Van Alles en van Overal WRIJFWAS rit zrivtrt grondstoffer Rood - Wit - Bruin N.V. Ned. Staatsloterij „VRIESIA” JAN DE VRIES Hooge Prijzen Burgerlijke Stand van Alkmaar S til BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD DINSDAG 6 OCTOBER 1931 Zwirt TELEGRAFISCH WEERBERICHT ALKMAAR TEXEL PROVINCIAAL NIEUWS MAPKTNTFJTWS ZUID-SCHARWOUDE M.KATER DEN HELDER OP DEN BODEM DER ZUIDE RZEE HEEMSKERK Groote pot 20 cent - Vraagt Uwen winkelier FABRIKAAT ZAADMARKT 68, TEL. 3^4, ALKMAAR HARENKARSPEL ENKHUIZEN EGMOND BINNEN ANNA PAULOWNA OUDORP SCHAGEN Op de voordracht Uitslag veiling Zilveren dienstjuhileum p!.m. 0 14.00 H.A., groot groot pl.m. 0.83 10 HA, 1.01.27 H A, met was ge- 3 we- Spreekuur Kamerlid Van de Bilt Aan deze in Sport De commissie die benoemd was Idem; Katholieke Leerarenvereeniging opgericht Op verschillende plaatsen is de dijk al vrijwel geheel gereed, op andere komt hij nauwelijks boven water, maar aan het einde van het loopende jaar zal over de geheele lengte de dijk gelegd zijn, op een gedeelte JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag passeerden een wagen en een auto elkander op den Waarddijk. Achter den wagen liep het 4-jarig zoontje van den heer J. Gutter. Juist toen de, voertuigen elkaar voorbijreden, liep het jongetje van achter den wagen en werd door den auto aangere den. Hevig bloedend werd het kind opgeno men. dat eenlge uren later aan de gevolgen is overleden. gerst gerst ALK MAAR trek- 140- van alle deelen der wereld er naar komen kijken, want een werk als dit is nog nooit er gens ter wereld uitgevoerd. Deze groote dijk teen kleine van 2200 M. lang ter afsluiting van het Amsteldlep, was reeds eer gereed) is er een van ongewoon zware afmetingen, De buitenkruln reikt tot een hoogte welke af. wisselt van 6.20 tot 7.25 4- N.A.P. De buiten zijde, die een glooiing heeft van 1 op 4. is met zware steenzetting bekleed. Aan de bin nenzijde van den z.g. tulmeldijk bevindt zich Een der in aanbouw zijnde dorpen van aardige steenen huisjes, die op den bodem der Zuiderzee verrijzen. Het gemaal ,J^ely”, gezien uit het van Medemblik naar Kolhorn voerende hoofdkanaal van den polder. Een der reeds gereed zijnde sluizen tusschen de ver schillende polderkanalen Gewetensgeld Bij den Inspecteur der di recte belast.ngen alhier. Is f 200 aan gewe tensgeld ingekomen. vallen. De geheele oogst zal nu voor het vol gende jaar worden uitgezaaid. Ook heeft men reeds geoogst, rogge en samen precies 5999 mud. Na per autobus naar Den Oever gereden te zijn, werd vandaar een tocht per dlrectle- boot gemaakt langs den grooten dertig K M langen afsluitdijk, tot aan het Kornwerder- zand, vanwaar een autobus ons naar Wor- kum bracht waar we den trein konden ne men naar huis. Die afsluitdijk! Het is niet te verwonderen, dat Ingenieurs Verfraaiing gemeente Evenals het vo rige jaar zijn ook dit jaar weer door de In de vacature W. Kernkamp is voor Dijk graaf van het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland de volgende aanbeveling op gemaakt 1. C. Kramer Olijnis te Stompe toren; 2. D Nobel, te Beemster; 3. P. A. de Lange, te Heiloo. In hetzelfde college is als Hoofdingeland benoemd (vacature E. D. Kaaskooper), de heer Adolf de Wit te Oosthuizen. Onderling Paardenfonda BU de drie- niaandeiyksche rekening van het Onderlinge Paardenfonds alhier waren over het 3e kwar taal verzekerd 310 stuks paarden, afgekeurd 7 stuks. De omslag werd vastgesteld op f 1.20 per f 100 verz. waarde. nogal sterk aan verstuiving onderhevig was, vast te houden. Toen men evenwel zag, dat de rogge flink opechoot, heeft men de na tuur een handje geholpen met kunstmest, met het gevolg, dat de oogst zeer Is meege- Dralneersysteem Maandagmiddag werd voor een aantal genoodigden door den heer Hers. de uitvoerder van de N. V. Maat schappij tot aanleg, onderhoud en exploi tatie van speel-, sport- cn vliegvelden, een demonstratie gegeven van een door den heer uitgevonden nieuw draineersysteem sport- en vliegvelden, welke werd gegeven op de nieuw Eerw. Pastoor J. Opmeer In Huize ..Nieuw Martënburgh te Soest - dijk is gisteren in den ouderdom van 74 jaar overleden de Zeereerw Heer J. Opmeer, rustend-pastoor van Nes en Swaluwebuurt. De Zeereerw. Heer Opmeer werd den 15en Hij werd K.G. PURMEREND. eeniglng ken"Aardappelen: per 25 K.O. Slaboonen: 3.45; ld. a dr. 3.—4.25; enkele 245; ld. Alhier is onder de leeraren (-essen) aan t R. K. Lyceum opgericht de afd. Alkmaar van de Kath. Leerarenvereeniging St. Bonaven- tura. Tot voorzitter werd gekozen de heer Will. Vermeulen. Mede zullen In het bestuur zitting nemen Mej. Dra L. Dlrksmeler en de heer drs. H. B. J. Vlas. Onzerzijds een hartelijk woord van welkom aan dit jongste zusje van onze katholieke or. ganlsatles Moge ieder, die er voor in aanmerking komt, nu ook toetreden. op een hoogte van 4 M. boven N-A.P. een 31 "ftraat M. breede berm, waarop voor verkeersdoel- Inden voorloopig aangelegd zullen worden een 6 M. breede betonverhardlng en een 1.50 M. breed fietspad; de bermbreedte biedt -genheid den weg nog belangrijk te ver- breeden benevens een dubbel spoor voor den trein aan te leggen. De breedte van den "dijk is ter hoogte van N.A.P. ongeveer 90 M., zijn grondslag in 450 M. waterdiepte, ongeveer 130 M. Waar het water dieper is, is deze basisbreedte natuurlijk evenredig grooter. Men moet dit werk gezien hebben, om zich een denkbeeld te kunnen maken van den ge weldigen arbeid die hier is tot stand van 2700 M. lengte na aan den Westkant van het Breezand, dat men het volgend jaar hoopt te dichten en waarvoor de beteuge- llngsdam onder water reeds gestort is. Het z.g. Blinde Gat, het laatste gedeelte dat dit jaar nog gemaakt wordt, was bU ons bezoek juist boven de wateroppervlakte gekomen. Voor heden zal ik maar niet veel meer van dit grootache werk vertellen, want als u dit leest bevind Ik mjj weer ter plaatse, nu met de mannen van den K.R.O., die vandaag tus schen 3.30 en 5.30 de Zuiderzeewerken zullen „uitzenden”, wat een buitengewoon belang wekkend en nieuw experiment zal zijn. Morgen, of overmorgen vertel ik daar wel wat van; allicht Is er dan tevens gelegen heid van de werken zelf nog de een-of- andere bizonderheld te vertellen, die ik nu, om niet al te uitvoerig te worden, maar achterwege gelaten heb. ARTHUR TER VOO REN. te ontwerpen, is met haar taak gereed ge komen. Donderdagavond wordt nu een alge- meene vergadering gehouden, waarin het reglement zal worden behandeld, en tot op- NOORD-8CHARWOUDE 6 October. Aan voer 5800 KG Aardappelen: Schotsche mui zen 7750. Due of York 2.80240, Drielin gen 7 60, 5500 K.O. Wortelen 1 40—.160. 1500 stuks Bloemkool 2.0450, 15400 K.G. Roo- de Kool 0.60— 130. 15200 KG. Gele Kool 0 60—1.0). 18200 K.G. Witte kool 0 60. 300 KG. Deensche Witte kool 130. 27200 KG Uien 2 002 80. Idem gro- e ’"0- 2r0. ld. PURMEREND. 6 October 1931 Purme- render Marktbericht Aangevoerd pl.m. Trekkng van Dinsdag 6 Oct<A>er Nos. 4098. 10159, 1077» en 14351 f W00. Nos 3867. 3997. 8984, 11126. en 18540 f 400. No». 13958. 14187 en 19411 f 200. Nos. 97. 8815. 957». 11260, 13248, 17665 en 18135 f 100. Mei 1857 te Venhuizen geboren, priester gewijd 19 Augustus 1883 Achtereenvolgens was hij kanelaan te Grc’nendijk. Haarlemmermeer en Den Hel der. Den 23en Januari 1901 werd Z. Eerw be noemd tot pastoor te Oude-Tongen en den 19en November 1907 tot nestoor te Nes en Swaluwebuurt. 15 Juni 1929 werd hem eer vol ontslag verleend gehouden bij opbod te Alkmaar, op Zaterdag 3 October 1931, ten overstaan van Mr. C. J. de Lange, notaris te Alkmaar, van dc boeren plaats aan het Groot Nocrd-Hollandsch ka naal en de ZUjaersluis, uitmakende het Noor- delijkste gedeelte van den Hempo'.der onder de gem. Schoorl, bestaande uit huls, waarin stalling voor 35 stuks hoornvee, ctersch. paardenstailing. hooiberging, norionwer met koelbak, voorhuis met serre, wagenhuis, var kenstent en uitmuntend welland, geveild in 8 perceelen, als volgt; 1. Huts, schuren en erf. groot pl.m. 021.60 H-A. f 3540 2. Tuingrond, f 255 3. Welland, f 1438.68. 4. ld., groot pl.m. 2.79 20 HA., f 446720. 5. ld., groot pl.m 3.7350 H.A., f 4047 80. 6. ld., groot 2.74.00 H A., f 3945.60. 7. ld. en water, groot pijn, f 1660.83 8. ld.. groot pl.m. 2.07.90 H.A., f 3575.88. Te ramen groot 12 34 57 H.A. Totaal f 2293049 De afslag en combinatiën blijven bepaald op Zaterdag 10 October 1931. des morgens U uur, in het café „Central” aan de Nleu- wesloot. Veeziekte Was er in deze gemeente se dert Mei geen geval van mond en klauwzeer meer voorgekomen, deze week werd weder een geval aangegeven voor vee van den heer J. Mooy. heeren van Essen. Rozenbroek en C. A. van Zanten bloembollen ter beschikking ge steld ter verfraaiing van het Rendorpplein. zoodat we ook voor 1932 verzekerd zijn, een keurig uitziend Rendorpplein te hebben. richting van de dan georganiseerde vereeni- ^ug: Nuchtere kalveren_234. 826 per stuk, ging zal worden overgegaan. Wie ftl.de Wieringermeer, dat drooggelegde stuk Zuiderzee, rondloopt, of -vaart en ziet wat daar al allemaal te zien Is: groene velden en akkers, schuren en woonhuizen, kanalen en sluizen, die moet wel zijn bewondering uitspreken voor wat daar is tot stand ge bracht In een betrekkelijk zoo kort tijdsver loop. Want al Is het waar, dat de eerste voor, bereiding voor de drooglegging van de Zul. derzee reeds valt aan te wijzen in den voor- hlstorlschen ijstijd, met de uitvoering Is men toch eerst in 1920 begonnen. In den voor-hlstorlschen ijstijd! Zeker. Toen toch zijn van de Skandinavi- sche landen naar hier gekomen de reusachtige gletschers, welke 'de kel- leem met zich mee voer- nu op plaatsen Het Tweede Kamerlid, de heer Ch. L. van de Bilt, zal voor belanghebbenden te spre ken zijn: Donderdag te Hoorn van 24 uur In Hotel Bellevue (tegenover Station). Vrij dag 9 October te Alkmaar van 4half 6 in hotel Proof De K. R. O.-film Woensdag 7 October wordt In theater Royal alhier de K. R.' O- fllm vertoond. Des middags heeft een kin dervoorstelling plaats. Voorschot Landarbeiderswet gemeente is een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van f 5880, ter uitbetaling van het door twee landarbeiders benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. Heden. 6 October. ishet vijf en twintig Jaren geleden, dat de heer D. Groot in dienst trad van het St. Elisabethziekenhuis in de Emmastraat. thans in de van Everdin genstraat, alhier. Deze alombekende en alom- geachte jubilaris, die op 19 October 1864 in N. Scharwoude is geboren kwam in Juli van 1906 als patiënt in het St. Elisabeth- ziekenhuts. enis er sedert dien gebleven. Echter met als patiënt want onze Dirk is gezond en sterk maar als ijverig werk nemer. De indruk toch, welken hij gedurende de enkele maanden zijner ziekte in 1906. van de Eerw. Zusters gekregen had. en weder- keeng. de indruk «eiken de Zusters van „patiënt Groot” hadden opgedaan, was van dien aard, dat Dirk Groot, na zijn herstel, het ziekenhuis niet meer verliet, maar aldaar werkzaam werd. Dat geschiedde in October 1906. En sinds dien dag heeft onze huidige jubilaris een veelziidigen werkkring doorge- maakt. en het vertrouwen, dat men 25 iaren geleden in hem stelde, niet beschaamd, maar verre overtroffen. In het voormalig ziekenhuis aan de Etnma- t was hij achtereenvolgens meerdere iaren portier-tuinman, portier-huisknecht, portier-boodschapper, in één woord por- tier-factotum. Groot deed van alles. In die dagen b.v. er bestondennog geen zieken auto's kon men hem heel vaak op den weg ontmoeten, voortbewegend een handbran- card, waarin een patiënt lag die van zijn huis naar bet ziekenhuis moest vervoerd worden. Dan stapte Groot moeizaam gebogen, ern stig en plechtig voort naast de dienstdoende eerwaarde zuster-verpleegster het is mij bekend, dat Groot dit ernstige werk als her een kritiek geval gold vaak biddend deed. Toen in 1937 het groote St.Elisabethzieken- huis in de van Everdingenstraat werd geo pend, ging Dirk Groot van het oude zieken huis mede naar het niéuwe, nu niet meer als portier of als tuinman, maar speciaal enkel en alleen als boodschapper, om in de stad op verschillende kantoren en bankinstellin gen. en in winkelzaken van allerlei aangele genheden de belangen van „Huize St.Augus- tinus" en van het Sint Elisabethziekenhuis te behartigen en af te wikkelen. En het is hem toevertrouwd. Vriend Groot beweegt zich even gemakkelijk in de hallen van het post kantoor. en in de magazijnen der voorname Alkmaarsche winkelpaleizen, ais in de meer éénvoudige zaken, waar men voor één gulden inkoop reeds voor een goeden klant wordt aangezien. En alles is altijd onvoorwaardelijk in orde. Of men Groot nu al uitzendt met duizend gulden, of met een kwartje, dat is voor dezen trouwen gedienstige precies het zelfde even nauwkeurig wordt van die duizend gulden, als van dat kwartje rekening en verantwoording gedaan, want eerlijker dan goud is hij. Voorwaar een zegen voor zulke voorname instellingen. Bankiers, dok toren, meesters in de rechten, notarissen, rechters deze laatsten echter met. omdat Groot ooit iets strafbaar gedaan heeft zakenmenschen in welke branche dan ook, raadsleden en wethouders, in één woord, de meeste Alkmaarders kennen Dirk Groot, den eenvoudigen. vnendehjken opgewekten. en behulpzamen boodschapper. Ta. ik durf wedden, dat zelfs onze hooggeachte en geëer biedigde Burgemeester Dirk Groot kent. En of het nu al regent en hagelt, en sneeuwt en vriest, -en of het nu al warm of heet is, zoodat de meeste menschen angstig veel gaan gelijken op den bekenden heer Bruis uit de „Camera obscura”, onze vriend Dirkstapt vroolijk en welgemoed, met zijn pijp in den mond over straten en pleinen, ongevoelig voor welke weergesteltenis dan ook. En dat doet hij nu al gedurende 35 iaren. Groot begint zijn dagtaak altijd in de kerk, en als zijn dagtaak is afgewerkt, gaat hij weder om het liefst naar de kerk, om daar in het huis des Heeren den dag dankbaar te eindigen. Over zijn godsdienstig leven echter schrijf ik niet verder dat zou onbescheiden zijn, en dat mag eerst geschieden op zijn gedachtenis plaatje. als Groot over 30 of 30 jaar zal ge storven zijn. Zeker komt op dat plaatje veel te staan, dat genomen is uit „het Boek der Wijsheid”. De mooiste dagen in het jaar zijn voor Groot een bedevaartsreis naar Kevelaer, naar den Brielle, of naar Heiloo de mooiste nachten in het jaar zijn voor Groot „de stille Omgang” te Amsterdam en te Alkmaar, en de aanbiddingsnachten in de kapel van het ziekenhuis. Verder is Groot een vast bezoeker van alle vergaderingen op politiek en sociaal gebied, alwaar hij niet gaarne ontbreekt. Men ziet hem trouw op de vergadering van groote gezinnen ofschoon een huwelijkskans voor hem dagelijks minder wordt als op de vergadering van Kiesvereeniging, Volksbond en dergelijken. En over hoe grooter, en bree der en tnachtiger stemgeluid eventueele vergaderingssprekers daar dan te beschikken hebben, des te enthousiaster wordt Groot, en des te overtuigder kan hij dan navertellen, dat het toch „zoo verlegen mooi” is geweest Maar laat ik de eenvoud en bescheidenheid van onzen besten zilveren jubilaris niet langer Op dien tocht voeren we eerst langs een reeds geheel gereed zijnd kanaalgedeelte. waarvan de oevers beschoeld waren, maar allengs kwamen we aan een gedeelte, waar de toestand nog was, zooals hij bevonden werd, onmlddellljk na het droogvallen van den bodem, waarin, zooals reeds gezegd, de kanalen toen reeas waren uitgebaggerd. Druk was de vaart er nog niet, maar we passeerden toch reeds verschillende vrij groote schepen die materialen aan voerden, enz. Nadat we de slulswerken bezichtigd had den, werd de vaart voortgezet naar even bezuiden De Haukes, waar een groote land- teuwschuur verrezen is, waarin, naast ma terialen, ook reeds de eerste roggeoogst, die op de nieuwe gronden gewonnen was, lag opgestapeld; 320) HL. rogge, dat is 28 mud van 70 K.G. per HA., wat als ’n mooie op brengst beschouwd kan worden. Het typische van dezen oogst is. dat men aanvankelijk, niet denkende, dat deze, natuurlijk nog niet ontzllte gronden reeds aanstonds goede vruchten zouden voortbrengen, de rogge ge zaaid heeft, eenvoudig om den grond, die Benoemd. Z. H. Exc. de Blsschop van Haarlem heeft benoemd tot geestelijken ad viseur van de R. K. Sportvereenlging Z. A. P. den Weleerw. heer M. M van der Eem. Geboren: Gretha Hlllegonda. d. van Jan Schaatsbergen en Hlllegonda Groot; leven loos aangegeven kind van Cornells Stroo- ker en Antje Raven; Jacoba Elisabeth, d. van Leendert van der Leden en Elisabeth de Jong; Petrus Johannes, z. van Wouter Kraakman en Marie Beentjes. Overleden: Paul Alphons l’Ortye, ken; Wilhelm Albert Weber, 1 mnd, Pieter de Waard, 43 Jaar. drielingen 1702.60. Idem nep 3505.10, 1700 K G. Spercleboonen 1520—26.—. 650 K G. Kroten 1 70—250, 600 K.G. Rapen 320. BROEK OP LANGENDIJK 6 Oct. Aanv. 1100 K.G. Aardappelen 7.20. Drielingen 7.70 —720, 6500 K.G. Wortelen 120—250. 19000 stuks Bloemkool reuzen 2.205.1ste soort 2.10—550, 3e soort 0.70—1.10, 24000 K. O. Roods kool 040- 2.— 13000 K.G. Gele kool 0 60 190, 73000 K.G. Witte kool 0 60—0.70. 18000 K.G. Uien 2.603.idem grove 240 3—, ld. Drielhigen 120—2.40, Idem Nep 450 - 4.80. 275 K.G. Slaboonen 2030—25.90. 1900 krop Andijvie 0.70—0.90, 3600 K.G. Bieten Het schoolfeest. Ook Zondag is het programma van Donderdag te zien geweest. De ouders der kinderen waren uit genood igd om de kinderhulde aan de zusters en kerk en gemeentebestuur te hooren. Van de gelegenheid om de schoolgebouwen te zien werd druk gebruik gemaakt. G per 100 K.G. Nep f 450—5.30 per 100 K.G. Aanvoer 25.000 K G. Bleten: Groote f 530— 780 per 1000 st. Aanvoer 180.000 si Kleine waaronder 440 vette f 0.70 1 f 3.70—5.60 per 1000 st. Aanvoer 140.000 «l. Dubbele z. dr. f 3.254.20 per zak. Dubbele m. dr. f 3.054.05 per zak. Aaavoer 275 zak van 15 K.O. Wortelen Flak- kee f 1—130 per 100 K.O. Aanvoer 2000 K.G, SCHAGEN, 5 October 1931. Pardenmarkt. Aangevoerd 176 stuks. Veulens f 75—140. IK jarige paarden f 140—350. 3K Jarige paarden f 200310. Rijtu gnaarden t 300450 Werk paarden f200450. Slachtpaarden 140—244. Hitten f 100—275. Hers voor speel- demonstratle aangelegde sportvelden te Enkhuizen. Onder de genoodigden merkten we o.a. 00 het ge meentebestuur van Enkhuizen. Wi) vernamen van deskundigen dat hier zeer zeker met deze eigenlijk eenvoudige vinding een ommekeer in het draineerlng- systeem vcor de sportvelden zal worden te weeggebracht. Het woord werd gevoerd door den heer R W Zwolsman, directeur van de Haag- sche N. V. en door den burgemeester van Enkhuizen. Baron Mackay. op de proef stellen, en verder zwijgen over de mooie en goede eigenschappen, welke deze mensch zoo rijkelijk bezit. Alleen willen wij nog, namens „Huize St. Augustinus”, alwaar hij 31 jaar werk zaam is geweest, en namens het St. Elisabeth ziekenhuis, waar hij thans werkzaam is. hier in het openbaar hem zeer hartelijk feliciteeren met zijn zilveren jubileum, hem bedanken voor het vele dat hij gedurende 35 jaren voor de Eerwaarde Zusters heeft verricht, en hem toewenschen, dat hij nog lang in betrekking bij de Zusters moge blijven. Daarvoor bidden wij. J. BOELE, Rector. R.K.V.V. A. D. O. Maandag werd in het R K. Veroenlglngsgebouw een ledenver gadering gehouden van de R.K. Voetbalver- eenlgngi A. D. O. Het financieel verslag, uitgebracht door den geestelijken adviseur kapelaan Houdük, stnd geheel in het teeken van de crisis en toonde een flink tekort. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredenden Joh. Tromp. Joh. Bekker en Jac. Meljland bij acclamatie werden het- kozen, terwijl in de vacature van den heer Th Koopman, de alls bestuurslid had be dankt. werd gekozen de here P. Beentjes Jzn. Als nieuwe maatregel werd Ingevoerd dat elk lid persoonlijk zijn contributie aan den bond afd raagt, hetgeen tot heden door Hierna volgde slutlng. Winkelieravereenlging Woensdag 7 Oc tober des avonds half acht houdt bovenge noemde vereenlging een ledenvergadering in het R. K. Vereenigingsgeteuw. Als hoofdpunt komt op de agenda voor: Bespreking 8t. Nlcolaasreclame. Fancy-fair De fancy-fair ten voordeel» van het Tex. fanfarecorps, te Den Burg, ge houden op 1, 2. 3 en 4 Oct., is niettegen staande de slechte tijdsomstandigheden een waar succes geworden. Den eersten dag werd reeds plm. f 300 ont vangen, terwijl vele giften Inkwamen, Vrij dag werd f 340, Zaterdag f 550 en Zondag niet minder dan f 1060 ontvangen. Hierbij komt nog een bedrag van f 100 van vrijwil lige giften, zoodat de bruto ontvangsten ongeveer f 2350 bedragen hebben. Natuurlijk gaat er van dit bedrag nog een groot gedeelte af voor onkosten, doch zeker zal wel een som van meer dan f 1000 over gehouden worden. Wel was de opbrengst van een dergelijke fancyfair ten voordeele van het muziekcorps, in 1928 gehouden, nog hoo- ger, doch toen waren de beurzen der meeste bewoners van Texel vrij wat beter gevuld dan tlians. Hoewel we. den toestand overal elders in aanmerking genomen, hier nog geen reden tot klagen hebben.ondervindt men ook hier den terugslag der slechte tijden. Hoewel het bezoek Zondag soms overwel digend druk was. heeft men in de zaal geen wanklank gehoord Wel was er builen nog een kleine botsing, doch de politie wist de rustverstoorder spoedig in verzekerde bewa ring te stellen, zoodat de stemming opgewekt bleef tot het einde. Hoogste barometerstand 7702 te Weenen. Laagste barometerstand 738.0 te West Manör. Verwachlng: Zwakke tot matigen. ZuM- OostelUke tot Zuid-WesteiUken wind, toene mende bewolking, later waarschijnlijk eenlge regen en tets kouder. 5 Octobsr „Afslagver*- Beemster, Purmerend en omstre- Borgers f 0.78026 Dubbele 2.15— idem; Fokkalveren 1224 per stuk. Vette varkens 432. 0.39—0.41 per kilo, handel vlug; Magere varkens 74, 1224 per stuk, handel stug; Zouters 035—036. per K.O handel vlug; Biggen 437, 7—11 per stuk, han del stug; Schapen 1786. 23—33. handel matig. den .die nu op ver schillende plaatsen den bodem der Zuiderzee be dekt; de kelleem, die taaie, vaste klelsoort, die zulk een buitengewoon prachtig materiaal is ge. bleken voor den bouw der reusachtige dijken, welke hier midden in de zee gelegd moesten worden. Maar afgezien van deze voorbereiding door de na tuur zelf is men met de uitvoering van het werk toch eerst ih 1920 begon nen. Tien jaren later was men reeds zoover gevor derd, dat de beide gema len „Lely” en „Leemans”, die daarvoor waren ge bouwd, met de droogma- ling konden beginnen en reeds den 21sten Augus tus 1930 lag de geheele polder droog. In verband met de diepte van den zeebodem is de Wieringermeer ver deeld in vier polderaf- deellngen, die ieder op verschillend peil bemalen worden. Natuurlijk moes ten in den bodem ook kanalen gegraven worden, wat men reeds gedaan heeft nog voordat het water was wegge pompt, daar immers de grond vermengd met water, veel gemakkelijker te verwerken is dan de droge grond. Toen eenmaal de polder droog lag, werd met de afwerking dier kanalen begonnen, een werk, dat reeds j voor een gedeelte voltooid is en waaraan met kracht wordt voortgearbeid. Het geheele kanalennet staat door een viertal toegangssluizeij (te Medemblik. Kol- hom. De Haukes en Den Oever) met het buitenwater in verbinding. Langs die kanalen, waarvan de grootste 2.80 M. diep zijn heb ik de vorige week, toen de directie der Zuiderzeewerken een aantal journalisten had ultgenoodigd om een be. zoel; aan de werken te brengen, gevaren We zjjn uitgegaan van het gemaal ,-Lely" bij Medemblik, en voeren het kanaal op, dat van daar naar sluis I voert, een der schutslui zen waardoor de schepen van het eene jjol- dergedeelte naar het andere geschut worden, wat noodlg is. daar de zeebodem niet overal op gelijke hoogte ligt en dus de polder ver deeld moest worden in vier gedeelten, die leder een anderen waterstand hebben. z. dr. 2.80. SnUboenen: Stok 1405.10; stam, breede 0-45—2,70 pe.- 15 K.O. Tomaten A 0.62—0.83; Tomaten B 043 —0 82; Tomaten C 0.40—058 per 10 K.O. Bloemkool 2.—11.—Roode kool f 1.60— 2.60; Savoye kool f 1.60—3.10 per 100. Spruitkooi 055—130 per 15 K.O. Spinazie 0.10—0.73; Postelein 0.42—0.66 per mnd. van 6 K.O. Sla 040—160 per 100 krop. Selderij 4 —7 per 100 bos. Bleten 3.— E.50 per 1000. Wortelen 3.10—7.80 per 100 bos. Uien 0 54—0.66; id. drielingen 030— 03» per 25 K.O. Druiven 0 33—0.46 p. K.O. Appels; Zoete Bellefleur 4.Blsmardk- appel 4.9.Bramley Seedling 4.II; GodHn Keswick ƒ3-13: Fisher’s Eersteling 3. 9; Groninger Kroon f 38; Kandljzcet 4.— 10; Notaris-appel f 3.-9.—; Present van Engeland 4.—11; Reinette, goud 5—13; Orahan Jubilé 7.19; Transparante de Cronsels 10—1»; Peren: Beurré Hadry 9 26.Beerengjoen 3.5.50; Doyenné du Cornice 7.-28.— Durandeau 4.—13. Duchess Williams 13.St. Germain peer 2.50550; Gleser Wildeman 45010. Herzogin Elsa 4.14.Kamperveen 3. 5.Louise Bonne j 10.36.Maagdenpeer 2.8.Nouveau Poiteau f 2.9.Perzik- peer 3.8.Soldat Laboureur 4.11. per 100 K.O. SCHAGEN. 5 Oct. Paardenmarkt. Op de October-paardenmarkt waren 176 stuks aangevoerd. Prijzen als volgt: veulens f 75—140; 1K- jarige paarden f 140—350 2 S-jarige idem f 200310; rijtulgjoaarden f 300450: paarden t 200450: slachtpaarden f 240; hitten t 100—275. Handel goed. HEM, 5 October 1931. Zuider Kogge. Sla boonen f 21—2550. Snijboonen f 20—31. Wil liams f 6.50—14. Elsa f 6508. Boenengroen f 440—6. Oraclola f 4.80—5.80. Bon Louis f 20—33. Bloemkool f 530650. Druiven f30 38. Meloenen f 518. WARMENHUIZEN, 3 Oct. Gele nep 5 20—5 80. drielingen 3 36—2.40. uien 2.46— 2 50. uien groote 2502.60; Bieten 1.20—1 50, Slaboonen 13.301940, Snijboonen 12 00, Peen 1501.60. Schotsche muizen 7.10—730, drielingen 7 20. Eigenheimers 4.404.60, roode kool 060—0.90, gele kool 0.60—1.00 per 100 K.G. WINKEL Appelen f 67; peren f 211; Druiven f 16—18; tomaten t 2—5; slaboonen t 610; snijboonen f 47, aardappelen f 2-3; Lieten f 1—2; uien f 140—2.30 per 50 K.G.; andijvie f 12; komkommers f 1; wortelen f 4—6; rabarber f 1; kropsla f 1—150 per 100 stuks. AVENHORN, 3 October 1931. Coöp. Land en Tuinbouw- en Marktvereenlging Aven- horn en omstreken. Kooi: Spruitkooi f 0.85 —1.20 per zak van 15 K.O. Roode kool f 0.60 —1.40 per 100 K.O Aanvoer 2000 K.O. Gele kool f 0.60—1.40 per 100 K O. Aanvoer 6000 K.G. Cantonner witkrop f 0.601.20 per 100 st. Aanvoer 1200 st. Uien: Groote maat f 3.40 2 70 per 100 K.G. Gewone maat f 2.402.70 per 100 K.O. Drielingen f 22.50 per 100 K. bracht. Men ga maar eens na: midden zee, terwijl diepe en snelle stroomingen voortdurend pogingen doen het ingestorte materiaal weg te spoelen, een dijk te leggen, die de felste winden, de sterkste golven zal kunnen weerstaan, is een werk dat de be wondering moet afdwingen van leder die het ziet, van den deskundige, zoo goed als van den leek. s> Men is met den bouw van den dijk begon nen ongeveer in het midden, op het z.g. Breezand, waar twee havens zijn aangelegd, één aan elke zijde van den dijk die voorzien zijn van wqon- en opslagterrelnen. Voorts zijn er nog de volgende kunstwerken in de afsluiting: aan de Noordhollandsche kust een overbrugging van het Balgzandkanaal bij Den Oever een groote schutsluis, draai bruggen over den scheepvaartweg en drie complexen, elk van vijf uitwateringssluizen; op het Kornwerderzand, op 4 K.M. uit de' Frlesche kust een groote en een kleine schut- sluis,-firaalbruggen over den scheepvaartweg en twee complexen, elk van vijf uitwaterings sluizen. 2.002.90. 1000 K.G. Rammenas 3.30350. ALKMAAR, 5 Oct. Alkmaarsche Ex- 1 portveiling Andijvie per 100 stuks 0.40 tot 3 appelen per 100 pond 3.00 tot 5.—, bloemkool I per 100 stuks 3.00 tot 8.00, ld. H 1.00 tot 3.00, druiven per 100 pond 3100 tot 31.00. gele kool per 100 stuks 0.80 tot 3.10, groene kool 3.00 tot 5.30, kropsla 0.80 tot 1.80 knolselderie 140 tot 3.70, komkommers 4.2Ó tot 450, meloenen per 100 stuks 6.00 tot 16.00, peren per 100 pond 3.00 tot 6.00. prei per 100 boe 3.60 tot 5.30. postelein 0.20 tot 0.41 per bakje, roode kool per 100 stuks 1.10 tot 3.60, selderie per 100 bos 0.80 tot 2.00, spinazie per bak 0 12 tot 0.58, spruiten per 100 pond 1.00 tot 7.00, snijboonen per 100 pond 13.tot 18.dubbele spercleboonen per 100 pond 9 10 tot 1340, uien per 100 K.O. 1.10 tot 340, wortelen per 100 bos 3.60 tot 5.10. BOVENKARSPEL, 5 October 1931 - Marktbericht „De Tuinbouw” Aardappe len: gr. M. f 3.15; kl. M. f 3.80: Due. f 1.65— 1.70; Blauwe 040—045; Bonte 1.— per baal. Uien: groote gele 135—150; drielin gen f 1.15; nep f 2.—3.05 per baal. Ie Bloem kool 4.70—1140; id. 2e 140—6.70; ld. 3e 120—3 10 per 100 stuks Roode kool 060— 1.40; gele kool f C.60-040; witte koel 0.60- 0 80 per 100 K.O. Bleten: groote 9 30 per 1000 stuks. Slaboonen 3.4.per 15 Personalia De heer C-, Jceeeman, al hier. slaagde te Delft voor het propoedeu- tisch examen voor bouwkundig ingenieur. Runderen 633. 1 0.80 per kilo. 135 melk- en l kilo. Paarden f 34 140—200 p. s. Handel stug. Vette Kalveren 32. 1—1 20 pei kilo handei 14000 kilo kaas. Kleine Fabriekskaas 5 st., f 31 per 50 kilo, handel matig; Kleine Boerenkaas 16 st., f 3050 per 50 kilo Boter. 1481 kilo, weiboter t 0401.30 per om een reglement voor een sportvereen ging kilo, melkboter f 1 15 1 40 jaerkilo. gelde f 140Slaboonen:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5