GOEDE oqic HET DEBAT OVER DE DUITSCHE REGEERINGSVERKLARING RECHTSZAKEN de verschillende partijen aan het woord DU GEMENGD NIEUWS BINNENLANDSCH NIEUWS TWEEDE KAMER ONZE OOST HOOFDPRIJS r< v< van den hoofdprijs f 5000,— of één der andere 1190 geldprijzen, die ge door deelname aan de nieuwe Sanella-Prijs- vraag kunt winnen! Vraag vandaag nog aan Uw winkelier meerdere gratis-exem- plaren voor deelname. Iedere deelnemer ontvangt een Verkeerskalender voor 1932 DeS-eis van minister Reynaud GLD Hernieuwd ondersoek Arme kleine Autobus tegen boerenwagen Voerman gewond De Memorie Indringers in fabrieken Een waarschuwing van de Arbeidsinspectie. Uit voorzorg een bioscoop ontruimd (C.H.) te Contact tusschen G.-G. en fractieleiders. OP Het slot en een aardige geste. Als de Graal haar vaandels laat wapperen Uit een raadsverslag gegooid de de beteoging te Harzburg betreft. van fiere beweging. wapperen. Het advies van den Zuiderseeraad Het wetsontwerp inzake de godslastering Brand in een beddemagazijn te Amsterdam uit een raadsverslag der gemeente voorkomende in het ,JJmb. Dag- zich enkele perso- tien zeker wél geld. 'De opzichte van wel doch ont- II 2 Eurc Invo Uitv Tota AU te® BI T< Rede Dr. Frick. Natio- betraden een be- had Zij van W ian een Utei Ai telt en i broi Hi vers lanc val hebl als zien D «tjn andi bala men haai D< Kun Ami ster dalli de sterl ten mini nog moe Oi denl expc K that van den het H wel W laad den bul t 48 bul Z1 I 25 land Invo Uitv Tota steil tota weg achi baai Ei gere 192J 25 37.8 scht peri teza hl zich in 1 mot leve de Stal een tnv< oon E hull een bed rtni Infl voo gen van wie h deli rfu lan III Invo Uitv Tou De beschadiging van anatomische les 521. Zoo gaan m nu in vliegende vaart berg op, berg af op weg naar de woning van vader Bruin. De beide grappige vogels vonden het zeer leuk. Dit was nog eens een fijne manier van reizen. Ze begonnen zichzelve reeds gewichtig te ge voelen. Eerst per vliegmachine, toen per vlot, en nu weer Ufc deze wijze. Wat zullen ze bij hun thuiskomst aan hun soortgenooten een boel te vertellen hebben, vinden ze. doch de groepen, waaruit het bestaat, zijn het oneens. Men is met den wil bezield om af te bre ken, doch niet in staat, om op de puinhoo- pen een nieuw Duitschland op te bouwen. Men moet verhinderen, dat een historisch uur een histerisch uur zal worden. Giteren vrouw J. stuurs! id van Antwoord verschijnt binnenkort Beheer van den Wieringermeerpolder Als een aardige bijzonderheid van de har telijke sfeer, welke het bezoek van den Fran- schen Minister van Koloniën, den heer Rey naud, heeft gekenmerkt, vernemen wij de volgende typserende geste, die getuigt van het enthousiasme der Fransche reizi gers. Toen minister Reynaud na aankomst te Soerabaja zich naar het huis van den Gouverneur begaf heeft hij vna daaruit onmiddellijk een telefonisch gesprek gehaa met G. G. te Buitenzorg, teneinde aan Jhr. mr. de Jonge persoonlijk zijn zeer warmen dank over te brengen voor alles wat hij tijdens zijn reis over Java had ondervonden. Minister Reynaud verklaarde geen woorden te kunnen vinden om ten volle uiting te ge ven aan zijn dankbaarheid. Het was een plechtig moment toen mi nister Reynaud. in tegenwoordigheid van veie autoriteiten, met een zeer hartelijke toe spraak aan de heeren Van der Plas en De Stoppelaar, die hem tijdens zijn reis over Java waren toegevoegd, het Ridderkruis van het Legioen van Eer overhandigde. De gouvemeur-generaal gaf zijn verlangen te kennen om achtereenvolgens met alle tractie-leiders in den Volksraad in persoon lijk contact te komen, in verband waarmede deze werden uitgenoodigd om beurten audiëntie te komen. er drie door het gebouw van de bank twee door de beddenzaak zelf werden leid. Tevoren was ook reeds met twee koppelde slangen van de eigen brandblusch- installatie van het Ceintuur Theater water gegeven. Tegen den overvloed van het natte element moesten de vlammen, die eenigen tijd aan den achterkant fel uitsloegen, het vrij spoedig afleggen, waarna de brandweer er zich hoofdzakeljjk toe ken bepalen hevig smeulende en stinkende voorraden kapok via de winkelruimte naar buiten te werken. De winkelruit zelf was ingeslagen en lag in duizenden scherven op straat. De achter kant van het perceel is geheel uitgebrand, d5 523. Toen ze na een Hinken tocht aan het paleis van den Minister kwam, lieten ze zich door den wacht direct aan dienen en vragen of het gelegen kwam, dat zij Zijne Excel lentie een bezoek mochten brengen, want, zelden ze, ril hadden goed nieuws van minister’s zoontje en zij wisten waar het gevangen zat. Nu, zij werden direct toegelaten en verhaalden vader Bruin alles wat zfj wisten. DE ZITTING VAN DEN RIJKSDAG Nadat Dr. Oberfrohren zijn redevoering beëindigd had, verlieten de Nationaal-So cialisten en Duitsch-Nationalen wederom de zaal. x Voor de Centrumfractie sprak afgevaar digde Joos. De parlementaire redacteur van de „Stan daard” meldt: Van een voornemen bij de Regeering, om het WetsontwerpDonner inzake de Gods lastering verder te laten rusten, is in het ge heel geen sprake. De Memorie van Antwoord zal dan ook binnen niet al te langen tijd verschijnen. Dat zij er nog niet is, behoeft allerminst als iets bijzonders te gelden. De materie is stellig geen gemakkelijke en in het Voorl. Verslag zijn er zeer ulteenloopende beschouwingen aan gewijd; gezette overwe ging daarom was eisch. Practisch had de be antwoording van het Voorl. Verslag op kor ten termijn weinig zin, wijl het uitgesloten moest worden geacht, dat de Kamer het ont werp nog vóór Kerstmis zou kunnen en zou willen behandelen. De agenda vóór dien tijd is reeds meer dan gevuld. Komt het ont werp nu in het voorjaar op de Kameragenda, dan ligt de indiening der Memorie van ant woord nog niet zoover achter den rug en is er bovendien meer kans op de rustige sfeer, waarin een ontwerp als dit toch stellig bij voorkeur dient behandeld te worden. Een nieuwe verklaring van Dr. Schacht. De vroegere president van de Duitsche Rijksbank. JJr. Schacht, heeft den voorzitter der Duitsch-Nationale Rtjksdagfractie, Dr. Oberfrohren het volgend schrijven gezonden: Nadat het persbureau der Rjjksregeering den geheelen tekst van miln te Harzburg ge houden redevoering verhinderd, de Rljksre- geerlng nochtans hiertegen stelling genomen heeft, verzoek ik u in den Rijksdag kennis te willen geven van de volgende verklaring: „Ik heb te Harzburg over de stabiliteit van onze valuta, waarvan de veiligheid heele- maal niet op het spel staat, met geen woord gesproken. Ik heb daarentegen bij de ken schetsing van onzen economischen toestand eenvoudig het feit geconstateerd, dat de middelen van de Rijksbank door de illiquidi- teit van de openbare instanties en de finan- cleele instellingen zoo beperkt werd dat voor het regelmatige waren verkeer, naar welks uitbreiding wjj toch allen streven, niets meer overblijft. Ik heb voorts gezegd, dat ons cre- diet er slechts baat bij zal vinden indien in deze, zooals in de andere aangelegenheden volledige duidelijkheid wordt betracht. Iede re deskundige kan berekenen dat de requisi- tie der Rijksbank door illiquide, dat zijn op langen termijn bevroren, wissels. verre de helft van haar portefeuille moet over schrijden. Dat evenwel het publiek over deze beperking van het warencrediet niet vol doende op de hoogte is. bewijst alleen reeds het feit dat de Rijksminister van Financiën voor deze requisite het woord „onbeduidend" gebruikt. De Uebermensch van Elsloo Gisteravond te ongeveer acht uur werd in de Midachtenallee te Dieren een boeren wagen. rijdende in de richting Dieren, be stuurd door W. te Dieren, aangereden door een autobus der Geidersche Tramweg Maatschappij. De chauffeur der biu werd, naar hjj beweerde, verblind door het licht van een tegemoetkomenden auto, bemerkte den boerenwagen, welke slecht verlicht was, te laat en trachtte tevergeefs op het 'a»i- ste moment den wajen nog links te passee- ren W. -.erd van den wagen geslingerd en werd -net inwendige kneuzingen per pollüe- brancard naar zijn woning vervoerd. De boerenwagen werd geheel vernield, terwijl de autobus zwaar werd beschadigd. De pas sagiers en de chauffeur, in totaal ongeveer 15 personen, bekwamen geen letsel. De bos kon op eigen kracht naar de garage te Dieren rijden. In den laatsten tijd hebben gevallen voorgedaan, dat onbekende nen zich toegang tot f-b»!eken en plaatsen hebben weten te verschaffen onder voorgeven van ambtenaar der Arbeidsinspec tie te zijn, terwijl achteraf bleek, dat be doelde personen niet bevoegd waren aldus op te treden. Daar minder goede bedoelingen hierbij vermoedelijk een rol spelen, wordt na drukkelijk onder de aandacht van hoofden of bestuurders van ondernemingen, fabrieken en werkplaatsen, winkels, kantoren, apothe ken. koffiehuizen, hotels en verplegingsin- richtingen gebracht, dat de ambtenaren der Arbeidsinspectie steeds voorzien zijn van een legitimaiiekaart. die zij verplicht zijn op eer ste aanvraag te vertoonen. De beambten der marechaussee, niet zijn de hulp-oificier van justitie, de veld- en boschwachters en andere ambtenaren van Rijks- en gemeentepolitie beneden den rang van Inspecteur der Rijksveldwacht en van commissaris van politie behoeven, voor zoo ver zij met het toezicht op de naleving der arbeidswetgeving zijn belast, een schrlftelij- ken bijzonderen last van den burgemeester of van den kantonrechter. De bedoelde poli tiebeambten zijn gehouden dezen last op aanvraag te vertoonen BIJ eenigen twijfel omtrent de identiteit van den zich aandienenden persoon, staan den werkgevers dus de hier bedoelde midde len ter beschikking om zich van de bevoegd heid van den controleerenden ambtenaar te vergewissen. Op grond van de in den laatsten tijd op gedane ervaringen verdient het aanbeveling dat zij. die hun patroon bjj diens afwezig heid vervangen, nadrukkelijk op het voren staande worden gewezen. gewoonten vormen den grondslag voor een pret tig, regelmatig leven. Voor alle menschen zijn deze niet gelijk. Voor iedereen echter vormt het geregeld gebruik van King Pepermunt een zeer goede gewoonte. Want zou niet iedereen willen genieten van den fijnen smaak en zou niet iedereen de heilzame werking ervan willen ondervinden? Niet zoo nu en dan, maar geregeld HING |3EPERMUNT Elsloo's vlakte publiek). Mijnheer de voorzitter heeft gezegd: Stassen schrijft graag. Dit doe ik ook. maar ik lever steeds opbouwende critiek Stassen staat bekend als een geweldig politicus. Steeds is hij te Maastricht triomfantolijk uit den strijd te voorschijn gekomen. De minister-president, een mijner persoonlijke vrienden, heb ik geschreven, dat ik ook hier in Elsloo schoon schip zal maken.** eenigen tijd gevestigd is de „Morpheus" van den heer J. v gisteravon^rbrand uitgebroken. Te ongeveer kwart vóór 9 was de eige naar. die op de Amstelkade woont, met den bedrijfsleider neg in den winkel bezig met het helpen van een cliënt. Op dat tijdstip kwam een politieagent hen waarschuwen dat de zaak reeds gesloten had moeten zijn. De heeren verlieten daarop den winkel Slechts vjjf minuten later bleek, dat in het achter gedeelte. dat een soort uitbouw vormt en waar zich de beddenmakerij bevindt, brand was uitgebroken. Het vuur vond gretig voedsel in den daar aanwezigen vcorraad kapok, zoodat spoedig de vlammen fel op laaiden en er een dichte rook zich ver spreidde. Ter rechterzijde van het perceel bevindt zich ht Ceintuur Theater, waar op het oogenbllk dat de brand werd entdekt. de bioscoopvoorstelling in vollen gang was. Aan den linkerkant staat een der filialen van de Amsterdamsche Bank. Zoowel in de bioscoop als in het bankgebouw drong de rook door. Toen dan ook het materiaal van de brandweer, die door den concierge van de bank gewaarschuwd, voor het magazijn, dat van bulten den indruk maakt van een vlie genden winkel, arriveerde, liet de bevelvoer der, brandmeester IJsenberger, dadelijk or der geven, dat de bioscoop moest worden ontruimd. Dank zij het voorzichtig optreden van de directie van het bioscooptheater ver liet het talrijke publiek de zaal, zonder dat er een paniek ontstond, waama het zich honderden belangstellenden zich achter de afzettingen Andere redevoeringen. Nadat Dr. Frick het woord had gevoerd, verlieten de nationaal-socialisten onder hell- geroep de zaal. Ook vele andere afgevaar digden verlieten de zaal, zoodat er, terwijl dr. Remele voor de Communistische Partij het woord voerde, behalve de communisten nog slechts weinig afgevaardigden in de zaal overbleven. Met scherpe woorden richtte Dr. Remmele zich tegen de nationaal-soclallsten en de sociaal-democraten. Toen de Dultsch-natlonale afgevaardigde Dr. Oberfohren het spreekgestoelte besteeg, verschenen de Nationaalsoclalisten en Duitsch-Nationalen weer in de zaal. Dr. Oberfohren verklaarde dat hij niet in den Rijksdag is gekomen om een partij-polltiek of parlementair pleidooi te houden. Instem ming van reefets, lachen links). Wij zijn hier gekomen om wapenschouw te houden en een waarschuwing te richten tegen de handha vers van het huidige systeem en aan de Re geering. buiten bij de schaarde, die hadden opgesteld Inmiddels was meer materiaal van de brandweer gearriveerd. Onder leiding van hoofd brandmeester Hartdorf wer het vuur met vijf stralen krachtig aangepakt waarvan en ge- ge- Mobilisa tie-slachtoffers. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp inzake geldelijke uitkeeringen aan de z.g. mobillsatie-slachtoffers. De heer JOEKES (V. D.) acht het motief, dat de huidige financieele omstandigheden een belemmering vormen voor de uitvoering van het rapport der commissie niet vol doende geldend. De thans voorgestelde re geling blijft het karakter van bedeeling be houden en daartegen is het voornaamste bezwaar van het onderhavige ontwerp ge richt. In het ontwerp mist spr. het verband tusschen de mate van Invaliditeit en de grootte van de uitkeering. Vergelijking met Regeering en Volksraad Hel Landvolk tegen de regeering De Rijksdagfractle van de Duitsche Land- volkpartij heeft Woensdagavond besloten te stemmen voor de Ingediende moties van wantrouwen. Bjj de debatten zal de fractie een geformuleerde verklaring afleggen. In parlementaire kringen vermoedt men thans, dat eenige leden der Landvolkfractie geen gevolg zullen geven aan dit besluit en zoo mogelijk bij de stemming afwezig zullen blijven. As. Zondag 18 October zullen de Graaf- meisjes van uit hun clubhuizen uittrekken naar vele steden en dorpen van het Haar- lemsche diocees. Zij willen laten zien en laten hooren, wat en wie ze zijn. Zij willen hun stralende blij heid uitdragen de wereld in en daarom gaan ze langs vele wegen met hun kleurige uni formen, wapperende vlaggen en vrooljjke lie deren. Zü willen propaganda maken voor hun be weging en daarom demonstreeren zij met reidansen, zang, declamatie en spreekkoren. Zij willen laten zien en hooren aan de ge- heele wereld: ,JEr is geen betere weg dan deze konink lijke weg van het heilige kruis". Doch ze weten, dat de moeilijkheden vele zijn in dezen tijd en ze bidden: „Erbarm U, Heer, over de kinderen dezen tijd”. En tot alle meisjes en Jonge vrouwen zeg gen zij met een noodend gebaar: „Welaan, zusters, laat ons dan samen gaan". Samen gaan, samen blij zijn, samen leven, maar ook samen strijden: ..Om te winnen de wereld voor God in den hemel!’’ 150 mlllloen zou kunnen stijgen. Spr. hoopt, dat de Kamer dit wetsontwerp zal laten liggen tot betere tijden. De MINISTER VAN DEFENSIE, dr DECKERS, onkent, dat hij uitkeeringen aan mobillsatieslachtoffers zou hebben ge weigerd, die volgens de wet daarop aan spraak zou hebben. Integendeel, spr. is Jegens de mobillsatieslachtoffers steeds zoo welwillend mogelijk geweest en met het toestaan van uitkeering zóó ver gegaan als de wet maar eenigszins toeliet. Wat het getal 2000 betreft, dit berust op een schatting van het aantal dargenen, die zich njlien aapmelden- Dat de agitatie zal worden voortgezet ‘s gemakkelijk te voorspellen, waar het nu eenmaal eenvoudig is, deze voorspelling -e helpen uitkomen, maar de vraag is of voort gezette agitatie gegrond zal zijn, wanneer dit wetsontwerp zal zijn aangenomen. De heer K. TER LAAN acht het ontwerp niet voldoende, doch hjj denkt er niet Over, het af te wijzen, dankbaar als hij is voor lederen cent, dien het meer geeft dan de bestaande regeling. De heer BRAAT (Plattel.) zou den mi nister willen vragen of hij bereid zou zijn een motie te aanvaarden om bijv. 20 mil- lioen op de defensiebegrootlng te bezuini gen. Bij artikel 1 verdedigt de heer K. TER LAAN (8. D.) een tweetal amendementen. Het eerste strekt om den datum van 1 Ja nuari 1925. die ten aanzien van het vei- zoek om steun in eenigerlel vorm als uiter sten termijn voor de indiening is gesteld zoodat de na dien datum ingekomen verzoeken niet meer in aanmerking zouden komen te doen vervallen en het tweede amendement beoogt de opneming van recht van beroep op de beslissing van oen mi nister van Defensie inzake geldelijke uit keering. Spr. zou dat beroep willen zien gesteld in handen van de kleine commis sies als door den heer Joekes zijn aan bevolen. De TILANUS (C.H.) licht eveneens twee amendementen toe. Het eerste amen- dement-Tllanus bedoelt aanspraak op jaarlijksche uitkeering slechts te doep staan, wanneer aannemelijk is. dat de in validiteit van den gewezen militair een ge volg is van ziels- of lichaamsgebreken, ont staan, bevorderd of verergerd door het vervullen van militairen dienst in den mo bilisatietijd. Het tweede beoogt den termijn voor weduwen en weezen ten aanzien van het verzoek om uitkeering te stellen op 5 Jaren na het overlijden van den betrok* kene. De heer SCHAEPMAN IR.K) licht eenj amendement toe, beoogende de uitkeering meer positief vast te leggen door den aan-; hef van art. 1 te lezenvolgens regelen bij alg. maatregel van bestuur wordt (in pi. van „kan” worden) een jaarlijksche uitkee ring toegekend. De heer VAN DIJK (A. R.) dient een amendement in, dat een iets ruimere re dactie behelst dan het eerste amendement- Tilanus, en een sub-amendement op het tweede amendement-Tilanus om daarin den termijn van 1 Januari 1925 uit te breiden tot 1 Januari 1931. Te half zes wordt de vergadering ver daagd tot hedenmiddag één uur. winkel kreeg vrij ernstige brand- en water- schade. De bewoners der eerste etage mr»,' ten wegens den rook en het dreigende ge. vaar, dat het vuur naar boven zou doorslaan hun desnein ontruimen. Gelukkig echter bra ken de vlammen niet door de zoldering. Deoorzaak van den brandis onbekend- is in den winkel een clgaret gerookt, daar debrand aan den achterkant is staan, kan moeilijk worden aangenomen it deze clgaret den brand heeft doen ontstaan Verzekering dekt de schade. Toen Dr. Frick het standpunt der naal-8ociallsten ging verdedigen. de rechtsche afgevaardigden de zaal. Op het zelfde oogenbllk stond de Rijkskanselier op en verliet zijn plaats. Dr. Frick zette allereerst uiteen, waarom de Nationale Oppositie niet aanwezig was tijdens de regeeringsverklarlng Deze houding stemt ongetwijfeld overeen met den wil van de meerderheid van het werkende volk. De Rijkskanselier ontziet zich niet het geestelij ke goed der Nationaal-Socialisten in zjjn noodverordeningspractyk te gebruiken, bijv, bij het vastleggen van maximum grenzen voor salarissen en pensioenen, en tegelijker tijd te veronderstellen dat de Nationaal-So- ciallstlsche partij deze maatregelen zal sa- boteeren. De Nationaal-Socialisten hebben steeds de verantwoordelijke medewerking der beroeps organisaties van werkgevers en werknemers geëlscht. Deze grondslag zal ook door een komende nationale regeering gehandhaafd blijven. Boven alles staat de zinsnede: ..Het algemeene nut boven alles.” Het economisch program van den Rijkskanselier voldoet niet aan dezen grondslag. Wij spreken ons diepste wantrouwen uit in deze regeering en in dit Huis. Wij hebben besloten niet te zullen rusten tot wij in het bewustzijn van onze kracht en ons recht de leiding van de natie hebben veroverd, voor het welzijn van de werkende bevolking. Onder luid applaus en langdurige toejui chingen der Nationaal-Socialisten eindigde Dr. Frick met de woorden - „Onze regee- ringsverklarlng zal kort zijn, zij zal luiden: kracht en wil, vrijheid, arbeid en brood.” heer VAN DIJK (A. R.) acht ten van de voorgestelde uitbreiding het aantal gevallen, bezinning noodig. In het ontwerp is niet het verband tusschen het in militairen dienst geweest zijn in den mobilisatietijd en de ontslagaanvrage voor 1 Januari 1925 wegens lichaams- of ziels gebreken gelegen. De heer Braat (Plattel.) acht den toe stand van ’s lands financiën buitengewoon zorgwekkend. Het zou in deze omstandig heden niet gewettigd zijn, de staatsuit gaven te verhoogen, waar een tekort op de begrootlng een volgend Jaar wel eens tot De Vierde Kame der Amsterdamsche lechtbank heropende gisteren het onderzoek in de strafzaak tegen den werkloozen boekhouder W. F. A„ verdacht van vernie ling. Zooals men zich zal herinneren, heeft verd. op 17 Februari in het Rjjksmuseum het schilderij van Rembrandt: .De Anato mische les van dr. Deijman" met bijlslagen ernstig beschadigd. Het schilderij hangt in middels geheel gerestaureerd weder in het Rjjksmuseum. Bij Interlocutoir vonnis van 9 Juli achtte de rechtbank het onderzoek niet volledig en gelastte een nieuw getuigenverhoor. De Officier van Justitie, mr. Versteeg, cischte bij de eerste behandeling een gevan genisstraf van één jaar. werd als getuige gehoord me- C. van Staveren Bernard, be ven de Vereeniging van Slecht- h wenden. Zij had verd. A., die wederom niet voo; de rechtbank was verschenen, herhaaldelijk gesproken en was goed op de hoogte van verd.'s financieele omstandig heden. Volgens haar verklaringen is verd. g heel doof en reeds Jaren werkloos. Door zijn doofheid voelt hij zich geheel geïso leerd; hij woont in bij zijn zuster en ouden vader en heeft niet het minste contact met het gezin. Hij spreekt geen tien woorden per da~ Wegens zijn doofheid was hij niet op de zitting verschenen. Verd. had tegen getuige gezegd„Ik ga maar niet, want ik versta toch niets.” Getuige had een verdachte. Zij w’as n uiting In het gelijkstraatsche gedeelte van per ceel Ceintuurbaan 286, gelegen bij de Fer dinand Bolstraat te Amsterdam, waar sedert beddenzaak d. Lubbe is diep medelijden met van meening. dat het verdwazing van verd. ge weest was, hij wist op dat oogenbllk zeer zeker niet wat hij deed. Ook had hij tegen over haar steeds ontkend een bijl te hebben gekocht. Nogmaals wees get. er met klem op. dat verd.’s physleke gesteldheid en zijn economische nood hem tot ziji^ ,daad hadden gebracht. De Officier van Justitie, mr. Versteeg, persisteerde zonder nadere argumentatie bij zijn e! ->ch (gevangenisstraf van één Jaar). Uitspraak 28 October. Citaat Elsloo. blad”: „Ik heb reeds met u. mijnheer de voor zitter, een polemiek gevoerd. Verschillende aantijgingen heb ik toen reeds weerlegd en Ik heb den voorzitter op de horens ge nomen en hem te pletter gegooid tegen (Homerisch gelach uit het Verklaring Dr. Dietrich. De Rjjlauninister van Financiën. Dr. Dietrich, mengde zich hier in de debatten en noemde het kernprobleem, den werkloo zen weer arbeid te verschaffen. Dit is even wel niet mogelijk met de middelen van ste- flRijken nieuwbouw, doch het is zaak de menschen later op het land te werk te kunnen stellen. De Dultsch Nationale opigaven van het bedrag der schulden is niet Juist en kan zeer schadelijken invloed hebben voor Duitschland. Inzake de verspreiding van de- redevoering van Dr. Schacht heeft *t pers bureau der regeering met de Telegraphen Uniom gesproken. De Telegraphen Union heeft? toen de uiteenzettingen, door Dr. Schacht gegeven, gematigd. Ik moet ver klaren. dat de Telegraphen Union hiermede het Duitsche volk een dienst heeft bewezen. De minister zet vervolgens eenige passages van de betreffende redevoering uiteen (In terruptie der Nationaal Socialisten). Deze redevoering is u zeer onaangenaam! Ja zeker, antwoordt dr. Dietrich, zij is mij in het belang van het Duitsche volk on aangenaam. Ik kan de scherpe bewoordin gen .waarin ik Maandag de redevoering van Dr. Schacht heb veroordeeld, thans alleen maar in haar vollen omvang handhaven. De echo der bultenlandsche pers toont aan, welk gevaar daardoor dreigt. Men beweert, dat het internationalisme tot basis der Staatsregeering is gelegd. Wij voeren slechts Duitsche politiek (gelach rechts, bravo-ge- roep links en in het midden). De verdere beraadslagingen werden ver volgens verdaagd tot Donderdag om een uur. De groote rede van den rijkskanselier. al dus deze spr.. is door het land verstaan. Er zijn nog genoeg mannen en vrouwen, die aan den moed van de waarheid de voor keur geven boven den moed om phrases te zeggen. Wat de beteoging te Harzburg ’-etreft, weet men niet, wat zal gelden. Hugénberg en het nationale kapitalisme of het natlo- naal-socialisme van Reventlow. Men verheugt zich over ieder woord, dat tegen de Inflatie wordt gesproken, doch er zijn lieden, die een oplossing in de inflatie zoeken, aangezien dit de laatste redding van lichtzinnige schuldenaars is. Het nationale front is het eens in phrase. b Op de schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid van der Waerden betreffende be kendmaking van het advies van der! Zulder- zeeraad inzake het beheer van den Wlerin- germeerpolder en de uitgifte der Zuiderzee- gronden, heeft de Minister van Waterstaat geantwoord, dat het niet gebruikelijk is ambtelijke rapporten aan de Staten-Generaal over te leggen. Intusschen ligt het in het voornemen bij de behandeling van de ontwerp-begrootlng van W32- waajbJL» de z.g. oud-gepensionneerden gaat niet op. Wat de uitkeering betreft, deze zou spr. bij volledige invaliditeit willen zien vastge steld op f 700 per jaar en verder naar ver houding minder, naar mate de invaliditeit minder volledig is. Een vaste basis zal ge vonden moeten worden; spr. zou daarvoor een afzonderlijke kleine commissie willen zien ingesteld. MeJ. WESTERMAN (Lib.) wijst erop, dat vooral in het begin van de mobilisatie velen het slachtoffer daarvan zijn gewor den. Het komt haar intusschen onbegrijpelijk voor, dat er thans nog 2000 personen bij zouden moeten zjjn gekomen, die aanspraak op steun ingevolge de mobilisatlesteunre- geling zouden doen gelden. De lieer WIJNKOOP (Comm.) acht het argument van den flnancieelen toestand niet ter zake; deze aangelegenheid had al jaar geleden, toen de financiën er waren, behooren te zijn gere- „Als de Graal zjjn vaandels laat Dan komen de meisjes, die fiere en dappere. Kleurige vlinders op fleurige wiek. Jong nog, tenger, maar frank en kwiek!” ORAALLEIDSTER. Gisteravond is het driejarig zoontje van dc familie Kaut uit de Roosenveldstraat te Rotterdam, dat met eenige meisjes op den Schiedamschen weg wandelde, plotseling weggeloopen en de straat overgestoken Het kind werd door een voorbijgaanden vracht auto gegrepen en tegen den grond gesmakt Door den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst werd het kind naar t ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar het bU aankomst bleek te zijn overleden. deze aangelegenheid vanzelf ter sprake komt, aan dc hand van het in de Memorie van Toelichting medegedeelde, nadere in lichtingen te verstrekken. De duizenden Graalleden noodigen de tienduizenden meisjes, die nog buiten hun rijen staan, «n toe te treden tot de Graal en met hen te vormen een blije, jonge en Vergadering van Woensdag InierpeUatie-veraoek Wijnkoop Aan de orde is het verzoek van den heer WIJNKOOP (C. P.) om een interpellatie te mogen houden over de politieke verhouding tusschen Nederland en Frankrijk naar aan leiding o.a. van de vooral in den jongsten tijd menigvuldiger wordende politieke be zoeken van wederzijdsche autoriteiten zoo wel in Europa als in Indië. De VOORZITTER is van oordeel, dat het onderwerp van den heer Wijnkoop-beter kan worden behandeld bij de begrootlng van Bui- tenlandsche Zaken, ook al. omdat de kwes tie van de verhouding met andere landen in de eerste plaats er een is voor den mi nister van dat departement. De heer WIJNKOOP constateert, dat hij verlof heeft gevraagd ook tot den minister van Bultenlandsche Zaken, doch in de eer ste plaats tot den minister van Koloniën vragen te mogen richten. Spr. acht de zaak zeer urgent en hij kwalificeert de verhou ding tusschen Nederland en Frankrijk als een oorlogsverhouding. Hjj handhaaft zijn in terpellatle-aan vraag. De VOORZITTER merkt op, dat al zou de interpellatie worden toegestaan, het met het oog op de werkzaamheid der Kamer toch half November zal worden, eer zij aan de orde zou kunnen komen. Het voorstel van den voorzitter, om de interpellatie niet toe te staan, wordt zon der hoofdeljjke stemming aangenomen met aanteekening, dat de heer Wijnkoop er te gen is.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 8