Advertentiën BRANDSTOFFEN MAISON GEELS Vereenigde Brandstoffenhandel N.V. HEEFT U NOG GEEN IN DE PERIODE VAN VOLLE ARDEIDSKRACHT NUTSSPAARBANK ALKMAAR I Verdronkenoord h. Hekelstr. Alkmaar „De zorgen van morgen bestrijden Is ’t heden van zorgen bevrijden” PROVINCIAAL NIEUWS BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE VEILING-O VERZICHT Onrust in Granada ALKMAAR fl. 7.50 Permanent Wave (met V2 jaar garantie) fl. 5.00 Haarverven (met volle garantie) fl. 1.50 Watergolf (compleet met na-onduleeren) y Het conflict in het Verre Oosten Trein in China door bandieten overvallen De gedachte aan het bezit van een waardevol spaarbankboekje, gegroeid uit kleine besparingen BESTELD VOOR DER KOMENDEN WINTER? Draagt ons dan de leverantie op en II zult over de uitvoering in alle opzichten tevreden zijn KONINGSTRAAT 6 TELEFOOH 23 (2 LU HER DEN HELDER Tslefoou 1162 Telefoon 1162 SCHAGEN zal er toe bijdragen den kwaden of den ouden dag met minder bezorgdheid te zien naderen. Verstandig overleg weet daarvoor den weg te vinden naar de ANNA PAULOWNA HOORN MEDEMBLIK GROOTEBROEK HOOGKARSPEL HEILOO VERGADERING VAN DEN BAAD Amerikaansche duikbooten naar Sjanghai HEEMSKERK WARMENHUIZEN volgde wijze van tewerlwtflUMI ofl JOOO” w De heer Vahl wil een bepaling ODnemeu, Speciaal adres voor BEEMSTER 1 10 jaren tuchthui* Wnem spionnage veroordeeld pensioensgrondslag te Schietpartijen in de straten De Alkmaanche Kegelbond KorpswedstrUd De Club I 317. Vrije baan Seniores S x 45. brengt een woord van III willen laten uitvoeren, WIJ hebben voort* overwogen at het aan- 59 11 U 31 32 n ro i» 17 13 >5 1 I r 1 1 1 1 I 1 I I 1 i r I 13 44 (Heeren) 317 310 388 47 treft 288 44 treft 278 275 373 270 268 267 261 243 V. Dam 71. Gisteren is te Ostrowo in besloten zitting het proces tegen den beambte der Dultsche 59 25 24 35 39 I I I l I I I I t I i I I I I I I I I I ..Naar de Missie De eerw. pater Bouchier uit deze gemeente, missionaris van de Socië teit der Afrikaansche Missiën, ontving Zon dag in het missiehuis te Cadler en Keer het mlsslekruis uit de handen van den Hoog- eerw. beer deketa van Wjjk-Maastricht. VRAAGT SPOOR/ Let op het Fabrieksmerk l MOSTERD 317 310 278 270 361 n >1 !5 5 7 2 5 2 I I I 3 De militaire begeleiding sloot zichzelf op Adioaeu Invake werkverruiming, e.q. het verstrekken van nltkea- rtngen aan werkloosen raad dezer vergadering des namid- ter behandeling van de Kentering? In de flnancleele nota van Minister De Geer heette het. dat de regeerlng besloten had met ingang van 1 Januari as. de sa larissen harer ambtenaren te verlagen en In het jongste interview van den bewindsman voor financiën trof de mededeellng, dat aan die verlaging niets meer viel te veranderen, zoodat zelfs elk overleg met de Staten-Gene raal scheen te zijn uitgesloten. Inmiddels, meent de ..Maasbode”, schijnt Jhr. de Geer toch te rade geworden te zijn, eenig water in zijn wijn te gieten. Althans deed „De Nederlander", die met den Chris- telUk-Hlstorischen voorman uiteraard con nectie heeft, eerst verluiden, dat over het „hoe" der verlaging nog wel te praten zou zijn; en komt hetzelfde blad nu weer ver zekeren. dat er alleen maar sprake is bij de regeerlng van „ernstig overwegen" en zooiets kan .Als beter uitweg daagt, nog worden losgelaten". Men zou zeggen, dat hier een milder ge luid klinkt en de hoop op een vergelijk tus- schen regeerlng en Kamer niet behoeft worden opgegeven. uitvoering kunnen komen. Het onder d genoemde werk, zouden wij willen laten uitvoeren, voor zoover wij op büijlke voorwaarden het voor dat werk be zondigde puin kunnen koopen. Wjj hebben voorts overwogen at het aan beveling verdient, cm de tot nu toe «e- R. K Vrouwenbond. De presidente mevr. J. Settel»Bolle, opende de algemeens ver gadering met den Chr. groet en heette den Hoogeerw. heer Deken en de aanwezige da mes hatteljjk welkom. In bespreking kwam het winterprogram. Bij voldoende deelneming zullen verschillen de cursussen worden gegeven, os een knip cursus. kunstbrel- en kookcursus en een cur sus ziekenverpleging In het huisgezin. Daar zich nog niet voldoende'leden aanmeldden, blijft de gelegenheid hiervoor nog 14 dagen opengesteld. Door de leden van den Jonge Vrouwen bond van 1418 jaar en van 16-1» Jaar, worden twee tooneeMukjes; jDo gebréken Personalia De heer M Wissekerke, al hier, slaagde te ’s-Gravenhage voor het ma- chlntsten-examen diploma B. Notariaat Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats de gemeente Breda, C. C. M. Ligtenberg, thans notaris alhier en tot no taris binnen het arrondissement Zutphen, ter standplaats de gemeente Deventer, P. A. de G*»J- candidaat-notaris alhier. Vertooning verboden. De burgemeester heeft, gelijk het vorig Jaar, de vertoonlng van Allerzielen, van Herman Heljermans, verboden. Ze zou nu in besloten kring gegeven worden, doch de zaalhouder heeft de verleende toestem ming ingetrokken. Benoemd Onze oud-plaatsgenoot, de heer J W Mans, is uit 40 sollicitanten be noemd tot hoofd der R. K. jongensschool van 8t. Willibrordus binnen de Veste te Am sterdam. Aangereden Een 13-jarig dochtertje van den caféhouder K.. werd door een auto aangereden en met een ernstige bekken- fractuur opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. De bestuurder ging er van door. De raad dezer gemeente kwam gisteravond te hall 8 in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. van Foreest. Secretaris de heer A. Bruul. Afwezig de heer Franke. De publieke tri bune was geheel oezet, terwijl velen moesten worden teleurgesteld. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen van de vorige vergadering onveranderd wor- den vastgesteld. Gistermiddag verergerde plotseling de toe stand In Granada. Er had een botsing plaats tusschen een groep jongelieden en leden der gewapende macht, waarbij ongeveer der tig schoten werden gelost. Ook In het cen trum der stad had een schietpartij plaats. Omstreeks 15 uur vloog een vliegtuig over de stad om de oproerlingen uiteen te drijven. St Deas Dedit De R. K. Land- en tuin- bouwarbeldersbond St. Deus Dedit. afd. Heemskerk was Woensdag In vergadering bijeen in het R. K. Vereenlglngsgebouw. De voorzitter de heer A. Zuurbier opende met gebed, en wekte in zijn openingswoord de leden op behalve lid te zijn van sociale vereenlglngen bovendien ijverige leden van van Stille Omgang en Altaarwacht. Bpr. zette uiteen, hetgeen organisatorisch moet verstaan worden onder los en vast ar beider te zijn: ten aanzien ook van de con- tributleregellng voor deze twee groepen. Spr. drong aan bij werkloos woftlen, onmld- dellljk zich ten arbeidsbeurse te vervoegen. Als men zich daar vervoegt moet het con- trlbutleboekje van den bond worden mede gebracht. Geen grooter achterstand dan twee weken mag In de betaling bestaan. Na bespreking van het zleken-ondersteu- nlngsfonds, «met betaling van 5 cent per week heeft men recht op zlekengeld-ultkee- ring; ten bedrage van f 750 per week. Indien een zieke arbeider niet krachtens de bestaan de ziektewet voor uitkeering in aanmerking komt). Voorts werd besloten uit de afdeellngskas f 10 bij te dragen aan het te houden St. Nl- colaasfeest voor de kinderen der leden van den R. K. Volksbond. Voortaan zal uitkeering bij werkloosheid geschieden des Zaterdagsmiddags te 4 uur. Bij de bestuursverkiezing In de vacature H Beentjes die had bedankt; werd gekozen de heer P. Koopman. Tot verificateur» werden benoemd de hee ren G. Bakker en G. Pekel. Als afgevaardigden naar den «A te hou den Oentralen Raad werden benoemd de heeren Nlc. Pekel en Ant. Zuurbier. Na rondvraag volgde sluiting. 1 KJLO.-Füm Evenals in andere plaat sen zal ook In deze parochie de bekende K.RO.-Film worden afgedraaid, en wel a.s. Zaterdagavond om half acht uur in het Pa- tronaatsgebouw. De toegang Is voor een ieder vrij ook voor diegenen, die geen lid van het Patronaat zijn. Eene kleine entree wordt echter geheven ter bestrijding van de onkosten. Katholieken van Warmenhuizen toont «a Zaterdag dat gij een hart hebt voor de Katholieke zaak en dus ook voor den' KJLO. dat men een bepaalden tijd in de gemeente moet wonen. Wethouder Obdam sluit zich hierbij aan. Het voorstel van de 8. D. A. P. werd ver worpen met 7—3 stemmen. De heer Barnhoorn wijzigde hierop het voorstel van den R. K. Volksbond soodanlg, dat het de wenschelijkheid uitsprak van het plaatsen van werkloozen in productief werk voor zoover dit toevallig In de gemeente aanwezig is tegen een uurloon van f 0.63 voor geschoolde en f 0.55 voor ongeschoolde arbeiders. De afd. Helloo van den R. K. Volksbond had om. voorgesteld, dat bij werkverschaf fing van gemeentewege een loon zal worden uitgekeerd van 40 cent per uur en een kin dertoeslag van 50 cent per week voor elk kind onder de 14 Jaar, benevens voor (reor ganiseerden 25 cent per dag extra. Indien niet in werkverschafflngs-objecten kan worden voorzien, een steunregeling te ontwerpen, waarbij, rekening houdende met de hoegrootheid van het gezin, zal worden uitgekeerd voor gehuwden en kostwinners f 10 per week en voor ongehuwden t 8 per week. De Voorzitter amendeerde dit voorstel met de bepaling, dat op christelijke feestdagen het loon zal worden betaald. In stemming gebracht werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Op voorstel van den heer Kostelijk werd besloten de wijze van tewerkstelling in de commissie nader te regelen. Vaststelling ambtenaren-reglement. Dit voorstel werd, nadat de heer Kees man had aangedrongen om overleg met den R. K. en Algemeene Ambtenarenbonden, aangehouden. De voorzitter deelt mede, dat een verzoek is ingekomen van den heer Lampen, om een voorschot voor de stichting van een plaatsje. Wat betreft de door de heeren Keesman en Greeuw ingediende vragen werd besloten deze aan te houden tot de volgende ver gadering. Hierna sluiting. blijven bij i het i vgrdeelen, dat met allerlei factoren billijkheid rekening wordt gehouden. Het te betalen loon zal o. i. 40 cent per Uit Peking wordt gemeld, dat Chlneesche bandieten gisteren een naar Peking op weg zijnden trein van den Peking—Moekden spoorweg tusschen Tahoesjan en Koepangtse hebben overvallen. De ruim 300 passagiers waaronder verscheidene buitenlanders, wer den geheel uitgeplunderd. De militaire begeleiding van den trein bood geen tegenstand, doch sloot zich, zoo lang de overval duurde, op in een der spoor wegwagens. Raadsvergadering De Gemeente komt in openbare bijeen Vrijdag, 16 October 1931, dags te twee uur volgende agenda: 1. Vaststelling Notulen3. Ingekomen stukken en mededeelingen 3. Herziening Reglement van Orde 4. Benoeming lid van het Algemeen Armbestuur; 5. Onbewoon- baarverklaring van twee woningen 6. Ver zoek Ned. Herv. Schoolbestuur om gelden beschikbaar te stellen voor schoolbouw 7. Verleening Concessie tot radio-distri- butie 8. Wijziging Algemeene Politiever ordening 9. Vaststelling Gerrteentebegroo- ting. Begroeting Woningbedrijf, Electrici- teitsbedrijf en Algemeen Armbestuur, dienst 193a. dat voortaan boven het sooeven genoemde loon een kindertoeslag zal worden betaald van f 0.50 per week voor elk tot het gezin behoorend kind beneden 14 jaar. De voorzitter zegt, dat B. en W deze zaak van alle zijden hebben besproken. Ons hart Is gaarne bereid om allen te helpen, maar de financiën zijn hier een bezwaar. Tot nu toe zijn bijna alle personen, die zich meldden, te werk gesteld, zoodat ze voor het oogen- bllk althans, geholpen zijn. Spr. is van mee- nlng, dat voor dezen winter wei genoeg werk- objecten sullen kunnen worden gevonden, zoodat een steunregeling wel niet noodlg zal zijn. Wel dient thans de kwestie van den kindertoeslag onder de oogen te worden ge zien. De heer Greeuw zet de motieven uiteen, welke de afd. Helloo van de 8. D. A. p. aan leiding hebben gegeven een adres in te zen den. Naast de werkloozen hebben we ook nog de tuinders, die zich straks ook zullen mel den. 40 cent per uur voor productieve ar beid acht spr. te gering. De 8. D. A. P. vraagt een kindertoeslag van f 1.50 per kind. Het bouwrijp maken tegen een uurloon vindt spr. te laag, hij wil hiervoor contractloouen invoeren. Spr. dringt er op aan thans reeds een steunregeling In te voeren en doet hierna voorlezing van het door de S. D. A. P. Inge zonden adres. Spr. protesteert er tegen, dat de groote gezinnen een zooveel hoogere uitkeering kunnen krijgen. De heer Keesman legt den nadruk op de wenschelijkheid om den werkloozen te werk te stellen via het bureau van arbeidsbemidde ling. De heer Vahl kan zich eenerzijds wel met het prae-advies vereenigen, maar met den kindertoeslag Is dit niet het geval. Is er nu reden om het loon van 40 cent nog met een kindertoeslag te verhoogen? Spr. wil de menschen liever geregeld laten werken, In plaats van toeslagen te geven. Het loon In werkverschaffing mag niet hoo- ger zijn, dan dat In de bedrijven. De heer Kostelijk kan zich niet met het advies van B. en W vereenigen. Spr. wil be gin November genoeg werk-objecten gereed hebben. Een groot gedeelte van de bewoners gaan, evenals de arbeiders, den komenden winter met angst en vreeze tegemoet. De scheiding te trekken is bijzonder moeilijk. Spr. is van meenlng, dat als de tuinbouwers met e«n steunregeling worden afgeacheept, dit niet olrbaar is. De heer Barnhoorn bespreekt het adres van de afd. Helloo van den R. K. Volksbond. Ook spr. Is van meenlng, dat aan produc- tleven arbeid de voorkeur moet worden ge geven. Wat het voorstel van B. en W. be treffende uurloon betreft, wijst spr. er ook op, dat de VoUtsbond 40 cent vraagt; de ar beider» achten dus ook dat loon voldoende. Wat den kindertoeslag aangaat, daarmede verklaart spr. zich volkomen acc<x>rd. Spr. wil de georganiseerde arbeiders een toeslag geven, omdat deze er voor zorgen, door de betaling van hun vak-contributle, bij werk loosheid niet dadelijk naar de gemeente be hoeven te loopen. Spr. wil ook aanstonds een steunregeling samenstellen. De heer De Jager acht een loon van 40 cent voldoende. Met den toeslag voor georga niseerde arbeiders kan spr. zich vereenigen. De heer Schuilt zegt, dat de 8. D. A. P. veel heeft gevraagd, maar niet heeft aange wezen waar de middelen vandaan moeten worden gehaald. Den kindertoeslag juicht spr. van harte toe. Wat de bemiddeling van de arbeidsbeurs betreft, acht spr. dit niet ge- werkloozen er de werkvemiimlngs-commlssie prefereert hij. De kleine tuinders hebben geen gelegenheid gehad zich tegen werkloos heid te verzekeren. Ze zijn verlegen om een bedrag in contanten. Bpr. zag gaarne de toe zegging van het college dat de werkverrul- mings-commlssie. Indien noodlg, de bevoegd heid kreeg om steun te geven. De heer Greeuw wijst er op, dat de door de 8. D. A. P. en R. K. Volksbond gevraagde loonen hetzelfde zijn. Spr. wil degenen, die het geheele Jaar in loondienst zijn. bU de werkverschaffing plaatsen. Wij kunnen de gemeentenaren met een ruime beurs gerust vragen om de gemeente meer te steunen, waar deze thans dergelijke uitgaven moet voteeren. De heer Bamhoom vraagt den heer Greeuw wat productieve arbeid Is. De heer Greeuw beschouwt hiermede ar- beida,dle gebeuren moet en die z. L niet be taald mag worden tegen 40 cent per uur. De heer Bamhoorn is het met deze mee nlng niet eens, daar aan het werk allerlei arbeiders worden gesteld die dat niet ge woon zijn. De heer Vahl zegt, dat de menschen aan het werk moeten blijven en niet met steun tevreden moeten worden gesteld. De heer Kostelijk wil, wat het maken van wegen betreft, een ruim standpunt Innemen, opdat er meer objecten voor werkverruiming komen. Spr apprecieert de bemiddeling van de arbeidsbemiddeling. De heer Greeuw stelt voor, dat degenen die voor de werkverschaffing of steunrege ling In aanmerking wenschen te komen, zich bij het arbeidsbureau melden. De voorzitter wijst op de moeilijkheid om de bona-fide arbeiders gelijk te stellen met personen die spr. permanent werkloozen zou willen noemen. Wij moeten zorgen, dat alle werkloozen te werk kunnen worden gesteld. Spr. geeft de verzekering te zullen trachten na deze week nog meerdere werk-objecten te krijgen; indien deze pogingen niet mochten slagen, wil spr. ten spoedigste een vergade ring bijeen roepen om een steunregeling te treffen. De heer Greeuw dringt er op aan, dat vanavond een steun-regeling wordt getroffen. De heer Dekker wil ook nu een steunre geling samenstellen. Spr. zou de comlssie van werkverruiming de bevoegdheid willen geven deze regeling naar omstandigheden te re gelen. De heer Barnhoorn acht de instelling van een steunregeling urgent, doch wil de com missie van werkverruiming eenlge bevoegd heid geven om in gevallen, wanneer er geen werk is, ultkeeringen te kunnen doen. Wethouder Obdam prefereert het, dat de commissie in contact blijft met de werkloo zen. Van katholieke zijde is de wensche- lUkheid bepleit om deze alsnog uit te brei den. Devoorzitter wil bij de steunregeling de commissie vrij mandaat geven om te steu nen naar de behoeften. De heer Greeuw zegt, dat dit in de adres- sen wordt ondervangen. Rechts gezellig was ’t Dinsdagavond In de Unie. De spanning in verschillende afdeellngen wordt steeds grooter. Zes vijftallen kwamen in den Korpswed strijd. waaronder de Dames-club „Men heeft ze niet aan een Touwtje”. Respectievelijk werd geworpen in de afdee- ling Heeren: De Club I O. U. B. O. I C. U. B. O. II C. U B. O. in De Club n Afdeeling Dames: Men heeft ze niet aan een Touwtje 236 De huidige Korpsstand is: De Club I C. U. B. O. I Hard gaat le II Koekoek I C. U. B. O. II De Unie I Koekoek II C. B. o. Onder Ons I Hard gaat ie I De Club IT Op ’t kantje af II Hoogste Korp«sgooler: Dr. J. Korps Dames: Onder Ons 355 Men heeft ze niet aan een Touwtje 226 Op houden wint 212 Morgenavond worden deze wedstrijden voortgezet, waaraan deelnemen: Op 4e lat I en n. Onze Club II. Centraal I en II. De Burg I en II. Treffereprijs: De Club 49 Negenprljs: Koekoek 8 maal. Zessenprijs: de heer M. Philips. 5 maal. VrtJebaan Dames: Mevr. MetSwager wist 44 te behalen. Personeel: Hier waren het de heeren Jac van Spanje met 116 en Dr. Straver met 114 die zich op prijs wisten te plaatsen. Terwijl mevr, de Munk, afd. Dames, met 174 aan den spits staat. Jubileum- en Paren wedstrijd ondergingen geen groote verandering De clou der wedstrijd Is de vrije baan Ju niores en Seniores. De heeren Jac. van Spanje en G. A. Blauw «risten beide 45 te werpen; door steunkaarten staat echter de heer O. Oudes nog steeds aan de spits in de Junioren afdeeling. Tot slot het beste, de oudere garde. De heer W. Scheepmaker heeft blijk gege ven een eerste klas kegelaar te zijn. Staat hl) reeds aan de spits In den Personeelen wedstrijd, nu ook in de vrljebsan en wel met zes maal 45. De heeren A. Kollmann en Cor de Lange hebben dit succes 4 maal, terwijl de oud- kampioen de heer Genefaas dit eenmaal wist te behalen. Voor den propegandawedstrljd ie nog wei nig IjetanggieUing, Het Amerikaansche departement van ma rine deelt mede, dat 7 Amerikaansche duik booten en een transportschip, die eerst on langs van Chang-Chou naar Tsjl-foe waren verplaatst, gisteravond bevel hebben gekre gen om zee te kiezen met bestemming naar Sjanghai. vaas" en ,Het nest ontvlucht” in studie ge nomen, om op de eerstvolgende vergadering en feestvergadering van den Bond op te voeren. Verder zal dezen winter vertoond worden de Lourdes-fllm en hoogstwaarschijnlijk ook de film van Pater Donders. Wegens het bedanken van de ijverige se cretaresse mej. Vera Plukker wegens ziekte, werd in de vacature voorzien door de verkie zing van mej. A. König. Na de rondvraag sloot de presidente deze gezellige vergadering met gebed. Voordracht onderwijxer U.L.O.-School. No. 1 J. Baas, Callantsoog; No. 3 D. H. Lin deman. Leeuwarden. Vergadering van den Kkiad. Dinsdag 20 October 1931 vergadert de raad des namid dags te kwart over zeven. Agenda 1. Mededeelingen van den voorzitter. 2. Ingekotnen stukken en adressen. 3. Voorstel tot benoeming van een loco- gemcenteontvanger. 4. Regeling pensioensgrondslagen gemeen teambtenaren over 1931 5. Nadere vaststelling A. C. Melchior. 6. Vaststelling vergoeding artikel 101 L.O.- Wet over het jaar 1929. 7. Benoeming onderwijzer U.L.O.-School 8. Voorstel tot wijziging der voorwaarden verkooo bouwterrein Grondbedrijf 9. Voorstel betreffende Radio in de O. L. School. 10. Vaststelling Ambtenarenreglement. 11. Aanbieding begrootlng 1932. 12. Reclames belasting op de handen. De voorzitter deelt mede, dat o.a. is Inge komen een schrijven van den Minister van financiën, dat t 3370 is toegestaan voor een iandarbeidershulsje. Adres van J. Blokker Nzn. om een gedeelte grond tijdelijk in gebruik te mogen nemen. Aldus besloten. Adres van J. G. Helleman inaake aankoop van een hem toebehoorend perceel grond, cq. wijziging van een over het perceel ge trokken rooilijn. De voorzitter deelt mede, dat het afge scheiden gedeelte niet bestemd Is voor het aanleggen van een weg. B. en W. achten het geen bezwaar, dat de rooilijn aan de zijde van den geprojecteerden weg over bet per ceel van adressant vervalt, waardoor ter plaatse toch een ruimte van ten minste 10 M. voor een te maken weg overblijft, het geen B. en W. voldoende achten. ZU stellen daarom voor het verzoek in te willigen. De heer Kostelijk kan zich met het voor stel van B. en W. niet vereenigen; spr. acht een breedte van 10 M. te gering en vreest een precedent te scheppen. Spr. ultte den wemcb, dat de raad ten spoedigste voorstel len zouden bereiken üa.v. de jl gehouden vergadering van de Wegenoommissle. Spr. gaf B. en W. In overweging het voorstel In te trekken en bet bewuste perceel aan te koopen. De beer Keesman ondersteunt het voor- stel-Kostelijk. De heer Vahl vreest eveneens, dat door aanneming van het voorstel een precedent zal worden geschapen. De voorzitter wijst er op, dat het gebeele terrein door de getrokken rooilijn waardetoos is geworden. De heer Kostelijk handhaaft zijn voorstel. De voorzitter vreest door den aankoop een precedent te scheppen, daar de gemeente slechts grond mag aankoopen voor aanleg van een weg. De heer Kostelijk is nog van oordeel, dat bjj inwilliging van het verzoek bet aspect ten zeerste wordt geschaad. De heer Schuyt vraagt wat in de toekomst het minst bezwaarlijk is. gcelen het feit, dat men In beide gevallen precedenten actwpt. Spr. wil dan ook het voorstel van B. en W. aannemen. De heer Keesman vraagt at bet mogeiijk is den weg 5 M. te verlegggen. De voorzitter Is van oordeel, dat dan nog meer grond dient te worden aangekocht. De heer Kostelijk zegt nog, dat op het ter rein, zooala het daar ligt, amper een huis te te bouwen. De heer De Jager geeft B. en W. in aver- «eglng het voorstel aan te houden tot de volgende vergadering. Het voorstel van B. en W. werd verworpen met 64 stemmen. 5. Benoeming van een onderwijzer De heer P. Noorman, te Alkmaar, stond als no. 1 op de voordracht. Hij had een schriftelijke verklaring ingezonden, dat hij. indien hij hier werd benoemd, zijn aan stelling te Winkel niet zou aanvaarden. De heer Kostelijk acht het in hst belang van het onderwijs, dat de onderwijzer in Helloo woont. De voorzitter vreest, dat als dit voor stel zou worden aangenomen, de gemeente Alkmaar haar ambtenaren sou verbieden In Helloo te gaan wonen. -Oe eerstvoorgedragene werd met algemeene stemmen benoemd. 6. Vaststelling eener verordening als be doeld in art. 208 oer Gemeentewet; hier mede wordt bedoeld de vaststelling van de strafverordening. Aldus besloten. 7. Voorlooplge vasstelling der gemeente- rekening over 1930. De rekening sluit met een batig slot van f 18818.17H en van den kapltaaldienst met een batig saldo van f 139.80. De controlecommissie adviseert de reke ning aldus voorloopig vast te stellen. Aldus besloten, De voorzlt^; brengt een woord van dank adn de commissie, gemeente-secre- taris en ontvanger en secretarie-penoneel voor het verrichëfe werk. 8. Aanbledlng^er begrootlng 1932. Hierna wordt- de begrootlng 1933 aange boden, sluitende met een totaalbedrag van t 154891.64 voor den gewonen dienst en den kapltaaldienst met een bedrag van i 159.00. De voorzitter deelt mede, dat ter ver korting van de debatten, de begrootlng door de raadsleden m een sectie sal worden behandeld. Na een tusschenpoos werd de schietpartij met nieuwe woede hervat. De winkels -en café s sloten hun deuren. De burgerbevolking ontruimde de straten volkomen, zoodat men er behalve stakers nog slechts politie zag. De guardla civil doorkruist de stad In alle richtingen. Drie jongelieden zijn gewond. Om half 6 duurde het schieten nog voort; de guardla civil nam toen maatregelen om er een einde aan te maken. crimlneele politie, die eenlge maanden ge leden door Poolsche beambten bU de Pool- sche grens werd gevangen genomen en ont wapend. begonnen. De rechtbank verklaarde, dat uit de op hem bevonden documenten duidelijk splon- nage was gebleken en veroordeelde hem tot 10 Jaar tuchthuis. Zijn verdediger Is in hooger beroep ge gaan. R. K. voetbalclub Dezer dagen werd ten huize van P. v. Etten onder leiding van den Zeereerw. heer pastoor Van Leipzig en in tegenwoordigheid van eenlge commissie leden van het Patronaat een vergadering ge houden om te komen tot oprichting van een voetbalclub. Deze vergadering was druk bezocht en 28 jongens gaven zich op voor de op te richten voetbalvereeniging. Eerst moet er echter gezorgd worden voor een terrein en de financieele kant van de zaak geregeld worden. Eerst dan kan tot op richting worden overgegaan. De Zeereerw. heer pastoor wees er in zijn korte toespraak op dat zij. die lid van de voetbalclub willen worden, lid van een Gods dienstige vereenlglng moeten zijn. Dat is in dit geval lid der H. Familie, daar dit de Godsdienstige vereenlglng Is waar de jonge lingen van 17 tot 35 jaar lid van behooren te zijn. In de commissie voor de voorberei dende werkzaamheden werden gekozen K. Bleeker en 8. Roet, P. Roet en L. Jong. Besloten werd om bij eigenaar en huurder te probeeren een terrein te huren, gelegen naast den tuin der Eerw. Zustere. Besloten werd 19 October weer bij elkaar te komen om dan de commissie der voor bereidende werkzaamheden gelegenheid te geven verslag uit te brengen en om dan- de eventueel verder te nemen maatregelen te bespreken. De Zeereerw. heer pastoor sloot daarna de bijeenkomst met den christelijken groet. Ingekomen waren adressen van de af deeling Helloo van de S. D. A. P„ het Plaatselijk Arbeids-Secretariaat en den Alkmaarschen Bestuurdersbond te Alkmaar, en de afdeeling Helloo van den R. K Volksbond (reeds eerder door ons gepubli ceerd), alle betreffende werkverruiming e.q. het verstrekken van uitkeering aan werkloozen. B. en W. zeggen in hun prae-advles op deze adressen o. a.: Evenals adressanten vreezen ook wij, dat het komende winter seizoen voor meer werknemers moeilijk heden met zich zal brengen, dan tot n«)g toe het geval was. Wij hebben dan ook reeds sinds eenlgen tijd meer personen te werk gesteld, dan in andere tijden en wü ttjn verheugd, dat wij tot dusver werk- objecten hebben kunnen vinden. Het wil ons voorkomen, dat er verschil lende werkobjecten zijn, welke, indien ze binnenkort tot uitvoering kunnen worden gebracht, veel zullen kunnen bijdragen om werklooeen asbeid te verachaffen. Behalve kleinere onderhoudswerken aan eenlge wegen, «rillen wij noemen: a. het wegvoeren van het op de vuilnis belt verzamelde vuilnis: b. het bouwrijp maken van de aange kochte terreinen tusschen Tuindorp en Nleu welaan; c verbreedlng en bestrating van de RegU- Uerelaan; d. behardlng van een gedeelte van den m. Groenen weg. De onder b en c genoemde werken eischen nog verdere voorbereiding, doch wij zullen alles wat mogelijk Is In het werk stellen om te trachten die voorbereidingen ta zulk een tempo te doen verioopen. dat «He werken binnen niet ’te langen tijd tot uur kunnen blijven bedragen. De organisaties dringen er op aan, dat een kindertoeslag boven het tot nog toe toegekende loon zal worden uitgekeerd. Wij kunnen er ons mee vereenigen, dat asm bedoeld verzoek zal worden voldaan en geven U daarom in overweging te bepalen. BargerL stand Over September 1931 Geboren: Agatha Catharina, d. v. Willem Dekker en Eva Catharina Reinders. Marga- retha, d. v. P. Spaansen en Margaretha Mosch. Overleden: Catharina Clasina Slijkerman, oud 34 jaar d. v. Willem Slijkerman en Neeltje Ooijevaar. regeling te veranderen. Het komt ons voor, dat daartoe geen aanleiding bestaat. Door het korter of langer te werk stellen van gegadigden, bestaat er voor de commissie gelegenheid om rekening te houden met de gezinsgrootte, met het al of niet georga niseerd zijn en met mogelijk andere facto ren, welke minder soepel kunnen worden verwerkt in een meer gespecialiseerde rege ling. Het kan nimmer de bedoeling zijn, dat elke werklooze voortdurend aan arbeid wordt geholpen: dat gebeurt nergens en zou tot allerlei minder gewenschte toestan den aanleiding geven. Er moet een prikkel 1 om elders werk te zoeken. Doch de tot dusvergevolgde regeling is mogelijk om den steun zo«xianig te 1 naar „DE STREEK'* Het zal sinds het bestaan van de veülng- vereeniglng nog niet zijn voorgekoznen, dat een zco treurig beeld van den loop der zaken moet worden opgehangen als thans. Na zooveel teleurstelling te hebben meege- maakt met de aardappelen en met de sluit- kool, had een ieder de stille hoop dat de bloemkool nog wel wat geld zou aanbrengen. Het koude weer van September gaf kleinen aan voer met bevredigende prijzen. October bracht zomersche dagen met sterken dauw, waardoor de kool in enkele dagen begon te rijpen en bij honderdduizenden kon gesne den worden. Daarmee was aan een blnnen- landsche behoefte ineens voldaan en door de stelselmatige invoerbeperking die Dultsch- land zich oplegt, samenvallend met een goede bloemkoolteelt in het land zelf, is een toestand geschapen die handelaar noch tuin der zich ooit heeft kunnen indenken. Bij een dagelükschen aanvoer van 2 k 300.000 stuks, hebben de zouters het mooiste goed voor het oprapen en alleen daardoor komt «le eerste kwaliteit nog aan den man voor 1 k 3 cent per stuk; zoo goed als alle tweede en derde soort gaat overboord! Het bestuur jM^veillng staat tegenover dezen toestand ^fiEchteloos, alle middelen ter verbetering moeten als practisch onuit>- voerbaar worden verworpen. De slultkool kon den laatsten tijd weer ver kocht worden, dank zij den geringen aan voer en de aanwezigheid van de binnen- landsche schipperij. Van eenlgen expert en eenlge prijsstijging van beteekenls was ook deze week nog geen sprake. De uien konden deze week «rat opmonte ren, wat wellicht ook op rekening van be scheiden^ aan voer moet worden gesteld. De grove e" de grooten liepen tot 1.80 per baal, drielingen tot 1.10. nep f 3J0. Dit zijn trouwens nog geen prijzen, om met het opruimen van de uienhokken een aanvang te maken. Van slaboonen hebben we nog een dage- - Hfkschen aan voer van omstreeks 200 zakken iet tegen een prijs die varieert van f 250—3.75 per 15 K.G. De bieten trekken nog geen be langstelling, de grooten' brengen slechts 5.de kleinen 4.per 100 stuks op. Tomaten en druiven zijn ook al goedkoop, kunnen ondanks hun stttiitterend aanzien en de bekoring die van deze producten uitgaat den eigenaars geen loonende opbrengst geven; prijs voor tomaten 10 cent voor A en 8% voor O-kwalitelt, druiven 32 cent per BLG.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7