I. M. K. O ƒ7.50 f7.50 Vermanen t S.J.A.Keosom IN EN OM ALKMAAR Uit den Alkmaarschen Raad Adv artentiën Vliet Co. altijd af cR^larie van è5 VAN PUTTEN OORTMEIJER, Payglop 1 S^AIkmaar is MIENT 25 - ALKMAAR BLADZIJDE TWEEDE BLAD ZATERDAG 3 OCTOBER 1931 TELEGRAFISCH WEERBERICHT STADSNIEUWS KERKNIEUWS OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Aezet door (Bierkade 5 De Oostenrijksche begroeting (Telefoon 1214 CAlkmaar lessen in Machineschriiven. Steno „Groote” en Vol ledige Kantooroplelding zijn anders dan andere lessen. Ze zijn beter. I Vraagt prospectus bij den Kantoorboekhandel - Vertrouwt ow zaken toe aan een deskundige Accountant - Staatsakte M. 0. Oproep van Duitsche socialisten Stadsbussen O Ongeval mM. te 773 1 barometerstand m.M. te 725 9 barometerstand deze gisterenavond in Mariavereeniging zich kostelijk voor- aanwezlgen wel voldaan de Heftige strijd tegen het kapitalisme Ziekenhulp Het Witte Kruis FILMNIEUWS OP VICTORIA- THEATER 107 leese arbeiders. etc. heer Rooster der Retraiten wat L Vrouwelüke leden Derde den I naar NIEUW SPORTTERREIN? EEN I Haar in evenwicht-brenging Districts Arbeidsbeurs zal uit ZONDAGSLUITING APOTHEKEN T ijdsaan wijzing Statuten Spreekuur wethouder den ’t Gat in de Muur Nieuwe zaak van «dra moet betalen, als z’n eigendom tot aan de ouwen tkwijls beweren, dat een teer vertegenwoordigende stelde grond en zin het ge- J-sa K S Q s. O a r. It ALGEMEENE VERGADERING VRIJDAGAVOND IN HET CAFE CEN TRAL. De „Stscrt.” bevat de statuten van de Ver-'- eeniging Zorg voor de leerlingen en oud- Icerlingen van de school voor Buitengewoon Lager Onderwijs, alhier. St. Petrus Canislus Retraitenhuis te Bergen (Noordholland) Vogelaar bij de berekening van deze 90 pöt. den kindertoeslag buitensluiten. Slot van de historie was, dat het voorstel Vogelaar ca met 12 tegen 9 stemmen werd verworpen De heer Geels had zich ditmaal bij s’n economische vrienden van de overzijde aan gesloten Hoogste Clermont, laagste Röst Verwachting: Zwakke tot matigen, Noord- Westelijke tot Zuld-Westelijken wind, licht tot hall of zwaar bewolkt, weinig of geen regen met weinig verandering in tempera tuur. De gisteravond onder voorzitterschap van dr. Pameijer gehouden ledenvergadering van de afd. Alkmaar van de Noordhollandsche Vereeniging Het Witte Kruis, was als naar gewoonte, door slechts weinig leden bezocht. Na lezing en goedkeuring der notulen, volgde een voorstel van het bestuur om van de gemeente aan te koopen een strook grond aan de Gasthuisstraat, ter breedte van on geveer 16 M. en diep 25 M., voor f 15 per Ma, totaal voor f 6000. De voorzitter lichtte dit punt toe en wees er op, dat het terrein in het centrum der stad ligt, op zeer gunstige plaats en dat de koopprijs zeker niet te hoog ge noemd mag worden. Het voorstel werd goedgeiteurd. De agenda voor de algemeene vergadering op 6 October te Amsterdam te houden, werd door den voorzitter toegelicht. Zij lokte geenerlei bemerkingen uit. Ten aanzien van de op de agenda vermelde punten, werd den te benoemen afgevaardigde vrij mandaat verleend. De aftredende bestuursleden, de heeren Saai, Verkade en Woldendorp, werden met algemeene stemmen herbenoemd. Goedgekeurd werd, dat de heer J. Schoorl zitting zal nemen in de commissie voor het nazien der rekening (aftredend err niet her kiesbaar de heer Nouwen). De begrooting, sluitend in ontvangsten en uitgaven op f 10777.50, werd na eenige toe lichtingen vastgesteld. Men verzoekt ons te willen berichten, dat de route van den stadsautobusdienst zooda nig is gewijzigd, dat de bus Regulierslaan voortaan zoowel heen als terug, langs Ken- nemerpark. Ridderstraat. Laat en >00 naar het station zal rijden. STORMWAARSCHL’WINGSDIENST. Geseind hedenmorgen van de Bilt om 9.55 uur aan de posten van Hoek van Hol land tot Nieuwe Sluis: „Attentiesein neer!" De ..Vorwarts" publiceert een oproep van het partijbestuur der 8. P. D., waarin aan het internationale en het Duitsche kapi talisme heftige strijd wordt aangekondlgd. Als doel worden gesteld staatscontröle over de banken, staatstoezicht op het eco nomische leven, bescherming der arbeiders en krisi «maatregelen tegen den nood, hon ger en koude. Tegelijkertijd wordt het standpunt van het partijbestuur medege deeld aan die leden van de partij die nu een nieuwe partij willen stichten. Hedenmorgen om 9 uur viel bü het lossen van balen kunstmest bij den L.T.B aan de Kanaalkade de werkman A Loover met een baal kunstmest van de loopplank en brak zijn rechterbovenann. De heer Stoutjesdijk verleende de «erste hulp en deed den patiënt naar het Centraal Ziekenhuis vervoeren. Over het verzoek van den Alkmaarschen Bestuurdersbond, om aan langdurig werk- 'oozen een ultkeering ineens te verstrekken, is Danderdag reeds een voorpostengevecht geleverd. De wethouder van het Marktwezen. Grond bedrijf en Sportpark, de heer G. van Slinger land is verhinderd. Maandag as. zijn spreek uur ten stadhuize te houden. üzerwerkers, 1 voeger. 20 transportarbeiders. Geplaatst: 7 grondwerkers. 2 schilders. 1 voeger, 1 sigarenmaker. 1 straatmaker, 5 losse arbeiders. Alkmaar, 3 October 1931. De Directeur voomoemd. ED. VAN DEN HEUVEL. De langdurige onderhandelingen tusschen de Oostenrijksche regeering en de verschil lende partijen over de wet tot «het in even wicht brengen der begrooting, hebben heden morgen om half twee tot een overeenstem ming geleld. De totale som van de in het program ge- eischte besparingen is verkregen. De wijzi gingen betreffen hoofdzakelük het vraag stuk van de verlaging der ambtenaarssalaris sen. De flnancieele commissie heeft besloten de reoactie van het wetsontwerp door een sub commissie te doen uitvoeren. Hedenmiddag te ongeveer 5 uur zal de opening plaats hebben van een nieuwe zaak op den hoek Korte Nieuwesloot en Konings weg. Hier is gevestigd het magazijn .De Congo”, waarin een uitgebreide collectie verpakte wa renu, zooals boter, jam, blskwle enz. op smaakvolle wijze in keurig verlichte étalages zijn uitgestald en tot koopen lokken. De betimmering uitgevoerd door den heer Hoekmeijer, doet het goed, terwijl de firma gebr. Jansen zich niet onbetuigd liet met de levering van de eUage-artUtelen.' In het Victona-theater aan de Langestraat, gaat deze week de Fransch sprekende film „Het Cafétje”, naar de roman van Tristan Bernard. Hoofdpersoon van deze uitstekend gespeelde film is Maurice Chevalier, de bekende gentleman-zanger. Het Cafétje is een heerlijke klucht, uit stekend geschikt om in dezen malaise-tijd de zorgen eens voor een uurtje weg te lachen. Te meer, waar hier de bankbiljetten zoo gezellig ritselen, een geluid, dat in deze dagen te zeldzaam is, om het niet te waardeeren. Natuurlijk zou Chevalier Chevalier niet zijn, als er niet een menigte chansons in deze film kwamen sentimenteele en guitige, maar alle gezongen op een wijze, zooaïs deze Franschman dat alleen kan. De inhoud Albert Loriftan, de vroolijke kellner van het kleine café, erft op een goeden dag een slordige 5 millioen francs. Hij weet dit nog niet, maar wel z'n lichtelijk inhalige patroon, die het hoort van den advocaten klerk. Samen bedenkt dit stel een truc om ook een deel van de kluif te krijgen. Men zal Albert een contract laten teekenen om 20 laar in dienst als kellner te blijven, op boete van 40.000 francs. In de hoop natuurlijk, dat de nieuwe millioenair graag dit sommetje zal betalen om van het contract af te komen. Helaas doorziet Albert de truc. Hij blijft overdag in dienst, maar gaat 's avonds en 's nachts naar de plaatsen waar de heele en halve wereld zich amuseeren, naar Mont martre, en Montparnasse. Hier krijgt hij genoeg kennissen maar meestal is dit brand hout. Na een heele reeks allerzotste avonturen, blijkt vriend Albert toch zijn vroolijk hart op de rechte plaats te hebben gehouden hij weet tenminste het echte goud van het klatergoud te onderscheiden en verlooft zich met de eenvoudige dochter van den café- ei ge naar. Zooals gezegd, een film, waarin Maurice domineert. Echter met zóó. of ook de ande ren krijgen een goede kans. Waarvan vooral de sloome kokshulp, Paul een dankbaar gebruik maakt. Het bijprogramma is als altijd goed ver zorgd met Paramount- en Polygoonnieuws, een aardige dierenfilm en natuurlijk een geestige Max Fleischner teekenfilm. Volgens de filmkeuring geschikt voor alle leeftijden, maar wij zouden het liever tot volwassenen beperken. Hg applaus, heeft. Een eigen magazijn- gebouw. Daarna kwam het belangrijkste punt aan de orde het stichten van een magazijn- gebouw. De door den heer Saai, architect, ontworpen teekeningen, circuleerden in de vergadering en werden nader toegelicht, waarop de voorzitter nog nadere mededee- lingen deed over de inrichting van het ge bouw en het magazijn, waarbij ook is gedacht aan het maken van een werkplaats, waar kleine reparaties aan de verplegingsartikelen zullen kunnen worden verricht. De verstrek king van ijs zal voortaan ook aan Iftt magazijn geschieden, zonder dat men eerst naar een apotheker zal moeten om een briefje. Ge zorgd zal worden dat daar steeds iemand aan wezig is, ook des nachts. Het gebouw zal met het front komen aan de Gasthuisstraat. De magazijnhouder zal boven het kantoor komen te wonen. De voorzitter stelde vast, dat er nog veel te doen zal zijn, alvorens het gebouw gereed is, ook ten aanzien van het financieele ge deelte. Hierbij zegde hij toe, dat alles gedaan zal worden om goed uit te komen. Spreker was overtuigd, dat alles wat met den bouw in verband staat, wel goed zal afloopen, de vereeniging staat er best voor, er gaan wel eens leden af, maar dat komt dan meestal door verhuizing. Daartegenover staat, dat er dagelijks nieuwe leden geboekt kunnen worden, want iedereen is overtuigd van het nut van Het Witte Kruis. De gevraagde machtiging om tot stichting van het gebouw over te gaan, werd aan het bestuur verleend. Het bestuur werd tevens gemachtigd de noodigé regelingen te treffen om de zaak tot een goed einde te brengen. De heer W Vorsthuijsen betuigde zijn spijt over het geringe bezoek aan deze alleszins belangrijke vergadering. Hij feli citeerde het bestuur met de verkregen mach tiging, waardoor een hartewensch van den voorzitter en den secretaris vervuld zal wor den. Vooral zij hebben verbazend veel werk gedaan, om eindelijk tot dit resultaat te kun nen komen. Spr. maakte zich geen oogenblik ongerust over het welslagen, ook van het fi nancieele gedeelte van het plan. De afdeeling Alkmaar van Het Witte Kruis zal nu het best en het mooist ingerichte magazijn krijgen. Spr. hoopte dat hetvoor de andere afdeelin- een aanduiding mag zijn om met dezelfde volharding te trachten een goed magazijn- gebouw te krijgen. (Applaus). Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werd aangewezen de heer D. Saai en tot diens plaatsvervanger, de heer W. Vorsthuijsen. Na rondvraag volgde sluiting door voorzitter. De Ver Schouwspelers onder leiding Pierre Mols stellen zich voor om op Dinsdag 6 October as.. des avonds te 8 uur, in X Gul den Vlies hier ter stede een enkele voorstel ling van het dol-komische ,,’t Gat in de Muur", blijspel in 4 bedrijven, door Yves Ml- rande. te geven. Men zal zich herinneren, dat dit zelfde gezelschap dit voorjaar eveneens In X Gul den Vlies een succesvolle opvoering van ,.De Rozenkrans” heeft gegeven, waarvoor een zeer groote belangstelling bestond. Pers en publiek roemden vooral het uitstekende spel Toen de Waterstaatsheeren hun kanalen wijsheid in de vroede hoofden hadden ge goten. was het reeds na vijven en werden enkel nog maar de hanierstukken afgedaan. Wat slechts even belangrijk was. bleef lig gen. zooals b.v. de nieuwe regeling der elec- trlciteltstarieven. We betreuren dit laatste heelemaal niet want een dergelijke. vooral voor den middenstand zoo belangrijke aan gelegenheid, eischt rustige bestudeering en behandeling. Maar voor beide was ditmaal de tijd te krap toegemeten geweest. der artisten. Er wacht U E insdag een zeer amusant blijspel. De prijzen zijn zeer matig. Komt daarom in grooten gefale naar ,’t Gat in de Muur" Arnhems! he Crt.: Er was den stadsschouwburg weer ren dankbaar ap- plaudisseerend publiek. d< heeft geamuseerd Nieuwe Amhemsche CrtS; heeft zich wonderwel geamuseen (Tal In de Muur Bredasche Crt. hebben een zeer Dominicus We vestigen de aandacht van de parochia nen van St Dominicus op een in dit num mer voorkomende advertentie, waarin wordt medegedeeld, dat de betaling der plaatsen velden dient te geschieden Maandag as. des avonds van half 8 tot half 9 uur aan het kantoor van de Noorderbank, Langestraat. Gecpend van 912 uur. Voor werkgevers van 9—1 en van. 25 uur. Op Maandag en Donderdagavond van 78 uur Bemidde ling voor kantoorpersoneel op Maandag- en Donderdagavond Voor vrouwelijk personeel afzonderlijke Ingang. Bemiddeling kosteloos. De Directeur van bovengenoemd Bureau .maakt bekend, dat heden staan ingeschre ven 2 autogene-lasschers. 2 bakkers. 7 bank werkers. 2 betonwerkers, 1 borstelmaker. 2 boekbinders, 2 boerenarbeiders, 10 chauf feurs. 1 electro-technlcus. 5 electriclens, 34 grondwerkers. 1 Incasseerder, 9 kantoorbe dienden. 1 kellner, 2 ketelmakers, 6 klin kers. 2 kistenmakers. 1 kleermaker. 1 let terzetter. 1 koetsier. 1 Icodgieter. 4 mach, houtbewerkers. 2 machinisten, 6 magazijn bedienden. 13 metselaars. 2 metaaldraaiets, 6 meubelmakers 3 monteurs. 21 opperlieden, 7 pakhuisknechts. 2 plaatwerkers. 1 scheepsbouwer. 5 schilders, 1 schoenmaker, 6 sigarenmakers. 2 sorteerders. 1 smid. 1 steenbikker. 1 stoker. 1 traatmaker, 4 stof feerders. 7 stucadoors. 2 suikerbewerkers. 1 tandtechnlker. 24 timmerlieden. 5 tuinlie den, 1 vuurwerker, 1 wlnke1b4d?St»de. 13 nog niet vastgestelde plan mag gebouwd worden. Gevolg Is, dat enkele grondeigenaren en bouwers, die op de tot nu toe gevolgde wij ze wilden voortgaan, gedupeerd werden en zich wendden tot den Raad, waar de heer Covers als hun kampioen optrad. Wethou der Klaver kon zich echter met succes ver dedigen. Immers deze zaak behoort niet in den Raad thuis, maar staat nadrukkelijk ter competentie van B. en W.. die volgens de wet niet anders kunnen doen, dan het ver zoek afwijzen. X Is heel jammer, dat het zóó moest loo- pen. In dezen tijd van werkloosheid is de bouw van 9 huizen, waarbij 'n dertig duizend gulden verloond worden, van het allergroot ste belang. En we kunnen helaas niet in zien, dat er spoedig een beslissing zal ko men. Uitbreidingsplannen plegen nog al eens een langen lijdensweg af te leggen, vooral wanneer er, zooals hier, tegen geprotesteerd wordt. Over de plannen zelf durven we nog niet te oordeelen. X Lijkt ons wel voor eenigen twijfel vatbaar, of wegverbreeding door het afhakken der voortuintjes, een ideale oplos sing is. Ook gelooven we niet, dat een half open bebouwing verderop, terwijl het mooi ste weggedeelte, het voorstuk, gesloten be bouwing heeft, het geheel wel zooveel mooier maakt. De boel is hier nu eenmaal verknoeid. Het publiek •d met dit De Ver Schouwspelers goede vertolking gegeven van dit onschuldige blijspel De Vér. - Schouwspelers vormden gisterenavond een fi homogeen ensemble, dat. gelet op het krach- Na veel zwoegen en zweeten is Alkmaar weer een toonbaar voetbalveld rijker ge worden. Een elk, die niet vreemd is in de Alkmaarsche voetbal-wereld begrijpt aan stonds, dat wij het terrein van de Alkmaar sche Boys aan den Heilooerdijk op het oog hebben. Wat de leden van die vereeniging onder leiding van Siem Bak met bescheiden mid delen hebben weten tot stand te brengen, verdient respect, zoowe, van vriend als tegenstander. Zoo zijn, naast een goede af zetting langs den weg o.a. een kleedkamer, waschkamertjes en een toiletinrichting ver rezen, terwijl het in de bedoeling ligt, het volgend jaar nog een kleedkamer te bouwen. Zondagmiddag a.s. om half 3 spelen de Alkmaarsche Boys tegen Meervogels I Zaandam. Men neme eens een kijkje. Op a.s. Zondag 4 October zal de apotheek van Mevr. SchoutenOele. Koorstraat 47, geopend zijn; de andere apotheken zijn ge sloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maan dagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft is gedurende de geheele daarop volgende week 's nachts geopend. De andere apothe ken zijn behalve 's Zondags en op feestda gen ook gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur Cs Zaterdags 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. Een onderwerp, dat in de laatste weken nog al wat stof heeft opgejaagd, is het nieu we uitbreidingsplan voer de terreinen aan den Westerweg voorbij de Krocht Men weet, dat aan en ten Zuiden van deze ideale speelplaats onzer jongensjaren een heele buurt is verrezen. Gebouwd is een aaneengesloten reeks wo ningen, wat in deze houtrijke omgeving naar onzen smaak niet op z'n plaats is. Maar te gelijk is uit begrijpelijke zuinigheid zóó ver naar voren gebouwd, dat de weg voor een’eenlgs.zins beteekenend verkeer meters te smal is. Dit alles was mogelijk, doordat voor dit kwartier nog geen bindend uitbrei dingsplan was. Sinds 1 Augustus j.l. echter geldt een nieuwe wetsbepaling, dat hangende de pro cedure over een uitbreidingsplan, op de be- Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken 3. het bouwrijp maken van den gemeente grond ten Noordoosten van den Bergerweg. 4. het bouwrijp maken van den gemeente grond ten Zuiden van de Verlengde Land- straat. 5. uitbreiding van de algemeene begraaf plaats, 6 het maken van een toegangsweg het oudeliedentehuis van de Vereeniging „Westerlicht". Al dit werk is te beschouwen als werkver ruiming temeer daar enkele werken zul len worden aanbesteed, zóó dat een vast percentage der werklieden via de arbeids beurs in een bepaalde volgorde uit werk- looze Alkmaarders zal geleverd worden. Verder zijn er nog een aantal verbeterin gen aan wegen, plantsoenen, grachten riolen voorgesteld, die in engeren als werkverschaffing zijn te beschouwen. Op het eerste gezicht is het een geweldig groot bedrag dat hier gevraagd wordt, maar men verge te toch niet, dat nu reeds het aan tal werklooeen 380 bedraagt, tegen 140 het vorig Jaar. Hoe groot zal dit getal in bet midden van den winter dan niet zijn. En met al deze objecten en die er misschien nog bij gevonden worden beteekent dit toch nog maar werk voor hoogstens 160 man gedurende zes maanden. Wie zal tegenspreken, dat deze problemen tot de zwaarste behooren, die de overheid ir. deze ernstige crisistijden krijgt op te los sen? Wij verheugen ons van harte, dat het B en W. van Alkmaar gelukt is, zooveel werk- objecten te vinden Want dit staat voor ons vast: liever honderd duizenden voor werk verschaffing. dan tienduizenden voor steun, waar geen arbeid voor gepresteerd wordt. Onderhouden moet men de menschen toch; de tijden zifn gelukkig voorbij dat iemand, bulten zijn schuld zonder werk, aan den honger wordt prijsgegeven. En dan liever 23 gulden per week betalen voor arbeid, dan 15 gulden voor steun met z’n nasleep van moreele ellende Met uitzondering van den heer Hoytink, waren' alle leden het dan ook over deze ob jecten eens. Anders stond het echter met de uit te be talen loonen. Hierover woedde weer eenzelf de strijd als op 11 November 1.1. tot de be- Zooals wij hierboven reeds schreven, werd het groote debat over de werkverschaffing op eenigszlns verrassende wijze afgebroken. Doch niet dan nadat de helft der raadsleden hun voor- of tegenstemmen uitvoerig had gemotiveerd De bijlage, waarin deze materie door B. en W. was gegoten, kan gevoglijk in tweeeën worden gesplitst. Het eerste gedeelte geeft aan de objecten van werkverschaffing of werkverruiming, welke voor dit jaar zijn ge vonden. Het totaal der hiervoor geraamde kosten is niet minder dan ruim 4 ton! Tot beter inzicht in deze zaak willen we hier nog eens afdrukken, wat voor dit bedrag tot stand zal komen. Eerstens zullen worden aanbesteed: 1. het dempen van de oude Houtvaart. 2. Het verbreeden van den Bergerweg tus schen den Hoeverweg en de Barnebrug. treffende terreinen niet in strijd,met dit' -u.; kende crisls teid heeft. Alle partijen namen ook nu weer het reeds bekende standpunt in. „Toegeven aan den eisch van 38 ct. grond- loon om de regeeringssubsldle te verkrijgen” zei de oppositie: waar tegenover de meer derheid stelde, dat een loon van 43 cent zeker niet te hoog is en dus ondanks de regeering gehandhaafd dient te worden. Nieuwe elementen in het debat waren er zoo goed als niet. Alleen dient dit eigenaar dige feit geconstateerd: de oppositie nu precies hetzelfde voor <38 cent loon met kindertoeslag van 4. 3. 2 enz. cent, echter zonder de beruchte restrictie van vo rig jaar) als toen door de katholieken ver geefs werd bepleit. Eigenaardiger nog. dat dit voorstel door de meest verwoede tegen standers van kindertoeslag, de V. B. en V. D. werd ondersteund. Dat is nu politiek! De heer Vogelaar verdedigde dit voorstel heel handig en met veel klem; beter dan de heer Hoytink, die in zijn zucht tot getuigen de tegenstanders noodeloos prikkelde. Toch maakte zelfs de handige tacticus Vogelaar hier een ernstige fout. Terwijl hij zijn voorstel enkel rechtvaardigde met den wensen om de rljkssubsldle te behouden (nóch hij. nóch zijn medestanders vonden 43 cent uurloon op zich zelf te hoog) had hij een bepaling ingeiascht welke automatisch het verkrijgen van dit subsidie uitsloot. Het betrof hier de bekende, door de regeering dwingend voorgeschreven beperking, dat in geen geval meer mag worden betaald, dan 90 pCt. van wat in het vrije bedrijf verdiend werd. In de goedheid «Uns harten wilde de heer Men schrijft ons Bovengenoemde vereeniging, wier doel, n.l. het verstrekken van versterkende mid delen aan behoeftige zieken van alle gezind ten, in den loop der jaren langzamerhand wel algemeen bekend mag worden veronder steld in onze stad, komt weer haar jaarlijksche beroep doen op de milddadigheid der bur gerij, want haar werk verricht zij gaarne, doch rekent daarbij op den steun der inge zetenen, die haar trouwens nooit hebben beschaamd. De aanvragen geschieden nage noeg alle op medisch advies, zoodat geholpen wordt diir, waar het inderdaad noodig is. Menigmaal is deze hulp, hoe bescheiden ook, zelfs in gezinnen, waarin nooit onder stand genoten wordt, in tijden van ziekte, een uitkomst geweest. Het bestuur wenscht niets liever dan aan alle aanvragen te vol doen, doch moet wel eens weigeren, met het oog op de financieen. Dit valt het bestuur reeds zwaar, doch hoe teleurstellend moet dit voor de patiënten zijn Daarom is elke gift hartelijk welkom op de lijsten, die in de a.s. weken weer zullen worden aangeboden door eenige dames, die zich geheel belange loos uit sympathie voor het goede doel, spontaan daartoe hebben bereid verklaard, het bestuur buitengewoon waardeer.. Ieder, die iets bijdraagt, kan overtuigd zijn dat hij of zij werkelijk geholpen heeft om in den nood van zijn medemgnsch een kleinen lichtstraal te brengen. Wanneer men alleen maar denkt aan wat het is om „ziek” te zijn en bovendien „behoeftig,” dan kan het niet anders of men zal naar vermogen willen medehelpen veler nood te lenigen en dan zal dit ook. naar wij hopen, uit de op brengst der lijsten blijken. Door het vertrek van mevrouw Verwaal- van Schaardenburg uit Alkmaar verliest Ziekenhulp tot haar spijt, haar actieve presi dente. Mevrouw G. Ringers-Wolzak zal deze functie tijdelijk waarnemen. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat in het afgeloopen jaar is verstrekt aan 112 personen: 6164 L. melk; 38 L. room; 45 L. karnemelk: 746 eieren en 16 K.G. vieesch. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in den nacht van 3 op 4 October a.s te 3 uur de stadsklokken één uur zullen worden terug gezet. Alkmaar 23 September 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. 912 Oct. Gereserveerd. 13— 18 Oct. Melsjes-Congreganisten 1725 jaar. 6.50. 1821 Oct. Heeren Middenstand 10.00. 2427 Oct. Gehuwde mannen. J 6.50. 27—30 Oct. Dames, 10.00. .36 Nov. Meisjes-Congreganlsten, 1725 iNk. 6 50 21—24 Oct. Orde t «JO- 69 Nov. Heeren Kerkzangers. 6.50. 1013 Nov. Gehuwde vrouwen, f 6.50. 1417 Nov. Mannen en Jongelingen. 6.50. 28 Nov.—1 Dec. Jongelingen (St. Joseph- Gezellen es.) 6.50. B. en W. hadden voorgesteld, dit adres in hun handen te stellen om advies. De heer Vogelaar vond dit niet den juisten weg. Vol gens hem behoort dit adres bij Maatschap pelijk Hulpbetoon. Acht dit instituut inwilli ging van het verzoek noodzakelijk en kan het dat uit de gewone middelen niet finan cieren, dan pas mag het in den Raad ko men, welke de suppletoire begrooting van M. H. heeft goed te keuren. Wethouder Westerhof betoogde, dat men gerust aan B. en W. kon overlaten advies uit te brengen. Misschien adviseeren wel het adres aan M. H. te zenden. Naar onzen smaak was dit betoog niet erg sterk. Waarom deze tusschenschakel. als de logische weg recht voor je ligt? Bovendien achten we het principieel fout, dat hier geraakt wordt aan de autonomie van M. H. Als B. en W eenmaal in een bepaalde rich ting geadviseerd hebben en de Raad een uitspraak heeft gedaan, staat M. H. in z'n beslissing niet geheel (Tij meer. Met 13 tegen 8 stemmen kreeg de wethou der zijn zin, waarbij we willen opmerken, dat in dit geval niet het dertiental stemde, doch dat de heeren Geels en Keys- per met de belde V. D -ers van plaats had den gewisseld. ..Het nut van openbare behandeling" zou 't opschrift kunnen zijn van dat hoofdstuk onzer gemeentelijke historie, waarin vermeld wordt, dat ieder grondeigenaar aan de Po- pelmanslaan f 200 hjj den moed heep Landstraat vol tel Men hoort zoo openbare zitting o lichamen eigenlijk overbodig is, omdat toch reeds vooruit vast staat, hoe A en hoe B zal stemmen. Het beste bewijs dat deze stel ling in haar algemeenheid niet opgaat, is Donderdag geleverd bü de behandeling van bovengenoemd voorstel tot verkoop van grond aan de Popelmanslaan. In de commis sie was de wethouder mordibus tegen het voorstel Ringers om als ^en soort servituut f 200 te leggen op ieder perceel aldaar, we gens waardevermeerdering door de ligging aan twee straten. Doch nauwelijks had de heer Ringers in openbare zitting een pleidooi van nog geen 5 minuten gehouden, of de heele Raad büna ging met hem mee. terwijl als hoogste triomf voor den voorsteller, de betrokken wethouder van zün bekeering blijk gaf door voor het voorstel van zün opponent te stemmen Allen leden word?n aangespoord, deel te nemen aan de Bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood te .Heiloo die Maandag 5 Octo ber plaats heeft. De bus vertrekt 2.20 uur vanaf den Nleuwlandersingel. Ook nlet- leden kunnen deelnemen J HET BESTUUR X Is een feit, dat, wanneer het onder werp „werkverschaffing” aan de orde is, de raadsjournalisten nooit hebben te klagen over gebrek aan werk. Werkverschaffing en al wat daar mee annex is, werkt op de op- positlc als een roode lap op den stier, terwijl het aan sommigen van het regeeringsbloc de met belde handen aangegrepen gelegenheid biedt om van hun innig meevoelen met het droeve lot der werklooeen te getuigen. We gelooven graag, dat belde groepen mee nen op die v'üze het best X algemeen belang te dienen en dus „naar eer en geweten” handelen, maar het noodlottige gevolg van dit fel aanvallen en even fel getuigen is, dat we periodiek ieder jaar een middag ver knoeien met het aanhooren van redenee- ringen en argumenten, welke geen van alle den gloed der nieuwheid meer bezitten. Dit jaar echter is aan de debatten een even onverwacht als gelukkig einde geko men. Toen n 1. een tiental raadsleden in kortere of langere speeches hun opinie ge demonstreerd hadden en wethouder Wester hof op büna ouderwetsche wijze een uur- lang zün geesteskind had verdedigd, kwam plotseling de Burgemeester met het voorstel van orde, om nu maar ineens te gaan stem men. De reden van deze ietwat ongewone handelwüze was, dat in een der fraaie ver trekken van ons stadhuis al twee uur lang een aantal héél hooge heeren van den Pro vincialen Waterstaat zaten te wachten, om in het heilige der heiligen te worden toege laten. En daar het niet geraden is dergelüke machthebbers te ontstemmen, voelde de ge heele Raad met den voorzitter de noodzake- lükheld om de debatten te beëindigen. Zoo dat de briefjes vol aanteekeningen voor een geestig antwoord of een scherpe repliek, zü het dan met een diepen zucht gelaten in de edelachtbare actentasschen konden op geborgen worden. Of de belooning voor deze van mannen moed getuigende daad evenredig was aan de grootte van het gebrachte offer, vermo gen wü niet te beoordeelen. Want toen de hooggeleerde provinciale leeraren, vergezeld van schoolborden en landkaarten, hun joyeuse entrée deden, werd het publiek, mitsgaders de pers verzocht, zich een uurtje elders te gaan amuseeren. Zoodat wü voor alsnog den lezers de geheimenissen van aller lei provinciale kanalenplannen etc. niet kunnen onthullen. De zitting begon ditmaal weer eens met de beëediging van een nieuw lid. Den H. C. Stoutjesdük was de eer beschoren te genover den voorzitter op plechtige wüze te bezweren, dat hü niets onedels en onwettigs gedaan had om tot lid van den Raad te worden gekozen, terwül hü tevens trouw beloofde aan dé grondwet en de wetten des Rüks. Na dit streng-officiee! eedsformulier vol gen altüd enkele minder plechtige, maar daardoor dan ook hartelijker woorden van den voorzitter. Fijntjes worden dan de ver diensten van den nieuwbenoemde In meer profane burgerleven naar voren bracht en aanknooplngspunten gezocht tus schen deze deugden en talenten én de eischen, welke het leven als raadslid zal stellen. De heer Stoutjesdijk werd vooral gepre zen voor z’n werken ih het belang van het onderwijs, terwül zeer terecht de voorzitter er op wees, dat ieder Alkmaarder hem kent als den grooten eersten helper bü ongeluk ken. Moge hü in deze laatste functie in Raad nooit behoeven op te treden! Gewoonlijk beantwoordt een nieuwbe noemde de voorzitter! ijke rede met een die pe buiging, of een bedeesd gestameld: ..dank u”. Heel begrijpelijk, want zelfs zü. die een duizendkoppig auditorium met het grootste gemak toespreken, voelen zich bü de eerste kennismaking met deze plechtige omgeving ietwat door schuchterheid bevangen. Niet alzoo de heer Stoutjesdijk. Hü heeft al bü zooveel, ongelukken geholpen, dat deze gebeurtenis hem absoluut niet sprakeloos maakte. Integendeel, wat vóór hem nog wel niet zal zün ..dagewesen hü verbond aan zün dankwoord zoowaar een politieke geloofsbe- lüdenis, toen hü verklaarde te zullen stem men voor alles, wat hü achtte te zün in X algemeen belang, onverschillig of het kwam van uiterst rechts, dan wel van uiterst links. Dat zün woorden die klinken als een klok. Maar de nieuwe Vrljheidsbonder is niet de eerste die deze gulden theorie verkondigd heeft. Waarschünlijk zelfs zullen zeer velen met deze zelfde voornemens bezield, den weg van het openbare leven betreden hebben. X Is echter de praktük van het politieke partijenstelsel, dat maar al te dikwijls ook de ze goede voornemens dienen als tegels om den weg naar de hel te plaveien. Of de heer Stoutjesdük gelukkiger zün? We helpen X hem hopen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 13