Rechtszaken V DE NOOD IN DEN TUINBOUW Voor den Politierechter te Alkmaar 4-r es VEILING-O VERZICHT PROVINCIAAL NIEUWS d. Prov. Commissie v. wijziging en I r Uw mond verzorgt U dagelijks woorom niet Uw keel? 1 cButtengeivone algemeen? vergadering uit de veilingen Gevraagd werden rentelooze credieten op langen termijn handelspolitiek HE1LOO WARMENHUIZEN SCHAGEN HOORN t v- Alléih» hl originedc dooien A 2S, 4S en Er boete oï 20 dagen. Een 4) n Gevarieerde werd tot De onge zegge- en is paar te Broek enkele partijen voer werd Een kellner met kleverige vingers. Ten onrechte verdacht verdachte daarentegen Noord-Scharwoude paar wagons gekocht. Gewei directe f MJ1 betaald niets Cursus schoolvrije jeugd Burgemeester en Wethouders dezer gemeente maken be kend, dat de gelegenheid bestaat tot het volgen van een cursus voor de schoolvrije Jeugd. Aanmelding tot deelname kan geschieden vóór 31 October a.s. bü het hoofd der open bare lagere school. Tomaten 1200 voor werd Broek was. Bak* en Ms door o te wül dess a herfst Maandi men. Gorgel droog met Person no. 6 te benoemd Persei slaagde nisen-ei te. Burg johanne d. v. Jan Maria, Klepper v. Dirk Ondei oud 36 Getro 25 jaren Overl 67 jaret daarvoo: Burgert Petrus, nlus van Bun Gel Bnoegi Getx O. Ste van D Visser; Dieper M. Kn Steent Tiet; 1 Cupido tner; I Sa*; 1 jan D Hendri link Vogel op den ter hel geschot Door had or twee v< De u la P Heerhu Vleugel (elfde; Schrier 3e v< ook de tan; vl gel. ’er wykerh 3e vc kop, A. beide t< boven. 2e gn kop, P. een vlei P. Melz te Cast 3e vo( sen; ko P. Bent gel, J. Ronune Burg Jacob, 1 Kamp Witte e Overl van Ad K.R.O eenlging. Deze filn zeer inte klikje te KRO. KRO. zi lichting g oog «al deae eeni mishandeling De 36-jarige schipper, we meenen althans dat het een schipper was, Theodoras Vr. te Venhuizen, had op 6 Augustus den 29- jarigen getuige, Cornells Beemster te Hem geven moet worden van den huldigen toe stand. door de opbrengsten aan de verschil lende veilingen tegenwoordig te vergelijken met die van bijv. 1928. Voorts kwam het hem wenschelijk voor m een request te wij zen op de groote economische beteekenls van den tuinbouw voor ons land. Bedroeg de Invoer van tuinbouwproducten in 1928 en 1929 resp. f 13 000.000 en f 15.000.000. de uitvoer, zonder de vroege aardappelen, be droeg in die zelfde jaren resp. 143 en 137 millioen. De uitvoer in die Jaren was aan zuivelproducten resp. 221 mill, en 213 milli.; akkerbouwproducten 162 mill, en 133 mill.; vleesch 96 mill, en 85 mill.; eieren 52 mill, en 70 mill.: vetten 23 mUl. en 19 millioen. Hieruit blijkt duidelijk, dat de tuinbouwpro ducten een van de allerbelangrijkste zijn om de handelsbalans in evenwicht te houden. Het is daarom ook een algemeen belang dezen tak van ons volksbestaan in stand te hou den en daarom kan ook op gegronde rede nen om rijkasteun worden gevraagd. ■ird, alle strafbare tei e 1 boete of 35 dagen :te of 30 dagen. Bedan] heer P i eenlging danig b vertrek t Eervol ontslag Naar wij vernemen aan den ZeerEerw Heer Pastoor van Helloo op diens verzoek eervol ontslag verleend als adviseur van den R. K. Volksbond en on- derafdeellngen. In zijn plaats is benoemd de Weleerw. Heer Kapelaan. ï-angendUk is wel treurig, dat niet alleen van verbetering in den toestand geen wielovertredmg, gedroeg zich r onhebbelijk, verzette geweld, sioeg en c: Ti welddadig op, dat het Ubbels niet mocht gelukken hem voor een en ander te arres- teeren. Gevorderd wei r— gecombineerd 35f— Vonnis 30.bpete Burg z. v. Ai Schaik en Gne Getro Wiese, en Geer wijzer es, Overh Marees Alkmaar maken. Eisch Vonnis f 10. naar het politiebureau. De heer officier vorderde in casu, in verband met de omstan- gezin H., slechts ƒ10. Vonnis nog milder 5. er naar wordt verlangd Spr. voorziet meerdere crises in de tcekomst en is oordeel, dat het bestuur het geheel uit Schoenmaker de woorden Druivendieven Toen Zondagmorgen de beer Slot eenbezoek bracht aan zijn drui venserres, bemerkte hij. dat des nachts on- gewenschte bezoekers aan het werk waren geweest. Daar de deuren gesloten waren, hadden de daders eenige ruiten vernield en vervolgens takken met druiven afgesne den en afgescheurd. Direct werd door den eigenaar bij de politie aangifte gedaan Met medewerking van den majoor der Rijks- veldwacht uit Behagen werden vingeraf drukken genomen. Vier personen zijn reeds gehoord. Burgerlijke Stand Geboren: Jacob, z. van Arie Breed en Trijntje Beek. Ondertrouwd: Lubbertus Johannes Stefa- nus Leertouwer. 28 jaar. ambtenaar bij de registratie, en Rlka Bos. 23 jaar. winkeljuf frouw, beiden te Behagen. Overleden: Grietje Baken 72 j., wed. van Pieter Kooger; Antje Zut. 74 j„ wed. van Cornells Dekker. Een ongalante ridder. Jacob van W*n 23-jarige stoere knaap van Hoogwoud, had op 8 Augustus zijn manne lijke krachten misbruikt door zijn kostvrouw mej. Sp. te Spanbroek, onder een kwestie over verschuldigd kostgeld eenige klappen en een schop toe te brengen. Volgens verdachte was hij door mej. Spruit en haar spruiten ook niet vriendelijk behandeld. Onder meet hadden zij z’n fiets vernield. Mej. v. d. Meu- len had echter gezien, dat verdachte het offensief had geopend. Natuurlijk kwamen de kinderen voor de moeder op. wat juffr. v. d. Meulen zeer natuurlijk vond. Gere- quireerd werd f 30-boete of 30 dagen. Uitspraak f25.boete of 25 dagen. zijn vinger Ongevallen’ van verdachte niet en kreeg toen een klap, dat hij bewusteloos neerviel en het bloed uit zijn neus en oogen stroomde. De officier apprecieerde de goede bedoelingen van verdachte, doch achtte hem niet geschikt als waarnemend patroon te fungeeren en vorderde 25.boete of 25 dagen. Als leermiddel om zich te beheerschen werd de man veroordeeld tot 15.boete of 15 dagen. De politierechter wilde er geen 10 gulden van maken en toen gaf veroordeelde maar toe. Een slager met losse handjes. De 30-jarige slagersknecht Izaak Anth. D. te Den Helder, had op 16 Juli zijn collega, Corn. P., die er ook niet uitziet of men hem met een slap krenten brood door der. keukenschoorsteen kan slaan, *n oplawaaier toegediend, in drift toen hij door P., wien hij een terechtwijzing gaf, werd uitgelachen. Aldus het relaas van verdachte, dat even wel door confrater P. niet geheel werd onderschreven. Getuige was gekwetst aan t en was loopend patiënt van de fenwet. Hij erkende de autoriteit Een juffrouw, die haar tong niet in bedwang hield. De elegant gecostumeerde 26-jarige mej. 'ina M.. gehuwd met den timmerman S. H., Nog meer beleedigingen. Dezelfde juffrouw als genoemd in de vorige zaak, mej. Sina H., geboren M., had in den avond van 22 Aug. den agent te klas Ter Horst uitgescholden uit verontwaardi ging, dat haar man door getuige en een collega was gearresteerd en op grond van diens ver zet met al te zoetsappig werd overgebracht welke dame thans gedetineerd is uit anderen hoofde, had in den nacht van 9 op zo Aug. digheden in het boete of 10 dagen, boete of 5 dagen. Hierna sluiting. Burgi v. Marin Anthdhii Goeman d. v. Jai Overl» ongeh. Smoorlijk verliefd op een kiektoestel De 19-jarige Aleida Anthonia R., thans werkster en wonend te Alkmaar, had tijdens zij dienstbaar was in een hotel-café, zich toegeëigend een fototoestel, dat in een rom melkast lag en eigendom was van den zoon des huizes. Het meisje stond thans voor die gekke streek terecht en werd nu, ook zonder gebruik van die kamera, zooals men het noemt „genomen" en op de gevoelige plaat vastgelegd. Het kind verkondigde nog dwaze ideëen over eigendomsrecht, wat de politie rechter een treurigen moed geliefde te noemen. Het rapport van mijnheer Wiggers was ver van bemoedigend. Het was wel gewenscht, krachtig in te grijpen, meende deze redasseeringsspecialist. Op voorstel van den officier werd de verdere behande ling een week aangehouden. Gevq» plaatje, i manchet op, dat het hier niet gaat om de tuinbou wers, die zich zelf kunnen bedruipen. Wan neer credieten worden verleend, geeft dit absoluut geen zekerheid. *t Is slechts een op schuiving naar betere tijden. De tarwe is, In tegenstelling „met de tulnbouw-producten, nagenoeg geheel voor het binnenland. De heer J. Groen (Zd.-Scharwoude) ia ook van meening, dat verandering van de han delspolitiek niet aanstonds zal helpen, doch voor de toekomst kan het van veel belang zijn. In Amerika kan praktisch gesproken geen uien en kool meer worden ingevoerd, terwfjl hier hun producten vrij in ons land kunnen binnenkomen. De heer Hoogland (St. Pancras) herinnert aan de onlangs gehouden vergadering te St. Pancras, waar spr gewaarschuwd heeft te gen de door den heer de Weert voorgestane gedragswijze. Het door prof. Minderhout ge maakte prae-advies Is gebaseerd op normale tijden. Spr. had zich de steunregeling ge dacht zooals die bij de mislukte aardappel- campagne is toegepast, dus plaatselijk. De voorzitter vraagt den heer Hoogland of bet door het bestuur Ingediende voorstel dan geen steun is voor den tuinbouwer. In 1923 werd een crediet van 35 ton verleend aan 450 tuinders, waarvan op bet oogenblik nog f 70.000 moet worden betaald De heer Valstar zegt, den heer Groen be antwoordende. dat hier ook niet Is gespro ken over de hooge vrachttarieven en spr. handhaaft z<jn meening, dat op het oogen blik een actievere handelspolitiek niet aan stonds de gewenschte resultaten zal berei ken. Voor de toekomst Is activiteit ten zeer ste noodig. We irioeten politieke beschou wingen achterwege daten en eensgezind ons standpunt bepalen. De heer, Kennedy wil aan het voorstel de bepaling verbinden, dat het crediet niet zou dienen te worden afgelost ais de Inkomsten lager zijn dan f 1500. De heer Visser Groot ebroek) dringt er nogmaals bu het bestuur op aan, ook de kwestie der hypotheken onder de aandacht van den minister te brengen en spoort het bestuur aan spoed te betrachten. De heer Klant Warmenhu‘zen) geeft ui ting aan zijn vrees dat door te veel geklaag het crediet uit deze streek zal teruggetrok ken worden. De heer Schufjt (Halloo) wijst er op, naar aanleiding van de opmerking van den heer Valstar, dat ook de boerenstand zware tijden doennaakt. Spr. dringt ook aan op credieten op langen termijn. Betreffende de handels politiek spoorde spr. de aanwezigen aan in hun organisaties aan te dringen op actievere handelspolitiek. De voorzitter zet nogmaals het standpunt van het bestuur uiteen en zegt den meesten spoed toe. De heer Klant stelt voor aan het voorstel de bepaling toe te voegen: op langen ter mijn. Het bestuursvoorstel, aangevuld met het amendement-Klant, wordt a h. s, aangeno men. De voorzitter zegt nog. dat den minister een zakelijk schrijven zal worden gezonden en tevens zal worden gevraagd de provinciale commissie, benevens enkele leden van het Centraal Bureau In audiëntie te willen ont vangen. Aldus besloten. De heer Groen ziet gaarne, dat de Prov. Commissie eerst nog overleg pleegt met ce commissie voor de credieten voor het mis lukken van de aardappelcampagne om elk misverstand te voorkomen. Spr stelt voor een lid van bedoelde commissie toe te voegen voegen aan het bestuur van de Prbv Com missie. Aldus besloten. De heer Roos (Grootebroek) wil den mi nister ook attent maken op den toestand, wat betreft de bloemkool. De heer Valstar zegt toe, dit morgen met den minister te zullen bespreken. De heer S. de Boer (Zuld-Scharwoude) dringt er nog op aan, dat ook de hypothe ken ter sprake zullen worden gebracht. De heer Valstar merkt op. «lat de Zeeuw- sche boeren zich ook tot den Minister heb ben gewend met het door den heer de Boer gedaan verzoek. De voorzitter zegt toe. dat hij ook dit punt zal ter sprakf brengen. De heer Brugman, oud-hoofdondenryzer te H. H. Waard, spoort de aanwezigen aan de organisatie hoog te houden. De voorzitter sluit zich geheel bij deze woorden aan. We beleven een heel moei lijken tijd en het Is voor de besturen var. tuinbouw-vereenlglngen niet gemakkelijk aan het hoofd van dergelijke vereenlglngen te staan. Spr. uit den wensch. dat hetgeen hier naar voren Is gebracht en hierna zal worden getracht te bereiken, gesteund zal worden door de organisatie. Hierna sluiting. Met den kloetngedigeerd ;<'n origi neel e boerenruzie. De 56-jarige Landbouwer Dirk V., uit Midswoud, die meer gelijkt op een Franschen diplomaat, had echter volgens dagvaarding op 7 Augustus niet diplomatisch gehandeld, -door den 63-jangen landbouwer J. Peere- boom op de z.g. bokweide onder Wervers- hoof, met een vaarboom op het hoofd te slaan. Peereboom verzocht verdachte, niet over de uienbaan te loopen, waarop ver dachte repliceerde ik heb niets met je noodig en deze minder parlementaire uitdrukking qnderstreepte met de kloet. Verdachte, ’n driftig kereltje, verdedigde zich met vuur en herhaalde met veel smaak de grove vloe ken in het conflict gebezigd, welke weergave de politierechter echter wel wat al te realis tisch vond. De veehouder, D. Meurs, uit Oostwoud had op 80 meter afstand gezien, dat verdachte met de kloet sloeg. De ver dachte disqualificeerde de betrouwbaarheid van dezen getuige. Volgens de heer Wijdenes, getuige a decharge, was er al vooraf besloten het verdachte moeilijk te 20.boete of 20 dagen, boete of 10 dagen. den aard der beleediging zullen wij het stilzwijgen maar bewaren. Door verdachte werden de geïncrimineerde woorden, zooals haar bij dagvaarding waren ten laste gelegd, ontkend. Een en ander had plaats gedurende een nachtelijke scène in de Overdiestraat, alwaar alle dramatische personen woon achtig zijn. Eisch tegen de schreiende vrouw 10.boete of 10 dagen. Vonnis conform eisch. 5 October 'olitierechter beweerd, dat genoemd Gistermiddag te 2 uur had in het Land- bouwhuis te Alkmaar onder buitengewoon groote belangstelling van de zijde van de aangesloten veilingen een buiten gewone algemeene vergadering plaats van de Provinciale Commissie uit de veilingen in Noord-Holland. Aan de' bestuurstafel hadden plaats geno men de herren Mr. Bomans, Gerhard en Michels, leden van de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en de heeren Valstar en Mr. Niemöller, resp. voorzitter en secretaris van het Centraal Bureau voor de veilingen, benevens de heer Barend. voorzitter van den Bond „Westland". De voorzitter, de heer P. Slot, opende de vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder aan de leden van het college van Ged. Staten, wier aanwezigheid spr. ten zeerste apprecieerde. (Applaus). Voorts verwelkomde spr. den heer Rieteema. rUkstuinbouwconsuIent. Het bestuur meende, gezien den noodtoestand, een extra-vergade- ring te moeten beleggen, te meer waar hier de tulnbouwvereeniglng „De West" voor eeni ge weken een vergadering heeft belegd, waar van spr. de resultaten in het kort naging. Spr. hield hierna een uitvoerige rede, die wij om zijn belangrijkheid morgen zullen publiceeren. en stelde ten slotte voor de re- geering te verzoeken rentelooze voorschotten te willen verstrekken en een actievere han delspolitiek te gaan voeren. (Applaus). De voorzitter doet hierna voorlezing van een schrijven van verhindering van den heer Hazeloop, rijkstuinbouwconsulent, wegens een bespreking op het departement. In dit schrijven geeft de heer Hazeloop ais zfjn meening te kennen, dat de regeering Tweede opvoering van een buur- vrouwen-intermezzo in de Rechte- straat te De Rijp. Mej. Barbera K., 'n bewoonster van de Regtestraat te De Rijp, was op Op de middagreceptie van den P< geïnviteerd naar aanleiding van het eclatante feit, dat zij onder een vinnig debat met een buurvrouw, mej. R., deze da:ne een zoo gevoeligen schop tegen haar zitgelegenheid had toegediend, dat de aldus bejegende juffrouw een week niet in staat was een gezellig „zitje” te nemen. De dame met geprononceerde voetbalcapaciteiten was ech ter niet aanwezig, 1 absentie alle strain ren en alzoo veroordeeld tot ef 15 dagen, "n correctie die geacht kon Zonderlinge manier om schulde naars tot betaling te dwingen. De 24-jarige expediteur Pieter B. te Wog- num debuteerde als verdachte naar aan leiding van het hem ten laste gelegde feit, dat hij,op Zondag a Augustus «ien getuige, Pitter Gorter, aldaar had gestompt en ge slagen. Verdachte beweerde uit zelfverdedi ging te hebben gehandeld, omdat Gorter hem tegen de maag stompte. Gorter, die zich op een bakwaqen bevond, werd door ver dachte, in een personenauto gezeten, aange houden. Hij zette den auto dwars over den weg en maande hem om een bedrag, dat hij nog van Gorter te vorderen had, te voldoen, door aanbieding van een kwitantie. Toen Gorter niet aftikte, ontving hij minstens wel 15 slagen en een groote bult op het hoofd als resultaat van dien geweldigen roffel. Juf frouw Brechtje, de vrouw van Piet Gorter, bevestigde ongeveer de verklaringen van haar afgedroogden echtvriend. Eisch, ondanks de ontkentenis 25. boete of 25 dagen. Vonnis, hoewel verdachte zich niet strafbaar achtte, maar de Politie rechter voelde het helaas anders ao. voor den minimumprijs werd gekocht, het begin der week was er de gewene van 15 a 16 wagons per dag, 1 slechts een deel voor 60 wagon afgemUnd vcor de plaatselijke fabrie ken. die de eenige koopers waren. Woensdaa opschepperige lijke wielrijder. Zekere heer Klaas B. te Eiikhüizén, die op 15 Augustus door den politieagent Ubbels werd aangehouden op grond van een rij- B, s „„11 alstoen al De 31-jarige'kellner Hendrik A., thans te bijzonder onhebbelijk, verzette zich met -l-1 gn belcedig j€ den ambtenaar, die slechts zijn plicht deed en trad zoo ge- OVERZICHT „C. V. V.". WARMENHUIZEN Eigenheimers. De handel in de aardappe len is aan deze veiling zoo goed ais afge- loopen. Slechts op den eersten veilingdag van deze week, nd. Dinsdag, werden blanke eigenheimers aangeboden en wel voor den prijs van f 4.30 A f 4.40 per 100 K G. Blauwe aardappelen. De aan voer van blauwe aardappelen was in deze week wellicht als gevolg van den germgen voor raad tot nihil teruggebracht. Degenen, die nog eenlgen voorraad winteraardappe len hebben, worden trouwens ook niet door de prijzen uitgelokt om te vellen. Sehotoehe muizen. Twee partijen, elk van 183 K G. Schotsche muizen, zijn in deze week verkocht voor f 7.10 per 100 K.G. Of het drielingen zijn of gewone Schotsche muizen, de prijs blijft gelijk. De totale aanvoer van aardappelen be droeg in deze week 2366 K.G tegen 6966 K.G. In de vorige week. Rcode kooL Niettegenstaande de abnor male slechte prijzen blijft de aanvoer van roode kool toch maar stijgen. Deze bedroeg in deze week 36100 K.G. tegen 17325 KG. in de vorige week. Dinsdag JJ. waren de tuinders nog zoo „gelukkig"? hun producten te kunnen verkoopen. De kleine roode kool is toen verkocht voor 0.70 per 100 K.G. en de iets greotere voor 0.60, ofwel den minimumprijs. Daags daarna, Woensdag, was de roode kool totaal onverkoopbaar. Donderdag en Vrijdag werden nog enkele partijen verkocht voor 0.60, doch ook gin gen weer eenige partijen als onverkoopbaar door de veiling. Een gedeelte van den aan voer op Zaterdag JJ. werd verkocht voor 0.60 nJ. voor de middelbare soort en 0.90 voor de kleinere soort roode kool. De groote roode kool kon echter niet aan den man ge- Nacbtelijke geweldplegers. Een tweetal veelbelovende jongelui uit Alkmaar, Fred. H. en de r8-jarige hard- hoorige loopknecht, Nicolaas S. waren in den avond van 25 Juli naar Schoort getrok- ken niet het nobele doel bij den Aldaar woon- achtigen heer Cornells Pool de boontjes eens op te scheppen. In het nachtelijk uur verschenen zij bij diens woning, smeten daar een ruit in en pleegden voorts nog andere baldadigheden. De oorzaak van dit idiote optreden moest worden gezocht in de om standigheid, dat vader Pool zijn dochter verderen omgang met den jongêheer Freddy had verboden.. De loopknecht, als toegewijd kameraad, had zich bereid verklaard aan de wraakoefening deel te willen nemen, maar deelde nu ook broederlijk de straf rechterlijke onaangenaamheden, die uit dit onbehoorlijke optreden voortvloeiden. De zaak werd voorts aangehouden tot a Novem ber. ..Burg, henna, d Grietje 1 8Um en sephus, 1 nella e zoon v Trijntje Joannes Ondert hugowsai Getrou Naatje J Hoog I 3 uur zal gemeente Marktpolltie Burgemeester en Wet houders dezer gemeente brengen ter alge meene kennis, dat met Ingang van 15 Oct. 1931 tot en met 28 November da.v. des Donderdags geen rijtuigen op het Markt plein, langs het Rengers, het Noord en in de Nleuwstraat mogen worden geplaatst dan alleen gedurende len tijd voor op- en af- laden. terwijl het uit- en inspannen van paarden op bet Marktplein, langs het Noord en het Rensgara niet zal mogen geochieden. op afwisselende wijze mishandeld door hem te slaan en te stompen. Verdachte geraakte uit zijn humeur, omdat Beemster over een bus en een deksel stond te zaniken en pakte toen op bovenomschreven manier uit. Er zat bij verdachte nog een wrok over de wijze, waarop Beemster zich een tijd ireleden over hem had uitgelaten in een café. De officier wees op het onjuiste juridische begrip bij het volk, dat bij een mishandeling in drift gepleegd, het opzet uitschakelt en vorderde 25.boete of 25 dagen. Uit spraak 20.boete of 20 dagen. De verloren, maar wedergevonden zoon had nog 't een en ander goed te maken. De meermalen in de justitieele annalen voorkomende heer Gerrit G., 'n 25-jarig los arbeider,, thans te Hoorn vertoevend, was de gevolgen van zijn min of meer onge regeld leven nog niet te boven gekomen en had nog een onafgewerkt klusje op te knap pen ter zake een op 11 Juni te Alkmaar ge- P*ee?.de vernieling en wederspannigheid. Hij stond v<x>r deze feiten op 27 September terecht, doch de Politierechter achtte het toen gewenscht, deze aangelegenheid tot ra October te verdagen en daar dergelijke schikkingen correct worden uitgevoerd, ver scheen gemelde heer G. thans opnieuw voor den Poutierechter. Verdachte was met toe stemming van den politierechter afwezig. De heer Wiggers werd gehoord en gere- quireerd x maand voorwaardelijk met 3 proefjaren. Uitspraak conform eisch. Gerrit wordt gesteld onder de goede hoede van het Leger des Heils te Amsterdam. werd geacht door die 'maatregelen goed te keu- f 15.boete 1 wor den de grenzen der billijkheid met te over schrijden. Thans moest‘mej.-Barbera echter alweer terecht staan, omdat zij genoemde mej. R op 19 Juli eenige zeer onhebbelijke woorden, wet geschikt voor distributie in de pers, had toegevoegd. Even als de vorige maal was Barbera niet verschenen en werd gevorderd 15.boete of 15 dagen. Ver- oordeeling 10.boete of 10 dagen. De 31-jarige Kellner Hen. Amsterdam, bevond zich op 12 Juli in dienst van den heer Dies veld, caféhouder in de 1 „Rustende jager” te Bergen en ontving k toen van dezen'heer een bedrag van f 20. Ljar hij moes’ »er. .land stellen aan zekeren Hheer Visser wegens te veel oetaalde con- «umptie welk bedrag echter door dezen hzliner zou zijn verdonkeremaand eA voor weiz feit hij 'hans dan ooi terecht stond. De verdachte ontkende deze verduistering en beweerde te< geld aan m jnheer Diesveld te hebben teru-» gegeven. Twee ongeroepen getuigen bleken nier present »e zijn en wel de heeren oer en’ Burksen. De officier stelde voor aanhouding tot 26 October.] -- - - Aldus besloten. I de getuige, mej. A. Wije beleedigd omtrent handhaaft betreffende Wanneer de delspolitiek kan voeren, dient zij andere middelen te beramen om den tuinbouw te helpen. Het bestuur heeft de bedoeling een crediet te vragen voor ons bestaans-leven, waaronder alles resorteert. Wat de hypothe ken aangaat, is spr. niet zoo bevreesd, dat ze rullen worden opgezegd, hoewel spr. er wel voor voelt, dit punt onder de oogen van de regeering te brengen. De heer Valstar. voorzitter van het Cen traal Bureau, betuigt zijn instemming met deze vergadering en de sympathieke wijze, waarop de besprekingen zfjn gevoerd. De toon, die op verschillende vergaderingen is gehoord, lijkt spr. niet altijd Juist, hoewel het wel verklaard kan worden. Wat met strijd kon worden bereikt? Niets en nog eens niets. We zijn tuinder en willen dat blijven, als het mogelijk is. Thans is dit buitengewoon moeilijk. Niet enkel In Neder land, maar in de geheele wereld. De oor zaken liggen niet bij de Nederlandsche regeering, maar veel dieper. De regeering zit voor ontzaglijk groote moeilijkheden. Waar moet het geld vandaan komen? In dien we te veel hooi op onze vork nemen, bereiken we nog niets. De veillngsorgamsa- tie heeft besloten noodgedrongen ook te trachten de sociale lasten voor den tuin bouw te doen verminderen. De kwestie van de handelspolitiek zou ons op het oogenblik niet helpen. We hebben een geweldige uitbreiding gekregen van den tuinbouw in de landbouwstreken, en daar zit juist de kwaal. De boer zit ons op den schouder, maar die zullen we dit jaar voor het meerendeel wel kwijt raken. De koop kracht is weg. niet enkel hier, maar overal. Is er nog plaats voor de Ne«lerlandsche landbouw in de toekomst? De regeering zal tot de conclusie moeten komen, dat deze vraag bevestigend moet worden beantwoord We moeten de zaak niet gaan vertroebelen door met allerlei wenschen aan te komen. Sj>r. hoopt dat de voorstellen met groote eensgezindheid zullen worden aangenomen, waarbij spr de toezegging doet dat de lan delijke organisatie er haar steun aan zal ge ven. De heer J. Groen Zd.-Scharwoude) «teelt mede, dat het bericht in „De Telegraaf" be treffende het niet toestaan van de gevraagde credieten vo«ir de mislukte aardappel-cam pagne, onjuist is. Spr. is hiervan, als aetme- tarts van bedoelde commissie niets bekend. De heer De Weert (Nederhorst «ten Berg) heeft zich verwonderd, dat er van 1923 nog groote credieten betaald moeten worden. We moeten onze tanden laten zien en daarom strijd De here Kostelijk (H.H. Waard) vijst er bracht worden. Gele kooL De gele kool is thans nog een zeer klein onderdeel van de markt. Den kooplieden werd alleen Dinsdag van deze week gelegenheid gegeven gele kool op de veiling te koopen. Voor dit product is be taald 0.70 A 0.80 per 100 K G. De aan voer hiervan bedroeg in deze week 2200 K.G. tegen 6550 K.G. in de vorige week. Witte kooL De prijzen van de witte kool zijn in deze week geenszins beter geworden. Ten hoogste en ten laagste is betaald de somma van zestig cent per 100 K.G. Per wagon van 10.000 K G. werd eveneens 60.— betaald. Een bijzonderheid was het in deze week niet, dat vele jiartjien mooie witte kool, zonder een kooper .e hebben gevoncen door de veiling gingen. Wel een diep droevig ge zicht. Deze aan voer bedroeg 172.500 K. G. tegen 139.000 K.G. in de vorige week. Peen. De animo voor de peen zoowel voor de kleine als voor de groote verminderde sterk. Waar men in de vorige week nog steeds boven de 2.kon bedingen, liepen in deze week alle partijen door de veiling voor beneden de 3.— per 100 K.G. Ten laagste werd zelfs heg betaald 130. Ds vetpot is dus hiervan ook reeds af. In deze week zijn verkocht 7700 K.G. peen tegen 3050 K.G. in de vorige week. Slatexmen. De prijzen van de slaboonen ondergingen in deze week wel tamelijk veel schommeling. De hoogste noteerlng ad 25.20 is betaald op Dinsdag JJ. Daarna zijn de slaboonen tot JJ. Zaterdag s eedi verkocht voor 18.80 en f 20.60. Zaterdag liep de hoogste noteerlng twee gulden de hoogte in, terwijl voor minder mooie sla boonen nog 11.60 werd betaald. Aange veerd werd slechts 471^£.G tegen 1470 K O. in de vorige week. Gele nep, drielingen en uien. Op de stij ging in den prijs van de vorige week volgde hans een daling. Rekenu g ho derde met de noteerlng van de vorige wee» waren de prij zen in deze week pijn, een kleinen gulden lager. De prijzen varieerden thans van f 3.90 tot 4.50; die van de uien van 1.60 tot f 2.80 en die van de drielingen van f 1.40 tot f 2.70 jjer 100 K.G. De aanvoer bedroeg in totaal 66 900 K G tegen 63.100 K.G. in de vorige week. Bieten. 5125 K.G. bieten zijn verkocht voor f 0.60 A f 1 90 per 100 K.G., tegen 4475 K.O. in de vorige week. Krachtig van zich afgebeten, transportarbeider uit Enkhuizen, Hendrik D., ondanks zijn 54-jarigen leeftijd nog heel gevechtswaardig, stond terecht, omdat hij op 11 'Augustus zijn stadgenoot. Corn. T«x>l, een klein mannetje, bij dfe keel had gegrepen en hem tegen den grond had geworpen. Verdachte werd voornamelijk zooveel mogeljjk met cijfers een inzicht ge- mjdig omdat Tool hem verweet naar den drank te stinken. De manieren van den, yerdachte, alsmede de door hem gebruikte terminologie konden echter de bewondering van den Politie rechter niet wegdragen. Heb je geld te veel, vroeg de politierechter, dan kun je het hier kwijt raken UEisch ƒ25.boete of 25 dagen. Vonnis 20.boete of 20 dagen. Vande keelknijping werd verdachte vrijgesproken. Het eenige verbetering In den toestand geeö sprake is, maar dat elk nieuw we&kdvcr»i„s, zelfs nog van een verslechtering moet gewa gen. Zoo is voor de afgeloopen week au nieuwe ramp te melden, dat nu ook op ver- schillende dagen de gewone witte kool niet In aan- maar por Er op los getimmerd. Een 33-jarige arbeider, Joh. Sch. uit Zuid en Noord. Schermer, betrad het ver dachtenmatje, omdat hij op 12-Augustus den veehouder Piet van Dam zou hebben ge slagen. De heeren hadden ernstig onge noegen over het gebruik van een damhek, kregen 'n minder vriendelijke discussie, waarop de verdachte neigingen toonde tot beoefening der amateursbokssport. Het scheee echter, dat de opstoppers niet van bijzondere beteekenis waren geweest, vooral omdat v. Dam onmiddellijk het hazenpad koos. Eisch en vonnis Vrijspraak. Geen bewijs genoeg. Brand Bij den slager Pauw, op het Groote Noord brak bruid uit in de rook kas t. doordat het zaagsel vuur had gevat. Daar men het tijdig bemerkte, kon men erger voorkomen. De discussies De heer Zwagerman «Langendijk) stelde voor, den spreektijd te rantsoeneeren. De heer Kostelijk (H. H. Waard) ver heugde er zich over, dat door het bestuur een voorstel naar voren was gebracht, waar mede spr. geheel instemde. De L. T. B - organisaties hebben getracht in den afge loopen zomer dergelijke rentelooze voor schotten te verkrijgen bij het mislukken van den aardappel-oogst De menschen hebben geld noedig. Spr. waarschuwt voor perso nen, die verder willen gaan dan rentelooze voorschotten. Als we van de regeering iets kunnen krijgen, wat aannemelijk mag worden ge acht, moeten we dat dadelijkaanvaarden. Met deze handelspolitiek komen we In de knel en spr. wijst voorts op de abnormaal hooge tarieven. waar de regeering dient rekening te houden met alle groepen van de bevolking, niet enkel met de tuinbouwers. De heer 8. de Boes (Zd. Scharwoude), spreekt zijn blijdschap uit over het uit- schrijven van deze vergadering. Het be stuursvoorstel heeft spr.'s volle sympathie. De gemeentebesturen zullen ook in groote moeilijkheden geraken, daar de werkloos heid ook op het platteland hand over hand toeneemt. Als er hulp komt, dient die sjjoedig te kernen. Spr. wees voorts op het ongemotiveerd opzeggen van hypotheken. Spr. ziet gaarne, dat de regeering in die gevallen de hypotheken overneemt. Als de regeering nu nog niet wil helpen wil spr. dan den geheelen tuinbouw mobiliseeren. De heer Jong Grcotebroekherinnert aan de mislukte aardappelencampagnc In een onlangs gehouden vergadering met den L. T. B. te Lutjebroek is er op aan gedrongen voor de bloemkool een minimum prijs vast te stellen op 3 cent per stuk. Op een in dit verband naar den minister ge zonden request, is tot nu toe geen antwoord ontvangen. Gistermorgen is te Grootebroek 75 000 K.G. eerste soort bloemkool naar de mestvaalt gebracht. De heer Ham (Wijdenes) ondersteunt ook het bestuurs-voorstel betreffende de rentelooze voorschotten. Ook spr. wijst op het gevaar van het ontijdig opzeggen van de hypotheken. De sociale lasten dienen te worden verminderd. Spr. wil bj een inkomen van f 1200, vrijstelling van sociale lasten bepleiten. Ook de grondbelasting hekelt hij. Het huidige dlstributle-stelsel acht spr. eveneens verkeerd. Groote massa's groenten worden hier vernietigd, terwijl op vele plaat sen nog van sociaal-economisch oogpunt dient te bestu- deeren. De heer De Weert (Nederhorst den Berg), waarschuwt tegen rentelooze voorschotten en Wijst op den toestand In Maas en Waal. Een werklooze in de stad krijgt steun, maar een broodlooze tuinbouwer krijgt enkel rente looze voorschotten, maar geen steun. Er kunnen mlliloenen beschikbaar worden gesteld. Indien men de Inkomstenbelasting te Noord-Scharwoude niets en te een paar wagons gekocht, pevolg dat de bouwers maar niet of zeer weinig meer aanvoerden en het aanbod da laatste dagen zeer gering was. Op een dagen werden - Deensche witte kool aangevoerd, die ö.M A 1.20 per 100 K G. opbrachten, voor wel ken prijs voorlooplg <x>k wel. niet veel lief hebbers zullen zijn. Voor roode- en gele kool, waarvan het aanbod resp. slechts 3 en 2 wagons per dag bedroeg, bleef de toestand onverandenl' Groote kcol passeerde de klok of bracht 70 of 80 cent op en het moede kleine goed maakte gemiddeld 150 per 100 KG. op. Enkele partijen rood kwamen tot 2^—. De regendag van 7 October werd gevolgd door groeizaam en mooi, bijna zomersch weer, met als gevolg, dat in de Streek de bloem kool in flinke hoeveelheden ter veiling kwam en ook hier de aanvoer per dag tot een 30.000 stuks toenam. Thans gebeurde, wat wel gevreesd werd, als de aan veer loskwam: de prijs ging met sprongen omlaag, zoodat de reuzen Zaterdag niet meer dan 1 A IJj cent per stuk opbrachfren en lecerf van 1— tot 250. is, behoudens een welnigje voor bet b.nnénland. voor de kool geen afzet. Voor bloemkool beteekent dit. dat het met zoo veel zorgen gekweekte product op de vaalt terechtkomt. De Maar zoo gaat het beslist niet 1 Een ax-jarig electricien te Alkmaar, Petrus R., was op 9 Maart veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van 4 maanden met 3 proefjaren en na te komen bijzondere voorwaarden wegens een door hem gepleegden diefstal. Onder oeze bijzondere voorwaarden was hem de verplichting tot onthouding van cafébezoek opgelegd- en op grond dat de reclassant deze bijzondere voorwaarde schromelijk had vei waarloosd, verkeerde hij heden, in ernstig gevaar dat de voorwaardelijke straf zou moeten worden ten uitvoer gelegd en werd heden de heer Ootders, vertegenwoordiger der R.K. Reclasseeringsvereeniging te Alk maar, als getuige gehoord. Gevorderd werd ten uitvoerlegging van het vonnis, die door den politierechter werd gelast. De veroor deelde hoorde nochtans deze uitspraak, waarvan geen hooger beroep mogelijk is, •nikkend aan. verhoogt en bezuinigt op leger en vloot. De oorzaak van de crisis is de concurrentie van de landen onderling Het komt er niet op aan ol er een beetje meer of minder moet worden betaald op een wagon kooi We bereiken niets met een «nmmissie. maar enkel door strijd, door het weigeren van elke betaling in den tuinbouw. Dit is de eenlgste weg. De heer J. Groen Azn. Zd.-Scharwoude verklaart zich geheel accooid met he». be toog van den voorzitter. Spr. wijst op het jxigen van de verschillende land- en tuin bouworganisaties gedurende de laatste 5 jaren om tet verandering van de landa- jxihtlek te geraken. Practlsch staat de uit voer van land- en tuinbouwproducten stil. Spr. blfjft bij de bewering, dat zelfs het rentelex» crediet nuttelcx» zou zijn, mdlen de levensvatbaarheid van onze bedrijven nief wordt verlroogd d«x>r de verandering van de handelspolitiek. Het land is minder waard geworden en spr. wil de aandacht van de regeering vestigen op de ongerecht vaardigde executies. De heer Schoenmaker Wervershoof onderstreept de woorden van den heer Groen. Ook de arbeiders hebben het belang van rentelooze voorschotten ingezien en steunen dit streven. De heer Rustenburg vroeg hoe de voor zitter zich de gewijzigde handelspolltiez dacht. 1 De heer Htxigland (St. Pancras) had deze voorstellen wel verwacht. De renteloose voorschotten zullen op langen termijn moe ten worden verstrekt, anders helpen ze niet. De kleine tuinders hebben reeds groote schulden, zoodat een lange termijn beslist nixxizakelijk is. Den Minister is medegedeeld, dat de ex ploitatiekosten thans f 250 per HA. minder bedragen dan vóór 10 jaren. Maar we heb ben hier te doen met bestaande bedrijven, die v«x?r 70 pet. zijn belast. Als we het be drijf er weer op willen helpien. dan zal de aflossing op zeer ruimen termijn moeten worden gesteld. Als we hier kleine tuinders bijeen hadden, zouden we wel eens wat anders hooren, roept spr. uit De heer De Vries (Medemblik) onder steunt <x>k het v«x>rstel van rentelooze voor schotten. De TOorzitter wees er op in tegenstel ling met het betoog van den heer Hoogland dat de besturen zijn aangewezen door de tuinbouwers zelf en dus voor hun belangen opkomen. Het bestuur is in de eerste plaats van meening. dat we niet met een lange lijst kunnen komen. We moeten met 1 of 2 pun ten naar voren komen. De door prof. Min derhout in zijn prae-advles neergelegde conclusies ondersteunt spr. Wat betreft de sociale lasten, brengen we de tuinbouwers niet uit den nood door dezen op den Staat af te schuiven. Kunnen we bij de regeering aandringen op toeslag, afgezien van de vraag, hoe dat zal moeten gebeuren? Het lijkt spr. een ónmogelijk iets, evenals een toeslag op den grond. Het buitenland zou een toeslag als dumping aanmerken. Daar voor handhaaft het bestuur zijn voorstel de rentelooze voorschotten, regeering geen andere han- kan Een strafbare diagnose. De niet ter zitting gearriveerde heer B. te Wienngen verscheen op 16 Juli op het erf van zijn dorpsgen«»t H. W en ver telde hem daar parmantig, dat hij W. verdacht een stox ontvreemd te hebben en hij hem dus als een dief beschouwde. De heer W gevoelde zich niet ge flatteerd door deze insinuatie, deed aan gifte wegens beleediging en had thans de voldoening dat 8 veroordeeld werd tot io.boete of 10 dagen De verdachte had beweerd, dat W. hem daarentegen had genoemd een leelijken schooier met blauwe harses, wat nu juist ook niet complimenteus genoemd kon worden. Getuige W. ontkende dier- liiae persoonsbeschrijvingen te hebben uit gezonden. aanvoer van slaboonen bedroeg over de geheele week nog 12.000 K.G. en het ii wel merkwaardig, dat dit product z«x>'n uit zondering op den regel blijft, vormen. On danks dat de kwaliteit afnam, werden ook nu nog prijzen van 20 tot 25 cent per kilo remaakt en sterk afwijkend goed werd nog met minstens 15 cent betaald. Van uien was er een vrij belangrijk aan bod, alles bijeen een 26 wagons. Ook hier van loopt de prijs nog steeds terug en de mooiste partijen konden nu niet meer dan 2J0 A 2.40 pir 100 K.G. opbrengen. Ook de grove serteering ging voor deze prezen weg, terwijl de drielingen iets lager noteer den. Enkele partijtjes nep brachten 350 A 4 50 op Voor het overige zeer geringe aanvoeren. nog slechts op een enkelen dag K.G., die 7 cent voor A maakten en de andere sorteeringen een zeer laag prijsje. Van losse peen en kreten elk een wagon per dag en v«x>r beide prijzen van 1.20 tot f 2.50 per 100 K G Ook van aardappelen nog slechts een on- beteekenend aanbod. Voor zoover er nog duken kwamen, brachten deze het niet hooger dan 2.80 per 100 K G. en wat er nog aan Schotsche muizen was aangevoerd, ging v«x>r f 720 A 7.90.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6