ONS BLAD I HET WERELDRAADSEL I te l 3 mIÏ ÖJ! dit nummer bestaat uit twee bladen VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 21« DINSDAG 13 OCTOBER 1931 f40 I VOORNAAMSTE NIEUWS Het conflict China-Japan DE WERKLOOSHEID B 1 [UM1Q. Z Tafelmessen Friedrich Herder TELEGRAFISCH WEERBERICHT D Staking bij de N. S. F. De trein-aanslag bij Bia Torbagy Twee vliegtuigen tegen r elkaar gebotst Vergiftiging door het gebruik van spiritus GRAFIEKEN EN CIJFERS - GROEI DER WERKLOOSHEID OVER DE WERELD OVER VERSCHILLENDE LANDEN EN BEDRIJVEN Liefdesdrama te Amsterdam JOH. LAUWERS PATGLOP S - ALKMAAR AANGIFTE MOET, OÉ STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL d - hi.J C 4000 slachtoffers aan builenpest 1 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD BUREAU I Kritiek op Schacht’* rede. financiën. Barometerstand uur vm.: 7.67. Stilstand. Vreeselijke gevolgen barometerstand 770.2 mM. te barometerstand 746.0 mM te e* E Land Naar verlaging der kostprijzen Bemiddelend Initiatief der Regeering Vier dooden Een schadepost Bankpapier In brandende kachel geworpen het van aanbidder te Bedrijf s 1M meisjes leggen het werk neer Ged eelt. Geheel wL Gedeelt. Geheel doen Slotting ep U Norembei Algemeene vergadering R. K. landbonwbe- drjjfsraad. De kosten der weikloozensorg bedroegen in 1936 bijna 24 miilioen gulden. De Ver. Staten nemen aan de Volkenbondsbesprekingen deel van de tot arbeid ge schikte ar beiders 15.1 14.0 I2.I O.? De Internationale Koloniale Tentoonstel ling te Parijs wordt 15 November gesloten. Mr. Kokosky verdediger van den te Am sterdam gearresteerden advocaat. Daling van den boterprQs in deskundige kringen onvermijdelijk geacht. Het Eeregerechtshot roer journalisten ge ïnstalleerd. De Koloniale Tentoonstelling te Parijs 3-3 7.8 1.2 0.2 05 1.4 3. 16.1 2.9 te zlchzelt 34.4 34.4 4.7 75 13. «1 6.6 0.2 18.8 105 75 115 15 14.7 0.8 85 4.3 28.1 7.8 lijke bespreking de mogelijkheid het conflict tusschen Japan en China Mandsjcerüe uit den weg te ruimen. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 638. In de Chineesche provincie Honan zouden 400e personen aan builenpest zijn besweken. Naar het _Vad verneemt, Is van de ro- geering het initiatief uitgegaan, om de cen trale organisaties van werkgevers en werk nemers bjjeen te brengen, teneinde bet soo tnogelük over een verlaging der kostprijzen eens te worden. Dese besprekingen zijn gis teren begonnen. bij verlies vsn 'n anderen vinaer Alle ebonne’i op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen t1 3-3 0.6 heb- Zljn van de bevol kt nh held «Un; den BEDRIJFSGROEP Aardewerklndustrle enz. Diamantindustrie Drukkersbedrijven enz. Bouwbedrijven enz. Houtbewerking enz. Kledingindustrie Lederindustrie Steenkolenmijnen Metaalindustrie, scheepsbouw Textielnü verheid Voedlngs- en genotm. bedrijven 3.7 w.o. tabak- en sigarenindustrie 4.7 Landbouwbedrijven, veenderij Visscherü Handelreirigers Verkeerswezen Handels- en Kant.bedienden Toonkunstenaars Overige groepen i „L-t 4-90 7-50 2.70 0.07 0.02 0.12 0.14 0.08 0.03 0.07 I.IO 0.34 0.40 0.03 0.30 0.12 0.01 0.05 0.12 0.21 0.01 3- 5 4- 4 3.0 2- 4 4.8 5.6 9-2 6.2 o-7 1.8 3- o In 'milb- oenen 7-7 6.1 5-5 0.2 0.6 i-5 i-7 1-3 IJO 2.0 2.7 2.8 0.4 0.9 1-4 0.1 0.2 De toastend in het Verre Oosten steeds ernstiger. Duitschland Ver.Staten Engeland Frankrijk Zwitserland België Nederland Zweden Noorwegen Denemarken Italië Oostenrijk Tschecho Slow. Finland randst. Polen Hongarije Yougo Slavië Roemenië Canada Australië Nieuw-Zeelad Oostenrijk m absolute cijfers (Stand op 31 Maart 1931) In oCt- Een bewoonster van bet dorp Schiphol had dezer dagen het ongeluk, tegelijk met een paar andere papieren, eenige bankbiljetten in een brandende kachel te gooien. Toen zij haar vergissing later bemerkte, was bet bank papier reeds geheel verbrand. abonnementsprijs» kwartaal, voor Alkmaar 2 Voor buiten Alkmaar 2.85 Mei Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Chauffeur lost schoten op zijn vroegere verloofde en verwondt ook zichzelf -- - - --------1 f ^nnn Levenslange geheel» ongeschiktheid tot werken door f 7Kfl een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand f 1<1E bij verlies van een f Cfl bij een breuk Van ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenwVUU« verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen vU« doodelijken afloop AvUe" een voet of een oog duim of wijsvinger been of arm Mooraanslag van een Amsterdamachen chauffeur op zijn vroegere meisje, de man verwondt ook zichzelf. Met de tijdelijke werkloosheldsver- mindering In verband met seizoen-ar- beid moeten wij ook rekening houden, wanneer wij op grafiek B, zoowel voor Juni *30 Juni *31 58.2 58.2 2.8 4.7 3.8 5.6 1.8 0.3 5.9 4.7 Deze cijfers zijn te treuriger nu zij be trekking hebben op den werkloosheids- stand op 1 Juli, midden in de gunstigste periode van het jaar dus. We willen onze sombere kroniek hier mede besluiten. In een volgend artikel zullen wij eens zien, welk een strubbeling de krisls in den wereldhandel teweeg gebracht heeft. Directe besprekingen tusschen Japan en China. Uit Tokio wordt gemeld, dat gisteravond de Japansche Minister van Bultenlandsche Zaken en de Chineesche gezant te Tokio een poging hebben gedaan om door een persoon- te openen, in Maandagmorgen is bü de Nederlandsche Seintoestellenfabriek te Hilversum een sta king uitgebroken onder 150 fabrieksmeisjes Het conflict is ontstaan, omdat de meisjes niet accoord gaan met de nieuwe tarieven. waardoor de loonen met 10 pet werden verminderd en de werkzaamheden vermeer - De Pruisische minister van Höpker-Aschoff, is afgetreden. In de Chineesche provincie Honan Is bui lenpest uitgebroken. Reeds zouden meer dan 4000 slachtoffers aan de gevolgen zijn overleden. Een arrestatie Een stoker van een In de haven van Stock holm liggend Zweedsch schip heeft in Frankrijk 40 Liter spiritus gekocht, waar schijnlijk zonder te weten, dat het houtspl- rltus was. De man is gearresteerd. Tot de slachtoffers van het splritusdrtnken behoort oa. zijn verloofde. ADVERTENTIEPRIJS! Van 1—5 regels f 135: elke regel meer 955. RECLAME per regel /'8.7S veer de eerste pagina: voer de overige pagina's 6.50. RUBRIEK «VRAAG EN AANBOD” b(j vooruitbetaling per plaatsing 9.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 9.12 DE WERKLOOSHEID OVER VERSCHILLENDE BEDRIJVEN (Toestand van 1 Januari 1931) Duitschland Engeland België In Percenten Totaal Geven wij ten slotte nog een over zichtje van de werkloosheid over ver schillende bedrijven in enkele landen. Een vluchtige bestudeerlng van staatje D doet zien, dat in Duitschland het bouwbedrijf, in Engeland de metaalbe werking, in België en in Oostenrijk even eens het bouwbedrijf het ergst wordt ge teisterd. In Duitschland is het trouwens bijna over heel de linie gruwelijk, zoowel in de geheele als In de gedeeltelijke werkloos heid. En Engeland blijft al niet veel achter. Voor Nederland is het hieronder- staande staatje van belang, aanduiden de de werkloosheidspercentages over verschillende bedrijfsgroepen: De zitting van den Volkenbonds raad De buitengewone zitting van den Volken bondsraad, bijeen geroepen ter bespreking van het conflict tusschen Japan en China, is hedenmorgen onder voorzitterschap van den waarnemenden Spaanschen minister van bultenlandsche zaken, Madariaga, ge opend. Engeland, Frankrijk en Italië waren ver tegenwoordigd door hun ministers van bui- tenlandsche zaken, respectievelijk Lord Reading, Briand en Grandl. Duitschland was vertegenwoordigd door den gezant von Mutlus. Grafiek A toont in kolommetjes de enorme stijging der werkloosheid sinds 1 Januari 1929; de cijfers vóór aan den rand beteekenen: mlllloenen, en zoo zien wij per kwartaal de werkloosheid groeien van 7H, 11, 12, 12X. 15, 19 tot 22 miilioen! Voor de verbreiding van de werkloos heid over verschillende landen zie men In t bijzonder nog staat C. En zoo was het op 31 Maart van dit jaar. We weten echter allen, dat sinds dien datum de factoren, welke de werkloos- veroorzaken, nog veel verergerd de seizoen-arbeld kan gedurende zomer een vanzelfsprekende ver- Ook schuldig aan den aan slag bü Jüterbog De verdenking, welke tegen den koopman Silvester Matuschka Is gerezen, dat hij deel heeft genomen aan den spoorwegaanslag bü. Jüterbog wordt nog versterkt door het feit, dat h(j te Weenen op 30 Juli tien kilogram ecraslet, honderd slaghoedjes en honderd lonten heeft gekocht. Vooral draagt hiertoe de omstandigheid bij, dat bü den aanslag bü Jüterbog explosies zün geconstateerd, zooals zü zich bü gebruik van deze spring stoffen voordoen. Matuschka geeft toe, meermalen te Ber lijn geweest te zün. Voor het feit, dat hü gedurende den U)d lan 5 tot 11 Augustus uit zün woning aan de Hofgasse te Weenen verdwenen was, heeft hü nog steeds geen verklaring kunnen geven. Het verhoor van de vrouwelijke getuigen, in wier winkel hü dien tüd van den zesden tot den achtsten Augustus de voor den aan slag bü Jüterbog gebruikte partü schelle- draad heeft gekocht, is voortgezet. Met volkomen zekerheid hebben zü Ma tuschka niet als den kooper kunnen her- Tengevolge van bet gebruik vas gesmok- icelden Franschen uit hout gectookten spi ritus zün 5 personen te Stockholm onder vreeeelüke pünen overleden, terwül 2 ande re personen blind zün geworden. Aangezien men niet kan uitvinden, hoe veel gesmokkelde spiritus in den nandel is gebracht, vreest men nog meer vergiftlgings- gevallen. Het uitvoerend comité voor de Nedertand- sche deelneming aan de internationale Ko loniale Tentoonstelling te Parijs, heeft tele grafisch bericht uit Parijs ontvangen, dat de definitieve sluiting van de tentoonstelling be- Boven de martnevlleghaven van Toulon Cuers. bekend door de noodlanding aldaar door den Zeppelin gedaan, zün op een hoogte van 300 M. twee martnevllegtuigen met el kaar in botsing gekomen. Belde vliegtuigen werden vernield en sloe gen te pletter op den grond. Vier der inzit tenden werden op slag gedood, één zwaar gewond. Den zesden gelukte het met een parachute naar beneden te springen. Hü kreeg slechts lichte verwondingen. De com mandant van het eskader had uitdrukkelijk order gegeven op verschillende hoogten vliegen om botsingen te voorkomen. Gedeeltelijke bekentenis van Matuschka ..De dader van den moord op de Groote Markt te Nijmegen voor de Arnhenuche Rechtbank. In een Chineesche provincie Sylvester Matuschka, die, verdacht van het plegen van den aanslag bü Bia Torbagy, gearresteerd was, heeft thans een gedeel- telüke bekentenis afgelegd. Hü heeft n.l. verklaard, de springstof aan een onbekend persoon gegeven te hebben. Als büzonderheden weet het „Hbd." nog mede te deelen. dat Matuschka na grondig verhoor heeft toegegeven, dat hü aan twee mannen ecraslet heeft gegeven, om daarmede een trein In de lucht te laten vliegen. De namen dezer beide mannen heeft hü aan de politie medegedeeld, doch voorloopig worden ze geheim gehouden, ten einde het verdere onderzoek te vergemak kelijken. Voorts heeft Matuschka verklaard, op het oogenbllk, dat de aanslag werd gepleegd, in den D-trein, bü Jüterbog, bü Berlün. te hebben vertoefd, en ook zich in den laat- sten wagon van den D-trein, die bü Blo Torbagy. in Hongarije, werd opgeblazen, te hebben bevonden. Deze wagon is naar men weet niet van den spoordük naar be neden gestort, en Matuschka verklaart dien tengevolge slechts licht in het gelaat te zün gekwetst. Matuschka ontkent ten stelligste bü den aanslag op den D-trein van Weenen naar Passau (Duitschland) die in het voor jaar van dit jaar werd gepleegd betrok ken te zün geweest. De mededeellngen van Matuschka ben een verwarden Indruk gemaakt, vrouw, die vandaag van Weeneh naar Boe dapest reisde, om door de Hongaarsche autoriteiten in verhoor te worden genomen, heeft in den trein getrach. zelfmoord te plegen, welke poging op het laatste oogen bllk kon worden verijdeld. Het Gronlngsche bloacoopoonfUet geëia- digd. Vrijdag worden de bioscopen weder om geopend. Matuschka legt een gedeeltelijke bekente nis af betreffende het spoorwegongeluk bU Bia Torbagy. Met Rusland. Zuid- en Midden-Amerika en Zuid-Afrika samen: 27 millioen werkloozen. (F. Fried in „Die Tat.” Mei 1931 blz. 86) Duitschland, als voor Engeland, Frank rijk en Oostenrijk, de lijn, welke den loop der werkloosheid aangeeft, na 31 Maart eenigszins zien dalen; leder deskundige neemt aan, dat spoedig al lerwegen weer de hoogte van 31 Maart bereikt en overschreden zal worden, voorzoover dit hier en daar al niet reeds het geval is. Er is geen ontkomen aan: VERDEELING DER WERKLOOSHEID OVER DE LANDEN Beiden vrü zwaar gewond heeft zich In de St. Willl- te Amsterdam een ernstig HOF ALKMAAR AdminLstrstie No. 433 Redactie No. 633 Hoogste Valencia. Laagste Vardö. Verwachting: zwakke, veranderlijke wind, later uit Noordelijke richtingen, nevelig tot half of licht bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler overdag. de lijn zal in dezen winter steller en hooger stijgen dan bet vorig jaar. Wordt er in Duitschland alléén al de zen winter niet gerekend op 7 A 8 mil lioen werkloozen? Zien wij den toestand in ons eigen land: hoe gaat het hier zienderoogen naar omlaag met de industrie en hoe stijgt hier dus de werkloosheid? Stond ons werkloosheidspercentage op 30 Juni 1930 op 4.3 op 30 Juni van dit jaar was reeds een percentage van 9.3 bereikt! En nu is Nederland er nog lang niet het ergst aan toe! Gisteravond brordusstraat drama afgespeeld. Tusschen kwart over 7 en half 8 weer klonk in deze nauwe donkere straat, welke op den Amsteldük uitloopt, het kerte, scherpe geluld van een aantal schoten. Spoedig bleek, dat deze gelost waren in de portiek van een tegenover de R. K. kerk gelegen perceel. Bewoners van de in dit perceel gevestigde woningen en eenige voor- bügangers, die door dit lawaai hevig' ge schrokken waren, vonden ter plaatse het lichaam van een jongen man, die door een schot in het hoofd bleek getroffen te zün. Een revolver lag op eenige meters afstand op den openbaren weg Vrüwel tegelükertüd werd eenige meters voorbü het pertiek op de straat een jonge ernstig vrouw gevonden, die eveneens zeer door revolverschoten was gewond. Onmiddellük werd de politie van het bureau Pieter Aertsstraat gewaarschuwd welke op haar beurt de G. G. en G. D. van het voorgevallene to kennis stelde. Beide ge wonden werden naar het Wilhelminagast- huis overgeBracht. De man had. zooals gemeld, een schot in het hoofd, de -vrouw was door niet minder dan 5 schoten getroffen, waarvan 4 in de borst en een to den rug. Ondanks zün ern stige verwondingen is de man nog to staat geweest de toedracht van het gebeurde aan de politie te verklaren, waarbü is gebleken, dat hü. na eenige schoten op de vrouw hebben gelost, het wapen tegen heeft gekeerd. Het betreft hier een wraakneming den kant van den man op het meisje, dat na zich-eerst eenige toenadering te hebben laten welgevallen zich van haar afkeerde. Het feit dat de dader, die chauffeur van beroep is, een geladen revolver bü zich droeg wüst er op, dat hü door de afwüzende houding van de vrouw, die buffetjuffrouw is in een bar in de Govert Fllnckstraat, van plan was een wanhoopsdaad te begaan. Vermoedelük heeft hü haar opgezocht en haar bewegen een eind met hem te gaan wandelen om daarna, na begrepen te heb ben dat zü niets meer methem te wilde hebben, zün daad te volvoeren. De vrouw heeft zich, nadat de schoten op haar gelost waren, nog eenige meters voortgesleept en is toen In elkaar gezakt. Bü informatie naar den toestand van beide slachtoffers vernamen wü. dat die van den man het ernstigst is. Er zou echter voor belden geen direct levensgevaar bestaan. De Amerikaansche staatssecretaris Stim son, heeft den waarnemer der V. 8., te Ge nève. den Amerik. consul-generaal Gilbert, radio-telefonisch gemachtigd, de ultnoodi- ging van den Volkenbond, om deel te ne men aan de beraadslagingen van den Vol kenbondsraad over het conflict in het Verre Oosten, aan te nemen. Dit is de eerste maal, dat een offlcieele vertegenwoordiger der Amerikaansche regee- rtog aan een raadszitting tA Genève deel neemt, een precedent, waarop men ook to het staatsdepartement te Washington den nadruk legt. Te Washington verklaarde men echter, dat de V. B. weliswaar de pogingen van den Volkenbond steunt, doch zich volle vrijheid van handelen voorbehoudt. De gedachtenwlseling met Tokio en Nan king wordt dan ook met grooten üver voorgezet, onafhankelük van de beraadsla gingen te Genève. Het oorlogsdreigement van Tsjang-Kal- Tsjek heeft te Washington groot opzien gebaard, maar men gelooft nog steeds aan de mogelükheid het geschil op vreedzame wüze bü te leggen. Amerika neemt deel aan de luspukluten In den Volkenbondsraad over het conflict China-Japan. Samenzwering tegen president Uribnrn van Argentinië rerijdeld. Welken omvang heeft thans de werk loosheid over de wereld aangenomen? Vooraf zij er op gewezen, dat de hier onder gegeven cijfers natuurlijk niet tot op den dag „bü” kunnen zijn en dat de opgaven uit onderscheidene bronnen nog wel eens verschillen vertoonen: men kan maar niet steeds alle gegevens bekomen, welke men zou wenschen en het is ook niet steeds te achterhalen, wélke werkloozen geheel èn gedeel telijk werkloozen? georganiseerde werk loozen? enz. bedoeld worden. Maar zóó juist en zóó „bij” zijn onze cijfers in ieder geval toch wel, dat zij een ontstellenden indruk geven van den omvang, welken de ramp der werk loosheid over heel de wereld en in de verschillende landen reeds heeft aan genomen, reeds hAd aangenomen, maanden geleden. In Zuid-Frsnkriik zjjn b|j een botsing tasschen twee vliegtuigen vier vliegen «na gekomen. Men moet misschien aan den lijve ge voeld hebben, wat het zeggen wil, als kostwinner werkloos te zijn, om eenlgs- rins te kunnen bevroeden de ontzet tende tragiek, welke er schuilt in de koele grafieken en onaandoenlijke cij- fer-reeksen, die hieronder volgen. De werkloosheid, dat is ten slotte de pljnlljkste vorm, waarin de wereld crisis zich aan ons openbaart. In de werkloosheid wordt de wereld- ellende in laatste instantie uitgeleefd: het zijn de werkloozen, die met hun geestelijke en lichamelijke smarten de wereldkrlsis heel duur betalen en ten Koste van wier leed voor een groot deel de krisls uitziekt. O zeker, ook elders wordt veel krisls^ leed uitgestaan, vooral misschien in angst voor wat de toekomst brengen zal, maar de werklooze arbeider is ovpr •t algemeen We armoede het meest nabij werkloozen-ondersteuning kan nog ge durende eenigen tijd de inzinking ver tragen, maar al te spoedig nadert echter het oogenbllk, waarop een gang naar armbestuur of maatschappelijk hulpbetoon niet langer uitgesteld kan worden. En zoo’n gang is gelukkig, dat onze arbeiders dit over 1 algemeen nog zoo aanvoelen ontzettend zwaar. Onnoodlg intusschen te zeggen, dat wij hier de bona fide werkloozen op het oog hebben. De aanwijzingen tegen Matuschka Vier aanwüzingen hebben de verdenking tegen Matuschka versterkt. Ten eerste was gebleken, dat hü het ecra- siet, dat hü toegeeft te hebben in zün be zit gehad, niet heeft gebruikt voor het om verhalen van een schoorsteen, gelük hü had voorgegeven. Trouwens, van de explo- slestoffen In slechts een klein gedeelte te ruggevonden. Waar de rest gebleven is, staat niet vast. In een sportbroek van Matuschka vond men de zakken geel verkleurd. Ma tuschka verklaarde dit aldus, dat hü rijn handen, toen zü dropen van permanganaat, in de zakken had gestoken. De scheikun digen ontkenden de mogelijkheid daarvan *«n hielden voL dat de vlekken alleen van ecraslet afkomstig konden zün- Matuschka gaf toen elndelük toe, patronen in die zak ken te hebben gehad en de broek op zün reis van Boedapest naar Bia Torbagy te hebben gedragen. Ofschoon Matuschka beweert, zelf in den trein, welken het ongeluk trof, te hebben ge zeten, en zelfs den naatn noemt van een man. die met hem in dezelfde coupé zou hebben gezeten, en hem een paar minuten voor de ramp vuur zou hebben aangebo den, 13 de politie overtuigd, dat hü te Bia Torbagy uit een vorlgen trein is gestapt om daar de helscbe machine op het viaduct te plaatsen. Na de ontploffing zou de man naderbü zün geslopen en hebben gedaan of hü be wusteloos was. Matuschka s advocaat is overtuigd van de onschuld van zün cliënt en zoekt thans den man, Matt genaamd, op wien Matuschka zich beroept, en die bü de ramp evenmin als hü werd gedood. Ten derde heeft Matuschka geen alibi kunnen verstrekken voor den tüd van 11 tot 15 Augustus, waarbinnen de aanslag van Juterborg is gepleegd. Te Weenen vertoefde hü in elk geval niet. Ten slotte waren bü Anzbach stukken rail met schroeven aan het spoor bevestigd. Dergelüke stukken en schroeven heeft men gevonden in Matusch- ka’s fabriek te Tattendorf. Bü Anzbach be zit Matuschka bovendien een kleine villa. Het onderzoek der grafologen is nog slechts oppervlakkig geweest. Zü hebben dan ook nog maar één geMjkenis kunnen constateeren tusschen het schrift van Ma tuschka en dat van den schrijver van het briefje, dat na den aanslag van Bia Torbagy aldaar is gevonden. Ook is de ecrasietbom, dien men daar heeft gevonden, van hetzelfde maaksel als die van Jüterbog, terwül elnde lük ta de fabriek te Tattendorf leldtog- draad is gevonden, dat zeer veel gelükenis vertoont met dat van Bia Torbagy. Matuschka is gewezen officier bü de genie. Toen hü ta 1919 huwde, trachtte hü zich op alle mogelüke manieren een bestaan te verschaffen. Hü begon een winkeltje In groenten en trachtte naderhand door het sjacheren ta huizen aan geld te komen. Zün. hulzen-speculatie te Weenen mislukte ech ter en zün zenuwen waren daardoor zoo to de war, dat hü. volgens verklaring van zün vrouw, dagenlang geen woord sprak. Onder- tusschen betwüfelt men thans te Boeda pest of. Indien inderdaad wordt uttgemaakt dat M de dader Is, men hem zal kunnen veroordeelen. mindering der werkloosheid veroorzaakt hebben, als de nieuwere statistieken verschijnen, waarin behalve het einde van den seizoen-arbeid ook de nog steeds verscherpte Industrieele krisls tot uitdrukking komt, dan zullen we dat wagen wij wel te voorspellen schrikken. de 1)11 O oorrtrm' 43-605 1930/31, 20.3 65-4 45-4 9-9 32.0 3-7 9-6 6.2 13-5 24-7 de la 17-529 97-927 16.922 3-092 61/63) 6-7 19-5 17-6 <M Nations Metaalbewerking Ingen. Constr. Textielbedrijven Bouwbedrijf Houtbedrijf Mijnen 45-3 28.5 37-4 22-6 >5-3 20.0 Sodéti des T' f.'

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9