1 N.V. I „VRIESIA” JAN DE VRIES Vuurvaste specie enz. -11 I Marmerslijp, Brusselsche aarde Krijtwit, Portland, Burgerlijke Stand van Alkmaar VAN PUTTEN 8c OORTMEYER - ALKMAAR PAYGLOP 15 TELEFOON 655 TOONKAMERS: VERDRONKENOOR» 30. BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD WOENSDAG 28 OCTOBER 1931 ALKMAAR Gerehabiliteerd BOEKBESPREKING De sneeuwval in Beieren R. K. Kiesvereeniging BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE VERDUISTERING VAN ZEVEN TON r Z. Exc. Mgr. Lorenzo Schioppa Scharenslijper te Haarlem dood gereden JONKHEER TE DEN HAAG AANGEHOUDEN I SCHRIJF MACHINES PROVINCIAAL NIEtfWS i ZAADMARKT SS, TEL. 324, ALXM T* BERGEN De besprekingen tusschen Hoover en Laval OUDORP Vijf moorden en een zelfmoord Ufa 1871—1931 Ex-Koning Alphonso te Brussel Benoeming Zün soon studeert te Leuren HU zon de grondwvt overtreden hebben Aanrijding student Niet voldoende op het verkeer gelet De beroofde kreeg «ün geld terug t Vreeselijk drama Hedennacht geëindigd De B. V. L. viert feest J aarvergadering Brand in een drogistwinke! Door het morsen van spiritus De heer F. A. De kwestie der herstel-bepalingen zou toestand te De voorgeschiedenis van de betrekkingen tusschen Nederland en het Vatlcaan De kapiten C. Hoogers. van het 21e Regi me! Infanterie te Amersfoort, is benoemd tot Commandant van het Landstormverband Alkmaar. De Chlleensche senaat heeft met 33 tegen 1 stem ex-president Ibanez in staat van be schuldiging gesteld, wegens overtreding van de grondwet. Het nieuwe bestuur Mr. Leesberg weer voorzitter In den loop van den afgeloopen nacht is pas een einde gekomen aan den plotse ling ingezetten hevlgen sneeuwval in Zuld- Beieren. In den nacht is een strenge vorst ingetreden. Vanmorgen vroeg bood München een beeld alsof men reeds midden in den winter zat. In de AUgau heeft het plotseling Inzetten van den winter de meest ongun stige uitwerking. Vele automobielen zijn op den weg blijven steken. Te Kempten lag de sneeuw 30 cM hoog. Ten gevolge van den sneeuwstorm in het gebergte ligt de sneeuw in groote hoopen bijeengejaagd. Op de ber gen ligt zelfs reeds 50 a 70 c.M sneeuw. Ook in de wouden heeft de sneeuw groote schade aangericht. 35.— 65— 125— met de vertrok- ton No. 15 'ood met langen wagen Smith Bros met langen wagen 135.—. BIJZONDERE VÖORDEELIGE AANBIEDING: Nieuwe Underwood-Retamachines met koffer Nieuwe Corona's Reismachlnes met koffer Remington No. 12 (laatste model* 120.- Underwood No. 5 (als nieuw) Telmaehlnes (nieuw) vanaf 30.- Nieuwe Cyclostyles Electrische Bureau- en Schrijfmachine Lampen tenge- bjj de i Haag Oliver Ideal Underwood re t>Ü -e-v; Ex-president van Chili in beschuldiging Een verbetering Naar wij vernemen is bij de bewoners van Bergen aan Zee van de Ned. Spoorwegen bericht Ingekomen, zulks naar aanleiding van een daartoe door hen gedaan verzoek, dat met ingang van 2 No vember aa. op werkdagen te 12 04 een tram trein van Bergen naar Bergen aan Zee zal vertrekken, welke om 13.06 van Bergen aan Zee naar Bergen zal terugkeeren. Hierdoor zal voor de te Bergen school gaande kinderen uit Bergen aan Zee gele- genreld bestaan van 12.20 tot 13.06 te Ber gen aan Zee te vertoeven. -----Deze opnieuw afgesteld, en in prima staat. 65.— 75— 225— nog komen gaat. Het adminlstratle-adres is gevestii saulaan 53, Schiedam. Een conferentie der geïnteresseerde mogendheden? Het Young-plan de basis voor verdere besprekingen De B. V. L. is natuurlijk de Bijzondere Vrijwillige Landstorm. En om feest te vieren deze week is er alle reden. Op de eerste plaats worden Woensdag 28 dezer bij den heer Van Oijzen de groote schietwedstrijden gehouden van het Land- stormcorps Alkmaar. Dan komen den ge- heelen dag de mannen, die zich vrijwillig beschikbaar stelden om in tijden van nood Roof-o verval in het Oosten van Berlijn van btl- over oe onderhandel’ngen doch zelde slechts, dat de d Berg, die in de Van Limburg Stirumstraat 41 A te Amsterdam een drogisterij heeft, was hedenmorgen in de gang achter den winkel aan het overgie ten van spiritus. Vennoedelijk heeft hl) daarbij gemorst. Even later heeft iemand een nog niet gedoofden lucifer op den vloer laten vallen, waardoor de gemorste spiritus in brand ging. De vlam vond dadelijk veel voedsel in een kast, gevuld met chemica liën. zoodat een poging om de^vlammen in den beginne te dooven mislukte De brand weer werd gealarmeerd, die bij haar komst sden geheelen winkel in vlammen vond. De winkel daarnaast in galanterieën, die ook aan den heer v. d. Berg behoort en met het brandende perceel in verbinding staat, werd ernstig bedreigd. Door snel in te grijpen kon het vuur bedwongen worden voor het naar den galanteriewinkel was overgeslagen. Met twee stralen op een motorspult werd het vuur gebluscht. De drogistwinkel brandde geheel uit. Waar Mr. Leesberg echter begrepen heeft, dat de sociaal-democraten bij deze gelegen heid niet zijn persoon, doch zijn partij willen treffen, en waar de Katholieke partij Mr. leesberg voor alles ter harte gaat, zoude hij naar hij ons mededeelde ten einde het geschil uit de politieke sfeer te houden aan de daartoe in aanmerking komende part IJ- instanties verzoeken, hem, zoolang het ge schil nog niet is opgelost, voorloopig te ont slaan van de verplichting, de Partij in open bare functies te dienen." Maandagavond stak de 49-jarige scharen slijper O. uit Amsterdam, plotseling Haarlem, op de Amsterdamse he vaart, de J. F. Helmersstraat. den weg over, zon der voldoende op te letten. Een Juist passeerende auto reed den man aan. Aanvankelijk dacht men, dat hij alleen een gecompliceerde beenbreuk had gekre gen, doch bet slachtoffer dat door een lid van den O. D. per ziekenauto naar het St. Elisabeth’s Gasthuis werd vervoerd, over leed in den loop van den avond. Ook in Zwitserland In het Noorden en Westen van Zwitser land. evenals in de Vogezen, heeft het Tvfaandag hevig gerneeuwd. De hoogte be draagt op 1000 M. ongeveer 30 c M. De tem peratuur is tot op 800 M. tot het vriespunt gedaald. Maandag vroor het op verschillende plaatsen. Op den Pllatus. Santis en Jung- furcojah vroor het 12 graden. In den afgeloopen nacht hebben op den hoek van den Friedrlchsberger- en Palissa- denstrasse drie Jongelui een emstlgen roof overval gepleegd op een koopman, die op weg naar huis was. De jongens hielden hem aan en dreigden hem te dooden. als hij hun zijn bezittingen niet gaf. De aangevallene ver weerde zich wanhopig en riep luid om hulp. Terwijl een der jongens een revolver op hem gericht hield, sloegen de anderen hem tegen den grond en brachten hem ernstige slagen op het hoofd toe. Zij beroofden hem van een groot bedrag aan geld en van zijn porte feuille met waardepapieren. Door het hulp geroep van den koopman was echter een politiepatrouille gealarmeerd, die weldra ter plaatse was en de vluchtende roovers ach tervolgde. Twee hunner werden gegrepen. Het geroofde geld kon den koopman wor- deii teruggegeven. BIJ acclamatie werd besloten den penning meester, den heer L. Boom, te déchargeeren, onder dankzegging voor het gevoerde beheer. De voorzitter stelde hierna de bestuursver kiezing aan de orde, na te hebben medege deeld, dat de heeren G. A. Verkade en O. v. d. Kleij hun candldatuur Introkken. Spr. deed vervolgens voorlezing van de Ingediende Can dida ten. De Hoogeerw. Deken E. Rengs zelde. dat hij meende een plicht te vervullen ta.v iemand, die meende aan zijn eer verplicht te zijn te moeten bedanken als voorzitter der kiesvereeniging en vertegenwoordiger In an dere openbare lichamen. In de vaste over tuiging, dat de (bewuste) zaak tot zijn groote bevrediging en tot onze vreugde aldus spr. naar genoegen was afgehandeld, durft spr. het wagen de candldatuur van Mr. Leesberg aan te bevelen (hier en daar applaus). De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat werden uitgebracht 150 stemmen. Htervan verkreeg de beer: D. Woldendorp land en volk te dienen, bijeen, om eikaars krachten te meten. Uit geheel Noordelijk Noord-Holland zijn ze dan aanwezig om in prettlgen wedstrijd den goeden korpsgeest weer eens te verster ken. Maar er is meer. Op dien middag heeft er een plechtigheid plaats, die voor 1 korps van groot belang js. Na afloop der wed strijden zal nJ. op de binnenplaats van het voormalig Rjjksopvoedingsgesticht het nieu we korpsvaandel door den voorzitter der Ge westelijke Commissie aan den commandant, majoor van Houten, worden aangeboden. Dit vaandel is een geschenk van vele vrien den uit dit gewest en is officieel door de regeerlng erkend. Maar op de laatste, doch niet de minste plaats Is er feest, omdat de secretaris van de Gewestelijke Commissie, tevens penning- meester-propagandist van het korps, zijn koperen jubilé als zoodanig viert. We gelooven niet, dat er Iemand is, zóó algemeen bekend in alle dorpen van deze provincie, als de heer P. Oolders. Geen vergadering of prijsuitreiking, In welk onbereikbaar oord ook. die hij over slaat. Zijn jovialiteit en meevoelen met de be langen der manschappen, hebben hem daar overal populair gemaakt. Waar confllctjes of botsing van belangen dreigen, is het woord van den heer Oolders voldoende, om alles weer recht te zetten. Geen wonder, dat aan dit jubileum meer dan gewone luister wordt bijgezet. De heer Oolders is In Mei 1919 hier ge komen, dus in de opkomst van den B. V. L. Toen waren hier in Noord-Holland-Noord drie korpsen, n.l Alkmaar. Den Helder en West-Friesland. In 1922 smolten de twee eerstgenoemden ineen en In 1929 nam de heer Oolders de heele reorganisatie ter hand en verdween ook het Verband West-Fries land, zoodat wij op 1 oogenblik slechte één Geboren: Cornells, zoon van Klaas van der Bijl en Lleuwkje Bijlsma; Maria Dlvera, dochter van Hendricus Mooi) en Maria Goudsblom; Jan, zoon van Jan Ruis en Maria Berkhout; Cornells, zoon van Cor nells Helderman en Marijtje van Lienen; Wilhelmina Johanna Maria, dochter van Nicolaas Ypma en Cornelia van Struijk; Trijntje, dochter van Jan Kaal en Trijntje Swan. v Overleden: Leonardus de Ronde, 68 jaar. Het vertrek van Lavai Laval is kort na middernacht (hedenmor gen om 5.20 uur, Amsterd. tijd) ..He de France”, ken, om naar Frankrijk Op het afscheidsdiner. Kamer van Koophar.de! te New-York hem aanbood, verklaarde Laval over zijn bespre kingen met Hoover- „Van nu af weten wij. waar wij staan, wit wü willen en wat nx?n van ons verwachten kan". Het resultaat der besprekingen zou on getwijfeld een nauwere samenwerking tus schen de Ver. Staten en Frankrijk zijn, ten einde de Fransche cultuur te beschermen tegen de gevaren, waaraan zij is blootge steld. Laval vermeed he’ mededeelen zonderheden Washington, moeite niet te vergeefsch was geweest. 10 November aa. hoopt Z.Exc. Mgr. Lo renzo Schioppa, Apostolisch Internuntius te Den Haag, zijn zestigsten verjaardag te her denken. Zelden is een diplomaat zoo zeer ge. zien geweest In een vreemde natie als Mgr. Schioppa in Nederland. Mgr. Schioppa is van af 35 Mei 1925 werkzaam in ons land als op volger van Mgr. Orsenigo. die na een verblijf van 3H iaar hler lande, in Mei 1925 zjjn benoeming kreeg voor Boedapest. Om den persoon en het werk van den Internuntius naar waarde te schatten, dient men eenig in- zicht te hebben in de voorgeschiedenis van de Nederlandsch-Vatlcaansche betrekkingen. In de eerste helft der vorige eeuw stond de pauselijke nuntiatuur (vooral onder de nun tii Capaccini, Antonucci en Ferrleri) in het centrum van politiek verkeer. Sinds 1899 ech ter was de relatie van onze regeerlng met het Pauseljjk hof geheel verbroken volge van een Incident, voorgevalldfc I Eerste Vredesconferentie, welke te t^n was gehouden. In 1911 werd de nuntius te Brussel tegelijkertijd geaccrediteerd te Den Haag, terwijl in 1921 deze 'toestand werd ver beterd, doordat de intemuntlatuur hier te lande door een specialen internuntius, mgr. Vincentinl. werd bezet. In den korten tijd, dat deze diplomaat hier verbleef, hebben zich eenige, hoewel goed bedoelde, feiten voorge daan, welke verkeerd zijn begrepen en ten slotte moesten leidden tot 'n terugroeping van mgr. Vincentinl. Vanaf dien tjjd is de pause- Hike internuntiatuur in het duister gehuld geweest, omdat mgr. Orsenigo gedurende 3H jaar, dat hij hier verbleef, niets anders heeft gedaan, dan in alle stilte de minder gunstige atmospheer weg te nemen, welke in die jaren was ontstaan. Toen Mgr. Schioppa zijn benoeming ontving voor Den Haag, werd hem daarmede de zware taak opgedragen, op nieuw het contact te zoek*n met het corps diplomatique. Inderdaad was deze diplomaat uiterst geschikt voor zijn taak, omdat hij overal bekend stond niet alleen als een waar geestelijke, maar ook als een politicus van uitnemende schranderheid. Zoo heeft mgr. Schioppa zich in ons land aan een ieder dan ook doen kennen. Het is bekend, hoe in di plomatieke kringen te Den Haag verschillen de gezanten de foto van den internuntius op hun werkkamer heoben. Maar er is meer, want toen twee maanden na aankomst van mgr. Schioppa het Nederlandsche Gezant schap bjj den Paus werd opgeheven, was de positie van den Internuntius buitengewoon moeilijk, eenerzyds omdat de Nederlandsche Regeerlng zoo'n bedenkelijk figuur sloeg ten opzichte van de buitenwereld, hetgeen na tuurlijk door diplomaten fijner wordt gevoeld, maar anderzijds wijl het Vaticaan weinig te vreden was over de nieuwe verhouding. Door alle moeilijkheden heen heeft mgr. Schioppa de politiek met voorzich’lgheid geleid, wel wetend, dat de kleinste misstap in dezen een fatalen indruk zou make a op de niet weinig verhitte gemoederen. Bulten verschillende offlcieele bezoeken heeft Mgr. Schioppa er tn den loop der jaren nog heel wat afgelegd, welke meer in stilte geschiedden in tallooze kloosters, ziê- kenhuizen en scholen, maar vooral in wees- en armenhuizen, waar de Internuntius door zijn vaderlijke en hartelijke woorden van liefde, opbeuring wist te brengen. Velen ook heeft Z. Exc. nog in stilte bijgestaan, niet alleen door woorden, maar ook door daden, want zjjn naastenliefde doet hem de gelegen heid zoeken om goed te doen. Jaarlijks toen verzamelt hjj de armsten uit de Residentie rond zich, om dezen op bijzondere wijze goed te doen. Door de charme van zijn persoon lijkheid, zijn naam als diplomaat en hoffe lijkheid als gastheer geniet Mgr. Schioppa een hooge waardeering in diplomatieke krin gen, hetgeen telkens opnieuw blijkt bij de recepties, welke telkenjare op het Bezuiden- hout worden gehouden ter gelegenheid van het kroningsfeest van den Paus. Levensbijzonderheden Tenslotte nog eenige bijzonderheden over het leven van den Internuntius. Mgr. Schioppa werd geboren te Napels den lOden November 1871. Nadat hjj zjjn studiën te Rome had aangevangen, werd hü 19 Mei 1894 aldaar priester gewijd, en doctoreerde het volgend jaar in de godgeleerdheid, het ker kdijk en het burgerlijk recht. In 1905 ver trok hij als secretaris van een buitengewoon gezantschap naar Havanna en werd in Sep tember van het volgend jaar tot eere-kamer- heer van Z. H. den Paus benoemd. Vervol gens kreeg Mgr. Schioppa 28 November 1912 z(jn benoeming als secretaris bjj de Aposto lische Nuntiatuur te München. In 1915 werd hy aangesteld als apostolisch ablegaat ter overhandiging van den baret van Kardinaal Friihwirth aan Z. M. den Koning van Beieren. Den 8en April 1916 volgde zijn be noeming auditeur van de nuntiatuur te München, den 22en Mei 1918 zjjn be vordering tot huisprelaat van Z. H. den Paus. Nadat hjj in Juni 1920 tot Hoogercommissa- ris te Teschen was benoemd, volgde in ver band met zijn bestemming als eerste aposto lisch nuntius te Boedapest zijn wijding tot aartsbisschop van Justinianopolis of Mocis- sos. Mgr. Schioppa werd den 22en Augustus te Rome geconsacreerd door Kardinaal Prühwlrth. Den 19den Mei 1925 kreeg hij zijn zending als Internuntius in ons land, tr. welke functie hij tot nu toe is gehandhaaf J Mgr. Schioppa is commandeur van de ster in de orde van den H. Michael van Beieren cn in de orde van de Kroon van Pruisen Voorts bezit Monseigneur de groote ser van het Roode Kruis en het groot-kruls van Verdiensten van Hongarije. Ten lotte is nij rechtsridder jier Constantljnsche orde van St. George en sinds 1929 Groot-offlcler in de orde van Christus. 125.— 125.— 155 22.50 7.75 Wat voor ons en verreweg de groote meer derheid der Katholieken toen reeds vast stond, is dezer dagen geschied: een onpartij dig onderzoek heeft uitgemaakt, dat Mr. Leesberg geheel vrij uitgaat! Men zal begrepen hoezeer de offlcieele er. kenning van dit feit ons verheugt. Wij feli- citeeren Mr. Leesberg dan ook van harte er mee. Het is ons óók bekend, dat hij van de hoogsten in den lande reeds hartelijke ge- lukwenschen mocht ontvangen. En het Alkm. Katholieke Kiezerscorps heeft zich Maandagavond daarbij aange sloten toen het Mr. Leesberg weer als be stuurslid der Kiesvereeniging koos en hem zelfs opnieuw de functie van voorzitter op droeg. Van harte hopen wij, dat deze eerste stap te zijner tijd door andere gevolgd moge worden. Het pond sterling een d>rr be langrijkste ooderwsrpen Uit Washington wordt gemeld, dat dé kwestie van het p-ind sterling een van de voornaamste onderwerpen van bespreking tusschen Hoover en Laval heeft uitge maakt bij hun studie over den der internationale wisselkoersen. In „1 Gulden Vlies” werd Maandagavond 'n goed bezochte jaarvergadering gehouden van de R. K. kiesvereeniging „Vrijheid en Recht.” De voorzitter, de heer D. Woldendorp. opend^ op de gebruikelijke wijze en heette alle aan wezigen van harte welkom «op deze jaarver gadering, die belangrljker is dan andere jaar vergaderingen, omdat thans de vierjaarlljk- sche bestuursverkiezing aan de orde is. Gezien het aantal Ingediende candldaten voor de bestuursverkiezing, verwacht spr. dat een bestuur zal worden gekozen, dat aan alle verwachtingen zal voldoen, en de komende vier jaar met beleid en kracht de kiesver eeniging zal leiden in de goede richting. Spr. constateert op deze jaarvergadering nogmaals de winst, bij de laatste verkiezingen behaald en brengt dank aan de R. K. kiezers, die op den dag der verkiezingen, al waren vóór den slag de stemmingen verdeeld alle overwegingen lieten varen en Katholiek stemden. Daardoor kunnen we onze partij weer noe men de sterkste partij en spr. hoopt, dat ook in de toekomst die uitbouw voortgang moge vinden. Spr. herdacht hierna wijlen Mgr. Nolens, die na Dr. Schaepman 25 jaar cachet gaf aan de R -K. Staatspartij, die de grootste party is in den lande; vooral heeft deze groote staatsman gewerkt aan de eensge zindheid en spr. meende dat we dezen groote doode het best kunnen eeren door eensge zindheid in de party te betrachten. Staande bad de vergadering hierna voor de zielerust van wylen Mgr. Nolens. De notulen van de 25 Maart 1931 gehouden vergadering, gelezen door den secretaris, den heer H. Koopmeiners, werden goedgekeurd en conform vastgesteld. Biykens het hierna uitgebrachte verslag der verificateurs, bedroegen in het afgeloopen jaar de ontvangsten f 774; de uitgaven f 1361.22; het nadeelig saldo aldus f 587.22. De contrlbutle-ontvangst bedroeg f 698.15. Geconstateerd werd, dat het ledental niet stijgend was in verhouding tot den groei van het aantal R. K. kiezers. In overweging werd gegeven een rekenlng- courant te openen by de Noorder Bank. De voorzitter wüde dit overlaten aan het nieuwe bestuur. korps kennen; het landstormkorps Alkmaar, dat al de vorige verbanden heeft opgeno men en dat zich uitstrekt over geheel Noord-Holland-Noord. De huldiging door de GeweetelUke Com missie en de leden zal plaats hebben na de offlcieele vaandeloverhandlglng. Hierna is een feestmaaltyd in „Het Gul den Vlies”. Daarnaast echter zal Zaterdag as. in een algemeene vergadering in de GewestelUke Commissie met dé reserve-officieren de heer Oolders eveneens gehuldigd worden. By deze gelegenheid zal zelfs de algemeene voorzitter, generaal Dymaer van Twist, tegenwoordig zyn, waardoor aan, dit feest natuuriyk een bijzonder karakter wordt gegeven. Onzerzijds hier reeds een gelukwensch aan den yverigen propagandist van dit nuttige instituut. Naar wij vernemen is Maandagavond 's-Hage, waar hü zich tydelyk gevestigd had. aangehouden Jhr. J. F. B. v. d. B als ver dacht van verduistering van een aanzieniyk bedrag, men spreekt van ongeveer zeven ton. ten nadeele van de Assurantie Firma Król- ler. De heer J. F. B v d. B. was vroeger fir mant in deze zaak, doch toen zyn mede firmanten meenden dat hy zich aan flnan- cleele onregelmatigheden schuldig gemaakt had, werd de zakenrelatie verbroken. Later is een aanklacht by de politie gevolgd. De aangehoudene is naar Rotterdam over gebracht. Maandschrift Sancta Lidulna. Uitge ver: Nassaulaan 5?, Schiedam. Verschenen is het eerste nummer van een nieuw maandschrift, Sancta Lidulna. Het doel van deze uitgave is de verspreiding van de devotie tot dc H. Lidulna als waardige voorbereiding van haar rijfde eeuwfeest in 1933. Dit maandschrift is dus slechts tüdeHjk. In 1933 zal het ophouden te bestaan. De devotle-verspreiding door middel van fit maandschrift heeft instemming gevonden bij zeer velen in ons land, niet het minst by Z. Hoogw. Exc Mgr J. D. J. Aengenent. die het initiatief ten zeerste aanmoedigde bU de voorbereiding. Medewerking werd o.m. toegezegd door Dr. Titus Brandsma. Pater Constantinus O.M.C., Pater van Dijk O.P., Pater Kruitwagen O F. M„ Pater Keulers M.S O.. Pater M“uffels C.M., Pastoor B. Möller, Pastoor W. Nolet en kapelaan Ulleman. Dit eerste nummer ziet er keurig uit en zijn inhoud belooft reeds veel voor hetgeen nog komen gaat. Maandagmiddag te ongeveer 6 uur, heeft op den hoek MarktstraatHouttll, een aanryding plaats gehad tusschen den vrachtauto van de firma Adolf en Appel, alhier en een 17-jarlge wlelrüdster, mej A. L., eveneens alhier woonachtig. De wlelrüdster werd in het café van den heer Martin binnen gebracht, waar bleek, dat zü slechts een kleine schaafwond aan het linkerbeen had bekomen. Haar rijwiel werd gedeeitelük vernield. De oorzaak is vermoedelük gelegen in het feit, dat de wlelrüdster het van rechts komend verkeer geen voorrang gaf. Naar verluidt, ra.' de Fransche premier, na zyn terugkeer uit Amerika, machtiging verzoeken een conferentie van de by de herstelbetalingen geïnteresseerde mogendhe- te roepen, met inbegrip van Hét is al weer meer dan een jaar geleden, dat bet socialistisch hoofdorgaan „Het Volk” een feilen aanval deed op onzen Katholieken wethouder Mr. A. J. M. Leesberg. Hy werd daarin beschuldigd van opzetteiyke belas ting-ontduiking. Onmiddeiyk hebben we toen de onwaar heden en verdraaiing van feiten tegen gesproken. Zoo schreven we onder meer: „Het bleek ons, dat Mr Leesberg inder daad een geschil met den fiscus heeft iets wat meer voorkomt. Doch dit geschil wordt, naar Mr. Leesberg meedeelde, volkomen cor rect afgehandeld. Door Inruillng b0 aankoop van nieuwe machines. Meden wtj aan a. <rbruikte Schr^jfmachin«|,. Dete A/n grondig nagesien en c, Een verschrikkeiyk familie-drama heeft zich te Kaapstad afgespeeld. Een geheel ge zin, bestaande uit vader, moeder en vier kinderen, is dood en op vreeselüke wüte verminkt aangetroffen. Men neemt aan, dat de man. die ver pleger in een ziekenhuis is, zyn vrouw en kinderen chloroform heeft toegediend in hun slaap hen daarna wreedaardig met bal slagen gedood heeft, ten slotte vergift heeft Ingenomen en zich zelf met een mes heeft doodgestoken. Met bewonderenswaardlgen moed heeft Mr. Leesberg inderdaad alle openbare func ties, welke hü vervulde, ter beschikking ge steld. De verschillende besturen hebben toen ge meend dit offer in het belang der party tc moeten aanvaarden, maar spraken daarbij uitdrukkeiyk den wensch uit, dat dit terug treden slechts tüdelük mocht zyn, en dat Mr. Leesberg, wanneer na korteren of lan- geren tüd overtuigend gebleken zou zün. dat hier van schuld geen sprake was, opnieuw zün plaats in het openbare leven zou inne men. Het Katholieke kiezerscorps, zoowel uit de R. KL Kiesvereeniging hier ter stede, als uit de Rükskieskring-organisatie, betuigde daarmee ondubbelzinnig z'n algeheele in stemming. Wü zelf schreven bü gelegenheid van zün belangen als raadslid en wethouder van Alk maar o.a.: „Vrijwillig ging hy heen, om de door hem eeriyk geüiende goede Roomsche zaak te vrijwaren voor het vüandelüke giftgas. Méér nog dan al zün werken in het ver leden, eert deze daad den leider, omdat er mannenmoed voor noodlg is, terwille van ideëele belangen een politieke loopbaan op te geven, die we herhalen het ondanks alle aanvallen nog onbesmet is. Behoeft het nog betoog, dat wü ons van harte aansluiten bü den wensch, zoo spon taan in de Kiesvereeniging tot uiting ge komen, dat Mr. Leesberg, na afwikkeling van zün fiscale geschillen, weer zyn oude plaats, vooraan in onze gelederen mag innemen?” De tusschen Hoover en Laval getroffen overeenkomst, waarby de regeerlng der Ver. Staten zou besluiten tot het weder Instellen van de oorlogsschulden-commissie, ten einde de betalingscapaclteit van de Europeesche schuldenaars te onderzoeken, wanneer de commissie van de Bank voor Internationale betalingen een wyziging van het Young-plan zou aanbevelen, staat in het middelpunt der politieke besprekingen te Washington. In nauw aan de regeerlng verwante krin gen werd beweerd, oat het Witte Huls geen enkele verplichting heeft erkend, om ver band te leggen tusschen de intergeallieerde schulden en de Duitsche herstelbetalingen De ..Herald Tribune” schrijft hierover, dat Hoover bereid is, gedurende de periode van economische krisis de betalingscapaclteit der schuldenaars te aanvaarden, als basis voor een eventueele nieuwe regeling der oorlogsschulden. Frankrijk zou bü een der- gelüke nieuwe regeling de voornaamst* verliezer zün. Hoover zou hebben willen vermüden. dat Dultschland zich officieel failliet moet la ten verklaren. waarom hy de bepalingen van het Young-rlan heeft erkend als grondslag voor een verdere uiteenzetting inzake het herstelvraagstuk. Te Washing ton verwacht men algemeen, dat Dultsch land spoedig de noodige stappen zal doen, om een verandering der herstelbetalingen aan de orde te stellen. 141 stemmen; C. Venneker 138 stemmen; Th. Dykstra 118 stemmen; Th. v. d. Aakster 113 stemmen; Th. Stam 108 stemmen; E. Beem- sterboer 105 stemmen; H. W. Koopmeiners 103 stemmen; Mr. A. Leesberg 100 stemmen; Jb. Molenkamp 96 stemmen; H. C. Uizes 95 stemmen; P. Verhagen 86 stemmen; D. van Dyk 85 stemmen; J. Huyberts 76 stemmen; P. Zeegers 75 stemmen; C. W. Keysper 74 stemmen. Als plaatsvervangers werden de volgende heeren gekozen: W. 8. WUnands 71 stemmen; J. N. Blan- zün 70 stemmen; J. H. Raat, 68 stemmen; Th. Vermeulen 67 stemmenP. K. v. Doornik 65 stemmen; Th. J. Bulssink 64 stemmen; C. Schilder 61 stemmen; A. J. Lohman 56 stemmen; A. J. Pannekeet 25 stemmen; Not. G A. Verkade 7 stemmen; O. v. d. Kleü 6 stemmen. De heer Van Dük zelde verrast te wezen over zyn verkiezing; hy wist van zün candi- datuur niets af; spr. verklaard; zün benoe ming niet te zullen aanvaarden. De voorzitter deelde daarop mede, dat in dit geval de eerste plaatsvervanger, de heer Wynands in het bestuur gekozen was. L. De gekozenen zullen bericht van hun be noeming ontvangen van het bestuur. De verkiezing van een voorzitter had tot resultaat, dat werden uitgebracht 152 stem men; de vereischte meerderheid was 77; de uitslag was: Mr. Leesberg 77 stemmen; D. Woldendorp 52 stemmen; C. Venneker 11 stemmen; C. W. Keysper 8 stemmen; Th. Stam 3 stemmen; Th. Dykstra 1 stem. Na dank te hebben gebracht aan het stem bureau. feliciteert de voorzitter de vergade ring met de herkiezing van Mr. Leesberg. In dertijd. toen spr. voorzitter werd, hoopte hü Mr. Leesberg nog eens te mogen begroeten in de functie, waarin hü vele jaren gewerkt had. Dank brengt spr. vervolgens aan de hee ren, die niet meer in het bestuur terugkeeren, voor wat zü in het belang van de kiesver eeniging gedaan hebben. Spr. hoopt, dat het nieuwe bestuur zal trachten aan de R. K. Staatsparty verderen groei en bloei en uitbouw te geven, (applaus). De heer Venneker brengt den heer Wolden dorp dank voor al hetgeen hü in de afge loopen jaren voor de kiesvereeniging gedaan heeft. Hü heeft de moellykste jaren meegemaakt, doch zich op bewonderenswaardlge wüze van zün moeüyke taak gekweten (applaus) De voorzitter dankt voor het applaus; hü hoopt te hebben gedaan, wat een voorzitter moet doen, (applaus). Blükens het door den secretaris uitge brachte jaarverslag was het voorbüe jaar het meest drukke jaar van de afgeloopen vierjarige periode. Herinnerd werd aan de verkiezingen voor Prov. Staten en Gemeenteraad en de actie voor de propagandaclub en het Bevolkingsre gister. Het verslag eindigde met een aansporing tot éénheid, ter verkrijging van de achtste zetel by de volgende verkiezingen. Een ap plaus volgde na de voorlezing van het jaar verslag, waarvoor de voorzitter den samen steller dank bracht. In de commissie tot herziening van het huishoudeiyk reglement werden door den voorzitter aangewezen uit het bestuur de heeren C. Venneker, J. Beerends, Th. v. d. Aakster; en uit de vergadering de heeren V. P. Keysper en C. Koopmeiners. Bü de rondvraag verzocht de heer Bruinen berg het nieuwe bestuur de verificatle-com- mlssie terstond na het boekjaar gelegen heid te geven de bescheiden te controleeren, daar anders de tüd te kort is. Daar de rondvraag verder niets opleverde, sloot de voorzitter op de gebruikelyke ayze. Uit New-York terug te keeren. dat de Fransen» VRAGEN AAN B. EN W. Het Raadslid Jan Kunst heeft de vol gende vragen gesteld aan B. en W.: 1. Hebben B. en W. een onderhoud ge had met denwijieer Reigersman, ing.-dir. bü den Rükswaterstaat, betreffende de kanaal- en wegenpiannen in deze gemeente? 2. Hebben B. en W. zich vóór of tegen déze plannen verklaard? 3. Zün B. en W. bereid den^Ttaad, zoo spoedig mogeiyk. niet de plannen betref fende het maken van kanalen en wegen in •deze gemeente bekend te maken? 4. Achten. Burg, cn Weth. het juist, dat de leden van den Raad in gewichtige za ken, zooals de aanlag van kanalen en wegen bovenbedoeld, aan B. en W. moeten vragen hoe het met dergelüke plannen staat? den büeen Dultschland. Deze conferentie moet een nieuw beta- lings-plan opstellen, dat na afloop van het Hoover-Jaar, 1 Juli 1932 in werking zal treden. De „Echo de Paris" blyft bü haar meenlng dat de Fransche regeerlng een commissie büeen zal roepen. welke de betalings- capacitelt van Dultschland zal onderzoeken. Do ex-Koning van Spanje AlnKonso. heeft gisteravond het diner gebrulktlten palelze van koning Albert, wiens gast hX^was. De ex-koning was in gezelschap'San zün zoon, den infant Gozales, die is ingeschre ven als student aan de unlverslteit te ven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5