S.J.A.Keesom s IN EN OM ALKMAAR Uit den Alkmaarschen Raad Laatste Nieuws Belastingreclames ;i 1 |q ALKMAAR MIENT 25 0 It 1 BLADZIJDE I - TWEEDE BLAD ZATERDAG 24 OCTOBER 1931 •i 2 STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS Een amokmaker Bloedbad te Batavia I Het Accoontintskentscr vza Laval’s besprekingen in Amerika van VALKEnBURCS-’ I •iLEVERTRAMI J B van een Personalia besluit zal kunnen Feestavond „A. R. C.” vol- X X van TELEGRAFISCH WEERBERICHT 783.1 m.M. te 7393 mJ4. te Opdracht worden Film-nieuws L Een officieele verklaring R. K. Vrouwenbond Nederlandsche Jaarbeurs ver- Vergadering van aandeelhouders Ozear Tytga* over Vlaamschen hamer. werd in de Twee dooden de tot in Drie gewenden be- ~LEEVWARD€ri Het drama in de Kovelaerstraat te Utrecht n. tt. i a onderzochte tarief lager gevraagd voor welke ook door GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN Alkmaar 34 October 1931 De directeur v.n. Ed. van den Heuvel. Een Ambonnees-ambkmaker doodde te Ma kassar twee inlanders, terwijl hij een in lander zwaar en een ander licht verwondde. niet boos, dit het De gramma Iteurd te. A. R C.. dat de vorige week in Hlllegotn teleur stelde, speelt morgen op haar terrein aan den Westerweg tegen P. V. C. B. uit Amsterdam. Op eigen veld zullen de A. R. C.’ers zich toch niet zoo gemakkeluk laten kloppen en we verwachten nu een beter resultaat. 9 11 hulp- it er we- andere meisjes De cursus bromberg, die se en re den vele’ gemeente- en kerkbestu- 1 r het goede voorbeeld d. Vall. die in deze kwestie ■voelsargumenten nog al eens Ie. sneed ook de geschiedenis gemeentelijken gevolmachtigde voorgestane wor- Het eerste elftal van de Alkmaarsche Boys heeft het moeiljjker en ’t zal wel alle moeite kosten O. S. V. in Castricum te kloppen. Wanneer men dat echter weet, moet er van af den aanvang flink aangepakt worden. Het tweede elftal van de Alkmaarsche Boys speelt thuis tegen Alc. Victrix V. Een derby dus! Het tweede elftal van Alcmaria gaat uit en wel naar Amsterdam op bezoek bij D. E. C. II. Dat de reserves tot goede resultaten In staat zijn, te wel de vorige week geblekenr Daarom ook nu het beste beentje voor! Alc. Victrix I speelt morgen weer eens thuis en ontvangt het Amsterdartische V. V. A. op bezoek. Wanneer Alcmaria morgen eenzelfde en thousiasme aan den dag legt als In den wed strijd tegen Haarlem, kunnen de bezoekers 'n moolen strijd verwachten. Alleen hopen we. dat de voorhoede, in 't bijzonder het bln- nentrio wat meer schotvaardigheid bezit, want om een wedstrijd te winnen, moeten er doelpunten gemaakt worden. Vermoedelük heer D.. zooals reeds gisteren te vermeld, zijn vrouw in een vlaag van ver standsverbijstering me. een soon broodmes gestoken en daarna zelfmoord gepleegd. De man was al eenigen tijd onder dokters be handeling. die op opneming van den man in een gesticht had aangedrongen. Daartoe was niet aanstonds overgegaan, aangezien de man zelf er zich tegen verzette. De zaak werd daarom nog eens aangezien en Juist de aller laatste dagen hield de man zich zoo goed, dat de vrouw bij een bezoek dat de dokter tuis» den dag vóór het drama aan de familie bracht, hem had gevraagd vooiloupig de op neming niet door te zetten. langen zijner stad, een geschiedenis opgemerkt. Br was daar aan de Noordzijde een nieu we echoeling genlaatst. Alles was keurig af gewerkt. de gaten weer dichtgestoot. de straat netjes gelegd. Tot zoover was alles dus prachtig in orde Stel u echter de< ont vetting van allen, belanghebbenden en be langstellenden. voor, toen na korten tijd, die noodzakelijke houten beteugeling der opgewonden kanaalwateren, niet minder dan 20 centimeter ging „ontzetten". Goede raad was duur, in dit geval 602 kostelijke de en vervangen en twee gewonden Alkmaar I (Go Ahead) heeft voor ditmaal een uitwedstrijd op het programma staan. De Alkmaarders gaan naar Purmerend om Purmersteijn II te bekampen. Go Ahead beschikt thans over een goed en voor de eerste klasse N. H. V. B. sterk elftal, zoodat wjj haar wel In staat achten belde punten uit Purmerend mede te nemen. De Kennemerstraatweg in z'n huidige ge daante, vloekt tegen de elschen. die het mo derne verkeer stelt. Daarover zijn we het allen sens Minder eensgezindheid bestaat er echter over de vraag, of de verbetering aan de Oost- dan wel aan de Westzijde »noet worden gezocht. Na een lijdensweg van ïele en lange jaren te er nu overeenstem ming met den Rijkswaterstaat verkregen Er 7»1 fa het midden een gerutschlooae bestra- 'ing worden gelegd, wat gefinancieerd wordt dit h<‘ rijkswegenfonds Aan de Oostzijde, **n huizenkant dus, komt een breed trot- In de op 23 dezer gehouden Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der N V. Maatschappij tot Exploitatie van Jaarbeurs gebouwen. gehouden te Utrecht, is goedkeu ring verleend aan het door den Raad van Bestuur uitgebrachte Verslag over het boek jaar 19301931; tevens zijn de Balans, Winst en Verliesrekening en Exploitatie-rekenlng: de laatste sluitende met een voordeelig soldo van f 24.701.05 ongewijzigd vastgesteld, on der décharge van den Raad van Bestuur voor het gehouden beheer. lijk gesteld. ouders der leden komen natuurlijk al len. daar bestaat geen twijfel over. De leden worden verzocht hun lidmaat schapskaart mede te brengen. bewijst het nuttelooee spionnage en van oorlog. Naast het meesterlijke spel van Mariene Dietrich, cat heel de lange film intens boeit, noemen we dat van den RussPchen Officier Victor Mac Laglen. Warner Oland als von Hanau en Gustav von Selffertltz als de chef van den geheimen dien’*. Van dezen ook uit tooneeltettech oogpunt hoogstaande film kan men genieten. Vermelden we nog. dat bijna een uur lang diverse actueele jouma'en en een aardige M’cky Mouse-film vooraf gaan. In het Hollandsch-sprekend polygoon Jour nal ziet en hoort men oa. het onlangs te Utrecht gehouden congres van het R. K Werkliedenverbond. Ten slotte wüsen wij er op. dat dit pro- slechts voor volwassenen goedge- Na een bespreking, die ongeveer 4 uur duurde, publiceerden Hoover en Laval gister avond de volgende gemeenschappelijke ver klaring: Zoowel president Hoover als minister-pre sident Laval wenschen duidelijk te maken, dat de besprekingen, die zij momenteel voe ren, slechts maatregelen kunnen betreffen om de kriste te overwinnen. Er is geen reden voor eenlge verklaring inzake politieke eischen, voorwaarden voor arbitrage of dergelijke onderwerpen. Geluk kig hoeven geen geschilpunten tussc)>en Frankrijk en Amerika beslecht te worden; er er zijn er niet aanwezig. Het eenlge doel der besprekingen te de openlijke en vrije gedachtenwisellng met de bedoeling een gemeenschappelijken grond slag te vinden voor een hulpactie ter bevor- deimg van den afbouw en den vooruitgang der wereld. In pc .ske kringen te Washington acht men deze verklaring zeer belangrijk, aange zien er duidelijk uit blijkt, dat Hoover en Laval de besprekingen van pokzieke kwes ties. op welk gebied er wel degelijk ernstige geschilpunten tusschen Frankrijk en Amerika bestaan, zullen vermijden. degedeeld wordt nog. dat een flink aantal nieuwe leden te toegetreden, welke door de presidente worden geïnstalleerd, waarna en kele gebeden worden gestort voor de ziels rust van een drietal overleden leden. De heer Oscar Tytgat ving hierna zijn lezing aan over Vlaamschen humor; reeds aan stands had hij met zijn gehoor het gewensch- te contact, toen hij vertelde, hoe bij de schepping de Franschman zijn breedsprakig heid. de Duitscher zijn zucht naar het pro fessorale. de Hollander zijn nuchterheid ge kregen had en de Vlaming met leege han den In zijn hemdeke bleef staan, waarop de Schepper tegen hem zeide: wie zift gij en waarom huilde gij? Waarop de Vlaming ant woordde; Ik ben een Vlaming en heb niets gekregen. Toen zei de Schepper: Blijf zooals ge daar zijt en men zal u er om liefhebben. Zoo is de Vlaming, onopgesmukt, natuur lijk en waar; daarom heeft men Vlaanderen lief Het Vlaamsche volk te humoristisch, het heeft geest. Spr. zet uiteen, dat humor niet synoniem Is met lachen, dat er bijna een profanatie van te. Aan de hand van vele frappante voorbeelden, toont spr. aan wat Fransche humor is: hij vertelt van Fas- toorke van Aken en citeert Pater Potrters. Humor vindt zijn oorsprong In de natuur; humor is natuurlijk, te niet gemaakt en daar, om poëzie Poëzie en humo’ dat te de spie gel der volken De Vlaming te de gascogner van het Noor den: wat de gascogner voor de Franschen te, te de Vlaming voor de Nederlanders. Het Vlaamsche volk te in al zijn geledin gen humoristisch, hetgeen blijkt uit tal van volksfeesten en volksgebruiken, waaraan oud en jong, werkman en adel meedoet. Spr. geeft verschillende staaltjes van grappige beeldspraak, die blijk geeft van den geest van Uylenspiegel. Na de pauze behandelt spr. den numor in het. geestelijke en godsdienstige leven, waar in Pastoors, nonnen, paters en heiligen een groote rol spelen Daaruit blijkt de vertrou welijke omgang van de Vlaming met de heiligen en de waarheid van het spreek woord. wie men liefheeft, tuchtigt men De president dankte den aardlgen spreker, die de leden een vroolijken en tevens leer- zamen avond bereid had; en sloot vervol gens op de gebruikelijke wijze. Als alles gegaan was. zooals verwacht bad mogen worden, zou de bespreking over de electrifiteltstarieven wellicht een afzon derlijk overzicht noodlg hebben gemaakt. Hoe heel anders is alles echter geloopen. Als een bom uit een oorlogszeppelin op een nachtelijk-rustlge stad, zóó viel het schrijven van de Kamer van Koop handel in den Raad, waarbij zij haar adres Introk Deze explosie veroorzaakte eener- zijds uitbundige vreugde, aan den anderen kant stomme verslagenheid. Nutteloos wa ren ineens de dossiers vol berekeningen, vrucht van dagenlange studie. Speciaal voor de beide Katholieke „middenstanders, die zwaar geladen ter vergadering waren geko men. was de slag hard. t Is waar. na de eerste ontsteltenis her- aan- der die Voor de verschillende Alkmaarsche sport- 1 liefhebbers staat er morgen wederom een uitgebreid programma vermeld. Hieronder geven wij een kort overzicht. van 36 een niet minder dan 22 een hooter, w.o. 1 van 23 cent. 1 van 24 cent. 8 van 25 cent, 5 van 26 cent. 3 van 28 cent en 1 van 30 cent. Voor grootere verbruikers geeft echter het z.g. vastrecht z'n voordeelen. We moeten hier onderscheiden tusschen vast recht voor woonhuizen en dat ten behoeve van winkels, kantoren, werkplaat sen en pakhuizen. Voor woonhuizen is het vastrecht onver anderd gebleven. Daarvoor wordt dus de ge zamenlijke vloeroppervlakte van alle ver diepingen. zolder, kelder, veranda enz. mee gerekend. opgemeten en bij elkaar geteld. Voor elke 10 vierkante meter tot 300 wordt per jaar, ongeacht het gebruik t 3.40 taald. voor elke 10 M2, boven de 200 f 130. Bovendien betaalt men voor den werkelijk verbruikten stroom 8 cent per K.W.Ü. Voor winkels e.d. staat de .zaak echter anders. Tot nu toe gold ais baste daarvoor 90 pCt. van het stroomgebrulk in K.W.U. to*r. door een mooi onderhouden gazen in de laatste .12 maanden Alc. Victrix III speelt om 12 uur op het groote veld tegen Helder II. Deze wedstrijd oorspronkelijk vastgesteld om 2 uur op het tweede veld, moet thans wel op het A ter rein gespeeld worden, omdat terrein B eerst goed onder handen genomen moet worden. Het heeft van het bezoek van het circus Sarrasanl blijkbaar tamelijk te lijden genad. In verband hiermede kunnen ook de thuis wedstrijden van de lagere elftallen van Alc. Victrix niet doorgaan. Men verzoekt ons opngune van het gen de: Voor den laatsten keer willen wjj er nog even op wijzen, dat de R. K. 8. V .A.R.C. morgen haar jaarlijkschen feestavond houdt. Wanneer men een avond van gezonden hu mor wil medemaken, laat dan deze gele genheid niet voorbij gaan, maar kom mor- gen-avond naar t Gulden Vlies. Het nUkg gerust gezegd worden, dat het in dezen tijd toch ook wel eens goed te de lachsple-en te laten werken, het duo Wuys- ter zal daar wel voor zorgen en staat ons daar borg voor. Indien u nog niet in t bezit te van een kaart, behoeft dit geen reden te zijn om weg te blijven, aan de zaal zullen deze nog verkrijgbaar zijn en de kosten zijn zoo laag mi Amokmaker doodt twee personen R. K. Electrotechnische werkgever- De nationale bond van R. K. electrotech- nteche werkgevers ,jBt. Antonlus” heeft in Haarlem een algemeene vergadering gehou den. De bondsvoorzitter, de heer H. J. v. Bom mel. uit Rotterdam, deelde In een corte speech het doel dezer vergadering mede n.l een beter contact te krijgen met de leden over hetgeen In den bond leeft. In zijn rede memoreerde hij terwijl allen gingen staan, het overlijden van Edison. Hierna las mr. G. W. J. Jonker te ‘s-Gra- venhage de notulen voor, welke werden goedgekeurd. Vervolgens werden enkele pun ten uit de bisschoppelijke voorschriften uit voerig toegelicht en besproken. Met het oog op het voeren van een krach tige propaganda werd besloten, dat de afge- vaardigen een contributleverhooging over 1932 zullen verdedigen. Ook de details van die propaganda werden door den voorzitter uitvoerig toegelicht, terwijl tevens de wen- schen der vergadering omtrent de belangen, welke de leden door aansluiting met het Vehl gekregen hebben, naar voren werden ge bracht. Het wordt tUd. dat we nu iets gaan tellen over de behandelde punten Iedere kitting bijkans beeft zoo haar hoofdschotel Ditmaal was het de tarieven- kwsstie voor het clectrisch licht. Zooals bij een behoorlijken feestn-.aal tijd gebruikelijk is. gingen er echter enkele voorgerechten aan vooraf die wel In staat waren de eet lust nog wat te prikkelen. Allereerst de interpellatie van den heer Bulens Als trouw bezoeker van de terrei nen aan het afgesneden Kanaalvlak. in den volksmond beter bekend als .het eilandje", had de ijverige 8 D A P-sche af gevaardigde. onder den strijd om het da- gelijksch brood nog vol zorg voor de be zeer eigenaardige 1- dat kunnen we tegenwoordig uitstekend s- gescheiden van een behoorlijk fietspad. Alles keurig voor elkaar dus. Er te echter, zooals bij zoovele in zich goede dingen, ook hier een .maar". Om de ze hoogst gewvnschte verbetering tot stand te kunnen brengen, moeten de bewoners der hulzen van Muzleklaan tot Ttesselschade- straat enkele meters van hun voortuin offe ren. Daartegen te verzet gekomen. Eerst door een onmogelijk hoogen prijs schandelijk noemden sommigen het voor den af te stenen grond te vragen. Dat middel helpt echter -maar tijdelijk, want er bestaat in ons land nog too iets als een Onteigenings wet. Toen werd de verdediging overgenomen door enkele raadsleden, die voorsteden om de verbreeding te zoeken aan de Westzijde Zij verdedigden hun zaak met veel vuur, doch hun stormloop brak op de zakeliike nuchterheid van den wethouder van P W. Deze betoogde, dat ook aan de Westzijde onteigend moest worden, bjj het café.v de Ken nemer ga rage en den tuin van Mr Boe man. Dit kost zoowat evenwel; bovendien ontstaat hier bedrijfsschade en last but not least, de uitvoering van het werk wordt er belangrijk door vertraagd. Hij had er nog bij kunnen voegen wat ons ter oore kwam dat de betrokken hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, er ook ztfn toe stemming niet aan gegeven zou hebben. Zoo was de zaak heel gauw beslist en zal het offer der tuintjes gebracht moeten worden - Wjj kunnen ons levendig Indenken, dat enkele bewoners hier zich gedupeerd zullen voelen. Een mooi aangelegd tuintje is iets, waaraan men hecht. Maar toch, de groote verbetering, niet het minst voor de aan- wonenden zelf, wettigt dit offer wel. En bovendien, er blijft nog een aardig stukje grond over Wanneer er wanstal tigheden waren ontstaan als b. v. aan den Straatweg bij de Regulierslaan. waar in plaats van een tuintje nu alleen nog maar plaats te voor een bank plus een rente nier. wellicht hadden we ons dan aan de zijde der tegenstanders geschaard. Herhaaldelijk te bU deze debatten ge sproken over de dwaze ligging van de Hei- looërbrug. Als over enkele e?uwen sommige pas gelanceerde plannen voor marktver- plaatsing en verkeersverbetertng. eens kans van verwezenlijking krijgen, zal de toestand hier ter plaatse zeker verbeterd dienen te worden. Districts-Arbeidsbeurs Geopend van 9ia uur. Voor werkgevers van 91 en van a5 uur. Op Maandag en Donderdagavond van 18 uur. Bemiddeling voor kantoorpersoneel op Maandag- en Don derdagavond Voor vrouwelijk personeel afzonderlinge ingang De Directeur van bovengenoemd Bureau maakt bekend, dat heden staan ingeschreven: a autogene-lasschers. bakkers, 8 bank werkers. 1 betonwerker, 1 borstelmaker, a boekbinders. 1 boekdrukker, 3 boerenarbei ders, ia chauffeurs, 3 elecfriciens. 33 grond werkers, 3 ketel makers, 1 incasseerder, a koetsiers, 9 kantoorbedienden, 1 keilner. 1 kleermaker, 3 klinkers a kistenmakers. 1 letterzetter, 3 loodgieters, 3 mach, houtbew., 3 machinisten magazijnbedienden. 13 metselaars. 3 metaaldraaiers, 5 monteurs, 5 meubelmakers, 18 opperlieden ia pakhuis knechts 4 plaatwerkers. 1 scheepsbouwer, 1 schoenmaker. 7 sigarenmakers, a sigaren sorteerders ia schilders, 1 straat maker, smeden 9 stucadoors, 3 stokers. 5 stoffeerders 1 steenbikker, 1 steenhouwer. 1 suikerbe werker, 41 timmerlieden. 1 tandtechniker 10 ijzerbewerkers, 3 tuinlieden, 1 wagen maker, 8 voegers, a winkelbedienden, 138 losse iet ontutaan. von Sternberg het geheim *n. iezg momenten te de film vol. ind U X-27. zü heeft instructies van ft de chef vkn den geheimen dienst, de heer met parapluie, aan de tele- foon.' Ben stem gaat over in een wals van Strauss. een carnaval. Marlene Dietrich volgt den „verdachten generaal Von Hanau naar zijn vertrekken. Woorden, die aanvan kelijk geen zin schenen te hebben het vra gen om een sigaret, een telefoongesprek, krijgen plotseling groote beteekente. Beteeke- nis van een onthulden toeleg, een ontmaskerd landverraad. De Generaal gaal naar de bi- bl.otheek Er valt een schot, en de affaire von Hanau te afgesloten. Merlene's volgende opdracht is begonnen. Het te in deze opdracht, dat zij taalt. De Russische spion, die haar eenmaal ontglipte, te krijgsgevangene; hij wordt verhoord en veroordeeld; In den kerker bezoekt zij hem. dien zij reeds in Rusland ontmoette. Men weet niet of zij met opzet of per ongeluk de revolver liet vallen, die hem zijn vrijheid teruggaf. Men weet alleen, dat zij thans ge faald heeft en dat het onbelangrijke lot van alle falende spionnen aan haar voltrokken zal worden. „Geef mij een uniform”, te haar laatste wensch. .Maar niet de uniform waar in ik mijn land, maar waarin ik mijn land- genooten gediend heb," voegt zij er aan toe. En in het oostuum van straatmeid speelt zij voor de piano haar laatste muziek; de code, waarin zU haar Russische inlichtingen heeft geschreven, de heldere, harde muziek op een oude, rammelende plano, de muziek waarvan elke noot den dood aan deze of gene zijde, wat doet het er toe van duizenden jonge soldaten beteekent. In haar wandelcostuum van 1915 verschijnt zij op de binnenplaats van de gevangente, waar zij sterven gaat. Met droef en achteloos gebaar weigert zij den blinddoek. Dese week draalt In het Vlctoria-Theater de veelbesproken, veel gewaardeerde en in de pers veel-geprezen film van Job. van Stern berg „Onteerd". Met deze film doet het ViCioria-theater zijn devies; „Wij hebben de beste films", eer aan. Het te een film, die fotografisch, filmtechnisch en artistiek op hoog peil staat; daarbij heeft von Stem berg een pakkend scenario geschreven. Over den inhoud het volgende Weenen in oorlogstijd: in 1915. Er te een oploop van menschen op de plaats, waar voor die dagen een niet ongewoon schouw spel een zelfmoordenaar wordt weggedra gen op een witte baar In het oog van den dood, die de omstanders afschrikt, zegt de straatoeeme. met net bleeke. indolente en droefgeestige gezicht van Marlene Dietrich: ,Jk ben met bang niet voor het leven en niet voor den dood.” Een heer met een pa rapluie spreekt haar aan en en volgt haar naar tiaar kamer. Wij krijgen dan een film- gesprek, waarin woordenkeus en woorden- pauze’s tegen elkaai uitgewogen zijn en zoo wel het geluid de stilte die wonderlijke filmspanning doet ontutaan. waarvan tot dusverre alli schijnt te Van d „Ik zei mij.” eertijds voegers, 3 winkelbedienden, 138 losse Arbeiders, 31 transportarbeiders. 1 Geplaatst: 167 losse arbeiders, 10 trans- i portarbeiders, 7 grondwerkers. 4 timmerlie den, 3 schilders, 1 kantoorbediende. 1 winkel bediende. De beer F HU man alhier slaagde te 's-Gravenhage voor het vonrlooplg diploma van het machinlsten-examen. stelden zij weer spoedig en togen ten val, los van het nu beruchte adres Kamer. Maar de kracht der cijfers, daarin zoo overtuigende taal gesproken had den. moesten zU nu missen en het duidelijk, dat zjj pleitten voor een verloren zaak. Het eenlge. wat zy bereikten en gegeven omstandigheden te dat al véél. was. dat na inwerking treden van het nieuwe stelsel, wanneer mocht blijken dat dit on billijk werkt, het door hen tweemetersj'steem oók zal onderzocht den Liever dan nog eens te herkauwen de nu wel tot gemeengoed geworden voorgeschie denis van deze affaire, willen we trachten In nlet-wettelljke. dus duidelijker taal, uit een te zetten, wat de burgerij van dit nieu we stelsel te wachten heeft. t Spreekt vanzelf, dat we ons hoofdzaken moeten bepalen Allereerst dan de verblijdende mededee- ling. dat per 1 Januari ss. voor den ge wonen verbruiker de prijs per K.W.U. van 24 cent op 22 cent gebracht te Een geluk kige verlaging dus waardoor Alkmaar de rij van soortgelijke gemeenten een goed figuur maakt. Men oordeele zelf gemeenten hebben er tl dan 22 cent, en Het slot van deze zitting was er een dat pakte. Toen het laatste punt der agenda was af- eehande'd waarbtl we even willen vast leggen de voorzitterlitke verklaring, dat in dezen tijd geen sa'arisverhoogtng meer zal worden gegeven, als er «een extra werk wordt verricht ginv de Raad in beslo ten zitting en kreeg de pers de mededee- ling. dat zU niet meer terug werd verwacht. Dit beteekent in gewoon Hollandsch. dat er geen openbare zitting meer zal zijn. Groot was dus onze verbazing, toen onz Vrijdagmorgen een bericht van de Secretarie beretk’e. dat in openbare zitting alsnog een besluit genomen was. En een blzonder ge wichtig nog wel. n.l. om in principe te be sluiten tot stichting van gemeentelijke ra- dlodlstributie I Dit plotselinge besluit .zal in wijden kring verwondering hebben gewekt. De re denen die er toe hebben geleid zijn ons be kend. maar jammer genoeg kunnen we alsnog’ geen vrijheid vinden, om ze 'te pu- bUceeren. Alleen kunnen we als onze meenlng zeg gen. dat ze inderdaad zwaar genoeg we gen om op deze ongewone wijze te hsmde- Wat ook nog wel onderstreept wordt door het feit, dat alle raadsleden, dus voor- én tegenstanders van Overheidsbedrijven, er mee instemden. Het te een zaakje, dat een anderhalve ton zal kosten, wat echter na een paar jaar weer met winst terug te. Voor het luisterend publiek wordt he' niet slechter, eerder nog beter. Bedoeling te het abonnementsgeld op f 2.per maand te laten, doch daarvoor de beschikking te geven over 5 lijnen. Naar men ons verzekerde zal de gemeente geep luidsprekers en dergelijke gaan leve ren. Er te in deze taak echter toch iets, wat ons verontrust. Formeel te het besluit in openbare zit ting genomen, al te het er de openbaarheid wel naar geweest. Doch vóór die formali teit zal er ongetwijfeld In besloten zittlpg over gesproken zijn Nu zijn we geen jurist, maar voor ons leekenverstand Hikt dit nogal in strijd met artikel 18 van de gemeentewet, zooals d*t gewijzigd te bij art. 44 der nieuwe wet van 31 Januari 1931. Daarin toch wordt in alinea 1, onder let ter d gezegd, dat het niet geoorloofd te tn besloten zitting te stemmen, noch te be raadslagen over het strekken of opheffen van Inrichtingen tot openbaar nut. WJJ laten het aan meer bevoegden over deze wetspuzzle uit te knobelen, maar ho pen dat geen wettelijke bezwaren hier een spaak in het wiel zullen steken. „Onteerd" in bet Vlctoria-Theater. Het programma der Alkmaarsche Vereenigingen Gisteren tn de ochtendschemering werd de benedenstad opgeschrikt door talrijke ge weerschoten in de woning van 'n algemeen geacht ChlneeBch ingezetene, den heer S. B. Lauw, in de Prinsenlaan. De politie, welke naar de woning snelde, werd aldaar begroet door geweei vuur van dtn amokmakenden huisjongen, waardoor een hoofdagent Tirajo, ernstig werd geword. Nadat vïrsterklnven waren aangerukt, werd het huls omsingeld en Ingenomen. Toen bleek, dat de krankzin nige een ontzettend bloedbad had aange richt. De heer Lauw en zijn eehtgenoote wa- tan overleden, twee vrouwelijke hvte-enooten waren licht gewond, terwijl de dader had gepoogd zelfmoord te plegen. Hij kon echter nog levend worden overmeesterd en werd met zijn slachtoffers naar de ziekeninrich ting overgebracht. gemeenteguldens. Voor dit geld moest aangeplempte rond weer weggegraven de strek Ijzers van vjjf Meter worden door collega's van tien. -Had", zoo vroeg, heelemaal interpellant. „Gemeentewerken dit alles niet kunnen voorkomen, temeer daar voor uit gewaarschuwd was?" De goede wethouder Klaver deed moeite dezen hem zoo dierbaren tak van dienst te yeededlgen. Hij had het over onbetrouw- baren ondergrond, bestaande uit leege con servenblikken en rubberlooze fietsbanden. Zooals meer geschiedt, werd men het over de schuldvraag niet eens. al zal de totaal indruk van het debat wei zijn, dat gemeen- itwtiken niet heelemaal vrij uitgaat. begrijpelijke voldoening, getemperd door onze gewone bescheidenheid, consta- eerden we, dat interpellant onre courant nog steeds beschouwt als waker tegen ge meentelijke „malle gevallen”. Wanneer er op 's Raads agenda een on- derwerp prijkt, dat speciaal raakt de be langen der arbeiders, werknemers zeggen «e tegenwoordig, dan te men vrijwel ver zekerd van een aandachtig toeluisterend en intens meelevend auditorium. Dan kunnen WU op onze persplaatsen, vlak voor de ba lie. genieten van kostelijke staaltjes volks humor, van nauwelijks te bedwingen ver bittering soms ook. In ieder geval verraadt deze belangstelling een steeds groeiende interesse voor de publieke zaak, zij het dan voorloopig nog maar beperkt tot de meer enge snheer van eigenbelang. Donderdagmiddag nu stond te behande len de kwestie van electrlciteltstarieven. te recht altijd genoemd een belang van de eerste grootte voor den winkelenden mid denstand „Hanze". Alkmaarsche Winkeliers- vereeniglng, Kamer van Koophandel zelfs, hadden niet stil gezeten en door vergade ringen. adressen aan den Raad de belang stelling wakker geschud. Maar nu geven wjj u te raden lezer, hoe veel van deze rechtstreeksch betrokkenen op de zitting acte de présence gaven. Niet éën! 1 Kan zijn, en wij zouden van harte wenschen. dat dit zoo was. wijl zij allen het in hun zaken te druk hadden om er uurtje uit te breken. ■t Is óók mogelijk, dat zit hun meer spe ciale vertegenwoordigers in den Raad zóó zeer vertrouwen, dat ze eenig blijk van be langstelling overbodig achten. Edoch, 't is óók niet heelemaal uitge sloten. dat zich hier weer eens demon streert een oude, politieke fout van deze zoo belangrijke bevolkingsgroep: Gods wa tertje over Gods akkertje laten loopen, als het nog tijd te en mopperen en jeremieeren. wanneer bet te laat te. Hoe druk het tegenwoordig In de gemeen- tebutehouding is. bleek wel hieruit, dat men kans had gezien, slechts drie weken na de vorige vergadering, een agenda van maar liefst 27 punten bijeen te garen. t Is waar, het was niet allemaal nieuw goed, er waren restantjes van een vorige zitting bjj. Maar toch vreezen we weinig tegenspraak, als we beweren, dat een der- gelljk werkprogram voor één middag te veel Is. We zijn er ditmaal tamelijk wel doorheen gerold, mgar dat kwam voor een klein deel, omdat enkele punten behooren- de tot 's burgemeesters departement, moes ten uitgesteld worden wegens ongesteldheid van onzen burgervader, in hoofdzaak ech ter. wjj! de zoo belangrijke bijlage Inzake 4„ Volkshuis vesting" niet behandeld werd. Het was reeds vrij laat toen deze zaak aan de orde kwam. Vele leden waren ge laden met pro- of contra redevoeringen, en vooral de contra-menschen drongen aan op behandeling. Dat de zaak tóch niet doorging. w>- te danken misschien klinkt te wijten hier beter aan den gezondheidstoestand van den voorzitter, wethouder Westerhof. Er mag hier wel eens een woord lof klinken aan het adres van dezen func- tionarte. die ondanks een zware verkoud heid. ondanks het feit, dat hii zich bevond in de eerste, pijnlijke periode van opnieuw tanden kritorn. tóch met zooveel élan, met zooveel collegiale behuljrzaamheld tegen- over de andere wethouders, deae vergadering wist te leiden. *t Is waar, de stemming was zoo vriendelijk, dat de voorzitter geen «ogenblik haar op zijn afwezige tan den behoefde te hebben, maar 't blijft in deze omstandigheden een mooie prestatie. Om nog even terug te komen op het steeds meer voorkomende euvel van over laden agenda's: zou het niet wenschelljk zjjn. ófwel meer te vergaderen, ófwel op de oproeping te vermelden, dat de vergade ring. zoo noodlg, des avonds zal voortgezet We oej>leiten dit laatste heusch niet uit eigenbelang: ns een zware mlddagziUing is een avondvergadering óók voor de journa listen werkelijk geen pretje. Wat ér echter voor pielt. Is. dat een nieuwe zitting ook opnieuw geld kost, een voortgezette verga dering des avonds niet. Deze laatste moge dan voor den Raad een opoffering van welverdiende rust beteekenen. z(; zou ech ter ook een „beau gerse" zijn, «-elke In de sen tijd van bezuiniging algemeene waar- ÓBëring zou vinden. Men beeft met de nieuweregeling deze baste losgelaten en een nieuwen grond slag ingevoerd. Nu wordt bet vaste bedrag berekend naar het geïnstalleerd vermogen of naar keuze van een bepaald aantal te contracteeren Hectowatts. Hiervoor moet betaald worden voor winkelruimte en éta lage f 924 per gecontracteerde H W. per Jaar, plus 8 cent voor elke verbruikte K.W.U. Voor magazijnen, pakhuizen en kantoren enz. geopend tot ulteriljk 8 uur namiddags f 3.80 per H. Wook weer vermeerderd met 6 cent per K.W.U. Ook het klein krachtgebruik te iets goed- kooper geworden. Zoo te in korte trekken het nieuwe stelsel. Hoe het werken zal? Waarschijnlijk niemand kan het met eenlge kerheid zeggen. De heeren Geels Keysper waren er erg sceptisch over stemd. terwijl B. en W. er óók voor middenstand, alle goeds van verwachtten. Een feit is In ieder geval, dat de ..malle gevallen", In het adres der K. v. K. ge noemd na bespreking met den Wethouder en den Directeur, niet zoo heel mal ble ken te zijn. Vast staat ook wel. dat door deze wijzi ging f 30.000 onder de burgerij wordt ver deeld. waarvan leder verbruiker in meer of mindere mate zal profitecren. De behandeling van deze aangelegenheid Is een groot en verdiend succes geworden voor den jeugdigen wethouder Bonsema HU bebeerschte de stof buitengewoon goed, was helder In zijn betoog en zUn antwoor den en mag daardoor zeker den 32't~n Oc tober "31 lot een der beste dagen van zijn politieke carrière rekenen. Hoogste barometerstand Vestmanöeur. Laagste barometerstand Vardö. Verwachting: Zwakke tot matigen wind, uit Noordelijke richtingen, zwaar bewolkt toe betrokken, «reinig of geen regen. Iets kouder. De R. K. Vrouwenb. vergaderde Donderdag avond onder presidium van Mej. A Boom, in de dancing van „De Harmonie", alhier. De opkomst was. zooals meestal met bijeen komsten van den Vrouwenbond het geval te. goed bezocht. «>- De presidente opende op de gebrulkeiljke wUze en heette alle aanwezigen, sj^eciaal den heer Oscar Tjtgat. die een lezing over Vlaamschen humor kwam houden, van harte welkom Aan het succes, dat de heer Tytgat op vorige avonden oogstte, schreef spr. de goede opkomst van dezen avond toe. Spr. zette daarna het winterprogram uit een; in November komt een tuinarchitect spreken over de verzorging van planten en bloemen in de huiskamer: tn December zal de fa. Verkade een demonstratie geven, ter wijl op den jaarlukscben feestavond het be kende duo Tbolen en van Lier zullen op treden; kapelaan Simon zal nog een lezing met lichtbeelden geven. Cursussen zullen worden gegeven in ko ken en fraaie handwerken: voor nog eenlge dames te er gelegenheid zich daarvoor op te geven. Vanwege het Witgele Kruis zulli bakers binnenkort klaar zUn. derom gelegenheid te voor om daartoe opgeleid te worde®, hierin wordt gegeven door Dr. Br de ouders laat aansporen hun kinderen op te «rekken dezen nuttigen cursus te volgen. Evenzoo wordt belangstellu den cursus in E. H. B O. het Wit-Gele Kruis georganiseerd wordt Het vorig jaar namen 34 cursisten er aan deel; thans wordt wederom deelname gevraagd voor den cursus, welke 'door Dr. Bromberg wordt gegeven De cursus duurt twee jaar en bevat 12. 8 en 6 lessen totaal. Na twee jaar kan men het vereischte diploma verwerven. Spr wekt de aanwe-slgen op ook dezen nut tigen cursus te vqlfcen Nadat de secreta/esse Mevr KuiperKós ten de notulen v^h de 2 Maart JJ. gehouden vergadering had. voorgelezen, wordt mede- deeling gedaan., dat de opbrengst van den speldjesverkoop op het feest van Christus Koning voor St Vlncentius bestemd te. Me- T Een schijnbaar oabeteekenende voor dracht tot verhuring van een boerderij In de Schagerwaard, was voor den heer v. d. Vall aanleiding om een scherp requisitoir te houden tegen het huidige systeem van landverjTachtlng Wij waanden ons een oogenbllk de hooge heeren in Den Haag vergeven het. ons tn de Eerste Kamer, waar spoedig de herziening van de Pacht wet aan de orde te. Heftig fulmineerde hU tegen het stelsel, waarbij de grondbezitter, die niet werkt, de vruchten plukt, maar de man. die den bodem bebouwt, armoe HJdt. Er moge in deze redeneerlng wel tets waars liggen, een dergelUk debat had In dezen Raad geen zin. omdat «dj met den wethou der overtuigd zijn, dat in dezen tijd van landovervloed en gebrek aan liefhebbers, geen gevaar bestaat van elkaar overbieden, zoodat we ook geen heil zien in een door de zen spreker «ewenschte pachtcommlssie; temeer wartr'-dit eerstdaags gewestelUk zal geregeld worden. Overigens ondersteunen wr ten sterkste het «streven óm waar mogelijk onbillijkhe den op te .rrfhfeir.en te hooge pocht te ver lagen. Reétfl- ren gaven De heer\>JL zakelijke «n\« doogeen mertg aan van den in dezen polder. BU de behandeling van een Interpellatie v. Drunen te dezer zake, komen we daar nog wel op terug. De levering van het voor het Garnizoen Amsterdam (bereden polttietroepenl benoo- digde hooi te opgedragen aan de firma D. Leeuwenkamp alhier, tegen den prijs van 36 20 cent per 10 K.O. Do jonge officier, die bet commando voert en wier tranen zU met den geareigerden blinddoek wegwischte, schreeuwt dan ineens: „Br dood geen vrouw; en ook dood Ik geen man. meer." HU noemt den oorlog een slachtpartij, die met vaderlandsliefde niets ie maken heeft. Voor deze in-menschelUke .larts-ultlng te er echter in een dergeüjke omgeving geen plaats; een ander neemt het commando over en de spionne, die faalde valt onder het moordend lood dat uit tien geweerloopen ge vuurd wordt. Haar dood (Dublin Opinion) „ZUn dia kooklessen goed, die die dame In dit dorp komt geven?" ,JEn of! Sinds zU hier te begonnen, komt er geen enkele bedelaar meer langs.”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 12