PROVINCIAAL NIEUWS VOLENDAM VEILING-O VERZICHT ’T ZAND X EGMOND-BINNEN DEN HELDER DE RIJP TEXEL ENKHUÏZEN ANNA PAULOWNA HOORN SCHERMERHORN U1TGEEST HEILOO v SCHAGEN OUDE NIEDORP SPANBROEK ca Ketelontploffing te Wormerveer Materieele schade Diefstal te Hoorn 250 pond, zonder aftrek opgenomen vernemen dat oor- bloemkool Istoen 1700 te en een» heer de R. K. Tooneelvereeniging De R. K. Too- neelvereenlging. uitgaande ven de Jongens- congregatie liield Maandags vond een bijeen komst tot opening van het winterseizoen. Als tooneelspel werd uitgekozen „De Me- x'caansche Zilvermijn" en als klucht „Mop pie als kindermeid". Als de jongens hun best doen, zullen zij op den laatsten Zondag voor den Advent zeker succes hebben. de ge- verlles van •venwel de Speldjesdag S. A. N. T. O. 8. De alhier gehouden speldjesdag ten bate van 8. A. N. T. O. 8. heeft f 172.opgebracht. Een mooi resultaat. DE RUP ^Ook de aanvoer erg in den acn- dit ook op de De op het Bekneld De werkman D.. in dienst van H. Bakker, alhier, zou een auto, volgeladen met stroo, by den heer Jb. Stammes te Anna Paulowna halen. HU geraakte echter tus- schen auto en schuur beklemd, waardoor vooral het dijbeen werd beaeerd. De weg HembrugLimmen Castricum De heer Haanstra in de Nleuwsteeg te Be van on- iet lijkt wel ieelig gewerkt heeft. De op’ bet de vorige week Ingetreden daling Ijs heeft zich in daze week niet stellen. De prijzen varieerden thans Hoorn heeft bij de politie aangifte daan. dat hij uit een kast een bedrag t 500.vermist. De politie stelt een detzoek in. Drenkeling Gistermiddag had het Boon tje van den heer F. Zomerdijk het ongeluk door te vroeg het pont te verlaten, in het Noord-Holl. Kanaal te vallen. De pont- wachter De Vries wist het kind gelukkig te redden. A’ Tuinbouw. Naar wij vernemen zal we gens onvoldoende deelname de cursus voor tuinbouw hier niet doorgaan. Getracht wordt nu te Egmond aan den Hoef een dergeljjken cursus op te richten, waarvan dan ook leerlingen uit dit ge deelte der gemeente kunnen deelnemen. G*swetensgeld Bij den inspecteur der directe belastingen, alhier, is f 407,72 aan gewetensgeld ingekomen. loofd, dat dc boeren uitbetaling zouden ont vangen voor het inbrengen van. de groote cadavers en Indien deze groote dieren wederom rendabel kunnen worden vei werkt, Voor 1932 is de begroeting opgezet, geba seerd op de resultaten over het eerste half jaar 1931. Deze begroeting geeft een verlies van f 6000. De commissie acht het billijk dat dit ral lies door alle gemeenten die van den destructor gebruik maken gedragen wordt. Gedacht is naar een verdeehng gebaseerd op het aantal inwoners en het aantal hectaren in eiken kring of gemeente. Zoo gemakkelijk is dat verliescijfer evenwel niet te uereke- nen, omdat dan weer onbillijkheden voor den dag komen os. voor de kringen Alkmaar en Den Helder. Alkmaar brengt al het afge keurde materiaal uit alle gemeenten «hoe rende bij den kring Alkmaar aan het •xba’- tolr. Den Helder verzamelt de kleine afkeu ringen van Den Helder, Anna Paulowna en Wieringen op een bepaald punt. Deze op haaldienst kost Alkmaar en Den Helder geld en hiermede is met de verdeehng rekening gehouden. Het is na zeer ernstige overwegin gen, dat de commissie het volgende voorstel van verdeehng doet: Kring Den Helder f 1000, kring Schoort f 500', kring Oudkarspel f 650, kring Alk maar f 1500, kring Bai singerhorn f 1850, ge meente Schermerhorn f 200, gemeente Heer Hugowaard f 300. Totaal f 6000. Tracé BeverwijkUitgeest. Voor het gedeelte tusschen het Assum- mertolhek en Uitgeest is de beschikking ver kregen over de noodlge perceelsgedeelten voor verbreedlng van den wee Aangezien in verband met de electriflcatle van de spoorlijn AmsterdamAlkmaar in den ver- breeden weg kabels moesten worden aange bracht van het Provinciaal Electrlclteitsbe- drijf, is de uitvoering van het vrondwerk ■sooveel mogelijk bespoedigd. Het werk werd ondershands aanbesteed en gegund voor een bearag van ongeveer f 32.000. In het be bouwde gedeelte nabij Uitgeest is de weg ontworpen met twee trottoirs Op het zuidelijk wegvak. dat reeds bij de Provincie in beheer is. is een fundeering met deklaag aangebracht. Het maken van deze fundeering is opgedragen voor een be drag van f 22.690; dit werk is inmiddels voltooid. Nu onlangs met het gemeentebe stuur van Uitgeest een bevredigende rege ling is getroffen over het overnemen van het noordelijk gedeelte van dezen weg, zal de afwerking ook van dit wegvak spoedig ter hand kunnen worden genomen. den. Even voor het einde bezorgde een der middenvoor-spelers ons nog op verrassende wijze het derde en laa'.cte doelpunt. In het verslag inzake den aanleg door de Provincie van wegen voor doorgaand ver keer lezen wjj het volgende: Omtrent de kwestie van de verdiening van de vaargeul op het Alkmaardermeer is een oplossing gevonden, roodst dit werk thans kan worden uitgevoerd in combinatie met de verbreedlng van den weg langs de noord zijde van de Noordervaart in de Schermeer. Aangezien dit werk gepaard zal moeten gaan met het dichtspulten van het meest weste lijke gedeelte van de Noordervaart. is met de N. V. „Overtoom Omval" een regeling getroffen omtrent het stopzeten van de ex ploitatie van haren overhaal. Toen het in den loop van het verslagjaar bleek, dat de bedoelde overeenstemming nog wel eenlgen tijd op rich zou laten wachten, is, om ver der uitstel te voorkomen, de verbreedlng van het gedeelte van den weg langs de Noordervaart tusschen den Oterleekerweg en Schermerhorn ondershands opgedragen voor f 93580. rfe verbreedlng geschiedt voor dat gedeelte met zand, dat van hooggelegen lan derijen te 8t. Pancras per vrachtauto wordt aangevoerd. Er bestaat gegronde hoop, dat de onder- handellngen met het Waterschap De Beem ster spoedig tot een bevredigend resultaat Traeé BchowwMonnikendamEdam Oosthuizen. Het verbeteren van den weg EdamOost huizen en de vernieuwing van de bruggen no»- 3. 4, 5 en 8 en het verlagen van brug no. 2 kwamen gereed. In verband met de electriflcatle van de tramlijn AmsterdamBroek In Waterland MonnikendamEdam, bleek het wenschelijk de verbreedlng van den weg Monnikendam —Edam zoo spoedig mogelyk ter hand te nemen, omdat anders spoedig na de uitge voerde electriflcatle wederom tot verlegging van het tramspoor zou moeten worden over gegaan. De voor de verbreedlng benoodigde ter reinen heeft de Provincie thans vrijwel alle In handen, zoodat verwacht mag worden, dat de wegverbetering tegelijk met de elec triflcatle kan worden uitgevoerd. Dlnsaag In de vroege ochtenduren had er in de zeepfabriek van de firma Jan Dekker, aan het Zuldelnde te Wormerveer, een ketel- ontploffing plaats. De krac.it van de ont ploffing was zoo groot, dat een gat in den steenen muur werd geslagen, twee houten deuren werden versplinterd, een Ijzeren deur werd uit de hengsels gelicht en de Ijzeren leuning van een trap werd weggeslagen. Het scheelde weinig of de ontploffing had twee menschenlevens geëlscht. Twee arbei ders hadden even voor de ontploffing op de plaats, waar de steenen muur werd doorge slagen, hun boterham zitten eten, waarna zij zich naar een ander lokaal hadden begeven. Waren zij een minuut langer blijven zitten, dan zou dit hun het leven hebben gekost. Nu heeft de ontploffing, waarvan de oor zaak nog onbekend is, slechts materleele schade veroorzaakt. In het verslag terzake den aanleg door de Provincie van wegen voor doorgaand verkeer lezen wij: Het grondwerk en de fundeering, alsmede het rijwielpad van het gedeelte tusschen de Hembrug en de Pieter Ghysenlaan. kwamen gereed. Op een gedeelte ter lengte van on geveer 80 M.. waarin reeds tijdens de uit voering ernstige verzakkingen waren opge treden, had na de voltooiing een grondver schuiving plaats, ten gevolge waarvan de kruin meer den 1 M. beneden de oorspron kelijke hoogte kwam te liggen. Sedert is aan dat wegvak nog pijn. 10.000 M3, zand ver werkt, doch de evenwichtstoestand is nog steeds niet bereikt. De fundeering. de deklaag, de rloleerlng, het rijwielpad en het voetpad op het gedeeltf tusschen de Pleter Ghysenlaan en den Hoo- gendijk, alsmede op het Stationsplein te Zaandam, kwamen gereed. Ook het grondwerk op het wegvak tus schen de Papenpadsloot en de kruising met de spoorbaan ZaandamPurmerend en het daaraan aansluitende gedeelte tot het sta tion KoogZaandijk werd voltooid' Het grondwerk aan het gedeelte van den weg tusschen het Guispad in Zaandijk en Plein 13 In Wormerveer werd te zamen met het bovengenoemde gedeelte van het tracé HaarlemWestzaanPurmerend tusschen den spoorwegovergang Zaandijk en’ den mo len ,JJe Schoolmeester” opgedragen voor f 360.000. Met het werk is reeds een aanvang gemaakt. Langs een gedeelte van deze weg- vakken zullen woonwegen en trottoirs wor den aangelegd. Na openbare aanbesteding is de verhar ding van het gedeelte HembrugPleter Ghysenlaan, Stationsplein Zaandam tot de kruising met de spoorbaan ZaandamPur merend, alsmede het grondwerk en de ver harding van den Wandelweg in Wormer- veer, opgedragen voor f 121500. Het werk is in uitvoering. Het werk aan het aansluitende gedeelte tusschen het station Wormerveer en de Ham (op de grens tusschen de gemeenten Assen delft en Uitgeest) Is aanbesteed: de laagste inschrijving bedroeg f 389.000. Hiermede wordt de laatste schakel van den weg Hem brugLimmen gelegd. Het grondwerk voor het gedeelte tusschen de Ham en Limmen Is na openbare aanbe steding opgedragen voor f 196.300. Sedert is met den aannemer een onderhandsche over eenkomst getroffen over het langs het werk vervoeren van het door de Provincie aan gekochte paklaagmaterlaal langs het Inmid dels reeds voltooide gedeelte tusschen Lim men en het station te Uitgeest, zoodat in het vroege voorjaar van 1032 met den aan leg van de fundeering en de deklaag zal kunnen worden begonnen. Het voetpad tusschen Bakkum en Castri cum aan Zee ’werd in het afgeloopen jaar doorgetrokken tot aan den Bakkummerweg. Landstorm. De aid. van den Bijz. Vrjjw. Landstorm houdt Donderdagavond te Rln- negom een belangrijke vergadering. Be sproken wordt oa. de ver'oondswedstrijd, in October te Alkmaar te houden. R. K. Sportvereeniglng De R K. Sport- vereenlglng zal Zondag aa. het sportterrein openen met een gecostumeerden voetbalwed strijd. In optocht gaat het gezelschap vanaf den Dam naar het terrein aan bet Zuld elnde. Na den gesnetumeerden wedstrijd zal waarschijnlijk een gewone wedstrijd plaats hebben Purmerend. andere Is Intact gelaten tie wordt beschouwd DE BRAND IN 8PANG Omtrent den brand In Spang wij nader: Maandagavond is door het breken van 7» petroleumhanglamp brand ontstaan in dc boerderij, bewoond door den heer Auke Boon in Spang. In een oogwenk stond de woon kamer in volle vlam. Met vereende krach ten wist men daar het vuur meester te wor. den. toen bleek, dat boven op den zolder alles brandde. Hier viel aan blusschen niet te denken. In minder dan geen tijd waren huls en schuur een prooi Veel 1 ver 1 Beemster. Hoogwoud, a 17567; P. Blauw. Hoorn, a 20900; A. Appel, Spanbroek, a en b 18.832; J. Naas- tepad, Hensbroek, a f 18.500; P. Buis, Oudorp, a 19.870, a en b 21.200; Doedens en Schilder, t Zand, a 21.412, a en b 22.922; C. Hagenaar. Hoorn, a 19.885; T. Dekker, Hoorn, a f 19.000. a en b 20.000; C. Mul, Spanbroek, 17.344; IJp- ma. Hoo.11, a f 20.200; P. G. BorstG. W. Engel, Obdnm. 19.723; V. Deen en J. Desannols, Grootebroek, a f 17950. verlengd worden, zulks ter beoordeeling aan- ©e regeling met Schermerhorn geldt tot B. en W. De werkverschaffing loopt van 1 December tot 30 April. De regeling der werkverschaf fing werd in haar geheel goedgekeurd. Voor het onderzoek van de gemeente- begroo ing en dij van Burg. Armbestuur werd de raad, behalve de wethouders, als commissie van onderzoek aangewezen. BIJ de rondvraag vroeg de heer Plugboer of de pachtprijzen der gemeente-landerijen ook voor restitutie in aanmerking komen. De voorzitter antwoordde, dat de toestand van de gebruikers van de gemeente-lande rijen niet van dien aard is, dat hcrz.en.ng der pachtprijzen noodlg is. commissie is gaarne bere.u schriftelljk alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. Gewetensgeld Bij den ontvanger der directe belastingen is f 10.72 en f 10.25 aan gewetensgeld Ingekomen. Voetbal Zondag speelde Geel-Rood I haar eersten’ competitie-wedstrijd tejen V. L O. 8. I tan Warmenhulzen, en wel op eigen terrein. Al behaalde G.-R een 3—0 overwinning, we mogen niet zeggen, dat het nu juist zoo veel sterker was. Vooral na de rust maakten de enthousiaste tegenstanders het onzt achterhoede meerdere malen «eer lastig. huls en schuur een prooi der vlammen. Veel hooi ging verloren. De brand wak tot ver In den omtrek te zien. Een weinig huis raad en eenlge wagens konden uit het bran, dend gebouw gered worden. Alles was ver zekerd. Personalia Mej. P. van Konijnenburg, onderwijzeres aan school I. alhier, is be noemd als zoodanig te Assen. LangendtJk. Ook de afgeloopen week bracht in den algemeen ongun-tigen toestand geen ver andering. Speciaal voor het hoofd’woduct de kool bestaat geen behoorlijke afzetmo gelijkheid. Z” Alleen de witte kool, waarvan het aan bod vrij belangrijk Is toegenomen tot ge middeld 15 wagons ner dag. gaat voor den minimumprijs van 60 cent of een of twee dubbeltjes meer, naar de zuurkoolfatrle- ken. Van de roode kool maakten sommige mooie partijen kleingoed wel van f 150 tot t 2.voor binnenlandsche bestemming, maar export is er hoegenaamd niet Hier door konden ook nu dagelijks meerdere par tijen geen knoper vinden en was men al blij als «’n partij voor 60 cent werd afgeno men. Vrijwel hetzelfde was het met de gele kool, hoewel met dit verschil, dat de aanvoer zeer gering was en de kans van verkoop dus grooter was dan bij de rood*. De aanvoer van bloemkool was toene mend. Gelukkig bevordert het koele weer slechts een langzamen groei, zoodat ook el ders van overvoering der markt geen spra ke is. Naar omstandigheden en gerekend naar andere produkten, blijft de prijs nogal bevredigend; voor de beste werd van f 9.— tot f 12.betaald en voor lichtere kool vanaf f 6.per 100 stuks. Een uitzondering op den ongunstlgen te gel blijven de slaboonen vormen. Er kwa men pril-en voor van 25 tot 29 cent per kilo en 20 cent is al het minste. Het aan bod begint thans echter sterk af te nemett Uien, die grootendeels op export naar Engeland zijn aangewezen, ondervonden, behalve de toch al niet groote vraag, den terugslag van de Engelsche financieels crisis. De prijs liep dan ook deze week nog meer terug en bedroeg de laatste dagen niet meer dan f 2.a f 2.50 voor de gewone sorteering .en f 1.4 f 130 voor de drie lingen. De enkele partijtjes nep, die nog kwamtn, gingen voor gemiddeld f 450 per 100 K.G. Ook de grove sorteering maakt» voor binnenland lagere prijzen en niet meer dan f 3.In doorsnee. Van de andere bod miniem Lx Opbrengst collecte. De opbrengst der al hier gehouden Sobriëtascollecte is f 7791. Geslaagd. Onze stadgenoote, mej. M. Sant slaagde voor het diploma Kraamver zorgster. welk diploma wordt uitgereikt door de Ned Ver. „Het Witte Kruis." Raadsvergadering De raad vergaderde onder voorzitterschap van burgemees'.er Meindersma. Op het verzoek van den heer Landman om vergoeding uit de gemeentekas voor zijn, zoontje, om gedurende de wintzrmaandon per autobus naar Alkmaar te gaan, teneind^ fcrini daar de lessen aan de Mulo-school ie vol- gen, werd afwijzend beschikt tie Ingekomen van de comm. voor vleesch- keuring een schrijven wrirtn van de ge meente Schermerhorn een bijdrage word ge vraagd van 200, ter dekking in het ge raamde tekort op de begrootlng over 1932, aangezien door de gemeente een overeen komst is gesloten, welke op 31 December 1931 eindigt, werd besloten per 1 Januari 1932 de overeenkomst op te zeggen. Volgde behandeling gemeen erekening rekening burgerlijk armbestuur. Het was de contrOle-commissle opgevallen, dat bij het geven van timmerwerk van de gemeente, eenlge timmerlieden in het oog- loopend zijn bevoorrecht. De commissie vestigde er tevens de aandacht op, dat d.t reeds het derde jaar is dat denzeifden per sonen ongeveer al het timmerwerk wordt op gedragen. De belde rekeningen werden goedgekeurd. Door de gemeente is van de heeren de Reus, de Groot en v. d. Oord grond gekocht en en wel van de Reus 9 M2., van de Grox 13 M2, en van v. d. Oord 380 M2 terwijl aan den laatste het gedeelte van den gemeente grond, waarop zijn eigendom Is gebouwd, Is overgegaan. Dit werd goedgekeurd. Door B. en W was een regeling ontwor pen voor de werkverschaffing steun bij te beheeren. Daarbij is er een sou dit door twee commissies worden beheerd en zou het personeel even- in dienst moeten zijn van twee com missies. In verband met de uitbetaling aan de veehouders, merkt spr op, dat met de stichting van de verwerkingsinrichtlng is be- Raadaagenda De Raad vergadert Vrijdag 2 October as. des namiddags 2 uur ter behandeling van: Schrijven van de heeren W. Knegt en w. Noom Hzndat zU hun benoeming tot armvoogd te Marken-Blnnen aannemen. Een verzoek van de afdeeling Uitgeest van „’t Centraal Genootschap van kinder- herstellings- en vacantlekolcnies" om voor 1932 wederom voor een subs'dle van f 50. in aanmerking te mogen komen. Een schrijven van de afdzellng Uitgeest van ós Nederlandsche Vereeniging van Fa brieksarbeiders (sters). waarbij de aandacht wordt gevestigd op den slechten toestand van den Lagendijk en wordt verzocht daarin verbetering te brengen. B en W. stellen ,voor genoimde afdeeling te berichten, dat zooveel mogelijk verbete ringen zul'en worden aangebracht. Een verzoek van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur, alhier, waarbij wordt verzocht voor 1932 wederom een subsidie te mogen ontvangen ten behoeve van de R. K. Be waarschool. B>. en W. stellen voor over 1932 wederom een subsidie van 1000— te verleenen. Een verzoek van het bestuur van het ,.W!t- Ge'.e Kruis", alhier, waarbij wordt verzocht een subsidie te mogen ontvangen van 1000 per Jaar voor de wijkverpleging. De belde wethouders zijn er tegen aan dit verzoek te voldoen, daar zij van meening blijven, dat twee verpleegsters voor deze ge meente niet noodzakelHk zijn en bet daarom niet te verantwoorden is. dat een bedrag van 2500 voor dat doel wordt uitgegeven: de voorzitter is er voor een bedrag van 500. te geven. Een schrijven van de raadsleden mevr. P VoorenVlotftes en den heer H. Kinema, dat zij vernemen hebben, dat de bedoeling van B. en W. te, alléén aan leder» fractie een ontwerp-begroot'ng te zenden en niet meer aan elk raadslid; zij verzoeken nu den Raad te besluiten, dat aan elk raadslid een ont- werp-bevrootlng met memorie van toelich ting wordt verstrekt. B. en W. deelen mede, dat «ij werkelijk van plan waren alléén aan elke fractie een ontwem-begrooting te zenden, met het oog op' de kosten daar elk exemplaar der be groeting 2 4^kori, doch aan den Raad overlaten fn deze te beslissen. B. en W deelen mede, dat uit de goed gekeurd* gemeenterek-nlng over 1929 b>ljkt. dat aan het R K. schoolbestuur over dat 'aar nog 1300.47 tnekomt en stellen daarem voor aan genoemd bestuur dit bedrag uit te keeren. B. en W. stellen voor een ge’d’eening aan te gaan van ten hoogste f 70 000 voor de kosten van den aanbouw van 4 Irf'a'en aan de R. K. B'lsondere school en het bouwen van een lokaal voor lichsmelifke oefening, te^en een rente van hoog-tens 4H en een afo—'ng te beginnen In 1932. van minstens 2*00 B-nccmlng lid In d- Werkloozencommfele In de vs-store J. Vonk. D«or B. en W. worden aanbevolen: 1. K. M Froerse: 2 C. Vrouwe Pzn. Benoeming Comm'ssle van Bijstand mem tel "k Jriectricfteitsb-drijf. B. en W beve’en aan de heeren A Zonjeé en IC. 7”'dooordRk. Voo-stel van B. en W cm het tarief voor de verlichting van Bns en Dam te ve-'a«-en. benevens een aanvulling van het vastrecht- tarief. tend dient om te bepalen op welk» wijs» de kring Barslngenhom aan andere kringen en gemeenten gelegenheid geeft tot verwerking, maar een ieder moet de interne aangelegen heden self regelen. De beer Nolet, Warmenhuizen, vraagt, waar de gemeentebesturen nu gevraagd worden bij te willen dragen in bet verlies, af zij ook e.v. «uilen deelen in de winst, in leder geval tot het bedrag, dat in het verlies Is bijgedragen. De heeren Van Frrijdag en Voorthuizen bepleiten een contract voor de duur van 5 jaar. De voonitte dankt voor de aanwezigheid en de prettige discussies en deelt mede, dat de commissie het gesprokene zoo spoedig mogelijk zal behandelen om daarna met voorstellen te komen. Intusschen volgen hier reeds de voorstellen van de commissie. Óe commissie heeft geen anderen maat staf kunnen vinden vcor de verdeehng van het begroote verlies van f 6000Uitkeertng van groote dieren kan voor de buitenge meenten plaats hebben Indien het ultbe- taalde bedrag komt ten laste van het betrok ken gemeentebestuur of «van den kring en de uitbetalingen per drie maanden daarmede worden verzekerd. Voor het geheele district wordt een gelijke uitbetaling vastgesteld vkn 5.per groot dier of varken met een slachtgewicht van 250 pond, zonder aftrek van ophaalloon. Voor den kring Barslngerhorn is deze uit betaling opgenomen in de bedrage van 1850.—. Excarste Dinsdag maakte een groep be ambten bij het Btaatsboschbeheer, komende uit Drenthe, een excursie naar Texel, waar de verschillenoe ontginningen van den Staat onder leiding van den heer Epe bezocht wer den. Kippen gestolen. Ten nadeele van den heer J. Hoogland op Kapel, zijn gister nacht 9 kippen ontvreemd. De pohtie doet onderzoek. Benoemd. Tot tijdelijk onderwijzer aan de R. K. Jongensschool alhier is benoemd de heer P. Kuiper te Alkmaar. Vleesehkeuringsdlenst van den Kring Barsingerhorn. In de hier gehouden vergadering van de commissie van bovengenoemde Kring waren aanwezig de vertegenwoordigers van Kringen Barslngerhorn, Schoort, de meenten Den Helder, Anna Paulowna, Wie ringen, Heer-Hugowaard. Bergen, Scher merhorn. alsmede de directeuren van Den Helder, Alkmaar en Schoorl. Na opening door den voorzitter den heer Breebaart Dz., die in 7 kort de tot stand- konïlng in herinnering brengt van de drie gebléden van de destructors te Purmerend, Mid wou 4 en Barslngerhorn, houdt de heer De Boer, directeur van de Verwerklngsln- rlchtlng te Behagen de volgende inleiding. Vernietiging van afgekeurde dieren en or ganen zal vanaf Juli 1932 niet langer mogen geschieden door begraving, maar moet dan gebeuren in een destructor. Elke gemeente of keurfagskring zal moe ten zorgen voor een dergelijke inrichting ot zal zich moeten aansluiten bij een reeds bestaande. Dat de minister van Arbeid. Handel en Nijverheid vergunning zal geven voor verlenging tot ontheffing van deze verplichting is niet denkbaar. Oorspronkelijk leek het of de N. V. Ther- mo-chemlsche fabrieken voor geheel Neder land het afgekeurde materiaal in een ze vental destructeren onschadelijk aou kunnen maken; zooals u allen bekend is, werkt tot heden slechte één deaer inrichtingen te Bergum. De verdere plannen zijn waarschijnlijk om redenen van ftnancieelen aard nog niet ver wezenlijkt. Naast de groote inrichting te Bergum zijn door enkele keuringsdiensten Mldwoud, Winterswijk en Barslngerhorn, kleinere Inrichtingen tot stand gekomen on als de inrichting te Purmerend gereed is, zal het mogelijk «Un om in de drie inrich tingen al het materiaal van Noord-Hol- land boven het IJ te verwerken Op een gecombineerde vergadering waar de Besturen van de drie Inrichtingen bijeen waren, is besloten om alle nog niet aan gesloten gemeenten in Noord-HoIIand boven het IJ gelegenheid te geven zich bU een de zer inrichtingen aan te sluiten. Uit economische overwegingen een verdeehng gemaakt opdat iedere destructor zal verwerken materiaal uit de naaste omgeving. Wijzigingen in deze in- deellng kunnen alleen plaats hebben na onderling overleg. Ook kunnen de drie Inrichtingen elkaar helpen bij groote veesterfte, door voor el kander materiaal te verwerken of door transportmateriaal beschikbaar te stellen. De destructor van den Kring Barsfnger- horn werkt vanaf 10 Maart 1930. zoodat wij een ervaring hebben van 154 jaar. Behalve de 9 aangesloten gemeenten maken ook meerdere buitengemeenten ge bruik van deze Inrichting en is een tijde lijke overeenkomst gesloten met de gemeen ten Den Helder, Anna Paulowna en Wie ringen. met Heerhugowaard, Schermerhorn en Koedijk, terwijl het afgekeurde mate riaal uit de kringen Alkmaar en Oudkarsnel wordt weggehaald benevens de groote die ren uit den kring Schoorl. Deze overeenkomsten zijn gesloten tot 1 Jan. 1932 zonder eenlge verplichting. De partijen hebben in dezen proeftijd kunnen nagaan, of de getroffen regeling be viel. Tot 1 Jan. 1932 is geen geldelijke ver goeding gevraagd. Evepwel kan zonder fi- nancieelen steun deze regeling niet worden bestendigd en daarom heeft de commissie deze vergadering belegd om de belangheb benden op te roepen, om een oplossing te zoeken, die een leder zou kunnen bevre digen. Uitgenoodlgd zijn de keuringskringen en de gemeenten met een eigen keuringsdienst. De Indeeling over de drie destructors is zoo geschied, dat rekening is gehouden met de Keuringskringen, zoodat niet en kele gemeenten in den Kring Alkmaar zijn toegewezen aan Purmerend. andere aan Behagen. Elke Kring f omdat door ons destructl als een onderdeel van den Keuringsdienst. Daarom komt het de Commissie wensche- -'"v voor, overeenkomsten te sluiten met de igen en niet met elke gemeente afzoa- ■Hjk Commissie had oorspronkelijk de ver wachting. dat deze overeenkomsten «onder flnancieele offers zouden kunnen worden gesloten en de opgezette begroetingen van vorige jaren wezen ook in die richting. De slechte opbrengsten van de produc ten maken evenwel, dat het destructiebe drijf verlies geeft. De werkzaamheden van den Keurings- dient kunnen gesplitst warden in 3 onder deden. n.l. vleesehkeuringsdlenst, nood- slachtplaats en verwerkingsinrichtlng. Een splitsing van ontvangsten en uitga ven over deze drie onderdeden heeft plaats gehad aan het einde van 1931 in overleg met het Bureau van Verificatie van de Vereen, van Nederl. Gemeenten. Voor den Keuringsdienst zijn de onkosten- cijfers overgenomen van 1929, toen reeds de negen aangesloten gemeenten een Keurings dienst vormden (zonder destructie) en gaf de dienst een'winst van t 33753. De uitgaven voor noodslachtplaats en verwerkingsinrichtlng werden op afzonder lijke rekeningen geboekt, terwijl rente en vernieuwingsfonds werden verdeeld naar de stichtlngskosten. Het resultaat was dat de noodslacht plaats eindigde zonder winst of rerlies, de verwerkingsinrichtlng gaf een verlies van .^Wltte Kruis”. Het Witte Kruis voor de* gemeenten Oude en Nieuwe Nledorp houdt een ledenvergadering op Vrijdag 2 October des avonds acht uur ten huize van den heer H. J. Koesen. De agenda vermeldt o.a. behandeling be schrijvingsbrief voor de op 6 October te houden algemeene vergadering te Amster- Benoeming van afgevaardigden en hun plaatsvervangers en verkiezing van be stuursleden wegens aftreding van de hee ren P. Blokker, B. J. F. Meijer, D. Rempt en H. Rezelman WARM EN HUIZEN Overzicht „C.V.V.” van 2126 Sept 1931, Bchotache muizen: De mincere aanvoer in deze week valt thans het best te bespeuren by óe Schotsche muizen. Slecht» op Dins dag werden nog gewone, muizen aangevoeld, welke verkoelt zijn voor 6 80^-730 per 100 K.G. Op een paar andere dagen van deze week kon men nog drielingen muizen op de markt aanschouwen, doch dit wgs van wei nig beteekenis. Deze d-ielingeh zyn kteeds nog voor den gewonen gangbaren prijs ver kocht van 7.10750 per 100 K.G. Eigenheimers: Het blijkt nu ook duidelijk dat de voorraad van blanke Eigenheimers niet zoo belangrijk meer is. De hoogste no- teerlng van deze week verschilt wel iets met die van de vorige week. Deze bedroeg in deze week 530. tegen 4.70 in de vorige week. De laagste noteering was ongeveer gelijk. Blauwe aaröapplgj^Ook ae aanvoer van blauwe aardi tennlddag/1 prijzen n| einde vari| in den pi mogen he van f 4.40—5.40 per 100 K.G. De totale aanvoer van aardappelen be droeg in deze week 8866 K.G. tegen 22350 K.G. in de vorige week. Slaboonen: De vorige week spraken wij den wensch uit. dat de beste prijzen van' de slaboonen gehandhaafd zouden blijven. Deze wensch is in vervulling gegaan. Nog meer zelfs, de prijzen waren op Dinsdag nog aanmerkelijk hooger. Op genoemden dag werd betaald van f 19 30—28 00 per 100 K G. Op de andere dagen van deze week varieer den de prijzen van f 20.4024.80 per 100 K.G. Een leeljjk partijtje Is op Woensdag nog verkocht voor 17.90. Jammer, dat thans met deze goede prijzen de canhpagne van de slaboonen reeds grootendeels voorbij is. Aangevoerd werd In totaal 2343 K. G. tegen 2035 K.G. in de vorige week. Roode KooiTot heden is men er nog niet In geslaagd eenlge verbetering in den han del van de Roode Kcnl te verkrijgen. De meeste partijen werden verkocht voor 0.60 0 80 per 100 K.G. Een enkel mooi par tijtje uitgezóchte kleine roode «ijn J.1, Za terdag nog verkocht voor 1.40 per 100 KO. De aanvoer hiervan bedrojg in deze week 12850 K.G. tegen 5050 K.G. in de vorige week. Witte Kool: De aan voer van witte kool in dese week stond bjjna gelijk met die van de vorige week. Deze bedroeg thans 184000 K.G tegen 182575 K.G. in de week van 14— 19 September. De prijzen blijken een groote stabiliteit te hebben. De prijzen varieeren van den mlnimum-prijs tot f 0.70 per 100 K.G. Gele KoX: Na lang jachten was de aan voer van gele koql thans Iets van beteekenia Deze bedroeg in deze week 6025 K G Hoewel de prijzen niet best zijn, mag men ze toch niet rangschikken onder de slechte pril zen. Groote gele worden verkocht voor f 0.00— 090 en de kleinere van 100—130; er is zelfs n<v* een partijtje verkocht voor f 1.60 per 100 KG. Gele Nep, Drielingen en Uien: De aan voer van <yt product is thans (zoo gering gewor den. dat de handel hierin genood*aakt is on z'n lauweren te gaan rustin. Voor de Nep is betaald ah 3.805.00: voor de Drie lingen van f 090—1.50 en voor de twee partijtjes uien 2.50 per 100 K G. Aange voerd werd in deze week 5025 KG. tegen 30100 K G. in (H vr'lve week. BloemkoolS’echts 50 stuks (eerste soort) is verkocht voor 10.10 per 100 stuks. Bleten: Ook in deze week waren wederom bleten aan de markt. Zij zijn verkocht voor 1.102.70 per 100 K <T. Deze aanvmr oe- droeg tn deze we-k 675 KG tegen 1075 KG. in de vorige week. tenminste 1 jaar in de gemeente woonachtig zyn, De werkverschailing zal plaats vinden aan gemeentewerken en werken van alge meen nut. Het uurloon is bepaald op ?8 cent per uur. De beer de Groot sag vosjr^de georganiseerde werkloozen het loon graag op 35 cents ge steld, omdat clt een prikkel zal «yn tot aan sluiting bU de organisatie en daardoor ook by de werkloozenkas. Dit voorstel werd in stemming gebracht en verworpen met 5 tegen 2 stemmen. De werkweek is van Maandag tot en me Vrydag. Er zal 8 uur per dag gewerkt wor den. De gemeente zal op de reglementaire werkloozenuitkeering een toeslag geven van 70 cent per dag en 50 cent per week voor elk kind beneden den leeftyd van 14 jaar De heer de Gröot wil deze toeslagen ver- hoogen, re; pee Izfelyk op 80 en 70 cent. In stemming gebracht werd dit voorsts! aan genomen met 4 tegen 3 stemmen. De werkloozen, die reglementair^ werk- loozen-ultkeering ontvangen zullen drie da gen per week aan de werkverschaffing kun nen werken. De wacht yd, waarop de tewerkstelling kan geschieden, werd gesteld op 6 dagen. Hy kan in sommige gevallen tot 13 dagen De duur van het contract wordt bepaald op 5 jaar. De persooniyk of R.K. Land- en Tuinbouwschool De uitslag van den bouw der R.K Land- en Tuinbouwschool alhier Is als volgt’ Begrootlng a 16.840 metsel- en schilder werk, b f 1700 schilderwerk, c totaal 18.540. A. J. de Konlng, Wognum, a 21.198; C. Huibers, Spanbroek, a 20.765 3. Wit Appelman, Wognum, a 19.480; J. Ursem en J. de Lange, OpmeerSpanbroek, a en b 19.750; J. Hille, Ursem, a 19553; N. Hoogzaad, a 19.259; P. Tuin, 7 Zand, a 17.750; Gebrs. Boekel. 't Veld, a en b f 21900; J. Wittenbrood, Beemster, a 21300; Joh. de Boer, 17567; den dag w*arop de destructor te Purmerend begint te werken, daar Schermerhorn, be boerende tot (jen kring de Ryp, aan Pur merend is toegewezen. De kringen kunnen deze bedragen mis schien putten uit de opbrengst der keurgel- den of anders weer omslaan over de ge meenten in hun kring. Tot op heden maak ten meerdere gemeenten belangrijke kosten voor begraving, ontsmetting, vernietiging of anderszins, De genoemde bedragen gelden by een verlies van f 6090. Mocht dit verlies- cyfer hooger of lager zyn, dan gelden deze cyfers als verhoudingscyfers ook voor de volgende jaren, tenzy er in de werkwyze verandering wordt gebracht. De commissie hoopt dat dit cyfer niet ai te zeer zal afschrikken. Het is zeer goed mogeiyk dat in betere tyden dit verlies (hinder wordt of zelfs weg gewerkt kan worden, hetgeen uit het volgen de duidelijk wordt. De productie van het vet heeft over hei eerste halfjaar 1931 bedragen 16450 Kg. en de productie over 1932 Is begroot op 34.000 Kg. k f 15 per 100 Kg. (de prijs van hei oogenbhk) tot f 5100. In het begin van 1930 is het vet verkocht voor f 35 en is met dit cyfer toen de begroeting opgezet. Stygt ce vetprijs weer tot dien prijs dan geeft dat een meerdere opbrengst van t 6800. Elke stygtng per Kg. meel geeft een meer dere opbrengst van f 800. Ook de prijs van het meel Is aanmerkeiyk lager, voorheen f 21. thans f 16.50 per 100 Kg. De commissie hoopt dan ook dat in de toe komst, als de prijzen van meel en vet weer stijgen, de gesloten overeenkomsten minder geld zullen behoeven te kosten. t)e commissie zal streven naar een zuinig en ecoMmlsch beheer, terwyi alle gegevens voor leder beschikbaar zyn en ook de controle van het Bureau voor Verificatie geeft daarvoor alle waarborgen. De basis van deze overeenkomst moet zijn vertrouwen in de commissie van uitvoering van de kring Barslngerhorn en wy verwach ten dat u zult goedvinden dat de destructor biyft in beheer van de commissie van den kring Barslngerhorn en dat de buitenge meenten daarvan gebruik zullen maken op de wyze als hierboven is aangegeven. Hierna ontspon zich een levendige dis cussie. De heer Lovink (Anna Paulowna) vraagt hoe «nen tot de verdeeling van het bedrag is gekomen en hoe men zich de verdeeling denkt van de f 1000 van den kring Den Helder. De heer de Boer deelt mede, spronkehjk is uitgegaan van oppervlakte en -zielenaantal, maar gaf dit aanleiding tot on billijkheden. Daarna is nagegaan wat voor elke gemeente ot kring in het bijzonder moet worden verricht en wat door deze zelf reeds wordt gepresteerd. De heer Van Frydagh (Schoorl) meent ook dat oppervlakte en zielenaantal een on juiste basis geven en zou willen onderzoeken of de berekening niet kan zyn per geval. De heer de Beer antwoordt, dat het opha len van kleine dieren en afvallen geen ren dabele ritten zyn, terwyi groote dieren en groote hoeveelheden materiaal voordeellg kunnen «yn. De heer Van Slooten, Heer-Hugowaard, heeft het voorgestelde bedrag voor zyn ge meente verwacht en is tevreden over de be handeling. De heer Haan, directeur van den Helder, zegt, dat in den Helder ook gelegenheid zal zyn om zelf te verbranden en hoewel hy meer voelt voor verwerking tot diermeel en vet, zouden de kosten toch te hoog kunnen worden en verzocht spr. de commissie daar mede rekening te willen houden. De heer Dc Boer antwoordt, dat den Hel der moet doen, wat het goedkoopst is, maar hiermede kan met de bUdrage geen rekening worden gehouden. De heer Voorhuizen, directeur van Alk maar, brengt de directie hulde vcor de wijze, waarop de inrichting wordt beheerd en vraagt naar de vergoeding, welke wordt gegeven voor de ingébrachte dieren. Het uitbetalen van groote dieren in den kring Barsinger- hom en niet daarbuiten, hoewel de cadavers toch in de inrichting worden verwerkt, heeft reeds aanleiding tot onaangenaamhe den gegeven. Nu er met verlies gewerkt wordt, mag elgenlyk geen uitbetaling plaa'5 hebben en anders over het geheele gebied. Vcor de bepaling van de bydrage heeft spr. gedacht aan de veetelling, welke misschien ook een basis kan «yn. De heer Joh. de Veer, secretaris, deelt mede, dat over de 9 maanden in 1930 is uit betaald 112250. Nu de prijzen van de pro ducten zoo laag zyn, wordt in enkele gevallen uitbetaald en is over het eerste halfjaar 1931 uitbetaald slechts 165. De uitbetaling bedraagt 10.f 750 en 5.naar gewicht en vetheid en dit bedrag wordt verminderd met de koeten van ver voer. Indien verwerking van groote dieren winst geeft, moet bnlUkheldshalve uitkeertng plaats hebben en moeten de gemeentebestu ren bydragen voor 7 verwerken van hun niet rendabel afgekeurd materiaal. Het aantal stuks vee kan mceiiyk een basis zyn voor het bepalen van de bydrage, daar veeryke gebieden uit oogpunt van destructie voordee- liger zullen zyn dan de vee-arme. De heer Koster, Winkel, zou willen onder zoeken, of het niet mogeiyk is. dat de des tructor wordt beheerd door 33 gemeenten, in plaats van door 9 gemeenten, opdat men een uniforme regeling zou kunnen treffen en het risico zou lichter zyn te dragen. De heer Breebaart, Callandsoog. acht dit zeer bezwaariyk, daar de inrichting heeft drie takken van dienst, welke zeer ineen- grypen en het is zeer moeliyk om deze strikt afzonderiyk gebouw en lukten biyft het aan- peen komt er zeef weinig en brengt ongeveer 1 2 5 f 2.40 op- Onder den invloed van den mlUdinpriJs van f 3.per 100 K.G. komen er slechts enkele partyen kroten aan de veiling. Een paar dagen werd nog wat witkrop aangeboden, die echter ook niet meer dan gemiddeld f 130 ner 100 stuks opbraebt Woensdag werd aan de Broeker veiling een party druiven verkocht. De soort Al leant» noteerde van 3139 cent per K.G., Fran- kentbaler 34 cent. Nog steeds is er' eenlge aanvoer van aardappelen. Behalve Duken, die tegen statlonnalre pryzen vah f 4.k f 4.50 van de hand gingen, hoewel later iets zakken de, waren er nog enkele partijen Sshotsch» muizen, waarvan met bestemming voor pootgoed, de gewone sorteering zoowel al» de drielingen f 750 k f 8^- pw 100 K.<*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6