Gemengd cd^Cieuivs tëinnenlandsch. Nieuws Voor de Huiskamer De De De salariskorting E T( FINANCIËN De val der Ponden-Valuta KERKNIEUWS De positie van den Gulden s H Zeldzame helpers in den nood Bankiersfirma’s te Bussum Zeiljacht omgeslagen Bolsjewist gearresteerd De inzittenden gered Pamfletten in beslag genomen. Al H. Hartogs Margarinefabrieken Afdeeling opgeheven. Nieuw muntstelsel bepleit van Verhuis-auto verongelukt deld worden. Brand in wiel georga- weg van Een tienjarige knaap brandstichter. Pastoor J. C. H. M. Schiphorst kwamen Voorzien van de laatste H.H. Sacramenten Doodelijke val van een trap voor- Een zeldzame rouwstoet. Overleg Van het dak gevallen Donderdagmiddag herdenkingsbijeenkomst Van zijn wagen gevallen Het slachtoffer overleden. De financiële krisis in Engeland Onder vrienden Bruggenbouw in Zuid-Afrika Gestolen schilderij terecht Di Maar de dief niet Brand in het Westland Boerderij uitgebrand Van f 500 beroofd Depreciatie is niet gerechtvaardigd De vermoedelfjke dader aangehouden. Ds. J. L. Faber benoemd verklaard Nederlandsch-Fabrikaat Winkelweek De toestand in Duitschland De opvolger van den heer Kleerekoper standaard, kennend. motrelük de groote organisaties van belang hebbenden vertegenwoordigd zullen zijn. Poes springt den chauffeur op den schouder De voorzitter van het Centraal Stembu reau het De „Toorenvllet”, die Zaterdagmiddag het museum De Lakenhal te Lelden den Mul van te Vrijdagavond heeft te ’s-Heerenberg een vechtpartij plaats gehad tusschen twee jon gens van 17 en 19 jaar, waarbij re elkaar zoodanig met klomp en fietspomp bewerkt hebben, dat de eene jongen Zaterdag on wel was en gisteren aan de gevolgen overleden, meldt bet „Hdbd." Gisteren sloeg een 22-jarige inwoner van Molkwierum, door bet op hol slaan van een paard, van zUn wagen. In een ziekenhuis te Sneek is de man kort daarop aan de be komen verwondingen overleden. Een jongen aan de gevolgen van een vechtpartij overleden. Gebaseerd op de nrjjzen der grond stoffen. J. M. Algemeene de: rai we SOI sta bei hoi tev 1 bet ree ma tal; ger bar A xijr sus het doo een te 1 hall W ui tg zing volk O: verk en i het H< Dt Dt te Is den; trurr radii hetg mun 27 o] (van En de ki W1 in Hi heele radlc het E ter h Hel gunst der Nuf: hebtx genhi het n aangl Het were! Get de Ai onget gekon Een rede van den Kjjkskanselier. vergadering Het standpunt der Christelijke organisaties Teraardebestelling chauffeur van Sarrasani Aanf op bet nog nl volgeni Behs hebben brand? redelijl van ui tent-re die tel< JLoulsi aan. B begave placem infante De t dagmoi Daarto p'aatse telten. Borneo celen t soo ga delT protest! was, m rende neergei Samari deelnen stoet e een aai Bamboe fenls de cont tegenwi Handel Bed. F hun de groeve admlnii Mij., do -Louise bodja. brand i Een groote opdracht aan een Neder landsche firma Vergadering van belanghebbenden te Amsterdam heeft in de vacature, ontstaan door bedanken als lid van den heer A. B. Kleerekooper tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard den heer ds. J. L. Faber te Zutphen. Een Initiatief van het Leidsche winkelweek- comité tot on een van de eerste revolten is van de daling van het rond sterling die de Nederlandsche in dustrie aan den lijve ondervindt. De regeering vast besloten elke inflatie maatregel te vermijden in was gestolen, is nog dien zelfden avond door den dief aan een kunsthandelaar in Den Haag verkocht. Zoodra deze Zondag van eer. diefstal vernam, heeft hij de politie van een en ander op de hoogte gebracht. Het schil derij is in beslag genomen; de dief is even wel nog niet ontdekt. heeft, --doel I.-.u. volkomen objectief en vertrouweljjk be han- het zeer voome- een Zaterdagmiddag is brand uitgebroken in een timmermanswerkplaats van den aan nemer aan den Pelzerweg te Groningen. De brandweer heeft het vuur gebluscht met 2 stralen op de waterleiding. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de brand is gesticht door een tienjarigen knaap, die inmiddels is aangehouden en in verhoor genomen Een felle brand beeft Zondag gewoed In de woning van de wed. Pauwels in bet Westland onder de gemeente Steenbergen. Het vuur was ontstaan in de schuur, waar de oogst was opgeslagen. Voor de brandweer van Steenbergen ter plaatse was, stond ook de woning In brand alsmede het karren- bulsje van een der buren. Na een half uur was de brandweer er in geslaagd alle uit breiding te stuiten, Toen was echter ia boerderij geheel uitgebrand. Het vee kon gelukkig worden gered. Ocrzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. De Zeereerw. heer J. C. H. M. Schiphorst pastoor te Katwijk a. d. Rijn, die in het St. Ellsabethsziekenhuls te Lelden een bllnde- darm-operatle heeft ondergaan, is uit voor zorg van de laatste H.H. Sacramenten voor zien. Een goede indruk in Dnitschland. De verklaring der Nederlandsche Bank heeft in Duitschland een goeden indruk ge maakt. Het „Berl. Tag." wijst er op, dat zij een interessante aanwijzing voor de in Enge land gevolgde portiek toelaat. De Neder landsche Bank schijnt er van overtuigd te zijn, dat zij geen aanleiding heeft tot den verkoop van het pondenbezit. Raad van State 400 jaar anders dan in het Brltsche Rijk. Een land moet verstandig zijn. Wanneer In slaagt, hetzelfde te bereiken zonder da- valuta, dan zal de toestand De zin tot sparen zal worden ling van de beter zijn, versterkt. Aan een positieve bevordering van de vor ming van kapitaal door de belastlngpolltlek zijn helaas onder onze huidige omstandlg- BedrtJf geliquideerd. Het bankierskantoor van La Porte en Co. te Bussum heeft haar bedrijf geliquideerd. De Geldersche credletverceniglng heeft de kantoren te Bussum, Baarn en Soest over- genomen en zal het bedrijf op denzelfden voet voortzetten. Ook de kantoorbezettlng Incl. de bedrijfsleiding zal overgaan. vergadering zijn uitgenoodigd de tere van de belde Kamers der Generaal, de ministers, de Staatsraden *n buitengewonen dienst, de voorzitter van de Alg. Rekenkamer, het oud-lid van den Raad van State, mr. Th. Heenjfkerk en de oud-ambtenaren van den Raad van State. heden nauwe grenzen getrokken. Uit de in- geleide regeerinqsmaatregelen blijkt evenwel, dat met de belangen van de vorming van het kapitaal rekening gehouden wordt. Wan neer van tijd tot tijd geruchten opduiken, dat spaargelden zullen worden in beslag ge nomen, dan zijn deze geruchten totaal onge grond. De heer C. v. G., wonende aan den Am stel veenschen weg te Bultenveldert, te l>U het maken van een antenne van bet dak zijner woning op straat gevallen. HU werd met een hersenschudding en andere inwen dige kwetsuren opgenemen en in emstigen toestand naar een ziekenhuis te Amster dam overgebracht. Gisterenavond te In de Reitzstraat, Lelden de 91 jarige mejuffrouw D. in haar woning van de trap gevallen en aan de ge volgen daarvan overleden. De ol roet» aa Hksgscl D. P. te Megder gl J«nl jX De «telscht Aan de verklaringen der Nederlandsche Bank te te Parijs groote publiciteit gegeven. Toch daalde, naar het „Hdbld.” meldt, de guldenkoers tijdens beurs tot 990 met leven- dlgen handel, doch herstelde zich tot 1017. De goudpariteit te 1025.95. De „Information” schrijft: „De zenuw achtigheid omtrent den gulden is niet ge rechtvaardigd. Geen enke'. nieuw feit wettigt de depreciatie. Amsterdam is een van de actiefste en best georganiseerde bankcentra van Europa en de positie van de Nederland sche Bank is zeer sterk.” Ter beschikking van de justitie te Leeuwarden te gesteld een 43-jarige man aldaar, die een veehouder uit de omgeving van f 500 beeft beroofd. Zeker mogen vele kringen van een daling van d? waarde der valuta nieuwe Impulsen voor het economische leven verwachten. Zij mogen in hun opvatting versterkt worden door de gevolgen van de daling van het Engelsche Pond, doch daarbij moet onmld- dellijk worden opgemerkt, dat dergelijke ge volgen van voorbijgaanden aard zullen zijn. Doch in Duitschland staan de zaken geheel i arm men er Op de Kruiswaters onder Wartena (Fr.) is Zondag het zeiljacht van den heer T. te Hulzum omgeslagen, toen bij een windstoot de schoot niet meer kon worden gevierd. doordat het touwwerk tengevolge van den regen „wreed" was geworden. De inzittenden, waarvan de meesten niet ken den zwemmen, geraakten allen te water. Tot hun geluk was- een motorboot in de nabijheid, die alle drenkelingen op kon nemen, zoodat allen gered zijn. Op 1 October as. zal het vierhonderd jaad geleden zijn, dat Karel V den Raad van State instelde als bestuursorgaan voor de Nederlandsche gewesten. De Raad van State zal dit feit Donder dagmiddag herdenken in een buitengewone vergadering, welke zal worden bijgewoond door prinses Juliana en prins Hendrik, en In welke vergadering de vice-president, graaf Van Lynden van Sandenberg, een herdenkingsrede zal houden. Voor het bijwonen van deze buitengewone voorzlt- Staten- een timmermanswerkplaats De econoom prof. Keynes, die steeds een tegenstander van den gouden standaard in Engeland ond-r de huidige omstandighe den was. houdt het. naar de .Sunday Ex press” meldt. In verhard met de groote re serves van Engeland, voor onmogelijk, dat het pond sterling een cata'tronhe te-remoet vaat. HU meent, dat men zl-'h zeer zal moe ten verwonderen, wanneer Duitschland niet binnen afzlenbaren tijd het Engelsche voor beeld zal volgen. Volgens zijn meenlng be- teekent de nieuwe Engelsche flnancieele politiek een aanval on de exportkracht Amerika en Frankrijk. Er zitn door den nieuwen toestand twee mogelijkheden geseba'-en, óf Engeland moet trachten ongeveer driekwart van de geheele wereld met Inbevrin van het Brltsche we- reldrllk er toe te brengen een nieuw mun- tenstelsel in te voeren, dat, rekening hou dende met de prijzen der grondstoffen rta- b‘el is, of men moet de vraag stellen ot de landen met den gouden standaard er be’ang bjj hebben de voorwaarden te leeren ken nen. onder welke Engeland bereid is rich opnieuw in het systeem van den gouden standaard m te voegen. Aan de Constructiewerkplaatsen de Vries Robbé Co. te Gorinchem werd dezer da gen door de Zuid-Afrikaansche Spoorwegen de levering opgedragen van 13 Spoorbruggen en den bouw van een kolenstation in de nabijheid van Pretoria. In deze aangelegenheid is de bemiddeling van de commissie voor den Zuid-Afrikaan- schen handel te Den Haag voor de betrok ken firma van groot nut geweest. In het gebouw .Jndustria' te Amsterdam, was gistermiddag een vergadering belegd van belanghebbenden bjj den export naar Engeland en andere landen, waar gewoon- Ujk in Ponder.-valuta wordt gefactureerd. Het doel der vergadering was zoo mogelijk te komen tot een eensgezind standpunt ten aanzien van het al dan niet uitleveren op loopende contracten tegen betaling in Pon den tegen den koers van den dag. alsmede ten aanzien van de afwikkeling van uit staande vorderingen in Ponden. De belang stelling voor deze bijeenkomst, die geleid werd door Mr. Jaap van Gelderen, bleek zoo groot te zijn, dat tientallen geen plaats meer in de vergaderzaal konden krijgen. In dit verband moest naar een ruimere gele genheid worden omgezien, welke gevenden werd in het beursgebouw. Waar de Velling- zaal ter beschikking werd gesteld, die spoe dig geheel gevuld was. Order de daar aan wezigen merkten wil op den heer F. K. J. Heringa, chef van de afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. Ter vergadering is het vraagstuk uitvoe rig van verschillende kanten belicht, waar bij in het bijzonder naar voren werd ge bracht de opvatting, dat men bjj het af- rlulten van contracten in Ponden Sterling bedoeld heeft Ponden Goud, en derhalve geen genoegen genomen behoeft te worden met betaling in andere Ponden. De vergadering vereenigde zich tenslotte met de conclusie, om bb de uitvoering van loopende contracten, waar mogelijk, van bo vengeschetst standpunt te doen blijken en betaling on dezen voet te vorderen. Ter verdere uitwerking van het ter ver gadering naar voren gekomene en om te ge raken tot een meer blijvend contact tus schen de vele bij de kwestie betrokken or ganisaties, werd voorshands uit de vergade ring een commissie aangewezen, bestaande uit de?heeren Mr. Jaap van Gelderen. ad vocaat te Amsterdam. A. Rom Colthoff, se cretaris van het Verbond van Nederland- rche Werkgevers en Mr. B. J. M. van Spaendonck. secretaris van de R. K. Werkgeversvereeniglng. De allereerste taak van de commissie zal zijn, te geraken tot de samenstelling van Reeds 2 September door hel niseerd overleg afgewezen. Het .Dagblad van N. Brabant* meldt: „Zooals indertijd gemeld werd, is de Cen trale commissie voor georganiseerd overleg op 2 September j.l. in vergadering bijeen ge weest waar van regeerlngswege een voorstel ter tafel kwam voor het verlagen der amb tenaarssalarissen. Dit regeeringsvoorstel was bijna gelijklui dend aan het voorstel van minister De Geer in zijn millioenennota Bekend is, dat aan de leden van boven genoemde commissie absolute geheimhouding was opgelegd Inzake die voorstellen. In genoemde vergadering werd het Stel door een afgevaardigde der Regeering toegelicht en verdedigd. Officieel kunnen wij thans meedeelen. dat in die gehouden vergadering alle leden van Gistermiddag werd op den Dam te Amster dam een bolsjewist gearresteerd, die op ruiende lectuur verspreidde. Een hoeveelheid pamfletten te zijnen huize werd in beslag genomen. De man is ter beschikking van de Justitie gesteld. De tekst van het in beslag genomen mm- flet luidt als volgt: De Bolsjewistische partij Holland, secre tariaat gevestigd Gravenstraat 32, eischt onmldde'Hjke aftred’ng van het Koninklijk Huis. In beslag neming van het particuliere vermogen van genoemd huls, ultkeering van de helft van dit vermogen aan de arbeidende bevolking van Indonesië. In bezit neming van het stadhuis op den Dam door de ar beidende klasse van Amsterdam. Huurbeta ling en schadevergoeding aan de arbeiders klasse van Amsterdam, te betalen uit het in beslag genomen particuliere vépmogen van het Koninklijk Huls vanaf 1814, toen Wil lem n op de reede van Katwijk aan de autoriteiten van Amsterdam zijn woord gaf, dat Amsterdam zijn stadhuis terug sou krijgen, welke woord hij. eenmaal aan den wal zijnde, natuurlijk brak. Weg met de saboteerende leiders van de O. F. H. oals men zich herinnert werd tijdens tocht van het circus Sarrasani op den lerstraatweg de chauffeur F. Kotte aan gereden en ernstig gewond. Eenlge dagen later overleed de man. Gisteren werd hij, gelijk gemeld, met ..circuseer" op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam, ter aarde besteld. Om half twee stelde de stoet zich op in de Oeterwalenstraat. naast het Burgerzlsken- huls. Voorop gingen de beide muziekcorpsen van het circus Sarrasani, die de treurmarsen van Chopin speelden, de lijkkoets werd voor afgegaan door de brandweerlieden van het circus in hun roode uniform met groen afgezet. Achter de koets volgde het vol'edlg personeel van 'het circus, voorafgegaan door de Directie. De Indianen, Turken, Japanners. Chinee- zen en Klrglezen, allen In nationale dracht, vormden een kleurigen stoet, weinig in over eenstemming met den ernst van de gebeur tenis, doch overal trok deae zonderlinge rouwstoet veel belangstelling. Op de Oosterbegraafplaats aangekomen werd de kist door de circusbrandweer naar de groeve gedragen, waar een Dultsch gees telijke het gebed uitsprak een rede hield, terwijl ook de heer Stcsch Sarrasani Jr. een kort woord ten afscheid sprak. Hierop trad een der gevederde Indianen, het opperhoofd, naar voren om in de taal van zijn stam een ’ange. doch onverstaanbare lijkrede te hou den. Toen de kist in de groeve daalde, speelde de muziek: „Ik had een kameraad De plechtigheid werd besloten door het werpen van aarde in de groeve door al de leden van bet personeel. In het Engelsche Lagerhuis zeide Snow den in antwoord cn een desbetreffende vraag, of de regeering teeds den térugkeer tot den gouden standaard had overwogen, dat het thans nog te vroeg Is, reeds een verklaring daaromtrent af te leggen. De toe komstige ontwikkeling in Engeland die het gevo'g zal ziin van den toestand In het binnen- en buitenland zal het richtsnoer vermen voor het te nemen besluit. Snowden voegde hieraan toe: „Ik wensch hier te herhalen, dat de regeering vastbe sloten is. eiken maatregel, die inflatie tc.4 gevolg zou kunnen hebben, te vermijden. Aan de prijsschommelingen, die zich nu voordoen, moet men niet al te veel aandacht schenken." De vraag of de Engelsche regeering reeds met de regeeringen van andere landen on- derhandelingen voert crzer het bijeenroepen van een internationale conferentie tot de va'tstelllng van een internationale valuta- beantwoordde Snowden ont- Het Leidsche Wlnkelweekcomlté heeft dit jaar het plan aan de orde gesteld om de winkelweken meer dan tot op heden dienst baar te maken aan de propaganda van Nederlandsch Fabrikaat. Deze plannen zijn uitgewerkt in overleg met de Leidsche afd. van Nederlandsch Fabrikaat, terwijl ook van de zijde van het hoofdbestuur dezer ver- eenlglng flnancieele en mcreele steun werd verkregen. Het doel is winkelweken te krijgen opgelulsterd door fraaie grootsche eere poorten, indrukwekkende llchtreclame- zuilen, andere lichtreclames enz. enz. Deze worden in zeer bijzondere mate dienstbaar gemaakt aan de bevordering van den afzet onzer Nederlandsche producten. Op deze wijze wordt niet alleen het publiek op het meest geschikte moment attent gemaakt op het Nederlandsch Fabrikaat, maar moeten cok de winkeliers zelve al hun aandacht er aan geven hoe zij hst Nederlandsch Fabri kaat het best naar voren kunnen brengen. Deze Nederlandsch-Fabrikaat winkelweek is gedacht als de eerste in een lange reeks andere soortgelijke winkelweken in andere plaatsen. De ^erepoorten, llchtzullen, enz. zullen daarom uitneembaar worden gemaakt en na afloop ter beschikking worden gesteld van de Vereenlglng Nederlandsch Fabrikaat te 's-Gravenhage. Betalingen gestaakt. Het bankiershuis van der Zoo, de Jong Ophoven te Bussum heeft gistermorgen de betalingen gestaakt. De directie deelt mede, dat van faillissement of surséance geen sprake is. De positie der beleggingen loopt geen gevaar. Onderhandellngen wor den gevoerd over het verkrijgen van liqui de middelen. Zaterdagmiddag reed een verhulsauto. beladen met meubelen van Amsterdam naar Apeldoorn. De eigenaar en eigenares had den naast den chauffeur plaats genomen, zij voerden in een mandje een hondje en een poes mede. Poes scheen dat opgesloten zitten te vervelen en ter hoogte van Ter- schuur wist zij uit haar mandje te ont snappen en sprong den chauffeur op den schouder. Deze raakte van schrik het stuur kwijt en reed met het rechter voor tegen een boom op. waarbij de auto met een halven slag dwars over den sloeg. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch auto en Inboedel werden deerlUk gehavend; de laatste is later op den mid dag in een uit Amsterdam gerequireerden auto verder naar Apeldoorn overgebracht. Poes heeft ter plaatse van het ongeluk de volkomen vrijheid verkregen en het echt paar is alleen met het hondje gearriveerd. De auto was niet, de inboedel wel ver zekerd. dekte schuilplaats. Het struikgewas is daar ondoordringbaar, een omweg was niet moge lijk. Wat te doen dus T. Aan den voet van den bergketen gekomen stapte ik af, bond mijn paard vast en ging behoedzaam verder. Gij kent de plaats, waar de holle weg begint. Achter een krom ming meende ik stemmen te hooren. Ver draaid dacht ik. Toen klauterde ik zoo zacht mogelijk tegen de steile helling op. kroop door de struiken en gluurde voorzich tig naar den anderen kant. JuistHet waren de lui van daar straks. Zij zaten op den grond, en speelden kaart, terwijl op eenige meters afstand de paarden graasden. Telkens hief een der kaartspelers het hoofd op, om te luisteren. Ik wist op wien ze wachtten. In mijn verlangen alles duidelijk te zien, schoof ik mij voortdurend dichter naar den rand der helling. Plotseling voelde ik, hoe de grond onder me weggleed. Bliksemsnel greep ik naar een stevigen tak boven de hoofden der roovers. Ik zou liegen als ik beweerde, dat ik me op dat oogenblik op mijn gemak gevoelde. Verrast keken alle vier naar mij op. „Ha, daar is hij I” riet» er een. Nauwelijks had hij dit geroepen, of men hoorde een ge trappel en tot overmaat van ramp kwam nog mijn vos snuivend van angst om den hoek gerend. Snel wilden de roovers hem bij den teugel grijpenDaar kwam echter nog iets den hollen weg in.... iets zwevends, zwe vends een geelachtige, haast metaal achtig schemerende wolkMet onheil spellend gebrom breidde zij zich over men- schen en dieren uit. Het was een zwerm horzels van de gevaarlijkste soort. Nu had ie het tooneel, dat zich voor mijn oogen af speelde, moeten zien. Vloeken en brullen zwaaien van armen 1 De paarden gingen recht overeind op de achterpooten staan, zoodat een circusdirec teur er jaloerseh op zou kunnen woiden. Dol van pijn en woede sloeg tenslotte alles op de vlucht, achtervolgd door de geprikkelde horzels. Ik had geen last van de dieren, want zóó hoog waren ze niet gevlogen.” De verteller zweeg even en besloot „Nu, en toen moest ik te voet naar huis trekken. Mijn paard is er ook zonder mij gekomen. De zaak zal wel zóó zitten, dat het paard, dat ik aan den voet van den heuvel achtergelaten had, een zwerm hornissen ópgejaagd zal hebben. Het gestoken paard rukte zich los, maar werd achtervolgd. De zwerm ontmoette toen de troep mijner vijanden en viel deze aan. Ongewone helpers in den nood, dat is zeker De spanning der toehoorders loste zich op in een onbedaarlijk gelach en daarna feliciteerden zij Federigo. De directie der N. V. H. Hartogs Marga rinefabrieken te Oss heeft gisteren aan haar personeel laten mededeelen, dat de margarlneafdeellng over 4 weken zal war den gesloten. De afdeellngen slagerij en een gedeelte der vetfabriek zullen nog blijven bestaan. Gelijk bekend, behoort deze fabriek het Unileverconcem, zoodat het niet waarschijnlijk is, dat deze opheffing In de vergadering van het Duitsche Spaarkassen Verbond heeft de Rijkskanse- Her dr. Bruning gisteren een rede gehou den, in welke hij oa. het volgende zeide: De regeeringen staan voor belangrijke be slissingen, welke misschien de economische ontwikkeling voor vele jaren kunnen bepa len. Hier moet een vaste HJn worden gevolgd en moeten voorbarige besluiten worden ver meden. De valuta moet in Duitschland on verzwakt gehandhaafd blijven. Geen volk dat, als het Duitsche, het vreeselijke van een dergelijke inflatie heeft moeten onder gaan, zal het opnieuw kunnen verdragen, wanneer in tijden van groote onzekerheid en angst opnieuw het vertrouwen in de waarde van het gespaarde vermogen zou worden geschokt. De regeering zal daarom In samenwerking met de Rijksbank alles doen om de valuta op haar tegenwoordig peil te handhaven. In een der Zuid-Amerikaansche Staten, aan den rand der Pampas, daar, waar het land tot den hoogen bergketen begint te stijgen, lag, half verscholen in een laag bosch o de kleine kolonie Maracenda. Er gebeurde een Comité on breeder basis, waarin zooveel daar gewoonlijk niet veel. De menschen -- - ----bewerkten hun akker en bewaakten hun kud den vee. Na den dagelijkschen arbeid brach ten de farmers elkander een bezoek in huis of praatten wat van schutting tot schutting. Dat was hun eenige ontspanning. Telefoon- leidingen voerden in den tijd, waarin deze vertelling plaats had, nog niet naar Maracen da, het radiowezen was nog niet zoo ontwik keld als tegenwoordig en ook de post werd slechts éénmaal in de drie dagen hierheen bezorgd. De weg naar Labrea, de dichtstbijlig- gende grootere plaats, was bezwaarlijk en kronkelde zich schier eindeloos door een troosteldbze vlakte, die onbarmhartig door de zon geblakerd werd. Zonder dringende noodzakelijkheid verliet niemand de kolonie. Federico Monheada, een der kolonisten, toonde zich dus niet zoo bijzonder gesticht, toen hij bericht kreeg, direct naar Labrea te komen, om daar een gewichtige zaak te regelen. Er was juist thuis heel veel te doen en ieder uur was kostbaar. Maar men kon niet weten, misschien kon hij er wel voordeelige zaken doen. Hij zadelde dus zijn vos en vertrok. Daar hij langer uitbleef dan men verwacht had, begon zijn familie ongerust te worden. Uur na uur verliep, hij keerde nier terug. Angstig beraadslaagden de huisgenooten reeds met de buren of men hem niet tege moet zou rijden. „Kijk eens daar, wat is dat riepn enkelen en wezen naar iets op den weg. Daar kwam het paard van Federigo lang zaam aangedraafd, de bagage op den rug gegespt, maar van den berijder was niets te zien. Het dier bleef voor de farm staan en hinnikte, alsof het zeggen wilde „Daar ben ix, zadel me af, dat ik naar den stal kan gaan.” Verschrikt kwamen de farmers toegeloopen en zij waren nu vast van een ongeluk over tuigd, temeer toen zij aan den hals van het dier bloedsporen ontdekten. Terwijl men op gewonden onder elkander sprak en een troep zich al gereed maakte om op zaez te gaan, dook in de steppe, welke aan de nederzetting grensde, een gestalte op. Allen keken er opmerkzaam naar. Geen twijfel, het was de vermiste. Uitgeput, met zweet en schrammen overdekt, wankelde hij naderbij. „Goddank," zuchtte hij bij zijn aankomst, „dat was niet zoo mis." „Wat is er gebeurd.... wat was er niet mis 7” bestormde men hem. Een dichte kring vormde zich rond Federigo. Hij had zich op den grond laten glijden en dronk een glas water, dat men hem vlug gebracht had. Nadat de man zich eenigszins hersteld had, stelde hij het geduld der menschen niet langer op de proef. „Ja. het had wel slechter met me kunnen afloopen," begon hij, „ofschoon het begon met een uitstekende zaak, die ik in Lebrea kon afsluiten. Ik ontving een aardige som voor mijn huiden. Dat gebeurde in het groote café op de Markt. Toen ik het geld opstreek, viel me op. hoe een man, die in de nabijheid zat, me scherp aankeek. Buiten voor de deur ontmoette ik hem weer. Hij bevond zich thans in gezelschap van drie anderen. Zij deden, alsof ze absoluut geen notitie van me namen. Ik kreeg echter den indruk, dat ze op me gewacht hadden en alsof ze me heimelijk bespionneerden. „Nu opgepast, oude jongen,” dacht ik. „Wees voorzichtig Als die club iets verkeerds in het schild voert, zal zij zeker te weren trachten te komen, welken weg ik in zal slaan en dan zou ze me voor zijn „Om ze op een dwaalweg te brengen, liep ik eerst straat in straat uit en verdween toen snel in een ander café. In de hoop, dar mijn vervolgers mijn spoor verloren mochten hebben, begaf ik mij eenigen tijd later op weg naar huis. Loodrecht vielen de stralen der zen.... Ondanks de gloeiende hitte moest ik mijn goeden vos de sporen geven, wilde ik tenminste nog voor den avond thuis zijn De stad lag reeds ver achter ons en nog had ik niets verdachts opgemerkt, boe inge spannen ik mijn blikken ook over de gras steppe zweven liet. Ik dacht echter ..Niet te vroeg juichen". De lage heuvelrug, die zich als laatste uitlooper van het sneeuwge bergte in de Pampus schuift en waar men overheen moet, leent zich prachtig als ver in die gehouden vergadering alle leden de Centrale commissie voor Georganiseerd de voorstellen van den M< nister ^hebben afgewezen, zoodat de voorstellen in en door de commissie unaniem werden ver worpen.” nlsaties van personeel in publleken Dienst, ter bespreking van de door de Regeering voorgenomen korting op de salarissen en lotmen van het Rijkspersoneel. De vertegenwoordigers der vijf bij Comité aangesloten bonden hebben ernstig bezwaar gemaakt tegen dit men, omdat zij van oordeel zijn, dat eventueel tekort op de Rtjksbegrooting niet moet worden gedekt door een aantasting van het salaris, doch moet worden oj>ge- bracht door het geheele Nederlandsche volk naar draagkracht. Voorts herinnerden de vertegenwoordi gers aan den reeds in 1924 uitgesproken wensch, om het georganiseerd overleg, zoo wel in de Centrale Commissie, als in de bijzondere en dienstcommisslën bevoegd te verklaren inzake de organisatie en werk wijze bjj de diensten en bedrijven, teneinde daardoor bezuinigingen te bereiken, waar bij het jrersoneel vertrouwen heeft, dat voorstellen die tot genoemd doel leiden. Deze komt daardoor in de gelegenheid dit materiaal aan te bieden aan andere winkelweek-commlssies. Deze zullen daar door een sterken prikkel ontvangen tet het organiseeren van andere winkelweken met gelijk doel. Een beroep wordt gedaan op al de Neder landsche fabrikanten om dit plan uitvoer baar te maken. Er heeft een onderhoud plaats-gehad tus- schen de Chrlstelijk-Historische en Antl- Revolutlonnalre Tweede Kamer-Clubs en ’t Permanent Comité van Christelijke Orga- ter bespreking van de door voorgenomen korting op de 494. Als ze reeds een tijdje gevlogen hebben en tot nog toe niets van de beide verstekelingen hebben gemerkt, moet een van deze plotseling heel hard niezen. Natuurlijk waren ze nu ontdekt. Bollebulsje was de eerste die ze zag. De fee begon vreeselljk hard te gillen, omdat zij het zulke grie- ze'ige dieren vond. Snarkey was verschrikkelijk verontwaar digd en de aap wilde hen een j»ak slaag geven. 493. Onderwijl waren de aap en de zeeman-weder teruggekeerd van hun uitstapje. De goede fee was in d en tusschent'Jd met haar drank klaar gekomen en stond al eenigen tijd naar hen uit te zien. „Zoo, daar zijn we weer juffrouw,” zei de zeeman. „Is u ook klaar? Dan sullen we ons maar weer inschepen hè?" Zoo gezegd, zoo gedaan. Snarkey hielp de goede fee en Bollebulsje tilde het Trddybee tje in de mand. De vogels werden ingespsmnen en vooruit ging het weert

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 8