FEUILLETON Buitenlandsch Q^Cieuws Shea van de lersche Brigade PUROL 5S Geen terugtrekking der Japansche troepen uit Mandsjoerije De onlusten op Cyprus RADIO-QMRQEp Grandi te Berlijn KORT NIEUWS RANDALL PARRISH Revolutionnaire woelingen in Paraguay Gemengde Buitenlandsche Berichten .a Laval’s besprekingen in Amerika DINSDAG 27 OCTOBER 1931 Volkenbondsresolutie verworpen Japan eenigste tegenstemmer de overige deelen van Verkiezingen in Frankrijk Autonomistische successen Italiaanse he g*- waaraan het reso ld 3 millioen cigaretten gesmokkeld De Een groot proces' Een tweetal tafel-redevoeringen pauken. Wedenjjdsche uitingen van vertrouwen Een bejaard achttal Samen ruim CM jaar Zwemmende „blinde” passagiers Door een van Overeenstemming bereikt Op 8» markt De vrouw was op ze- te stjn vervolgd' Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen DOOR toen heen rokken, niet I, dat Laval gaan. de onlusten in de hoofdstad van Para- een ernstige wending geno- :h innerlijk ver- eid zijn het de Eim We Lu; 37 De naar :ht in in Lady May Cambridge, de nicht van de koningin van Engeland, en kapitein Henry Abel Smith zijn In het huwelijk getreden. De koningin, de prins van Wales en an dere leden der koninklijke familie woonden de plechtigheid bij. Z-F Xer D-F VJJ Hih K.F. Volei D.B- H.R. H.V. Vrier V.V. vX Het gedee »eest hl ia sneün ver u rustei Hete dat si R.C H.E Aja: Spa Stoi Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drog- RJ.I Over Unit S.V.1 Steec C.V? Gout V.D. b.m. B.E.i Ë.A. Victc Kam Griekcch-orthodoxe bisschop gearresteerd De guay men. H.F. Haar Hilvi Zeeb Blau' R.C. Ahrt Heel Verk A.D. Swif R. O. S. D. S.L. S.D. Eleci Half Neet West Z.V.’ Ajag A. F.! D.W Oosti S.D.' LO.S D.S.' B. F.C Wüh ■t Gc Meer W.F Alc. Kin Zani E.D A.F Baai Her. Asse HoU O.S. Hele Z.R. Sch< O.V A.W O.D Ams Wati H.E. Ams Cu!* HoU Zeisl D.0 U. V. Hill:i A.Sj Cont D.V. HoU; Naait Rijsv Merv Scho Leert D.O. Coal- Tram V. F.l My® Muss toren en de belangen van een leder. Het Itallaansche volk reikt daarom een leder, die van dezelfde gevoelens bezield is en een drachtig wil medewerken om dit hooge doel te bereiken, in vrlendschappelüken geest de hand. Samenvoeging van Atnerikaansche en Fransche banken Diner bij dr. Brünina Gisteravond heeft Dr. Bruning den ïta- llaanschen Minister van Buitenlandsche Za ken Grandi een diner aangeboden, waarbij, behalve de leden van het gezelschap van den Italtaanschen Minister, o.a aanzaten de Ita- llaansche ambassadeur te Berlijn, de Doyen van het corps diplomatique, de voorzitter van den Rijksdag, eenige leden van den Rijks dag, vertegenwoordigers van den Rijksraad, van handel, industrie, wetenschap en van de pers. der republiek heeft een bevolking gericht, waarin hij verklaart vrede en orde te willen hand- haven en niet te zullen wijken voor revo lutionnaire agitatie. Tafelrede van dr. Brüning Tijdens het diner sprak de Duitsche Rüks- kanselier een tafelrede uit. Daarin zelde hij om.: Uw bezoek Is voor ons allen te meer een vreugde, omdat het de gewenachte ge legenheid biedt, de onlangs bij ons bezoek aan Rome begonnen gedachtenwisseling voort te zetten. Met vreugde en voldoening hebben wij er van kennis genomen, dat zijn Excel lentie het hoofd der Itallaansche regeering ^was. mijn ultnoodiglng srlljn te aanvaarden. Ilrecte gedachtenwis- ZEESEN, 1635 M. 735 Lezing 830 Wagnerconcert 9 30 Berichten BSO Populair orkestconcert 1030 tot sluttlngf Dansmuziek. De kapel van Dajos Beta. even na Eggert. Fris Vele Ach Aid F.V President Hoover en Minister-President Laval zijn bü hun besprekingen tot overeen stemming gekomen over een program tot samenvoeging van hulpbronnen der Fransche en Amerikaansche banken tot stabilisatie der wereldsituatie. De besprekingen over de oorlogsschulden en de herstelkweatle maak ten eveneens voortgang. Details zijn daar omtrent echter nog niet bekend. en pen. noodzaakten. te maken. De president boodschap tot de Het is den autonomistische» partijen Zondag de voor den Colma rsene lukt bij de verkiezingen van belde Staatburgsche mandaten algemeenen raad cn de beide distrlctsraadszetels te winnen. Geen Japansche bombardements vliegtuigen meer in Mandsjoerije De Japansche ambassadeur te Washington deelt mede, dat zich op het oogenbllk geen bombardementsvliegtuigen meer In Mands joerije bevinden. De „bommen” waarmede Woensdag Chlneesche troepen zouden zün be stookt. zouden handgranaten zijn geweest, die door Japansche verkenningsvliegtuigen zouden zün uitgeworpen, nadat zü zelf door Chlneesche troepen waren beschoten. KALUNDBORG, 1133 M. 1130—13) Orkestconcert '250—430 Orkestconcert 730 „Till Damascus”, drama in 5 acten van A. Strindberg 955—1030 Moderns operettemuziek, o. a Ohl Kay, Gershwin. Utt ..Das Land des Uchekns", Lehar. sn .Madame Pompadour". Fall. Japan uit den Volkenbond? Er heerscht te Tokio groote teleurstelling en ontevredenheid over de houding van den Volkenbondsraad. Er is een verklaring ge lanceerd. waarin het o. a. heet: „Indien de Volkenbond weigert de heilig heid der verdragen te behandelen, dan moet de Volkenbandsraad ook niet trachten. Ja pan te dwingen zün standpunt te verande ren." Deze verklaring schijnt inderdaad de mee rling weer te geven van de Japansche offl- cieele kringen, die pünlük verbaasd zün over de naar hun meenlng bü den Volken bond bestaande neiging, om geen rekening te houden met het feit, dat Japan erken ning door China van de verdragspllchten als een conditio sine qua non beschouwt. In officieele kringen te Tokio wordt te verstaan gegeven, dat Japan. ofschoon het zich met emst van een dergelljken stap bewust is. beslist aan de verdragskwestie vast zal houden en ernstig zich de vraag zal stellen, of het niet beter doet, uit den Volkenbond te treden. Indien de Volken bond weigert, het beginsel van de heiligheid der verdragen te handhaven. Zware straf opgelegd De vier mannen, die beschuldigd werden 11 Augustus jj. den makelaar in effecten. Charles Rosenthal, den soon van een rijke weduwe, te hebben ontvoerd, werden samen tot büna zestig jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Verklaringen van Senator Borah. Senator Borah heeft de Fransche journa listen, die met Laval naar Washington ge reisd zün, ontvangen en rondborstig hun vragen over de problemen van Europa be antwoord. Hij wees er op, dat hij, hoewel voorzitter van de commissie van buitenlandsche zaken van den bondssenaat, slechts zün eigen mee nlng weergaf. Een verbetering van den economisch en wereldtoestand is niet mogelük, zonder wü- ziglng van het verdrag van Versailles. Vooral dienen wüzlglngen te worden aangebwht de grenzen In den Poolschen corridor, Opper Silezië en Hongarüe. DE VOLKENBONDSRESOLUTIE VERWORPEN Ontstemming over Borah’s rede Volgens de „Herald Tribune” heeft Laval door een der personen uit zün naaste om geving naar aanleiding van de verklaringen van senator Borah laten verklaren, dat hü niet naar Washington is gekomen om met senator Borah te polemiseeren, of over een wijziging van het verdrag van Versailles te beraadslagen. Overigens gaf hü den journalisten den raad, geen invloed op zich te laten oefenen door de verklaringen van senator Borah, aangezien deze slechts zün persoonlijke mee rling heeft weergegeven en niet als voorzitter van de commissie van buitenlandsche zaken heeft gesproken. De Fransche gezant weigerde echter, vol gens een „Associated Press'-bericht, deze verklaring van Laval te bevestigen Nader wordt gemeld: De uitlatingen van senator Borah hebben in hooge mate de aandacht gel het minst wegens het antwoon op een desbetreffende vraag aan de Fran sche Journalisten gaf. dat hü niet naar Washington 1b gekomen, om met senator Borah te polemiseeren. Het blijkt thans, dat deze woorden niet bestemd waren, om ge publiceerd te worden, maar door een Indiscre tie toch bekend zün geworden. Het schünt, dat men aanvankelijk bevreesd was. dat deze woorden kwaad bloed zouden zetten, doch staatssecretaris Stimsotl heeft als zün mee nlng te kennen gegeven, dat het voorgenomen onderhoud van Laval met Borah toch zal plaats hebben. Heden is te Berlijn een rtjksaehoolwwk voor de alcoholvrije opvoeding van da jeugd begonnen. Hjerbü zal vooral de invloed van den alcohol op de gezondheid worden aan getoond. Btl een bekend Berltjnsch communist is een groote opslagplaats van springstoffen gevonden. Behalve zuivere springstof wer den nog materialen gevonden voor het ver vaardigen van bommen e.d. Er heerscht thans wel vrede in Europa, doch het is een vrede van brutaal geweld, en niet een vrede, die zün grondslag vindt op tevredenheid. De tijd tot uitbreiding van het Kellogg- pact is nog niet gekomen. Ook economische pressie tot verscherping van genoemd pact komt niet in aanmerking. Economische druk immers verschilt niet van oorlogsmaatregelen. Zouden wü thans in het verre Oosten zulk een pressie uitoefenen, dan stond dat gelük met een oorlogsverklaring aan Japan Een percentsgewüze beperking van de be wapening is ondoorvoerbaar. In het algemeen is een vermindering der bewapening niet mo gelük. zoolang de Vereenigde Staten geen di plomatieke betrekkingen met Sovjet-Rusland aankoopen. De door Frankrtjk verlangde veiligheid kan slechts op gerechtigheid gegrond worden. Een annuleering van de intergeallieerde schulden zou senator Borah slechts kunnen overwegen, indien tevens ook de schadever goeding wordt geschrapt. De as. ontwapeningsconferentie ziet Borah met veel pessimisme tegemoet, indien niet wordt voldaan aan de reeds genoemde voor waarde, de herziening van het verdrag van Versailles. Te Hartmannsdorf bü Brugstadt zün op verschillende plaatsen hevige vecht partijen entstaan tusschen nat. soc. en com munisten. Hlerbü werden 03. üeeren bulzm. tafelpooten en latten als wapens benut. On geveer 100 personen namen aan de botsin gen deel Ongeveer 20 werden zwaar gewond. De politie herstelde de orde. Zijn vrouw neergeschoten DAVENTRY, 1554 M. 1035 Motgm. wüdlng 13.30 Orgelconcert 139 - Lichte muziek 235 Voor scholen 335 Fransche les 4 50 Licht orkestconcert 535 Kinderuurtjt 6 50 Orgelmuziek van Mendelsohn 7 10 Fransche causerie -r 7 40 Militair orkestconcert met mede werking van 8. Goossens (harp) o. a Moment musical, behubert 8.40 Con cert BBC-striJkorkest 10 20 Uitslag nn de verkiezingen 10.50 Licht orkest- concert 12.20 Kwtntetconcert In de pauze uitslag van de verkiezingen 430 's nachts sluiting. De eerste bespreking TUdens het bezoek van Grand! aan den RÜkskanselier heeft een eerste ongeveer drie kwartier durende bespreking plaats gehad over politieke kwesties. In aansluiting op dit bezoek begaf Grandi zich naar staatssecretaris von Bulow. Om half een vertrok de RÜkskanselier naar de Itallaansche ambassade ten einde het bezoek van Grandi te beantwoorden. Later verscheen met dit zelfde doel ook staats secretaris von Bulow. In de Wllhelmstrasse hadden zich talrijke belangstellenden verzameld. Toen Grandi na het bezoek aan den Rüks- kanselier het departement van Buitenland sche Zaken verliet, werd hü uit de menigte met den fasclstengroet begroet, waarna hü vriendelük in de verschillende richtingen op dezelfde wüze dankte Aanval op regeeringsgebouw in de hoofdstad Naar aanleiding van dan opstand op Cy prus heeft de Brttsche gouverneur den Grieksch-orthodoxen bisschop van Larnaca en- vüf raddraaiers in hechtenis genomen en aan boord laten brengen van den kruiser „London" De gearresteerden, die verant woordelijk worden gesteld voor de onlusten, zullen worden verbannen. De arrestatie van den bisschop gaf op nieuw aanleiding tot plaatselüke onlusten, zoodat de politie gedwongen was op de me nigte te schieten. Drie personen werden ge wond. De toestand in het eiland rustig. Volgens een bericht van Malta heeft de kruiser „Colombo", die rtch op bet oogenblür' te Kreta bevindt bevel gekregen naar Cy prus koers te retten. ben. Monsieur, maar het is hier zoo akelig eenzaam, dat het mü als van zelf beklemt, en danzü deden zulke lugubere ver halen." „Gü hebt gelük; het was meer dan ge noeg om zelfs een dapper man bang te maken. Ik heb ook niet büzonder met het plan op, maar ik heb geen keus. Ha! daar komen zij aan neem tnün hand.” „Waar gaan wü heen? Welken kant uit?” „Links, door de groote zaal Wü kunnen op het dak van den toren komen door een nauwe trap, die in geval van nood een enkel man tegen een heel leger kan ver dedigen. Bovendien ken ik de gang en een geheime deur, die hen misschien op een valsch spoor kunnen lelden.” Wü liepen met moed de diepe duisternis in. Met mün eene hand tegen de steenen aan en met mün hand vasthoudend, ging ik paar keer struikelden wü en achter ons de Saule's stem Guieteau vervloekte, omdat deze de man nen niet snel genoeg naar zün zin voor zich uitdreef. Eerst toen ik den ingang tot het tweede vertrek ontdekte, waagden wü spreken, of liever te fluisteren. ,Js dit niet de richting, waarin de an dere man te gevlucht?" ,Jïet moet wel zoo «ün, want er slechts twee gangen en hü ging Oassler niet achterna." „Dus zouden wjj hem wel eens kunnen !r van de mannar' 'ontmoeten?” büzonder bügelowig ..Zoo iete sou beet kunnen gebeuren.** De Itallaansche minister van Buitenland sche Zaken, Grandi, is Zondagmorgen vroeg te Berlün aangekomen, ten einde het bezoek der Duiteche ministers aan Rome te beant woorden. RÜkskanselier dr. Brüning ontving den Italtaanschen minister van Buitenlandsche Zaken bü het verlaten van zün rütulg en begroette hem en zün echtgenoote, zoomede de heeren van zün gevolg op zeer hartelüke wüze. Bü de verwelkoming overhandigde dr. Brüning mevrouw Grandi een grooten tuil ontwikkeling van de belangrijkste levensfac- roode rozen. In de ontvangkamer van het station wer den de heeren wederzüds aan elkaar voor- gesteld. Daarbü sprak minister Grandi eenige woorden van welkom voor een microfoon. In de nauwe straat tusschen station en stationspostkantoor werden de heeren door de Itallaansche kolonie, die zich daar had opgesteld, begroet. Zij riepen „Grandi ewiv- va." Een in het wit gekleed meisje bood me vrouw Grandi bloemen aan. De tocht naar hotel Esplande, waar Grandi en zün ge volg hun intrek hebben genomen, had in volkomen orde plaats. Tegen elf uur begaf Grandi zich met den Italtaanschen ambassadeur per auto naar de RÜkskanselier ten einde zün opwachting te maken bü den RÜkskanselier. Hü deed een sprong naar de onderste tree en keek woest om zich heen. Als hü misschien eerst ook onder den Indruk van de bügeloovlge praatjes was geweest, dan was hü het nu zeker niet meer. Dit was echt mannenwerk en zün eenige gedachte was dan ook. den man gevangen te nemen en verder onwhadelijk te maken. „Guieteau, heb je mü niet verstaan?" bromde hü- „Wanneer heb ik ooit een or der twee maal gegeven? Als Je daar nog een seconde langer blüft staan, dan zal ik eens een gat in je dikken schedel boren. Ga achter die kerels aan en drüf hen voor je uit! Kom eens op, jullie met de flambouwen! Ik ga voor en Jullie volgen. Als er een probeert achter te blüven. Guie teau, schiet je hem als een hond neer. En nu, vooruit!" Geen van de mannen had zin in den tocht, de Saule zelf ook niet, al had hü zich ook nog zoo dapper aangesteld, maar hü had zich tot zulk een woede weten op te werken, dat hü zich tot alles in staat voelde, wat dan ook de gevolgen mochten zün. De anderen bleven besluiteloos staan, zü hadden een leider noodlg, maar zü wer den tot voortgaan gedwongen door het pistool, dat Guieteau hun dreigend voor hield; deze zelf voelde zün moed een beetje bü komen nu hü de achterhoede vormde. Ik kou er mü geen oogenbllk in denken. dat zulk een laffe bende zich ver zou wagen in de spookachtige gangen. Het minste vreemde geluid zou natuurlijk een doodelüken schrik te weeg brengen en zü Briand betuigde zijn leedwezen over de verwerping van het voorstel, doch sprak de hoop uit, dat in ieder geval een ver scherping van het conflict tot de volgende raadszitting achterwege zal blüven. eveneens voornemen*- tot een bezoek aan Nooit is een dergelüke sellng tusschen veran\woordelüke dragers der internationale politick noodzakelüker ge- voor de ernstige en staan, die slechts ike inspanning van Ven volken opgelost hebber^ Na een aanval op de particuliere residen tie van den president trokken de studenten naar het regeeringsgebouw Zü braken door het troepen-cordon heen, en droegen het gebouw binnen, waar zü verschrkkelük huls hielden. De garde epende het vuur op de aan- valles. van wie er 12 gedood en 28 gewond werden De studenten hebben daarop een alge- meene staking afgekondlgd ZÜ eischen het aftreden van den president. Bü den aanval op het presidentieel paleis werd een zoon van den president ge wond. De opwinding schünt haar grond te vin den in de verzoeningsgezinde houding der regeering jegens Bolivia.'met welk land onlangs onnieuw Incidenten zün gerezen Inzake het Chaco-gebied. Gebruik makend van de opwinding zün de communisten mee ten aanval getrokken zü waren het voomamelük. die de troe- van de wapenen gebruik Ais gevolg van een draadlooee mededee- ling van het Duitscne tankschip ,Jieinnc>i Reidman”, heeft het reddlngsstatlon Dover een boot uitgezonden ten einde naar twee mannen te zoeken, die over boord waren gesprongen en. naar het schünt, wijden trachten zwemmende de Engelsche kust te bereiken. De reddingsboot kon evenwel weer terugkeeren. daar de belde mannen reeds door een boot van het tankschip waren op gepikt. Het waren „blinde” passagiers Invoering algemeene dienstplicht in China Volgens een bericht van het Indo paci- fique Agentschap uit Peking hebben de mill, taire leiders der Noord-Chlneesche provin cies eenstemmig verklaard, de voorstellen van Nanking Inzake de invoering van den alge meenen militairen dienstplicht onvoorwaar- delük aan te nemen. Deze maatregel zou mogelük maken, dat direct 10 millioen sol. daten kunnen worden ingelüfd. weest dan thans, nu wq moeilükste problemen I door de gemeenschappelt de betrokken regeeringen’ kunnen worden. Het Duitsche volk voelt bonden met allen, die noodige rust te gunnen, en zün geheele kracht te richten op de. taak van het oogenbllk en de eischen van de toekomst. Met oprechte be wondering zien wü het met energie opwaarts strevende Itallaansche volk voortschrüden naar de ontplooiing van zün njke krachten; wü zien, dat ook daar dezelfde onbuigzame wil tot leven heerscht bü ons. en dat ook daar het heil der menschheld gezocht wordt in een levende onta-ikkeling. Tafelrede van Grandi De Itallaansche Minister beantwoordde Brünings rede met een rede volgende ontleend is: De Itallaansche regeering en het Italiaan- sche volk hebben nog een levendige herin nering aan de dagen, dat gü onze welkome gast waart. De hartelükheid van die ont moeting en het wederzüdsch begrüpen, dat bü ons aan het licht trad, hebben opnieuw het groot nut bewezen, dat de directe ge dachtenwisseling heeft voor de mannen, die voor de politiek der verschillende landen verantwoordelük zün. vrlendelüke woorden van erkenning, ede uw Excellentie zooeven van den "vooruitgang heeft besproken, dien Italië onder aanvoering van zün leider heeft bereikt, zün een bewüs voor de verheugende opmerkzaam heid. waarmee de Rljksregeering en het Duitsche volk ons streven volgen. Wees er van verzekerd, heer RÜkskanselier. dat men ook bü ons den offermoed vol ontbering, de mannelüke deugden en den üver tot arbei den van het Duitsche volk bewondert, zoo- als wü ook de volle waarde erkennen van het wüze en verlichte werk, dat uw Excellentie voor het welzün van uw volk verricht. Dultschland is thans bezig, met alle energie, waarover het beschikt zich tegen de moeilükheden van het oogenbllk te weer te stellen. Italië heeft steeds precies begrepen, welk belangrtjk aandeel Dultschland in de geschiedenis en het leven van de wereld toe komt en hoe Dultschland een onmisbare factor in onze beschaving is. Wü allen heb ben de zekerheid, dat uw groot volk na over winning van de moeilükheden met nieuwe kracht en vol vertrouwen zün weg naar een zekere toekomst zal voortzetten. Het leven der volken wordt thans nog door de gevol gen van den oorlog ontwricht en verstoord. Wüzer geworden door harde ervaring voelen alle staten meer dan ooit de zware verant- woordelükheid, die op hen rust, en den plicht om loyaal en üverig samen (te werken, niet slechts om *t ontstane lüden te verzachten, doch ook om den volken geluk en voorspoed te brengen, waar naar zü zoo üverig streven. Vrü van elk vooroordeel, is het Itallaansche volk er van overtuigd, dat de grondslagen van een vreedzame en vruchtbare inter.1a- tlonale samenwerking te v'nden zl’n in ge rechtigheid en gelükheld van recht, in we derzüdsch vertrouwen en begrip voor de wederzüüsche nooden en in een harmonische LANGENBERG, 473 M. 635—730. 935—11.06, 11.05 er 1130 Gramofoon- platen 12.35130 Orkestconcert 430 —530 Orkeetooncert 730 .Eehwaten", rüksuiteendtng uit Stuttgart, koor, solisten en orkest 830—9.20 Van de fluit tot de pauken, voordracht met muzikale illustraties. „Luistert nu eens, mannen,” brulde hü woest, „het gaat hier verkeerd. Het moet nu voor goed uit zün met die flauwe praatjes over spoken en geesten; ik walg er van! Geesten lichten bü dag geen boomen uit de dultüzers. De een of ander heeft dezen man uit de kamer gelaten, maar ik zal niet rus ten voor ik weet, wie het gedaan heeft. Dit is een zaak waar de koning belang bü heeft, en Ik zal mü door geen duivel nóch mensch laten tegenwerken! Jü gaat met mü mee, Guieteau, jü en je mannen! Den eersten den beaten lafaard, die er van door gaat, schiet ik eenvoudig neer.” En hü hield den man nen dreigend zün pistool voor. „Vooruit! Jullie hebt veel meer reden mü te vreezen dnb tets dMr boven. Een half dozün van jullie steken de fakkels aan; de overigen wapenen zich! En nu geen woord meer!" Aanval van Chlneesche tr. —’en Het agentschap „Indo Pacific” publiceert uit Tokio het volgend bericht, dat onder voorbehoud wordt doorgeselnd: Ongeveer 200 man Chlneesche troepen hebben een aaanval ondernomen op Soe- Schia-Toen. een voorstad van Moekden, en de telefoon- en telegraaflünen doorge sneden. Zü werden door twee compagnieën van het garnizoen van Moekden teruggeslagen. In verband met dezen aanval, aldus be sluit de mededeeling uit Tokio, wordt de ontruiming van Mandsjoerije door de Japan sche troepen onmogelük geacht. Haar hand greep de tnüne steviger vast .Maar gü zult niet vechten, niet waar, Monsieur?" drong zü smeekend aan. ..Het zou toch kunnen zün. dat het mün broe der was." ..Niet als ik hem den toestand duldelük kan maken.” gaf ik hem ten antwoord. Wie hü ook moge zün, in deze zün wü bond- genooten. Maar als wü elkaar ontmoeten, zal het in de duisternis zün, en het zou natuurlük heel goed kunnen gebeuren, dat hü op mü toe springt en voor zün leven vecht. In dit geval zal ik mü natuurlük hebben te verdedigen. Gü moet er voor zorgen hem op de hoogte van den waren stand van zaken te brengen Een bocht in den muur dwong ons stil te staan, want ik aarzelde verder te gaan, omdat ik slechts een vaag idee had van den weg voor ons uit. De Saule en zün bende hadden nu de bovenste treden van de trap bereikt en de gloed van fakkels, die zü bü zich hadden, wierp een flauwen weerschün door de groote kamer, die wü zooeven verlaten hadden. Ik kon even den verst afliggenden dnuur zien, maar hst hooge plafond bleef in het donker. Da stemmen van onze achtervolgers drongen heel duldelük tot ons door; de mannen schenen zonder uitzondering deel te nemen aan de oetoogingen van protest De hertog alleen bleef hardnekkig bü Sün plan; zün harde stem klonk schel boven de andere uit en hü wist ten slotte het tumult tot swügen te brengen. BRUSSEL, 508 en 338 Meter 508 M 5.30 Orkestconcert 830 Gramofoon- Platen 830 Wagner-coneert o. a aft ..Tannhkuaer” en ..Lohengrin” 820 Or- kestconcert o. a. Noorsche Rhapsodic. Ulo 338 M.: 5.20 Orkestconcert 650 Oti- mofbonplaten 8 30 Concert door bet VA RA-septet 0 30 Causerie door G J. Zwertbroek Daarna vervolg concert. ROME, 441 M. 730 Oremofoonplaten Hierna berichten en lessen 8.30 .D» Troubadour". Verdi HILVERSUM, 298 M. Uitsluitend AVRO- uitzend’ng 8 00 Gramofoonplaten lom Morgenwüdlng 10 15 Gramofoonplaten 1030 Causerie door W. M. Hengelaar 11.00 Concert; Annie Bollweg (piano), Annie Hermes (zang) 1146 Gramofoon.’ platen 13.00 Ensemble A. Noteboom 230 Gramofoonplaten 3.00 Knipcursus 4.00 Kamermuziek door het Lyceum- kwartet 3 violen, altviool en cello) 439 Radlo-klnderkoorzang. onder leiding van J. van Hamel 5.00 Gramofoonplaten JU Omroeporkest onder leiding van N. Treep 630 Caspar Höweler bespreekt moderns muziek. Berthe Seroen zingt. 7.00 Ver volg omroeporkest 730 Engelsche les 8.00 Viool recital door Anatol Knorre, ox Rondo, Mozart-Kreteler 830 „De straf zaak Vivienne Ware", radio-drama van Kenneth M. Ellis 9.00 Gramofoonplaten 9 1010.30 Aansluiten Carré Amsterdam, 3e acte van „lm weissen Röel", van B*. nantzky, Gilbert en Stolz 10.30 Vu Dus 10 4512.00 Gramofoonplaten. „Bü alle góden! Jullie zult doen, wst Ik zeg!" schreeuwde hü. „Neemt de positie in. die ik jullie aanwjjs. Hier, jullie fakkel dragers. komt naar voren! gaat voor mü uit! ik schiet op den eersten bond, die pro beert er tusschen uit te trekken. Nu, Ou*- teau, leid de anderen op. Wat staan Jullie tw«x-:n daar te aarzelen" Ate ’k no” een keer zie aarzelen, dan zal ik sens bet scherp van mün zwaard op je probeer»- En jü daar, Jules! Dit zal je loeren op de plaats te Müven, waar ik zeg." Ik hoorde duldelük. da* iemano een feilen slag IF* en een lichaam op ae steenen neerplofte. ,Jk ben hier vannacht de kapitein! Links, mannen, en nu voorwaarts!” Door het schünsel van de fakkels kon zien, dat de mannen vooruit drongen Hard vorderden ze echter niet. Dank zü bet meerdere licht, kon ik Mademo '1« heter in het gelaat zien er tevens een vaag over zicht nemen van iet vertrek, waarin wij ons bevonden. Haar oogen sagen mü smeekend aan. .j^ch. ik bid U, Monsieur, stel niet langer uit!" ,J4ee, ga mee. Ik had dit Ucht noodlg. om zekerder van mü»^W te sün. Ik ben sleents één keer hier gaweset, maar binnen o» minuut zullen wü In veU gheid sün Er wn twee trappen; de een naar omhoog^o* ander naar omlaag, maar ik weet niet waar de laatste op uit somt We zullen de trap naar het dak probeervn." (Wordt ruwe andere haar voorop. Een wü konden booren, die In den loop van gistermiddag heeft de politie te Berlün een huiszoeking gehouden in het Karl Liebknechthuis. waarbü ver scheidene documenten in beslag werden ge nomen. Saule keek naar Guieteau en de anderen, die om het vuur hurkten. Zün mond had een vastberaden uitdrukking en hü zag er heel boos uit. „Luistert nu eens, mannen,” brulde FARIJ8 „RADIO-FARIS”, 1785 M. 8.06, 1330, 135 en 6.50 Gramofoonplaten 730 Dialoog van Don Qulchotte en Sancho Panes. Cervantes 905 Sonate In E. Bach (piano en vloól) 9.50 sollsten- concert. Te Dalby m de Zweedsche provincie Scania leven 8 broers en zusters, die te zamgn 606 jaren tellen. Het zün de kinde ren van het echtpaar Knut en Karna Paalsson De oudste is 85. de jongste 66 Jaar oud. Allen zün gezond en wel en kun nen hun dagelüksche bezigheden nog flink verrichten. De rechtbank te Keulen heeft vonnis geveld tegen 10 leden van een smokkelaars bende. tegen wie in totaal 7 millioen mark boete en bovendien nog gevangenisstraf werd geëischt. tegen de voornaamste be klaagden elk 20 'maanden. De 'voorzitter noemde dit prcces het grootste smokkelproces. dat ooit voor een Duitsche rechtbank is gevoerd. Vüf beklaagden hebben in den tüd van 5 weken büna 3 millioen stuks cigaretten naar Dultschland gesmokkeld. Tüdens het requisitoir trachtte een der beklaagden zich de polsaderen te openen, zoodat hü hevig bloedend bulten de zaal moest worden gebracht HUIZEN, 1876 M. Uitahritead K»A ~e- 8 00—8.15, 1030—1130 Gramofoonplat®» 11.30 Godsdienstig halfuurtje hij 1.45 Concert KRO-trlo 1.452.00 0^. mofoonplaten 3.00 Vrouwenuurtje jm Gra^nofoonplaten 4.00—630 Ponem KRO-Kunstensemble 630 Onderwijs fonds Binnenscheepvaart 630 Bedrüfs- contróle-cursus 6.46 Engelsche taalles 7.10 Causerie door C. M. van Koolwük 7.45 Vërbofadskwartiertje 8.00—11JJ0 Fragmenten uit de Opera „Carmen" van Bizet. Julie de Stems, Carmen; Jules Moes. Don José ca. 830 Vaa Diaz 1199 12.00 Gramofoonplaten. Da Volkenbondsraad hervatte de discussies over het Mandsjoertjsch conflict. De voor- waarden. waarvan Japan de ontruiming van Mandsjoertje wenscht afhankelük te maken, waren aan de orde. Japans vertegenwoordiger. Yoshisawa, ver klaarde. de verzekering te kunnen geven, dat de prtnclpeele kwesties, waarvan, zooals men weet, in het Japansche tegenvoorstel sprake is, alleen betrekking hebben op de veiligheid in den zin, als door Briand in zün uiteen- aettlng bedoeld. Lord Cecil achtte deze verklaring onvol doende en sprak er zün verwondering over uit, dat Japan er zich tegen verzet, de lutie van den Volkenbondsraad aan te nemen. Cecll wis van oordeel, dat Yoshisawa onom wonden moest verklaren, of hier ja dan neen Politieke kwesties een rol speelden. Er wordt beweerd, aldus Cecll, dat Japan erkenning eij vernieuwing der verdragen met China eischt. Yoshisawa verklaarde daarop, dat de Ja pansche regeering zeer besliste opvattingen over de door Lord Cecil aangeroerde kwes ties heeft, maar dat hü niet-in staat was, zich daarover uit te laten, wül hü terzake geen instructies heeft. Er zou in ieder geval een overeenkomst met China moeten getrof fen worden, voor Japan tot ontruiming kan overgaan. De vertegenwoordiger van Spanje, de Ma dariaga, kwam eveneens in verzet tegen de houding van Japan. Yoshisawa moest beden ken, zelde hü. dat het hier een voor den Volkenbond uiterst ernstige kwestie betreft. Daarop nam Lord Cecll nogmaals het woord, om te verklaren, dat de uitlatingen van den Japanschen vertegenwoordiger hem niet bevredigd hadden. Het is een feit, zelde hü, dat Japan aan de erkenning en vernieuwing van de ver dragen met China vasthoudt en Yoshisawa kan de daarmede verband houdende vragen niet ontwijken met de verklaring, dat hü geen verantwoordelijkheid draagt voor pers berichten. Yoehlsawa antwoordde, dat Japan bereid U, de troepen binnen de spoorwegzöne terug te trekken, zoodra het de overtuiging heeft, dat leven en eigendom züner onderhoorigen veilig zün. Daarna bracht Briand het Japansch tegen voorstel in stemming, na nogmaals op de bepalingen van het Volkenboftusverdrag en het Ke'logg-pact te hebben gewezen en ver klaard te hebben, dat het conflict thans snel diende bügelegd te worden, indien men grooter onheil wil voorkomen. Ten slotte werd toch nog, nadat de raad twee en een half uur had gediscussieerd, de beslissing tot de namiddag-zitting verdaagd. Aan het einde der zitting verklaarde Yos hisawa opnieuw, dat Japan de resolutie van den raad niet aanvaardt, wül zü onvoldoende veiligheidsgaranties in houdt. Op een vraag van den Spaanschen verte genwoordiger, wat Japan bedoelt met de „fundamenteele beginselen der normale be trekkingen", welke Japan voor de ontruiming wil erkend zien, verklaarde de Japanner, dat hü dat niet in bijzonderheden kon uit duiden. Het was echter noodlg, een overeen komst met China ter zake tot stand te brengen, vóór de ontruiming kan plaats heb ben. De büaonderheden hadden de beide partüen, Japan en China, te stipuleeren. Met een discussie over dezen aangelegenheid in den Volkenbondsraad kon hü zich niet in laten. „Aldus is de opvatting müner regee ring." Briand sloot daarop de zitting, nadat hü op verzoenlüken, doch zeer beslisten toon den Japanschen vertegenwoordiger te ver staan had gegeven, dat het den raad on- mogelijk is, het Japansche tgenvoorstel aan te nemen, indien Japan den raad het recht betwist, over zekere in het tegenvoorstel vervatte punten opheldering te erlangen Zaterdagmiddag even na 12 uur heeft d« grondbezitter Eggert, uit Tepen. bü Taplau (in Oost-Pruisen), zü» vrouw op het marktplein neergeschoten. Eggert leefde reeds 8 dagen gescheiden van haar. Toen hü per wagen in stad kwam, antmoette hij daar sün vrouw op de markt. Hü stopte onmiddelhjk en achtervolgde de vluchtende vrouw, zette haar zün geweer in den rug en schoot, slag dood. Eggert is door de politie gearresteerd zouden onmiddellük aan den haal Maar de trap was goed verlicht en Saule en zün helper zouden hen wel de breede treden weten op te krügen. Als ik met succes voor geest wilde spelen, dan was de beste plaats voor een defgelüke ver- toonlng verder op, waar de duisternis zoo goed als ondoordringbaar was en de nuwen der mannen tot het uiterste werden gespannen. Ik lette er voortdurend op. dat Ik in de osuniddellüke nabijheid van Mademoiselle bleef; zü was mü ook geen minuut uit de gedachte. Ik keerde mü om en keek haar in het gelaat; onze oogen ontmoetten el kaar. „Wü moeten zorgen, dat wü buiten het naderende licht raken", zei ik haastig. „Wü hebben geen minuut'meer te verliezen; zü dringen in alle geval tot deze plek door.” Ik hielp haar opstaan, maar geen van ons beiden hield de oogen van den troep af. „Waar zullen wü heengaan, Monsieur?" vroeg zü een beetje bevend. „Denkt u, dat zü ons zullen volgen?” „In het donker in geen geval ver", trachtte ik haar moed in te spreken. ,J9U het eerste onheil slaan zü op de vlucht. Ik heb een plan in mün hoofd, dat hun den doodschrik zal aanjagen. Zü* gü niet bang van de schaduwen?” Zü keek even achter zich om In de dichte duisternis van de gangen. .Jawel, Monsieur", bekende zü- .Jk ben bang, maar toch meer- beneden. Niet, dat ik 1 De beraadslagingen van den Raad van den Volkenbond zün Zateragmlddag ver daagd, zonder tot een reusltaat In zake het Japansch-Chlneesche conflict te hebben ge leld. Nadat het Japansche tegenvoorstel niet aangenomen was, kwam het voorstel van den voorzitter van den raad in stemming, volgens hetwelk Japan zich zou verplichten, zün troepen vóór 16 November, dus vóór d3 volgende raadsvergadering uit Maandsjoe- rlje of ten minste tot de spoorwegzöne terug te trekken.. Vcor dit voorstel stemden 13 leden van den raad, terwijl de vertegenwoordiger van Japan tegenstemde en de vertegenwoordiger van de Vereenigde Stoten zich van stem ming onthield, daar de Vereenigde Staten geen lid van den Volkenbond zün. Aangezien het voorstel met algemeene stemmen aangenomen moest worden, wilde het van kracht worden, Is het door het tegenstemmen van Japan verworpen. Het is eerste maal in de geschiedenis van den raad, dat een voorstel door het tegen stemmen van slechts een raadslid niet aan genomen is.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2