FEUILLETON Buitenlandsch cdCieuws I ft ■.y tl derde blad* Ml Shea van de lersche Brigade I Ook Uw handen BLADZIJDE 1 ZATERDAG 24 OCTOBER 1931 Wat Matuschka KOPT NIEUWS nog van Familiedrama te Berlijn INGEZONDEN H Demonstraties in Duitschland Een algemeen verbod te wachten Treviranus over economi sche problemen fl ONZE OOST Groot kolenveld ontdekt Brand te Paré-Paré In Centraal Azië 7 Storm op Madeira 9 RANDALL PARRISH xtx De nieuwe Spaansche grondwet Gemengde Buitenlandsche Berichten plan was Gisteravond vertrokken Laval’s besprekingen in Amerika Grandi naar Berlijn Ter bestrijding van oppositie R' De regeling der taalkwestie die het onderwüs betreffende. I Gisteren aangevangen on- De president van Ecuador Naftali Bonifaz gekozen Thans is. naar uit Quito (Ecuador) wordt in de gevangenis van Guayaquil een muiterij W anhoopsdaad een werklooze van en ongegronde Vargas nu Besprekingen met bankiers. MR. TRIP EN DE KLEINHANDEL een uitvinder ..Fabelachtige0 winsten ZUn uitvinding sou een fout zijn. 4 Borah de aan Een jaarlijksch delgingsplan noodig den Poolschen Landdag De officieren hielden het schip aan den gang Het JapanschChineesche conflict Geen soc.-dem. demonstraties Te Boedapest verboden Schade U2.0M.— De bemiddelaar Visschersschepen vergaan met mU mee te gaan? Speek op. mannen! DOOR VLUCHTELINGEN IN DE RUÏNEN (Wordt vervolgd.» Li’ de of Onder het vallen door had de man een tweeden gil geuit en het ijzingwekkende ge luld had ml) zóó aangegrepen, dat ik moeite had mijn gedachten bij elkaar te houden. Maar ik begreep dat tk ter wille van het meisje moest probeeren mijn kalmte te her winnen. Ik trok haar met een ruk achteruit. De politie te Halle is er in geslaagd 'n geheime communistische drukkerij te ontdek ken. Het drukkersmateriaal en politieke ge schriften met st-afbaren inhoud werden in beslag genomen Langdurig debat over Briand’s voorstel leesche regeerlng I aanneemt, doch 7 \an eischen verzorging en het eenlge Juiste middel daarvoor is Purol. Gewond, ruw of rood, worden zij weer spoedig gaaf, zacht en blank. Wist kou oofd- ■staat iriem Ibrug Alk- tewa- irzie- n en en t de een n de tads, rvoor onin- o O Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk agste i te Eenige avondbladen melden, dat’de Duit sche Rüksregeering voornemens is, een alge meen verbod voor demonstraties en optoch ten in de open lucht af te kondigen voor den geheelen winter, d.ws tot 31 Maart. Waarschijnlijk zal dit verbod ook gelden voor alle opmarschen, vaandelwüdlngen, enz. en ook een algemeen verbod voor het dragen van uniformen. Vergaderingen in besloten ruimte vallen bulten dit verbod. Te Paré-Paré. op Celebes, zijn door onbe kende oorzaak 17 toko’s en goedangs afge brand De schade aan de gebouwen wordt geschat op 32 000.de schade aan inboe dels, geldswaarden en handelsgoed ren op 80.00030.000.is door verzekering ge dekt. Er waren geen menschenlevens te be treuren. aren, ie igem oden, kend. In de nabijheid van Kempen (Oost- Prulsen) heeft een sneeuwstorm gewoed, waardoor het land met een 10 c.M. dikke sneeuwlaag bedekt werd. Het telefoon- en te- legraafverkeer ondervond vertraging. De staking der gemeenteambtena ren van Warschau is geëindigd, doordat het gemeentebestuur de eischen aanvaard heeft, welke door de stakingscommissie der ge meenteambtenaren en beambten waren gesteld, n.l. de directe uitbetaling van de salarissen over de. niaand October met de gelijktijdige garantie van een regelmatige salarisbetaling in de toekomst, zoomede een intrekking van de gegeven ontslagen. De aardbeving, die onlangs op de Salomonseilanden beeft gewoed, heeft in totaal aan 50 personen het leven gekost. de benedenverdieping opgesloten? Je heel zeker, dat hij er niet uit kon?" „Daar ben ik heel zeker van. Monsieur, ik ben daar heel secuur In. Het staat mij nog voor oogen. dat ik de deur goed afsloot met den dwarsbalk.” Het eiland Madeira is door een hevigen storm en door overstroomlngen geteisterd. Twee visschersbooten worden vermist. Men vreest, dat de uit 15 koppen bestaan de bemanningen om het leven zijn gekomen. zoodat zij niet langer getuige was van het vreeselijke schouwspel beneden. Ik zelf kon heel goed zien wat zich onder aan de trap afspeelde en de afgrijselijke aanbllk maakte op mfj een geweldigen indruk. Maar toch, ik kende de oorzaak, ik wist hoe het vreeselük ongeluk zich had toege dragen. Al was ik natuurlijk nog zeer ont steld dat het alles zoo vlug in zijn werk was gegaan, er school voor mij toch niets onwe- zenlüks of angstaanjagends in. Doch met die lafaards beneden was het een heel an der geval Hun verbeelding was toch al tot het hoogste opgezweept door het vreemd soortige verhaal van Ouieteau, en daardoor nam van zelf iedere schaduw een spook- achtigen vorm aan en was het minste gerit sel genoeg om hen te doen omk ijken en met schrik te vervullen. In hun ooren klonken de angstkreten van den ongelukkige als de jam merklachten van een verloren ziel, en toen het lichaam daar zoo plotseling te midden van hen neerkwam, vlogen zij als gekken uit elkaar; zij rolden over elkaar heen en vloekten en schreeuwden als bezetenen. Het verbrijzelde lichaam was juist voor de voeten van den schildwacht neergevallen. De man wierp zijn geweer weg en zette het toen op een loopen; hij gaf zulk een gewel digen gil. dat '.tjn verbijsterde makkers dien in koor herhaalden en aan den haal gingen. De kreten waren nog niet uitgestorven of de groote ruimte was geheel verlaten, behalve door den armen doode en de Saule met zijn luitenant, die dicht bij elkaar bleven om elkaar te steunen en zich tegen den muur De Cortes heeft met 143 tegen #7 stem men art. 48 van de Spaansche grondwet de taalkwestie bij aangenomen. De autonome gebieden kunnen het onder wijs in de daar gesproken taal organlseeren. doch de studie van het Kastiliaansch is verplicht bij het lager en middelbaar derwijs in de steden. ,7 De Italiaanse he ministei van buitenland sche zaken, Grandl, is gisteravond met zijn echtgenoote en zijn gevolg naar Berlijn ver trokken. Op het station waren aanwezig de dames en heeren van de Duitsche ambassade, de Duitsche journalisten en de vertegenwoor digers van de Duitsche kolonie. De Duitsche zaakgelastigde overhandigde mevr. Grandl een bouquet bloemen. jet voor de treinreis reeds had gekocht zijn plan reeds geheel had uitgewerkt. Verklaring van Fransche pers Senator Borah heeft de vertegenwoordigers van de Fransche bladen bij zich ontvangen. De senator legde er den nadruk op. dat hij lederen vorm van een veiligheidspact tot het uiterste bestrijden zou. De ware ontwapening in Europa is onmogelijk, zoolang niet zekere bepalingen van het verdrag van Versailles worden opgeheven. Vooral moet de kwes’ie van den Poolschen corridor fundamenteel ten gunste van Duitschland worden herzien. Ook het Hongarije aangedane onrecht moet weer goed gemaakt worden. Economische dwang maatregelen ter handhaving van den vrede zijn nutteloos wanneer zij worden toegepast tegen groote mogendheden. De boycot tegen Japan b.v. zou onvoorwaardelyk tot oorlog voeren. Inzake de oorlogsschulden verklaarde Po. rah slechts dan schrappen der intergeallieer- de schulden te zullen verdedigen, wanneer tegelijkertijd ook de herstelbetalingen zeuden worden geschrapt. Borah ziet de as. ontwa peningsconferentie met uitgesproken pessi misme tegemoet, wanneer niet de bovenge noemde voorwaarden worden vervuld, d w z. het verdrag van Versailles wordt gewijzigd. Evenmin kan er een werkelijke ontwapening bestaan, wanneer alleen de cijfers van de legerbegrootingen als maatstaf worden geno. men. Tenslotte legde Borah er den nadruk op. dat de oplossing van het ontwapeningspro- bleem ook de erkenning van Rusland öoor de Vereenlgde Staten elscht Niemand kan van de Europeesche mogendheden een wezen lijke vermindering van bewapening verwach ten, zoolang Rusland een geweldig staand leger op de been houdt. De Poolsche Sejm heeft gisteren, na hef-.1 tige debatten, een door het regeerlngsblok voorgestelde wijziging van het reglement van orde met de stemmen der regeeringsmeer- derheid aangenomen, krachtens welke de Sejm-maarschalk voortaan naar eigen goed vinden den spreektijd der afgevaardigden tot 15 minuten kan beperken. De oppositie-partijen zien in dezen maat regel een nieuwe poging, om iedere kritek op de maatregelen van de regeerlng en haar lanedag onmogelijk te maken. Ten teeken van protest verliet de geheele oppositie vóór de stemming de zaal, zoodat bij aanneming van net voorstel slechts de afgevaardigden van het regeerlngsblok en twee communisten aanwezig waren. onder de gevangenen plaats gehad. Hierbij werden vijf personen gedood velen mln of meer ernstig gewond. De rüksminister van verkeer heeft gister avond een voordracht gehouden over de hui dige politieke en economisch-polltieke pro blemen. Treviranus verdedigde de buitenlandsche politiek van de regeerlng-Bruenlng. welke, volgens zijn meenlng de eenlg mogelijke is. De njkskanselier heeft zich het vertrouwen van de wereld verworven. Er bestaat geen hoop, dat Duitschland na afloop van de Stillhalte-overeenkomst in Februari de dan vervallende bedragen zal kunnen betalen. Duitschland moet derhalve een jaarlijksch delgingsplan voorleggen, met een jaarlüksche aflossing van niet veel meer dan een milliard Mark op voorwaarde, dat men het Duitsche volk toestaat dit bedrag te dekken door uitvoeroverschotten De strijd gaat er om of de schuldeischers rijk genoeg zijn om toe te stemmen in een dergelijken uitweg. De rijksregeering hoopt door verder gaande bezuinigingen de begroeting 1931/32 in evenwicht te kunnen houden. Of het juist is, het begrootingsjaar 1931 te verlengen tot 1 Juli, is nog niet uitgemaakt. De belang rijkste elsch is voor de rijksregeering het verminderen van de ontevredenheid in het volk. Treviranus deed In het verloop van zijn uiteenzettingen nog de mededeeling. dat de onderhandelingen met president Hoover reeds sedert December van het vorige Jaar ziin gevoerd, zonder dat de meest directe medewerkers van Hoover iets daatvan heb ben geweten. De moeilijkheden waren nog verzwaard door den dood van den bemidde laar, in den aanvang van dit jaar. De strijd wordt thans voortgezet. De uitslag hangt af van het persoonlijké vertrouwen van de ver antwoordelijke mannen in elkaar. toestand door al de visioenen, die waren te voorschijn geroepen door de spookgeschiedenissen die van beneden tot hem waren doorgedrongen en Sloor de stilte en de duisternis om ons heen. Misschien schreef hij den plotselingen druk van mijn voet aan het werk van een luguberen geest toe. want hjj sprong op met een kreet zóó luid en snerpend, dat het veel had van dien van een demonischen geest. Ik probeeerde hem nog te grijpen, maar het was te laat. Hij wankelde over de bovenste trede heen, stortte naar beneden en geen seconde later plofte hij op den steenen vloer neer. gemeld, officieel het resultaat van de presi dentsverkiezing bekend gemaakt. Gekozen werd de conservatieve candldaat Naftali Bonifaz. Ter gelegenheid van de verkiezingen heeft 13 October een aanslag in Frankrijk De Nanking-regeering verbiedt alle anti. Japansche handelingen De Nanking-regeering heeft alle anti- Japansche demonstraties en handelingen ver boden. De regeerlng wi! hiermede haar be reidwilligheid bewijzen om alles wat in haar bereik is te doen om een verscherping van het Mandsjoerljsche conflict te verhinderen. „Francois schoot, en den dag daarop ont dekten wy waar de kogel den muur had ge raakt. God z;j mij genadig! Ik wierp een mes haar iemand, wiens maliënkolder in het duister fel glinsterde, en het mes ging juist door hem heen alsof hij een schaduw was.” -Nu zal ik jullie eens vertellen, wat ik denk dat het geweest is”, zei de Saule op een toon van diepe overtuiging en hij keek spot tend om zich heen, naar de verschillende gezichten „Jullie drieën hebt Je natuurlijk eerst vol gedronken met sterken drank om tnosd bü elkaar te krijgen voor het onge wone karweitje en daarop begonnen jullie el- zander bang te maken. Maar ik heb nu meer “•n genoeg van al die flauwe praatjes. Ik ben soldaat en heb In mijn leven al zooveel HJ- tton gezien dat ik er dit vertrek van onder tot boven mee zou kunnen vullen. Ik ben •det van plan mij door een geest schrik te “ren aanjagen. Kom, jongens, hoe denken half dozijn van jullie er over een handje goede goudstukken té verdienen door Terwijl de Fransche premier Laval den ge- beelen mo.gen uitsluitend in beslag werd ge nomen voor conventioneele verplichtingen, ving direct na het noenmaal gisteren in de Lincoln Room" van het Witte Huls de eerste bespreking aan met den president der Ver- eenigde Staten Hoover in aanwezigheid van Staatssecretaris Stimson. Belde pa: tijen waren het eens gewerden, dat experts slechts bij de bespreking van spe cifiek technische kwesties zullen worden toe gelaten. Op deze wijze blijft op wensch van Lava! bewaard dat de onderhandelingen niet bindend mogen zijn. De financleele kringen eischen een con structieve oplossing' van het probleem der oor logsschulden en tronen groote bezorgdheid over het feit dat de Franschen de grootste waarde hechten aan politieke kwesties. De soclaal-demorratlsche partij had as. Zondag in Boedapest en omgeving eenige vergaderingen willen beleggen. Deze bijeen komsten zijn evenwel op grond van het be staande verbod inzake politieke vergaderin gen niet toegelaten. zienlijke winsten" te behalen, die alleen in de ongefundeerde theorie van mr. Trip be staan een theorie, die natuurlijk onmld- dellijk weerklank vond In het gilde der in gezonden-stukken-schrijvers. Wü beweren geenszins, dat het geldende distributiesysteem voor geen enkele verbete ring vatbaar is. De Middenstand, en zeer zeker de katholiek georganiseerde Middenstand, is steeds ten volle bereid om mede te werken aan elke verbetering van het distributiestel el, economisch en sociaal te verdedigen Maar men ga hierbij van juiste praemissen uit! Die praemissen zijn, dat de aanpassing der kleinhandelsprijzen aan de gedaalde groot- handelsprijzen zich in de^ vrijen handel op bevredigende wijze heeft voltrokken en dat von ..aanzienlijke winsten" in den klein handel geen sprake is. Wel van het tegendeel. Ook dat is, bv. voor de kruldeniersbranché. door offlcieeie rap- poiten bewezen. De heer Trip vergelijkt de indexcijfers der groothandels- en kleinhandelsprijzen van vóór den oorlog met die van na den oorlog en constateert, dat bij ongeveer gelijke groot- handelsprijzen thans en vóór dien tijd de kleinhandelsprijzen niettemin in deze dagen 50 punten hooger zijn dan vóór het uitbreken van den wereldoorlog. En daaruit concludeert dan de heer Trip, dat In ons land de kleinhandel aanzienlijke winsten mankt. Een geheel oppervlakkige en conclusie Allereerst toch staat vast, dat allerwegen de kleinhandelsprijzen, zoowel de stijging als de daling der groothandelsprijzen slecht* op een min of meer aanzienlijken afstand volgen en dat voor dit verschijnsel alleszins aan nemelijke redenen zijn aan te voeren Bovendien vergeet de heer Trip; dat sinds Juli 1914, het begin van den oorlog, allerlei factoren, die de gezamenlijke bedrijfskosten van een kleinhandelrondememtng uitmaken, aanzienlijk zijn gestegen en diensvolgens ook den verkoopprijs in den detailhandel zelfs zonder verhooging van de netto-winstmarge beduidend verhoogen. Voorts is hcrhaaldelifk gewezen op de on bruikbaarheid der indexcijfers van klein- en groothandelsprijzen. zooals die door het Cen traal Bureau voor de Statistiek worden ge publiceerd. om deugdelijke vergelijkingen te trekken en conclusies te mottveeren, zooals door den heer Trip geformuleerd. Ook zijn er omstandigheden, die zelfs al waren de indexcijfers van groot- en klein handelsprijzen onderling volkomen vergelijk baar toch verbieden, daaruit conclusies te trekken, als de heer Trip zich veroorloofd heeft te doen. Een voorbeeld moge dit du'Xelijk maken. Herhaaldeliik wordt geklaagd, dat ondanks de sterke daling van den prijs der varkens, de detailhandelsprijs van het varkensvleeech zoo bijzondér hoog blijft. Maar als. men bedenkt, dat tegenwoordig in tegenstelling tot vóór den oorlog een beduidend deel van het varken t.w het sfiek. welhaast waardeloos is geworden en ulter. aard dit vrijwel waardelooze dee! van bet dier in den prijs van andeie deelen daarvan mag en moet worden verdisconteerd, dan is ten eenenmale valsch de herhaaKelük ge trokken conclusie vroeger waren de varkens zóó duur en was de prijs van het varkens- vleesch zóó hoog, thans zijn de varkens even of nog minder duur en is niettemin de prijs van het varken 3 vleesch aanzienl'Jk hooger. Zulke oppervlakkige conclusies hangen vol komen in de lucht. Om al deze redenen moet dan ook de be schuldiging des heeren Trip, als onbewezen en door een beroep op onze indexcijfers trouwens onbewijsbaar, vlakweg worden af. gewezen. We kufinen van den heer Trip uiteraard niet vergen, dat hij kennis neemt van alles wat op het onderwerpeljjke gebied is en v’ordt gepubliceerd. Maar na al hetgeen ter zake in midden stands- en dagbladpers in de laatste jaren is geschreven, hadden we ten mins* mogen verwachten, dat hij zich zou hebben ont houden van het uiten eener beschuldiging, als door hem ojjenHjk is gelanceerd. Ook maar een vluchtige kennisneming van enkele gegevens over dit vraagstuk vereche- nen, hadden hem voorzichtiger moe*en doen zijn en hem er toe moeten bewegen, om bij meer ter zake kundigen zijn licht op te steken, alvorens zich aan een dergelfjke grievende uitspraak te wagen. Gistermorgen werd de politie in het Oos ten van Berlijn door een man gewaarschuwd, dat hij op zijn herhaald kloppen aan de woning van zijn zoon, den 25-jarigen ar beider Loge in de Cadinerstrasse, geen ge hoor kreeg. Toen met behulp van de brand weer de deur geopend werd, vond men zoo wel de vrouw als het vierjarig zoontje door hamerslagen gedood in bed. Ook het jongste kind van 7 maanden lag dood In bed. doch toonde geen verwondingen. De man zelf had zich opgehangen. Loge was reeds geruimen tijd werkloos en het gezin leea reeds lang groot gebrek. van het vuur bleef stian en luid om zijn mannen schreeuwde. Hjj stond daar nog al tijd te vloeken en te commandeeren, toen de Saule al bij het beweglnglooee lichaam neer lag en het gezicht naar het licht keerde. De schedel was verbrijzeld maar al was het bloed ook hier en daar overheen geloopen, toch waren de trekken van den man duide lijk te herkennen. De Saule staarde een oogenblikje in het omhoog gerichte gelaat en deed toen een stap achteruit, zijn oogen voortdurend naar de zwarte leegte boven hem gewend Hij zag er echt uit als iemand, die zich voor een ónmogelijk geval ziet ge plaatst en tegenover het geheimzinnige zijn kalmte kwijt is „Mon Dleu!" riep hij in zijn eerste verba zing uit ..Dit is de man niet. Guieteau, dit is niet dezelfde man die mij een slag gaf Ik heb dit gezicht nooit eerder gezien Kom eens bij mfi. flauwe lafaard, en vertel mfj eens of je ook weet wie dat is Vooruit dan toch! in den naam van alle duivels, waar ben je toch bang voor, kerel? Als je daar nog langer blijft staan, zal ik dit pistool eens op je afschieten Met heel vee! tegenzin kwam de lange lui tenant naar voren en wist zich in zoover te beheerschen, dat hij zijn oogen op het ge zicht van den doode rientte. Enkele van de mannen, die zooeven zoo haastig uit elkaar waren gevlucht, kwamen zachtjes aan weer een beetje meer den kant van het vuur uit, maar zij vermeden angstvallig de trap. Guieteau's reusachtige hand ging lederen De dood van Er is niets om bang voor te zijn, wij nemen licht mee en dat zal de spoken op een af stand houden! Hoe denk Jü er over, Guie teau?" Ik weet niet hoe het kwam dat ik bewe ging maakte, maar ik ging plotseling over eind staan en door het een of ander toeval stootte mijn voet tegen Cassier aan. Zijn geest verkeerde ongetwijfeld al in een hoogst overspannen - -■ -■ -1-* waren voor neutrale vertegenwoordigers te betrek ken bij de doorvoering der evacuatie. China eischt evenwel volledige teruggave van den door de Japansche troepen in beslag genomen regeerings- en particulieren eigen dom. Het is bereid de veiligheid van 't leven en eigendom der Japanners te garandeeren. doch weigert onder den druk der Japansche bezetting in welke onderhandelingen dan ook te treden. Brland maakte vervolgens het Japansche tegenvoorstel bekend, dat niet voorziet in een vasten datum en de ontruiming der be zette gebieden afhankelijk stelt van een te voren bereikte overeenstemming met de Chineesche regeerlng inzake de principieele kwesties der veiligheidsgaranties. De Ja pansche regeerlng stelt voorts voor den Vol kenbondsraad niet tegen een.zekeren datum bijeen te roepen, doch de bijeenkomst van den Raad over te laten aan de beslissing van zijn president. E>e vertegenwoordiger der Chineesche re- geering verwierp, zooals te verwachten was, dit Japansche tegenvoorstel als volkomen onaannemelijk. Lord Robert Cecil verklaarde vervolgens dat de Engelsche regeerlng door de bombar dementen der Japansche vliegtuigen, welke niet vereenigbaar zijn met het internationale recht, zeer pijnlijk getroffen is en elschte opheldering over de hoofdpunten van het Japansche tegenvoorstel. De onderhandelingen werden vervolgens tot Zaterdag verdaagd. Te Koningsbergen is. komende uit Lenin grad, het 3500 ton metende s.s. ..Quinta” blnnengeloopen, welks matrozen deelgenomen hadden aan de muiterij In de Russische ha vens. Het blnnenloopen van het schip bood een eigenaardigen Indruk Voorop stonden de eerste en tweede officier. De kapitein en de stuurman stonden op de brug. Verdar was geen mensch aan dek te zien. De bemanning staakte wederom, zoodat de officieren zelf moesten zien hoe zfj het schip aan den gang hielden. De stakers zijn te Koningsbergen door de havenpolitie ontvangen, die 11 man. welke zich aan de muiterij hadden schuldig ge maakt, arresteerde. Besluit van President Vargas van Brazilië heeft alle politieke gevangenen volledige am nestie verleend. In welingelichte kringen te Berlijn veron derstelt men. dat minister Treviranus met den in zijn redevoering genoemden temid. delaar tusschen Duitschland en Hoover den in Januari overleden onderstaatssecretaris van het Amenkaansche departement van Staat I. P. Cotton heeft bedoeld. Deze be zat in bijzondere mate het vertrouwen van Hoover, met wien hij reeds in 1917 in bet ministerie van oorlogsvoeding der V.S. had samengewerkt. Later is Cotton de vertegen woordiger geweest van dit Ministerie in Europa en lid van den intergeallleerden fi- nancieeien raad. Verder geldt Cotton als een der geestelijke vaders van de ontwapening- conferentle. De Sovjet-regeenng heeft in den laatsten tijd het Ferghanagebied <Centraal-Azic> geologisch laten onderzoeken op de eventu- tueele aanwezigheid van kolen. Hierbij is geconstateerd dat de in dit gebied aanwe zige kolen in totaal op 3 milliard ton zul len kunnen worden geschat. Reeds voor den oorlog is met de kolen- delvlng een aanvang gemaakt, doch de Jaar- Ijjksche productie bedroeg te dién tijde slechts 137.000 ton De Sovjet-regeering hoopt, naar officieel wordt geconstateerd, dat de productie in het loopende jaar tot 800.000 ton kan worden opgevoerd en in 1932 tot 2 mlllioen ton. De productie zal zoodanig worden opgevoerd dat binnen enkele jaren de productie in dit bekken die van het Do- netzgebied zal overtreffen. Het Bureau van den Ned. R. K. Midden standsbond schrijft ons: Een correspondent van ..De Tijd" heeft te Genève den vroegeren thesaurter.generaal. den heer mr Trip, geïnterviewd over de heerschende economische crisis en haar op lossing. Hierbij werd dan ook gesproken over de gedragingen van den detailhandel in ons land. Mr. Trip liet zich uit als volgt: „Oo«c in Holland is een aanpassing der kleinhandels prijzen aan de groothandelsprijzen dringend noodig. De tusschehhandelaren moeten bij ons wel aanzienlijke winsten maken, indien men nagaat, dat de prijzen in den groothan del gezakt zijn tot beneden het peil ven vóór den oorlog, terwijl daarentegen het klein ha ndelsprijsnlveau nog op 150 procent van ’t vóór.oorlogsche peil staat.” Tot zoover de verklaring of beter ge zegd beschuldiging des heeren Trip aan het adres van den Nederlandschen detail handel. In een onderhoud met het Ned. Corr. Bu reau bij zijn optreden als president van de Nederlandsche Bank, heeft mr. Trip de be? schuldiging herhaald in dezen vorm.Het eenige wat nog moeilijkheden meebrengt is, dat de kosten van levensonderhoud de de tailprijzen, zich nog niet voldoende aanpas sen bij de groothandelsprijzen." t Is niet de eerste keer, dat uit den mond ran min of meer bekende figuren Vergelijke beschuldigingen worden uitgesproken tegen den kleinhandel van ons land. Maar wij meenen dezen keer de beschuldi ging toch niet zonder commentaar te mo gen laten voorbijgaan. Ten eerste, omdat zij komt van den presi dent der Ned. Bank. Ten tweede, omdat wij meenden dat lang zamerhand In ons land de tijd voor derge- Hjke beweringen voorbij was; de uiting van mr. Trip is n.l. in lijnrechten strijd met het resultaat van het offtcleele onderzoek dat de Regeerlng kort eeleden naar dezelfde vraag heeft doen instellen. De hier bedoelde klacht was Immers voor Minister Verschuur aanleiding, om aan de hoogleeraren Polak en Kaag op te dragen, hem „van advies te dienen inzake de vraag, door welke oorzaken en in welke mate de kleinhandelsprijzen van tal van verbrulks- artikelen, de groothandelsprijzen van die ar tikelen (of van de grondstoffen voor vervaardiging daarvan) bij daling niet onvoldoende volgen.” U weet, welke de uitkomsten zijn geweest van het door de hoogleeraren ingestelde on derzoek. Welhaast over de heele lijn der onderzochte artikelen bleek de aanpassing der kleinhan delsprijzen aan die van den groothandel of van de desbetreffende grondstoffen, bevre digend te zijn. Alleen bij zgn. merkartikelen, waarvan de winstmarge voor den kleinhandel veelal door de fabrikanten wordt vastgesteld, bleek de aanpassing in een al te langzaam tempo tot stand te komen. Het rapport der professoren heeft uitge wezen. dat de aanpassing der kleinhandels prijzen zich in het algemeen voltrekt, zooals op grond der objectieve omstandigheden ver wacht mag worden en dat voor een verwijt aan het adres van den vrijen tusschenhandel geen plaats is. Desondanks vestigen de uitlatingen van mr. Trip weer den Indruk, dat de kleinhandel opzettelijk de prijsdaling tegenhoudt en van de conjunctuur gebruik maakt om ..aan. Slechts herssAsl* gingen, feen overeenkomsten Staatssecretaris Stimson heeft in een pers conferentie medegedeeld, dat vanavond op t Witte Huis een diner zeu worden gegeven, waarbij slechts een kleine kring van perso nen zou aanzitten. nJ. president Hoover. La val, Stimson en de onderstaatssecretaris van de schatkist Mills, benevens een tolk De besprekingen van den avond zouden slechts ten doel hebben, het standpunt van beide partijen nauwkeurig te leqren kennen. Het is ónmogelijk, in den tijd van drie da gen een oolosslng te vinden voor alle wereld vraagstukken. Ook is het uitgesloten, dat Hoover en Laval eenige overeenkomst sluiten. De besprekingen hebben slechts ten doel, over den wereldtoestand te beraadslagen, waarbij zoowel president Hoover als Laval slechts voer hun elcen persoon zullen spreken, doch geen verplichtingen van eenigen aard zullen aan- gaan. Rjjkskanselier Dr. Briining. die eenige ver lofdagen beeft doorgebracht in een bad plaats in het Zevengebergte, is te Berlijn teruggekeerd. Gedurende zijn kort vacantle- oponthoud had de Rjjkskanselier verschillen de besprekingen met eenige vertegenwoordi gers van Industrie en banken. o.a. met den West-Duitschen industrieel Springgrum en den Amsterdamschen bankier Dr. Proehl. alsmede met den Directeur van het filiaal der Duitsche Rijksbank te Keulen. De politiecommissarissen Gennat, Böhm en Hetenyl uit Boedapest hebben zich naar Bla Torbagy begeven, om het tooneel van den aanslag van 13 September te bezichtigen Den vertegenwoordiger van het dagblad „Ojsag” deelde Geanat mede, dat in de steengroeve van Matuschka te Tattenburg nog zes ijzeren buizen zjjn gevonden, die klaarblijkelijk gereed stonden om met ecrasiet te worden gevuld. Zün volgenden aanslag had Matuschka op 13 October in Frankrijk willen plegen. Deze was reeds zoover voorbereid, dat hij zjjn bll- en hadden teruggetrokken, met oogen vol ont zetting naar de donkere ruimte boven hen starend. Bij den gloed van het vuur kon ik hen in hun gelaat zien, dat wit was van angst, en ik zag hoe hun handen elkaar krampachtig vastgrejjen. Het scheen mij toe dat zij nooit meer van hun plaats zouden durven gaan, nooit meer een onderzoek zou den durven instellen Toch was de Saule geen lafaard: hij was geen man die zich door allerlei bijgeloovlgheden schrik liet aanjagen, en toen het eerste moment van verbijstering dan ook voorbij was^begon hfl hardop te lachen, duwde Guieteau ruw opzij en deed een stap naar voren. ,5t. Anne! het is niets anders dan het lichaam van een man!” brulde hij letterlijk, woedend over zijn eigen angst. „Het is de man, dien wij zochten .Lest mogelijk", gaf de ander ten ant woord. en hij scheen in het minst niet van plan om van zjjn nlaats te gaan. „Maar wat ireef hem aan tot zulk een sprong? Hjj zag de duivels in het donker.” .Kom. man, er is hier geen enkele duivel alleen ligt hier een arme duivel op den grond doodgesmakt.” En daarop schreeu wend: „Komt terug, jullie lafaards! En nu. Guieteau. laten wjj nu eens naar den man gaan zien.” Met vaste schreden liep hij op den doode toe; toch hield bij een pistool in zjjn hand en dwaalden zjjn oogen voortdurend in de richting van de trap. De reus, die zich eigenlijk voor zijn angst schaamde, zou juist volgen, toen hij ineens in den vollen schijn Drie jaar geleden huurde een zekere D„ die verklaarde uit Afrika te komen en aan een uitvinding te werken in de Wandsbecker Chaussee te Hamburg in de nabijheid van een drogisterij eenige kelders, waar hjj zeide we tenschappelijk werk te verrichten. Hij wijdde zich voornamelijk aan de kleurenfotografie Hij moet over ruhne middelen hebben be schikt. want zijn laboratorium was van de modernste apparaten voorzien. Eenlgen tijd geleden deelde hij den drogist mede, dat zijn uitvinding was geslaagd. De man is thans plotseling dood gevon den door vergiftiging. Het onderzoek wees uit. dat hij zelfmoord had gepleegd. Het laboratorium met alle in strumenten en alle materiaal had hij tevoren geheel vernield. Men vermoedt, dat hem ge bleken was dat zijn uitvinding op een fout berustte en dat hjj uit wanhoop hierover een einde aan zün leven heeft gemaakt. In de avondzitting van den Volkenbonds raad heeft een langdurig debat plaats ge had nopens het voorstel Brland tot regeling van het Chineesch-Japansche geschil. Het is gebleken dat over dit voorstel geen overeen stemming tusschen de beide partijen moge lijk is. De Chineesche regeeringsvertegenwoordiger 8m legde er in een principieele verklaring den nadruk op dat de het voorstel van Bi eiseht dat de Japansche regeerlng den status quo herstelt, de evacuatie voor 16 November as. volkomen door te voeren en dat dan voor een neutrale Instantie de kwestie der verantwoordelijkheid en der schadeloosstel ling zal worden behandeld. Spr. zette voorts uiteen dat het voorstel van Brland hier een eerste stap beteekent die de hoofdzaak re gelt, doch geen rekening houdt met de ur gente Chineesche eischen. Indien het ge meenschappelijke optreden van den Volken- bondsraad en de Amerikaansche regeerlng niet voldoende zou zijn voor de bevrijding van het gebied van een Volkenbondslid en Ognatuurstaat van het Kelloggpact, dan moet zich, aldus spr. hier toch een hiaat in het vredessysteem van den Bond bevinden. De Chineesche regeerlng is bereid met de Japansche regeerlng te onderhandelen over de geeischte veiligheidsgaranties, en stelt In Parndorf in Burgenland is een volle autobus op een niet-verlichten ',poor- wegoverweg tegen een voorbijrijdenden trein gebotst. Voor zoover tot dusverre kon worden vastgesteld werden 3 personen georxxl. zwaar en 8 licht gewond. De chauffeur de autobus, die aangeschoten wns. is ge arresteerd. Opnieuw muiterij op een Duitsch schip ■jf 7/ Dr. Briining weer te Berlijn keer zenuwachtig open en dicht, tot de Saule hem ten laatste bü den arm greep. „Wel. wie is de man? Ken je hem?" De reus vloekte. .Ja. Monsieur, het is de officier, waarover ik u al eerder heb gesproken, de man. dien wü bü Lourches hebben opgepikt; maar hoe is de man hier gekomen?” en zün oogen gingen opnieuw onrustig naar boven. „Hë. daar. Manuel, kom eens hier!” Heel langzaam en met diepen tegenzin deed een neger een paar passen naar voren; hü beefde over zijn geheele lichaam, maar durfde het bevel blijkbaar niet trotseeren- „Hier ben ik Monsieur; wat wilt u van mü? Ik ken geen enkelen geest” .Er is hier ook geen geest", viel de Saule ruw in. „Wü willen alleen maar weten, wie de doode man is. Herkent gü hem?" Even keek de neger naar het lük en. wierp toen zün armen in de hoogte. „Ja, Monsieur, het is de man, dien ik in den zuidelijken vleugel heb opgepast. Hij hü zei. dat hü Cassier heette." „Wanneer heb je hem het laatst gezien?” „Vanmorgen nog. toen ik hem iets te eten heb gebracht." .£n hü was in den zuidelijken vleugel oo de benedenverdieping opgesloten? Je weet

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9