De 8»Octoberfeesten :h GO-AHEAD Sportterrein aan den Westerweg. Om 2 uur tweede blad ^BLADZIJDE 1 Onder moeders parapluie STADSNIEUWS De Sprookjesoptocht Entree f 0.30 Ouizenden in CAlkmaars straten en ZONDAG A.?. CO-AHEAD I ANDIJK I Jongens 1 0.10 VRIJDAG 9 OCTOBER 1931 De huldiAin,Asrede het van Zondag 11 October De sprookjesoptocht eerste acht Openbare Handels- slaapster «open en Asschepoester (Kweek- IX. Luilekkerland (Handels- its oog "op wel organisatoren Circus Sarrasani toch in Alkmaar! Victoria-Theater zien een bijkans ontelbare De zullen des avonds in w S een en caricaturisten, I 0 Twee Jeugdige deelnemers aan den parapiuie- •ptocht bij de ontxetfeesten. belangstelling te vinden, zooals vroeger, een stampvolle kerk. De R. K. Jongensscholen St. Bavo en st. Adelbertus kwamen uit met een voorstelling van Ali Baba en rijn veertig roevers. Het was één der vele welgeslaagde nummers uit den sprookjesoptocht. van den hond uit de handen van den hon denvanger te helpen. Zijn ouders zouden hem zeker willen helpen, maar tusschen de we reld der kinderen en die van de drukbezige Naar wij vernemen, Is de toestand van den Weleerw. Pater Bonaventura Rengs, van de Congregatie der H.H. Harten, in zooverre ver beterd. dat Zjjneerw. het ziekenhuis heeft verlaten en in zjjn klooster te Oinneken is teruggekeerd. Z.Eerw zal nog eenige maan den volkomen rust moeten nemen, vooraleer hjj zijn werkzaamheden mag hervatten. 1.30 Opening van het nieuwe had dat genot voor bitter bijsmaakje? O. kom weer onder ons wonen. Leer ons. dat er nog vreugde.bestaat: Effen den rimpel weg van ons gelaat. Welriekende glimlach, fontein van blije klank. te zien, dat reeds wordt bewon- cn- der De Alktnaarsche kaasmarkt de wereldkrisis Tot slot dat. alles Octoberf eesten Alles is vlot van bekende geheore honderd-n lid opga - d. Sluys (sopraan, Amsterdam) gaf vooral in de door haar prachtig in stijl gezongen Bach-Iiederen. zooals .Aria uit de Pflngstcantate" en „Zu dlr Jehova" gelegen heid. haar muzikale voordracht en artistieke opvatting te bewonderen De bekende violist Boris Lenskl uit Am sterdam. maakt het zich als solist zeer ge- makkelUk, met een zestal nummertjes, waar van er nog 3 gearrangeerde lled-melodleen in melodieuze stijl. Maar vooral niet mOeilijker dan de cava- tine van Raff, dit was het hoogtepunt. Deze werkjes werden natuurlijk goed gespééld, evenals de vlooi-begeleiding bij een aantal liederen van de zangeres. De organist Jac. Bonset (Amsterdam) had in de begeleiding van de solisten een zeer geslaagde keuze van registreeren. Als solist liet hij zich behalve het Preludium „Eroïca” van Krieken, hooren in eigen werk. Para phrase over het oude Wilhelmus, en de fi nale uit de Valerius Suite. In deze werken komen soms verrassende modulaties voor, ze hadden om steeds te boeien wel wat beknop ter kunnen zijn. Het volgend jaar hepen we Hoe vindt U ons voor het 8 October-concert weer een grootere De toestand van pater B. Rengs ,i en padvindsters ■erloop. bereiken, een gezonde concurrentie, waar elke soort kaas een kooper vindt, tegen de gun stigste prijzen, hetgeen bewezen is door het tenietgaan van de coop, verkoopsorganisaties, die geen levensvatbaarheid hebben kunnen krijgen, omdat ze aan hun deelnemers niet uit konden betalen, wat de vrije menschen op de markt ontvingen. En ik ben er trotsch op. te kunnen verklaren, dat ik in den oorlogstijd toen de markt bijna verdwenen was. er aan heb megen medewerken met anderen, om te zorgen, dat er een markt bleef bestaan, hoe klein ook. omdat wij overtuigd waren, dat zoolang er 1 of 2 stapels in den vrijen han del bleven, deze den grondslag zouden vor men tot volledigen opbloei in betere tijden En dan. zelfs de fabrieken op speculatleven grondslag, waarvan de aandeelhouders groote kaaskoopers zijn, achten het in het belang der zaak, de kaas ter markt te verkoopen. overtuigd als zij zijn, dat de voordeelen boven de onkosten uitgaan. En in de derde plaats, is de open markt, waar zij door duizenden vreemdelingen be zocht. door Fllm-Myen. verfilmd en dus over de geheele wereld vertoond wordt, een niet te onderschatten onpersoonlijk reclame-object voor onze N.-H. kaas en geniet hiervan de producent ook indirect alle voordee’en. Het mag waar Zijn, dat er zeer veel oorzaken aan te wijzen zijn, om het groote verschil in prijs tusschen andere 40 pet. kaas en de N.-H. 40 pet. te verklaren, dezen geheelen zomer We hebben In ons nummer van gisteren niet te veel beweerd, toen we schreven, dat de sprookjesoptocht het glanspunt der feest viering zou worden. Gedurende de laatste laren Is in Alkmaar niet een optocht ge houden, die zoo grootsch van opzet en prachtig van uitvoering was, als die. welke gistermiddag door de overbevolkte straten trok. Voorop gingen enkele politiè-ruiters, de motorbrigade en een auto, waarin de Com missaris van politie was gezeten. Dan volgde ons Jongensmuziekkorps „St. Louis” en voorts de verschillende inzendingen, welke we hieronder laten volgen: 1. Grootmoeder vertelt aan de kinderen het sprookje van Vrouw Holle (Buurtcom- missie Nassaukwartier). De stemming over den sprookjes-optocht De Alktnaarsche, Bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood Tot dezen kruistocht de. halve, roepen wj allen op, kinderen van eenzelfden Vader, leden van eenzelfde groot gezin, het gezin van God; allen, die a.ls broeders van eenzelf- ade gezin deelen In de welvaart en de vreug de, zoowel als in den tegenspoed en smart, die onze broeders treft.”. Welnu, gehoor gevend aan de roepstem van hen Vader der christenheid, zullen Alk- maars mannen en jongelingscivap van alle rangen en standen. Zondag as. deelnemen aan dezen kruistocht van offervaardigheid en gebed, de bedevaart naar O. L Vr. ter Nood, niet enkel de werknemers, maar ook de werkgevers, tot deze schoone intentie: Dat op voorspraak van O. L. Vr. ter Nood de bange wereldcrisis en algemeene werk loosheid spoedig een einde moge nemen. Mannen van Alkmaar, het lot der were'd hangt mede af van uw offer en gebed. Daar om rekenen wij Zondag op ul Algemeen Adviseur. In het Victoriepark hield de voorzitter van de 8-Octobervereeniging de heer A. H. P. Blauw, de traditioneele feestrede bij het Victoriebeeld. Zing ons den matenoozen dank Voor, om 't geschenk van Uw Zoon, Om de mis, om 't behoud Der zuiverheid, om 't bederf-werend zout Der wijsheid op onze tong. Wij vragen 't ónmogelijke niet. En we verwachten niet, dat gij ons t verdriet Zou sparen. Mater Dolorosa! We vragen om 't klaar en wijd Uitzicht over de wereld, waar we leven. En om -n liefde: Okeaifps, vloeiend Om alle land, dat bloeiend Of dorrend ligt onder de prachtige zon van s Uw Zoon. (Uit „Roeping") Nu de ruwe najaarsstormen in onze aard- sche tuinen de laatste herfst-rozen ontbla deren en niets meer achter laten, nu trekken Maria's kinderen, de mannen en jongeling schap van de Mirakelstad Alkmaar ter bêevaart naar haar genadenoord en vlechten er aan haar voeten een krans van hemel- rozen, en sluiten de rij van pelgrimages voor het jaar 1931. Deze laatste boete-tocht in October, de rozenmaand van Maria, op den octaaf-dag van het Rozenkransfeest, heeft wel zin en beteekenis. Voorname Grieken en Romeinen gaven bij testament als, laatsten wil te kennen, dat men na hun dood groote tuinen zou aanleg gen. waarin niets dan rozen geplant mochten worden om daarmee ieder jaar op hun sterf dag de zg. „rosalla” of „rozenfeesten” te vieren. Op zulk een dag: dies rosatlonls” of „dag der rozenbekranslng" kwamen vrienden en erfgenamen van den gestorvene te zamen om zich op het graf van den overleden vriend met frisse he rozen te bekransen en er te zijner eere een juichend roeenfeest te vieren. Als de heidenen aldus de nagedachtenis van hun afgestorvenen met „rozen-kransen vierden, waarom zouden wij. Christenen, dan niet dfe gedachtenis van onze verheerlijkte Moeder met een „dies rosatlonls" met een dag van geestelijke rozen vieren, Maria, de Rosa mystica" de mystieke Roos ter eere. Maar als ooit een bde- en boete-toch: naar O. L. Vr. ter Nood zin en beteekenis heeft, dan is het wel nu in onze bange tijden van algemeenen stoffeljjken nood, met z’n ontstellende wereld-crisis en algemeene werkloosheid; dan Is wel bij den aanvang van dezen onzeker-drelgenden winter, die den barren nood aan zoo menige deur zal vinden, waarachter de droeve profetie van Threnl wel eens in vervulling zal kunnen gaan: „De kinderen vragen om brood en er is niemand, die 't hun breekt” (IV-4). Het is daarom dat ons aller Vader. Z. H. Paus Pius XI, in zyn zoo juist verschenen zendbrief alle christenen oproept tot een kruistocht van medelijden en liefde, van ge bed en offervaardigheid. „Een nieuwe geesel, aldus de H. Vader, be dreigt en treft een groot deel der aan ons toevertrouwde kudde, en t ergst het zwakke gedeelte daarvan, dat ons het naast aan 't hart ligt, het proletariaat, de arbeiders, hen allen, die geen overvloed hebben van tijde lijke goederen. Immers wij massa eerzame en werkwillige arbeiders tot ledigheid gedoemd en tot de uiterste ellende vervallen, arbeiders, die niets liever wen- schen. dan op eervolle wijze in het zweet huns aanschijns het dagelijksch brood te ver dienen, dat zij lederen dag overeenkomstig goddelijk bevel, van hun hemelschen Vader afsmeeken. In angst en vrees overdenkt dit alles ons vaderhart en daarom richten wij een oproep tot allen, in wier zielen leeft het geloof en de christelijke naastenliefde, allen aanspo rend, een soort kruistocht te ondernemen van naastenliefde en hulpvaardigheid. 2. Rattenvanger van Hameln. Ie groep: Verdelging van de ratten. 2e groep: De kinderen volgen den ratten ten vanger naar de grot (Leider de heer W. Timmer). 3. Luilekkerland school). 4 Hans en Grietje. Aankomst van Hans en Grietje bij de Heks (Ambachtsschool). 5. De Varkenshoeder. De koning slaat de liefdesverklaring gade vanaf zijn balcon van den Varkenshoeder aan de Prinses die om geven is door een aantal hofdames' (Huis houd- en Industrieschool). 6. Ali Baba met zijn veertig roovers. All Baba (voor de rots) heeft de schatten van den rooverhoofdman (op *t paard) in 1 boseb ontdekt. Met z'n veertig roovers (om en in den wagen) wil hy Ali Baba dooden. Zy verschuilen zich in leeren vaten, maar wor den ontdekt door de dienstmaagd, die alle roovers doodt met kokende olie. Alles is m Arablschen trant gehouden. (Combinatie R. K. Jongensschool St. Bavo en R. K. Jon gensschool St. Adelbertus.) 7. Leven en werken der kabouters. De aard mannetjes uit deze groep behooren tot de goede soort, 's Nachts verlaten ze met lan taarns hun hol en begeven zich, voorzien van hun verschillende werktuigen, naar dc woning van de noodlydende menschen. ter wijl eenigen hunner thuisblijven om voor den maaltijd te zorgen. (St. Aloysiusschool, Koomlaan.) 8. Roodkapje. (Julianaschool.) St. Caecilia. 9. Asschepoetster. De vlucht van Assche- poetster te middernacht van 't bal. (Kweek school.) 10. Sneeuwwitje. De dwergen vinden bij hun thuiskomst Sneeuwwitje slapende in één van de bedjes der dwergen. De tafel is ge dekt voor zeven dwergen. Wilbelminasch.) 11. Klein Duimpje. (9e Gemeenteschool.) 12. Roza, de Schoone Slaapster. De booze fee (in X geel) heeft den dood van de prin ses voorspeld. De kleine fee spreekt de ko ningin moed in. (Openbare U.L.O.-school.) 13. Odysseus by de Sirenen. De sirenen, aan het strand gezeten, lokken alle voorbij- varenden door haar betooverende zangen zoo nabcotste, diend succes Les Anclo’s waren een pear buitengewoon handle? sneltaekenaan gen van eens verzuchtte: „Ach, waren al die^.geest- driftigen nu eens lid van onze vereeaiging, wat zouden wy dan dezen dag nog meer luister kunnen bijzetten.” En zoo is het. Het is niet billijk, zélf alleen maar te genieten en anderen voor de lasten op te laten komen. Dat doet „men” in Leiden niet, waar de groote massa lid is der Ontzetvereeniging. Dat is hier toch ook mogelijk, te meer daar die last slechts bestaat in een contri butie van f 1 per jaar. Het zou voor de ijverige van dezen stadsfeestdag de mooiste beloo- ning zijn, als onder den verschen indruk van het gisteren aanschouwde. Alkmaarders zich spontaan als ven. Een geweldige menschenmassa was op de been, om den sprookjesoptocht te kan nen slaan. Bovenstaande foto geeft een Idee van de drukte in de Langestraas toen de Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: Het Voelden zij die gratis van dit alles profi teerden. niet, dat zy ten slotte een weinig parasiteerden op het werk en het geld van anderen. We kunnen ons zoo voorstellen, dat het bestuur der 8 October-vereeniging. toen die mooie sprookjesoptocht trok tusschen ha- bewonderende toeschouwers, varenden door haar betooverende tot zich, om ze dan te verpletteren tegen de rotsen. De ooren van de opvarenden werden vol was gestopt om aan het gevaar te ont komen. (Gymnasium.) 14. Zwaan kleef aan. De aantrekkende macht van de tooverzwaan. (Kweekschool). 15. „Sneeuwkoningin" van Andersen. Kay, die een splintertje van den spiegel der dui veltjes in zijn oog gekregen heeft, waardoor zjjn hart tot" een ijsklomp is geworden, is meegevoerd door de Sneeuwkoningin. Zjjn vriendinnetje Gcrda is door roovers over vallen in ’t Bosch. (R. H. B. 8.) 16. ,De Gelaarsde Kat”. Het Kerstman netje brengt cadeaux, terwyl de Engelen Kerstliederen zingen (3e Gemeenteschool). De avonduren. Zelden hebben we zulk een menschen- menigte in de straten gezien als gisteravond het geval was. Vaders en moeders omgeven door hun kroost. Jongelui, luid toeterende, zingende en hossende, hun opgewonden ge zichten verborgen achter aUerlet soorten maskers schitterende muziek en luid schreeu wende handelaars met negotie, dat alles gaf een duidelijk beeld van de echte, feeststem ming waarin geheel Alkmaar verkeerde. Van zelfsprekend maakten de verschillende res taurants goede zaken en had men dikwijls mbelte een stoel te bemachtigen. Jammer was het dat de taptoe door omstandigheden geen doorgang kon vinden: het concert dat des avonds door „Alcmaria Vlctrix" op het Hofplein werd gegeven stelde de teleurgestel- den echter eenigsztns schadeloos. Tot laat in den avond bleef het nog een drukte van belang. Aan het eind van dit verslag van de zoo prachtig geslaagde feesten willen we hier een woord van hulde brengen aan de politie, die onder leiding van den commissaris en Inspecteurs op correcte wijze voor de rege ling van het verkeer en afzetting der straten heeft zorggedragen. Naar aanleiding van het schrijven der twee bonden van Coop. Zuivelfabrieken in N.-H. aan het Gemeentebestuur van Alkmaar, om verlaging der wik-, weeg- en marktgelden, heeft de heer Grondsma m de j.l. Woensdag gehouden vergadering het volgende gezegd: Ik begrjjp heel goed waarom deze brief is uitgegaan, men moet nu eenmaal iet’ voor de boeren doen in dezen noodtoestand, maar dan is deze poging toch al heel ongelukkig gekozen, en vooruit gedoemd tot mislukking, omdat die kosten inderdaad niet te hoog zjjn, en niet lager gesteld kunnen worden, daar dlt voor de gemeente verlies zou beteekenen. Ik wil dit gaarne, maar dan ook voor de laatste maal uiteenzetten. In de eerste plaats, ontvangt de producent vóórdat zijn kaas de markt verlaat, het volle bedrag waarvoor hjj heeft verkocht, m.a.w. de verkoop ter markt is „vliegend contant", i Deze in den handsl. in eiken handel, over- heerschende factor kan niet overschat wor den, is van groote waarde in normale tijden, in dezen tyd. waarin geen enkele valuta schier meer veilig is. van zulk een groo e be teekenis, dat elke billijke heffing der ge meente reeds hierom van geen invloed kan zijn. Wat wil men toch? Men wil van zekere zijde onder het motto in 't belang van den producent, den handel en de markt weg heb ben. maar zoo er ooit hoog spel gespeeld wordt, dan is het hier in de zuivel-wereld. Slaan wij het oog naar <het land, waar de zuivelproducten ter beurze worden verkocht, of door Ccöp. Ver. /elf geëxporte<\l. en zien hoe het daar staat met de betalifj; Verleden week heeft men onder bescherming van den Coop Bond van Zuivelfabrieken aldaar, een besluit moeten nemen om in het binnenland althans, de kaas op 14 dagen te verkoopen. daar men in den loop der tijden vanaf con tant naar de 6 en 8 weken crediet was afge zakt. Welke maatregelen men voor de buiten- landsche koopers zal nemen staat nog te be zien. maar een feit is het dat men daar cre- dieten kent van 3 maanden en langer. In de tweede plaats is hier op de markt die zeer gunstig gelegen is en voor ieder te wereldcircus Sarrasani zal dan toch eenige dagen naar Alkmaar komen en de Alkmaarders. die nog niet in de gelegenheid waren, het wereldcircus te bezoeken, kun nen nu hun kans waarnemen. Ook den be woners der omgeving, oie door den verren afstand van Amsterdam nog geen bezoek aan Sarrasani hebben kunnen brengen, wordt nu de kans geboden, zonder tijdverlies en zonder hoogere kosten, het ongeëve naarde programma te zien, dat in de hoofdstad wekenlang derd en toegejuicht. 37 nationaliteiten Alkmaar hun kunstei Een geslaagd detail uit den paraplule-optocht voor kinderen, die Donderdagmorgen bij het <9ilzetfeest gehouden werd. Niemand zal tegenspreken, bijeengenomen, de 8 1931 uitstekend is geslaagd, verloopen. er is vee) moois te zien geweest, en tienduizenden hebben genoten van de keurige optochten. Maar wy vragen, sommigen niet een ouders verheffen zich muren van misver stand en onbegrip. De redd.ng van den hond mislukt. Door een tragisch einde worden ouders en kinderen samengebracht. Als b.v. een Emil Jannings zóó spelen kon als deze Jackie Cooper, wat zou hij een geweldig acteur zyn! Om zóó te kunnen spelen, zou hij echter, evenals bij alle andere volwassen acteurs, veel, héél veel moeten vergeten. De regisseur Norman Taurog heeft zijn kleinen acteurs niet gemakkelyk ge maakt. Hij was niet bang om deze jongens voor in het geheel niet eenvoudige proble men te stellen, die echter alle op intelli gente wijze zijn opgelost. Hollywood is schijnbaar meer onder den indruk van het werk van den eerste dan van de werking zonder eigenlijken ar beid van den ander. Van deze kleine figuur, die den beroem den naam draagt, gaat een even sterke werking uit als eens van het broertje, dat de naam beroemd maakte. De avondfeestelUkheden. Het streven der 8 October-vereeniging cm ip den avond van den feestdag gelegenheid te geven tot het genieten van goede cabaret- ■unst. vindt nog steeds in ruimen kring ■aardeering. Zoowel .Harmonie" als „Het Tuiden Vlies” waren uitstekend bezet. Waar in beide zalen hetzelfde gezelschap optrad, was het een druk heen en weer ge trek der verst billende altisten, maar alles was zoo geregeld, dat er niets stagneerde Geconstateerd mag werden dat de heer Jules Monasch met een bescheiden dcch goed programma is uitgekomen. Als eerste van zijn „gezelschap” nonnen we gaarne den Vlaamschen humorist en mimleker Frans Lamoen. In het meest sap pige Vlaamsch weet hij z’n oolijke liederen vcor te dragen, maar bovenal is hij gelaats- kunstenaar. Zijn talent om zonder veel hulp middelen in minder dan geen tijd een of ander persoon te imiteeren. is wonderbaar lijk. Deze laatste kunst verstaat ook Stella Fontaine, onze Hollandsche zangeres en imltatrlce. Dat zjj den meester Lamoen zélf bezorgde haar een welver- bedroeg t verschil 20 pet. en 25 pot., en het kan zijn, dat de manier van verkoop er ook niet geheel vreemd aan zal zijn. Een vast staand feit is het. dat men hier m N.-H. heeft een krachtig, financieel sterken handel, die groote risico's op zich durft nemen, en het mag van deze zijde wel eens gezegd, dat de zomerkaas voor het grootste deel nog in de pakhuizen is, en waar deze kaas in ver gelijking met andere soorten zeer duur is be taald, dat deze handelsrislco's geen sinecure zijn. Summa Summarum zyn tnX bij grondige beschouwing de kosten der markt zoo gering in het licht der groote voordeelen, die zij biedt, dat men van de zijde der bonden al 'n zeer poover figuur slaat, om hier de las ten der boeren te verlichten, dat zal men in een geheel andere richting moeten zoeken. Men moet ophouden met zoogenaamd in het belang der producenten aan de grondvesten van den handel te tornen want zijn de door de eeuwen heen solide gebleken Instellingen eenmaal verdwenen, dan is er geen macht ter wereld die ze in 1 leven terug kan roe pen. men kan den tijd niet achteruit laten draaien. Als burger van Alkmaar zal ik dan ook. wanneer blijkt, dat de stad Alkmaar niet meer zonder verlies de kaasmarkt kan-hand- haven. alle mogelijke pogingen doen om haar te doen opheffen, daar ik meen, dat de voordeelen, dte geheel door de producenten worden genot#), niet in lasten op de geheele burgerij mogen veranderen. Men zij dus gewaarschuwd, want ook van I de zijde van den handel zal geen enkele po ring gewaagd worden, de markt in stand te houden, daar alleen en uitsluitend producen ten in 't behoud daarvan hun belang moeten zien. Kerkconeert. Zou de belangstelling voor het jaarlijks Zou de belangstelling voor het jaarlijkse!) ger altijd een veel grooter aantal luisteraars kunnen constateeren. De organist van dc kerk, de heer W Slinger, opende, de traditie getrouw het concert met de bekende Victo rie-liederen. Hierna maakten we voor het eerst kennis met het dubbel-mannenkwartet .Apollo”, onder leiding van den dirigent Jac. Jansen. Het stemmenmateriaal is zeer goed. .Ave Maria" van Arcadelt en voorah „O. bone Jesu" van Palestrina werd zeer mcoi ge zongen. Het ..Onze Vader" van Jac. Jansen bleek gecomponeerd voor tenor-solo (door den heer J. Hogervorst mooi gezongen) met be geleidende stemgeluiden van 't kwartet en zal zeker als meer moderne klankcombinatie, voortreffelijk sjjn. doch had niet ten volle de religieuze sfeer, die we in dit gebed ver wachten. Mej. To Te beginnen hedenavond gaat in het Vic toria Theater de film „Skippy”. Hierover meldt men ons: Een nieuwe kinderfilm. Een nieuwe ster. Kort geleden vond in Amerika de pre mière plaats van Paramount's kinderfilm ..Skippy", gebaseerd op de beroemde teeke- ningen-serie van Percy Crosby, gepubliceerd in .Life” en tallooze dagbladen. De rol van ..Skippy", den kleinen belhamel, altijd voor aan in kattekwaad, maar met een goed hart, wordt gespeeld door Jackie Cooper; zijn kleine kameraadje, Sookie”, door Jackie Coogan’s broertje Robert, verdere hoofdrol len door Jackie Searl en Mitzi Green. Naar aanleiding van deze film schryft onze Hol- lywoodsche correspondent: Men moest deze film vertoonen aan alle kinderen van de geheele wereld, maar bo vendien aan allen die zich bezig houden met de studie van de film inhet algemeen, met de kunst van den acteur in de film, met filmische dramaturgie, met filmdialoog. met camerakunst, met fllmarchltectuur en alle verdere filmtheorie. Niet dat één van deze dingen in „Skippy" in het oog springt juist het tegendeel is het geval. Men merkt niets van fotografie, nóeh van dialoog, dra maturgie, architectuur, montage, rhythme, actie. Het projectiedoek wordt hier weer eens. eindelijk weer eens als 'n venster, waaraan wij, toeschouwers, zitten, een venster dat ons een blik gunt op het leven, dat ons toestaat, zonder één gedachte aan techni sche dingen, de gebeurtenissen buiten gade te slaan. Zóó als deze film is, heeft Mark Twain geschreven van wien de geschiedenis ech ter niet afkomstig is. Vyf auteurs hebben aan het verhaal en aan den dialoog gewerkt, en hebben hun krachten met een verwon derlijke eenheid tot een afgerond geheel vereenigd. De gebeurtenissen spelen zich af om het noodlot van 'n ouden straathond. De hond behoort aan den kleinen Robert Coogan, wiens arme ouders de hondenbelasting niet kun nen betalen. Zijn vriendje Jackie Cooper heeft beter gesitueerde ouders, en spant al zijn beperk te krachten in om den kleine Coogan dit broertje van den beroemden Jackie is werkelijk nog héél jong bij de redding 15. Olifant met zijn lange -snuit, blaast het verhaaltje uit.Buurtcommissle Nas saukwartier) .JSoli Deo Gloria”. Verschillende agentep zorgden voor een goed vê 't Gaat niet aan alle 17 inzendingen af- zonderljjk te releveeren, doch we willen ons zonder aan de andere iets te kort te willen doen, slechts tot' enkele bepalen:. En dan noemen wé in de éérste plaats de, beide in zendingen van de RK. Jongensscholen, die getuigden van goeden smaak en keurige af werking. Een inzending, die de beide vorige zeker evenaart, was die van de openbare U. L. O.-school, n.1; Rota, dé schoone slaap ster. Het sprookje van de Gelaarsde Kat een inzending van de 3e gemeenteschool kwam, door een beschadiging van de zoo smaakvol uitgevoerde statie-karos. jammer genoeg, niet geheel tot zijn recht. Met deze inzending zou dan zeker ais mededinger naar den prijs terdege rekening dienen te worden gehouden. Vanzelfsprekend ontbrak ook het humoristische gedeelte niet en we denken hierbij dan aan De Rattenvanger van Hameln” en ..Zwaan kleef aan” een tweetal inzendingen, waarvan vooral de eer ste byzonder aardig was. Met dit al was X voor het publiek, dat als jury fungeerde, niet zoo bijzonder gemakke- Hjk zjjn keus te bepalen. De gevolgde route was als vólgt: Doden veld, Ramen, Korte Nieuwedoot, Gedempte Nleuwesloot 8t Laurensstraat, Langestraat, Huigbrouwerstraat, Laat, Ridderstraat. Zil- verstraat, Kennemerpark, Helloërbrug, Straatweg, Vamebroek, Lindoüaan. v. d. Meystraat, Nasaaupletn. Nassaulaan. Kenne- mersingel, Vamebroek, Wilhelmlnalaan, Kruislaan. Kennemerstraatweg. Everdingen- straat, Emmastraat. Kennemerstraatweg. Ritsevoort, Koorstraat. Laat. Boterstraat. Houttil, Marktstraat, Ramen. Dodenveld (ontbinding van den stoet). De muziekkorpsen „8011 Deo Gloria”. „St. Louis” en ,J5t. Caecilia” begdeldden den 'ocht. nummers ter de leldcter zelf on de Bühne en danste onder begeleiding van Annie Nies heel graciejis den Jockey-dans. Door het Alkm. dubbel-mannenkwartet ..Zang en Vriendschap.” onder leiding heer Com. Jonker, werden de Strauss-walsen onberispelijk ten gebracht. waarvan eenige personen uit de zaal tot groote vroolijkheld ö?r overigen het goed- lachsche slachtoffer werden. De Brlons vertconden keurige staaltjes van hun kracht en acrobatische kunsten, terwijl Monsieur Barandlnl met zijn sme kende pop en geestige, zy het wel wat fe I lange dialoog voerde, daarna bewijzende de kunst van buikspreken uitstekend machtig te zijn. - - Ten slotte Larette, de goochelaar. Er mceten heel wat nieuwe trucs uitgedacht worden, om een hedendaagse!) publiek nog met goocheltoeren te boelen. Men is op dit geb'ed werkeiyk verwend. Dat het Larette gelukte gisteravond een geheele zaal telkens stomd te doen staan stempelt hem tot een eerste klas vakman.’ Er waren ook eitkele luistering. Hansa Pilva, kinderdansen. kWam nu Vanmorgen Tieeft de optocht-commlssie den uitslag opgemaakt der stemming over de mooiste groepen uit den sprookjesop tocht. In de bus. welke in het politiebureau stond, waren 403 biljetten gedeponeerd. Waar twee prijzen konden aangegeven worden, heeft de commissie het zg punten- stelsel toegepast, waarbij aan elke stem voor den eersten prijs twee punten en aan elke stem voor den tweeden prijs één punt werd toegekend. De uitslag, voor zoover de betreft, was ais volgt: 1. Groep VII. Leven en werken der ka bouters (St. Aloysiusschool) 306 p. 2. Groep II, Rattenvanger van Hameln <W. Timmer) 198 p. 3. Groep VI, Alibaba en de 40 roovers (R. K. Jongensscholen St. Bavo en St. Adel bertus). 142 p. 4. Groep XII, Schoone bare Uloschool), 126 p. 5. Groep I, Grootmoeder vertelt (buuxt- commlssie Nassaukwartier), 91 p. 6. Groep X, Sneeuwwitje (Wilhelmina- school). 66 p. 7. Groep school), 51 p. 8. Groep III. school). 41 p. Hoewel oorspronkelijk sléchts tw^pe prijzen waren beschikbaar gesteld, overweegt de commissie nu. om met het oog "op het schitterende werk, ook der niet-prijswln- ners, alsnog enkele pryzen meer toe te kennen. Hoe druk het was

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 14