ONS BLAD t S. KROM i li aflevering STOOMERIJ EN VERVERIJ f VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 234 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DINSDAG 6 OCTOBER 1931 f 40 150 VOORNAAMSTE NIEUWS iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Z. H. de Paus over den nood der tijden M O tzS Algemeene staking te Cadiz uitgeroepen Bloedbad onder arbeiders in Mexico Twee smokkelaars doodgeschoten Tooneel kijkers Verrekijkers JOH. LAUWERS VAN f 3000.- WIl« vs. AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN 1 Onze naam waarborgt U prima en vlugge liilililiiillilllllllllllllilliiliiliiiiiiiiiiiiilliliil Verduistering van f 100.000? MAG DAT? VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OHGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD erd lac Door de tram gedood Relaas van den kapitein h« Kassier geschorst Uit het Oude man dood opgenomen relaas •p 27 Inbraken Overreden en gedood Ne^en. honderd ruiden gestolen Congres der Engelsche Arbeiderspartij. Senator Dwight Morrow overleden. Nieuwe Duitsehe noodverordening. enkele en Befastingplaatjes gestolen erig Echt geld veranderd in valsch Oproep tot. sociale revolutie Barometerstand 9 uur v.m.: 7.65. Achteruit. De staat 35 stratenmakers neergelegd ge- De Zuiderzeewerken Ingebruikneming sluizen Een ontroerende plechtigheid Aan de Nederlandsch-Duitsche grens te f Over de grens gezet Aanslag door een werklooze een apostolaat Hoofdopcichter bloedend gewond MM trof. Baron van Wijnbergen De dubbele kindermoord Door motor aangereden IBS Het ondersoek levert nog geen reultaten op Goudzendingen uit Amerika Ook naar Nederland Ernstige vechtpartij De bemanning van het sj. Johanna te Rotterdam terug Herndon en Pangborn slagen na 41 uur vliegen Waar het dan De autoreder B. uit Brunssem had Zon dagnacht te Heerlen een aanrijding met een fletser, zekeren S. uit Gangelt. 8. was op slag dood. Een „omgekeerde valsche munter” Dene marken staat voor een raadsel Een ver mogen voor het onkenbaar maken van echte munten Nieuwe verkiezingen in Engeland October. De verbinding der IJ-oevcrs te Amster dam. Het vergaan van de Johanna”; v».n den kapitein. on- van Het de De Algemeene Missie-Zondag op 18 October Oproep van den secretaris der Propaganda LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.24. De kassier van dr Coop. Boerenleenbank te Oosterzee (Fr.) is geschorst. De boeken zUn in beslag genomen. Wordt het voortbestaan van de Kon. Ver. Het Ned. Tooneel bedreigd? jan da inge- PAYGLOP 3 ALKMAAR TtJ- ieid zen ter ms, jen, na akt den .ren sme Iers ap- der. be- ABONNKMENT8PRU8> Per kwartaal, voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar 2A5 Met Geïllustreerd Zondagsblad OAO hooger >cht eeft >er- sht. aan den Ivi- spr. den gen ap en len. aan iaar gen en- 5od .rd- int- der ap- die Iten rats de lar- ite- aad ond rtld, jui- de and is Iers aan uit een en «w, ren, van ;ten ler- wo- ind, de 'UW, ter echt atte In een der, Ier- >nze ral- De iche iilik hu- an- t de •ens ais ho lder ge lige hu- rer- de het Is d. :ra- ling :lng sen. 1 is, LUIGI DRAGO Protonotarius Apostolicus, Secretaris-Generaal. Herndon en Pangborn zjjn er In geslaagd een nonctopvlucht over den Stillen Oceaan te maken. De Indianen van Sarrasani ter H. Mis De directeur-generaal der Zuiderzeewerken maakt bekend, dat met ingang van 7 October 1931 de sluizen te Den Oever en te Kom- werderzand in gebruik zullen worden geno men. Zaterdagavond zUn de' boeken en de kas gelden van den kassier der Boerenleenbank 8. K. te Oosterzee In Friesland in beslag ge nomen. K. is in zijn functie geschorst. De bank zelf loopt geen gevaar daar er voldoen de reserves zijn. K. haalde kleine spaarders over hun gelden bjj hem zelf te beleggen in plaats van by de bank. Heel wat gelden er wordt gesproken van ongeveer f 100.000 zl'n op die manier In zijn bezit gekomen. Men vreest dat er weinig of niets van terecht komt. De Engelsche financieel* noodwetgeving goedgekeurd. ge ar- tad. van >ver ich, be- het reik dat de uwe >nt- De z.IJn en- nlet ch- ■lljk t is erft Zondagavond had te Boxtel een ernstige vechtpartij plaats tusschen den 24-jarlgen Ics-werkman A. P. en den 38-jarigen metse laar H. V. Tenslotte heeft V. zijn tegen stander P. met een mes In den rug gesto ken, zoodat de longen werden geraakt. Op last van de politie is P. naar het gasthuis overgebracht, waar hU is voorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden. De dader Is gearresteerd. Op 25 September zijn des avonds op de binnenplaats van de H. B. 8. aan het Van Alkemaèeplein te Rotterdam ten nadeele van vele leerlingen, die een avondcursus bezoch ten, de belastlngplaatjes van de fietsen ge stolen. In verband hiermede zijn aangehou den de 31-jarige losse ^werkman O. C. en de 18-jarige varensgezel’ J. B.. resp. wegens diefstal en heling. Zij zijn opgesloten. 1 - Een 73-jarige bewoner van de Voorstraat te Delft is Zaterdagnacht uit een raam van een bovenwoning gevallen en met 't hoofd op de straat terecht gekomen. Hij was op slag dood. De man was* lijdende aan asthma en heeft waarschijnlijk een luchtje willen scheppen, toen hij een benauwdheid kreeg. verliea van *n anderen vinger In de mijnstreek worden den laatsten tijd herhaaldeljjk Duitschers, die over de grens komen, zonder de vereischte papieren, gear resteerd. aldus vernemen wij uit Heerlen. De politie te Heerlen heeft thans een vrouw gearresteerd, die communistische ge schriften bij zich had en deze onder de menschen wilde verspreiden. De vrouw is over de grens gezet. ADVERTENTIEPRIJS: V»n 1—S regels 1.25: elke regel meer 0-W- RECLAME per regel f 6.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's 0 50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” b|J vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.12 Na een werkloozendemonstratle te Cadiz, die door de politie ontbonden "as, hebben de syndicalisten een oproep verspreid tot den strijd voor de sociale revolutie. Hierop werden groepen gewapende arbeiders gevormd, die zich verschansten op de daken der hulzen, vanwaar rij het vuur op de politie openden. De leider der polltletroepen en 3 arbeiders werden zwaar gewond. Tegelijkertijd is te Cadiz de algemeene staking afgekondigd. De minister van blnnenlandsche zaken heeft de politie en de troepen van het garnizoen ver sterkt. Het nut van den kruistocht van naastenliefde De Deensche politie houdt zich op het oogenblik bezig met een geval, dat wel eenig is in de crlmlneele geschiedenis der wereld. Nadat eenigen tijd geleden Zweden langen tijd met valsch geld overstroomd werd, heeft de politie van Kopenhagen thans vastgesteld, dat groote massa's valsche kronen in omloop waren. De Deensche politie en vooral de af- deeling voor valsch geld werkte met inspan ning van al haar krachten om de valsche munters op het spoor te komen. De voor naamste detectives werden ontboden, specia listen uit andere landen geraadpleegd, maar niets hielp, de valsche munter werd niet ont dekt. Op een goeden keer kwam echter een nieuwe wending in deze zaak, een wending, die de zaak een geheel nieuw aanzien gaf. De valsche geldstukken waren n.1. uitslui tend kronen, die heller van kleur en lichter van gewicht waren dan de echte munten. De politie was eerst van meenlng, dat het zeer handig nagebootste vervalschlngen wa ren. Plotseling viel het een der medewerkers van een Kopenhaagsch blad op, dat de val sche kroonstukken buitengewoon precies uit gevoerd waren. De journalist wendde zich tot den directeur der rijksmunt in Kopenhagen en deze liet de valsche munten chemisch on derzoeken. Natuurlijk verliep er eenigen tijd voor het resultaat vastgesteld was. Li dezen tijd echter werd de omloop van deze om- nleuse kronen beangstigend grooter: Immer nieuwe massa’s schenen in omloop gebracht te worden. De bevolking van Kopenhagen ge raakte natuurlijk in opwinding, niemand waagde het nog, de kronen in ontvangst te nemen en toen zelfs deze munten In de om geving van Kopenhagen opdoken, ontstonden een geweldige verwarring. Men kan zich voorstellen, dat de bevolking met spanning het resultaat van het chemisch onderzoek afwachtte. Dagen verliepen, voor de Munt de vereischte verklaringen publi- ceeren kon. Maar deze konden niets dan de verwarring nog vergrooten. De directeur der Rijksmunt verklaade. n.l. dat alle munten, welke ter onderzoek ingeleverd waren, niet valsch, maar echt waren. De kronen waren op de Munt met alle mogelijke chemische oplos singen onderzocht. Maar alle methoden had den slechts dit ééne resultaat: de munten waren en bleven echt. Aanvankelijk dacht men aan een muntfout van de Deensche Munt of aan een vergissing in het smelten. Maar ook deze verklaring was niet steekhou dend. Men vond echter wel een oplossing, die het geval nog raadselachtiger maakte. Een tot nog toe onbekend persoon moet beproefd heb ben, door het uitgeven van deze verminkte munten een paniek onder het volk te ver wekken. Hoe heeft deze man het echter klaar kun nen spelen het uiterlijk der munten zoo te veranderen? Hij moet de kronen in een scherpbljtende oplossing gelegd en ze daar na twee of drie dagen bewaard hebben. De kronen ondergingen op deze manier een che misch proces, dat het uiterlijk der munten natuurlijk aanzienlijk veranderde. De kleur werd heller, de omvang nam af. de munten werden dunner en ten slotte woog iedere kroon ongeveer 2 gram minder dan tevoren. Het publiek moest natuurlijk het veranderd uiterlfjk van deze munten opvallen. Nu breekt de Deensche crimineele politie zich het hoofd over het feit, hoe een mensch op het idee komt echt geld in valsch te willen verande ren. Pat is een crimineele daad, die tot nu wel niemand begaan heeft, daar zij eenvou dig dwaas is. Daarbij komt nog. dat de ver- valsching der munten den merkwaardigen misdadiger een vermogen gekost moet hebben, want de loog, die hij voor dit doel samen gesteld heeft, vordert dure chemische be- stand-deelen. Men is het er voorloopig nog niet over eens, hoe deze heele kwestie van juridisch oogpunt uit beschouwd moet wor den. Eigenlijk moeten de verminkte munten uit de circulatie onttrokken worderx want zij bezitten niet meer den voorgeschreven om vang en het noodige gewicht. Men staat dus nu voor het unicum, dat echt geld valsch ge worden is Natuurlijk stelt de politie alle po gingen in het werk om den mysterieuzen mis dadiger in handen te krijgen, maar tot nu toe hebben deze pogingen nog geen resultaten ge had. Men veronderstelt, dat het een mensch is. die geestelijk niet normaal is en die er een soort sport van maakt, de bevolking schik aan te jagen en die een flinke som geld voor dit zonderling genoegen over heeft Met spanning ziet men naar de oplossing van dit raadsel uit. Alle «bonne'» op dit blad site ineavolae de verzekerlnovoorwaarden teecn omgevallen verzekerd voor ten der volaende uitkeeringeo missie-ideaal. J katholieke kerk, der geloovigen verlevendigd worden mogen, door een opleving van vernieuwing, vurige gebeden opstijgen C-i:- J-- heeft gemaakt, opdat allen vrijgekocht den in het Woord en in het Bloed van Chris tus. Mogen ook de Katholieken van alle stan den, van alle natiën, vereenigd in een edelen wedstrijd van broederlijke liefde, edelmoe dig hun bijdrage offeren voor de heiligste aller belangen. Elke gift zal een steun zijn aan de held haftige apostelen der christelijke beschaving. Iedere aalmoes zal er toe mede werken, dat de zielen deelachtig worded aan de schatten van Genade en Waarheid. Hoe grooter de opbrengst zal zijn, des te grooter ook zal de medewerking zijn 'o» uitbreiding van Chris tus Rijk, een Rijk van liefde broederschap en vrijheid. De christen wereld zal hierdoor het leven digste blijk van dankbaarheid geven aan de heldhaftige herauten van het Evangelie, die in gevaren, in conflicten, onder vervol gingen en epidemieën stand houden als trouwe wachters op de voorposten van het slagveld, zonder ooit de glorierijke banier prijs te geven, die Pius XI. de groote Missie- Paus, aan de dapperheid en de edelmoedig heid van zijn missionarissen heeft toever trouwd. Zaterdag trachtte bU Effeld, tn de on- mlddellljke nabijheid van het Limburgsche Geldrop. een bekende smokkelauto over de Nederlandache grens te komen, meldt het „Hdbd.” De Duitsehe douane-beambten had den den tolboom neergelaten en toen de auto noch voor de waarschuwingen, noch voor de waarschuwingsschoten stopte, scho ten zij met scherp. De chauffeur werd in het hoofd geraakt en was op slag dood. De tweede Inzittende werd gearresteerd en nog in den loop van den dag door den snelrech ter tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. In den auto vond men een zeer groote hoeveelheid koffie en tabak. Uit Erkeléns wordt tegelijkertijd gemeld, dat een douanebeambte, die een motorrijder vervolgde, welke eveneens niet wilde stop pen, dezen door een schot zoodanig trof, dat hij op slag dood was. Aan het schrijven van Z. H. den Paus over den nood der tijden ontleenen wjj nog, dat Z. H. thans Zijn stem verheven heeft. De winter nadert met zijn gevolg van lijden en ontberingen, die het koude jaargetijde voor de armen, en In het bijzonder voor de ten gere jeugd met zich brengt. Bovendien is het te duchten, dat de plaag der werkloos heid nog verergert, zoodat, tenzij In hun be hoeften wordt voorzien, de noodlijdende gezinnen tot vertwijfeling zullen worden bracht, al moge God dit voorkomen. In verband met Zijn oproep tot den kruis tocht van naastenliefde en hulpvaardigheid, zegt de H. Vader, dat deze kruistocht het vuur van haat en hartstocht, dat de burgers onderling verdeelt, zal dooven. om in hen het vuur der liefde en der eendracht te voe den, waardoor de band van vrede en wel vaart tusschen individuen en volken nauwer wordt aangetrokken. Gisterenavond Is te Rotterdam met den Parljschen trein aangekomen de bemanning van het sa. Johanna, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag nabj) Brest is vergaan. De kapitein van het schip, de heer Glas, houwer, vertelde ons, dat het schip komende van Huelva en op weg naar Rouaan, tot den Oolf van Biscaje een goede reis had gehad en dat het toen mistig werd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ont dekte men, dat men uit den koers was ge-' raakt. Om 11 uur 20 -tootte het schip op een rots. Het bleef echter niet zitten, maar kwam weer los, waarna echter bleek, dat men mid den tusschen de rotsen op de kust verzeild was geraakt vanwaar het schip niet meer naar open zee kon komen Om 1 uur maakte, ruim I water. Aan de pomp kon men het Instroomende water niet meer bUhouden. Een 12-tal leden van de be manning. die uit 25 koppen bestond ging toen in een reddingsboot. Het weer was niet slecht, maar er stond alleen wat delrlng Onmlddel. Hjk na het op de rots stooten werden 8.O.S.- selnen uitgezonden, welke door een zeesleeper werden opgevangen. Deze gaf het bericht door aan de kustwacht van lie de Seine, van. waar de reddingsboot uitvoer. Gedurende den nacht zonk het schip meer en meer en om 4 uur was het zoo ver gekomen, dat allen het schip moesten verlaten. Met de reddingsboot is men daarna naar De de France gevaren. Den volgenden morgen heeft de kapitein nog een onderzoek naar het schip Ingesteld, maar dit bleek reddeloos verloren. Over Parijs zijn de geredde mannen vaa de Johanna daarop naar Rotterdam teruggekeerd. raam gevallen Propaganda-cam; den aanstaanden ber op een verstandige wijze te organiseeren. Het missie-apostolaat is f van beschaving. on een breuk <an been of arm In onze rubriek „Binnenlandsch Nieuws” hebben wij gisteren uiteengezet, welke ramp de gemeente Oss bedreigt, als de voorgenomen overplaatsing van Hartog’s Margarine- én Vetfabrieken naar Engeland een feit zal zijn gewor den. Niet alleen zijn hierbij direct 1400 man personeel betrokken, maar een ge volg zal ook zijn het stopzetten van een aantal bedrijven In de gemeente, welke nagenoeg uitsluitend voor genoemde fa brieken werken. Bovendien krijgt de gemeente jaar lijks minstens f 150.000 meer werkloos heidsuitgaven, terwijl zij zeker aan be lastingen een bedrag van 100.000 zal derven. Kortom, de overplaatsing zal beschik ken over het wel en wee van honderd tallen gezinnen en over de welvaart van de geheele streek. Juridisch zal natuurlijk niemand de firma het recht kunnen en mogen ont zeggen, met haar fabrieken te doen en te laten, wat haar goeddunkt. Er is echter o. 1. nog een andere zijde aan deze kwestie: is zoo’n firma moreel-ekonomlsch wel verantwoord, als zij door een dergelljke overplaatsing de gemeente en talrijke ingezetenen aan den rand van den af grond brengt? De gemeente Oss Immers heeft zich toen de fabrieken eenmaal binnen haar grenzen gevestigd waren geheel op dit bedrijf moeten instellen. Talrijk waren degenen, die er hun brood verdienden; voor hen moesten wonin gen gebouwd worden; er kwam, met het oog op het talrijke personeel, een win kelstand, welke aan de behoeften en ver langens van het publiek moest kunnen voldoen. Zoo greep het een In het ander. En zoo dreigt thans het vertrek van de fabrieken de ondergang van nagenoeg de geheele bevolking te worden. Toen kortgeleden de Philips Fabrie ken te Eindhoven haar bedrijf moesten inperken en dientengevolge duizenden geëmployeerden werkloos werden, hebben ook wij gewezen op de verant woordelijke handelwijze van een directie, die eerst maar lukraak personeel aan stelde, de gemeente Eindhoven voor groote uitgaven plaatste en, na betrek- kelijk korten tijd, haar vele duizenden werknemers tot op de helft moest ln- krlmpen. Het geval-Hartog* ligt eenlgszlns anders; lijkt ons echter niet onschul- digen, Integendeel: het geval Har tog’s doet des te onaangenamer aan, naarmate hier minder blijkt, dat de re organisatie de rationalisatie vermUdelijk is tot instandhouding de fabrieken. Men wenscht hier te reorganiseeren, wellicht omdat *t voordeellger uitkomt, en daarbij wordt met de belangen der gemeenschap, waarvan toch jaren en jaren lang de voordeelen genoten wer den, geen rekening gehouden. Mag dat? Het gistermorgen voortgezette onderzoek naar den dader van den dubbelen kinder moord heeft nog geen resultaten opgeleverd. De bijl, waarmede de moord geschiedde, heeft men in de kamer, waar het drama zich afspeelde, gevonden. Op de kleedlng van de vrouw z|jn voorts bloedsporen gevonden. CARLO SALOTTI Tit. Airtsb. v. Philippolis in Thracië Secretaris der Propaganda, President van het Genootschap tot Voortplanting des Geloofs. Naar La Prensa uit Mexico-City meldt, werden bij het dorp San Carlos in den staat Tabasco 35 stratenmakers door Mexicaansche soldaten neergelegd, omdat zij weigerden zonder betaling van loon werkzaamheden aan het plaveisel te verrichten, zooals door gou verneur Canabal werd bevolen. Honderden andere arbeiders ontsnapten aan het bloedbal, doordat zij uitweken naar een naburigen staat. Zondagmiddag is het Tweede Kamerlid mr. A. baron van Wijnbergen, bij den over weg aan de Burgemeester Reigersstraat te Utrecht aangereden door een motorrijwiel. In het St Antonius-Gasthuls. waar de heer Van Wijnbergen ter verpleging is op genomen, constateerde dr. Klinkenbergh, dat een arm en een been gebroken waren. De toestand van het 1 slachtoffer is naar om standigheden goed. ter werden vangen. De Hoofdman ging wees ieder in de kapel zlin de banken aan. Ook de nlet-katholieke In dianen waren mede gekomen. Dit gebeurt steeds. Ter gelegenheid van het St. Fran- ciscusfeest waren de kapel en altaar feeste- j lijk versierd en luisterde het koor van ce Zusters de H. Mis op door een meerstem mige Mis uit te voeren. De Weleerw. heer van Mierten droeg het H. Misoffer op. Voor af gingen vele van de Indianen ter H. Com munie. In het Engelsch werden de vreem delingen door den weleerw. heer Van Mier ten na het Evangelie toegesproken. Na afloop van het H. Misoffer volgde een gezamenlijk feestelijk ontbijt in een der za len van het klooster. De hoofdman bedankte den rector en de eerw. Zusters in zijn lands taal, welke toespraak later door den tolk ver taald werd. Hierna verzamelden zich allen op de speelplaats van het Lyceum, waar een foto genomen werd. Zaterdagmiddag Is de heer Meyerink, hoofdopzichter van de Nederlandsche Hetde- Mij. te Almelo, en belast met de RDksont- ginnlng van de Weltemanslanden, aangeval len door den werkloozen H. uit Almelo. De heer M. was werkzaam in zijn tuin, toen H., die in de Weltemanslanden had gewerkt, maar wegens brutaliteit en bedreiging door de Rljksinspectie was geschorst, het hek binnentrad en aanspraak maakte op eerdge dagen loon. Toen de heer M. den werklooze verzocht zich te verwijderen, sloeg deze hem plot seling met een hard voorwerp op het hoofd, waardoor een bloedende wond werd gesla gen. De heer M. wilde met een hark den aan val afweren, maar H. ontrukte hem deze en trachtte den heer M. een slag met de tanden van de hark op het hoofd toe te brengen. De heer M. ving den slag met de hand op en werd daardoor ook aan de hand ern stig gewond. Dr. Volmer verleende genees kundige hulp. H. meldde zichzelf op het po litiebureau aan. waar men een bebloed mes bij hem heeft gevonden. Daarmede heeft hfj vermoedelljk den eersten slag toegebraoht. Te Susteren is Zondagavond door de laat ste tram een man nabij den overweg bij Susteren overreden. De man werd naar het hospitaal te Slttard overgebracht, waar is overleden. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f TER hij een ongeval met f O£f| hij verllea van een hand f 4OE hii verlies van een n telde armen, beide beenen ol beide oogen doodeliiken afloop een voet of een oog I law.* duim of aHiavingei been of Het .Hdbd.” meldt nog, dat zeer waar schijnlijk onder Invloed van de tijdsomstan digheden de kassier de vorige week geen terugbetalingen kon doen. Toen dit in het dorp bekend werd, werd de toeloop steeds grooter. Gebleken is, dat in hoofdzaak klei ne spaarders gedupeerd zijn. De kassier moet, als menschen gelden bij de Boerenleenbank wenschten te beleggen, dezen meermalen aangeraden hebben dit bij hem te doen, waarbij dan een hoogere rente dan’ de Bank gaf werd voorgespiegeld. Aan gezien de man een groot vertrouwen ge noot, werd vele malen, naar thans blijkt, op deze voorstellen ingegaan. Over het tekort loopen allerlei geruchten, doch hieromtrent is niets met zekerheid be kend. Het bestuur der Boerenleenbank heeft boeken en andere bescheiden in beslag ge nomen. De kassier heeft ruim twintig jaar van de oprichting der bank af deze functie vervuld en genoot het volste vertrouwen. Dat allen, wien de moreele en sociale vooruitgang der menschheid ter harte gaat, hun medewerking verleenen aan het succes van dien dag. die de triomf moet zijn van het Moge op dien dag ui iedere r, bidplaats of kapel het geloof en geestelijke t tot God, die de naties voor genezing vatbaar r wor- nu de eerste non-stop-vlucht over den Stillen Oceaan in 41 uur volbracht. De afstand bedraagt on geveer 8400 K M., zoodat ze ook waarschijn lijk het lange afstandsreccrd van Board man en Polando (New YorkConstantlno- pel hebben verbeterd. Kort na het opstijgen te Samoshlro in Japan hebben de vliegers het landingsge stel van het toestel afgeworpen teneinde het gewicht te verminderen. Zij moesten dus de landing sender wielen volbrengen. Teneinde een ontploffing te voorkomen, hadden zij van te voren het overschot van hun gasoline over boord geworpen. BIJ de landing sloeg het toestel bijna over den kon draaide zich naar links en kwam ein delijk in een reusachtige stofwolk tot staan. De belde avlateurs bleven ongedeerd. Reuter meldt nog over de .,flshtaU”-lan- ding (zooals de vliegers het noemden), dat 't toestel over den grond slipte, op den neus ging staan, teen weer terugzak te om ten slotte op den linkervleugel steunend, tot stilstand te komen. De propeller werd ver nield. De vliegers hebben nu de 5000 pond stelling gewonnen, uitgeloofd dcor het Ja- pansche dagblad „Asahl” voor de eerste nonstopvlucht tusschen Japan en de Ver. Staten. Aan het circus Sarrasani, dat thans Amsterdam voorstellingen geeft, zijn ook een 25 Indianen, mannen en vrouwen, ver bonden. Hiervan zijn een twintig R. K., en overal, waar het circus zijn tentenstad op slaat en een Zondag overbluft, gaan deze menschen naar de kerk om hun plichten als Katholiek te vervullen. Aan dezen kerk gang der Indianen wordt door de directie geen bekendheid gegeven, omdat men niet wenscht. dat deze zeer goede Katholieken ook in de kapel of kerk ongewenschte be langstelling zullen ondervinden. mogelUk is. gaan deze Indianen dan ook meest naar een of andere kloosterkapel. In Amsterdam heeft men Zondagmorgen om 8 uur de H. Mis bijgewoond in de kapel van de Eerw. Zusters Franciscanessen, R. K. Lyceum voor meisjes aan de Reinier Vinke- leskade. Enkele kath. journalisten waren hiervan op de hoogte, doch hebben het ver zoek van de directie om geen bericht voor af in de bladen te zetten, geëerbiedigd. Wel was men in de gelegenheid gesteld een zoo zeldzaam voorkomende indrukwekkende plechtigheid mede te maken Reeds om half 8 Zondagmorgen vertrokken de Indianen, mannen en vrouwen met een jongen van 5 en een meisje van 3 jaar naar de kapel. Allen waren in feesttooi en de schilderach tige kleedlng met de veeren hoofdbedekking gaf aan deze menschen iets grootsch en waardigs. De groep werd begeleid door een Engelsche dame en een tolk. Aan het kloos- ze door Moeder-Overste ont- Hoofdman ging voorop, en in de kapel zlin plaats in Zondagavond bemerkte de winkelier O. B. te Maastricht, dat in zijn n’i h°» gelegen winkel was Ingebroken. Gestolen bleek o.a. een bedrag van ongeveei honderd gulden in contanten gouden sieraden. Amerikaansche vliegers Herndon en Pangborn zUn na een ononderbroken vlucht van 41 uur te Wenatchee in den Washington geland. De beide vliegers hebben Zaterdagavond tusschen zes en zeven uur is te Delft door middel van een valschen sleutel ingebroken in de-woning van den heer V. aan het Oostelnde. Kasten en schrUfbureaux zUn opeftgebro- ken en doorzocht en een bedrag ad 150 is meegenomen. Gouden en zilveren voorwer pen en juweelen zfjn onaangeroerd gebleven. BUREAU! HOF C ALKMAAR Tetefoen: AdininlstraUe N«. 433 Redactie No. 633 De i8e October a.s. is de dag, die dit jaar ia vastgesteld om over de geheele wereld aalmoezen van de geloovigen in te zamelen, die noodig zijn om de Katholieke Missiën te onderhouden en tot verdere ontwikkeling te brengen. De vaststelling van dezen voortaan histo- rischen en traditioneelen dag is in alle landen der wereld, waar het Knus van Christus schittert, zoowel op de kloeke torens der Kathedralen als op het dak der eenvoudige kerkhutjes met enthousiasme en sympathie &ls dag van gebed en aUtt, van propag; en organisatie, heeft hij ten doel de i_„_ sluimerde gewetens van zoovele Katholieken wakker te schudden, de geestdrift te doen oplaaien van hen, die de grootheid en den voorrang hebben begrepen van hef aposto laat, dat ten bate der Missie-Genootschap- pen wordt uitgeoefend. De nooden der Katholieke Missiën zijn ontzaglijk groot. In de maand April van dit jaar heeft het Pauselijk Genootschap tot Voortplanting des Geloofs over alle Katholieke Missiën van de geheele wereld kunnen verdeelen de som vaii 65.088..690 Italiaansche Lires, (dü. 8.375.000 gulden), die het totaal ver tegenwoordigden der giften ingezameld over heel de wereld. Met diep gevoelde dank baarheid zijn zij ontvangen maar toch hoe onvoldoende zijn ze voor de zoo groote behoeften, die daarenboven van dag tot dag toenemen I Want uitgestrekte en dicht bevolkte Vicariaten die tot 10 en zelfs 20 millioen inwoners telden, zijn verdeeld geworden en in deze nieuw-ingedeelde gebieden zijn nieuwe Vicariaten en Aposto lische Prefecturen opgericht, om het werk der evangelieprediking gemakkelijker en vruchtbaarder te maken. Daarenboven wor den hier en daar onafhankelijke missiën ingericht om te arbeiden aan de bekeering der nog verwaarloosde volksstammen, die in de duisternis en de dwaasheden van het heidendom gedompeld zijn. Al deze redenen dwingen tot een nieuwe pte en maken het noodig, issiezondag van 18 Octo- Daod van de moeder In een vlaag van waanzin? De echtgenoote van D. moet in verband met haar zenuwgestel nog enkele dagen in strenge afzondering blUven in de Ratnaer- kllnieken te Lcosdufnen voor zU verder ver hoord kan worden. Inmiddels moeten bij het onderzoek der politie, naar de „Tel." van welingelichte zijde verneemt, reeds zooveel aanwijzingen omtrent de vermoede- Ujke toedracht van het drama zUn verkre gen, dat t buitengesloten kan worden ge acht, dat de vreeselüke daad door iemand bulten de woning zou zUn gepleegd, wordt als vrij zeker aangenomen, dat daad door de vrouw in een vlaag van ver standsverbijstering is gepleegd. De begrafenis der beide kinderen zal Woensdagmorgen om 11 uur plaats hebben cp de algemeene begraafplaats te Waterin gen, waar de IVkjea zich reèds tn het doo- denhnla bevinden. De Federal Reserve Bank te New Yor heeft Zaterdag een gaud engir.g tjr waar, e van 3 11.500.000 naar Nederland verscheept. In vUftien dagen tyds heeft Amerika thans reeds 3 81.000.000 goud naar het buitenland verzonden, waarvan 3 58.600.000 naar Frame- rijk, 3 20.900.000 naar Nederland en circa 3 1.000.000 naar Zwitserland. Twee goudzen dingen van te za nen 1.735.000 zijn te New York aangekomen, waarvan 839.000 uit Engeland en de rest uit Canada. De goud- depots der buiien.andsche circulatiebanken bU de Federale Reserve Bank te New York zijn vrijwel stationair gebleven. ZU stegen slechte van 379.600.000 tot 379.800JXn. De eerste „non stop”-vlucht over den Stillen Oceaan

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1