Buitenlandsch Q^Cieuws i FEUILLETON HET TIENDSTELSEL IN ENGELAND Shea van de lersche Brigade BRIEVEN UIT ENGELAND Onlusten op het platteland Laval en Briand te Parijs terug KORT NIEUWS -tl. I In het Petroleumgebied van Moreni Gemengde Buitenlandsche Berichten RADIO-OMROEP De zoon van Primo Wü naar het Parlement an- be- Londen. 25 September 1931 Amerika Een verklaring van Washington blanco vraagt „RADIO NESS UN O Piano, Hoopvolle verklaring van Laval De Japanners in Mantsjoerije Loonsverlaging in de Roermijnen Schoolstaking in Berlijn Bandieten-overval te New York Verscheidene gewonden, één aanhoodlng rl Ernstig verkeers-ongeluk zwaargewonden De toestand in Engeland DOOR RANDALL PARRISH Bezuiniging bij de Amerikaansche marine Begroot in g van 400 op 340 mill. gebracht: toch 15 milt, meer voor nieuwen aanbouw Vredesonderhandelingen tusschen China en Japan. De liberalen tegen het houden van verkie zingen en tegen «alver beechermende tarieven Opnieuw brand uitgebroken b! d V 3 b e N i i Ook een separatistenregeering te Moekden Volgens een officieel Russisch bericht uit Moekden heeft zich ook aldaar een provin ciale regeerlng gevormd. De regeerlng ver klaarde bereid te zijn direct vredesonder handelingen aan te knoopen met Japan, onder voorwaarde dat de Japansche opper bevelhebber alle wapenen die door de Ja panners in beslag zijn genomen, weer aan het Chlneesche leger terug zal geven. De houding van Tokio is nog niet bekend. IHti‘Wt Wry-?- sa „Verdraaid Jammer: Ik had met Bil’le afgesproken, dat we hier om drie uur zouden komen om te vechten en hem tegen den grond te slaan en nou Is het al vier uur! Ik hoop maar, dat hem niks overkomen Is." (Judge) MacDonald heeft te kennen gegeven dat hij wilde streven naar zoo groot mogelijke na tionale eenhe'd bij eventueele binnenkort te houden verkiezingen. Hjj heeft daarbij, naar de liberale ..News Chronicle" meldt, den hechten steun der liberalen. In een eergisteren gehouden bijeenkomst van het liberale „schaduwkabinet” een De politie verraste eenige bandieten, die In een als synagoge dienende zaal van New York bezig waren de zakken te ledleen van eeh twaalftal zakenlieden. Er volgde een schiet partij tusschen de politie en de bandieten, waarbij verscheidene personen gewend wer den. Een der bandieten werd aangehouden. het Jeumont de volgende verkla- Men verklaart, dat Ie regeerlng der Ver. Staten geen bezoek van Brünlng aan Ame rika verwacht. Geen enkele desbetreffende stap is bij de regeerlng eer Ver. Staten ge daan en deze h*eft evenmin een ultnoodiging verzonden. Uit protest tegen de door bet Berlljnsche stadsbestuur cp het gebied van bet onderwijs doorgevoerde bezuinigingsmaatregelen zijnde leerlingen van twee scholen in staking ge gaan. Van de rond 1200 kinderen van de eene school rijn gisteren 1150 niet in de klassen verschenen, omdat twee klassen kinderen in een ander schoolgebouw zouden worden ondergebracht. Dan is er nog een staking aan een hulp- school in de Seestrasse. waarbij ongeveer 100 leerlingen zijn betrokken. Hier zouden drie Jeugdige onderwijzers worden ontslagen, ter wijl de kinderen naar een andere schooi zouden worden overgeplaatst. Er worden thans besprekingen gevoerd met de onderwijsautoritelten om een einde te maken aan deae schoolstaking. Onderhond van MacDonald met den koning Het onderhoud van MacDonald en den koning duurde een uur. Een In den namid dag gehouden kablnetszittlng bestudeerde den polltleken toestand. Heden zal een ver klaring in het Lagerhuis worden afgelegd. Van hooge regeeringszyde te Washington werd aangekondlgd. dat de openbare uitga ven tot een mlnlihum zouden worden beperkt, om zoo al het mogeiyke te doen tot herstel van het evenwicht der bcgrootlng. Zoo zal men de begroeting van het depar. tement van Marine, dat voor het volgende jaar een bedrag van 400 mill, dollar vordert, met 60 mill, korten en wel door bezuinigingen ten gevolge van reortanlsatie op de vloot en niet door het stopzetten van den nieuwen aanbouw, die op het oogenbllk aan den gang is. Men zal Integendeel, om de werkloosheid bij de werven zooveel mogeiyk te beperken, X scheepsbouwprogram met 15 mill, dollar ver- hoocen, maar de totaalultgaven van het de partement van Marine tot 340 mill dollar be. perken. Ook dan blijft de nieuwe aanbouw bij de Marine nog aanzienlijk beneden de op de Londensche conferentie overeengekomen tonnage-cijfers. Scherpe afkeuring wordt in het departe ment van Marine uitgesproken over het op treden van vele Marine-offlcieren, die in de vlootvereeniging en op andere plaatsen, os. in de pers, ageeren tegen Hoover’s bezuinl. gingspolitlek. Er werd naar aanleiding daar van verklaard, dat uitsluitend de regeerlng en het volk en niet de ambtenaren der de partementen zeggenschap hebben over de uit gaven. Volgens een officieel Japansch bericht uit Charbin Is te Kirin een jvrovinclale re- geering gevormd, die ziqh bereid heeft ver klaard met de Japansche regeerlng vredes onderhandelingen te voeren. De vertegenwoordigers der provinciale re geerlng zouden reeds op weg zyn naar Ja pan. Ik bevond mij nu aan den rechterkant van het paard, dat Ik wilde bemachtigen, maar Ik begon bang te worden dat, als ik verder kroop, het dier zou schrikken en alarm ma ken. Het leek mjj veel beter toe het dier koelbloedig te naderend en, met dit doel voor oogen, kroop Ik op handen en voeten verder tot het paard tusschen mij en den schild wacht was. Ik voelde mij nu gedekt en stond op, wachtend tot de man zich weer op zijn ronde zou omkeeren en rustig verder wan delen. Het paard draalde zijn kop om en rook mij, maar het toonde geen angst, en. mij veilig voelend in zijn schaduw, onderzocht Ik In allen spoed het beestje en zijn uitrusting. Het was een flink gebouwd paard, dat wel den Indruk gaf iemand van het gewicht van den kapitein te kunnen dragen. Zadel en teugels ontbraken niet maar in den bek miste het bit. Een ferm touw, dat om zjjn hals was gebonden, leidde ergens in de duisternis heen. Streng voor streng zaagde Ik dit met mijn mes door. Ik kon het kampvuur weer zien en ook de mannen, die er omheen lagen te slapen, een paar hadden tegen de muren van de herberg beschutting voor den wind gezocht. De schildwacht bleef op zjjn ronde even met de' mannen staan praten en ging toen weer langzaam verder naar den hoek tegen over mjj, voorbij de gesloten deur. De kaars binnen stond zeker nog te branden, want tk kon heel goed door een spleet een licht streep waarnemen, maar verder bleef alles rustig. De man was nu aan het eind van zouden worden vooreen tlendschuld slechts 30 shilling, poogde men de zaak dooden door haar belachelijk te maken. De beide beesten werden ingezet op 1 i„ maar er bleken eenige ernstige koopers aan wezig te zijn, want onder vijandig gejouw steeg de prijs tot 2 pd. st. Toen bood Iemand 500 pd. st., om later te bekennen, dat hij niet meer dan 8 d. bezat. De veiling moest dus opnieuw beginnen, maar dezelfde grap werd wel een dozijn malen herhaald, tot tenslotte de boeren met stokken aanvielen op de stie ren. die In paniek den ring uitrenden, koop lustigen, politie en afslager in alle richtingen doefide uiteenstuiven. De politie achtervolgde ten slotte de stie ren, maar kwam helaas niet als overwinnaar terug. De veiling moest worden afgelast. De te Icklesham toegepaste methode lijkt ons doeltreffender dan die te Stelling Minnis om een einde te maken aan het tiendstelael. dat zelfs In een conservatief land als Enge land niet meer thuishoort. boeren, die zich op de hoeve verzameld had den. was bepaald vijandig, en een sterke po litiemacht was aanwezig om wanordeljjkhe- oen te voorkomen. Nadat twee partijen ge veild waren, ontstond twist over de vraag of de veiling wettig was. De politie werd opzij gedrongen en dc boeren maakten zich mees ter van den afslager, dien zij deerlijk en bloe dig toetakelden. Toen hy de hoeve wilde ver laten. poogden betoogers dit te beletten. Zij wierpen een emmer modder over hem heen en raakten slaags met de politie. De hoofd- commissaris der provincie Kent, die persoon lijk aanwezig was, werd aangevallen. Ten slotte kon de afslager In een politie auto weggesmokkeld worden, en toen werd be kend gemaakt dat alle partijen verkocht wa ren voor 21 pd. st. 10 s. aan iemand, die onbekend wenschte te blijven, en de goede ren aan den eigenaar wilde teruggeven Te Icklesham, waar twee stieren geveild van te verzamelde bevolking ontvangen met den uit roep „Leve Frankrijk". Een aantal spoorwegemployé s. die lid wa ren van een frontstrijdersorganisatie, over handigden den Minister-president een krans. Ook Briand legde daarna een korte ver klaring af, waarin hjj o.a. zei, dat men hero verraad aan de dooden en gewonden uit den wereldoorlog had verweten toen hü had besloten tot het voeren van zijn vredespoli tiek. Niettemin heeft hij zijn doel verder nagestreefd, aangezien hij er van overtuigd was. dat de voormalige frontstrijders de eersten zouden zijn, die zich er over zou den verheugen, dat hun offers niet ver- geefsch waren geweest. Uit Boedapest wordt gemeld: In een mijn In de nabijheid van Waltzen had een' ernstig ongeval plaats. Negen arbel&rs wer den door plotseling Instroomend grondwater van de buitenwereld afgesloten. Drie arbei ders konden worden gered, de zes andoren verdronken jammerlijk. De op grond van de noodverordening ge opende onderhandellngen tot bjjlegglng van het conflict In den mijnbouw van het Roer gebied onder voorzitterschap van professor Brahn en de beide onpartijdige bijzitters, re- gceringspresldent Bergemann en dr. Braga rd. hebben tot resultaat gehad, dat de voorzit ter en de beide bijzitters zich uitspraken voor een loonsverlaging van zeven procent tot 31 Januari 1932. De overeenkomst betreffende den arbeids tijd blijft tot 31 Maart 1932 onveranderd gehandhaafd. In verband hiermede bericht een V. B.- telegram, dat de drie mijnwerkersbonden de«e uitspraak hebben afgewezen en het volgende telegram aan het Rijksmlnisterie van arbeid hebben gezonden: „Mijnwerkersbonden wijzen met grootste verontwaardiging uitspraak voor mijnbouw In Roergebied af. Verzoeken drin gend blndendverklaring niet uit te spreken." Naar verluidt, zal ook de bond van mijn eigenaren vraagstuk De brand in het petroleumgebied van Mo ten!. die, na bijna 2 jaar te hebben gewoed, 10 dagen geleden gedoofd was. doordat een wand van den krater instcctte, is opnieuw uit gebroken. Het vuur heeft echter nog niet zoo’n groo- ten omvang aangenomen als de vorige maal De twee Amerikaansche ingenieurs, die vroeger het biusschlngswerk hebben geleld, zijn weer ter plaatse aangekomen. Het be trokken gebied is onder water gezet. Te Lyon beeft een ernstig verkeersonge val plaats gehad. Een groep kinderen trok In optocht met fakkellicht door de straten der stad, toen plotseling een vrachtwagen kwam aanrijden, die op de kinderen Inreed. Een politiebeambte en 8 kinderen werden tegen de straat geslingerd en overreden. Terwijl de woedende menigte den chauf feur aanviel en een poging deed den man te lynchen, werd eerste hulp geboden. De" politieman en -vier kinderen hebben zulke ernstige wonden opgeloopen dat voor hun leven wordt gevreesd. Ook de overige vier kinderen bekwamen ernstige kwetsu ren en beenbreuken. de uitspraak inzake het loons- afwjjzen. daar, naar beweerd wordt, de loonsverlging niet groot genoeg is. Volgens een andere lezing zou de uitspraak worden afgewezen, omdat thans niet te over- zlen Is. hoe de baisse van het Engelsche pond zich In den loop van den bepaalden tijdsduur zal ontwikkelen. De overeenkomst Inzake den arbeidsduur wordt door den bond van mijneigenaren aanvaard. te vinden, maar het kampvuur hielp mij de goede richting houden. In mijn verlangen om het meisje terug te vinden en in het vaste vertrouwen, dat het dorp geheel verlaten was, liep Ik vlug, en eigenlijk we! een beetje roekeloos, naar de plek, waar Ik haar had achtergelaten. Er was iemand.. Mademoiselle was verdwenen. Het duurde even voor de volle waarheid tot mij doordrong; ik stak onwillekeurig mijn han den uit in de donkere schaduwen en liep om de hut heen, In de hoop, dat zjj misschien een andere schuilplaats had uitgezocht. Maar het verschrikkelijk feit van haar verdwijnen viel niet langer te loochenen. ZIJ was heen gegaan, zij had mij zonder een woordje van naderen uitleg verlaten, zij had haar belofte geschonden. Maar waarom had zjj dit ge daan? En waar was zij toch heen gevjucnt? Ik stond als verstijfd om mij heen te sta ren en meende leder oogenbllk kreten van alarm uit de richting van de herberg te hoo- ren. Naar het waarom van haar handelwijze behoefde Ik niet lang te zoeken, zij wantrouw de mij, zij was bang voor mij. De woorden van vertrouwen, die zij had gesproken, wa ren dus maar valsch geweest, en zij had met belde handen de eerste gelegenheid aange grepen, waardoor zij mij kon ontsnappen. Ik was de moordenaar van haar broeder. Deae eene gedachte had alle andere verdrongen en wel in die mate, dat zij liever alleen alle gevaren riskeerde dan in mijn gezelschap. Deae gewaarwording trof mij zeer en juist naar het diepe gevoel van leed, dat tk er van ondervond, kon ik de diepte van mijn ge voelens voor haar afmeten. Het meisje had op een wonderlijke manier op mijn gemoed gewerkt, haar persoonlijkheid had een vreemde macht over mij ullgeoefend. Misschien was de manier, waarop wij kennis met elkaar hadden gemaakt, de reden hier van, misschien ook haar afhankelijkheid van mij, het vertrouwe-, dat zij In mij scheen te stellen. Maar de herinnering aan haar gelaat, de klank barer stem, kwelden mij als nooit te voren. En zij had er de voorkeur aan gege ven zich ergens in dit armzalig plaatsje schuil te houden, liever dan op mijn terugkomst te wachten. Zjj moest mij dus wel op een ver schrikkelijke manier haten! Maar was het wel zoo? Was er misschien nog een andere verklaring? Het lag toch niet in haar aard te liegen, een vertrouwen voor te wenden dat zij niet bezat. Ik kon de over tuiging, dat zij eerlijk en trouw was. niet op zjj zetten. Geen enkele keer was zij voor mij teruggeschrokken, behalve dan het eerste oogenblikje. dat zij mij gezien had. Alles, wat ik haar verteld bad, had zij op een beminne lijke manier aanvaard, zjj bad mij zelfs in een aanval van rfanirbaarheid de hand toege- stooken. Het lag niet In haar aard zich an ders voor te doen dan zij was. Ik vroeg mu zelf af of het meisje wel Iemand zou kun nen bedriegen. college hoofdzakeltjk uit liberale oud-mlnls- ters bestaande werd de meenlng gehul digd, dat allee moest gedaan worden cm een nationale politiek te verzekeren. Aan de bijeenkomst was een memorandum voorge legd. aan het eind der vorige week door Sir Herbert Samuel aan de leden der regeerlng aangeboden en goedgekeurd door Lloyd George en alle liberale leiders. Volgens de .News Chronicle” wordt In dit memorandum een volledig plan van nationale reconstruc tie aangegeven en wordt daarin niet het denkbeeld uitgeschakeld van een of anderen vorm van het tegengaan van Invoeren door middel van rechten om de handelsbalans te herstellen gedurende den natlonalen nood toestand. Zuiver beschermende tarieven sul len echter niet in overweging worden geno men. Het belang der beslissing van het scha duwkabinet werd aanzienlijk verhoogd door het feit dat alle schakeeringen In de liberale oarttj vertegenwoordigd waren en dat net be’lult met algemeene stemmen werd geno men. Unaniem was men tegen een algemeene verkiezing, die door verschalende sprekers onder de huidige omstandigheden dwaas heid werd gen^—md. Niemand bepleitte be schermende tarieven. De politiek, in het memorandum van Sir Herbert Samuel geschetst, is er een waaraan uitvoering zou kunnen worden gegeven in het tegenwoordige parlement. Telegram van Laval en Briand aan de Duitsche ministers. Laval en de Pransche minister van Bui tenlandsche Zaken. Briand. hebben uit Aken den Rifkskanselier en den Rljksmlnlster van Buitenland-che Zaken het volgende tele gram gestuurd: „Wij willen Dultschland niet verlaten alvorens u onsen dank te bren gen voor de ontvangst die u ons bereid hebt, alsook voor de entvangst door de bevolking. Tijdens onze besprekingen heb ben wij gewerkt aan de toenadering onzer belde landen. Wij willen het daarheen lei den dat ons gemeenschaonelijke werk door een succes wordt bekroond." Het aantal werkloozen In Enge land bedroeg op 21 September 2.811.615, wat sinds de vc<rige week een vermeerdering 1» van 22535. Brüning niet naar De Franache Minister-president Laval en de Minister van Buitenlandsche Zaken Briand, zijn gisterenavond met den gewonen trein te ruim elf uur aan het Gare du Nord te Parijs aangekomen. Reeds lang van te voren had zich een groote menschenmenlgte op en voor het station verzameld. Een uitgebreide polltie- af zet ting zorgde voor het handhaven van de orde. De beide ministers werden bij het verlaten van den trein door alle te Parijs aanwezige leden van het kabinet op het perron begroet. In de hal van het station had zich het stedelijk muziekcorps uit Au- bervllle, van welke gemeente Laval burge meester was, opgesteld en toen de ministers in de hal verschenen, zette de muziek de MaraolUalse In. Het publiek gaf uiting aan zijn bijval door uitroepen als „Leve Laval", „Leve Briand", „Leve den Vrede”. In de omgeving van het Leopold- meer in den Belgischen Congo ontstond een gevecht tusschen koloniale troepen en onge veer twee duizend Inboorlingen. Hierbij werden vijftien inboorlingen gedood. DONDERDAG 1 OCTOBER 1931 HUIZEN, 8 68—936 KRO. 16.60 NCRV 11-0®3.60 KRO. Hierna NCRV. 8 00930 Gramofocnpl. 10.00—10.15 dito 10.1 J Ziekendienst 10.45—1130 Gramcfoonpl 1130 Gods. Halfuurtje door Pastoor Perquln 12 00 Polltleber. 12.15 Concert KRO- nrkest oJ.v. J Gerritsen 2.00 Handwerk- cursus 3.00 Vrouwenhalfuurtje400 Zto- kenuurtje 5.00 Cursus Handenarbeid voor de jeugd 0 45 Concert. M. Snijders (zang) E Lopes Salzedo (viool). A. de Ridded (plane) 6.45 Knipcursus 7.00 Vragen- halfuurtje 730 Polltleber. 7.45Ned.Chr Persbureau 8.00 ConcertSymph. orkest der NCRV oJ.v. F. Schuurman 9.00 Ds. A. te' Straatsma: Het boek .JSvlzzero" van N. Bolt ca. 10.00 Vaz Dias en tot 1130 Gramo- foon platenconcert. HILVERSUM, 298 M. Ut,!. AVRO-UR. ■ending 8.0010.00 Gramofoonpl. 1000 Morgenwijding 10 15 Gramcfoonpl. 1030 Twee recepten door F. N. Odlnot (kok) 11.00 Orgelconcert door P. v. Egmond. w-tg Hartvelt (viool) 12.00—2.00 Kovacs Lajos en zijn orkes.. Intermezzi: Draalorgelmuzlek en Gramofoonpl. 2.00 J. Z. Kannegleter- Het bezoek van H. M. de Koningin aan Am sterdam. Een historische beschouwing 230 Rustpoos 3.00400 Gramofoonpl. 4.00— 5 00 Ziekenuurtje 5.00 Plano-voordracht door Egbert Veen 530 Sportpraatje deer H. Hollander 6 00 Uitzending als waardee- ring voor den arbeid der Spoorweg-Onthou- ders-Vereenlging en met haar medewerking tot stand gekomen. Het Omroeporkest o.Lv. N. Treep 7.00 „Trein 333”, radloechets In 2 tafereelen door H. Halewijn. OJ.v. Kommer KletJn 730 Omroeporkest oJ v. N. Treep. G. Dumont (levensliedjes) 8.00 Ir. F. Brandt: Veiligheid eene eisch des tjjds” 8.15—10.15 Concertgebouw-orkest oiv. Plerre Monteux. A. Thlbaud (viool) 1015 Vaz Dias 10.3012.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 1035 Morgenwij ding 11.06 Lezing 1230 Orgelspel door R Poort 130 Gramofoonpl. 220 Be richten 2.25 Scboolultz. 430 Dansmuziek 430 Orkestccncert 535 Kinderuurtje 620 Berichten 650 Concert. Strijkkwar tet, Yvonne Arnaud 7.10 Dultsche lea 750 Lezing 820 Concert. Orkest, P. Jones (tenor), Thelma Reiss Smith (cello) -u 10.00 Berichten 10.15 Berichten 10 20 Lezing 10.401220 Dansmuziek 12201225 Televisie. PARIJS „RADIO PARIS”, 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 1250 Gramofoonpl. 125 Gramofoonpl. 650 Gramofoonpl. 9.05 Radio-Tooneei 950 Concert, zang en strijkkwartet. LANGENBERG, 471 M. 725—830 Gra- mofoonpl. 10.351135 Gramofoonpl. 11.40—1220 Muzlekultz. voor schelen 1230 Gramofoonpl. 125250 Orkestccncert en zang 5 30—620 Concert. Strijkkwartet 820 Orkestccncert. Intermezzo: Das Alter spricht 1020 Berichten en tot 1120 Con cert 112012.20 Dansmuziek (Oramofoon- opnamen). KALUNDBORG, 1153 M. 12.25—220 Or- kestconcert 350520 Orkestconcert 8301035 Concert. Orkest en solisten 10551250 Dansmuziek. BRUSSEL. 5083 en 3383 M. 520 Ortet- coocert 650 Gramofocnpl. 820 Concert. Orkest en plano 930 Operettefragm. Orkest en gramofoonpl. 3382 M. 520 Orkestconcert 835 Gra- mofoonpL 650 Gramcfoonpl. 620 Gods dienstig concert. Lezing. ZEESEN, 1635 M. ca. 750—750 Gramo- focnpL 10.56 een 1230 Berichten. Hierna- Gramofoonpl. 1.15320 Berichten 236 Gramofoonpl. 320—4.50 Lezingen 430 Concert 5.508.20 Lezingen 820 Opera- en operetteccncert. In de pauze: .Der alts Spricht" 10.20 Berichten en daarna tot 1230 Dansmuziek. U. Al bewezen deze woorden haar goede ge zindheid, uit haar toon sprak een zekere koelheid, die mjj hinderde. Ik kon haar niet in het gezicht zien, maar Ik voelde, dat haar gedachten nog geheel door haar broeder In beslag werden genomen. Zjj nam mijn hulp aan omdat zij geen andere keus had; zij deed moeite om vriéndelijk te zijn, maar dat prettige gevoel van onderling vertrouwen, dat in ons camenzijn op den zolder van de herberg zoo treffend tot uiting was geko men, was geheel verdwenen. Het was haar onmogelijk te vergeten en ik kon er mij in denken: maar de gedachte dat zjj aan mij twijfelde, hinderde mij verschrikkelijk. Doch ik besloot mij geheel aan haar dienst te wij den; den een of anderen dag zou zij alles weten en begrijpen. „Ik dank u, Mademoiselle”, antwoordde Ik beleefd. „Gij kunt mjj van hier uit volgen." Ofwel de woorden, die Ik had gesproken, ofwel de manier, waarop ik had gesproken, MacDonald volmacht MacDonald zou zich gisteren, vocals ge meld. naar den koning begeven, die thans te Londen is aangekomen. Vervolgens zou, naar Reuter meldt, het kabinet bijeen ko mmen. Er is een aanwijzing, dat de toestand zich ontwikkelt In de richting van een be roep op het land door MacDonald uit naam van een gereconstltueerde nationale regee rlng, waarbij blanco volmacht wordt ge vraagd zonder rechtstreeksche toespeling op een douanetarief. Incident op het station te Hamm. Tijdens het oponthoud van den trein waarmede Laval en Briand uit Berlijn naar Parijs terugkeerden, op het station Hamm. heeft zich een Incident voorgedaan De nationaal socialistisch c Rijksdagafge vaardigden Feller (Dusseldorp) en Karl* Kaufmann (Hamburg) stapten In den op het andere spoor staanden trein naar Ham burg. Zy keken uit het coupéraam cn in teresseerden zich voor de politieafze" inv. waarvan de oorzaak niet b-kend was. Bei den droegen het nartlHnrigne. Zij zonden hierop door iemand met het woord ..filou" zyn uitgcscholden. Feller stante uit om den - man ter verantwoording te ro-nen. Volgens de nationaal socialisten werd hij toen door de politie mishandeld, m den trein terug geduwd. er weer ultgehnald en naar het politiebureau overgebracht. Nadat hun Iden titeit was vastgesteld. zün belde afgevaar digden onder gelelde van een 20 tal poli tiebeambten naar dan trein teruggebracht. Het politierapport In deze zaak is nog niet gepubliceerd. Van de politie na staan de zijde wordt evenwel verklaard, dat de afgevaardigden volgens een journalist dezen door eenige hem toegevoegde woorden zou den hebben beleedlgd. O m zonden zij „Zoo n zwynebende" hebben gezegd. De Journalist zou hierop gezegd hebben, niets met de menschen te maken te willen hebben, waarop de afgevaardigden zich op hem geworpen zouden hebben. De politie had evenwel in gegrepen om een vechtparty te voorkomen en den Franschen het tooneei te bespa ren. De afgevaardigden zijn toen naar, de stationswacht overgebracht omdat zy be dreigingen hadden geult. De autoriteiten te Arn'-berg zyn van het gebeurde op de hoogte gesteld. Verklaring van Laval inzake «ijn bezoek aan Berlijn. Minister-president Laval heeft aan grensstation ring af gelegd: wy hadden te Beriyn de moetlijkste taak te vervullen, waarvoor zich ooit een Fransch minister gesteld zag. Met bet bezoek, dat wy by den Rljkskanseller en by den Rljks- minister van Buitenlandsche Zaken brachten, wilden wij de betrekkingen tusschen beide landen door een daad verbeteren. Ik heb by Rykskanseller Dr. Bruenlng de totstandko ming van een Fransch-Duitsche economische commissie aanhangig gemaakt. Dit plan kon In den Joop van onze besprekingen verwe zenlijkt worden. Er werd terstond een com missie gevormd, die de problemen moet on derzoeken, waarby de twee landen belang hebben. Daardoor Is een nieuwe methode toegepast.’ Ten aanzien van de huidige moeilijkheden en van de op den voorgrond tredende vraagstukken mag dit alles mis schien bescheiden lijken, doch men zal het bereikte pas door zyn resultaten kunnen be- oordeelen. Thans kan men slechts de be doeling apprecleeren, die er aan ten grond slag ligt. Alle maatregelen, die zijn ont worpen om hulp te brengen in de ellende, die op de wereld beerscht, zullen moeten bydragen tot het vestigen van den vrede. WU hebben niets van de belangen, van ons land geofferd, omdat wij steeds «rekening hebben gehouden met elke mogeiykheld om scheen mijn gevoelens te hebben verraden, want zij raakte plotseling met een uitgesto ken hand mijn arm aan en zei met diep meegevoel: .Denk niet, Monsieur, dat ik ondankbaar ben. Want dat ben Ik mei. Ik begryp heel goed dat het voor u veel gémak- kelijker is alleen te vluchten en dat gij dit gevaar op u neemt ter wille van mij. Als mijn woorden roms een beetje onverschillig klanken, dan is dit niet omdat ik niets voor uw veiligheid sou voelen.” „Gij zult nooit kunnen begrijpen, hoezeer uw woorden myn moed versterken. Ik zal doen wat Ik kan. Mademoiselle; blijf dus bij wachten en houd u gereed". Ik waagde my nu In de open ruimte: ik kroop heel voorzichtig voort in de beschut ting van het struikgewas, dat Ik aan den eenen kant ontdekte. Ik denk dat zy mij al heel spoedig niet meer kon zien, want toen ik even ophield en achter mij keek, kon ik maar ternauwernood lets van de hut ont waren, en van het meisje zelf zag ik niets meer. Vóór mjj uit was het een beetje lichter geworden door het vuur aan mijn linkerkant, maar het struikgewas, dat my moest verber gen, liep in tegenovergestelde richting verder, en Ik volgde het uit een oogpunt van veilig heid. Zoo kwam Ik na een poosje op den weg uit, op een behoorlijken afstand van den schildwacht, wiens gestalte ik nu, duidelijk tegen de vlammen afgeteekend, kon waarne men. Ik wachtte even tot hij zyn rug had gedraaid, toen sloop Ik den weg over en ver borg mij In het gras aan den anderen kant. deze belangen in overeenstemming te bJen gen met de elschen der Internationale so lidariteit. Evenals eergisteren te Beriyn zal ik binnenkort te Washington al het moge- lyke doen om bij te dragen tot een oplos sing van de moeliykheden, die de wereld crisis alle regeeringen oplegt.” De verklaring van Laval werd door de De Engelsche regeerlng heeft het aantal destroyers, voorkomende op bet vlootbouwprogram, van elf tot vijf vermin derd. Olsteren is het in twee plaatsen, nameiyk te Stelling Minnis bjj Canterbury, en te Icklesham, by Hastings, eentgszins „ongere geld" toegegaan bij „tithe sales”. Wat ..tithe sales” zijn, zal Ik dadelyk pogen te verklaren ▼oor zoover dit mogelijk Is, zonder een te groot deel van de krant en van de lank moedigheid der lezers op te elschen. Eerst evenwel de mededeellng, dat het ook de vorige week bij een dergelijke ..Bale" in een ander district tot ernstige wanordelijk heden gekomen Is. Te Stelling Minnis Is ook thans weder aan- merkeiyk geweld gepleegd; te Icklesham maakte men van de „sale" (verkooping) een klucht. Ben „tlthe” is een „tiende”. Het Engelsche tiendrecht, geiyk het zich In den loop van vele eeuwen ontwikkeld heeft en ook In den vorm, waarin het, op grond van verachilende wetten, thans nog bestaat, is zoo in gewikkeld, dat zelfs een zeer oppervlakkig overzicht een aanzienlyke ruimte zou beslaan. Maar in beginsel vertoont het veel overeen komt met de tiendrechten, welke in de meeste landen tydens de Fransche revolutie afgeschaft zijn geworden, en past het eigen aardig in het half-feodale stelsel, dat in Engeland zoo broederlyk hand In hand gaat met de meest vooruitstrevende democratie. Tienden, d.wx. het tiende deel van de op brengst van gepachte landerijen, boomgaar den, enz., komen ten goede aan de Landlords, van wie het land gepacht is, en ook aan de kerk (sinds de hervorming de Angllcaanache) der parochie. In Engeland, maar vooral In Ierland, heeft de inning der tienden vaak aanleiding gegeven tot ernstige botsingen en zelfs oproeren, maar toch heeft zich hier nooit het algemeene en krachtige verzet er tegen geopenbaard, dat bijvoorbeeld In de laatste jaren van het „ancien régime” In Frankrijk zoozeer merkbaar was. Dit Is aan verschillende omstandigheden toe te schrijven. Op de eerste plaats is het tiendrecht hier veel billijker geregeld dan vroeger In Frankrijk en andere landen, en in den loop der vorige eeuw zijn herhaaldelijk wetten aangenomen, waardoor de positie der pachters verbeterd werd. Op de tweede plaats kan het tiendrecht hier misschien wel als een onbillyke en ult-den-tydsche vorm van pachtbetaling, maar niet steeds als een extra-belastlng beschouwd worden. De pacht- somm-m nuners zouden booger zijn, Indien er geer, uenden betaald werden. In vele gevallen evenwel hebben de tiend rechten veeleer- een historisch dan een prac- tlsch aspect, en berusten zy op „charters”, privileges, door lang-vergeten konlngen aan lang-vergeten onderdanen verleend, of op de staatsrechtelijke positie der Katholieke Kerk tn de Middeleeuwen, In welker rechten de Angllcaansche kerk nadat de koning er een en ander afgenomen, en ten voordeele van zichzelf aangewend had later auto matisch verviel. Maar het eigendomsrecht be rust in Engeland op zulke oeroude instellin gen, en die instellingen zijn selfs by die genen, die er voordeel by hebben, nog steeds zoo populair, dat ook bet tiendrecht hier als de natuurUJksta zaak ter wereld beschouwd wordt. Maakt tengevolge van misoogst, langdurige droogte of, andere oorzaken de boerenbevo’- klng een kommervollen tijd door, dan ont staat evenwel menigmaal verzet tegen een stelsel, krachtens hetwelk de nakomelingen van iemand, die vyfhonderd Jaren geleden leefde, kunnen teren op den arbeid van de nakomelingen van iemand anders, die vyf- honderd jaren geleden leefde. Voldoet een pachter zijn tiende niet op den wetteiyken termyn, of op z'n laatst veertien dagen daarna, dan kan de tlend-gerechtlgde de bezittingen van den wanbetaler by afslag doen verkoopen. Tegen dezen dwangmaatregel nu beerscht meer verzet dan tegen de tienden «elf. Zoogenaamde „executies” worden ook op andere klassen van wanbetalers, nadat zy failliet verklaard zijn, toegepast, maar de Landlord heeft in dit opzicht rechten, die niet meer van onzen tyd zyn. De Engelsche landbouw maakt, vooral ten gevolge van de concurrentie van landen met een zooveel lageren loonstandaard, een slech ten tyd door. De meeste Landlords zyn zoo verstandig geduld te hebben,met pachters, die bun tienden niet afgestaan hebben, zy weten, dat niets zoozeer tot onlusten en zelfs tot ernstige geweldpleging tegen personen en eigendommen zou kunnen leiden als een te straf aandringen, op stipte voldoening der tienden. Dat In Éngeland verhoudingen, die elders reeds anderhalve eeuw geleden opge heven werden, nog kunnen voortbestaan. Is voornamelijk hieraan te danken, dat de re gelen hier op humane wijze toegepast wor den. Komt hierin verandering, dan zyn op roerige bewegingen onder de boeren, gelyk de vorige eeuw zoo vaak plaats gehad heb ben. niet uitgesloten, en deze zouden, onder de huidige omstandigheden verstrekkende ge volgen kunen hebben. Te Stelling Minnis had gisteren een open bare verkoop plaats In verband met achter stallige tof gelyk men ook «egt tiendhuur van een landbouwer, ten bedrage van 19 pd. st. 2 s. De ontvangst van den afslager door de 200 personen, meest Don Antonio Primo de Rlvera, zóón van wijlen den Spaanschen dictator, heeft een oproep tot de kiezers gericht hem naar het parlement af te vaardigen. Gedurende derhalf Jaar. aldus de Rlvera Jr„ Is de lucht vol van geschiedenissen waarin ver teld wordt, wat myn vader beeft misdaan. Don Antonio wenscht in de Cortes de aanklagers met schriftelyke bewyaen aan te toonen. dat er met groote onrechtvaar digheid over zyn vader wordt geoordeeld. Hij verklaarde, dat terwyi er 400 afgevaar digden In de Cortes zijn, die zijn vader kunren belasteren, er geen raad van roep is. zyn ronde gekomen; hy keek even onver schillig de duisternis in. verschoof zyn ge weer en ging weer verder. Hy scheen zelfs niet aan gevaar te denken en het werk, dat hy deed, was dan ook niets meer dan een zekere routine. Op deze sleur nu bouwde Ik myn plannen. Als wy nu maar geen leven maakten, dan bestond er alle kans dat de man het paard zelfs niet eens zou missen. En zelfs als hjj het miste, dan kon bet nog heel goed zijn dat hij dacht, dat het dier naar het eind van het touw was geloopen, of dat het zich in het gras had neergelegd. Er bestond al heel weinig kans dat hjj een nader onderzoek zou instellen. My sterk voelend door deze gedachte, liep Ik achteruit en het paard volgde de leiding van het touw. Wij maakten geen leven, be halve dan een zwak geritsel van het gras onder onze voeten. Ik hield maar steeds den schildwacht in het oog. Toen hy weer aan een nieuwe ronde begon, hielden wij ons doodstil, maar zoo gauw hj] zijn rug had ge draald, schuifelden wy weer voorzichtig ver der. Door deze tweede poging raakten wy uit zyn gezicht en bereikten een lichte hel ling. waar de duisternis Intens was. Voetje voor voetje kwam ik verder en waagde mij ten slotte over den weg, waarna ik het dorp probeerde te bereiken. Zien kon Ik totaal niet, ik ging in hoofdzaak tastend verder. Dc had het geluk een stukje hout te vinden, deed het paard het bit In den bek en maakte de teugels stevig vast. Het was niet zoo heel eenvoudig om het punt van uitgang terug t< P 1 c d E b K J VI 0" r b 8 d v< IX di n d N d L

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2