HISTORISCHE KASTÉELEN IN NEDERLAND KUNST EN KENNIS :p PROVINCIAAL NIEUWS Het slöt Loevestein De FINANCIËN De Holland-Amerika Lijn VRAGENBUS 5 GEMENGD NIEUWS TEXEL De nood in den tuinbouw in Noord-Holland SCHAGEN harddraverij HOORN Kamper Bank en Boaz Spaarbank HE1LOO Yl (IX. Slot). gelijk. De vechtpartij te ’s-Heerenberg De dader bekent. Faillissement uitgesproken Uitstel couponbetaling gevraagd Drie meisjes aangerand no, De dader gearresteerd Auto in een sloot Twee gewonden 2304 13388 34## 1402 «186 wichttonnen bedroegen In De vechtpartij te Schoonhoven Het slachtoffer o «wieden Een vriend bestolen Een „krantenondernetner” Verschillende slachtoffert men- Nederlandsche Beeldende Kunst in Zuid-Slavië 920 0.15 irre Vei Ito tot De 19-Jartge O. de W., die by den ernstlgen twist te Cabouw by Schoonhoven door een zijner vrienden met een mes in den bulk en de borst werd gestoken, Is gisteren te Utrecht aan de bekomen verwondingen overleden. Wederom heeft de politie van het bureau- Slngel te Amsterdam een aangifte bereikt X •144 5650 m Totaal 5864 31618 •WW 18330 nes 1.00 Ing 125 en let x>r cru der bracht van het Provinciaal Elektriciteitsbe drijf. is de uitvoering van het grondwerk zooveel mogelijk bespoedigd. Bet werk werd ondershands aanbesteed en gegund voor een bedrag van ongeveer f 32.000. In het be bouwde gedeelte nabil Uitgeest is de weg ontworpen met twee trottoirs Op hst zuidelijk wegvak. dat roods bij de Provincie in beheer is. Is een fundeering met deklaag aangebracht. Het maken van deze fundeering Is opgedragen voor een be drag van f 22.690; dit werk is Inmiddels voltooid. Nu onlangs met het gemeentebe stuur va» Uitgeert een bevredigende rege ling is getroffen over het overnemen van het noorc'eftfk gedeelte van dezen weg, aal de afwerking ook van dit wegvak spoedig ter hand kunnen worden genomen. Het faillissement van de NV. Kamper Bank en van dc Kamper Boaz Spaarbank Is door de Zwolache rechtbank uitgesproken. 120 en na 140 48 te mt Ier eld ad. nu sr- an te at, ott F- uU Tracé SchouwMonnikendamEdam Oosthuizen. Het verbeteren van den weg EdamOost huizen en de vernieuwing van de bruggen nos. 3. 4. 5 en 8 en het verlagen van brug no. 2 kwamen gereed. In verband met de electrlficatie van de tramlijn AmsterdamBroek In Waterland MonnikendamEdam bleek het wenscheiyk de verbreedlng van den weg Monnikendam —Edam zoo spoedig mogelijk ter hand te nemen, omdat anders spoedig na de uitge voerde electrlficatie wederom tot verlegging van het tramspoor zou moeten wordén over gegaan. De voor de verbreedlng benoodlgde ter reinen heeft de Provincie thans vrijwel alle In handen, zoodat verwacht mag worden, dat de wegverbetering tegelijk met de elec trlficatie kan worden uitgevoerd. W- oor Be llek Id ea op n'j ite rat te en le n st! ter Ml- eft Het ln- Jit- ooo 0 30 uin to- :rk- 5!e- oor »g>, der en- ihr. der K lolt no- 'ees ‘jos rok ter: m- 130 cht ror ee nl ing 4.V. In ner iep. Maandagavond zijn te Hallum drie meis jes aangerand door den 20-jarlgen P„ afkom stig uit Groningen, die met een woonschip In de buurt lag. Op hun hulpgeroep kwam een der omwonenden, die zich reeds ter ruste had begeven, te voorschijn en slaagde erin den dader te achterhalen. Deze werd aan de politie overgeleverd. De weg HembrugLinunen— Castricum Dinsdag 28 September werd alhier, onder begunstiging van prachtig weer, de Jaariyk- ache handicap harddraverij gehouden van de Schager harddraverij „West-Friesland In dc voorm'.ddag-draverlj werden de prtj- derwerk aftrekken? Antw.: wij begr.ipen uw vragen niet Wil af trekken? 3. Mag men ook bv. metselwerk of achll- Diefstal te Hoorn De heer Haanstra in de Nleuwsteeg te Hoorn heeft by de politie aangifte ge daan, dat hij uit een kast een bedrag van f 500.vermist. De poliue stelt een on derzoek In. gen rer- der uitstel te voorkomen, de verbreedlng van het gedeelte van den weg langs de Noordervaart tusschen den Oterleekerweg en Schermerhorn ondershands opgedragen voor f 92.880. De verb-eeding geschiedt voor dat iredeelte met zand, dat van hooggelegen lan derijen te St. Pancras per vrachtauto wordt aangevoerd. Er bestaat gegronde hoop, dat de onder- handelingen met het Waterschap De Beem- ster spoedig tot een bevredigend resultaat zullen leiden. De verbetering van den Avenhomerjaagweg kwam in het afgeloopcn jaar gereed. 1930 1931 Vermindering; pens; sterdam; prof dr. O. B. Tilanus; Uterm>hlen; mr. prof. H. J Wolte: Ryks-Academie va. Amsterdam. Tracé BeverwijkUitgeest. Voor het gedeelte tusschen het Assum- mertolhek en Uitgeest Is de beschikking ver kregen over dd noodige perceelsaedeelten voor veibreedlng van den wea. Aangezien in verband met de electrlficatie van de spoorlijn Amsterdam—Alkmaar In den ver- Standpunt van Ged. Staten: Geen nieuwe credieten Het verleenen van ondersteuning is uitgesloten aangename gedachte, te weten, dat regel matig aan het Slot Locvéitein. ooi en in het bijzonder van de tijde der Hfgeennj door de Monumentencom nissie, aan Jicht wordt geschoaxen. Her is te ho?:n. du d:zr cul tuurhistorisch en historisch zoo belangrijke plaats eens weer zal kunnen worden getoond In allen luister, dien zij heeft bezeten I In het verslag terzake den aanleg door de Provincie van wegen voor doorgaand verkeer lezen wij: Het grondwerk en de fundeering, alsmede het rywlelpad van het gedeelte tusschen de Hembrug en de Pieter Ohysenlaan. kwamen gereed. Op een gedeelte ter lengte van on geveer 80 M„ waarin reeds tijdens de uit voering ernstige verzakkingen waren opge treden, had na de voltooiing een grondver schuiving plaats, ten gevolge waarvan de kruin meer den 1 M beneden de oorspron kelijke hoogte kwam te liggen. Sedert Is aan dat wegvak nog pl.m. 10 000 M3, zand ver werkt, doch de evenwichtstoestand is nog steeds niet bereikt. De fundeering. de deklaag, de rioleering. het rywlelpad en het voetpad op het gedeelte tusschen de Pieter Ohysenlaan en den Hoo- gendyk, alsmede op het Stationsplein te Zaandam, kwamen gereed. Ook het grondwerk op het wegvak tus schen de Papenpadsloot en de kruising met de spoorbaan ZaandamPui merend en het daaraan aansluitende gedeelte tot het sta tion Koog— Zaandijk werd voltooid. Het grondwerk aan het gedeelte van den weg tusschen het Gu spad In Zaandijk en Plein 13 in Wormervecr werd te samen met het bovengenoemde gedeelte van het trad HaarlemWestzaanPurmerend tusschen den spoorwegovergang Zaandyk en den mo len .De Schoolmeester" opgedragen voor f 360.000. Met het werk is reeds een aanvang gemaakt. Langs een gedeelte van deze weg- vakken zullen woonwegen en trottoirs wor den aangelegd. Na openbare aanbesteding Is de verhar ding van - het gedeelte Hembrug—Pieter Ohysenlaan. Stationsplein Zaandam tot de kruising met de spoorbaan Zaandam—Pur merend, alsmede het grondwerk en de ver harding van den Wandelweg In Wormer- veer. opgedragen voor f 121500 Het werk is in uitvoering. Het werk aan het aansluitende gedeelte tusschen het station Wormerveer en de Ham (op de grens tusschen de gemeenten Assen delft en Uitgeest) is aanh^-t^ed: de laagste inschrijving bedroeg f 388.000. Hiermede wordt de laat te schakel van den weg Rem- b-icr—Llmmen gelegd. Het grondwerk voor het gedeelte tusschen de Ham en Llmmen is na openbare aanbe steding opgedragen voor f 196.300. Sedert is met den aannemer een onderhandsche over eenkomst getroffen over het langs het werk vervoeren van het door de Provincie aan gekochte paklaagmaterlaal langs het inmid dels reeds voltooide gedeelte tusschen Llm men en het station te Uitgeest, zoodat In het vroege voorjaar van 1932 met den aan leg van de fundeering en de deklaag zal kunnen worden begonnen Het voetpad tusschen Bakkum en Castri cum aan Zee werd In het afgeloopen Jaar doorgetrokken tot aan den Bakkummerweg. van een van Naderlandschc tijd, aan het Musée d’Art Contemporain te Belgrado. In genoemd comité hebben zitting de hoeren C. W. H Baard, directeur van het BtedelUk Museum te Amsterdam; H. van Borssum Buisman, conservator der Kunst verzamelingen van Teyler’s Museum te Haarlem; dr. E. H. van Gelder, directeur van den Dienst Kunsten en Wetenschappen te Den Haag; W. H. Halghton; mr. J. N J. E. Heerkens Thyssen; Richard Leoni; Bimon Mauris, kunstschilder te Amsterdam; C. D. Merens; J. H. Sauveur; N. A. Schee Jan Sluyters, kunstschilder te Am- C. P. dr. W. M. Westerman: 'loogleeraar aan de i eldende Kunsten ie Gisterenmiddag la een luxe-auto idt Gro ningen in het dorp Leegkerk. gemeente Hoogkerk, van den berm van den weg ge raakt en in een sloot gereden. by het ultwjj- ken voor een paar wielrijders, die in het midden van den weg reden en geen acht gaven op de signalen van den naderenden auto. De bestuurder, de heer F. J. Moltere, werd aan het hoofd gewond. De tweede Inzittende, de heer B. Huybers, was er ern stiger aan toe. Hy kreeg zware verwondin gen aan hoofd en hals, en is opgenomen Jn het Academtedh Ziekenhuis te Groningen. lange egon. in de dagen dai de Watergeuzen de eerste sporen van hun aanzijn toonden. En m den laten avond van 13 December 1570. terwijl hij me' zijn vrouw op de groote zaal bóven stond te praten kwam men hem berichten, da' een veria) monniken toegang verzochten voor een nachtverblijf hij liet den woord voerder der monniken de in een pij gestoken Herman de Ruyer. tot zich komen, maar nauw was deze hem genaderd, oi met een pistoolschot werd hij neergeveld. De stout moedige mannen maak ren zich meester van het slot heten de hunnen binnen, maar toen de beloolde hulp van Graaf Willem van den Berg uitbleei. toen daarentegen een Spaansche bende onder Lorenzo Perea kwam aanrukken, moest Herman de Ruyter die in monntkskleeding was binnengedrongen voor de overmacht bukken en het kasteel in Spaan sche handen laten, echrer met. dan nadat hij den brand m he' buskruit had gestoken, waardoor hij telt, tegelijk met velen zijner vijanden, om het leven kwam. Men heet' dit geheel, waarvan wij de romantische schil dering aan Oilmans danken, meermalen een overlevering genoemd en di' gegrondvest op het teit. dat her tegenwoordige «lot vol strekt geen blijken draagt van bet springen door kruit of van een daardoor veroorzaakten brand Doch de schildering zelve is wel eens wat overdreven, en historisch moet het ver haal aldus worden opgekat. dal de Ruyter, greeds meer achteruitwijkend voor de over macht zijner vijanden, en zich terug'rekkend. in dat deel der groote zaal, hetwelk vroeger de kers was, kruit op zijn terugweg heeft gestrooid en di' kruit heeti aangestoken. Ware hier inderdaad van eene ontploffing sprane geweest, zijn ontzield lichaam zou door de vijanden niet gevonden en verminkt gijn. En ook aan de voorstelling, welke van deze bekende episode gegeven wordt in hei ro- man’ische werk van Oltmans. zijn wr ver schuldigd. dat wij thans Loevestein niet kun nen bezoeken zonder een reeks van beelden voor onze oogen re zien opleven, die de thans zoo kale en stille ruimten bevolken met per sonen uit onze gedach'en. met tatereeien van een maar al te gemakkelijk op 'e welken fantasie. Als wij bereden den voorhof, dan zien wij op den Leeuwensteen met alleen d’ ongelukkigen. waai van de geschiedenis verhaalt, maar zien wu er den braven Jonker van Doorn en zijn geliefde Anna er hunne verbiments in aangezicht hunner vijanden bezweren zien wij er den door haar ver bitterden en «lech's naar wraak dorstenden Snijder jen marielJooJ sterven, zingend het In het verslag Inzake den aanleg door de Provincie van wegen voor doorgaand ver keer lezen wy het volgende: Omtrent de kwestie van de verdleolng van de vaargeul op het Alkmaardermser Is een oplossing gevonden, zoodat dit werk thans kan worden uitgevoerd in combinatie met de verbreedlng van den weg larurs de noord- zyde van de Noordervaart In de Bcbermeer Aangezien dit werk gepaard zal moeten gaan met het dlchtepulten van het m***t weste- lyke gedeelte van de Noordervaart. is met de N. V. „Övertoom Omval’’ een regeling getroffen omtrent het stopzeten van de ex ploitatie van haren overhaal. Toen het In den loop van het verslagjaar bleek, dat de bedoelde overeenstemming nog wel eei tyd op z'ch zou laten wachten, Is. om uitstel Commissarissen en Directie van de Hol land—Amerika I4jn deelen mede, dat zy den trustee der 6 pet. obllgatleleening hebben verzocht eene vergadering van obligatlehou- ders byeen te roepen op 30 October ajs. ten einde hunne toestemming te verkrijgen de rentebetaling, welke op X November ar ver valt, voor sas maanden op te schorten. In verband hiermede heeft de maatschap- py een bericht uitgegeven, waaraan wy het volgende ontleenen: Ter illustratie van liet effect, dat de in krimping op de ontvangsten der Holland- Amerika Lyn, inclusief die der „Statendam" en ..Volendam** heeft gehad, kan dienen, dat voor zoover nu te slen Is de ontvangen vrachten In passagegelden, die in 1930 nog f 38.706.967 bedroegen, in 1931 slechts f 26.763.701 zullen bedragen, eene verminde ring dua van f 11.943.260. Het ia cnmogeiyk geweest de daartegen over staande kosten In geiyke verhouding terug te brengen, en hoewel er in elke rich ting naar zuinigheid werd gestreefd Is dat cyier slechte van t 34413 337 teruggebracht kunnen worden op f 27.049. JOL eene ver mindering dus van t 7483.838. Het gevolg is, dat roór zoover nu reeds geoordeeld kan worden, de koeten In 1931 niet door de ontvangsten zullen worden ge dekt, terwyl ook bet vooruitzicht voor 1932 nog geen hoop geeft op verbetering. Het relzlgerzvervoer is seer teleurstellend geweest en de vergeiyking met 1930 zal on geveer als volgt zyn: h hier eens hebben gestaan van welke onrust moeten hebbeu getuigd de blikken, die wij nu slechte in bewondering over het omlig gend landschap werpen van welken harts tocht misschien hebben gesproken de ge voelens, die in deze zelfde ruimte zijn ont kiemd. De recherche te Groningen heeft aange houden een 38-jarig man te Hoogesand, die verdacht wordt van diefstal van een portemonnale met t 800 ten nadeele van een vriend, die In beschonken toestand te water was geraakt. De man la ter beschik king van de justitie gesteld. Kippen gestolen. Ten nadeele van den heer J. Hoogland op Kapel, zyn gister nacht 9 kippen ontvreemd. De politie doet onderzoek. Benoemd. Tot tydeiyk onderwyzer aan de R. K. Jongensschool alhier is benoemd de heer P. Kuiper te Alkmaar. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Gisterenavond is de 63-Jarige C. Schou ten. door de duisternis misleid, te water ge rukt en verdronken. zen behaald als volgt: le prijs f 100 „Tamboer” van A. P. V. d. Kroon, bereden door Oeensen; 2e prijs 50 .JCaraben” van Knynenburg; 3e prijs 25 „Gretchen A", eigenaar en beryder J. Vergay In den namiddag was de uitslag als volgt: le prfls f 300 „.Oplooper” (vos-merrie), eigenaar P. Moolenaar van Lutjewlnkel. be reden door K. Bakker. 2e prijs 200 .Fletemel" (bruine merrie), eigenaar W. Vessles, Beverwyk, bereden door N. van Leeuwen. 3e prys 100 „Lady Chimes" (bruine mer rie), eigenaar 8. v. d. Oord, Haarlemmer meer, bereden door J. van Leeuwen Jr. 4e prys 50 „Prlnzess Bertha" (bruine merrie), eigenaar F. Everts, Usquert. bereden door J. Appel. Starter was de beer Jb. de Veer. Handicapper de heer P. de Boer. Keurmeesters de heeren C A Waiboer. Jb Stammes, Jb. de Veer, P. de Boer en D. Tim merman. Des svonds om half 8 had In hotel ..De Beurs” de prysultrelklng plaats. De voorzitter, de heer A. C. Roggeveen, zel- de. dat, ondanks dc depressie, wy met groote voldoening ook op dezen harddraverij-dag mogen terugzien. Bericht was Ingekomen, dat de heer P. Oly wegens lichte ongesteldheid niet als handicapper aanwezig kon zyn. Een byzonder woord van welkom richtte spr tot den heer Haremaker, bestuurslid van de Ned Vereen'glng van Harddravertj-vereenlglngen. Hierna reikte de voorzitter met een woord van gelukwensch de geldprijzen uit aan de overwinnaars, waarna het offlcleele gedeelte gesloten werd. Des avonds werd een vuurwerk afgestoken, aangeboden door het gemeentebestuur van Schagen. Er was tyders de harddraverij en Ket vuurwerk heel veel publiek naar Scha gen gekomen, zoodat deze dag alleszins ge slaagd mag heeten. Het lid van Prov. Staten van Noord- Holland, de heer N. Beuzemaker, heeft aan Ged. Staten de vraag gesteld of zy hebben kennis genomen van dén oproep, die een aantal tuinders uit Noord-Holland in sa menwerking met het Nederlandsch Boeren Comité hebben gepubliceerd, In welke op roep de catastrofale toestand van een zeer groot deel der tuinders in Noord-Hol ano wordt uiteengezet. Of Ged. Staten bereid zyn, ten einde mede te werken om den grooten nood der tuinders, althans voor een deel te lenigen; In overleg met de be trokken tuinders een zoodanige steunult- keering ineens te verleenen, die het hun mogelyk maakt hun bedryf voort te zetten en tevens In samenwerking m?t de betrokken gemeenten hun een wekeiyksche ultkeering te verstrekken, teneinde hun directe bestaan te verzekeren; voorts de reeds In vurige Jaren aan In nood verkeerende tuinders onder provinciale garantie verleende dleten en voorschotten voor rekening provincie te nemen. Ten slotte vraagt hij, welke maatregelen Ged. Staten verder den ken te nemen. In hun antwoord seggen Ged. Staten, nadat zy herinnerd hebben aan hetgeen de provincie op dit terrein reeds heeft verricht Ged. Staten vinden geen vrijheid ander maal mede te werken tot het verkrijgen van credlet voor de land- en tuinbouwers, door opnieuw de provincie te belasten met de daarvoor verelschte borgstellingen. Der- geiyke maatregelen zouden thans trouwens blliykheldshalve niet beperkt kunnen biy- ven tot de tuinders en de akkerbouwers, doch noodwendig ook andere noodlydende groepen moeten omvatten. Het verstrekken van een wekeiyksche ult keering zou neerkomen op het verleenen van ondersteuning, waarmede de provincie zich derhalve zou gaan bewegen op het ge bied van de rechtstreeksche armenzorg, welke krachtens de wet by uitsluiting aan de gemeente- en armbesturen is opgedra gen. Evenals dit by de borgstellingen is ge schied, behoort leder geval Individueel te worden onderzocht. De regeling, waarby de provincie zich borg heeft gesteld, laat evenwel voldoende ruimte om aan de be langhebbenden. voor wie dit noodzakelyk mocht blijken, uitstel van aflossing en eventueel ook van rentebetaling te verlee nen. Voorzoover Ged Staten in dit opzlcnt hun tusschenkomst kunnen verleenen. zullen zy niet nalaten van die bevoegdheid in de daarvoor in aanmerking komende ge vallen gebruk te maken Aan het Prov bestuur ontbreken zoowel de bevoegdheid als de middelen om de volgen van deze economi-che crisis oj heffen. Deze middelen zouden van danlgen omvang moeten zyn, dat alleen het Ryk daartoe de noodige stappen zou kun nen doen. weg AlkmaarSchermerhorn de Hulk 'omtrent de vechtparty met doodeiyken afloop te ’s-Heerenberg wordt nader ge meld. dat het parket uit Arnhem gister morgen ter piaatse vertoefde. Dr Hulst uit leiden verrichtte de sectie en stelde vast, dat een slag met een kfomp als de doods oorzaak moet worden beschouwd. Den 17- jarlgen dader werd een verhoor afgenomen, waarby deze een volledige b^centenls heeft afgelegd. De justitie vond geen aanleiding den knaap gevangen te nemen Het iyk van den verslagene Is door de Justitie weer vrij gegeven met verlof tot begraven. In den laatsten tijd is de aandacht voor Loevestein gestimuleerd. Toen op 39 Au- gus'us 1935 een aanzienlijk gezelschap Ne derlanders. in verhand met de herdenking van Hugo Grotius in dat jaar Loevestein bezocht, werd di' gezelschap zooJanig door Jen vervallen vaat waarin hei verkeerde, ge'rotten dat spontaan op de terugreis aan boord werd besloten 'ot de stich'in^ eener vereemgmg „Slo« Loevestein" die zich ten Joel steil, gelden voor een zoo volledig mo gelijke restauratie bijeen te brengen De tijden ziin er in'tisschen nie' naar, dat thans deze Lang bleef het kasteel niet in handen der Spanjaarden na het innemen van het slot te Gorin "hem door de Watergeuzen, verliet de beze'ting het en de troepen van den Pruts, die onder Marinus Brandt naar hier kwamen, vonden gemakkelijk werk om deze sterkte in te nemen. Zij werd bij besluit der Staten van 1576 omwald, en in de dagen van Lei cester s bewind door den vreemden Hopman Charles van Trillo beheerd, niet zonder klacht van de omgeving, daar deze comman deur van Loevestein allerlei vagebonden tot hét maken der vestingwerken bezigde. Zijn opvolger was Caspar van Bloys van Treslong, na wiens dood, bij het beleg van Rijnbeek in 1595, de sterkte in handen kwam, eerst van Jacob van Havesketken, daarna van den ridderlijken Gideon van den Boetzelaar. die als gewoon ambassadeur bij den Koning van Frankrijk het recht verkreeg om 'n plaats vervanger te stellen. Deze plaatsvervanger waa eerst Camphilise, later de beruchte Jacob Prouning, genaamd van Deventer die als zoodanig den last had den meest doarluchten gevangene, dien Loevestein ooit heeft ge herbergd, den grooten Hugo de Groot te bewaken, toen deze tegelijkertijd met Hooger- beets hier gevangen werd gezet, veroordeeld wegens misbruik van macht bij vonnis van 18 Mei 1619. Geen gelegenheid om, het den beiden gevangenen in hun kerker zoo moei lijk mogelijk te maken, liet h:j voorbijgaan. Mevrouw Hoogerbeets is in Loevestein ge storven door gebrek aan he' allereerste, wit een zoo Zware zieke als zij was, noodig had j Hugo de Groot, die in deze gevangenis, gelijk hij zelf geschreven heeft, onze taal heeft leeren liefhebben als nooit tevoren en die hier van de studiën, welke zijn naam beroemd maakten tot over geheel de wereld en voor geheel het nageslacht, misschien het beste schreef, was gelukkiger dan hij. Hij behield zijn gade en zij benevens zijn twee gedienstigen, bewerkstelligden zijn merk waardige vlucht, waarvan men de moeilijk heden eerst leert kennen, wanneer men het kasteel bezoekt. Dat die vlucht oogluikend zou zijn toegelaten, is niet wel aan te nemen, wanneer men bedenkt aan welke vervolgin gen Ook later Hugo de Groot nog is bloot gesteld geweesthet is evenmin te gelooven, wanneer men er aan denkt, dat men Hooger- beets nog vijf jaren lang in zijn kerker heeft gelaten. Het jaar na De Groot's vlucht was Marcus dc Bijl commandeur van Loevestein, en hem werden de negen Remonstrantsche predi kanten toevertrouwd, die tegen de Synode van Dordrecht hadden gezondigd. Onder hen was Arnoldus Geesteranus, die in zijn kerker gevolgd werd door zijn trouwe ver loofde Suzanna van Oostdijk, die in Loeve stein met hem trouwde en er bleef, totdat in den nacht van 19 op ao Juli 1631 het allen negen predikanten behalve den ongelukkigen Prince, die verdronk en dominee Booms, die te voren in zijn kerker was overleden, gelukte te ontsnappen. Hier schijn' het zeer geloof waardig. dat de bevelhebber dér vesting niet nagelaten heeft oogluikend die vlucht toe re staan. Om strijd roemen de gevangenen in de brieven, die zij aan de hunnen schreven, over zijn edel gedrag en zijn beminnelijke houding. Gideon van den Boetzelaar was de laatste werkelijke kastelein van Loevestein hij stierf in 1634 en na zijn dood werd he' kaste leinschap afgeschaft en Loevestein toever trouwd aan den commandant der bezetting van Woudrichem. Als zoodanig was het Adriaan van Cuyk, die in den eersten Augus tusnacht van 1650 den somberen stoet van koetsen begeleidde, welke op last van Prins Willem II nier de zes Hollandsche regenten bracht. Jacob de Witt, Keyzer, Stellingwerf, de Waal, Ruil en Duyt, en inkerkerde te zelfdet tijd, da' de Prins zijn anval op Am sterdam deed. Slechts korten tijd hebben de heeren hier gevangen gezeten veel tg kort in elk geval om te leeren het trotache regen ten hoofd te buigen lang genoeg echter om den haat tegen het huis van Oranje te doen ontaraan. die de Loevestetnsche fractie heeft bezield lang genoeg om het „Ge- denekt aan Loevestein"* tot een politieke en staatsrechterlijke leuze te maken. In het taatste der zeventiende eeuw wordt Loevestein de gevangenis van den Engelschen admiraal Askuye, krijgsgevangen gemaakt in den vierdaagschen zeeslag zes iaren later is het Paulus Wirth, de bekende generaal in Staatschen dienst, die hier den Franschen generaal de la Motte het hoofd deed stooten. In 1675 was het Abraham van Wicquefort, Hollander van geboorte, toenmaals resident van Polen en van Brunswijk, verdacht van geheime briefwisseling den Staat, die hier j echter ontsnapte na een gevangenisstraf ing m:t de vijanden van gekerkerd werd ook hij f van vier jaren. en evenzoo ging het met den Dordtschen burgemeester Simon van Hale- wijn. In de achttiende eeuw heef' Loevestein twee gevangenen van hoogen rang te melden de eerste was generaal Pieter de la Rocque, die in 1749 Huls' verraderlijk aan de Fran schen overgaf, en die hier stierf; de tweede waa graaf van Bylandt. die m 1793 Breda aan den vijand overlcverde. en die twee jaar later van hier naar Muiden werd overgebracht Tevoren Md men binnen de wallen in 1787 reeds de Pruisen gezien, welke den stad houder Willem V 'er hulpe kwamen m 179I werd het slot aan de Franschen over gegeven en een slotvoogd aangesteld. die bleet tot aan de inlijving bij Frankrijk in 18'0 in de drie iaren der Fransche heer schappij. zijn Spaansche. Engelsche en Rus sische krijgsgevangenen hier gekerkerd ge- wecsi. Op 16 December 1813 verliet hei Fransche garnizoen met stille trom het slot en 'rok over Pouderooyen langs de Maat naar He del reeds den volgeifden dag kwa men de Pruisen binnen Slecht» valt nog de gevangenschap der Belgische officieren tn 1831 re vermelden welke ook met de ont snapping det mgekerkerden eindigde en sedert is de geschiedenis van Loevestein er eene geween zonder eenige gebeurtenis van beteesems. De genie is er gehuisvest gebleven men heeft de sterkte gelaten gelijk zij was, nadat Napoleon I tegen het advies van zijn kolonel Legrand tn, het sloopen van de vesting had verboden. DE BRAND IN 8FANG Omtrent den brand In Spang vernemen wy nader: Maandagavond la door het breken van *n petroleumhanglamp brand ontstaan In de boerderij, bewoond door den heer Auke Boon In Spang. In een oegwenk stond de woon kamer In volle vlam. Met vereende krach ten wist men daar het vuur meester te wor. den, toen bleek, dat boven op den solder alles brandde. Hier viel aan blusschen niet te denken. In minder dan geen tyd waren huls en schuur een prooi der vlammen. Veel hooi ging verloren. De brand was tot ver In den omtrek te zien. Een weinig huis raad en eenige wagens konden uit het bran, dend gebouw gered worden. Alles «ras ver- Geuzenliedje, dat aan zijn zoon het leven had gekost. Wanneer wij wandelen over dien voorhot. dan is het ons. alsof her tafereel voor ons oprijst, waarin wij de ruiters van Perea in hianne wijde mantel* gehuld en bij het scha mel Jicht van he» wach'Vuur vereenied ge legerj zien dichtbij elkander, neurend me' vertchrikking het verhaal van den ge heimzinnige Emissario, den boodschapper van den Prins, die het eene deel van Perea's ruiters deed ergaan ui het moeras en het andere deel den volgenden dag zau doen ver gaan door kruitdamp. Wanneer wij over de slotbrug het werkelijk slot betreden, dan zien we voor ons atspelen den vreeselijken en wanhopigen «rijd dien de handvol Geu zen hier uren achtereen tegen de Spaansche overmacht voerde en naarmate wij verder in het slot doordringen is het steeds de geest van die Geuzen, die ons omringt, is het hun kamp, die een voorbeeld gal naar buiten welke we oos herinneren En mede dat 00- historische doet ons bij een bezoek aan dat slot, dat innerlijk gevoel van ontzag verkrij gen voor elke plaats van welke wij weten dat eeuwen en eeuwen achrereed hiet men- ychelijke strijd is gestreden en menschelijk leed is geleden voor elke plgets van welke me' welke gevoelens H Toer. 2072 14638 670 83V’ De vervoerde 1930 1.030 000. deze zullen In 1931 ongeveer bedragen 800.000, vermindering 230.000. De bedragen, noodig voor rente en aflos sing van de obligaties der HollandAmerika Lyn, sullen dit Jaar niet worden verdiend. De geldmiddelen zyn nu gedaald tot een peil dat eene verdere vermindering gevaarlyk sou kunnen maken voor het voortbestaan der vennootschap. Commissarissen en Directie sl)n derhalve tot de overtuiging gekomen, dat, «ril de Maatachappy biyven 1 oortbeetaan, eene re organisatie, die van obllgatlehouders en aan deelhouders offers zal vragen, noodzakelyk en urgent Is. zy stellen zich voor een voor stel daartoe sjxiedlg in te dienen. Inmiddels rollen de zoopven gegeven cyfers het duide lijk maken, dat de per 1 November van dit jaar vervallende coupon niet tal mogen be taald worden, dear de tinarrteele toestand der Maatachappy dat niet toelaat. Zij heb ben daarom het In den aanvang dezes ge noemde verzoek tot den Trustee gericht. Ter vermydlng van misverstand wordt nog opgemerkt, dat het voorstel aan den Trustee en de tot toelichting daarvan hierboven ge geven cyfers uitsluitend betreffen de 6 pet. obligaties door de Holland Amerika Lyn uit gegeven. alroo niet de SH pet. obligaties der N.V. Maildienst der Holland Amerikg Ldn Deze laatste vennootschap zal ook in het ongunstige Jaar 1931 meer verdienen dan het bedrag benoodted voor rente en aflos sing op haar obligation. In de volgende tientallen van jaren had ook Loevestein innerlijk en uiterlijk het rumoer te bemerken, dat die dagen geheel Nederland vervulde, dat in die dagen de weerspiegeling van den onafgebroken strijd der opvolgende vorstenhuizen was. Jan van Langerak, die door Graaf Willem VI werd aangesteld, erkende in 1417 Jacoba van Beie ren als zijn wettige heerschere* hij werd hair ridder geslagen na den tweeden veldslag bij Alfen in Rijnland, en het was onder zijn bestuur, dat men Oto van Schonen en an deren. die in den strijd te Gorincheni ge vangen werden genomen, op het slot bracht Een kenmerkende periode van Loevestein was ook die, waarin Philips van der Lek, de bastaardzoon van Jan van Polanen, het slot beheerde tezehjk met hem echter werd door Dirk van rleukelom, door den Hertog Jan van Brabant, als zoodanig aangesteld, recht beweerd op her kasteleinschap, en de uitspraak, die door de beide partijen werd ingeroepen, stelde daarbij den laatsten in het gelijk. Dirk van Heukelom was het, die het slot aan Philips van Bourgondië overdroeg en die het besluit van dezen uitlokte, dat Loe vestein nimmer zou worden gescheiden van Holland zijn opvolger Jan van Hoirne. admiraal van Vlaanderen, wist voor zich de tol van Woudrichem te verkrijgen. Na hem kwam Floris van der Dussen Tenslotte zag Loevestein zich aan het einde der vijf tiende eeuw tn pandschap gegeven aan den Hertog Albert van Saksen Meissen die voor den Roomse hen Koning Maximiliaan I en als voogd van diens minderjarigen zoon Philips, gouverneur d^zer landen was ge worden en tn die betrekking zoodanig aan zienlijke voorschotten had gedaan, dat de Keizer, die niet ten onrechte de geldelooze werd genoemd, hem deze onmogelijk kon terugbetalen Eerst onder het bewind van Philips zelf werd de schuld aan Albert van Saksen, voordat deze in 1500 te Embden stierf, ingelost maar 'et eere van de beide beroemde of beruchte mannen, die bij het pandschap betroxxen waren, vindt men in den grooten schoorsteen van Loevestein’s raadkamer een muurschildering, welke de beide Bourgondische en Oostenrijksche ge- «lachawapen- vertoont, omstrengeld door de orde van he' Gulden Vlies zij is waar schijnlijk tusschen 1491 en 1495 gesteld, tater echter achter een planken bcs.'hot bewaard geworden, tor dat zij in 1853 bij he' wegbre ken opnieuw te voorschijn werd gebracht. En ook in dc zestiende eeuw weergalmde dc binnenplaats van Loevestein van hef oor logsrumoer van die woehge tijden, zijn zijn wallen op tegenweer bedacht en zijn bezet ting steeds waakzaam geweest. Hendrik van Nassau, die veldoverste was in he' Neder- landsche leger, schreef in November 1511 aan Maximiliaan van Oostenrijk, dat hij, nu Bommel was ingenomen, vreesde voor Heus den en Loevestein zijn opvolger Ijsbrand van den Coulster. trok vanuit Loevestein te velde in den Gelderschen oorlog en sneuvelde voor Tiel. En wezr na dezen kwam Arend de Jeude. heer van Hardinzveld, die gehuwd was eerst met Machteld van den Coulster. later me' Maria Boi’Ot hij was het die het kasteel voor den Spaanschen Koning had tg .verdedigen in de dagen.dat de tach*-~ oorlog in den vorm van een opsran Te Amsterdam heeft zich een comité ge vormd. met het deel de kennis der Neder- landsche Beeldende Kunst te verbreiden in Zuld-SlavW, door het aanbieden collectie schilderden meesters var dezen Traag: 1. Als een moeder komt te overly den. is dan de vader wetteiyk verplicht syn meer derjarigen kinderen uit te betalen, of ver antwoording te doen van den boedel, eooals die toen was? 2. Kan een kind, wanneer zyn (haar) moe der is overleden, syn (haar) erfdeel opvragen en wanneer syn (haar) vader dat niet wil, door de wet laten verplichten? Antw.: In de door u bedoelde gevallen kan het kind zyn wetteiyke erfdeei opvragen. Vraag: Hoe kan Ik vetvlekken verwyderen uit een zyden veloutlne Japon? Antw.: Probeer het eens met tetrachlooc- koolstof. Vraag: Is myn aanslag inkomstenbelasting Juist? Vastgesteld zuiver Inkomen f 900. Inkomstenbelasting (hoofdsom en opcenten) f 2.38. Hoofdsom f 300.Opcenten voor de gemeente f 048. Totaal t 6 32? Antw.: Ja. Vraag: Hoe kan ik vlekken van braaksel verwyderen uit een blauwe Jurk? Hoe kan Ik vetvlekken uit een grijze Jurk verwyde ren? Antw. Probeer in beide gevallen tetra- chloorkool'Urf, verkrijgbaar by uw drogist. Vraag: Hoeveel belasting moet ik betalen nster een zuiver Inkomen van f 1900 per laar In de geme*nte Velsen voor het belas tingjaar 1931/32? Ik heb twee minderjarige kinderen. Antw f 58.96. Vraag: Hoe kan ik een olievlek uit een co- coslooper verwyderen? Dene looper Is reeds behandeld met sodawater en jvetroleum- aether. Antw.: Door herhaaldeiyk met benzine te behandelen kunt u de vlek waanchynlUk ver wyderen. Vraag: hoe kan Ik een gabardine regenjas wasschen an weer waterdicht maken? Antw.: Met amtnonlakzeep U kunt de jas waterdicht maken door ze gedeelteiyk te roe ren met mobetlg t>atl*t. dat zeer dun en sterk en ondoordringbaar is. Vraag: Hoe kan ta een ’lek van wagen smeer verwyderen uit een licht beige zomer man telt Je? Antw.: Met boter weeken en nawryven met benzine. Vraag’ Is er een middel om beige en bruine nappa handschoenen, die vermoede! yk door vocht zyn ultgeslagen. weer goed te krijgen? De handschoenen zyn met wol gevoerd. Antw.: Dm: is geen hulp voor. Misschien dat een chemische wasschery u helpen kan. Vraag: Ik ben aangeslagen voor de inkom stenbelasting naa- een Inkomen van f 1430.—. Hoofdsom en opcenten f 14.41. Hoofdsom f 13.—, Opcenten voor de gemeente t 5.07. Totaal f 3384. Ik verdien f 80 per week, waarvan afgaat t 1.60 per week ondersteu ning voor myn moeder, f 0 40 per week voor myn vakbond, begrafenisfonds t 0 29 Ik ben gehuwd en heb geen kinderen. Is deze op gave juist? Antw.' Ja. Vr. omtrent loten. Antw.: Geen uitgeloot. Vraag: 1. Mag men voor, de Inkomstenbe lasting levensverzekering en zlaktetonas af trekken? 3. Mag men de rente van een hypotheek er aangifte liep over een bediag van 5000 - dat door hem als borgstelling was ge stort, nadat Iemand hem daartoe door val- ache voorspiegelingen had bswogen. De klacht te gericht tegen een in het Zuiden tronende perscon. die bekend heeft gemaakt, dat hy vcor een op te richten weekblad verschillende personen zocht om aan deze onderneming functies van diver sen aard te vervullen. Er moesten inspecteurs, agenten en sub- agenten. alsook vertegenwcordlgers worden aangesteld en tal van personen, die slsh als gegadigden aanmeldden, konden hun aan stelling b-komen, maar werden eerst geani meerd om deelgenoot In de onderneming te worden, waarvoor diverse bedragen, varice- rende van twee- tot vdfdulzend gulden moesten worden gestort. Aanvankeiyk heette het. dat dit een borgstelling brtrof, die later sou worden gerestitueerd, maar later bleek, dat de ondernemer zich gerech- tlga achtte de gestorte bedragen In de ..zaak" te steken. De onderneming kreeg den scldjn van soliditeit, doordat In brieven en bescheiden met namen werd gewerkt van goeden klank, maar na onderzoek bleek, dat die namen zonder voorkennis van de betrokkenen wor den gebruikt. Bovendien kwam aan den dag, dat de man. die aan. het hoofd der onder neming zou staan en die het geld van zyn slachtoffers in ontvangst genomen heeft. Iemand te. die reeds vroeger als onbetrouw baar door de politie ts gesignaleerd. Verwacht wordt, dat zich tn de komende dagen nog meer slachtoffers by de politie zullen melden. et st, est «n en er- ter et en In »rk en st- sn. er.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10