FEUILLETON ieuws De Erdal-Sinterklaas verzoekt* U R1 ra ERDALFABRIEK w* G I B B S-D AGÏ Shea van de lersche Brigade RADIO-OMRQep I België in 1932 Misbruik van vertrouwen Het Calmette-proces or KOPT NIEUWS KUNST EN KENNIS 1 SOCIAAL LEVEN Al DONDERDAG De betalingscapaciteit van Rusland De Oostenrijksche begrooting Overstroomingen in Britsch-Indië De internationale schulden kwestie Het conflict in het Verre Oosten Gemengde Buitenlandsche Berichten RANDALL PARRISH - AFD. GESCHENKEN AMSTERDAM Het antwoord van Japan St Nicolaas-geschenken aan te vragen vóór 20 November O.S.; tijdige toezending kan alleen dan worden gegarandeerd. Geschenken te kiezen uit de thans geldende lijst No. 4; vorige lijsten zijn vervallen, andere geschenken zijn niet verkrijgbaar. Gevangenen in vrijheid gesteld Het wetsontwerp aangenomen Rede van Renkin 150 slachtoffers Meenlngsverandering van Snowden? 42 contrófelcassen geplunderd Toch reen groote buit. Ongevallen bij bergklimmen Een toeriste verongelukt. Lim El Dementi van Berlijnsch gezantschap Ni J. S Beslaglegging op zijn eigendommen ’UI-' der Een verrassende verklaring Hoe Rusland deze toepaal Arthur Schnitzler overleden Duidelijkheid noodle Bekend QpztenrUkach dramaturg Nieuw gevecht. Loonsverlaging in de textielindustrie? Vergeet niet de annonce uit te knippen 34 Het vraagstuk der Engelsche in voerrech ten De bescherming der Spaansche republiek DOOR Frankrijk voelt niets voor vermindering Gotchunkonlijsten bij Uw winkelier of op aanvraag aan de Russische politieambtenaren voor den rechter De Cortes heeft met op 3 na algemeene stemmen de wet ter bescherming der repu bliek aangenomen*. bedoeling en koester Als Charles d’Envllle vannacht weten. Ik Overstroomlnpen In Madras hebben tot nog toe 150 slachtoffers geëlscht Ruim 2000 men leken zlln dakloos en 90 pct. van den veesta pel is in het water omgekomen. Op sommige plaatsen staat het water tien meter hoog. 10.00 BBC Zich Kort 3 Tr Br. 1 Op ultnoodlgfng van de fabrikantenver- eeniglng te Enschede en van de Twentsch- Geldersche fabrikanten vereenlgtng had gis termorgen te Enschede een conferentie plaats van genoemde werkgeversorganisaties met de besturen van de textielarbeidersbonden, „De Het Bureau der Belastingen te Washington heeft zijn beambten te Chicago en Jackson ville gelast, beslag te leggen op alle eigen dommen van Al Capone, om daardoor in het bezit te komen van de 215000 dollar, die Al Capone aan belasting schuldig is. Bespreking tusschen werkgevers en werknemers Haas Biefs Lend Roas Ba kli Rolla Rlbst Ribla Mag. Door Vette Ptfuli om omj bur. H HJk< nen het Erh 1500 ont- Rauv bl Oesn t Raus Oi ture te A met In d drac N< No. No. Lutt Mag! Kart Frica FUet Door 1 3 poi RUN G raa< rijk van tot doo boel nen hul! vnoi V dlnj die wor den kost wen uitv de 1 terti hier gevr leid: hier goe< andi lijke aani teer E< ten aan wer< raak aan part van gedt gesc de 1 wen T< mee riln den natlo- van de ta klel- Naar van toonaangevende zijde wordt medegedeeld, heeft de Joego-Slavische minister van financiën te Parijs een le ningsovereenkomst ten bedrage van 300 mll lloen Fransche franken gesloten. Eendracht”, ..St. Lambertus". ..Unites” en de Landelijke Federatie over het onderwerp loonsverlaging. Op de vraag van de rijde der werkgevers of de arbeidersorganisaties ge neigd waren aan een loonsverlaging mede te werken werd zeer pertinent een ontkennend antwoord gegeven. Op de conferentie bleek verder dat de werkgevers rich een loonsver laging van 5 pet. voorstellen. De financiering van industrie en kolchozen Engelsche kruiser naar Hankau De Engelsche kruiser „Caradox” heeft be vel ontvangen van Sjanghai naar Hankau tr vertrekken, waar dit oorlogsschip gedurende den winter gestatlonneerd zal blijven. na T» om de niet 1 eerst het ultei Cassler, wij zuUen\be ken en zien wat wy\ji gU een wapen by u?” HU scheen niet veel tfek te hebben mee te gaan, inaar toch volgde bij mij, toen ik De Sovjetregeering publiceert een door Sta lin en Molotow onderteekende verordening betreffende de financiering van de Russische staatsondernemingen en collectieve boerenbe drijven. In deze verordeningen wordt bepaald, dat Aanklacht tegen de ..Germania”? Naar het communistische blad „Berlin am Morgen” verneemt is de Russische handels- vertegenwoordiging voornemens om in op dracht van de Sovjetregeering tegen de ..Ger mania" wegens benadeeling van haar belan gen door verspreiding van voor het credlet nadeelige berichten een civielrechtelijke aanklacht in te dienen. 2 jaar straf voor oneerlijken advocaat In den'loop van een radio-telefonisch on derhoud zou Laval hebben gezegd, te hopen dat ér, zulks als een gunst tegenover Frank* rijk, geen enkel voorstel zal worden gedaa|| betreffende een vermindering der oorlogS-J schulden met vijftig percent. Voorts verklaarde hij. dat Frankrijk geen enkel voorstel zal overwegen tot reductie der schulden, hetwelk een verlies zou betee- kenen van de Inkomste 1. waaraan Frankrijk behoefte heeft voor den wederopbouw verwoeste gebieden. Het antwoord wordt gepubliceerd van Lltwlnow op het schrijven van Drummond, waarin gevraagd wordt of de Sovjetregeering zü dapper terug toen zij mij aankeek. Mijn oogen gaven onwillekeurig blijk van mijn bewondering en sympathie. „Ik ben blij te zien, dat gij zoo dapper rijt", fluisterde ik tegen haar, bang dat Cassier het zou verstaan, „en dat gy zooveel vertrouwen in mij stelt. Dit is een moeilijk geval voor een vrouw." ZU deed haar best te glimlachen, maar ik zag, dat er een nevel voor haar oogen hing „Ik heb tcch zoo n goede hoop. Monsieur dat mijn broeder nog in leven is, en dat wy wel eens op het spoor zullen vanaf 1 November 1931 alle filialen van de staatsbank slechts aan die ondernemingen credleten mogen verstrekken, die bewijzen kunnen in staat te zijn de opgenomen bedra gen te kunnen terugbetalen. Alle leiders van de staatsbank, de leiders der collectieve boe renbedrijven en der industrieondememlngen zijn verantwoordelijk voor alle opgenomen be dragen. De Raad van Volkscommissarissen en het politbureau van de communistische partij maken er op opmerkzaam, dat ieder vergrijp tegen deze verordening streng zal worden gestraft. Te- Stalingrad is een proces begonnen %gen 44 beambten der crlmineele politie, die beschuldigd worden gevangenen in vrijheid te hebben gesteld. Verwacht wordt dat het pro. ces ongeveer 10 dagen zal duren. Bij bet bestijgen van den Zwoelferkopf is een groep bergtoeristen van een met Ijs be dekten weg omlaag gestort. Een juffrouw uit Bludenz was op slag dood, terwijl de bege leider, eveneens afkomstig uit Bludenz, ern stige verwondingen opliep. Een ander lid der groep kwam er met lichte kwetsuren af. Van de Zlmba is een Jongeman uit Feld- krich omlaag gestort. HU bleef ernstig gewond liggen. Belastingschuld van Al Capone Uit Tokio wordt gemeld, dat volgens tele grammen, afkomstig uit Moekden, het Ja pansche garnizoen bjj Tiehllng, aan den Zuld-Mandsjoerljschen spoorweg, in moeilijke omstandigheden in gevecht Is met tweedui zend Chlneesche soldaten. Japansche ver sterkingen zijn in allerijl in de richting van Tiehllng gezonden. Een Reuter-berlcht meldt uit Moekden, dat de tweeduizend Chlneezen. die met de Ja panners in gevecht zijn, worden beschreven als verslagen soldaten. Te verstaan wordt gegeven dat deze soldaten het overblijfsel zijn van het Mandsjoerijsche leger, dat vroe ger door de Japanners uit zijn stellingen werd gedreven. namiddag een openbare raadsvergadering te houden, waarin de raad opnieuw tot Japan de aanbeveling van onmlddelHJke ontruiming zal richten, natuurlijk onder de door China te geven veiligheidswaarborgen In Mandsjoe- rije, na de ontrylming. De raad zou Japan en China ultnoodlgen binnen twee of drie weken aan het volken- bondssecretariaat mëdedeelingen te doen, dat de aanbeveling van den raad zal zyn ver wezenlijkt. Mocht een dergelljke vervulling van de wenschen van den raad dan nog niet geschied zijn, dan zou de raad opnieuw bijeenkomen, wellicht te Parijs. Gisteren was het de achtste dag van'het geruchtmakende proces tegen de leiders van bet gemeentelijke kinderziekenhuis te Lubeck. Het proces werd voortgezet met het verhoor van prof. Klotz, die verklaarde, dat men niet altijd kon waarnemen, of de ziekteverschijn selen door de voeding met het Calmette- preparaat waren veroorzaakt. Ook de andere medici hadden Indertijd niet aan een derge- lljke mogelijkheid gedacht. Het Berlljnsche Sovjetgezantschap heeft, volgens een bericht In de Berlljnsche bladen een verklaring uitgegeven, waarin wordt uit eengezet, dat de beweringen van de „Germa nia” betreffende nooit bestaan hebbende moeilijkheden van de Sovjet Unie om de be talingsverplichtingen jegens Duitschland na te komen en de mogelijkheid van een beta- lingsmoratorium der Sovjet Unie onjuist zijn en beschouwd moeten worden als kwaadwil lige benadeeling der Duitsch-Russlsche be trekkingen. Ook aan getuige was het toen niet bekend, dat men niet alleen de kinderen met tuber- culeuzenaanleg, doch alle zuigelingen met goedvinden van de ouders met het preparaat had gevoed. Tijdens het verhoor kwam nog ter sprake het bericht In een Berlijnsch sensatieblad van Juni 1930, waarin prof. Kotz, verweten weid, dat hy uit vijandschap tegen prof Deycke rustig had toegezien, hoe het eene kind na et andere stierf, zonder mededeellng van, deze gevaHen te dom. Een beleedlglngs- proces heeft echter reeds ultgemaakt, dat de ze verkarlng ongegrond was. In da mlddagzittlng heeft dr. Altstaedt een een verrassende verklaring afgelegd. HU zelde: „Tegenover de verklaring van prof. Deycke. dat het Calmette-mlddel onder bepaalde om standigheden een virlente uitwerking kan hebben., wil Ik er op wijzen, dat Ik volkomen van de onschadelijkheid van het preparaat overtuigd ben en evenzeer van het nut van de voedlngsmethode. De uitgebreide experimenten en onderzoe kingen. die na de ramp te Lubeck zijn gedaan en de resultaten daarvan hebben zelfs voor aanstaande personen op wetenschappelijk ge bied niet er van kunnen overtuigen, dat de Calmette-bcll weer verulent kan worden. Ik neem de volle verantwoordelljheld op mU voor het feit, dat Ik als sanitair adviseur de Calmettebehandellng in Lubeck heb inge voerd.” De besprekingen te Genève In de zgn. Commissie van Vijf te Genève wordt overwogen, om. Indien nog geen ant woord uit Tokio gekomen zal zijn of als dit antwoord opnieuw ontwijkend ten opzichte van de ontruiming zijn zou, dan in den De winter heeft in Zweden zyn intrede gedaan. Te Stockholm is Dinsdag avond de eerste sneeuw gevallen, welke even wel spoedig wegdoolde. Er wordt vorst ver wacht en verder nog meer sneeuwbuien. Een ranchte Calgary (Alberta) eigendom van den prins van Wales. Is door een brand vernield. De schade bedraagt acht tienduizend dollars. Waardevol vee is in het vuur omgekomen. De bekende Oostenrijksche dramaturg Dr. Arthur Schnitzler is Woensdag op 89-jarigen leeftijd overleden. Des morgens kreeg de schrijver tijdens een wandeling een bloed uitstorting In de hersenen. Na een bewuste loosheid van eenlge uren is Dr. Arthur Schnitzler overleden. Schnitzler, wiens vader medicus was. wijdde zich eveneens in den beginne aan medische studies en liep college aan de universltelt van Weenen. HU werd officier van gezond heid, had later een particuliere praktijk, om zich vervolgens uitsluitend te wijden aan literatuur. Een zijner eerste novellen was - „Leutnant Gustl”. welke in de ,Neue frele k Presse” werd gepubliceerd en ten gevolge had dat tegen hem een aanklacht werd ingediend wegens beleedlglng van het leger. Zijn titel „reglmentsarts" werd hem toen voor bet ver volg ontzegd. China handhaaft zijn be schuldigingen In antwoord op de nota’s van Frankrijk Engeland, Italië, Duitschland, Noorwegen en Joego-Slavië betreffende het Kellogg-pact herhaalt de minister van buitenlandsche zaken de beschuldigingen tegen Japan en wijst hij nogmaals op de schending van de internationale wetten en andere overeenkom sten en op den onverdienden aanval tegen Moekden en andere steden. Verder verklaart de minister met nadruk dat China nog steeds vastbesloten is, het vraagstuk zonder voorbehoud aan den vol kenbond te blijven toevertrouwen, in tjp ver wachting, dat Japan zich rekenschap zal geven van zijn wetteljjken en moreelen plicht Jegens de menschelljke beschaving. Ten slotte geeft de regeerlng uitdrukking aan haar vaste voornemens, om te volharden in haar pogingen, cm tot een vreedzame op lossing van alle kwesties te komen en aan haar bereidvaardigheid, om den volkenbond lederen steun te bieden, teneinde een per manent systeem te ontwerpen, waardoor In het vervolg een werkelijke naleving van deze politiek in het Verre Oosten zal worden verzekerd. Overschot voor 1952 geraamd zijn toevlucht te In de Woensdag gehouden zitting van den Natlonalen Raad heeft allereerst de minister van financiën Dr. Weldenhoffer inlichtingen verstrekt nopens de begrooting. HU consta teerde dat de raming voor 1933 bij uitgaven ten bedrage van rond 2000 mlllloen Schillin gen sluit met een overschot van twee mll lloen Schillingen, terwijl de geheele raming voor 1931 een deficit van 134 mlllloen Schil lingen vertoonde. De uitgaven voor het ax dienstjaar zijn rond 272 mlllloen lager geraamd dan verleden Jaar, Indien men in aanmerking neemt dat een bedrag van 100 mlllloen schillingen voorziet in de terugbetaling van schulden op korten termijn. De personeelultgaven zijn daarbij van 793 tot 706 mlllloen verlaagt’, ter wijl er ongeveer 3000 minder ambtenarei. .11. De minister wees vervolgens op de beschik kingen nopens de deviezen en verklaarde dat de mogelijkheid van een vermeerdering der betalingsmiddelen door inflatie reeds met het oog op de groote internationale schulden van Oostenrijk volkomen uitgesloten is. On der levendlgen bijval van de rechterzijde en het midden wees de minister er op dat de in het buitenland opgetreden koersverliezen der schillingen bijna zijn verdwenen. karakter heeft gedragen voornemens is, tot oorlog nemen. In het tweede gedeelte geeft Japan op- i een Minister-president Renkin heeft voor de Belgische maatschappij voor politieke econo- t mie een belangrijke redevoering gehouden over den flnancleelen toestand van België. Hij besprak de begrooting voor 1932. De regeerlng zal dat jaar haar krachten concentreeren op ontwikkeling en verbete ring van het verkeerswezen, kanalen, wegen, spoorwegen en telefoonverkeer. De politiek van de regeerlng, wat betreft de bijzondere j uitgaven, zal bestaan In uitbreiding van de mogelijkheden van distributie daar België In de wereld-economie de essentleele heeft van drlstributlemarkt. Wat betreft de defensie, zullen d nale credieten, die aan het einde jongste zitting gevoteerd zijn, op t nigheid na toereikend zijn voor alle uiïfeuj^n die in 1932 feitelijk mogelijk zijn. De begrooting van Inkomsten uit de belas tingen is geschat op 10.835 mlllloen. De be grooting van gewone inkomsten en uitgaven sluit met een voordeelig saldo van 25 mlllloen. De herstelbetalingen van Duitschland. die door toepassing van het plan-Hoover terug gebracht ftjn tot 786 mlllloen. waaronder begrepen 179 millioen voor de Marken, zijn opgebracht als gedeeltelijke compensatie voor de schulden uit den oorlog voortgekomen. Renkin eindigde met te zeggen,- dat het budget voor 1932 een sobere begrooting is. zonder bluf, de begrooting van een land, dat van plan is, zijn verplichtingen na te ko men en van een volhardend en eerlijk volk. O Rusland en de ontwapening demoiselle behulpzaam was om In het don ker niet uit te glijden. Onder aan de trap vond ik mijn zwaard terug en gespte den riem vast; daarna sloop ik, dicht naast haar loopend. de donkere gang door, waar nu geen'enkel licht plekje meer was. Maar er was niets te vreezen behalve als wU soms den ontsnapten gevangene zouden ontmoeten en het tot handtastelijkheden zou komen, nog voor er een opheldering was gegeven. Maar dit gevaar was niet groot, want dit was de gang, die Cassier had afgeloopen en de ander had waar schijnlijk in tegengestelde richting zijn heil gezocht. Wat de mannen beneden betreft er was natuurlijk geen sprake van dat zij vóór daglicht zich naar boven zouden durven wagen. ZIJ waren duizend maal banger van spoken en van de fantastische voortbreng selen hunner verbeelding dan van een vijand in menschengedaante. Het kon zijn, dat De Saule boven dergelljke bügeloovlg- heden stond, maar alleen zou hij rich toch ook wel niet in die zwarte gangen wagen en de kans op gezelschap was al heel klein. De nachtlucht joeg kil door de ruimte en de muren voelden vochtig en koud aan. Op den tast gingen wij zonder te spreken voort totdat wy by het punt kwamen waar een lichtstraaltje varï <fe groote zaal beneden de treden bereikte en ons in staat stelde onze omgeving flauw op te nemen. Het was toen voor de eerste maal, dat ik Mademoiselle in het gericht kon zien. Haar wangen hadden langzaam de trap af daalde en daarbij Ma- niet de minste ki«ur maar toch glimlachte „Dat weet Ik. maar dank de woorden, die gy hebt gesproken, voel Ik- ^eer nieuwen moed en zal ik in staat zyn om helderder - te kunnen denken. Als men de geschiedenis kan gelooven, dan is dit oude kasteel ge tuige geweest van veel moed en veel toewij ding. en deze nacht zal het ervaren dat dezelfde geest nog voortleeft. Op de een of andere manier zullen wy de plannen die schurken weten te dwarsboomen. Wij zullen nu eens probeeren te zien wat er zich benecgen afspeelt." De bende had fakkels en lantaarns tot haar beschikking, maar het meeste licht kwam van een groot vuur dat in een holte van den steenen vloer was aangelegd. Een stapel brandhout lag er naast en van het punt waar ik stond kon Ik juist zien dat twee mannen uit de richting van den hoofd- Ingang kwamen aangeloopen met een nieu wen voorraad brandhout, dien zij met veel drukte op den grond wierpen. Uit dit alles kon Ik gemakkeiyk opmaken, dat rij w W rekenden den heelen nacht daar de wacht te houden. De rood? gloed van de vlammen gaf aan het tooneel een byzonder fantastl- schen en zelfs eenigsrins demonlschen gloed. Mademoiselle drong zich tegen my aan toen wy ons bukten om een goed overzicht te krijgen van het tooneeltje beneden en hoorde Cassier in de opwinding van ongewone tafereel een vloek uitstooten. (Wordt vervolgd). bereid is een bewapenlngsvacantle te aan vaarden, gelijk voorgesteld door de Assem- Nêe. In zyn antwoord schrijft Lltwlnow, dat hy reeds op 21 September heeft aaagekon- dlgd, dat de Sovjetregeering bereid is om te zamen met de andere mogendheden en onder dezelfde voorwaarden zich te verbln- komen te ontwapenen of zyn bewapeningen voor den geheelen duur der conferentie De Sovjetregeering Is bereid den thans voorge- stelden tyd van een jaar na den 1 Novem ber te aanvaarden en is eveneens bereid vol komen te ontwapen enof zyn bewapeningen tot een maximum te beperken in overeen stemming met de voorstellen, die door Lit- winow in de voorbereidende ontwapenings commissie zyn gedaan. Duidelijk -,moet er echter op gewezen worden, dat geiyke ver klaringen zullen moeten worden afgelegd door alle staten en dat die een bindend ka rakter voor hen moeten dragen: De afwezigheid van duidelijkheid en juiste omschryvlng in de besluiten van den Volken bond en de internationale verplichtingen vormt een van de oorzaken van de betreu- renswaardige gebeurtenissen, die zich op het oogenbllk In Mandsjoerye afspelen. De Sov jetregeering Is bereid om by gebleken duide lijkheid de verplichting op zich te nemen de bewapeningen op te schorten op dezelfde voorwaarden als alle andere staten. deren van Schubert door L. Helmes. 7.10— 8.20 Lezingen. 8.20 Zang door P. Robeson. 10.00 Arthur Wood-programmadoer het Theater-orkest. 11.00—12.00 Gramo- foonplaten. PARIJS UtADIO PARIS”. 1725 M. gM 12.50, 1.25 Gramofoonpl. 6.507.45 Gramo. foonpl. 8.20 ,J3e Bruiloft van Figaro”, open van Mozart. Leiding: H. Defosse. LANGENBERG, 473 'M. 6.26—7.20, IOjOQ-— 10.35, 11.20 Gramofoonpl. 12.25—150 Orkeet- concert. 4.205.20 Moussorgsky-concert (Gra- mofoon). 7.20 Avondconcert, o.a. Rakoczy- ouverture. Keler-Bela en uit „Wo die Ler- che zingt". Lehar. 8.20 „Toter Mann", hoor spel van K. A. DUppenglcszer. Hierna tot 11.20 Dansmuziek. KALUNDBORG. 1153 M. 11.20—1235 en 2 404 20 Orkestconcert. 750 Nieuwe Itall- aansche Liederen, os. van Respighi en PU- zettl. 7.459.20 Tragedie „Gloconda" van D’Annunzio. 93510.25 Strijkkwartetten van Beethoven. D-dur, op. 18 nr. 3 en Es-dur, op 127. ROME (NAPELS). 441 M. 7"30 Gramotooa, 830 Symphonleconcert. ter gelegenheid van de vergadering der Union Internationale de Radio-Diffusion. BRUSSEL 508 en 338 M. 508 M 520 Orkestconcert. 6 20 en 6.50 Gramofoon. 830 Concert. Os. uit „Het jolige weewtje", Le har en ,X>e Dochter v .d. Tamboer-Majoor", Offenbach 9.20 Vervolg concert. 338 M 530 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Vijfde Symph. Beethoven (orkset). 850 ..De Te rechtstelling”, hoorspel van E. Johannsen.1 9.35 Concert. ZEESEN. 1635 M. ca. 6.00—6.50 Gramofoon pl. 9.209.55 Voor scholen. 955 en 1120 Berichten. 1120 Gramofoon. 1215 Berichten. 1.20 Gramofoon. 2.20 Lezing. 3.50 Concert. 450 Lezingen. 720 Hoorspel „Verwlmmg um Amalie" van M. Klostermaier. Muziek Satt ler. 820 Tweede Vioolconcert in D. van L Strawlnsky. 8 50 Concert uit Amerika. 920 Berichten. Hierna tot 1150 Concert ten bate der werkloozen. hem nog komen.” 0 „Het is dus ter wil’.e van hem, dat gy zoo dapper zyt?" „Pardon, Monsieur, ook ter wille van u Zou ik dan kunnen verlangen, dat gy schul dig zyt aan den dood van myn broeder? Gy hebt u myn vriend betoond, maar deze roekelooze daad scheidt ons. U zult myn bedoeling begrijpen.” „Ik begrijp uw dezelfde hoop als gij. leeft, zullen wy dat bid, dat het zoo mag zyn ter wille van u zelf en van my. Ik schrik er voor terug zyn dood op myn geweten te hebben, en.... en.... daarby.,.. „Daarbij wat, Monsieur?" „Ik durf niet verder te gaan”, stamelde Ik. „Het gaat my zoozeer ter harte ter wille van u. ter wille van onze vriendschap Als wy er In slaagden ons vereentgen met den onbekende, die zich ergens in deze spookachtige gangen schüil hield, dan zou den wy een niet te versmaden strijdmacht kunnen vormen, wy zouden tenminste kunnan probeeren ons de aanvallers van het iyf te houden, maar het zou een onbe gonnen daad zyn te beproeven ons door die wacht van schurken daar beneden heen te slaan. Doch wij hadden ten minste- nog den nacht in het vooruitzicht, waarin wü den tyd hadden het een of ander plan te' ontwerpen. De hoop, dat hier of daar nog een andere uitgang, dien ook onze belegeraars niet kenden, zou zyn. had ik nog altyd niet op gegeven. In de dagen toch van verraad en intrige, dat het kasteel gebouwd was, moest epdunkt my toch wel de een of andere geheime uitgang zyn gemaakt. Het duister vergemakkeiykte ons onderzoek niet, maar de gedachte alleen deed enaen moed her nieuw te kennen, dat het bereid is, met verantwoordelyk en vertegenwoordigend be wind van China te onderhandelen. In het derde wordt nogmaals gewezen op de opwinding in China tegen Japan, waar onder te rekenen valt, dat het wlsselverkeer tusschen China en Japan is stopgezet. Dat was geen spontane daad van op zich zelf staande personen, maar een actie van orga nisaties, die zich zelf recht verschaffen. Biykens een ander bericht uit Tokio heeft de hevige anti-Japansche agitatie in China ernstige ongerustheid veroorzaakt In offi- eleele Japansche kringen. Men vreest blijkbaar een of ander Incident dat een actié van de vloot noodzakeiyk zou maken, waardoor de toestand andermaal zou verergeren. Te Genève, waar de volkenbond nog steeds doende is. om het conflict uit de wereld te helpen, blijft de stemming optimistisch Briand verzekerde zyn Britschen collega, lord Reading, dat de Japansche vertegenwoordi ger Ycshisawa by de onderhandellngen tot bljlegging van het geschil veel toeschieteiy- ker wa8 dan de vorige dagen. Een advocaat uit Aken Is door het sche pengerecht aldaar tot twee Jaar gevangenis straf veroordeeld. Het gerecht stelde vast, dat hy zich in veertien gevallen aan misbruik van vertreu- wen had schuldig gemaakt. 4 De advocaat had zich in twee gevallen de 1 aan hem, als curator van firma's uit Aken, jl toe vertrouwde gelden toegeëigend. ■t In tw>alf gevallen bad hy schadelooestel- JpHngen van de ..Eschweller Bergwerk verein." niet aan de Gedupeerden, die hy vertegen woordigde, uitbetaald. Het zou eeuwig een onoverkomelijke hin derpaal biyken.” Haar hand drukte de myne Uefkoozend ,Jk laak er u niet om. Monsieur”, zeide zy zacht. ,Jk geloof wat gy my hebt ver teld. De zwaarden krutsten elkaar en was Charles niet gevallen, dan sou hy u hebben neergeveld.” „Het was een echte twist van jonge beet hoofden en, öf ik al dan niet in myn recht was, voor zyn zuster zou het toch onmoge- lyk zyn te vergeten en te vergeven." „Ik zou wèl kunnen vergeven, Monsieur want ik ken soldaten en ik weet hoe ge makkeiyk zy het zwaard trekken. Ik ben geen meisje dat buiten alles is opgegroeid.’ „Gy wilt dus zeggen, dat gy my ver trouwt?” „Onbegrensd, Monsieur; gy kunt op myn vriendschap rekenen.” „Onverschillig of Charles d’Envllle dood of levend is?” ^Ja, Monsieur”, met oogen, die my ont weken. „Ik seg niet dat ik alles kan ver geten; dat sou te veel zyn gevraagd. Maar ik ben niet wraakgierig; ik ken zyn aard en ik denk, dat de grootste schuld by hem lag. Daarom ben ik dan ook van plan u myn vertrouwen te schenken.” JEn u daartoe te beperken?” .JBtel my verder geen vragen. Monsieur Is het dan niet genoeg, dat ik u myn ver trouwen geef? Wij verkeeren nog altyd in groot gevaar.” De kanselier van de schatkist. Snowden, die tot dusver een onbuigzaam voorvechter van den vrijhandel was, beeft in een verkie zingsvergadering verklaard, dat hy het met MacDcnald eens is, dat leder middel tot ver betering van de handelsbalans moet worden overwogen. Hy keerde zich slechts tegel» de beweging van conservatieve zyde. dat eert verkiezingsoverwinning der regeerlng het Tnandaat zou zijn voor een alles qmvattend protectie-systeem. hV oppositieblad ..Daily Herald” merkt In verbaad hiermede op, dat Snowden gecapitu leerd \eeft voor de voorstanders van de pro tectie. Etsehau vaa China. Sze, de vertegenwoordiger van China, heeft gisteravond aan Briand de volgende vier eischen ter hand gesteld: 1. onverwyide ontruiming van de bezette gebieden dbor Japan. 2. Instelling van een neutrale waarne- mingscommissie. 3. Behoorlijke schadeloosstelling. 4. Vorming van ebn permanente arbitrage commissie voor alle toekomstige conflicten in Mandsjoqrüe. De commissie der groote mogendheden zal zich heden met deze eischen bezig hou den. is bereid, naar uit Tokio gemeld leven. Ik wist ten minste waar een trap naar het dak voerde. „Wat denkt u te doen. Monsieur?” klonk eensklaps fluisterend de zwakke stem van het meisje. .Waar gaan wy heen?” XVIII CASSIER’S DOOD Het onwankelbare vertrouwen, dat het meisje in mij stelde, riep in mij een groot gevoel van dankbaarheid en tegeiyk van verantwoordeiykheld wakker. Ik gevoelde duidelijk de groote verandering in haar houding van af het oogenbllk. dat de ze kerheid dat haar broer door myn hand den dood had gevonden, in twijfel was overge gaan. Hoe vurig wenschte ik, dat de onbe kende, die zich in deze ruïnen ophield, Charles d’Envüie mocht zyn! Dit verlangen werd een oogenbllk zóó sterk in my. dat ik moeite had om myn kalmte terug te krU- gen. „Ik heb nog geen bepaald plan. Made moiselle,” gaf Ik ten antwoord. „Ik wil eerst ^ens den toestand grondig overzien. Daar- wU misschien een plan opmaken te overrompelen. Ik ben een plan opgeeft zonder geproefd te hebben. Kom, len eens gaan kU- ren beginnen. Hebt Toen Woensdagmiddag de employé s van Woolworth te Wiesbaden, na de middagpau ze «’eer aan het werk wilden gaan, consta teerden zij, dat alle 42 kassen van het wa renhuis van haar Inhoud, ongeveer mark, waren ontdaan. Van de daders breekt leder spoor. Japan is bereid, naar uit Tokio gemeld wordt, het voorstel van Briand aan te nemen en afstand te doen van zyn speclalen eisch betreffende de erkenning door China van zyn rechten op den Mandsjoeryschen spoor weg, voordat de onderhandellngen worden geopend, mits China bereid is, accoord te gaan met het algemeen princ-ep, dat het Verplicht is, de verdragen te erkennen. Men verwacht, dat Briand China zal kun nen overhalen, dit aan te nemen en men hoopt, dat hiermede een belangryke stap in de goede richting Is gezet en een weg ge opend wordt voor verdere onderhandellngen Men meent te wetten, dat het antwoord van Japan uit drie gedeelten zal bestaan. Het eerstp geeft opnieuw aan de onderteeke- naars van T Kellogg-poct de verzekering, dat Japan zich volkomen rekening geeft van zyn verplichtingen, en betoogt nogmaals, dat zyn actie in China enkel een verdedigend en dat het niet VRIJDAG 23 OCTOBER. HUIZEN, 1875 M. Algemeen prornmm. verzorgd door den KRO. 8.00—9 15 en 10M 1130 Gramofoonpl. 1130 Voor ouden van dagen en zieken. 12.00 Polltieber. 12.15 Cm. eert KRO-kwintet o. 1. van F. Lustenhouwer l. 452.30 Gramofoonpl. 3.00—6 00 Concert door de Hollandsche Kamermuriekvereenl ging. 5.00 Causerie over Sportvlieger». BJoJ 7.00 Concert KRO Kunst-Ensemble o. 1 van P. Lustenhouwer. 7.00 Causerie door F. D-jZ? 730 Polltieber. 7.45 Uitzending vanuit de Schoenenfabriek .Robinson" te Nijmegen. 83011.00 Concert KRO-orkest o 1. van J Gerrlteen. Fransch programme. O.a. Petite" Suite. Debussy «n Scènes plttoresques Mas senet. Fant. Manon, Massenet. Ca. 9.15 vM Dias en 110012 00 Gramofoonpl. HILVERSUM. 298 M. 6 45—1.00 en 730_ 7.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonpl 1030 Concert VARA-septet. 12.00—2.00 Concert Omroeporkest o. 1. van N. Treep. 2.00 K. g Kupfer: ..Het beroep van zeeman" 230 Gramofoonpl. 3.00 Aansl. Hotel „Terminus’’ Utrecht. Ensemble o. 1. van A. Nooteboom’ 4.00 Gramofoonpl. 5.40 Concert VARA-orkest Nationale Dansen. 7.00 Vervolg concert nt m. van H. Wlggelaar (voolli. Oa. utl „Bchön 1st die Welt”, Lehar. 11.0012.00 Gramo- foonpL DAVENTRY, 1554 M. 10 35 Morgenwijding. 1220 Concert. Strijkkwartet. 1.00 Orgelcon cert door W. 8 .Vale. 150 Gramofoonpl. 2.45 Voor de scholen (oa. concert). 450 Licht concert door orkest. 535 Kinderuur. 6.50 Lie-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2