Kos PROVINCIAAL NIEUWS Rijk 4 HOOGKARSPEL OUDE NIEDORP ZWAAGD1JK ANNA PAULOWNA SCHAGERBRUG HEILOO DEN HELDER MEDEMBLIK ASSENDELFT OBDAM HEER-HUGOWAARD *T ZAND HEEMSKERK EGMOND AAN DEN HOEF URSEM EGMOND-BINNEN ANNA PAULOWNA SCHAGEN LIMMEN GEMEENTERAAD 18, boven Rlka Red N. H Crt. vet; meer zoo- voor van met Mutatie den werden benoemd de heeren Eere-< op Besloten bekend in Van zeker uit het moeders I werk te wijden. De eerste aanvallen zijn voor maar het net kunnen zU nog EEN BELANGRIJKE DAG door den penningmeester Op 1 het vorig jaar bedroeg het Bijgekomen zijn 29 leden en Leveringen De levering van de gedu rende de tweede helft van deze maand voor de Kon. Landmacht benoodigde boter is op gedragen aan de N. V. Margarinefabriek „De Valk” te Wees? ge in Melkprijs. Door den vereenlgden straat, melkhandel is de prijs met ingang van 12 dezer van de volle straatmelk op 10 cent per liter gesteld. „Na lijden KG. 286 Het K. Vol H. Ex< woord dagen ven va Naai Vos ge nenlar ge geg werklo aan van h< Vooi betaal< f 34.00 arbeid Dooi taald wijl I» kosten ning. betaal) door Tota overhe Ter dat eei bestaal terschi gevoer laste t werker de art is in Hetgee kerde zenkas staand Vacature Bij een herhaalde oproeping in de vacature voor Hoofd van de Open bare Lagere School, alhier, hebben zich als nog zeven sollicitanten aangemeld. ..Wet ..gelillt ,«en ti „bunn) ,,lijkhe „wij ^geme< „wijl 1 >en z er- 142 Giste stuur 1 boden installs In d Steden den bi Bosch aanwez Westen sous-ch meestei On de zich de gerecht van ve De t een re< hooge i aan zij onkreul De h Interna heeft zegd. Nairn Sameni de hee belang men wei Na a tenland de sta< Hotel van he tlonale den. Gist) eere-t Het gesteld preside tematl sident richter redact) stichte tie vi van de dr Fe Berline plaatsv mouc van d< dent v Kopen! dende. De ii Z K. 1 zeld vt klasse Voor genood tique e ternati plaatst teiten. het Ui genhei) De I van B) Zaleski gezant) van Le vertege Monsjo Nada Federal chards) Zaken uitgeno installs de Min Verve sidlum eveneei Na d gevoerd den he sprak t de heei De p Afscheid. Op 19 en 20 October zal afscheid van Pater Molenaar, die eenige weken naar de Flores-Missie een uitvoering worden gegeven. de kans en dezen benut hij Bijzondere Vrijwillige Landstorm bovengenoemde afdeeling zijn tot deelnemers aan de verbandwedstrijden op 28 October ais. te Alkmaar aangewezen de heeren J. A. Smit (commandant), P. Swaerts. W. Slootweg en N. van Steijn. Aan den wedstrijd der commandanten zal deelnemen de heer J. A. Smit. Personalia De heer M. Broers Jr. Is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als be steller bij de Posterijen alhier na 15-jarlgen dienst. ten over ver trekt een uitvoering worden gegeven. De jongeren zullen zeker op het appèl zijn. Schouw De kroos- en rietschouw in den polder D, alhier, zal worden gehouden Za terdag 17 October 1931. Raadsvergadering Oe raad dezer meente komt Woensdag as. te half 8 openbare vergadering bijeen. Oa komen de adressen inzake werkverruiming aan de orde. De eerste-luitenant A. C. de Vries, van het Wapen der Artillerie van het Indische Leger, wordt op 15 October as ont heven van zijne detacheering bij het Regi ment Kust-ArtUlerie te Den Helder. jeugd van heden zooveel vóór heeft jongens van vroeger. Nu is zich te ontwikkelen op elk gebied, juichte hij een tuinbouwcurus toe. hoopte, dat de lessen met aandacht gevolgd worden en daardoor goede resultaten mogen af werpen. Vervolgens werden nog eenige practlsche mededeel togen gedaan betreffende den cur sus. die op M. Woensdag voor goed zal aan vangen. Het lesgeld bedraagt voor den ge- heelen cursus 2.50 per leerling, evenwel voor een tweeden Jcmgen uit hetzelfde gezin slechts 135 en voor een derden 034. Noodlg zijn slechte een paar cahiers. Ziekenhuis. Naar men van zeer betrouw bare zhde meldt, bestaan alhier plannen voor het bouwen van een ziekenhuis. Ver schillende opmetlngen zijn reeds gedaan op het terrein van het nieuwe plan West. De plannen gaan uit van het R. K. Armbe stuur alhier. Korfbal. De korfbalvereeniging „ODE." alhier, speelde haar len wedstrijd op eigen terrein tegen „T. O. F." uit Grootebroek. De rust ging in met 60. Na de rust werd de stand opgevoerd tot 100. 5 minuten voor het einde „T. O. P.” het 1ste doelpunt waardoor de eer gered werd, kwam met 101. R.K. Volksbond Woensdag 14 October, avonds te 8 uur wordt een vergadering gehouden van den R.K. Volksbond in het RK Vereenlglngsgebouw. De agenda ver meldt os.: indiening voorstellen Centrale Raad. Bespreking winterprogram en bespre king kinderfeest Bt. Nicolaas. Alleen Zaterdagsche het magere het Voetbal Victoria speelde J1 Zondag op eigen terrein een competitiewedstrijd tegen K.B.G. II uit Bovenkarspel, een der sterkste elftallen welke In de reserve 3e klasse spelen. Na een zéér spannenden wed strijd, waarin goed voetbal te zien werd gegeven wist Victoria gelijk spel te maken. Het einde kwam met 4—4, welke uitslag De Graal Ook de H. H. Waard heeft Zondagmiddag de Graalldealen gehoord van 'n 30-tal Alkmaarsche Graalleden. In 'n stralende herfstzón stelden de meisjes zich devoot en zwijgend op, onder de ruime waranda van het schoolplein, gevuld met af wachtende kerkgangers. En dan weerklinkt het. voor de meisjes bekende koor, met diepe overtuiging en t neemt ons geheel op Koor tegen koor, X groene vraagt, X wei- Wat wil de Graal, en wat doet de Niet al het water, dat in West-Friesland gebruikt wordt, gaat door den toren te Hoogkarspel. Hij doet slechts dienst als ac cumulator. Bij normaal verbruik bereikt X water rechtstreeks uit het pompstation te Bergen de kraantjes In de hulzen, doch zoodra het verbruik overvloedig wordt, helpt de toren automatisch mee, en 's nachts vul len de reservoirs zich weer geheel. Op de ommegangen onder de reservoirs waren tafeltjes geplaatst, versierd metbloe. men. Daar, tusschen water en beton, bood het P. W. B. zijn gasten verfrisschlngen aan Burgemeester Stapel van Sijbekarspel hield nog een speech, een compliment be vattend voor den heer Van Oldenburgh en tegelijk Inhoudende een pleidooi voor lagere tarieven, want de toestand te ten platte- lande „dun”. H.SV. II kwam met een 64 overwinning thuis uit Wormerveer. terwijl de Junioren op eigen veld met 41 van A.DO. (Junioren) wonnen. En omdat ze het zoo standvastig willen, zijn ze niet bang voor kruis en lijden „Wat vreest gij dan Neem op uw kruis, waar gij mee in den hemel komt Zij weten het: „Geen zaligheid der ziel, noch hoop op eeuwig leven, dan aan het kruis ’t Kan niet anders, of dit kwieke groepje heeft sympathie gewekt in Ursem. Dit bleek ook al dadelijk door het hartelijk en gastvrije aanbod van een der inwoners zich in haar huis wat te verfrisschen. Geen kleinigheid, zoo’n dertig Graalleden op visite, maar de meisjes vonden het „reusachtig 1” 'n Kwar tiertje later trok het groepje weer naar Alk maar met 't blijde gevoel in hun hart We hebben de menschen in Ursem iets gebracht van ons vuur, en 't is er goed ontvangen! Meisjes van Ursem, bereidt je voor Excelsior Alleluja Vooruit! Steigerend paard Een zoon van den heer J. B. met zijn meisje per paard en kar van de kermis naar huis terug keerendA overkwam het ongeval, dat zijn paard van de lichten vap een auto schrik. Het dier ging steigerend op de achterpooten staan, waar door de buikriem brak en de kar achterover sloeg tegen het huis van den heer Lenting. De kar bekreeg tamelijk averij. De inzitten den kwamen met den hevigen schrik vrij. O Voetbalnieuws Zondag 11 October won Geel Rood II den competitie-wedstrijd tegen Z. A. P. met 32 en tevens een bronzen beeld dat voor dezen wedstrijd uitgeloofd was. Om 3 uur speelde Geel-Rood I tegen Con- selo I (competitiewedstrijd). Daar de scheids rechter niet aanwezig was. werd alleen deze wedstrijd gespeeld om een beker die door Geel-Rood I werd gewonnen met 10. Holl. Maatschappij van Landbouw De afdeelingen van de Holl,-Maatschappij van Landbouw waren Zaterdag 10 October bij een. ten einde te bespreken, welke maat regelen genomen kunnen worden tegen den inveer van Deensch vleesch. De veeprijzen zijn de laatste weken zoo danig gedaald, dat het is te voorzien, dat de afzet van het overtollige vee dezen herfst niet kan worden geplaatst en veel vee als onverkoopbaar zal moeten worden opge stald. terwijl het verkochte tegen ongekend lage prijzen zal moeten worden opgeruimd Donderdag 22 October zal een groote ver gadering worden gehouden te Behagen, waarbij de secretaris van de Holl. Maat schappij een inleiding zal houden, en waar zal werden besproken, welke maatregelen kunnen worden genomen om de veehouderij van ondergang te behoeden. Plaats en tijd zal nader worden gemaakt. Meldingspost E.H.B.O. Aan het post kantoor alhier is een meldingspost gevestigd voor eerste hulp bij ongelukken. Een duide lijk emallle-bordje. met een rood kruis, ver meld; E. H. Meldingspost. Deze eerste hulppost gaat uit van de Eerste Hulp bij Ongelukken, het Oranje Kruis te Amsterdam en van den Kon. Nat. Bond voor Reddingswezen vaarsen mond- en mannen angst, en zeggeji zeer goed de verhouding Weergeeft. Victoria had den keeper van het 3e elftal in de goal als invaller. MedaiUe-wedstrijd Meervogels I—Zwa luwen I 1- Zwaluwen, niet vinden. Bij een aanval van M. maakt een back hands, de toegestane strafschop werd niet door M benut. Nu volgen een paar mooie aanvallen van Z., waarvan de linksbinnen een kans en deze benut hl) benut, 01. Nu komen de Z. in de meerderheid en als na 35 minuten spelen de linksbuiten door alles heen is, doelpunt hij onhoudbaar. 02. Spoedig hierna rent de linksbuiten weer langs de lijn, plaatst op het Juiste mo ment mooi voor doel en vergroot den voor sprong, 03. Even hierna is het rusten. Na de hervatting komt M in de meer derheid en weet circa 25 minuten na de rust den achterstand te verkleinen, 13 De Z. willen niet verliezen en komen geweldig op zetten, schoten van den rechtsbinnen en linksbuiten houdt hj) schitterend uit z'n doel. 8 minuten voor het einde krijgt linksbinnen een schitterend. 14. N. O. G. Door de afd. Behagen van het N. O. G„ werd op de vergadering, van 8 dezer de volgende motie aangenomen: De afd. Behagen van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap, in huishoudelijke vergadering bijéén op 8 Oct. 1931. gehoord de inleiding en de besprkingen over het ontwerp-Terpstra tot wijziging van de L. O - wet 1920; overwegende dat dit wetsontwerp in groote hoofdzaak is een cople van het rapport.Rutgers, dat bijna alle onoverkome lijke bezwaren, die tegen dit rapport In on derwijskringen bestaan, ook gelden voor het ontwerp-Terpstra; spreekt als haar overtui ging uit, dat dit ontwerp groote schade aan het volksonderwijs, speciaal ten plattenlande. zal toebrengen, verklaart het op dezerf grond- onaannemelijk en besluit deze motie ter ken nis te brengen van de regeering en de volks vertegenwoordiging. R. K. Voetbalclub S.R.C. S.R.C. I speel de Zondag thuis tegen Rood Wit I X Veld. Ditmaal was scheidsrechter Commandeur op 1 appèl en heeft dezen wedstrijd goed ge leid. Belde partijen hebben één penalty benut. S.R.C. schoot bovendien een tweede penal ty in de veilige handen van den Rood Wit- keeper, die een goeden wedstrijd heeft ge speeld. Belde partijen gaven elkaar niet veel toe, hoewel S.R.C. meer in den aanval was. De rust ging in met 22 en daarin kwam geen verandering meer. Ook in dezen wedstrijd heeft S.R.C. zijn goeden vorm niet te pakken kunnen krijgen. Vooral de midvoorplaats en de rechtervleu gel waren zwak bezet. Bij Rood Wit, wij zei den het reeds, blonk de keeper uit terwijl bij S.R.C. A. Ploeger uitstekend op dreef was. De watertoren van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf is eenlgen tijd geleden met stille trom in gebruik genomen. Hoegenaamd geen plechtigheid was er aan verbonden en de bevolking van West-Friesland heeft er volstrekt niets van gemerkt, dat het glaasje water, dat zij drinkt en de emmers water, waarin zij boent en plast, tegenwoordig te Hoogkarspel een luchtreis maken, zullen de vrouwen bij beurt gemerkt hebben, straaltje. was gemiddeld3629 melk. 128 K.G. vet, gemiddeld 332 pCt. in 294 dagen. De gemiddelde opbrengst der als vaars was: 36368 K.G. melk, 125 K.G. yet. gem. 3.51 pCt. vet to 297 dagen. De dochters van Frans 110 gaven 3 K.G. vet meerdere opbrengst dan de moeders als vaars. Vaarsen met een opbrengst van boven de 135 K.G. vet, waren: Meta 16, Wilhelmina 12, Catrien 9, Nellie 22, Schoorl 7, Robert 8, Naar de Missie De Eerwaarde Zuster Alarda (in de wereld mej. Helena Putker) van de orde der Franciscanessen, vertrekt Woensdag 14 October naar het Moeder huis om vandaar te vertrekken naar de PhillippiJnen, om zich daar aan het Missie- feit: Graal? „Wat zullen we kunnen als de gaan strijden?" je voelde hun angst. De rooden vinden x eenvoudig en zeggen X ook kort en beslist: „Boeten en bidden, lief zijn en lijden.” En de schrik van de anderen..Maar "ster ven doet pijn en bitter is de dood” wordt weggejubeld door de vurige woorden: den dood komt pas X leven, en X maakt groot”. Wil dat zeggen: de Graal zal paraat staan, al worden de tijden moellijker? Wel, als onze Jonge meisjes met dien geest bezield zijn, en zoo haar leven durven leven, kunnen we geruster de toekomst in zien. Dan zal ook waar worden, wat ze krachtig voetgestamp beweerden „De menschheid moet bekeeren En God zal trlompheerer. Wjj maken Inzender er op attent dat het moedwillig met benutten van een straf schop. waarvan in zijn verslag sprake was. niet zeer sportlef, doch meestal onsportief is. Wanneer de scheidsrechter straft dient die straf zoo mogelijk het gewenschte resul taat op te leveren. Tuinbouw Vrijdagavond werd in een der lokalen van de R. K. school de Tuinbouw cursus geopend. Aanwezig waren, behalve een 25-tal leerlingen, de Zeereerw. Heer Pastoor, wethouder Dekker, vertegenwoordigers van den L. T. B„ afd. Egmond-Binnen en de leeraren Tames. hoofd eener schoot te Hetloo Van Stijgeren, leeraar bij den plantcnatekte- kundigen dienst te Helloo en Beun van Alk maar. De burgemeester was door familie omstandigheden rerfatodenl. Pastoor v. d Burg opent de bijeenkomst met den Chr. groet en heet alle aanwezigen van harte welkom. Z. Eerw. hoopt dat de leerlingen den cursus met vrucht zullen vol gen en er later in de practijk voordeel van zullen hebben; dat ze zullen waardeeren wat hun door de leeraren wordt meegedeeld; dan zal deze cursus er toe bijdragen, dat de Jon gelui nuttige leden der maatschappij worden. De heer Tames deelde hierna mee, dat er 9 avonden in de week les zal gegeven wor den en wel op Maandag van 6.309.30. theorie en scheikunde door hem zelf; Woensdag van 79 uur practlsche les over groententeelt door den heer Beur en op Vrijdagavond van 79 uur door den heer Van Stijgeren over bloembollenteelt, behandeling en ziekten. Namens het gemeente bestuur sprak de heer A. Dekker een woord van opwekking tot de leerlingen. Hij wees hun er op. dat de op de er gelegenheid Daarom HU ook zullen R. K. V. V. „H.S.V.” Zondagmiddag speelde H.S.V. I tegen Sparta I (Wognum). Onder leiding van scheidsrechter v.d. Aak ster te Alkmaar stelden beide elftallen zich op. Al heel vlug kwam de spanning er in. Beide ploegen wegen tegen elkaar op. Doch Sparta maakt het eerste puntje. Dan gaat de strUd een poosje op en neer. Van een goeden voorzet van den linksbuiten van H.S.V. komt de gelUkmaker. Na nog een kwartier spelen werd de aanvoerder van ons elftal gewond, hetwelk van zoo emstigen aard bleek te zijn, dat de dokter, die inmid dels ontboden was, een ernstige beenfractuur constateerde. De speler werd per brancard van het veld gedragen. De rust ging to met 11. Na rust speelt H.S.V. met een invaller, hetwelk een ver zwakking beteekent. Sparta moest het laat ste half uur met tien spelers den wedstrijd spelen. Door den actieven scheidsrechter was een lid van Sparta naar de kleedkamer ver wezen. Toch weten zij de leiding weer te ne men. H.S.V. probeert om den gelijkmaker voor het einde nog te plaatsen, hetwelk ech ter niet mocht gelukken en de overwinning aan Sparta I was. met 21. Laten we hopen, dat onze aanvoerder weer spoedig genezen zal zijn, en dit ongeval geen verdere nadeelige gevolgen voor hem moge hebben. de strafbepalingen der overtredingen te zwaren. Aangenomen zooals voorgesteld. Ten slotte stelt de Voorzitter voor, om aangezien verwacht kan worden, dat in den komenden winter ook in deze gemeenten de werkloosheid niet gering zal zijn, een Commissie te benoemen voor werkverschaf fing. Voorgesteld wordt, dat in deze Commissie Zullen zitting nemen Burgemeester en Wet houders en de raadsleden M. Dekker en N. Kuys. Zonder hbofdelijke stemming aldus be sloten. .- De heer Dekker deelt mede, dat de firma van *t Hof en Blokker in overweging heeft gegeven in de gemeente een kistenfabriek op te richten, waardoor de werklooze timmer- liden zouden te werk gesteld kunnen worden. De Voorzitter meent dat dit een punt ter overweging is voor de Commissie. Van de rondvraag werd geen gebruikge maakt, waarna de openbare vergadering werd gesloten en de raad in comité ging ter behandeling van belastingreclames. „De Graal” "n Stralende Zondag morgen. 't Is rustig in Ursem, de echte Katholieke Zondagsrust. Elf uur 1 Daar komt m flinke vaart *n stoet van blijde meisjes het dorp ingefietst, vol vuur en verlangen om hun Graalprogram te ontvouwen. „Daar is de Graal 1” wordt er al geroepen. Menschen komen naar buiten en kinderen vooral. Ja, daar is de Graal, maar wacht nog even, dadelijk krijg je de Graal beter te zien en te hooren In 'n kwartier tijds waren de fietsen gestald, tunica’s aangedaan en roerloos stonden de fleurige koortjes voor de kerk te wachten. Daar kwamen de men- schen; gedrang en geduw om 'n goede plaats 1 Vriendelijke en welwillende blikken naar de rustig staande meisjes, maar ook gezichten van: ,,'t Zal mij benieuwen en „wat moet dat nu beteekenen 1” 't Was ’n rumoerig gepraat en geschuifel, maar zoo gauw waren de eerste woorden: „Als de Graal zijn vaandels laat wapperen komen de meisjes, de fiere en dappere de lucht met ingeschald of *t werd doodstil. Ademloos werd er geluisterd, zelfs toen de meisjes twee aan twee wegtrokken werd er geen gerucht gehoord, geen beweging gemaakt. Ursem hééft geluisterd 1 Heeft Ursem ook begrepen 't Moet wel 1 Hoe overtui gend was immers het antwoord van ’t vurige roode koor op de vraag der twijfelaars „Wil soms de Graal ons maar wat amuseeren „Néén! de Graal dient tot Gods meerdere eere 1” en „Wat willen meisjes met haar wufte ge wemel „Winnen de wereld, voor God in den hemel!” De wereld winnen, dat wil wat zeggen, maar de Graalleden willen het, en leggen heel hun vurig verlangen naar dat id< de met veel nadruk tot drie maal toe her haalde woorden „De wii-eld moet bekeeren, en God zal triompheeren.” Dammen De Egmondsche Damclub ver gaderde Vrüdagavond in café Swart om ’t nieuwe speelseizoen te openen. De voorzit ter. de heer Deen, sprak eerst een welkomst woord tot de aanwezige leden, waarna werd overgegaan tot het verkiezen van twee be stuursleden. Gekozen werd tot eersten se cretaris de heer Joseph Llefttog en tot tweeden secretaris de heer Jan Baltus. die belden de benoeming aanvaardden. Hierna werd besloten tot aansluiting bu den Ned Dam bond Hierdoor zal de ambi tie en ook het spel hooger opgevoerd wor den, wijl er nu aan verschillende uit- en thuiswedstrijden moet warden deelgenomen Als speelavond werd Woensdag vastgesteld, zoodat a s. Woensdag de eerste bijeenkomst zal plaat hebben. Na een hartelijk slotwoord van den voor zitter werd deze vergadering beëindigd. „Sparta” Sparta I speelde Zondag 11 October uit tegen Uitgeest 1 en wist dezen wedstrijd te winnen mét 41. De Eerwaarde Zuster, die thans ten huize barer ouders vertoeft, werd Zondag een serenade gebracht door het fanfare korps St. Cecilia. SL Deus DedH Dinsdag 13 October, des avonds 7 uur. wordt een ledenvergade ring gehouden van St. Deus Dedlt In het R K. Vereenlglngsgebouw. Onder andere komen de volgende agenda punten voor: Bespreking werkloosheid en contributie, verkiezing van een bestuurslid to de vaca- ture-H. Beentjes, de als zoodanig heeft be dankt. Fokveemarkt Donderdag 29 Oct. as. wordt de fokveemarkt en keuring gehouden. Ditmaal zal voor het eerst deze keuring plaats hebben op het Slotplein, welwillend door het gemeentebestuur ter beschikking gesteld, zulks op verzoek van de verschillen de rundveetokvereenlgtogen rondom Beha gen. TUdens de keuring en markt zal dit terrein voor het verkeer niet toegankelijk zj,n. De heeren Ir. de Vries, rijksveeteelt consu lent van Noord-Holland en E. Koster Dz„ secr.der Prov Commissie tot bevordering der veefokktog in Noord-Holland, zullen voor de keuring wederom worden uitgenoodigd. Gemeenteraad Een vergadering van den Raad werd Vrijdagmiddag gehouden. Mededeellngen. In een der lokalen van de O. L. School II te Breezand zal in den ko menden winter wederom een tuinbouwcursus worden gehouden, waarvoor zich 50 leerlin gen hebben aangemeld en 12 leerlingen wer den afgewezen. Alt leeraren aan dezen cursus njn be noemd de heeren Kager, Hoofd R. K. School te ’t Zand'en J. Willemsen, Hoofd R K. School te Breezand. Met de Hoofdbesturen der verschillende landarbeidersbonden is een bespreking ten raadhulze gehouden over de komende werk loosheid en de (daartegen te nemen maat regelen. Van het college van burgemeesters en wethouders is een schr’J zen ingekomen hier over; men moet zelf zooveel mogelijk trach ten de werl^oosheld tegen te gaan of de ge dupeerden te ondersteunen. De burgemeester heeft zien reedt over deze kwestie gericht tot het polderbestuur, dat ook zal trachten het uiterste te verrich ten in dezen slechten tüd. Aan het verzoek van het bestuur der R. K. School aan den Nleuweweg om gelden be schikbaar te stellen voor een nieuwe kachel werd voldaan, echter op deze voorwaarden dat de kachel in de gemeente Anna Paulow- na gekocht zou worden. Het verzoek van mej. F. van Konijnenburg om eervol ontslag uit hare betrekking van onderwijzeres aan de O.L. School I dezer ge meente, wegens haar benoeming als danig te Assen, werd ingewilligd Nu werden over de begroottog 1932 alge- meene beschouwingen gehouden, die twee uur duurden, en S-D-AJ». plaatselijke belangen maakten. De begroottog werd daarna behoudens en kele kleine veranderingen door den raad goedgekeurd. Het totaal der inkomsten gewone dienst bedraagt f 204.62735, onvoorziene uitgaven f 5.09230, totaal f 199335.05. De totale inkomsten en uitgaven op de begroottog van het electriciteltebedrijf dezer gemeente bedragen f 86.755. De kapitaalstokomsten en -uitgaven f 6605. De baten en lasten van de begroeting van het grondbedrijf dezer gemeente bedragen t 5.73230. De kapitaalstokomsten en -uitgaven f 100. De ontvangsten en uitgaven op de be- grooting van het Burgerlijk Armbestuur zijn in het dienstjaar 1932 f 23.321.72. Hierna stelden B. en W. voor, de polltie- aan te vullen met eenige be- Martha 7, Teens tra. Maaike 4, Leegwater 12, Koosje 18, Dorus 19, Johaima 17, Grietje 18. Twinters met een opbrengst van de 150 K.G. vet waren: Johanna 14, Greta 7, Nelly 19. Bijtje 8, Schoorl 6, Rika 22. Grl 10. Tera 18, Grietje 35. BI. Klaasje 7, Veldman 11, Htote 2, Klaasje 35. Derde kalikoeien met een opbrengst van boven de 180 K.G. waren: Anna 3, Blok 39, Dora 13. Marie 10, Catrien 27. Idem van niet erkende afstamming: Nel ly, Corrie 6, Borst 3. Oudere koelen met een opbrengst van bo ven de 210 K.G. vet: Bijtje 5, Koopman 26, Leentje 8, Leegwater 9. Schoorl 3. Grietje 4, Leegwater 8. Leegwater 7. Teutsche 3, BI. Cornelia, Nellie 15. Wilhelmina 4. Friesln 2, Marie 8. Robber 4. Johanna 4. Cornelia 3, Anna 14. Idem van niet erkende afstamming: Rie ka. Bepple, Schot, Vuurpijl. In het rapport wordt dan nog gewezen op het voordeel als men in de goede rich ting fokt als lid van de vereenigtog en op de resultaten die een veehouder verkrijgt, die ook zbn melk laat onderzoeken e:> ook zelf zUn vee aanfokt en nog langer in de boerderij is dan het lid onzer vereenigtog. Op iedere boerderij werden 11 volledige melkstaten ongemaakt en het gemiddelde was per koe 5817 K.G. melk, 207 JC..G. vet, 337 pCt. vet to 306 dagen. Op de andere boerderij, waar nog nimmer aan melkonderzoek was gedaan, was het gem. per koe: 3977 KG. melk, 123 K.G. vet, 3 09 pCt. vet in 291 dagen. Het verschil in opbrengst per koe 84 K G. vet. of 11 x 84 K.G. vet, maakt 924 K.G. vet; berekend naar f 2.per K.G., is het verschil f 1848 wat het lid van de fokvereeniging ontvangt dan de andere veehouder. Gewezen kan nog worden op het feit, dat de veestapel vrijwel overeenkwam. Alsook op het verschil to afzet. De veefokker toch verkocht in 1930 f 1170.aan vee on model ’ll. Duidelijk blijkt dus het voordeel van het fokken in de goede ridfïttog. met eén stier van goede afstamming. Hoogbezoek Z E. de Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, zal Vrijdag, aj. des nam. te half vier, zijn jaarl. bezoek aan onze gemeente afleggen. doch X is ook een eereplicht der ouderen op te komen, niet alleen om het genot, dat hun wacht, daar zang- en tooneelvereenl- gtog haar, beste beentje zullen voorzetten, maar ook omdat de opbrengst ten bate van de Flores-missic zal strekken, waar aan nog een plaatsgenoot, pater Smit, sedert eenige Jaren zijn beste krachten wijdt. verordening palingen als volgt’ Eenlg artikel. Onder afdeeling X „Straat- polltie” der algemeens politieverordening wordt, na artlkal 95. toegevoerd: Artikel 95a. Het Is verboden: a. als bestuurder van een motorrijtuig, rij wiel of ander voertuig hiermede te rijden over trottoirs en voetpaden; b. op de trottoirs en voetpaden motorrij tuigen, rUwiel en andere voertuigen te plaat sen of daarmede te blijven staan. Onder voetpaden worden verstaan de pa- flen, die op eenigerlel wijze van den rijweg zUn afgescheiden en als zoodanig door waar- ■chuwtogsboorden zijn aangeduld. Artikel 95b. Het Is verboden motorrijtuigen, rijwielen en andere voertuigen te plaatsen of daar mede te blijven staan: a. vóór den ingang van een weg of op den hoek van een weg; b. op een brug, die voor het openbaar ver keer Is bestemd. Artikel 95c. Het is verboden te blijven ■taan, te zitten of te liggen: a. voor den Ingang van een weg of op den hoek van een weg; b. op een brug, die voor het openbaar ver keer is bestemd, of op de leuningen daarvan. Voor de rondvraag werd door den voorzit ter aan alle aanwezigen een glas wijn aan geboden, wat ten zeerste op prijs werd ge steld. De heer Van den Berg wees dan op de keu rige verzorging van de begroottog 1932 en dankte burgemeester en wethouders, alsmede den gemeente-secretaris, voor dit pracht stuk werk. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. gelukte het te maken. Het einde de dat dat anders Zaterdags uit kraantje kwam, tot het verleden behoort en het water met evenveel kracht ul de leiding spuit als voorheen midden in den nacht. Het Is de directie van het P. W. B. toch te machtig geworden om een gebeurtenis als de stichting van dezen watertoren, die voor West-Friesland van zulk een eminent be lang is hU zal verhinderen, dat wU op warme zomerdagen vergeefs wachten op een rulschenden waterstraal geheel zonder eenlg gerucht zou voorbijgaan; en daarom noodlgde zU een gezelschap te Hoogkarspel om den toren te bezichtigen. Behalve de directeur, de heer van Olden- borgh, en eenige andere leiders van het be drijf waren aanwezig vertegenwoordigers van verschillende gemeentebesturen. Niet alleen alle burgemeesters uit de Streek, maar ook deputaties vgn de gemeentebe sturen van Enkhulzen en Hoorn, Venhuizen en Wervershoof en zeer veel andere ge meenten uit West-Friesland hadden gevolg gegeven aan de uttnoodiglng van het P. W. B„ zoodat een groot geselschap zich aan den voet van den forse hen toren verzameld had. Nadat allen zich naar binnen hadden begeven en In de groote hal hadden plaats genomen, nam de heer Van Oldenborgh het woord. HU noemde de opening van de zen toren een mijlpaal in de ontwikkeling van het bedrijf. Van den aanvang at is het de bedoeling geweest te Hoogkarspel een toren te stichten. AanvankelUk kwam men niet tot den bouw, omdat men den toren van de oude gemeentelijke waterleiding te Hoorn kon gebruiken Thans, nu die te Hoog karspel gereed is. kan die te Hoorn bulten gebruik worden gesteld voor een grondige reparatie. De Ingebrolkname van den toren te Hoogkarspel, omstreeks midden van dit jaar, heelt de watervoorziening van Enk- huizen veel verbeterd. HU bracht inzonder heid dank aan den heer Menstog. hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat, die het plan ontwierp en den bouw leidde. Ook de opzichter Gras, de aanneemster, de RUnlandsche Betonmaatschappü, alsmede de uitvoerders en arbeiders ontvingen woor- dn van dank voor hun serieuzen arbeid. Ten slotte bood spr. aan mevrouw Mensing bloemen aan. Burgemeester Middelhof! van Hoogkar spel dankte den directeur voor zUn soepel contract met de gemeenten, dat de ont wikkeling van het bedrijf bevorderd heeft en was dankbaar, dat de toren in zijn ge meente was gebouwd. Vervolgens verspreidde het gezelschap zich In den toren, om dien te gaan bezich tigen. Een kloek bouwwerk is hier tot stand ge komen, dat prachtig in het dorpsbeeld past. Twee vriendelUke woningen met echt Hol- landsche puntgevels flankeeren den ingang van den oprit; tusschen het rood der pan nendaken en het thans gelend groen van een rü vruchtboomen ziet men op den naar achter gebouwde toren. Deze zelf maakt een imposanten tndruk. Versterklngsbeeren, smalle nissen en raampjes breken de rechte steenmassa en zorgen, dat het forsche niet tot plompheid wordt, terwül in de hoogte de roode baksteenmassa tot viermaal toe door hardsteenen banden wordt gebroken; ‘n zacht welvende koepel sluit den breeden kop van de reservoirs geleldelUk af en een klein koepeltje bekroont het bouwwerk. In derdaad, een gelukkig architectonisch ge heel. De oude wansmaak bij de watertorens, die alleen vroeg om den waterbak en het niet achtte als een vriendelUk landschap er door bedorven werd, is overwonnen en de .jieue Sachlichheit” heeft op dezen bouw geen vat gehad. Het is een slerlUk en te- gelUk ernstig bouwwerk geworden, dat met het sterk-frissche landschap ten volle har monieert. De heer Van Oldenborgh had geen woord te veel gezegd, toen hij het werk van in genieur Mensing zoo uitbundig prees. Ook van binnen draagt het bouwwerk to ■olieden stempel. Forsche betonzuilen schra gen de reservoirs, die hoog in den toren zUn aangebracht, en als men langs gemakkelU- ke trappen den onderkant der reservoirs be reikt heeft, voert een smalle ijzeren wentel trap midden door de reuzen waterbakken heen naar boven, waar de koepel een schit terend uitzicht biedt op West-Friesland. Kool, kool ziet men aan alle kanten. Als een lint slingert de Streek zich naar Enk- huizen toe, en verderop ontwaart men de zee, die Drachterland aan allen kant om spoelt. Het was wat mistig aan den kim op dezen fraalen herfsdag. Anders kan men zelfs den afsluitdijk en de Noordzee bU Bergen zien Verlaging Pachtprijzen Naar wij verne men hebben de besturen van alle wei- en bouwlandcoöperatles alhier, besloten den huurders dit Jaar 10 pCt. reductie te geven op den bedongen pachtprijs. Al meenen wjj dat dat dit slechts een zeer geringe tegemoetkoming is in de door de buitengewone ongunstige conjunctuur hooge pachtsommen, hei is toch een stap in de goede richting. De huurprijzen toch zijn thans 40 pCt. te hoog. WU willeny slechts hopen, dat bovenge noemde bestoren zich door de wetten van rechtvaardigheid en naastenliefde zullen la ten leiden, en naar verdere verlaging een tweede en meer belangrijke schrede zetten in dezen herfst. bUna waarvan vooral de en de heeren van de partU voor de een gretig gebruik V. V. V. Vrijdagavond werd to het lókaal van den heer Rozlng de Jaarvergade ring gehouden door de vereenigtog tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer alhier. Er waren slechts 20 leden. De voorzitter, de heer Hopman, opende de vergadering 'en sprak er daarbU zün spijt over uit, dat niet meer leden ter vergadering waren gekomen. De secretaris las het jaarverslag. In dit verslag wordt opgemerkt, dat de vereenigtog neutraal moet zUn en elks overtuiging ge ëerbiedigd moeten worden, terwUl de politiek er buiten moet blijven. De verschillende ge beurtenissen in het afgeloopen jaar pas seerden de revue. Het verslag wijst op de noodzakelijkheid van algemeene medewerking, vooral van de pensionhouders en pensionhoudsters. Hierna werd rekening en verantwoording gedaan. Januari ledental 117. bedankt hebben er 6, zoodat het ledental thans 140 bedraagt. De ontvangsten bedroe gen 1136.07, de uitgaven 1199 65. Het nadeelig saldo bedroeg derhalve 63.58. De voorzitter dankte zoowel secretaris als penningmeester. Do begroottog werd vastgesteld op een be drag van 500. Door den beer Jonker is een schrUfmachlne gekocht van f 325, welke aankoop na eenige bespreking werd goedgekeurd. De begroottog werd vervolgens goedge-’ keurd. Hierna kwam de bestuursverkiezing. De heer Dumans stelde zich niet meer beschikbaar, terwijl de heer Pool de gemeente gaat verlaten. Het bestuur stelde als candldaten de heeren Roest. Zwaag en Driehuis. Gekozen werden de heeren Hopman, voorzitter. Roest en Driehuis. Tot leden der commissie voor onderzoek der rekening van den penningmeester wer- benoemd de heeren Dumans en De Groot; in de tweede commissie de heeren Smits en Hab. Als reserve Holtes en J. P. Groot. De voorzitter deelde mede, dat het onder- wUrend personeel bereid is als commissie te treden voor het St. Nicoclaasfeest. Een groep dames en heeren zal zich hierbij aansluiten. Besloten werd het Sint Nlco- laasfeest niet meer te doen houden door de vereenigtog V. V. V„ maar door deze commissie. De gelden van dit feest, welke nog in kas zijn, zullen aan deze commissie worden overgedragen. Hierna kwam in bespreking de uitgave van een gids of een daarmede gelijkstaand geschriftje. De voorzitter zei, dat er dit jaar een nadeelig saldo la op den gids van 100. Toen de vereeniglng den gids alleen uitgaf, niet in samenwerking met Egmond aan Zee. werd er eenige winst gemaakt. Het bestuur zal trachten zoo goedkoop mogelijk het werk gedaan te krijgen. Uit de vergadering werd er op aangedron gen, dat de vereeniglng een klein vlug- schriftje uitgeeft zonder advertentiën, en dat er actueele foto’s in geplaatst worden. De heer Van Diepen deelde mede, dat een fotowedstrijd zal worden gehouden. Hierna kwam wijzigingen der statuten. Het bestuur stelde voor by art. 5 te be palen, dat het bestuur bestaat uit minstens 5 leden en ten hoogste 7 leden. Verder werd bepaald, dat het boekjaar loopt van 1 October tot 30 September. Voorgesteld werd het vormen van een organisatie van pensionhouders (sters) ten einde het de pensiongasten zoo gemakkelUk moge lijk te maken. Een circulaire in dien geest is aan de pensionhouders gezonden, doch het resultaat was pover. Er is In het geheel geen medewerking. De heer Van Gemeren stelde voor een alge meene reclame-advertentie te plaatsen. Eerst kwamen een paar antwoorden bin nen. nu is dit beter geworden en kwamen er meer, deelde de secretaris mede. Verschillende huishoudelijke zaken werd. nog besproken. De heer De Vroom dankte het bestuur voor wat het gedaan heeft voor de pensiongasten, waarna de voorzitter de vergadering sloot, daarbij de hoop uitspre kende, dat deze vergadering succes zal boe ken voor de toekomst. Rundveefokvereenfging BarstogerhiOm Schapen. In de vergadering van bovenge noemde-vereeniglng is besloten, in samen werking met de zuBterveroenlgtogen te Dtrkshom, Noord- en Zuld-ZUpe, Wierta- gerwaard. Koegras en Nieuwe Nledorp. weer een fokveemarkt te houden en wederom te Schagen. op Donderdag 29 October. Ook thans zal weer worden gevraagd ge registreerde stier- en kuikalveren en hok- keltogen. In het Jaarverslag over 1930 van den controleur, den heer J. D. Klare, werd het volgende naar voren gebracht: In 1930 zUn gebruikt 7 een-jarige, 9 twee-Jarige stieren en de oude stier Frans Nicolaas. Van de 394 dekbewijzen dezer stieren werden opgenomen en geschetst 78 stier kalveren en 37 kuikalveren. Gecontroleerd werden 55 vaarzen van er kende en 13 van niet erkende afstamming; 43 twinters erkend en 17 niet erkend; 16 derde kalfs erkend en 14 niet erkend; 62 oudere koeien erkend en 62 niet erkend. In totaal werden dus 282 volledige melk staten opgemaakt. De gemiddelde opbrengst van de vaarzen 1 met erkende afstamming was: 3715 K.G. melk, 127 K.G. vet, 3.42 pCt. vet to 295 da gen. De gemiddelde opbrengst van derde kalf de afstamming van de vaarsen was: 3546 KG. melk, 122 K.G. vet. 3.43 pCt. vet In 293 dagen. De gemiddelde opbrengst van de twinters met erkende afstamming was: 4308 1 melk, 146 K.G, vet, 3.39 pCt. vet in dagen. De gemiddelde opbrengst van niet kende twinters was: 4264 K.G. melk, K.G. vet, 3.33 pCt. vet ta 289 dagen. De gemiddelde opbrgst van derde kali koeien met erkende afstamming was: 4912 K.G. melk, 167 K.G. vet, 3.40 pCt. vet ta 291 dagen. De gemiddelde opbrengst van niet erken de derde kalikoeien was: 5099 K.G. melk, 166 K.G. vet, 3.25 pCt. vet In 301 dagen. De gemiddelde opbrengst van oudere koeien van erkende afstamming was; 5712 K.G. melk, 193 K.G. vet, 3.38 pCt. vet in 292 dagen. De gemiddelde opbrengst van oudere koelen van niet erkende afstamming was: 5638 KG. melk, 188 K.G. vet. 3.33 pCt. vet to 290 dagen. In 1928 was de gemiddelde opbrengst van de erkende vaarzen: 3434 K.G. melk, 120 K.G. vet. 3.49 pCt. vet ta 323 dagen. In 1929 3368 K.G. melk, 119 K.G. vet, 3S4 pet. vet in 298 dagen. In 1930 3715 K.G. melk, 127 K.G. vet, 3.42 pCt. vet In 295 dagen. Het verschil ta opbrengst der vaarzen is dus gemiddeld 7 K.G. vet meer dan in 1928 en 8 K.G. vet meer dan In 1929. Hierbij dient rekening gehouden te worden, dat in deze lactatie-periode er heel wat bij geweest zijn die klauwzeer gehad hebben. Van deze vaarsen waren er 16 dieren bü van den stier Frans 110. De opbrengst de zer vaarsen was gemiddeld: 3629 KG vet Vrijdagavond werd alhier een openbare raadsvergadering gehouden,. Afwezig de heer Kieft, met kennisgeving. Ingekomen was van Ged. Staten de mededeeling dat de rekening dezer gemeente is goedgekeurd. Nog was ingekomen een adres van de afdeeling L.T.B. waarbij een subsidie werd gevraagd ten bedrage van f 8o.voor een te houden Tuinbouwcursus. B. en W. stellen voor deze subsidie te verleenen. Goedgevonden. Verder was ingekomen een adres van de R.K. Patronaats Commissie inhoudende een verzoek om f zoo subsidie voor herhalings- en voortkezef onderwijs. B. en W. stellen voor een maximum van f zoo en een minimum van f ioo.uit te betalen naar het gemiddeld aantal leerlingen ad f io.per leerling. Aldus besloten. Tot onderwijzeres .aan de O. L. School ter voorziening in de vacature van wijlen mej. S. Jager werd benoemd mej. J. H. Ham- stra tijdelijk hier werkzaam en wonende.te Alkmaar. Voorste! tot het verleenen van een subsidie ad f looo.aan het Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter deelt mede, dat door het Burg. Armbestuur groote uitgaven zijn ge daan welke deze aanvraag noodig maakten. Zonder hoofdelijke stemming goedgevonden. Vaststelling algemeene politieverorden ng. Voorzijter wil deze gelegenheid benutten tot het opnieuw vaststellen der politie verordening, wijzigingen zijn zeer gering, hoofdzakelijk nummering.' Voorgesteld werd een bepaling in te lasschen inzake de radiostoringen en daarbij de strafbepalingen der overtredingen te ver-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6