Buitenlandsch Q^Czeuws FEUILLETON Shea van de lersche Brigade HEERENBAA1 Stichting KERKNIEUWS Het feest van de Kleine H. Theresia in den Karmel KORT NIEUWS Bestrijding der werkloosheid1 FAILLISSEMENTEN RANDALL PARRISH vn Verhooging van invoer rechten in Italië De hulp aan Oostenrijk en Hongarije De Oostenrijksche regeeringsvoorstellen Gemengde Buitenlandsche Berichten De scheuring bij de Duitsche Soc.-Dem. De verkiezing van den communis- tischen burgemeester Het Chineesch-Japansche conflict Met een als het ware krankzinnige kracht. Ontbinding van het Engelsche Parlement Woensdag a.s. te Egmond Labour Partij en regeering DERDE blad BLADZIJDE! ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1931 8 ECHTE FRIESCHE De Ronde-Tafel-conferentie Beitadeerlng der algemeen* principe* De dader per vliegtuig gevlucht De besprekingen in den Volkenbond De Ook in Tsjeeho-SlowakUe het f V pogingen tot toenadering Ministerieel* bezoek aan Amerika t Ook Bruenlng? Een bericht in de „Daily Express” tarief De onrust in Srinagar De toestand Mytt ernaUg ver- 'n Ongeldig verklaard I Ontginning braak liggende gronden R.c. Door voortdurend» regenval Groot verhooging voor benzine en petroleum vast gesteld Bestrijding der slavernij Rapport door den Volkenbond aanvaard Het is: „buigen of barsten” Een pastorie overvallen Gewelddadig optreden tegen de bewoners in Mr. H J. O Uitbetalingen van kleine bedragen. buitenlandsche groote van Egmond aan Zee. hof!" DOOR IK VECHT MET DEN KAPITEIN Wordt vervolgd Wegens tekort op de Staatsbegrooting Groote overstroomingen in West-Galicië zoodat de regeering met een ‘venpolltiek op haar program een beroep op het land zal doen De vergadering van den Volkenbond heeft bij de voortzetting van haar werkzaamhe den aangenomen het rapport inzake de be strijding der slavemy. Hierbij constateerde de Nederlandsche i delegeerde Jhr. Loudon, dat de slavernij Afrika nog steeds niet uitgeroeid is. ge in Het aantal werkloozen in de Ver. Sta- wordt geschat op 5.60.000. d.L een ••erdering van 350 000 sedert Juli 1.1. door het B U een demonstratie van werkloo zen te Dundee 'Schotland» hebben ernstige relletjes plaats gehad, waarbij de menigte een groot aantal winkelruiten insloeg. De be reden politie heeft de menigte uit elkaar ge slagen. Hierbij werden dertien personen ern- tlg gewond. Twintig personen warden gear resteerd zal in Opgegeven door v. d. Graaf Cu. N. V. (Afd Handelsinformaties Financieel* moeilijkheden in Belgrado ter Voor 'stemden natlonaal-soclalisten. hebben I Hongarije. die mij Kom. schoone wer- het' De dood der heiligen ia kostbaar! Daarom hebben wü die boeiende biaonderheden nog eens aangehaald. Maar het is een gelukkige gedachte ge weest van enkele vereerders der kleine H. Theresia, om de gedachtenisviering van dtt heilig afsterven op waardige wüze voor te bereiden door een novene van gebeden, en wel gemeenschappelijk met alle vrienden en beschermelingen der lieve Heilige, door heb gansche land. En om die eenheid van ge beden te vestigen en haar een uitdrukkelijk verband te geven, werd de Kannel van Schiedam, die nu ts geworden de Karmel van Egmond, het middelpunt of het brandpunt der gebedsactie. Als men alle leden der aangesloten fami lies of communiteiten zou willen tellen, die dagelijks de aanbevolen gebeden verrichten In aansluiting met het voortdurend gebed van de Zusters Karmelitessen te Egmond tot de zachte en machtige patrones van het nieuwe heiligdom aan den voet der duinen, dan zou men niet honderden, maar dulaen- den noemen. En terecht: vereende kracht geeft macht, ook bü God. Waar verschillenden in Zijn Naam vereenigd zijn, daar ts Christus en Zün lieve Heilige in hun midden. Wanneer nochtans de vereerders der kleine H. Theresia in haar geest willen bidden, laten ze dan bovenal vragen voor zich en hun dierbaren de gave der liefde Gods, den voortdurenden groei in de liefde Gods, de volharding in de liefde Gods, zoodat hun laatste zucht moge zijn het woord van The resia. dat de samenvatting is in haar laatste uiting, van geheel haar leven, zoo kort, maar zoo rijk aan lijden: ..Mijn God. ik bemin U!" W M. WEVERS. Montfortaan. Laval neemt de uitnoodlging aan Gistermiddag heeft de Amerikaansche ge zant Edge, minister-president Laval officieel de uitnoodlging van president Hoover voor een bezoek aan Washington doen toekomen. Laval heeft de uitnoodlging aanvaard De banken te Belgrado waren in den loop van gisteren niet meer in staat aan alle aanvragen van beleggers, die hun geld kwa men opnemen, te voldoen. In een vertrouwe lijke circulaire machtigde de regeering de banken, om slechts gedeeltelijk en in over eenstemming met de liquide middelen, waar over elke bank beschikte uit te betalen. De meeste banken betaalden bedragen, variee- rende tusschen de 50 en 100 gulden. Op een overweg heeft de Montreal- express een auto overreden, waarbij 5 per senen gedood werden dig uit zjjn roes wekken. Awlright was grooter dan Ik. een grof-beenlge kerel, echt gehard door het vele kampeeren; toch moest ik hem zonder wapen bevechten. Deze gedachte had nog maar nauwelijks vastqn vorm in mijn brein aangenomen, of ik ging meteen tot de daad over. In een seconde was ik de ladder af, zette mijn voeten schrap op den vloer en greep den man vast. HU had zelfs nog geen tUd ge had om zich om te keeren en mij aan te zien, en door de snelle beweging wierp hü het meisje met kracht tegen den grond. Ik was er mü van bewust, dat zij tegen een stoel aan sloeg en daarna onbeweeglijk bleef liggen; toch was dit gevoel niet meer dan een vagen indruk, want mijn tegen stander eischte al mijn aandacht. Ik greep hem stevig vast bij den kraag van zUn jas en mijn linkerhand omknelde zijn pols. Heel even week hü terug en leunde tegen de zware tafel aan; hü vocht wanhopig, maai hü had natuurlUk niet het rechte besef van den aard van den aanval. Ik was als het ware uit de lucht op hem neergevallen en hü kon zoo maar niet ineens voor zichzelf uitmaken of ik een man of een beest was. Er sprak dan ook echte schrik uit de oogen, waarmee hij mü aankeek en hU probeerde zich uit den greep, waarmee ik zün keel omvat had. los te rukken. Toen ineens be greep hü hoe de zaken stonden en maakte hü zich klaar voor een strijd op leven en dood. Drie personen zUn te Fulda gear resteerd. die beschuldigd worden van mili taire spionnage ten gunste van een vreemde mogendheid terknie tegen zUn maag aan te duwen, zoodat zUn aandacht voor een oogenbllkje van mü werd afgewend, en ik strekte mijn hand uit naar een drinkbeker, die dicht bU op den grond lag Ik had dezen geen seconde te vroeg te pakken, want hü wierp mü met kracht ter zij. daarbij mijn hand losrukkend, maar in die eene seconde deed ik mün aanval Was ik vrü geweest en had ik mijn arm iets hooger kunnen op heffen. dan zou de slag doodelijk zijn ge weest Zooals het nu was. viel hij achter over, zich nog altUd aan mij vastklemmend, en bleef bewegingloos liggen. Een oogen - blikje hield ik den beker in mijn handen, nog nauweiuks beseffend wat er eigenlUk gebeurd was. en toen slaagde ik er in mij van zUn lichaam vrij te maken en ging overeind zitten. De man ademde nog. maar dat was dan ook alles; de slag met den beker was terzij van zijn hoofd aangeko men. Ik greep de tafel vast en slaagde er in te gaan staan, nog bevend van alles wat ik had meegemaakt. Ik had zeker gedacht, dat het lawaai, dat wU gemaakt hadden, door den een ot ander zou zün gehoord, en ik stond dan ook klaar met de hand aan het gevest. mUn oogen vol afwachting naar de deur. Maar alles bleef stil, niemand scheen iets te hebben verno men. De kaars, die op tafel had gestaan, was mee op den grond terecht gekomen en ge doofd. maar de andere. bü den haard, stond nog te branden. Het was licht genoeg in het Uitgesproken 23 September: W H. Dohrn, Amsterdam. Van Spilbergen straat 1681 R.c. Mr. B. de Gaay Fortman. Cur Mr. L. Bloch. Amsterdam. Keizers gracht 729 J. Hotehuysen. koopman in huishoudelijke artikelen, Amsterdam. Nassaukade 20 II. Rc Te Washington doen geruchten de ronde, dat President Hoover den Dultachen Rüks- kanselier Dr. Bruenlng eveneens zou hebben uitgenoodlgd tot een bezoek aan de Vereenlg- de Staten. Desgevraagd verklaarde de onderstaatssecretaris Castle, dat dit gerucht slechts berust op combinaties. Hij gaf echter als zijn meenlng te kennen, dat een derge- Hjk bezoek zeer gunstige resultaten zou kun nen hebben. In politieke kringen te Washington acht men. ondanks het dementi van Castle, een bezoek van Dr. Bruenlng aan de Vereenlgde Staten echter binnen het bereik der moge lijkheden liggen, zelfs Indien er tot op heden nog geen officleele stappen zijn gedaan. Het antwoord van Japan Een suppletoir* Engelsche be groeting tot een totaal bedrag van 20 700.000 pst. is gepubliceerd Van dit bedrag is 13.700.000 pst. noodle voor de werkloozen- verzekering Een tegenstand der boeren tegen het onderzoeken van het vee in verband met het voorkomen van tuberculose in Iowa 'Ameri ka» is door de aanwezigheid der troepen onderdrukt. De rust is teruggekeerd. vertrek om de heele ruimte van muur tot muur te kunnen opnemen en ook om de donkere bloedvlek op den grond te kunnen zien. Mijn eerste gedachte gold Dom. Door het lawaai van de omver geworpen bank, den versplinterden stoel moest hü toch wakker zijn geworden. Doch uit de kamer er naast drong niet het minste leven door en mijn oogen wendden zich dan ook van de gesloten deur af en ontmoetten de oogen van het meisje. Te voren had ik haar niet zoo goed kunnen zien als nu. Zij lag tegenover de spetterende kaars en haar haar, dat door den strijd met Awlright was losgeraakt hing nu vrij over haar rug. De bekoring, die van haar uit ging, zou ik niet hebben kunnen beschrijven, al had ik dit ook gewild. Het was niet lieftal ligheid. maar schoonheid, die tot mij sprak, doch haar oogen zelden mij duidelijk genoeg, dat zij mij wantrouwde. ..Mademoiselle zei ik, en ik was mij be wust. dat mijn stem vreemd klonk. „Ik denk, dat de weg nu vrij voor ons te." ..Voor U. Monsieur en zij was nu weer opgestaan enz hield zich alsof zij mijn hand niet zag. „te pe weg vrij, want ik zal U niet tegenhouden. Ik kan U slechts Mn gunst verzoeken -a. geef mü het document terug." „Het document? En waarom? Vertrouwt gij mij dan niet langer?" Bertil Nystróm. de directeur van het So ciale Bureau te Stockholm, stelt een radicale oplossing van het vraagstuk der werkloos heid voor. Daartoe zouden verschillende braak liggende gebieden in verschillende deelen van de wereld ontgonnen moeten worden, waar dan de werkloozen uit de over bevolkte steden en landen zich zouden kun nen vestigen. Uit Silezie en West Galicté wordt gemeld, dat daar groote overstroomingen voorkomen als gevolg van de voortdurende regenbuien der laatste dagen. In het bijzonder hebben de Weichsel en zijn zijrivieren, welke op som mige plaatsen vier maal zoo breed zijn als normaal, over een lengte van verscheidene kilometers de dorpen en velden overstroomd De schade is zeer aanzienlijk. een kracht, die ik bij niemand odlt vermoed had. wist hij zich, beetje bij beetje, naar boven te werken, en dwong mij daardoor achteruit te gaan. Zijn vingers schenen de beentjes van mijn arm als het ware te ver morzelen toen hij zijn keel uit mijn greep losrukte, en met een verschrikkelijken vloek sloeg hÜ naar mij. De slag miste mij op een haarbreedte en had tot gevolg, dat hij door het geweld er van over de bank struikelde. Ik profiteerde hiervan door hem op mün beurt een flinken klap te geven, waardoor hij neelemaal op den vloer terecht kwam. Weer was ik hem de baas, maar tegen zijn kracht kon ik niet op en ik werd dan ook in de hoogte getild en tegen de tafel aan gesmeten. Zijn gezicht was door mijn slag erg verwond en het bloed liep hem in de oogen, maar hü wist nu, dat hij met een man te doen had en zijn angst van zooeven had voor een verschrikkelijke woede plaats gemaakt. „Ha. goo! het meisje wist dus wel wat zij deed, hè!” bromde hü „Het brutaaltje had nog een achterdeurtje. Nou. jij Fransche bluffer, ik zal je eens een lesje leeren." Nog vóór ik kon opstaan, had hij mij te pakken, maar ik wist mijn arm voor mijn keel te houden, en door het gewicht van ons beiden bezweek de tafel en wij rolden over elkaar heen, worstelend en vechtend als een paar wilde beesten. Ik weet eigen lijk niet meer hoe het kwam dat ik boven raakte, ik denk door den greep, dien ik op zjjn hoofd had, maar ik wist mijn rech- Besprekingen in den Volken bondsraad zonder resultaat. Gisteren behandelde de Volkenbondsraad in openbare zitting het Japansch-Chinee sche conflict. De vertegenwoordiger der Japansche re geering verklaarde, dat hij ten heftigste pro testeerde tegen de ongehoorde verdachtma kingen. waaraan de Japansche troepen wa ren blootgesteld. In internationale verdragen was Japan de spoorwegzóne toegezegd en Japan had het recht 15.000 man troepen te gebruiken om leven en bezittingen der Ja pansche onderdanen te beschermen. Het ge heel* incident was ontstaan, doordat Chi neesche troepen een gedeelte van den spoor weg hadden vernield. De Raad zou een be wijs van gezond verstand geven door elk?* voorbarige interventie te vermijden, waar door de toestand die thans reeds bezig was beter te worden, slechts geschaad zou wor den. De Chineesche regeeringsvertegenwoordi- ger Zze, die hierna aan het woord kwam, eischte met groote kracht, dat de Raad ter stond zou besluiten, dat de Japansche troe pen oogenblikkeljjk teruggetrokken dienden te worden tot achter hun oude linie, die de Japanners op 18 September jJ. bezet hielden. Voorts eischte hjj een herstel van den vroe- geren toestand en bet instellen van een neu trale Volkenbondscommissie van onderzoek. De Raad, zoo betoogde hij, was niet vrij in zijn handelingen, maar was gebonden aan artikel 15 van het Volkenbondspact. Op deze beide verklaringen volgde een uit gebreid debat, dat verscheidene uren duur de Dit debat werd gisteravond afgebroken en voor onbepaalden tijd verdaagd. De voor zitter van den Volkenbondsraad. Lerroux. verklaarde, dat de Raad kennis had genomen van het terugtrekken der Japansche troepen en van de verplichting, die de Chineesche regeering op zich nam om leven en eigen dom der Japansche onderdanen in China te beschermen en dat de Raad zich zijn verdere beslissingen zou voorbehouden. king trad, zullen de invoerrechten meerendeel der goederen met 1 voor brandstoffen met 10 pCL w_ worden en wel voor alle staten, met welke geen handelsverdrag met de bepaling inzake meestbegunstiging gesloten is. Van de ver hooging der invoerrechten zjjn uitgesloten os. oliezaden 'lijnzaden) e.d. en de graan soorten. waarvoor reeds eenlge weken de in voerrechten verhoogd zijn, verder edelstee- nen. die tot sieraden verwerkt worden en wolafval en bemestingsstoffen. Verder is voor den binnenlandschen handel een prüs- Het Adlerschlld van het Duitsche Rijk is verleend aan dr. Karl Duisberg. af getreden president van het Rijksverbond van Duitsche industrieelen. De „Daily Express" bevat een bericht waarin op sensationeele wijze wordt aange- kondigd. dat de regeering Woensdag as. in het Lagerhuis de ontbinding van het Parle ment zal afkondigen. De conservatieven zouden in principe overeen zijn gekomen, dat MacDonald leider der Nationale Regee ring zal blijven. Imperiale 'tariës kapitein schopte het minachtend ter zijde, greep haar bij de polsen en staarde haar in het naar hem opgerichte gelaat. „Maar hoe nu, schoonheid van het Fran sche hof!” lachte hij half als een wilde. „Waar zjjn nu al die Fransche zwaarden. zoon schrik moesten aan Jagen? dame, ik vraag u om een kus. Neen? Nu. dan zal ik er een nemen, of gij het graag hebt of niet." Het onderzoek der politie naar den spoor- wegaanslag bij Bia-Torbagy zou hebben uit gewezen. dat de dader er in geslaagd zou zijn, per vliegtuig uit Hongarije naar Sovjet-Rus- land te vluchten. Van communistische zijde wordt pertinent ontkend, dat communisten de hand In den aanslag hebben gehad en wordt verklaard, dat de politie deze be wering slechts lanceert, om een wapen te tegen de communistische actie fr» Zü snikte hartstochtelijk, maar ik had «P dat moment voor niets anders oog dan voor den kapitein. Op zijn gezicht stond oiet zóóveel sympathie te lezen, niet het minste geloof In de oprechtheid van haar gevoelens. In zijn dronken breiq was slechts Plaats voor Mn gedachte, zij probeerde hem voor den gek te houden. Nu, hü was toch veel te verstandig om zoo met zich te laten •Pelen, en. nu zij minder op haar hoede *as, was zijn oogenbllk gekomen. Ik zag •tem voorzichtig naderbij sluipen. Toen deed Mi een sprong en greep haar in zijn armen; •Ün eene hand legde hü op haar mond, ®Pdat zij geen geluid zou maken en met de •ndere omvatte hü haar tengere gestalte. Bven was er een korte, een hopeloos* strijd, n’en hoorde een klokkend geluid alsof zü <«worgd werd, en toen wierp hü haar tegen tafel. Door den schok raakte haar pistool van *ün plaats en viel op den grond. De De linksche oppositiegroep Sydewitz-Ro- senfeld van de Duitsche sociaal-democrati sche partij heeft een tot neg toe door acht sociaal-democratische rijksdagafgevaardigden onderteekende verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de bewering, waar op de partücommissle haar besluit tegen het streven der oppositie grondt. niet steekhou dend is. Niet om tweedracht te zaaien in de partü Zün de Roter Bücher" en „Die Fackel” in het leven geroepen, doch omwille van de meeningsvrüheid. Naar de ..Berlin am Morgen" verneemt, heeft de oppositiegroep cp een rljksconferen- tie besloten, niet voor de besluiten van de partijcommissie te capituleeren Het door eenlge leden der oppositiegroep Ingediende voorstel, aansluiting te zoeken bü de communistische partij, werd door de meerderheid verworpen. Besloten werd een nieuwe partij onder den naam „Socialistische Arbeiterpartei” te vor men. As Woensdag. 30 September, is de eigen lijke verjaardag van haar zalig afsterven, ofschoon de Kerk ons haar feest laat vieren den 3en October, dat te a-s. Zaterdag. Het was in 1897. een Donderdag. Toen in de ziekenkamer van den Karmel te Lisieux Moeder Triarla de stervende kwam bezoeken In den vroegen morgen en Informeerde over den afgeloopen nacht, keek Theresia naar het beeld van Maria en sprak: „O, Ut heb Haar met vurigheid gebeden!maar het Is de reine doodstrijd, zonder eenlge milde- rlng van troost. De aardsche lucht ontbreekt mij wanneer zal die van den hemel ademen?" Om half 3 rees zü overeind op haar leger stede. hetgeen zü sinds weken niet had kun nen doen, terwijl re riep: „O Moeder, de kelk is vol tot aan den rand! Neen, nooit had ik kunnen denken dat het mogelük wm zooveel te lüden Dt kan mü dit slechts verklaren om wUle van mijn uiterst ver langen om zielen te redden En wat later zei ze weer: .-Alles wat ik geschreven heb over mün verlangens naar het lüden, o. het is wel waar! Ik heb er geen spÜ* van dat ik mü heb overgeleverd aan de liefde." En deze laatste woorden herhaalde ze verschillende malen. Na een poos richtte zü zich tot haar Over ste: „Moeder, bereid me voor om goed te sterven." Deze bemoedigde haar: ..Mün kind, ge züt geheel bereid om voor God te verschijnen, want ge hebt altijd de deugd van nederig heid begrepen." Het was een schoon getuigenis, waarmee zü moest instemmen: „Ja. ik voel het, mün ziel heeft nooit anders dan naar waarheid getrachtJa, ik heb de nederigheid des harten begrepen!" Om half 5 openbaarden zich de voortee- kenen van het naderend einde. Toen de stervende zag dat de heele communiteit binnenkwam, bedankte ze haar medessustsra met een allervriendelüksten glimlach. Dan drukte ze het kruisbeeld in haar krachte- looze handen en verzamelde haar geest voor den laatsten strijd. Het zweet overstroomde haar gelaat: zü beefde Toen de kloosterklok den Angelus luidde van den avond, ging haar blik vol toewijding naar het Mariabeeld. Om 7 uur keerde zü zich wederom naar haar Overste: .Moeder, is liet nu niet de doodstrüd? Ga ik niet sterven?" Ja, mün kind, het is de doodstrüd. maar Jezus wil misschien hem met enkele uren verlengen." En met overgave sprak ze: „Nu dan. wel aan, welaan, o. Ik zou niet willen minder, lüden!" Toen aanschouwde ze haar kruisbeeld: „O. ik bemin Hem!... Mün God... ik bemin U!“ Dat was haar laatste verzuchting. Want tot aller verwondering zakte ze plotseling in elkaar, het hoofd naar rechts gebogen. Toch opeens richt zü zich weder op, alsof *n geheime stem haar had wakker geroepen. Ze opent de oogen en haar blik stralend van hemelschen vrede en onzegbaar geluk, blijft strak gericht even boven bet beeld van Maria. Dit duurde den tüd van een Credo. Toen gaf ze haar ziel over aan Hem. Dien ze alleen had bemind. Mr. B. de Gaay Fortman. Cur. Mr. Ir. A. C. Oltmans. Amsterdam. Heerengracht 556 P. Kooy, Amsterdam Singel 233III. Mr. B. de Gaay Fortman. Cur. MrR. Heeg, Amsterdam, Vondelstraat 45. G. P. H. van Tetering, Bussum. Hertoginnelaan 32 a R.c. Mr B. de Gaay Fortman. Cur. mej. Mr. Annell Boese, Am sterdam, Keizersgracht 224. A. Th. J. Thüring, zonder beroep, voorheen kantoorbediende. Amsterdam, Amoonstraat 18II R.c. Mr. B. de Gaay Fortman. Cur. Mr. C. J. Hulsman, Amsterdam. P. C. Hooft- straat 22. A. van Asselt, koopman, Almelo, Bome- broekschestraat 56. Rc. Mr. C. G. Büleveld. Cur. Mr. E. G. M. Rooi vink. Almelo. A. van Gelderen, koopman in manufactu ren, Oldenzaal, Kloosterstraat. R c. Mr. C. G. Bijleveld. Cur. Mr. Baron Sloet tet Ever- lo. Oldenzaal. H. Zwakenberg. caféhouder. Lemelerveld. gem. Ommen. Rc. Mr. A. J. M van Heyst. Cur. Mr. A. W E. Brandsma, Zwolle. H. Karel, koopman. Kampen. Voorstraat 101 R.c. Mr. W A. Vos. Cur. Mr. J A. H. J. van der Dussen, Kampen. J. C. Hilhorst. Ecmnes, Meentweg 31. Rc. Mr. J. J. Wijnstroom Cur Janssen van Raay, Baarn. W C. Burk ink Utrecht, Mariaplaats 46. R.c Mr. J. J Wünstroom. Cur. Mr. A. de Haas. Utrecht. H Kamps, kweeker, Zeist. R.c. Mr. J. J. Wünstroom Cur. Mr H. L. L. van Hoo- genhuyse, Zeist. E Muntendam, koopman en kleermaker, Vlagtwedde. R.c. Mr. J. F. B. J Godding. Cur. Mr. H. E Timmerman. Ter Apel J. Valk, slager. Winschoten R.c. Mr. J. F B J. Gcdding Cur Mr. P de Groot. Win schoten. Vernietigd op grond van verzet: 17 September: Klaas J. de Vries, Warns. In Oostelük Tsjecho-Slowaküe heeft de laatste dagen hevig gesneeuwd. Op som mige plaatsen ligt een sneeuwlaag van 15 c.M. dikte. Op den weg van Karlsbad naar Weipert moest het verkeer der postauto's worden gestaakt. In Moravië en Sllezië stügen de rivieren tengevolge van de vele regens van den laat sten tüd. zoodat men voor overstroomingen bevreesd is. De 15.000 opstandelingen, die te Srinagar gisteren bivakkeerden, hebben versterking gekregen van 3000 met geweren gewapende rebellen. Er wordt echter geenerlel optreden hunnerzijds gemeld. Met het oog op den ernst van den toe stand is een verordening uitgevaardigd, geldend voor het gebied der stad, waarbij de troepen en de politie worden gemachtigd van speciale bevoegdheden gebruik te maken om de ongeregeldheden te ender- drukken. Het bestuur der arbelderspartü spreekt de bewering van verschillende bladen tegen, dal ongeveer 20 leden der arbeldersjfertij zich bü Mac Donald zouden aansluiten De „Daily Tel.” wil weten, dat den laat sten tüd werkelük pogingen tot toenadering in het werk zün gesteld door bemiddeling van een vertrouwensman tusschen de regee ring en de arbelderspartü. Een vergelük is voorgesteld, op den grondslag, dat de regee ring een verzachting van de voorgenomen vermindering der uitkeeringen aan de werk- Icozen in het vooruitzicht zou stellen, aan gezien er door de opheffing van den gouden standaard een geheel nieuwe financieel* toestand is ontstaan. De arbeiderspartij van haar kant zou be reid zün tot concessies inzake het van Invoerrechten Men spreekt ook van een beweging in de arbelderspartü ten gunste van een samen gaan met den linkervleugel der liberalen on der Lloyd George. Officieel wordt uit Rome medegedeeld: Met het oog op het tekort op de staats begrooting. hetgeen een snel ingrüpen etecht, is besloten tot verhooging der in voerrechten. Bü Koninklük Besluit, dat Vrijdag in —i voor 15 pCt en verhoogd De Federale Structuur Commissie heeft haar werkzaamheden beëindigd. Er is een sub-commissle samengesteld, be staande uit twaalf leden, ten einde de „algemeene principes, waarop de federale financieel* bronnen en de verplichtingen van Indlë door de Federatie en de Britsch- Indteche eenheden en de verschillende staten- eenheden zouden kunnen worden gedragen", te bestudeeren en hierover rapport uit Te brengen. Lord Peel te tot voorzitter dezer sub-commlssie benoemd. De plenaire zittingen van de Commissie zullen de volgende week niet worden gehou den. De subcommissie daarentegen zal wel büeenkomen. Intuzschen zal de voorzitter der Ronde Tafel-conferentie. Lord Sankey, een ontwerp-rapport over de reeds verrichte werkzaamheden opstellen De belangrijk* kwestie der gemeenschappen zal de volgende week opnieuw op den voor grond staan. Maandag zal de Minderheden commissie. waarvan de premier voorzitter is haar werkzaamheden hervatten vroege sneeuwval De Oostenrüksche Bondskanselier Bu- resch heeft in een vergadering van den Ne- der-Oostenrükschen Boerenbond een rede gehouden over den poiltieken toestand, welke hü o.a verklaarde: Van den Nationalen Raad zal ik op 30 September verlangen, dat mün voorstellen binnen 24 uur den parlementairen weg zullen hebben afgelegd. Ik dreig niet met de kabi- netskwestie. Wanneer de partijen mü echter ten val willen brengen en de verantwoorde- lükheid op zich willen nemen, 14 dagen voor het vervallen verplichtingen een regeeringskrlsis te ver oorzaken, dan te dat haar zaak. Men moet niet vergeten, dat van andere zijde er reeds op gewacht wordt, dat het parlement In ge breke blüft. Het is thans: buigen of barsten. De Christelük Sociale Partü heeft mün voorstellen goedgekeurd; de andere partijen zullen mceten beslissen of zü het parlemen tarisme in stand wenschen te houden of dat zü aanleiding willen geven dat het bestaan van onze republiek in gevaar wordt gebracht. Ministerieel* besluiten te Tokio De correspondent van de ..Petit Parisien" in Sjanghai meldt aan zün blad: vier meost invloedrijke Japansche hebben de volgende besluiten -Het was nu geen oogenbllk om te aarze len ot vragen- te stellen. Wat het document, dat- mü ter bewaking was gegeven, ook bevatte, het was nu mün voornaamste plicht de vrouw, die beneden met den dronken bruut aan het worstelen was, ter hulp te komen. Ik behoefde er geen oogen bllk op te rekenen ongezien door deze nauwe opening te komen, maar ik begreep, dat er snel en vastberaden moest worden opgetreden. Als ik nog eenlge kans op ont vluchting wilde behouden, dan konden er geen vuurwapenen gebruikt worden; ook het gekletter van staal moest worden ver meden. Het kamp toch was niet ver af, bet was ook heel goed mogelük. dat er een schildwacht voor de deur stond en de lui tenant lag in de kamer hiernaast, wel versuft door den drank, maar het gekletter van wapenen aou hem waarscbünlük spoe- Uit het antwoord van de Japansche re- geering op de nota van den Raad van den Volkenbond inzake ’t Chineesch-Japansciie conflict, dat gericht te aan den president *an den Raad van den Volkenbond. Ler roux, blükt, dat de Japansche regeering be sloten heeft, de troepen uit het bezette gebied terug te trekken, naarmate de toe stand aldaar verbetert en voor zoover de veiligheid van de Japansche onderdanen en de bescherming van den spoorweg in Zuid-Mandsjoerüe zulks toelaten. De regeering verklaart, dat de door haar genomen militaire maatregelen geen mili taire bezetting van het gebied beteekenen en dat zü reeds een deel van de troepen uit het bezette gebied heeft teruggetrok ken. Behalve in de spoorwegzóne. waar troe pen geconcentreerd zün. verblüven jr slechts geringe strüdkrachten. o.a. eenlge troepen in Moekden en in Kirin. De Volkenbondsraad te Vrijdagmiddag in openbare zitting büeengekomen. ten einde kennis te nemen van het rapport, dat de pemamente financieel* commissie inzake de verzoeken om financleele hulp door de Oos- tenrüksche en Hongaarsche regeering tot den Volkenbond gericht heeft uitgebracht. In een in algemeene termen gesteld rapport wordt verklaard, dat de financieel* commis sie niet kan verhelen, hoe noodzakelük de verschillende methoden voor een financieel herstel ook zün mogen, dat een definitief resultaat slechts door een spoedige oplossing van het probleem der wereldkrisis kan wor den bereikt. Zü plaatst zich op het stand punt, dat het noodzakelük te, een directe actie in te lelden in het belang van alle staten. Voorts bevat het rapport het reeds eener nieuwe partij Drie gemaskerde roovers drongen Donder dagavond de pastorie vaa Wlckede aan de Roer binnen Nadat zü den pastoor, zün huishoudster en een dienstmeisje vastgebonden hadden, sleep ten zü bon naar den kelder en slbten hen daar op. Een boer, die zich tegen de roovers te weer stelde, werd met een schot buiten ge vecht gesteid. De inbrekers maakten zich hierop meester van een som gelds, waarvan de grootte nog niet vastgesteld is kunnen worden, twee pistolen en vermoedelük nog verscheidene waarde volle voorwerpen. Maandag JJ. is in de gemeente Herken- rath bij Bensberg door drie mannen even eens een pastorie overvallen. Vermoed wordt, dat men hier met dezelfde bende te doen heeft. De ministers genomen Ten eerste zal Japan zün standpunt in het Chineesch-Japansch conflict binnenkort in een manifest uiteenzetten. Ten tweede zullen de Japansche inwoners van Charbin. ingeval de toestand zich ver ergert. naar Tsjangtsjoen getransporteerd worden. Den Oost-Chineeschen spoorweg zal Japan evenwel niet bezetten. Ten derde zullen de Japansche troepen, zoo gauw de orde weer hersteld te. de stad Kirin ontruimen De correspondent voegt hieraan toe, dat met de ontruiming van Klrin reeds een aanvang moet zijn gemaakt. bekende financleele reformprogram voor Oos tenrijk. De vertegenwoordiger der Oostenrüksche regeering, de gezant von Pfluegel, gaf een kort overzicht van het saneeringsprogram züner regeering en legde er den nadruk op. dat deze vastbesloten te het evenwicht van de be- grootlng met alle middelen en onder alle om standigheden te handhaven. Het Oostenrük- sche volk zal voor geen offers terugdeinzen. De Raad nam vervolgens eenstemmig een resolutie aan, waarbü het rapport van de Financleele Commissie wordt aangenomen. Haar werd opdracht gegeven een of meer commissies samen te stellen, om gemeen- schappelük met de Oostenrüksche regeering de büzonderheden van het saneeringsprogram uit te werken. De Raad nam voorts een rapport aan van de financleele commissie Inzake het verzoek om financleele hulp van Hongarüe. Hierin wordt aanbevolen een uitvoerige bestudeering van den economischen en flnancieelen toe stand van Hongarije. De Gemeenteraad van Boizenburg heeft het voorstel, om de verkiezing van den com- munistischen advocaat Dr. Alexander uit Berlün tot burgemeester ongeldig te verkla ren. met acht tegen zeven stemmen aange nomen. c Dr. Alexander had. zooals bekend, een groot communistisch bestuursprogram opge steld, dat hü bü de aanvaarding van zün ambt zou uitvoeren Zün verkiezing was ecti de regeering niet goedgekeurd, voorstel tot ongeldig verklaring thans de burgerlüke leden én de De communisten en de sociaal-democraten stemden tegen. Rapport der financieele commissie aanvaard

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 8