Gemengd Q^Cieuws 20 wzt aan. 1'Ttovem&el.. F NOORD-SCHARWOUDE Door afsluitboom PROVINCIAAL NIEUWS van een overweg gereden y Een doode en een gewonde 1 - - De bankoverval te Rotterdam I STOOMVAA RTLIJNEN gedood ST. PANCRAS GROOTEBROEK AKERSLOOT HO GULDEN - k. DEN HELDER TEXEL HEEMSKERK WIERINGEN ENKÜUIZEN LIMMEN EGMOND-BINNEN HEILOO «sz= 36- Overreden en gedood Fransche rijwiefdief Mik, uit Utrecht aan de gevolgen goed. 3b». 0 17 ff Psychopaat aangehouden Tegen inkwartiering Een kortstondige executie Diefstal uit een Rijnboot Drie arrestaties Livorno naar Mel- Een dreigbrief Een eigenaardig Jongmensch gi ieeteern (thidsreis), 30 October Batavia te nos Een „grensincident” van En een Juridische vraag. 30 October van Hamburg Detroit Eén zwaar gewonde den October f KON. BOLL. LLOYD GELRIA thuisreis' 20 Oct. van Rio Ja neiro. ge rak kt Zijn lijk voerd. ver heeft B HALF J VERGADERING VAN DEN RAAD Een vergadering van den Gemeenteraad werd gehouden op Dinsdagavond 8 uur ten De heer Melker vraagt, of het wel gewensch is, dat leden van den Raad lid van 't Bestuur der Kiesvereeniging zijn. Dartegen blijkt in 't algemeen geen bezwaar te bestaan. Dit gevoelen werd ook op de vergadering in Alkmaar geuit. Op voorstel van den heer Sentveld wordt besloten, dat geen candidates van de groslijst lid van het stembureau mogen zijn. Nog wordt de vraag gesteld, of er geen aandran g op onze raadsleden kan uitgeoefend worden óm te bevorderen, dat dit deel der gemeente wordt aangesloten bij het gas. Hiervan wordt weinig resultaat verwacht, omdat de raadsleden van den Hoef niet voor zijn. Nog wordt gevraagd, of de huurbe taling van den electnschen meter, waarvoor al meer dan 25 jaar 2.40 betaald werd, steeds blijft doorgaan. Ook hier wordt niet op verlaging gerekend. Na nog eenige minder belangrijke bespre kingen werd de vergadering, waarvan het zeer te betreuren was, dat niet veel meer leden haar hadden bijgewoond, onder dank en met den Chr. Groet door den voorzitter gesloten. De t den Tei betertnj in bet in den aanstaa De hi wenschi terpella deeld 1 econom UJke ha rust er concurr genover staat di kapitalii «verheit den hee een taal bij de 1 band be standko dryfsori komt t rentetre De he karaktei in den 1 deze k< stelsel, d bil sélle peil van De k seer era tegen wo voorgevi door de ♦0 proce Een t« scht spr stelsel heeft uit dacht w< heeft g koopknu het kapi dutten z lage peil Scherp door dr. verlag Jif van Wei Door zoo den ver strijd vei maatschi moeilijk, noodzakt ten onde De he< moelUjtr van de vi hiervoor te zijn. I is. dat de bouwers hebben 1 den gerei dat dit Voorts b van ultk het bijzo: De hee den Tem bet kapit een met 1 encycliek Spr. wa uitgeoefei z g. beset geering k gemeente tenslotte meene st overleg a Prof. hekelt m< barda de nalisme e de repan Spr. vn ken tot 1 steun besi zoowel de iingen. De kwe strekt nle -aging va sloten ov< De heei oen heer een dianc was xuive De moe aard. Aai ker, niet zullen we tikelen in De pro, ’«n tegeni diegenen, De heer besproken de rede v tot ontlek den heer seen heil; Een algei kan al evi Evenwel Stag van vaar de 1 de vroege Toegegeve dyjrbeid! wagen 1 Centraal Vage verklaringen van den gearresteerden dader Sedert meer dan tien dagen wordt bet Amtsgerlcht te Meppen gevangen overleden. Zijn duo-passagler maakt het vrij Intrekking rijbewijs De bevoegdheid motorrijtuigen te besturen is ontzegd aan P Gootjes, bloembollenkweeker, alhier voor een termijn van drie maanden. Ingegaan op 7 October 1931. ,.De Tuinbonw” In 1928 bedroeg de omzet aan de veiling van 1 Jan.1 October f 3.713307.57; in 1929 t 1940 350 77; in 1930 f 130534378 en in 1931 f 1348332.24. Opdracht Het bouwen van een woon- en winkelhuis alhier is na onderhandsche aan besteding opgedragen aan de N. V. Aanne mers MIJ. Noord-Holland alhier, voor ae som van f 13345. Banneverklezing Bij de verkiezing voor een Dijkgraaf van den Binnengeeaterpolder vacature de heer P. Kraakman, is gekozen de heer N. Meijne alhier. Met het door M. verstrekte signalement is de politie gaan zoeken en de aanwijzingen die zij kreeg leidden alle naar een in Amsterdam woonachtigen berechten misdadiger. Men meende den lang gezochte reeds gevonden te hebben, toen plotseling het teleurstellende bericht binnenkwam, dat bedoelde man mo menteel In de strafgevangenis te Amsterdam vertoeft en dus onmogelijk aan den bank overval debet kon zijn. 5 Personalia Mej. A. G. Bruyn, alhier, slaagde aan de Unlversiteit te Amsterdam voor het doctoraal-examen wis- en natuur kunde, hoofdvak pharmacle '«el verb nood dwli moeten kt De heer voerlge be <ien omvai °at voorat •■■inter me De parlen nngen zij: t« geven dictatuur óen chaos Spr. die alleen doo steund we behandeld De heer de heer v. gelost en 1 bouwen, e maatregel, 'erzekerin, Warmee: meer mi koopkrach standig m De lever leven oms dit verbar Bretten. Staking Onze p, vryhan denmei 1 Eerste hulp Vanwege het Oranjekruls u by den caféhouder J. Th. Verduin een mel- dingspost gevestigd met nachtelijke doorver binding. benevens een verbandtrommel om bij eventueele verkeersongevallen direct hulp te kunnen krijgen en verleenen. Boerenkar in een sloot Nieuwe inbraken op z(jn geweten Te Kerkrade is Dinsdagavond gearresteerd een 30-jarige man, die sedert Maart j.l. uit het psychapathen-gesticht te Lelden werd vermist. Het bleek, dat hij wederom schillende Inbraken langs de grens gepleegd. ROTTERDAM8CHE LLOYD DEMPO, 31 October van Batavia naar Rotterdam. INSULINDE (thuisreis) passeerde 30 Oct. Per an. KOTA TJANDI van Singapore P ATRIA, 31 October van Rotterdam. SLAMAT (uitreis), 31 October van Suea. De bewoners zijn door het voorgevallene zeer gedupeerd, aangezien het geheele meu bilair onder water zit. Noch 't woonscheepje, noch het meubilair is verzekerd. OPLEIDINGSSCHIP „PRINSES JULIANA' Vandaag zal het opleidingsschip .Prinses Juliana" van bet onderwijsfonds voor de scheepvaart de Texelsche haven aandoen en voor degenen, die in het onderwijsfonds be langstellen of die er by betrokken zijn, te bezichtigen zijn. - De gemeente Texel heeft in de bouwkos ten van het schip f 500 bijgedragen. u, U Maandag ontving een bewoner in Zuid ie Amsterdam een brief, waarin 100.ge sloten moest worden te deponeeren op een nader aqU&ëgévèn plaats. Wanneer dit niet zou gebeuren, zou hij of een van zijn huis- genooten worden gedood. De brief was on- derteekend „een van de daders van den bank overval Koninginneweg De ontvanger van den brief begaf zich dadelijk met het eigenaardig schrijven naar het politiebureau Overtoom, waar na oarer - leg besloten werd, dien avond op de aan gegeven plaats een couvert te deponeeren. Dit gebeulde en eenige rechercheurs stelden zich verdekt in de omgeving op. Werkelijk kwam na korten tijd een persoon, die den brief medenam. Toen hij weg wilde gaan, sprongen de politiemannen toe en arresteer den hem Na hem aan het bureau Over toom gebracht te hebben, bleek het jong- mensch, dat negentien jaar oud was, in de omgeving te wonen van den persoon, aan wlen hij dien brief gestuurd had. Op hem werd een revolver bevonden Een onderzoek, bij buren van den gearresteerde Ingesteld, bracht uit. dat de jongeman als zeer eigenaardig In de omgeving bekend stond. Met den overval aan de bankinstelling op dan Koninginneweg had bij niets te maken. Wegens het schrijven van den dreigbrief en het dragen van een revolver heeft de po litie proces-verbaal tegen hem opgemaakt. WtnkeUersvereenlging Dinsdagavond werd in het RK. Vereenlglngsgebouw een algemeens ledenvergadering gehouden. De voorzitter, de heer H. Bergfeld, opende met een woord van welkom de bijeenkomst en deelde mede dat de voorbereidingscommissie van de St. Nlcolaasreclame reeds besprekin gen heeft gevoerd en maatregelen getrof fen voor de aa. winkeliers-campagne. Verder deelde spreker mede, dat de heer van Rle- sen. die bet vorige jaar als commissielid heeft gefungeerd, thans bezwaren heeft en dan ook geen zitting zal nemen. Genoem den beer werd dank gebracht voor de vele werkzaamheden, door hem in 1930 verricht. De voorzitter bracht naar voren dat de commissie en het bestuur na gehouden be- spreikngen, tot het besluit zijn gekomen om de St. Nlcolaasreclame ongeveer op dezelfde wijze te doen plaats hebben als in 1903, met dien verstande, dat het aantal prijzen welke de winkeliers ter beschikking zullen stellen, iets zed worden uitgebreld. Bovendien zal, als eventueel een batig stüdo aanwezig is, na de gehouden campagne een kinderfeest van de resteerende gelden worden aangeboden door de Winkeliers- vereenlglng. Evenals bet vorig jaar zullen voor eiken besteden gulden In de dne reclameweken, welke zullen ingaan op Maandag 18 Novem ber ajc, weder recu’s worden afgegeven, waarvoor prijzen zijn beschikbaar gesteld. Voor den letterwedstrljd zal een andere attractie in de plaats komen. Op voorstel van den heer Th. Zuurbier zullen de winkeliers welke aan den letber- wedstrijd of daarmede gelijk te stallen reclame deelnemen, f 035 storten in de ver een igingsk as. Winkeliers mogen geen recu’s afgeven aan nlet-leden der vereeniging. De recu’s moe ten worden gestempeld of van de handtec- kening van den betreffenden winkelier zijn voorzien. Hierna volgde een geanimeerde gedachten wisseling over de diverse te nemen maatre gelen, met als resultaat dat de voorgestelde plannen de volle goedkeuring der vergade ring verwierven. Verschillende nlet-leden gaven zich als lid der wlnkellersvereentgtng op. Niets meer aan de orde sloot de voorzit ter daarna met een dankwoord de bijeen komst. Te Wageningen werd het rijwiel van den heer dr. T. Koch, dat in de Nude voor de woning van een patiënt was geplaatst ont vreemd. Een uur later werd de dader door de mo- torbrlgade der politie even-voorbij Ameron- gen achterliaald waar hij aan den kant van den weg bezig was het rijwiel te demontee- ren. Hij bleek een Franschman te zjjn, E O. 8. genaamd, die pas 10 dagen in ons land was. Hij is te Arnhem in hechtenis gesteld Woonark onder water Gisternacht is tengevolge van den hoogen waterstand de woonark „Hljny", liggende op een droogge vallen gedeelte van de Nlauwlandbaven te Den Oever, onder water geloopen, zonder dat de bewoners er iets van bemerkten. Toen deze gistermorgen ontwaakten, zagen zjj tot bun niet gerlngen schrik, dat er bijna een meter water in het schip stond. Het was hierdoor niet anders mogelijk, dan wadende het> schip te verlaten. Doordat de ark reeds langen tijd op het droge bad gelegen, is deze door het opkomende water niet gaan drijven. STOOMVAART MIJ NEDERLAND SALABANOKA (thuisreis) 19 Oct. van Colombo M. Is inmiddels naar het Huis van Bewa ring overgebracht. De politie zet het onder zoek nog voort. Al is de hoop om den voortvluchtigen da der te vinden nog niet opgegeven, toch acht de politie deze kans zooals de zaken nu staan niet groot. De inlichtingen die men over den man beeft gekregen zijn te vaag en men heeft er nagenoeg geen enkel houvast aan. Hoe be langrijk dikwijls op het eerste gezicht nietige getuigenverklaringen kunnen zijn, bewijst overigens wel het volgende: Op het politiebureau aan den Oppert ver voegde zich dezer dagen een vader met zijn 5-jarig zoontje. Dit jongetje was jl Woens dag op den Goudschen Singel twee mannen tegen gekomen die met elkaar stonden te pra ten. De een wees den ander met zijn handen dé afmetingen van een of ander voorwerp. Van belde mannen wist de jongen een vrij volledig signalement op te geven, een signa lement dat absoluut klopte met dat van M. en de door M. gegeven beschrijving van zijn medeplichtige. Ten overvloede bevestigde M., dat hjj op dien bewusten Woensdagmiddag met zijn mededader inderdaad op de door den Jongen aangewezen plaats heeft staan praten en daar een beschrijving heeft gegeven van den vorm der bankloketten. Een sterk staaltje van opmerkingsgave bij zoo’n kleinen dreumes! iffen van da San el la-Pr Qsvraaa Novemherworden ingezonden! mssrdirs gr.b^VmpIir.n-voir dsilnam';*. lodars koopsr van 1 pond Sanella kan don hoofdprijs van f 5OOO.- of één dor andoro 1180 goldprijzon winnen. Ieders dsslnomor ontvangt in Oscsmbsr een moois Vsrkosrs- kalsndsr voor 1832 Personalia De heer G. Oostendorp, al hier. slaagde te 's-Gravenhage voor het ma- ctiinlsten-examen diploma C (theoretisch gedeelte). De ..Prtese* Jaliana" Gistermiddag is het nieuwe InstruiMevaartulg van bet On- derwysfond voor de Scheepvaart, de „Prin ses Juliana”, in de haven aangekomen De burgemeester, de heer D. Baron Mackay, en de overige leden van het Dag. Best, van de gemeente, de dlr. van de scheepwerf „Voor uit”, de heer D. Stapel, de havenmeester, de vertegenwoordiger van de Vereen, tot Red ding van Drenkelingen en vele andere auto riteiten hebben een bezoek aan het schip ge bracht, waar zij door den heer G. de Jong, directeur van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart werden begroet, De burgemeester, baron Mackay, heeft aan boord van de „Prinses Juliana" een uitvoerige rede uitgesproken, waarin hij wees op de groote beteekenis. vooral in dezen tijd, van het werk van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, dat hij vooral voor zijn ge meente van groot belang acht. HOLLAND—AU8TRALIE-LUN TALISSE (uitreis), 31 Oct. té bourne. De gisteren te Zutphen gehouden verkoop bij executie ten huize van ds. Faber, als ge- volg van weigering .om een officier in te kwartieren en om de kosten van uitbesteding te voldoen, trok veel belangstelling van pu bliek en fotografen. Voor het eerste meu belstuk. dat ten verkoop werd voorgehouden, werd 100 geboden, waardoor het in te vor deren bedrag ruimschoots betaald was. De verkoop werd dan ook onder een hoe- ra’tje van het publiek als geëindigd be schouwd. HOLLAND—AFRIKA-LUN KLIPFONTEIN. TO Oct. van Durban naar Lorenzo Marques. NIEUWKERK (thuisreis) ps weerde 30 Oct. ’s avonds Ouessant naar Antwerpen. SPRINGFONTEIN (uitreis) 31 Oct. van Antwerpen naar Port Said. WESTERKERK, 30 Oct. van Amsterdam te Hamburg. Gistermorgen omstreeks 13 uur is de jarige motorrijder A. M. uit Utrecht met zijn duorijder. den heer J. Kasteele ult Amster dam. komende uit d^ richting Apeldoorn, bij den spoorwegovergang aan den Hoogeweg on der de gemeente Amersfoort, tengevolge van een defect aan de rem-lnrichting. door de ge sloten afsluithoornen gereden en tegen een seinpaal gebotst. De meCorrijder werd zeer ernstig gewond. De duo-rijder bekwam een hersenschudding Belden zijn naar het St. Elisabeth-gasthuis te Amersfoort overgebracht. De motor is in beslag genomen. s a wordt gemeld, dat ae motorrijder Te Sterksel (N -B is het tweejarig zoon tje van den heer W. D. al spelende onder een kar geraakt en gedood. Gistermorgen vroeg beeft te Beerta een ernstig ongeluk plaats gehad. Te Boerter- Hoogen sloeg een tweetal paarden, dat voor een boerenwagen gesjiannen was, plotseling op hol, doordat de dieren geschrokken waren door een hoeveelheid klaver, die van wagen afwoei. De wagen kwam in de sloot terecht. De bestuurder, de arbeider A. Jansen uit Beerta, werd zwaar gewond en in «gag wekkend en toe- stancL opgenomen. De direct ontboden genees- heei*dr Bolsterhuis constateerde ernstige kneuzingen, terwijl eenige ribben waren ge broken. De man is naar het ziekenhuis te Winschoten overgebracht. De paarden be kwamen geen letsel. Man overreden en STOOMVAART HU. OCEAAN AGAPENOR. 31 October van Japan te Rotterdam. EURYMEDON. 21 October van Batavia, L v. Havre te Amsterdam. PERSEUS, Japan-Rotterdam; 21 October van Singapore. In de geruchtmakende zaak van den bru- talen bankoverval in het bijkantoor van de Incassobank aan den Goudschen Singe! te Rotterdam is nog maar weinig licht gekomen. De gearresteerde dader M., heeft over zijn voortvluchtigen medeplichtige enkele vage verklaringen afgelegd, die op het volgende nserkomen. M. kende zijn medeplichtige pas een paar weken. Hij beeft hem op het station ontmoet en daar zij samen in een coupé reisden, heb ben zij kennis met elkaar gemaakt, een ken nismaking die zich van de zijde van den voortvluchtige niet verder heeft uitgestrekt dan het noemen van zijn voornaam. Na die reis heeft M. den man nog een paar keer later ontmoet. Zij hadden een afspraak ge maakt om elkaar van tijd tot tijd bij een kiosk te treffen. Was een van hen daar niet op het afgesproken uur, dan werd de afspraak automatisch verschoven tot den volgenden dag op hetzelfde uur en dezelfde plaats. M. heeft voorts en signalement van zijn mede plichtige opgegeven, dat, zooals In dit relaas nog zal blijken, de politie op een valsch spoor heeft gebracht. Verder wist M. van zijn medeplichtige te vertellen, dat deze een berucht smokkelaar is, wlen het oümogelijk gemaakt Is de grens te overschrijden. M. had zelf al een revolver, die hü vroeger eens van een zeeman gekocht heeft. De an dere heeft hij van zijn medeplichtige gekre gen. Tenslotte verklaarde hij. dat hij het lang niet onwaarschijnlijk acht dat deze, toen hij eenmaal het kantoor had weten te verlaten, kalm aan zijn M’s achtervolging heeft deelgenomen en zoodoende de aandacht van zijn eigen persoon heeft weten af te lelden. Van een auto, die buiten klaar zou gestaan hebben, weet M. niets af. KON. NKD. 8TOOMB. MD. AURORA. 30 Oct. van Piraeus naar Os- phalonia. BACCHUS, 20 Oct. van West-Indlë to New York. BERENICE, 20 Oct. van Carthagena naar Alicante. COLOMBIA (thuisreis) 20 Oct van Bar bados naar Plymouth. CRYN88EN. 21 Oct. van West-Indlê Lv. Havre, te Amsterdam. FAUNA. 20 Oct. van Triëst naar Flume. JASON (thuisreis) 30 Oct. van Callao. NICKERIE (thuisreis) 19 Oct. van Tri nidad naar Madeira 8ATURNU8. 20 Oct van Napels. onvoorzichtigheid lijn 24 die in de Station reed. De man was onmiddellijk dood, is naar het Binnengasthuis ver- Goed afgeloopen Gistermiddag sloegen van een vijftal volgkoetsen, terugkeerende van een begrafenis en waarvan de inzitten de uitgestapt waren, door een hevige hagel bui, de paarden op hol. BU het gemeentehuis werden de paarden tot staan gebracht door den heer van der Gracht, politieagent te Alkmaar. Persoon lijke ongevallen kwamea niet voor. Kiesvereeniging Deze week hield de R.K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" hare taarvergadering. De op komst was zeer gering. Na de opening met den Chr. Groet werden de notulen der ver gadering van 18 Maart gelezen en goedge keurd. waarna de secretaris het jaarverslag uitbracht en daaraan zeer uitvoerige beschou wingen over de jongste gemeenteraadsver kiezing vastknoopte. Er waren 2 algemeene vergaderingen gehouden, terwijl het Bestuur 4 bijeenkomsten hield. Gememoreerd werd het vertrek van Pastoor Roovers. waarvoor in de plaats was gekomen als eerevoorzitter Pstoor Looyaard, die echter dezen avond verhinderd was. Uit de nabetrachting lichten we alleen het volgende toe. Het Bestuur had 8 candidaten gesteld, doch de leden hadden van hun recht om ook namen op te geven, geen gebruik gemaakt. Dit verdient afkeuring. Nu hadden zich op de laatste algemeene vergadering nog 3 personen, doch eerst na aandringen, beschikbaar gesteld, van wie er ook een als bd van den Raad is gekozen. Deze manier is zeker niet gewenscht. Het stembiljet, waarop 9 namen in ster vorm geplaatst waren, had uitstekend vol daan. Van de 231 stemmen waren er slechts 12 ongeldig. Spreker achtte de wijze van stemmen vier plaatsen door cijfers aanwijzen de meest juiste en daarbij voldoende een voudig. Van andere systemen werden de voor- en nadeel^n overwogen. De officieele stemming had de verrassing gebracht, dat een candidaat met voorkeur stemmen was gekozen. Daardoor was het zittende lid P. v. d. Molen verdrongen. Spreker bracht dank aan dit raadslid voor hetgeen hij in zijn zittingsperiode had ge daan, en zijn uittreden was dan ook niet het gevolg van ontevredenheid over zijn persoon, maar een andere partij, n.l. die van de arbei ders. had haar invloed doen gelden, en dat volkomen terecht, waardoor ook deze een vertegenwoordiger had gekregen. Daarop hadden zij alleszins recht. Spreker bracht hulde voor de wijze waarop de arbeiders den strijd gestreden hadden. Van verdacht making, laster of andere minder onbele strijdmiddelen was geen gebruik gemaakt. Vervolgens behandelde spreker de kwestie van het aannemen van een zetel bij verkie zing met voorkerusstemmen. Daartegen ver zet ons reglement zich niet. En spreker meen de. dat het geheele bestuur en alle leden het met hem eens waren, als hij verklaarde, dat een dergelijke bepaling in ons reglement nooit zou opgenomen worden. Hij meende, dat er heel wat minder moeilijkheden zouden ontstaan zijn indien elders deze bepaling evenmin had bestaan. Zeker, de zaak staat eemgszins anders in grootere plaatsen en daar waar een adviescommissie bestaat. Deze laatste achtte hij echter voor een plaats als de onze een onmogelijkheid. En wat moet er gebeuren op plaatsen, waar in strijd met het reglement toch zitting is gekomen bij verkiezing met voorkeurstemmen of zelfs met een afzonderlijke lijst Daarop had ook de laatste vergadering van de Riikskieskring- Orgwnisatie geen antwoord kunnen geven. Hier was daaromtrent geen enkeie moeilijk heid gerezen. Alles was in vrede en rust ver- loopen. Op de laatste vergadering te Alk maar meende spreker te hebben mogen be luisteren. dat een inpera ief voorschrift om de bepaling van niet-zitting nemen bij ver kiezing met voorkeurstemmen in alle regle menten te doen opnemen, geen kans van slagen zal hebben. Mocht het anders zijn, dan zal onze kiesvereeniging óf uit het ver band moeten treden öf de gemeenteraads verkiezingen in een andere organisatie moe ten onder brengen. Als bijzonderheid werd nog meegedeeld, dat ook te Egmond aan den Hoef de arbei- derscandidaat zou gekozen zijn, als er meer overeenstemming was geweest 6 stemmen waren voldoende geweest. Na deze uiteenzetting volgt een uitvoerige gedachten-wisseling, die zich hoofdzakelijk beperkt tot het wenschelijke van vroegtijdige opgeven van candidaten en tot de vraag, of één candidaat op de groslijst aanwijzen niet beter was. Van dit laatste toonde zich de heer C. Orij een voorstander. De heer Straathof maakte aanmerking op een uit drukking „sleur" in een der propaganda- biljetten. De geheele bespreking verliep uiterst kalm en welwillend. De penningmeester R. Beukers bracht hierna het financieel verslag tut. Ontvangen was f 206.97, uitgegeven f 71.10, batig saldo 135.87. De rekening, nagezien door de heeren I. Sentveld en J. Liefting werd goed gekeurd. Uit de algemeene vergaderingen te Alk maar en Uitgeest werd vooral gewezen op de verkiezing van den heer Fluitman als voor zitter. op de voorstellen Hoorn en de rede van Pater de Greve'op de vrijstelling van contributie voor den Statenkieskring en de kwestie De Vries, welke afgevaardigde nier meer erkend wordt als vertegenwoordiger der R.K. kiezers. Besloten werd de contributie voor dit jaar te verlagen op 20 cent. Dit bedrag zal vóór Tanuari op de gewone wijze ge< nd worden. Aan den Z.Eerw. Heer Pastoor zal ge vraagd worden binnenkort een H. Mis voor de leden op te dragen. De politie van het bureau Kattenburger- gracht te Amsterdam beeft drie mannen aangehouden in verband met óen diefstal van tien zakken lijnzaad uit een Rijnboot In de hoofdstedelijke haven. De zakken werden per vlet over het U vervoerd. Van de drie arrestanten is één de dief, de belde an deren rijn de helers. -■5 Op het Damrak nabij de Oudebrugsteeg te Amsterdam Is gistermiddag een ongeveer 60-jarlg man door onder een richting van hret Raadhuize. Aanwezig alle leden. Bij de ingekomen stukken was van’ de R.K. Gymnastiekvereemging D.V.V. alhier, een subsidie-aanvraag van f25.per jaar. B en W. stellen voor gunstig te bet -hikken. Zonder stemming wordt aldus besloten. Het Wit-Gele Kruis, afd. Langendijk, vraagt voor de door haar verzorgde wijkver pleging een iaarliiksche subsidie van 15 cent per R.K. inwoner. B. en W herinneren aan de verhooging van 5 op 15 cent van de subsidie voor de wijkverpleging van het Witte Kruis, in verband met de noodzakelijkheid van een tweede wijkverpleegster Deze is intusschen aangesteld en moet erkend worden, dat met twee zusters de wijkverpleging aan den Langendijk voldoende gewaarborgd is. En als daarnaast nog een bijdrage aan het Wit- Gele Kruis toegekend werd, zouden de gemeente-financiën zonder noodzaak zwaar der worden belast. Zij stellen voor afwijzend te beschikken. De heer Schrijver (R.K.) zegt, dat als het Witte Kruis leden zal' verliezen, wat zeker gebeuren zal, het vanzelf spreekt, dat de verpleegkcsten verminderen, dus kan het met minder subsidie toe. Toen er sprake was van de benoeming van een tweede zuster, wist het Bestuur van het W K. dat er een R.K. zuster zou komen Niettegenstaande de aangeboden samenwerking is er toch een niet-katholieke zuster benoemd, wat zeker f 800.5 f 1000.meer kostte. Dit gaat dus ook den Raad aan. die subsidieert. Spr. bepleit het toestaan van subsidie. Het is alleen een kwestie van verdeebng. Geeft het Wit-Gele Kruis cent 15 per kath. in woner en aan het Witte Kruis de rest. De- Voorzitter zegt, een sterk woord van afkeuring te moeten uiten tegen het idee van den heer Schrijver, dat strijdt met alle moraliteit. Door de verhoogde subsidie is het Witte Kruis in staat gesteld een tweede zuster te benoemen en heeft dus thans verplichtin gen tegenover deze. Hij hoopt niet, dat de heer Schrijver de consekwentie van zijn voor stel aanvaardt. Splitsing is niet noodzakelijk. Langendijk kan trotsch zijn op zijn wijkverpleging. Wanneer afscheiding gewenscht wordt, moet men zich zelf bedruipen, en niet om subsidie vragen. De heer Duïjves (R.K.) is niet tevreden over de handelwijze van het Witte Kruis Het is hem bekend, dat het Wit-Gele Kruis een conferentie aangevraagd heeft, maar gewoonweg is deze geweigerd. Dit is geen behandeling en allesbehalve mooi. Ongetwij feld werkt bet W. K. tot ieders bevrediging, wat lichamelijke verpleging betreft, maar de katholieken verlangen bovendien geestelijke verzorging, wat natuurlijk alleen door een katholieke verpleegster geboden kan wor den. Laat men het subsidie eenvoudig ver- deelen, het kost de gemeente geen cent extra. Wethouder Ootjers (V.D.) betreurt het geen zich voordoet. Hij kan zich niet inden ken, dat het W. K. bezwaar had tegen een kath. zuster. Eerder meent hij, dat de twee zusters noodig waren voor de verdeeling Noord en Zuid. Hij is tegen het verzoek, evenals de heer Kansen (V.D.), die niet mee wil helpen het Witte Kruis af te breken. De heer Duïjves zegt nog, dat teveel over het hoofd gezien wordt het finandeele voor deel van 1000.Als het Witte Kruis in moeilijkheden zal komen, heeft het dat zelf gewild door de ingenomen houding. De Voorzitter zegt, dat niet teveel gelet moet worden op het finandeele. (Merk bet .tegenstrijdige op in het prae-advies wordt gezegd, dat de gemeente-finandën niet zwaarder belast mogen worden 1 Verslagg.) De beer Schrijver zegt, dat toen m het voorjaar is verzocht de subsidie aan het W. K. te ver hoogen, hij daaraan medegewerkt beeft, niet anders meenende dan dat samen werking, die toen reeds gezocht werd, niet geweigerd zou worden. Achteraf heeft hij spijt gehad van zijn stem. De heer Kooij (V.D.) meent, dat het dan de schuld van de R.K. Raadsleden is geweest dat toen niet nader onderzoek is gedaan De heer Duïjves stelt nog voor het verzoek aan te houden om nadere inlichtingen in te winnen Hier wordt niet anders dan gegist, de Raad is niet op de hoogte. Maar de Voorzitter zegt, dat voor aan houding van het verzoek geen aanleiding is en brengt het voorstel van B. en W. in stem ming. dat wordt aangenomen met 5 tegen a stemmen. Tegen de heeren Schrijver en Duïjves. Voor kennisgeving worden aangenomen Een verzoek van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling om subsidie, daar het niet gezegeld is, en een verzoek van D. Jong bloed om vermindering van hondenbelasting, daar zijn hond in Juli is weggedaan en dus geen vermindering kan plaats hebben. De aangeboden begrootingen voor 1932 worden in handen gesteld van de Commissie van Onderzoek, de heeren Duïjves. Kansen en Kwadijk. Vastgesteld worden de driejaarlijksche vergoedingen aan de bijzondere scholen. Het onderwijs aan de openbare Lagere school heeft gekost gem. f 10x1053 per kind. Hier naar worden de vergoedingen vastgesteld resp. voor de R.K. Meisjesschool met gem. 189 1/4 leerl., R.K. Jongensschool, met gem. x8o leerl. en school met den Bijbel met gem- 61 3/4 leerl. Besloten wordt tot overname van verschil lende straten in beheer der gemeente. Bij overname zullen de straten geheel in orde moeten zijn en worden nog verschillende voorwaarden gesteld, betr. rioleering. In verband hiermede wordt een wijziging vastgesteld van de Bouw- en woningverorde- ning, waardoor aanleg van straten slechts zal kunnen geschieden met toestemming van den Raad en volgens de door den Raad vast te stellen vereischten. Eerst wanneer de aanleg volgens de te geven voorschriften verzekerd is, mag aan de straat gebouwd wor den. De Rondvraag levert niets op, waarna sluiting volgt. Onderling Veefonds Woensdag 2^ Octo ber des avonds 7 uur zal een algemeene le denvergadering worden gehesiden van bet „Onderlinge Veefonds" in café J. Aarden burg, Noorddorp Uitslag verkoopiiK Ten overstaan van Mr. C. J. de Lange, notaris te Alkmaar, is Dinsdag jJ. in het openbaar verkocht een nieuw gebouwd woonhuis met erf, groot pijn. 3 A. 54 cJl. en een-perceel bouwterrein naast het vorige perceel groot pijn 3 A. 48 c_A Eigendom van de wed. D. Willig. Kooper J. Jansen alhier, voor f 7580. voegdheid te buiten gaan, wanneer zij mede plichtigheid aan een door de Duitsche wet verboden handeling construeeren uit op ons territoir en ten onaent geoorloofde door een Nederlander begane handeling De burgemeester van Emmen, mr. J. L. Bouma beeft reeds pogingen aangewend om op vorengenoemde gronden J. W in vrijheid gesteld te krUgen, doch is daarin nog niet geslaagd, waarom hU de tusschenkomst van den Minister van Buitenlandsche Zaken in- geroepen heeft. door ge houden de winkeherszoon J. W. uit Zwar- temeer (gem. Emmen) wiens aanhouding berust op maatregelen die aan Dultsche zij de genomen worden ter beteugeling der smokkelarij. Tal van winkeliers langs de grens verkoopen veel artikelen aan Dult- schers waarvan dn Invoer in Dultschland verboden is ot zwaar belast en daarom ge smokkeld worden. Dultsche autoriteiten heb ben nu, naar gebleken is een lijst aangelegd van Nederlandsche handelaren, die zoodra zU om welke redenen dan ook de grens over schrijden, zullen worden gearresteerd, on der beschuldiging van medeplichtigheid aan verboden invoer van waren. Genoemde J. W. nu, is het eerste slacht offer van dit Dultsche optreden. Door zijn aanhouding is het geval belangwekkend ge worden omdat nu een juridische vraag van beteekenis ter oplossing U voorgelegd aan de wederzUdsche autoriteiten. De vraag nl. of een door een Nederlander op Neder- landsoh grondgebied begane handeling, wel ke voor de Nederlandsche wet niet strafbaar is, door den Duitschen rechter gestraft mag werden. De Nederlandsche wet toch verbiedt geenszins het verkoopen ot transporteeren. noch het uivoeren van waren welker Invoer in Dultschland verboden Is. Wat Dultschers die op ons grensgebied die waren komen knopen, daarmede verd-r doen, komt niet •.oor verantwoording vap dén Nederland- •chen verkooper. Aan Nederlandsche zijde telt men zich dan ook op het standpunt, dat de Dultsche autoriteiten hun rechtabe- van Arzew o. d. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALPHARD, 30 October van Archangel naar Dmulden v.o. ARY SCHEFFER, 19 October van terdam te Havre. BATAVIER I. 20 October van Hamburg naar Rotterdam. BATAVIER V, 21 October vxn. 8 uur 30 van Rotterdam te Gravesend. BERKEL, 19 October, van Amsterdam te Stockholm. EEM. 30 Oct. van Ornxkjoldvlk te Bunds- vall FLYING NORSEMAN, Quimper te GenL. 1 LJSSEL, 10 October van Gefle te Stocka. KRALINGEN. 20 October van Rotterdam te Riga. MARABOE. 30 October van te Perth. NOORD, 20 October van Porto Vesme te Calais. PARKHAVEN. 20 October van Savannah te Pensacola. PENDRECHT. 20 October van naar Montreal. RAPID, m b 30 October van Rotterdam te Parijs. RUN. 18 October van Lioote te Honfleur. STAD AMSTERDAM. 20 October van Vlaardlngen te Bognolt STAD ARNHEM. 20 October van Zes R Rouaan. TELA. 15 October Fernando Noronha gep. Antwerpen naar Montevideo. TEANO. 21 October van Dublin to Be fast. VECHT. 18 Salorenrlvier. WOENSDRECHT. 31 October Gibraltar gepasseerd. Constannaar Preston. ZEEHOND. BLS., 17 October van Ham burg naar Ornskjoldsvik. De oplOMlni -- moeten vóór 11----- Vraag vandaag nog aan Uw winkelier om Iedere kooper van 1 pond Sanella kan den

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6