FEUILLETON Buitenlandsch cdfieuws Shea van de lersche Brigade 1 RADIO-OMRQEP De strijd in Mandsjoerije De toestand in Spanje Het nieuwe kabinet- Briining KORT NIEUWS Gemengde Buitenlandsche Berichten Na den wervelstorm in Honduras De treinaanslag bij Jueterbog Mijnhardt’s Zenuwtabletten Communisten-terreur te Cordoba Waarschijnlijk nog des* jnaand de Laval’s reis naar Washington Russische mededeeling uit een vliegtuigen van bom- 69? dooden Vrouwen en vrede Duitschlands economisch herstel de 11.20—1230 Weer een Hitler bij Hindenburg Vüf kwartier in audiëntie dat Lit protest tegen loonsverlaging „Wat voer je hier uit. Gospele? (Wordt vervolgd Antwoord van China op de Japansche nota DOOR RANDALL PARRISH hoeveelheid springstoffen gevonden Japansche militaire boven China. Communistische opstanden in Mandsjoertje Ontwapeningspetitie aan Hoover aangeboden leden van den regeering van medegedeeld. Voornamelijk financieel* deskundigen als begeleiders De Duitsche Volkspartij tegen het nieuwe kabinet. Naar de persdienst van de Duitsche Volks partij mededeelt, heeft de partij besloten het nieuwe kabinet Briining niet te zullen steu nen. „Rykspresident Hindenburg heeft Adolf Hitler en het ryksdaglid Ooehring ten pa- leize ontvangen. zy lichtten hem uitvoerig In over de doeleinden der natlonaal-soclalis- tlsche beweging, waarop een bespreking over kwesties betreffende de blnnenlandacbe en buitenlandsche politiek volgde." een zal B den van vol! hee onr ons gec em lan dtt ten bol stai VOO die has der geb der reg. in nie Pos ma N ligt< sch ver Pru Lar een A wo< Dul 11 Pril de dez ges! tooi Pro af» 1 ge tic Ki 1 lal De da tie rei we sit WO I na 1 rit 2 R1 zir 195 3 va sin dei 4 voi Oc 1 ter kw ing 1 de Na U m ve bü 1 sci so vo gei fei na; bn voc ZW1 blij Vo DU het teg kla vai opl nei me wel ver hai set loc W en wa ger red gig w« Geen stellingneming van het Groene Front. De partijleiding van het Groene Front deelt mede, dat het een zuiver beroepskarak- „En zal je me nu antwoorden?” drong ik ruw aan. „Wat voer je hier uit. Gospele? De gem< kon Zaterdag salarissen van onderwijzers en beambten niet uitbetalen. Het is nog niet bekend, wanneer de uitbetaling zal kunnen plaats vinden. On der de werkloozen is ernstige onrust ont staan. De politie handhaafde echter de orde. Vijf personen werden gearresteerd. Vier dooden Omtrent de incidenten, die hebben plaats gehad in het dorp Gllena, wordt nader ge meld, dat hierbij vier personen, onder wie een korporaal der civiele garde, werden ge dood. Zes personen, onder wie twee civiele gardisten. Hepen verwondingen op. Taonan door Japansche menwerpers verwoest. Het Chineesche spoorwegknooppunt Tao nan is door Japansche bommenwerpers vol komen verwoest. nationaal- vond en Zaterdag werd president Hoover een pe titie aangeboden, door 150.000 vrouwen on- flerteekend, waarin een ingrijpende vermin dering der bewapening wordt gevraagd. De aanbieding geschiedde door een „vre- deskaravaan” van vrouwen uit twee-en- twintig staten der unie. Bij het aanvaarden der petitie gaf Hoover uiting aan zijn eigen geloof in ontwapening. ter draagt en derhalve op geen enkele wijze stelling kan nemen Inzake de kwestie van vertrouwen in het gereorganiseerde kabinet Briining. In den loop van den Zondag zijn op grond van de nieuwe noodverordening te Berlijn 4 nationaal-socialistische lokaliteiten door de politie gesloten. Nadat reeds eenigen tijd geleden het postwisselverkeer in Oostenrijk met het bui tenland Is stopgezet, zal thans ook, naar of ficieel wordt medegedeeld, het verkeer in aangeteekende stukken van waarde en post pakketten met het buitenland vanaf 12 Oc tober as. voorlooplg worden stopgezet. De houding van de economische party. In tegenstelling tot geruchten volgens wel ke de houding van de Economische Partij nog steeds niet was bepaald, wordt door de party officieel medegedeeld, dat zy nog steeds een concentratie van alle nationale krachten in Duitschland voorstaat ter vor ming van een regeeringsmeerderheid. Afwachtende houding van Amerika. De inhoud van de nieuwe nota, door China bij den Volkenbond ingediend, is door de regeering te Nanking ook ter kennis van Amerika gebracht. De Amerikaansche regee ring wacht nog steeds op een nadere verkla ring van Japan, dat het bombardement van Tsjlntsjau als een te betreuren uitzonde ringsgeval van vijandelijkheid voorstelt. Ofschoon men te Washington van den ernst van den toestand j volkomen overtuigd is, aarzelt de Amerikaansche regeering om geheel alleen de rei van bemiddelaar op zich te nemen, daar ten slotte het besluit, op welks overtreding China zich beroept, door den Volkenbond is genomen. Intusschen is bekend dat Gilbert, de ver tegenwoordiger der Vereenigde Staten te Genève, verschillende malen in het secreta riaat van den Vplkenbcnd conferenties heeft gehad, waarbij zeer waarschijnlijk het con flict in Mantsjoerije onderwerp van gesprek was. Draadloos wordt uit Londen gemeld, dat het departement van koloniën een telegram uit Brlsch-Honduras heeft ontvangen, waarin wordt gezegd, dat er goede voort gang wordt gemaakt met het opruimen der puinhoopen van den johgsten wervel storm. doch dat de muskietenplaag be zorgdheid bij de medische autoriteiten wekt. Het totale aantal dooden bedraagt 693. De houding van Japan Op grond van de kritische houding van Londen, Washington en Genéve beschouwt de Japansche regeering naar de Evening News uit Tokio meldt, de reacties op het bombardement van Tsjingtau op het buiten land als ernstig en belangrijker dan het in cident zelve. Naar het blad verder mede deelt, ontwerpt de Japansche regeering op ’t oogenbllk een antwoord op de door den Vol kenbond aan China en Jaoan gerichte nota, waarin Genèvi waarschuwde voor verdere stappen, die den toestand ernstiger zouden kunnen maken. een Wolf-telegram uit Potsdam vonden personen, die paddestoelen zoeken waren, in het bosch bij China, die aangenomen gedwongen Het Japansche geschrift zal waarschijnlijk Maandag te Genève worden overhandigd, In de nota wordt er op gewezen, dat het te wij ten was aan de nervositeit van den Volken bond, wanneer bij de Chlneezen ongerecht vaardigde hoop op interventie gewekt en hierdoor directe onderhandelingen tusschen Japan en China worden tegengehouoen. De Duitsche rijkspresident Von Hinden burg. heeft Zaterdag den leider der natio naal-socialisten, Adolf Hitler en het Rljks- daglid Goehring in audiëntie ontvangen. Uitvoerig liet de rijkspresident zich in lichten omtrent het doel der socialistische beweging en vervolgens een bespreking plaats over den binnen- buitenlandschen politieken toestand De audiëntie duurde vijf kwartier. Reeds vroeg in den ochtend had zich voor het paleis van president Hindenburg een groote menigte menschen verzameld, tnee- rendeels nationaal-sociallsten in afwachting van de komst van Hitler. Politie had den ingang afgezet en in de Wilhelmstrasse tot de Wilhehnplatz uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen. Ten slotte moest zelfs de straatzijde tegenover het paleis met touwen worden afgezet. Omstreeks 11 uur verschenen het natio- naal-sociallstisch ryksdaglid Ooehring en Hitler. Deze laatste werd stormachtig toe gejuicht. Het kwam niet tot verdere betoo- gingen, omdat hij onmlddelUjk het paleis binnen ging. Om half één was het bezoek afgeloopen. Intusschen was de menigte voor het paleis nog grooter geworden. Toen om kwart voor twaalf dr. Goebbels door de Wilhelmstrasse reed, werd hij door z’n aanhangers luide .toegejuicht. Na 12 uur kwamen er auto’s meF nieuwe politietroepen aan. Toen Hitler verscheen werd hij werd hij opnieuw langdurig toegejuicht. Zijn auto ver dween in de richting van het Wllhelmsplein. De menigte ging daarop uiteen zonder dat het tot verdere betoogtngen kwam. Over de audiëntie werden de volgende me dedeelingen verstrekt: een te Ammendorf bij Halle de loonen der arbeiders en de men. dat liepen. soortlge gestalte, die ik op het eerste gezicht niet met iets menscheljjks kon vergelijken. Het wezen was In een spleet van de borst wering geklommen en leunde er over heen, om naar beneden op de binnenplaats te kij ken. Het was een kromme, misvormde ge stalte, wonderlijk opgetooid met een scha penvacht, den schedel bedekt met een wilden bos haar. Een lange arm, overdreven lang, hing langs den muur en een harige hand klemde zich tot steun aan de rotsige stee nen vast. Het had best een aap kunnen zijn, door menschenhanden opgetooid. Ineens ging de verschijning overeind zitten en keerde zich gedeeltelijk om. waardoor ik het gelaat te zien kreeg. Ik trok mij een weinig tegen den muur terug maar bleef hem toch aan staren, en een vage herinnering, dat ik dat gezicht eerder had gezien begon in mij wak ker te worden. Het was het gezicht van een man van zestig jaar, een leelljk, verwrop- gen gezicht, dat gerimpeld was van ouder dom; de mond was reuzengroot, zijn oogen schenen wel putten en zijn neus was plat alsof hij door een fikschen slag was afge stompt. En plotseling wist ik wie dat af schuwelijke monster was. al had ik het dan ook maar een enkelen keer gezien, ’t Was de dwerg Gospele. waarmee de Saule Parijs schrik had aangejaagd. XIV te worden, en hem op zijn knieën te krijgen. Het kleine ventje begon erbarmelijk om ge nade te smeeken. Ik gaf hem nog een flink pak slaag en liet hem toen los. Te Liverpool is een staking uitgbroken aan boord van het Duitsche stoomschip „Henri Lütgens" als protest tegen de loons verlagingen in Duitschland. Uit sympathie met de Duitsche bemanning hebben Zaterdag ook 100 havenarbeiders ge staakt, die daartoe door communistische propagandisten waren aangezet. Het kwam tot een botsing tusschen de politie en de communisten, die ten slotte van het terrein voor het schip verwijderd werden. Uit Moskou wordt gemeld, dat op ver scheidene Duitsche schepen, die zich in Rus sische havens bevinden, eveneens een sta king is uitgebroken onder de bemanning wegens de vermindering der gages. In het geheel zijn daarbij 38 schepen betrokken. De kapiteins trachten door onderhande- DE GESCHIEDENIS VAN DEN DWERG Vergissen kon ik mij niet; zulke monsters bestonden er geen twee op de wereld. Ik had Gedelegeerden van ministeries naar Moeiden. De oneenigheid tusschen het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken en het ministerie van oorlog, inzake het optreden in Mantsjoerije, Is aanleiding geweest, dat het kabinet heeft besloten twee gedelegeer den naar Moekden te zenden, die zullen op treden als verbindingspersonen tusschen de Japansche regeering en de Japansche mili taire autoriteiten in Mantsjoerije. Als ver tegenwoordiger van het Japansche ministerie van oorlog is gedelegeerd de oud-mlnister van oorlog Oshima en als vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandsche zaken dr. Yamakama, een bekende autoriteit op het gebied van internationaal recht. Uit Nanking wordt gemeld, dat de Chinee sche centrale regeering aldaar den Chinee- schen gezant te Tokio opdracht heeft gege ven de Japansche regeering het antwoord te overhandigen op de scherpe nota van Japan, waarin China verantwoordelijk wordt ge steld voor de onrust door de anti-Japansche boycot verwekt. In deze nota van antwoord herhaalt de Chineesche regeering. dat zij de volle verantwoordelijkheid voor de bescher ming der Japanners op Chineesch gebied aanvaardt. Nanking protesteert echter tegen het zenden van Japansche oorlogsschepen, naar de Chineesche wateren en eischt on- middellijke terugroeping van deze schepen. Een krachtige aardbeving is gere gistreerd op de seismogratische instituten te Triest en Florence, welker epicentrum in Noordoostelijke richting op ongeveer 14000 KM afstand geschat wordt. De apparaten zijn ongeveer 5 uur lang werkzaam geweest eigenlijke China. Zij zijn doorgedrongen tot in de Tientsin. Staking aan boord van Duitsche schepen Hngen de bemanning te bewegen, de sche pen naar Duitschland terug te brengen. Ontslag heeft dus niet plaats gehad en evenmin is getracht een nieuwe bemanning aan te nemen, wat overigens waarschijnlijk ook zijn bezwaren zou hebben. aan de beurt om vragen te doen. Wat ben je Hij deed ineens een sprong naar voren, hij probeerde zeker om te ontkomen. Maar het schoot mij plotseling in de gedachte dat hij wel eens van plan kon zijn de wacht bene den te alarmeeren, en ik greep dan ook gauw zijn schapenhuid vast, voor hij een paar schreden verder was. Het kereltje vocht als een rat en sloeg met zijn ijzeren staaf naar mjj tot ik hem het ding uit de handen wist te rukken. Hij bezat voorzeker meer kracht dan men op het eerste oog zou denken en zijn boosaardigheid en haat maakten hem tot een gevaarlijken tegenstander, maar het kostte mij toch niet veel moeite hem de baas Ook Grandi naar Washington ik kon er mjj toch beter indenken dat de dwerg een gevangene was, en evenals ik een middel zocht om te kunnen ontvluchten. Nu, er waren verschillende manieren waar door ik de waarheid kon achterhalen. Ik. had hem in het minst niet te vreezen. en buiten hem, was er niemand op bet dak. Eén woord van mij zou zijn tong wel aan het werk zetten, en anders zouden mijn vingers aan zijn leeltjke keel het antwoord wel uit hem weten te halen. Den blik van minachting, den grijnslach, waarmee hij in de kamer van Louis was verdwenen, had ik nog niet ver geten. Ik kwam nu uit mijn schuilhoek en hij zag mij onmiddellijk. Met een kreet als van een wild beest liet hy zich van zijn hooge zit plaats glijden. Hjj zag er echt woest uit, maar toch kon men duidelijk schrik in zijn pogen lezen en zijn heen en weer speuren de oogen schenen de kans op ontsnapping te berekenen, al stelde hij zich tegenover mij aan als wilde hij zich verdedigen. „Ha! weer een!" snauwde hjj. „Zit er hier dan een heel nest horzels?" en zijn harige hand hield een korte ijzeren staaf vast. „Een Koninklijke lersche nog wel! Kent gij my misschien. Mynheer? Durft gy my bedrei gen?" „Ja, Ik ken je zeker”, zei ik, vermaakt door zyn onbeschaamdheid, „niemand, die eens je leeiyk gezicht heeft gezien, vergeet het ooit.” ,En waar. Monsieur?” „In Versailles, Gospele, maar nu bpn ik anti-Japanache beweging in China alar- meerende vormen had aangenomen. Verder beeft de Japansche regeering den secretaris-generaal den inhoud van de nota, die zy ter beantwoording van de Chineesche nota van 5 Oct. verzonden had, toegezonden. Hierin neemt Japan de dringendste taak de overprikkelde nationale gevoelens In China daardoor te kalmeeren. dat onmiddeliyk directe onderhandelingen tusschen de beide regeeringen over de voornaamste punten werden opgenomen. Deze onderhandelingen zouden den grondslag kunnen vormen voor het herstel van normale betrekkingen. In geval een kalmeering Intreedt, zou na het hernemen van directe onderhandelingen een terugtrekken der Japansche troepen bin nen de spoorwegzóne kunnen plaats vinden. In een derde nota doet de Japansche re geering een reeks mededeelingen aan den raad over de uitgebreidheid van de anti- Japènsche beweging in Mandsjoerije. Volgens deze nota heeft de anti-Japansche beweging een dergelijken omvang aangeno de Japansche concessies gevaar Zaterdagmiddag om vyf uur werd het nieuwe kabinet door rijkspresident Hinden burg beëedigd. Tevoren echter, om twaalf uur, was het reeds in eerste zitting byeen gekomen, om te werken aan zijn economisch program. In het by zonder werd daarby behandeld de instelling van een economische advies commissie, die ten spoedigste voorstellen inzake de economische politiek der rijksre- geering zal moeten uitwerken. De regeering verwacht slechts een korte rijksdagzitting, daarna zal Brünlng eenige dagen met verlof gaan, om zich vervolgens met volle kracht aan de opstelling van zyn economisch program te wyden. Dit program zal gebaseerd zyn op twee beginselen: de regeling van de verhouding tusschen arbeider en fabrikant en verlich ting van de geldmarkt. a. Het is absoluut zeker, dat ook het tweede kablnet-Brüning inflatie met dezelfde be slistheid verwerpt als tot dusver. Wat het geldprobleem betreft, is de laatste weken reeds druk gewerkt, zoodat thans reeds twee plannen zyn opgesteld, een van het rijksmlnisterie van financiën en een van professor Warm bold. Beide programs zullen den grondslag vormen van dit deel van het economisch program. De houding der partijen Naar uit BerUjn wordt gemeld, heeft de rijksdagfractie der» Beiersche volksparty be sloten, voorstellen van princlpleele betee- kenis in te dienen tot wyzlging van de noodverordening. Van het lot dezer voorstellen zal de defi nitieve houding van de fractie ten opzichte van de noodverordening afhangen. Dr. Schaetze heeft zich na afloop van de vergadering definitief bereid verklaard het ministerie der posterijen voor zyn rekening te nemen, wat er op schynt te wyzen, dat men verwacht, dat deze voorstellen door de regeering ernstig overwogen zullen worden. Ook andere partyen hebben Zaterdag ver gaderd, zoo de Duitsche volksparty en de economische party. De Duitsche volksparty sloot zich een stemmig aan by de verklaring van haar leider Dlngeldey, die oa. zeide, dat de Duitsche volksparty een rtjkskabinet, gefor meerd op den grondslag der vroegere be- windvoering, niet kan steunen. De economische party eischt uitbreiding der regeering naar rechts, samenwerking van alle nationale krachten in Duitschland tot vorming eener regeeringsmeerderheid. NEDUpilC en overspannen, onrustig HEnWCUden slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstlllende en zenuw sterkende Glazen Buisje 75 et. BIJ Apoth. en Drog. de taxi-chauffeurs in Het is aldaar tot bloedige met boord, stichten, je er niet bü was! hier in dit schurkennest verzeild geraakt’” Hy jankte als een hond en kromde zien onder den druk van myn vingers. Hu vloekte in het Spaansch en dlschte zoo'n omslachtig verhaal op, dat ik er boe langer hoe meer van overtuigd werd, dat er geen woord van waar was. Volgens hem was een boodschap van de Saule aan den konfng d' oorzaak, dat hy in dezen hoek van het land was en in handen van de schurkenbenfl' was gevallen. Hy wist f~ mannen op een behooriyke manier te vervloeken en nü weidde uit over de kwellingen, die hy had moeten verduren, waardoor hy myn mede leden poogde op te wekken. Maar toen hy uit gebrek aan adem ophield, haatte ik hem nog eens zoo veel om zyn dwazen praat. Dansmuziek. LANGENBERG. 473 M. 6.25—7.20; 935 10.20; 10.2010 35 en 11.30 GramofoonpL 12.25—1.50 Orkestconcert 420—520 Orkestconcert 7.20 Orkestconcert 820 Muzikaal Literaire uitzending .zauberische Stunde". BRUSSEL. 508 en 338 M. 508 M 520 Orkestconcert 6.50 GramofoonpL 820 Orkestconcert 9.35 Orkestconcert door het Omroeporkest 338 M 5.20 Orkest concert 6 50 GramofoonpL 8.20 Orkest concert 10 20 Laatste berichten. PARIJS. „Radio Paris”. 1725 M. 8.05: 1250; 1.25 6 20 en 750 GramofoonpL 8 20 „La Bohème” van Pucclnl. In pauze berichten en tijdsein. KALUNDBORG. 1152 M. Orkestconcert 2.204.20 Orkest en Solis tenconcert 7.209.35 „Gurre” drama in 5 acten van H. Drachm an 9 501120 Mandolinconcert 11201130 Dans muziek. ZEESEN. 1635 M. 5 05—5 50 Berichten, ca. 6.006 50 GramofoonpL 9 55 en 1130 Berichten 11.20 GramofoonpL 12.15— —120 Berichten 120—2 20 GramofoonpL 2.20—3.50 Lezlnven 3.504.50 OriMt- ecncert 4 506.50 Lezingen, lessen eht 6.50 Concert door orvel en obllgaat-fc- strumenten 7 35 Drieeesprek 830 ,U»nn in de Tunn" Platduitsch hoorspel 935 Berichten en hierna Onerette-con- cert 10 50 „Die Nacht der Prominenten”, vroolijke avond ten bate der werklooze tooneel- en andere artisten. Geen staking der Japansche ope raties in Mandsjoerije Gisteren is het Japansche kabinet in ver gadering bijeen gekomen om te beraadsla gen over den politieken toestand. Aan de kablnetszltting werd deelgenomen door den chef van de Japansche generale staf en door den chef der admiraliteit. De Japansche Mi nister van Oorlog bracht verslag uit over den toestand in Mandsjoerije en verklaarde, dat op het oogenbllk de militaire operaties onder geen enkele omstandigheid gestaakt konden worden. Naar verluidt zou de Japansche regeering voornemens zyn, de besluiten van den Vol kenbond. hoe deze ook zouden uitvallen, af te wijzen. De Italfoansche Minister van Buitenland sche Zaken. Grandi. heeft eveneens een ult- noodiglng ontvangen cm een bezoek aan de Vereenigde Staten te brengen. Waarschyniyk zal Grandi nog in den loop van deze maand naar Washington vertrekken. Waarschynlijk vertrekt Grandi volgens een ander bericht pas op 7 November a.s. met de „Conté Gran de” die uit Napels zal vertrekken. Grandi zal door zijn echtgenoot* en door eenige hooge ambtenaren vergezeld worden. Waarschyniyk zal hy twee weken In Ver. Staten biyven. Ik wist zoo in het minst niet wie u was en u kwam zoo woest op my los.” „Dacht je soms, dat ik je als een lam metje zou behandelen? Je hebt met een soldaat te doen, Gospele, let dus wel op wat je zegt. Is de Saule hier?” .Neen.” Ik had een vaag vermoeden, dat hy loog: ik greep hem by zyn kraag en schreeuwde hem toe: .Niet hier! Onzin! Ik heb nog nooit ge- dat, als er ergens kwaad viel te Hoe ben j« De een of andere opdracht van je meester? I Vooruit, spreek man of je zult myn vingers aan je keel gewaar worden. Ben je een gevangene of doe je zaken met de schurken hier?” Hy keek my onderzoekend in het gezicht en zyn groene oogen hadden een heel listige uitdrukking toen hy haastig zeide: ,Jk ben een gevangene. Monsieur „Wat je zegt! Maar waarom probeerde Je dan de wacht te alarmeeren’ Ben je dan minder bang voor nen dan voor my?” ,Jk was vreeseiyk geschrokken. Monsieur, Naar meldt, aan het, Caputh een zeven pond picrine, dat in een krant verpakt was. De politie stelt thans alles in het werk om te achterhalen, van waar deze gevaariyke springstof afkomstig is. Zooals men zich zal herinneren is het plaatsje Caputh reeds eerder in verband met den treinaanslag by Jueterbog genoemd. Omtrent de sprlngstoffen-vondst by Ca puth wordt nog nader gemeld, dat een koopman, die in het bosch paddestoelen aan het zoeken was, tusschen de struiken een zak vond, dien hy opende. Hy ontdekte daarin, in krantenpapier gewikkeld, drie en dertig staafjes van 10 cM. lengte en een halven centimeter doorsnede. Daar hem de vondst verdacht voorkwam, nam hy de staafjes mee naar Potsdam en overhandigde ze aan de recherche. Deze zag terstond, dat het hier een zeer gevaar- UJke springstof, nameiyk plcrinezuur, be treft. De krant, waarin de staafjes verpakt wa ren, is een nummer van „Der Volkswllle”. die indertyd In Brandenburg door de UB D.P. werd uitgegeven. Het Duitsche en Engehch* rap port overhandigd. De leden van den Volkenbondsraad waren door óen raadspresident ultgenoodigd rap porten In te dienen over den toestand in het Verre Oosten. Zondagavond heeft staatsse cretaris von Bulow den Volkenbond telegra fisch het rapport van het Duitsche gezant schap te Peking doorgezonden. Volgens dit rapport, dat op mededeelingen gebaseerd is van het Duitsche consulaat te Moekden van 9 October, is hët aantal Japansche troepen niet veranderd. De Japansche troepen heb ben zich in den allerlaatsten tyd over het algemeen in hun legerplaatsen teruggetrok ken en zyn op vele plaatsen vervangen door Japansche gendarmerie en Chineesche poli tieagenten. Ter bestrijding der bandieten vinden dagelijks expedities plaats op Chl- neesch grondgebied. Verder kunnen dage lijks verkenningsvluchten geconstateerd wor den in het Westen van Janansche vliegtui gen. die naar van Japansche zijde gemeld wordt bommen zouden hebben geworpen, rood ra zy aangevallen werden. Tot dusverre heeft men echter door de verwoesting van alle communicatiemiddelen nog geen feiten kunnen vaststellen betreffende de gebeurte nissen te Tsjangtsjoen De Engelsche regeering heeft den alge- meenen secretaris eveneens een rapport doen toekomen van haar con.sul-generaal te Tien tsin. Deze deelt mede dat het universiteits gebouw te Tsjangtsjoen. waarin zich het hoofdkwartier bevindt van de provinciale regeering. door 12 Japansche vliegtuigen be stookt is met 30 tot 40 bommen. Volgens het rapport van een buitenlandsch ingenieur zou de locomotief van een trein zijn verwoest. 15 personen zouden zyn gewond en 5 gedood. De Engelsche minister van buitenland sche zaken. Lord Reading, en de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Briand, g”!len Maandagavond te Berlyn aankomen xoor de buitengewone zitting van den Vol kenbondsraad. De Japansche bombardeering van Klntschan (Taonan). Het Chineesche gezantschap te Berlyn heeft de officiaele bevestiging ontvangen van het bericht over den vliegeraanval op de stad Kintschau (Taonan) door de Ja panners. Volgens deze bevestiging hebben op 8 October Japansche militaire vliegtuigen boven het niet versterkte Kintschau. den aan de Pelping-Mukden-spoorweg gelegen voor- looplgen zetel van de regeering der Mands- Joerijsche provincies gevlogen, meer dan 40 bommen neergeworpen de stad met ma chinegeweren besch'’*“n. Onder de slacht offers van het bombardement bevindt zich een buitenlandsch professor aan de hooge- school voor verkeerswezen en techniek, die gedood werd. In de stad werd groote mate- rieele schade aangericht. 25. Heel ver weg, tien myien op zyn minst, bewoog zich een groote troepenmacht lang zaam voort over een slingerenden weg en liet dikke wolken stof achter. Anders was er niets dat de aandacht trok en de avond begon snel te vallen. Ik had dit alles in een enkele seconde opgemerkt en het groote doel, waar voor ik hier was gekomen, was my geen oogenbllk uit de gedachte gegaan. Iemand was my op deze trap voorgegaan, ik had geen visioen, geen denkbeeldig wezen ge volgd, want daar, in het stof van den vloer, onderscheidde ik voetstappen, maar het wa ren de voetstappen van een vrouw of van een kind. Zou de vluchteling dan Mademoi selle rijn? Deze gedachte gaf my nieuw leven. Ik weifelde niet langer, maar snelde roekeloos naar de dejir. Ineens bleef ik staan en drukte my behoedzaam tegen den muur voor dekking. Ik staarde naar een vreemd- Naar uit Sjanghai gemeld wordt, cirkelen Japansche vliegtuigen ook reeds boven het ter verkenning nabijheid van Op zyn reis naar Amerika zal de Fransche ministerpresident Lava] door een groot aan tal financieele deskundigen worden bege leid. Geen der voornaamste ambtenaren het departement van buitenlundsche zaken zal de reis meemaken, doch wel de rechts kundige adviseur van het ministerie van buitenlandsche zaken. Uit het feit, dat wel vertegenwoordigers van het ministerie van financiën, doch niet van de ministeries van buitenlandsche za ken oorlog en marine aan de besprekingen deelnemen, wordt algemeen de conclusie ge trokken dat Laval de besprekingen wil be perken tot de financieele vraagstukken en geen onderhandelingen zal voeren over po litieke problemen of over de ontwapenings- kwestle. Volgens Charbln zyn In Mandsjoerije kleine opstan den onder leiding van de communistische organisatie „Groot mes” uitgebroken. De regeering te Klnn heeft van het Japansche opperbevel verlof gekregen troepenafdeelin- gen tot den strijd tegen de communisten samen te trekken. Nieuw Chineesch protest te Genève De Chineesche regeering heeft zich Zon dagavond opnieuw met een dringend tele grafisch verzoek om hulp tot den Volken bondsraad gewend. In de nieuwe nota werd medegedeeld, dat Japansche vliegtuigen Za terdag het hoofdkwartier van de provinciale regeering van Mandsjoerije hebben gebom bardeerd. De toestand is buitengewoon *rn- tig. De Chineesche regeering verzoekt den Volkenbondsraad, onverwyld maatregelen te treffen voor het herstel van den vrede en terstond een Volkenbondscommissie van on derzoek naar Mandsjoerye te zenden. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft de nota onmiddeliyk telegrafisch ter kennis gebracht van alle mogendheden, die in den Raad vertegenwoordigd zijn, als mede van de Amerikaansche regeering. Ook te Genève acht men op het oogenbllk den toestand buitengewoon ernstig. Algemeen neemt men aan. dat Lord Reading, Briand en Grandi Dinsdag de zitting van den Vol kenbondsraad zullen bywonen. Men ver wacht ook, dat de Duitsche regeering vooraanstaand persoon naar Genè/e zenden, vermoedelyk den Staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken Von Bülow. DINSDAG 13 OCTOBER 1931 HUIZEN, 1875 M. UltaL K Jl.O.-attaen. dinK 8.00—9.15 en 10.00—1120 Gnmo- foonplaten 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor Perquln 12.00 Polltleber. 12.15—1.45 Concert KJt.O.-trlo oir. Lustenhouwer 1.45—2 00 GramofoonpL 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 GramofoonpL 330, Pauze 4.005 00 GramofoonpL 5,qq 6 20 Concert K R O -kunstensemble o.lv. P. Lustenhouwer 6.20 Cursus Bedryfscon- trole door P. v. Zwieten 6 457.10 Engel sche les door K. J. v. d. Sloot 7.10 Pas toor F. C. Beuckering: ..Kerkgang” 730 Polltleber. 7.45 Verbondskwartiertje 8.00 11.00 Uit de Gemeent. Markthal te Amers foort: Ccncert KR.O.-orkest o.l.v. J. Ger ritsen. Jo lm mink (mezzo-sopr.) en Fr. Bos hart (vleugel) 11.0011.30 Uit Bussum: Een half uurtje H. O. B. A. (Helpt onze Bussumsche Armen) 11.3012.00 Gramo foonpL Ca. 9.30 Vaz Dias HILVERSUM. "98 M. Uitsl. A.V.R.O- nitz. 8.0010 00 GramofoonpL 10.00 Mor genwijding 10.15 GramofoonpL 1030— 11.00 Mevr. L. M. Pierson: „De Itallaansche vrouw in haar huls” 11.0011.45 Solisten concert. Eugène Charmon (zang) en L. de Groot (piano) 11.45 GramofoonpL 12.00 2.00 Concert dcor kwartet o.l.v. A. Noote- boom 2.00 Pauze 2 30 GramofoonpL 3.00 Knlples door mevr. L de Leeuw—na Rees 4.00 Tweede Holiandsche middag. John Helden (viool) en Egbert Veen (plano) 4.30 Radio-Klnderkoorzang oJ.v. J. Hamel 5.007 00 Concert door de Stafmuziek na het 5e R- I. te Amersfoort oJ.v. J. R. v. d. Glas 7.00 Gramofoopl. 730 Praatje door Fred Fry over de as. Engelsche taal lessen -t- 7.40 Vervolg GramofoonpL 8.06 Opera „De Ijzervreter”, muzikale burleske In 1 bedrijf van L. Roberts. Muziek van J„ Offenbach. Muzikale leiding N. Treep 9.00 GramofoonpL 9.3011.00 Concert door het Omroeporkest o.l.v. N. Treep 11.00—12.00 Aansluiting met de ..House of Lords” te Dea Haas. Concert door het „Ismonde Ensemble”. DA VENTRY. 1554 M. 10 36 Morgenwy- dng 10.50 Tydsein, berichten 1135 Huishoudeiyk praatje 11.20 voor Huis vrouwen 12 20 Orgelconcert door Edward O'Henry 1.20 Licht orkestconcert 2.10 Berichten 2.25 Uitzending voor scholen 4.50 Concert door orkest 5 35 Klnderuur 6.20 Berichten 6.50 Piano-reelta] 7.00 Fransche causerie 7.40 Orkestcon- cert 8.50 Lezing 9209.35 Berichten 9.40 „Peep-Bo-hemla” radio-revue van C. Seyler 10 40 Zang 10.55—1220 Japan aan den Volkenbond De Japansche regeering heeft telegrafisch den eecretarts-generaal van den Volken bond den Inhoud gezonden van de nota, die zij de Chineesche Nankingregeering heeft doen toekomen. Volgens deze nota Is het Mandsjoerijsche conflict alleen een gevolg van de anti-Japansche beweging in provocatorische vormen had en die de Japansche troepen had maatregelen tot rechtma tige verdediging te nemen. De Japansche regeering heeft in den laatsten tyd de grootste tolerantie en het grootste geduld getoond. Zij moet echter vaststellen, dat de Nota van ultimatieven aard van China aan Japan. Zaterdagmiddag werd door het Volken- bondssecretariaat de ontvangst gemeld van een nieuwe nota van de Chineesche regee ring. waaruit op te maken is, dat de toe stand in Mantsjoerije een steeds dreigender aanzien neemt. De nota behelst de elschen. die de Chineesche regeering aan de Japan sche stelt en die byna bet karakter van een ultimatum hebben. In de nota wordt erop gewezen, dat den 6en October aan de Japansche regeering de ^benoeming was medegedeeld van Chineesche vertegenwoordigers, die de plaatsen zouden ovei nemen welke Japan ingevolge het be- sluit van den Volkenbondsraad van 30 Sep tember moest ontruimen. Tevens werd de Japansche regeering verzocht om den leger- au tori te! ten in Mantsjoerije de daartoe vereischte aanwyzineefi te geven. Daarop heeft Japan tot nog toe niet geantwoord. De Chineesche regeering heeft daarop haar gezant te Tokio opdracht gegeven een tweede nota te overhandigen met de mede deeling, dat zy sterk op de ontruiming van Mantsjoerysch gebied aandrong, omdat de Chineesche regeering harerzijds de verplich ting on rich genomen had voor de veiligheid van leven en eigendom van de Japanscne onderdanen te zorgen In die steden, waaruit de Japansche troepen zouden worden te ruggetrokken. Ook op die tweede nota werd nog geen antwoord ontvangen. De Chineesche regeering heeft op den 9en October haar gezant in Tokio opdracht ge geven om de Japansche regeering de volgen de elschen over te brengen: le. dat de Japansche regeering direct mededeeling moet doen welke plaatsen In den loop der week ontruimd zullen zyn; 2e. dat nog In den loop van den dag tele grafische wders aan de militaire autoriteiten in Mantsjoerije verzonden worden, opdat China direct de ontruimde gebieden kan bezetten. De Chineesche regeering deelt verder mede dat zy den inhoud van deze elschen aan alle leden van den Volkenbond en ook aan de de Vereenigde Staten heeft het kereltje, vrooiyk opgetooid, in de anti chambre van den kontag in Versailles gezien, deftig op en neer stappend, boos dat hy niet onmiddeliyk werd toegelaten, en den spot drijvend met de wacht, die hem den toe gang wilde beletten. En toen de gordynen werden ter zy geschoven, was dit duivelsge- broed. dat niet kon nalaten aan de hem tegenhoudende bedienden een paar woorden van minachting over zyn mismaakten schou der toe te schreeuwen, het eerst van allen den drempel overgegaan. Ik herinner my nog dat Ik. geërgerd over de onbeschaamd heid van den kerel en huiverend van zyn afschuweiyk voorkomen, iemand vroeg wie hy was en toen werd my met een veelbe- teekenend schouderophalen fluisterend ge antwoord: „De privé-bode van de Saule. Monsieur, een product van de hel, in Spanje opgepikt, zoo vertelt men; maar wat zal men er van zeggen? Is de hertog niet de beste vriend van den konlng?" En nu zag ik den dwerg hier, zeker be last met de een of andere zending van zyn schurkachtlgen meester. Maar welk belang kon de Saule hebben in deze ruïnen van Rolsel dit rendez-vous voor zoovers, de on tevredenen, die er naar streefden Frankrijk in bet ongeluk te storten en samenzwerin gen tegen zyn konlng op touw te zetten? Zou hy dan met deze schurken heulen en aldus dubbel spel spelen, zyn eer verknopend voor den buit der misdaad? Parbleu! Niet dat de kerel er my te goed voor leek na alles wat Ik van hem had hoeren vertellen. Maar De toestand in bet gebied van Cordoba is zienderoogen slechter geworden. Meer dan duizend door communisten gelelde land arbeiders terroriseeren over een gebied van veertig vierkante K.M. alle bewoners en grondbezitters, zy verwoesten de haardste den. vernielen de goederen en sparen zelfs het vee niet, waarvan zy de pooten breken. De regeering houdt troepen met artillerie gereed, om de onlusten te onderdrukken. Militaire vliegtuigen cirkelen voortdurend boven hte opstandige gebied. Te Cordoba zelf werden pogingen in het werk gesteld, om kerken en kloosters in brand te steken, hetgeen echter door de politie kon worden verhinderd. Te Melilla zyn staking gegaan, botsingen gekomen met onderkruipers, waarbij één doode en talrijke gewonden vie len.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2