ONS BLAD HET WERELDRAADSEL a i pHywfe n r h tl* r" r L._z EN DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 240 DINSDAG 13 OCTOBER 1931 f 3000 f40 VOORNAAMSTE NIEUWS Bedenkelijk DE WERKLOOSHEID B EN •i 1_L -L X»L ootTKrmyK. Tafelmessen Friedrich Herder De werkloosheid A D Staking bij de N. S. F. Të.o 4 aA* regel GRAFIEKEN EN CIJFERS - GROEI DER WERKLOOSHEID OVER DE WERELD OVER VERSCHILLENDE LANDEN EN BEDRIJVEN Het vasthouden aan den gouden standaard De trein-aahslag bij Bia Torbagy Liefdesdrama te Amsterdam c 3 tö J. F- Haan, JOH. LAÜWERS AAKGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OHGEVAL T1CH Opheffing van den gouden standaard in Finland De man is 29 eu de nww M r NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 1930 bUna 34 millioen ruiden. Kritiek op Schacht» rede financiën. X x 14» hèd (Stand op 31 Maart 1931) tot 9 pet. verhoogt Disconto-rente In pCt» van Land o vee, Naar verlaging der kostprijzen Ondoelmatig geacht Bemiddeling initiatief der Regeering het van aanbidder DE WERKLOOSHEID OVER Bedrijf 150 meisjes leggen het werk neer Geheel wl. Gedeelt. Gedeelt. Geheel 43-605 a6?8 7-x (Annuaire JU. Algemeene vergadering K- K. landbeuwbe- drijfsraad. Jscta. Deur- ■UREAVl Teietoon: van de tot arbeid ge schikte ar beiders Moeilijkheden op de Viadunarkt te Bot terdam. De toestand In het Verre Oosten steeds ernstiger. bij verlies ven 'a onderen Tinner te zichzelf tl* an en en iel int turen, Baten- rman- 1.3 0.2 0.5 1.4 3. ia.i 29 34.4 34.4. 4.7 75 13. 6.1 6.6 03 ISA 10.5 73 11.8 13 14.7 0.8 83 A3 26.1 7.8 Maandag is besloten tot onheffl den gouden standaard in Finland. Tegelijkertijd werd besloten, a^ri bepalingen af te kondigen, waarbij Daling Tan den boterprUs in deskundige kringen onvermijdelijk geacht. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.38. Rx. rwaar- v. d. sties) 43-3 1-4 X3-5 24-7 45-3 28.5 37-4 15.3 20.0 VERDEELING DER WERKLOOSHEID OVER DE LANDEN 6-7 X9-5 17.6 0-4 Nations In milii- oenen 32.0 3-7 9.6 6.2 vin de bevol- kinh 3-3 7-8 BEDRIJFSGROEP Aardewerkindustrle enz. Diamantindustrie Drukkersbedrüven enz. Bouwbedrijven enz. Houtbewerking enz. Kledingindustrie Lederindustrie Steenkolenmijnen Metaalindustrie, scheepsbouw Textielnijverheid Voedings- en genoten. bedrijven 3.7 w.o. tabak- en sigarenindustrie 4.7 Landbouwbedrijven, veenderij Vlsscherij Handelreizigers Verkeerswezen Handels- en Kant.bedlenden Toonkunstenaars Overige groepen heb- Zjjn ABONNEMENTSPRIJS) peg kwartaal, toot Alkmaar «*- Voor buiten Alkmaar f 235 Mot Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger 5b ea leiden firma stoor- rdam. H. F. emer- Cur. nistraa. Mr.Jt met ’•794 me: •794. •794. ‘•794. •794. '-794. '•794, '•794. '•794. nos. recall T T“ Arn- H. J. nhem. t 566. H. H. Nijega Mi. P. C. rdam. r. Th. rdam. Sion- icker- 7ijen. Prim schier. 1 straat Mr. 4.90 7-50 2.70 0.07 0.02 0.12 0.08 0.03 0.07 I.IO 0.34 0.40 0.03 0.30 0.12 O.OI 0.05 O.I2 O.2I O.OI 7-7 6.1 5-5 0.2 0.6 i-5 i-3 1.0 2.0 a-7 5» 2.8 0.4 0.9 1-4 0.1 0.2 3-3 0.6 15.1 14.0 12.1 o-3 1.2 3- 5 4- 4 3- o 2.4 4- 8 5.6 9-2 6.2 o-7 1.8 3.0 kelier, Ikoea. arden. Rx. [r;W. Duitschland Ver. Staten Engeland Frankrijk Zwitserland België Nederland Zweden Noorwegen Denemarken Italië Oostenrijk Tschecho Slow. Finland randst. Polen Hongarijë Yougo Slavië Roemenië Canada Australië Nieuw-Zeelad... gem. Cur. ers en Uedijk Mr. ar der, Mr. imam Oostenrijk in absolute cijfers Overleg tusschen Regeering en Gemeenten Maandagmorgen is bij de Nederlandsche Sein toestellenf a bliek te Hilversum een sta king uitgebroken onder 150 fabrieksmeisjes. Het conflict is ontstaan, omdat de meisjes niet accoord gaan met de nieuwe tarieven, waardoor de loonen met 10 pet. werden verminderd en de werkzaamheden vermeer derd werden. Barometerstand 9 uur un.: 737. stilstand. PATGLOF 8 - ALKMAAR Chauffeur lost schoten op zijn vroegere verloofde en verwondt ook zichzelf EBTENTIEPBUSl IK/ 135: elke regel LA1WB pei-TEfg"/ 8-7 4e eerste pagina; voor de I pagina’s 038. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bjj vooruitbetaling per plaatsing 0.80 per advertentie van 5 regels; Iedere regel meer 0.13 Naar het „Vad." verneemt, is van de re geering het initiatief uitgegaan, om de cen trale organisaties van werkgevers en werk nemers bijeen te brengen, teneinde het zoo mogelük over een verlaging der kostprijzen eens te worden. Deze besprekingen zijn gis teren begonnen. 17.529 97-937 16.922 3-093 I93O/3X, blx.,61/63) Juni *30 Juni *31 58.2 58.2 2.8 4.7 3.8 5.6 13 0.3 5.9 4.7 Met de tijdelijke werkloosheidsver- mindering In verband met seizoen-ar beid moeten wij ook rekening houden, wanneer wij op grafiek B, zoowel voor Deze cijfers zijn te treuriger nu be trekking hebben op den werkloosheMs- stand op 1 Juli, midden in de gunstigste periode van het jaar dus. We willen onze sombere kroniek hier mede besluiten. In een volgend artikel zullen wij eens zien, welk een strubbeling de krisis In den wereldhandel teweeg gebracht heeft. lende de re geering wordt gemachtigd, de Bank tot een zekeren datum te ontheffen van haar plicht, goud te verstrekken bij aanbieding van bank biljetten. De dlscontorente is verhoogd tot 9 pet. De valutahandel is weer toegestaan. Het gevolg hiervan was. dat alle deviezen met ongeveer 25 pet. opliepen. Duitschland, als voor Engeland, Frank rijk en Oostenrijk, de lijn, welke den loop der werkloosheid aangeeft, na 31 Maart eenigszlns zien dalen; leder deskundige neemt aan, dat spoedig al lerwegen weer de hoogte van 31 Maart bereikt en overschreden zal worden, voorzoover dit hier en daar al niet reeds het geval is. Er is geen ontkomen aan: Ook schuldig aan den aan slag b(j Jüterbog De verdenking, welke tegen den koopman Silvester Matuschka is gerezen, dat hij deel heeft genomen aan den spoorwegaanslag bij Jüterbog wordt nog versterkt door het feit, dat hij te Weenen op 30 Juli tien kilogram ecrasiet, honderd slaghoedjes en honderd lonten heeft gekocht. Vooral draagt hiertoe de omstandigheid bij, dat bü den aanslag bij Jüterbog explosies zijn geconstateerd, zooals zü zich bij gebruik van deze spring stoffen voordoen. Matuschka geeft toe, meermalen te Ber lijn geweest te zijn. Voor het feit, dat hij gedurende den tijd van 5 tot 11 Augustus uit zijn woning aan de Hofgasse te Weenen verdwenen was, heeft hij nog steeds geen verklaring kunnen geven. Het verhoor van de vrouwelijke getuigen, in wier winkel hü dien tijd van den zesden tot den achtsten Augustus de voor den aan slag bij Jüterbog gebruikte partij acbeUe- draad heeft gekocht, is voortgezet. Met volkomen zekerheid hebben zü Ma tuschka niet ais den kooper kunnen her- Alk sbonné's op dit blad zijn ingevolge de versekeringsvoorwsarden f 9000 - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f Vrn bij een ongeval met f OEfl bij verlies van een hand ff IOC bij verlies van een f Efl bij een breuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen1 «JWVV. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen 1^8 WW.- doodelijken afloop XUU.” een voet of een oog I KW.- duim of wijsvinger been of arm De Pruisische minister van Höpker-Aschoff, is afgetreden. Het Eeregereehtshof voor journalisten ge- ïnstalleerd. ons eigen zienderoogen omlaag met de industrie en Hoe dat wagen schrikken. de VERSCHILLENDE BEDRIJVEN (Toestand van 1 Januari 1931) Duitschland Engeland België In Percenten Totaal Mooraanslag van een Amaterdamschen chauffeur op rijn vroegere meisje^, de man verwondt ook richself. Geven wij ten slotte nog een over zichtje van de werkloosheid over ver schillende bedrijven In enkele landen. Een vluchtige bestudeering van staatje D doet zien, dat in Duitschland het bouwbedrijf, in Engeland de metaalbe werking, in België en In Oostenrijk even eens het bouwbedrijf het ergst wordt ge teisterd. In Duitschland is het trouwens bijna over heel de linie gruwelijk, zoowel In de geheele als in de gedeeltelijke werkloos heid. En Engeland blijft al niet veel achter. Voor Nederland is het hleronder- staande staatje van belang, aanduiden de de werkloosheidspercentages over verschillende bedrijfsgroepen: de Hjn zal in dezen winter steller en hooger stijgen dan het vorig jaar. Wordt er in Duitschland alléén al de zen winter niet gerekend op 7 11 8 mil- lloen werkloozen? Zien wij den toestand in land: hoe gaat het hier naar stijgt hier dïts de werkloosheid? Stond ons werkloosheidspercentage op 30 Juni 1930 op 4.3 op 30 Juni van dit Jaar was reeds een percentage van 9.3 bereikt! En nu is Nederland er nog lang niet het ergst aan toe! Matuschka legt een gedeeltelijke bekente nis af betreffende het spoorwegongeluk bU Bia Torbagy. frs. •000, t frs. 8 en lende 1.880k i-4i0k ’•701, 7-5OI, 5-001, 1.80!, l-8oi, >•001, l-roi, >■301, >•901, '•901, i-aox. Gedeeltelijke bekentenis van Matuschka Metaalbewerking lagen- Constr..... Textielbedrijven Bouwbedrijf Houtbedrijf Mijnen mindering der werkloosheid veroorzaakt hebben, als de nieuwere statistieken verschijnen, waarin behalve het einde van den seizoen-arbeid ook de nog steeds verscherpte Industrleele krisis tot uitdrukking komt, dan zullen we wij wel te voorspellen Welken omvang heeft thans de werk loosheid over de wereld aangenomen? Vooraf zij er op gewezen, dat de hler- ondêr gegeven cijfers natuurlijk niet tot op den dag „bij” kunnen zijn en dat de opgaven uit onderscheidene bronnen nog wel eens verschillen vertoonen: men kan maar niet steeds alle gegevens iNkomen, welke men zou wenschen en het ia ook niet steeds to achterhalen, wélke werkloozen geheel èn gedeel telijk werkloozen? georganiseerde werk loozen? enz. bedoeld worden. Maar zóó Juist en zóó „bij” zijn onze cijfers in ieder geval toch wel, dat zij een ontstellenden indruk geven van den omvang, welken de ramp der werk loosheid over heel de wereld en In de verschillende landen reeds heeft aan genomen, reeds had aangenomen, maanden geleden. Grafiek A toont in kolommetjes de enorme stijging der werkloosheid sinds 1 Januari 1929; de cijfers vóór aan den rand beteekenen: millioenen, en zoo zien wij per kwartaal de werkloosheid groeleta van 8, 7H, 11, 12, 12jf, 15, 19 tot 22 millioen! Voor de verbreiding van de werkloos heid over verschillende landen zie men in t bijzonder nog staat C. En zoo was het op 31 Maart van dit Jaar. We weten echter allen, dat sinds dien datum de factoren, welke de werkloos heid veroorzaken, nog veel verergerd *Un; de seizoen-arbeid kan gedurende den zomer een vanzelfsprekende ver in Zuid-Frankrijk rijn bjj een botainc tnaaclien twee vliegtuigen vier vlieten om gekomen. Het Grontngache bioscoopconfllct geëin digd, Vrijdag M. worden de bioscopen weder om geopend. Men moet misschien aan den lijve ge voeld hebben, wat het zeggen wil, als kostwinner werkloos te zijn, om eenigs- gjku te kunnen Mvroeden de ontzet tende tragiek, welke er schuilt in de koele grafieken en onaandoenlijke cij- fer-reeksen, die hieronder volgen. De werkloosheid, dat is ten slotte de pijnlij kste vorm, waarin de wereld- krisls zich aan ons openbaart. In de werkloosheid wordt de wereld- ellende in laatste instantie uitgeleefd: het zijn de werkloozen, die met hun geestelijke en lichamelijke smarten de wereldkrisis heel duur betalen en ten koste van wier leed voor een groot deel de krisis uitziekt. O zeker, ook elders wordt veel krisis- leed uitgestaan, vopral misschien in angst voor wat de toekomst brengen zal, maar de werklooke arbeider is over *t algemeen de armoede het meest nabij werkloozen-ondersteuning kan nog ge durende eenigen tijd de inzinking ver tragen, maar al te spoedig nadert echter het oogenblik, waarop een gang naar armbestuur of maatschappelijk hulpbetoon niet langer uitgesteld kan worden. En zoo n gang is gelukkig, dat onze arbeiders dit over *t algemeen nog zoo aanvoelen ontzettend zwaar. Onnoodig intusschen te zeggen, dat wij hier de bona fide werkloozen op het oog hebben. Met Rusland, Zuid- en Midden-Amerika en Zuid-Afrika samen: 27 millioen werkloozen. (F. Fried in „Die Tat.” Mei 1931 blz. 86) 20.3 65^ 45-4 9-9 Statistique de la Sodété des HOF ALKMAAR Administratie Na. 433 Redactie Nu. «33 De Raad van Beheer van de Bank voor Internationale Betalingen heeft Maandag middag zijn beraadslagingen beëindigd. Ge ruime Hjd werd in beslag genomen door de besprekingen inzake den algemeenen toestand der valuta, waarbij ook gewezen werd op de ongunstige uitwerking van de Noodverordeningen inzake de deviezen. Om te vermijden, dat door verdere deviezenbe perkingen den geheelen handel langzamer hand zou worden lamgeslagen, werd de di rectie der Bank door den Raad van Beheer gemachtigd de vertegenwoordigers van de centrale banken, welke dergelijke verorde ningen hebben uitgevaardigd, uit te noodi- gen tot een conferentie te Bazel. De kwestie van handhaving van den gou den standaard werd eveneens uitvoerig be sproken. De meerderheid van den Raad achtte het vasthouden van den gouden standaard, met het oog op de ongezonde goudopeenhoopingen in bet bijzonder in Frankrijk, Zwitserland en Holland, ondoel matig, daar het leidt tot «en verkleining van de credietbasis. De Raad sprak zich uit voor het gouddeviezenvaluta-stelaH, In het „Amsterdamsen Studenten Week blad" van 3 October j.l. propageert iemand, die zich „Dr." noemt, niets minder dan homosexualltelt De termen, waarin hij deze zonde verde digt en die wij uit respect voor onze lezers hier niet zullen afdrukken, teekent den schrijver ten voeten uit, maar en dit te nog erger het feit, dat deze openlijke pro paganda mogelijk te, kenmerkt een mentali teit In de Amsterdamsche studentenwereld, die ontstelt. Benige jaren geleden heeft het Eulenburg- schandaal In Duitschland, dat in hoofdzaak dezelfde gruwelijke en walgelijk tegennatuur- Hjke zonde betrof, de geheele weldenkende beschaafde wereld met afgrijzen vervuld, maar daar schaamden de bedrijvers zich ten minste nog, hun perversiteit voor de oogen der menschen te etaleeren. In de Amster damsche Studentenwereld te het bijlkbaar zoo ver, dat men er zich vrijelijk op mag beroemen een walgelijk dnzedelljk mensch te zijn! Wat te zeggen van de redactie van een orgaan, waarin, de hemel betere ’t. volgens de mededeellng op de titelpagina ook twee jonge meisjes zitten, wat te zeggen van een redactie, die een dergelijken medewerker aan het woord laat? Wat te zeggen van den Senaat van een UnJversiteit, die niet in staat is dergelüke excessen te voorkomen! In wat zouden wij moeten zeggen van een lüctor magnificus, die zulken karakterbeder- vers den toegang tot de studentenwereld niet onmogelijk zou maken? Want het te geen kleinigheid, waar het om gaat. Dit Amsterdamsch Studenten Weekblad te het offtcieele orgaan van het Amsterdamsch Studenten Corps. Het wordt ook den eerste jaarsstudenten thuis gestuurd. Welnu, daar zijn onder deze eerstejaars studenten, Godlof, nog Jongens en meisjes, die uit fatsoenlijke huisgezinnen komen; daar zijn onder die studenten nog jongens en meisjes, die van de in dit weekblad aan- geprezen zonde slechts den naam kennen en mtechien zelfs niet eens; in alle geval zjjn bijna honderd procent van de jeugdige stu denten met een heiligen afschuw voor homo- sexuallteit vervuld. Wij zouden het onderwijs, dat op oase openbare lycea en gymnasia gegeven wordt, onrecht aandoen als wjj anders durfden ver onderstellen. Het eerste nummer nu, dat de studenten van het studentenorgaan ontvangen, «telt het bedrijven van die sonde als de natuur lijkste zaak der wereld voor. In naam van de beklagenswaardige ouders, die hun met zorg opgevoede jongens en meisjes van achttien, negentien Jaar aan de universiteit alstaan, in naam van de volks gezondheid en volkskracht afgezien nog van de godsdienstige overwegingen, protesteeren wij daartegen. Het bestuur der Universiteit, het gemeen- >tebestuur van Amsterdam, de Minister van Onderwijs, ja zelfs de Minister van Justitie hebben hier alle reden om in te grijpen. Ook zelfs de Minister van Justitie, want het be drijven van die zonde met minderjarigen is in ons strafwetboek nog altijd strafbaar ge steld en een veroordeeling uit dien hoofde geldt als zeer onteerend. Naar uit Den Haag aan „De Grondwet" wordt gemeld, zal op 17 October as. in hotel De Twee Steden" aldaar, een vergadering worden gehouden, waarnaar iedere provin ciale afdeellng der Vereeniglng van Neder landsche Gemeenten vijf k zes personen af- vaardigt. Deze vergadering heeft ten doel een ern stige poging te ondernemen om de regeering te overtuigen van de noodzakelijkheid, dat er in het leven dient te worden geroepen een instantie, welke het gemeentelijk ele ment op voldoende wijze vertegenwoordigt. Deze Instantie zou met de regeering of met de door haar aan te wijsen competente or ganen regelmatig overleg hebben te plegen over vragen, die zich bij het treffen van maatregelen ter bestrijding van de werkloos heid en haar gevolgen voordoen en zich ook verder in verschillend opzicht kunnen voordoen speciaal ten aanzien van de heer- schende en komende werkloosheid en daar uit voortvloeiende gevolgen. De bijeenkomst staat onder leiding van een commissie, waarin de navolgende heeren zitting hebben: De Bordes, burgemeester van Bussum. voorzitter; W. Drees, wethou der te Den Haag; mi. J. Gerritsz. wethou der te Haarlem; A. Jonkbloedt. burgemees ter van Vries; F. L. D. Nivard, wethouder te Rotterdam; mr F. L. O. Z. N. Vonk de Both burgemeester te Tilburg, en Jonker, directeur der Vereeniglng van Nederland sche Gemeenten. Samenzwering tegen president Uriburw van Argentinië verijdeld. Beiden vrjj zwaar gewond Gisteravond heeft zich in de St. Willl- brordusstraat te Amsterdam een ernstig drama af gespeeld. Tusschen kwart over 7 en half 8 weer klonk in deze nauwe donkere straat, welke op den Amsteldljk uitloopt, het korte, scherpe geluid van een aantal schoten. Spoedig bleek, dat deze gelost waren in de portiek van een tegenover de R. K. kerk gelegen perceel. Bewoners van de in dit perceel gevestigde woningen en eenige voor bijgangers, die door dit lawaai hevig ge schrokken waren, vonden ter plaatse het lichaam van een jongen man. die door een schot in het hoofd bleek getroffen te zjjn. Een revolver lag op eenige meters afstand op den openbaren weg Vrijwel tegelijkertijd werd eenige meters voorbij het portiek op de straat een jonge vrouw gevonden, die eveneens zeer ernstig door revolverschoten was gewond. Onmiddellijk werd de polltie van het bureau Pieter Aertsstraat gewaarschuwd welke op haar beurt de O. O. en O. D. van het voorgevallene in kennis stelde. Beide ge wonden werden naar het Wilhelminagast- hute cwergebracht. De man had, zooals gemeld, een schot in het hoofd, de vrouw was door niet minder dan 5 schoten getroffen, waarvan 4 in de borst en een in den rug. Ondanks zijn ern stige verwondingen te de man nog in st^at geweest de toedracht van bet gebeurde aan de politie te verklaren, waarbij te gebleken, dat hü, na eenige schoten op de vrouw hebben gelost, het wapen tegen heeft gekeerd. Het betreft hier een wraakneming den kant van den man op het meisje, dat na zich eerst eenige toenadering te hebben laten welgevallen zich van haar afkeerde. Het feit dat de dader, die chauffeur van beroep te. een geladen revolver by zich droeg wijst er op, dat hjj door de afwijzende houding van de vrouw, die buffetjuffrouw te in een bar in de Govert Fllnckstraat, van plan was een wanhoopsdaad te begaan. Vermoedelijk heeft hij haar opgezocht en haar bewogen een eind met hem te gaan wandelen om daarna, na begrepen te heb ben dat zij niets meer met hem te doen wilde hebben, zijn daad te volvoeren. De vrouw heeft zich, nadat de schoten op haar gelost waren, nog eenige meten voortgesleept en te toen in elkaar gezakt. Bij informatie naar den toestand van beide slachtoffers vernamen vrij, dat dia van den man het ernstigst is. Er sou echter voor belden geen direct levensgevaar beetaan, De aanwljringen tegen Matuschka Vier aanwijzingen hebben de verdenking tegen Matuschka versterkt. Ten eerste was gebleken, dat hij het ecra siet, dat hij toegeeft te hebben in zjjn be zit gehad, niet heeft gebruikt voor het om verhalen van een schoorsteen, gelijk hij had voorgegeven. Trouwens, van de explo- siestoffen in slechts een klein gedeelte te ruggevonden. Waar de rest gebleven te. staat niet vast. In een sportbroek van Matuschka vond men de zakken geel verkleurd. Ma tuschka verklaarde dit aldus, dat hij zijn handen, toen rij dropen van permanganaat. In de sakken had gestoken. De scheikun digen ontkenden de mogelijkheid daarvan en hielden vol. dat de vlekken alleen van eenuteb afkomstig konden zijn. Matuschka gaf toen eindelijk toe, patronen in die zak ken te hebben gehad en de broek op zijn reis van Boedapest naar Bia Torbagy te hebben gedragen. Ofschoon Matuschka beweert, zelf in den trein, welken het ongeluk trof, te hebben ge zeten, en zelfs den naam noemt van een man, die met hem in dezelfde coupé zou hebben gezeten, en hem een paar minuten voor de ramp vuur zou hebben aangebo den. te de politie overtuigd, dat hij te Bia Torbagy uit een vorlgen trein te gestapt om daar de helsche machine op het viaduct te plaatsen. Na de ontploffing zou de man naderbij zijn geslopen en hebben gedaan of hij be wusteloos was. Matuschka’» advocaat te overtuigd van de onschuld van rijn cliënt en zoekt thans den man. Matt genaamd, op wten Matuschka zich beroept, en die bij de ramp evenmin als hij werd gedood. Ten derde heeft Matuschka geen alibi kunnen verstrekken voor den tijd van 11 tot 15 Augustus, waarbinnen de aanslag van Juterborg is gepleegd. Te Weenen vertoefde hü In elk geval niet. Ten slotte waren bü Anzbach stukken rail met schroeven aan het spoor bevestigd. Dergelüke stukken en schroeven heeft men gevonden in Matusch- ka’s fabriek te Tattendorf. Bü Anzbach be zit Matuschka bovendien een kleine villa. Het onderzoek der grafologen is nog slechts oppervlakkig geweest. Zü hebben dan ook nog maar één gelükents kunnen constate eren tusschen het schrift van Ma- ’TUMlIKtesen dat van den schrijver van het t na den aanslag van Bia Torbagy gevonden. Ook te de ecrasietbom. Sylvester Matuschka, die, verdacht van het plegen van den aanslag bü Bia Torbagy, gearresteerd was, heeft thans een gedeel telijke bekentente afgelegd. HU heeft n.l. verklaard, de springstof aan een onbekend persoon gegeven te hebben. Als bijzonderheden weet het .Jlbd.” nog mede te deelen. dat Matuschka na grondig verhoor heeft toegegeven, dat hü aan twee mannen ecrasiet heeft gegeven, om daarmede een trein in de lucht te laten vliegen. De namen dezer beide mannen heeft hü aan de politie medegedeeld, doch voorloopig worden ze geheim gehouden, ten einde het verdere onderzoek te vergemak kelijken. Voorts heeft Matuschka verklaard, op het oogenblik, dat de aanslag werd gepleegd, in den D-trein, bü Jüterbog, bü Berlün, te hebben vertoefd, en ook zich in den laat- sten wagon van den D-trein, die bü Bio Torbagy, in Hongarije, werd opgeblazen, te hebben bevonden. Deze wagon te naar men weet niet van den spoordük naar be neden gestort, en Matuschka verklaart dien tengevolge slechts licht in het gelaat te zün gekwetst. Matuschka ontkent ten stelligste bü den aanslag op den D-trein van Weenen naar Passau (Duitschland) die in het voor jaar van dit jaar werd gepleegd betrok ken te zün geweest. De mededeelingen van Matuschka ben een verwarden indruk gemaakt, vrouw, die vandaag van Weenen naar Boe dapest reisde, om door de Hongaarsche autoriteiten in verhoor te worden genomen, heeft in den trein getracht zelfmoord te plegen, welke poging op het laatste oogen blik kon worden verijdeld. briefje, aldaar - dien men daar heeft gevonden, van hetzelfde maaksel als die van Jüterbog, terwül einde- lük In de fabriek te Tattendorf leidlng- draad te gevonden, dat zeer veel gelükents vertoont met dat van Bia Torbagy. Matuschka te gewezen officier bü de genie. Toen hü in 1919 huwde, trachtte hü zich op alle mogelüke manieren een bestaan te verschaffen. Hü begon een winkeltje in groenten en trachtte naderhand door het sjacheren In huizen aan geld te komen. Zijn huizen-speculatie te Weenen mislukte ech ter en zün zenuwen waren daardoor zoo in de war. dat hü. volgens verklaring van zün vrouw, dagenlang geen woord sprak. Onder- tusachen betwüfelt men thans te Boeda pest of. Indien Inderdaad wordt uitgemaakt dat M. de dader te, men hem zal kunnen veroordeelen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1