ONS BLAD S. KROM z El CHICAGO IN AMSTERDAM STOOMERIJ en VERVERIJ DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 241 WOENSDAG 14 OCTOBER 1931 f40 VOORNAAMSTE NIEUWS VAN Q^Ievrouw, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin De postvluchten naar Indië Verbandstofffen Utermöblen VERZOEK Adverteerder» De Geen officieele staatsgods dienst in Spanje De trein-aanslag bij Bia Torbagy ?7zz is het tijd Uw Win ter porde robe na te zien De tuinbouwcrisis in W est-Friesland De brand in het Nederlandsche Paviljoen te Vincennes JOH. LAUWERS IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIII Gemaskerde bankroovers slaan hun sla# Het personeel met revolvers bedreigd De buit fterinè Is AANGIFTE MOET, OP STRAFFE ¥AN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL is ONS KATHOLIEK ONDERWIJS van Het aeer mooie weer der laatste dagen. waarvan geest eb) ken Jaar absoluut in pet. 486 50 IO.3 waarvan gseste Hiken Jaar absoluut in pet. de. jongens Dat 367 3123 13.5 Matuschka De route over Europa gewijzigd e De Paleis voor Volksvlijtloten Een eisch tot trekking. kan als statistiek Barometerstand 9 uur v.m.: 772. Vooruit. aan Bü gunstig weer tot 1 December open 15 No- moord op den heer Eschauzier Nieuwe anti-godsdienstige uitingen DE DIRECTIE t 4 De Koloniale Tentoonstelling te Parijs in pCt. van 1922 het geven van het aantal Toena me 1924- 1931 De Spaansche Kamer heeft met 267 tegen 41 stemmen het derde artikel van de nieu we grondwet aangenomen. Dit luidt: Er is geen officieele staatsgodsdienst. Unilever N.V.: Onveranderd interim-divi dend van 4 pet. 17.6 16.9 17.0 16.1 16.0 15.8 15-5 15.1 Vergadering van obligatiehouders der Hol- land-Amerika Lijn. Benoeming van leden van het beschermingscomite. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.36. Het voorstel in zake het honden van een afwnderlfjke maritieme conferentie in 1933 la met 1—4 «temmen verworpen. Regeeringsverklaring van dr. Brüning in den Duitschen Rijksdag. 1924 1925 1926 1927 1928 1929 1930 1931 Eind November behandeling voor de rechtbank 911 976 1047 1103 1175 1250 1331 1397 847 858 897 934 1015 1064 Aan mr. J. T. Linthorst Homan, commis saris der Koningin in Drente, is als zoodanig tegen 1 Nov. M. eervol ontslag verleend. Nieuwe verklaringen over den treinaanslag bü Bia Torbagy. Dr. Severijn bedankt als lid der Tweeds Kamer. PAYGLOF 3 - ALKMAAR =============T: De sociaal-democraten zullen stemmen te gen de motie van wantrouwen, tegen de re- geering-Brüning ingadiend Toena me 1924 —1931 1927 139 1928 150 1929 168 1930 186 1931 205 Het voor-onderzoek tegen de beide ver dachten in den moord op den heer Eschau zier zal deze week gesloten worden. De open bare behandeling verinordelijk eind Novem- A 161 s 179 205 211 1924 1925 1926 1927 1928 1929 1930 1931 22.0 21.4 21 -4 20.7 20-4 IO.8 18.7 18.7 Totaal aan tal onderwij zers (mann.) 3616 3780 3956 4138 4395 4697 5345 5739 ABONNEMENTSPRIJS) per kwartaal, voor Alkmaar 2.— Voor buiten Alkmaar 2.S5 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Verhitting door overbelasting van het geheele electrisch net de oorzaak? Naar de reederü mededeelt, hoopt de ka pitein van de „Winsum", dat sün schip met hoog water zal vlot komen. Er ligt een ber- glngsstoomschip langszij, teneinde zoonoodig bü het vlotkomen behulpzaam te zün. Vlotgekomen. Naar Lloyd’s nader meldt, is het schip zonder hulp vlotgekomen. Of en in hoeverre het beschadigd is, is nog niet bekend. Ontploffing in een spinnerij te Dewsbury; 2 dooden. 38 gewonden. Bü een dijkbreuk in Japan zjjn meer dan 200 menschen verdronken. De uitlevering van Matuschk 1 gevraagd Te Boedapest wordt de kwestie, of Oos- tenrük Matuschka zal uitleveren aan Hon garije of aan Duitschland. druk besproken. Het Hongaarsche verzoek om uitlevering is reeds Dinsdag naar Weenen gezonden. Behandeling in den Volkenbondsraad van het conflict tuschen China en Japan. Het Rijk en de mobilisatie-slachtoffers; het betreffende wetsontwerp in de Tweede Kamer. De bedoeling is duidelijk: onder het aantal onderwijzers, dat sinds 1924 mag worden geacht te zijn aangekomen, is het .percentage broeders zéér gering en het aantal hoofden nóg geringer. Een verwijt, als zou er een teveel zijn aan religieuzen in ons katholiek onder wijs, moeten wij dan ook, tenminste voor de mannelijke onderwijzers de kostverdieners in de meeste gevallen met alle beslistheid van de hand wijzen. Wij kannen dit doen op grond van de feiten. Dank zij het Jaarboek. NOORD-BOLLANDSCH DAGBLAD a bij ▼erliea van ’n anderen vinger het Waarborgfonds dat voor die loterü bü de Nederlandsche Bank is ten bedrage van f 300.000. Met ingang van 29 October wordt de vlieg route AmsterdamBatavia V.V. belangrijk gewijzigd. Wederom een kerk in brand gestoken. Te Santander is het bü een optocht tol anti-religleuse betoogingen gekomen De de monstranten staken de Carmelletenkerk in brand, nadat zü alle houten gedeelten met petroleum hadden overgoten. Aan het in- Het Nederlandsche S3. „Winsum” Is bü Aalesund aan den grond gevaren. Totaal aan tal minne- hjke hoofden 780 op 844 (terwijl over het heele land maar acht vrouwen-leeken hoofd van een school zijn). Om verschillende redenen kunnen wij heel goed begrijpen, hoe dit alles zoo geworden is. Wij zouden echter aan bevoegden de vraag willen voorleggen óf dit, zoo moet blijven en zoo ja, waarom. Wat het geestelijk element onder de mannelijke onderwijzers betreft wij toonden reeds, dat het door zijn laag ■percentage geen aanleiding tot verwijt mag geven. Ten overvloede mogen beide onderstaande statistiekjes aantoonen, dat dit percentage zich nog steeds in dalende lijn beweegt. Het laat zich aanzien dat nog deze week het gerechtelük vooronderzoek in de zaak tegen de gedetineerden K. en P., die ver dacht worden van den moord op d?n heer Eschauzier te Den Haag, zal worden geslo ten. Indien dit juist is, zal de openbare be handeling van deze zaak door de Haagsche Rechtbank naar alle waarschijnlijkheid te gen het eind van November plaats hebben. Naar het .JIbdb.’’ verneemt, ligt het in de bedccling der K. L. M.-directie met ingang van 29 October as. de route van den Indlé- vliegdienst boven Europa radicaal te wijzigen In plaats via NeurenbergBoedapest en Bel grado naar Athene te vliegen, zooals nu ge schiedt, zal men in t vervolg over Marseille Rome en Brindisi Athene bereiken. De nieuwe route is ongeveer 500 K M. lan ger dan de bestaande. De reden van deze koerswijziging is, dat op de MarseilleRome ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25: elke regel meer 0.25. RECLAME per regel S.15 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's 0.50. J RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bü vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 0.12 Onderzoek der politie Van vele kanten kwam de politie, na het vertrek der bandieten Üüngs opgebeld, in eigen en in particuliere auto’s opdagen. Het eerst waren de commissaris van het bureau Overtoom, de heer Dijkstra en in specteur L. M v. Pinxteren met een aantal rechercheurs en manschappen aanwezig. Onmiddellijk werd de omgeving van het bankgebouw afgezet en vervolgens een on derzoek ingesteld. Eenige oogenbllkken later arriveerde de Officier van Justitie mr. H. W. Massink. Hoewel van geen der daders een signale ment is opgenomen kunnen worden, weet men wel, dat de overval door nog jeugdige personen is gepleegd. Het gestolen bedrag is betrekkelük klein: slechts 200 gulden aan bankpapier is mee genomen. Uit Den Haag meldt men nog, dat daar gisterenavond aan de in- en uitgangen der gemeente politieposten waren uitgezet, ten einde te kunnen optreden, indien de auto der bankroovers hierlangs zou komen. grüpen van de brandweer is het te danken, dat de kerk gespaard bleef voor volkomen ondergang. Ook in een dorp in de nabijheid van San tender poogden communisten het klooster aldaar in brand te steken. De gendarmerie slaagde er in dit te verhinderen. Het kloos ter wordt thans door een sterke politiemacht bewaakt. AUe aboone's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringavoorwaarden tegen Ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Paleis voor Volksvlüt: Pleidooien in het proces tot hervatting der uitlotingen. De KcAshiale Tentoonstelling te Parijs blüft misschien tot 1 December geopend. zou de hoofddader zijn gedeponeerd. Nominaal be draagt de loterü een millioen waarvan 6'4 ton is volgestort, daarvan is 3 ton als waarborg gereserveerd. In 1912 is door een obligatlehouder een proefproces gevoerd voor den kantonrech ter, deze wees de ring op het Waarborgfonds -af, het Waarborgfonds intact moest Voorts was van de zijde van het aangevoerd, dat de eisch om Gemaskerde zoovers zün gistermiddag een filiaal van de Bank-Assoctetie te Amsterdam binnengedrongen; slechts een paar honderd gulden aan K$itenlandsch bankpapier ge stolen. 1922 ug 100 1923 109 1924 =115 1925 120 1926 122 1922 100 1923 =110 1924 115 1925 120 1926 127 zou kunnen worden uitgesteld cember. sterker in aantal toenemen dan de meisjes, blijkt uit het feit, dat hetzelfde Indexcijfer voor de jongens in 1931 op 187 stond, dat voor de meisjes daarentegen op 144, dat is dus de groei in pCt. van 1922. Merkwaardig is vooral de buitenge woon sterke toename in het bisdom Roermond. v Een beeld als dat, wat wij hierboven gaven van het heele land, ziet er voor Roermond heel anders uit: Hier zijn de cijfers deze: ALKMAAR Telefoon) Administratie No. 433 Redactie No. 633 om goed, gaat onderwijs. Nog een ander punt wat betreft de van de leerkrachten en met name wat betreft het geestelijk element in het onderwijzend personeel van onze bijzondere scholen. Men weet: in meer of minder bedekte termen wordt vooral den laatsten tijti herhaaldelijk in onderwijzerskringen geklaagd over het groote aantal geeste lijken in het onderwijs. Hun aantal groeit, zoo beweert men vaak, én steeds meer ontnemen zij den leeken de kans op een behoorlijke broodwinning. Wanneer we de desbetreffende cijfers in het Jaarboek eens goed bekijken, kemen wij toch wel tot een eenigszins andere conclusie. De jaarboeken wij hebben de voor afgaande eveneens geraadpleegd ge ven over het aantal geestelijken en lee ken in ons onderwijs alleen absolute cijfers. Wanneer wij deze voor het laatste jaar (1931) In pCt. omrekenen, komen wij tot de bevinding, - dat het totaal percentage van de geestelijken be draagt: 29.5 pCt. en wel bü de mannen4 minder dan bü de vrouwen: n.I. resp. 18.7 en 37.9 pCt. Dit verschil tusschen het aandeel der broeders en zusters is nog veel frappan ter in de cüfers over het aantal hoofden van scholen. Op het totaal van alle hoofden zün er 4 5.8 pCt. jeestelük echter op het totaal der mannelüke hoofden maar 15.1 pCt., dus minder dan op het totaal der mannelüke onder- wüzers op de vrouwelüke hoofden daarentegen niet minder dan 9 1.5 pCt. Wü kennen de toestanden aan de zusterscholen niet voldoende om deze te kunnen beoordeelen; de vraag kan echter gesteld worden, of dat laatste cüfer niet wat al te hoog is. Te meer, waar '“uit de statistiek duidelük blijkt, dat sedert verleden jaar het aantal religieuze onderwijzeressen met hoofd- acte is af genomen, terwül deze catego rie onder de leeken is toegenomen van Verhitting door overbelasting van het ge heele net zou oorzaak van den brand In het Nederlandsch paviljoen te Vincennes zün geweest. Voor de eerste Kamer der Rechtbank Amsterdam, werd gisteren gepleit in gisch geld, ter waarde van ongeveer twee honderd gulden. In de brandkast lag een zee’’ groot bedrag aan Nederlandsche bank biljetten. De politie heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld, maar zjj heeft weinig gegevens. De bankbedienden kunnen geen of een heel vaag signalement geven. Het gelaat van de mannen hebben ze niet ge zien. Alleen is het nummer van den auto, die vermoedelijk een Chevrolet is, opgeno men. Het was 15115. Dit nummer kan ook niet helpen tot opsporing van de daders, want het is valsch. Het behoort aan een wagen bulten Amsterdam en de eigenaar heeft niets uit te staan met dezen roof overval. Door de politie wordt een onder zoek ingesteld in verschillende garages. Gisteravond stonden eenige groepjes men- schén voor het bükantoor de zaak te be spreken. De Fransche minister van Konoliën heeft in een communiqué aan zün besluit, om de Koloniale Tentoonstelling op vember te sluiten, toegevoegd, dat bü gunstige weersomstandigheden de sluiting --- -- zou kunnen worden uitgesteld tot 1 De- echter niet of dit onpartijdige onderzoek in- derdaad heeft plaats gehad. In deze kwestie treft mi. den heer Moo- jen den gedelegeerde van het Nederlandsche comité te Vincennes geen schuld. Hu moest uit den aard der zaak vertrouwen op den ingenieur die als zün adviseur optrad. route tijdens de wintermaanden aanmerkelijk beter weer te verwachten is dan boven Cen traal Europa, dat wekenlang „dicht” zitten. Zooals men weet, is het den vorigen win ter meer dan eens voorgekomen, dat de Indië-vliegers in Boedapest, Praag of Neu renberg bleven steken, waarna de poet per trein naar Amsterdam werd doorgestuurd. De K. L. M heeft niet gerust voor zü «>k voor deze moeilijkheid een oplossing had, welke gevonden werd in het cznleggen der route over Marseille en Rome. Na Marseille begint de zonnige Riviera met het Mlddel- landsche-zee-kllmaat, waar veel minder kans is op langdurige mist-periodes dan in den Balkan of Midden-Europa. Van Amsterdam wordt direct naar Mar seille gevlogen, waar het vliegveld Marignane voor vele K. L. M.-vliegers lang geen onbe kend terrein is. Na Marseille gaat het vrüwel recht over de Middellandsche Zee naar Rome Dit lükt heel wat. doch men moet daarbij bedenken, dst de eilanden Corsica en Elba in den koers liggen, zoodat niet- het geheele traject over zee gevlogen wordt. De betrouwbare drie- rrctorige Fokkers kunnen Ingeval van motor storing immers op twee motoren het meest nabüzijnde land bereiken. Van Rome gaat het dan via Brindisi naar Athene, van waar de bestaande route weer gevolgd wordt. In de afgeloopen maanden werden door deskundigen van de K L. M. de vliegvelden van het nieuwe traject bezocht en met de betreffende regeeringen cziderhandeld. De Italiaansche regeering heeft, evenals de Fransche. haar volle m*dewerking toegezeed zoodat ter plaatre on elke gewenschte hulp gerekend kan worden. te de zaak van de Castro contra het Paleis voor Volksvlüt N.V.. waarin de Castro eischt, dat het Paleis voor Volksvlijt N V. tot trek king overgaat van de ’.eening in 1867 ge sloten. In 1911 is de trekking stop gezet. Bovendien werd geëlscht vergoeding van de schade, geleden door het niet trekken, begroot op f 100 per dag voor eiken dag. dat het Paleis in gebreke blijft aan de uitspraak van de rechtbank te voldoen. Door de tegenpartij was bü conclusie van repliek aangevoerd, dat: 1. in 1867 geen leening maar een geldloterü was gesloten; 2. Betalingsplirhtlg is niet het Paleis, maar Beleefd verzoeken wü de medewerking van onze H ja. Adverteerders inzake het vroegtüdig toezenden van de voor de Zaterdag-num- mers bestemde advertentiën. Wü zullen het zeer op prüs stellen Indien wü de an nonces. bestemd voor Zater dag. reeds des Donderdags of uiterlük des Vrüdagsmorgens ontvangen. Door het vroegtüdig inzen den van advertentiën Kun nen wü ook aan de altvoe- ring. dus aan het zetten van de advertentie, meer aandacht schenken, hetgeen vanzelfsprekend de reclame- waarde van de annonce ten goede komt. Mede in Uw eigen belang vertrouwen wü op Uwe medewerking Inzake een en ander te mogen rekenen, waarvoor bü voorbaat onzen dank. Amsterdam heeft thans ook zün gemas kerde bandieten, die, gewapend met revol vers, een inval doen in een bank, de bedien den in bedwang houden met hun vuurwa pens en het geld uit de brandkast nemen, om daarna, voordat de politie kan ingrü- pen. met een auto snel weg rijden. Tegen vier uur gistermiddag zün drie mannen, met lange maskers voor, het kantoor bin nengekomen van de Bank-Associatie op den hoek van den Koninginneweg en Am stel veenscheweg. Voor de ontstelde bedien den begrepen wat er gebeurde, waren drie tevolvers op hun gericht, werd de deur jiaast de - loketten geopend en waren de gemaskerdén in de lokaliteit van de Bank. Toen werd gecommandeerdGeef op geld 1 Vlug een, beetje! Een vap de drie liep door 't kantoor naar het privékantoor, waar de directeur van het kantoor aanwezig was en waar ook de brandkast staat. De zware deur van de kast, die half geopend was, werd verder opengeduwd, en in een geldtrommel werd een greep gedaan. Een hand met bankpa pier verdween in den zak van een der ban dieten. Deze keerde toen naar zijn kame raden terug. Op het oogenblik, dat hij zich omdraaide nam de directeur van het bü kantoor. de heer Van. den Berg, een zwaren aschbak, die op tafel stond en gooide dien door de ruiten van zün kantoor naar bul ten. Hü deed dit om de aandacht van het publiek te trekken. Een van de bedienden heeft, nog, toen de bandieten in allerijl ver trokken, den moed gehad een der kerels beet te pakken. Dezerukte zich echter los en sprong toen als laatste in een auto, die snel langs den Koninginneweg verdween. Dit drama had zich in minder dan vijf minuten afgespeeld. Uit een nader ingesteld onderzoek is gebleken, dat de greep in de brandkast voor de roevers geen goede is ge weest. Zü hebben een aantal vreemde bank biljetten van lage waarde meegenomen. T Was Fransch, Duitsch, Zwitsersch en Bel- toen ingestelde vorde- daar z.L blijven. Paleis 1 te trekken een "camouflage is van ’n werkelijker! eisch om te betalen en daartoe kan het Paleis niet worden veroordeeld, want de primaire debiteur is het fonds en eerst daarna komt het Paleis aan de beurt. Mr. Van Vugt. optredende voor eischer De Castro, voerde aan. dat: le hier wel sprake is van een leening; 2e. het Paleis primair aausprakelijk is. het Fonds bestaat daarnaast slechts om <1e vordering te ga- randeeren: 3e. wordt het Paleis slechts aangesproken tot loting. In 1867 zün twee leeningen gesloten en wel een lotenleening en een voorloopige rustelooze obligatiele ning waarop nooit eenige storting plaats had. maar welke obligaties aan de aan deelhouders cadeau zün gedaan, dit is, al dus mr Van Vugt. een gecamoufleerde te rugbetaling van het kapitaal aan aandeel houders De aandeelhouders, die no geld hebben, willen de loting nitstellen. In de Vergadering van Dec. 1930 is de kwestie ter snrake gekomen en toen is de geca moufleerde terugbetaling niet tegengespro ken PI heeft beslag doen leggen op de deposito’s van het Paleis Den schade-eisch achtte pl. gegrond on het feit, dat de vor deringen door toeioen van het Paleis niet opeischbaar zijn, oe schad’ vloeit voort uit risico ran waardevermindering, zoowel van het Waarborgfonds als van de overige be zittingen van het Paleis. Feiteliik is het Paleis in liquidatie, doch rloor deze eenzijdige willekeurige weigering tot trekking stelt ze het betalen van haar schulden uit. Pl eischte derhalve nako ming van de verbintenis tot trekking. Mr Van Regteren Altena, optredende voor het Paleis, achtte den schade-eisch gegrond op de niet-betaling. niet op de nlet-teekking. Hü achtte het bedrag schan delijk hoog, tenminste voor de loten, die kleine prijzen krijgen. Voorts achtte pl. dit een loterü die volgens de tegenwoordige wet niet zou zün toegestaan. De drie ton waarborgfonds zouden In 65 jaar voldoende zün om aan alle verplichtingen te voldoen. Pl concludeerde tot afwijzing van de vor dering. terwül hü nog opmerkte, dat trek king geen doel heeft, daar er toch niet be taald kan worden. In 1932 of 1933 zal het reservefonds hiervoor voldoende zün. Mr. Van Vugt: Vroeger is gezegd 1 No vember 19311 Uitspraak 9 November aA. Het indexcijfer voor de jongens steeg in dit bisdom tot bijna 300 in 1931, ter wijl het voor de meisjes op 160 bleef. Uit indexcijfers echter, die een groei, een vergelijking aangeven, mag men geen conclusies trekken over de absolute cijfers. Het bisdom Haarlem b.v., waarvoor het algemeen indexcijfer het laagst is, staat bovenaan in het aantal leerlingen (123,376 tegen 75.920 in Roermond». De factoren, die deze eigenaardige verhoudingen hebben beïnvloed, willen wij voorbijgaan; het is er ons slechts te doen te constateeren, dat het met den groei vaii ons f 3000 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7EA cen ongeval met f OEA bii ver lies van een hand f 14E bij verliea van een f CA bij een breuk van wvverlies van beide; armen, béide beenen of beide oogen doodelijken afloop vU." een voet of een oog duim of wijsvinger UV." been of arm Het Nederlandsche s.s. „Winsum” is naar Lloyds seint, bij Aalesund aan den grond ge varen. Assistentie is derwaarts vertrokken. Het schip, dat op reis is van, Onega naar Amsterdam en 3245 bruto ton meet, behoort aan de Stoomvaartmlj. „Oostzee” (Vinke Co.» te Amsterdam. Het s.s. „Winsum” aan den grond Het RX- Centraal Bureau voor On derwijs en Opvoeding is een instituut, dat velen ons benijden, ware het alleen maar om het door dit bureau uitgege ven Jaarboek, waarin telkens een groote, met zorg samengestelde Collec tie gegevens is bijeengebracht over ons Katholiek onderwijs en jeugdwerk. De jongste aflevering van de reeks het Jaarboek voor 1931 is een knaap 1164 bladzijden, waarin onder veel vooral voor internen zeer wetens- waardlgs o.m. de volgende cijfers voor komen: Het aantal R.K. Bijzondere Scholen voor algemeen vormend lager onderwijs bedroeg in Nederland dit jaar 2473, waarop in totaal 441.264 leerlingen, waaronder iets meer meisjes dan jon gens, welk verschil echter spoedig zal zijn ingehaald, daar het aantal der jongens sneller groeit dan dat der meisjes. De groei van ons Onderwijs is trou wens tamelijk sterk, vooral in de laatste jaren. Stelt men b.vL het jaar 1922 op 100, dan is de algemeene stijging duidelijk waar te nemen, als men weet, dat de volgende jaren volgend beeld leerlingen; 1927 127 1928 133 1929 140 1930 153 1931 162 Hulp van de regeering gevraagd Het Tweede Kamerlid de heer Korten horst. heeft aan den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw de volgende schriftelijke vragen gesteld: Heeft de Minister ervan kennis genomen, dat in de tuinbouwstreek van West-Friesland sinds gerulmen ‘üd een noodtoestand is Inge treden tengevofge van de mislukking van den aardappeloogst en van het feit, dat de bloemkool tengevolge van handelspolitieke maatregelen in Duitschland voor het groot ste deel onverkoopbaar is geworden? Is de Minister bereid om met den meesten spoed aan deze streek hulp te bieden; in de eerste plaats door te trachten het thans af gesloten afzetgebied in het buitenland her opend te krijgen en in afwachting daarvan maatregelen te nemen om te voorkomen, dat door den handel van den heaiaanden nood \miabruik wordt gemaakt? Een niet gepubliceerd rapport Men schrijft aan het „Handelsblad": In sommige bladen óók in Nederland is een protest gepubliceerd in verband met den brand in het Nederlandsch paviljoen in Juni J.I.; een protest dat niet uitging van het Ne derlandsche of Indische comité, doch van de heeren P. de Roo de la Faile, C. C. Krieger, prof. N. J. Krom. Th. B. Lelyveld, J. W. van Nouhuys, H. S. E. Visser en prof. dr. J. Ph. Vogel. In dat protest trof mü één zinsnede en wel deze: „....een protest tegen het feit, dat geen onderzoek heeft plaats gehad door niet bij de zaak betrokken personen naar de omstandigheden, waaronder de ramp te Vin- cennse heeft plaats gehad”.... enz. Maar een dergelük onderzoek heeft wel plaats gehad en het heeft mü steeds ver wonderd, dat nooit een der bladen daarvan melding maakte! Er bestaat een rapport ter zake dat be rust o.a. bü den hoofdcommissaris van po litie te ’s-Gravenhage. doch niet bü het Nederlandsche comité. Het uitvoerend comité in Nederland kent dus officieel den inhoud van dit rapport niet. Dit kan ik u mededeelen: van eenige kwaadwilligheid van de zijde van communis ten of ontslagen arbeiders is geen sprake. De oorzaak der catastrophe was wel degelijk een zusje van kortsluiting: oververhitting van het geheele net. door overbelasting Zeker ish ier. naar men mü verzekerde en naar in het rapport zou zün vastgelegd, sprake van nonchalance der met den aanleg \an de electrische installatie belaste inge nieurs. Mü is dan ook bekend, dat de eisch werd gesteld dat het electrisch net van het twee de gebouw zou worden nagezien door een onpartüdig ingenieur, die vrü stond van de adviseerende ingenieurs van het comité én van de firma die de electrische installatie zoowel in het eerste als in het tweede Ne derlandsche paviljoen aanlegde. Ik weet Bü vergelüking van bet handschrift van den gearresteerden verdachte Matuschka met het briefje, dat nabü het viaduct van Bia Torbagy werd gevonden, is gebleken, dat het briefje van Matuschka afkomstig moet zün, zoodat men er van overtuigd is, dat Matuschka de hoofddader van den spoorwegaanslag is. In juridische kringen in Hongarije ge looft men, dat Duitschland ten gunste van Hongarije van het recht op uitlevering af stand zal doen. De vrouw van Matuschka. die inmiddels te Boedapest is aangekomen, is niet door de politie verhoord, aangezien zü niet on der verdenking staat. Nog een derde aanslag door Matuschka gepleegd? Het verhoor van Matuschka is gisteren voortgezet. Hü handhaafde zijn gedeeltelijke bekentenis en deed nog eenige verklaringen die echter nog onduidelijk zün. De politie is zeer gereserveerd in hare mededeellngen ten einde het onderzoek niet te storen. Dit onderzoek wordt thans ook uitgestrekt tot den aanslag, die op 31 Januari j.l. bü Anz- pach in Neder-Oostenrijk is gepleegd. Daar waren zware blokken en balken op de rails gelegd. Matuschka heeft in de onmlddellüke nabüheid van de plaats van den aanslag ge woond, zoodat men rekening houdt met de mogelükheid, dat ook dezé aanslag voor zjjn rekening is geweest. Matuschka als dader herkend van den aanslag bü Anspach De vice-president van politie, dr. Brandl, heeft aan de per medegedeeld, dat bü de confrontatie van Matuschka met de getui gen van den aanslag bü Ansbach, alle vier de getuigen eenstemmig hebben verklaard, dat zü in Matuschka den dader meenden te herkennen van den aanslag bü Anspach. Matuschka ontkent nog steeds de dader te zün. Wat de aanslag bü Juterbog betreft is men reeds in het bezit van talrüke bezwa rende aanwüzigingën tegen Matuschka. On- middellük na aankomst van Rennat zal het materiaal geordend worden. Men zal dan met nieuwe bewuzen bü Matuschka kunnen komen. Men hoopt, dat dan een uitgebreide bekentenis zal kunnen worden verkregen. Gister heeft men Matuschka het bekende briefje voorgelegd, dat gevonden is op de plaats van den ramp bü Bta Torbagy. Hü verklaarde, dat het briefje hem niet onbe kend was en dat het ook wel zün schrift zou kunnen zün. Hü kan zich echter niet herin neren het geschreven te hebben. Wanneer het toch zoo mocht zün, dan heeft hü het buiten bewustzijn gedaan en is het hem ge dicteerd door anderen. BUREAUS HOF

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1