, droeg hjj zijn bij de troeiien zijnde officleren-hulpleiders op, om aan die troe pen die mededeelingen te doen, die voor het juiste verloop van de manoeuvre noodig waren. Het Is duidelijk, dat de Hoofd-hulp- lelder van den generaal Insinger de noodige directieven ontvangen had. Inbraak te Vlaardingen Het 25-jarig bestaan der R.K. School Zooals onze oudere plaatsgenooten zich nog 3%%

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 16