f Landbouw Visscherij en L_ S ch |DRAlSf|U LUTJEBROEK De glijdende huurschaal T"-LEEUWARDEN* J PROVINCIAAL NIEUWS URSEM M.KATEB ALKMAAI» MIENTi^ z< ge Tl gr I4van\ALKEMBURG*S--| iLEVERTRAArl 1 TEXEL WAARLAND ZWAAG HOORN WARMENHUIZEN WOGNUM UITGEEST ENKHUIZEN MEDEMBLIK VENHUIZEN BEEMSTER URSEM ZIJPE B VI d. A.N. Tuin- 3274 3535 35 4300 Fancy-fair een avond om tl h si 1< f» re vU In ee vn va id< de wi in kii op dn Re M] Co tei zof W€ he Fa M bie en I luk hu de en we vcx zul Dti men. aanmelden lel Z< all lei ZONDAG 4 Oct., de H.H. Missen te half 8 en 10 uur Hoogmis; kwart over 2 Vespers. Daarna Mariacongregatte voor jongelingen en jongens. Voordracht Op de voordracht voor hoofd der school te Midden-Eierland komen voor de volgende candldaten: 1. O. M. Plomp te Rotterdam; 2. A. J. M. Bouwen» te Amsterdam. worden nen van behoud Gevonden: een big. een auto- en 1 Schouw De jaarlfjksche najaarsschouw over tochten, vaarten en slooten in den pol der Waarland zal gehouden worden op Woensdag 14 October ais. Schouw De jaarlljksche najaarsschouw ?al alhier dit jaar worden gehouden op 28 October. R. K. Kiesvereniging De R. K. Kies vereniging vergadert Maandag 5 October in café de Lange ter verkiezing in twee vaca tures en voor twee periodiek aftredende leden van het Polderbestuur. Personalia. De heer H. Groot, alhier slaagde te 's-Gravenhage voor radlotelegra- fist en verwierf het certificaat 2e klasse. Volontair secretarie held tot Politie sell, een horloge, een portemonnaie pond boter. Witte Kruis De aid Witte Kruis VenhuisenHem hield een algemeene gadering In het lokaal van den heer Mlchiel, z. van Petrus Johannes Witte en Aagje Oud Johanna, d. van Hendrik Volkers en Cornelia Johanna Eskes Ma ria Elisabeth, d. van Cornells Teeeel en Anna Catharina Bakker. schap en Johanna Haise ma; Adrianus, z. van Jacob Kreeft en Neeltje Cornelia van der Knap; Simonetje. d. van Marlnus Ge rard van Boven en Geertrui Kolle; Helena Camelia, d. van Jurjen Kuipers en Jan netje Dogger. Ondertrouwd: Jan Cornells Dros en Rn- gelina Elisabeth Witte; Meelaas Christi aan Bernardus Ran en Margaretha Corne lia Zjjm; Adrlaan Johan Hoogerwerf en Jantje Dijker. Getrouwd: Cornells Dogger en Vrouwtje Boon. Overleden: Heintje Barhorst, 7 maanden, d. van Gerardus Cornells Garhorst en Mar- retje Smit. Burgerlijke Stand over September 1931 Geboren: Johannes, s. van Tamls van Baar en Anna Dudink Lucia Maria, d. van Nioolaas Dol en Lucia Maria van dec Gullk Nieuw bankgebouw B. en W. van Zljpe hebben aan het bestuur der Ooöp. Boeren leenbank te Bchagerbrug vergunning ver leend tot het bouwen van een bankgebouw met woning aan den Schagerweg te Scha- gerbrug. tegenover het woonhuis van den burgemeester. Laten we een voorbeeld nemen Eigenaar-en pachter omstreeks het einde van het jaar de huur besprekend voor het vervolg, komen samen tot de conclusie dat een billijke huur over het afgeloopen jaar zou zijn geweest tao.per bunder, en de gemiddelde kaasprijs is geweest de ..canon” uus de ge- dat de regeering toch moge overtuigd worden van verkeeren en de funeste loosheid welke onvermij de regeering niet met directen steun komt. Daarna volgt sluiting met den Chr. groet. Correspondent Arbeidsbemiddeling In plaats van den heer J. Homan, die uit Zuld- Zjjpe Is vertrokken, is tot correspondent der arbeidsbemiddeling voor Zuid-Züpe door B. en W. benoemd de heer H. van der Hejjd* n. gemeente-veldwachter te Burgerbrug Een nieuwe methode voor het billijk verhuren van weiland voor melkbedrijven Witte Kruis Woensdagavond werd een algemeene ledenvergadering gehouden van de N. H. Vereenlging ..Het Witte Kruis** afd. Warmenhulsen in het lokaal van den heer Slikker. Diverse ingekomen stukken en mededeelin- gen werden voor kennisgeving aangenomen Voor de vacature als lid van het Hoofdbe stuur werd besloten Michels te steunen. Ver volgens zal gevraagd worden of de kosten van verpleging In het Herstellingsoord „Helde- heuvel" te Hilversum niet lager gesteld kun nen worden, daar door deze instelling over 1930 een winst van 25 mille is gemaakt. Als afgevaardigden voor de algem. verga dering werden gekozen de heeren S. G Rijp- ma en H o. Rjjs. Na rondvraag volgde sluiting der vergade ring Voor meer dan 8o belangstellende boeren uit wijde omgeving van Purmerend, hield de Hoogeerw. Heer Deken A. Hollenberg op een vergadering van de parochiale afdee- ling van den L.T.B. een rede over boven staand onderwerp. De vergadering werd met een kort toe passelijk woord geopend door den heer N. AI, voorzitter van de afdeeling van de L.T.B., die er op wees dat het onderwerp door den Hoogeerw. Deken te bespreken, de volle belangstelling zou hebben van de boeren omdat er sedert vele jaren is gebleken dat de landpacht beschouwd wordt als een spe- culatieobject, waarbij van eenige bestaans zekerheid van den pachter geen sprake is. Den Hoogeerw. Heer Deken Hollenberg brengt spr. hulde voor zijn voortdurende belangstelling in het wel en wee van den boerenstand en inzonderheid voor zijn stre ven om in de moeilijke kwestie voor het pachtvraagstuk verbetering te brengen. De Hoogeerw. Deken zijn rede aan vangende, zegt dat de groote opkomst op deze bijeenkomst wel de nood der tijden be wijst, en het doet hem genoegen over deze zaak tot zoovele boeren te mogen spreken. De boerenstand is eenbelangrijk onderdeel van de Maatschappij en de Kerk interesseert zich bijzonder voor dien stand» want hij is de oudste en eerbiedwaardigste stand in de maatschappij. De positie van den boerenstand welke feitelijk reeds na den zondenval van Adam in moeilijkheid is gekomen, is thans wel zeer slecht, ja bijna noodlijdend. De oorzaken daartoe zijn vele. Velen zeggen de sociale lasten zijn te hoog. Doch spr. vraagt is 't zegel tjesp lakken nu zoo erg Dat kan den nood van de boeren niet geven, zeker niet van de melkveehouders. Doch bovendien moet men niet aan het loon van den werkman tornen, want het loon der boerenwerklieden is in 't algemeen niet hoog. Neen, het moet den boer zóó gaan dat hij een behoorlijk loon kan betalen. Dat bet den boeren slecht gaat, komt hoofd zakelijk omdat de landhuren te hoog zijn. Dat die huren zoo hoog zijn komt in 't algemeen door de onverbiddelijke wet van vraag en aanbod. Er zijn teveel concurrenten in het vak, althans tot voor korten tijd. Als een pachter z'n boerderij moest verlaten omdat hij het niet meer kon houden omdat z'n huur te hoog was, dan stond een ander klaar om dezelfde pacht of nog hoogere te bieden als z'n voorganger en de landeigenaar moest dan wel weer concludeeren dat de gevraagde pacht niet te hoog was, doch de slechte bedrijfsuitkomsten de schuld waren van de onbekwaamheid van den pachter. Men stelt de vraag is daar nu niets aan te doen# Sommigen zeggen dat de pachtwet komen moet om de gewenschte uitkomst te brengen. Spr. hoopt van harte dat deze wet in zoo goed mogelilken vorm tot stand zal kunnen komen. Docl^ dat deze afdoende verbetering zal brengen kon spreker niet indenken. Door Mgr. den Bisschop van Haarlem is voorgeschreven het z.g. continuatierecht. Dat is een mooie maatregel, maar ook niet af doende. De groote kwaal is: men stelt de huur voor te langen tijd vast. Dat heeft vaak ernstige gevolgen- Volgens den H. Eerw. spr. is de beste wijze van landverhuren die, waarbij de huur, automatisch op en neer gaat met den tijd Nu is het de groote moeilijkheid om ieder jaar opnieuw de huur vast te stellen en als er nu een middel was, hetwelk dat overbodig maakte, dan was men een groote stap in de goede richting. De Hoogeerw. Deken hoopte dat middel te hebben gevonden en hij noemt het „de glijdende huurschaal”. Men spreekt ook wel van „glijdende loon schaal”, doch deze heeft practisch geen toe passing kunnen vinden omdat het loon dan zou moeten bepaald aan de hand van de index cijfers en dat levert in de practijk te veel moeilijkheden op, omdat de index cijfers loopen over meer dan too artikelen (levensmiddelen, kleeding enz. enz.) Met de melkveeboeren is dat echter anders, daar speelt de melkprijs of de kaasprijs de hoofdrol. De afzet van vee is van veel minder in vloed, want daarbij moet men alleen het verschil in opbrengst nemen. Bijvoorbeeld als men gewoon is 6 koeien per jaar af te zetten en de prijs van de koeien in 'n bepaald jaar gemiddeld 50.per stuk lager dan een jaar te voren, dan is het daaruit voortkomend verlies 300.Dat is geen vergelijk met den afzet van de melk. Melkt men in een jaar 3500 L. melk per koe, en is de melk- opbrengst 1 cent per liter minder dan vorig jaar, dan heeft een boerderij van ao koeien reeds een mindere melkopbrengst per jaar van f too.De melkopbrengst maakt voor 95% het inkomen uit van den melkveehouder of deze is althans van zooveel invloed op de bepaling van de winst naar welke de huurprijs dient bepaald te worden. De varkenshouderij etc staat daar buiten, want voor varkenshouderij heeft men des noods weinig grond noodig en dus ook weinig landhuur te betalen. Er moet nu een vast punt gevonden worden, dat men bij de berekening van de te bepalen huurprijs als grondslag neemt, en de H.Ew. spr. noemt dat den „canon” Hoe bepaalt men nu dien „canon” voor een bepaalde boerderij Eerst moeten verhuurder en huurder het eens worden over datgene wat in het afge loopen jaar een billijke pachtsom zou zijn geweest per bunder of per morgen. Vervolgens berekenen ze aan de hand der offideele marktberichten de gemiddelde hoogste prijs der kaas op de markt van die landstreek in hetzelfde afgeloopen jaar. Daarna deelt men die bovengenoemde, door beide partijen als billijk erkende pacht som door de beukende gemiddelde hoogste kaasprijs en dat is nu de canon van die boerderij. Gedurende den ganschen huurtijd betaalt nu de pachter zooveel malen dien canon per bunder (of morgen) als de gemiddelde hoogste kaasprijs van ieder jaar zal aanwijzen En zoodoende gaat de huurprijs automatisch met den tijd op en neer. Die canon is dus onveranderlijk gedurende den ganschen huurtijd en wordt alleen op nieuw vastgesteld met een nieuwen huurder. dat 32.dan is voor die boerderij 120 3a is ƒ3.75 per bunder. Is middelde hoogste prijs het volgend jaar 30, dan is de pacht ook 30 x ƒ3.75 is ƒ112.50 per bunder enz. enz. Het parochiaal Kerkbestuur te Purmerend heeft z’n boerderij op deze voorwaarden ver huurd en tot bevrediging van beide partijen. Z.Ew. haalt het geval als een practisch voor beeld aan. Daarbij is men ook tot de conclusie ge komen dat, wordt de kaasprijs hoog, dat daarvan ook de landeigenaar profiteert wat op zichzelf in 't geheel met onbillijk is doch dat de pachter het meest profiteert. Tegenover het afstaan van het groote voor deel aan den landeigenaar staat het voordeel van den boer, die bij lagen kaasprijs minder heeft te betalen. Een goede huurboer is bij een pachtbereke- ning naar de glijdende huurschaal goed af. In de pachtwet zou een bepaling komen, welke den boer die zijn bednjf verlaat, eventueel een vergoeding zou geven voor landverbetering. Van die bepaling ziet de Z.Ew. spreker echter veel bezwaren en zal dit z-i. een bron van eindeloos kibbelen en rechten worden. Bij spreker's systeem is zulk een bepaling overbodig, want in zijn stelsel komt de ijver den pachter ten volle tot z’n recht. Immers de canon eenmaal vastgesteld, blijft van kracht wanneer de pachter zijn land, zijn fokkerij, zijn bedrijfsmethoden enz. verbetert. Wordt het systeem veel ingevoerd dan ziet Deken Hollenberg daarvan groote voordeelen. Het zal groote tevredenheid en rust brengen voor eigenaars en pachters. Een groote rust, welke bij de boeren stellig de ijver en werk lust zal bevorderen en hen mede in staat zal stellen de werklieden, zoowel als hun groote kinderen het loon te geven dat hun toekomt. Na deze met zeer groote aandacht gevolgde rede volgde eenige gedachtenwisseling. De heer N. de Goede (Wijde-Wormer) juichte het plan van den H. Ew. Deken toe. Hij vreest dat de concurrentievrees niet geheel kan worden weggenomen. Indien de een als canon het cijfer 3 biedt dan kan een ander wel 3 1/4 bieden. Dan hebben we nog hetzelfde. D: Z. Ew. spr. daarop antwoordend, zegt, dat hij door propaganda voor zijn systeem hoopt, dat dit ingang zal vinden allereerst bij kerkelijke instellingen. Zoo ook hoopt Z.Ew. onzen Hoogw. Excellentie den Bis schop voor dit systeem te winnen, en dan zal deze zeker pressie uitoefenen op de reken- plichtige besturen en passen die dit systeem toe, dan volgen er meerderen. Veel schuld aan hooge huurprijzen hebben de boeren zelf, die steeds maar m?ér boden voor 't land. De heer W. G. van Gelderen (W.Wormer) vroeg hoe het moest met de eigenaren die te duur hebben gekocht Iemand die te duur koopt és een stakkerd, zegt Deken Hollenberg en'.^de glijdende huurschaal” zal bevorderen dat ook de land- prijzen zullen dalen, want deze komen voor een deek van de buitensporigepachtprijzen. De heer N. de Jong Nz. J(W.Wormer) zou de veeafzet wel verdisconteerd willen zien in den huurprijs. Z-i. is dit toch wel van beteekenis. Daarop herhaalt de H.Ew. spr. zijn uit eenzetting daaromtrent nog eens en zegt, dat bij een melkveebedrijf de melkopbrengst toch verreweg de groote hoofdfactor is. Het gaat alleen maar om het verschil in opbrengst en dat komt in den melkprijs veel sterker tot uiting dan bij den veeafzet. De heer J. N. van Baar (Beemster) dankt de afd. Purmerend van den L.T.B. voor de uitnoodiging tot deze vergadering tot allen gericht en aan den H. Ew. Deken voor z'n uiteenzetting. Vervolgens geeft spr. eenige practische wenken. Kapelaan Plaat, geest, adviseur van de L.T.B.-afd. spreekt de vergadering toe en spoort aan om de „R. K. Boerenstand” ta gaan lezen, het katholieke vakblad bij uitstek voor den boerenstand. Met een woord van dank aan den H. Ew. Deken en de talrijk opgekomen belangstel lenden sloot de voorz. N. Al daarna de ver gadering. BurgeritBte Stand tot 30 Sept. 1931 Geboren: Sime. z. van Tonnis Koops en Geessien van Wattum Agatha, d. van Jacob Appel en Maria van Etten. OverledenLevenloos aangegeven een kind van het vrouwelijk geslacht van Cor nells Bleeker en Maartje Nlpshagen. BurgerlUke Stand Geboren: Theodora d. van Jaoobus Willem Bakker en Anna Witte; Leendrwt, x. van Leendert Heer- Witte Krols In de vergadering van het Witte Kruis alhier, werden tot afgevaar digden naar de algemeene vergadering te Amsterdam benoemd de heeren P. Weeder en P Mooü RAADSVERGADERING Gistermiddag om a uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bij een. Het raadslid Kingma was volgens inge komen bericht door ziekte verhinderd. Na opening en lezing der notulen was aan de orde punt 1. 1. Schrijven van de heeren W. Knegt en W. Noom Hz., dat zij hunne benoeming tot armvoogd te Markenbinnen aannemen. De heer P. Groot vraagt Voorzitter, wan neer deze benoeming ingaat, waarop laatst genoemde zegt van 1 Nov. a.s. De heer Groot zegt, dat de nieuwbenoemden nog niets met zijn werk noodig hebben. Besloten wordt de benoeming te doen ingaan 00 1 Januari 1932 2. Een verzoek van de afdeeling Uitgeest van het Centraal Genootschap voor kinder- herstellings- en vacantiekolonies om voor ’32 wederom voor een subsidie van f 50.in aanmerking te mogen komen. Burgemeester en wethouders stellen voor aan het verzoek te voldoen. Met algemeene stemmen wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. 3. Een schrijven van de afdeeling Uit geest van de Nederlandsche vereeniging van Fabrieksarbeiders(sters) waarbij de aandacht wordt gevestigd op den slechten toestand van den Lagendijk en wordt verzocht daarin ver betering te brengen. Burgemeester en wethouders stellen voor, genoemde afdeeling te berichten, dat zooveel mogelijk verbeteringen zullen worden aange bracht. Aan 't verzoek zal, aldus Voorzitter, wor den voldaan. 4. Een verzoek van het R.K. Par. Kerk bestuur alhier, waarbij wordt verzocht voor 1932 wederom een subsidie te mogen ont vangen ten behoeve van de R.K. Bewaar school. Burgemeester en wethouders stellen voor, over 1932 wederom een subsidie van f 1000.- te verleenen. Mevr. Vooren-Vlottes vraagt in verband met dit verzoek of ook aan andersdenkenden door genoemd Schoolbestuur leveranties worden opgedragen De heer A. Zonjée, tevens lid van genoemd Schoolbestuur, wijst in zijn verdediging op het verschil in kosten tusschen Openbare en Bijz. R.K. bewaarschool. Terwijl een leerling dier inrichting aan 't R.K. Schoolbestuur slechts f 10.kost, bedragen dezelfde kosten per leerling voor de gemeentelijke bewaar school f tao. Voorts heeft zijns inziens’t punt leveranties niets te maken met een subsidie aanvrage. De gemeente mag verheugd zijn, dat het R.K. Schoolbestuur door instand houding van een eigen inrichting, haar zoo veel geld helpt besparen. De gemeente komt er nu voor 'n koopje af. Hij vindt ’t stand punt van Mevr. VoorenVlottes erg klein. In stemming gebracht heeft de heer Zonjée het genoegen te zien, dat, na zijd warme en goede verdediging, de subsidie-aanvrage wordt toegestaan met 9 stemmen voor. Alleen mevr. VoorenVlottes stemde te gen. 5. Een verzoek van het bestuur van het „Wit-Gele Kruis” alhier, waarbij wordt ver zocht een subsidie te mogen ontvangen van f 1000.per jaar voor de wijkverpleging. De beide Wethouders zijn er tegen aan dit verzoek te voldoen, daar zij van meening blij ven, dat twee verpleegsters voor deze ge meente niet noodzakelïjk zijn, en het daarom niet te verantwoorden is, dat een bedrag van f 2500.voor dat doel wordt uitgegeven. De Voorzitter is er voor, een bedrag van f 500. te geven. De heer Groot zegt, in verband met he t voordragen van dit verzoek, dat het nu reeds het 3de of 4de jaar is, dat een zoodanig ver zoek den Raad bereikt. Gaarne zou hij van den Voorzitter _vernemen, welke motieven, hem er toe geleid hebben om f 500.subsi die te willen geven. Voorzitter zegt hierop, dat een tweede ver pleegster door hem niet geheel noodig geacht wordt, maar zijns inziens is een verpleegster niet voldoende en daarom wil hij f 500.ge ven aan de R.K. Wijkverpleging. De heer H. Kabel vindt de tijdsomstan digheden niet geschikt om nu f 1000.sub sidie te geven aan het „Wit-Gele Kruis”. Ook is hij tegen een subsidie van f 500. Bovendien heeft Zr. de Hollander hem ver klaard dat een wijkverpleegster meer dan vol doende is. Zij heeft momenteel biina niets te doen. En ten overvloede is verleden iaar na ampel onderzoek duidelijk aangetoond, dat een tweede verpleegster hier ter plaatse niet noodig was. De heer Twaalfhoven is het met den heer Kabel niet eens wat dit onderzoek betreft. Het onderzoek heeft destijds juist het tegen overgestelde aan het licht gebracht van het geen de heer Kabel nu beweert. In dat jaar werden door de wijkverpleegster 7000 zieken bezocht, d.i. gemiddeld per dag 20. En dat kan een verpleegster niet af. Daar komt nog bij dat een geestelijke verpleegster een zieke datgene aan kan brengen, wat een leekenver- pleegster ons niet vermag te geven Behalve lichamelijke verpleging brengt zij ook gees telijke verzorging. En a> wil hij gaarne aan Zr. de Hollander alle waardeerine geven voor haar werk, daarmede zijn wij katholieken niet vo’daan De Heeren Kabel en Krom vragen waarom dan geen compromis is gesloten tusschen beide zusters een «oort van arbeidsverdee- ling. Zuster De Hollander voor de lichame lijke verpleging en de geestelijke verpleging voor de R.K. Wijkverpleegster. Maar ook in dit geval zouden zü toch nog tegen subeidie- Aanbesteding betonbrug Ten overstaan van B. en W. had de aanbesteding plaats voor het bouwen van een betonnen brug aan de Venuslaan. Zij had den volgenden uit slag: J. P: Koopen. Enkhuizen 2499. D Beemster. Hoogkarspel 2839.— Enkhulzer Betonbouw. Enkhuizen 2975. Gebr. de Graaf, Enkhuizen A. Feenstra, Grootebroek D. Woud, Wormer De gunning werd aangehouden. Donderdagavond kondigde muzikale rondgang door Den Burg aan, dat de Fancy-fair, die ten voordeele van het Fanfarekorps gehouden wordt, een aanvang nam. Burgemeester Oort sprak het openingswoord, om acht uur, waarna het feest een aanvang nam. De verschil lende vermakelijkheden hadden direct aftrek, terwijl aan de tentjes reeds flink gekocht werd. De zaal van Hotel Texel, waarin de fancy-fair gehouden wordt, ziet er allergezelligst uit. De tentjes zjjn smaak vol opgesteld, terwijl op het podium een fraaie theetent is. Naast de zaal is een kolossale glijbaan aangebracht, welke des avonds electrisch verlicht wordt. Bij gun stig weer sal ook deze stellig veel aftrex hebben. De fancy-fair duurt tot en met Zondag 4 October en heeft tot doel, de kas van het muziekkorps te stijven. Behoud vogel terreinen Door B. en W. dezer gemeente zal in de raadsvergadering vastgesteld een bijdrage te verlee- 500 aan de Vereenlging voor van Natuurmonumenten voor den aankoop van de vogelterrelnen in Waal en Burg. „Witte Kruis” Dezer dagen vergaderde het Witte Kruis. De waarnemend voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom toft de leden en sprak woorden van waardeering over den overleden voorzitter den heer P. Geuzenbroek die steeds een ijverig voorzitter is geweest. In de vacature P. Geuzebroek werd daarna gekozen de heer P. Meurs. De beschrijvings brief der 74ste algemeene vergadering werd voorgelezen. Den afgevaardigde, den heer C. A. Meijer, werd vrij mandaat verleend. In de commissie tot nazien der rekening 1931 werden benoemd de heeren K. Zwaan, W Bos en Schil. Als afgevaardigde voor de dlstrictvergade- ring werd benoemd de heer J. Bos. Na nog eenige bespreking werd de verga dering gesloten. Men bericht ons, dat ter dezer gemeente weder gelegen- plaatsing van een volontair be stest. Wie hiervoor in aanmerking wil ko- kan zich bij den gemeente-secretaris vam ver- K. Schipper O a. had bestuursverkiezing plaats. Aft redenden warende penningmeester de heer H J Plelage. 'herkiesbaar' en de hee ren Jac. Ruyter Pz en P. Bulger, de twee laatstgenoemden niet herkiesbaar De heer H. J. Piélage werd bij acclamatie herkozen, voor de belde andere heeren werden geko zen de heeren C Sjerj» en Jac. Brugman Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werd benoemd Dr M. de Heer Kloots te Hem, als reserve de heer J. H. Pte- lage. De afgevaardigde kreeg vrij mandaat. Witte Kruis In de vergadering van Het Witte Kruis werd besloten een jongetje voor rekening van de vereenlging naar een va- cantiekolonie te zenden. In 't bestuur werd gekozen de heer G. IJff. MiasiewedstrVd Het saldo van den On langs gespeelden voetbalwedstrijd ten bete van den Weleerw. Pater Smitbertus Moojj, bedroeg f 118.70 Voorzeker een mooi re sultaat. R.K. Kiesvereeniging Bovengenoemde vereeniging houdt haar jaarvergadering Maandag 12 October as. in het lokaal van den heer G. Mooij. De agenda vermeldt om: Bespreking uitslag gemeenteraadsverkie zing. Verkiezing van negen bestuursleden en eenige plaatsvervangers (aftreding volgens reglement). Hollandache Mtj- van Landbouw Nadat door het bestuur onzer afdeeling in samen werking met het bestuur van den RW Land en Tuinbouwbond, afdeeling Ursem door circulaires aan de Gemeentebarden was be kend gemaakt, dat bij genoegzame deelname desen winter in onze gemeente een cursus in bloembollencultuur zou worden gegeven en dat te dien einde de Weled. heer Hazeloop, rljkMulnbouwconsulent. Dinsdag 29 Septem- ber in café „De Landbouw" inlichtingen zou verstrekken over dezen cursus, waren op dien -een aantal belangstellenden present naar de uiteenzetting van den heer Ha- zeloop te luisteren. In zijn inleiding deed de voorzitter uitko men. dat de poging van het bestuur om de zen winter een cursus over bloembollencul tuur te organlseeren een gevolg is van de groote belangstelling, die verleden winter be stond voor een lezing over dit onderwerp, toen door den heer Kuiper van Hoorn ge houden. Gezien de groote malaise, vooral ook in de tulpencultuur, was het echter wel met eenlgen schroom dat bet bestuur besloot de zen cursus te doen geven. De heer Hazeloop hierna het woord ver krijgende, deelde mede, dat het leerplan dat hjj voor zijn cursussen gebruikt, omvat 15 lessen elk van 2 uren, dat het lesgeld f2Ao' bedraagt en het aantal cursisten minstens 20 moet zijn, terwijl de minimum leeftijd door den minister op 21 jaar is bepaald. Het is dus een z_g. cursus voor volwassenen. Van de gelegenheid om zich op te geven werd daarna reeds door 15 personen gebruik gemaakt De eerste lesavond werd bepaald op Dinsdag 6 October. De lessen zullen worden gegeven in de O. L. S verleening aan het Wit-Gele Kruis zijn. De heer Krom meent, dat er door de R.K. Wijkverpleegster misschien bezoeken voor geestelijke verzorging zijn gedaan, waar lichamelijke verzorging niet van noode was. De heer Twaalfhoven zegt, dat waar uit sluitend geestelijke verzorging noodig is de hulp van een R.K. geestelijke, een priester wordt ingeroepen. De hoer Klaver wijst op de subsidie, welke verleend wordt aan het Witte Kruis, aan welke subsidie ook door de bijna 50 Katholieke bevolking wordt mee betaald, die op haar beurt en naar haar aantal toch ook zeker op gemeentesteun zou mogen rekenen. De beer Zonneveld zegt naar aanleiding van het gezegde van Kabel, dat Zuster De Hollander toch het vorige jaar het tegenge stelde heeft beweerd van wat zij nu verklaart. En wanneer zij dat toen, volgens Kabel, niet beweerd mocht hebben, dan heeft zij toch een ruim jaar laten voorbijgaan om daartegen stelling te nemen. En nu zegt mevrouw Vooren-Vlottes wel, dat, wanneer een tweede verpleegster noodig was, zij voor subsidleverleening zou zijn maar een vorig jaar, toen de noodzakelijkheid van een tweede verpleegster werd aangetoond, stemde zij toch ook tegen. 'Hierna wordt het verzoek om 1000. subsidie in stemming gebracht. De stemmen staakten. De Katholieke Raadsfractie stemde voor. De aanvrage wordt dus nu tot een vol gende vergadering verdaagd. 6. Een schrijven van de raadsleden, me vrouw P. Vooren-Vlottes en den heer H. Kingma, dat zij vernomen hebben, dat het de bedoeling van B. en W. is, alleen aan iedere fractie een ontwerp-begrooting te zenden, en niet meer aan elk raadslid zij verzoeken nu den Raad te besluiten dat aan elk raadslid een ontwerp-begrooting met memorie van toelichting wordt verstrekt. B. en W. deelen mede, dat zij werkelijk van plan waren alleen aan elke fractie een ontwerp-begrooting te zenden, met het oog op de kosten daar elk exemplaar der begroo- ting ƒ2.40 kost, doch aan den Raad over laten in deze te beslissen. Besloten wordt evenals vroeger aan ieder raadslid wederom een begrooting met me morie van toelichting toe te zenden. 7. B. en W. deelen mede, dat volgens de goedgekeurde gemeenterekening over 1929 de uitgaven per leerling aan de O. L. Scholen alhier hebben bedragen ƒ14.39. In 1929 gingen op de R.K. Bijzondere school 371 leerlingen en heeft derhalve her R.K. Bij zondere schoolbestuur over 1929 recht op een vergoeding van f 14.39x 371 of f 5338.69. Over 1929 is reeds aan voorschot betaald ƒ4038,20. dus komt genoemd bestuur nog toe 1300,47. Zij stellen nu voor deze be dragen vast te stellen en het aan genoemd bestuur nog toekomend bedrag uit te betalen. De Raad gaat hiermede accoord. 8. B. en W. stellen voor een geldleening aan te gaan van ten hoogste f 70.000.voor de kosten van den aanbouw van vier lokalen aan de bestaande R.K. Bijzondere. School en het bouwen van een lokaal voor lichame lijke oefening tegen een rente van hoogstens 4 1/2 en een aflossing te beginnen in 1932 van minstens ƒ2500. In dit bedrag van 70.000.is inbegrepen de kosten van den grond, de bouw van de school en gymnastieklokaal de aanleg voor gasverwarming in de oude en nieuwe R.K. School en de meubileering en onderwijsbe- noodigdheden voor de nieuwe R.K. School. De Raad verleent toestemming tot het aan gaan van de leening. 9. Benoeming lid commissie voor de werk- loozen in de plaats van den heer J. Vonk, die heeft bedankt. B. en W. bevelen voor de benoeming aan I. N. M. Broerse, 2. C. Vrouwe Pz. Met algemeene stemmen wordt de heer N. M. Broerse benoemd. 10. Benoeming commissie van bijstand gemeentelijk electriciteitsbedrijf. B. en W. bevelen aan de heeren A. Zonjee en K. Zaad- noordijk. Met algemeene stemmen worderv beide leden benoemd. 11. Voorstel van B. en W. om het tarief voor de verlichting van Busch en Dam te verlagen, benevens een aanvulling van het vastrecht-tarief. Het tarief voor de verlichting wordt ge bracht op 20 ent. per K.W.U., zooals in Uitgeest. Gehandhaafd blijven de jaariijksche aan- legkosten van 6.welke contractueel indertijd werden vastgelegd, evenals bet bedrag van 1.50 per jaar, dat de lichtcom- missie heeft noodig geacht om de ingetreden verlaging te kunnen doorvoeren. Het vastrechttarief wordt voor deze ge meente gewijzigd. Rondvraag. Op voorstel van den heer Kabel zullen den raadsleden voortaan de notulen eener vergadering schriftelijk worden thuisgezonden. De heer Twaalfhoven, als voorzitter van de commissie voor crisissteun, geeft verschillen de inlichtingen betreffende een ontworpen en toegepaste regeling. De heer Apeldoorn vraagt of deze gemeente ook in aanmerking komt voor crisissteun van gemeentewege. Voorzitter beantwoordt den heer Apeldoorn. Hij is met een der wet houders hiervoor naar den Minister geweest. De onderhandelingen. die hierover ook nog schriftelijk gevoerd worden, zijn nog niet beëindigd, zoodat voorzitter nog geen af doend antwoord kan geven. Wel heeft hij den indruk gekregen, dat deze kwestie naar genoegen zal worden opgelost. Er komt evenwel een maar bij. Want ingeval de ge meente rijkssteun krijgt, zal geen hooger uurloon dan f-0.32 mogen worden uitbetaald en ook geen andere gemeentesteun mogen gegeven worden. De heer Apeldoorn deelt nog mede, ge hoord te hebben dat bij den Spoorwegover gang te Bus en Dam afsluitboomen zullen komen, ’t Wordt dan een bewaakte overweg. Voorzitter antwoordt, dat bij de gemeente van de zijde der Spoorwegdirectie hierove’ nog geen bericht werd ontvangen. Sluiting. Schietoefenlnf R V. L De uitslagen van den Donderdag gehouden schietoefening van dgn Bijz VrljwUl. Landstorm luiden als volgt: O. Beerepoot. 79 p.; J. Mak 85 p.; J. Overboom, 83 p.; P. Nooy, 88 p J. Schaap, 92 P-; J- Gerritsen 91 p.; P. Groen, 85 p.; P. Oudejans. 88 p.; J. Eeken, 89 p.; G. Seyts, 89 p.; O. Commandeur, 94 p.; D. Mak, 82 p.; J. de Boer, 80 p.; O. Hooge- werf, 84 p.; J. TesseL 94 p.; Th. d. Lee, 93 p.; C. Schaap. 90 p. L.T.B. en SL Deus pedit. Kring West- Friesland. De crisis in den Tuinbouw. St. Deus-Dedit zegt volle medewerking toe. om door samenwerking het tuin bouwbedrijf te saneeren Donderdag waren de besturen van L.T.B. en St. D.D. van den Kring West-Friesland te Lutjebroek in vergadering bijeen om den nood in den tuinbouw te bespreken met de ernstige gevolgen daarvan. Aanwezig waren ook twee leden van het Hoofdbestuur St. Deus Dedit, de heeren J. Dekker en J. Salman. De Voorzitter, Jn. Lakenman, opende met den Chr. groet en verwelkomde in het bijzonder de leden van het Hoofdbestuur v. St. D.D. De toestanden, aldus spr., blijven on danks de besprekingen met de regeering, donker en bieden nog geen verlichting in de getroffen tuinbouwstreek. We worden onrustig over het lange urtblijven van direc ten steun. Spr. vraagt vervolgens of de arbeiders- vereeniging bereid is, om met den L.T.B. samen op te trekken en door eensgezinde samenwerking mede te helpen tot verlich ting van den nood, waarin de tuinders reeds maanden verkeeren, zonder nog een streep verlichting aan den horizon. De heer J. Dekker, hoofdbestuur St. D.D. beschouwt het als een plicht, dat de arbeiders samenwerken met de tuinders. Een tuinden- belang is ook een arbeidersbelang. Wanneer er geholpen moet worden, dan moeten ook wij, aldus spr., helpen. Al is de samenwer king op enkele uitzonderingen na, niet altijd hartelijk geweest, toch zijn we bereid om samen op te trekken in het belang van den tuinbouw. Spr. zegt dan ook, namens het Hoofdbe stuur de volle medewerking toe, wanneer er iets gedaan moet worden, waarin de arbeiders kunnen helpen. Misschien wordt hier uit het kwade het goede geboren. De voorwaarde, welke ik toch wel stellen mag, is alleen een voortdu rende hartelijke samenwerking, waarin de rechten van den arbeider worden toegekend. P. J. Jong, secretaris van de Tuinbouw, Grootebroek. stelt de samenwerking op hoo- gen prijs en verwacht veel daarvan. Spr. dringt aan op directen steun en zag gaarne in den vorm van een telegram dit met klem aan den minister te vragen. De voorzitter zal daar zorg voor dragen en stelt tevens voor, de heeren J. Dekker en Jac. Groen, leden Hoofdbestuur St. D.D. en L.T.B. te vragen voor een audiëntie bij den minister. C. Schoenmaker, Voorzitter St. Joseph, Medemblik, stelt veel vertrouwen in de arbeiders-samen werking. B. Machielsen, Hoofd v. bouwbond, verheugt zich over het gespro kene van den heer Dekker. Een massa-de- monstratie zal wel met slagen, daarom stelt spr. voor, om met medewerking van de pers een petitionnement geteekend door de ar beiders en tuinders in te dienen. De muur is weggenomen tusschen de werkgevers en werknemer». De tijd is rijp gaworden, uit levensbehoud. Zij hebben elkaar gevonden de beide organisaties. Doch de politiek moet ons helpen. De minderheden in de Kamer moeten elkaar ook vinden en met een positief voorstel komen, wanneer dit mocht mislukken, dan is toch het vertrouwen in hen gesterkt. De minderheden moeten elkaar vinden en samen werken, dat geeft vertrouwen- De heer Dekker verzekert, dat bij de waterstaat-begrooting de spoorvrachten alle aandacht zullen hebben. C. Schoenmaker heeft weinig verwachting van de spoorvracht-verlaging. De voorzitter deelt mede, dat een con creet voorstel m behandeling zal komen,, waar op spoed is aangedrongen- Daarin wordt een minimum prijs gevraagd, voor de bloemkool 3 cent per stuk en voor de sluit- kool 1.50 per 100 K.G. Daarvoor wordt ook de steun der arbeiders gevraagd. De heer Dekker stelt de vraag wat er met het product moet gebeuren beneden den minim imprijs. Gaarne wil spr. zoo mogelijk steun toezeggen. P. J. Jong antwoordt dat het product beneden den minimumprijs ter beschikking van de regeering gesteld zal worden. De voorzitter zegt De toekomst baart zorgen. Het crediet geeft wel directen steun, maar maakt de bedrijven niet gezond. Een ongekende werkloosheid staat voor de deur. Na een 'aigdurige bespreking over het land bebapgeren, dat tenslotte veelzijdig voordeel biedt (de werklooze arme tuinder wordt gesteund. De banne bespaart kasten en het land wordt er beter van) werd besloten om via de organisaties dit plaatselijk te bespreken met B. en W. In het sluitingswoord dankt de voorzitter vco.' de toegezegde samenwerking en hoopt den grooten nood waarin de tuinders gevolgen van werk- ._.d ..-2.-ijdelijk zijn, wanneer BurreriUke Stand Getrouwd: Arte Bakker, 21 j.. spoorwegarbeider te Mlddelie en Dieuwertje Wijn. 21 j„ zonder ber.. te Zjjpe; Louwerens Bakker. 22 j., dijkwerker, te Callantsoog en Aafje Doorn. 20 jzon der beroep, te ZUpe: Abraham Kranen burg. 27 j„ bloemlstknecht. te Anna Pau- lowna en Nelly Dekker, 25 j.. zender be roep, te Zljpe; Pieter Jacobus Kuiper. 23 J, timmerman, te Anna Padowna en Grietje Buik. 23 j„ zonder ber.. te .Zljpe: Bastiaan Meijer, 24 j., slager, te Dordrecht en Neeltje Oosterman. 28 j„ zonder ber.. te Zjjpa.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6