ONS BLAD 1523 S. KROM Het varken i mm i tö (3 LIJNEN) dit nummer bestaat uit twee bladen MAANDAG 19 OCTOBER 1931 VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 245 f40 VOORNAAMSTE NIEUWS Wmcherlj, Stoonerij, Ververij Ier het donker Per auto geschaakt en Duitsche dienstmeisjes sren Een bisschoppelijke waarschuwing En de Hollandsche. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Achttal jongelui aan het vechten Robinson voor de radio Machinist vergeet te stoppen Verkiezingen in Frankrijk I DE ITALIAANSCHE TUINBOUW EN ONZE OOFT-. EN GROENTEN EXPORT Twee luxe-auto’s tegen elkaar gebotst Opschorting rentebetaling buitenlandsche schulden JOH. LAUWERS PAYGLOP 8 - ALKMAAR Brillen en Face’s a main De beide oude nummers 523 en 897 zijn hierdoor vervallen Vanaf baden is onze inrichting aan gesloten onder Ne. De onbewaakte overweg „La ville lumière” in f3000.- nso.- nso.- X’Sttx's ms- iso.- SL-ys: MNWHE MOET, of 3TRAFFE VM VERLIES VAR ALLE RECHTER, GESCHIEOER RITERLUK ORIEMAAl VIER EH TWIHTIO URER RA HET 0RGEVAL ▼er- Matuschka Inzake ▼an alt vinder Thomas Nog verdere bezuiniging in Ned.-Indië. Door Brazilië MARTIN BERDEN. S 1 Feetire wIMteMiea franco schade Veroordeelln» van het communisme ERNSTIG ONGEVAL Eenlge duizenden («Mena schade Barometerstand 9 uur vrn.: 7.75 stilstand. De Natuurschoonwèt 1928 aardappels) in Het landgoed „Het Kerkenboech." vormen en ver- Een doode twee licht gewonden Een een andere zegt: Allen bloedend verwond Bloembollenschuur te Lisse afgebrand Reizigers in last Voor gemeente, en kantonnale raden en Auto vernield A Brand in een electrische centrale te Parijs Dreigend faillissement van de Coöp. Melk fabriek te FUnaart. Memorandum van Polen Inzake zijn be wapening, die het onvoldoende acht. Ooft (onder alle pakkingen) Nederland 3.288 Italië 9 563 Nederland Italië 2.092 11.210 1.807 3 363 198 1.847 LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.27. Twee machines, een auto en 200 mud bollen een prooi der vlammen Ernstige brand In een electrische centrale te Parite. De halve stad In het donker. BUREAU: Telefoon: 1928 wagons 22.896 10.578 Onregelmatigheden bij den Pensioenraad Doodeiyk verkeersongeluk op de Amster- damschevaart. Bekentenissen treinaanslagen. Brazilië staakt z(Jn rentebetaling van bui tenlandsche leeningen. ngem s dan PPen- ge- bliek in er Zoo - du aan- jocht hand ont ging, tam Itie- >pen van ven. aan i en ces- huk 1930 wagons 34 303 13.940 station een Te Amsterdam Is een veerpont je omgesla gen. ten gevolge waarvan 16 personen te wa ter geraakten. Allen konden worden gered. Communistische relletjes te Sloten. Mr. dr. R. H. baron De Vos van Steen wijk benoemd tot Commissaris der Koningin in Drenthe. bru- 1 het i den >laata de i ult- sweer van Etulg. i nog dat Stool, idog. I net i het - dat zich- Hju nis- Tes- den. «rd. Pge- i oe' In- tt la (B.) :dige itten nden il «J lOCht i en Hete was mvr den de en mf. arop der egen den een aan. s op en I de ■Call het luid ver- nnen ver- NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal, voor Alkmaar 2— Voor buiten Alkmaar L85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Bij beschikking van de ministers van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw en van Fi nanciën is. naar wij vernemen, het landgoed ..Het Kerkenboech" te Zeist, toebehoorende aan Mevrouw M. Llntelo de Geer geb. van MarwijkKooi), aldaar, aangemerkt als een landgoed in den zin van art. 1 der Natuur- schoonwet 1928. Het landgoed, groot ongeveer 87 HA., dat gelegen is ten Noorden van den s«m. Bo venweg. bestaat voor het grootste gedeelte uit dennenboech. Met uitzondering van de omgeving van het landhuis, wordt het voor het publiek voor vrije wandeling opengesteld. De consul-generaal van Brazilië te New- York deelt mede, dat Brazilië genoodzaakt is de rentebetaling op de buitenlandsche schul den op te schorten. Er zullen 3-jarige uit gestelde 5 pCt. scrips worden uitgegeven, t ongezien het thans onmogelijk is, vreemde gelden op te nemen. -- De algemeene vergadering van het Kon. Ned. Landbouw-Comité. Het O. M. bU de Amsterdamsche recht bank elschte tegen den verdachte in het torendrama op het Ambonpleln levenslange gevangenisstraf. Een woonwagenbewoner heeft bij de po litie te Doetlnchem aangifte gedaan, dat zijn 18-Jarige dochter is geschaakt door een jongmensch, in het bezit van een auto. Aan boord van de Harwichboot „Vienna” te Hoek van Holland werd de 43-jarige olie man Ramsey door de stoompomp gegrepen. De ongelukkige werd ernstig aan het onder lijf gewond. De man is in zorgwekkenden toestand naar bet ziekenhuis Coolslngel te Rotterdam vervoerd. Naar wij vernemen, is de schrijver 1ste klasse Z. bij den Pensioenraad jX Vrijdag gearresteerd, onder verdenking van zich schuldig te hebben gemaakt aan flnancieele onregelmatigheden. Z. heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. Van bevoegde zijde deelde men ons mede, dat de schade eenlge duizendtallen guldens beloopt. De zaak is in onderzoek. Ten gevolge van minnetijd is Zaterdag avond op de Zuidzijde te Bodegraven een ernstige vechtpartij ontstaan tusschen een achttal jongelui, van wie twee uit Bodegraven en zes uit het naburige Driebrugge. Bij het verwoede gevecht werd zoodanig van het mes gebruik gemaakt, dat vrijwel alle deelnemers talrijke bloedende wonden bekwamen. Me dische hulp moest worden ingeroepen om de getroffenen te verbinden. Een der jongelui trok bovendien een revolver, doch de afge vuurde schoten troffen geen doel. Op krach tige wijze moest de politie de orde herstellen. Drie der belhamels werden gearresteerd en opgesloten. >ii verlicB ’n anderen vinger Het varken verzucht; Daar zit ik met mijn fijne-ham. Mtjn lapjes en mijn bacon. Het gaat mij aan mijn varkenshart. Dat ik nu zóó moet spieken! Ik ben zoo heerlijk vet gemest. Terwijl ik fUn van zwoerd ben. Mün kluifjes zijn ook op zijn malscht. Omdat ik goed gevoerd ben. Voor erwtensoep ben ik gereed. Voor erwtensoep en voor saucijsjes. Ik win het vér in kwaliteit Van haasjes en patrijsjes. En desondanks. Ik daal In prijs, Ik heb niet meer die waarde. Ofschoon ik juist de beeldspraak ben Van t vette dezer aarde! Steeds groei ik aan. nog dij ik uit, Want dat kent geen vertraging En toch spreekt led’re slager nog Van als maar prijsverlaging. De sympathie in t buitenland Is voor mij ook aan t kwijnen. Helaas, het kan thans niet gezegd. Dut wij. de varkens, zwijnen! Verschenen zijn de Vooriooplge Verstegen over het hoofdstuk I (zgn. algemeene be schouwingen) en hoofdstuk III (BultenL zaken) de Rijksbegrooting voor 1932. Import van groenten (uitgenomen peulvruchten en Duitschtend. Op den onbewaakten overweg tusschen Tegelen en Belfeld is eergisteren de heer L. uit Roermond, toen hij met zijn wagen met manufacturen den overweg wilde passeeren. door den trein gegrepen. De auto werd totaal vernield, de man werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. Valthermond te Musselkanaai door de loco motief van een juist passeerenden trein ge grepen en totaal vernield. De bestuurder bleef ongedeerd. Op Vrijdag 23 October as zal des avonds van Bi tot uur in een Algemeen Pro gramma een uitzending plaats vinden uit de bekende Robinson-Schoenfabriek te Nijme gen. Aangezien de Roblnson-Schoenfabriek tot de meest moderne van geheel Europa be hoort en met transportband is ingericht, belooft de uitzending zeer belangwekkend te worden. Wie dus iets hooren wil over de schoen- fabrlcage en de daarbij in gebruik zijnae machines, stemme Vrijdagavond as. op Hul zen (lange golf 1875 M.) af om naar oe Roblnson-uitzending te luisteren. Alvorens zijn houding definitief te be palen, zal Japan den Volkenbond om nadere ophelderingen vragen nopens zijn genomen besluit. Het geheele vraagstuk is typisch tech nisch, maar eerst voor alles wetenschappe lijk, vraagt de geheele ernstige aandacht niet alleen van de Nederlandsche tuinders, maar ook van de mannen der tuinbouw- wetenschap. Het doel van dit artikel Is om te demonstreeren, dat er een werkelijke strijd bestaat tusschen Itallaanschen en Holtend- schen export van groenten en fruit; wellicht tusschen de Itallaansche zoo en de Holland sche kunstmatige tulnbouwvoortbrenglng. Ieder, die Iets met den export van groen ten en fruit te maken heeft, weet dat bet speculatieve element in den bultenlandschen handel van deze producten gevormd wordt door de te groote aanvoeren: de overstelping van de markt, die niet altijd vooruit te zien is en ten gevolge heeft, dat de prijzen wor den gedrukt en de grilligste „krommen" wor den gevormd op de prijsstatlstiek. Een en ander is niet alleen inefficient, maar vooral onekonomlsch. Een recent wetsvoorstel in Italië heeft de bedoeling de aanvoeren beter te regelen en zooveel mogelijk het specula tieve element uit dezen handel te nemen. De oplossing van deze kwestie moet als een der Interessantste kwesties op handels- en eko- nomlsch gebied warden beschouwd. Verder wordt bet gerucht verspreid, dat men in Italië een soort reusachtige coöperatie vormen wil, die grooter mogelijkheden biedt voor de regeling van den uitvoer om even tueel te komen tot dlrecten verkoop aan het publiek door middel van verkoopcentrales en met uitschakeling van den tusschenhandeL Hoe het ook zij, Hollandsche tuinders weest op uw hoede! De wereldberoemde Alva Edison overleden. Zaterdagavond werd een luxe auto, be stuurd door den eigenaar J. M. de Vries te Musselkanaai bij den onbewaakten overweg hulp hooge Lukte fabriek, hoeg loon, eiken avond vrij en halen en brengen met de auto. Toen kwam de invasie van de buitenlanders; met open armen werden zij ontvangen; zij ontvingen een goed loon, maar men kreeg waar voor zijn geld. Zij verslen den haar vak en waren „gewissenhaft" Maar het was „j'y suis, fy reste” Ten gevolge van den slechten economischer toestand ontslaan nu de fabrieken dui- aenden ongetrouwde vrouweHJke arbeids krachten en de meisjes vinden haar plaatsen bezet. Nu gaan ze klagen en ingezonden stukken schrijven. Neen dames, de kip is geslacht en wie zijn brandt, moet op de blaren zitten". In verschillende bladen hieven Nederland sche dienstmeisjes klachten aan over de vele Duitsche collega's die nog in ons land dienen; hoewel zooveel Hollandsche meisjes uit fabrieken ontslagen, leeg loopen en nu weer graag zouden willen „dienen**. Dat te Inderdaad een ongezonde toestand. Maar nu wijst men ook op de keerzijde. De huisvrou wen kunnen het blijkbaar best met de Duit sche meisjes vinden. Zoo schrijft er een in de „Haagsche Post'* aan 't adres der Hol landsche meisjes: ADVERTENTIEPRIJS: Van 1— regels L25: elke regel meer 0X5. RECLAME per regel 8.3» ▼oor de eerste pagina: voor de overige patina s 6.58. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" b|f vooruitbetaling per plaatsing e.M per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 9.12 Zaterdagavond gebeurde aan het Weesp het niet alledaagsche feit, dat trein vergat te stoppen. De trein van 17.50 uit Amsterdam, die steeds vele forensen van Amsterdam naar Weesp brengt, en alleen *s Zaterdags te Weesp stopt, stoomde op bet station de verblufte reizigers voorbij. Waarschijnlijk hebben de machinisten de vergissing te teat gemerkt, en daar over grooten afstand niet achteruit gereden kon worden, moest tot Bussum worden doorge stoomd. Daar konden door ijlings getroffen maatregelen de Weespers overstappen in den Grontagschen sneltrein, die in Weesp anders noott stil houdt, zoodot het verzuim na een half uur was opgelost. Niet zoo di rect voor de Weesper reiziger in de rich ting Amersfoort. Deze zochten onderdak in de wachtkamers van het station Weesp en konden eerst cm 1835 vertrekken. Het herstel der ètaatseenheld van Italië werd gevolgd door hetzelfde verschijnsel, dat de centralisatie der Duitsche landen heeft gekenmerkt onder Bismarck: land- en tuin bouw. verlost van te enge grenzen, ontwik kelen zich en gedijen en worden gewichtige cijfers op de internationale handelsbalans. De volkomen opheffing van patriarchale toestanden In land- en tuinbouw in Italië gebeurt eerst nu. De tuinbouw vertegenwoordigt 1/13 van de geheele landbouwproductie en kan geschat worden op ongeveer 3 milliard lire, d w z. ongeveer 400 mililoen Hollandsche guldens jaarlijks. Nu de Hollandsche exporteurs van groen ten en fruit reeds hunne Itallaansche collega's op de buitenlandsche markten beginnen aan te treffen, staat de Itallaansche tuinbouw in bet teeken van de grootste belangstelling. Men voelt hij intuïtie, dat de gestadige groei van de tuinbouwproductie en de daarmee gepaard gaande langzaam, maar zeker groeiende export van groenten en ooft uit Italië Frankrijk, België en Nederland stellen voor het vraagstuk: hoe zich in de toekomst te gedragen tegenover dit verschijnsel. Wat zijn de vooruitzichten van den Ita- üaanschen tuinbouw? Italië is begunstigd door een uitstekend klimaat, van de Alpen tot bet uiterste puntje van Sicilië heeft men er vruchtbare en hier en daar, zooals in de Po-vlakte en de vulkanische gebieden, zeer vruchtbare gronden. Het is Italië mogelijk ooft en groenten, aardappelen en peulvruch ten te exporteeren op een oogenblik, dat men in Noord- en West- en Oost-Europa nog teert op de wintervoorraden. Deze door de na tuur geschonken gunst geeft dit land een zeker overëlcht op alle andere landen, die zich bezig houden met den tuinbouw. Het tulnbouwvraagstuk wordt in Italië van alle zijden bestudeerd, heeft de volste belang stelling van de Regeering en zij heeft de mannen der wetenschap aan het werk ge steld on gezocht naar de zekerste methoden om do resultaten bereikt In de we*-»-chap- pelijk georganiseerde tuinbouwproefstations onder de massa tuinders te propageeren. Door geheel Italië zijn Cattedre Ambulant! te vinden, die gratis aan ieder, die dit wenscht, inlichtingen verstrekt omtrent alles wat den tuinbouw betreft. Men zoekt evenals in den graanbouw naar: een maximum pro ductie der oppervlakte-eenheid met de beste kwaliteit. Vele bestaande proefstations zijn gereorganiseerd, nieuwe proefstations zijn opgericht. Vraagstukken als zaadselectle, biologische erfelijke eigenschappen, bestrij ding van plantenziekten en gewassen, scha delijk ongedierte, moderne tuinbouwmethoden worden er op de ernstigste wijze bestudeerd. Tusschen de wetenschap en den practischen tuinbouw begint er een geest van samenwer king te heerschen, die niet nalaten zal eens de beste resultaten op te leveren. De ..consorzl" zorgen voor credietfactlltei- ten, de Staat garandeert het geld, opge nomen tot verbetering van tuinbouwgrooden, de Bonlfica Integrale zorgt voor de ont ginning van woeste gronden en moerassen; waterleidingen en kunstmatige meren wor den aangelegd om de dorstige akkers te lesschen. de verkeersmogelijkheden in de provincies worden steeds vergroot, kortom de geheele nationale bedrijvigheid staat in het teeken van land- en tuinbouw. Wat in de laatste jaren er zeer veel toe bijgedragen heeft om den vooruitgang te remmen is hetzelfde verschijnsel in andere landen waargenomen: het urbanisme, de trek naar de steden, hoofdzakelijk te danken aan de hooge loonen in de Industrie; maar thans, nu er werkloosheid heerscht, het aanbod van werkkrachten enorm groot geworden is, en de locnen dus zakken, verandert het urbanisme in een trek naar het land. Bjj de opening van de Nedertendsch- Italteansche Kamer van Koophandel voor- ■pelde een groot Nederlander een mooie toe komst voor den land- en tuinbouw in Italië en we hebben er voortaan rekening mede te houden, dat ondanks den slechten ekono- mtachen toestand deze voorspelling voor een iroot gedeelte in vervulling is gegaan. De Itallaansche land- en tuinbouwproductie ■tijgt, maar wat ons vooral belang inboezemt i«. dat de Itallaansche uitvoer van ooft en groenten stijgende is. In alle gebieden van Italië waar transport mogelijkheid bestaat, waar groenten-lnmake- rijen en drogerijen, fruitconaerven-fabrleken bestaan, waar de bevolklngs-agglomeratle de productie absorbeeren kan, waar door middel ▼an havens of spoorwegen het land in ver binding komt met de internationale verkeers- ****ri’ wgar de Bonlfica Integrale, zooals om l@rera en Ravenna en Terracina, plaats ruimt voor den tuinbouw, zien wij een steeds wassende bedrijvigheid, die noodzakelijker wijze moet lelden naar de vergrootlng van den export van groenten en ooft. En de Re geering staat niet stil; zorgt voor goedkoope spoorweg- tarieven voor verse he groenten en fruit, voor een grooter aantal koelwagens, ▼oor meer koelmagazijnen, voor een goed ge- organlseerden bultenlandschen voorlichtings dienst, voor een behoorlijke ultvoercontröle, ▼oor de toepassing van een handelsmerk, oor een lijst van betrouwbare exporteurs, Gisteravond brak brand uit in de groote electrische centrale, die bijna den geheelen PariisCflen llnker-Beine-oever van electrische •troom vóórziet, waardoor groote schade werd aangericht. Eerst na twee uren steagds da brandweer ar in het vuur te blusschen Gedurende dien tijd lag bijna de helft van ds lichtstad in het donker. De schade bedraagt eenlge mlllloenen francs. De oorzaak te vermoedelijk kort sluiting. voor een contröle op de verpakking enz. enz. Desondanks gelooft iemand, die goed op de hoogte is met Itallaansche toestanden, niet in verrassend snel omhoog springen van het Itallaansche exportcijfer voor groenten en fruit. In Nederland dient echter met de grootste aandacht de Itallaansche uit voer te worden bestudeerd, opdat men er rekening mede kan houden, opdat men een nuttelooaen en over- bodigen strijd voor sommige producten ver mijden kan. De tuinbouw is ten opzichte van het jaar 1914 In Nederland geweldig vooruitgegaan, men noteerde eenlge jaren na den oorlog bij de eerste landbouwtelling, dat de Neder landsche tuinbouw vijfmaal de voor-oorlog- sche productie had bereikt. Dit record is door geen enkel ander land geslagen. De oorlog en de na-oorlog hebben den Holland- schen tuinders een goede kans geboden. De tuinbouw in een groot gedeelte van Europa was ontwricht en credietnood en het ontbre ken van geschoolde tuinders verhinderden de sndere landen, hun tuinbouw direct op die hoogte te brengen, waarop Nederland zijn tuinbouw in korten tijd had gevoerd. In zekeren zin proflteeren wij nog van dezen toestand. De onderglas-cultuur verhoogde bet door de oppervlakte-eenheid vertegenwoordigde kapitaal, de stijgende prijzen hadden als na tuurlijk gevolg, dat ook de waarde van den grond steeg, dure pachtcontracten werden afgesloten, dure hypotheken opgenomen. In derdaad kan de waarde van al deze dingen wel snel stijgen, maar niet zoo snel laat men een goeden prijs los; dit proces van „ont waarding” voltrekt zich langzaam In Italië heeft men voortdurend een gewilde ont- waardingspolltlek gevolgd, die den tuinders in Italië een zeker overwicht heeft gegeven op hun buitenlandsche collega's, ook al om dat de milde Itallaansche zon de centrale verwarming in de serres en warenhuizen vervangt. Wij zijn getuigen geweest van bet ver schijnsel, dat na den oorlog de consumptle- capocltelt van verschillende landen van tuin bouwproducten is toegenomen. Engeland beeft bijvoorbeeld den Invoer van tomaten verdubbeld, dien van groenten en aardappe len verdrievoudigd; Duitschtend verviervou digde den Invoer van tomaten en verdubbelde dien van bloemkool; de Scandinavische lan den hebben den Invoer van bloem knol en tomaten verdrievoudigd sns. ens. Maar hier tegenover staat, dat de Europeesche tuin bouw zich intusschen herstelde en dat niet alleen Nederland van de grootere consumptle- capacltelt heeft geprofiteerd, maar ook an dere landen. Wanneer wij Duitschtend ate voorbeeld nemen, waarvan Italië zoowel als Nederland importeurs van groenten en ooft zijn en we stellen volgens een goede oude Hollandsche gewoonte den wagon op 10 ton. dan zijn de geïmporteerde wagons van beide landen in de jaren 1926 en 1930 ce volgende: De verkiezingen voor de gemeente- kanUmnale raden in FrAnkrijk hebben in het algemeen weinig Ingrijpende verandering ge bracht In de samenstelling dezer colleges. In het district Belfort, waar radicaal-socia listen en socialisten samen de meerderheid hadden, werd deze ten val gebracht door de links-republlkeinen, aanhangers van Tardieu. De socialistische leider Leon Blum is in zijn district verstegen. Zondag ax zullen in vele districten herstemmingen worden ge houden, waardoor het definitieve resultaat bekend zal worden. HOF ALKMAAR Administratie No. 433 Redactie Na. «U Hoogste barometerstand 7723 m. M. te Breslau. Laagste barometerstand 756.6 m. M. te Andanes. Verwachting: Meest matige Noord-Westelijke tot Wes telijken wind, half tot zwaar bewolkt, mo gelijk eenlge regen en des nachts iets zachter in het Noorden, overigens weinig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur. ..Hce te dat euvel in de wereld geko men? EenerzUds door de mevrouwen zelf Als de meld als sloof gebruikt wordt, als mevrouw lui of steeds loopende ziek is de meid voor alle wissewasjes van bene den naar boven en van boven naar bene den laat hollen, als mevrouw den geheelen dag aan de bel hangt, nooit eens Iets de meid uit de handen neemt, dan geeft de meid, HoUandsch of Dultsch. er einde lijk de brul aan. Daarom zooveel ad vertenties met dezelfde adressen, waar van de wereld dan zegt, „wat zal dkt een lastige tante zijn".... Toen kwam het opdrijven van prijzen, 40. 50 loon per De „Ik sou hierop willen antwoorden: laten dezen een voorbeeld nemen aan de Duit sche en Oostenrijksche, van wie zij voor het meerendeel alles te leeren hebben wat betreft werklust, aanpassen bij bet gezinsleven, houding' tegenover de vrouw des huizes, enz. De Duitsche meisjes zijn in Nederland gekomen, omdat vele huis vrouwen het met Nederlandsche meisjes niet konden vinden. Vele Nederlandsche dienstboden hebben zichzelf overbodig gemaakt door haar overdreven eischen aanmatigenden toon, enz. In de Duitsche dienstboden hebben de Nederlandsche huisvrouwen, naar ik meen te mogen zeggen, een over het algemeen prettige hulp gevonden, vriendelijk, bescheiden werkzaam, niet chicaneerig als er eens Iets extra te doen valt, altijd bereidwil lig en over het algeoneen dan ook m l veel beter opgevoed dan het Hollandsche slag van dienstboden. De goeden niet te na gesproken! Ook onder de Duitsche meisjes zijn er zwarte schapen, maar het gros la toch goed en daarom, m l. terecht, gezocht bij de huisvrouwen". Door den trein gegrepen Gisteravond te ongeveer kwart voor elf reed op den Amstcrdamschen straatweg bij de Zwetbrug te Halfweg van Haarlem in de richting Amsterdam een Chrevolet-automo- biel, terwijl van de tegenovergestelde rich ting een Bulck naderde. Volgens de getuigen reden de auto's met groote snelheid en heeft de Chevrolet op een gegeven moment naar links afgeweken, waardoor hij de Bulck in de flank aanreed. Belde wagens sloegen om. In de Chevrolet zat de bestuurder ze kere V., terwijl naast hem zat de 23-jarige mej. K. uit Amsterdam. Achter in den wagen zat een zuster van mej. K. Door bet omvallen van den wagen is mej. K„ die naast den bestuurder zat. half bui ten het portier gevall-n en onder den wagen terechtgekomen. ZU werd als het ware verpletterd door den auto en was nagenoeg op slag dood. Aan hals en pols had zij diepe snijwondeu door glasscherven, waaruit zij hevig gebloed heeft. Dokter Kuipers uit Halfweg was spoedig ter plaatse en verleende eerste geneeskun dige hulp. De bestuurders van de Chevrolet en Bulck hadden nagenoeg geen letsel bekomen. Ook niet de zuster van mej. K. De politie van Halfweg heeft de auto's met bet lijk van mej. K. in beslag genomen. De aartsbisschoppen en bisschoppen van den lerschen Vrijstaat hebben aan hun toevertrouwde geloovlgen een schrijven gericht, waarin de actie der revolutlonnalren en communisten ten strengste wordt ver oordeeld en het lidmaatschap van revolu- tlonnaire of communistische organisaties wordt verboden. Men koestert groote verwachtingen van deze hulp der Kerk in den strijd der re geering tegen het communisme. Wat essentieel te: niet bet cijfer, maar de tendenz. Het blijkt, dat Italië beter heeft kunnen proflteeren van de toegenomen con- sumptle-capacltelt In Dultschland. Echter moeten nog enkele factoren In aan merking genomen worden. Het blijkt name lijk, dat de groei van den Itallaanschen ex port van groenten hoofdzakelijk te danken Is aan de toeneming van den export van bloemkool, n.l. met 4.431 wagons ten opzichte van 1926, zoodat deze export gedeeltelijk ten koste geschiedt van andere producten, maar ook onze export vertoont een dergelijk beeld. De grootste toename wordt geregistreerd voor den uitvoer van tomaten, nX met niet minder dan 2.158 wagons, maar waar onze toename van groentenultvoer slechts 1.607 bedraagt, is het overduidelijk, dat een groot gedeelte van den uitvoer van andere groen ten teruggebleven is; voor andere, die wel in uitvoer zijn toegenomen, moet worden gezegd, dat toch geen gelijke tred Is gehouden met de vergrootlng der consumptie-capaclteit van Dultschland. Dit geeft te denken. De tomaat Is een serre-product, is het resultaat van groote geldelijke opofferingen. Nederland beeft Inderdaad wat dit product betreft iets reusachtigs volbracht, maar waar Nederland zijn uitvoer van tomaten van 1926 tot 1930 met 2.158 wagons verhoogde, no teert Italië een verhooglng (volgens de Duit sche officleele statistieken) van 213 wagons. De Itallaansche uitvoer van dit product be draagt echter 3.708 wagons in het jaar 1930, is dus nog hooger dan het Nederlandsche cijfer (in 1930 3.411). Men zoekt in Italië naar de goede variëteit, die voor uitvoer en vooral voor transport zeer geschikt Is. de Hollandsche tomaat zal dus zoowel wat kwaliteit als prijs betreft, met de Itallaansche te strijden krijgen. Hetzelfde kan worden gezegd van de tafel druiven. Italië is nog steeds het grootste exportland van dit product voor Dultschland, maar ook met de tegenwoordig uitgevoerde variëteiten neemt men nog geen genoegen in Italië en er wordt naar middelen gezocht om nog meer den naam van het Itallaansche product to verbeteren. Hedenmorgen te 7 uur Is door onbekende oorzaak brand uitgebroken In de bollen schuur en garage van de gebroeders Van der Lans In den Poelpolder, onder de ge meente Lisse. Binnen een uur was de schuur met in houd. t. w. twee frase-machlnes, een auto en 200 mud bollen een prooi der vlam men. De schade wordt door verzekering ge dekt. maand om maar klaar te komen dienstboden stelden eischen bij slechte prestatie. Een winkel, neen dank u; 3 kinderen, neen dank u. ik wil in een stil gezin. O wee, die arme huis vrouwen. huisvrouwen, die een goede zoo hard noodlg hadden en de prijzen niet betalen konden het niet, dan maar naar de Er Is zeker wel een en ander aan van wat deze huisvrouwen zeggen. Intusschen blijft het toch een euvel, dat wij onze werkloosheid vergrooten, door maar steeds Duitsche meisjes te engagee- ren, meent de .Residentiebode”. Ook komt het ons voor, dat de dames wel wat eenzijdig cordeelen en generall- seeren. Er waren en er zijn nog wel goede Nederlandsche dienstboden. Daarbij, de andere sullen wel wat geleerd hebben, nu ze overal worden afgewezen en achtergesteld bU de Duitsche.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9