CADEAU ALBERT HEIJN Laatste Nieuws Adv artentiën •p^rnoRhp^ Amsterdamsche Beurs Geen bezuiniging is noodig zoolang II profiteert vao ouo Informatie Cheque-koersen enz. half pond heerlijke Bruidssuikcrs H ■I Krijtwit, Portland, Vuurvaste specie i» Marmerslijp, Brusselsche aarde Burgerlijke Stand van Alkmaar N.V. „VRIESIA” JAN DE VRIES ZAADMARKT 58, TEL. 324, ALKMAAR VRAGENBUS De Graal Wat wij zijn MARKTNIEUWS ft Italiaansche Operamuziek 3 GEMENGD NIEUWS Brand in een sacristie te Den Haag f 3.000 schade 3% De Valsche credietbrieven ONZE OOST Groote benden wilde honden - ONZE PRIJZEN VOOR ALLEEN PRIMA KWALITEIT: RINNENLANDSCH NIEUWS Tsjentsjau? Geen animo voor de eerste klasse Spliterwten Honderd dooden u. Het Mgr. Mutsaersoord presidentsverkiezing in Oostenrijk Ernstig mijn-ongeval in Opper-Silezië Re cl a me-A an biedingen De plannen van President Hoover Het bombardement van HOORN i VRIJDAG 9 OCTOBER 1931 Vijf mijnwerkers bedolven voldoende, 130 veiling Door de Grieksche circulatiebank Willem EEN GRAALLEID8TER. Reeds negen dooden te Gdingen 8 gewonden Fail lissemen ten >1” 193 52 VRIJDAG 8 OCTOBER 1931 De uitvoering reeds aangevangen Schilderijen gestolen <cnble> Vit een slot te Mannhetan 3% Prolongatie Miklas herkozen Roemeenseb advocaat veroordeeld Verwoectlngen aangezicht is juist Grauwe Ombowwing van rütulren. 14. 17, 20, 25 ct. waren per half pond Inlichtingen verzocht Beat Kruisweg voor do kapel hoek HEKELSTRAAT ENKHUIZEN R 459 gesloopt waarschijnlijk verloren door een Chineeschen ISIS 1817 183% 13% 50 30.10 Vorige Koersen 26 65 24 20% 26 70 7 5 stift: u krijgt er de gebruiksaanwijzing dan gratis bij. II. Met terpentijn. IU. Poetsen met zwarte leerwa*. 9.75 34.55 9.45 2.47% 58.10 48.60 12.50 21.90 spoorwegen Jnion Pacific Wabash Chic MU’ 8t Paul Kansas City douw Erie Railr 69 70% 92 145»/, 72 51 39 19 14 22 13 29 71 73 92% 115 8% 3’/. - 101*/, 100 100 97 86*/, 101»/, 100 100 97 86*/, ALKMAAR. FNIDSEN C 193 SCHAGEN 107»/, 8»/, 3*/, 12 13% 131 160 9.77% 34.70 9.60 2.48 58.— 48.60 12.70 22.30 54.— 57.— 7.34 30.— 27.— tabak 'Jell Batavia Oude ’*11 Oostkust Benemoati Marwei! Petroleum Dorteche Petr. Ga boe» - Kon Olie “erlak Peudawa Continental OU SheU Onion OU Industr Buitenland Anaconda Bethlenem Steel O 8 Leather Intern Nickel Partje Brussel Londen New- York Berlijn ZUricb Rome Madrid Oslo - Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau Rubber A dam Rubber Bandar Oei) Batavia Rubb Roet Tapanoeb Serbadjadl SUau V 1 O O. Allied 'ntercontln Rubber 4% 3*',. 23«/? 80% 131% 160% 19% 184 35 Zaagmolen verbrand Te Zaandam is hedennacht de rondhout- zaagmolen van de herren Gebroeders van der Stadt te Koog a. d. Zaan, staande aan het Blauwepad. geheel door brand vernield. De molen waarvan de wieken «aren al en die In een machinale zagerij In de week van ZATERDAG 10 OCTOBER tot en met VRIJDAG 18 OCTOBER az geven wij H 116»/, 60 4C»/„ 26»/, 60 6% 196 Scheepvaart Holl Amerika Ltfn 11 to Gem Eigend Kon Ned Stoomb Scheepvaart - u me Marine oomm Marine pret. In rijtuigen, waar de ombouw nog niet plaats had, zal de 1ste klasse als 3de kl gebruikt werden. Stastsieeningen 5 Nederland 1919 «S Neder) (S Nederl Neder'and 1931 N laa. 1938 B Gisteren stortte In de Kareten-Centrum- mjjn op de 727 meter-verdleplng een pijler In. Vjjf mijnwerkers werden onder bet gesteente bedolven. De reddingsbrigade slaagde erin twee arbei ders levend te redden, die ernstige verwon dingen hadden opgeloopen. De andere drie bevinden zich nog in de mjjn en konden hedenmorgen vroeg nog niet geborgen wor den. Men vreest dat zy niet meer tn leven zijn. Het - reddingswerk wordt met man en macht voortgezet. Bakolie, per Liter Boterolie, p. L. Slaolie, p. L Zuiver Kundvet, Opgeheven Is bet faillissement van A. Kruyer, melkrijder, wonende te Schagerbrug, gemeente Zljpe, wegens gebrek aan baten. MUnbouw Boeton Mijnbouw Alg Exploratie Industrieën Jnllevei Calve Delft Alg KurutzUde Van Bentel» Pat Nieuwe Philips Kuch Accoustlek Ned Ford Verkoop van dollars Volgens een Russisch bericht uit Peking zijn by den Japanacben luchtaanval op Tsjentsjau ruim honderd slachtoffers geval len. Een aantal bommen viel op den sped- alen trein van maarschalk Tsjang Hsu Liang, waarbij een soldaat van zijn wacht werd ge dood. De Japanners hebben den spoorweg en de telegrafische verbinding van Moekelen naar Peking geheel vernield. De Bank van Griekenland, de Grieksche Circulatiebank, heeft besloten een groot deel van haar dollardekklng te vervangen ooor Zwltsersche (ranken, teneinde zich, naar het beet, „te beschermen tegen verrassingen.” 120% 54^ 26 202 Het was gisteren voor bestuur en patiën ten van het Mgr. Mutsaersoord een vreugde volle en belangrijke dag. Immers, na een be stuursvergadering werden een twintigtal le den der afdeellng Roermond verwelkomd. De „Socleta Italians dl Fonotipla-Mllano” brengt een belangrijke serie opera-platen In den handel, waarop wij gaarne de aandacht willen vestigen De meest bekende en ge liefde opera-fragmenten zijn op de zwarte schijf op een bijna onnavolgbare wijze vast gelegd. Deze Italiaansche muziek is door Ttallsan- sche eerste-rangs-artisten vertolkt met zulk geestdriftig vuur, dat men nauwelijks de tooneelhandeling mist Bij het aanhooreu van deze muziek, die buitengewoon goed geslaagd is opgenomen, kan men zich ge- makkeiyk het spel voor oogen tooveren. Wij veronderstellen, oat de zang acteerende u opgenomen. De voordracht en de dictie doen geenszins aan een opera-uitvoering in con- certvorm denken. Eenige platen noemen wy hier in het büzonder: N 6572 met het duet voor sopraan en bariton: V’ ho Ingannato, colpeoole fut. ook bekend met den Dultschen tekst: _Ich bin strafbar, ich tauschte dlch. VaterI" Aan de keerzijde staat het duet voor tenor en bariton uit Madams Butterfly: „Addio fiorito asil" Leb’wohl meln BlUmenrelch). N. 8904 met het duet van Azucena en Manrico In twee deelen. I ..Mal regende” (Dasz noch elnmal sle erschlene). II .On, giusto clelo” (O, ewlge Götter). N 112078 uit Rossini's Willem Tell het duet der eerste acte voor tenor en bariton 3th, Matilde” Aan de keerzijde staat de Romance voor sopraan uit de tweede acte: JSelva. opaca". N. 120070 uit Paljas van Leoncavallo met twee tenorsoll: „Un grande spettacolo” en „Un tal gloco”. Wegens de slechte bezetting van de 1ste klasse, zullen in een groot aantal doorgangs- rijtulgen \naar Groningen en Maastricht de 1ste klasje- In 3de klasse-afdeehngen om gebouwd worden. 29»/, 28 3*»/„ 8»/, werd in de gemeente een blikken trommeltje gevonden tan t 7500 aan Neder- 31% 29»/, 4 9% 124% 16% 138% 71»/, 3“/,. 6% Soiker H V A Poerworedto Vorstenlanden Actions idem Allerlei. Van de nieuwe Odeonplaten noemen wij bier vooral N. 238483 met twee num mers door Balalaika -orkest: .Au clalr de la lune", variaties op een Russisch lied en „Remplls mon verre”, een geweldig Imponee- rend lied, gezongen door den bas-chantant Kobllkoff met orkestbegeleiding. Een blj- sonder mooie plaat, zoowel wat spel als zang betreft. De muziek draagt een echt Rus- sisch cachet. Uit de nieuwe klankfilm .JVie wieder Liebe" speelt het Odeon-dansorkest: „lang 1st ea her” en zingt Lilian Harvey met orkestbege leiding: J>eben ohne Liebe" (Odeon 114701). Van de Bupraphoon-Kerstplaten vermel den wij reeds een geheel bijzonder nummer: ..Kerstverhaal Aartsengel GabrW". een de clamatie, afgewisseld door een achttal be kende Kerstliederen voor gemengd koor en symphonle-orkest terwijl het orgel bij het gesproken woord zachtjes speelt, den tekst als het ware ill"T-eert. Declamatie, zang en spel’ zijn zeer fraai en maken een die pen indruk. Het is nummer B 0802. f 7500 aan bankpapier gevonden En de ware vreugde ontbreekt Ir nooit! Maar bovenal: alle leden van de Graal voelen zich één. Allen bezield met éen geest en een wil. werkend en strijdend voor het eene groote doel: .JJe wereld moet bekeeren En God zal trlompheeren.” zonderlinge kleedlj, hun inheemsche dansen vgrtoonen en hun gewoonten en gebruiken doon kennen. Wat een ontwikkelingsfactor ▼oor jong en oud wordt het circus Sarrasani op deze wijze vaor jon gen oud. Echte Indianen, waarover de jeugd steeds zoo vol iz in hun fantasieën, zullen zij nu zien Wlnnetou! Karl Mal, Almard, Cooper! Wat ■uilen de hartjes en harten gloeien. En dan Tzcherkessen, het krasse ruitervolk, Slnga- leezen, MarokkUnen. Chlneezen, Japannee- ■en, Indiërs en wat al niet meer vertoont Sarrasani met zijn Internationale schaar 'artlsten en zijn verzameling dieren, die vele dierentuinen niet kunnen toonen. En wat een voordeel brengt zulk een wereldonder- neming niet aan Alkmaar. Hoeveel men- schen van bulten komen niet In de stad, om het circus te bezoeken. De stadskas vaart er door de belasting wel bU en de nering doenden doen ook weer hun voordeel door de Inkoopen. die het circus dagelijks heeft en de privé uitgaven van de artlsten en het overig personeel. Alkmaar zal de eenige stad zijn, die Sarrasani boven Amsterdam zal dat Het Ondertrouwd: Antonlus Korver en Mart je Meijer. Johannes Brakenhoff en Cathari na Molenkamp. Dirk Groot en Antje Llg- tenberg. Jan Meijer en Afra Rood. Theodo ras Viset en Catharina Verbeek, van Stokken en Jetje de Vries. Overleden: Neeltje Weeland, weduwe van Jan Steen, 86 jaar. GebarenMaria Magdalena Aurelia Jo hanna, d. van Joseph Weller eik’ Geslna Geels. Jan, z. van Jacobus de Haas en An tonia van der Pol. Petras Cornells, z. van Martinus Pepping en Catharina Klooster. Uit de schllderljen-galerD van het slot te Mannheim hebben In den afgeloopen nacht inbrekers 8 kostbare schilderijen, voor het meerendeel van 17de eeuwsche Holland- ache meesters, ontvreemd. De daders zijn van de binnenplaats met een ladder door een van de vensters geklommen, waarvan 1 glas met behulp van glas was uitge- sneden, en Ingedrukt. De schilderijen zijn vakkundig uit de lijst genomen, tn een afgescheiden gedeelte van de wandbespanning gewikkeld en met een gordijnkoord bijeen gebonden. Door een ander gunstiger gelegen venster zijn de dieven verdwenen. De politie stelt 'n onderzoek In. 49 38 18% 13 22*/, 12 30 22 1“/» Banken Koloniale Bank •*’sehe Bank 3ert. Handel-Mij Antw.: Ja. tenzij mevrouw een reden had voor onmlddellljk ontslag. Vraag: ZUn de loten van Pastoor Burg man ten bate van het katechistenwerk in Kavirondo al uitgeloot, No. 32388 en 32389? Antw Dat Is ons niet bekend. Het is ons niet doenlijk van alle particuliere loterijen aan- teekenlng te houden. Vraag: Hoe kan Ik huiden van antilopen, die In den Congo zijn gedroogd, zelf be reiden? Antw.: Wend u voor dat werk tot een vakman, U kunt het zelf moeilijk doen. Vraag: Heeft een dienstmeisje, dat op va cantia is geweest, recht op kostgeld en sa laris? Antw Dat ligt geheel aan de afspraak, die bU het aangaan van de dienstbetrek king U gemaakt. Vraag: Hoe kan Ik melkvlekken verwijde ren uit een stoffen japon? Antw.: Met warm water. Zoo noodig na- wrUven met benzine. Niet te nat, anders krijgt u kringen. Vraag: I. Hoe verwijdert men inkt uit een bruinen vilten hoed? II. Hoe verwjjaert men hars uit een hee- rencostuum? III. Hoe kan Ik een lederen motorjekker, die vale plekken vertoont, weer zwart maken en houden? Capucüners. extra grove, nond 28 30 ct. :en per nond 25. 30, 35 ct. J Groene Erwten H per nond 8, 10, 12, 17 ct. M >^*i per pond 10, 12, 15 ct. Witte Boonen, per pond 9, 13K, 15 ct. m HEERLIJK GEKRUID SPECULAAS, per half pond 19 cL HEERLIJK AMANDEL SPECULAAS, per half pond 34-39 et. FONDANT BORSTPLAAT, per half pond 13-34 ct. 39 ct. 45 ct. 49 ct. p. p. 0.25 Nieuwe Vijgen, p. p. 13, 28 c. Nieuwe Abrikozen. per pond 41. 50, 85 ct Caoucifners. per pond Het Binnenlandsch Bestuur te Probo- llnggo ontving Klachten, dat groote benden wilde honden verwoestingen aanrichtten in het natuur reservaat op den Ardjoeno Troepen wilde bonden vallen herten, kar- bauwen en zelfs oanters aan. Een verdwaald paaro va- een suikeronder neming werd verscheurd. bezoeken en we verwachten dan ook. alle 4 dagen zullen zijn uitverkocht, circus zal behagelijk verwarmd zijn, als buiten het herfstweer zal rondwaren. Daarna gaat het Circus Sarrasani weer naar het Zuiden en zal zijn zegetocht door dewereld voortzetten en spoedig weer buiten ooee grenzen groote groepen van menschen In verbazing zetten, zoowel door de groote doorgevoerde organisatie van de wereldonder- neming als door het gebodene. Het succes in Nederland was tot nu toe overweldigend, men zou kunnen Simeken van een Sarrasanl-roes, die In de steden heersch- - te. waar Sarrasani speelde en we twijfelen er niet aan, of ook in Alkmaar zal deze dagen een echte Sarrasani-koorts heerschen. die *lle lagen van de bevolking ten goede zal komen. bij aankoop van minstens een HALF POND THEE van 63X. 75, 85, 95, 182H af 115 ct. per half pond. Waarom zoudt U van deze aanbieding niet profiteeren U tracteert uw huisgenoaten toch aak gaarne op iets eztra'a. Risico loopt U niet, want U weet Albert Heljn’s Thee Is juist wat U wenscht de LEKKERSTE en de GEURIGSTE omgebouwd was. was voor 3000 verze kerd. Een partij hout, die enkele dagen ge leden ontvangen was en mede verloren ging, was niet verzekerd. Raphaël-mannen, die aan de zeer intieme kapel een Kruisweg geschonken hadden. Na het geestelijk woord werd de Kruisweg ingezegend, waarna eenige gebeden werden gestort. Na afloop van deze olechtlgheld verzamel den zich de aanwezigen in een der mooie ruime lokalen van het hulr en nad de over dracht plaats door den voorzitter der afdee llng. die een dankwoord mocht ontvangen van den voorzitter der vereenlging. Vr. 1: Heeft de trekking al plaats gehad van de loterij .Jielomare." 3. Zoo ja. zijn er op nummers 03454. 15686, 15670 nog prijzen gevallen? Antw. 1; Ja. op 29 September. 2. Wjj kunnen ons niet belasten met het nazien van loten vMi particuliere lote rijen. Vr. 1: Ik heb eenige vlekken in mijn Crêpe Georgette japon Is het mogelijk dat Ik deze vlekken verwijder? 2. Wat kan ik hiervoor het beste gebrui ken. waschbenzlne of lux, om deze japen te wasschen? 3. Hoe la. de behandeling? Antw.: Om u een middel te kunnen opge- ven. moeten wij weten welk soort vlekken het zijn. Vraag: 1. Ongeveer 2 jaar geleden hebben wij jonge klpjien gehad, welke de een na de ander dood gingen Op het oogenbltk speelt rich ditzelfde geval weer af. Aan het broedsel ligt het niet, want by anderen die ze uit Het zelfde broedsel hebben, groeien de kippen als kool. Wat is hiervan de oorzaak? 2. Bli mUn buurman groeit vee! onkruid tegen de schutting en de wortels komen by ops in den loop Is dit vergif voor de kippen? Antw.: 1 en 2. Het is ons niet mogelyk van uit de verte de oorzaak van het sterven der dieren na te gaan. Raadpleeg eens éen des kundige. Het is natuurlijk best mogelyk, dat bet onkruid giftig Is. Vraag: Ik werk voor een mevrouw een dag in de week. Nu kwam er bericht, dat Ik de vorige week niet meer hoefde te komen. Is mevrouw nog verplicht dien dag uit te be talen? wettige De New-Yorksche bankiers hebben met buitengewonen spoed bet algemeene plan uitgewerkt voor de uitvoering van het voor stel van President Hoover tot het maken van een organisatie, beschikkende over een bedrag van een half mill.ard dollar, voor de disconteering van activa van banken, waarvan herdlaconlo op de Federal Reserve Bank niet wenschelljk voorkomt. George Harrison, de gouverneur van de Federal Reserve Bank, heeft President Hoover medegedeeld, dat de nieuwe orga nisatie binnen 48 uur zal worden onder gebracht onder de Delaware-wetten. De bijzonderheden van de nieuwe orga nisatie zyn ter kennis gebracht van alle Clearinghouses en Klankgroepen in de Ver- eenlgde Staten. De nieuwe Instelling zal heeten .National Credit Corporation" met een nominaal ka pitaal van twaalfhonderd dollar, bestaande uit 12 aandeelen van 100 dollar. ZD zal de bevoegdheid hebben tot bet uitgeven van obligaties tot een bedrag van 1 milliard dollar, waarvan, naar verwacht wordt, de banken de helft zullen overnemen. De nieuwe organisatie zal worden bestuurd door een president, een secretaris en een penningmeester en een Raad van twaalf directeuren. Uit elk Federal Reserve Dis trict zal een directeur worden benoemd. In Maart 1938 werden eenige Nederland- ache banken door middel van een valschen credietbrtaA opgelicht voor een totaal be drag va^ ongeveer f 110.000. In Parijs gearresteerd, had zich de Roemeenscbe advocaat M. M. F., na uitlevering voor de Amsterdamsche rechtbank, te verantwoor den. Verdachte was reeds herhaaldelijk voor soortgeiyke gevallen veroordeeld. Heden veroordeelde de rechtbank hem tot een gevangenisstraf van 3 jaar, met aftrek van de voorlooplge hechtenis in Neder land ondergaan. De Graal is een beweging van katholieke jonge vrouwen en meisjes, die zich dicht aan eenslulten en begrijpen, dat zy niet alleen katholiek zyn In de kerk, maar ook naar bulten hun katholiciteit biy en fier uitdragen. De Graal wil zijn een vereenlging van jonge menschen van verschillend karakter, stand en aanleg, een vereenlging spontkan en fleurig als jonge menschen zelf. Daarom werkt de Graal zonder vergader lokalen. zonder groene tafels en zonder com missies. Meisjes, die elkaar begrijpen, vor men clubs en deze clubs dragen de geheele beweging. Hoewel er verschillende clubs zijn, voelen allen zich toch een. Dat biykt wanneer er grootere groepen by elkaar ko men. De Graal wil ten slotte, niet enkel den drang naar Iets anders, iets hoogers welken Iedere vrouw in zich heeft, bevredigen, maar natuur en bovennatuur beide In harmonie ontwikkelen en beide geven, wat zy verlan gen en noodig hebben. Daarom komen wy In clubs byeen. Er wordt gereldanst, muziek gemaakt, tooneel- gespeeld Op 7 October JX Dlemen met een Inhoud landsch bankpapier Het trommeltje s of achtergelaten venter. Het eenige op te geven signalement luidt: Persoon van naar schatting 35 A 40 jaar oud, gele gelaatskleur, dikke lippen Het trommeltje !s een gewoon biscuit- bllkje en was in een stuk pakpapier ge wikkeld, maat: 15 c.M.. lengte, 11 cM. breedte, 5H c.M. hoogte. De burgemeester van Dlemen verzoekt allen, die aanwyztngen kunnen geven, om trent de herkomst van dit geld, hem die te doen toekomen. Dan geheelen nacht Is het oprulmlngswerk by het door een gasontploffing geteisterde huls by het licht van schynwerpera voort gezet. Hedenmorgen had men In totaal ne- Antw.. I. Vraag uwen drogist een Inkt- gen dooden. twee zwaar geworden en zes licht gewonden geborgen. In het getroffen huls, dat in het begin van i dit jaar In gebruik Is genomen, wonen voor namelijk Poolsche ambtenaren. Het gebouw is vier verdiepingen hoog, doch het gedeelte, 1 waar de ontploffing plaats vond, is van het dak tot den kelder als een kaartenhuis In elkaar gezakt. Onder de dooden bevindt zich een ambtenaar van 't Woningtoezicht, zyn kind en verder de echtgenoote, de dochter en de moeder van een architect van het Poolsche regeeringscommlssarlaat. een in genieur van den Poolschen Woning dienst met zyn dochter en verder de zoon van een amb- tenaar van de stedelyke gasfabriek te Gdln- Oisterochtend te ruim half acht is in een bljKacristie van de 8t. Jeroenskerk aan de Df* Bchaepmanstraat (Bpoorwyk) brand uitgebroken. Omstreeks half acht had kapelaan De Wit een kaars noodig om In de kerk te gebruiken en de koster haalde deze In de bysacrlstie. Toen de kapelaan en de koster weer in de kerk waren, hoorden zy geknetter en zagen zy eenigen rook de kerk in komen. Zy begaven zich naar de sacristie en openden daar de deur van de bysacrlstie. De vlammen sloegen hun tegen. Onmiddel- iyk sloten zy de deur en waarschuwden de brandweer. De tr.otorspult van den Ryswyk- scheweg was spoedig ter plaatse en tastte eerst met den kleinen straal, later met een straal op de waterleiding het felle vuur aan. Tot half negen Is men met het blusschlngs- werk bezig geweest. De bysacrlstie brandde totaal uit. De kaarser.kast, waar, naar de meenlng van den koster, het vuur is ontstaan vermoe- deHjk door den afgevallen kop van een lu cifer is geheel verkoold. De smeltende was liet de gang naar den verwarmlngskel- der in. Kussens, vaantjes voor het Aller heiligste. loopers en bidstoelen hebben alle schade opgeloopen door het vuur en de ge smolten was. Zoodra men den brand gewaar werd, hebben de kapelaans en de eerw. zusters de sacristie ontruimd. Van geluk mag gespro ken worden, dat de vlammen niet naar hier zyn doorgeslagen, daar anders de heele sacristie met alle paramenten verbrand zou zyn. De schade bedraagt minstens f 3000 en wordt door verzekering gedekt. Hedenmorgen te 11 uur kwam de Oosten ryksche Bor«lsvergad<i mg onder vcorzit- terschap van den president van den Bonds raad. Dr. Salzmann. bijeen voor de verkie- zingvan den nieuwen president. Na een korte redevoering en Installatie van de Bondsvergadering, werd gestemd. Te 13 uur precies heropende de voorzitter de vergadering, die onderbroken was. v«w bet tellen der stemmen en deelde den uit slag van de stemming mede. Uitgebracht waren 203 stemmen, waarvan één ongeldig was De absolute meerderheid bedroeg 102 Op den aftredenden president Wilhelm Miklas. waren uit gebracht 109 stemmen, op den sociaal-democratischen voorzitter van den Nationalen Raad. Kar! Renner. 93 stemmen. De aftredende president Miklas Is dus herkozen Nadat deze uitslag door den voorzitter was bekend gemaakt, werd president Miklas door de daarvoor aangewezen ambtenaren van rijn huis gehaaid en officieel naar de vergaderzaal geleld. By zijn binnentreden rezen alle leden van de Bondsvergadering van hun zetel up De voorzitter richtte de vraag tot Miklas c< hy bereid waa zyn functie te aanvaar den, waarop hy bevestigend antwoordde Vervolgens legde hy den eed af. De leden van het Helmat-bloc niet in de Bondsvergadering versclienen. Ooaterache meslek Van de serie .Muslk des Orients" vermel den wy thana de Bali-nummers. De vorige maal wezen wy reeds op de hooge cultuur der Ballneezen Men bemerkt het terstond, zoowel aan vorm melodie en rhythme, als aan de tallooze schakeeringen inzake tem po. nuance en dynamiek Bovendien dwingt het volmaakt beheerschte spel der uitvoe renden aller bewondering af. Plaat 11 bevat muziek by een schimmen spel (Wajang Parwa) voor klein orkest <me- talophoon met bamboe resonanspypen). Op vallend Is hier het rhapsodlsche aanvangs- en slotdeel, en de ligging van de kernmelodie in de basinstrumenten. Plaat 12 laat de Gamelan Anklung boo- ren. Dat is muziek die by reli/ieuse cere moniën wordt uitgevoerd. Hier zyn trom mels aan het orkest toegevoegd. Op plaat 13 is een Gamelan-djoged-orkest opgenoman. Dit orkest beaaleldt de danse ressen en bestaat In hoofdzaak uit xylo- phoons. de voorloooers der n.ctalophoons. Plaat 14 geeft Djanger-tnuriek. welke ge speeld wordt by een rit-dans (louter bewe gingen van het bovenlichaam). De functie dezer muziek Is door beweglngsgeruisch ex tase te verwekken Hiermede steunt zy den aanvoerder, die de aanwezigen moet hypno- tiseeren. Plaat 15. Een nummer van het groote Ball-orkest Gamelang Gong. Hier hoort men ook harmonische samenklanken zonder de polyphonle te schaden. Het nummer vormt het hoogtepunt tn samenspel, instrumentale klan>H*'>-en en dyr-amiaehe schakeeringen. Deze Ball-platen zyn de meest aantrek- kellike op instrumentaal gebied der gehec- le seria. ALKMAAR. 9 October Kaasmarkt Aangevoerd 83 stapels, wegende 121.000 kilo: Boeren kleine f 29, Boeren commissie f 34 Fabrieks commissie f 34. Fabrleks kleine f 28, stapel f 30. Handel matig. BROEK OP LANOENDUK, 9 oktober 900 KG Aardappelen: Drielingen 7.70: 18000 K.G. Wortelen 1.40—1.80; 20.000 stuk.- Bloem kool. Ie soort 090—2.60; reuzen 120—3.10; 2e soort 0 70; 15000 K. G. Roode Kool 0.60— 1.80 9000 KG. Gele Kool 0.60—1.80 55000 K G Witte Kool f 0.60 3000 K. G. Deensche Witte Kool 0.80—120 27400 K.G. Uien 2.10— 2.40; Grove 2.40—2.80. Drielingen 2—2.30; Nep 4 20—4 70: 1050 KG Slaboonen 13— 23 30: 1200 KG Bleten 1—2.60 NOORD-BCHARWOUDE, veiling van 2 October 3700 Kilo Aardappelen: Groote Schotsche Muizen i 3 20, Schotsche Muizen f 7. Due of York 1 2 60—2 70, 57 kilo Wor telen f 070—170; 1800 stuks Bloemkool t 0702.70, 6200 kilo Roode kool f 0.80—1.30 3100 K G Gele Kool 0.600.80 38400 K.G Wlte Kcol f 0 60 35800 KG gele Uien: Uien 1.60—2.60; Grove 320—2 80; gele Drielingen 1.60—2 50; gele Nep 3.J0— 4.40; 700 KG. Spercieboonen 18.4023CO: 4700 KG. Kroten 050—2.60; 1000 KG Rammenas 2.50. ALKMAAR 9 October 1931. Graanmarkt Aangevoerd totaal 1388 H.L. gis: 37 Hl tarwe 5.00—850, 204 H L. rogge 4 00—6—, 216 Hl. gerat 4 00—6 40. 556 HL haver 650, 200 HL. boonen, bruine boonen 21.00—25—. citroen ld. 25.00—23 duiven ld. 10.00—1250. witte ld. (oude) 23—, wit te ld. (nieuwe) 31 0042—, 15 HL kanarie- zaad 9.00, 29 HL. rood mosterdzaad 28.00. ficcl ld. 14.0017—, 29 HL. karwyzaad 21.00, 24 H.L. blauwmaanzaad 23.50, tuin- boonen 10.0036.553 HL. diverse erwten kleine erwten groene 5.00-1250, groote erw ten groene 22.00 31—ld grauwe 16.00— 4« idem vale* 23.00—40—, AUes per 100 K.G. Handel goed.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 15