(Binnenlandsch Nieuws Visscherij Landbouw en Bh It1 H Voor de Huiskamer in r In Kosten der werkloozenzorg SOCIAAL LEVEN Raad van Beheer Int. Arbeidsbureau Een stukje rood katoen KUNST EN KENNIS De N.V. Vereenigde Glasfabrieken GEMENGD NIEUWS FINANCIËN Aanranding Alg. R. K. Landbouw- Bedrijfsraad L. T. B. Het Groningsche bioscoop- conflict geëindigd Rijk en - - l I heeft Jaarvergadering te Rotterdam HefstzitUng 'mmni» de van De studiedagen te Bergen R. me den Opdracht aan prof. R. N. Roland Hotst Sluiting fabrieken Toen Journalisten Eere-Gerechtshof voor Gisteren geïnstalleerd Drie gewonden f5J at Twist tusschen twee geliefden Met een mes zichzelf in de maag gestoken Verslag tiende boekjaar Twee jongemannen gearresteerd Mond- én Klauwzeer is Afsluiting van de vier Noordelijke provinciën? losgeraakte Machinist ernstig gewond Voor onze winkeliers. de ia gemeenten betaalden in 1930 bijna 24 millioen „Tolens’ Plakkaatverven voor Etalageversiering” Glas-in-lood-raam Postkantoor Utrecht geregeld een stonden ik even Onderlinge Hagelverzekering gevraagd. afsluiten Nederland Een schrijven van Z. H. Exc. Mgr. 3. D. 3. Aengenent de mo- Tot werd halm, Twee door H. N. mede Het Centraal Bestuur van den Ned. K. Volksbond te Amsterdam ontving van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem als ant woord op het telegram, tijdens de studie dagen aan Z. H. Exc. gronden, een schrij ven van den volgenden Inhoud: De politie te Doetinchem heeft gisteren gearresteerd den 17-jarigen E„ die in vereeni- glng met den 22-jarigeu ten Heveneens uit Doetinchem Zondagavond een 23-jarig meis je heeft aangerand. E. is in het bezit van de sjaal van het meisje bevonden. Ten H. is Zondagavond te Hengelo gearresteerd. Beiden zijn gevankelijk naar Zutfen over gebracht. Menigen winkelier, is het rugkeerend „etalagemaken” merrie. Hoe goed zakenman Botsing tusschen tram en wagon Gisteren is te Amsterdam een buitenge wone ledenvergadering van den Nederland- schen Bioscoopbond gehouden, waarin beslo ten is met ingang van Vrijdag 16 October as. de bioscooptheaters te Groningen weer te openen, zulks naar aanleiding van de door den Gronlngschep Raad met algemeene stemmen aangenomen motie, waarin de Raad uitsprak, dat het wenschelük is, dat het bioscoopconflict wordt beëindigd en zich bereid verklaarde, mits de bioscopen werden heropend, de vermakelijkheidsbelasting voor de bioscopen te verlagen tot twintig procent Indien B. en W. meenen. dat tot die verlaging behoort te worden overgegaan. schappij van Landbouw gevraagd, haar oordeel te geven over het afsluiten van het overige gedeelte van Nederland voor vee, afkomstig uit de vier Noordelijke pro* vlnclën, in verband met het heerschen van mond- en klauwzeer. «Het dagelljkach bestuur „Wegens afwezigheid was X Ons niet mo egelijk den deelnemers der Sociale Studleda- ..gen te Bergen Onzen dank te betuigen voor „hunne telegrafische blijken van aanhanke lijkheid en volgzaamheid. „Wij verzoeken U daarom hun Onzen wel- „gemeenden dank te willen overbrengen, ter- „wljl Wij gaarne allen Onzen bisschoppelü- >en zegen verleenen.” Naar aanleiding van een vroeger door dr. Vos gedane vraag heeft de minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw thans eeni- ge gegevens verstrekt over werkloozenzorg in het jaar II aan werkloozenkassen bedi van het Rijk en f 2.800.000 vi Voor wachtgeldregeling jr betaald f 21.500 en Toen Zondagavond het meisje van den 22-Jarigen P. J G. in een café te Maastricht met een ander een glas bier dronk, ontstond tusschen de geliefden een woorden wisseling; deze werd in de keuken voortgezet, waarbij G. zich zoodanig opwond, dat hij 'n brood mes greep en zich daarmede een steek in de maag gaf. In het ziekenhuis moest ope ratief ingegrepen worden. De toestand van den patiënt is ernstig. op rekening werd verzekering. Het afgeloopen boekjaar sloot met een voordeellg saldo van 22.467 19.683). Het reservefonds bedraagt 115.377 f WiafA't, Het verzekerd kapitaal bedraagt 5.221.148 4.740 397). Uit een cwerzicht gedurende de afgeloopen 10 Jaren, blijkt, dat deze verzekering-maat- schappU gedurende haar bestaan slechts voor 3019 aan hagelschade heeft behoeven uit te keeren. Van het totaal verzekerd kapitaal van ruim 5 millioen is ruim 4 millioen verzekerd in het Westland en Loosduinen. De Minister van Blnnenlandsche Zaken j en Landbouw heeft aan de Groninger Maat- «Het dagelljkach bestuur heeft aan den Minister medegedeeld, dat het een derge- lljken maatregel ongewenscht acht, gezien de bezwaren voor den afzet van vee, en de geringe resultaten, die een dergelljke ge sloten verklaring in omgekeerde richting het vorig jaar heeft opgeleverd. In de afgeloopen week werden alleen in de prwlncle Groningen 58 nieuwe stapels vee door de gevreesde ziekte, bet mond- en klauwzeer, aangetast. Vrijdag a.s. heropening der theaters Autobus tegen een boom gebotst De N.V. Vereenigde Glasfabrieken te Leer dam. daartoe genoodzaakt door overpro ductie en den val van het Engelsche pond hebben ongeveer 100 man van het personeel ontslagen. Alleen enkele bazen en voorman nen zjjn nog in het bedrijf werkzaam. van het waarvoor uitgaven voor I. De bijdragen gen f3.010.000 de gemeenten, door het Rijk f 21.500 en doffr de gemeenten f 34.000; voor kosten voor verplaatsing van arbeidskrachten resp. f 13.800 en f 12.200. Door de gemeenten werd f 9.227.522.58 be taald aan kosten van steunverleening, ter wijl het Rijk betaalde f 4.006.110.wegens kosten van werkverschaffing en steunverlee ning. Ten slotte werd voor werkverschaffing betaald door de gemeente f 4.469.165.85 en door de provincies f 177.843.52. Totaal kwam dus voor rekening overheid f 23.772.141.95. Ter verduidelijking wordt nog opgemerkt dat een groot deel der werkverschaffing heeft bestaan uit werken, welke door derden (wa terschappen, particulieren e.a.) werden uit gevoerd. Het deel der uitgaven, hetwelk ten laste van derden kwam (kosten van kunst werken. aankoop van gronden, een deel van de arbeidsloonen, kosten van toezicht enz.) is in bovenstaande cijfers niet opgenomen. Hetgeen door de tegen werkloosheid verze kerde arbeiders ten behoeve van de werkloo zenkassen is betaald, is evenmin in boven staande cijfers verwerkt. r Men meldt uit Bergen op Zoom: Door tot nu toe onbekende oorzaak kwam nabij Vogelenzang gisterenavopd ongeveer 6 uur een wagon, geladen met mals, in bewe ging en reed in de richting Tholen. doordat de weg aldaar sterk afhelt. Op hetzelfde oogenblik kwam uit de richting Tholen een tram, geladen met suikerbieten, aan. Door de duisternis bemerkten de machinist en de stoker eerst den wagen, toen de tram deze op eenige meters was genaderd. Aan stop pen viel niet meer te denken en beiden sprongen van de machine. De stoker kwam op den weg terecht, doch kwam met den schrik vrij. De machinist sprong tusschen de boomen door en viel op een partij straatsteenen. HU bekwam inwendige kneuzingen, ernstige ver wondingen aan het gelaat en een armbreuk. Na voorloopig te zijn verbonden werd hü naar het algemeen Burgergasthuis te Ber gen op Zoom vervoerd. De botsing tusschen tram en wagon was zoo hevig, dat eenige wagons in elkaar scho ven en de locomotief 'zeer ernstig werd be schadigd. Aan het verslag over het 10de boekjaar van Onderlinge Hagelverzekering L. T. B. ontleenen we het volgende: Over het afgeloopen boekjaar bedroeg de premie ontvangst 34.112 (V.J. 30.640). Aan rente werd gekweekt f 4.030 (v.j. 3.985). Aan assurantie-premie werd betaald een bedrag van 11.365 30.172). Door de overeenkomst met een zeer tig Engelsch Assurantleconoem, hagelschade voor 75 pet. herdekt. In het afgeloopen boekjaar viel nc« 381 hagelschade. waarvan een bedrag van 385 gebracht van onze her- te- nacht- men ook zü er komen bü de wekelüksche of tweeweke- lUksche verzorging van het uitstalraam problemen kijken, waarvoor büzondere kennis vereischt wordt. Aan het Winschoterdiep nabü Gidoen is gistermiddag een autobus tegen een boom gereden. Drie inzittenden werden gewond; twee van hen zün naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. De raad van beheer van het Internatio nale arbeidsbureau heeft gistermiddag zün herstzlttlng geopend. voorzitter voor het begonnen Jaar gekoeen de Belgische professor Ma- dle reeds sinds 1919 deel van den raad van beheer uitmaakt. De raad heeft vandaag besloten, te be rusten in den wensch der Volkenbondsver gadering. dat uit zuinlgheidsoverweglngen de maritieme arbeidsconferentie over de regeling van den arbèidstüd op schepen van 1933 tot 1933 zal worden uitgesteld. In verband hiermede zal ook de voorbe reidende maritieme conferentie, die in December van dit jaar had moeten plaats vinden, uitgesteld worden. De zeeliedenconferentie van 1933 zal een geheel afzonderlük karakter dragen en niet cnmlddellUk op de gewone arbeldsconfen- tie volgen. Op deze voorwaarden hebben de Feeders van alle landen zich bereid verklaard, aan de conferentie deel te nemen in tegenstel ling met de houding van de Engelsche en Noorsche reeders van 1929, die bü de eerste besprekingen over den arbeidstijd aan boord van schepen opcetlelük afwezig waren gebleven. Alleen arbitrage in den zin van scheids rechterlijke rechtspraak wordt in .Jierum Novarum" met name genoemd. Sprekende over samenwerking tusschen de groep pa troons en de groep arbeiders, zegt Paus Leo XIII: Indien iemand uit een van beide klas sen meent in iets benadeeld te zün, dan is er niets meer wenschelük. dan dat er uit de vereenlging zelf bekwame en rechtschapen mannen worden aangesteld, door wier scheldsrechterlUke uitspraak het geschil wordt beslecht, zooals de reglementen der vereenlgingen dienen voor te schrüven. Al wordt er over de andere soort arbitrage, die spr. aanduldde met den naam: moreele ar bitrage, niet uitdrukkelijk in de Encycliek gesproken, toch ligt ook deze geheel en al in de lUn ervan. De bedrUfsrechtspraak, die in de publiek- rechtelUk georganiseerde bedrijven 'n schoo- ne sociale functie zal krUgen. mag. al spre ken de Encyclieken niet direct over deze uit spraak. toch niet geheel buiten de sfeer van onze gedachten worden geplaatst. BU de gedachtenwisseling, die na deze in leiding volgde, werd om. gewezen op de meening, die bü zooveleri heeft post gevat, als zou arbitrage altUd beteekenen een hal- veeren van het verschil. Vanaf de bestuurs tafel werd deze meening recht gezet. Meer- rralen is het voorgekomen, dat er uitspraken werden gedaan, die voor de volle honderd procent het gelUk stelden aan de zUde der werkgevers of werknemers. Met klem werd voorgesteld de collectieve contracten voor indend te verklaren. Op dit voorstel werd een amendement ingediend, om het aan de erde te stellen vóór de behandeling van het voor-wetsontwerp van minister Verschuur. Rector Kok achtte het wenschelük dat in de toekomst eens meer de aandacht zal wor den gevestigd op de beteekenls van een col lectief contract en op de uitspraken van bedrüfsraden enz. Dan volgde schorsing der vergadering tot half drie. De lotgevallen van het vooront werp eener Bedrtyfmdenwet. Na heropening der vergadering werd het «oord verleend aan den heer A. 3. Loer akker. die een Inleiding hield over de lot gevallen van het voor-ontwerp cener Be- drüfsradenwet. door minister Verschuur aanhangig gemaakt bü den Hoogen Read van Arbeid. Spr. begon met een kort over zicht te geven van voorgeschiedenis en in houd van dit ontwerp. De lotgevallen van ’t voor-ontwerp zün niet van dien aard, dat men daarover met een eenigszins blümoedlg gezicht kan spreken, want voor de zooveel- ste nuffel zeggen zü ons, dat het niet gemak- kelük gaat om in het bedrüfsleven meer Christelüke verhoudingen te verkrijgen De bezwaren komen in hoofdzaak hierop neer: lo. dat het voorstel-Verschuur ens niet geeft organen opgekomen uit de vrUe maatschappU. maar Overheids-organen2o. dat slechts één bedrijfsraad in een bepaal den bedrijfstak kan worden Ingesteld, waar door dus het vormen van R. K. BedriJf»- raden practisch uitgesloten is. Het eerste bezwaar noemde spr. zeer zon derling. Men wil dus dat de Overheid ’n bedrijfsraad Instelt, maar als beide groepen, arbeiders en werkgevers practisch reeds een bedrijfsraad hebben, althans het goed met elkaar eens zUn, dat ér zoo’n lichaam moet komen, dan behoeft de Overheid daarover haar zegen maar uit te spreken. Willen de werkgevers niet en uit de houding blUkt maar al te duldelük. dat zU nooit zullen wil len. zoolang de macht om hen te dwingen ontbreekt, dan komt er eenvoudig niets. Dat wordt dus weer, zoo vervolgt spr.. een nieuw terrein voor strijd. Inplaats van een vredes- instltuut. Ook het tweede bezwaar schünt spr. even weinig steekhoudend. Men wil meer dan een bedrijfsraad in eenzelfden tak van produc tie. waartegen, op zichzelf beschouwd, geen bezwaar zou zün en wat ook in X xoor-ont- werp geen bezwaren ontmoet, mits men de splitsing voor 'n gedeelte des lands zou wü- schen. Men wil zeer kennelük de mogelük- heid om tot katholieke bedrüfsraden te ko men en dat is alweer volgens sprekers vaste overtuiging een onmogelUke eisch. Wü erkennen, dat een wet op het vak- vereenigingswezen en over de verbindendver klaring urgent is te achten en zeker gelUk- tüdig tot stand moest komen. Maar al er kennen wü dat. en al ontkennen we hetgeen de minister in de Troonrede heeft doen zet ten nJ. dat de tUden de urgentie van een wettelüke regeling van de verbindendver klaring hebben doen verminderen, wü zün van den anderen kant toch ook te nuchter om ons op dien grond tegen het voor ontwerp te verzetten. Als conclusie der uitgebreide discussie op de inleidingen kan worden vastgesteld, dat de vergadering de urgentie uitsprak van een wettelüke regeling der bedrüfsorganisatie en de verbindendverklaring der collectieve ar beidsovereenkomst De voorzitter sloot hierop de vergadering. Toen ik van huts ging, naar het kantoor, gaf mün vrouw mü een klein stukje rood katoen en vroeg, of ik uit de stad twee-en- een-kwart el van dat goed voor haar mee wou brengen, als 1 niet te veel moeite was. Ik zei: .Jleelemaal geen moeite,” stak het stukje katoen in mün zak en holde naar mün trein. Met lunchtüd ging ik naar een grooten goedwinkel om de boodschap voor mün vrouw te doen. Er wandelde een heer rond tusschen de toonbanken, waar lange rijen meisjes nog langere rijen klanten te bedienen, en ik vroeg hem, of rood katoen mocht zien. „Dezen kant, meneer," leidde hit winkel door. „Juffrouw Stone, laat meneer eens wat rood katoen zien." „Welke tint wou u hebben?” vroeg juf frouw Stone. Ik liet haar het stukje zien, dat mün vrouw me gegeven had. Ze keek er naar en gaf het me terug. Toen haalde ze een groo- te rol rood katoen naar beneden en sloeg die op de toonbank open. „Dat is niet ’t zelfde!” zei ik. „Nee. niet precies,” zei ae. „maar t 1b veel mooier dan uw staaltje.” „Dat kan wel," zei ik, ..maar ’t moet hier bü komen, ziet u. Er is al iets gemaakt van dat katoen, en dat moet vergroot wor den, of versteld of rooiets: dus 1 moet de zelfde tint ziin.” Het meisje antwoordde niet, maar haalde een andere rol „Dit is dezelfde tint.” zei ae. .Ja,” antwoordde ik, ..maar *t is ge streept.” „Strepen worden tegenwoordig erg veel gedragen,” zei ae. .Jawel, maar t is niet om te dragen. *t Is iets voor meubels, geloof ik. In ieder geval moet ’t heelemaal effen zün.” „Heelemaal effen zult u niet vinden, u moet Turksch rood nemen." „Wat is Turksch rood?" vroeg ik. „Turksch rood is hesu^uial effen katoen," antwoordde ze. „Laat u me dat dan even zien” „We hebben op 't oogenblik geen Turksch rood meer,” zei ze, ..maar we hebben heel mooi effen katoen in andere kleuren." .Aan andere kleuren heb ik niets, ’t Moet hier bü komen.” „Zulk goedkoop goed vindt u haast nooit in dezelfde tint." zei ze, en ik verliet haar. Ik ging een winkel in, een paar deuren verder. Ik ging naar den vloerwandelaar, gaf hetn het staaltje en sel: ..Hebt u ook zulk katoen?” „Zeker meneer.” zei hij, „derde afdeeling rechts.” Ik ging naar de derde afdeeling rechts en toonde mün staaltje aan den bediende, die daar stond. Hü bekeek het aan beide kanten, en zei: „Dat hebben we niet." „Die meneer zei, dat u ’t wel had," zei ik. „We hebben ’t genad. maar ’t is uitver kocht. U zult ’t bü een stoffeerder wel kun nen krijgen.” Ik stak de straat over naar een stoffeer der. „Hebt u ook zulk goed?” vroeg ik. „Neen," zei de winkelier. ,Js 't voor meu bels?” ,Ja,” antwoordde ik. „Dus u moet Turksch rood hebben?” „Is Turksch rood precies zooals dit?” vroeg ik. ,J<een,” sei hü. ..maar ’t is veel beter.” „Dat kan me niet schelen.” antwoordde ik. ,Jk wou X zelfde hebben als dit.” .Maar dat wordt niet gebruikt voor meu bels,” zei hü- „Ik dacht, dat iedereen in zün huis kon gebruiken, wat hü wou,” merkte Ik op, een beetje scherp. „Dat kunnen ze ook, maar ze doen 't niet,” zei hü kalm. „Zulk rood gebruikt niemand. Allemaal Turksch rood.” Ik zweeg en vertrok. Het volgende adres, dat ik bezocht, was een zeer groot stoffen- magazün. Ik vroeg aan den eersten verkoo- per, dien ik zag. of ze rood katoen hadden, gelijk aan mün staaltje. „Op de tweede verdieping.” zei hü- Ik ging de trap op en vroeg aan een man: „Waar kan ik rood katoen vinden?” .Achterste kamer links. Hier schuin over." En hü wees naar een verren hoek. Toen ik daar kwam, vroeg ik om rood katoen. „Tweede toonbank van hier af,” zei de man. Ik ging daarheen en toonde mün staal. „Katoen beneden,” zei de man. „En beneden zelden ze dat 't hier was!” ..Die effen stoffen niet. Beneden heel ach teraan. aan dezen kant.” Ik ging naar beneden heel achteraan, aan desen kant. „Hebt u ook zulk goed?” vroeg ik. „Volgende toonbank." zei de aangesproke ne „Dunn. rood katoen De heer Dunn nam mün staaltje en keek. „Die tint hebben we niet in deze kwa liteit," zei hü. „Wel in andere kwaliteit?” vroeg ik. .Ja. we hebben X beter.” En hü nam een rol en ontvouwde een paar ei. „Dat is de tint niet.” sel ik. „Neen, maar X is füner en de kleur is beter." .Dus X zelfde hebt u niet?” ,J<een. meneer. Misschien in de gordünen- afdeellng zesde verdieping" Dus nam ik de lift en steeg naar X dak ..Rood goed? Gordünenafdeeling. andere eind van dese etage." zei een man. „Vierde toonbank links," zei een man. Ik ging daarheen. ..Eerste etage katoenafdeellng," zei de verkooper. Ik nam de lift, daalde ,J en stapte de straat op Ik had mün buik vol van rood katoen. Maar ik zou nog één poging doen. Mün vrouw had X goed nog niet lang ge leden gekocht, er moest toch nog iets van bestaan. Had ik haar maar gevraagd, waar ze X vandaan had. maar ik dacht, dat je zulk gewoon goed overal krijgen kon. Ik betrad een ander groot magazün. Toen ik den drem pel over was. greep een plotselinge angst mü aan. Ik kon er niet toe besluiten, dat stukje rood katoen uit mün zak te halen. Als ik een ander vodje bü me had gehad een inktlap of zoolets zou ik gevraagd hebben, of ze daar iets bü hadden. Maar ik stapte naar een dame toe en pre senteerde mün staaltje, met de gewone vraag: .Achterste toonbank links," zei ze. Ik ging er heen. „Hebt vroeg ik aan de dame „Nee. meneer,’.’ Mi ze. worden van de letters en cijfers, die in een etalage nu eenmaal onmisbaar zün. Fou ten, op dit gebied gemaakt, zün onmiddei» lük voelbaar in den toonbankverkoop. Vooral dié winkeliers, wier zaak niet aoo- seer op „vaste klanten” als wel op ,kü- kers die koopers worden” is berekend, zul len de juistheid hiervan bevestigen. Ook de overigen zullen dit evenwel bemerken, wanneer zü er eenmaal op beginnen te letten. Want hoe licht komt een voorbijganger, wiens <«g valt op b.v. een smakelük getee- kende en gekleurde kaart voor het artikel X. er niet toe om bü zich self te zeggen: ..Kom. laat ik dat hier maar even halen”. (De uitstekende verzorging van hun étala ges is immers een van de voornaamste re denen, waarom de warenhuiaen zoo’n groote vlucht hebben genomen). Terwül een onaantrekkelük uitgevoerde kaart aandacht niet boeit, en daardoor een gelüken kooper verloren doet gaan. Met deze overbekende feiten voor oogen werd door de firma Talons A Zoon te Apeldoorn, een uitgebreide herdruk uitge geven van haar boekje „Plakkaatverven voor Etalageversiering", waarvan zü ons een exemplaar toezond. Wü treffen daarin, naast tal van zeer practlsche wenken over de wüze waarop men met plakkaatverf moet omgaan om eruit te halen wat erin zit voor den winkelier een aantal modellen van fraaie letters en kaarten aan. benevens een groote verscheidenheid van beproefde, aantrekkelüke kleurencombinaties. In café-restaurant Caland te Rotterdam heeft de Algemeene R. K. Landbouw-Be- drijfsraad onder presidium van pater mr. dr. Am Borret 8.J.. gisteren zün algemeene jaarvergadering gehouden. De rekening en verantwoording over 1930 werden rhi. goedgekeurd. Over 1930 heeft men een batig saldo van 125.23. De begroo- tlng over 1932 werd met een kleine wüzlging vastgesteld en is sluitend gemaakt met 1600. Hierna werd het woord gegeven aan den heer mr. Van Haastert, die een inleiding hield over de arbitrage en bedrUfsrecht spraak in het licht van de Encyclieken „Re- rum Novarum” en „Quadragesimo anno”. Gistermorgen is in het Vredespaleis het eere-tribunaal voor Journalisten geïnstalleerd. Het Eere-Gerechtshof is als volgt samen gesteld: President dr. B. C. J. Loder, oud- presldent van het Permanente Hof van In ternationale Justitie; plaatsvervangend pre sident prof. Wettsteln, Zürich; permanente richters de heeren Georges Bourdon, Parüs, redacteur van de Figaro. eere-voorzltter- stichter van de Internationale Federa tie van Journalisten, secretaris-generaal van de Nationale Journalisten Vereenlging; dr Feder, Berlün, hoofdredacteur van het Berliner Tageblatt; permanente echter- plaatsvervangers de heeren L. Zanykal, Olo- mouc (Tsjecho-Siowakije), hoofdredacteur van de Nasinc en C. A. Clemensen, presi dent van de Deensche journalisten Unie, Kopenhagen, redacteur van de Natlonaltl- dende. De installatiezitting werd bügewoond door Z K. H. een Prins der Nederlanden, verge zeld van zün adjudant, luitenant ter zee le klasse J. W. Termytelen. Voorts waren tot bijwoning der zitting uit- genoodigd de leden van het corps diploma tique en van het Permanente Hof van In ternationale Justitie, de Ministers, hoogge plaatste Nederlandsche rechterlüke autori teiten. de leden van het Eere-Comité en van het Uitvoerend Comité, dat voor deze gele genheid gevormd is. en vele anderen. De Minister van Buitenlandsche Zaken van België en Polen, de heeren Hümans en Zaleski, werden vertegenwoordigd door de gezanten van belde landen; de Regeering van Letland deed zich bü deze gelegenheid vertegenwoordigen door den heer Pr. van Monsjou. consul van Letland te Amsterdam. Nadat de president van de Internationale Federatie van Journalisten, de heer Ri chardson, den Minister van Buitenlandsche Zaken jhr. mr. Beelaerts van Blokland had uitgenoodfgd wel te willen overgaan tot de installatie van het Eere-Gerechtshof, hield de Minister m de Fransche taal een rede. Vervolgens aanvaardde dr. Loder het pre sidium met het uitspreken van een rede, eveneens in de Fransche taal. Na deze redevoeringen is nog het woord gevoerd door den President der Federatie, den heer Richardson, die in het Engelsch sprak en door de leden van het Gerechtshof de heeren Bourdon en dr. Feder. De plechtige zitting werd hierop gesloten Lunch in de Twee Steden. Gisterenmiddag heeft het gemeentebe stuur van 's-Gravenhage een lunch aange boden ter gelegenheid van de plechtige installatie van het Hof. In de groote zaal van Hotel De Steden werden de gasten ontvangen den burgemeester, jhr. mr. dr. L. Bosch ridder van Rosenthal, terwül aanwezig waren wethouder Quant, mr. dr. Westerman en de heer Robin, chef en sous-chef van het kabinet van den burge meester. Onder de verdere aanzittenden bevonden zich de president en de leden van het eere- gerechtshot, alsmede vertegenwoordigers van verschillende pers-organlsaties. De burgemeester heeft aan deze lunch een rede gehouden, waarin hü wees op de hooge roeping welke de pers heeft en waar aan zü slechts kan beantwoorden, zoo haar onkreukbaarheid vaststaat. De heer Bourquln, vice-president van de Internationale federatie van Journalisten, heeft ren burgemeester daarop dank ge zegd. Namens het Instituut voor intellectueele Samenwerking te Parüs sprak vervolgens de heer Maas Geesteranus, die het groote belang schetste, dat de Internationale sa menwerking heeft bü dit eere-gerechtshof Na afloop van de lunch maakten de bui tenlandsche journalisten een rondrit door de stad en vereenigden zich om 5 uur in Hotel Wittebrug. waar de openingszining van het Uitvoerend comité van de Interna tionale Journalistenfederatie werd aehou- Door kapltaalkrach- is alle u ook rood katoen zooals dit?" .me achter de toonbank. „wel Turksch rood." Eeuwig Turksch rood! Ik capituleerde. „Goed." zei ik. .geeft u dat dan maar." „Hoeveel meneer?” vroeg ze. „Ik weet niet.... geeft u maar zes ei." De dame keek me een beetje raar aan, maar ging zes el Turksch rood afmeten. tikte ze op de toonbank en riep: „Cassa!” Een klein meisje, met twee gele vlechten, slenterde aan. De dame schreef op een brief het aantal ellerj. den naam van het goed, haar eigen nummer, den prijs, de waarde van het bankbiljet, dat ik haar toereikte, en nog een en ander, waarschün- lük de kleur van mün oogen en de wind richting. Toen schreef ze alles over in een klein boekje, dat ze bü zich hield. Toen gaf ze den brief het geld en het Turksche rood aan het geelharlge kind. Dit kind schreef den brief over in een boekje, dat ze bü zich had, en verdween toen met brief. Turksch rood en geld. Na een zeer lang tüdperk, waarin het kind waarschünlük het goed, den brief én het geld naar een centralen lessenaar bracht, waar de brief werd aangenomen, het bedrag en het nummer in een boek geschreven, geld teruggegeven aan het kind, een afschrift van den brief gemaakt en geborgen, de boeking van het kind gezien en goedgekeurd, het goed ingepakt, het kind afgestempeld, de vlechten geteld en genoteerd op een strook papier en door het kind overgeechreven in haar boekje, het meisje naar een fonteintje gesleept en gewasschen. het nummer van den handdoek op een papiertje geschreven en door het kind in haar boekje overgeno men. de waarde van mün bankbiljet en de hoeveelheid wisselgeld ergens op X kind in gebrand en genoemde operatie genoteerd op een brief en overgeschreven in haar boekje, kwam het kind bü mü. gaf mü X geld terug en het pakje Turksch rood. TUd om te werken was er dien middag niet veel over, en toen ik thuiskwam, gaf ik het pakje katoen aan mün vrouw. Ze rolde het uit en riep: „Hé, dat is andere, dan X lapje, dat ik je gegeven heb!” .Andere!" riep ik. ,Ja, X is anders. Je dacht, dat Je X zelfde wou hebben. Maar je vergiste je. Turksch rood moest je heb ben! Derde toonbank links. Ik wil zeggen, ze nemen allemaal Turksch rood." Mün vrouw keek me verbaasd aan, en toen deed ik haar het verhaal müner kwel lingen. „Enfin.” zei ze. „dat Turksch rood veel mooier, dan wat ik eerst had en je hebt er zooveel van meegebracht, dat ik X andere heelemaal niet hoef te gebruiken. Ik wou, dat ik maar eerder aan Turksch rood gedacht had.” „Dat wou ik ook.” zei ik. In Mei 1928 heeft de rüksgebouwendienst aan prof. R. N. Roland Holst opgedragen het glas-ln-loodraam te ontwerpen voor de vestibule van het nieuwe postkantoor te Utrecht. Het directoraat der rüksacademle en de voltooiing van het zevendeellg glasraam voor het stadhuis te Amsterdam hebben het tot stand komen van dit nieuwe werk zeer ver- traagd. Naaf het ,Jidbd.” verneemt, zal het thans echter binnenkort (wellicht nog in October) geplaatst worden. Het raam heeft den vorm van een halven cirkel, waarvan de middellün 514 M. is. De voorstelling is een zeer vrije paraphrase van het heraldisch gegeven. De Nederlandsche maagd in den Hollandschen tuin, de ommu ring getooid met de wapens der elf provin ciën, een vrouwenfiguur, die opziet naar een groote vlucht postduiven, die door het stru weel van den Hollandschen tuin vliegt. In de twee uiterste hoeken buiten de om muring met de wapens vliegen te eener zijde de postduiven aan in den nacht en te anderer zijde vliegen zü uit in het morgen licht. Ontvangst door de regeering. Gisteravond heeft de regeering in de Rid derzaal de journalisten officieel ontvangen. Ruim 200 personen waren tot deze solrée geïnviteerd. Namens de regeering werden de gasten begroet door den Minister-president, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, terwül ook aanwezig waren de ministers dr. Deckers en mr. Donner. Onder de verdere aanwezigen werden op gemerkt de Commissaris der Koningin in Zuld-Holland, jhr. van Karnebeek, oud- minister Heemskerk, de burgemeesters van Den Haag en van Rotterdam, verschillende Tweede Kamerleden, bestuursleden van de Vereenlging voor Volkenbond en Vrede en van de Algemeene Nederlandsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer. Na minister Ruys de Beerenbrouck be trad de heer 8. Valot, secretaris van de Internationale JournallstenfederaUe het podium om in welsprekende woorden den dank der buitenlandsche journalisten over te brengen voor de schitterende ontvangst. Een strükje zorgde voor de muzikale af wisseling. terwül de gasten zich aan de buf fetten verfrischten. 518. Doch het scheen dat de zware val het beertje geen kwaad had gedaan. Integendeel, hü was ny veel kalmer geworden en bleef bedaard zitten, toen de fee hem zei kalm te blüven. Hü beloofde dat en nu vertelde hü aan de omstanders, wat de booze heks met het jonge beertje gedaan had en waar zü het gevangen hield. nJ. in de donkere grot (waar de twee pinguïns het reeds ontdekt hadden). 517. Maarde kruik gaat zoo lang te water, tot zü breekt, zegt het spreekwoord. De kleine Teddy maakte zulke woeste sprongen en deed zoo uitbundig, dat ze ten lange leste van de operatiebank op den grond plofte. Dat gaf me een beroering! De goede fee schrok hevig, Bollebuisje wist geen raad en vader Beer hield zün beide voorpooten voor de oogen! i M j

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7