BIJEENKOMST DER DÜITSCHE NATIONALE OPPOSITIE Kantonrechter Eischen door haar èesteld WESTWOUD RECHTSZAKEN PROVINCIAAL NIEUWS h. r a. r ANNA PAULOWNA ANDIJK Manifest van Hitler uit een van hij het woord verleende zwaar HITLER ter maar TOLKWESTIE TE GRAFT communistisch Duitschland Na twee jaar weer een tolboom op den weg r< voor manifestatie 1000 vertegenwoordigers en Stahlhelmers, die met vaandels, daarden en muziek voorbij de leiders nationale beweging marcheerden. Meer 10.000 toeschouwers waren aanwezig. meer den doch den Noad P. S M II Wille Robe Vites P. E iVagi Hera O. 8. U. V. Hlllln Alphil A. S. Laakk Concc D. V. Hollai RUswl H. F. Haarl HU vei Bl. W D. V. W. F Klnh Bloer Zeebi Zand E. D. U. F Herei R. c H. E AjM Ston Merwi Schoo D. O. E. D. Coal— Trans V. F. Mussc FrisU Veloc Be C Fries Alcid Ex cell R. T. Ovem Unita St. H Neptu O. V. Goudi V D. B. E. Xerx P F Hilvt Verka Purm Ultge. J. O. R. C. Ahrer A D. Wilh. Swlft- Rodl- 8. D. T. D 8 D. Halfs Laren Quick E. A. van C. Cornelia In de gemeente Graft stond voor twee jaar een tol In de Dorpstraat. Eenlge wegge bruikers vereenlgden zich en pachtten voor twee jaar de~ tol voor t 755 per jaar, waar na de heet en den bab a sloopten en den weg vrij stelden. Inmiddels deed men. zoowel bij den Prov. Waterstaat als bij het betrokken departe ment, tevergeefs moeite om de van 1822 da- teerende tol voorgoed weg te krijgen. Thans is de tol weer voor twee jaar ver pacht. Doch nu was er een bad von t 1290 Zaan Asser Holla Held« Rapk O. V. Metei A. W O. D. Amst Baan H. V. Vrien V V. Velox H. E. Z. N. Amsv Culer Holla D O het geheele vaderland, de jeugd en Dultschlands toekomst per jaar. Aangezien de combinatie dat offer te groot vond, werd de pacht toegeweaen. Het gevolg daarvan is. dat met Januari de tolboom weer op den weg wordt gezet. i, samen te werken e nationale op- snde week, dan de taak gesteld |af aan door de eüw op te bou- x*ltle gevormde werk voortzet- O. 8. Q. 8. Meen W F. D. E. Z. V. AJax A F. Ooste Watei Spart; T. O. 8. D. D. S. 8 L B. F. Rapid V. V. 1 Go Spart K F. Volew D. E. H. R. Ongenoode en ongewensch- te gasten in het kropsla- veld. De tuinder van Petten te Schei merhorn moest op Vrijdag, 14 Augustus, juist niet bepaald tot zijn onverdeelde vreugde, ont waren, dat ongenoode en ver van bescheiden liefhebbers van versche kropsla 'n visite op zijn akker hadden gebracht en wel 'n paar honderd planten opgefuifd hadden. Eenig van deze booswichten werden echter nog ontdekt en het bleken te zijn een drietal dikgeschranste eendenb volgens de merken het eigendom van den arbeider Freek O., aldaar. Deze Heer was echter zoo vrij alle intieme relatiën met deze snateraars te ver loochenen. Slechts van één eend gaf hij de mogelijkheid toe, dat dit gedierte hem in eigendom toebehoorde, om echte» later ook die toeschietelijkheid terug te trekken, toen de heer van Petten 30.schadevergoeding verlangde. De eendenhouder, tegen wien proces-ver- baal werd opgemaakt, stond daar heden terecht en week geen duimbreed af van de door hem aangenomen, afwijzende houding. Hij verloochende hardnekkig elk eigenaar schap en gaf geheel consequent, toen hij tot 10.boete of 10 dagen en 10.schade vergoeding was veroordeeld, te kennen, van dit vonnis in hooger beroep (c.q.in cassatie) te zullen gaan. Nu de griffie zal hem afwachten en zorgen, dat de koffie klaar staat. Severing over de betooging De Pruisische minister van binnenland- sche zaken Severing heeft in een vergade ring van de S P D. te Dortmund een rede voering gehouden over den politieken toe stand. Daarbij kwam hij ook te spreken over de betooging te Harzburg, waarover hjj o.a. zeide: Voor vier jaar zou aan een der- gelljke betooging nog geen belang zijn ge hecht. Op het huidige oogenbllk is het echter een bedenkelijk voorteeken van de komende gebeurtenissen. Het aftreden van het eerste kabinet Brünlng moet behalve aan den Invloed van de Duitsche Volkspar tij ook aan het onheUvolle werken van de onverantwoordelijke leiders der Wilhelm- strasse worden toegeschreven. De reorgani satie van het kabinet beteekent een ern stige binnen- en buitenlandsche schok van het vertrouwen. De onzekerheid over den koers van de nieuwe regeerlng veroorzaakt een krachtige nervositeit in alle lagen der bevolking en moet een algemeene onzeker heid ten gevolge hebben. Het doen ontstaan van deze regeeringskrisis is een catastrophe- polltlek. Duitsch-natlonale en nationaal- socialistische ministers zullen de zaken in Duitschland op het oogenbllk niet ten goe de kunnen doen keeren. Wanneer de natio nale oppositie aan het roer zou komen, zou meer stukgeslagen worden dan het lichaam van het Duitsche volk zou kunnen verdra gen. Het is daarom de taak van alle repu- blikelnsche partijen onder alle omstandig heden te verhinderen, dat de nationale oppositie de macht krijgt. Slechts de aan eensluiting van alle bewust republlkeinsche krachten kan op het oogenbllk nog helpen. Aan het verkeerde kantoor terecht gekomen 1 Een Amsterdamsch jurist alsverdachte. Principieele beslissing gewenscht. In den avotyl van Zondag 26 Juli omtrent kwart voor achten reed Mr. R. H. D., ’n 29-jarig advocaat en Procureur uit Amster dam, die in zijn auto een kennis naar het station te Alkmaar had gebracht, terug in de richting Bergen en over den spoorbaan bij den beruchten overweg, nabij de Wog- numsche Buurt en fabrieksweg. De spoor- boornen stonden nog onbeweeglijk in de hoogte, toen mr. D., vlak achter een paar wielrijders doorreed, toen echter plots als een bliksemstraal uit helderen hemel de boom nederdaalde precies op het regenkapje, dat zich boven de voorruit van zijn wagen bevond en daardoor werd beschadigd, Qe jurist, ten zeerste ontstemd over deze roe- kelooze wijze van handelen van den spoor beambte, met de bediening van die boomen, belast, noteerde de namen van een tweetal getuigen, waaronder zekere heer J. M. te Alkmaar, maakte den seinhuiswachter deelgenoot van zijn bezwaren, waarop deze gemoedelijk antwoordde „O, meneer, dat gebeurt zoo dikwijls Maar de verbolgen advocaat nam daar geen genoegen mee en drong er op aan, dat tegen hem procesver baal zou worden opgemaakt, ten einde een principieele beslissing uit te lokken, wat na veel gehaspel, want het opmaken van een behoorlijk proces-verbaal is ieders werk nog niet, dan ook geschiedde. Mr. D. stond heden terecht, doch het bleek noodig, deze zaak beter voor te bereiden en uit te stdlen tot nader te bepalen datum. Den elfden October, den dag. waarop voor de eerste maal de Duitsch-Natlonalen, de Nationaal-Socialisten, de Stahlhelm en na tionale vereenigingen zich voor een ge meenschappelijke manifestatie hebben verzameld, «IJn bijeen gekomen te Bad Harzburg. De dag werd begonnen met een gemeen schappelijke manifestatie van de nationaal- sodalisten en de Stahlhelm, om acht uur voor het station. Opbrengst collecte De opbrengst Van de ..Roode Kruls”-collecte in deze gemeen te. bedroeg f 133.32 X Groote betooging in het Kurhaus Na een korte middagpauze volgde de groote manifestatie in het Kurhaus. Voor het Kur haus verdrongen zich duizenden belangstel lenden. De groote zaal van het Kurhaus was geheel bezet. Honderden volgden in de aangrenzende lokalen de betologing. In het huis heerschte een levensgevaarlijk gedrang. Hugenberg en Hitler kwamen samen de zaal binnen, waarbij zij steeds weer met Heil Hu genberg Hell Hitler werden begroet. Deze ova ties duurden ongeveer tien minuten lang. Op het groote podium namen op de eerste rij plaats: Hugenberg. Hitler, Frick en de beide «Btalhlemleiders, achter hen zaten meer dan 100 parlementsleden en economen. Geheimraad Hugenberg, die de vergadering opende, kon eerst na een hernieuwde, lang durige, stormachtige ovatie aan het woord komen. Hij gaf eerst het woord aan den premier van Brunswijk, Dr. Kuechenthalj. Deze verwelkomde de vertegenwoordigers der nationale oppositie namens het Bruns- wijksche ministerie yan Staat. Wie den hui- Parysche indrukken. De Parijsche avondbladen publioeeren mln of meer uitvoerig de berichten van hunne correspondenten over de betooging te Harz burg. Voorloopig blijven deze berichten voor namelijk beperkt tot het uiterlijke beeld, hoe wel uit de koppen een zekere verontrustheid valt af te leiden. De .Xlberté” spreekt over een „dramatische coalitie van de nationale krachten”. In an dere bladen wordt gezegd, dat deze betooging een groot gevaar vormt voor het nieuwe ka- blnet-Brünlng. Overigens wordt er den na druk op gelegd, dat rijkspresldent von Hindenburg niet te vinden zal zijn voor een ontbinden van den Rijksdag, daar hij den parlementairen grondslag niet wil vernieti gen. Mocht een motie van wantrouwen in het kabinet Bruning worden aangenomen en dit ten val worden gebracht, dan zal de rijkspresldent zich vermoedeUJk tot Hugen berg wenden. De „Intransigeant” voegt hier aan toe. dat deze mogelijkheid van fatale beteekenls kan zijn, daar een uiterst recht- sche regeerlng zeker den steun van het bui tenland aan Duitschland zou ontnemen. Niet anders dan een stok om den „ongt” te slaen. Deze zitting, zich kenmerkend door een verbluffend gering aantal strafzaken „naar” 30 31 was aangewezen om voort te zetten het strooperszaakje tegen den visscher Jan Gr. uit Egmond aan Zee, die de vorige maal ten stelligste had ontkend zich met wild strikken in de duinen te hebben bevonden, toen de jachtopzieners (de Egmonders qua- lificeert een dergelijk ambtenaar amicaal als „niefie”) Koelewijn en de Winter hem aan hielden. Bedoelde strikken, 15 in getal, werden niet in zijn bezit gevonden, doch Koelewijn zag, dat Jan Gr. op zijn vlucht iets wegwierp en vond later op die plaats ge noemde wildstrikken, wat hem verdaoht toevallig toescheen. Ook thans bleef de vis scher bij zijn ontkentems. Hij had zich wel in de duinen opgehouden en verboden terrein betreden, doch hij was op weg naar zijn aard appelveld en wildstrikken had hij niet bij zich gehad. Het was niks anders dan een stok om den „ongt” te slaan, meende ver dachte en mocht alstoen ontwaren, dat die stok tamelijk gevoelig neerkwam figuurlijk gesproken, door de 15 gulden boete of 15 dagen, waartoe hij werd veroordeeld. D» nationale opj 1. De RUI ring het vertrouwen; 2. de Rijkspresldent wordt verzocht den te ontbinden en nieuwe verkie- te schrijven per 8 November Opgedrongen water, dat zij niet believen, tegen betaling in geld, dat zij niet hebben. Een drietal achtergebleven waterieiding- lijders uit Castricum maakten hun opwachting achtereenvolgens voor den kantonrechter ais de nummers 16, aa en 23 van de strafrol, niet zichtbaar op de hoofddeksels van de verdachten, zooals vroeger in den goeden ouden lotingstijd, doch alleen bekend aan ingewijden in de geheimen van de justitie. In de eerste plaats was het de heer Fran- ciscus Sch.,' ’n 64-jarig veehouder, die geen genoegen had genomen met de plaats, waarop het provinciaal bedrijf hem had willen aan sluiten, aangezien hij dit water, als hij ’t toch met alle geweld moest accepteeren, noo dig had aan den Noordkant en niet aan den Zuidkant van zijn boerenwoning. Hem werd thans geadviseerd, dat er niets tegen was, indien hij die aansluiting voor ugen rekening liet verleggen, terwijl hij tevens in de gele genheid werd gesteld 3.boete af te dokken of naar genoegen zich aan te melden voor drie dagen rijkspension, teneinde de kwaliteit der bruine boonen, oogst 1931, eens te probeeren. De twee overige comparanten, de H.H. Joh. O., 'n 61-jarig tuinder en J. v. d. E-, z’n 54-jarige collega in de narigheid, verklaar den niet vijandig te staan tegenover de hen opgedrongen gunsten, maar door dendroe- vigen toestand van hun bedrijf, financieel onmachtig te zijn, de onkosten te dragen. Het was dan ook wel heel treurig en de kan tonrechter weende smartvol mee, maar kon al niet veel meer doen dan het vonnis zoo veel mogelijk te verzachten en ieder slechts 1.50 of 1 dag op te leggen. Burgerlijke Stand Geboren: Thendorus Cornells, zoon van G. J. Dorresteln en M. M. Mol; Egbert, zoon van J. Bljker en T. Ennink; Cornells Johannes, zoon P. Kuys en A. M. M. Visser; Johanna, dochter van J. J. A Verresen en M. H. van de Berg: Friedrich Christian, zoon van J. B. Berndt en M. M. Op ’t Ende; Marla Johanna, dochter van A. Huiberts en E. J. Leek. prijs gegeven ten gunste van wereld-econo- mische hypothesen, van onderwerping aan 't buitenland, die noeh de gelijkberechtigdheid van Duitschland heeft gebracht, noch het verscheurde Oosten voor een op oorlog ge lijkenden inval heeft bewaard, noch het land heeft gered van den. chaos van het bolsjewis me, zonder echter door krachtige zelf-werk- zaamheld de economische crisis te kunnen voorkomen en daardoor de wereld werkelijk te behoeden voor een bankroet en werkelij- ken vrede te brengen. De nationale oppositie verklaart zich be reid In het Rijk en in Pruisen de regeertngs- verantwoordelljkheld op zich te nemen. Geen hand, die sierlijk wordt aangeboden voor op rechte samenwerking, zal worden afgewezen. De oppositie weigert echter den verkeerden koers te blijven volgen in een slechts natlo- naal-getinte regeerlng van de huidige regee- ringskrachten. Elke regeerlng. die tegen den wil der gesloten nationale oppositie wordt ge vormd, moet rekenen op haar tegenstand. Zjj elscht het onmlddelHJk aftreden van de regeeringen Bruenlng en Braun, de on- middellljke opheffing van de dictatoriale volmachten der regeeringen, welker samen stelling niet overeenstemt met den volkswil en die zich nog slechts met behulo van noodverordeningen aan het bewini kan houden. Zij eischt onmiddcllljke nieuwe ver kiezingen voor de verouderde volksvertegen woordigingen, voornamelijk in het Rijk en in Pruisen. In het volle bewustzijn der daar door aanvaarde verantwoordelijkheid ver klaart zjj, dat de in de nationale oppositie vereenigde organisaties bij komende onlus ten leven en eigendom, huis, hof en werk plaats zullen verdedigen van diegenen, die zich openlijk bij de natie aansluiten, maar dat zjj weigeren de huidige regeerlng en t thans heerschende systeem met him bloed te beschermen. Zij elschen herstel der verdedl- gingssouvereiniteit van Duitschland en ge lijke bewapening. De oppositie bezweert den door haar gekozen President Von Hinden burg, dat hij voldoet aan den stormachtigen aandrang van mlllioenen vaderlandsgezin de mannen en vrouwen, frontsoldaten en jongeren, door op het laatste oogenbllk door het bijeenroepen van een werkelijk nationale regeerlng, de reddende koersverandering te brengen. De resolutie eindigt met de zin snede, da t slechts een sterke nationale legeering aan de nooden en wvnschen van het volk kan voldoen en dat daarvoor of fers en plichtsgetrouwheid van het vo k kan worden geëlscht. De oppositie gelooft aan de vervulling van haar taak, omdat zij op de Duitsche kracht en op de toekomst van het volk vertrouwt. De resolutie werd met stormachtig ap plaus en „HelT'-geroep ontvangen. Gemeenschappelijke zitting Parle mentsleden. Na de fractiezittlng der nationaal-socia listen had in den namiddag een gemeen schappelijke zitting plaats der parlementaire vertegenwoordigers van den Rijksdag, den Pruislschen Landdag en den Brunswljkschen Landdag, die In de nationale oppositie ver- eenlgd zijn. Aan deze zitting namen ook deel vertegen woordigers van de Landdagen der andere Duitsche landen. In zjjn openingswoord verklaarde Dr. Frit*. dat men thans aan een keerpunt m de Duitsche geschiedenis staat. De zin van deze bijeenkomst is de abeoiute eenheid en geslotenheid der nationale oppositie aan te toonen. Dat slui nauurljjk niet uit, dat de programma’s en doelstellingen van iedere «fwwwterliike partij onveranderd blijven. Het klaps de gezellige wandeling zeer onaangenaam werd onderbroken, en Catharina de meerdere ’n onzachte duw kreeg van het spatbord van een vrachtauto, doordat de bestuurder blijk baar onvoldoende uitweek. Het meisje smakte subiet op de vlakte, terwijl ook haar zuster een schok ontving, die haar in de wegsloot deed belanden. De verwekker van dit onheil, de chauffeur Christiaan C., te Haarlem, getooid met een populairen naam, die menig minnaar van een straffe maagbitter het water in den mond zou brengen, stond heden naar aanleiding van die aanrijding terecht en gaf de schuld aan zijn vierjarigen ford, die Shimmyneigingen had vertoond, toen hij met een der wielen in een karrespoor was geraakt. Maar een ford, hoe schandelijk verdorven ook, is strafrechterlijk niet verantwoordelijk. Dit is de bestuurder en hij betaalde dan ook den tol der gerechtigheid in den vorm van f ia.boete of ia dagen. Bovendien werd hem de verplichting opgelegd aan mei. Catharina II f 8.schade te vergoeden wegens beschadigde zomermantel en bruin zijden kousen Droevige gevolgen van een particu lieren wedstrijd tusschen de kampioe nen Castricum en Paramaribo. De resolutie begint met te constateeren, dat de nationale appositie sedert jaren ver geefs heeft gewaarschuwd tegen het versagen van de regeeringen en het staatsapparaat te gen den bloedlgen terreur van het Marxis me, tegen het voortschrijdende cultuur bolsjewisme en de vernietiging van de natie door den klassenstrijd, tegen de uitschakeling der nationale krachten uit de leiding van den staat, tegen een politiek, die door haar politieke, economische en militaire ontman ning van Duitschland nog verder gaat dan het dictaat van Versailles, tegen een politiek, die het blnnenlandsche bedrijfsleven heeft Openlucht-bjjeenkomst Na bespreking der nationale fracties had op de grasvlakte .Hinter den Eichen” bijeenkomst plaats. Aan de rechterzijde hadden zich rond 2000 Stahlhelmers, aan de linkerzijde ongeveer evenveel SA-menschen opgesteld. Na ’t dank gebed spraken hofprediker Doehring, zoo mede de Eerw. heer Hoynka uit Sllezië. Na de godsdienstoefening had een defile plaats van In uniform gekleede S. A_-lieden stan der dan ’n Afgesloten weg bereden, den burger vader getrotseerd en brutaal geweest op het gemeentehuis. Het was waarlijk niet wéinig, wat den 24-jarigen heer A. v. L., melkrijder te Graft, alzoo in de schoenen werd geschoven, toen hij Vrijdag terecht stond, feitelijk alléén ter zake het berijden van een afgesloten rijweg met zijn vrachtauto, zonder zich aan het daar toe kenbaar gemaakte verbod te storen, doch zijn geheele houding vóór en na de overtre ding tegen het openbare gezag, maakte zijn zaak niet beter. Wel deed echter de verdachte zijn best, een gat te zoeken voor de spijker, die de kantonrechter gereed hield en beweerde hij, aangezien zijn woning zich aan den afge sloten rijweg bevond er voor hem geen andere kans bestond om thuis te komen, dan het verbod te negeeren en door te racen. Eenige afsluiting was daardoor niet verbroken, want hij kon gemakkelijk langs het geplaatste hek rijden. De ambtenaar voelde neiging den ongezeglijken Graftenaar te veroordeelen tot 8.boete of 8 dagen, doch de heer kantonrechter, die weet, dat in den tegenwoor- digen schralen tijd zelfs de melkrijders in Graft het geld niet op den rug groeit, stelde zich tevreden met te straffen met 6.boete of 6 dagen. I gemeenschappelijke doel is de verwerving der politieke macht langs den snclsten weg, langs den legalen weg van aaneensluiting van alle deelen der nationale oppositie. Oberfrohren zeide zich er over te ver heugen, dat hjj ten volle kan Instemmen met de uiteenzettingen van Frick en dat het gelukt is de politieke ontwikkeling zoo te or- ganlseeren dat de nationale krachten voor een eensgezind krachtig optreden kunnen worden verzameld. De appositie heeft de vaste bedoeling door te zetten tegen allen weerstand in. Voor het Landvolk sprak afgevaardigde Dr. Wendhausen, die er op wees, dat de Land- volkpertU onvoorwaardelljk. aan de zijde der nationale oppositie moet staan, omdat de geschiedenis het Duitsche Landvolk anders als verraders zal brandmerken. Voor de Pruisische landdag!ractie der Duit sche Nationale Volkspartij sprak afgevaar digde v. Wlhterfeld Hij kwam tot de con clusie, dat de nationale oppositie tegelijker tijd in het Rijk en in Pruisen aan het be wind moet komen. Taak der landdagfractie van de Dultsch Nationalen zal het zijn, een parallelactie in te leiden en soortgelijke voorstellen als in den Rijksdag in te dienen. Landdagafgevaardigde Kube, die voor de nation.-social. afgevaardigden van den Prui- sischen landdag sprak, constateerde, dat ach ter de zes afgevaardigden, die de ntionaal- soclalisten in den Landdag hebben, thans minstens 7 millioen kiezers staan. Een terug keer Van het Centrum en der soclaal- democratle aan het politieke bewind, nadat de nationale oppositie aan het bewind zal zjjn gekomen, zal niet te verwachten zijn. Manifest van Hitler Adolf Hitler dankte allereerst de aanhan gers zijner partij voor het werk en de of fers, die zij in de twaalf jaren der natlo- naal-soclallstische beweging hebben ge bracht en las vervolgens een manifest voor, waarin o. m. verklaard wordt: In den zwaren strijd om net bestaan der volkeren, blijft Duitschland meer en meer ten achter. Voor de geheele wereld richten wij tegen de Duitsche regeeringen, welke tot nu toe aan het bewind zijn geweest en In het bijzonder tegen de huidige regeerlng de plechtige aan klacht. dat zij door het verzuim harerzijds van een plichtgetrouwe, waarheldsllevende opheldering Inzake den ontzettenden bin- nenlandschen toestand van Duitschland mede schuldig zjjn aan de catastrophe, welke thans alle cultuurnaties bedreigt. Wij verwijten de huidige regeerlng, dat zij in haar binnen-, bultenlandsche en economi sche politiek zelfs een toestand van mate- looze verwarring heeft te voorschijn ge roepen, deels heeft behouden en begunstigd en geen klare gedachte heeft over de wijze, waarop wij uit den nood zouden kunnen geraken. Wij zien de mogelijkheid van de redding der Duitsche natie slechts door een gigantisch beroep op de in ons zelf aan wezige krachten. Sensationeel avondavon- tuur van twee Rinnegom- mer dames. Met zusterlijke aanhankelijkheid arm in arm gehaakt, tippelden in den avond van Maandag a7 Juli de gezusters Ory, beiden wegens schaarschte van de namen in den almanak, Catharina geheeten, langs den Hee- renweg onder Rinnegom, ten einde zich naar Egmond-Binnen te begeven, toen eens- In geweldige vaart reed te Castricum op 16 Augustus Senor René S., ’n rasechte inboorling van Paramaribo en stoomcaroussel bediende van Janvier op zijn rijwiel door de Burgemeester Mooystraat Een athleet van Castricum, eveneens op het stalen ros ge zeten, werd door die snelheid onweerstaan baar aangetrokken en voelde een brandenden lust opbruisen om zijn krachten eens met dien sousjesneger te meten. De kampioen van Paramaribo ontging dit heroieke voor nemen natuurlijk niet en ook hij spande zijn beste krachten in, om zijn concurrent voor te blijven, doch verloor daardoor zoodanig de regels van het verseer uit het oog, dat Voor den Alkmaarschen W links van den weg kwam te rijden en als- foen een juffrouw uit Wormerveer, op wier rijwiel haar telg ook had plaats genomen, aanreed met het treurig gevolg, dat zoowel de kampioen van Paramaribo, als de dame uit Wormerveer. kind en een nevens haar rijdende schoonzuster op de klinkers van de Burgemeester Mooystraat tamelijk on zacht terecht kwamen. De donkere lijftra want van Janvier was in een minimum van tijd weer op de been, om ’m onverwijld te smeren, voordat hij in de verdrukking mocht komen, doch de bejaarde, maar nog krachtige landbouwer Jan Res pakte hem in zijn kraag en hield hem stevig vast, tot de man van de gevallen dame was gearriveerd om de zaak over te nemen. De kermisreiziger stond heden terecht, doch verzuimde de zitting met zijn interessante persoonlijkheid op te luisteren. Dit gemis was echter geen bezwaar tegen de behandeling der zaak en de onbehouwen werd wielrenner bedacht niet met een lauwerkrans, doch met 10. boete of 10 dagen en bet-.ling der door de juffrouw P. geleden schade tot een bedrag van j 7.25. De gemeenschappelijke voorstellen gemeenschappelijke voorstellen der Itle luiden: ig ontneemt de Rljksregee- Fractiezltting der nazi's De nationaal-söclallsten hielden voor de gemeenschappelijke fractiezltting der na tionale partijen een aparte zitting in de Kurhauszaal. De voorzitter dr. Frick, gaf een kort re laas der voorgeschiedenis van dezen dag. De natlonaal-soclallsten sullen in den Rijks dag terugkeeren. niet om daar z.g. posi tieven arbeid te verrichten, maar om de regeerlng-Bruenlng en het systeem te „erledlgen". Frick las hierbij de voorstellen voor, welke door de partijen der nationale oppo sitie In den Rijksdag as. Dinsdag zullen warden Ingediend. Boog bezoek Dinsdag 13 October aal Z. Exc. de Commissaris der Koningin een bezoek aan onze gemeente brengen. Des morgens te 6 45 zal Z. E. ten Raad- hulze komen, terwijl het voornemen bestaat de nieuwe Geref. Kerk te bezichtigen. Gereden zal worden van het Raadhuis, Middenweg naar de kerk en terug langs Dijk, Hoekweg, weer naar het Raadhuis verkeerd blijven. Herhaaldelijk Is de toe stand onwaar voorgesteld. Men heeft dik wijls gevraagd om een program der oppo sitie. hoe het dan wel moest. De saneerlng van Duitschland is echter geen kwestie van enkele programpunten doch van herstel van de rechtszekerheid en van een principieele verandering. Geen kunstjes en geen bulten landsche credieten kunnen helpen, slechts het program van Fiederik, Groote: Instelling op het blnnenlandsche be drijfsleven en uit den vaderlandschen bo dem halen wat er Inztt. Hiervoor Is noodig karakter, zelf- en godsvertrouwen. Nadat Justltzrat Class en Generaal Graaf von der Goltz nog het woord hadden ge voerd, werd de bijeenkomst onder het zingen van het „Deutechlandlied” door Hugenberg gesloten. Gemeenteraadsvergadering De raad dezer gemeente hield een voltallige vergade ring onder voorzitterschap van burgemeester Haverkamp. Aan de orde wordt gesteld verzoek van het R. K. Schoolbestuur te Zwaagdijk inzake aanbouw van een leslokaal aan de bestaande R. K. School te Zwaagdijk. Het leerlingenaantal is toegenomen en be draagt thans 175. Aan de school zijn 5 leer krachten verbonden. Aangezien de school 4 lokalen bevat, is deze toestand zeer ongë- wenscht. Deze aanvraag reeds eerder ge daan, is tot nader onderzoek aangehouden om te overwegen of het wellicht beter zou zijn twee lokalen aan te bouwen in plaats van één lokaal. Na gehouden conferentie door B. en W. en het schoolbestuur was laatstgenoemde tot de slotsom gekomen om één lokaal aan te vragen daarbij de verzekering gevende dat in de komende jaren geen andere plannen door hem ingediend zouden worden. Mocht hiervan wel sprake zijn, dan zal de bestaande school worden uitgebreid. Door den Raad wordt de aangevraagde medewerking ver leend. De hëer Hoogendijk stelt voor, wat be treft de opdracht van het werk, indien moge lijk, door vakmenschen in de gemeente woon achtig te laten uitvoeren. De Voorzitter acht het gewenscht aan het schoolbestuur de noodige vrijheid ten dien opzichte te laten. Het is een moeilijke zaak, Zwaagdijk is onder 4 gemeenten geressor teerd. Nadat de heer Hoogendijk zijn voorstel nogmaals bepleit, stelt de Voorzitter voor, er bij gelegenheid nog eens over te praten. Aldus besloten. Volgt vaststelling verordening opcenten gemeentefondsbelasting 19321933. Door B. en W. wordt voorgesteld, de hef fing, vorig jaar als proef ingegaan, ongewij zigd te laten. Een heffing als vorig laar van 50 opcenten zal f 4500 opbrengen, waarvan 2/3 gedeelte ter beschikking der gemeente. Het voorstel van B. en W. tot 50 opcenten- heffing wordt aangenomen. Van den L.T.B. te Zwaagdijk is een ver zoek ingekomen tot verlaging der opcenten grondbelasting, ongebouwde eigendommen voor inkomens minder dan f 1200, bedoelt als tegemoetkoming aan de minder gesitueer den in deze tijdsomstandigheden. Deze heffing, aldus de Voorzitter, is ge bonden aan de wet, die geen progessie in deze toestaat. De opbrengst van 10 opcenten is daarbij zoo miniem, dat geen noemens- waardige verlichting zou gebracht worden, meer van beteekenis zou zijn verlaging van Polder- en Hoogheemraadslasten. De raad meent op het verzoek afwijzend te moeten beschikken. Van den Ned. Bond van koffiehuishouders is een aanvraag ingekomen tot verlaging der personeele belasting op biljarts in café’s. Hiermede in verband was van de caféhouders in deze gemeente een verzoek ingekomen, welke wegens den slechten toestand in hun bedrijf vrijstelling van biljartbelasting vra gen. De heer Hoogendijk zou den grondslag der heffing b.v. met 1/3 willen verlagen, een biljart is, aldus spreker, iets wat noodig is voor het bedrijf en niet zoozeer een luxe. De heer Groot is een andere meening toegedaan, de heer Bakker kan met het voorstel van Hoogendijk meegaan. Om wij ziging voor 193a mogelijk te maken, is het adres te laat ingekomen, eventueele ver andering gaat in met ingang van 1933. B. en W. adviseert om den grondslag van 20. op f 15.te brengen. Het voorstel wordt aangenomen tegen de stem van Groot. Een subsidie-aanvraag van het fanfare corps „Dr. Nuyens” wordt goedgunstig beschikt, even als vorig jaar wordt 75- toegestaan onder verplichting, twee open bare concerten te geven. Aan de vereemging van oud-leerlingen der Rijkstumbouw- winterschool te Hoorn wordt een subsidie van f 10.beschikbaar gesteld zoomede 1 cent per inwoner voor de Malariabestrij ding. Door een 4-tal vereenigingen is een aanvraag gedaan tot toetreding werkloos- heidbesluit. B. en W. adviseeren tot aanslui ting over te gaan per 1 October j.l., aldus besloten. Een verzoek van het R.K. school bestuur te Westwoud om ten behoeve van het vervolgonderwijs een subsidie te mogen ontvangen, wordt toegestaan. Besloten wordt toe te staan een vergoeding van ƒ1.50 per lesuur, voor een maximum van roo lesuren. Afwijzend wordt beschikt de aanvraag van den A.N.W.B. voor het goede, dat de A.N.W.B. verricht, wordt ƒ5.per jaar subsidie verleend. Besloten wordt, een telefonische doorver binding ook voor den nacht aan te vragen. Van Ged. St. is ingekomen de goedkeuring op het raadsbesluit van ai Sept. 1931. inzake wijziging der begrooting. Door den voor zitter wordt medegedeeld, dat op Dinsdag as. de Commissaris der Koningin een bezoek aan deze gemeente zal brengen n.m. 4 uur. De leden van den Raad worden uitgenoo- digd ten raadhuize aanwezig te zijn. Mede gedeeld wordt, dat daar meer dan 90 pet. is aangesloten bij de waterleiding, de garan tiestelling van ƒ600.is vervallen. Ingevolge besluit van B. en W. zal bij afwezigheid van den burgemeester, de heer C. Koopman als waarnemend hoofd der ge meente optreden en de heer J. Klaver bij diens afwezigheid. Bij afwezigheid van B. en W. komt de heer J. Groot in aanmerking. Een afwijzend besluit is ingekomen van Ged. St. betreffende een aanvraag van den Raad inzake bij de Coöp. Boerenleenbank gelden te mogen beleggen, zonder onderpand door deze af te geven. Van den keuringsdienst voor waren te Alkmaar is medegedeeld, dat het bij te dragen aandeel voor deze gemeente f 185,76 bedraagt. Na behandeling van de gemeentebegrooting 193a en de rondvraag, die geen bijzonders opleverde, volgde slui ting. digen opmarsch der nationale oppositie in Bad Harzburg gadeslaat, zal met groote ge noegdoening moeten vaststellen, dat in het Duitsche volk geweldige krachten heerschen. Moge de dag niet veraf zijn, waarop het ge heele Duitsche volk erkennen zal dat de ar beid der nationale partijen en bonden, die zich thans nog de nationale oppositie noe men, het herstel van het Duitsche Vaderland voorbereiden en de huidige werkzaamheden én conferentie het geheele vaderland, de Duitsche mogen dienen. Daarna opende Hugenberg de rij der spre kers. Hij zeide ojn.Hier is vandaag de meerderheid van het Duitsche volk. Zij roept de regeerende partijen toe: Er onstaat een nieuwe wereld. WU wensch enu niet meer! Uit dit volk, dat achter deze vergadering geschaard staat, zal een nieuw, waarachtiger en Jonger Dultsdhland groeien. Uit deze ge meenschap zal, wanneer de tijd daar zal zijn, het parool worden gegeven voor de verkie zingen om het Rljkspresldlum. De bewindhebbers tot nu toe laten bergen scherven achter. Wat werkloosheid van in- dustrieele volken is, weet thans de geheele wereld. Haar zal de eerste groote strijd der regeerende nationale oppositie gelden. Het heeft het kabinet-Bruening aan lederen kijk op de toekomst ontbroken. Het heeft iedere gelegenheid laten voorbijgaan, het heeft tot nu toe niet eens begrepen, dat het initiatief tot redding van Duitsche zijde komt. Er is slechts een alternatief: Braun en Severing zijn op zijn best de Duitsche Ke renski's, het zijn nooit de Duitsche Mac Donalds. Daarom wordt het Centrum en het kabinet-Bruening ook niet geholpen door zijn nieuwste manoeuvre Het kenmerkende is. hoeveel en welke menschen geweigerd hebben den roep van dit kabinet te volgen. De Fransche minister-president gaat dezer dagen naar Amerika. Hij zou het goudland Amerika met het goudland Frankrijk willen verbinden en Amerika willen opdringen een lijn te trekken inzake de ontwapening met Frankrijk. Amerika zal daarvoor evenwel te verstandig zijn. Het goudland Frankrijk is tegelijk in Europa de zwaarbewapende po litieke crediteur. Aangezien Amerika thans anders dan Frankrijk het grootste industrieland wereld is. is het in zijn werkelijk belang, zijn nationaal kapitalisme sterk en zijn volk ver- eenigd te houden. Daarom moet het, in eco nomische formules, helpen het alles vernie tigende internationale kapitalisme te ver slaan. tegen Frankrijk en met de hulp van Engeland en Duitschland. Dat ook Amerika na zijn nationaal sanee- rlngswerk uitkomst uit den algemeentn nood zoekt, hebben de afgeloopen dagen bewezen. Engeland is misschien reeds op weg. Deze indruk wordt gewekt door zijn strijd om de valuta en den verklezingsoproep der natio nale regeerlng. Indien Amerika den weg van zijn eigen voordeel volgt, gaat het onzen weg. Ann het slot van zijn rede deed Dr. Hu genberg voorlezing van de resolutie van het nationale front. Eenheldresolutle. slechts aan Duitschland. Men kan zich Indenken, dat geregeerd zou kunnen worden. Het is echter zeker, dat het nationalistisch geregeerd kan worden. Tenslotte las Hitler het reeds in de frac- tlezltting voorgelezen manifest voor, dat met luid applaus werd begroet. Vervolgens spraken: de leider van de Stahl helm. Soldte, kapitein Duesterburg, Graaf Kalckreuth en Dr. Schacht. Deze laatste sprak over het nationale eco nomische program. Het Duitsche bedrijfs leven heeft het grootste belang bij het sla gen der nationale beweging. Het huidige sys teem berust op verkeerde grondslagen. Zelfs wanneer een of ander toeval een plotselinge opleving zou veroorzaken zou het systeem Rijksdag zingen 1931; 3. de door den Rijkspresldent op grond van artikel 48 oer. 2 der RlJksgrondwet sinds 10 Februari 1931 afgekondlgde veror deningen worden Ingetrokken; 4. de betaling van subsidie aan Pruisen voor de politie in dat land, wordt per 31 October 1931 gestaakt. Frlck kondigde hierop aan, dat een in terpellatie op het gebied van landbouw- kwesties later in den Rijksdag zal worden ingediend, waarna aan Adolf Hitler. Krachtig protesteeren wij tegen de ver dere handhaving van het z.g. vredesverdrag van Versailles, dat niet alleen ons Duitsche volk verstoort, maar in zijn gevolg de ge heele wereld in een toestand van eeuwige onrust en onzekerheid moet werpen. De door ons allen gewenschte samenwerking der geciviliseerde naties tot wegneming der ernstige internationale schade, is net zoo lang ondenkbaar als de wereld door dit verdrag in twee vijandelijke helf ten is verscheurd. De strijd tegen de bolsjewistische vernietiging van alle be staande menscheljjke gemeenschappen is voorwaarde voor een oprecht verzet van al die naties, die voor alles in het belang van haar hand- en hoofdarbeidende menschen den soclaal-gruwelijken toestand van den gebolsjewlseerden slavenstaat willen vermij. den. Nadat Hitler er op gewezen had, dat de regeering-Bruenlng en iedere regeerlng, die in wezen aan haar verwant is in de landen niet het vertrouwen van de nationale op- posltie bezit, elschte hjj het overgeven der macht aan de oppositie. Rede van Adolf Hitler Vervolgens werd het woord gevoerd door Adolf Hitler. Iftj zeide, dat men een tijd tegemoet ging, waarin het Duitsche volk het onderspit zou moeten delven. Te Genève moet men zich onderwerpen omdat men tehuis geen kracht meer heeft. Nationale kracht mag niet ontwikkeld worden, omdat zjj de verzoeningspolitiek in den weg staat. Niemand echter wenscht den vrede aan wij, zeide Hitler, niemand kan oorlog ontzettender vinden dan wij, die hem hebben meegemaakt. Maar wanner de krachten der volkeren zich meten in den strijd om hun belangen, dan kan geen volk nalaten zijn gewicht in den schaal te wer pen. Geen staatsman kan den vrede hand haven in een toestand van weerloosheid. Duitschland wenscht daarom niets anders dan erkenning van het land als gelijkbe rechtigde natie. Dit kan niet te Genève uit gevochten worden, maar moet geschieden In het land zelf. Men kan niet, zeggen, dat Duitschland verscheurd is. omdat men tuin den eenen kant nationalisten, aan den an deren kant bolsjewisten heeft. Men moet In Duitschland een strijd voeren om de ziel van eiken mensch afzonderlijk. Hitler sprak de hoop uit, dat de tijd spoedig zou komen waarin het actieve recht van noodweer her steld zou zijn, niet om te denken aan strijd, aanval en overval. Het verdere program der nationale oppositie. In kringen der nationale oppositie wordt het vei loop van de betooging te Bad Harz burg als een volledig succes beschouwd, welks uitwerking zich in het politieke gebeuren In Duitschland onmtddellljk moet toonen. Dat is gelukt. De betooging heeft doen blijken, dat het nationale front in waarheid eens gezind en aaneengesloten is ter verovering van het allereerst noodzakelijke doel van be zitneming van de macht en dat het bereid is, de verantwoordelijkheid, hoe zwaar die op het oogenbllk ook is, op zich te nemen. Tot dit nationale wllsfront zijn krachten toegetreden, die tot dusverre afzijdig hebben gestaan en die tot dusverre geloofd hebben een poging te moeten doer met het geldende systeenv positie zal. zoo niet de vc toch in zeer korten tijd vooi worden den staat van grond^ eigen kracht van het volk nl< wen. De door de nationale opp commissie van actie zal haar ten en voorbereidingen maken* voor verdere gemeenschappelijke stappen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 12