ONS BLAD N BELANGRIJKE REDE VAN HAARLEMS KERKVORST AFSCHUWELIJK DRAMA TE WATERINGEN ERNSTIGE BOTSINGEN TUSSCHEN WALEN EN VLAMINGEN s D 5 m VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 233 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN MAANDAG 5 OCTOBER 1931 f 40 VOORNAAMSTE NIEUWS Ti In de oprichtingsvergadering eener K-J.W.V.-afdeeling in de bisschopsstad I) Twee kinderen met bijlslagen vermoord Vreeselijke vondst door de moeder m. Inwijding Christus Koning- - monument e Marconi zal de verlichting ontsteken Het Nederlandsch Alle opvarenden gered Toestand van Edison moet 1 C3 Geestelijke verzorging militairen in de West Auto-ongeluk te Eben-Eymael Is )- JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Ontwikkelen en Afdrukken Bij den Belgischen Da& te Hasselt Het gebouw der Legion Nationale te Antwerpen vernield AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OHGEVAL „Johanna” vergaan - .WW* J» werknemers over enkele Harmonische samenwerking tusschen werkgevers en volgens de Encycliek Quadragesimo anno en tekortkomingen aan weerszijden Htt kaa .nirt_ anriffli_of Dit is niet in den geest van „Quadrag^imo NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Alle «bonne's op dit blad sijn inaevolae de ▼erzekerintfavoorwaarden Dubbele kindermoord ie Wateringen. Krisiacongres van N.V.V. en S.D.A.P. betreffende Amerika van Het Een telegram aan Koningin Barometerstand 9 uur vjn.t 772. Stilstand. der in S.S. it" HET ar lot t." verwondingen avond s". en oe en R: Bel* •tolling van Z. H. den Pana. Grootvader met kleinkind vermorzeld Het Ned. stoomschip Johanna" vergaan; de opvarenden gered. BUREAUl Telefoon: ABONNEMENTSPRIJS1 Per kwartaal, voor Alkmaar f tj— Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad J 0.60 honger patrouilles gendarmen trokken Men verzekert, dat het gewonden omstreeks honderd be- aan de door een 1'4 millioen dollar tekort op de Ameri- kaansche staatshuishouding. >er iet Definitieve scheuring onder de EngvlachO liberalen. Treffen tusschen Vlamingen en Walen bü den Belgischen Dag te Hasselt. De economische moeilijkheden in Europa. Besprekingen tusachen Fransche en Engel- sche ministers. De Oostenrijksche saneeringswet aange nomen. Zendbrief van Z. den Paus over den nood der tijden. Sluiting .der Itoliaanche beunen geda- rende October. Te Eben-Eymael zijn een grootvader en ■jjn kleinkind door een auto overreden en gedood. iet en Jn ir Een onderhoud met prof. Bruins over de krisis. >b verlies vas 'a anderen vinger Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5 27 uur. en kt n' n! t” an »r- De menschen waren nog nieuwe nog twee lichtingen toen in vollen gang. De vrouw is naar de Ramaerkliniek Den Haag overgebracht terwijl de man by buren onderdak heeft gekregen. Zooals begrijpelijk is de verslagenheid in het anders zoo rustige dorpje, dat ongeveer 3500 zielen telt., zeer groot. GEBOUW DER LEGION NATIONALE VERWOEST Alle .bonne's op dit blad sijn ingevolge de verzekerimervoorwaarden f Oflftt) Levenslange geheeie ongeschiktheid tot werken door 6 7Cfl biI «en ongeval met f ORf) bij verlies van eea band f 4OE bil verlies van een f Cf) °ii «en breuk vsn tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen wUUV«* verlies van beide armen, beide beenen of belde oogen wU«” doodelliken afloop een voet of een oog av.” duim of wijsvinger been of arm Mlnistercriais in verband met de incidenten? Zondagavond liep te Brussel het gerucht, dat de heer Van Caeneghem, Minister van Openbare Werken, ontslag zou aanvragen in verband met het feit, dat de heer Boves- se. Minister van P. T. T., de radio-uitzending heeft toegelaten van de Waalsche betooging te Hasselt. Er is ook sprake van, dat de an dere Vlaamsche ministers zouden aftreden. Men acht het evenwel mogeiyk. dat de zaak in der minne wordt geschikt. Politie-onderzoek In alle richtingen In andere richtingen wordt evenwel ook gezocht en de politie van alle omliggende gemeenten is gewaarschuwd om uit te zien naar verdachte personen. In een politie - radiobericht werd gisterenmiddag gezegd, dat de dader met bloed bespat moet zijn en ver. moedelijk door den hond gebeten is. Er moeten de vorige week nog landloopers aan de deur van Dekker geweest zijn, die om geld en brood vragen en daarbij drei gend zouden zijn opgetreden. De vrouw van Dekker had hun toen brood gegeven. In al deze richtingen worden thans on derzoekingen ingesteld en de geheeie politie. macht van .Wateringen en omgeving, aan- Nieuwe stop ontwapening? De sociale studiedagen van den RK. Volksbond in het retraltenhuiz ie Bergen. ADVERTENTIEPRLISl Van 1—5 regels f 1.25: elke regel meer 6Y5. RECLAME per regel 6-75 de eerste pagina; voor de overige pagina’s f 0 50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bii vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.13 men meester franskiljons het In het R K. Lyceum te Haarlem is Za terdagavond een vergadering gehouden ter oprichting van een afdeeling Haarlem der Katholieke Jonge Werkgeversvereenlging. welke vergadering o.a. werd bijgewoond door Z. H. Exc. Mgr. J.°D. J. Aengenent. Nadat de voorzitter van de K. J. W. V. de nieuwe afdeeling voor opgericht had. ver klaard en het nieuwe bestuur had geïnstal leerd, nam Z. H. Exc. de bisschop het woord tot het'houden eener rede over: Hoofdaalmoezenier Noordman naar West-Indië Belgische Koningspaar over ons Paviljoen te Vincennes gtvuld met marechaussee en rüksveldwacht en de hondenbrigade uit den Haag, is in de Weer. Volgens verklaringen van den vader der beide kinderen, Dekker, zou hij het uitge sloten achten, dat in den korten tijd, dat hij zijn huis had verlaten, iemand naar bin nen was geslopen om den dubbelen moord te plegen. Het onderzoek van de Justitie in de wo ning van Dekker duurde van half zes in den morgen tot 2 uur 's middags, eerst toen keerde de subst. officier, mr. Blok, naar Der. Haag terug, terwijl de burgemeester van Wateringen, de heer Verhoeven, en de Haag, sehe hoofdinspecteur, de heer Van den Heu. vel. tot half drie in het huisje bleven. De lijkjes der kinderen zijn daar onder politie bewaking achtergebleven. Volgens een telegram uit Londen, Is het Nederlandsche sji. „Johanna", in de nabij heid van Brest op de Armen rotsen geloopen en zit het in gevaarlijke positie. De toestand is zelfs critiek te noemen. Het Italiaanache bergingsvaartulg .Artiglio” is ter plaatse en heeft zijn hulp aangeboden. Naar de reederü de N.V. Handel-MÜ. Job. de Poorter, te Rotterdam, mededeelt, moet het sa. „Johanna" als totaal verloren worden beschouwd. De geheeie bemanning is door de Duitsche bergingssleepboot ,JBce- falke” gered. Volgens een later bü de reederü ontvan gen telegram van den gezagvoerder van de ..Johanna” zün alle opvarenden behouden en wel op het eiland He de Seine geland. De „Johanna", welke op reis was van Huelva naar Rouaan. met een lading pyriet, is groot 2076 bruto en 1243 netto tons. Het schip is in 1917 op de werf van Jonker Stans te Hendnk-Ido-Ambacht gebouwd. Van Rouaan zou 't schip naar Rotterdam zün gekomen. Door de reederü is nog een telegram ont vangen, volgens hetwelk de „Johanna” geheel is gezonken. De bemanning is van het eiland He de Seine naar Bres* ken. Harmonische samenwerking tusschen werkgevers en werk nemers volgens de Encycliek Quadragesimo anno, en over enkele tekortkomingen aan weerszijden. slgneerd. Er vlncle Limbui Reeds te voren hadden de gematigd - Vlaamsche organisaties. dus niet de Vlaamsch-nationale groepen van Hasselt en omstreken, tegen het houden van deze betooglngen geprotesteerd. Aatobua omgegooid Een autobus van de ,aderlandsche oud strijders van Gent werd by den ingang van Hasselt door Vlaamsche nationalisten tegen, gehouden en omvergegoold, waarby 20 Inzit tenden verwondingen opliepen. Een hunner Volgens het door de geneesheeren uitge geven bulletin biyft Edison langzaam in kracht achteruitgaan. Z. H. de Paus heeft gedurende de afgeloopen 24 uur twee maal retnMd, De Koningin heeft het volgende telegram ontvangen van den Konlng der Belgen, naar aanleiding van diens bezoek aan het Nederlandsche paviljoen te Vincennes: „De Koningin en Ik stellen er prys op Uwe Majesteit te betuigen, welk groot ge noegen wü gesmaakt hebben door te Parüs het zeer schoone en belangwekkende Ne derlandsche Koloniale Paviljoen te bezoe ken, welke wederopbouw een zoo groote eer Is voor den moed en de wilskracht der organisators.” De Koningin heeft hierop het volgends antwoord gezonden: „Het verheugt Mü zeer te vernemen, dat Uwe Majesteit en de Koningin te Parüs een zoo gunstigen indruk van ons paviljoen op de Koloniale Tentoonstelling hebben ontvangen, en ik betuig uwen Majesteiten Mün zeer oprechten dank voor Haar vrien- delük telegram.” Naar het Kath. Indisch Bureau mede deelt. zal de hoofdaalmoezenier voor Leger en Vloot, kolonel J. J. J. Noordman, naar West-Indlè gaan om te onderzoeken, hoe de geestelüke verzorging der militairen in deze kolonie moet worden geregeld, ten einde daaromtrent voorstellen aan de regeerlng te kunnen doen. Kolonel Noordman vertrekt Dinsdag 13 October met den oorlogsbodem „Van Nes” naar Curacao en zal waarschünlük tegen Kerstmis naar het vaderland terugkeeren. De motieven van de daad onbekend De „Crt.” meldt nog. dat er ook eenig geld vermist zou zün. circa f 30. doch hier omtrent bestaat geen absolute zekerheid. Omtrent de motieven van dein) dader<s> tast men nog in liet duister, hoewel ver schillende geruchten de ronde deden. Sinds een klein jaar woonde het echtpaar Dekker, nog jonge menschen, de man 29. de vrouw 31 jaar. in Wateringen. zy kwamen uit Drente en leiden een oogenschynlük rus tig leven. Naast hen woonde vroeger een andere boerenarbeider, ook in dienst van den boer Janknegt, eigenaar van de twee huis jes, die samen één geheel vormen. Er gebeurden echter achtereenvolgens vreemde dingen by den anderen arbeider. Zoo werden op onverklaarbare en nooit op- gehelderde wijze de ruiten ingegooid. Een anderen keer vond hü al zün kippen met afgesneden hals in de sloot, zoodat hy het maar raadzaam vond te verhuizen en zoo stond de woning naast Dekker sinds eenigen tüd leeg. Verder vemam de „Crt.”, dat de vrouw van Dekker dlkwyis zeer zonderling deed, zoodat het onderzoek der Justitie ook in deze richting gaat. HOF 6. ALKMAAR Administratie No. 433 Redactie No. 633 Ter gelegenheid van den Belgischen Dag. welke gisteren te Hasselt, de hoofdstad der Belgische provincie Limburg, door Belgi sche patriotten werd gehouden, is het. ter- wül de deelnemers aan deze betooging zich nog verzamelden, tot bloedige botsingen gekomen tusschen Vlamingen en Walen. Boeren, arbeiders en handwerkslieden der omgeving waren in duizenden samenge stroomd, om het Vlaamsche karakter omgeving te bewüzen. wantrouwen gesticht worden bij de werk gevers. Er zullen er velen zijn, die door deze terminologie een vrees krijgen voor de ar beiders en het rechtmatige van hun eischen van het onrechtmatige met meer voldoende zullen onderscheiden, waardoor wantrouwen wordt gezaaid, terwijl toch juist den laatsten tijd zoo veel gedaan is door zeer vele werk gevers om aan de belangen der werknemers tegemoet te komen, waaraan ik hier gaarne openlijk hulde wil brengen. Door dit alles wordt dus tegengewerkt het ideaal der encycliek „Quadragesimo anno,” nJ. dat alleen redding is te wachten van de maatschappij als een harmonische samen werking tusschen werknemers en werk gevers tot stand komt. gevers tot echt katholieke werkgevers die „Justitia et Pax” zullen bevorderen in onze samenleving, en dan is deze avond niet alleen bevorderlijk voor onze stad, maar voor het geheeie land. Bü den terugkeer uit Hasselt van een ge deelte der leden van het nationale legioen te Antwerpen, trokken ongeveer 500 betoo- gers naar het lokaal van het legioen 1A de Lange Oasthulsstraat. Nauwelijks waren zü daar aangekomen, of zü werden daar aangevallen door een sterke groep Vlamingen, die in minder dan geen tüd het geheeie lokaal vernielden. De glasscherven vlogen overal in het rond. De direct te hulp geroepen politiebeambten slaagden er in de orde te herstellen. De geheeie straat werd afgezet. Tal van personen liepen op. Een groote menigte bevond zich gister- tien uur nog In de omgeving van het stationsgebouw. zeer opgewonden. Er werden Incidenten gevreesd, aangezien treinen uit Hasselt werden verwacht. Een ware veldslag De Belgische Dag te Hasselt heeft zich tot een waren slag tusschen Walen en Vlamingen ontwikkeld. Sterke door de straten. aantal draagt. Een extra-trein, welke uit de richting van Oent kwam, werd hü Kermpt door Vlaam- sche boeren en studenten met steenen en flesschen bekogeld. Talrüke ruiten werden vernield. Het aantal der door glasscherven gewonde treinpassaglers, is seer groot. Toen gistermiddag de feeststoet, be staande uit 25.000 menschen, zich in bewe ging zette, werden zü door de toeschou wers onder gejoel ontvangen. Er werd ge roepen: „Leve Vlaanderen, weg met Belgl«”, terwül de Vlaamsche Leeuw werd gezon- dat. werd. De 64-Jarige man H. C. was, evenals het kind, dat zwaar verminkt uit de ruïne te voorschijn kwam, onmlddeliyk dood. Het parket uit Tongeren, dat denzelfden middag nog ter plaatse kwam, heeft de zaak In onderzoek. Het ongeluk heeft In het rustige plaatsje, waar juist kennis was, groote ontroering gewekt. De lüken zün in de woning geborgen. anno'* en daardoor kan de goede samen werking niet bevorderd worden. Op deze beweringen wil ik twee dingen zeggen iste het is buitengewoon simplistisch, de economische crisis -van onzen tijd louter en alleen toe schrijven aan het kapitalistische productie-stelsel. Ik acht mij niet competent, al de oorzaken van de wereldcrisis op te noemen, maar weet toch wel, dat er eenige, belangrijke oorzaken zijn, die niets met het kapitalistisch productie-stelsel te maken hebben. Aller eerst is daar de geweldige wereldoorlog dien wij beleefd hebben, en waardoor het economisch leven der volken op veront rustende wijze is aangetast. Vervolgens de omstandigheid, dat een groot deel der wereld zich is gaan bezighouden, om zich economisch onafhankelijk te maken van het beschaafde Europa, waardoor de handel, welken Europa op deze werelddeelen had, buitengewoon is geschokt geworden. Een verdere oorzaak is, dat nieuwe staten en ook de oude hooge tolmuren hebben opgeworpen, waardoor de internationale handel is geschokt. Dit zijn drie feiten, die zeker oorzaak zijn van de tegenwoordige crisis, zoodat de bewering toch al te simplistisch is het kapitalistisch productie-stelsel heeft Zijn onmacht bewezen, dat blijkt wel uit de tegen woordige crisis. Bovendien zijn zeker ook nog andere oorzaken op te noemen. ade. In de tweede plaats wil ik dit zeggen kleven er dan geen fouten aan het kapitalis tisch productie-stelsel Ik geloof, te mogen zeggen, dat ik in mijn 30-jarigen professortijd en ook later als Bisschop, er dikwijls op gewezen heb, dat er groote fouten kleven aan onze samenle ving en dat er moet gestreefd worden naar het verdwijnen van den individualistischen geest, en dat men moet komen tot de instel ling van beroepsstanden, m.a.w. van publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Ik ben er diep van overtuigd, dat er fou ten kleven aan het kapitalistisch productie stelsel. maar dat zün fouten, die ontsproten zün niet aan dit stelsel als zoodanig, doch die een gevolg zün van den indlvtdualisti- schen geest, waardoor dit stelsel beheerscht werd en wordt. Met andere wooftlen kan men hetzelfde Zeggen als volgt Er is geen harmonische samenwerking, omdat aan den factor kapitaal in de maat schappelijke samenleving een veel te groote en een te veel beteekenende rol toegekend wordt en meermalen de waarde van den arbeid wordt miskend. Maar dat is een uiting van den mammo- nistischen geest. En het kapitalistisch pro ductie-stelsel op zich heeft geen schuld aan dit gebrek afl harmonische samenwerking, maar dit gebrek is een gevolg van den mam- monistischen geest. Nog eens Dat is de fout, in het kapitalistisch pro ductiestelsel: dat het kapitaal, vooral het geld-kapltaal, een te groote rol speelt, en de waarde van den arbeid daaraan ondergeschikt wordt gemaakt. Het is een groote fout, dat sommigen beweren, tegen dat kapitalistisch productie stelsel als zoodanig den strijd te moeten aanbinden en dat zü zich niet afvragen: wat moet nu elgenlük in het kapitalistisch pro ductiestelsel bestreden worden? Maakten zij maar duidelijk onderscheid, dan zou er niet zooveel wantrouwen ten opzichte der arbeiderseischen geschapen worden. Wat is eigenlijk het kapitalistisch produc tie-stelsel Vooreerst verstaat men er onder een ktëteel, waarin naast de factoren arbeid en natuur als derde factor optreedt het kapi taal. Maar in dezen eersten zin kan men het toch niet bestrijden, zelfs een socialistische samenleving zou in dezen eersten zin kapi talistisch zijn. Op de tweede plaats verstaat men er onder een productie-wijze, waarbij de kapitaal goederen zich bevinden in privaten eigendom, waar dus de productiemiddelen in handen zijn van personen-werkgevers, die niet- werknemers zijn. Tegen het kapitalistisch productiewezen, in dezen zin kan onze strijd ook niet gaan. In dezen zin bestrijden de socialisten het kapitalistisch productie-systeem. Het kan niet bij de katholieken dat de strijd gaat tegen het privaat-bezit, immers overeenkomstig de sociale Encyclieken moet het privaat-bezit, als zijnde een eisch van het natuurrecht onaangetast blijven. Ten derde verstaat men er onder een productiestelsel, waarbij aan het geld-kapi- taal een te overwegende rol wordt toegekend en aan de waardigheid van den arbeider te weinig wordt gedacht. In dezen laatsten zin zijn ook de katho lieken tegen kapitalistische productie-wijze. Maar dan begrijpt men gemakkelijk, dat het hier eigenlijk geldt een strijd tégen het economisch liberalisme. Want het kapitalis tisch productie-stelsel is in zich niet ver keerd, maar wordt eerst dan verkeerd, zooals Quadragesimo anno zegt wanneer aan het kapitaal een te overmatige invloed wordt toegekend. Wij kunnen daartegen dus ook positie nemen. Maar als men dit ook maar duidelijk zeide, dan zou het wantrouwen bij de werkgevers verdwijnen. Eenvoudig maar te zeggen wij zijn tegen kapitalistische productie-wijze, dat moet eenerzijds verwarring stichten bij de arbei ders en anderzijds wantrouwen bij de werk gevers. Die terminologie kan niet anders of moet bij arbeiders een verkeerde meening vesti gen, nX die, dat strijd gevoerd moet wor den tegen de bezitters van kapitaal. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in de wmlng van den landarbeider Dekker aan de Dorpskade te Wateringen een vreeseiyk drama plaats gehad. Omstreeks kwart over drie zün de twee kinderen van den arbeider, een zesjarig jon getje en een vierjarig meisje, vermoord. Bei. den kinderen werden de hersens Ingeslagen, vermoedeiyk met een bül. Het schünt, dat dit wapen uit de schuur is gehaald. Voor zoover bekend, was de man zelf op dat moment niet thuis en was hy naar het op ongeveer 200 M afstand gelegen weiland van zün patroon om de koelen te melken. De Dorpskade is een weg, die van het dorp naar Zwet loopt. De woning is op ongeveer drie kwartier afstand van het dorp gelegen, midden in den polder. De politie heeft alles afgezet en Zondagmiddag waren nog geen nadere Inlichtingen te verkrügen. Gisterennacht te ongeveer half vier heeft de burgemeester aangifte ontvangen, dat in de woning van den 29-jarigen H. Dekker aan de Dorpskade twee kinderen waren vermoord: het zoontje van den heer D„ de 6-Jarige Aaldert en het 4-jarig dochtertje Harman, tine. De burgemeester stelde zich onmlddel- lyk met de justitie te Den Haag in verbin ding en reeds om half zes gistermorgen wa ren op de plaats van de misdaad aanwezig Mr. Blok. Dr Hulst uit Lelden, hoofdlnspec- teur van den Heuvel en inspecteur Wolt- man. De fotodienst der recherche en de honden brigade waren mede aanwezig. De marechaussee uit Loosduinen en de plaatselüke politie hebben de naaste omge. ving af gezet. Gebleken is, dat de 31-Jarige vrouw van Dekker gistermorgen geiyk is opgestaan met haar man, die om half drie de koeien is gaan melken op ongeveer 200 M afstand van hun woning. Een kwartier later was de vrouw bü den man gekomen, om hem het vreeseiük nieuws mede te deelen. De kinderen werden naast elkaar in het bedje vermoord aange troffen. het eene met vier wonden, het andere met één zeer ernstige wonde. De vrouw heelt verklaard, dat zü zich, na dat haar man zich verwüderd had. weer ter ruste heeft begeven. Een kwartier later heeft zü de honden hooren blaffen, wnarna zy op stond en de verschrikkeiyke ontBekklng deed. De Justitie kon gistermiddag nog geen In verstrekken. Het onderzoek was Op eenige plaatsen is het den Vlamingen gelukt, ondanks het optreden der gendar merie. door den optocht dringen. Uit de bovenverdiepingen van het Vlaam sche Huls werd met flesschen en glazen geworpen. De gendarmerie bestormde het Huls en dwong de Vlamingen het Huls te ontruimen. Jonge Vlamingen haalden de Belgische vlag van de hulzen omlaag en verbrandden deze onder het zingen van Vlaamsche liederen. De microfoon voor welke de redevoerin gen vla den Vlaamschen omroep zouden worden uitgesproken, werd door de woe dende menigte vernield. Des avonds waren de Vlamingen volko- van hat veld, nadat de plaatsje hadden verlaten. Een büzondere correspondent van het „Giomale dltalia” meldt uit Rio de Janei ro, dat ter gelegenheid van de Inwyding van het groote monument van Christus Ko nlng op den ..Mnte Corcovado” senator Mar coni van zün Jacht ..Elettra” af de verlichting ter opluistering van de plechtigheid dienend, zal aansteken. De plechtige Inwüding zal 12 October M. plaats vinden. Z. H. Exc. sprak ongeveer als volgt De Katholieke Jonge Werkgeversvereeni- ging is voor mij altijd geweest een van de meest ideale vereenigingen uit ons katholiek organisatie-leven. Van den beginne af heb ik de ontwikkeling der K. J. W. V. met de allergrootste belangstelling gevolgd, en juist daarom is zij voor mij een zoo ideale ver- eeniging, omdat duidelijk blijkt, dat in deze vereeniging heeft geleefd en nog leeft het Zeer ernstig pogen en nobel streven, om kennis te nemen van de rechtmatige ver langens, die in arbeiderskringen leven; re kening te houden met die verlangens, en ook om zoo veel mogelijk daaraan tegemoet te komen. Dit vind ik ideaal dat men aan die ver langens tegemoet wil komen en er naar stre ven wil, om tusschen werkgevers en werk- mers tot stand te brengen de harmonische samenwerking en ideale verhouding, die geëischt worden door de beginselen van onzen katholieken godsdienst, welke meer en meer in de encyclieken der pausen tot uiting worden gebracht. Omdat ik deze vereeniging een zoo bui tengewoon sympathieke vereeniging vindt, verheugt het mij ook zoo zeer, dat in deze bisschopsstad een afdeeling ervan opgericht is, en stelde ik er allen prijs op, daarbij aan wezig te mogen zijn en van mijn sympathie te doen blijken. Immers, de vereeniging stelt zich ten doei en heeft dat altijd gedaan, de harmonie tusschen kapitaal en arbeid te herstellen in den geest van de encyclieken der laatste pausen, en arbeidt daarom geheel in de lijn van de uiteenzettingen, die in de laatste encycliek, „Quadragesimo anno,” worden gegeven. De geheeie grondtoon, die uit dezf^ encycliek opklinkt, is deze dezelfde, die het ideaal is van uw vereeniging dat wij moeten streven met alle kracht naar de ideale verhouding tusschen arbeider en werkgever. Ik vestig er bijzonder de aandacht op,, dat bij de studie door de leden der K. J. W’ V. van de encycliek „Quadragesimo anno* daarop bovenal gelet dient te worden. In verband daarmede wil ik wijzen op enkele tekortkomingen, die ook in onze katholiek^ gelederen niet kunnen ontkend worden, aaa weerszijden, zoowel aan werk gevers- als werknemerszijde. In den laatsten tijd doen zich verschijn selen voor, die niet bevorderlijk kunnen zijn aan bovengenoemde harmonische ver houding en samenwerking, en het is goed, dat daar eens de aandacht op gevestigd wordt. De tekortkomingen aan werkgeverszijde: ik kan ze het beste belichten door voorbeel den, die ik op het oog heb, te noemen. Het komt voor, dat uit katholieke werk- geverskringen door enkele aanvoerders of leiders soms termen worden gebruikt, die den vrede tusschen werkgevers en werk nemers niet makkelijk kunnen herstellen integendeel tot uitwerking moeten hebben, dat onder de werknemers wantrouwen ont staat. Wanneer b.v. een minister een socialen maatregel treft, die geheel is in de lijn van de arbeiders, ook de katholieke arbeiders, een maatregel, waaromtrent ook door onbe- vooroordeelden wordt gezegd, dat hij valt toe te juichen en dit volkomen in de lijn der katholieke gedachte is gedaan, en er naar streeft, de samenwerking tusschen werk gevers en werknemers te versterken, dan komt het voor, dat klanken worden gehoord van critiek op een dergelijken socialen maat regel, die geheel en al dien maatregel ver werpt; terwijl bovendien de toon, welke daarbij wordt aangeslagen, ook niet is van dien aard, dat het vertrouwen van de ar beiders gewonnen kan worden. Dat is niet in den geest van „Quadra gesimo anno,” die een betere harmonie en samenwerking beoogt. Deze kan alleen komen, wanneer men elkaar vertrouwt. Dan moet men gematigd zijn, en de toon zóó zijn, dat men geen aan leiding geeft tot wantrouwen in de arbeiders- wereld. Ook in onze katholieke arbeiderskringen en ook in die van degenen, die zich als voor lichters opwerpen, worden soms klanken gehoord van critiek, die weer niet bevor derlijk zijn om het vertrouwen der werk gevers in de arbeiders-eischen te versterken. Zoo b.v. de critiek in den laatsten tijd op het kapitalistisch productie-stelsel. Men hoort voortdurend, dat het kapita listisch productie-stelsel moet verdwijnen, en men zegt: de tegenwoordige economische crisis toont toch wel aan, dat het kapitalis tisch productie-stelsel failliet is en daaraan een einde dient te worden gemaakt. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur heeft te Eben-Eymael, een plaatsje op Belgisch grondgebied even buiten Maastricht, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een particuliere auto uit Canne reed In de richting Luik, toen plotseling uit een züweg een autobus eveneens de richting Luik wilde nemen. Waar van de tegenovergestelde richting toevallig ook een auto naderde, moest de eerstgenoemde particuliere wagen zoover naar rechts uitwüken. dat deze een onge luk niet meer kon voorkomen. Een voor zün erf op een stoel gezeten oude man werd met zün 3-Jarig kleinkind, hetwelk tusschen zün knieën zat. overreden, waarna de auto tegen een huis aanbotste, evenals de wagen, ernstig gehavend Dat is ook het ideaal van uw vereeniging en dat heb ik altijd in Kaar gewaardeerd. Ik verheug mij er dan ook nogmaals over, dat de oprichting van een afdeeling der K. J. W. V. in deze stad heeft plaats gehad, „Un homme averti en vaut deux.” Ik zie mij genoodzaakt, er op te moeten wijzen, dit ook van uw kant alles dient te worden aangewend, om te voorkomen, dat van de zijde der werkgevers wantrouwen wordt gekweekt. Dan zult gi^ uitgroeien van jonge werk- Boisingen Op ongeveer 15 K M ten Noorden van Hasselt Is het tot de eerste botsing geko men. Walen wilden hier op het graf van een Franschman een krans leggen. De Vlamingen trachtten dit te verhinderen. Er ontstond een vechtparty, waarbü zeven leden van de Légion Nationale werden gewond. Op den landweg naar Hasselt werd een vrachtauto, waarmede deelnemers demonstratie werden vervoerd. groepje Vlamingen aangehouden. De wagen werd vernield. Bü de daarop volgende vechtpartü werden 17 personen gewond. Het oorlogskerkhof te Hasselt, waar Fransche soldaten ter aarde zün besteld, zou met kransen worden versierd. De Vla mingen hadden evenwel in den nacht alle Ingangen bezet, zoodat de Walen niet op het kerkhof konden komen. De regeerlng had groote detachementen gendarmerie uit Luik naar Hasselt gecon- Iwerschte in de geheeie pr.o- irg groote opwinding. voren organisaties.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1