ONS BLAD Een vreemde tijd NAAR EEN CONFLICT? AANGIFTE moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 16 OCTOBER 1931 f40 De toestand in Spanje VOORNAAMSTE NIEUWS Onlogisch Opstand in Ecuador Handelsmaatschappij failliet De anti'katholieke geest in Spanje De radio-rede vanuit het Vaticaan Het onderzoek naar Matuschka’s daden De Amerikaansche begrooting Een nationaal comité tot leniging van den nood JOI^LAUWERS PAYGLOP 3 - ALKMAAR Scheerkwasten en Scheerzeep Elicit een half milliard dollar NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 243 ex Tekort van drie ton te Maas de Een spijker ingeslikt. Herstel van het kalifaat in Palestina. Een rechercheur, die Nieuwe bepalingen tegen de Kerk Imtnoreele Baisse-Praktijken 6O-jarige Ernstige aanrijding Wielrijder zwaar gewond Barometerstand 9 uur v.m: 778. Stilstand. wat der van Bij het bakken visch v Vrouw in brand gevlogen Ruzie over de 100.000 Kwestie met twee wanbetalers De Steeds verdere resultaten De aanranding bij Doetinchem De emstigen gewonde Noor De jongste aangehoudene vrijgelaten Disconto-rente in New-York Tot 3‘- pCt. verhoogd. aan als men Doodelijke aanrijding Vrouw het slachtoffer in Een Nederlander uit België gezet Zich bemoeid met de Vlaamse he politiek’ Juli j.l 502.106 600 dollar en En de gevolgen Zaterdag om 10 en 20 uur (M.E.T.) en Door een auto van Sarrasani overreden Voor ruim duizend gulden aspirine gestolen Het Nederlandsch Paviljoen te Vincennes BUREAU Telefoon: alle wordt rond werd Naar wij vernemen is H. K. H. Prinses Juliana in overleg met H. M. de Koningin, voornemens het Initiatief te nemen tot sa menstelling van een Nationaal Comité ter leniging van den nood der slachtoffers van de tegenwoordige krisls, voor zoover daarin niet op andere wijze kan worden voorzien. De Spaansche regeering zal een commis- saris-generaal benoemen in verband met de onlusten in Andalusië. Een opstand is uitgebroken in Ecuador. De regeering is den toestand meester. Interpellatie v.d. Tempel over de econo mische krisis. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp- Van den Bergh tot regeling van het geld- schietersbedrtjf aangenomen. De opening van het mr. Dresselhuyspa- viljoen van „Zonnestraal”. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.32 uur. Kijken, woordt! In een onbewaakt oogenblik zag het 1-jarig dochtertje van den heer T. O. te Randwück kans een spijker machtig te worden en dezen in te slikken. Onmiddellijk geroepen genees kundige hulp slaagde er niet in den spijker te verwijderen, zoodat het kind in allerijl naar een ziekeninrichting moest worden over gebracht waar chirurgisch ingrijpen de kleine van een wissen dood redde. Het antwoord van den minister van financiën op de vragen van het Eerste Kamerlid Dobbelmann Door een Hollandschen zeeman neergeslagen De Volkenbondsraad besloot Amerika uit te noodigen tot deelneming aan .de bespre kingen te Genève In verband met het con flict ChinaJapan. Een werkster en haar verloofde gearresteerd VTelegram van den Fraascben minister van Koloniën Initiatief van Prinses Juliana tot samen stelling van een nationaal steuncomité voor krtsis-slachtoffers. De indruk in officieele Belgische kringen over de, besprekingen in de Eerste Kamer. MIe sbonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen - O De Bonds Reserve Bank van New York heeft het disconto tot 3'/. l>Ct. verhoogc. De liberale „Avondpost” een blad, dat niet schroomt om, als bet pas geeft, ook partijgenooten de les te lezen stelt nu acn prof, van der Bilt, in diens eigen ge dachtengang, de vraag: ongevallen verzekerd voor een der volgende nltkeeringen f 3000.- b^ten o^be^de"^^ f 750.- doodeTliken6’afloop f 250.- «n 'ot° ”n h«üt f 125.- dulm*ot**^“i^!ui fso.- sir- Door een auto van het circus Sar asani is onlangs te Amsterdam een juffrouw een manicure overreden, waardoor haar been geamputeerd moest worden. ZU elschte een schadevergoeding, doch de onderhandelingen hierover gingen niet zeer vlot, met dit ge volg. dat de zaak in handen werd gesteld van Mï. Drievoet, die Zaterdagavond op een groot gedeelte van het wagenpark beslag deed leg gen. Gisteren echter werd hel beslag weer opgeheven, terwijl een bankcautie is gesteld Ernstig treinderaillement bij Steenw^jk. Een remmer gedood. De boodschap. welke mgr. Salottl, de se cretaris van de Propaganda Fide, tot Katholieken der wereld zal richten, Zaterdagmorgen om tien uur (ME.T.) uitge zonden op een golflengte van 19.84 meter in het Itallaansch, Fransch, Engelsch en Duitsch en op denaelfden dag des avonds om acht uur (MJTT.) op een golflengte van 50.26 meter in het Itallaansch, Fransch, Bpaansch en Engelsch. zullen dit onderricht moeten i tot de wet, waarbij hun het Onderwijs wordt verboden, in kracht getre den is. De burgerscholen kunnen voorloopig bij een sluiting der orde-scholen het groote aantal kinderen niet huisvesten. Het antwoord van den minister van fi nanciën op de vragen van het Eerste Ka merlid Dobbelmann aangaande immoreele baisse-prakt ijken. geven fondsen niet een handeling is, welke ter beurze gschfedt, kan zjj niet worden be- heerscht door voorschriften, op art. 2 der Beurswet 1914 gegrond. Al spelen bij beurscrisissen baisse-praktij ken in het algemeen een rol. de beteekenls daarvan moet met betrekking tot de huidige crisis, die veeleer moet worden gesteld op rekening van gschokt vertrouwen, niet wor den overschat. Aan den Minister zjjn vooralsnog geen in de practljk te handhaven maatregelen be kend, die ten deze van Overheidswege zou den kunnen worden genomen, zonder den reëelen beurshandel ernstig te belemmeren en daardoor Amsterdam als internationaal financieel centrum groote afbreuk te doen. >h verlies van anderen vinger zuinigingen worden, de gehuwde ambtenaressen haar gezinnen een dobbel Inkomen schaffen en de liberalen dit in Haagschen Raad cellen goedkeuren?" Professor van der Bilt antwoordt op de eerste vraag ontkennend, op de tweede be vestigend. Dit is onlogisch, zegt de „Avondpost”. De beweging onderdrukt Nader wordt uit Guayaquil over den opstand in Ecuador gemeld, dat de revolutlonnaire beweging te Quito door de regeeringstroepen is onderdrukt en dat de voormalige Minister van Oorlog Guerrero evenals de voorzitter van het huis van afgevaardigden gearres teerd zjjn De regeering beheerscht den toe stand volkomen. „Is het te verdedigen, dat, terwijl dui zenden en nog eens duizenden door de groote werkloosheid of noodzakeljjke be zuinigingen in hun inkomsten getroffen worden, een deel der arbeidersklasse de boterham belegd wil hébben en houden op dusdanige wijze, dat bun welvaartspeil in verband met de dalende indexcijfers, die nu toch ook in den kleinhandel duide lijk naar voren treden, stijgt?” Op vragen van het Eerste Kamerlid Dob belmann heeft de minister van financiën ge antwoord: Aangaandede vraag, of er aanleiding be staat, een verbod te scheppen, eventueel on der strafbedreiging, tegen het uitleenen door den pandhouder van in onderpand gegeven fondsen, is de Minister in overleg getreden met zjjn ambtgenoot van justitie. Bij dat overleg is gebleken, dat het zeer twijfelach tig is, of van zulk een verbod wei inderdaad verbetering ware te verwachten. Aangezien het voorts uit strafrechteljjk oogpunt beden kelijk ware, één bepaalde beschikklngshan- deling in tegenstelling met alle andere on der strafsanctie uit te sluiten, moet het ant woord op de gestelde vraag ontkennend luiden. Daar het uitleenen van in onderpand ge- ia ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels L35: elke regel meer 8JS. RECLAME per regel f 8.75 voer de eerste pagina; voor de overige pagina’s 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bü vooruitbetaling per plaatsing f K.tn per advertentie van 5 regels: iedere re~el meer f 0.13 Meisje van een wissen dood gered De pauseiüke nuntius zou, volgens een B. T. A.-bericht, Spanje om redenen, waarvan men den grond en de oorzaak nog niet kent, verlaten Gistermorgen hebben de kardinalen van Sevilla. Tarragona en Valladolid vergaderd. Des middags is een bezoek gebracht aan den minister-president. De nuntius zou Madrid verlaten Op initiatief van H. K. H. Prinses Juliana De geruchten over een revolutlonnaire be weging in Ecuador schijnen te worden be vestigd. Naar gemeld wordt, zouden presi dent Alba en het geheele kabinet naar de kazernes van de in de hoofdstad liggende uoepen gevlucht zijn „Is het te verdedigen, dat, terwijl dui zenden en nog eens duizenden door de groote werkloosheid of noodzakelijxe be ta hun inkomsten getroffen aan ver- den De Nederlander J. P., die te Antwerpen een regelmatige betrekking bekleedde, is vo rige week door de Belgische overheid uit het land gezet. Hu kreeg een bevel om binnen 24 uur het land te verlaten. Daar de heer P. een huisgezin heeft, was zulks practlsch onmogelijk. Door ingrijpen van den volksvertegenwoordiger Herman Vos is hem toen drie dagen uitstel verleend, waarna de heer P. met zijn familieleden naar Nederland vertrokken is. Aanleiding tot deze uitzetting schijnt te zijn het feit, dat de heer P. zich gemengd heeft in de Vlaamsche politiek in België. De Nederlander was namelijk een der leiders van de Vlaamsche nationalistische Wacht van Berchem (Antwerpen). Onmiddellijke aan leiding zou geweest zjjn een betooglng na afloop van de rede van den Zuid-Afrikaan- der Van Broekhuizen, waaraan P. had deel genomen en waarbij de politie zijn naam Volgens een mededeellng van het Ame rikaansche departement van Financiën, bedroeg het deficit op de begrooting per 1 Het wetsontwerp betreffende de steun- verleening aan mobilisatie-slachtoffers door de Tweede Kamer aangenomen. Gisterenavond omstreeks kwart over zes is te Amsterdam, op den Klaprozenweg, aan den overkant van het IJ. een ongweer 38-jarige vrouw, die daar achter een hand kar liep, van achteren aangereden door een luxe auto en vrijwel op slag gedood. De chauffeur, een reiziger uit Tuindorp Oost- zaan. verklaarde de handkar en de persoon, die deze voortduwde, niet te hebben opge merkt. De kar bleek niet verlicht te zijn en droeg eveneens geen reflector. Het HJk van de vrouw is door den G. G. en G. D. naar het binnengasthuis vervoerd. Een engros-firma in Geneesmiddelen te Amsterdam vermiste gedurende de laatste maanden groote hoeveelheden aspirine, ver pakt in tuben en in pakjes. Gedurende eenlge weken werden verschillende personen, in dienst van de firma, streng nagegaan, doch men kon de(n) dader(s) niet ontdek ken. De politie van het bureau Singel werd van den diefstal in kennis gesteld en eenlge rechercheurs begonnen een uitgebreid on derzoek. Na enkele dagen ontdekte men. dat een jonge werkster, die lederen morgen en avond in het gebouw aanwezig is om de kantoren en magazijnen schoon te houden, meer van het verdwijnen van de qspirlne scheen te weten De politie ging dan ook tot haar arrestatie over. De inspecteurs van het bureau Singel, de heeren Van der Heul en Van Cleef, namen haar een verhoor af toen bleek, dat ze in korten tijd voor meer dan duizend gulden aan aspirine had verduisterd. Hierin werd ze geholpen door haar verloofde. De politie ging dan ook over tot de arrestatie van dezen jongeman. Een huiszoeking werd bij de twee verdachten gedaan, doch deze leverde geen resultaat op. Het bleek, dat de aspirine door hen aan verschillende personen, kennissen en vrien den verkocht was. Bij eenlge Van deze per sonen werd dan ook door de politie huiszoe king gedaan en werden verschillende pakjes en tuben in beslag genomen. Het tweetal zal ter beschikking van de justitie worden Gisterochtend te ongeveer 11.45 uur is in perceel Bergerstraat 36 tc Den Haag de 50- jarlge bewoonster mej. C. B. in brand ge raakt. terwijl zij aan het bakken van visch bezig was. Ten einde spatten te voorkomen, bad zij oude kranten om de pan gewikkeld. Deze k/anten vatten echter vlam en toen mej. B. trachtte deze vlammen te dooven, vlogen ook haar kleeren in brand. Eenlge ‘buren, die op haar hulpgeroep ijlings waren toegesneld, slaagden er in, het vuur te blusschen. Mej. B. werd echter met vrij zware brandwonden over het geheele lichaam naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal gebracht. Haar toestand Is zeer beden kelijk. Het lid van den Haagschen Gemeente raad, prof, van der Bilt, heeft dezer dagen In een redevoering de volgende vraag ge steld: Mr. D. Fock, minister van Staat, algemeen voorzitter, belast met de opperste leiding van de Nederlandsche deelneming aan de Inter nationale Koloniale tentoonstelling te Parijs, heeft het volgende telegram ontvangen van den Franscher^minister van Koloniën, P. Reynaud, dte.TDoals bekend, op het oogen blik in Ned.-Indië vertoeft: „In bewondering voor hetgeen door uw land werd tot stand gebracht in Ned.-Indië, waar van gij het hoofd waart, heb ik mij de ont roering voor den geest geroepen, gemeen schappelijk ondervonden tijdens den brand van uw paviljoen en zjjn zegevierende her rijzenis.” aan- met de vernamen Een zeer mogelijk ‘Heen overleg is gepleegd met den voorzit- want anders kunnen we ons nit voor dellen, dat deze maar direct worstelde Tiet »erzoek toe te staan. We achten dit zeer ernstig, want dat kan lijden tot een conflict of als het er al is lot verscherping daarvan met de Tweede Kamer. We vermoeden dat over deze zaak n°8 heel wat gesproken aal worden, want In den Indischcn Volksraad geeft de re geering een exposé e>n den financieelen toestand en kondigt nieuwe nog niet nader aangeduide rigoureuze krisis-maatregelen aan. als de Eerste Kamer voor haar prestige niet verplicht was geweest zich bij de zoo plot seling gencxnen beslissing neer te leggen, pe- looven we dat er gisteren nog wel over ge sproken zou zijn geworden en dat er dan een voorstel zou zijn gedaan om op het be sluit terug te komen. Zij zou zich daar zelf mee geblameerd hebben, maar er was een excuus gewegst, dat te vinden is in de meer dan vreemde wijze waarop Interpellaties zonder dat men er even zijn gedachten over kan laten gaan in de Eerste Kamer worden toegestaan. Men moet wel zeer paraat zjjn wil men direct daartegen bezwaren uitbren gen, als de voorzittr het zelf niet doet Met spanning wachten 'we af wat er gebeuren zal, want dat men de interpellatie als heel gewoon zal beschouwen is uitge sloten. In de Tweede Kamer zeid dezer da gen een scclaal-democraat, de heer Ter Laan tot den minister: „Gij hebt niet te beslissen, gij zjjt slechts de uitvoerder van onze wen schee" en thans in de Eerste Kamer zegt een lid door zijn daden: „Gij Tweede Kamer hebt niet de leiding in de politiek, die zal ik eens in handen nemen." We beleven wel vreemde tijden. Een com munist zou zeggen: „Mü is niets te dol.” Een 60-jarige weduwe wonende in de Nieuwe Nieuwstraat te Amsterdam, trof, toen zjj Woensdagmorgen om 11 uur thuis kwam een onbekenden man in haar woning aan. Zij schrok natuurlijk iets van dit onver wachte bezoek, maar de man stelde haar ge rust, met de mededeellng, dat hij recher cheur van politie was. Ze Het hem vertrekken, zonder zich eerst op de hoogte gesteld te hebben van de reden van zijn komst. Toen ze echter spoedig daarna ontdekte, dat de man zich toegang had verschaft door het openbreken van een hangslot, kreeg ze argwaan. Ze waarschuw de de politie van het bureau Warmoesstraat en deze wist natuurlijk niets van dezen pseudq,-rechercheur De laatste schijnt echter geen tijd gehad te hebben om zijn slag te slaan. De Spaansche ministerraad heeft Donder dag besloten de tractementen der bisschop pen met 50 pet. te verlagen en direct 9 welke op de begrooting waren geplaatst ten be hoeve van de Katholieke Kerk, te schrap pen. De regeering bepaalde voorts, dat kerk gebouwen en orde-scholen in beslag moeten worden genomen, ingeval zfj het onderwijs zulleq staken. De orden Voortzetten Eenigen dagen geleden kwam de f 100.000 uit de Staatsloterij! Een loterijclub te Hilver sum, bestaande uit 30 leden, was de geluk kige bezitster van het Iqt, d.wx. zij hadden het lot half, zoodat de buit voor de club plan, f 40.000 bedroeg. Het bleek echter, dat de ver- deeling kwesties met zich mede bracht, 3 le den waren nj. eenigen tijd in gebreke geble ven om hun contributie te betalen, dus, zoo oordeelde de club, deelen de twee wanbeta lers niet mee. Dezen voerden echter aan, dat zij in den tijd, dat het lot werd gekocht, trouwe contributiebetalers waren. De zaak werd in handen gegeven van een advocaat en een request om op het geld be slag te leggen, zal worden ingediend indien de twee nlet-betalers geen aandeel krijgen uitgekeerd. De gelden worden beheerd door een her bergier in Hilversum, waar de club haar stamlokaal heeft. HOF ALKMAAR Administratie No. 433 Redactie No. 633 De onrust in Andalusië De regeering zal een commlssaris-gene- raal voor de Andalusische provincies benoe men, die binnen een bepaalden tijd een eind moet mak^ji aan den staat van onrust In dit gewest. In het geheimzifuuge geval van den Noor- schen zeeman, die Woensdagochtend te Rot terdam op den hoek van de Herderstraat en de Wijde Nieuwsteeg ernstig gewond werd gevonden, is thans in zooverre licht gekomen, dat als vaststaande kan worden aangenomen, dat de man door een Hollandschen zeeman is neergeslagen. Niet onwaarschijnlijk is het. dat hij beschonken toestand verkeerde De politie zet het onderzoek nog voort en meent den dader op het spoor te zijn. De toestand van den Noor is nog steeds zorgwekkend In verband met de aanranding van een 22-jarig meisje verneemt het .Jidbd dat een der aangehoudenen, de 18-jarige jongen, weer is vrijgelaten, daar zijn onschuld is gebleken De in zijn bezit gevonden shawl van het meisje was hem door den dader ter hand gesteld. Te Weenen is in een gemeenschappelijke bespreking medegedeeld, op welke wijze de verschillende commissies van onderzoek de zaak-Matuschka zullen behandelen. De poli tie uit Budapest. Weenen en Berlijn zal de voor elk land te behandelen zaken afzon derlijk met Matuschka bespreken. Eenige Duitsche beambten hebben Matuschka te Weenen een verhoor afgenomen. Het staat vrijwel vast, dat Matuschka gedurende het laatste jaar tweemaal te Berlijn was en wel tusschen 15 en 30 April en in de eerste da gen van de maand Augustus. Matuschka blijft er bij, dat hij zijn daden gepleegd heeft in opdracht van anderen. Hij verklaart, dat hij in April in een weekend-huis in de na bijheid van Potsdam gewoond heeft. Ook te Berlijn is vastgesteld. dat Matusch ka daar in April is geweest. Op 26 April heeft Matuschka van postkantoor nr. 11 nabij 't Anhalter-station een telegrafischen postwis sel aan zijn vrouw te Weenen verzonden. Op de strook van dezen postwissel kondigde hil zjjn spoedlgen terugkeer naar Weenen aan. Wij leven in een vreemden tijd Met velerlei schakeering. De maatschappij is niet gezond. Lijdt ietwat aan de te-ing. 't Gaat financieel niet opperbest. Te veel nog A la baisse. En toch geen mensch weet, goed omlijnd, De Oorzaak der malaise. Men leest de kranten en mén ziet. Dat alles op zijn kop staat En dat het hier en daar en ginds Bergafwaarts, irf galop? gaat. Een spooraanslag, een overval Men komt to’ bandietlsme. Gemeenschapszin stompt langzaam af En leidt tot egoïsme. Want alles draait maar om het ge'd. Het geld, di^slijk^sn stom is. En Als het lets"zelfstandig doet. Dan maakt h»t recht, wat krom is! En toch, zijn macht is wonderlijk. Met onbeperkte grenzen. Zelfs, raakt het even uit den koers. Dan doen ook zóó.... de menschen! MARTIN BERDEN verkeerde. Lobman. DU den aanvang van de vergadering heeft de heer Blomjous gevraagd de re- geertng te interpeleeren over den algemee- nen economlschen toestand en de positie van óns land tengevolge van de wereldkrlsis en over de eventueele maatregelen, te ne men in het belang van het behoud van de welvaart hier te“7gnde. De aanvrager acht een zoodanige inter pellatie uiterst urgent en hij zou willen ver zoeken deze reeds op Woensdag 21 October a. s te houden. Alsof het de meest gewone zaak gold van de wereld en *t volkomen op den weg lag van de Eerste Kamer, stelde de voorzitter, zon der een woord van bedenking, voor het ge vraagde verlof te verleenen. Voor het goed en wel tot de leden was doorgedrongen, was de hamer gevallen en het verzoek toege staan. In de Tweede Kamer is dat niet mogelijk, want daar wordt ovê? een dergjelijk verzoek pas beslist in een volgende zitting, zoodat de Kamer gelegenheid heeft het te overzien en haar gedachte er over laten gaan. Afgescheiden nog van het feit, dat het niet juist is, dat een lid tevens den datum vaststelt voor de interpellatie, want daar over pleegt de voorzitter in zulk een geval overlég met de regeering. is het gekke van het geval dat op dit oogenblik in de Tweede Kamer een soortgelijke interpellatie aan de orde Is. De heer v d. Tempel Interpelleert daar betreffende maatregelen ter verbete ring van den economlschen toestand. Het sar te wenschen zijn, dat deze interpellatie Woensdag nog niet beëindigd is, waarop wel kans bestaat, zoodat de regeering in de on- mogelijkheid verkeert In de Eerste Kamer te k’innen komen. Nog gekker wordt de toestand bedenkt, dat al datgene waarover de heer Blomjous wil interpelleeren thans natuurlijk uitvoerig schriftelijk wordt voorbereid voor het algemeen debat, dat In de Tweede Ka mer mogelijk zelfs reeds op 3 November een •anvang neemt. De geheele interpellatie komt dus neer op een soort concurrentie net de 3e Kamer om te pogen deze voor te »i)n. Nu zijn we er niet bang voor of deze interpellatie valt geheel in het water, want als nu partijen al weigeren om deze kwestie te bespreken, omdat zij dat onvoegzaam ach ten tegenover de Tweede Kamer, hoeveel te neer reden zullen zij dan hebben om dit te doen bij den heer Blomjous, die toch wel alle grenzen overschrijdt van hetgeen in ons staatsbestel past tegenover de Tweede Ka mer. Een zaak is zeker en deze dient nu reeds te ’orden vastgesteld en wel dat deze ’rage rtiet geschied is in overleg Kathrtieke fractie, die naar wjj ’an deze aanvrage niets wist, eigenmachtig optreden, waarbij Het slotrapport van de politie Donderdagavond heeft de politie een samenvattend overzicht gegeven over het tot dusverre tegen Matuschka verzamelde mate riaal. Dit overzicht bevat slechts weinig nieuws. Interessant is, dat in een notitie boekje van Matuschka aanteekeningen ston den over verschillejjóe springstoffen en elec- trlsche geleidingen, zooals die gebruikt zijn bij de aanslagen bij Juterborg en Ria Tor- bagy. Over .Bergmann” wordt gezegd, dat hij hem in 1927 vluchtig heeft leeren kennen en vervolgens in 1930 weer ontmoet heeft. Deze Bergmann heeft hem toen ingewijd in fantas tische plannen tot stichting van een nieuwe partij, die „allen gelukkig zou maken Met hem is hij ook op 5 Augustus naar Berlijn ge reisd en heeft op zijn verlangen de ijzeren buizen en het draad voor den aanleg bü Juterbog verzorgd. In Tattendorf, waar Matuschka een villa bezit, heeft deze man Matuschka weer op gezocht en van hem onder bedreigingen ecrasiet geëischt voor een aanslag bü Boe dapest. Teneinde het ecrasiet te kunnen krügen, heeft hü toen een steengroeve ge pacht, waarvoor hü echter slechts een maand betaald heeft. Op deze wüze is hü aan de papieren gekomen, die hem vol macht gaven tot het kjfopen van ecrasiet. Te Boedajiest heeft hü niet met Bergman samen gewoond. Op 7 September heeft hü Op den hoek van den Bilthovenschen en Utrechtechen weg te De Bilt, had gisteravond een ernstige aanrüding plaats tusschen een wielrijder uit Montfoort, zekeren K. en een auto uit Gouda. De wlelrüder reed rechts van den weg. doch heeft vermoedelük weifelend en zonder een teeken te geven den weg overgestoken, waardoor hü door den auto tegen den grond geslingerd werd. Hü had hierbü zulk een ernstige hoofdwonde opgeloopen, dat men voor zün leven vreest. Per auto van den geneeskundigen dienst is hü naar de Academische klinieken te Utrecht overgebracht. Onpleizierig bedoek bij een wedtAve --He eën inbreker was. Het heeft er allen schün van alsof le gerste Kamer, ender leiding van haar voorzitter, aanstuurt op een conflict met haar zuster aan de overzüde. In de korte rede, die de voorzitter in de eerste zitting houdt, heeft hij de laatste drie jaren steeds gewezen op de hoogst gewichtige taak aan de Eerste Kamer toegedacht in ons staats bestel. De leden kunnen daar niet ge noeg van doordrongen zijn, vooral met het oog op hetgeen de natie van den Sengat verwacht. Er gaat van hem op deze wüze een voortdurend stuwen uit in de richting van het leiding nemen in de regeering; wat geheel onjuist is, omdat de Eerste Kamer niet is een Kamer van contróle, maar een <üe slechts waken moet tegen overüüng in de wetgeving. Op sommige leden schijnt dat stuwen van den voorzitter büzonder in te werken en hen te prikkelen tot daden. Deze week hebben we gehad de interpel latie van den heer De Savomin Lohman over de onderhandelingen met België. De minister heeft daarbij geweigerd antwoord te geven op de tot hem gerichte vragen, maar daarnaast hebben andere fracties ge weigerd, zooals de socialisten en de vrü- zinnig-democraten, om aan de gedachten wisseling deel te nemen, omdat zü deze Interpellatie onvoegzaam achtten tegenover de Tweede Kamer, die men de contróle niet uit handen moet nemen en dit zeker niet op een oogenblik, dat het vraagstuk waar over men interpelleert daar aan de orde is. Dit is met de onderhandeUngen met België het geval, want de regeering heeft daarover gespreken in de troonrede, die altijd als leidraaA gevolgd wordt bü de algemeene beschouwingen. Men kan dus zeker zün, dat een bespreking van de onderhandelingen daar thans schriftelijk wordt voorbereid Het zou ons dan ook niet verwonderen als In de Tweede Kamer over het optreden van de Eerste in het voorloopig verslag over de staatsbegrooting gesproken wordt in af keurenden zin. Gisteren is er echter in de Eerste Kamer Iets gebeurd, dat nog verre overtreft het dat er zat in de interpellatle- Botsing tusschen studenten en communisten Bü de universlteit te Barcelona hebben zich relletjes voorgedaan tengevolge van een botsing tusschen katholieke studenten, die vrühetd van onderwas elschten en commu nisten. De politie verspreidde de betoogers. De cursussen aan de universlteit zün tot morgen geschorst. abonnementsprijs» fgf kwartaal, voor Alkmaar 2j— Voor bulten Alkmaar 2A5 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 booger Het «oorioopig verslag van de Tweede Kamer over de begrooting voor 1932. De Arrondlssements-rechtbank tricht verklaarde Donderdag de N.V. Zuider Handelmaatschappij", gevestigd en kantoor houdende te Vaals In staat van faillissement. Het deficit bedraagt rond f 300.000. Tot rechter-commissaris werd benoemd dr. J. Gadiot en tot curatoren mr. Von Geldern en accountant Klijnen. Onlangs werd aan deze maatachappü surséance van betaling ver leend tot einde 1932. De faillietverklaring geschiedde op aanvraag van mr. Von Gel- dem, daar de nieuwbenoemde directeur, de commissarissen en de bewindvoerders om trent de te volgen flnancleele politiek der maatschappü niet tot overeenstemming kon den komen. De i^iad van commissarissen had reeds zün ontslag genomen. mét mlllloen peseta's, voor eere-dienst gteteld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1