Buitenlandsch Q^Cieuws N e FEUILLETON DE a R w s l iD m Bij Hoof$lpijn'|i en bij Kiespijn Mijnhardt’s Poeder® Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Shea van de lersche Brigade HEERENBAAI DERDE BLAD BLADZIJDE 1 ZATERDAG 3 OCTOBER 1931 De nationale Engelsche regeering De oppositie in de S. P. D. J73 I Complot tegen Ismet Pacha SOCIAAL LEVEN KORT NIEUWS Massale sterfte van zwaluwen LUCHTVAART Spanje’s nieuwe grondwet en. RADIONIEUWS De zucht naar ontwapening ONZE OOST van Ie e Het conflict China-Japan een LS I Program der Fransch- Duitsche studiecommissie Nieuwe stappen Hoover? Dynamiet-aanslag op spoorbaan 1, D- Gemengde Buitenlandsche Berichten Slechte contributiebetalers *n de Laboer Party de verlaagd met tien millioen gul- Noodlottig familiedrama De werking opgehonden Krakatau Verblijdend teelten Fabriek werkt met dubbele ploegen Verklaringen ran MacDonald de Ter bestrijding der werkloosheid Door Britache marine gered Verkorting ran den werkdag Drieste overval op posttrein 706.006 Zloty 200.000) geroofd Een nieuwe wensch De brand op de Louise nu toe president Na het tellen der huurpenningen Toen vielen rij een ander ten deel den toestand” De K. R. O. actueel Gelakwensch Rükskanselier. Ingrijpende bezuiniging bij Onderwijs De begroeting met lt millioen verlaagd Rails vernield het handelsverdrag Gevaarlijke rook verwekking Schade aan kleeren. (Buen Humor) aar st.” tot rt’ jt.” RANDALL PARRISH ie”. ten mij doe een n". BINNEN DE MUREN. ;r: (Wordt wrroiid. De Krakatau Duizenden door strenge koude gedood DOOR De Socialistische Arbeiderspartij Duitschland definitief opgericht J nt" Geen inmenging van Amerika. De Ver. Staten zullen geen nieuwen stap doen in verband met 't Chineesch-Japansch conflict; Stimson is n.l. van oordeel, dat de twee betrokken partijen trachten te hande len overeenkomstig zijn advies. Ik sliep lang en zwaar, wat geen wonder was na mijn oververmoeidheid. en toen ik met een pijnlijk gevoel door mijn geheele lichaam In werd De wilde shaking der mijnwerkers in het Roergebied is aan het verloopen Gis termiddag is ongeveer 3 pct. van het totale aantal niet opgekomen, terwijl Donderdag middag dit cijfer 6.39 pct. was. Het grootste deel der stakende havenarbeiders te Danzig heeft gistermorgen het werk In de haven hervat. Met de reportage-microfoon naar da Zuiderzeewerken Een Reuter-bericht meldt, dat Lindbergh en zijn vrouw te den Jangtse zijn oer het De chemische industrie in Amerika heeft besloten, met ingang van 1 October IJ, den 6-urigen werkdag In te voeren, teneinde de werkloosheid te bestrijden. Deze actie is met Instemming door de federale regeering be groet. ikau in het water van - -- ?len, doordat hun vlieg tuig Omsloeg. Zij w^-den behouden op bet droge gebracht door leden der bemanning van het Britsche moederschip voor vliegtui gen ..Hermes”. den akt rt," en’ an! rt.” lan er- ECHTE FRIESCHE net en s|jn «r De meerderheid der liberalen voor MacDonald De Turksche autoriteiten hebben een reisverbod uitgevaardigd voor alle Wit- Gardistische Russische emigranten in Tur kije 20 SO a per om 35,3 millioen telefoon-apparaten zijn er op de geheele wereld, naar een statistiek uitgewezen heeft. De 84e verjaardag van Hindenburg Gistermiddag is in het Lagerhuis het fi- nancieele, wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming in derde lezing aangenomen. Hei vrouwenkiesrecht wordt ingevoerd. De nationale vergadering heeft met 160 tegen 121 stemmen besloten tot het verier - nen van het kiesrecht aan de vrouwen. Het kiesrecht kan zoowel door mannen als vrouwen eerst op 23-jarigen leeftijd worden uitgeoefend. Twee afgevaardigden, die tegen het vrou wenkiesrecht hadden gestemd, werdiji bij het verlaten van het parlementsgebouw op straat door vrouwen en meisjes uitgejouwd. gesplitste schooltijden enz. Hierdoor onderwijsbegrooting. naar verluidt, worden den. De werking van den Krakatau heeft thans opgehouden. De plaatselijke bewaking is opgeheven. Het Concert^ebouw-Strijkkwartet bij den K. R. O. Gistermorgen vroeg hebben onbekende da ders de spoorbaan van de mijn Brassen tusschen Berg en Sickingmtlhlen op twee plaatsen met dynamiet doen springen. De rails waren over lengten van 58 en 25 Meter vernield. De explosie was ver In den omtrek te hooren. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. De materieele schade is niet belangrijk. Men heeft een beloonlng uitgeloofd voor de aanhouding der daders. wakker werd, begon de zon al onder te gaan. Ik hoorde geen enkel geluid. Met moeite ging ik overeind zitten en voelde me vreeselijk hongerig. Ik ging voor den ingang van het gebouwtje staan de boom dekte mij en keek uit over het moeras naar het bosch, dat den vorigen avond mijn vlucht zoozeer had begunstigd. De afstand was te groot om Iets met zekerheid te kunnen onderscheiden, maar donkere stippen, die waarschijnlijk van gaarden en manschappen van de een of an dere bereden sectie afkomstig waren, bewo gen zich in noordelijke richting langs den rand van het bosch. Ik keek er nauwkeurig naar tot ik er zeker van was dat zij ver ge noeg walen. Misschien waren zij op weg naar het kamp der Verbondenen in CambraL Van één ding was ik overtuigd', of zij mij zoch ten of niet, zij behoorden in geen geval tot het Fransche leger Met een gevoel van op luchting zag ik den laatsten nakomer achter het groene gordijn verdwijnen in de aange name overtuiging dat mijn schuilplaats niet ontdekt was. Maar waar zou Ik nu heen, en hoe zou ik verder gaan? Ik had vóór alles voedsel noo- dlg en dan ook een paard, doch ik wtst maar niet hoe ik er aan moest komen. Nergens had ik ook slechts het geringste spoor van menschen gezien. De geheele streek leek wel verlaten: als ze ooit bewoond was geweest, dan waren de menschen zeker opgejaagd en hielden «ij zich nu schuil. Vrees voor de Ver bondenen en zelfs wantrouwen in hun eigen troepen had geheele dorpen ontvolkt en de boeren de heuvels en bosachen ingezonden. Toen de 60-jarige deurwaarder Gottfried Richter gisteren in gezelschap van een be diende en den opzichter van het huizenblok van Strasse 210 te Weissenoee in de buurt van de Gustaf Adolf Strasse in de parterre van een leegstaande woning de geïncasseer de huurpenningen natelde, werden zij over vallen door twee met pistolen gewapende mannen, die ongeveer 3000 mark bultmaak- ten en hiermede op rijwielen verdwenen. Straatmakers. die in de nabijheid van Tarudant werkzaam waren, werden door opstandelingen overvallen en beschoten. Elf arbeiders werden gedood, negen gewond. Frankrijk en sluier, die het luchtschlp verborg, zonk om laag en omringde de toeschouwers. Deze werden door het zich in de rook bevinden de zuur aan kleeren en handen aangetast. Tot hun schrik bemerkten zij dat in hun kleeren groote gaten waren gekomen. Deskundigen verklaren dat de stof, die het luchtschip voor het verwekken van rook ge bruikte in verbinding met vochtige lucht een zuur vormt, dat kleeren aantast. Gisteren vierde Gandhi zijn 62sten verjaardag. Een huldlglngscomité heeft hem 1000 pond overhandigd, welke hij zal be steden voor het aankoopen van spinnewielen voor de inlandsche dorpsbevolking. Een arbeider te Elgenroth bij Gebharts- hetan in het district Altenkirchen kwam In beschonken toestand thuis, waar hij in twist geraakte met zijn 22-jarlgen zoon. Toen de vader zijn zoon dreigde hem de keel af te snijden en op den jongen toesprong, greep deze een bijl en sloeg daarmee naar zijn vader. Hij raakte de halsslagader en korten tijd later overleed de man tengevolge van verbloeding. De zoon meldd» zich bij de po litie, die hem arresteerde. Gisteren hield het Amerikaansche lucht schip Los Angelos boven de stad oefeningen voor rookverwekken. Vele nieuwsgierigen sloegen in de straten het schouwspel gade. Plotseling verdichtte zich echter de rook- MacDonald kwam te Seaham aan en begaf zich rechtstreeks naar de zaal, waar hij door tachtig afgevaardigden der plaatselijke af- deeiing van de Arbeiderspartij werd ver wacht. Voordat hij het gebouw binnenging, werd hij door een menschenmenlgte toege juicht, doch de afgevaardigden ontvingen hem in stilte. De premier rechtvaardigde zijn houding met betrekking tot de regeering. Hij zeide dat indien hij niet had gehandeld zoo- als hij had gedaan, de werkloozen en de loontrekkenden het meest zouden hebben te lijden gehad. Ik ben, zeide hij, van geen mijner socialistische beginselen afgeweken, doch ik werd gedwongen de maatregelen te nemen, die ik heb genomen, door de buiten gewone omstandigheden, die zich voor het land voordeden De verklaringen van MacDonald lokten van tijd tot tijd applaus uit. vooral toen hij zeide: Ik ben mijn geheele leven socialist geweest en zal het blijven. De secretaris van de plaatselijke afdeeling der Arbeiderspartij verklaarde na afloop van de bijeenkomst van afgevaardigden, gehou den voor het hooren van MacDonald dat de afdeeling haar genomen besluit handhaaft om een anderen candidaat te stellen. Toen MacDonald de bijeenkomst der afge vaardigden verliet en in zijn auto stapte, hoorde men gejuich en kreten van afkeu ring Nadat MacDonald zijn houding’voor de afgevaardigden had uiteengezet, beantwoord de hij verschillende vragen. Een discussie had niet plaats, geen enkel besluit werd aan de vergadering voorgelegd Dinsdagmiddag, 6 October, zal de K. R O, dank zij de bereidwillige medewerking van de directie der Zuiderzeewerken, in de gelegenheid zijn een uitzending te verzor gen. die den luisteraars een zoo volledig mogelijk beeld zal geven van de afsluiting en de gedeeltelijke droogmaking van onze bekende vaderlandsche Binnenzee. In den vorm van een vraaggesprek zal verhaald worden, wat er aan het leegmalen verbonden is. Een rondgang per directie- boot langs den afsluitdijk zal ons een voorstelling geven van de reusachtige moei lijkheden, aan dit grootsche werk verbon den De geluiden van baggermolens, zand- persers enz. zullen binnen het bereik van onze luisteraars worden gebracht. De deskundige voorlichting thans gebo- Zijn vader bij een twist doodgeslagen In verband met de groeiende belangstel ling voor Nederlandsche Fabrikaten, is het verblijdend te vernemen, dat de Koninklijks Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens v h. J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden, opge richt 1770. sinds geruimen tijd met dubbele ploegen werkt. Zoowel voor binnen- als bui tenland blijft de vraag toenemen. Moge onze geheele Nederlandsche Industrie spoedig een dergelijke gunstige conjunctuur tegemoet gaan. Zending nieuwe troepen. Een Russisch bericht uit Tokio meldt, dat het Japansche Ministerie van Oorlog heeft gelast, nieuwe troepen naar Moekden en Tsjang-TSjoeng te zenden ter versterking van de Japansche bewaking der spoorwegen. Het transport der Japansche troepen zal geschieden vanuit Da'iren en Osaka. Het Engelsche financieel wets ontwerp aangenomen Parlementsontbinding volgende week? Aangenomen kan werden, dat in het ka binet overeenstemming is bereikt inzake den tekst, waarbij nieuwe verkiezingen worden aangekondigd. De parlementsontbinding zal, naar algemeen wordt geloofd, onmiddelltjk na de beëindiging der werkzaamheden in het Lagerhuis midden der volgende week plaats hebben. Op de bijeenkomst der Liberalen, welke heeft plaats gehad voor de kabinetszitttng, was men het er over eens dat in verband met den toestand nieuwe verkiezingen onver mijdelijk zijn. Aan deze bijeenkomst werd ook deel genomen door de dochter van den liberalen leider Lloyd George, die haar va der telefonisch op de hoogte stelde der ge nomen besluiten. Lloyd George acht nieuwe verkiezingen niet noodzakelijk en beschouwt ze als ge vaarlijk. mij, ik voelde mij toch door vrees aange grepen. Het waren niet alleen de spoken int het verleden die in de naargeestige schadu wen omwaarden, maar er waarde nog sen spook rond uit het tegenwoordige. Ergens tusschen deze ruïne hield zich de berijder van het paard schuil, en of hij vriend of vijand zou blijken. Ik had rekening met hem te houden. Mijn eigen behoeften dwongen mij als het ware hem te gaan op zoeken en met hem te gaan onderhandelen, hetzij goed- of kwaadschiks. Ik moest een paard hebben! De gedachte was al eens oij mU opgekomen dat dit paard misschien wel het gestolen paard, het paard van Awlright zou kunnen zijn, en als dit zoo was, dan sou ik achter, het geheim van Mademoiselle's verdwijnen kunnen komen. Maar, welken kant moest ik uitgaan om kans op succes te hebben? Ik had in bet minst geen houvast en ik moest ook heel voorzichtig te werk gaan. Onmiddellijk ach ter de groote poort rezen de zware muren van het oude kasteel omhoog. Op het eer ste gezicht schenen zij niet veel van den loop der eeuwen geleden te hebben, ofschoon zich toch overal sporen van de verwoestin gen van het vuur vertoonden en vele deuren en luiken ontbraken. Het gebouw was niet bijzonder hoog, de torens natuurlijk uitge zonderd. en het was opgetrokken van zware stukken steen, die om alle vernieling sche nen te lachen. Er is een complot ontdekt tegen het leven van den Turkschen minister-president Ismet Pacha. Opmerkzaam gemaakt op de gedra gingen van een tweetal reizigers, Armeniërs, die aan boord van een naar Roemenië va rend schip uit de Piraeus te Stamboel wa ren aangekomen, wilde de TollUe tot hun arrestatie overgaan, toen een der reizigers de hand aan zich zelf sloeg De andere werd in hechtenis genomen. Blijkbaar moesten belde lieden een op Is met Pacha beraamden aanslag in de Pi raeus organiseeren. Gezien de moeilijkheden, aan dit plan verbonden, besloten zij hun voornemen uit te voeren bij gelegenheid van het bezoek van Ismet Pacha Buda pest. Lindbergh en zijn vrouw te water Rljkskanaelier Dr Bruning heeft in een schrijven aan Rijkspresident Von Hinden burg zijn geluk wenschen aangeboden met zijn 84sten geboortedag, mede naméns de Rijks- regeering. In het schrijven gevoelt Dr. Bril- nlng zich één met de overgroote meerder heid van het Duitsche volk, wanneer hij uitdrukking geeft aan de hoop, dat Von Hindenburg als voorbeeld van trouwe plichtsbetrachting nog vele jaren gespaard moge blijven „Ook in het afgeloopen jaar.” aldus het schrijven, „werd van u een groote mate van verantwoordelijkheid en zeer belangrijke be slissingen gevergd, terwijl ons land economi sche en politieke schokken van zeer ern- stigen aard had te doorstaan. De Rijksre- geering hoopt evenwel, dat het onder uw sterke leiding gelukken zal ook in de toe komst de moeilijkheden meester te worden Moge God U hiervoor de kracht geven." o werkkrachten. De aanpassing der verschil lende handelsverdragen, in het bizonder der Duitsch-Fransche handelsverdragen, zal de bijzondere aandacht der commissie vereischen. De economische toestand heeft zich sinds het sluiten van het Fransch-Duitsche han delsverdrag in het jaar 1927 zoodanig gewij zigd, dat de meestbegunstlgingsclausule reeds thans eenlge wijziging vraagt. Fougére ver klaarde, persoonlijk van meenlng te zijn, dat het voorbeeld van een handelsverdrag moet worden opgesteld, dat niet slechts zal kunnen worden toegepast op Duitschland en Frankrijk, maar dat zou kunnen worden uit gebreid tot andere landen, om aldus ten slotte te geraken tot het scheppen van een eenheidsmarkt. Geen interventie van Amerika Gisteravond werd te Breslau een, door den door het Partijbestuur der sociaal-democra- tische partij geroyeerden Breslauer advocaat, dr. Eckstein tot nog toe voorzitter der Fede ratie Breslau der S. P. D. bijeengeroepen, vergadering gehouden, <jje door ongeveer 3000 personen bezocht was en waar het woord werd gevoerd door de eveneens tot den linkervleugel In de S. D. P. behoorende Rjjksdagleden Ziegler en Seydewitz. Beiden trokken scherp te velde tegen de duldings- politlek der Duitsche sociaal-democratie die gelijk stond aan een onmachtepoUtlek en die in strijd is met de elschen der ar beiders. Ten slott-* werd een resolutie aangeno men. waarin de Breslausche afdeellngen zich solidair verklaren met hun leider Eck stein en zich beschouwt als eveneens uit de 8. P. D. te zijn geroyeerd. De overige partij- genooten en het geheele Duitsche proleta riaat worden opgeroepen om mede te wer ken aan de vorming van de Socialistische Arbeiderspartij Duitschland. Slechts vier stemmen werden tegen, de resolutie uitge bracht. de omgeving van Graudenz (Polen) de postwagen van een personentrein onder het rijden door onbekende daders over vallen en leeggeroofd. Den bandieten zijn drie geldzakken met een Inhoud ter waarde van meer dan 700.000 Zloty 200 000) In han den gevallen. Het onderzoek der politie is tot zonder resultaat gebleven. Het Hamburgsche scheidsgerecht heeft bü arbitrale uitspraak de gages van hét personeel bij de zeescheepvaart met 13 pet. verlaagd. „Ter verbetering van lijks tot de knieën en klom aan den over kant tegen de rots op. Een boom van reus- achtigen omvang versperde den toegang, maar ik wist er mij door heen te wringen en geraakten binnen in het halfduister. Het was een onheilspellende ruimte; elke opening en elke spleet was met groen be groeid, zoodat het er geheimzinnig donker was. Aan den eenen kant stond een haard en een steenen bank, maar overigens was er niets, als men ten minste een paar reusach tige rijlaarzen, die in een hoek stonden en waarvan het leer groen was van ouderdom en het steal niets dan een hoopje roest, niet meetelt. Toen ik er met mijn eenen voet te gen aan stootte, viel het vergane leer meteen uit elkaar. Maar, het stof natuurlijk niet meegerekend, was het er zindelijk, en ik kon mij daar veilig wanen. Zonder vrees zou ik er een poosje kunnen rusten. Ik rolde dan ook mijn jas op tot een soort hoofdkussen en strekte mij uit op de bank die ruim was er een weinig uitgehold Het was natuurlijk een harde legerstee, maar ik was zoo iets wel meer gewend en ik was oververmoeid. De wind, die door de boomen loeide, was het eenlge geluid, dat ik hoorde, en het duurde dan ook niet lang of ik viel in slaap De binnen- en buitenlandsche economische toestand is, naar uit Washington wordt ge meld. in een belangrijke conferentie bespro ken. Deze conferentie werd gehouden door president Hoover en den onderstaatssecreta ris van financiën. Mills, den gouverneur van den Board van de Bondsreserve. Meyer, den staatssecretaris van Handel, Lamont en de staatssecretaris Mellon. In een na de bespreking uitgegeven com muniqué wordt slechts verklaard, dat de president een nieuwen stap heeft overwogen „ter verbetering van den toestand". In het huldig stadium kan niets naders worden medegedeeld. De voorzitter der Tarievencommissie van de Fransche Kamer, Fougére, die benoemd is tot lid van de te Berlijn overeengekomen Duitsch-Fransche studiecommissie, heeft aan een vertegenwoordiger van de Jntranslgeant" een onderhoud toegestaan. Het werkprogram der Commissie, aldus verklaarde F.ougére, voorziet in de eerste plaats in een uitgebreid plan voor de uitvoe ring van openbare werken, waaraan niet al leen zal worden deelgenomen door Frankrijk en Duitschland, maar door alle Europeesche landen, wier productie daarop ingesteld is. Voorts gaat het om de financiering van deze werkzaamheden, de uitbreiding der bestaande kartels en de regeling der productie, zoomede de afzetmogelijkheden, die parallel moeten loopen met de verlaging der kosten voor levensonderhoud en een betere toepassing der Is de K. R. O. niet in de gelegenheid het Concertgebouw-orkest door zijn microfoon te laten hooren. het Concertgebouw-Strijk kwartet is gelukkig aan geen A. V. R. O - contracten gebonden. Steeds grooter Is het aantel kunstenaars geworden, dat zich tot strijkkwartetten vereenigt en zich in eigen en andere lan den laat hooren. Tot deze ensembles behoort ook het Con- certgebouw-Strijkkwartet, dat ons Zondag middag 4 October de schoonheid der klas sieke Weener-kwartetkunst zal komen ont hullen Voorbereidingen voor overwintering in Moekden. In officieele Russische kringen gelooft men, dat de bezetting van Mandsjoerije door de Japansche troepen van langen duur zal zijn. Men verwacht, dat zij minstens zes maanden zal duren, aangezien de Japanners thans reeds maatregelen hebben getroffen om hun troepen in Moekden te laten over winteren. Sir Herbert Samuel is gisteren door Ko- ning George in audiëntie ontvangen. In aansluiting hierop vond een bijeenkomst plaats van de leden der liberale fractie in het Lagerhuis, waaraan door alle liberale ministers werd deelgenomen. Men kwam tot de conclusie, dat de meerderheid der libe rale Lagerhuisleden instemde met het aftn- blijven der ministers in het Kabinet, ter wijl de politiek van MacDonald ondersteund zal worden. In verband hiermede heeft dus de meerderheid zich tegenover Lloyd George gesteld. Uit Serajewo wordt gemeld, dat in laatste dagen op de hoogvlakte van Bosnië duizenden doodgevroren zwaluwen worden gevonden, die wegens het plotseling invallen van den winter vroeger dan gewoonlijk naar het Zülden zijn getrokken en boven Bosnië in een hevigen sneeuwstorm zijn geraakt, waardoor zij gedwongen werden, hun toe vlucht op de hoogvlakte te zoeken, waar zij echter eveneens door de strenge koude wer den verrast. Bij het smelten van de sneeuw werden duizenden doode zwaluwen gevon den. De gevolgen van de Japansche be zetting. Uit Peking wordt gemeld, dat gedurende de afgeloopen tien dagen van de Japansche bezetting in Zuid-Mandsjoerije in de ver schillende bedrijven in totaal ongeveer 150.000 arbeiders zijn ontslagen. 23 Japansche oorlogsschepen zijn de Chineesche wateren binnengedrongen, terwijl nog meer Japan sche oorlogsschepen worden verwacht. De ambtsduur van Von Hinden burg Een BerüJnsch blad maakt melding van het feit, dat president Von Hindenburg ook ook na afloop van zijn ambtstijd als Rijks president zal aanblijven. Dit bericht moet met het grootste voorbehoud worden aan vaard, daar, zooais van betrouwbare zijde wordt verklaard, tot nu toe door den Rijks president een dergelijke wensch niet is te kennen gegeven. Mussolini is grootvader ge worden. Zijn dochter Edda, die met graaf Ciano.ls gehuwd, heeft het leven geschonken aan een zoon. De noodzakelijkheid tot zeer ingrijpende bezuiniging zal bij het Departement van Onderwijs leiden tot afschaffing van den Onderwijsraad, het gymnastiekonderwijs bij het Mulo, fröbel-leerkrachten bij het L. O., onderwijs In handenarbeid, invoering van den, verzuime men niet te volgen. Kortsluiting rermoedelijk de ooraaak o Het ,J3oer ndeisbl." verneemt uit Sama- rinda, dat de brand, welke op het mijnwerk Louise aan zes Nederlandsche employé's het leven kostte, vermoedelijk werd veroorzaakt door kortsluiting. Door den brand vormde zich stoom. Verschillende employe's trachtten het vuur te blusschen. Zjj klommen daarvoor op de desbetreffende ttank. De gevormde stoom perste echter de olie uit de tank, waarom de employé's een goed heenkomen zochten. ZU werden echter door de uitstroo- mende brandende olie achtervolgt, terwijl de omheining hun belette zich snel in veiligheid te brengen, waardoor alle zes door de bran dende olie werden gegrepen en gedood. De Kamer heeft artikel 38 van de grond wet aangenomen, waarin gezegd wordt, dat alle Spanjaarden van beiderlei kunne wor den toegelaten tot openbare ambten of functies overeenkomstig hun verdiensten, met uitzondering van de gevallen, waarin vol gens de wet van onvereenigbaarheid van functies sprake is. Stad daar roavars wverrallen? Van Japansche zijde wordt gemeld, dat de stad Nintsjwang in Mandsjoerije door 800 afgedankte Chineesche soldaten, die zich tot een rooversbende hebben gevormd, sou zijn overvallen. Er ontstond een verbitterd ge vecht met 350 man Chineesche politie-troe- pen. De stad zou in brand staan en ook het Japansche consulaat- zou zijn aangevallen. Bij zijn bezoek aan Boedapest De automobilist„Ja, mijnheer, het is een ..Amilcar’’. maar daarom behoef je er toch niet met je neus bovenop te» gaan liggen?” Naar de „Daily E press" meldt, heeft Henderson, de leider der parlementaire op positie en secretaris van de Labour Partij in Engeland een noodkreet gezonden aan de vakvereenigingen om meer geld. Gemiddeld betaalt nJ. nog geen vijftig procent van de leden der vakvereenigingen hun contributie Het Inkomen der partij door middel van contributies bedroeg verleden jaar 44.927 pond, doch sindsdien is dit inkomen aan houdend verminderd. De vermindering is zoo aanzienlijk geworden, dat ze een paniek ver oorzaakt heeft bij de betrokken instanties Vandaar nu deze noodkreet aan alle vakver- eenlgtngen in den vorm van een particulie ren brief. Het gerucht gaat thans, dat de executieve van de party, in verband met den emstlgen flnancieelen toestand van de partijbesloten heeft de jaariyksche conferentie te Scarbo rough. welke volgende week gehouden wordt, te verzoeken de teeenwoordige contributie van drie pence per lid en per jaar, te ver- hoogen tot vier pence. Deze verhooglng zal naar verwacht wordt ongeveer 10.000 pond per jaar opbrengen. Deze zaak zal volgende weck op dc partii- conferentie In geheime zitting behandeld worden. De gedachte dat sommige van deze ongeluk kige vluchtelingen tusschen de ruïnen van liet oude kasteel misschien een toevlucht hadden gezocht, joeg mij langs de gracht voort om eens nauwkeurig te onderzoeken wat daar wel achtej die grauwe muren ver borgen was. Ik moet bekennen dat mij een gevoel van angst overviel toen ik daar voor den weidschen Ingang stond, de uitgestrekt heid en de sombere stilte van de bezitting hadden mij op een zonderlinge manier aan gegrepen. Het was jvist alsof ik een reus achtig graf binnenging, en ik geloof dan ook dat Ik mij met afkeer van deze lugu bere plaats zou hebben afgewend, als ik niet plotseling de versclie hoelafdrukken van een paard in de modder van den weg had ge zien. Deze onverwachte ontdekking deed een beetje opleven. Ik staarde naar de spo ren. zonder dat voor het oogenblik hun vol le beteekenis tot mij doordrong. Het viel mij niet moeilijk vast te stellen dat het dier door de gracht was gewaad en daarna door den onbewaakten ingang was binnengekomen. De afdrukken waren heel duidelijk, maar even verder, op de harde steenen. hielden zij natuurlijk op. Onder andere omstandigheden zou het mij niet zoo verbaasd hebben daar de sporen van een paard op te merken. het kon toch heel goed zijn dat de een of andere boer deze plaats had uitgekozen om zijn paard voor de requislteurs te verbergen, maar de af drukken waren van kleine hoeven, die goed beslagen waren geweest; het was engetwy- De 27ste conferentie van de interparle mentaire unie heeft een resolutie aange nomen. waarin er op aangedrongen wordt, dat de aanstaande Ontwapeningsconferentie minstens 25 pet. op de uitgaven van de be wapening zal bezuinigen, als eerste stap naar de algemeene ontwapening door alle landen Mijn oogen gingen onwillekeurig bewonde rend langs de ondoordringbare muren, die tot de borstweringen reikten. Ver daarboven verrezen torens met schietgaten, waar door heen wijnranken waren gegroeid; tegen het sombere griis van de steenen stek het groen levendig en eigenaardig af. De groote poort stond open: de kleine poorthuisjes. waarin eertijds mannen ter bewaking hadden post gevat, waren verwoest: de ophaalbrug was verbrand, een paar stukken waren er nog van blijven staan. In de gracht stond nog water, doch het beteekende maar heel wei nig, en het pad, dat Ik volgde, leidde langs den stellen oever. Aan den anderen kant stond een laag steenen gebouwtje, dat op een rotsachtig plateau was gebouwd en dat blijkbaar al' portierswoning had dienst ge daan. Ook hier groeiden de wijnranken we lig. Het zou mij tot schuilplaats kunnen strekken, en daarom dan ook waadde ik de gracht door het water reikte mij nauwe- Kiesrecht voor vrouwen feld het paard van een cavalerist. De bui tenmuren waren naakt en hier en daar waren er heele brokken uit. Op den grond lagen nog een massa groote steenen. en ver schillende waren op het punt omlaag te storten. Ik had hier dus geen kans om mij schuil te houden. Vroeger waren hier be paald langs de geheele lengte zwaar eiken houten affuiten voor stukken geschut ge plaatst sterk genoeg om kanonnen te dragen en soldaten, die een aanval moesten afweren maar hier was niet veel meer van over, enkel nog wat half vergane brok stukken. De binnenplaats lag ook vol rom mel; steenen. die van de borstweringen waren omlaag gestort, verrotte boomstron ken, tegels, die door de vorst waren losge raakt. Tusschen de van elkaar geraaicle steenen waren heele struiken opgeschoten en in de losgewoelde aarde hadden zelfs boomen wortel geschoten en zich tot een respectabelen omvang kunnen ontwikkelen. Ik kan onmogelijk den naargeestlgen in druk weergeven, die het huls maakte en de grimmige schaduw van deze half geruïneer de muren, die bet zonlicht buitensloten. De gebeurtenissen, die zich hier eenmaal had den afgespeeld, het treurspel van krijg tn van dood, de tooneelen van bloedige slach ting en van wanhoop, waarvan deze sombere steenen de getuigen waren geweest, de on heilspellende stilte, die over de geheele plaats hing, het trof mij meer dan ik zou kunnen zeggen. Al was oorlog voeren en bloed ver gieten zoo te zeggen dagelljkach werk voor Conversie geldleening. Het Lagerhuis heeft zonder debat het wetsontwerp voor de conversie der 5 pet. oorlcgsleeningen aangenomen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9