ONS BLAD z ll /f f I THOMAS ALVA EDISON t DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN MAANDAG 19 OCTOBER 1931 VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 245 f 40 DE ITALIAANSCHE VOORNAAMSTE NIEUWS A Van krantenjongen tot uitvirider Brillen en Face’s a main I Door Brazilië 1 Opschorting rentebetaling buitenlandsche schulden Mgr. Dr. W. H. Nolens herdacht Nieuwe Commissaris der Koningin in Drenthe TUINBOUW EN ONZE OOFT- EN GROENTEN EXPORT 5 toten JOH. LAUWEitS AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAR VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLI^K DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OHGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ver- Nog verdere bezuiniging in Ned.-Indië. rden Een der grootste genieën uit de geschiedenis Matuschka Intake van Thomas uitvinder SIMON P OOMS. Communistische relletjes te Sloten. laatste zijn werkwijze is ook voor Levensbijzonderheden. dichter stil blyft vemeint”. die nooit het I ge- telegrafist, meer en Mr. Dr. R. H. Baron de Voi van Steenwijk benoemd Door het Internationaal Arbeidsbureau Ike tred Is gehouden met consumptie-capaciteit Memorandum van Polen inzake zijn be wapening. die het onvoldoende acht. trge- tend. Nederland Italië De uitvinding der gramofoon Een kieamachine Blijmoedigheid en op gewektheid zijn kenmerkende karak tertrekken. Mr. dr. R. H. baron De Vos van Steenwijk benoemd tot Commissaris der Koningin in Drenthe. Te Amsterdam ia een veerpontje omgesla gen. ten gevolge waarvan 10 personen te wa ter geraakten. Allen konden worden gered. den! ihuta nden eren den weer »ni- ngz- il en Beer den leien tho- ther X o ur rp- eeld zal toch BUREAU: Telefoon: 1930 wagons 24.303 13.940 Dreigend faillissement van de Coöp. Melk fabriek te Fijnaart. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.27. Q ning ten. en. wet eend LO- 1. In ■aaid hooi, rtllig tie de en De te het n de Deze «teld 1 Barometerstand 9 uur vjn.: 7 75 stilstand. PAYOLOF S ALKMAAR r, 0 Vin Ud Ver- rikaan die als krantenjongen begonnen, een .der grootste genieën heid heeft aan te Bekentenissen treinaanslagen. 1.807 3362 ver niet alleen van de Nederlandsche tuinders, maar ook van de mannek der tuinbouw- wetenschap. Het doel van dit artikel is om te demonstreeren, dat er een werkelijke strijd bestaat tusschen Italiaanschen en Holland- schen export van groenten en fruit; wellicht tusschen de Italiaansche son en de Holland- sche kunstmatige tulnbouwvoortbrenging. Ieder, die iets met den export van groen ten en fruit te maken heeft, weet dat het speculatieve element in den bultenlandschen handel van deze producten gevormd wordt door de te groote aanvoeren: de overstelping van de markt, die niet altijd vooruit te zien is en ten gevolge heeft, dat de prijzen wor den gedrukt en de grilligste „krommen" wor den gevormd op de prysstatistiek. Een en ander is niet alleen inefficient, maar vooral onekonomisch. Een recent wetsvoorstel in Italië heeft de bedoeling de aanvoeren beter te regelen en zooveel mogelijk het specula tieve element uit dezen handel te nemen. De oplossing, van deze kwestie moet als een der interessantste kwesties op handels- en eko- nomisch gebied worden beschouwd Verder wordt het gerucht verspreid, dat men in Italië een soort reusachtige coöperatie vormen wil, die grooter mogelijkheden biedt voor de regeling van den uitvoer om even tueel te komen tot directen verkoop aan het publiek' door middel van verkoopcentrales en met uitschakeling van den tusschenhandel. Hoe het ook zij. Hollandsche tuinders weest op uw hoede! ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1-25: elke regel meer 0-25. RECLAME per regel 9.75 *o®r de eerste pagina; voor de overige pagina's 58 RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bu vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.12 Alvorens zijn houding definitief te be palen. zal Japan den Volkenbond om nadere ophelderingen vragen nopens zijn genomen besluit. Alle «bonne's op dit blad zijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen De consul-generaal van Brazilië te New- York deelt mede, dat Brazilië genoodzaakt is de rentebetaling op de buitenlandsche schul den op te schorten. Er zullen 3-Jarlge uit gestelde 5 pCt. scrips worden uitgegeven, i.angezien het thans onmogelijk is, vreemde gelden op te nemen. Verschenen zijn de Voorloopige Verslagen over het hoofdstuk I <zgn. algemeene be schouwingen) en hoofdstuk III (Buitenl. zaken) der RUksbegrooting voor 1032. Hulde van groote genieën. Naar aanleiding van den dood van Edison heeft, volgens de „Crt.”. professor Einstein in een interview met United Press verklaard, dat Edison een van de grootste en onver moeid scheppende geesten is geweest, die aan den tjjd vorm heeft gegeven. Hij gaf dingen, zonder welke wij ons het leven niet langer kunnen indenken. De stadia in de ontwikke ling van zijn boeiende persoonlijkheid zullen nog vele geslachten lang de jeugd opwek ken tot nieuwe krachtsinspanning. Sir Olivet Lodge, een van de Engelsche pioniers van de draadlooze telegrafie, zeiae om.„Edison heeft prachtig werk gedaan. De wereld zal hem erg missen. Wij danken aan hem de gramofoon en voor een groot gedeelte de cinematograaf. Hij was een groot uitvinder.” Marconi verklaarde nog aan „United Press": ..Edison heeft boven alles onbere kenbare diensten bewezen aan den vooruit gang van de menschheld Zijn invloed reikte verder dan tot de onmlddellljke uitvindingen, die hij deed en liet zich in heel het gebied van de wetenschap gelden. Ik gevoel diep dit groote verlies en kan het zelfs een per soonlijk verlies noemen, daar hy mij de grootste inspiratie verschafte voor het be reiken van resultaten in mijn wetenschap pelijke onderzoekingen. De wereld heeft bij zonder veel door zijn leven en genialiteit ge wonnen. Zijn dood is een slag voor de ge heels menschheld." Desondanks gelooft iemand, die goed op de hoogte is met Italiaansche toestanden, niet in verrassend snel omhoog springen van het Italiaansche exportcijfer voor groenten en fruit. In Nederland dient echter met de grootste aandacht de Italiaansche uitvoer te worden bestudeerd, opdat men er rekening mede kan houden, opdat men een nutteloozen en over- bodigen strijd voor sommige producten ver mijden kan. De tuinbouw is ten opzichte van het jaar 1914 in Nederland geweldig vooruitgegaan, men noteerde eenlge ja ren na den oorlog bij de eerste landbouwtelling, dat de Neder landsche tuinbouw vijfmaal de voor-oorlog- sche productie had bereikt. Dit record is door geen enkel ander land geslagen. De oorlog en de na-oorlog hebben den Hoiland- schen tuinders een goede kans geboden. De tuinbouw in een groot gedeelte van Europa was ontwricht en credietnood en het ontbre ken van geschoolde tuinders verhinderden de andere landen, hun tuinbouw direct op die hoogte te brengen, waarop Nederland zijn tuinbouw in korten tijd had gevoerd. In zekeren zin profiteeren wij nog van dezen toestand. De onderglas-cultuur verhoogde het door de oppervlakte-eenheid vertegenwoordigde kapitaal, de stijgende prijzen hadden als na tuurlijk gevolg, dat ook de waarde van den grond steeg, dure pachtcontracten werden afgesloten, dure hypotheken opgenomen. In derdaad kan de waarde van al deze dingen wel snel stijgen, maar niet zoo snel laat men een goeden prijs los; dit proces van „ont waarding" voltrekt zich langzaam. In Italië heeft men voortdurend een gewilde ont- waardingspolitiek gevolgd, die den tuinders in Italië een zeker overwicht heeft gegeven op him buitenlandsche collega's, ook al om dat de milde Italiaansche zon de centrale verwarming in de serres en warenhuizen vervangt. Wij zijn getuigen geweest van het ver schijnsel, dat na den oorlog de consumptie- capaciteit van verschillende landen van tuin bouwproducten is toegenomen. Engeland heeft bijvoorbeeld den invoer van tomaten verdubbeld, dien van groenten en aardappe len verdrievoudigd; Duitschland verviervou digde den invoer van tomaten en verdubbelde dien van bloemkool; de Scandinavische lan den hebben den invoer van bloemkool en tomaten verdrievoudigd enz. em Maar hien- tegenover staat, dat de Europeesche tuin bouw rich intusschen herstelde en dat niet tn de grootere consumptie- prof 1 teer d, maar ook an- neer wjj Duitschland als Italië zoowel als groent^» en ooft x een goede oude scheen het. of de uitvinder nog de kracht zou vinden aan zijn laatste experiment te werken, nl. de vervaardiging van syntheti sche rubber, waarvoor hij tot het laatste oogenblik groote belangstelling koesterde. Edison is er echter niet in geslaagd in de laatste week voldoende krachten te verza melen om zijn experiment persoonlijk voort te zetten. Edison’s ziekte begon op 16 Juni J.L toen hij van een vacantieverblljf- in Ford Meyer (Florida) in West Orange terugkeerde. In Augustus JJ. had een nieuwe instorting plaats en de geneeeheeren constateerden verschei den complicaties als gevolg van suikerziekte, nleraandoening. uremie en maagzweer. Men was over t algemeen van meening. <JrJb Edison een vrijdenker was, doch dr. Howe. een jarenlange vriend van den over ledene. verklaarde gisteren, dat de uitvinder in de laatste jaren een volkomen andere houding tegenover godsdienstige vragen had aangenomen. Edison is niet zoo rijk gestorven, als velen gelooven. Zijn nalatenschap wordt, geschat op een mlllioen dollar. Hij bezat twee groote landgoederen, een in New Jersey, waar hij zijn laboratorium had gevestigd en een an der in Florida, waar hij den winter door bracht. Mevrouw Edison is zijn voornaamste erfgename. HOF ALKMAAR Administratie No. 433 Redactie No. 633 Het herstel der Staatseenheid van Italië werd gevolgd door hetzelfde verschijnsel, dat de centralisatie der Dultsche landen heeft gekenmerkt onder Biimarck: land- en tuin bouw, verlost van te enge grenzen, ontwik kelen zich en gedijen en worden gewichtige cijfers op de internationale handelsbalans. pe volkomen opheffing van patriarchale toestanden in land- en tuinbouw in Italië gebeurt eerst nu. De tuinbouw vertegenwoordigt 1/13 van de geheele landbouwproductie en kan geschat worden op ongeveer 3 milliard lire, d.w.z. ongeveer 400 mlllioen Hollandsche guldens jaarlijks. Nu de Hollandsche exporteurs van groen ten en fruit reeds hunne Italiaansche collega’s op de buitenlandsche markten beginnen aan te treffen, staat de Italiaansche tuinbouw in het teeken van de grootste belangstelling. Men voelt hij intuïtie, dat de gestadige groei van de tuinbouwproductie en de daarmee gepaard gaande langzaam, maar zeker groeiende export van groenten en ooft uit Italië Frankrijk. België en Nederland stellen voor het vraagstuk: hoe zich in de toekomst te gedragen tegenover dit verschijnsel. Wat zijn de vooruitzichten van den Ita- liaanschen tuinbouw? Italië is begunstigd door een uitstekend klimaat, van de Alpen tot het uiterste puntje van Sicilië heeft men er vruchtbare en hier en daar, zooals in de Po-vlakte en de vulkanische gebieden, zeer vruchtbare gronden. Het is Italië mogelijk ooft en groenten, aardappelen en peulvruch ten te exporteeren op een oogenblik, dat men in Noord- en West- en Oost-Europa nog teert op de wintervoorraden. Deze door de na tuur geschonken gunst geeft dit land een aeker overwicht op alle andere 'landen, die zich bezig houden met den tuinbóuw. Het tuinbouwvraagstuk wordt in Italië van «He zijden bestudeerd, heeft de volste belang stelling van de Regeerlng en zij heeft de mannen der wetenschap aan het werk ge steld en gezocht naar de zekerste methoden om de resultaten bereikt in de wetenschap pelijk georganiseerde tulnbouwproefstaUons onder de massa tuinders te propageeren. ;Door geheel Italië zijn Cattedre Ambulant! te vinden, die gratis aan ieder, die dit wenscht, inlichtingen verstrekt omtrent alles wat den tuinbouw betreft. Men zoekt evenals in den graanbouw naar: een maximum pro ductie der oppervlakte-eenheid met de beste kwaliteit. Vele bestaande proefstations zijn gereorganiseerd, nieuwe proefstations zijn opgericht. Vraagstukken als zaadselectie, biologische erfelijke eigenschappen, bestrij ding van plantenziekten en gewassen, scha delijk ongedierte, moderne tuinbouwmethoden worden er op de ernstigste wijze bestudeerd. Tusschen de wetenschap en den practischen tuinbouw begint er een geest van samenwer king te heerschen, die niet nalaten zal eens de beste resultaten op te leveren. De „consorzi" zorgen voor credletfacilitei- ten. de Staat garandeert het geld, opge nomen tot verbetering van tuinbouwgronden, de Bonifica Integrale zorgt voor de ont ginning van woeste gronden en moerassen; waterleidingen en kunstmatige meren wor den aangelegd om de dorstige akkers te lesschen, de verkeersmogelijkheden in de provincies worden steeds vergroot, kortom de geheele nationale bedrijvigheid staat in het teeken van land-1 en tuinbouw. Wat in de laatste Jaren er zeer veel toe bijgedragen heeft om den vooruitgang te remmen is hetzelfde verschijnsel in andere landen waargenomen: het urbanisme, de trek naar de steden, hoofdzakelijk te danken aan de hooge loonen in de industrie; maar thans, nu er werkloosheid heerscht, het aanbod van werkkrachten enorm groot geworden is, en de loonen dus zakken, verandert het urbanisme in een trek naar het land. Bij de opening van de Nederlandsch- Itallaansche FHLliw^vafl, Koophandel voor spelde een groot Nederlander een mooie toe komst voor den land- en tuinbouw in Italië en we hebben er voortaan rekening mede te houden, dat ondanks den slechten ekono- mischen toestand deze voorspelling voor een groot gedeelte in vervulling is gegaan. De Itkllaansche land- en tuinbouwproductie stijgt, maar wat ons vooral belang inboezemt is, dat de Italiaansche uitvoer van ooft en groenten stijgende is. In alle gebieden van Italië waar transport mogelijkheid bestaat, waar groenten-inmake- rjjen en drogerijen, frultconserven-fabrieken bestaan, waar de bevolklngs-agglomeratle de Productie absorbeeren kan, waar door middel van havens of spoorwegen het land in ver binding komt met de internationale verkeers wegen, waar de Bonifica Integrale, zooals om Frireia en Ravenna en Tèrracina, plaats ruimt voor den tuinbouw, zien wij een steeds wassende bedrijvigheid, die noodzakelijker wijze moet leiden naar de vergrooting van den export van groenten en ooft. En de Re geerlng staat niet stil: zorgt voor goedkoope spoorweg-tarieven voor versche groenten en fruit, voor, een grooter aantal koelwagens, voor meer koelmagazjjnen, voor een goed ge- °rganlseerden bultenlandschen voorlichtings dienst, voor een behoorlijke uitvoercontröle, roer de toepassing van een handelsmerk, ï00r ern Hjst van betrouwbare exporteurs, voor een contróle op de verpakking, enz. enz. Tot Commissaris der Koningin in de pro vincie Drenthe is benoemd mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk. Deze werd in 1885 te Zwolle geboren. Hij studeerde aan de Leidsche Universlteit en promoveerde daar in 1912 tot doctor in de rechts- en staatsweten schappen, dit laatste op een proefschrift over „Stemplicht”. In datzelfde Jaar werd hij benoemd tot adjunct-commies aan de Provinciale griffie van Noord-Holland en in 1916 bevorderd tot hoofdcommies. In 1918 werd hy door de Tweede Kamer benoemd tot haar commies griffier en na het overlijden van den griffier mr. Arntzenlus in 1920 werd hij mét ingang van* 1 Juli van dat jaar tot griffier be noemd. Behalve verscheidene tijdschriftartikelen van zijn hand verscheen, in opdracht van de Vereeniging van Deutsche Ingenieurs in 1926 het 5e door hem bewerkte deel in de uitgaaf. Rechtskennis van den Ingenieur over Waterstaat. Sinds verscheidene jaren heeft baron de Vos van Steenwijk zitting in de Staatscom missie tot voorbereiding van de wettelijke regeling van het Waterstaatsbestuur. Hjj is ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. De nieuwbenoemde is de liberale richting toegedaan. De algemeene vergadering van het Kon. Ned. Landbouw-Comité. werd, welke de mensch- wljzen. Maar hij kan ook als voor beeld dienen voor de werkkracht van een man, die wil. voor den onver- poosden en onver- moelden arbeid van 'n mensch, die niet tevreden met de verkregen resulta ten, waarop men trotsch kan zijn, blijft voortzoeken. Hij is het voorbeeld van den geleer de. die weet, dat nog niet een einde is gekomen gan de ontdekkingen uitvindingen. Italiaansche dichter Carduzzl heeft eens de wetenschap vergeleken met den „Gelst, der stets staan. Edison geboren. 2 092 196 11.210 1.647 Wat essentieel is: niet het cijfer, maar de tendenz. Het blijkt, dat Italië beter heeft kunnen profiteeren van de toegenomen con- sumptle-capaciteit in Duitschland. Echter moeten nog enkele factoren in aan merking genomen worden. Het blijkt name lijk, dat de groei van den Italiaanschen ex port van groenten hoofdzakelijk te danken is aan de toeneming van den export van bloemkool, ml. met 4.431 wagons ten opzichte van 1926, zoodat deze export gedeeltelijk ten koste geschiedt van andere producten, maar ook onze export vertoont een c^rgelijk beeld. De grootste toename wordt geregistreerd voor den uitvoer van tomaten. nJ. met niet minder dan 2.158 wagons, maar waar onze toename van groentenuitvoer slechts 1607 bedraagt, is het overduidelijk, dat een groot gedeelte van den uitvoer van andere groen ten teruggebleven is; voor andere, die wel in uitvoer zijn toegeQpmen. moet worden gezegd, dat toch geen de vergrooting der van Duitschland. Dit geeft te denken. De tomaat is een serre-product, is resultaat van groote geldelijke opofferingen. Nederland heeft inderdaad wat dit product betreft iets reusachtigs volbracht, maar waar Nederland zijn uitvoer van tomaten van 1926 tot 1930 met 2.158 wagons verhoogde, no teert Italië een verhooging (volgens de Duit- sche officieele statistieken) van 213 wagons. De Italiaansche uitvoer van dit product be draagt echter 3.708 wagons in het jaar 1930, is dus nog hooger dan het Nederlandsche cijfer (in 1930 3.411). Men zoekt in Italië naar de goede variëteit, die voor uitvoer en vooral voor transport zeer geschikt is, de Hollandsche tomaat zal dus zoowel wat kwaliteit als prijs betreft, met de Italiaansche te strijden krijgen. Hetzelfde kan worden gezegd van de tafel druiven. Italië is nog 'steeds het grootste exportland van dit product voor Duitschland, maar ook met de tegenwoordig uitgevoerde variëteiten neemt men nog geen genoegen in Italië en er wordt naar middelen gezocht om nog meer den naam van het Italiaansche product te verbeteren. Het geheele vraagstuk is typisch tech nisch, maar eerst voor alles wetenschappe lijk, vraagt de geheel/ ernstige aandacht In afwijking van den tot dusver steeds gevolgden regel, dat de raad van beheer van het internationale arbeidsbureau slechts de nagedachtenis huldigt van de gestorve nen. die lid van den raad zelf geweest zijn. in de warmte. Als het koud is kan men niets vinden.'’ Kenschetsend deze uitlating: „Ik heb nooit recht begrepen, waarom men dat allemaal niet reeds vroeger vond; alle elementen waren aanwezig, men moest ze maar bijeenbrengen. Ik heb ook zelden op voorhand geweten of zoo n zaak groote uit breiding zou nemen. Ik heb steeds maar voort gewroet.” Zooals hij er zelf aan herinnerde bepon hij zijn loopbaan als telegrafist. In die hoedanig heid nam hij het bericht over, waardoor de moord op president Lincoln bekend ge maakte werd: hij was zoo in beslag genomen door zijn taak, dat hy zich eerst rekenschap gaf. dat hy de eerste geweest was om die ojbstyding te vernemen, toen hij 's avonds na zyn werk, de mare door de krantenven- ters hoorde rondschreeuwen! zyn eerste uitvinding was een toestel om automatisch de stemmingen op te nemen. Hy trok er mee naar Washington, om het aan een comité van senators en volksvertegen woordigers voor te stellen. De parlementai ren spaarden Edison hun lof niet. Maar toen er van een bestelling gerept werd, schudden zy glimlachend het hoofd, zy vonden die kiesmachlne te betrouwbaar en te onfaal- baar. Ze bochten het Edison zoetjes aan het verstand, dat zy het als partymannen voor- deellger achtten zelf de uitgebrachte stem men op te tellen en het totaal te maken. Had Edison hun een machine aangeboden die van 2 en 2.5 kon maken, iedere partij zou zich ongetwyfeld gehaast hebben 'ze aan te schaffen! Maar nu mocht Edison on verrichter zake vertrekken. Blymoedigheid en opgewektheid zijn steeds kenmerken van het karakter van Edison ge weest. Meer dan tmintig Jaar geleden maak ten zyn vrienden zich om zyn gezondheid al bezorgd, zy vonden, dat hy niet genoeg slieu, en drongen aan, dat hy wat meer rust zou nemen, waarop hy luimig antwoordde: „Nu is het nog te vroeg daarvoor, 't Zal voor later zijn. Ik heb voor myn ouden dag al een plan gemaakt. Als ik zeventig Jaar zal zyn, zal ik dageiyks minder uren wer ken; wanneer ik er 75 zal zyn. beloof ik styve cols en kleederen naar de laatste mo de te dragen; op tachtigjarigen ouderdom zal ik leeren bridge spelen en geestig keuve len met de dames; wanneer ik er vijf en tachtig zal zyn, hoop ik in smoking op tal rijke feestmalen aan te zitten, en wanneer ik de negentig zal bereikt hebben, zal ik er in berusten gezapig van de dertig Jaren te genieten, die my nog zullen resten.” Hy was hardhoorig geworden op het laatst van zyn leven, maar teen verleden Jaar een vermaard professor hem voorsloeg hem te opereeren om hem van zijn doofheid af te helpen, weigerde hy beslist: Jk moet nog ove vele zaken nadenken alverens te sterven.” Aldus zonderde hy zich vrywilllg af van de wereld. Alleen zyn vrouw, wie hy een echte vereering toedroeg, verstaat hem en dat is hem genoeg. Hy is ook uiter mate matig en pleegt te zeggen dat een mensch genoeg heeft met.zooveel als een vuist groot is." Zijn lievelingsport is het hengelen. Boven zyn schoorsteen hangt een bordje, met dit opschrift: „Waarom hebt gy zooveel gouden minuten en diamanten seconden verkwist? Waar om niet? Ik was aan 1 bengelen." heeft hy Zaterdagavond een eerbiedige hul de gebracht aan de nagedachtenis van mgr. Nolens, ofschoon deze aan de raadswerk- zaamheden zelf nimmer had deelgenomen. Thomas verklaarde te gelooven, dat het' zeker niet in den geest van mgr. Nolens zou geweest zyn. indien thans nog groote rede voeringen over zyn werk en.belangryke ver diensten zouden gehouden worden. Hy meende dus naar zyn in zyn rapport neer geschreven herdenkingswoorden te mogen verwyzeh. overtuigd, dat ook de raad van beheer er prijs op zou stellen nog voor het laatst de nagedachtenis van een der oudste en getrouwste vrienden der internationale arbeidsorganisatie te huldigen. Hierna verhief de raadsvoorzitter, profes sor Mahalm, zich van zyn zetel, welk voor beeld door alle raadsledefi. ambtenaren, journalisten en andere toehoorders gevolgd werd. Staande hoorden allen aan, hoe prof. Ma halm uitdrukking gaf aan de ontroering, die allen bezield had. toen zy vernamen, dat mgr. Nolens overleden was. Hy verklaarde overtuigd te zyn, dat het een behoefte van den heelen raad was op deze wyze nog een laatste hulde te bewyzen aan de nagedachtenis van dezen man. die om zyn groote gaven van hoofd en hart by allen in het hoogste aanzien had staan. Op voorstel van den voorzitter besloot de raad, dat de president een schrijven van rouwbeklag aan de Nederlandsche regeerlng en aan de familie van mgr. Nolens zal zen den. Het O. M. b(j de Amsterdamsche recht bank eischte tegen den verdachte in het torendrama op het Ambonplein levenslange gevangenisstraf. Met Edison is de wereld ontvallen een wel doende toovenaar, die, volgens een woord van Emil Ludwig, toeliet met een draai van de hand een huls, een stad uit den nacht in het licht te tillen, die een machine leerde spreken, een beeld zich bewegen, en die al dus de verschynlng en de stem der menschen vereeuwigde. Edison is de uitvinder van het modern comfort: zonder hem zou het leven voor geen van ons zoo aangenaam en zoo gezellig zyn: hy is werkeiyk een weldoener van 't mensch- dcm. Toen men hem eens naar een definitie van het genie vroeg, antwoordde Edison, die er over kon meepraten Genie? 2 procent inspiration and 98 procent perspiration”. Wat zeggen wil: 2 procent Inspiratie en 98 pro cent zweet. Een werker was hy en 't is in het zweet zyns aanschyns. dat hy zyn wereldnaam heeft veroverd. Emil Ludwig, die een groot bewonderaar en vriend van hem is, wydt aan Edison oprecht ontroerende bladzyden in zyn „Geschenke des LebensEdison vertelde hem nameiyk hoe hy de gramofoon uitvond. „Dan heb ik acht maanden noodlg gehad voordat ik den klank sch uit de plaat kon krygen. En dan. Ja dan heeft het nog tien Jaren geduurd voordat de menscheiyke stem met al haar schakeeringen zuiver uit de plaat cpklonk. Hoe ik op 't denkbeeld kwam? Zeer eenvoudig. Als Jong telegrafist pro beerde ik de teekens, die destyds over een spoel liepen, steeds vlugger en vlugger te lezen en liet ze daartoe steeds sneller en snéller loopen, tot dat ik ten slotte een ge luid verkreeg. Van dit punt utt was alles eenvoudig, men moest het maar uitwerken.” Z<x> is Edison ook min of meer by toeval op den inval gekomen om gloetigmpen vervaardigen: maar, zooals hy zegt, kwam op het uitwerken aan. En hier vergeet die bescheiden men er by te voegen, dat hU gedurende meer dan zeetig Jaren dageiyks vijftien uur in zjjn laboratorium gestaan heeft! Het eenlge wat Edison noodlg achtte om goed te arbeiden was. volgens Paul de Mont. warmte. ,,De goede invallen kamen allemaal o De wereldbekende Amerikaansche uitvin der Thomas Alva Edison is in den leeftyd van 84 jaren, zonder tot bewustzyn te zyn teruggekeerd, gistermorgen om 9 uur 24 M.E.T. te West Orange overleden. Hy was reeds verscheidene dagen achter een bewusteloos en ongemerkt, zonder dat de patiënt leed, doofde het levenslicht uit. Om het sterfbed stonden mevr. Edison, vier zoons, twee dochters en 4 kleinkinderen geschaard. Even voor het overiyden kwamen de intiem ste medewerkers van Edison de sterfkamer binnen. Mevrouw Edison zat naast 't sterf bed en hield de hand van haar man vast, zy fluisterde: „Spreek niet tot hem. weest rustig,” en met alle energie waarover zy beschikte, wist zy zich te beheerschen Tot aan de begrafenis zal het stoffeiyk overschot in het laboratorium op een baar geplaatst worden en heden en morgen van 9 uur des morgens tot 6 uur des avonds zal er voor het publiek gelegenheid zyn een laatsten groet aan Edison te brengen. Woens dag zal een kerkeiyke begrafenisplechtig heid worden gehouden, die slechts door de bloedverwanten en vrienden zal worden by- gewoond. Uit alle deelen van de wereld zyn gisteren reeds telegrammen van leedwezen ontvangen, terwyi ook talrijke personen een bezoek aan het sterfhuis brachten, bericht de „Crt.” Edison heeft zy» laatste levensdagen doorgebracht in zyn eenvoudig landhuis te West Orange in den staat Ne wJersey, waar West Orange in den staat New Jersey, waar week geleden voorspelden de doktoren, dat hy nog circa acht dagen had te leven. Zelfs Met Thomas Alva Edison gaat een der grootste ontdekkers en uitvinders van de wereld en in de geschiedenis heen, zyn proeven en zyn resultaten, kortom heel zyn levensloop grenst aan het wonderbaariyke. Hy is het typische voorbeeld van den Ame- f 3000 - Levenalanxe geheele ooiMchlktheid tor werken door f 7*10 1,1 een o®*»’*1 f 9Ef| bil verlies van een hand f 4 4C bl) verUee van een f Cf) bl' breuk van wwww« verlies van beide armen, belde boenen of belde oogen vW. doodelhken afloop een voet of een oos IAO.- duim ot winvinxei ww.“ been ol arm De wereldberoemde Alva Edison overleden. >li verlieAvan '4 anderen vinger alleen Nederland capaciteit heeft dere landen, Wf voorbeeld nenbn Nederland importeurs"^»; zyn en we stellen volgei Hollandsche gewoonte den wagon op 10 ton, dan zyn de geïmporteerde wagons van beide landen in de jaren 1926 en 1930^le volgende:' Import van groenten uitgenomen peulvruchten en aardappels) in Duitschland. 1926 wagons l 22.696 10.578 Ooft (onder alle vormen en pakkingen) Nederland 2 288 Italië 9.563 eerste gloeilamp. Een belangrijke datum in de geschiedenis eter menschheld. Wat de gloeilamp in de wereld beteekent, behoeft hier niet te worden uiteengezet. Men heeft dit uitvoerig gedaan in 1929, by het vyftig- jarig Jubileum van de gloeilamp. Reeds voor hy de gloeilamp had uitge vonden. had hy de phonograaf vervaardigd. Meer dan 800 patenten stonden op zyn naam, waarvan vele echter van weinig practise!) nut zyn. Behalve als uitvinder van de gloeilamp en van de phonograaf. kan Edison genoemd worden de uitvinder van de microfoon, den electrischen accumulator, de kinemato graaf enz. By zyn bezoek aan Edison heeft mr. M. H. Schoop. de uitvinder van de methode der bedekking van voorwerpen met een laagje metaal door bespultlng, ons de vol gende beschrijving van Edison gegeven: Krachtige kop met sneeuwwit haar, hoog, met groeven doorploegd voorhoofd, met heldere rustige trekken op zyn baardeloos gelaat. Edison, eens „De Toovenaar van Menlb Park” genoemd, was doof. Reeds in zyn jeugd was hy doof geworden, maar dat be lette hem niet scherp te hoeren en te luis teren. In alles, wat hy aanpakte was Edison de Amerikaan, die by alles wat hy deed een byzondere volharding toont en voor geen moeiiykheden terugdeinst. Hy .was vegetariër en geheelonthouder en hy was de meening toegedaan, dat de mensch over het algemeen veel te veel eet en te weinig werkt. Wanneer hy een uitvinding wilde verbe teren. zag hy niet op geld. Vaak heeft hl) daarvoor financieele offers moeten bren gen. Aan de uitvinding van den nieuwen alca- lischen accumulator heeft hy tien Jaar be steed, aan de uitvinding van de magnetische ziftmachine acht Jaar lang, zonder onder breking. Ontkend kan niet worden, dat van vele uit vindingen van Edison, Edison zelf volstrekt niet als uitvinder is te beschouwen, maar wel als degene, die de denkbeelden, welke den grondslag van de uitvinding vormden, practisch wist toe te passen of wist te ver beteren. A BriNNEMENTSPRI JS i Per kwartaal, voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger werd in 1847.. te Melan in Ohio ZUn Jeugd bracht hy door te Port Huron. Zun schoolsche kennis was gering, toen hy als krantenjongen aan den Grand Trunk-Spoorweg. het leven inging. Maar reeds als krantenjongen voelde hy den lust naar onderzoek, niet alleen om het onderzoek alleen, maar ook om g»ld te verdienen. En terwyi hy zoo reisde van de eene plaats naar de ander?, al rydende zyn kran ten verkoopende, richtte hy in een der ba gagewagens een druakery en een chemisch laboratorium in. Daar zette hy en drukte hy zyn „Weekly Herald”, waarvan hy, be halve zetter en drukker en verkooper, ook uitgever en redacteur was. Dat ging goed, tot in zyn laboratorium in den bagagewa gen een geweldige ontploffing plaats had, die oorzaak was. dat byna de geheele trein in brand geraakte. Van krantenjonger, werd hy maar tegeiykertyd had hy weer zUn labo ratorium om proeven te kunnen nemen. En zoo vond hy de automatic-repater uit, een toestel om automatisch een telegram van de eene leiding naar de andere over te brengen Dikwerf uerkte hy in zijn werk plaats meer dan achttien uur per dag. Toen kwam hy ooor zyn uitvinding in dienst van de Goldindicator Company, die van een enkel centraal punt uit, aan hon derden kooplieden elk kwartier een telegra fisch bericht zond, orptrent het dalen rijzen der goudkoersen. Hy werd superintendant van genoemde maatschappij en begon met te zoeken naar een goede electrische lamp. Hij vond haar na vele mislukte proeven en nadat velen aan de resultaten van deze proeven hadden getwyfeld, 21 October 1879 brandde zjjn

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1