Rechtszaken 1 MAATKLEEDING Voor den Alknaarschen Kantonrechter GEMENGD NIEUWS Justitie-begrooting 1932 Een eigen orgaan „De Keten” 39.- w Dokters-visite per draadlooze INGEZONDEN Conflict BINNENLANDSCH NIEUWS Een nationaal kabinet? De nieuwe Pachtwetten Tragisch VRAAGT STALEN Bond van Katholieke Jonge Middenstands- vereenigingen mm Hier begint het I Wybert 1 De ..Msb" schrijft: Ongeluk bij het schermen Instructeur aan de gevolgen overleden. Voorloopig verslag De Bond van Katholieke Jonge Mi4den- het op Door en auto gegrepen Wlefrtldcr gedood bleek, dat Een frappant voorval. Oude vrouw in brand geraakt op hechtenis. itgenoote als duogirl, finaal van de sokken i hebben gereden bij het passeeren van Een tragisch ongeval Als kinderen spelen Een I tot algemeene. cultu- Verdacht van verduistering. J gestadige Na den voetbalwedstrijd Briefwisseling met Minister Verschuur Relletjes te Eindhoven Een prettige schoondochter Kistje met f 300 gestolen k^mt de Nieuwe Tüd." Het Dansvraagstuk Antwoord op het Eerste Kamer vul lag 3 ,:7 Comtnissionnair in effecten gearresteerd een last meer van buur- irvonden en werd buur- tnj den veldwachter i met den S-, wonende te kappersbediende niet lerk. geredelijk toe. Texel, alwaar Dronken autobestuurder veroorraakt ongeluk Rector Timp betoogt dan. dat het in de toekomst van onberekenbaar veel voordeel sou Mijn voor de middenklasse, wanneer bü het opkomend geslacht de solldarlteltage- dachte gemeen goed werd en Z.Eerw hoopt, dat daartoe _De Keten' moge medewerken. Over den Inhoud van het maandblad uit weidende. schrijft Rector Timp, dat het aan de Jongeren gelegenheid sal geven om zich zelf te uiten. hetxU In wegenden vorm, het zij in opbouwende critiek. neer meet venei be- sljn bekende Jour- forsch artikel, anders toonen igen te begrij- kHoIlandschen VOOR IETS GOEDS NAAR BERVOETS tusschen den Woningraad en de Regeering Uit bovenstaande blijkt overduidelijk, dat De Ketener In alle opzichten weren mag. Mogo het blad bijdragen tot nog grooteren bloei van de K. J. M. V. en in ruimen kring steun en waardeering ondervinden. Het verdient beide ten voile. In een der krotten aan de Groote Gas te Nijmegen werd dood in zijn woning gevonden de alleenwonende H De man zat dood op zijn stoel. Men vermoedt, dat hy door ko lendamp is gestikt. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het TVde hoofdstuk (Justitie» van de RUksbegrooting voor 1932 is het vol gende ontleend: Gevraagd werd, of de minister zlln stand- nader Haar toestand zorgwekkend Zaterdagavond te half acht is In een huls aan de Rapenburgerstiaat te Amsterdam n ongeveer 84-jarige vrouw in brand geraakt. Het is gebleken, dat het deurtje van haar kachel niet goed sloot, zoodat het vuur naar bulten kwam juist toen zij zich In de nabij heid bevond. De kleederen van de oude vrouw geraakten in brand. In haar angst liep zü de straat op. zoodat de vlammen hoog oplaaiden. Een voorbijkomende chauffeur stapte uit en doofde het vuur, waarna hij de ongelukkige in zijn auto naar het Nederlandsch-Israélie- tische Ziekenhuis aan de Nieuwe Keizers gracht bracht. Het hoogbejaarde slachtoffer werd daar met gevaarlijke braudwonden op genomen. Haar toestand is levensgevaarlijk. In een enthousiast gestemd artikel be groet de Bondsvoorzitter, de heer A. H. J. Lohman, de verschijning van ..De Keten* als die van een son. die licht zal geven en blijven geven aan de prachtig-moote Jonge beweging van de K. J. M. V. en hij wekt alle Rootnsche jonge middenstanders op. lid te worden van deze organisatie. In dit verband wordt een plaats Ingeruimd in het maandblad aan het volgende woord van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent: „Zonder moeite wordt niets geboren. Wil de jonge middenklasse uitgroeien tot een pijler der nieuwe maatschappij, dan moeten de bouwsteenen worden gevormd en gesterkt. Dat is ongeveer bet doel van uw vereeniging. 1 Kaar de „Geld." uit zeer betrouwbaren bron verneemt, zal de Memorie van Antwoord op bet Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake de nieuwe regeling van het pachtwe zen niet lang meer uitblijven. Vooruit, Jonge mannen, mobiliseert uw massa’s achter de kruisbanier Justltla et Pax. marcheert schouder aan schouder één door eenzelfde vriendschap, blij, door eenrelfden polsslag van geestdrift, sterk door eenzelfden veerkrachtlgen voetstap in den grooten opgang van het jonge ge slacht naar de nieuwe toekomst, naar de In Christus herstelde Wereld. Excelsior! Ontwaakt! Nu stands vereenlglngen in Nederland welke vooral in het laatste jaar tot sulk een ver blijdenden bloei is gekomen beeft thans de kroon op xUn werk geplaatst door de uitgifte van een eigen maandblad, getiteld .De Keten", waarvan het eerste nummer thans is verschenen en waarvoor de veel belovende jonge Haarlemsche teekenaar. Jan Kraakman, een spreker-ie titelplaat heeft ontworpen in kleurencombinatie van geel en poors. Nog geen organen genoeg? Met den Dioce saan Haarlemschen Moderator, den Zeer- eerw heer Rector J. B. M. Timp, antwoor den wij: ..Neen!" De beweging van de K. J. M. V. groeit met den dag, overal in den lande verrljsen af- deelingen on de reeds bestaande worden sterker in getal èn Inwendige kracht. Maar bet is niet zoo gemakkelük. om da jongemannen, die vragen om uitrusting, in structies. excercities. manoeuvres want zij willen geheel paraat zijn voor den strijd al het gevraagde te bieden. Daartoe kan echter een eigen orgaan véél bijdragen, want jjasurnede wordt de geheole compagnie te gelijk bereikt. Wat toch wtl het eigen maandblad? vraagt Rector Timp In het Inleidend artikel En Z Eerw antwoordt op deae vraag om .Allereerst eenheid van denken en ge voel van saamhoorigheld opwekken en versterken. Alle Katholieke Jonge Mid denstanders moeten vertrouwd raken met de gedachte, dat zü bl.1 elkaar hooren en dat zij slechts vereenlgd een groote macht vannen Vooreerst moeten zij zich plaat selijk vereenigen. Maar de verschillende afdeellngen in het land mogen niet los van elkaar staan, zij moeten voeling hou den met elkaar als onderdeelen van één machtig geheel. De afdeellngen zijn de schakels van den éénen keten, die aan eengesmeed moet worden in het vuur der jonge geestdrift. Het Is daarom, dat het maandblad van den geheelen jongen mid denstand gedoopt werd met den naam: De Keten." Dezer dagen kwam de weduwe O., wonende te Appingedam tot de ontdekking dat 'n kist je met t 300 uit haar huis was verdwenen. Aangifte bij de marechaussee volgde, en uit het onderzoek bleek dat een schoondochter van de oude vrouw hieraan debet was. ZU bekende 't feit te hebben gepleegd, het geld had zü er uit genomen en daarna het kistje in een kanaal geworpen. Vrijdagmiddag had het communistisch agitatie-comité te Eindhoven de werklooeen opgeroepen om gezamenlijk naar den burge meester te trekken; er werd op den Stra. tumache Dijk een stoet van ongeveer 300 man gevormd Toen de optocht op vermaan der politie niet uit elkaar wilde gaan, heeft de politie van den gummistok gebruik gemaakt; ook later zijn nog enkele groepjes met den gummistok uit elkaar gedreven Een der leiders is onder heftig verzet ge arresteerd en hierbij kreeg hü een sabelhouw over het gezicht. Twee leiders zijn door den burgemeester ontvangen en hebben na tien minuten kalm het stadhuis verlaten. Kaar de -Geld verneemt, is in de maand Juni het rapport der Staatscommissie Inzake bet dansvraagstuk onderteekend door de leden. Het drukken daarvan op de Lands drukkerij heeft eenigen tijd gekost, maar ds publicatie ervan kan thans spoedig worden tegemoet gisim. COLBERT COSTUUM najr maat zg m» vanaf ..Zoo komt voor den dag wat er leeft onder de Jongemannen aan frlssche idee’s. nieuw Initiatief enz. Het spreekt wel van zelf. dat de kracht, ontstaan door de een heid .der jongeren in den middenstand, moet geleld worden door den godsdienst en de Katholieke beginselen en daarom zul len artikelen op godsdienstig terrein, uit eenzettingen der Katholieke beginselen, vooral op sociaal en staatkundig terrein een eereplaats krijgen in het maandblad. Ook bespreking van onderwerpen, die kunnen bijdragen reele ontwikkeling zal nu en dan plaats vinden want voor de vorming der jonge mannen is ontwikkeling op elk gebied een gebiedende elsch ULSTER naar maal rt vanaf FAHTASIE-DEMI naar maat 74 vanaf Voorkom! Gorgel droog Strafzitting van Vrijdag 33 October De automobilist had bij het inrijden van de „Brillesteeg” zijn goeden bril niet opgezet Op grond Van net gevaar voor de spelende schoolkinderen te Alkmaar, is de Brillesteeg, voor alle tnotom’jtuigverkeer afgesloten. De koopman en winkelier Karei van Th.. die op 1 September, Maandag na Alkmiar- s;he kermis met zijn krakend fordje de Laat afsnorde, zag zich bij het Vlaanderhof eens klaps geplaatst voor den draaimolen, welk kermisfragment nog niet was opgeruimd. Hij moest toen op zijn weg terugkeeren, reeds als- nu de verboden Brillensteeg in en nam geen merkbare notitie van bet bezorgde school hoofd, de beer v. Burken. die met luide stem en krachtige gebaren den bestuurder op zijn overtredingen attent maakte. Aangifte werd gedaan en heden verscheen de heer Karei v. Thuvoornoemd voor den Kantonrechter, om tegen de hem ten laste gelegde feiten met de welsprekendheid van wijlen Brugman te be- toogen. dat het heele gevalletje berustte op een reeks misverstanden en comparant feite lijk het slachtoffer was van de onachtzaam heid van bet gemeentebestuur, dat geen maat regelen nam om een verkeers-obstakel als een draaimolen van den openbaren rijweg te doen verwijderen. Nog -vuil’7 bijna v Een „gewichtige” straf; procedure De geregeld terugkeerende ijrwetepidemie is in deze maand weer uitgebrosen en tot de meer ernstig aangetaste lijders behoorde ook de schilder en manufacturier Corn. H. W. te Schermerhorn een der voorsteden van Oterleek. Deze heer werd op 13 October a ngetroffen door bngadier Talsma in bet oezit van niet minder dan 7 diverse en niet behoorlijk geijkte gewichten, welk onwettig weeggerei zich tn de schilderswerkplaats bevond Maar dat was nog niet alles Ook in den manufacturenwinkel was het niet richtig, want daar ontdekte de brigadier een meetlat, die eveneens niet aan de eischen voldeed. Het onderzoek gaf dus een rijken oogst voor de schatkist en een leelijk schade post je voor den schilder-manufacturier. die heden werd veroordeeld» tot 7 geldboeten van 1 pop of 7 dagen kamerarrest en nog eens 2 boete of 1 dag dito betreffende de maat lat, terwijl zoowel gewichten als maatstok werden verbeurd verklaard. i BU een gezellig plaatje wordt dan een gezellig praatje gehouden over de weldaad van een ..Eigen Hute” in de K. J. M. V.- afdeellngen. De In mlddenstandskrlngen nalist F. 8. betoogt in eery dat de R K Jonge Mlddeniti moeten de teekenen onzer cfk pen. door met den echten durf en onverschrokkenheid te'btrllden voor het verkrijgen en behouden van een orga nisatie. waarvan kwaliteit en kwantiteit waarborgen een hechten steun voor Kerk en Maatschappij. Een anoniem artikel, getiteld: „Excelsior! Nu komt de nieuwe tUdt' besluit aldus; De geparfumeerde kappers bediende .De 34-iarige heer N. I. Lunmen en werkzaam als r, Ie Beverwijk, bracht met zijn verschijning een zoo welriekenden geur van Houbigant *n Piver. vermengd met Boldoot 4711 m het naar Unoleumwnjfwas riekende zaal tje, dat ook de beet kantonrechter dit aroma 010 welgevallen opsnoof en decreteerde, dat men direct kon bemerken, den aard der maatschappelijke betrekking van dezen ver dachte. Genoemden heer S„ die in zoo sterke mate de atmospheer doortrok met zijn per soonlijkheid. werd dan ten laste gelegd, dat mj te Limmen in den nacht van 30 op 31 Augustus had gereden op een motor met onverlicht achternummer en letter en voorts bij het inrijden van den Vischweg had ver zuimd her vereischte verkeersteeken te geven. Een en ander was geconstateerd door de verbalisanten Brigadier de Koekkoek en ïem. veldwachter v. d. San de. De heer S. gaf toe. dat zijn achternummer en letterbot dje een oogenblik onverlicht *as geweest, doch ontkende beslist het vei- •eersteeken te hebben nagelaten. Dit deed men gewoonlijk automatisch. Verbalisanten hadden dit ook niet kunnen zien door het ttetke lantaarnlicht van een voor hem rijden den motorrijder. De kantonrechter merkt hierbij snedig op, dat een Koekkoek ook wel valkenoogen kon hebben, waarop de kapper repliceerde dat de Koekkoek hem blijkbaar tocht. Waar geen overeenstemming was te krijgen werd besloten de zaak aan te houden Jo* as. week, ten einde den bngadier te nooren als getuige Als de verdachte rich voor die gelegenheid nog eens extra parfu- meeit. zal dit de behandeling geer zeker ver- «ngenamen. „In zijn jongste encycliek „Quadrage- slmo Anno” heeft de Paus zijn blljdacbap geult over de organisatie der katholieke arbeiders en den wensch geult, dat ook de andere sociale vereenlglngen, die van den middenstand, landbouwers en werk gevers, even krachtig sullen worden als die van de arbeiders, omdat verbetering van de maatschappelijke verhoudingen alleen dan tot stand kan komen, als de maatschappij geordend la In beroepastan- den, als de maatschappij, opgebouwd op beroepsstanden, zichzelf uit eigen Initiatief zal hebben hervormd. Ik heb de verwachting, dat althans de K. J. M. V. in dit bisdom gehoor sal geven aan de roepstem des Pausen, en In de toekomst heb ik dan ook de allerbeste verwachtingen van uw vereeniging." Ubi bene Ibi patria 1 „Waar het mij wel gaat, dlir is mijn va derland.” dachten ook de koeien en pinken van den veehouder Joh. N. te Heilou en zij (lagen zonder eenigen schroom of gewetens bezwaar smullen in de weide van den heer KI. Bakker aan het malsche gras en geurende klaver, zoodat genoemde veehouder, als hij zijn beLttingen kwam controleeren, soms meer pinken en koeien kon tellen dan hij in der eeuwigheid ooit bezeten had. Aangezien echter hzt melkvee van collega N. wel 'n beet je al te vrijgevig gebruik rnaaxte van de niet aangeboden gastvrijheid, werd het den heer Bakxer toch wel wat te kras en stelde hij de politie met een en ander in kennis met het gevolg, dat tegen den heer N. proces-verbaal werd opgemaakt, betreffende overtreding van artikel 459, wetb. v. strafrecht, zulks met bet resultaat dat deze veehouder heden te recht stond. Hij erkende het feit, dat op ao Augustus 5 pinken hem toebehoorende, wa ren aangetroffen op het land van Bakker, waarop de Kantonrechter schertsend op merkte, dat een dergelijke veeverhuizing ge-I pikt", makkelijk kon plaats hebben, indien zij bü den baas slecht en bij den buurman goed had den. Overigens verklaarde Bakker,* dat hij sinds dien datum--- man's vee had ooi man tot blijvend aandenken vereerd met f 6 boete of 6 dagen grasduinen in den stamppot van Vader Staat. .Verteer. Men wees op de steeds tcenemende geva ren van' den weg ten gevolgé van de roe keloosheid van bestuurders van auto’s en motorrijtuigen. Men wa» echter van mee- nlng. dat de strafmaxima hooger sullen moeten worden geateld. Het ware gewenscht, de ontneming van het rljbewUs voor lange- ren tijd mogelijk te maken. Sommige leden vestigden de aandacht op de Deensche wet van 1 Augustus 1927. waar bij is bepaald, dat werons het enkele feit, dat een auto- of mcCorbestuurder onder den invloed van sterken drank verkeert, onaf- hankelijk van de vraag, of eenlg ongeluk heeft plaats gehad, het njbewijs wordt ont nomen. Sommige leden brachten ter sprake het geval van fraude, dat zich by het ministerie van Financiën heeft voorgedaan Men vroeg, of de justitie zich in deze zaak heeft ge mengd. dan wel het de bedoeling is deze zaak ambtelyk af te doen. In het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam ’s overleaen de scherm-instruc teur. de heer L. M. Luytwieler. die bü een onderlinge schermwedstrüd. die in den avond van 16 October In het gebouw van de Incassobank aan de Leuvehaven gehou den werd, met een degen In den rechter- oksel gestoken werd. De punt van <|en de gen drong door tot de long en knapte toen af. De daardoor ontstane ernstige verwon ding Is thans oorzaak geworden van toch nog - onverwachte overleden van den heer Luytwieler. De j vis sc her r woonachtig te EgmonJ aan Zee natuurlijk, waar zouden „visschers” ook anders wonen T had zich 00 28 Augustus in de duinen met zulk een voo.'beeldigen ijver onledig gehou den met het plukken van boontjes, dat na afloop van dit zware werk hij uitgeput zich had neergevleid op een duintop, welke rust kuur echter door een wantrouwend jacht opziener wjrd beschouwd als een voorbe reiding om konijntjes te bemachtigen, wes halve deze ambtenaar, bij gebrek aan beter, tegen den vermoeiden jongeling proces verbaal opmaakte ter zake overtreding van grond. Six te 'ibruiker van leden te dier Mooie winterstof fen, chique kleuren en modellen, uit muntende pa vorm en solid afwerking. Ziedaar onze principes voor Uw kleeding naar maatl vele woorden werden over deze zaak gemaakt, doch oos kwarto velletje is al en laat alleen toe de vermelding, dat de heer v. Th. niet zooals hij verlangde werd vrijgesproken, doch veroordeeld tot f 7 boete of 7 dagen, met welk vepnis hij het kennelijk geheel oneens was. Een verkeershallucinatie C astri cu tn De ï6-jarige slager Voor dtn inhoud van dez^ rubriek ttelt de Redactie *ich niet aansprakelijk Geachte Redactie. Ondergeteekende vraagt beleefd opname van het volgende, bü voorbaat dank. Het heeft op my en velen met mij een vreemden indruk gemaakt, dat er thans een Katholieke fractie is gevormd door de hoe ren Leering. De Boer. Van Wees en Laan. Bevreemd, omdat deze fractie door den heer Leering werd aangeduid als de R. K. fractie. Dat is voor mü en anderen vreemd, omdat het niet aangaat zoo maar een frac tie te betitelen als R K. raadsfractie als deze bestaat uit de heeren. die thans daar van deel uitmaken en het sal mü dan ook ten zeente benieuwen hoe de heeren Leering en De Boer het kunnen goed praten een dergelijlce fractie te winnen met leden, die zoo schandelük zich hebben gedragen ten opzichte van hun organisatie, de R. K. Staatsparty, door welke R. K. Staatspartij de heeren De Boer en Leering, candidaat zyn gesteld als lid van den raad geko zen. Op de te houden jaarvergadering, wel ke in deze maand wordt gehouden, zullen zü van deze daad verantwoording moeten geven; dat staat vast. Daarby komt nog. dat de heer Kunst nu alleen staat. Tegen de wenschen van den heer Kunst tn zün de heeren De Boer en Leering toch een fractie gaan vormen met de dissiden ten. die de eigen party, waardoor de heeren De Boer en Leering in den raad zün geko men, hebben verlaten en bestreden door hun candidaateteiling. Dan komt er nog bü de verkiezing van den heer Schardam als wethouder. Wü weten vast en zeker, dat de heer Leering zelf wethouder heeft willen worden en dan ook eerst niet gedacht heeft aan een benoeming van Schardam, alsof hü er voor was het andersdenkende deel van den raad en van de gemeente een plaats te gunnen In het college van B.enW. Neen, dat was pas aan de orde toen Lee- Te Rotterdam had Zaterdag in den na middag in de Frans Bekkerstraat een zeer tragische gebeurtenis plaat*. Een 11-jarig meisje, Mina van W.. was met eenlge vrien dinnetjes aan het spelen. Hierby kregen de meisjes nude met een troepje Jongens. Het meisje v. W is toen met drie Jongens van ongeveer 12 Jaar aan het vechten geraakt. De jongens hebben het meisje eenlge stom pen en schoppen op het lichaam gegeven. Het meisje liep naar huis en zakte voor de deur In elkaar. Het werd naar boven gedra gen en bleek toen te zün overleden. Door de politie wordt naar deze droevige gebeurtenis een onderzoek Ingesteld. Drie jongens hebben met hun vaders op het po litiebureau moeten verschijnen en zUn daar verhoord, waarna zü weer naar huls konden terugkeeren. Naar wü vernemen, is op het lijkje beslag gelegd en zal daarop heden tn bet ziekenhuis sectie worden verricht, ten einde de doodsoorzaak vast te stellen. Het is mogeiyk dat een hartzwakte mede de oorzaak van het tragisch overiyden van het meisjes is. De openbare verkeersweg is geen geschikt terrein voor het geven van circus voorstellingen In dien de oude oa verziij (bare paarden- diesseur Schumin in de tniaige van Sarra- Zaterdagmiddag omstreeks half een werd op den Willem II Singel te Roermond de 65-jarlge A. Meeuwlssen uit Boekel, (ge meente Swalmen) door een lifice-auto gegre pen en van zün rüwiel geslingerd. HU werd met een bloedende hoofdwonde een wo ning binnengebracht, waai bleek, dat de ongelukkige was overleden Eenige Jongelui uit Wildervank hadden zich gisteren per auto naar Assen begeven ter büwonlng van een voetbalwedstrüd al daar. Op den terugweg reed de chauffeur, die naar later bleek onder den Invloed van sterken drank verkeerde, tegen een boom. De naast hem zittende 26-jartge Klaassen vloog door den schok met zün hoofd door de voori- ruit, waardoor hü bloedend aan kin en voor hoofd eewond werd. Hij werd door een plaatseljiken geneesheer verbonden en kon evenals de ardere inzittenden met een an deren auto huiswaarts keeren. Tegen den chauffeur is door de politie proces verbaat gemaakt. De auto werd zeer hevig bescha digd. sani de vermiardz letgpomper van nood lijdende burger- en bozren-portemonnaies, zijn boeiende voorstellingen geeft met ’n dozijn vurige Trakhener hengsten, wordt hij natuurlijk uitbundig tozgejuicnh Minder eer vol verging het evenwel op 15 September den a3-jarigen boerenknecht Albert K. te Heiloo, toen hij op een rijwiel gezeten een ouden werkrossinant naar het land begeleidde. Geen hoeragejuich, voetgestamp of hand geklap viel nem ten deel, doch hij ontving als belooning voor die hippische galavoor stelling een gratis entree-bdjet in de Recht zaal des kantonrechters, die hem heden wegens overtreding van art. aa der motor en Rijwielwet veroordeelde tot ƒ6 boete subsidiair 6 dagen mikpruimen of hechtenis. Het rapport der Staatacommisrie Doodmoede van *t boontjes plukken, was hij op een blonden duintop neergexon- ken jongeheer Arend Z., 'n 18-jarige op de inlegfabriek te Alkmaar, B. H. H. uit Am sterdam had persoonlijk beantwoord aan de Hsrvzarding, die bun riep voor den Kanton rechter ter zake het feit, dat hij op Zondag 13 Juli 00 den Rijksstraatweg onder Castri ona een motorrijder uit Zaandam en diens •chl zou- «n stilstaande auto, waarachter een eveneens onbeweeglijk motorrijwiel, die voor hem rechts van den weg waren geplaatst. De mo- torrijder, zekere heer H. K., geraakte ondei njn karretje, doch bekwam geen letsel, doch rijn vrouw liep een wond aan de knie op en roorts werd de motor nog beschadigd, kasten van al die narigheid in totaal f 7.25. Het num mer van de auto 410064 werd genoteerd door een toeschouwer uit Alkmaar met name D. de B-, en daar als houder van dit nummer stond ingeschreven genoemde slager, werd proces-verbaal opgemaakt en was alles tot zoover „voor den hakker". Doch beden verklaarde de slager pertinent van de geheele aanrijding onkundig te zijn, rijn vrouw en schoonzuster wisten van niets en rijn broeder, die in een ford steeds achter hem bad gereden, had evenmin iets van de aanrijding bespeurd. De slager beweerde in een Touring Re- nautje te hebben gereden van 1 meter breed en de voornaamste kroongetuige de B., ver klaarde dat het een gesloten wagen van nor male grootte was geweest. Ra, ra, wat was dat T Besloten wud ozn de zaak op 6 Novem ber verder uit te puzzelen en als getuige als nog te hooren een zoon van den heer de Boor der. N.B. Zijn et soms nog ooggetuigen op Castricum die omtrent deze aanrijding nadere inlichtingen Kunnen verschaffen, dan Kun nen nj ach vervoegen b»i den vel<’ en zullen genereus beloond worden danx der gerechtigheid. In sommige kringen blyft de drang naar een Nationaal Kabinet groot. Dat z«l, volgens het ..Handelsblad ,xlen Nederlandschen burger moed geven, alleen reeds om de psychologische uitwerking”. Een Kabinet .stoelend op den wortel van het nationaal belang" sou met kracht land en volk kunnen dienen. In de „v-ijzinnic-Democraaf' lanceert A. v R hetzelfde Idee, en heeft voor een Ka binet. zoo mogeffjk uit al de voornaamste party en samengesteld, reeds een heel pro gram klaar, waarvan de redactie verklaart, dat het zich wel wat meer tot de crisis kon beperken. Waren van een Nationaal Kabinet werke- lük snelle en afdoende krislsmaatregelen te wachten, wy zouden ons van harte aanslui ten by den drang, in de. richting van een dergelük Kabinet uitgeoefend. Maar wü vreezen met groote vreeze. dat een ministerie uit al de voornaamste par tijen samengesteld, zóó lang werk zou heb ben om over de te treffen maatregelen tot overeenstemming te komen, dat de crisis intusschen In volle vTÜheid zou kunnen doorzieken. Een warklooze timmer man, die alleen *a nachts met den lichtbak „werkte" Le 33-jarige. zwaarhoonge timmerman A. Egmond aan Zee is reeds geruimen ö,d werkloos, uitgezonderd dat fuj door punt inzake de echtscheiding reeds heeft bepaald. Ook dit Jaar werd aangedrongen krachtiger bestrijding van pornografie Veel leden vroegen, of de minister zich in verbinding zou willen stellen met de verte genwoordigers der pers, ten einde hen te be wegen tot meer matiging en selectie by pu blicaties van afschuwelijke moordaanslagen. Men sprak de verwachting uit, dat de mi nister. nu een ontwerp van wet houdende bepalingen omtrent de rechtsverhouding van agenten en reizigers la ingediend, thans ook met bekwamen spoed een afzonderlijke re geling van de positie der ..hoofdarbelders' zal willen bevorderen. Bepleit werd een wettelüke regeling, vol gens welke de strafrechterlüke vervolging van kinderen beneden 16 jaren niet mogelUk is. Wederom werd aangedrongen op betere toepassing en anderzijds op intrekking van de Zondagswet: een verbod van lijkverbran ding en weder invoering der doodstraf wer den opnieuw bepleit en bestreden Sommige leden brachten ter sprake de geruchten, welke in den laatstee tlld om trent verschillende onderhandellngen van het MUller-concern en de Robaver zlln ver spreid. Zü wensch ten zich van elk oordeel te onthouden, maar wel kwam het hun nood zakelijk voor, dat selfs de schün wordt ver meden. dat In eenlgszlns ingewikkelde fi nancieels zaken het openbare ministerie zich liever niet mengt Gevraagd werd, of de minister kennis heeft genomen van de onthullingen door den heer Fokker In zün werk ,J> VUe» gende Hollander” gedaan omtrent een groo te reeks van In de oorloge (aren denr hem verrichte handelingen, welke ongetvdjfeld overtreding der Nederlandache strafwet In- houden Men stelde de vraag, of de minis ter hierin niet aanle'ding vindt tot bet uit lokken van strafrechterlüke vervolging. In den nacht van Vrüdag op Zaterdag ving de riJksradlo-telefoondlenst een richt op van een echinper. die met trawler „de Wielingen naby de Engelsche kust zat. De man had een wond aan zün been gekregen en wilde een dokter consul- teeren Zaterdagmorgen om 9 uur heeft men hem met een dokter van het Roode Kruls- zlekenhujs te Den Raag In draadlooae ver binding gebracht. De geneesheer stelde zlln vragen en vertelde den zeeman, hoe hij zijn been voorloopig had te verzorgen. Hoewel het beide partijen gespeten zal hebben, dat de televisie nog niet rüp genoeg is. mag dit wel een frappant staaltje der on begrensde mogelükheden der radio heeten. Politie. Tn verband met de toeneming der crimi naliteit werd versterking der polltie ten platte lande, in het bijzonder van de mare chaussee zeer noodlg geoordeeld. Eenlge leden drongen aan op vereeniging van de marechaussee, de Ryksveldwacht en de mili taire politie Zü merkten daarbü op, dat naar hun gevoelen de Ryksveldwacht, wat betreft toezicht en discipline by het corps der marechaussee achterstaat. Verschillende feiten, in den laatsten tyd voorgevallen, had den ben In die meenlng versterkt. De vraag werd gesteld, of de Regeering ernstige aandacht zou willen schenken aan 1 feit dat zich in Nederland langzamerhand 'n soort fascistische militie begint te vormen met haar eigen uniform en waarschün- lük ook met baar eigen wapen* Andere le den merkten hiertegenover op. dat dan zeker ook instituten als die van de Roode- front-strljders en van de arbeidersburger- wacht niet vrü zouden uitgaan. Sommige leden wezen op de gestadige uitbreiding van de eigen politie van groote ondernemingen. Zü zacen hierin een aan leiding tot verwikkelingen. Gevraagd werd, hoe het thans staat met de bestemming der nog bestaande Rükaop- voedingsgestichten. Tusschen den Nationalen Woningraad en den Minister van Arbeid. Handel en NUver- held heeft een briefwisseling plaats gevon den met betrekking tot de aanvrage om toelating ingevolge de Woningwet van de Coöp Alg Joodsche Woningbouwvereenlglng te Amsterdam De Regeering meende In dit geval de gevraagde toelating niet te moeten verleenen. omdat hl de vereen tiring zich niet primair ten doel stelde arbeiderswonin gen te bouwen en de Regeering als norm voor haar beleid steeds had gesteld, dat toe lating van vereenlglngen gericht moet zlln op wat met zekere speling naar boven en naar beneden wordt aangediend als arbei derswoningen In een uitvoerig schrijven betwistte de Nationale Woningraad de juistheid van het Regeeringsstandpunt, hetwelk z.i. ujiging van een te beperkte opvatting van het be grip. volkshuisvesting en niet In overeen stemming maar daarentegen volkomen in strijd was met de gedragslijn, die in het ver leden In dit opzicht was gevolgd. De Minis ter echter hield vol, dat organisaties, die primair middenstandswonlngen bouwden nimmer onder de Woningwet waren begre pen. De Woningraad legde daarop den Mi nister een lüst over van vereenlglngen die primaire mlddenstanderswonlngen bouwden en wel degelijk door de Regeering waren toegelaten, hiermede aantoonende dat de motlveering van de Regeering onjuist was geweest. Na den Minister nog eens dit schrijven in herinnering te hebben gebracht ontving het bestuur de simpele mededeeling. dat een en ander In het Regeeringsstandpunt geen ver andering had gebracht. Het bestuur van den Nationalen Woningraad heeft thans bü de Regeering geprotesteerd tegen de wüze waar op hier een voor de volkshuisvesting zeer ge wichtige aangelegenheid behandeld werd. Gistermiddag is door de Arnhemsche politie aangehouden de heer v. d. W.. com- missionnair in effecten te Arnhem. De heer v. d. W. is op vermoeden van ver duistering In het Huis van Bewaring te Arnhem Ingesloten. De aangehoudene was leider van de Firma H. v. d. B. en Co., com- missionneirs In effecten te Anhem. Onlangs is deze firma op etgen aanvrage failliet ver klaard. Hisschenkomst van de „werkverschaffing” eenige weken lang een weekgeld van ongeveer 9 gulden verdiende, wat waarlijk geen weel derig leven garandeert. De gesjochten timmerman probeerde toen om zijn inkom- sten te vergrooten door ’s nachts, gewapend ®et een oude carbid lantaarn, de duinen van Castricum in te trekken, in de hoop eenige argelooze konijntjes te kunnen verschalken, doch ook deze onderneming liep hem niet mede, want hij werd in den nacht van 34 Augustus gesnord door de jachtopzieners en moest ook zijn lantaarn in hun handen achterlaten. Thans stond deze pechvdfcel, behoudens zijn hinderlijke doofheid, ’n flinke stoere kerel, wegens strooperij terecht en werd veroordeeld tot ao boete of ao dagen, een betrekkelijk nog zeer clement vonnis, daar men bij het aanraken van deze „teedere snaar” de jachtwet, al heel gauw aan de veertig pop boete toe komt. Een zaak die met de el kon worden uitgemeten Mej. N. K., huisvrouw R. B. te Schermer horn, viel ook als slachtoffer van de IJkwet razzia, dezer dagen ondernomen, nademaal in haar manufacturenzaak op 14 October werd opgeschommeld een maatstok, r v001 zien van her jongste goedkeuringsmi Dit goede mensch gaf het feit geredehjk Zij was op gemelden datum te - haar beide ouders kort na elkaar overleden. Van de bekeuring was haar destijds niets bekend. Gelet op dé droevige omstandigheid, toonde de kantonrechter zich zeer clement en legde slechts 0.50 boete of 1 dag op. De maatstok werd echter onherroepelijk ,jnge- arrikel 461, het loopen over verboden casu quo de duinen van Jonkheer Egn». binnen. De clandestiene gel de jonkheerlijke duinen stond he zake terecht en het was duidelijk, dat hij in het kladboekje van den heer kantonrechter niet bijster gunstig stond aangeschreven, zooals kon worden gedistilleerd uit de ver- oordeeling tot 8 gulden boete of 8 dagen Nadat de verschuiling van Keten” in versvorm ia begroet en opgewekt tot pro paganda voor het nieuwe blad, treffen we noj de goedverzorgde rubriek ..Mengel werk” aan en een lUst. vermeldende de secretariaten der aangesloten vereenlglngen. Een viertal foto's ten slotte geeft eenlge gebeurtenissen uit het K. J. M. V.-leven weer. ring zelf niet kon. toen was de heer Kunst aan de beurt en daarom en daarom alleen, was de heer leering voor Schardam. Je moet ze maar proeven! wy leden der Klesvereenlglng willen weten. waarom Schardam werd benoemd tot wethouder en waarom de heer Kunst werd gepasseerd; waarom althans de heer Kunst niet Is aan gezocht voor dit ambt, wy willen weten, waarom de leden onzer vereeniging er toe kwamen Iemand te benoemen als wethoud-r. die daarvoor allerminst geschikt is. wat de voorgaande laren afdoende hebben bewezen. Waar er vijf van de zeven katholiek zijn, te het bovendien een wanverhouding nog een wethouderszetel te geven aan een der twee liberalen of wat «e zijn. Dit staat wel vast, dat Schardam en rijn fractiegenoot geheel verschillend In politiek denken. Reeds de eerste teer hwam dit In den raad duideiyk uit. B. en W stellen voor 30 cent per uur; de fractiegenoot van den heer Schardam stemt daartegen en gaat mee met het voor stelKunst van 35 ct., eveneens met het voorstel—Kunst betreffende den leeftijds grens. De heeren De Boer en Leering sullen hierop moeten antwoordden op onze Jaar vergadering Daarbü kooit de vraag naar voren: Wat deed het bestuur om de eenheid te bewaren en toen ze kapot was om deze weer te hee- len? Hoe denkt het bestuur der R. K. Organi satie over de benoeming van wethouder Schardam en over de vorming der fractie? Velen verwijten den heer Kunst, dat hü actie gemaakt heeft voor C. Jonker; Is dit juist, dan dient duidelük gezegd, of dit re glementair geoo loofd of verboden Is! Te vens verwijt men den heer Kunst, dat hü met voorkeurstemmen Is gekozen. Is ook dit reglementair onjuist, dan dient het be stuur tegen den heer Kunst maatregelen te treffen, zoo zal er op de te houden Jaar vergadering heel wat te bepraten zün. Er dient klare wijn geschonken te worden, want als het juist geoordeeld wordt, wat de heeren De Boer en Leering vertoonen. n.l. een fractie, vormen-met de heeren Van Wees en Laan, die de R. K. organisatie en haar reglementen aan hun laars lappen, dan is het met onze katholieke organisatie ge daan. dan doet men het allerbeste met de Klesvereeniging maar op te doeken! Met de ze bepaling, het veroordeelen of goedkeuren v»n de handelwüze der heeren De Boer en Leering staat of valt de Klesvereeniging. Acht het bestuur het te moeilijk in deze haar oerdeel uit te spreken, dan zal het 't beate sün over deae kwestie in hoogste in stantie inlichtingen te vragen. Maar een antwoord zal er moeten komen I En een goedkeuring ot veroordeeilng. Met dank voor de plaatsing. Namens eenige abonné's, leden der R. K Klesvereeniging te Oudorp. N. P. WORTEL.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7