I. M. K. O I Informatie Cheoue-koersen Amsterdamsche Beurs Waarom LIKDOORNS? EEN EENIGE AANWINST VOOR HET TOEKOMSTIG PARTIJBUREAU N.V. „VRIESIA” JAN DE VRIES 1 Vergadering van den Raad 4» I VAN PUTTEN OORTMEIJER, Payglop 18, Alkmaar i BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD VRIJDAG 2 OCTOBER 1931 Sarrasani toch naar Alkmaar STADSNIEUWS T ioi»4 99’/, 99% 96 82% JONGEMAN hebt ge U al laten inschrijven bij Gebruikt de echte Likdoorn-Tin ctuur Deze helpt direct 35 cent per flacon Drogisterij en Chemicallënhandel TELEFOON 324 - ALKMAAR voor de lessen In Machineschrijven of Steno „Groote”? Het cursusgeld zult ge 10-voudig terug verdienen. Vraagt nog heden prospectus bij den Boekhandel Het staatkundig èedeelte van M&r. Nolens’ bibliotheek o t Aangehouden. ■jjzlglng s van den K curings - 1931 VRIJDAG 2 OCTOBER I ceable) VRIJDAG 2 OCTOBER 1931 II Conferentie in de St. Dominicuskerk 124% te O I*/. 86% 189% 52 165 180 4% Prolongatie Verordening o 6 4 Een Dr. Nolenskamer in het Dr. Schaepmanhuis Ned. R. K. Volksbond Afd. Alkmaar van B. en W. wordt hierna waarna de openbare vergade- Vortge Koersen 142% 70 71 73 90 Vertiunr grond woonwagenparit voor bouw lokaal. Bijlage Nr. 159 Politiemaatregelen tijdens de motorwedstrijden op Zondag 4 October 1931 Scheepvaart Roll Amerika HJn llto Oem. Clgend Kon. Ned Stoomb Scheepvaart - Unie Marine comm. Marine pret. 130% 162 20 175 35 71 69% 89 9.78 34.70 9.85 2.48»/, 57.90 48.65 12.80 22.30 44. 58.— 54.— 7.30 33.25 29.— 118% 59 42 25 56 7 204 23 52% en de dan aan wcrdt afge- aan be is Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic Mil» St Paul Kansas City South Erie Railr 118 58 40’/, 25 58*/, 6»/, 200 Robber A dam Rubber Bandar öeli Batavia Rubb Roet Tapanoell Serbadjadl SUau V L O O. Allied fntercontln Rubber 9.75 34.50 9.75 2.47% 57.60 48.50 179 13’/, 46*/, 26 48% 41 20 12 20 11 24 116 8 2”'i 15*/, 13% 23% 52 Indnstr Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U 8. Leather Intern Nickel Parijs Brussel Londen New-York Berlün -Zürich Rome ..L... Madrid - Oslo Stockholm Kopenhagen Praag -• Weenen Warschau - Tabak Dell Batavia Oude Oell Oostkust Senembah Maxwell 30 29*/, 5»/„ 8»/lt Suiker H V A Poerworedlo Vorstenlanden Actions idem 31 8 44»/, 39% 19’/, II 20 II 24 23% l’/i. 5 4 20’4 80% 3’4 3*/, Naar ons ter oore kwam, hebben B. en W. gisteren een telegram van het circus Sar rasani ontvangen, waarin werd medege deeld. dat men. na het beëindigen van de voorstellingen te Amsterdam naar Alkmaar komt. Een datum werd niet genoemd. Men zal zijn geduld dus nog even op de proef moe ten stellen. StaaUleeningen 5 Nederland 1919 4^ Nederl 1916 4S Nederl 1917 4 Neder'and 1931 4M Nlnd 1926 B Deugdelijk-verklaring cijfer» be drijf srekenlngen Ingevolge het bij de wijzigingswet van 31 Januari 1931 (Staatsblad nr. 41) in de ge meentewet opgenomen ar ikel 265 moeten de cijfers van de door Burgemeester en Wet houders aangeboden rekeningen der afzon derlijk beheerde takken van dienst deugde lijk zijn verklaard door een buiten die tak ken van dienst staanden boekhoudkundige die daartoe door den Raad is aangewezen Deze handeling is een nieuwe schakel in de procedure van vaststelling der bedrMis rekeningen B. en W stellen vóór den gemeente-con troleur daartoe aan te wijzen. Aangehouden. Gemeenschappelijke regeling met de gemeenten St. Maarten. (Bijlage 155) Aan de orde was hierna een voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke re geling met de gemeente St. Maarten voor het toelaten van kinderen uit die gemeente tot de openbare scholen voor lager onderwijs in deze gemeente. Z. h. st. aangenomen. 123% 17 137*/, 69% 3’*/,. 5*', 4%. 101% 99% 99% 96 82% lis»; 7% 2% 14 13% arbeiders Gelegenheid te geven te sparen, om in hun latere levensperiode 'of bjj bijzondere gebeurtenissen) onafhankelijk te zjjn van anderen. Het inleg-kapitaal besomt ongeveer een bedrag van drie en een half millioen gulden, terwijl de rente 3 pet. bedraagt. Spr waarschuwde ten terkste de aanwe zigen zich te verbinden aan voorschotban ken, zonder vooraf voldoende inlichtingen te hebben genomen en spoorde de leden aan. zich bil de Centrale Volksbank aan te slui ten. Hierna nam de heer Van Slingerland an dermaal het woord om iets mede te deelen ever „WtnterzorgDe leden worden In de gelegenheid gesteld elke week een bon van 25 cent te koopen. waarvoor brandstoffen kunnen worden verkregen. Die wekelijks op gehaalde gelden worden bij de Centrale Volksbank op rente gesteld, welke den deel nemers ten goede komt. Indien er ernstige wil is. kan er zeer veel worden bereikt. Ook dit jaar zijn er wederom dekens beschikbaar gesteld. Spr. vestigde er nog den nadruk op. dat de bonnen aan huls worden bezorgd. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met den Christelijken groet in één richting via Nleuwpoortslaan-Regu- lierslaan naar den Kennemerstraatweg. Publiek, hetwelk zich op het terrein be vindt en na afloop met auto’s 'of andere voertuigen wenscht te vertrekken, moet aan den tweeden ingang instappen. Voor den derden ingang zal voor inzitten den van motorrtitid«*en ge1e«renhe'<i zijn, zich van kaarten te voorzien, zonder het motor rijtuig te behoeven te verlaten. Mijn be uw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Industrieën □nilever -- CTalv» Delft Alg Kunstzijde Van Berkel's Pat Nieuwe PhUips Kuch Accoustlek Ned Ford In ons verslag over de gehouden bespre kingen van de Kamer van Koophandel met de verschillende mlddenstandsvereeniglngen In dit gewest, hadden we o.a. opgemerkt, dat geen enkel lid der Kamer aanwezig was. Bij nadere bestudeering der agenda te laat, om In ons verslag nog wijzingen aan te brengen bleek ons echter, dat bedoelde be sprekingen alleen werden gevoerd met het dagelijksch bestuur van de Kamer, waarvan de voorzitter en secretaris aanwezig waren. De beide anderen waren wegens drukke werk zaamheden verhinderd De leden van de Ka mer treft dus geen enkel verwijt. Petroleum Dorische Petr Gaboes Kon Oils Perlak Peudawa Continental OU Shell Union OU Bij het Bestuur der R. K Staatspartij en bjj dat van de Stichting „Dr. Schaepman- fonds” Is het navolgende schrijven ingeko men van de heeren Mr. P. J. M. Aalberse en ir. M. Bongaerts. executeurs-testamentair van Mgr. dr. W. H. Nolens. ..Handelende in opdracht van Z.Exc. Mgr. Dr. Nolens, stellen wij Uw bestuur er van in kennis, dat deze het geheele staatkundige gedeelte van zijn bibliotheek heeft willen be stemmen voor de R. K. Staatspartij en haar In wording zijnde Partijbureau. Dezelfde bestemming is gegeven aan het door Antoon Dupuis vervaardigde bronzen borstbeeld van Dr. Nolens, aan de antieke archiefkist voor het archief der Kamerfrac tie, alsmede aan verschillende andere voor werpen uit zijn studeerkabinet. welke naar onze meening tegelijk met het aan zienlijke gedeelte der bibliotheek in aan merking komen om In een Dr. Nolens-kamer van Uw Partijbureau een plaats te vinden.” omvangrijk levenswerk, zijn schier volledige, tot het laatste toe bijgehouden boekenrjj deze bestemming heeft waardig gekeurd en ter beschikking heeft gesteld van de R. K. Staatspartij. Deze wordt hierdoor in de gelegenheid ge steld en dat Is de zinnebeeldige beteekenis van deze aanwinst dat levenswerk voort te zetten mede door middel van een volledig toegerust Centraal Partijbureau, waaraan Mgr. Nolens van den aanvang af zoo groote waarde heeft gehecht voor de toekomst onzer Partij in een tijd, die zoo groote ver antwoordelijkheid op haar legt. Het uit duizenden boekdeelen bestaande geschenk Is thans, voorzoover de zeer be perkte plaatsruimte van het bureau van het Partüsecretariaat aan de Laan van Meer- dervoort in Den Haag het toellet, daarin ondergebracht Een nog grooter gedeelte is tijdelijk moeten worden opgeborgen, tot dat.... de Partijleiding en het daarvoor aangewezen Comité van Actie voor het Dr. Schaepmanfonds het oogenbllk verantwoord achten om een nieuw en dan ook onver biddelijk laatste beroep te doen op het katholieke volksdeel om het eenmaal be gonnen en met zooveel succes verrichte werk af te maken. Het zijn thans niet eens meer f 150 000.die ons van het einddoel schelden. Minstens dit bedrag moet evenwel nog aan het bijeengebrachte kapitaal worden toegevoegd. wU het Dr. Schaepmanhuis op een degelijken. financieel gezonden grond slag kunnen worden geopend en in werking treden, zooals dat behoort en mag worden verwacht van een centraal bureau van de grootste politieke partij in Nederland Ook thans verliest het Partijbestuur dit einddoel niet uit het oog. wanneer het den Inwendigen dienst van het huidig Partij- secretariaat zooveel mogelijk blijft verster ken door geleidelijk verschillende onder deden van-katholiek-politieke beteekenis ter hand te nemen (Adviescentrale R. K. Ge meentepolitiek. Federatie van Bonden van R. K. Gemeenteraadsleden ex waarover te zijner tijd mededeellngen zullen worden ge daan). Het katholieke volk moge daarom weten, dat aan de zijde der Partijleiding ook in dit opzicht niet wordt stil gezeten en geen stappen worden achterwege gelaten om den overgang van het huidige, zich inwendig steeds uitbreidende secretariaat naar een volledig toegerust Centraal Partijbureau zoo gering mogelijk te doen zijn. Daarom ook is het schitterende geschenk van wijlen Dr. Nolens van zoo verheugende en bemoedi gende beteekenis! En daarom ook verwacht het Partijbestuur, dat, als straks de tijds omstandigheden een laatste beroep op den geldeljjken steun en medewerking van het katholieke volksdeel gedoogen, dit beroep zal worden begrepen en beantwoord zóó. dat aanstonds met de inrichting van een Dr. Nolenskamer In het Dr. Schaepmanhuis een begin kan worden gemaakt. Herziening haar porveel Moten- baart 18 De heer J. Laan, huurder van het perceel Molenbuurt 18, heeft verzocht om de door hem verschuldigde huur 16 per week) te verlagen. Het perceel bestaat uit een woning, welke bevat: één zitkamer, één slaapkamer en keu ken. en een bergruimte met stalling voor auto’s en paarden. In vergelijking met de huurwaarde van andere in deze gemeen'e gelegen woningen en bergruimten en met het oog op den toe stand, waarin het gebouw verkeert, meenen B. en W dat de huurwaarde hiervan niet meer dan 10 pér week bedraagt, en stellen dan ook naar aanleiding van het boven staande vóór, de huur van bovenbedoeld per ceel met ingang van 1 October 1931. tot het tijdstip waarop de geldende huurovereen komst eindigt <12 Augustus 1933), te bepalen op 10 per week. Als voren. Verbetering Kennemerstraatweg HeilooërbrugV Iers talen. (Bijlage 166) B. en W. stellen den Raad voor: l. de gasleidingen en electriciteitskabels In genoemd weggedeelte te verplaatsen; n. een bijdrage van 12.000 te verleenen in de kosten.van uitvoering van bet plan van den Rijkswaterstaat tot verbetering van genoemd weggedeelte, benevens het bedrag benoodlgd voor den aankoop of de onteige ning van voortuinen; m. voor de verlichting van genoemd weg gedeelte aan te brengen 18 lichtmasten met zijarmen IV. het College voor de uitvoering der onder I en III bedoelde plannen onderschei denlijk credleten toe te staan van f 18.000. 8000.—. V. de hiervoor genoemde uitgaven van 18.000.en 8000.ten laste te brengen van de begroeting van baten en lasten van het gasbedrijf en het electrlciteltsbedrtjf. voorzoover zjj gedaan zijn ten behoeve van elk bedrijf VI. de sub II bedoelde uitgave evenals die. vermeld In sub V. nader te regelen bij sup- pletc*re begrooting. Aangehouden. Interpellatie- Botens De heer BULENS stelde B. en W. de volgende vragen le. Is het College van B. en W. bekend, dat de nieuwgemaakte schoellng ten Noor den van het Afgesneden Kanaalvak. na op geleverd te zijn, ernstig begint af te wij ken? 2e. Dat dientengevolge het geheele werk ook de daarlangs gelegde bestrating, weder is opgebroken en langere strekljzers zijn aan gebracht? 3e. Kan het College mededeelen of deze fout op rekening dient gesteld te worden van den aannemer die dit Werk uitvoerde, of dat deze fout schuilt bjj Gemeentewer ken? 4e. Kan het College mededeelen hoeveel meerdere kosten daardoor zjjn ontstaan? Aangehouden. De vergadering wordt gesloten Gisterenavond te 8 uur had in het Wllli- brordusgebouw aan de Oudegracht een ver gadering plaats van de afd. Alkmaar van den R. K Volksbond, met het doel de nieuw toegetreden leden meer op de hoogte te brengen van de verschillende instellingen, die aan den Volksbond zijn vertx>nden. Na opening door den voorzitter, den heer N Stam, met den Christelijken groet, gaf spr. het woord aan den heer Koopmeiners, om leis mede te deelen over het werk van Herwonnen Levenskracht. Spr memoreerde allereerst in het kort het ontstaan van Her wonnen Levenskracht, waarvan de opzet was de leden van de R. K arbeidersorgani saties te beschermen tegen de tuberculose of ze van die ziekte te genesen. In haar be- staansperiode is ongeveer een bedrag van twee millioen sulden besteed aan tubercu losepatiënten Spr, ging dan de samenstel ling van een plaatselijke afdeellng na. Mede door den invloed van Herwonnen Levens kracht heeft het gemeentebestuur meerdere gelden beschikbaar gesteld voor t.b.c.- bestrijding. doch nog niet voldoende om aan alle aanvragen aanstond* te voldoen Een uitzending geschiedt In den regel middels consultatiebureau, gemeente en consultatie bureau. De Raad van Arbeid biedt in dezen de behulpzame hand Indien men wenscht opgenomen te worden, wende men zich tot den secretaris. Spr. beveelt de stulven-actie ten zeerste aan. opdat de wachtlijst 'in den wandel rouw- lljst genoemd) spoedig kan worden weg gedaan. De heer O. van Slingerland vertelde hier na een en ander over het Bureau van Ar beidsrecht. Dit IRireau bepaalt zich niet al leen tot het geven van adviezen maar ver leent ook daadwerkelijke medewerking. Voor alle zaken, waarmee men moeilijk overweg kan, wende men zich tot t bureau. Spr. deed hierna uitvoerige mededeellngen hoe de ver schillende belasting-aanslagen worden bere kend en welke bedragen van het zuivere in komen mogen worden afgetrokken, ingevolge de bestaande wet en Koninklijke besluiten. Spr spoorde de aanwezigen aan hun aan slagbiljetten door het bureau ’e laten con- troleeren op een Dinsdag- of Zaterdagavond Voorts worden adviezen gegeven wat be treft de naleving van da wet op het arbeids contract, de Ongevallenwet enz., -waarover spr. In den tweede uitweidde. Indien men moeilijkheden heeft, wande men zich direct tot het bureau voor Arbeidsrecht Betreffende de Centrale Volksbank zette de heer Koopmeiners het bestaansrecht, doel en beteekenis van die Instelling uiteen. Het bestaansrecht ontleent zij aan het bisschop pelijk schrijven van MU> Bai tai tl den wordt aanvaard, dan moet zeker de 100 pet. er uit. De circulaire van den Minister was alleen gericht aan de gemeenten, die al sub sidie hebben. s B. en W. hebben met den uitersten spoed deze bijlage samengesteld, maar ze kon niet eerder verschijnen. De kans om Rijkssubsidie te krijgen, acht spr. uiterst gering, gezien de afwijzing van verleden jaar. Intusschen Is een brief ge richt aan Rijk en Provincie met het verzoek om subsidie. Ook Is den Minister om een onderhoud verzocht. B. en W. hebben ge daan wat zjj konden. Van het voorstel van den heer Vogelaar betreffende den kindertoeslag zullen maar weinigen profiteeren. Men vergete toch ook niet, dat de Provincie zich van de voorwaar den van het Rijk heeft losgemaakt. Hoog stens geeft het Rijk 15 pet. of f 3900. Spr. wil dit bedrag wel graag hebben, maar niet ten koste van de armste stumperds, wier loon niet te hoog is. Spr. Is er van overtuigd, dat de belasting niet verhoogd behoeft te worden, dat er zelfs gereserveerd kan worden. In onze begrooting is gelukkig nog geen krlsis Boven vele ge meenten zjjn wjj gelukkiger. De nood spreekt hier dus niet voor hen. die bezuiniging het eerst In lager loon willen zoeken. Spr. be grijpt niet, dat men van de S_D_A.P ërs zegt, dat ze maar alles elschen. Binnen de gren zen der mogelijkheid doen we alles, wat we kunnen en daarom hoopt spr., dat deze bij lage met groote meerderheid zal worden aan genomen Hart en verstand hebben B. en W. deze bijlage ingegeven. Spr. vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat de heer Sietsma in dit overigens zeer eerbare gezelschap komt. De kinderspeelplaats acht spr. noodig, om de baldadigheid, die verkeerd geplaatste le venslust is, af te leeren. Bovendien wordt hier de grond opgehoogd, om dien later te bebouwen. Spr. acht zelfs meerdere speel plaatsen noodig. maar Keulen en Rome GeroepKeulen en Aken. Waar het hart vol De beide genoemde besturen stellen bet op hoogen prijs het geheele katholieke volk ervan in kennis te stellen, hoezeer blijkens deze gift van onschatbare waarde de geest driftige en edelmoedige actie tot oprichting en instanmiouding van een Partijbureau door den betreurden voorman en leider Dr. Nolens z.g. is gevolgd en gewaardeerd. Deze verrassing, die'(tevens beteekent een erken ning van het verrichte werk aan den on- misbaren sluitsteen van de katholieke partij- organisatie, komt in een stadium, waarin moeilijke tijdsomstandigheden het onver mijdelijk maken, de voor het grootste deel reeds geslaagde Dr. Schaepmanfonds-actie tjjdelijk stil te leggen. Het is een groote vol doening. dat juist in dit stadium dit ge schenk van een schier weergalooze particu liere boekerij op staatkundig gebied het Partijbureau-werk eer.ige stappen komt vooruit brengen in de richting van een vol ledig toegeruste Partijcentrale, waaraan ook volgens den oorspronkelljken opzet een bi bliotheek niet mocht ontbreken. Door dit schitterende geschenk van Mgr. Nolens zg. is als het ware ineens en afdoende de grondslag gelegd voor een bibliotheek van het toekomstig bureau, welke ongetwijfeld een sieraad van het Dr. Schaepmanhuis zal worden Daarover verheugt zich het Partijbestuur van ganscher harte, ook voor het katholieke volk, dat onder normale tijdsomstandigheden zoo gaarne had gezien, dat zjjn milddadige actie voor het Partijbureau zonder onderbre king had kunnen worden afgesloten met de opbrengst in één keer van het voorgestelde stamkapitaal van f 700 000. Doch niet minder verheugt zich de Partij leiding oyer het veelzeggende feit, dat de overleden Partijleider het arsenaal van zijn Hedenavond om kwart na 8 wederom voortzetting van de bekende Conferenties <n de St. Dominicuskerk voor de meisjes boven 17 jaar. Het onderwerp van dezen avond is: „Hoe word ik een karaktermensch?” Ook ouders van meisjes hebben toegang, evenals andere geloovigen. doch kinderen beneden de 17 jaar moeten thuisgehouden worden. In verband met het sluiten der deuren wordt hier nog eens een dringende aan sporing geult, om toch vooral op tijd willen zijn. Heniening Electrtciteitstarieven (Bijlage 16S) B. en W. stellen den Raad voor vast te stellen een verordening tot verordening, bevattende het tarief en Stadsziekenhais. (Bijlage Nr. 163) B. en W stellen den Raad vóór de Veror dening voor het Stadsziekenhuis zoodanig te wijzigen, dat het aantal Regenten van deae installing wordt verminderd van 13 M 10, afzonderlijk over 1930 Gesteld in handen van de commissie van onenoek. Het voorstal aangenomen, ring geschorst wordt. Tegen half zes werd de vergadering her opend. Suppletoir* begroetingen, dienst 1936 In overeenstemming met de adviezen van de commissie van bijstand voor de financiën, stellen B en W. vóór de volgende suppletoir* begroetingen vast te stellen: a. het grondbedrijf, in ontvang en uitgaaf met een totaal van f 2006.62; b. het sportpark bedrijf, in ontvang en uit gaaf op 3417^2. met toekenning van een nadere bijdrage uit de gemeentekas tot dit bedrag, welke uitgaaf reeds bij de inmiddels vastgestelde suppletoire gemeentebegrooting voor 1930 is geregeld; c. het gemeente-slachthuis. in ontvang sn ui gaaf op 22.853.85; d. het bedrijf der gemeentewerken, in ont vang en uitgaaf op 140.841.92; e. het plantsoenbedrijf, in ontvang en uit gaaf op 27.467.45, met toekenning van een nadere bijdrage uit de gemeentekas van 3804.64. welke uitgaaf reeds bij de inmid dels vastgestelde suppletoire gemeentebe- grootlng voor 1930 is geregeld; f. het burgerlijk armbestuur, in ontvang en uitgaaf op f 19.024.41. Aangenomen. Banken Koloniale Bank <)‘sch* Bank Cert. Handel-MU Het Comité voor Woonwagenzorg van de St. Vinoentiusvereenlging, alhier, heeft B. en W. verzocht een In steen opgetrokken lokaal te mogen bouwen op het woonwagen park ten dienste van zijn arbeid voor de woonwagenbewoners. B. en W hebben geen bezwaar tegen den bouw van dit lokaal, mits het daartoe noodig* terrein dan aan ge noemde vereeniglng in huur staan, op denzelfden voet, als waarop de afd. Alkmaar der Ned. Vereen, tot scherming van dieren een stukje grond beschikbaar gesteld bjj raadsbesluit van 9 Februari 1928. Het Comité is bereid, de gevraagde huur van f 5.per jaar te betalen. B en W stellen den Raad voor tot ver huur te besluiten. Als voren. De VOORZITTER; van is.(Gelach). Wethouder WESTERHOF vraagt de heer Hoytink. die de loonen niet te hoog vindt, voor f 3900 zijn eerstgeboorterecht wil ver- koopen. Bjj de werkverschaffing door de provin cie de menschen te plaatsen, zou ons loon kosten, maar we krijgen er niets voor terug. De Provincie krijgt dus werken gedaan, die wij mogen betalen. Spr. zegt toe. dat. zoo mogelijk, de regeling soepel zal worden toe gepast. De circulaire van den Minister hebben we nooit gekregen. De heer GO VERS: En je hebt er niet naar gevraagd. (Gelach). Wethouder WESTERHOF zegt toe, dat een deel van het werk zal worden liltge- steld. tot het antwoord van den Minister binnen is. mits dit geen stagnatie beteekent. Als financier betoogt spr.. dat hij voor de f 3900 subsidie niet uit den weg gaat. De arbeiders zouden dit minder ontvangen. Een late indiening van de bijlagen zal spr. pogen te voorkomen. Het zal heel moei lijk zijn, ook de kleine middenstanders tot de werkverschaffing toe te laten. De grens gaat hier tot arbeiders in loondienst. Bo vendien z{jn deze menschen handenarbeid volkomen ontwend en wordt men pas toe gelaten, als men zes weken niets veidiend heeft. Hoe moet men dat bij kleine mid denstanders constateeren? Deze menschen moeten op andere wijze geholpen worden, b.v. door het verleenen van handelsvoor- schotten. De VOORZITTER neemt het woord over de orde. Het is nu 4 uur en de heeren van den Provincialen Waterstaat zouden het ka nalenplan toelichten. Zl) wachten nu al twee uur en daarom stelt spr. voor, thans geen tweeden termijn te houden en dadelijk te gaan stemmen. Aldus besloten. Het voorstel van den heer Vogelaar wordt verworpen met 12 tegen 9 stemmen. Voor stemden mej. Carols en de heeren Langeveld, Govers, Geels, Hoytink, Bingers, Voniaar. fitotsna au Btou%fiadyK< Op Zondag 4 October 1931 wordt zoowel bij den aanvang als bij afloop het rijver- keer in één richting geleld en wel door de Nieuwpoortslaan In de richting Heiloo en langs den Kennemerstraatweg in de rich ting Alkmaar. Vanaf 12 uur des middags zijn de Nieuw- poortsteeg *n Regullerslaan aan de straat- wegzjjde voor het rijverkeer gesloten. Alle voertulgenverkeer gaat over de Nieuwpoorts laan (Ingang Vierstaten). Voor het Sportpark zijn drie ingangen; ge rekend vanaf den Hout, is de eerste ingang bestemd voor leden van V. V. V. en rijwielen, de tweede Ingang uitsluitend voor voetgan gers en de derde ingang voor auto’s, motor rijwielen en andere voertuigen. Het tarief voor stalling op het terrein is: auto's 50 cent, motorrijwielen 26 cent. Op de Zandersloot. waar een ingang is voor het loopend* publiek, worden geen rijwielen toegelaten en mogen aldaar ook niet aan de hand worden vervoerd. Op het middenterrein wordt niemand toe gelaten. die niet is voorzien van een daar voor geldig* kaart, welke strikt persoonlijk is. Voertuigen mogen niet langer dan noodig is voor het in- en uitlaten van passagiers zich in de Nieuwpoortslaan ophouden. Voor stationneerende rijtuigen en auto’s is gelegenheid bij de Vierstaten. Het is verboden, zoowel in de Nieuwpoorts laan als op den Kennemerstraatweg motor rijtuigen en andere voertuigen onbeheerd te laten staan (parkeeren). Vruchten- en ijswagens worden bij de Vierstaten niet toegelaten. Voetganger*, die zich van en naar het terrein begeven, worden verzocht den rech terkant van den weg te honden. Het einde der motorraces wordt door bel linden bekend gemaakt Na afloop kan het publiek door alle uitganeen. welke op het sportterrein zijn, vertrekken. BU het uitgaan moeten de voertuigen en rijwielen, ook die op particulier terrein ge stald zijn, wachten tot het loopende publiek vertrokken is en is het rijverkeer uitsluitend Eere, wien eere toekomt der de voorwaarden voor de levering van electri- schen stroom door het gemeentelijk electrisch bedrijf te Alkmaar (Gemeenteblad nr. 929). Het gewone tarief wordt van 24 cent tot 22 cent verlaagd. Het vastrechttarief bedraagt per jaar: a. voor woonhuizen tot 200 M2, f 2.40 per 10 M2. ODjjervlakte; b. voor woonhuizen met eene oppervlakte van meer dan 200 M2, voor de meerdere op pervlakte f 1.20 per 10 M2.; <9 c. voor étalage- en winkelruimte f 9.24 per gecontracteerde H.W.; d. voor magazijnen, pakhuizen, kantoren, enz. geopend tot uiterltik 6 uur namiddags f 3.60 per gecontracteerde H W. Boven en behalve de hiervoor genoemde bedragen voor vastrecht wordt de verbruikte stroom berekend tegen 6 cent per K.W.Ü. Voor extra wlnkelverllchting gedurende één of meer maanden per jaar is verschul digd een vastrecht van f 3.per H W per maand. De heer GEELS stelt aanhouding voor De heer KEYSPER verzoekt deze zaak om advies te zënden naar de nieuwe commissie voor de llchtbedrjjven. Wethouder BONSEMA acht dit niet noodig; er zijn voldoende gegevens aanwezig. Mej. CAREL8 verzoekt nadere inlichtingen; niet alles komt spr. duidelijk voor. De heer GEELS vindt deze zaak ook on duidelijk; spr. wenscht een nadere uiteenzet ting. Het voorstel wordt aangehouden. Begrooting dienst 1932 B en W stellen voor deze begrooting met een totaal aan baten en las en van resp. 82.560 en met een totaal aan kapltaals- inkomsten en -uitgaven van 84285.96 af zonderlijk. vóór de gemeentebegrooting vast te stellen, om groote ver raging In rente verlies tr voorkomen. De commissie van bijstand voor de finan ciën heeft in haar .advies ten aanzien van de gemeentebegrooting voor 1932 tegen de begrooting van den keuringsdienst geen be zwaren ingébracht. Aldus besloten Wijziging Reglement van Orde. (Bijlage Nr. 160) In verband met de in dit jaar tot stand gekomen wijziging der Gemeentewet, ver dient het aanbeveling het Reglement van orde voor de raadsvergaderingen In overeen stemming te brengen met den gewjjztgden tekst der wet. Een ontwerp-beslult bieden B en W den Raad daartoe ter vaststelling aan. Als voren. Verbetering afwatering. (Bijlage Nr. 138). Sportpark W. stellen den Raad voor om de sloot - langs de Noordoostzijde van het sportpark mits daartegen bij het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen In Kennemerland en Westfriesland geen bezwaar bestaat te doen bemalen en B. en W. voor de uitvoering daarvan een crediet toe te staan van 1240, nader te regelen bij suppletoire begrooting. Als voren. Verhoor van in den polder „De Schagerwaard" gelegen eigendommen (Bijlage Nr. 161) B. en W stellen den Raad voor, te beslui ten: de in de gemeente Harenkarspel gelegen boerderij met btjbehoorende landerijen, ar beiderswoning en andere opstallen, .kada straal bekend gemeen’e Harenkarspel, sectie C. nrs. 151, 152, 154. 218, 219. 230, 231. 393 394. 397, 436. 393 396, 398. 570. 574. 637, 638, 639, 399. 402 en 450. met ingang van Kerst mis 1931 (het woonhuis met ingang van 1 Mei 1932'. voor den duur van twee jaren. publiek te verhuren onder voorwaarde, dat a. de huurder het recht heeft de boerderij, enz., na afloop van de huur, driejaarlijks tegen taxatie-waarde opnieuw te huren, met dien verstande, dat de huur in elk geval ein digt Kerstmis 1939 (de woning 30 April 1940); b de huurder desgewenscht het perceel sectie C-, nr. 402, aan derden mag weder verhuren; en voorts tegen de door Burgemeester en Wethouders te stellen bedingen. Aangehouden. Gemeenterekening, dienst 1930 B. en W. bieden den Raad ter voorloopt ge vaststelling aan de rekeningen van de in komsten en uitgaven der gemeente en der beheerde takken van dienst (Vervolg) Voortgezet worden de discussies over de werkverschaffing. Wethouder KLAVER doet het genoegen, dat er ten opzichte van de bijlage in haar geheel geen bezwaren zijn gehoord. Deze gingen allen tegen onderdeelen. Deze bijlage staat in het teeken van den toestand van dit oogenblik. De werkloosheid neemt steeds in omvang toe en daarom hebben B. en W. er naar gestreefd, zooveel mogelijk de scherpste kantjes er af te halen. De door den heer Hoytink bedoelde wer ken bij de Plantsoenen komen elk jaar terug. Ze worden opgeschort, om ze in werkverschaffing te kunnen benutten. Het terrein, dat voor speeltuin ingericht gaat worden, kan later als bouwgrond worden gebruikt. Daarop is gerekend bij de voorbereiding. Het trottoir in de Lindenlaan is neg niet gelegd, omdat men rekening moet houden met een grooten verkeersweg door de stad. Voor de door den heer Keesom bedoelde werken zijn nog geen gelden be schikbaar. daarvoor zal geleend moeten worden. De verbetering van de Bokkebcug moet wachten tot het meest geschikte tijd stip, omdat het hier een toegang tot de markt betreft. De brug over de Molentocht moet wachten op de vaststelling van het plan voor het Lyceumkwartier. Den kan alles misschien gecombineerd worden uit gevoerd. Wethouder WESTERHOF doet het genoe gen, dat eigenlijk alleen de heer Hoytink zich tegen de objecten verzet heeft. Met veel moeite hebben B. en W. werk gevonden voor 34 arbeiders gedurende een half jaar. Mogelijk kunnen ook bij de reiniging nog eenigen geplaatst worden. We hebben nu 388 werklooteen, verleden jaar 140 en spr. is bevreesd, dat er nog honderden bij zullen komen, waarvoor we met den besten wil geen werk kunnen vinden. De vrees voor een geweldige aderlating van de gemeente kan niet zoo groot zijn, omdat we voor het geld heel wat terug krijgen en we er toch ook rekening mee moeten houden, dat de menschen in ieder geval steun moeten ontvangen. Spr. hoopt, dat de Raad ook eventueel gelden zal toestaan voor eenige aanvullingswerken, als het college die kan vinden. Dan zal er dezen winter althans geen honger geleden worden. Er worden gelden gevraagd b.v. voor grondophooging; daar krijgt de gemeente dus iets voor te rug. Gelden, besteed aan de verfraaiing van de stad, maken Alkmaar aanlokkelijker voor de vestiging van forensen. De heer GOVERS: Had je ze maar! Wethouder WESTERHOF: Eenige werken hadden misschien kunnen worden uitge steld. maar een verlies beteekenen ze toch niet, tenzij dan eenig renteverlies. Daar komt bij, dat men de arbeidskracht in stand houdt, wat ook van veel belang is. Het verheugt spr. daarom, dat B. en W. met algemeene stemmen deze objecten heb ben aangewezen en dat deze door den Raad niet worden aangevallen. Het pogen van den heer Hoytink kan men alleen maar als zie lig-signaleeren. De heer Hoytink is een ar tist. die eenerzijds het belang van de ar beiders wil hoog houden, maar anderzijds het loondrukken. Het spook van de werkloosheid kan men alleen verdrijven door het licht van betere tijden en die daarnaar streeft, doet goea werk. De V. B.’ers, die uit nature tegen kinder toeslag zjjn, gaan met het voorstel van den heer Vogelaar mee, alleen maar om een eenheidsfront tegen ons te kunnen vormen. Wat de heer Vogelaar wil. nl. het loon voor sommigen tot 100 pet. opvoeren, zal de regeering nooit goedkeuren. Het voorstel is dan ook alleen maar een fraai gebaar. WU hebben, dat de» looaregellog

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5