FEUILLETON FEUILLETON Buitenlandsch cd'Cieuws Shea van de lerscl/e Brigade PADJO-Q^f^Qpp Nieuwe wandaden van Matuschka Wat werkloosheids- u bestrijding kost 3000 ambtenaren in staking Het kabinet-Braun behouden Muitende matrozen voor het gerecht Het verloop der muiterij Het Herstel vraagstuk BOEKBESPREKING KORT NIEUWS Blijvende onrust in Spanje Beschuldigingen tegen ministers I Geen ontbinding van den Beierschen Landdag Oostenrijksche Nationale «Raad Het conflict in het Verre Oosten Gemengde Buitenlandsche Berichten Als de nood stijgt...... RANDALL PARRISH Rede van Lord Reading*-»* de Als communisten optreden Aanval op politieambtenaren <0 verzekering Droevige voorvallen in Dortmund Als protest tegen slechte betalingen 6.25-734, Verklaring Bondskanselier tm Over actueel» problemen Geen «poor van 4e dader». S Lava! te Washington Die «ouden voorzichtiger rön. Te Washington heeft Laval opnieuw Oostenrijksche ministers gewond Bü een autobotsing. var een (Wordt verrok- I o De moties van wantrouwen verworpen I I 1 I 1 1 de Zti totaal van 109.765.000 Mark als kosten de administratie van desen dienst. Te Weenen kwam een bondsauto in bot sing met een taxi. Beide werden omgewor pen en vernield. Laval wil verklaringen afleggen Gemeld wordt, dat Laval zich op ultnoo- dlging van twee senatoren bereid verklaard heeft, om 26 October voor de commissie van buitenlandsche zaken van den Amerikaan- schen senaat een verklaring over de Fran- sche buitenlandsche politiek af te leggen. meenlng oogenblik Het onderzoek der bekentenissen r De rechter van Instructie bij de rechtbank te Potsdam heeft tegen Matuschka een voor onderzoek geopend wegens het plegen van den aanslag op de spoorwegen, met poging tot moord en overtreding van de vuurwapen- wet. Er Is een bevel tot gevangenneming uit gevaardigd. Zijn uitlevering zal worden gevraagd. 3000 beambten van de stad Warschau zyn als teeken van protest tegen de onregelmatige wijze waarop de salarissen en looncn worden uitbetaald, zoomede uit protest tegen eenlge dienstopzeggingen, Donderdagmorgen in sta king gegaan. Ontwerp Volkenbondsresolutie DOOR 110 millioen Mark voor in 1931 overeenstemming is met de grondwet, uitdrukkelijk bepaalt, dat de landdag 128 leden bestaat. voorma lieg Stickler. De drie heeren werden op straat geslin gerd, dr. Dollfuss liep door de glassplinters ernstige kwetsuren aan gezich en handen op. hij moest evenals Stickler hevig bloedend naar het ziekenhuis worden overgebracbt. Gürtler kwam er met lichtere wonden af. De chauffeur van de taxi werd zwaar en een dame, die in dezen wagen zat. levens gevaarlijk gewond. positie. Een oogenblikje later kwam de bode, die met een opdracht van den leider was uitgezonden, van de Saule vergezeld, binnen den vuurgloed terug. Ik herkende den schurk op het eerste gezicht zelfs zonder den waarschuwenden druk van Mademoiselle op mijn arm al was zijn gezicht ook dusdanig met een grooten doek bedekt, dat alleen maar zijn oogen er boven uit kwamen. Of deze doek bij wijze van vermomming werd gedragen of dat hü een wond moest bedek ken. wist ik natuurlijk niet, maar de uit dagende, zwaaiende gang van den tore’ en zijn aanmatigende manier van spreken wa ren voor mij bewijs genoeg dat hij het was. Met een boos gezicht en een air van gezag liep hij op den man met den grijzen baard af en sprak luid tot hem. zoodat zelfs wij. boven in onze schuilplaats, konden hooren wat hij zei. „Wat moet dat beteekenen. Guieteau? Dat rapaille vertelt mij daar juist dat gij weigert een onderzoekingstocht op touw te zetten. Mon Dieu. vergeet gij dan aoo gemakkelijk wie Ik bent Weet gij dan niet, dat dit een zaak is, waar de koning belang bij heeft en niet slechts een gewone roofaffalre? Ant woord mijl” „Niet dat ik weiger. Monsieur”, ael nu weer de ander, maar zyn stem klonk nu heel wat milder. „Maar de mannen willen niet. Zij zUn veel banger voor wat zij daar boven misschien zullen ontmoeten dan voor mUn bedreigingen en slagen.” De drukker van het orgaan der Britsche Communistische Partij, de .Dalls Worker" U tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens aansporing tot muiterij. HILVERSUM. "98 M. 6.45—7.00 en 7M —7.45 Gymnastiekles 8.00 GramofoonDii ten 12.00 Concert VARA-septet en Gra mofoonplaten 3.15 Gramofoonplaten- 3.00 Kamermuziek m.m.v. het Trio Zlmww man-Loevensohn-Speanderman (viool, cdki plano) 4.45 Beoefening der Huismim.T”1 5.45 Concert. VARA-Mandoline-Ensemble Gramofoonplaten. Mevr. T. Zwager-Bacn zang 7.00 Volkszangdemonstratie in Concert VARA-orkest 10.00 Vervolg Can cert 1020 Vas Dia» 1030 Vervolg Con- eert o. a. uit ..Lohengrin"-efi Tannn,—. Wagner. 1 In de voorstad van Werdau. Leubnitz, het Donderdag tot ernstige communistische onlusten gekomen .Tegen elf uur 's morgens vormden ongeveer 80 communisten een op tocht. Twee agenten sommeerden de demon straten uiteen te gaan. De politiebeambten werden met den roep .slaat die arbelders- moordenaars dood” door de menigte, nog voordat zjj hun wapenen konden grijpen tegen den grond geslagen, ontwapend en ernstig mishandeld. De aanvallers vluchtten Uit Zwickau kwamen korten tijd later drie auto’s met politiebeambten. In de straten van Werdau en Leubnitz werd een aantal verdachte communisten gearresteerd. Er hebben intuschen ook eenlge huiszoekingen plaats gehad. De Pruisische Landdag heeft de Duitsch- natlonale en communistische moties van wantrouwen tegen het kabinet-Braun tege lijk verworpen met 225 stemmen der regee- rlngspartijen tegen 195 oppcsltiestemmen. Verdaging tot 4 November. Het seniorenconvent van den Pruisischen Landdag heeft besloten heden na het debat over de door de Duitsch Netlonalen tage- dtende motie van wantrouwen tegen den Mi nister van Landboiw. Steiger, tot 4 Novem ber te verdagen en dan over deze motie te stemmen en nog enkele andere kwesties af te handelen. In Dultschland waren 15 October 4.484.000 werkloosen, ofwel 129.000 meer dan begin October. Het gemeente personeel van War schau zal. in verband met het niet geiegeld uitbetalen der salarissen tot lijdelijk verzet overgaan. De stakingen te Barcelona Het conflict in de haven is verscherpt. In den namiddag vielen de stakers de werk- willgen aan, waarop dezen eveneens het werk neerlegden. De transportarbeldersbonden hebben zich met de havenarbeiders solidair verklaard en trachten In de geheele stad de staking door te voeren. De arbeiders en employé’s in de levensmid- delenbedrijven hebben het werk reeds neer gelegd. Om tien uur des avonds omsingelde een politiemacht het bondsgebouw der trans portarbeider» en sloten het met de revol ver in de vuist. Op grond van door minister B. D., Juch, te Parijs gevoerde onderhandellngen beeft de Banque de France zich bereid verklaard de Oostenrijksche Nationale Bank door bemld- deling van de Bank voor Internationale Be talingen een crediet van 60 millioen schil lingen in deviezen ter beschikking te stellen. Bomaanslag op Japansch consulaat. Volgens een mededeeling van het Japan sche telegraaf-agentschap JShimbun Ren go” is Donderdag te Amoy een bomaanslag gepleegd op het Japansche consulaat-gene raal Onbekende daders hebben een bom geworpen in het gebouw, waardoor de Chl- neesche concierge van het consulaat ge dood en 3 Japanners gewond werden. een gordel, waarin twee pistolen en een mes. De mannen waren ook allen gewapend; zelfs nu zjj zich bU het vuur verpoosden, hadden zjj hun messen voor direct gebruik uit de scheede getrokken, onder hun onmid- dellijk bereik. Ik merkte tnaar enkele vuur wapenen op. Behalve de geweren, die de schildwachten droegen, zag ik er nog een paar tegen de trap aan. De meeste mannen lagen met pijpen in den mond op den vloer; som migen waren in dekens gewikkeld om zich tegen de ruwe steenen te beschermen. Er werden maar weinig woorden gewisseld: alleen was op het oogenblik een van hen bezig een verhaal te doen aan een groepje, waarvan hij het middelpunt was. en de lange leider gaf van tijd tot tijd op ruwen toon een bevel, waarbij gewooniyk een vloek zijn woorden kracht moest bilzetten. Dat hij gevreesd was en zijn uit verschillende ele menten bestaanden troep louter door schrik regeerde, bleek genoeg hieruit, dat de man nen zyn bevelen met de grootst mogelijke snelheid opvolgden. Zoo gaf hy op zeker oogenblik een man, die niet onmlddeliyk aan zijn bevel gehoorzaamde, een termen slag en schopte hem met zyn gelaarsden voet, maar de anderen vonden bet niet eens de moeite om het hoofd om te draaien, en de mishan delde kerel ging met gebogen hoofd in een hoekje zitten. De schildwacht aan den voet van de trap hield voortdurend de donkere gaping in het oog en hield zyn geweer steeds in dezelfde 35 Ondanks het groote vuur was de uitge strekte ruimte slechts gedeeltelik verlicht, en vreemdsoortige schaduwen gleden langs de wanden. Maar de uitstraling was juist krachtig geuoeg om de hopelooze kaalheid in het oog te doen vallen. Ik telde veertien urn met inbegrip van de takkendragers, die weer nieuwen voorraad gingen halen. De kerels droegen grove kleeren en bina allen had den een baard. Zi zagen er uit als land bouwers. die niet aan tucht gewoon zyn, maar wel in staat zyn een gevecht te le veren. Niets wees op een bepaalde uniform of op een of ander onderscheid- in rang. De man. die de leiding scheen te hebben, was misschien nog onoogiyker gekleed dan de anderen en hy zag er ook elgeniyk wan hopiger uit een reuzenkerel, met een «enigszins ronden rug. ongekamd lang grijs haar en een buitengewoon langen baard. Hy was gekleed In een kort leeren wambuis, dat verkleurd was een aardig versleten, gn droeg De commissie tot vaststelling der vroegere politieke verantwoordelijkheden te Madrid, ker tot in den toren, maar ik kwam nood iets op het spoor. Er is niet één kamer cel, die ik niet onderzocht heb. Niets v» te bespeuren, maar als de nacht kwam, o*® waren daar mannen en vrouwen, var spookachtige wezens, die dansten In r™ onwezeniyk licht, dat de oogen verblind* „Een zekeren nacht, Monsieur, besloot hen te trotseeren; ik kroop in het donker deze trap op tot aan de groote zaal, zooals men vertelt, een koning aan zijn enw kwam. Ik had Jules en Francois hier z* twintig goudstukken gegeven, opdat rij my mee zouden gaan, en wy hadden alle dr» een pistool by ons. wy waren al tot by estrade gekomen en staarden om ons been in het donker, maar wij hoorden of ZW" niets tot zy ineens verschenen. Het had n veel van of zy. spookachtig en wit sis er uitzagen, zoo uit de muren zetten. Ik zag gezichten lange haarlok»™ en uitgestrekte armen en ik hoorde een f** luid, dat my deed denken aan het slaan een trom Mon Dieu! Ik gunde my enkelen blik en zette het toen op een 10°PJ~ Ik weet nog niet hoe wy levend de trap afgeklommen, maar Francois had leeriJ*” wonden opgeloopen doordat hU over paar steenen was getuimeld en Jules ic van dien dag af wit geweest.” .Niets dan verbeelding, jullie drieft) «tM»" half dood van angst, In het donker op. Kwam dan niemand op de gedachte eens te schieten?” „Wat? van één man en nog wel een onge wapend man?” .Net gaat hier niet om één man of om een dozyn. Monsieur. Wat hun schrik aanjaagt is niet iets van deze wereldde geesten van de dooden bevolken deze gangen.” De Saule lachte boosaardig, maar ik zag zyn oogen onrustig naar boven dwalen en zyn hand steviger zyn zwaard omklemmen. „Geesten! Groote. God! Ik kan my nog indenken dat de anderen zooiets gelooven, maar in geen geval jy en tk. Guieteau. Daar zyn wy al lang overheen!" De grijsbaard aarzelde, draaide zich om en om en trok met kracht aan het heft van zyn mes. „Ik ben, niet laf. Monsieur, dat weet U zelf wel. en wy hebben meer dan eens uw wil gedaan, ook als er gevaar by was. Maar er spoken daar geesten ik heb ae met eigen oogen gezien.” „Geesten! ba! je hebt schaduwen gezien in een vreemden lichtglans, anders niets! Ik zeg je. Guieteau. de dooden zyn dood, en kunnen de levenden niet meer kwaad doen. Wat heb je toch gezien dat je bloed in water beeft omgezet?” .Mynheer de Hertog”, gaf de ander plech tig ten antwoord. ,gy kant my al jaren en weet dat ik U altijd trouw ben geweest. of is dat misseben niet waar?” De Saule knikte. zUn oogen nog altijd op de donkere ruimte boven hem gericht „Ik heb U gediend als soldaat en sinds wy hier Uitzetting van 15 afgevaardigden In de bondsauto bevonden zich de mi nister van landbouw dr. Dollfuss, de voor zitter der reconstructle-commlssle der Cre ditanstalt, oud-mlnister dr. Gürtler en de staatssecretaris, afgevaardigde Voor zyn vertrek naar Londen heeft de En- gelsche minister van buitenlandsche zaken. Lord Reading aan vertegenwoordigers van de internationale pers eenlge mededeellngen ge daan over een reeks van actueele econo mische en politieke problemen. Na de beteekenis van den Volkenbond te hebben besproken ging hy in op de econo mische wereldkrisls, waarby hy den nadruk legde op het nauwe verband, dat tegenwoor dig bestaat tuaschen de verschillende afzon derlijke staten. Het bezoek van Laval aan Washington is van de grootste beteekenis. Niets is meer in staat de huidige moeliyk- heden te doen overwinnen, dan een zoo nauw mogeiyke samenwerking tuaschen de Amertkaansche en de Fransche regeering. Een beslissende overwinning by de verkie zingen van de nationale Engelsche regeering kan men thans als vaststaand beschouwen. De nieuwe Engelsche regeering zal zich zon der verwyi bezig gaan houden met den we deropbouw van het economische leven en de stabiliseerlng van het pond. Een bewys voor de veerkraebtigheid van het Engelsche eco nomische leven is de handhaving van den pondenkoers ondanks het ontbreken van een gouddekking. De nieuwe regeering zal ge dwongen zyn om voor het in evenwicht bren gen van de bandelsbalans een zekere be perking van den invoer door te voeren. Men kan nog niet zeggen of een principleele ver andering in de tarievenpolitiek van de En gelsche regeering zal Intreden, maar men mag zich er niet over verwonderen, wanneer de Engelsche regeering er onder den druk der omstandigheden toe zal zyn gedwongen bet voorbeeld van andere groote mogend heden op het gebied der douanerechten te volgen. Ten slotte wees apr. er op, dat de onderhan dellngen over het Mandsjoerijsche conflict zonder twyfel reacties zouden hebben op de ontwapeningsconferentie. Hy is er vast van overtuigd, dat de stappen van den Volken bondsraad succes zullen hebben by het by- leggen van het conflict. De .Xandvolknachrichten” vestigen de aandacht op de begroeting van het Duitsche rijksbureau voor de verzekering tegen de v.erkloosheld voor 1931, waaruit biykt. dat de personeelkceten ruim 64 millioen mark en de zakeiyke uitgaven bijna 21 milltoen mark be dragen. Met de kosten voor reizen, onder houd van auto’s enz. komt men dan tot een van Het gemeentebestuur van Stamboel heeft bepaald, dat taxi-chauffeurs voortaan den leeftijd van 50 jaar moeten hebben bereikt en vader van een gezin moeten zyn. Het bestuur is van meening. dat deze voor zichtiger zullen rijden, dan de jonge chauf feurs. die vooral den laats ten tijd in Stam boel vele ongelukken hebben veroorzaakt. Chauffeurs van middelbaren leeftijd Voèkszangboekje voor Ka* en School By de firma E. D. Baarda, Brederodestrssi 54. Amsterdam is verschenen „VolkMSM- boekje voor Kerk en School", met Grwwi- aansche Noteering in klein handig kerkbu*- formsat. Aangezien in dezen tyd meer dan ooit Gregoriaansche Volkszang in het brandpunt der algeheele belangstelling staat, is zekw aan veler verzoek voldaan. De firma Baardi is op voortreffeiyke wyze geslaagd met hast uitgave. Het boekje bevat het geheele Kyriale, dus de gewone zangen der H. Mis voor het p- heele jaar, de Mis voor overledenen met Ceremoniën der begrafenis, de Zondagsebe Vespers, de Gezangen onder het Lof met Tt Deum, Processie e’.c. in Latyn met Neder- landsche vertaling. Te Dortmund is gisteren voor het eerst vopr de winterhulp het z.g. grauw brood beschikbaar gesteld, dat tegen den prijs van 45 pfennig per 3 pond wordt verkocht In de winkels, waar dit brood verkocht wordt wordt slechts een brood aan een persoon tegen contante betaling verstrekt. Het brood wordt enkel op broodkaarten verstrekt. Op deze kaarten kunnen wekeiyks vier brooden gekocht worden. Uit het rapport van den stedelyken ge zondheidsdienst en verschillende rapporten van ambtenaren, die by maatschappelijk hulpbetoon werkzaam zyn. worden verschil lende gevallen gepubliceerd, waaruit biykt, dat de nood zeer hoog is gestegen. Een 16- jarlge jongen stal in een bakkerswinkel een brood en werd na een langdurige achtervol ging door een agent gearresteerd. De jongen bleek geheel uitgehongerd en ten gevolge van de opwinding begon hy over te geven, waarby bleek, dat zyn voedsel uit aardap pelschillen had bestaan. Ook een 50-jarige weduwe viel op straat neer van uitputting. He» »>’»ek, dat Zjj vier weken lang aardappelschillen had gegeten Dergeiyke gevallen zyn herhaaldelyk vast gesteld. Roofmoord op een schilder Bloedige botsing ten noorden van Moekden Aan den Zuld-Mandsjoerijschen spoorweg op ongeveer 50 K.M. ten Noorden van Moek den, is het tot een bloedige botsing gekomen tusschen Japansche treepen en ongeveer 2000 afgedankte Chtneesche soldaten, die de spooriyn in de lucht hadden laten vliegen en de telefoon- en telegraafhjnen hadden doorgesneden. In totaal zün aan belde zyden meer dac 100 soldaten en een groot aantal gewond. Volgens een bericht van het telegraaf- agentschap Bhlmbun Rengo, werd een Japan sche pantsertrein door Chineezen opgeblazen waarby drie pantserwagens volkomen wer den vernield, vyf Japanners werden gedood en zes zwaar gewond. Fransch crediet van 60 millioen schillingen voor Oostenrijk. zyn als uw luitenant. Ik vrees geen enkelen man, ook niet den dood. Er is een tyd ge weest. dat ook ik lachte om spoken, en ieder, die bang was voor dergelijke dingen, uitlachte. Maar nu is het anders. Nóch de koning. nóch zelfs U, Monsieur, zouden my er toe kunnen krijgen in den donkeren nacht deze spookachtige gangen hier boven te doorkruisen. En een ander wil Ik ook niet op zulk een tocht uiteenden. Deze steenmassa wordt door de geesten der dooden bezocht; ik heb ze gezien en kan het dus weten." De ernst waarmee de man sprak, scheen zelfs de Saule te treffen; hy stond den man tegenover hem in het grove gelaat te staren en scheen al half overtuigd. .Je hebt hen gezien, zeg je? Ba, je droomt. Waar dan toch? en op wie leken zy?” .Net staat U vrfi het al of niet te geloo ven, maar ik zal U vertellen wat ik weet”, en de mannen by het vuur, door deze woor denwisseling getrokken, namen een luiste rende houding aan: enxele schoven zelfs dichter by om beter te kunnen hooren. „wy hebben hier nu al zes maanden lang elkaar rendez-vous gegeven en er is nog geen nacht voorbygegaan of voor de ramen waren vreemde lichtjes te zien. En wy heb ben allerlei vreemde geluiden gehoord, het kletteren van staal op staal en daartusschen lachen en schreeuwen. Op myn woord, het werkte op de zenuwen van de kalmsten onder ons. want wy konden maar niet be- grUpen wat het was. Overdag ging tk dan telkens opm^u» de gangen »f, van '1*'" ker- ZATERDAG 24 OCTOBER 19n HUIZEN, 1875 M. L’iUIulUnd K i uitzending 8.00—d.15 Gramofoontü5’ 10.00—1130 Concert KR.O-trio o 1 Lustenhouwer 1130 Godsdienstig bJ/ uurtje door pastoor Perquin ijmi wS?’ berichten 12.15—1.46 Concert kJT Sextet oJ.v. P. Lustenhouwer li&_2° Gramofoonplaten 230—4.00 Kmden.,,- 4.00 Pauze 4.15—6.40 Concert Kno Kunstensemble 6 46—7.10 Espemut^;' sus 7.10 Causerie door Paté/ Pawiw?' O. M Cap. 730 Politieberichten Sportpraatje 8.00 Oude Potpourri’s het K. R O.-Salonorkest oJ.v. van 1 w°* 9.00—630 Aansl. met Dortmund (n,."^1 land). Uitzending xsn de vierlhg vanT; 10-jarig bestaan van den Nederland. Bond in Dultschland 930 Nieuwst? ten 9 45—10 25 Nieuwe Potpourri door Saion-Orkest. Oa. Wunschprogranuna pourrl en Horch, Horch-Potpourri ui -10.45 „Klavere vyf” oXv. G. H. Oo<Jz zingt 10.45—11.00 Walsen doof hetSal? orkest. O.a. Abechiedswalzer, Strauss na —1130 Vervolg „Klavere vyf" oJ.v ~Goo«. sens 11.30—12.00 Gramofoonplaten.^"- de persvertegenwoordigers ontvangen. De Fran sch» premier verzocht hun niet door geruch ten over besluiten welke genomen zullen worden de wereld in opwinding te brengen, wanneer feiteiyk nog geen beslissingen zyn genomen. Hy verklaarde voornemens te zyn met Hoover openiyk alle kwesties te bespre ken welke momenteel de publieke opinie be- heerschen. Vervolgens trok hy zich met Stimson in diens privévertrekken terug, waar een aanvang werd gemaakt met de Ameri- kaansch-Fransche besprekingen. In kort geding is in het Holtenauer loods- huls het proces behandeld tegen da Duitsche zeelieden, die tydens het oponthoud in de Russische haven Leningrad, een wilde sta king op touw hadden gezet. De beklaagden, 5 muitende stokers van het Hamburgsche stoomschip ,A3ta”, werden op grond van paragraaf 101 van de zeemansverordenlng (gemeenschappelijke gehoorzaamheldsweig»- ring) tot 2 maanden gevangenisstraf elk en de kosten van het proces veroordeeld. De stokers werden in hechtenis gehouden, aan gezien, vooral met het oog op een mogelijke Russische ondersteuning, vrees bestaat voor ontvluchting. Uit het verhoor van deze 5 beklaagden en der getuigen bleek, dat de stokers en twee matrozen van de .Jksta" op 6 October deel genomen hebben aan een vergadering in het Zeemanshuis te leningrad. Hier werd door de ongeveer 300 aanwezigen met 231 stem men voor en 10 stemmen tegen tot staking besloten. Op 7 October, des morgens staak ten de 5 stoke s van de „Asta”. De matro- z„a hervatten het werk weer. Op 8 October werden de matiozen en een stoker. die werkten door een patrouille der stakers met geweld van boord gehaald en naar een sta- kingslokaal gebracht. Hierbij werd de sto ker geslagen en mishandeld. De kapitein vroeg tevergeefs poLtle-assistentie Een agent riep hem zelfs toe geen geweld te gebruiken, aangezien hy anders door de Russen zou worden gearresteerd. Toen het schip op 11 October gereed was met de la ding. weigerden de stokers te werken. Er kwamen opnieuw stakingspatroullles aan boord, die de vuren doofden onder de ke'el» en ten slo te een post aan boord plaatsten die het uitvaren moest verhinderen. Redevoering op het stadhuis De kotter Macon", waarmede Laval aan. land werd gebracht, werd door een groot aantal vliegtuigen van leger en vloot geës corteerd. Alle in de haven gelegen stoom schepen begroetten het vaartuig met sire nengeloei, terwyi de battery op het gouver- neurelland 19 saluutschoten loste. By de daarop volgende ontvangst ten raad- tuize sprak Laval jegens burgemeester Walker zyn bewondering uit over de stad New-York, waarna hy nader cp zyn bezoek Inging, dat via Londen en Beriyn plaats heeft. Lava! verklaarde daarby steeds op het oog te heb ben gehad by te dragen tot de opheffing van de wereldkrisls. Frankrijk, aldus Laval is vredelievend en de bewering, dat het streeft naar de hegemonie in Europa, is cnjulst. De geschiedenis van zyn verleden maant Frankrijk evenwel tot voorzichtig heid en dwingt het zeer byzondere waarde toe te kennen aan zyn veiligheid. Deze velligb“id mag evenwel niet alleen in woor den tot uitdrukking komen, maar moet programmatisch worden georganiseerd. Amerika heeft de internationale verbonden heid op grootsche wyze gediend, zyn ont wikkeling evenwel Is net zoo als die van de andere volkeren door een ernstige krisls onderbroken. „In een door wanhoop verscheurde wereld moeten onze belde groote democratlëen ge meenschappelijk zoeken naar methoden, welke de rust en het evenwicht herstellen en moeten deze methoden energiek worden toegepast. Met gerustheid en vertrouwen wensch ik in enger contact te komen met het Amertkaansche volk. Ik ken zyn enthou siasme en weet, dat het in staat is tot grootmoedige handelingen. Met zyn werke- lykheidszin en zyn edel idealisme zal het, indien het noodzakeUjk is, den roep be antwoorden welke van de oude wereid klinkt. Ik spreek uit naam van een land dat welbesloten is zyn bemoeiingen met die van Frankrijk te verbinden ten einde het hoofd te bieden aan de gevaren, welke onze cultuur bedreigen”. Om half twaalf plaatseiyke t^d zette Laval de reis naar Washington vo<M. beeft besloten minister De Primo Rlvero in staat van beschuldiging te stellen. Generaal Alzpuru. die by den staats greep van 1923 minister wae, zal eveneens in staat van beschuldiging worden gesteld. Een protest De Vereeniging van Madrileensche Ka tholieke Huisvaders heeft aan den apoeto- liscben nuntius een lange boodschap gesel den. waarin zy hun afkeuring uitspreken over de anti-religieuze politiek van de Cortes. De leden der vereenlglng zullen zich nau wer dan ooit aaneensluiten en zy kondigen aan. dat zy zich tnt de openbare zullen wenden, zoodra hun het gunstig lykt. 8000 Britsche rijksambtenaren heb ben een protestvergadering tegen de verla ging der salarissen in Albert Jlall te Londen gehouden. Controleertng bekentenissen By het bezoek aan de plaats van den aanslag by Bia Torbagy door de politie Is gebleken, dat de opgaven van Matuschka over de omgeving van het viaduct, volko men klopten. Hy heeft de omgeving vóór de- aanslag nauwkeurig bestudeerd. In de nabyheid van het viaduct werd ook de door Matuschka aangegeven hut gevonden. Hy heeft daarin drie dagen en drie nachten doorgebracht. om den aanslag zorgvuldig voor te bereiden. De eigenaar van den wynberg verklaarde, dat hy destyds stroo en hooi in de hut gevonden heeft. Matuschka had dit tn de hut gebracht om te kunnen slapen. Van de hut uit heeft hy de vreeseiyke uitwerking van zyn aanslag waargenomen. In de Donderdag gehouden zitting van den Natlonalen Raad legde bondskanselier dr. Buresch een verklaring af, waarin hy er op wees, dat het Oostenryk gelukt Is door zijn bezuinlglngspolltlek vertrouwen te wekken. 190 millioen schillingen, welke per 16 October moesten worden betaald, zyn door de Bank of England en de Bank voor Internationale Betalingen voorloopig voor den tyd van drie maanden verlengd. Thans is men doende voorloopig ten minste cre- dleten van bescheiden omvang met Fr*n- Schen steun te verkrijgen. De belangrijkst» taak by de binnenlandsche maatregelen is het verkrijgen vsn ruwe stoffen en half fabrikaten. Tegeiykertyd werkt de regeering aan de uitbreiding der handelsbetrekklngen met bet buitenland. De Kredltanstalt en haar concerns moe ten zoo spoedig mogeiyk aan den staats invloed worden onttrokken en geleld worden naar bet particuliere bedrijf. Vervolgens motiveerde afgevaardigde Bauer de door de soclaal-democraten inge diende dringende Interpellatie nopens bes'rijdlng van de economische crisis, bevat om. den elsch voor een 40-urige werk week, Wenscht overeenkomsten met ande re staten, waarby de afrekening zou ge schieden door een glreerlng der staten on- derlng, voorts een tegen de monopolistische tendensen der kartels gerichte wetgeving en het sluiten van meestbegunstlgingsverdra gen met de Sovjet-Unle. De redding der In- dustrleele bedrijven, aldus zegt Bauer ver der, moet door een eigen schuldontlastlng geschieden. Ten slotte verklaarde de afge vaardigde dat de burgeriyke partijen voor een zoodanig Ingrijpen van den Staat niet moeten terugschrikken. Afgevaardigde Kunschak lichtte de door de meerderheidspartyen ingediende alge- meene moties toe. om. met het oog op de bestrijding der economische crisis, terwyi hy ten slotte de door de Bociaal-democraten Ingediende voorstïllen bestreed. Hierby wees hy tn het byzonder op de economische on mogelijkheid der soclaal-democratische eischen. In de Donderdagavond gehouden open bare zitting van den Volkenbondsraad, beeft Brtand een ontwerpresolutie Inge diend, waarin alle punten van de rlchtiynen der definitieve regeling van het Japansch- Chtneesche conflict zyn vastgelegd sn waarby de Volkenbondsraad per 16 Novem ber voor een nieuwe conferentie wordt byeengeroepen. De hoofdpunten zyn: De Japansche regeering wordt verzocht onverwyid de terugtrekking der troepen in de spoorwegzóne aan te vangen en vóór de volgende hyeenkomst van den Volkenbonds raad volkomen door te voeren. De Chlnee- ’sche regeering wordt verzocht onverwyid alle maatregelen te nemen tot bescherming van de veiligheid der Japansche onderdanen met medewerking van vertegenwoordigers van andere mogendheden, welke zullen moeten toezien op de uitvoering. 5. Beiden regeeringen wordt aanbevolen direct vertegenwoordigers te benoemen tot doorvoering van de ontruiming en overname der ontruimde gebieden. 6. Hierby wordt voorgesteld, dat China en Japan na de ontruiming alle hangende kwesties in rechtstreeksche ondertiandelln- gen regelen en te dien einde een arbitrage commissie instellen. De vertegenwoordigers der Japansche en Chlneesche regeering verzochten een dag bedenktyd opdat hun respectieve regeerin gen haar houding zullen kunnen bepalen. De Volkenbondsraad wordt tegen Vrijdagmiddag voor een nieuwe zitting byeengeroepen. Tydens de debatten las de Japansche ambassadeur Yoshisawa een verklaring voor volgens welke Japan zyn bezwaren tegen de toelating der Amertkaansche regeering by d» Rattdsbesprekingen terugneemt. Briand gaf een kort overzicht van de recente onderhandellngen. De Ingediende ontwerp-resclutie Is reeds goedgekeurd door alle mogendheden met uitzondering van Japan ep China. De vertegenwoordiger der Chlneesche re geering verklaarde vervolgens, dat de resolu tie tn alle opzichten rekening houdt met de Chlneesche eischen. De Japansche ambassadeur las een buiten gewoon scherpe verklaring voor, waarin er de nadruk op wordt gelegd, dat Japan onder geen beding zyn troepen tegen een vastge- stelden datum zou kunnen terugtrekken aangezien de toestand In Mandsjoerije seer moeiiyk Is. Voorloopig Is een onvoorwaardelijke garan tie voor de volkomen veiligheid der Japan sche belangen tn Mantsjoertje eerste ver dachte. De schilder Johann Hacker te Hamburg Is in zyn woning op zyn bed vermoord ge vonden. Men heeft hier klaarbiykeiyk met een roofmoord te doen. De geheele woning is overhoop gehaald Hacker had eenlge dagen geleden onge veer 2000 mark van een spaarbank gehaald en men vermoedt, dat de moordenaar hier van op de hoogte was. Elk spoor van den dader ontbreekt. De plenaire zitting van den Beierschen landdag, beeft In een nachtxittlng de be sluiten van de grondwetscommissie beves tigd en de voorstellen der Duitsch-natlo nalen. nat-soc. en communisten tot ont binding van den Landdag, definitief afge wezen. Daarentegen Is met een meerderheid, vol gens de grondwet besloten tot uitzetting van de 15 afgevaardigden, wier verkiezing vol gens vonnis van het staaugerechtahof op grond van ongeldige bepalingen van de landskieewet is geschied. De Nat.-soclallsten en Duitsch-natlonaler zullen tegen deze be sluiten een aanklacht Indienen by het. staatsgerechtshof. aangezien volgens hun opvatting de landdag met 113 leden niet tn die uit DAVENTRY. UM M. HM Monre wydlng 120—230 Licht X&kettooeo» 330 Licht concert door het BBC-kwin. tet en Slosten 5 05 Orgelconcert door Reginald Poort 630 Liederen van 8chu. bert door Helen Henschel en Leslie HoIzm 730 Variété-programma o. a. Jack Ptpie'i Dansorkest 10.00 Lezing van mr. w», Wallace 1030 Derde acte van Tra»* opera van Puccini 11.00—1320 Dfnmn- ziek door Ambrose en zyn orkest. PARIJS „RADIO PARIS”, 1725 K. 8-06 Gramofoonplaten 920 Orjcwww» 1330 Gramofoonplaten 520 concert 9.05 Uitzending van een Rsdl Revue 950 Gramofoonplaten o. air' ,Nono, Nanette". Youmans en Je Cheat du Paradis”. Werner-Hayman. LANGENBERG. 473 M. 625-TM 935—630. 11.05—1120 Gramofoonplaten - 1325130 Orkestconcert 135 Oruno- foonplaten 4.20—520 Mandollne-conoert 720 Vrooiyke avond Hierna tot n» Dansmuziek. KALLNDBORG, 1153 M. 1120-131 Orkestconcert 1 50220 Gramnfoocpls- ten 250430 Orkestconcert 735- 7.40 Orkestconcert 835830 Deensehe liederen 830635 Oude Oogstliederen. Orkest en Solisten 93010.10 Cello-8oï door W. Högenhotf 10.10—1125 Deuu- muziek. ROME (NAPELS), 441 M. 820 Ope rette ,Xa Ftlle du Tambour-major" vu J. Offenbach. Orkestleldlng Paoiettl BRUSSEL. 508 en 338 Meter - 506 M 520 Gramofoonplaten 535 Sonate too viool en piano van Lekeu 6.05 en 435 Gramofoonplaten 8.20 Kwartetten op. U Nr. 6 erf Op. 131 (4de), van Beethoeen. (Het Zlmmer-Kwartet) 935 Orkesteon- cert o. a. Oberen-ouverture, Weber en .Sheherazade", Rimsky Korsahoff M Meter: 520 Dansmuziek 6.30 en U» Gramofoonpl. 8 20 Concert oa.: overture „Tannhauser", Wagner en Vlaamse!» dansen BlockX 920 Dansmuziek. .ZEE8EN, 1635 Meter ca. 6.05-434 Gramofoonplaten 9351120 Berichten 11.25 Uitzending v. Scholen 1114— 120 Berichten 120220 GramofooD- platen 2.20330 Lezingen 350—43) Concert 430—7.30 Lezingen YJO Oude en nieuwe dansmuziek 920 Bericht» en daarna tot 11/0 Dansmuziek der kapel Barnabas von Oeczy.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2