Ned. Staatsloterij Hooge Prijzen PROVINCIAAL NIEUWS TELEGRAFISCH WEERBERICHT van Kunstvlieger neergestort ELCK WAT WILS Een pond honing: 65000 kilometer MARKTNIEUWS SPORT EN SPEL ROEIEN 'S PAARDENSPORT AKERSLOOT EGMOND-BINNEN ZWEMMEN GEMENGD NIEUWS Honden-invasie KERKNIEUWS Hevige uitbarstingen den Krakatau ÏP a WORMERVEER ZWAAGDIJK HEM—VENHUIZEN SCHERMERHORN HARENKARSPEL AND1JK HOORN TUITJENHORN CASTRICUM - ZIJDEWIND ANNA PAULOWNA SCHAGEN KROMMENIE m.M. te 7693 barometerstand mM. te 740.3 barometerstand her- Geen reden tot ongerustheid STORMWAARSCHUWINGSDIENST Is be- 5220. NOS. Vier dooden, 20 gewonden 1650, dames middenstand Meisjes vanaf jaar 14 dit soo .gewone” geval al bestaan! verwacht vóór r e'j ten. e l der Staal en 35 sec., eveneens De Hoop. Draverijen op Duindigt Rennen en janus MeervogelsZwaluwen De voor d. kiel. 3 Hl. f 49; Proserpine Als de ouders scheiden Een ..gewoon" geval In De f 850, Retr. ■9 Miss Wolstenholme vestigt een nieuw wereldrecord Meteor. Pronk: de van een Uit een Geseind van De Bilt heden om 955 «ur aan alle posten: „Attentieseln neer!” pen aar en aan meer gedacht De Raad was voltallig Na Voorzitter gedeelte gesloopt no- ring ksra die het i ts [ën- Or- :ert. uit- ier- loor 7.10 >20 0.00 The üf). and ort. :hts ran ekt. len be- ben mg ioi- ant Personalia De heer J. G. van Rutten, alhier, verwierf te Amsterdam het politle- diploma van den Alg. Ned. Politiebond. 220 en 120 8.05 ten. 31a- Ira- ten. eert mo- toe- van rer- ten iele der den Ben Het de er- ter- lëb. ou- isn er toe eed on- mü hu :1de en den en- net lur. cr- or- die het en. ten MJ Ira- ho- Ira- gen Or- »P". ten. zijn da- de zjjn en O.- Ira- loor de trio pla- pla- Ira- ler- Zer- In- 750 Po- de ter- t o. ooi) Vaz Ude ees- ster. V. ten ten. r in pla ag), tet- rer- De x>n. M.- on- oen. ler- >ep- loor 1 v. ..De 7.30 als Ko- iie- ■oris eld- van Vaz The Lis- »n- Bisschoppelijk Retraitenhuis „De Thabor” 9—12 Nov Meisjes, verloofden f 630. P Capucijn. 15—19 Nov. Jonge dames mlddenst. f 10.— P. Franelsc. 22—35 Nov. Meisjes Euch. P Dominic. 36—39 Nov Meisjes f 6.50 P j 30 Nov,—3 Qpc. Gehuwden f 630. F. Ca pucijn. 1 Dieren met en zonder behoefte aan slaap Langenafstandswedstrijden Comité voor Wherrywedstrijden zullen worden verzocht om van aan- en verkoop van vee steeds nauw keurige opgave te verstrekken aan de taxa teurs. Paardenmarkt. Maandag 5 Oct wordt al hier paardenmarkt gehouden. Tevens is er dien dag paardenkeuring. HET G.tA. NIET OVER AAN HET F.E.N. GEEN ELECTRA IN DE EGMONDER- MEER. ONDERGRONDSCHE KABEL IN DE BEIDE DORPEN Zondag speelde de roomsch-katholieke voet bal vereeniging De Meer vogels van Aker sloot een vriendschappelijken wedstrijd tegen de Zwaluwen van Egmond a.d. Hoef. De wedstrijd had een vlug verloop. Er werd goed gespeeld. De rust ging in met 1voor De Meervogels. De wedstrijd eindigde met een 32 over winning voor De Meervogels. Tijdens te Luzern gehouden vliegdetnon- stratles heeft gistermiddag een ernstig on geluk plaats gehad De Eerste Luitenant Gerbert uit Zurich vertoonde kort voor hij tot daling overging vlak boven het publiek nog eenlge moeilijke toeren. HU deed dit op zulk een geringe hoogte, dat het vliegtuig eenlge toeschouwers raakt. Vier personen waaronder de piloot zelf werden gedood, ter wijl een twintigtal personen, waarvan vier zwaar, werden gewond. Naar de Missie De Zeereerw. Pater Dr C. Molenaar, die thans alhier ten huize zijner ouders vertoeft, zal op 20 November as. met het stoomschip Johan van Oldenbarnevelt scheep gaan naar zün missie op de Kleine Boenda-eilanden. De Engelsche zwemster Miss Wolstenhol me zwom te Manchester de 500 Meter school slag In den tUd van 8 mln. 24.8 sec. De Dultsche zwemster tnei Wunder had tot op heden het wereldrecord op haar naam met 8 mln. 33 sec. Chr. Naastenliefde Vrijdag werd een vergadering gehouden, opgeroepen door het bestuur der Chr. Naastenliefde, van diege nen die buiten de vereeniging om wilden werken voor de Wed. Jac. Laan Klz. en D. Bankras. Aan dezen oproep hadden 14 personen gehoor gegeven; ook was aanwezig het bestuur van Chr. Naastenliefde. De leiding der vergadering was in handen van den heer T. Zwan. voorzitter der Chr. Naastenliefde. Deze opende de vergadering met den Chr. groet en gat uitleg waarvoor deze vergadering was uitgsertiTvrvwi Door den secretaris werd medegedeeld, dat bij hem zich een 15-tal personen hadden opgegeven om te werken. «h Allen ter vergadering toonden zich bereid te helpen, hetzij door te werken of te dor- schen met machine etc. Er zal worden gewerkt voor D. Bankras 35 dagen en voor Wed. Jac. Laan KIs 16 da gen. Als er nog personen zijn die willen helpen door te werken kunnen rij zich opgeven bjj het bestuur. Voorzitter dankte de heeren voor hun be reidwilligheid en hoopte dat O. L. Heer zijn zegen er voor zal geven. Daarna volgde sluiting. v-G*nden echtpaar Dinsdag 29 September herdenkt het echtpaar J. KlerkBood zijn M-jarRe echtvereeniging. Verkiezing polder Schagerwaard Zater dagmiddag werd in het lokaal van den heer P. Püper te Dirkshorn een verkiezing gehou den voor een voorzitter-dijkgraaf in den pol der Schagerwaard, wegens bedanken van den beer o. Kuiper. Uitgebracht werden 62 «temmen, waarvan 34 op J. Groot en 28 op P Govers, belden te Schagerwaard, zoodat de heer Groot gekozen was. Op een desbetreffende vraag van den waarnemend voorzitter C. Kooy. of de heer Groot z|jn benoeming wenscht aan te ne- ®*n, liet deze duidelijk uitkomen, dat hij ach zelf absoluut ongeschikt achtte voor die functie, omdat hij alles zeer gemakkelijk op- 7»t, zich nimmer met wetten bemoeit en •eelt alsof er geen wetten zijn, terwijl hjj ook absoluut ongeschikt achtte om een vergadering te lelden of inlichtingen over verschillende aangelegenheden te verschaf fen. Niettegenstaande dat alles hoopte hij de belangen van den polder te dienen, geschil- l*n eventueel op de meest harmonische wijze °P te lossen en zijn hij zijn benoeming aan. Kerkbericht In de week zijn de H.H. Missen te half 8 en kwart over 8. Woensdag 7 en 8 uur congregatie voor de jongens. Donderdag 6 uur biechthooren, waarna om 7 uur het Lof. Vrijdag half 8 gezongen H. Mis; om 7 uur des aovnds het Lof. Zaterdag van 49 uur biechthooren. Ondanks economische krisis en beurskrach schijnen de menschen aan den overkant van den Groeten Oceaan nog altijd weinig zor gen en veel tijd te hebben. Daar bestaat b.v. bü de Canadeesche regeering het gewichtige ambt van „apiarlsten" een expert voor büen- kweetles, en deze man, die zeker naast be zwijkt onder den geweldigen laat zijner re- geeringzzaken, beeft niet de moeite ge schroomd, na te gaan, welken weg de bijen af moeten leggen, om een heel pond honing bij elkaar te garen. Bü dit gewichtig pro bleem is hij mathematisch te werk gegaan. Vooreerst heeft hij het gemiddelde gewicht der werkbij op 1/5000 pond fis ongeveer 0 1 g.) vastgesteld en dan ontdekt, dat de bjj steeds de helft van haar eigen lichaamsgewicht aan honing naar huls brengt, waarvan de helft door verdamping weer verloren gaat. Verder heeft de man met scherp oog geconstateerd, dat iedere honingbij op haar vlucht naar buit een gemiddelden weg van ongeveer 3 KM. aflegt. Volgens Bartjes en eenlge an- B, van N. Spaans; Edna M., van J. M. Schoon; Tlametta, van P. Boet: Maggy Hen ri, van J. M. Schoon; Anita IV, van Knü nenburg; Monte Carlo, van Davidson; Jea- net Harvester, van K. Taams; E. Hartsteln, van Veenstra; Peter Kerrigan, van Th Schenner; Uniform, van Th. Schermer; Pleternel, van W. Vessles: Oplocper, van P. Moolenaar; Kaptein de Bruanl, van Ver- gauw; Gretchen H., van J. Verway; Miss Zelda Peter, van 8. van den Oord; Lacy Chimes, van 8. v. d. Oord; Infanterist, van J. D. Boet; Navarra, van J. D. Boet; Mary P.. van A. Witteveen; Fretchen, van D. Beets: Malle B van H. Thies; Silent Nan cy. van Th. Smit; Queen Ethel van P. Bak ker; Karabin, Hildegard, Senator Axbond, Prinses Bertha. De Krakatau vertoont momenteel zeer hevige werking. Wederom werden barstlngen waargenomen, thans tot hoogte van meer dan 2000 Meters. Het eiland Anak Krakatau, dat eerst tot 9 M. boven den waterspiegel uitstak, is thans 45 M. hoog. Het observatiestatlon zal dienen te worden verplaatst. Den Residenten van Bantam en de Lampongsche Districten werd telegrafisch verzocht kustwachten in te stellen teneinde voorbereid te zijn op mogelijke eventualiteiten Er bestaat echter veen reden tot ongerustheid. floralia juhileuni. In café „De Meiboom" werd Zaterdagavond het 25-jarig bestaan tan de Andjjker Floralia-vereenlglng dacht. Ds burgemeester sprak het openingswoord, waaHia een humprist optrad. DT. Molen reikte de prltoen, behaald op de {«toonstelling, uit Bekend gemaakt werd In het schilderij ,X> Jarig bestaan” 3207 jJaMsK waren aangebracht en dat de pop •aarzaandam moest. burgemeester Groot bracht hulde en dank aan degenen, die 35 jaar geleden het initia tief genomen hadden tot het oprichten der «ereenlging, bijzonder aan wijlen Dr. Hink Aan den heer Keesman, die 25 Jaar bode is yeweest, werd een schilderij van de tentoon stelling 1931 aangeboden. In het sluittngswoord bracht burgemees ter Groot dank aan het bestuur, het opge treden gezelschpe en allen, die tot het sla gen van den feestavond hadden medege werkt. De uitslagen van de Zondag te Duindigt gehouden Rennen en Draverijen lulden: I. Eerste Aanmocdlngsprijs PriJzendraverij ♦de klasse over 1710 M.) 1. Tijdlooper, eige naar D. de Vlieger; 3. Quford. eigenaar J. M. Schoon. II. MtnervaprUs (HandicapdraverU 2de en 3de klasse 3300 M 1. Prodigal Bt. Lan- cier. eigen. G. Enslng; 3. Omega, eigen. C. Verborst. III. Mignonprtjs (Ren op de vlakke baan over 1800 M.)1. Paddy's Darling, eigen. A. M van Oss; 3. Hellebore, eigen. W. Jochems IV. MimosaprUs «PriJzendraverij 1ste klas se over 3060 M 1. Slem Claudy. eigenaar Stal O.; 3. Clytie. eigen. Joh. v d. Stad. V. Madeleineprijs (PriJzendraverij 3de en ♦de klasse over 2040 M.)Dead heat tus- schen Quford, eigen. J. M Schoon en Sir Kerrigan, eigen G. J. v. d. Elshout. VI MargueritepriJs (Hordenren paarden van 3 Jaar en ouder over 2600 M.) 1. Tornelle. eigen. Stal Hippos; 2. Theocrite, eigenaar H. O Llntvelt. NAGEKOMEN KERKBERICHT. Hedenavond om 8.15 u. Congregatie vrouwen. DINSDAG feestdag van den H. Aartsen gel Michael. Te 7 uur Lof en Rozenhoedje. WOENSDAG te 8.15 Congregatie voor de jongens. DONDERDAG te 8.15 gezongen H. Mis ter eere van het H. Sacrament voor de leden der Broederschap van de Gedurige Aanbid ding. Van 5—7 uur biechtgelegenheid. Om 7 uur plechtig lof en rozenhoedje tot ope ning van de Octobermaand. VRIJDAG feestdag van de H.H. Engelbe waarders, tevens eerste Vrijdag v. d maand toegewijd aan het Goddelijk Hart. Voor de H. Mis van 7 30 wordt de litanie van het H. Hart gebeden. Te 7.30 de gezongen H. Mis. Na het Credo wordt de H. Communie uitge reikt, eerst aan de kinderen. Te 7 uur lof. rozenhoedje en eereboete. Te 8.15 Congre gatie der mannen. SATERDAG feestdag van de H. Theresia van Lisieux. Te 8.15 jaargetijde voor Gerar dus Joannes Koning. Te 1130 biechthooren voor de kinderen, te 4 uur voor de overige geloovigen. Te 7 uur Lof en rozenhoedje. ZONDAG 4 October plecbtige viering van bet Rozenkransfeest. De Raadsvergadering, die belegd was op Vrijdagavond half negen, ving eerst aan om kwart vóór tien, daar de bijeenkomst, die de Raad vóór de vergadering had, in welke bijeenkomst de heer Hofman, direc teur der Gasfabriek Alkmaar, het door hem uitgebrachte rapport inzake overdracht van het G. E. B. aan het P. K N. toelichtte tijd vorderde dan oorspronkelijk was Trekking van Maandag 28 September Nos. 3314, 5699, 7153, 10932, 17797 f 1000.—. Nos 13907, 14393. 15480. 17930, 18967 f 400. Nos. 5330. 6560, 9135, M33. 13483, 14319, 14617. 14860 f 300 4135, 4150, 5123. 5134. 13881, 15098, 18590, 18196, 19140, 30930, 14529, 20911 1100. de overdracht P. E. N. De voorzitter meent, dat, ofschoon soo kort na de uiteenzetting van den adviseur, de beslissing wel genomen kan worden. B. en W. stellen voor gezien het rapport en gehoord de uiteenzetting, het bedrijf in eigen exploitatie voort te zetten. De voorzitter brengt hulde aan den heer Hofman vctt het keurig samengesteld en uiteengezet rapport. De heeren raadsleden waren ook eenstemmig vol lof over de toe lichting van den heer Hofman. Zonder h. st. wordt dan beslcten het be drijf in eigen beheer te houden. Voorts stellen B. en W in verband hier mede voor afwijzend te beschikken op het verzoek van de Egmondermeerbewoners om electrificatie van de Egmcmdermeer en de voormalige gemeente Wlmmenum. De heer Bras merkt op. dat eenlge Egmon dermeerbewoners hem zeiden, dat de voor- zitter vroeger eeris gereed zou hebben, dat electrificatle mogelijk zou zijn, indien de bewoners de halve kosten wilden dragen. De voorzitter antwoordt, dat het toen niet bekend was, dat hiervoor een derde voedlngs- punt noodlg zou zijn, wat een extra maxi male aanwijzing met zich mee zou brengen. De eenlge oplossing om de Egmondermcer van electriciteit te voorzien is overname door het PEN., hiertegenover staan echter te greote algemeene belangen. Er wordt dan besloten voorloopig tenmin ste dit verzoek af te wijzen. Daar het net dringend verbetering behoeft verleent de Raad machtiging tot een credlet van f 20 000.voor het leggen van on- dergrondschen kabel langs de hoofdwegen en in de kommen der dorpen Egmond aan den Hoef en Egmond-Blnnen. Het graaf werk zal kunnen geschieden door menschen uit eigen gemeente. De heer Hofman wordt aangewezen voor het maken van het bestek en tevens zal genoemde heer het oppertoe zicht hebben. De aanleg zal openbaar wor den aanbesteed. B. en W. stellen vervolgens voor een geld- leening ad 35.000.aan te gaan in ver band met den nieuwbouw van de R. K. school te Egmond aan den Hoef De school is thans klaar en kost f 28.340.Daar het schcolbestuur echter een waarborgsom moet storten zal met een leenlng van 25 000 kunnen worden volstaan Aanbiedingen voor de leenlng werden in middels reeds verkregen en varieeren van 4>4 tot 4« Alle 6 pan. Ten slotte stellen B. en W. voor den ge- meente-opzlchter, die een vaste jaarwedde heeft van f 350, een geregelde vergoeding te geven voor de extra werkzaamheden en dit <--1 i *a Aa .VV - - een bedrag van f 3000 8 pet.; f 8000 7~pcL; f 10.000 6 pet.; voor nieuwe kllnkerbestratlng per 1000 steen 5 pet.; voor werkverschaffing f 2 per dag, wanneer er toezicht noodlg U. B. en W. houden aan zich de bevoegdheid te bepalen, wanneer deze regeling wordt toe gepast. Hierop is dan beroep bij den Raad mogelijk. De heer Straathof meende dat een jaar- Hjksche toelage beter was. Dit had echter bezwaren, daar niet ieder Jaar extra werk zaamheden voorkomen. De Raad gaat ac- coord met het voorstel van B. en W. In de rondvraag verzoekt de heer van de Reep of eenlge spoed kan betracht worden Inzake de uitzending van Mej. Tromp. De voorzitter zal hier terstond werk van ma ken. De heer de Waard deelt mede, dat Mej. de Wed. Ory en Imming gaarne electrisch licht zouden hebben. antwoordt, dat nu het bovengrondsch net zal tevens het plan bestaat Rijwiel teruggebracht Het rijwiel van den heer M. dat met de kermis was ge stolen, is terecht. De «lief heeft het in den nacht weer neergezet bij het café van Mej. de Wed. P. Bleeker weer het s morgens in goede conditie werd eangetroffen. Optocht H. Kindsheid. Door het genoot schap van de H. Kindsheid werd onder lei ding van den WelEerw. Kapelaan Bollinger, een optocht gehouden, waaraan vrijwel alle kinderen van de R. K scholen en van de fl. K. bewaarschool deelnamen. De optocht welke na het Lof te 2 uur uittrok, had veel bekijks. Het was ook werkelijk de moeite waard wat de Eerw. Zusters, onder leiding van den Kapelaan hadden weten tot stand te brengen. Zoo zagen we verschillende klei nen als Kardinalen; Z. H. de Paus met zijn gevolg, verschillende kloosterorden Mie zich op de missies toeleggen. De witte paters van Algiers en de verschillende zusterorden, brachten veel afwisseling In den stoet. Ook de verschillende missielanden waren door de aldaar inheemsche bevolking uitgebeeld. Door de fanfare werd een en ander begeleid, terwijl ook eenlge praalwagens mede reden in den stoet. Het was werkelijk de moeite waard. In het hierna volgend Lof gaf de Weleerw. Kapelaan aan de kinderen op mooie bevattelijke wijze een uiteenzetting '•an het doel van de H. Kindsheid en van het mooie van het Missiewerk. Het was een vrU „gewone” geschiedenis, aldus lezen wij in ,De Schakel". De vader en moeder, jonge menschen nog, uit een net burgerlijk milieu, hadden in een huwe lijksleven van zeven jaar het niet met elkander kunnen vinden. Ten slotte was ieder een nieuwe samenleving begonnen. afwachting van de, bij onderlinge af spraak aangevraagde, echtscheiding Er waren evenwel uit het huwelijk twee kin deren gebaren. 'De groeiende verwijdering tusschen vader en moeder bad uiteraard «1 jaren lang invloed op bet leventje der kinderen gehad. Berodeneeren konden zij de moeilijkheden waarschijnlijk nog niet bij het uitééngaan van'het huishouden waren ze vijf en zes jaar maar zij zullen ze on getwijfeld zéér werkelijk hebben doorleefd en ondergaan. Toen de complicaties duidelU'ü de opening werd allereerst de heer De Waard beéedigd. die bij de vorige ver gadering niet aanwez'K was geweest. De voorzitter feliciteerde dn heer Waard met zijn herbenoeming en hoopte, dat deze op dezelfde wijze als in de af- geloopen periode zou werken voor het heil der gemeente Spreker wees op de moeilijke tijdsomstandigheden, zoodat eendrachtige samenwerking voor de belangen der ge meente wenschelijk was. De heer De Waard dankt voor het ge sprokene en belooft al zijn krachten in te spannen voor de belangen der gemeente, Sinds maanden wordt de bevolking van Constantinopel beziggehouden met een merk waardig verecnünsel. Wanneer de nacht zich over de eenzame straten van den Gouden Hoorn uitspreidt, komen heels troe pen honden uit de voorsteden te voorschijn en vervullen de elegante straten van Pera met him onuitstaanbaar gehuil. Zonder rich om de voorbijgangers te storen, zwer ven de hongerige dieren ds straten rond, om Iets eetbaars op te doen. Bij de eerste morgenschemering echter verdwijnt de heele hondenschaar uit de straten van Pera om weer tot hun schuilhoeken in «ie voorsteden Jemg. te fceeren. naar voren kwamen, bleek moeder eigenlijk heelemaal geen tijd meer vexw da kinderen te hebben. Zij liepen veel op straat en wa ren dikwijls, als de moeder ’s middags niet thuis was gekomen, blij met een boterham van de buren. Onder deze omstandigheden werd afgesproken, dat de vader die er trouwens als kostwinner voor betalen kon de opvoeding zou behartigen. Hij deed de kleinen in den kost bjj zijn bejaarde moeder, wie de verzorging echter al spoedig te zwaar viel. Toen werden broer en zus gescheiden en probeerde de vader het met uitbesteding, eerst bij zijn verschillende getrouwde zus ters. later bij vreemden, maar door allerlei omstandigheden kon hij geen blijvende ver zorging vinden. Toen de moeder van dat heen en weer sturen hoorde, bood zij. in overleg met haar a s. echtgenoot, den vader aan. de kinderen zelf te nemen en om succes te hebben, stelde zij gratis verpleging In uit zicht. Nu. daar kon de vader toch eigenlijk weinig op tegen hebben en broer en zus kwamen bij de moeder en den nieuwen va der. Dat duurde niet lang. De kosten der verzorging vielen toch eigenlijk niet mee en bovenalen vond de stiefvader het pleegzoon- tje een lastig kind. Dus: de vader werd ult- genoodigd óf zijn jongen terug te nemen óf voor alle twee de kinderen als schadeloos stelling flink te betalen. Toen de vader daar niet op in ging, werd als nieuwe maatregel het jongetje bij hem onder aan de trap neergezet; de vader stuurde het kind weer terug en zoo ging het een paar maal op en neer. Intusschen kon de beslissing in de echtscheidingsprocedure worden tege moet gezien en zou dus in de voogdij der kinderen wettelijk worden voorzien. De Am- sterdamsche Rechtbank pleegt dergelijke ge vallen 4n ondersoek te geven aan den Voog- dUraad, die op zijn beurt in desen met kin derpolitie en Armenraad nauw sammwerkt. Zoo kon in dit geval een oplossing worden voorbereid, waarbij ouders goedvonden, dat de kinderen aan den vader zouden worden toegewezen en deze hen zou onderbrengen i in een door den Armenraad geschikt bevon den gezin Toen In dien zin de Rechtbank had beslist, was hier een oplossing voor een behoorlijke verdere opvoeding. Maar hoeveel kinderleed was hier al geleden en hoeveel kans op moreele verwildering had hier In VBn Constantinopel waren, heeft groote ont- «xndat bU de verwilderde honden enkele gevallen van hondsdolheid geconstateerd werden. De ouders bebbefi dan ook reeds weken lang hun kinderen verboden op straat te spelen, omdat zij bang zijn, dat zij door de honden gebeten zullen worden. Deze verrassende terugkeer der honden is voor de bevolking des te onaangenamer, om dat men reeds 20 Jaar het bestaan van deze viervoetige paria's der straat totaal vergeten had. Men verkeerde Immers in de overtui ging, dat zU alle op het eiland Oxla in de Zee van Marmora gebracht en daar gedocxl waren. Overigens is het absoluut niet be wezen. dat de honden, welke momenteel in Constantinopel verschijnen, afstemmen van de wilde honden, waarover zoo vaak ge schreven te. want bejaarde inwoners der stad verzweren, dat de honden. «Ue nu te voorschijn komen, tot een ander ras behoo- ren en 0ver het algemeen veel grooter en sterker zijn dan de straathonden uit den ouden tijd. Onderling veefonds In een bestuursver gadering van het Onderling Veefonds werd besloten. ter verkrijging eener meer bil lijke heffing van den omslag, dezen in het vervolg per maand te berekenen en ook ver zekerden de gelegenheid te bieden om maan delijks te laten af- en bijschrijven. Dit jaar uit zal de premie dan nog per drie maanden geïnd worden en beginnende met 1932 om de twee maanden. Wegens de steeds dalende veeprijzen zal per 1 October met uitzondering van het jongvee een algeheele verlaging van het verzekerd bedrag worden ingevoerd van 25 pet. Tot heden waren over het derde kwartaal gevallen 6 runderen voor een totaal verze kerd bedrag van f 1810. waarvoor 75 pet. moest worden uitgekeerd of f 135750. De opbrengst der cadavers had in totaal bedra gen f 694, zoodat een verlies overbleef van f 66350. De omslag over het derde kwartaal werd dientengevolge bepaald op f 0.50 per verze kerde f 100. Verzekerden De wijdverbreide meening. dat de be hoefte aan slaap bU de dieren afhankelijk is van de grootte en de ontwikkeling der hersenen, is ondanks deze algemeenheid niet geheel juist, schrijft de directeur Bou- llnger van het Londensche aquarium in een Engelsch blad. „Deze meening komt vooral bü den ollfantu niet uit, want bü die dier is de behoefte aan slaap wel een raadsel. De ondervinding leert, dat hü niet meer dan een paar uur rust noodlg heeft. De oppas sers van olifanten beweren, op grond van langjarige ervaringen, dat de dikhuiden, evenals de paarden slechts zelden gaan lig gen en wanneer zü het wel doen, bü het minste geritsel weer opstaan. O($c walvisschen en Guineesche biggetjes slapen slechts zeer weinig. Men heeft nage gaan. dat de Guineesche biggetjes in het aquarium van New York zeven maanden lang voortdurend in beweging bleven, al werd deze beweging 's nachts ook wat rus tiger en langzamer. Het minst juist is echter de veronderstel ling, dat de grootte der hersenen in betrek king staat met de behoefte aan slaap voor de vogels. De hersenen der vogels zün over het algemeen niet grooter dan die der reptielen en zeker veel kleiner dan die der groote zoogdieren, ofschoon de meesiA vogels langslapers zün en zich in een bui tengewoon diepen slaap verheugen. Dat geldt bijzonder voor de dagslapere. een kleine minderheid der vogelwereld, waartoe In hoofdzaak de uilen en nachtzwaluwen be- hooran. Een variatie van deze nachtzwaluwen, de Pegarus. die in Indlë en Australië inheemsch is, slaapt zóó diep en zóó lang, dat de slaap een doodenslaap gelükt. Men kan de vogels, zonder dat zü den geringsten tegenstand bieden, van den stang pakken; zü slapen rustig verder, al worden hun kameraden naast hen neergeschoten. Hun pendant in de wereld der zoogdieren is de luipaard. Het slaaprecord der wereld houdt echter waarachünlük een woestünslak, die. nadat zü in het Museum voor Natuurwetenschap pen van New York meer dan 3M laar lang geslapen bad, plotseling ontwaakte en haar omgeving begon te onderzoeken. De grootste worden eenlge verwüderde nog niet aangesloten per- ceelen aan te sluiten, zoo zal ook de West voorzien worden en de perceelen van Bak- kum. Kuiper en Lleftlng. De heer de Waard vraagt of zü den huls aanleg zelf moeten betalen. De v«x>rzitter antwoordt hierop bevestigend. De heer de Waard vraagt of het den voorzitter bekend is. dat de teermacadamweg te Rlnnegom de vorige week zoo glad was. dat er geen paard op kon blijven staan. De voorzitter antwoordt, dat reeds met de Maatschappij werd gecorrespondeerd en dat de weg nog afgewerkt zal worden. Volgens deskundigen zou de weg echter goed aan gelegd zün, meerdere toevoeging van split schünt echter wenscüielük. De heer Bras vraagt of dezen winter ook te Egmond aan den Hoef een tulnbouwcur- sus zal worden gegeven, hü meent, dat het hoofd van de O. L School een tuinbouwakte bezit. De voorzitter antwoordt hierop ont kennend. Hierna sluiting der vergadering. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) veva ^avzz» WCl aUXBUUlCUCU tli Uil -- als volgt vast te stellen: voor bouwwerken tot dlePzlnnl8e berekeningen, kwam hü tot net zeer interessante resultaat, dat de bijen van één zwerm ongeveer 30 000 uitvluchten maken en ongeveer 65000 KM. af moeten leggen om een pond honing te produceeren Een buitengewone arbeidsprestatie voor zoo'n klein resultaat, die echter een schitte rend bewüs vormt voor de spreekwoordelijke „werkzaamheid der bijen.” Maar wat de Ca nadeesche belastingbetalers omtrent zoo'n nuttige bezigheid zeggen, Is helaas niet be kend. Helaas, want dat was minstens even in teressant. Daarenboven staat het neg niet eens vast, of de beweringen van den overigen ..apiarist met de werkelükheld overeenkomen. Levering brandstoffen Bü de aanbeste ding der levering van brandstoffen ten be hoeve der gemeente werd ingeschreven als volgt: p. Wllms, anthraciet f 2.39 per 100 K G, korte turf f 0.90 per 100 stuks, lange turf f 150 per 100 stuks; J. Muntjeswerf anthra ciet f 237, k.t. f 0.85, l.t. f 1.40;J. Vlaming, anthraciet f 2.30, k.t. f 030, l.t. f 1.40; Tijd geest. anthraciet f 2.27}$, k.t. f 0.70, l.t. f 1.45. De levering Is aan den laagsten inschrüver gegund. Vwarwuk Dinsdagavond zal ter ge- •ëgenheid van de harddraverü een vuurwerk ’orden ontstoken. Dien avond zal er een 2dra tram loopen naag Ewücksluis; vertrek «.06. BandelowinteravtmdKhool Aan de Han- dëitwinteravondschool is tot leeraar En- benoemd de heer A. Koning. De les- sen *ün begonnen. De eerste klas met 41 da 2e mas met 11, leerlingen. AMSTERDAM 28 Sept. 1931. Veemarkt. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 600 vette koelen, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 0.76—034, 2e kwal. 0.60—0.74, 3e kwal. 050—0.60, mindere soorten 0.40050, per K G slachtgewicht, 115 Melk- en Kalf- koelen 350330 per stuk, 181 vette Kalveren: 2e kwaliteit 0.60—0.67. 3e kwal. 050—0.60 per K.G. levend gewicht, 51 Nuchtere kalveren 7—14 per stuk. 50 Schapen 34—38 p. stuk. 960 Varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90—110 K.G. 0 49—050, Zware varkens 0.47 0 49. Vette varkens 0.440.47. 90 Paarden 0 90—1.70 per K G. slachtgewicht. Aan het abattoir zün heden aangevoerd 6 wagom, geslachte runderen uit Denemar ken. LANGENDIJKER GROENTENVELING BROEK OP LANGENDUK. 28 September. 1400 K.G. aardappelen; Schoteche Mui zen 730; drielingen 8.8.10. 1800 K.G Wortelen 1.70—3.—. 13500 stuks bloem kool. 1ste soort y 6 11 50; 2de soort 0.70— 250 32000 K.G. roede kool 0.80—3.—. 13000 K G. gele kool f 0.00—190. 85600 KG. witte kool 0.60-0.70. 15200 K.G. Uien: 2—35; grove 2.60230; drielingen f 0.90130; nep 4.504.80. 900 K.G. slaboonen 20.7C —28. 2200 K.G. bleten f 1.70—2.70. WARMENHUIZEN, 26 Sept. 1931 Heden besteedde men voor: Gele Nep f 4.20430; ld. drielingen 0.901.10; idem uien 2.30; slaboo nen 215024.60; slaboonen (enkele) f 20.40 20.60: bleten 1.102.60; schoteche muizen 6.20; idem drielingen 7.10730; eigenheimers 430—4.70; roode kool 0.701.40; gele kool 0.70—1 60; Witte kool 0.60—0.70 oer 100 K G. ALKMAAR. 28 September 1931 Vee markt 89 Vette koelen f 100350, 5 Vette kalveren f 60—95, Vette kalveren per kilo f 0 901.10, 39 Nuchtere kalv slacht, per stuk f 823, 599 Vette Varkens zware per kilo f 0.360.45. Handel stug. AVENHORN, 26 September 1931. Coöp. Land- en Tuinbouw- en Marktvereen. Aven- horn en Omstreken. Roode kool f 0,601.50 per 100 Kg., aanvoer 3500 Kg.; Gele kool f 060—120 per 100 Kg. aanvoer 4000 Kg.; Cantonner wilkrop f 1302.30 per 100 st., aanvoer 2000 st.; Uien: Groote maat t 2.60 —3; Gewone maat f 2.302.90; Drielingen f 030—1.20; Nep f 4.50—6.10 per 100 Kg., aanvoer 15000 Kg.; Bieten: groote f 6—12.10 per 1000 st„ aanvoer 100.000 stuks; Kleine f 3.405.10 per 1000 st„ aanvoer 80.000 st.: Slaboonen: Dubbele s. dr. f 2.904.40 Dub bele m. dr. t 2.654.10 per zak. aanvoer 350 zak van 15 Kg. BEVERWIJK, 25 Sept, De N. V. Bloem- bollenverkooping ’t Centrum hield Vrijdag hare 9de verkooplng van leverbaar plant goed. Per 100 stuks werden de volgende prij zen betaald: Holl. Ires Imperator 8 op 45 - 55 c.. White Excelsior 8 op 155 c., Rem brandt 2 c„ William Copland 110 c., Huch- tenburg 8 op 53 c„ 7—8 32 C„ Lil. Tigrum 20 op 4 c.. 1416 110 c., Poggenbeek bloeiers 5 c.. Darwin Pride of Haarlem 75 c., Ca- 4H—6 c.. Cram. Brillant 50 c.. White Excelsior 3941 c„ Pride of Haarlem 12 op 100 c., Couronne d'or 205 c.. Yellow Queen 7 op 23 c Gesnerlana lutea 60 «s., The First bloeien 23 c.. King of the Bleu 66 13 c.. 4—5 10 c.. Flora 5—6 8 c.. top I 16 c.. Narcis L. Coster 2120 c„ Prins Hendrik 45 17 c„ Spatulata 8060 c., Darw. Lila 55 c„ Fred. Moore 100 e.. Rose Grls-de-lin 70 c.. Grand due 220 c.. Scar Ila due 10055 C., Copland 1112 55 c., Harvenlev Bleu 6 op 17 c„ ConvUle Alba 30 c.. D. T. Peacn Blossum 80 c„ Widgood 90 c„ Prins van Oos tenrijk 14090 C. Plantgoed. Farnc. Sanders p. 40 L. f 20; H. I. Haerlng 115 L. f 14: Murillo 4K HL f 50; Fred. Moore onger. 3 HL f 64; Gouden Kroon 4 HL f 53; Rose Gris-de-lln 370 L. f 25; Rose la Reine Trtumf tulp. U 8. A. onger. 170 L. f 28: voetstoots 80 L f 34; Narcis Poëticus 6 HX. f 15. MEDEMBLIK 26 Sept. .JBt. Joseph” Aard appelen. groote Muizen 350335, kleine Muizen 3.10^93.80. Ideaal 2502.60, Gelder- sche 1.46—1.85. Witte 170—1.85, alles p. baal. Bloemkool 3.0013.80 per 100 stuks, Roode Kool 0 600 80 per 100 st.. Uien: groote gele 100—1 20 p. baal, kleine gele 0 4(1-055. Bie ten 140--2 55. Nep 1.952.10, Slaboonen per zakje 3.10—3.65. BOVENKARSPEI, 26 Sept. „De Tuinbouw” Aardappelen gr. m. 4.10, idem kL m. 3.75. Koks Ntn Due. 1.701 80, idem Bluawe 0.75. idem Eigenheimers 210. Uien, groote gele 1-15—1 40. idem Drielingen 0.350.60, idem Nep 1.75—3.05, alles per baal. Bloemkool le soort per 100 st. 930—18 70, 2e soort 430— 10.80, 3e soort 0.75 —3.40. Roode kool per 100 K G 0.60—1.60, Gele kool 0.70—1—, Witte kool 0 60—1—Bleten «rroote per 1000 5.30 610, idem kleine 430, Slaboonen per 15 K.G. 3.15—4.10. HOORN 26 Sept. Veemarkt. Aanvoer 1 Zeug 603t Schrammen 1532. 218 Big- i ren 8- 14 1002 Schapen en Lammeren. Scha- I nen 36— M Ircmitren 1830, 5 Paarden 225- 1 350. Handel goed. t Zondag vond de jaarlüksche lange-af- standsroeiwedstrijd plaats AbcoudeAm sterdam, uitgeschreven door het Comité voor Wherry-wedstrijden. De baan lengte bedroeg 14 K.M., terwijl de roeiers den wind tegen hadden, hetgeen de tüden aanmerkelijk drukte. De uitslagen luiden: Tweepersoons outrig- ged Wherries. 1. Jubilee geroeid door H. H. Brandt en A. P. Gaarlandt van De Hoop, gestuurd door den heer Haag, Ujd 1 uur 5 min. 48 sec. 3. Najade, geroeid door M. Schroeder en J. van der Helde, gestuurd door Jhr Hora Siccama van Willem III, U)d 1 uur 6 mln. 8 sec. Eenjiersoons Ou trigged Wherries: 1. Zwaan geroeid door J. Zeègers Jr., gestuurd door Mevr. M. V. d. Flier van De Hoop, tijd 1 uur 16 min. 18 sec. Tweepersoons Inrigged Wherries: 1. Zam- besle, geroeid door E. Groenevelt en E. Zee- gers. gestuurd door mej M Zeegers, van De Hoop, tüd 1 uur 16 mln. 8 aec. 2. Prinses Juliana, geroeid door W. C. H«mslngK gestuurd door mej. Staal, tüd 1 uur 17 min. 35 aec., eveneens van Hierna worden de notulen der laatst ge houden vergadering ongewijzigd vastge steld. Ingekomen Is een schrijven van de Noord- Hollandsche Vereeniging tot bestrüdlng van de Tuberculose, district Alkmaar, verzoe kende mej. Tromp—Stet voor 5 maanden uit te zenden naar Berg en Bosch te Apel doorn. De voorzitter licht toe, dat deze vereeni ging sanatorium-verpleglng dringend aan raadt, daar anders ziekenhulsverpleging noodzakelük zau zün. De kosten van dit sanatorium zün f 3.60 per «lag. De voorzit ter meent ook goedkoopere verpleeg inrichtingen te weten. Besloten wordt voor de uitzending in overleg te treden met het Witte Kruis te Egmond aan Zee, over welke .vereeniging uizending plaats vindt. Van het N.-H. Landbouwcredlet richt ingekomen, dat per 1 Nov. een stuk ad f 1000 is uitgeloot. De Raad besluit een nieuw stuk te koopen bü de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Hima is aan de orde de beslissing Inzake van het G. E. B. aan het 1 Hoogste ScUly. Laagste laafjord. Verwachting: Meest matige Noordelijke tot Westelüken wind, zwaar bewolkt tot be trokken met tüdéHJke opklaring. Waar- schünlük eenlge regen, dezelfde tempera tuur. Etalagewedstrijd De jury, belast met de beoordeellng der etalages, heeft uitspraak gedaan als volgt: Rubriek 1. 1ste prijs fa. A. Schots 66 punten; 2e prijs E. Woud; Simon de Wit en J. Tromp, ieder 64 punten; 3e Prijs M. Pels en L. Mooü. belden 62 punten. Rubriek 2. 1ste prijs fa. Bischoff 81 punten; 1ste prijs B. O. Groot 66 punten; 2e prüs Wed. Woud en Wed. Molenaar, beiden 64 punten; 3e prüs C. Woud 60 punten. Rubriek 3. 1ste prüs W. van Baaien 68 punten; 2e prüs Y. van Harlingen 64 punten; 3e prüs D. Vrolük 63 punten; 4e prijs Wed. Vrolük 60 punten. De bronzen legpenning, beschik baar gesteld door de vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat”, werd toegekend aan den heer O. Groot, den Isten prijs B.-winnaar van Rubriek 2. Een extra-prljs door de Mld denst andvereenlglng voor die etalage waar aan het meeste werk is besteed, werd toege kend aan den heer L. Halbesma. De tweede medaille, eveneens beschikbaar gesteld door de ver. ..Nederl. Fabrikaat”, werd toegekend aan de fa. A. Schots, 1ste prüs-winster van Rubriek 1. Als maximum werd voor elke rubriek 10 punten vastgesteld met een totaal maximum aantal punten van 90. De tweede attractie, verbonden aan de winkelweek, bioscoop in open lucht, zal woi- den gehouden Dinsdagavond 8 uur op het Zuiderschoolplein. De edrde en laatste at tractie is een schitterend vuurwerk op Za terdagavond e.k. des avonds 10.15 uur op voomoemd plein. Jubileum A^. Donderdag hoopt de heer H. D. Seisener, dlr. van het Gasbedrijf alhier den' dag te herdenken, waarop hü voor 25 jaar als zoodanig werd benoemd. HARDDRAVERÜ. Op de te houden harddraverü as. Dlns- dai» September zün de volgende paarden Ingeschreven voor de mangendraverüGret chen H van J. Vergay; Gerania, elg. E. v. d. Horst: Claudius; van O. Zwaan; Anita TV. van Knünenburg; Monte Carlo van David son; Orchidee, van Koelewün; Premier, van J. A. Bakker; Prohaska, van H. Vergay; Karaben, van Knünenburg; Viola Bell, van v. Doom; Konora, van D. Pronk; Roulette, van O. Vos: Robbedoes B, van T. Vos; Rentmer. van Borst: Tamboer, van A. P. v. d. Kroon; Pal, van J. Bakker. Voor de namlddagdraverü zün de volgen de paarden ingeschreven: Catharina Spier, van K. Hart; Meteor, van K. Hart; Idylle, van Pronk: Komora, van Pronk; Louise B, van P Boet; Northerman B., van N. Spaans; Edna M 7— 10 Dec. Meisjes 630. F- Passlonlst. 13— 16 Dec. Meisjes Congr. f 6.50, P. Je zuïet. 2023 Dec. Voor aan te vragen. 37—30 Dec. Jonge dames mlddenst. f 10. P. Dominic 69 Jan Mefcjes f 650. P. Augustün. 11—14 Jan. Gehuwden f 650, P. Carme- Uet. 17—20 Jan Meisjes f 650. P. Franelsc. 20— 23 Jan. Meisjes f 650. P H. Harten. 2528 Jan. Gehuwden f 650. P. 3—5 Febr. Gehuwden f 650, P. 8— 11 Febr. Meisjes Euch. Retr. P. Augustün. 14- 17 Febr. 2124 Febr. Jonge f 10.—, P 24—27 Febr. f 650. P Opening der Retraiten des namiddags om 6.30 uur. Sluiting omstreeks 330 uur. De Retraltanten- worden half 6 uur. Deze terugkeer van rondzwervende hon den, die vroeger een typisch verschünscl I van Constantlnooel waren hee" steltents teweeggebracht, vooral

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 3