FEUILLETON L Buitenlandsch c7(Jieuivs Fi Zuinige Huisvrouwen Shea van de lersche Brigade Th G I B B S-D AG! C RADIO-OMRQEP Vice-President Pruisische Landdag Volkenbond ontbonden De toestand in het Verre Oosten Laval’s bezoek aan Washington KORT NIEUWS a Voor de ontwapening Lei TC DONDERDAG RANDALL PARRISH 7 VLUGKOKEND Het Spaansche kabinet afgetreden Met de wichelroede op zoek naar goud De derde dag van het ry. Tumult in de Bulgaarsche Sobranje Gemengde Buitenlandsche Berichten Weet U waarom over de geheele wereld meer Quaker verkocht wordt dan eenig ander haverpre- paraat in pakken? De kostelijke, versche nootamaak - een speciale Quaker-eigenachap heeft dit zuivere en voedzame product zoo populair gemaakt. De tegenwoor dige groote pakken bevatten 5 ons netto. Sch kan Commissie voor Openbare Werken uit den llN.UjW In verband met de godsdienstkwestie Quaker Japanse he eischen „Hangt den mordenaar op” de wet OP Asana kabinetsformatuur 5 dooden, 6 gewonden Hi) Dr. Böhm gekozen Dorpsmueller voorzitter Door de politie terwgfedreven De nieuwe legeeitag. Belangrijke besprekingen te Parijs vra; Het gebruik der bacillen Een biddag in Engeland en Vergeet niet de annonce uit te knippen hem (Wordt vervolgd). 1 Meti Bloe Leve a«ei Motie van »u trouwen voor nieuwe Spaansche regeering. De ChineeschJapansche besprekingen afgebroken Communisten bestormen een raadhuis DOOR gehoord. zaten. Geen rechtatreeksche onderhan delingen. Voor o. L De staking der havenarbeiders te Dant- zlg is geëindigd. De arbeiders hebben zlofc aan de scheidsrechterlijke uitspraak onder worpen. perkt zich tot eenig vierkante meters. Vol gens een schatting zou het goud zich op een diepte van 13 meter onder den grond be vinden. ZEESEN, 1635 M. 5 05—530 Berichten. 00 —«.50 Gramofoonpl. 820—8.46 en 930-#35 Uitz voor Scholen. 935 en 1120 Berichten. 1120 Gramofoon. 12.15 Berichten. 120 Gra mofoonpl. 2.20 Lezingen. 330 Orkestconcert. 4 50 Lezingen. 7.35 „Welt von g'estem Jugend von boute". hoorspel van E. Fransen en E. Glaeser. 835 Berichten. 835 Ter ge legenheid van O. Wilde’s 75sten geboorte dag .Bolomé”. muziekdrama in 1 bedrijf Mu ziek van R Strausz. Hlernt Berichten. Ver volgens Dansmuziek. Tenslotte: Orkest con cert. De Vork Harn Bete Tonj Ontt Gesa Vo Hulp van I bij 1 Veld schri Naar uit Tokio wordt bericht, heeft de Chlneesche regeering haar gezant te Tokio opdracht gegeven, zijn besprekingen met den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken af te breken, aangezien zij vreest, dat door dergeljjke besprekingen de vooruitzich ten van China op interventie van den Vol kenbond op nadeellge wijze zouden kunnen worden beïnvloed. Het Japansche ministerie van Buitenland sche Zaken staat volkomen afwijzend tegen over een zoodanige interventie. Pogingen tot overbrugging van het geschil De Raadsonderhandelingen zijn tot het Japansche antwoord op het voorstel inzake de toelating van een Amerlkaanschen waar nemer bij de Raadsonderhandelingen, ont vangen is, verdaagd. Op bet oogenbllk hebben slechts vertrou- weiyke besprekingen plaats tusschen Briand, Lord Reading, Grand! en den Japanschen en Chineeschen vertegenwoordiger. Getracht wordt, Japan en China iedere verscherping van het conflict te doen tegen gaan en de verschillen te overbruggen. In het bijzonder van Fransche zijde wordt ge tracht voorbereidingen te treffen voor het aanvangen van directe onderhandelingen tus schen de Japansche en Chlneesche regeering. Het zou 12 meter onder den grond zijn n r - Wegens communistische propaganda mislukt Kamer. Aangezien in Spanje geen staatspresident is, moet de’ kabinetskrisis worden opgelost door de Kamer. De president van de Kamer Basteiro heeft hierbij de zwaarste taak. De 50.000 man personeel van de Wes tern Union Telegraph Company is een sala- lisverlaging van 10 pet. aangekondlgd. Magi Dooi Veto Poul Mag Curb p 5 pi 5 pc 5 po 5 pa 5 p£ 5 poi 5 po 3 po P< 1 IX V« Ter gelegenheid van bet eerste verschijnen der nieuwe Bulgaarsche regeering in de Sobranje beeft een incident plaats gehad. Bij de opening der debatten over de Troon rede verkreeg als eerste spreker de vertegen woordiger dér Sgowor-opposltie. Zankoff, het woord. BU zijn verschijning by het spreekgestoelte werd hij door een oorverdoovend lawaai van de afgevaardigden van den Boerenbond en de communisten ontvangen. Deze riepen in koor: „Hangt den moordenaar op.” De president kon de orde niet handhaven en heeft de vergadering gedurende een kwar tier geschorst. De demonstratie der Boeren- en commu nistische afgevaardigden heeft betrekking op het optreden van Zankoff tijdens diens persldentachap gedurende den burgeroorlog in de jaren 1923—25. In verband met den grooten brand te Lehesten in het Thürlnger Wald zijn de 41- jarlge landbouwer Goelitzel, wiens boerderij eveneens afbrandde, en zijn 22-jarige soon als verdacht van brandstichting gearresteerd. De zoon beeft reeds een bekentenis afgelegd en verklaard, dat hij de schuur in brand heeft gestoken. Na *n langdurige afwezigheid is ex-keizerin Zita in het kasteel te Steenoc- kerzeel bij Brussel teruggekeerd. Aartshertog Otto von Habsburg zal 19 October zijn stu dies aan de Leuvensche Alma Mater hervat ten. De Pruisische Landdag heeft, naar bet W. B. meldt, met groote meerderheid van stem men ar. Böhm (Duitsche Volksparty) tot vice-president gekosen. De Japansche minister van buitenlandsche zaken heeft den leden van het diplomatieke corps te Tokio medegedeeld, dat Japan be sloten heeft In de directe onderhandelingen met China over het staken der Japansche actie in Mandsjoerye de volgende voorwaar den te stellen: lo. Staking van alle anti-Japansche pro paganda in China. In het byzonder verwyde- ring van alle antl-Japansche toespelingen uit de Chlneesche schoolboeken. 2o. Definitieve erkenning der Japansche rechten In Mandsjoenje. 3o. Onderhandelingen tusschen* Japon en China te Nanking en in bepaalde andere steden, met deelneming van de plaatselyke Mandsjoerijsche autoriteiten. Volgens hetzelfde bericht heeft het Ja pansche ministerie van oorlog den opperbe velhebber der Japansche troepen In Mand sjoerye, generaal Honjo, opdracht gegeven alles te vermyden wat een verscherping van den toestand kan veroorzaken. Volgens bericht van de Associated Press te Tokio zyn de besprekingen om te komen tot rechtstreeksche onderhandelingen tus schen China en Japan mislukt. De nieuwe minister-president Azana, die tevens minister van oorlog is, beeft in de nationale vergadering zijn intree-rede gehou den, waarin hy als regeeringzprogram in de eerste plaats het tot stand brengen van de grondwet, het doorvoeren van de agrarische hervorming en de opstelling van de nieuwe begrootlngswet noemde. Vervolgens gaf hij uiting aan de hoop, dat de Kamer zoo spoe dig mogelyk tot ingespannen werken mocht overgaan. Kenteekenend voor den nieuwen koers zyn de volgende zinnen uit zyn redevoering: ,.wy zullen republikelnsch voor alle Span jaarden regeeren, waarby echter de voor naamste taak de redding van de republiek biyft. Zoo noodlg zullen wij tot de uiterste middelen onze toevlucht nemen. Wanneer de republiek niet mocht worden gerespecteerd, zullen wy haar doen vreezen.” Ten slotte werd door de nationale verga dering onder stormachtigen bijval een motie van vertrouwen aangenomen. Gisteren werd den leerlingen van de hoogste klasse van het Duitsche Stephan- gymnasium te Praag medegedeeld, dat de klas op bevel van het Ministerie van On derwijs wegens bet voeren van communis tische propaganda ontbonden was. Heden zal de zaak nader In een ouder- vergadering worden besproken. De leerlin gen der ontbonden klasse hadden bet tijd schrift van een cosnmunlsüschen studen- tenbond, „Der neue Schulkampf", uitgege ven. KALUNDBORG, 1153 M. 1130—1235 Or- keetconcert. 230430 Blaasconcert m. m. v. E. Gordt, zang en F. Jensen, piano. 730 730 Deensche duetten door A. Hagen en E. Schmidt. 830 Piano-ree!tal door Edi Kl- lonyl. 9.108 35 Gramofoonpl. 9.401035 Orkestconcert. 10.1511.50 Dansmuziek, Laat in den avond is de samenstelling van de nieuwe regeering bekend gemaakt. De socialistische en radicaal-socialistische mi nisters rxn het afgetreden kabinet, zoome de de minister van Buitenlandsche Zaken, Lerroux, treden tot het nieuwe kabinet toe. zoodat slechts de volgende wijzigingen wor den aangebracht: Ministerpresident: Azana. Binnenlandsche Zaken: Asares (tot nu toe marine). Marine: Professor Glralt, een persooniyk vriend van Azana en rector-magnificus der Universlteit van Madrid. In verband met de openlijke vijandigheid jegens de Katholieken van de meerderheid der Kamer, hebben de afgevaardigden, die de Kerk gunstig gezind zijn, een 53-tal, waaronder alle gedeputeerden der Basklsche provincies, zoomede alle agrariërs, besloten direct uit de Nationale Vergadering te tre den en Madrid te verlaten. bet gaf hem niets en hy kon wél zien, dat er in myn oogen nóch weekheid nóch me delijden te lezen stond „Waarom denkt U dat. Monsieur?” „Dat komt er niet op aan: ik heb er meer dan genoeg redenen voor. De praatjes van het hof dringen ook in bet Fransche kamp door. Vertel dus alles ronduit; Je hebt meer reden om my te vreezen dan de Saule.” „Maar ’t is niet de Saule, dien ik vrees. Monsieur." „Wie dan?" „De konlng." „Ha!" riep ik uit „Nu beginnen wy op te schieten. Parbleu! ik had aooiets wel ver moed. Het is dus zooveel als een samen zwering Louis wil zyn zin doorzetten, nlet- vond. de gevaren, die my van alle kanten omgaven, de geringe kans, die ik had. Ma demoiselle van dienst te kunnen zyn. Een wacht was in deze plaats geheel overbodig. Wat ik voor gebrek aan tucht, voor zor geloosheid had -gehouden was niets anders dan een volmaakt vertrouwen in de veilige ligging van deze schuilplaats. De bUgeloo- vige praatjes toch, die In den omtrek over de ruïne in omloop waren, en de dekking, die de natuur bood, maakten de plaats voor lederen vyand zoo goed als onneem baar. Door de een of andere speling van het fortuin was ik ongemerkt binnengeko men, maar om er weer ongemerkt uit te komen, hetzy alleen of met de dame, was zoo goed als onmogeiyk. Doch al was de toestand ook hopeloos, ik was vast besloten niet aan wanhoop toe te geven of dezen leeiyken duivel over mij te laten triumfee- ren. bleef bet mannetje dan ook zóó lang in de oogen kyken tot de grijns om zyn mond geheel wegstierf. ,3e doet er heel verstandig aan om eerst eens flink te lachen", zei ik koud, „want wanneer ik dood zal zyn, zal jy ook niet veel meer te vertellen hebben. Ik heb al in heel wat moeliykheden verkeerd, mijn waar de Gospels, en ik heb er my altyd nog uit weten te redden; spaar dus je adem. Ik zal eerst eens wat je tny verteld hebt, aan de waarheid gaan toetsen en daarna myn eigen plannen opmaken. Ga dus voor, mijn vriend.” lossing. Een tweede maal zal bet u niet gelukken. Monsieur.” Een leeiyke grijns lag er om zyn lippen en zyn oogen drukten ten volle den haat uit, dien hy al dien tyd al gevoeld had, maar nu niet langer probeerde te verber gen. „Wat kan het my schelen wat gy hier ontdekt, of dat gy my door dreigementen hoopt uit te hooren? t Zal u weinig ba ten, want gy kemt hier toch niet meer le vend vandaan. Ba! gy zyt nu even goed een gevangene als dat gy, geketend, in een cel waart opgesloten. Er bestaat voor u niet de minste kans op ontkomen. Gy denkt misschien dat ik u een en ander zal ver tellen omdat if bang voor u ben? Parbleu! Ik vertel het omdat het toch geen kwaad kan of gy het Al of niet weet. Als dit niet het geval was, dan zoudt gy my levend kunnen villen en ik zou toch niet spreken. By 8L Christopher! probeer den chevalier en de dame te vinden! Ik zal er u met alle pleizier heen brengen. Maar wat zal bet geven? Gy kunt hier toch niet vandaan Ik haat u. Monsieur, maar ik lach, want ik zal het genoegen hebben u te zien, wan neer git dood zyt en ik zal u elke 'beleedl- ging dubbel en dwars terugbetalen." Ik bad den kerel kunnen dooden, zoo woe dend was Ik en mijn hand omknelde reeds zyn keel. Maar zyn woorden, die van een diepen haat getuigden en ook veel waars bevatten, bezorgden my een rilling, die mijn vingers deed verstijven. In een secon de stond alles mij duidelyk voor oogen: de wanhopige toestand, waarin ik my be- FARUS „KADIO-FARIS". 1725 M. «38, 1230. 135. 630 en 7.50 Gramofoonpl. 830 830 „Passionnement” van Meesager. Orkest- leiding: R. Labis. In een bietenveld naby Rüssel in Noord- Frankryk hebben vyttien personen met de wichelroede een onderzoek gedaan boven de onderaardsche gangen en galerijen van de ruïne van de Abdy van Sysolng, gelegen te Braisieux naby de Belgische grens. Volgens den kanunnik Le Grande te Arras, die even eens met de wichelroede werkt en de ge schiedenis van de streek en van de Abdy heeft onderzocht, moet er in de onderaard- sebe gewelven van de Abdy voor een groote w aarde aan baar goud en siervoorwerpen ziin. vermoedelyk zelfs voor een.ge tientallen mlllloenen francs. Urenlang hebben de wichelaars in alle richtingen bet veld onder zocht. Na afloop vond er een bijeenkomst plaats waarin zy hun ondervindingen uitwisselden, zy kwamen eenstemmig tot net resultaat, dat hun Instrumenten er op een bepaalde plaats een sterke werking van radio-actieve stralen had jen ondervonden, die door goud kunnen zyn veroorzaakt. De plek, waar- deze werking het sterkst werd gevoeld, be- In het afgeloopen fiscale Jaar zijn in de Unie 62.902 leden gearresteerd wegens drankverbodsovertredingen. Er vielen 30.KM veroordeelirven tot gevan?enL«straf (van gemiddeld 224 dagen) en 38341 boeten (van gemiddeld 154 dollar). Autobus in een gracht gereden De Spaansche congregatie De tekst van artikel 34 van de constitu tie luidt als volgt: Alle religieuze vereenigingen zullen worden beschouwd als organisaties, onderworpen aan een speciale wet. De staat, provincie en gemeenten zullen de Kerk en de religieuze vereenigingen en Instellingen noch kunnen steunen, noch be gunstigen. noch haar flnancieele hulp ver- leenen. De religieuze orden, die volgens de statu ten behalve de drie kanonnieke geloften bo vendien aan haar leden nog een speciale ge lofte opleggen van gehoorzaamheid aan een ander gezag dan het wettig gezag van den staat zullen worden ontbonden. Haar goede ren zullen worden genationaliseerd en ge bruikt worden voor charitatieve en onder wijsdoeleinden. De andere religieuze n zullen worden onderworpen aan een bijz*..>- dere wet. gebaseerd op de volgende twee punten; vooreerst ontbinding van de religi euze orden, die door baar werkzaamheden ge vaar opleveren voor de veiligheid van dep staat en vervolgens inschryving op een spe ciaal register, ressorteerend onder het de partement van Justitie, der orden, die in het land zullen blyven. De religieuze orden zullen noch door eigen activiteit, noch door bemiddeling van derden goederen mogen aan winnen of in stand hou den, tenzy in zooverre deze zouden noodlg zyn voor hun bestaan of het door hen nage streefde doel. Het is aan religieuze orden verboden, in- dustrieele of handelsberoepen uit te oefenen of in het onderwijs werkzaam te zyn. De religieuze orden zyn onderworpen aan alle belastingwetten des lands. Zy zullen jaariyks den staat .rekenschap hebben te geven van het gebruik hunner goederen in verband met de door hen nage streefde doeleinden. De goederen der orden zullen genationali seerd kunnen worden. Een volle autobus te Valencia kwam met groote vaart in botsing met een vracht auto. Drie personen werden gedood en 33 ge wond, waarvan velen ernstig. o Het Russische emigrantenblad „Rul' te Berlijn is wegens economische moeilijk heden opgeheven. den en juist myn poging om haar te helpen ontsnappen, voerde haar in handen van deze bende hier. De duivel helpt zyn getrouwen. En dus was het Jouw plicht. Gospele. over de dame te waken en je lieftalligen meester bericht te geven, wanneer zy In de ver- eischte stemming was. Wel. wel. hoe trof je Mademoiselle vanmorgen aan? Zeker nog geen heimwee naar den hertog? Ze kent je natuuriyk en zal toch wel een woordje met je hebben willen wisselen. Wat heeft ze met je besproken?" „zy heeft my alleen maar gevraagd, hoe het kwam, dat ik hier was. Zy heeft nog nooit lieve woordjes aan my verspild." „Het is trouwens niet te verwachten, dat zy aardiger tegen jou zou zijn dan tegen je meester Zy is knap genoeg om te zien wat je waard bent. En zy zal ook niet zoo heel biy zyn om naar je leelyk gezicht te kyken. Heeft zy verder niets gevraagd?" .Alleen maar, dat ik onder haar oogen vandaag zou gaan. Op mijn woord, zy is een dametje, dat weet wat zij wil, en zy had in het minst geen lust om te praten. Ik had myn woorden goed overwogen, want haar tongetje is lang niet mis. Ik kan U zeggen, dat ik biy was toen ik de kans kreeg om er vandoor te gaan. Ik heb nooit met een vrouw kunnen ópschieten." „Dat kan ik my voorstellen; gewooniyk zyn zy scherpzinniger dan jy. Ondanks je gladde teug aal Mademoiselle ongetwyfeld de leugens wel op je gezicht hebben «gelezen. Maar, wy hebben nu genoeg gepraat. Wat er van Cassler is geworden, zullen wU later we! zien. Waar zeg je, dat de chevalier zit opgesloten?” Hy wees voor zich uit. de sombere gang af, maar keek my steeds aan. „Ginder, Monsieur, op één na bet laatste vertrek”, antwoordde hy heel beleefd .JEn de dame?" Even aarzelde hy, ik zou het niet eens hebben gemerkt als ik minder attent en minder op myn hoede was geweest, maar de druk van myn vingers dwong hem te antwoorden. .Boven in de torenkamer. Monsieur, aan het eind van de gang is de trap." „En is er geen wacht?" „Alleen beneden op de binnenplaats. Waarvoor trouwens? er komt hier toch nie mand. De dooden spoken in dit kasteel: *s nachts waridelen zy er rond, men riet dan spookachtige lichtjes. Niet één boer van 8t. Quentin zou den voet binnen deze muren durven zetten. Wat is er dus te vreezee? Soldaten! Bal Wat zouden sy hier tusschen deze ruinen zoeken? Er is niets te halen. Er leidt geen enkele weg hierheen, aDeen maar dat half verborgen pad over het moeras. Een schildwacht boven op de rots bewaakt het, soodat nlemazid hier onbemerkt binnen kan komen.** „Toch is het- my gelukt." .Ben beele zeldzaamheid Op welk uur van den dag is -u bet moeras over peet ntnn?" „Tegen den morgen. Ik heb niemand ge zien.” „Dat ie wel vreemd. Ofwel de wachter heeft geslapen, of bet was de tyd van af- Vervolgens werden verschillende deskun digen gehoord. Van de banken, waar de ouders zaten, klonk gelach. De voorzitter verzocht stilte en wees er op. dat voor geen Duitsche Rechtbank zulk een treurige zaak is behandeld. De deskundigen stelden dr. Altstaedt ver schillende vragen, oa. waarom hy zich niet by de invoering van de Calmette-behande- ling tot het Ryksbureau voor Gezondheid heeft gewend. Hierop antwoordde hy, dat hy uit het zwygen van dit bureau geduren de 3’< jaar de conclusie heeft getrokken, dat het Bureau zyn bezwaren tegen de methode had laten vallen. Op een vraag at hy de Calmette-voeding had ingevoerd, omdat de tuberculose juist in Lübeck zoo sterk ver breid was. antwoordde Dr. Altstaedt dat de strijd tegen de tuberculose zyn levenstask «•as en dat juist volgens de statistieken de tuberculose sedert 1937 in Lübeck gestegen is. De Spaansche minister-president Zamorra en de Minister van Binnenlandsche Zaken Maura, hebben Woensdagmiddag by de Nationale Vergadering hun verzoek om ont slag ingediend. Alle leden van het kabinet hebben zich hierna solidair verklaard met Zamorra en besloten en bloc af te treden. Deze stap houdt direct verband met de stemming in de Cortes inzake de rellgle- kwestie. In politieke kringen vreest men een ver schuiving naar links ingeval Azana, die als zeer revolutionnalr en radicaal bekend staat, bet nieuwe kabinet zou moeten vormen. Azana is leider der ag. Republikeinsche Actie en bezette in het af get reden kabinet flen post van Minister van Oorlog. Zamora en Maura waren, zooals bekend, de beide rechtsrepublikeinsche en kerksge- Zlnde leden der regeering. Hun streven om onder alle omstandigheden tot overeenstem ming te komen en de splitsing van het land in twee vijandige kampen te verhinderen, is door de radicale houding van de tegenstaande het meisje geweigerd heeft. Ik begin nu een paar dingen te begrypen, die my eerst duister waren, ‘t Was natuuriyk afgesproken. dat sy Parijs met dépêches voor het leger zou verlaten, dat zy onderweg zou worden opgelicht en naar hier gebracht. Tk moet zeggen, het was een goed plan, want bet meisje heeft een aappere natuur, die niet voor een zelfopoffering terugschrikt. En wanneer dan alles op zyn ergst was, zou de Saule als de redder in den nood te voor schijn komen cn aanbieden Mademoiselle uit de harwien van deze schurken te redden, als zij tot beloonlng hem haar hand zou schenken. Een aardig plannetje, een konlnk- UJk brein waard. Wonderlijk genoeg is het niet mislukt: als ik er niet geweest was, was het geheel en al verkeerd geloopen. Door toeval viel zy eerst den Ekigelschen in han- Gistermiddag waren ongeveer 300 cotnin i- nlsten in verschillends groepen in de zy- straten te Siegen samengeschoold, vanwaar zy plotseling onder luid Joelen en schreeu wen op het raadhuis aftrokken. De in bet raadhuis aanwezige ambtenaren werden met steenen bekogeld en er vielen ook schoten. De politie beantwoordde het vuur. Ofschoon ongeveer 30 schoten gelost werden schynt niemand gewond te syn. De communisten werden door de politie de zijstraten ingedreven, waarby verscheide ne agenten van politie door steenworpen ge wond werden. Deze bestorming van het raadhuis schynt lang te syn voorbereid, want, naar later vastgesteld kon worden, «as het meerendeel der communisten van bulten de stad geko men. Des avonds was de rust weer hersteld. Relletjes te Madrid. De Kamer en de regeering bestaan van heden af dus slechts uit vertegenwoordigers der llnksche partijen. Een zekerê garantie voor de aanhangers van een meer gematigde richting, bestaat slechts in den persoon van den minister van Buitenlandsche Zaken. Een van de te Madrid verschynende avond bladen weet, uit goede bron, te berichten, dat Alcala Zamora ten gevolge van de nega tieve oplossing der rellgiekwestie door de Kamer, pertinent rekent op gewapenden te genstand der Katholieken en Jezuletenge- zinde Basklsche provincies en wenschee te vermyden tegen deze groepen op te moeten treden. Aangezien hy in een officieele func tie dit niet wenschte te beleven, Is hy afge treden. Te Madrid hebben in de avonduren talrij ke samenscholingen en protestdemonstraties plaats gehad van links radicale elementen, die aanzetten tot gemeenschappelijke ver banning van alle priesters en ordebroeders. Op talrijke plaatsen in de stad is het tot vechtpartijen gekomen tusschen anti- en pro-kerkgezlnde elementen. De politie heeft de handen vol. Men vreest aanvallen op kerken en kloosters. Deze wonden uit voor zorg door de politie bewaakt. De Volkenbondscommlssle voor de inter nationale gunning van openbare werken ter bestrijding van de werkloosheid heeft Woensdag den directeur-generaal van de Duitsche Rijksspoorwegen, Dorpsmueller, tot voorzitter gekozen. De commissie zal een uitgebreid rapport uitwerken, dat in hoofdzaak zal dienen om de by deze kwestie belanghebbende in dustrieën en de afzonderiyke regeeringen practische voorstellen te overhandigen. Verdere deelneming van Amerika aan de zittingen van den Raad. De Japansche ambassadeur Toshiaawa heeft zyn regeering de voorstellen doen toe komen, die in de vertrouweiyke besprekin gen der Raadsmogendheden waren aangeno men. Een dezer voorstellen houdt In de Amerikaansche regeering uit te noodlgen een vertegenwoordiger te laten deelnemen aan de huidige besprekingen in den Raad. Het ant woord der Japansche regeering wordt ulter- lyk in den loop van heden verwacht. De Amerikaansche regeering zelf heeft in prin cipe toegestemd. In zyn kwaliteit als voorzitter van den Volkenbondsraad had Briand een bespreking met den Amerlkaanschen waarnemer Gil bert, den ambassadeur Yoshisawa en den Chineeschen regeeringsvertegenwoordiger Dr. Sze. Van Chlneesche zijde wordt de ult- noodiging aan de Amerikaansche regeering ten zeerste toegejuicht De zakelyke bespre kingen over de regeling van het conflict zelf zyn door deze wending voorloopig op den achtergrond geraakt. Russische belangstelling Naar verluidt zou de Sovjet-Regeering hebben verzocht, een officleelen wetenschap- pelllken vertegenwoordiger te willen toe laten. 28 Hy keek my aan en maakte zyn droge lippen met zyn tong nat. Hy wist zoo gauw niet wat hy moest antwoorden; hy kon na tuuriyk niet weten in hoe ver ik was Inge licht en hoe ver hy kon gaan. De lafheid lag duidelyk op zjjn gelaat te lezen en ik gunde hem geen tijd om na te denken. „Neen, je bent geen gevangene. Maar wat voer Je hier dan eigenlyk uit? Zeker een of ander vuil werkje voor je meester onder handen? Is Saule hier?" Hy schudde zyn hoofd, bang om te ant woorden. „Spreek, hond. Waar is hy?” I „In Parys, Monsieur, maar bet is waar. I dat by my heeft gezonden.” E Ba! dat geef je dus toe? Zooveel te beter L voor je. want ik begon myn geduld te ver ft liezen. Hy staat zeker met deze schurken in relatie en hy gebruikt hen zeker voor zijn j schelmenstreken? Maar vooruit, biecht alles R nu eens eeriyk op.lWas het plan om Made- «miaelle d’Enville op te lichten?" Hy kromp ineen onder myn handen, maar By den aanvang van den derden zittings dag stelde dr. Frey de vraag, waarom dr. Altstaedt bet besluit van den Pruisiacben minister over inenting tot bescherming te gen dlphterie geiyk stelde met bet geschrift over de Calmettevoedlng. Dr. Altstaedt ant- woordde hierop, dat er naar zyn meenlng ’n verregaande analogie is van de theorie van diphtberie-bestryding en bescherming met Calmette. In de theorie is het eene net zoo gevaariyk als X andere. Op verschillende vragen van den verdediger dr. Fr—y ant woordde dr. Altstaedt, dat de Calmettebe- handellng in de laatste jaren gebleken is, volkomen onschadeiyk te zyn. Vervolgens kwam ter sprake het gebruik van speciale bacillen, die men uit Kiel had betrokken. Dr. Altstaedt had zyn eigen kind op deze wijze behandeld. Desgevraagd bleek, dat deze bacillen echter uit Parijs waren be trokken. VRIJDAG 18 OCT. 193L HILVERSUM, 298 M. 8.45—730 en 7an 7.46 Gymnastiek o. L van G. Kleerekonm. 8.00 Concert VARA-Septet a L van 10.15 Voordracht door Janny van Ooeon 1030 Gramofoonpl. 11.00 Voord rachtdo» Jenny van Oogon. 11.15—1230 Gramofoon pl. 13.00 Concert Omroeporkest o. L van u” Troep. 3.00 SchoolultzendlngF. Vriend»-' .Myn ervaringen met eekhoorns" 330 Gml mofoonpl. 3.00—4.00 Aansl. N. V. MagzaH» „De Byenkorf” Rotterdam. Concert o.1 Forry Oyalley. 4.00 Gramofoonpl. 4.40 de kinderen. 5.40 Concert VARA-orkest 5’ de ®root- 7 00 Vervolg concert. ’1 Gramofoonplatenconcert van 4. —12.00 VARA. HUIZEN. 1875 M. Algemeen verzorgd door de NCRV. 8 00 Schiiftlezin» 8.15 Gramofoonpl. 10.30 Ziekendienst. llnoZ 12.30 Gramofoonpl. 12.15 Jolltleber. 1230 Concert. H. Hermann, viool; H. v. d ’lorri Jr._ cello; Mevr. R. A. v. d. Horst—Bleek rode, plano; A. P. Sneehulzen. harmonium- 200 Gramofoonpl 3.00 Concert. N. v. Gü»’ zang; D. v. Weerelt. piano: 430 Gramofoon' pi. 5.00 Knutselpraatje door H. J. Stelnvoort 5.30—8.30 Orgelconcert door A. Alt 6 30 Ra- dlo-dokter. 7.00 A. J. Herwig „De Kamer planten van deze maand.' 730 Politleber 7.45 Gramofoonpl. 8.00—10.00 Concert door het NCRV-Symphonie-orkest o 1. van F Schuurman. 9 00—9.30 Ds. J I. v Schalck- „Vogels om en by huls”. Na afloop Vai Dias en tot 11.30 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554 M. 1035 Morgenwydlng 1030 TUdsein en Berichten. 1105 Kookles 1330 SoUstenconcert. 1.00 Orgelconcert door W. Vale. 130 Gramofoonpl. 2.45 Voor scho len. 4.50 Licht orkestconcert. 5 35 Klnder- uur. 6.20 Berichten. 6.50 Piano-recital. 7.10, 730 en 730 Lezingen. 830 Orkestconcert #30#35 Berichten. 9 40 Lezing. 935 ,X3>o- pin”, romantisch spel voor den microfoon van W. Rocko-Ley en C. Martin. 11.10— 12.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 635—730, 10.00- 10.35, 11.30 Gramofoonpl. 1225130 Orkest concert 420520 Orkestconcert. 7.40 Or kestconcert. 8.30 .Dor Prozoes gegen Schln- derhannes”, hoorspel van Curt Elwenspoek. Hierna tot 1120 Dansmuziek. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 H: 520 Or- kestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 820 Orkeet concert. 338 M 5 20 Orkestconcert. 820 en 8 50 Gramofoonpl. 820 Concert door het Omroeporkest. Na vrij langdurige onderhandelingen met de partyie^Ws heeft de president van de Cortes den af getreden Minister van Oorlog. Azarm, namens de Nationale regeering belast met de vorming van een nieuw kabinet. Azana hoopte het nieuwe kabinet nog Woensdag te kunnen samenstellen, rekende daartoe op den steun der socialis tische en radicaal-soclalistische ministers uit bet afgetreden kabinet. Hiermede zou in de toekomst de invloed der conservatieven en katholieke elementen in de Nationale Vergadering vrij gering wor den, hetgeen met het oog op de nog lang niet geëindigde beraadslagingen over de nieuwe grondwet beslissend zal moeten werken op de politieke toekomst van Spanje. Ook de handhaving der openbare orde en ▼ëUlgheid. welke tot nu toe in handen van den als energiek bekend staanden minister van binnenlandsche zaken, Maura, berustte, zal de nieuwe regeering veel zorg baren. In dit verband zy er op gewezen, dat de afge- tredeen minister-president pas twee dagen geleden heeft verklaard, dat hy, voor het geval, dat de Kamer op haar onverzoeniyk standpunt zou blyven staan inzake rellgie- kwestie. met alle wettige middelen tegen deze Volksvertegenwoordiging sou optreden. aartsbisschoppen van Canterbury hebben een specialen oproep tot het volk gericht, om te bidden voor de nooden van het volk, zy sporen er toe aan, dat de gebeden den eersten Zondag in het nieuwe jaar hun culminatiepunt vinden en dat men dezen dag in acht neemt als specialen bid dag, om God af te smeeken, dat Groot-Brit- tannië en alle andere volken rechtvaardige en verstandige beslissingen nemen voor den toekomstigen wereldvrede op de ontwape ningsconferentie. De „Agence Economlque et Financière” brengt het bericht, dat de hooge raad van oorlog gisteren in het Elysée een belangrijke bespreking heeft gehad, die in nauw ver band stond met het bezoek van Laval aan Washington, en wel met de mogelykheid, dat het resultaat van dit bezoek misschien toch een voorstel tot Europeesche beperking der bewapeningen zal zyn. De besprekingen op het Elysée zouden de hiermede in verband staande beraadslagin gen over de Fransche oorlogsbegrootlng tot onderwerp hebben gehad. Op den straatweg tusschen Giffers en Bonnefoutaine. in het Zwltsersche kanton Freiburg, is een autobus, waarin 23 onder- «ryzeressen uit Bern zaten, doordat plotse ling een band sprong, in de naast den weg loopende gracht gereden. Daarby werden vier onderwijzeressen en de chauf feur op slag gedood, terwyi zes onderwij zeressen zwaar gewond naar het ziekenbuis moesten «-orden overgebracht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2