{Binnenlandsch Nieuws I Voor de Huiskamer „De Tijd” SOCIAAL LEVEN D H Een on Sociale studiedagen te Bergen (N.-H.) Krisis-congres van N. V. V. en S. D. A. P. Gemeente Oss voor groote moeilijkheden - Verschillende inleidingen De eerste dag Verboden lectuur Vanaf Y cursus o een bedrijf: werden uit A propos. Resoluties. omdat OP Zeer gedrukte stemming onder de bevolking ig van den kri- ?h gebied. Mo- Cromnaasch werd voor elk der drie aan klachten afzonderlijk tot geldboete veroor deeld. Douwke had Inderdaad niets gezegd van omkooping en zelfs niets van de belee- diglng en hij kon maar niet begrijpen waar om de bakker hem niet meer kon luchten of zien. ,J>at Is nu z’n dank, dat ik hem uit de gevangenis gehouden heb," dacht de veld wachter; ,,’t Is toch maar waar dat ondank, 's werelds loon is. zou nood- arbeiders zijn van paupers, zoo werd Al te* ver- ge- 504. Na eenig zoeken vonden ze een bus met scheepsbeschuit, welke ze met moeite en niet dan na herhaaldelijk rusten in hun hol naar den steen wisten te dragen. Het was een reuze groote bus, waarschijnlijk door den stormwind van een of andere boot overboord geslagen. Met den inhoud hiervan besloten zij den armen beer te spijzigen. ge en door den voorzitter de eerste zitting werd gesloten. is Het 1131 en cri tis elk xij lei en lie gel de gr ma de eet vo< toe kal str gei koi vai rej we da. di< bei 1 gin me org ik alle daa eer ver zee ker lan ker ooi te J Jan ver me san ge* on: en uiti ten ver ba* I ter opi Ka wel Z. I nle kla leei tot van de heeren F. van der J. W. Matthijssen we: te doe tus in pai var ene dez die dat de en 1 dat V. daa enk kat wo ge' seli rijt hoi dat wo ik dei 1 ge' lei< dei nei int dal sta Inleidingen Walle en Door het C. B van den Ned. R K. Volks bond in het Bisdom Haarlem worden van 3—6 October Sociale Studiedagen gehouden, die voor wat de deelname betreft, onge twijfeld een succes zijn te noemen. Na een zorgvuldige voorbereiding, die het C. B. zeer zeker meer hoofdbrekens heeft gekost, dan een buitenstaander zal vermoeden, is het ge lukt in het Petrus Canisius Retraitehuis een 120 menschen onder te brengen, die zich voor deze Soc. Studiedagen interesseeren. De berichten, welke tot nu toe in de pers gepubliceerd zijn omtrent de gevolgen van een eventueele overplaatsing van Hartog’s Margarine- en Vetfabrieken te Oss, geven de juiste strekking van een dergelijken maat regel niet weer. De ramp, welke voor de gemeente Oss dreigt, is aanzienlijk grooter dan die, welke zij te doorstaan kreeg door de stopzetting van Jurgens’ fabrieken enkele jaren terug. Kwamen daardoor circa 500 man werkloos, Zen gelukwensch zijn. 1 in van ..Provinciale niet meer de cantines Assen. In Tijd’’ zal zich hoofdzakelijk concentreeren op geestelijke stroomingen in binnen- en buitenland op religieus, cultureel, sociaal en politiek terrein. Daarnaast zal de voorlich ting op het gebied van handel en financiën belangrijk worden ingekrompen. Deze oplossing lijkt ons in meer dan een opzicht een gelukkige. Een blad met een roemrijke traditie als „De Tijd" blijft be staan en daarnaast zal het in mindere mate dan de laatste jaren het geval was. een con current van de „Maasbode’ worden. Beide bladen zullen nu naast elkander en elkander zoo noodig aanvullend in collegiale samen werking zich kunnen wijden aan hun hooge taak in het belang van het Ned. Kath. volk. Deze oplossing zal in breede kringen, waar men „De Tijd” niet gaarne zag verdwijnen, met vreugde worden begroet en is ook naar onze meenlng ongetwijfeld een gelukwensch waard. Een gelukwensch niet alleen voor onze Am- sterdamsche collega, maar ook voor het ge heele katholieke Nederlandsche volk. stukken voorkomen, die in strijd zjjh met de krijgstucht. 503. En waarlijk, in het donkere hol bevond zich het jonge diertje, het zoontje van den minister. De heks had hem daarin opgesloten en liet hem daar half verhongeren. Onder droevig snikken en zuchten vertelde hij aan de twee pinguïns zijn levensgeschiedenis en verzocht hen, hem. In dien ze konden, te helpen. Deze beloofden alles te zullen doen, om hem te verlossen. Naar aanleiding van de aankondiging over het voortbestaan van ,De Tijd’’ schrijft het dagblad „Ons Noorden” onder den titel „De Tijd” blijft”. Na tal van geruchten in de laatste dagen nog weer verspreid, doet thans „De Tijd” vm gisteravond officieel kond aan zijn le- zers, dat het meerendeel van de aandeelen van „De Tijd” is overgegaan aan de N. V. Drukkerij „De Spaarnestad”, waardoor ook de exploitatie van het blad in deze handen komt. Er komt Intusschen een belangrijke reor ganisatie. Het ochtendblad van .De Tijd” ver dwijnt, maar de lezers kunnen zich op het afzonderlijk in het „Kasteel van Aemstel” van het deeld, dat dit geschiedt op grond van het feit, dat in het blad in den laatsten tijd ;n ook tijdens de conferentie zullen druk moeten uitoefenen. Dat kan verkregen worden door demonstraties, door vergaderingen, maar ook door een nieuwe petitionnementsactle, liefst internationaal. In de maanden October, November en De cember van dit Jaar zal het nieuwe petition nement worden gehouden. En wel een col lectief petitionnement. Door dit Congres za) het eerste adres aan Genève worden ge zonden. Komende tot de regeeringsmaatregelen, ge nomen om tot een sluitende begroeting te ge raken, zeide spr., dat de Kamerfractie heeft besloten aanstonds in het parlement voor te stellen 25% op de oorlogsbegrooting te schrappen. De tweede dag De tweede sociale studiedag werd aange vangen met een gen. H. Communie, waar na het gemeenschappelijk ontbijt plaats had. Om 11 uur werd door den voorzitter van het Centraal Bestuur de 2de les, nJ. over „Individualisme", Ingeleid. In leder mensch, aldus Inleider, leeft de zucht naar zelfbe houd. Daar bovenuit groeit echter het streven naar steeds meer en beter, hetwelk niet in zichzelf te veroordeelen is. Zou dat streven worden stopgezet, dan staat de vooruitgang stil, dan worden geen nieuwe ontdekkingen gedaan, dan is er geen ont- wlkk ’ing meer in wetenschap en kunst. De mensch is een maatschappelijk wezen, zijn natuur is ingesteld op leven in gemeen schap. Het individu is in zichzelf niet- genoeg. De in het individu levende krach ten kunnen slechts door gemeenschappelijk handelen tot ontplooiing komen. En het is daarom, aldus spr., dat de mensch streeft naar zelfbehoud. Het doel van iedere geordende maatschap pij behoort daarom te zijn bevordering en instandhouding van de welvaart van allen. Ieder mede eigen kracht schap In zake ontwapening werd daarna een resolutie aangenomen, waarin van de regee ring wordt verlangd, dat zij te GenMe aan elke doelmatige poging om te komen tot in ternationale ontwapening haar volle mede werking zal verleenen, maar ook, dat zij In overeenstemming met het verlangen van een zeer groot deel van het Nederlandsche volk den weg naar de nationale ontwape ning met beslistheid zal Inslaan. Eveneens werd aangenomen een resolutie, waarin het Congres protesteert tegen de voornemens der Regeering om de uitvoering van openbare werken te vertragen en er op MDdxtagk floot yeöwgU* vw heft auM- -- dle-percentage de reglementaire verplich- met de overplaatsing van Hartog’s fabrieken tingen der werkloosheidskassen te waarbor gen; verlenging der uitkeeringstermünen mogelijk te maken; over te gaan tot wette- HJke regeling der werkloosheidsverzekering. Verder om den uitgetrokken werkloozen hoofd- en handarbeiders behoorlijke ult- keeringen te verstrekken, de minimum bedragen van de steunregeling te verhoo- gen en aan de gemeenten een ruime tege moetkoming te verstrekken, zonder daar van vrouwelijke arbeidskrachten uit te slui ten. Ook moet bijzondere aandacht gewijd worden aan het vraagstuk der jeugdige werknemers en door ingrijpende maatrege len de jeugdige arbeiders tegen de nadeelen der werkloosheid te beschermen. Ten slotte moet door een planmatig ge leide werkverruiming de abnormaal groote werkloosheid bestreden worden door in sa menwerking met de provinciale en gemeen telijke overheden noodzakelijk uit te voeren werken te laten verrichten en tot bespoe diging van andere werken over te gaan. o. m. door verbetering van ons wegenstelsel in veel sneller tempo, den bruggenbouw, ar beiderswoningbouw, voortzetting der Zul- derzeewerkzaamheden. ontginning, enz. Daarna werd het congres gesloten. Avondvergadering In de avondvergadering werden allereerst eenlge uren gewijd aan de gedachtenwisse ling over de inleiding van den heer Van der Walle. Niet minder dan 25 debaters voerden achtereenvolgens het woord. Er werd daarbij aangedrongen op meer actie op breede basis, op meer straatdemonstra- ties, terwijl van andere zijde weer meer radicale actie werd bepleit. Aangedrongen werd op doorzetting van de Zuiderzeewerken en op den aanleg der nieuwe wegen met klinkerbestrating o. m„ omdat hierdoor werkgelegenheid in eigen land wordt ver schaft. o Te kwart over tien kwam de tweede in leider, de heer J. W. Matthijssen, aan het woord. Deze wees er op, dat men ontgroeid was aan, de berustig „God wil het” en zich bewust was, dat deze krisis niet onontkoom- maar veroorzaakt is door de anarchie in het kapitalistisch productie-stelsel. De krisis is het middel van het kapitalsme, om zijn productie te regelen. Waarom kan het kapitalisme niet plan matig produceeren? Omdat het alleen voor de winst werkt. Zou loonsverlaging helpen? Ja, luteraattosAèl, omt niet s>j> fls eta- Te Rotterdam, in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen, is Zaterdagmiddag het door het N. V. V. en de 8. D. A. P. be legde krlsiscongres geopend. De voorzitter van de S. D. A. P. de heer J. Oudegeest sprak het openingswoord, waar in hjj verklaarde dit congres te openen met eenig leedvermaak, gemengd met bitterheid. Daar ligt nu, zoo zeide hjj, de wereld uit elkaar en met wanhoop staan financiers en ondernemers te kijken naar het onheil, dat ze hebben aangericht, terwijl zij thans de gevolgen willen leggen op de schouders der arbeiders en op het levenspeil van de arbei ders. Na deze openingsrede van den heer Oude geest kwam als eerste Inleider aan het woord de heer F. van der Walle over werkloosheids verzekering, werklooeenzorg en werkver ruiming. Als uitgangspunt van zijn referaat had de heer van der Walle genomen de beschou wingen van den heer Zaalberg en van .den heer Kalff. Men heeft, zoo zeide spr., ge klaagd over den onwil van ons, vakvereenl- gingsleiders, om mede te werken tot de loonsverlaging. Wij denken er absoluut niet aan om te worden gebruikt tot medewerkers van de verlaging van het levensniveau der arbeiders, zooals de werkgevers dat bedoelen. En als ze denken, dat door Inflatie hun doel toch kan bereikt worden, zullen zij zich vergissen. Men spreekt, zoo zeide spr. verder, over het hooge loon in Nederland. Inderdaad wjj staan op een hoog peil. Maar in» de laatste jaren zijn reeds vele loonsverlagingen over ons gekomen, zonder dat wjj ons daartegen hebben kunnen verweren Wij staan, zoo vervolgde spr., aan de krisis niet schuldig. In tijden van hoogcon junctuur houdt men ons er buiten. De hee ren, die dan nimmer iets wenschen te weten van samenwerking met ons, moeten nu niet klagen over een gebrek bij ons aan samen werking met hen. Wil men herstel van het economisch le- Ven, dan zijn wij bereid tot medewerking. Maar te voren zal men het dan met ons eens moeten worden. De prijs van onze sa menwerking zal zjjn onze medezeggenschap en de aanvaarding van hetgeen wij zien als een opbouw van een nieuwe maatschappij. Dan gaf spr. een schildering tieken toestand op economise! menteel zijn er reeds over de 200.000 werk- looeen. Juist In dezen tijd moeten regeering, pro vinciën en gemeenten overgaan tot uitvoe ring van groote werken. Spr. had daarbij gedacht aan een vijfjarenplan. Daar zal veel geld voor noodig zijn, maar als dit niet uit vrijwillige leenlng is te verkrijgen, dan moet het er maar door gedwongen leenlng ko men. Net als in den oorlog. De wijze, waarop de regeering de werk- loozenzorg opvat, zal tot groote verbittering leiden. Daaruit groeit reeds en zal nog meer groeien een nieuwe stand van paupers, met haat en wraak bezield, menschen, die geen opbouw, maar slechts vernietiging kennen. Het gevaar, dat duizenden en duizenden jon ge mannen en jonge vrouwen door de el lende tot het fascisme en het communisme zullen worden gedreven. Na afloop van de eerste zitting trokken de deelnemers van het congres in optocht naar het terrein Dijkzicht, waar men zich aan sloot bjj den grooten demonstratieven op tocht, welke door den Rotterd. Besturen bond en de fed. der 8 D. A. P. was georga niseerd. Met vermoeiden tred liep Douwke, veld wachter van Ooskink, over den stoffigen landweg naar huls. Hij was erg ontevreden over zich zelf, over allen en over iedereen Meer dan een half jaar deed hij nu reeds dienst zonder dat hij, de meest ijverige en onvermoeide veldwachter, iemand had kun nen arresteeren. Het had hem zelfs niet mogen gelukken de bewoners op kleine over tredingen der politieverordeningen te be trappen. Was voor een werkzamen veldwach ter zooiets niet om uit z’n vel te springen? Een dienaar der wet, die nooit arresteert, verdient den naam van veldwachter niet. Vandaag moest hjj weer met leege handen huiswaarts keeren. Ontmoedigd slofte hij voort naar ’t dorp, dat nog minstens anderhalf uur verder lag. Nog in stilte mokkend over zijn weinig suc ces, hoorde hij een wagen achter zich. „Goeden avond, Douwke,” klonk hem tegen. Op den wagen zat Cromnaasch. de bakker van Ooskink, met wien hij lange jaren voor heen op de schoolbanken gezeten had. „O, ben JU tl Je bent laat vanavond, is t niet?” „Ja, ik heb vandaag een tegenvallertje ge had. Al m’n brood is verbrand.” „Je brood verbrand?” „Ja, ik had de brooden al een poosje in den oven, toen Gokkes, mijn buurman, mij liet roepen, omdat hjj zich ineens zoo naar gevoelde. Hjj had wel eens van m’n vrouw gehoord, dat ik ergens in Amerika een neef heb, die dokter van zjjn beroep is, en nu dacht Gokkes, dat Ik, die een enkelen keer een brief van m’n neef krijg, hem daarom wel helpen kón. Natuurlijk heb ik den dok ter laten halen, maar met dat al haalde ik m’n brooden koolzwart uit den oven.” „Dat is dus een leelljke dag voor je ge weest. A propos, ga je nu naar 't dorp terug?” „Ja, wil Je meerijden?" „Nu, daar zal ik geen neen op zeggen; ik begin m’n voeten te voelen." De veldwachter nam naast den bakker op den wagen plaats en blies weldra witte rook wolkjes in de lucht. Toen ze een dorpsherberg voorbij reden, vroeg Cromnaasch aan den veldwachter of hjj ook trek had in een glas bier. „Dat zou me na m’n wandeling goed be komen,” zei Douwke en smakte reeds bij voorbaat met de lippen. Toen de beide mannen de herberg verlie ten, waren zij de beste vrienden. De bakker maakte nu haast naar huis te komen en vroeg Douwke vlug op te stijgen. Maar iets aan den wagen had de aandacht van den veldwachter getroffen en hij bromde geme lijk in z’n baard, toen hij zich aan den wa gen opheesch en op den bok plaats nam. Eenmaal weer op weg, herkreeg de veld wachter spoedig z’n goeden zin en begon allerhande anecdoten uit z’n polltleleven te vertellen. Na een kwartiertje ontmoetten zy op den weg een boerin, die van Cromnaasch twee brooden wilde koopen, en de bakker, die nog slechts enkele brooden over had, woog er twee van en reikte ze de vrouw over. Terwijl bakker en koopster met elkander afrekenden, bekeek de veldwachter met groote aandacht de gewichten van Crom naasch. „Mooie gewichten heb Je daar,” merkte hij op en legde ze weer neer. ,4a, dat zal wel uitkomen; ik heb ze gis teren pas in de stad gekocht,” zei de bakker vergenoegd. Ten laatste kwam het dorp in zicht. ,,’t Is bepaald al acht uur,” zei Douwke. „Tien minuten er over,” antwoordde Crom- naadt zijn horloge raadplegend. „Natuurlijk,” zei de bakker en spoorde z’n paard tot meer spoed aan. „Zou Je hier even willen stoppen?” vroeg de veldwachter. Ofschoon hjj niet begreep, waarom z’n vriend nu Juist hier wilde afstappen, hield Cromnaasch z’n paard in en Douwke klom van den bok. Maar op het oogenblik dat z’n voeten den grond rankten veranrierrie Individu heeft tot plicht daaraan te werken en bij het streven naar behoeften en ontplooiing der eigen moet met de eischen der gemeen- rekening worden gehouden. God schiep den mensch en gaf hem al het aard- sche. opdat hij aan dat doel zou beant woorden. De mensch is daarom heer der wereld, echter slechts door de maatschap pijen in de maatschappij. De mensch. zoo vervolgt spr., heeft recht op datgene wat God hem op de aarde heeft geschonken en dat recht is niet een per soonlijk, maar een gemeenschappelijk recht. De maatschappij moet daarom, wil zjj aan haar doel beantwoorden, beheerscht worden ooor den socialen en niet door een indivi- dualistischen geest. Het individualisme eischt volledige vrij heid voor persoonlijke ontwikkeling; vrijheid van handel, van industrie, van geldwezen en van staatsbestuur, vrijheid bij de ver werving van goederen. En de geschiedenis, de maatschappelijke „orde” van onze dagen, heeft ons doen zien, waartoe dat individua lisme leidt. De maatschappelijke orde kraakt in zijn voegen. Het individualisme heeft den moker gelegd op de sociale steunpilaren der maatschappelijke orde. Individualisme dus is uit den booze en wij R.K. arbeiders moeten bouwen aan een nieuwe maatschap pelijke orde, nJ. die. waarin de arbeider, als schepsel Gods, een menschwaardig be staan heeft. Na deze inleiding werd wederom uitvoerig van gedachten gewisseld. Pater dr. D. Beaufort hield daarna een inleiding over het onderwerp: De arbeider, zjjn gezinsleven en opvoeding. In de aller eerste plaats zet spr. uiteen hoe over onze hedendaagsche wereld een stroom van val- sche ideeën gaat omtrent het huwelijk. De een noemt het huwelijk een ouderwetsche instelling, de ander pleit voor het huwelijk in kameraadschap, de ander noemt het hu welijk niet meer dan een doodgewone han- delszaak zonder meer. En het is goed, dat de katholieke arbeiders op dagen als deze eens bijzonder dit onderwerp bespreken, opdat als gevolg daarvan een andere, n.l. de katho lieke leer omtrent het huwelijk, eens helder en klaar voor den geest kan worden ge bracht. Het is een uiterst verderfelijke leer die zegt, dat de voortplanting evengoed buiten het huwelijk als in het huwelijk kan plaats hebben. God heeft in het huwelijk de voortplanting, altnans de mogelijkheid daar toe, willen vastleggen om de menschen feite- Uike deelgenooten van zijn scheppingsdaad te maken. God heeft in het Nieuwe Verbond de scheppingsdaad als iets goeds gewild, maar de leer, dat de voortplantingsdaad bui ten het huwelijk even goed zou zjjn, of de andere meenlng, dat de voortplantingsdaad de heiligheid van het huwelijk schaadt, is geheel valsch. Dit laatste zou ’miners ook in strijd zijn met Gods woord: Wast aan en vermenigvuldigt U. Spr. zegt dan ook dat men zonder eenlge restrictie de scheppingsdaad buiten het hu welijk absoluut moet veroordeelen. Even ver- oordeelenswaardig is de praktijk, die de voortplantingsdaad belet en de daad die het geschapen, nog ongeboren wezen belet, ia niet meer ot minder dan een kindermoord. *t Huwelijk is een door God ingesteld sacra ment. waarbij weliswaar in overeenstemming met Gods plan, de menschen medewerking verleenen om het geslacht voort te brengen, de aarde te bevolken en wat meer waard is, cm den hemel te bevolken. Na gewezen te hebben met citaten Paulus’ brief aan de Ephezen, dat er een monogamisch huwelijk behoort te zjjn, en een dienende liefde tusschen man en vrouw, komt spr. ais vanzelf op de groote gezinnen, op de miskenning van den huwelijkszegen van den anderen kant. De groote gezinnen zitten volgens spr. in de klem en er moet van over heidswege iets gedaan worden De kleine wo ningen werken de N.M. practljken in de hand, maar niet mag worden vergeten, dat ook da fabrieksarbeid van de gehuwde fabrieksvrouw, zelfs de arbeid van het meisje, niet bevorder lijk zijn voor de instandhouding van de echt christelijke huwelijken. Spr. pleit tenslotte voor een „reconstructie” van het gezin in Christel ij ken geest. Nadat Pater Beaufort de verschillende spr. had beantwoord, werd gepauzeerd en werden des avonds om 8 uur de vrije besprekingen gehouden. hij geheel van houding en zijn gelaat kreeg een norsche uitdrukking. ,Jn naam der wet arresteer ik u,” zei hjj op strengen toon en haalde z’n rapport- boekje te voorschijn. De bakker keek hem verwonderd aan. „Mn beste Douwke, ik geloof dat het bier te zwaar voor je geweest is.” „Uw naam, asjeblieft,” klonk het nu en toen hjj geen antwoord kreeg, antwoordde hij zich zelf: „Frans Cromnaasch; bedrijf: bakker; woonplaats: Ooskink.... Uw wagen is niet genummerd: eerste aanklacht; de gewichten, door u gebruikt, zjjn niet geijkt: tweede aanklacht; u hebt geen lantaarn aan uw wagen, ofschoon de zon al onder is: derde aanklacht.” „Loop naar de maan!” riep de verbolgen bakker. „Als ik niet gestopt had en jou niet had volgepropt met bier, dan was ik lang vóór zonsondergang thuis geweest, malle kerel!” Douwde’s houding veranderde oogenblik- kelijk en z’n stem klonk bijna vriendelijk toen hij zei: „Spreek daarover maar niet, beste vriend; ik zal er geen rapport van maken, omdat ik' Je niet in nog grooter onaangenaamheden wil brengen; op omkoopen van een gerechts dienaar in functie staat gevangenisstraf. En nu ben ik klaar, laten we nu maar verder rijden.” Hij wilde weer op den bok klimmen, maar Cromnaasch legde de zweep over z’n paard en reed met een vaart weg, terwijl hij den veldwachter, die op den weg bleef staan, een vleiend „apekop” naschreeuwde. „Beleediging van een ambtenaar in actie- ven dienst," mompelde Douwde en haalde weer z’n boekje te voorschijn. plistische wijze, als de heer Zaalberg heeft gezegd. Want besparing op de loonen be- teekent vermindering van consumptie van goederen en vergrooting der werkloosheid. Maar het kapitaal zoekt den weg van den geringsten weerstand en tracht te bezuini gen op de werkloozenultkeeringen. Verdoem de rationalisatie niet om de on- menschelijke toepassing er vpn. Als we door rationalisatie meer produceeren. kun nen we meer vragen. Wanneer socialisme welvaart wil zijn, moet er meer geprodu ceerd. Rationalisatie is voor onze welvaart noodzakelijk. In vergelijking met België is er in Neder land te weinig werkgelegenheid en is het percentage distribuanten te hoog, zoodat een belangrijk percentage parasiteert op het algemeene volksinkomen. Willen wij aan dien wantoestand een einde maken, dan zullen wij de werkgelegenheden zelve moeten gaan inrichten. De financiers oefenen een geweldigen druk in economisch en politiek opzicht, verschijnend ochtendblad abonneeren en ..De Maar zij hebben genoeg onheil gesticht en daarom onze eisch: de banken onder staatstoezicht. Maar daarmee staat het ka pitaal niet onder staatstoezicht. Want dit is in particuliere handen. De gemeenschaps- organen moeten het beheer over de kapita len bezitten. In het Russische vijfjarenplan hebben wij een voorbeeld, hoe gehandeld kan worden. Er is eerst om gelachen en gespot, maar dat heeft afgedaan. Dat plan heeft Rus land gemaakt tot een potentieele macht van groote beteekenls. In dit verband wijst spr. op het denk beeld van den practischen prof. ir. Gells- sen van de Kath. Handels Hoogeschool te Tilburg over de oprichting van een elec- triciteltsbank als financier van de verschil lende bedrijven. Deze burgerlijke econoom denkt daarbij niet aan particuliere finan ciers. zijn In totaal 1400 man gemoeid. Een direct gevolg hiervan immers wordt het stopzetten van een aantal bedrijven in de gemeente, welke nagenoeg uitsluitend voor Hartog’s fa brieken werken, met name kistenfabrieken drukkerijen enz. Het laat zich begrijpen, dat de bevolking van Oss met groote aandacht volgt, hetgeen omtrent deze aangelegenheid bekend wordt. Het gemeentebestuur van Oss weet slechts dat nog niet definitief beslist is. dat Har tog’s fabrieken geheel of gedeeltelijk over geplaatst zullen worden. Deze overplaatsing zou dan geschieden, naar verluidt, deels naar Engeland. De beslissing berust bjj de Uni lever. Wanneer de fabrieken in haar geheel bui ten Oss zouden geplaatst worden, zou de gemeente onvoorwaardeljjk een zeer lijdende gemeente worden. De lasten, welke de overige, niet met werkloosheid getroffen ingezetenen zouden moeten opbrengen, zul len hun draagkracht stellig aanzienlijk te boven gaan De gemeente Oss alleen, d. 1. buiten be schouwing gelaten wat Rijk en provincie te dragen zouden krijgen, zou per Jaar minstens f 150.000 meer werkloosheidsuitgaven krij gen. En dan is bjj deze becijfering nog maar uitgegaan van 'n steunuitkeering. waarbij de hoofden van gezinnen f 12 per week ontvan gen. Het rijk zou in dit geval nog f 500.000 per jaar moeten uitkeeren. Zou de mogelijkheid bestaan de menschen bjj een werkverschaffing te plaatsen, wat op zich zelf vanzelfsprekend de voorkeur dient, dan zouden de kosten voor de meentekas zijn f 177000. Aan inkomsten, wegens gemis van divi dend- en tantièmebelasting en andere be lastingen, zou de gemeente derven zeker f 100.000. Dus bjj elkaar zou de gemeente lijke begrooting alleen reeds met f 250.000 meer bezwaard worden. Vermeld dient hierbij, dat de gemeente Oss thans reeds 80 opcenten heft op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting en dat zjj daarbij gerangschikt is in de derde klasse. Die 80 opcenten brengen volgens de in gun stige tijden opgestelde raming f 40.000 op* De wonlngbouwvereenlglngen zouden voor" taan ook met aanzienlijke tekorten haar boekjaar moeten sluiten. Ook deze schade posten komen per saldo op de schouders van de gemeente. Wanneer Hartog’s fabrieken uit Oss zou den verdwijnen, is ook de middenstand lam geslagen. Geen wonder, dat de stemming In alle lagen der bevolking zeer gedrukt is. Het gemeentebestuur laat geen poging on beproefd. om te trachten het dreigend on heil te bezweren. Zjj, die te beslissen hebben, beschikken over het wel en wee van honderdtallen ge zinnen en over de welvaart van een geheele landstreek. Zeer te wenschen is het, dat voor het be lang der gemeente en dat der industrie, waarom het hier gaat, een oplossing gevon den kan worden, waarmede beide gebaat zouden zijn. Een zeer ernstig onderzoek naar alle mo gelijkheden zal zeker niet nagelaten worden. De middagzitting De heer Albarda hield in de middagzitting inleidend woord over de ontwapening Het is moeilijk, uit te maken, aldus spr. of dit nu wei de meest ernstige krisis Is sinds den Napoleonschen tijd. Dat van de vier meest solide landen het ruilmiddel zich ■niet kon handhaven, wijst er wel op, dat de huidige krisis alle vorige moeilijke periodes overtreft. Overal werden nieuwe tolmuren in het leven geroepen. In plaats van die tolmuren te slechten, werd de protectionistische poli tiek van een steeds ernstiger karakter. De vredesverdragen hebben de politiek in de verschillende landen ook al geen goed ge daan. Het oorlogsgevaar is door al die vredesverdragen geenszins verminderd. Het militalrisme is sindsdien weer herleefd. De tarievenpolitiek hangt met al deze factoren ten nauwste samen; zjj is zelfs als een nieuwe oorlogsvoorbereiding te beschouwen en wel omdat ieder land wil trachten bij een volgenden oorlog economisch onafhan kelijk te zijn. r De zestig landen van de wereld geven jaarlijks tienduizend mlllloen gulden uit., onder het mom van den vrede te willen be waren, maar iedereen weet dat dit niet juist is. De luchtvlooten zijn de laatste jaren zoc groot, dat men er op kan rekenen, dat de volgende oorlog bijna uitsluitend vanuit de lucht gevoerd zal worden. Bij de dit jaar in eenlge landen gehouden luchtmanoeuvres ir gebleken, dat er tegen de aanvallen vanuit de lucht niets bestand is. Door den Volken bond is het niet meer noodig, bij verschillen ook maar een druppel bloed te vergieten Steeds zjjn er nieuwe verdragen gesloten, om aan te toonen, dat het mogeiijk is, geschillen op vreedzame wijze op te lossen. Als er nog iets aan de middelen van den Volkenbond ontbreekt, dan is het aan de volkeren om deze gebreken door druk uit te oefenen op hun regeeringen aan te vullen. Nu is de Volkenbond bij een groot deel van de arbeidersklasse niet erg populair mar toch moet de actie aan den Volkenbond worden gericht. Zonder een Volkenbondsbe- sluit is immers ontwapening toch niet moge- Hjk. Wjj mogen ons niet laten weerhouden door de gedachte, dat de Volkenbond niet is ingericht, zooals wjj dat wel graag zouden willen. Voor en wjj een u 1 October mag de Drentsche en Asser Courant” ter lezing worden gelegd in de militaire kazernes te ontvangen schrijven wordt medege- De zitting van Zondag Zondagmorgen werd het Congres heropend om half tien. De heer 8. de la Bella Jr. hield toen een inleiding over de werkgelegenheid en arbeidsduur. Spr. bezag dit vraagstuk allereerst van internationaal standpunt. Is het huidige productieapparaat grooter dan de consumptie? Er zijn er drie: de groote werkloosheid alleen wijten aan de krisis maar tevens hebben de rationalistische en technische vooruitgangen de productie doen toenemen, terwijl er minder arbeiders noodig waren. Spr. prees daarna de rust en de geeste lijke kracht, die de arbeidersklasse beant woord heeft in dezen moeilijken tijd. Er kan met economische mogelijkheden rekening gehouden worden als er aan den anderen kant rekening gehouden wordt met den levenden mensch. Het water staat ons nu tot het middel, maar wachten tot het onze lippen nadert, doen we niet. Het moet gaan zooals de zeelui zeggen: pompen of verzuipen. E: zal desnoods gepompt worden zonder rekening te houden met economische mogelijkheden als de kapitalisten het hiertoe zullen laten komen. Tot regeering en bezittende klasse wilde spr. met klem zeggen: Negeer onze eischen niet, het zou anders wel eens te laat kunnen zijn. Deze tijden houden een bedreiging in van de arbeidersklasse en de democratie. De eerste soc. studiedag werd geopend met een kort Lof in de kapel van 't Retraitehuis, gecelebreerd door Rector Bots, adviseur van den Volksbond in het diocees Haarlem. In de Inleidende predikatie, als wjj die even zoo mogen noemen, wees de Eerw. spr. op de oppervlakkigheid, een kwaal van dezen tijd, waaraan zoo velen, buiten onzen kring en misschien ook in onzen kring lijden. Wij zjjn hier gekomen om ons te verdiepen, te verdiepen vooral in de groote problemen, die onzen tijd beroeren. Spr. legde er den nadruk op. dat wanneer wjj willen werken aan een nieuwe ordening van onze maat schappij, dat wjj weliswaar mogen streven r.aar de macht, maar dat we bezield moeten zijn met de dienende liefde, die meer kracht in zich draagt, dan het heerschen met ge weld. Na het Lof werd in de recreatiezaal de eerste zitting van de Soc. studiedagen ge opend met een kort inleidend woord van den voorzitter van den Haarlemchen Volksbond den heer J. W. van den Akker. Na de gebrui kelijke woorden van welkom, dat deze bijeen komst ongetwijfeld zal vormen een band van vriendschap onder de leden onderling maar clat ook hetgeen door de Inleiders wordt gegeven er toe zal bijdragen, dat de Inzichten aangaande de groote vraagstukken van onzen tijd worden verhelderd, en dat we straks, teruggekomen in onze afdeelingen gestaald door onze kennis met des te meer kracht kunnen werken aan den opbouw eener maatschappelijke ordening, zooals wjj die ons voorstellen. Met den wensch, dat deze eerste cursus de voorlooper zal zijn van een reeks opvolgende, besluit spr. zijn be groetingswoord en geeft het woord aan den heer A. C. de Bruljn, voorzitter van het Werkliedenverbond, die een algemeene in leiding hield over het onderwerp Arbeider en Maatschappij. Na het verschijnen van de encycliek Qua- drageslmo Anno, is het. aldus de heer De Bruljn. niet moeilijk te spreken over de ver houding van den arbeider tot de maat schappij, of omgekeerd, ook al wordt deze encycliek door sommigen als een onvoorzich tig woord betiteld. Er is een tekort van waardigheid voor den arbeider en de vraag of het streven naar betere verhoudingen gerechtvaardigd is. wordt nogal eens ver schillend uitgelegd. Geheel aan de hand van Quadragesimo Anno zet spr. uiteen, dat in onze maatschappelijke „orde” geen plaats is voor rechtvaardige behandeling van den arbeider. De arbeider is wlnstobject ge worden. in plaats van doel is de arbeid mid del geworden. Eerst moesten de belangen van de kapitaalgevers worden behartigd. En men redeneerde aldus: de nature onderworpenen. geredeneerd over hen, die n.b. de voort brengers zijn van de rijkdommen. Want als er sprake is van meerdere, dan zjjn volgens het woord van prof. Raaymakers de werk nemers de meerdere. Men zal 't er evenwal over eens zijn, dat deze laatste stelling in verhou ding tot de huidige maatschappelijke orde een aanfluiting is. De kapitaalversterker maakt uit, wat en hoe en hoeveel geprodu ceerd wordt, de arbeider is in ons huidig stelsel slechts onderworpene en waartoe dat alles geleid heeft wordt in onze dagen voldoende gedemonstreerd. Spr. ziet den huidigen toestand als in hooge mate ernstig en onze weg moet leiden naar een betere sociale ordening, waarin de ar beiders de voor hen bestemde plaats inne men. De sociale daad moet leiden tot een samenleving, waarin de sociaal-economische en Juridische orde in nieuwe vormen ge goten zijn. Een geheele ommekeer van de thans bestaande „orde” dus. Spr. wijst er voorts op, hoe verschillende passages uit de encycliek van Paus Pius XI een warm pleidooi zjjn voor de gedachte, die wjj heb ben neergelegd in de bedrijfsorganisatie. Bedrijfsorganisatie is dan ook ons sociaal- economisch ideaal. Wellicht zal het eerst slechts uitvoerbaar zijn in bescheiden vorm, maar uitelndelljk is ons streven gericht up de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie on der sanctie van de overheid. Spr. wijst ver volgens nog op het ontwerp Verschuur, dat een goede stap in de richting is van de verwezenlijking van dat ideaal. Na deze inleiding ontstond een uitvoerige en geanimeerde gedachtenwisseling, waarna

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 8