ONS BLAD 1 I ïl OP-CENTEN DIRECTIEWISSELING AAN DE NEDERLANDSCHE BANK 1 i VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 235 DONDERDAG 8 OCTOBER 1931 DIT NUMMER BESTAAT’UIT DRIE BLADEN f 40.- f 50 VOORNAAMSTE NIEUWS MET DEN K. R. O. OP DE ZUIDERZEE Mr. Trip vervangt Mr. Vissering Geen wijziging der gevolgde politiek Onregelmatigheden te Oosterzee Hospitaallinnen diverse prijzen De Bloembollenhandel in Spanje Hef bezitrecht in Spanje op Engeland Het compromis aanvaard De dubbele raad te s-Gravenhage Faillissementen HU Zelfde regeling als voor 1931 te 6 Onverwijlde hervatting van den termijnhandel in ponden gewenscht Molens in het Hollandsche Landschap abonnementsprijs JOH. LAUWE RS PAYGLOP 8 ALKMAAR Gedeputeerde Staten van - Noord-Holland Weer steun voor de suikerbietenteelt AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCNIEOEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Willekeurig optreden van landarbeiders OORD-HOLLANDSCH DAGBLAD B Steen aan de suikerbietenteelt. stadhuisboa*; een nieuw mogen meevaren. sdt Amsterdam te De saken der Boerenleenbank in orde Barometerstand 9 uur vjn.: 7.88 vooruit. 1 d. Graaf 4k niet Mb Per kwartaal, voor Alkmaar L Voor bulten Alkmaar 2.85 Mat Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger gelukge- groote De Franaehe leden der FnmschDuitscha commissie benoemd. Het seniorenconvent van den Rijksdag tegen Maandag a.s. bijeengeroepen. was nleuwlgheldjes Radio-telefoonverbinding Nederland——Ned. Indië Mr. *G. Vissering treedt af aSs president der Ncderlandsche Bank; mr. Trip zQn op volger. Het Engelsche parlement ontbonden. De. creet van den koning. Boodschap van Mae* Donald. De kassier dér Boerenleenbank te Ooster zee heeft privé gelden opgenomen van per sonen, die bij de Boerenleenbank wilden in leggen. Hij gaf 4'4 pet., de Boerenleenbank maar 3 pet. Volgens de verklaring van den ke-sier heeft hij ongeveer f 150.000 opgeno men het bestuur van de Boerenleenbank schat dit bedrag echter op f 30.000. De zaken van de Boerenleenbank zijn waarschijnlijk geheel in orde. De begroeting van Noord-Holland Sluit helaac niet als een bus. Daar de cijfers moeten kloppen Is er slechts één middel, dus: Dus een drukje der belasting, t Is de spijker op den kop. Weer verhooglng van opcenten. Want de centen zijn weer op! Dus betalen, weer betalen. Meer betalen, steeds betAAl. Want zoolang je nog kunt plukken Spreken wij nog niet van kaal. Dat men ons nog steeds hóóg aanslaat, Dat men nog wat In ons ziet. Zulks verheugt ons toch van harte. En versterkt ook ons credlet. Ja, het vleit ons, het verheugt ons. En wij zijn dan ook vol lof. Ja, men ziet ons nog voor vól aan. Dus wij doen maar weer alsof.... MARTIN BERDEN. De Fransche Minister-president spreekt met Indie Een onderhoud met mr. L. J. A. Trip. De Algenvsene R. K. Werkgeversvereen ging en de nood van de Nederlandsche in dustrie. Een levensregel voor nerveuse menschen De uitslag van de verkiezingen voor den z.g. „dubbelen raad" te 's-Gravenhage, in verband met de annexatieplannen, luidt: Totaal uitgebrachte geldige stemmen 169.733, waarvan verkregen: A. R. 18.135 (5 zetels); Comm. 4091 (1 zetel); CJI. 9880 (3 zetels); S. D. A. P. 64.918 <17 zetels); V. D. 9069 <3 zetels); Dem. Partij 859 V. B. 21.833 (6 zetels)H. G. 8. 5495 <1 zetel)R. K. (tegen) 5283 <1 zetel) en R. K. (vóór) 29.569 (8 aetels). Er zijn 29 vóór- en 16 tegenstanders van de annexatie gekozen. vorm» a anderen vin— Tb Villanueva in de provincie Cordoba Is het tot ernstige onlusten gekomen onder eenige honderden landarbeiders. Onder com munistische leiding maakten de landarbeiders 'zich met geweld meester van goederen, slachtten het vee en verdeelden het land on der elkaar. Op sommige plaatsen werd zelfs de Sovjetrepubliek uitgeroepen. De regeering heeft ter vermijding van uit. breldlng der onlusten krachtige politleafdee- llngen geconcentreerd. Te Madrid is een menigte werklooze arbei ders met geweld het Palacehotel binnenge drongen. 50 werkloozen werden door de politie gearresteerd. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f L25: elke regel meer MS. RECLAME per regel 6-75 voor de eerste pagina; voer de overige pagina's f 9M. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.6O per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 9.12 Nieuwe goudxending Parfja aangekomen. Een onderhoud met Mr. Trip De wereld heeft behoefte aan rust en vertrouwen rn den loop van den middag heeft de nieuwe president van de Nederlandsche Bank, mr. L. j. A. Trip, een kort onderhoud toegestaan aan een redacteur van het Nederlandsche Correspondentlebureau. Er liep een gerucht, dat mr Trip, toen hij nog president van de Javasche Bank was, zich als 'n tegenstander van de handhaving van den gouden Standaard bad uitgelaten. Dit punt werd tn net onder houd in de eerste plaats aangeroerd. Mr. Trip antwoordde hierop het volgende: „Ik begrijp niet hoe men aan dit gerucht Komt. Alleen kan Ik U zeggen, dat ik het als mijn pUcht beschouw den gouden standaard te handha ven. Toen men In Indlë in 1925 tot den gou den standaard terugkeerde, heb Ik In een mij ner jaarverslagen gezegd, dat er misschien In een verre toekomst een verbeterd stelsel te Vinden zou zijn, doch dat dit op het oogenbllk zeker nog niet gevonden was. Met al mijn krachten zal Ut dan ook onzen muntstandaard •J5t. Lucas” niet meer zullen gelden. Dc Hoofdlngenteur van den Prov. Water staat Ir. C. J. Reigersman verklaarde ac- coaril te gaan met een electrisch gemaal. Het plan Dekker was niet In het geding ge bracht, omdat er fouten aan het systeem kleven, waardoor van een mindere veiligheid gesproken mag worden. De oude molen kan wilgens spreker, blijven functlonneeren. Gedeputeerde Staten zullen nader hun be- sllsslng kenbaar maken. Ter gelegenheid van zijn bezoek aan Ne- derlandsch-Indië werden gisteren door dm Franschen Minister van Koonlën, Reynaud van Bandoeng uit eenige radiotelefoonge- sprekken gevoerd langs de rechtetreeksche radlotelefoonverblndlng Bandoeng—Amster dam. De gesprekken welke gevoerd werden, ox met den Nederlandschen Minister van Ko loniën te 's-Gravenhage en met den Fran schen Minister-president Laval en Masr- schalk Lyautey te Parijs hadden een aeer vlot ve lcnp, terwiU de afwikkeling zonder vertraging p^ata vond. Het ligt in het voornemen der Regeering voor het jaar 1933 eenzelfde steunregeling voor de suikerbietenteelt te willen toepassen als voor 1931. Aangezien vrijwel vaststaat, dat deze rege ling wener ten gevolge zal hebben, dat een onvoldoende oppervlakte suikerbieten zal worden uitgezaaid, zuUen, maar verluidt, eenige Kamerleden voorstellen het recht op den Invoer van suiker eenlgszins te verhoo- gen. handhaven, omdat Ik er van overtuigd ben. dat de wereld een chaos zou worden, wanneer het goud geen slandaardmunt meer was!” Gevraagd naar de toekomstige politiek der Nederlandsche Bank, zeide mr. Trip dat deze In geen enkel opzicht eenige wijziging zal on dergaan. „Alles zal er op gericht zijn de sta biliteit van onzen gulden te handhaven. En dit zal ongetwijfeld lukken: alle voorwaarden zijn er voor aanwezig. Maar er moet ook ver trouwen zijn. En de vestiging van dit vertrou wen moet niet alleen het streven zijn der re geering. maar ook van de Nederlandsche Bank en bovenal van het Nederlandsche pu bliek.” Ziet U tegen uw moeilijke taak op te Am sterdam?" ..Neen, moeilijk is het wel, maar het werk aan een circulatiebank heeft altijd mijn volle sympathie gehad Er is geen twijfel aan, dat wij door de moeilijkheden zullen heenkomen, wanneer het Nederlandsche publiek zijn naam van rustig en kalm maar hoog houdt. Dan kunnen er geen ongelukken gebeu.cn rn zal t aanpassingsproces zich kunnen voortzetten. Want wij leven naar mijn meenlng niet in 'n crisis, welke weer door een boom-periode ge volgd zal worden, maar wij zijn veeleer op weg naar een blijvend lager niveau. Het eeni ge wat nog moeilijkheden mee brengt Is. dat de kosten van levensonderhoud, de detailprij zen, zich nog niet voldoende aanpassen bij de groothandelprijzen Nog enkele andere vragen werden den nieu wen president gesteld, hij wenschte hier ech ter niet op in te gaan. „De wereld neeft alleen maar behoefte aan rust en vertrouwen en niet aan lange verklaringen Alleen verklaarde mr. Trip nog: „Ik ben een groot voorstander van internationale sa menwerking tusschen de landen, waar het goud gehandhaafd is gebleven. Hoe deze sa menwerking. zich- echter concreet zal uiten, weet Ik op dit oogenbllk nog niet." Mr. Trip Is voornemens Zaterdagochtend naar Bazel te vertrekken ter bijwoning der vergadering van de Bank voor Internationale’ Betalingen, welke op 12 October gehouden wordt. Mr. Vissering zal den heer Trip dan vergezellen en hem In den Raad van Be heer der B.I.B. Introduceeren. Mr. Vissering blijft dan In Zwitserland ter voortzetting tan zijn onderbroken kuur. De Leidscbo voorstel. Het was niet de eerste maal toen gisteren middag voor Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een zaak diende, beoogende het behoud van een watermolen, ditmaal in den Hotlandschen Ankeveenschen Polder. Verschillende mannen, die het wel meenen met onze nationale natuurmonumenten ko men steeds in opstanding, wanneer een of ander polderbestuur besluit een electrisch gemaal aan te schaffen en den ouden wind molen op non-actlvltelt dJ. op verdwijnen te stellen. Zoo ook in dit geval. Het bestuur van de zen polder besloot In de vergadering met de Ingelanden van 28 Mei J. een electrisch ge dreven gemaal aan te schaffen voor den prijs van f 11.000, waarvoor een geldleenlng zou worden aangegaan. Het oude gemaal zou als natuurmonument en als reserve dienst doen. Enkele ingelanden dienden tegen dit beslu-t een bezwaarschrift in, omdat naar hun mee nlng een goedkooper plan, het zg. Dekker- plan niet In de vergadering was gebracht. Dan zou slechts f 8000 benoodigd zijn ge veest. Het bestuur van „De HoUandache Molen” pleegde overleg met den Prov. Waterstaat en met het Polderbestuur, om den molen niet als een dood monument, maar als een werkend gemaal te laten voortbestaan. Ook de Schildersvereenlging ,Bt. Lucas” achtte hier weer een kostbaar monument bedreigd en protesteerde. De heer Roell sprak namens „De Holland sche Molen” en gaf als zijn meenlng te kennen, dat het plan Dekker, waardoor de molen In functie zou blijven, zeker goede resultaten zou hebben gehad. Men heeft het systeem Dekker eenvoudig gesabótteerd. De schilder Schaap sprak namens „St. Lucas”. Indien deze molen, een der schoon ste van het land, verloren zou gaan, zou men van een ramp voor den rijkdom der omgeving kunnen gewagen. Een molen moet wuriuurcuur evengoed als een kasteel of een oud huis J renteverschillen heeft te calculeeren door bewaard worden als natuurmonument en er bestaat kans, dat er nu een verloren gaat. Wanneer spreker de verzekering krijgt, dat de molen steeds zal worden onderhouden, is de kans van verlies wellicht geringer. Het lid van het Polderbestuur, de heer Bonders, verkreeg dan het woord. Daar de capaciteit van het gemaal onvoldoende was, werd gezocht naar de doelmatigste en duur zaamste bemaling. Met het oog op den slechten tijd voor de land- en tuinbouwers was de kwestie zeer belangrijk. Elect rische bemaling bleek het beste te rijn en daardoor zou de polder gegarandeerd op peil blijven. Nu de electrlsche Installatie komt, kan het bestuur niets meer aan het inwendige van den ouden molen doen en zal het uitwendige als natuurmonument be houden. Intusschen heeft de raad van Wees- perkarspel besloten voor het laatste een sub sidie te verleenen, zoodat de bezwaren van Gisteravond is met meerderheid van stemmen In de Spaansche Kamer het com promis over het bezitrecht In de grondwet aangenomen. De sociaal-democraten stemden tegen. De particuliere eigendom kan, volgens de aangenomen bepaling, om redenen van openbaar nut tegen schadeloosstelling ge. dwongen onteigend worden. Een onteigening zonder schadeloosstelling kan slechts dan ge schieden, wanneer de Kamer met absolute meerderheid een andere wettige regeling in stelt. Hetzelfde geldt voor de socialisatie. Openbare bedrijven en Instellingen van al. gemeen belang, kunnen wanneer dit noodlg mocht blijken, genationaliseerd worden. Do staat kan door middel van wettelljke bepalin gen in handel en industrie ingrijpen ten be hoeve van doorvoering *’an rationalisatie. In beslag nemen van goederen als straf wordt afgeschaft. De N. V. H. Hartog*s fabrieken deelt mede, dat van baar fabrieken te Om alleen de margarlnefabriek zal gesloten worden. de toestemming om mee te gaan werd graag gegeven, als ik maar zorgde, 's avonds tevoren om tien uur tn Harlingen te ziin. Nog voor ik zoover was. had ik echter de KRO.-heeren Speet en Steens al ontmoet, nl op de spoorboot EnkhulzenStavoren en met hen was daar Ir. Verhel) van dc Zuiderzeewerken, die aan de uitzending zijn medewerking zou verleenen. Het duurde niet lang, of ik was zelf ook bevorderd tot acteur In het radlo-spel. dat zich den volgenden dag buiten den af sluitdijk, dus In open zee, zou gaan afspe len en aan boord en later ook In den trein van Stavoren naar Leeuwarden en In den auto van Leeuwarden naar Harlingen werd over niets meer gesproken dan over het experiment dat ons te wachten stond. Want laat ik dit maar even dadelijk vast leggen, het zou een experiment worden; hoe bet zou gelukken, daarvan was niets met zekerheid te zeggen, het zou kunnen mee-, of tegenvallen en om nu maar dadelijk even vooruit te loopen op wat ik hier verder ga schrijven: het Is meegevallen. In Harlingen vonden we de radlo-tech- nische mannen van de NST, de heeren Visser, Wllson en G ra veen al druk bezig met het installeeren van zenders en ont vangers op de dlrectteboot der Zuiderzee werken de „Breezand”. waar overal draden liepen, door de kajuiten en over het dek, waar batterijen waren opgesteld en micro foons, kortom, de heele boot was omgetoo- verd in een drijvende studio. Alles was klaar, op het spannen van de antenne aan de masten na, een werkje dat In den donkeren avond nogal lastig was, zoodat het werd uit gesteld tot den volgen- den dag; bet zou dan wel gebeuren als we cm acht uur zouden beginnen te varen. Om acht uur varen, voor een uitzending *B-mlddags om vier uur? zult u vragen. Ja wel, maar u vergeet, dat het een experi ment betrof, dat het Iets nieuws, iets nog niet eerder vertoonds betrof. En als je met Iets nieuws voor het publiek wil komen, iets waarvan je zelf nog niet kunt weten hoe het zal uitvallen, dan bereid je dat in elk geval woo goed mogelijk voor, dan re- Je en lepeteer Je nog eens en neg *^Urom voeren we den volenden morren i-paarom voeren wc aen voigenoen morgen al om acht uur uit, op Kornwerderzand aan, waar ook een ontvang- en zendstatlonnetje was Ingericht en toen we daar aankwamen stond ook onze antenne. Wég waren we weer, de Komwerderzan- der haven uit. tusschen dc pijlers der as. spoorwegbrug door, de open zee In en nadat we even met het draagbare ontvangtoestel met Ingebouwde antenne een mopje muziek uit Huizen tot ons hadden laten komen, om er de stemming in te krijgen, begonnen we met ons onderhoud met Ir. Verhei), een soort vraaggesprek, waarbij wij drieën, de heeren Speet, Steens en ik, vragen stelden, die door den ingenieur beantwoord wer den. Wél was er een kort schema opge maakt van hetgeen we in dit gesprek zou den behandelen, opdat de luisteraars een goed denkbeeld zouden krijgen van wat er daar op het water der Zuiderzee allemaal te koop is en wat er alzoo aan het maken van een zoo geweldigen dijk als de af sluitdijk vastzit, maar de vragen en de antwoorden zelf waren niet geformuleerd; het moest geen aflezen van een vooruit opgemaakt stuk worden, niet zoon van bui ten geleerd lesje, dat werd opgedreund, maar een levend gesprek tusschen men- schen, die de werken bezichtigden en hun 8ids, die ben rondletdde. Het was prachtig weer, dat was alvast een meevaller, die het welslagen van het experiment zeer zou kunnen bevorderen, want als we daar met z'n vieren bijvoor beeld eens boven op het sloepdek hadden moeten staan (en daar móesten we, naar al heel spoedig bleek, het grootste gedeelte van den tijd staan, wilden we ons verstaan baar kunnen maken voor de luisteraars en niet gestoord worden door het lawaai van den motor» bij stortregen en venijnige kou. en terwijl de boot voortdurend hevig schommelde, dan zou er waarschijnlijk van de heele geschiedenis niet veel terecht zijn gekomen, in elk geval zou de uitzending er zeer onder hebben geleden. We begonnen dus met de repetitie, een repetitie in brokstukken nog maar, omdat we telkens den post aan den wal op Kornwerder zand opriepen, om te vragen hoe het gesprek dóórkwam. De antwoorden die vandaar terug kwamen waren al dadelijk vnj bevredigend; de heeren Visser en Wllson draalden hier eens aan een knopje, zetten daar een schroefje, dat door het stampen van den motor was losgewrongen een beetje aan en allengs werden de antwoorden die we opvin gen bevredigender, tot ze ten slotte luidden: ..zeer goed”. Alles kwam dus zeer goed door, zoowel het gesproken woord als de geluiden die de verschillende machines maakten, die we onderweg bezochten. Want we bleven niet voortdurend op de ..Bree zand”. Soms gingen we met de microfoon, die aan een driehonderd meter langen kabel was bevestigd, den dijk op. of kropen, terwijl de boot hevig schommelde in den geweldigen stroom die er stond in de Mlddelgronden (een der nog overgebleven dijkgaten, die men bezig is te dichten) tegen een kraan op, die daar bezig was keileem te storten, en zoo vriénde lijk was, ons cok 'n beetje van haar voorraad mee te geven, zoodat op een gegeven oogen bllk onze kleeren en ons gezicht dik onder de keileem zaten, die taaie, vette substantie, die zich zelfs niet geneerde om terwijl hij juist een vraag stelde aan den heer Verhel], den mona van den heer Speet binnen te drin gen. Toen dezs eerste repetitie was afgeloo- pen. en we In de kajuit pardon in de drij vende studio geluncht hadden, onder welke toch ook noodzakelijke bezigheid de ^Bree zand** naar Kornwerderzand terugvoer, be gonnen we opnieuw, nu met de generale repe titie. Die ging al vlotter en toen we daarmee om drie» uur geëindigd waren en de rapporten van de poet Komwerdenand gebootd hertden 1== 1 1 1 - - 1 - -■ -- 1 Alle atxnne <>o dit ulad sitn ineevolae de verietertncsv-irwiaarden f 4Hnn Levenalande ueheele onseei hiktheld t<>« werken dour f 7K1) o*1 ue«e»a> mei f OCfl earlier van een hand f 14£ bil eertie» van een 6 Efl ren breuk van ieoea ongevallen veraekerd voor vjn der volgende uitkeerinicen wwwwv” verlies van heide armen beide boenen ot beide onoen ww»“ doodeltiken efloon KiJUa” een voet ot een one awe" duim o» wianrlnaet WW’ been ol arm Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgeetoken om 5.50. Pos was ik teruggekeerd van een tocht door de Wierlngermeer en langs den groo- ten afsluitdijk, die van de Zuiderzee een IJsselmeer moet maken <zie ons blad van Dinsdag jj.l, of daar kwam me ter oore, dal de K. R. O. de Zuiderzeewerken ging „uit wenden", uiteenden, al varende op den groo- ten plas. De varende microfoon, dat was wat nieuws en daar Ik nleuwlgheldjes altijd aardig vind, heb ik moeite gedaan om met die microfoon te mogen meevaren. Wie de heeren van den K. R. O. kent, zal be grijpen, dat daarvoor niet eens zoo erg veel moeite noodlg was; Met leedwezen zal vernomen worden, dat mr. G. Vissering, wiens gezondheidstoestand reeds sedert eenlgen tijd te wenschen over liet. ontslag heeft gevraagd als president van de Nederlandsche Bank. Toen mr. Vis sering enkele weken geleden op medisch advies naar Zwitserland was vertrokken voor het doo brengen van een rustkuur, heeft hl), nadat slechts vijf dagen daarvan Verstreken waren, zich genoopt gezlgn de kuur te onderbreken wegens de Engelsche krisls, die de aanwezigheid van den presi dent hier te lande noodzakelijk maakte. Daar zulks ook den eerstvolgenden tijd het geval zal zijn en een bevredigend her stel onder deze omstandigheden niet bin nenkort te wachten Is, heeft mr. Vissering •t thans zijn plicht geacht, zijn taak aan jeugdiger krachten over te dragen. Nog deze week zal een Koninklijk Be sluit verschijnen, waarin, met ingang van 13 October, als zijn opvolger zal worden benoemd mr. L. J. A. Trip, oud-president Van de Javasche Bank. 7 October opgegeven door Co. N. V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken 5 October: 5 Oct. A. 6. Cann. Amsterdam. Leldsche- kade 91. R.c. Mr. Th. L. v. Bercke:. Cur. Mr. A. W. Kymmell. Amsterdam, Museum- plein 10. 5 Oct. G. Meereboer, accountant. Bussum. Nw. Hllversumscheweg 4. R.C. Mr. Th. L. V. Berckel. Cur. Mr. Th. F. Boerlage, Amster dam, Prinsengracht 460 5 Oct. N.V. Bouwmaatschappij „Volkerak II”, Amsterdam. Elandsgracht 14. R.c. Mr. 771. L. v. Berckel. Cur. Mr. A. J. M. Hendrix, Amsterdam. Keizersgracht 401. 5 Oct. B. M. L. A. WUlemse. koopman. Am sterdam, Regullersgracht 48. R.c. Mr. Th L» v. Berckel. Cur. Mr. J. J. v. d. Velde, Amster dam, Jan Luykenstraat 62. R. Fruitman, weduwe van E. Eljon. pen sionhoudster, Den Hrag, Ged. Burgwal 3a. R.c. Jhr. Mr. H. O. Feith. Cur. Mr. H. J. van Nouhuijs, Den Haag. P. C. Schuemle, chauffeur. Den Haag, TYekweg 44, 2e étage R.c. Mr. J. H. van Laer. Cur. Mr. F. Schaap, Den Haag. J. L. Dispo, schilder. Den Haag, Beets- straat 240. R.C. Mr. A. N. Kuhn. Cur. Mr. J. van Woerden. Den Haag. B. M. Levits, Den Haag, Plettarijkade 19. R.c. Mr. G. Scholten. Cur. Mr. M. P. C. E. Keulen. Den Haag. W. M Langezaal. rijwielhandelaar, Leiden. Heerenstraat 86. R.c. Mr. A. B. Bommezun, Cur. Mr. G. H. Wissenburch. Leiden. J. A. Rijnvis, Den Haag. NaaldwUksche- straat 29. R.c. Mr. H. Haga. Cur. Ur. D. E. J. Schiffer, Den Haag. Opgeheven wegens gebrek aan ac'.lïf 5 Oc tober: N. V. Verwachting, Schevenlngen. W. Achterhof. Den Haag. D. Henny, Leiden. A. v. d. Noll, de Lier. Th. v. d. Steen, Den Haag A. B. Kraul, Schevenlngen. Volgens d. Graaf en Co N.V. te Brussel werden over de afgeloopen week, eindigende 3 October 1931, 19 faillissementen tegenover IX voor het zelfde tijdperk van het vorig Jaar uitgesproken. Van 1 Januari 1931 tot 3 October 1931. SfTt faillissementen tegenover 428 voor het zelfdi tijdperk van 1930. zich in de markt te begeven van de con tante ponden. Houdt In normale tijden de exporteur zich geheel buiten dezen handel, nu door het ontbreken van een termijn- markt dwingt de bankier hem tot het nemen van een valuta-rislco. D.t behoeft toch niet voort te duren. Het belang van den geheelen Nederlandschen exporthandel cischt onmlddellljke wederopenstelling van een tennljnmarkt. En daarvoor kunnen de bankiers zorgen, Indien zij zich slechts met elkander en met de Nederlandsche Bank verstaan. De Nederlandsche centrale circulatiebank kan daartoe, naar het blad meent, gemak- gelijk cvergaan. Indien de Ned. Bank zich bereid verklaarde om van den bona flde exporteur, tegen overlegging van bewijsstuk ken der plaats gevonden transacties, ter- mijnponden af te nemen, was het vraag stuk opgelost. In 1925 en '26 is Iets derge- lijks geschied. De vraag die orunlddellijk rijst, Is, neemt de Ned. Bank daarmee een te groot risico op zich? Het blad gelocft van niet, maar zelfs al zeu dit het geval zijn, dan is het voortzetten van den Ned. export eenerzijds en het voorkomen van. Instorting van expor teurs met groote pondenvorderingen ander zijds. van genoegzame beteekenis om dit risico te loopen. hebben we elkaar alvast maar i wenschl vooral het bezoek aan de kraan en aan den perszuiger was zeer goed geweest en heel duidelijk; bij dat aan den transporteur, die de keileem door middel van een soort baggermolen, bij kleine beetles van langszij liggende zolderschuiten schept en op den reeds tot boven de waterlijn gevorder den dijk stort, waren de bijgeluiden te sterk geweest om het gesproken woord goed tot zijn recht te laten komen. Dat wisten we dus alweer; bij de „uitvoe ring" zelf, dus wat verder van dien lawaai, makenden transportband afblijven. Het was toen drie uur. Een uur rust dus. want om vier, uur zou onze uitzending begin nen, in aansluiting aan een andere, die van half vier tot vier uur zou plaats vinden uit Medembllk, uit het electrisch gemaal „Lely". Om half vier schakelden we ons draagbare ontvangtoestel In. hoorden wat die andere K R O -mannen daar In Medembllk vertel den en haastten ons. toen het verhaal daar op z'n eind dreigde te loopen naar onzen post bij de microfoon. Alles ging goed. We werden nog eens een keer met keileem bespat. we stootten nog eens onze scheenbeenen tegen de ijzenm stootran- den van de groote kraan, toen we daar in den hevigen golfslag tegenop moesten klau teren. een der onzen raakte op den dijk, waar het aardig woel, zijn hoed kwijt, maar overi gens hadden we geen ongelukken en wat het allerbeste was. de uitzending was prachtig gelukt. Toen we na afloop—'» avonds om 8 uur (we hadden toen precies twaalf uur op de „Breezand" gezeten) In Medembllk aan kwamen. hoorden we daar reeds, dat ze alles prachtig hadden kunnen volgen en een half uurtje later kregen we zelfs al een luisteraar uit Den Haag aan de telefoon, die vol geest drift was. j— Alweer een succes voor onzen K RO. dus. die de eerst» is geweest, welke een uitzending verzorgde dodk middel van een varende mi crofoon. Van wat we dien dag van de in uitvoering zijnde Zuiderzeewerken gezien hebben zal ik hier nu maar niet meer vertellen; zij die ge luisterd hebben weten het en zij die niet ge luisterd hebben, hebben het kunnen lezen op den dag zelf, dat ik dit merkwaardige expe riment meemaakte, toen ik daarover, naar aanleiding van een bezoek van de vorige week. In deze rubriek een artikel heb ge plaatst, waaraan ik maar weinig nieuws zou kunnen toevoegen. ARTHUR TERVOOREN. De nervositeit mag door niemand der fa milieleden licht geechat worden, en iemand, die voortdurend met den nerveuse In aan raking komt, mag daar nooit over spreken. Beide dingen zijn voor den patiënt even on aangenaam. Nerveuee menschen moeten lichte koet eten en er zoo mogelijk een vleeschloos dieet op na houden. Het genot van vlsch is bun toegestaan, omdat iedere vlsch phosphor- voedsel voor de hersenen en de zenuwen be vat. Fruit is voor nerveuze menschen, die een zwakke maag hebben, absoluut niet aan tlK ge te raden, al wordt «t vaak beweerd elscht wil het hem bekomen een gron dige voorbereiding door het kauwen, en Juist dat schiet er bij den patiënt meestal op over. Maagpijn cn moeilijkheden bij de spijs vertering zijn daarvan het gevolg. Ver schijnselen, die nergens anders voor ge schikt zijn dan om de nervositeit grooter te maken. Alle licht verteerbare spijzen zVn zeer geschikt om den nerveusen toestand te verbeteren. Zij bezwaren noch de maag, noch de hersenen. De geestelijke stemming hangt vaak ai van kleinigheden. Verstandige famllle-leden zullen daarop letten. Een toornige uitbar sting, een hevige schrik, enz. zijn als een vergif voor den zenuwtoestand. Het is de taak van de omgeving, iedere aanleiding daartoe uit den weg te ruimen. Dat moet onopvallend geschieden, zonder dat de bewuste persoon er lets van bemerkt. Het heeft geen doel den patiënt telkens te verzekeren. .Maar Ik doe toch alles, wat je graag hebt. Waarom zet Je dan geen vroolijk ge zicht op? Waarom ben je treurig gestemd?" Men moet er lederen dag weer opnieuw aan denken, dat een zenuwlijder niet kan, zooals hij wlL Een buitengewoon gewichtige factor ter verbetering van een zenuwcrisis is de slaap. De kamer, waarin men slaapt, moet altijd goed gelucht zijn en zoo mogelijk donker en koel. Alle onnutte voorwerpen moeten uit de slaapkamer geweerd worden. Alleen de noodzakelijke dingen behooren aanwezig te zijn. Orde wordt als hoofdfactor ter gene zing beschouwd. De nerveuse moet voor lang zoeken en tijdroovend oprulmlngswerk gevrijwaard wor den. Harmonie ook in de omgeving! Dat is vereischte! Zeker zijn menschen met zwakke zenuwen in den zomer veel gevoeliger dan in het koude jaargetijde. Al houden wij ook van de zon en al nemen wij den wolkenloozen hemel als schoonste herinnering mede in den herfst en den winter, dat Is toch geen be letsel. dat een wisseling der temperatuur tusschen heel hooge en zeer lage warmte graden een zeer ongunstigen Invloed op het zenuwgestel uitoefent Ieder nerveus mensch heeft behoefte aan verstrooiing en afwisseling Men moet hen lastig vallen met „verstandsredenen”. Ook een zacht verbod en een aanwijzing op het lijden brengen meestal meer nadeel toe dan de vervulling van een schijnbaar onver- standlgen wensch. Zijn lijdenden evenmensch moet men niet het geduld op de proef stellen.... hem niet laten wachten als een afspraak gemaakt Is hem niet lang laten zitten tot eindelijk de maaltijd komt. Onze zenuwen worden juist tegenwoordig zeer sterk op de proef gesteld. Krachtige naturen kunnen deze proef doorstaan, zon der er nadeelen van te ondervinden. Zwakke menschen daarentegen lijden onder alle te genslagen Het komt er maar op aan, het lijden niet tot een ziekte te laten overgaan. Ja, en dan bestaat er nog een uitstekend middel: het optimisme! Zeker hebben wij allen wel eens gezien, dat het pessimisme ons ook geen gouden vruchten oplevert. Konden wij ons tot een vroolijke levensop vatting dwingen, dan zouden talrijke oorza ken van zenuwziekten en nerveuse storin gen vervallen. Een andere omgeving doet soms ook won deren. Wie het zich permltteeren kan. moet reeds in het eerste stadium der zenuwziekte een reis ondernemen Wlen de middelen daartoe ontbreken, moet zich hiervoor scha deloos trachten te stellen door korte wande lingen te maken en In de eerste plaats des avonds voor het naar bed gaan nog een wandeling van een kwartier In de frlssche lucht ën in aangenaam geselschap te ma- I ken. Wen neer het gezelschap niet geschikt J is, dan liever alleen. De moeilijkheden waarin de bloembollen exporteurs op Engeland verkeeren door de daling van den koers van het pond sterling, worden vergroot door de omstand gheden, dat zij. door het ontbreken van een termijnhan del In ponden, noodgedwongen speculanten moeten blijven In Engelsche valuta De wereldhandel Is door het wegvallen van den gouden standaard van het Eng. pond gedemoraliseerd. Verschillende vergaderingen zijn en worden gehouden door bij den export op Engeland betrokkenen, de vraag wordt steeds klemmender gesteld: Hoe moet onze belangrijke export naar Engeland behouden worden? Dus naast de vragen over de reeds geleden verliezen door de depreciatie van het betaalmiddel voor reeds geleverde en betaalde waren, de vraag, hoe in de naaste toekomst met Engeland zaken moet worden gedaan. Voor het bloembollen vak schijnt misschien op dit oogenbllk dit niet bepaald dringend, omdat de koersdaling kwam, nadat de han del was geschied, maar men vergeet dan, aldus het „Wkbld. voor Blclt.”, dat er In Engeland ruw geschat een m llloen ponden voor geleverde bloembollen uitstaat. De onzekerheid door het nog steeds fluc- tueeren van den pondenkoers is voor eiken exporteur onverdraaglijk. Het is een alge meen belang, dat het technische vraagstus van de koersflxeering zoo spoedig mogelijk wordt opgeloet Dit zou naar onze meenlng het geval zijn. Indien de export In de gelegenheid werd gesteld zijn toekomstige of reeds aanwezige pondensaldl op termijn te verkoopen leu, dat In normale tijden dagelijks geschiedt maar nu is stopgezet. Aankoop van termijn-ponden tegen ver koop van contante penden is een zeer veel voorkomende transactie, waarbij de bankte: BUREAU; HOF C. ALKMAAR Talefoon: Administratje Nd. 433 Redactie No. 633

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1