L KOEDIJK WORMER ST. PANCRAS 1 Vo vai PETTEN ZWAAG ZWAAGDIJK HEERHUGOWAARD» HAUWERT SCHAGEN GRAFT HOOGWOUD HEILOO BLOKKER PROVINCIAAL NIEUWS opcenten op de ge- nog eenigen tijd gezellig bijeen. R- K. Statenkieskring Zaandam lichtbeelden VERGADERING VAN DEN RAAD. l voor G. Silvers en W. P. van ar- straat er is week noodig heeft de vast- over som ij, zijn mandaat als Statenlid ter der kiezers te stellen. Den heer 'bracht voor zijn it gevolgd wordt door het financieele jaarverslag van den De voorzitter deed medi feit, dat de gemeenteen tv Catharinus Bernardus Verver, Adrlaan Petrus Ruiter, 5 jaar; die de Raadsvergadering. Vergadering van den Raad der Gemeente op Vrijdag a Octo ber 1931, des avonds om 7 uur ten Raad huize, onder voorzitterschap van den Edel achtbare heer Jac. Kroonenburg, burgemees ter en secretaris. Na opening en een woord van welkom, doet de voorzitter voorlezing der notulen, welke ongewijzigd worden vastgesteld. on we we scl l dei mi: Za I me kr( cor dat de vai ma Co in zei 1 vei vei G. Ut: vei I Be De kermis In een daartoe gehouden ver gadering in het café van den heer Vriesman, werd het volgende programma voor de as. kermis vastgesteld: Maandag, ballonwedstrüd voor de kinderen; Dinsdagnamiddag, handi- cap-harddraverlf en ’s avonds van dien dag ’n schitterend vuurwerk tot besluit. d. v. A.' sto die kei mi vin 1 hic 1 en 1 tril roe 1 Jr set 50.— een ia aan de voor gezinsverpleging een be- 300.en de opcenten op ge- i en gemeentelijke Tuinboawcursus By genoegzame deel» nam» zullen door het hoofd der R. K Pa- rchiale school een drietal cursussen op tuin bouwgebied worden gegeven. Parochiale Bibliotheek Vanaf Zondag as. bestaat weder gelegenheid tot het af halen van boeken. Benoemd. De heer A. Pool, lste. hulp- bcsteller alhier, is benoemd tot besteller by de posterijen te Andyk-Oost. De heer Tj. Koelemelj komt ambtshalve in de plaats van den heer A. Pool als 1ste hulpbesteller alhier. Ingekomen en vertrokken penonen gedu rende de maand September 1931 Inge- ,,H. Missie De H. Missie, te geven door de paters Redemptoristen in onze parochie zal senvangen op 24 October om op 3 Nov. te eindigen. Burgerlijke Stand Geboren: Pieter Ja cob, z. van Jacob de Wit en Trijntje Groen HUtje, d. van Willem Hoekstra en Dleuw- ke van Dijk. Overleden: Pieter van Stlprlaan, 88 jaren, wedn. van Bregtje Sleuwers, eerder van Oaske Koelemeij. Brandstichting De advocaat-generaal by den Hoogen Raad, mr. Wijnveldt, concludeerde in de zaak van een verd. die door het Hof te Amster dam In hooger beroep is veroordeeld tot één Jaar gevangenisstraf wegens poging tot brandstichting te Wormer, waarvoor hij ui eerste Instantie door de Rechtbank te Haar lem is vrijgesproken, tot vernietiging van het arrest en verwijzing der zaak naar een aan grenzend gerechtshof. Het arrest werd bepaald op 3 November. eling van het jer weder op medisen advies verlenging van ziekenverlof is verleend voor den tijd van drie maanden. Het Burgerlijk Armbestuur zat wederom op zwart zaad, zoodat B. en W. voorstelden ■wederom 500.te verstrekken. Daardoor is thans ter beschikking van het B. A. een bedrag van 3173.uitgekeerd uit de ge meentekas over dit jaar. Daarna sluiting. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat op 9 Sep tember IJ. heeft plaats gehad de opneming van kas en boeken van den gemeente-ont- vanger. In de kas moest zijn en was f 1097.74; dat op 16 September 1.1. heeft plaats gehad de opneming van kas en boeken van het electriciteitsbedrijf. In kas moest zijn en was f 43.66. De raad dezer gemeente kwam gister middag te a uur in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burge meester P. Kikkert. Afwezig de heer Groen. Na opening der vergadering met een woord van welkom werden de notulen van de vorige vergadering onveranderd vastgesteld. 37 jr. en M. J. Schilder, ai jaar. 9 Sept. A. C. Bruin, 34 jr., Oudkarspel en Anna Stoop, 29 jr. Getrouwd 4 Sept. H. J. Schermer en Hoog bezoek Door den Commissaris der Koningin in deze provincie zal een bezoek gebracht worden aan deze gemeente op Vrij dag 16 October. I hei dln bes cor fra. tra’ me: R Z ger legi zet, sail gea t sen sal: act: het ver opt der tee lelt het liet rlni doe anc sug om firn var de ren bar ten rlgi sta: kra Z gro var aar het r Stil looi ner bes V hot var ver not ver mei Tv; ges lichtte den heer Hart het voorstel van de commissie nader toe. Wethouder Jb. Visser steunde het voorstel van de commissie, doch achtte de uitkeering te hoog en wilde voor 3/4 praam 37 ‘4 cent en een praam 25 cent vergoeden. Wethouder W. Visser stelde voor dat de geiheente f 8 per arbeider zou vergoeden, terwijl de werkgever vrij is in het loon onder ling met den werknemer te regelen. De heer Mulder verdedigde het de com missie gedane voorstel en verklaarde zich tegen het voorstel van wethouder Jb. Visser. Het voorstel van wethouder W. Visser onder steunde spr. De Voorzitter wees op de vergoeding die in St. Pancras voor het baggerwerk wordt gegeven. Daar wordt dezelfde prijs betaald als door wethouder Jb. Visser voorgesteld. Spr. apprecieerde productief werk boven G. Pluister. 24 Sept. Th. Ottenbros en M. Schilder. Overleden 3 Sept. Johanna Spruijt, 49 jr., echtgen.v. W. A. Scholten. 5 Sept. Trijntje Groot, 37 jr., echtgen. v. S. Dam. 36 Sept. Elisabeth Nap, ongeh., d. v. C. Nap en A. Muller, 65 jr. Burgerlijke Stand September 1931 Geboren 4 Sept. Brechje Hiltje, d. v. C. de Ruiter en A van Klaarbergen Comtlis, Z. v. Joh. Wijnker en A. van Diepen. 7 Sept. Gerardus Petrus, z. v. A. Stroo- per en G. Weel. 9 Sept. Maria Theresia, d. v. A. Bloot-1 hoofd en M. Commandeur. 10 Sept. Petrus Adrianus, z. v. J. J. Punt en M. A. Smit. 11 Sept. Elisabeth H^negonda Petronella, J. J. v. Wonderen en A. Nijrnan. Sept. Cornells Petrus, z. v. P. Appel man en C. Buijs. 15 Sept. Cato, d. v. Jac. Bleeker en Cath. Huibers Guurtje, d. v. S. de Boorden en G. Kroon. 16 Sept. Adriana, d. v. N. Bakker en A., de Wit Cornelia, d. v. G. ftilve»» w Vlaar. 17 Sept. Johannes Jacobus, z. Stralen en M. Dol. 18 Sept. Guurtruida Anna Theresia, d. v. P. van Langen en C. Kaptein. 32 Sept. Jantine Wilhelmina, d. v. Th. Slendebroek en G. Huizinga, j 34 Sept. Nicolaas Petrus z. v. E. de Jong en A. Weel. 26 Sept. Simon, z. v. P. Smit en Cornelia Duijn. 29 Sept. Klaas, z. v. Cornells Wagenaar en Aaltje Wagenaar. Ondertrouwd 4 Sept. Th. Ottenbros, „Nut en Genoegen” .Nut en Genoegen” opende het winterseizoen met een huishoude lijke vergadering. De eerste avond met dames werd bepaald op 22 October. Nogmaals zal een avond met attracties georganiseerd worden Voor spre kers over verschillende actueele onderwerpen werd de zorg aan het bestuur opgedragen. „Witte Kruis” In de ledenvergadering werd de heer K. Ruyter, weer als secretaris herkozen. De heeren C. Tuinman en G. Blok ker, niet herkiesbaar werden vervangen door de heeren C. Winkel en C. Druif. Als afge vaardigden naar de vergadering te Amster dam werden aangewezen de heeren Ruyter- man en Blokker. Men besloot de candldaten van den heer D. Schoenmaker te Hoogkars- pel voor lid van het hoofdbestuur te steunen. Voorzitter deelde mede, dat de nachtelijke telefoonverbindingen bU de heeren Schuyte- maker en Bos in dienst kunnen worden ge steld. Besloten werd nogmaals een Moeder- cursus te houden Sociëteit Het winterseizoen werd we der geopend. De rekening van den penning meester, den heer C. Stapel, sloot met een klein batig saldo en werd na rapport van de heeren Galis en Hittema vastgesteld. In het bestuur werden herkozen de heeren J. Wit e H. Balk en gekozen de heer W. Kool. Overleden: een week: Dirk Stam, 71 jaar: Sleuwtje Antje Anna Blokker, 9 Jaar; Lui Bos, 61 Jaar; Louise Henrlëtte van Rossum, 10 Jaar; Anna Rijs, echtg. van Petrus Cornells Kaandorp, 44 Jaar; Remmert Adrlaan Rens Honig, 21 Jaar Catharina Maria Bakker, echtg. van Jo hannes Molenaar, 22 jaar; Lolke Hendrik Nffdam. 11 dagen. SPARTA Sparta speelde Zondag 4 October zijn eersten wedstrijd In de 4e klas van den K. N. V. B. tegen D. F. 8. uit Oudkarspsl. In een spannenden strijd wist Sparta een achterstand van 20 om te zetten in een 5-M-overwinning. singerhorn, O 176; E. Kaandorp—Dam, RK., van Alkmaar, F 160; C. Morsch en gezin, R.K., van Onstwedde. L 52; O. H. L. Pollé, RK. v. Amsterdam, G 59; A. A. Sombroek— Borst, R.K., van Castrlcum, L 197; Anna Pronk, RK., van Veleen, L 189; A. B. C. M. Zuldgeest, RK.. van Bergen op Zoom, K 135; O. Hageman, RJC., van Castrlcum. L 32; C. Schreuder en echtg., geen, van De Rijp, F 116; G. de Vries en echtg.. GJC, van Zaandam. J 177; F. V. J. Pollé, RK, van Rotterdam. G 59; A. van Boven, N.H.. van Soest. I 66: Gr. Ruiter, K.H., van Beemster, A 123; H. Haages, RK., van Soest. A 386; N. Meilink en gezin, G.K., van Amersfoort, J 99; A M. Pronk. R.K, van Bovenkarspel, C 277; Ma. G. Verduin, R.K, van Llmmen, I 177; Wed. N. A. Bongaardtvan Vliet, N.H., van Heemstede. H 46; Joh. Vennlk. N.H., van Akersloot, B 151; T. Kooljman en gezin, RK.. van Spanbroek. M 5; Joh. Hoogland. RK, van Spanbroek, M 5; Wed. Tr. MeijerVjjn. R.K. van Spanbroek, M 5; A. H. Gielen. RK, van Dongen, A 385; Wed. G. SchreuderKluft, N H., van Alk maar. F 124; H. Lindeboom, N.H., van Olst, A 277; C. Baltus en echtg.. RJK., van Wate ringen. K 61; P. J. Moot}, R.K., van Amster dam. F 18; Ca. Floris. R.K., van Egmortd- Blnnen, D 8. Vertrokken: K. Heidelberg en gezin naar Zullen; H. J. M. Verduin naar NbordwlJk; El. M. Bruins naar Alkmaar; J. J. Avis naar Weetzaan; M. HlldamaTon naar Den Hel der: Ca. B. G. Rultenburg naar Bergen (N.H.); A. D. van Regteren Altena en gezin naar Utrecht; Ge. van Aggelen naar Utrecht; T. Pronk naar Dongen; W. Meilink naar Laren; J. D. Nat en gezin naar Nieu wer-Amstel: A. J. M. Bakker en echtg. naar Zaandam; Ma. J. A. Hamelink naar Ouden- bosch; Ha. J. ZulderwUk naar Ossendrecht; K. W. van der Drift naar 's-Hertogenbosch: Jb. Winkel naar Hilversum; 8. P. Perquln naar Rotterdam; M. Glas naar Alkmaar; J. C. Borst en echtgen. naar Alkmaar: W. J. M. van Kesteren naar Rotterdam; J. Kik kert naar Texel; W de Wit en gezin naar Zuilen; R. Tinpersma naar Hennaardera- deel; B Hendriks naar ’s-GravenhageJ. M. TeellngSengers naar Akersloot; C. J. Groot en echtg. naar Llmmen; O. A M. Kroese en gezin naar Emmen. Vereeniging tot ondersteuning bij ziekte Zaterdag hield het Bestuur der vereeniging tot ondersteuning bij ziekte in liquidatie haar laatste vergadering. De voorzitter, de heer J. P. Roep releveerde in zijn openingswoord hetgeen de vereeniging in haar 41 jarig bestaan tot stand had gebracht. Dit zal de laatste vergadering zijn. Hierna vroeg de heer van Nuland het woord. Spr. wil niet in herhaling treden van wat hij reeds in de laatste algemeene vergadering tot den voorzitter heeft gezegd maar verheugde zich er desniettemin over dat hem de eer te beurt viel den voorzitter een huldeblijk te mogen aanbieden namens de Vereeniging. Spr. noemde de leiding van den voorzitter correct, onpartijdig en zakelijk en uit dankbaarheid voor de aangename samenwerking overhan digde spr. namens de Vereeniging den Voor zitter een gouden horlogeketting. De voorzitter bracht dank voor dit stoffe lijk bewijs van waardeering maar zeide nog meer vereerd te zijn met de moreele beteekenis die met deze aanbieding gepaard ging het bewijs dat hij zijn plicht als praeses had gedaan. De penningmeester, de heer C. Vlaskamp deed vervolgens van zijn bemoeiingen mede- deeling. Hieruit bleek dat het totale actief heeft bedragen 2248.58 en de uitgaven 2245.38. Het geringe saldo van f 3.20 zal gestort worden in het busje ten Raadhuize waarvan de opbrengst bestemd wordt voor de algemeene armen. Intusschen was de commissie van controle ter vergadering verschenen, bestaande uit de heeren B. v. d. Hoven en P. Admiraal, welke bij monde van eerstgenoemde adviseer de de rekening goed te keuren en de penning meester décharge te verleenen. De voorzitter dankt penningmeester en Burgert, stand.— Geboren: Adrianus. zool tan Joseph Smit en Clasina Schouten. Be rend Jan, zoon van Jan Rigtering en Maar- komen: Anna M. Bakker, NJL. van Hoorn, tje Visser. Johannes Simin Teellng. bloembollenkweeker, 24 jaar, te Akersloot, en Johanna Maria Sengers 23 jaar; Corne lls Joseph Groot, vrachtrijder, 24 jaar, en Maria Gerarda Verduin 21 jaar; Johan Theodorus Pepplnck, matroos, 19 jaar en Neeltje van Zandwijk, 2' Jaar te Den Hel der; Willem Lieftlng, arbeider, 27 jaar, te Egmondblnnen. en Gerarda Dulnmeyer. 22 jaar, te Egmondblnnen, onlangs 'e Heiloo; Johannes Henricus Zonneveld, tuinder, 34 Jaar, en Johanna Petronella van Diepen, 22 jaar, te Castrlcum, Bernardus Johannes Lampe, bloemistknecht, 27 jaar. eh Agatha Kaandorp, 22 jaar: Joannes Gerardus Knijff, veehouder, 33 Jaar. te Harmelen. en Chris tina Maria van Schle; Petius Komen, fa brieksarbeider, TJ Jaar, te Heemskerk, en Catharina Maria Brouwer 31 Jaar; Adria nus Laurentlus Schoof, chauffeur. 23 jaar, te Alkmaar, en Maria Agnes Brouwer, 26 J. Getrouwd: Cornells Theodorus Vreeker en Maria Agnes Bouman; Johannes Cornells Borst en Mina Klasina Groot. Johannes Simon Teellng en Johanna Maria Engere; Cornells Joseph Groot en Maria Gerarda Ingekomen stukken O.a. was ingekomen van Ged. Staten, de goedkeuring van wijziging der begrooting in verband met kabellisering van het elec- trisch net. Van den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen bericht, dat, het jaar 1918 te veel was betaald een van 115.23 voor pensioenbedragen. Van mej. M. Blok dankbetuiging het ter beschikking stellen van een lokaal. Van den heer Barten is een verzoek, om de door hem gebouwde schuren, bij de vroeger door hem bewoonde woning aan de gemeente over te doen voor de som van 78.en voor de daar staande heesters en boomen een som van 10.Werd goed gevonden. Door den heer H. Barten was een bod gedaan van 800.voor een perceel land, groot 10 snees en gelegen aan den Achter weg. B. en W. stellen voor, het land voor deze som aan Barten te verkoopen. Nadat de heer Maarten Duif zich er tegen heeft verklaart, omdat hij 900.meer juist acht, werd het voorstel van B. en W. aangenomen met de stem van den heer Duif Sr. tegen. Voor de vereeniging voor veredeling der kippenfokkerij werd wederom f 5.sub sidie toegestaan. De vereeniging van transportarbeiders verzoekt maatregelen tot aansluiting bij de rijkssteunregeling. B. en W. achten de alhier genomen maat regelen tegen de werkloosheid voldoende. De heer Lek steunt het voorstel der transportarbeiders, omdat er moeilijkheid zal komen bij strengen winter. Daarna werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Er zal bericht gezonden worden, dat voor de transportarbeiders in deze gemeente dezelfde regelen gelden ais voor de andere werklooze arbeiders. De gemeentebegrooting werd ingediend. Deze sluit met de volgende cijfers voor den gewonen dienst aan inkomsten 53.365,13 evenzoo aan uitgaven en voor den kapitaal- dienst een bedrag van 1348.47 aan onvoor ziene uitgaven een bedrag van 6000.6a, waarin het batig saldo van het vorig jaar. De heer Duif Sr. bedankt voor het con troleurschap der gemeentelanderijen en in zijn plaats werden benoemd de heeren Muurling (wethouder) en Snel. Daarna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om voort te gaan met het Ingekomen. Van de Nrd. Holl. Propaganda-Commissie van den Algemeenen Ned. Geheelonthou- dersbond een schrijven met het verzoek om een jaarlijksche subsidie. B. en W. stellen voor, met het oog op den slechten financieelen toestand der gemeente, afwijzend te beschikken. Aldus besloten. b. Schrijven van G. Kuit, met het verzoek om ontheffing van hondenbelasting voor D. W. Spaanderman. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. Aldus besloten. c. Van de Tuinbouwvereeniging „De West” een verzoek om vrij gebruik van een verlicht en verwarmd schoollokaal voor hare te houden cursussen in bollencultuur en bedrijfscontrole. B. en W. stellen voor het verzoek toe te staan onder dezelfde voorwaarden als het vorig jaar. Aldus besloten. d. Van de commissie voor steunverleening aan tuinbouwers een voorstel inzake te nemen maatregelen voor steunverleening. Na voorlezing van het betreffende voorstel, R.K. VOETBALCLUB |S. R. C. 8. R. C. I speelde Zondag 4 October uit tegen Vlos I te Warmenhulzen en speelde met 11 gelijk. Een penalty werd naast geschoten, waardoor mede hun ontging de overwinning, die zeker verdiend was. S. R. C. II speelde thuis tegen Z. A P. II uit Anna-Paulowna, en won maar liefst met 15—2. 8. R. O. Junioren speelden thuis tegen Voorwaarts Junioren te Noord -Scharwoude en waren minder gelukkig. Met 101 leden zy de nederlaag. eigendommen en 80 meentefonds be lasting. Aldus besloten. Het voorstel tot benoeming van den heer G. Sietsma ais onderwijzer en mej. Van Ooyen als onderwiixeres bij het vervolgonderwijs werd met algemeene stemmen aangenomen. Voorts werd besloten tot het aanbrengen van enkele wijzigingen in de begrootingen van het burgerlijk' armbestuur en van de gemeente-begrooting) dienst 1931. Tot tijdelijk schoonmaakster van het raad huis (tot 1 Juli 1933) werd benoemd mej. Butter-Grin. Tevens werd besloten de voormalige noodwoning voor f 100.te verkoopen aan P. Bijkost. Van het Burgerlijk Armbestuur was nog een toelichting binnengekomen in verband met de boven reeds vermelde begrootings- 'looging van vele werk- Burg. Stand van 1 tot en met 30 Septem ber Geboren Neeltje, d. van Reijer Plooyer en Johanna Bol Catharina, d. van Jacob Kieft en Johanna Elisabeth Revers Catharina Geertruida, d. van Cornells van Diepen en Geertruida Velzefboer Boudine, d. van Dirk Bakker en Siebrigje Mulder 1 Pietertje, d. van Tjasso Kruize en Lina Graver. Overleden Cornells Koning, oud 76 jaren, echtgenoot van Cornelia Ligthart Ian Hartog, oud 60 jaren, echtgenoot van Jannetje Pluister. MOTORONGEVAL Zondagmorgen 7 uur had op den hoek van den MiddelwegRustenburgerweg alhier een vry ernstig motorongeval plaats. De gebroeders G., wonende te Amsterdam, waren met hun drieën per motor met zij span en duo, van Amsterdam gekomen, ten einde hier in de omgeving te gaan vlsschen. Op genoemd kruispunt, brak plotseling de duo met het gevolg, dat de persoon, daarop was gezeten, van den motor op viel. Hierdoor geraakte de bestuurder ook uit den koers, kon zyn stuur niet hou den en viel ondersteboven over de straat. De duoryder bleek vry ernstig aan het hoofd ge wond en bleef bewusteloos op de straat liggen De beide anderen kwamen er goed af. Dr. Spierlngs, die onmlddeliyk was ge waarschuwd, heeft de gewonden verbonden, waarna zy per auto naar Amsterdam zyn vervoerd waar de meest ernstig gewende in het ziekenhuis moest worden opge. tomen. De motor was zoo beschadigd, dat deze per vrachtauto moest worden weggehaald. debepaling van dergelijke gronden te verkrij gen. Daarmede was de agenda afgehandeld. Voorzitter bracht dank aan het Statenlid Valkering voor diens gewaardeerde aanwe zigheid, waardoor de band tusschen kiezer en gekozene niet alleen bestendigd, doch ook versterkt wordt. De aanwezigen ont vingen dank voor den prettigen toon, waarin de besprekingen waren gehouden en daar mede was deze Statenkieskringvergadenng beëindigd. Burgeriyke Stand over de maand Septem ber 1931 Geboren: Adriana Leonards Maria, d van Nicolaas Johannes Joseph Maria Elderlng, en Maria Juliana Peschl; Petrus Gerardds, z van Albertus Schouten en Johanna Rumphorst; Catharina Betsy, d. van Gerrit van Steeg en Roelqtje Ten tink; Maria Johanna, d. van Johannes Mors en Maria Groot; Lolke Hendrik, z. van Hen drik Nijdam en Johanna Angenieta Wilhel mina Macpherson; Theodorus Johannes Ber nardus, z. van Johannes Bernardus Llefting en Agatha Nuijens; Hendriks Geertje, d. van Cornells Kleef en Gerarda van Woe- sik; Briglttha, d. van Cornells Telleman en Geertruida van SaazeJan Dirk, z. van Theodorus Leek en Catharina Marta de Wit; Martlnus, z. van Pieter Wlnnlps en Agatha Hendriks Laan. Ondertrouwd Barg. Stand Geboren: Jaoob, soon van P. C. J. Smit en G. Dekker Adrianus Jacobus, z. van J. H. Juffermans en A. van den Berg Karel Martin, z. van C. Dege- Ung en K. Scheuten Theodora, d. van M. Slippens en F. Wettenberg Theodorus Johannes Wilhelmus, z. van W. J. Wiebring en C. Doodeman Marla Catharina, d. van Joh. Laan en M. Kelzer Johannes Cor nells. z. van J. Koopman en O. M. Mui Ondertrouwd: Theodorus Dekker te Rot terdam en Agatha Geertruida Heymans te Blokker. Getrouwd: Petrus Koppes te Obdam en Geertru’da Emma Schouten te Blokker. Overleden; Antje Demmend aal, 60 jaar, echtgenoote van Cornells Stfp Jacob Reus, 88 Jaar, wedn. van Grietje Eeken Jctianna van der Laan, 22 jaar, d. van E. v. d. Laan en M. Korver. overleden te Hoorn Mina Broersen, 36 jaar, echtgen. van Simon Weel, overleden te Hoorn. Ouderavond Woensdag a s. wordt doer de Marlave-eenlglng een ouderavond gehou den In het patron eat»«ebouw. Als spreker zal optreden de Weleerw. heer kapelaan Pcriw. van Hoorn. De damesrangvereenlglng St. Theresia” zal tevens haar medewer king verleenen. DE ZAAK—DE VRIES Zaterdagmiddag half drie hield de R.K. Statenkieskring „Zaandam” in het café „Spoorzicht” van den heer C. Deutekom te Uitgeest, zijn jaarvergadering. Slechts een gering aantal aangesloten plaatselinge kiesvereenigingen hadden naar deze bijeenkomst afgevaardigden gezonden. Aan de Bestuurstafel had plaats genomen de heer J. Valkering, Statenlid. In zijn openingstoespraak wees voorzitter Hemmer er op, dat deze vergadering eigenlijk in *t voorjaar van 1931 had moeten gehouden worden. Verschillende omstandigheden had den evenwel deze bijeenkomst doen ver tragen. Waar eigenlijk in deze vergadering ver kiezing van een Bestuur moest gehouden worden, wordt dit uitgesteld tot het voorjaar *932- Verder wijst voorzitter op de onder linge verdeeldheid, welke zich dezen zomer bij de gehouden gemeenteraadsverkiezingen op vele plaatsen heeft voorgedaan. Dit is te meer te bejammeren, waar vooral thans een sterke eenheid onder ons katholieken wenscht is. Teekenend is het, dat juist deze verkiezingen van lageren rang, gewoon lijk onderlinge strijd zich openbaart. Dit is voornamelijk hieraan te wijten, dat men de persoonlijke belangen te veel doet spreken, waar alleen het groote partijbelang op den voorgrond moest treden. Ook vestigt de heer Hemmer nog eens de volle aandacht op de geweldige crisis, welke zich voornamelijk in dit deel van het gewest, Kennemerland, waar het grootste deel der bevolking uit tuinders en kweekers bestaat, doet gevoelen. Wat den uitslag der Statenverkiezingen be treft mogen we, aldus spreker, content zijn. AJ onze vertegenwoordigers voor de Pro vinciale Staten werden herkozen. Doelende op de houding van het Statenlid, den heer De Vries van Zaandam, hoopt voorzitter, dat, wanneer straks deze kwestie aange sneden wordt, men de zaken niet te veel op de spits zal drijven. Gedane zaken, ook al zijn ze minder aangenaam nemen geen keer en het beste acht hij, deze niet meer op te rakelen. Hierna worden door den secretaris, den heer Wittebrood, de notulen gelezen, welke ongewijzigd worden vastgesteld. Uit het Jaarverslag, hetwelk daarna gelezen wordt, vernemen de aanwezigen, dat er in de afgeloopen periode 6 bestuursvergade ringen, l algemeene ledenvergadering en een bijeenkomst der advies-commissie op ao Dec. 1930 werd gehouden. Het aantal leden der aangesloten kiesvereenigingen be draagt 6315 of ruim 600 meer dan een vorig vereenigingsjaar. Op 1 Augustus ld. werd door het Bestuur een schrijven gezonden, waarin de heer De Vries te Zaandam ver zocht werd, wegens uirreding uit de R. K. Staatspartij. -J— 0- beschikking Wittebrood wordt dank gel nauwkeurig jaarverslag, dal (•-— *--» •- 1--— penningmeester, den heer Sengers. Het batig saldo van 't vorige boekjaar bedroeg 596,47, de ontvangen contributie ƒ138.80 en gekweekte rente ƒ18.70; alzoo in totaal 753.97. De uitgaven waren 64.03. Alzoo een voordeelig saldo van 689.94. Waar de afdeeling Alkmaar de functie van financieele commissie was opgedragen, bracht een der beide afgevaardigden dezer afdeeling verslag uit. Boeken en bescheiden waren in de beste orde aangetroffen en waren aan leiding voor de financieele commissie om de algemeene vergadering te adviseeren den penningmeester onder dank voor diens uit stekend beheer te déchargeeren, hetgeen met een toepasselijk voordje van den voor zitter geschiedde. Het voorstel van het Bestnur om over het dienstjaar 1931 geen contributie te heffen, kon gelukkig genade vinden in de oogen der afgevaardigden. Dan wordt de afdeeling Limmen als finan cieele commissie aangewezen voor het boek jaar 1931193a. En hiermede werd de Rondvraag geopend. De afgevaardigde van Assendelft drukte er zijn spijt over uit dat voor de laatstgehouden Statenverkiezing zoo weinig propagandamateriaal van het Statenkieskringbestuur was ontvangen. Een beroep op een mageren toestand van de kas, kon in dit geval, volgens hem, niet de oorzaak daarvan zijn. Voorzitter was dit laatste vol komen met den afgevaardigde eens. Doch het was tot nog toe steeds de gewoonte dat d« Centrale Statencommissie voor het even- tueele propagandamateriaal zorgde, dat dan in evenredigheid van het aantal leden der aangesloten kiesvereenigingen werd rond gezonden. In het vervolg zal dit niet meer op die wijze geschieden, zegt de heer Hemmer, maar zal meer met bijzondere plaatselijke toestanden rekening gehouden worden. De afgevaardigde van Uitgeest, de eer L. Klaver, vraagt of het bekend is, da' de Staten van Noord-Holland van plan zijn een belasting van 30 op de bebouwde eigendommen te heffen. Het Statenlid, da heer J. Valkering, dient op deze vraag van antwoord. Ook voor de provincie zullen de bronnen van inkomsten in de naaste toe komst gaan verminderen. Het gevolg zal dan ook hiervan wel zijn, dat op andere wijze naar inkomsten zal worden gezocht. Toch is hem van een belasting van 20 op be bouwde eigendommen momenteel nog niets bekend. De afgevaardigde van Zaandam, de heer Ranshuijzen, brengt den Secretaris dank voor zijn verslag, dat zich uitstrekte over 't tijdvak 1 Januari 1930 tot October van dit jaar. Zoodoende kon ook de kwestie van Zaandam daarin nog worden opgeno men. Spreker had verwacht dat door het Bestuur in deze bijeenkomst sterke afkeuring over de handelwijze van den heer De Vries <ou worden uitgesproken. Toch moest hij dank brengen aan 't Bestuur voor ’t gegeven advies aan den heer De Vries. Gaarne ver nam hij welk antwoord op dit advies was ontvangen. De secretaris deelde daarop mede, dat dit advies, volgens een ingekomen schrij ven van den heer De Vries, te laat was ge zonden, want er werd door hem inmiddels beroep aangeteekend bij hoogere instanties. D« gestelde daad werd door hem betreurd en terugkeer tot de Staatspartij gewenscht. De vergadering was evenwel van meening, dat slechts de Statenkieskring het eenige lichaam was dat over deze zaak had te oor- deelen. Waar de heer De Vries wenschte terug te keeren, had hij den anderen stap, n.l. het afstand doen van zijn Statenzetel, niet achterwege mogen laten. De heer Louter van Castricum wenscht, dat het Bestuur van den Statenkieskring een schrijven aan de Plaatselijke Kiesver- eeniging te Zaandam zal richten, waarin er op gewezen wordt, dat de heer De Vries, vooraleer hij als lid van de R.K. Staatspartij wordt aangenomen, eerst zijn mandaat als Statenlid dient neer te leggen. Een ander voorstel van denzelfden afge vaardigde om den heer De Vries mede te deelen, dat de Statenkieskring in deze kwestie het gezag van een hoogere instantie niet er kent. wordt verworpen, nadat de heer Ver- heggen. bestuurslid van den Statenkies- kring, zulks ontraadt, die pleit voor 't aan namen van eene afwachtende houding be treffende eventueele uitslag van het geno men advies. Hiermede is de zaak „De Vries” afgedaan. De afgevaardigde van Alkmaar meent, dat bij den aankoop en onteigening van gron den voor provincie nier steeds taxateurs worden •'«nomen, voldoende op de hoogte van de waarde dier gronden. De heer Valkering zegt, die meening met te kunnen deelen, waar door de Provincie naast den specialen Provincialen taxateur wijziging en een verzoek om verhi de salarissen in verband met de zaamheden. B. en W. stelden den Raad voor dit ver zoek in te willigen. De Voorzitter merkte op, dat de bestuurs- kosten nu f 500.zullen bedragen. De heer Groen was van meening, dat door het zoo juist genomen besluit het Burgerlijk Armbestuur van veel werk zou worden ontheven en verklaarde zich tegen heV voorstel. De heer Smit steunde het voorstel van den heer Groen. De heer Hart vestigde er den nadruk op, dat met de toename van de werkloosheid ook de werkzaamheden van het Burgerlijk Armbestuur gelijken tred hebben gehouden. Als men alles nagaat is dit vele werk nog matig betaald en spr. zal vóór het voorstel stemmen. De Voorzitter deelde nog mede, dat de administrateur-voogd f 366.krijgt, en die te St. Pancras f 104. B. en W. hebben dan ook gemeend, gezien de vele werkzaam heden, de gevraagde verhooging te geven. De heer Groen handhaafde zijn meening. De Voorzitter stelde voor, de bepaling toe te voegen, dat deze verhooging zal gel den voor 193a. Het voorstel werd aangenomen met 42 stemmen. De Voorzitter deed vervolgens mededee- ling van een ingekomen schrijven van den bond van landarbeiders, waarin werd ver zocht de ongeorganiseerden in de laatste plaats voor de werkverschaffing in aanmer king te doen komen. Voorts werd er in dat schrijven op gewezen, dat de beide wet houders de arbeids-bemiddeling hadden „ge saboteerd," welk woord naar spr.’s meening wel wat te sterk gebezigd was. Hoewel het aanbeveling verdient via het bureau voor arbeids-bemiddeling personeel te bekomen, is men dit niet verplicht. Wat betreft de tewerkstelling van ongeorgani seerde arbeiders was spr. van meening, dat met gezinsomstandigheden rekening dient te worden gehouden. Spr is van meening, dat bij tewerkstelling georganiseerde onge huwde arbeiders gelijk- dienen te worden gesteld met ongeorganiseerde gehuwde beiden. De heer Groen sprak er zijn teleurstelling over uit, dat wethouder Jb. Visser, die voor zitter van de commissie van toezicht op het arbeids-bemiddelingsbureau is, personeel had aangenomen buiten dat bureau om. De heer de Hart becritiseerde in een ellen lange rede ook de houding van de beide wet houders. Komende tot de tewerkstelling merkte spr. op, dat de georganiseerde onge huwde arbeider, die er dus voor heeft ge zorgd, dat hij bij eventueele werkloosheid niet geheel voor rekening van de gemeente komt, de voorrang verdient boven de onge organiseerde gehuwde arbeider, in welke geest spr. later dan ook een voorstel deed. De Voorzitter merkte nog op, dat B. en W. geen gelegenheid hebben gehad een om- Bjnd voorstel aan den Raad te doen. Spr. handhaafde zijn meening, dat de ongeorganiseerde gehuwde arbeider gelijk dient gesteld te worden met de georgani seerde ongehuwde. Nadat de heer Groen er nog aan had her innerd, dat de raad in de vorige vergadering reeds blijk had gegeven, dat men zich moet organiseeren, door de uitkeering voor onge organiseerden f 2.lager te stellen, werd het voorstel van den heer Hart met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter deelde hyema nog mede, dat, indien werklooken uit de gemeente bij het Staatsboschbeheer te werk kunnen worden gesteld, dit enkel gezinshoofden of kostwinnaars mogen zijn. De heer Hart stelde hierna voor, aan den Minister en alle kamerfracties, zoowel van de i«r als van de 2e Kamer een adres te zen den en daarin te wijzen op den noodtoestand ten plattelande. Voorts wilde spr. in deze circulaire de aandacht vestigen op het feit, dat de gemeente Koedijk reeds tot maat regelen om den nood te lenigen is overge gaan en met klem verzocht ondersteuning in de groote kosten te mogen ontvangen.' De Voorzitter herinnert aan het onder houd, dat hij op het departement had ge had en waarna een uitvoerig schrijven was verzonden, waarin de toestanden en de te nemen maatregelen stonden vermeld. Dit is reeds eenige maanden geleden en er is nog niets vernomen. Nadat de heer Hart nog de wensch had uitgesproken dat alle gemeenten afzonderlijk zich op een dergelijk sprekende wijze tot de regeering zouden wenden, werd het voor stel z.h.s. aangenomen, waarna de vergade ring, die door talrijke personen werd bijge woond, gesloten. CURSUS VOOR WINKELPERSONEEL Vrijdagavond had de eerste cursesles plaats van bovengenoemden cursus. Om 7 uur sprak de heer Schmalz het welkomstwoord. Spr. heette allen hartelllk welkom, In het byzonder den heer Traast. directeur van de Handelsschool voor Ver- koopkunde te Amsterdam en leider van den cursus. De curssusen worden gevolgd door 13 personen In de le klas en 11 In de 2e klas Op zeer onderhoudende wyze hield da heer Traast zijn voordracht over verkoop- kunde. In de volgende bijeenkomsten zal het ge sprokene met lichtbeelden worden ge ïllustreerd. De heer Duif Sr. vraagt openlegging der lijst met de namen van hen, die er van deze gelegenheid gebruik maken. De Voorzitter leest de lijst voor en geeft er toelichting van. De heer Snel is tegen bestendiging tot Januari, hij kan zich bij een maand verlenging neerleggen. Er ,werd in den raad hierover nog veel gepraat. De heer v. Kampen komt er tegen op, dat de regeling niet voor iedereen zal gelden. Waarna de heeren Duif en Lek bepleiten om onderscheid te maken tusschen groote en kleine bouwers of meer of minder gegoeden. Een heftige woordenwisseling tusschen de heeren Van Kampen en Lek ontstond over deze kwestie, omdat de heer Van Kam pen zegt, dat de heer Lek in het openbaar niet durft te zeggen dat Piet en Jaap de Vries niet mogen baggeren. De heer Lek durft dit echter wel, naar zijn beweren. De heer Snel was er tegen, dat dergelijke bouwers de gelegenheid hadden met meer dan één man te laten baggeren, met steun der gemeente. De heer v. Kampen zegt, dat de heer Lek altijd heeft gepleit tegen de betiteling „steun” en nu dezen naarn er aan geeft. Spr. is hier tegen; *t is geen steun, maar werkverschaffing. Demogelijkheid werklooze arbeiders en kleine bouwers arbeid en brood tegeven zonder meer. Daarom kan een ieder de gemeente hierin steunen en van deze regeling profiteeren, zegt spreker. De steunregeling werd aangenomen, zoo- als deze thans bestaat en wel voor den tijd van een maand voorloopig. Toegestaan werd het verzoek van be woners der laan van Blok z. g. om een licht punt in die laan. Terzake het vervoer der arbeiders naar de Zuiderzeewerken werd besloten, het vervoer geheel voor rekening der gemeente te doen geschieden, omdat er ter dier zake samenwerking bestaat met de gemeenten Oudorp en Broek op Langendijk. In verband met een vraag van Ged. Staten, of bij de voorstellen tot het aangaan der kasgeldleening ad 30.000.rekening was gehouden met de bestaande uitstaande gelden ad 23000.en toelichting, hoe deze leening en de rente zouden worden af gelost, stellen B. en W. voor deze voorstellen tot leening in te trekken en de benoodigde som, die belangrijk minder dan 130.000.zal zijn, uit de eigen middelen te verstrekken aan het Electrisch bedrijf met verahtwooi- ding van de verschuldigd» rente enz. Werd goedgevonden. Wederom maakte Ged. Staten bezwaar tegen de voorgestelde belegging van kas gelden bij de Boerenleenbank. B. en W stellen voor een besluit te die- zake aan te houden. De raad gaat hiermede accoord. Een verzoek van den heer Bouwstra om ontheffing in de personeele belasting voor Baggeren met steun der gem. werkverschaffing. Spr. heeft pogingen onder- ,r nomen om werkloozen te werk kunnen stellen bij het Staatsboschbeheer. Hier zouden per sonen kunnen worden geplaatst, die niet in staat zijn baggerwerk te verrichten. (De heer Groen komt ter vergadering). De heer Hart verdedigt met klem het voor stel van de commissie om voor het baggeren per 3/4 praam 50 cent en per Vz praam 37 !4 cent te vergoeden. Het gemeentebestuur eischt volle schuiten modder, om gelamen teer te voorkomen. Spr. achtte het onmoge lijk op 1 dag vier 3/4 pramen modder te baggeren. Wat het voorstel W. Visser betreft stelde spr. voor, dat dk loons-toeslag op f 9 wordt gesteld voor een volwaardige en 1 8 voor een onvolwaardige arbeidskracht, een en ander ter beoordeeling van de commissie. De heer Groen stelde voor 80 cent voor een 3/4 praam en 50 cent voor een praam. De heer Hart wees er in een lang betoog op, dat de arbeider met een gezin van a kin deren minstens f 18 per week noodig heeft voor levensonderhoud. De Voorzitter wees er op, dat de loonen in werkverschaffing lager moeten zijn dan in het vrije bedrijf, doch het moet toch rede lijk zijn. De heer Mulder wees er nog op, dat voor het baggeren ook gereedschappen noodig zijn, die van het loon moeten worden be taald. Het voorstel-Groen werd aangenomen met 52 stemmen. Tegen de heeren Hart en Mulder. De heer Groen deelde mede, dat de com missie voorstelde f 9 te betalen, mits alle kool wordt binnen gehaald. De Voorzitter merkte nog op, dat de werk gever vrij is het loon hooger te bepalen dan f 18, het in het voorstel genoemde bedrag. Wethouder W. Visser trok hierop zijn voorstel in, waarna het door de commissie ingedeelde voorstel z.hJt. werd aangenomen. De Voorzitter merkte op, dat zoo spoedig mogelijk gelegenheid zal worden gegeven tot aanmelding. Spr. stelde voor de controle door de commissie te laten regelen. Aldus besloten. Hierna werd overgegaan tot stelling van de begrootingen a. die van het burgerlijk armbestuur voor !932. De rapporteur, de heer Smits, stelde voor den post administratiekosten met f 250 te verlagen. Aldus besloten. De begrooting van het Gem. Electrisch bedrijf werd Z-hJ- vastgesteld. Vervolgens kwam de vaststelling van de gemeente-begrooting, dienst 1932, aan de orde. De rapporteur, de heer Hart, stelde o-a. voor aan het Centraal Genootschap voor Kinderbescherming te Koedijii f j subsidie te verleenen, aan „Aurora" subsidie van f 100.mits 3 concerten in het openbaar worden gegeven vereeniging - -1 drag van f - - bouwde eigendommen en gemeentelijke fondsbelasting te verhoogen tot 80. De begrooting Sloot nu in ontvangst en uitgaaf op een totaalbedrag van f 73.357.52 en voor den kapitaaldienst op f 16.000. B. en W. namen de verschillende voor stellen over, waarna de begrooting zonder discussie en Z±J. werd vastgesteld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6