^innenlandsch Nieuws Voor de Huiskamer FINANCIËN Holland-Amerika-Lijn C BOEKBESPREKING moeilijkheden De trap der lafheid r 1 Rijksuitkeeringen aan Gemeenten en Provincies Rotterdam in financieele Uit bewogen dagen Overleg met Belflé in isu haar Q Ik Het Wapenbestand zulks, denzelfden dag. loyaal De deelneming uit Nederland De Zuigelingensterfte Een laagterecord bereikt De sterfte van kinderen beneden één jaar. O Invoerbelenunering gevraagd Het Kamerlid Kampschöer Aan de keel geopereerd. s A I De Koloniale Tentoonstelling te Parijs Twee rapporten inzake de 6 pCt.-obligatiën Wetsvoorstel tot tijdclijke korting ingediend Internationale Ontwapenings conferentie te Parijs resolutie en aangenomen rapport, het Wapenbestand aanvaarden. Ncderiandsche regeering tot aanvaarding bereid De Federatie van Nederlandsche Schoen fabrikanten heeft aan den minister van Ar beid, H. en N. een uitvoerig adres gezonden, waarin met 't oog op den huldigen toestand der schoenindustrie hier te lande de tot standkoming op korten termijn van Invoer- briemmrrende maatregelen wordt bepleit. Overbrenging van het Nederlandach paviljoen te Vincennes naar Den Haag? 546. Jumbo, de minister, een aap en de twee pinguïns, welke achter waren gebleven keken de vertrekkende boot na en riepen: „Goede reis allemaal en mooi weer.” Toen de muziek en het gezang over het water klonk, konden ze niet nalaten ook uit volle borst mee te zingen en toen vader Beer, eerst langzaam, later hoe langer hoe vlugger begon te dansen, duurde het niet lang of het hce'e gezelschap huppelde en sprong en walste alsof het bruiloft was. sc hermit Amerika De Haagsche correspondent van het „Han- delsblad” meldt: Reeds eenlg“n tijd bestaan er plannen om het Nederlandsche paviljoen op de Interna tionale Koloniale Tentoonstelling te Vincen nes na afloop der expositie elders in ons sa h» m< Bi scl uu er *s on str 8*1 bei led va mc wx mi] ba 1 de f" IOC De va tlni sar kur Wd wet kur TOT ma regi geh X krs wee Wel mei met E TOO te 1 boel hoe min die den dooi tan rtjki Boei oor! deeg hoot tem hom tend heid in b met geer had slag van maa de daai weet gefli kom gaar Dt hout daar mill! waai groo lieer ragei K v natli muil Hoer dure dalln cessi verm minj nog den leerd mui» Tie het dekt ingei met muil, gen, groot M i diens kregi Eei werp ultke vinei de k< ambt wet Do aan men •an Pen. ri ten moet g. enz.; oegang tot alle Kantoren, schepen. „Arabella, de Verschrikkelijke” Een vrooiyke liefdesroman van Berta Ruck. Ultg.: Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg gestelde remunerarie van den gedelegeerd! zijn hiervoren genoemde helpers zal dooi Vennootschap worden gedragen. 30. De Vennootschap zal ten behoeve van den trustee der leening voor f 720.000.on verwijld een hypotheek vestigen op één der drie motorschepen „Drechtdijk," „Delftdijk" sultaat. Vele karakters worden beschreven, en op een wijze. welke het lezen van dit boek tot een genot maakt. Het is een boeiende, interessante familieroman, welke zich af. speelt in den huldigen tijd. te betalen voorschotten aan bankinstellingen. Ten einde misvatting omtrent de moeilijke situatie, waarin de gemeente Rotterdam ver keert. te voorkomen, wil de „Msb.” er op wjj. zen, dat deze niet het direct gevolg is vrn een daling der gemeentelijke inkomsten, maar van de stagnatie op de leenlngmarkt. Voor een paniekstemming is geen grond aanwezig. De gemeen te-wedden Volgens het onderhavige ontwerp zal gedu rende de eerstvolgende drie jaren op de vaste uitkeering. welke jaarlijks ingevolge de wet op de financieele verhouding aan de gemeen ten gedaan wordt, drie pet. worden gekort van het gezamenlijk bedrag dat aan wedden en loonen over 193Ï door elke gemeente is bepaald. Het gekozen percentage stemt o: I - veer overeen met wat per saldo gekort zal worden op de gezamenlijke Rij kssala rissen en meenten en priAlnclën de voorgenomen kor ting met de bekende degressie. De gemeenten zijn uiteraard, wanneer zy tot korting over gaan, niet aan deze laatste methoden ge- bonden Hetzelfde beginsel wordt toegepast ten aan zien van de provincies. Ook zjj zullen door toepassing van een weddekorting, welke in overeenstemming is met die van het Rijk, zich voor schade in hun budget kunnen be hoeden. In hoever overigens de verschillende ge meenten en provinciën de vorgenomen kor ting op de Rjjksultkeering zullen doorgeven als korting op de door haar te betalen wed den, valt te voren niet met zekerheid te zeg gen. In vele gevallen zal dit stellig geschie den. De door het ontwerp gekozen vorm laat ten deze alle vrijheid. Ik heb altijd vermoed, dat ik een lafaard was, maar ik wou 't nooit toegeven, zelfs niet tegenover mezelf. Ik verbeeldde me, dat ik niet aan sport en zco deed, tenminste sport waarbij 't een beetje ruw toegaat omdat, ik door mijn tengerheid toch niets bereiken kon. Onder mijn eigen lui studenten en schrijvers en artisten sloeg ik geen kwaad figuur. Ik ben met glans gepromoveerd, vier jaar geleden. Een beroep heb ik niet. Mijn vader heeft me fortuin nagelaten. Soms denk ik, dat dat mijn ongeluk geweest is. Ik heb wiskunde en geschiedenis gestu deerd. Ik had een vriend, die in 't leger wou, en kort voor zijn examen ziek werd. Ik heb hem geholpen met wiskunde en hem er door ge haald. Ik wou natuurlijk geen geld hebben, maar hij wou toch zijn dankbaarheid toonen. Hij vroeg me op Exbury Hall. Ik voelde me daar als een kat in een vreemd pakhuis, een slap boekenwormpje tusschen groote, gespierde kerels. Ze bedoelden 't niet slecht met me, maar ik wou niet toege ven, dat ik niet mee kon doen. Niemand wordt graag voor een weekeling aangezien door de dames. De dames maakten me zenuw achtig of eerlijk gezegd één dame. Wat de rest dacht, kon me niet schelen. En zoo maakte ik me juist bespottelijk. Ze gin gen me er een beetje tusschen nemen. Giste ren hebben ze me op een beest van een paard gezet. Ik heb alleen laten merken, dat ik niet kon rijden, niet dat ik bang was. Maar ik ben naderhand ziik geweest van den angst positief ziek. ’s Avonds vroegen ze, of ik niet danste. Ze gingen naar een bal. Ik zei maar, dat ik niet dansen kon. Toen grinnikte er iemand en hij vroeg wat ik dan wél kon. Laf of met, ik had 'm een klap gegeven, als ik maar een schijntje kans had gehad met vechten Wat jullie groote kerels voor moed houden, is niets dan krichtMaar toch bén ik laf. Dat heb ik vanavond ontdekt. Eén van de meisjes bleef ook thuis miss Carter. Ze had haar enkel verstuikt. Dat was bet meisje, waar ik me iets van aantrok. Ik wist natuurlijk, dat ik geen kans had, dus ik liet niets merken. Ze was heel aardig, zong zelfs voor me. Ik zei, dat ik moe was en vroeg naar bed wou. Ze keek verwonderd. „Ik denk, dat ik opblijf tot ze thuiskomen." zei ze. „Tenminste, als ik ’t niet te vervelend vind alleen." En fe keek me door haar wimpers heen aan. De bekoring was sterk, maar als ik gebleven was, had ik me alleen I maar belachelijk gemaakt. Ik ging naar bed, j en zij bleef op. Ik ging naar bed en viel in slaap. Ik werd ergens wakker van. Ik dacht, dat ‘t een gil was, een gil van een vrouw. Ik dacht, dat zij 't kon zijn. Anders had ik vast en zeker m’n hoofd diep onder de dekens gestopt en geprobeerd hebben, weer in te slapen. Maar nu trok ik mijn kamerjas aan en ging de gang in. Van de trap scheen flauw licht naar boven. Ik sloop er heen en keek door de leuning. En toen bevroor mijn bloed tenminste zoo voe.de *t aan. In de hall stond miss Carter bij de groote klok als een marmeren beeld met de handen achter den rug, 't hoofd achterover en den mond half open. Een man stond onder aan de trap, met zijn rug naar de treden, 'r Was tea kolossale kerel en vlug als de bliksem. En hij richtte een revolver op haar. „Dus ik geef je 'n kwartier tijd om te be slissen," zei hij, „dus tot twee uur als we niet vóór dien tijd gestoord worden. Danbeslis ik, als je piet hebt toegestemd. Ik zal je niet missen, Beatrice en mezelf daarni ook niet." Ik was bang, dat hij me kon hooren hui veren. „Genade riep ze met een fluisterstem, „medelijden 1” „Stil I" beval hij. Ze was stil. Zeer stil. Ik was het, die *t bijna uitschreeuwde. U at moest ik doen T Wat kon ik doen I Als ik naar, beneden ging. De Nederlandsche regeering heeft den sccretaris-generaal van den Volkenbond in antwoord op diens circulaire nopens het door dé Xlle Vo'kenbondsvergaderlng aangeno men Wapenbestand mecdegedeeld, dat de Nederlandsche Regeerng bëreld is. overeen komstig de bepalingen van de desbetreffende van het door de vergadering te De heer O. W. Kampschöer. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en bur gemeester van Monster, is Dinsdagmiddag aan de keel geopereerd. De operatie is goed vertoonde in 1930. aldus het verslag van de Inspectie voor hygiëne van het kind, de tuberculosebestrijding, enz.. een belangrijke daling en tegelijk een nieuw laagterecord. Het sterftecijfer van 5.09 per 100 leven geborenen is zeker alleszins gunstig te noemen Het sterftecijfer dat in 1926 nog 6.11 be- dro’g, was in 1927 5.87, 1928 5.24. steeg in 1929 tengevolge van de koude in Februari en Maart tot 5.90, en is nu, gelijk gezegd, ge daald tot 5 09. In alle provincies valt een daling van de zuigelingensterfte waar te nemen, waarbij tevens voor alle provincies, behalve Gelder land en Overijssel, ean nieuw laagtercord be reikt werd. Opnieuw vertoont Noord-Brabant het hoogste sterftecijfer (7.16) op den voet gevolgd door Limburg (7). Een gestadige, zy het langzame vooruitgang is echter ook hier te boeken Het laagste sterftecijfer geeft Friesland (3.74) met kleine verschillen ge volgd door Zuld-Holland, Noord-Holland en Utrecht (resp. 3.94. 3 95 en 3.97). Van ö- groote steden heeft Den Haag het sterftecijfer 3.71, (Amsterdam 357. Gronin gen 3 91, Haarlem 4A9, Utrecht 3.29). Als Duitachland door Laxemburg soa trekken.... „De man. die den moed had”, door Mia Slemer. Uiig Het Nederland sche Boekhuis. Tilburg. Deze roman schildert den strijd, die ge voerd wordt in ieder menschenhart. den strijd ausschen verlangen en plicht, "n Strijd die vele personen uit dezen roman hebben te voeren, zij het dan met verschillend re- sing over de aflossing en de Mei-coui met kennis van zaken genomen zal worden. Wij meenen op grond van onze onderzoe kingen thans reeds, dat er ernstige aanlei ding is te veronderstellen, dat er van een ui gebreke sprake is en dat uit dien hoofde krachtens art. 13 alinea 2 van de trustacte de leening in haar geheel als opeischbaar moet worden beschouwd. Indien zulks zoo is, is de maatschappij in gebreke, wat het foumeeren van activa be treft, en de trustee in het uitoefenen van zijn toezichtsverplichtingen. Samenvattend meenen wij dat er op dit moment, gezien de oogen- blikkelijke hquiditeitspesitie der maatschappij en haar voor de naaste toekomst verwachte ontwikkeling, ook na betaling der Novem- ber-coupon geen gevaar bestaat dat de greep op de maatschappij door obligatiehouders volstrekt niet verloren gaat bij betaling van die coupon, zoodat het. ook door ons gewenschte, bewind over de maat schappij, zij het wellicht niet onmiddellijk, verkregen zal kunnen worden dat er dus voor obligatiehouders geenerlei aanleiding is het voorstel van de maat schappij aan te nemen en hun ware belangen het beste gediend zijn door een categorische rfood? maar niettemin overtuigd, dat het de juiste weg is gaan wij er dan ook toe over aan reruhouders het advies te geven hun stukken onder het comité terug te vragen, teneinde op de vergadering van 30 Octobei in dezen geest zelf stem uit te brengen tegen het voorstel van de maatschappij. 1 schoot tój mij óók neer. Ik begreep, dat ik I er dat op hoorde te wagen, maar ik kón me eenvoudig niet bewegen. Het was alsof mijn zinnen verdoofd va-en, ik hoorde zelfs niet, al zag ik hem spreken. Maar eindelijk drong haar stem tot me door, alsof ik wakker schoot. „Ik ben nog zoo jong I" smeekte ze. wil nog niet sterven Ik.... ik wil niet 1” De klank van haar stem prikkelde me. Ik besloot te gaan, al was 't alleen om me te laten doodschieten. Maar ik wou haar réd den 1 Ik dwong mezelf om te denken. Als hij me hoorde en otnkeek, zou ze tenminste kunnen vluchten. Ze was even vlug als hij. Ik keek rond, en zag een paar golf-clubs in een hoek staan. Ik nam er een en trok mijn pantoffels uit. Ik stond stil. Haar stem scheen me naar haar toe te trekken, en de angst trok me terug. Heel langzaam won haar stem het. Als ik geen lafaard was, had ik naar haar toe moeten rènnen. Ik telde de treden vier entwintig. Ik geloof, dat ik ze mijn heele leven zal blijven tellen. De trap der lafheid „Nog vijf minuten," zei hij, „en dan de dood I" Dood I Ik ging één trede af, en telde weer nog drieëntwintig.... „Dood!" herhaalde ze, en ik kwam drie treden verder. Ze gaf een zachten snik.... Twintig! Negentien I 546. Teen de kust uit het gezicht was besloten de drie vrienden, dat een van hen nu als kapitein op zou tredsn, terwijl dan de twee anderen, als gewoon matroos, het scheepswerk moesten doen. Na loting wees het lot Toekle als bevel hebber aan. De hond trok een uniform van kapitein aan en de twee anderen kleedden zich als matrozen. Toen commandeerde Toekie: „Alle hens aan d-k," waarop Mauwtje en Bolle buis je zich naar boven spoedden. Gebrek aan liquide middelen „Heb je nog iets te zeggen T” vroeg hij Onder dekking van zijn stem deed ik nog een stapZoo sukkelde ik voort, aarze lend, tot de elfde trede, de tiende„Om ’s hemels wil I” zei ze. „Je hebt toch vroeger van me gehouden...." „Stilte zei hij. „Nog één minuut 1” Ze sloeg de handen uit en keek op, en zag me Acht I Ze schreeuwde en wees, en hij keek naar me om. Ik hief de dub hoog op en holde naar hem toe. Die eene minuut was ik geen lafaard „Loop weg 1” riep ik haar toe. „Loop Maar ze sprong tusschen hem en mij in, en stak de hand uit, als om me het slaan te verbieden. ,,'t Is maar comedie I" riep Ze. „We re- peteeren een stukje Eerst geloofde ik haar niet, maar toen ik hem aankeek, zag ik, dat *t waar was. Als hij gelachen had, zou ik haar niet geloofd hebben, maar hij deed zijn test om met te lachen „Je weet toch, dat we morgen tooneel- avond houden zei ze. „En je hebt gehoord, dat hij Beatrice zei ik heet toch Evelyn Ik het de golf-club vallen. En opeens lachte zij, ze schaterde het uitEn toen was ik op de trap der lafheid zoo diep mogelijk gezonken ik viel flauw. Vergadering. Gisteren nu werd te Amsterdam een ver gadering gehouden van houders van reru's van 6 pet. obligatiën, waar het comité rap port zou uitbrengen. De voorzitter, de heer G. van Oldenborg, maakt er de vergadering op attent, dat een ieder, die het met eens is met het meerder heidsrapport, van het comité een volmacht zal kunnen krijgen oen zelve zijn stem op de ver gadering van 30 October uit re brengen. De voorzitter doet hierna voorlezing van her meerderheidsrapport. De heer Drs. W. Willems doer daarop voor lezing van het minderheids-rapport. De heer Wiggers merk' op. dat, wanneer er deskundigen moeten worden benoemd, deze geheel oaafhanKehjk moeten zijn van de HollandAmerjxa-Lijn Wellicht is het zelfs betr financieele dan scheepvaartdesxundigen aan te wijzen. De beer Wesseling zegt, dat er geen be scherming noodig is voor de Holland— voor de obligatiehouders. De heer mr. Hankes Drieslma stelt voor, dat er een verband zal bhjven eventueel via hcmzelven en den heer Willems tusschen houders van minstens f 6 millioen obligaties teneinde deze v^ak te doen onderzoeken (applaus). Het comité wenscht zich daarom trent nog niet uit te laren. Een andere obligatiebouder zegt, dat hij het jammer vindt, dat de minderheid zoo energiek aandringt op betaling van de No- vember-coupon. De heer Mr. Hankes Dnelsma zegt, dat de minderheid zich wel haar verantwoorde lijkheid bewust is en dat de beide standpun ten van het comité reeds dicht bij elkaar heb ben gestaan Indien slechts overeenstemming mogelijk was geweest op het punt van den ge delegeerde en indien men bereid is alsnog een onafhankelijk financieel deskundige naast den heer Bronsing te aanvaarden, dan wil spreker zich alsnog bij de meerderheid aan sluiten (Applaus). De voorzitter sluit hierna de discussies en deelt mede dat volmachten verknjgbaar znn aan het secretariaat van de Vereeniging voor den Effectenhandel Nadat de vergadering was gesloten, protes teerde een der obligatiehouders nog tegen het tijdige sluiten der discussies. Deze obligatie- houder wenschte. en klaarblitkelijk velen met hem. zelve zijn stem uit te brengen op de te Rotterdam op 30 October te houden verga dering. 's-Gravenhage. Toen nu de Haagsche burgemeester, jhr. Bo ch ridder van Rosenthal deae maand te Parijs was, op ultnoodlglng van het ge. meentebestuur van d? Fransche hoofdstad heeft hij natuurlijk cok de koloniale ten toonstelling bezocht, waarvan hU, als sco- velen. enthousiast in de residentie la terug gekeerd. r De burgemeester heeft nu In een vergade ring van het college van B. en W. het boven staande plan ter sprake gebracht. Eenlger- lel beslissing heeft het college intusschen nog niet genomen. Aan het rapport van de heeren C. van Oldenborgh, A Andriesse, ir.“C. J. van Dus- seldorp, E. Edersheim en W. J. M- Marcelis ontleenen wij het volgende: Tot heden werd bij het comité f 11.000.000 nominaal aan obligatiën gedeponeerd. Het is de verhouding tusschen Holland Amerika Lijn en Maildienst, vooral in ver band met de overdracht van het sa. „Volen dam," die voedsel had gegeven aan de mee- I ning. dat de directie der HollandAmerika Lijn bewust haar eigen aandeelhouders en obligatiehouders had benadeeld ten gunste 1 haret dochtermaatschappij. Van bevoegde zijde is ons de stellige ver zekering gegeven, dat van zulk een politiek nooit sprake is geweest en dat de gewraakte overdracht van het s.s. „Volendam" geens zins met algemeene instemming door den Raad van Commissarissen van den Mail dienst werd begroet. Er bestond in dien Raad een strooming, welke voldoening door de HollandAmerika Lijn van haar schuld aan den Maildienst in contanten verlangde. Deze minderheid heeft ten slotte moeten zwichten voor de meerderheid, die in hoofd zaak bestond uit de commissarissen, die het zij persoonhjk of door hunne collega's, te vens zitting hadden in den Raad van Com missarissen der HollandAmerika Lijn. Uit dezen gang van zaken zou men eerder kunnen opmaken, dat bet Maildienst-belang voor dat der HollandAmerika Lijn heeft Ia het belang van onze schoen-Industrie. voor dat der HollandAmerika Lijn moeten wijken, dan omgekeerd. Uit de dooi de Vennootschap aan bet Co mité verstrekte gegevens is 'gebleken, dat kasmiddel en'voor de betaling van de Hovem- ber-coufon ruimschoots aamvezig zijn. Wanneer niettemin de groote meerderheid van het Comité tot de conclusie is gekomen, in het gevraagde uitstel van couponbetaling, zij het ook onder krachtige reserves, te moe ren toestemmen, dan is dat geschied in de overtuiging, dat hiermede het welbegrepen belang van obligatiehouders het beste ge diend zoude zijn. Het comité heeft, zich met de directie der HollandAmerika Lijn in verbinding gesteld en de toezegging verkregen, dat men van die z jde accoord zoude gaan met bet volgend ge amendeerd voorstel Een uitstel van zes maanden voor de be taling van de coupon vervallende 1 November 1931 kan worden verleend onder de volgende voorwaarden 10. Het comité heeft het recht om zonder nadere raadpleging van de obligatiehouders, die hun obligatiën bij hem hebben ingeleverd, het aanvankebjk voor zes maanden verleende uitstel te aken tijde na verloop van de eerste drie maanden te beëindigen en volledige be taling van de per 1 November 1931 ver schenen coupon te vorderen; 30. Een gedelegeerd commissaris zal wor den benoemd aan wien een aantal bevoegd heden zal worden toegekend; a. Kennis nemen van het archief, de boes- houdii b. enz.; c. Wanneer de gedelegeerd commissaris, na overleg met de directie wenschelijk acht dat eemg besluit door haar genomen wordt, doet hij daarvan mededeeling d. Indien de directie bezwaar beeft om het haar door den gedelegeerd commissaris voorgelegde besluit te nemen, doet zij hem daarvan onverwijld medcd .eling. Hij is dan gerechtigd daaromtrent de beslissing van den raad van commissarissen te vragen. De raad van commissarissen zal binnen 14 dagen, nadat het geschil tusschen den gedele geerd commissaris en de directie gerezen is. zijne beslissing daarover aan den gedelegeerd commissaris en aan de directie mededeelen; e. Indien de raad van commissarissen overeenkomstig bet gevoelen der directie be slist of zich tinnen dezen termijn van eene beslissing onthoudt, zal de gedelegeerd com missaris hiervan aan het comité terstond ken nis geven, dat daarop de bevoegdheid beeft om het verleende uitstel, ook binnen den termijn van de eerste 3 maanden, te beëin digen; f. De directie zal binnen de grenzen, door den gedelegeerd commissaris te stellen, voor dat zij besluiten neemt, daarover met deze overleg plegen. Rijst tusschen hem en haar te dezer zake geschil, dan zal de weg worden gevolgd sub d. en e. omschreven; g. De gedelegeerde zal het comité geregeld op de hoogte houden van zijn werkzaamhe den: h. De gedelegeerde beeft het recht zich na raadpleging met het comité de noodige deskundige hulp te assumeeren; i. De m overleg met de vennootschap vast- le en door de of „Damsterdijk,” ter keuze van den Gedele geerd Commissaris tot grootere Zekerheid van de vordering, welke de houders h rer obligatiën tegen haar hebben tot betaling van den op 1 November 1931 vervallen rent^ termijn. Onder deze omstandigheden heeft-faet Co mité in een stemming van 5 tegen a besloten, aan bovengenoemd geamendeerd voorstel ia de vergadering van 30 October a.s. zijn stem te geven. Voor de deelneming aan de Internationale Ontwapeningsconferentie die op 26 en 27 November as. op initiatief van Lord Cecll te Parijs gehouden zal worden, hebben zich uit Nederland de volgende vereenlgingen aange meld: Arbeldsgroep van Doopsgezinden tegen den Krijgsdienst. Comité van actie dlenstwelge- rlngsmanifest ..MobilLsec’ren Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, afd. Nederland. Jongeren Vredesfederatie. Kerk en Vrede. Neder andsche Dagbladpers. Neder- landsclie Esperantisten vereenigjig. Nooit- meer-oorlog federatie. RK. Volkspartij. R.K. Vredesbond in Nedzrland. Rotary Internatio nal. Vrjjzlnnig-Democratische Bond. Verschillende vereenlgingen overwegen nog het zenden van een afgevaardigde, terwijl van verschillende zijden sympathiebetuigin gen en bijdragen zijn Ingekomen os. van H. H. H. H. Exc. de Bisschoppen der RJC. Kerk; van de Orde van Vrijmetselaren „Orootoosten der Nederlanden". Het voorbe reidend comité in Nederland is thans als volgt samengesteld: Mr. J. Ka'ff te Wasse naar. voorz.tter; Ds. J. B. Th. HcgenhoLz te Ammerstol. sicretarls-pennlngmeeeter; Pater Mr. Beaufort O. F. M. te Woerden; Robert Peereboom te Haarlem. Het Comité doet een dringend beroep op de Nederlandsche bevolking, deze International? Ontwapeningsconferent e, waar vertegenwoor digers uit alle kringen der bevolking welkom zijn, om op massale en eendrachtige wijze uiting te geven aan den wensch tot interna tionale Ontwapening, krachtig te steunen. Na het goed-geslaagde dagblad-petitionne ment zorge Neder'and voor een flinke dele gatie naar deze Parijsche conferentie, waar juist In dezen tijd de Volkenbond meer dan tot dusver den moreelen steun der volken noodig heeft. Giften voor de voorbereiding dezer confe rentie storte men op de girorekening van den secretaris-penningmeester Ds. J. B. Hugenholtz, No. 123046 te Ammerstol Ingediend is een wetsontwerp tot tijdelijke korting op de uilkeeringen. bedoeld in art. 3 onder b. van de wet van 15 Juli 1929 <Stbl. no. 3881 en in art. 72 van de wet van 17 Juni 1905 (Stbl. no. 210). Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend? De sinds de indiening der begrootlug nog sciierper op den voorgrond getreden nood zakelijkheid tot beperking van 's Rijks uit gaven heeft onder meer de vraag aan de orde gesteld, of de vaste uitkeeringen van het Rijk aan de provinciën en de gemeenten in dezen tijd onverkort behooren te worden gehand haafd. Verschillende motieven voert de minister aan om die vraag ontkennend te beantwoor den en duidelijk te maken dat voor een tij delijke verlaging tan de uitkeering aan het gemeentefonds thans gewichtige redenen i zijn. Toch zou de regeering op dit oogenbllk wel- licht nog niet een voorstel tot verlaging heb ben gedaan. Indien niet nog een andere factor het voorafgaande kwam versterken. Zooals bzkend Is, bestaat van Rijkswege het voornemen een matige korting op de ambte naarssalarissen aan te brengen, welke blijft beneden de daling van het indexcijfer De regeering heeft gemeend, dat bij het ernstig aanzien, dat de financieele toestand allengs heeft gekregen, er alle aanleiding bestaat, de bovenvermelde, meer algemeene overwegingen nu althans in zóóver practised geldend te maken, dat het elders gegeven voorbeeld wordt gevolgd, en ook ten onzent op de uitkeeringen aan de gemeenten een korting wordt toegepast, welke In overeen stemming is met de van Rijkswege voorge nomen salariskorting. De meening der heeren mr. A. I. Hankes Drielsma m drs. W. Willems. De heeren mr. A. J. Hankes Drielsma en drs. W. Willems deelen o.m. het volgenita mede Het moge dan juist zijn in de korte spanne tijds, welke sedert de vorming van ons comité is verloopen, was geen gelegen heid ten aanzien daarvan een welgefundeerde opinie te vormen dal de rente, welke per 1 November vervalt niet of met geheel ver diend is, zulks tehoeft, zoolang de liqui diteit der maatschappij daardoor niet m ge vaar komt, niet te nopen tot stopzetting der rentebetaling. Wij meenen, dat de H.A.L. goed zal doen reeds thans met obligatiehouders ia overleg te treden ten aanzien van den volgen den vervaldag en het comité is bereid om in alle opzichten mede te werken tot een grondig onderzoek van de maatschappij en tot het onbevangen voorleggen aan obligatiehoudets van zijn bevindingen en adviezen. Een periode van 6 maanden is stellig voldoende om een grondig oordeel te vormen, zoodat de beslis. on kunnen De gemeente Rotterdam heeft momenteel "n nijpend gebrek aan liquide middelen gekre gen. Verschillende pogingen zjjn reeds In het werk gesteld om in dezen geldnood te voor zien. doch de bankiers, welke de gemeente geregeld van kasmiddelen voorzien, blijken thans niet in staat deze voorschotten te ver strekken. Pogingen by andere financieele instellingen aangewend, blijven eveneens zender resultaat. Ook op een verzoek aan de Nederlandsche Bank om het bedrag der an. Uclpatle-blljetten te verhoogen. werd niet I Ingewilligd. Aan het sluiten van een nieuwe leening om de buitengewone uitgaven, welke uit gewonne middelen zijn gedaan, op den banltaaldicnst te financieren, behoeft in dezen tijd niet te worden gedacht. De jong ste eentge maanden geleden gesloten leening oer gemeente Rotterdam was 'n conversie- leening en bracht alzoo geen verruiming van geldmiddelen. Een en ander heeft tot gevolg, dat de ge. meente Rotterdam, thans niet by machte is om aan de bankiers de aflossingen te vol doen welke per 1 November aa. zullen ver vallen Algemeen beschouwt men 't de taak der re. geerlng om dezen uit de crisis voortvloelen- den noodtoestand uit de wereld te hslpsn. Een beroep pp de regeering is niet alleen door Rotterdam, maar ook reeds door andere gemeenten gedaan. In Rotterdam is de-si tuatie echter wel van zeer urgenten aartPln verband met de per 1 November as. terug Arabella, een leuke meld, wordt door haar vader, een rijk geworden dorpskrulde- nier van radlcaal-polltleke richting, die een grooten dienst heeft bewezen aan den hoog welgeboren heer Cattermole, In het hoog- adeliyke gezin op „De Schuur" binnenge loodst om er als betalend log Je” te ver- biyven, „als een stuk van de familie, zoo gezegd” tot zy kan worden ultgehuweiykr aan een goede party ,jy mot voor mijn dochter eens een ge schikte vryer zien op te scharrelen.” wordt den ouden landede’man min of meer plas tisch ter kennis gebracht. Arabella. dat hteriyke frissche natuur kind, met haar llrf onbedorven karakter, doorstraalt het heele boek als een zonne- schyn in Mei., Haar ojrrechtheid en onge kunsteldheid. haar onbekendheid met de etiquette der ..betere” kringen, haar een voudige smaak en manieren, haar naïviteit, doen haar den bijnaam verwerven van een „enfant terrible”, een ontzettend kind, Arabella de verschrikkelijke Maar haar gou den hart, haar zonnige onschuld en vroo- lyke levensmoed, leggen alle adellijke heeren en groote hanzen aan haar voeten. Onschuldige, vermakelijke ontspannings lectuur. tintelend van echt gezonden humor De Brusselsche ,Bolr” is begonnen met het publiceeren van uittreksels uit een werk van den huldigen chef van den Belgischen gene- rwlen staf, generaal Galet. In haar nummer dxL 24 October haalt L« Sou- een deel aan van het hoofdstuk door den schrijver gewyd aan de houding m de Nederlandsclie Regeering onmiddel- lyk voor de oorlogsverklaring in 1914, ten opzichte van Belgie. Zoo vertelt generaal Galet dat baron Fallon, de toenmalige ge- ■ant van België in Den Haag op 27 Juli een onderhoud had met den Nederiandschen Minister van Buitanlandsche Zïjken Jhr. Loudon, die hem had ontboden. Jhr. Loudon wenschte te weten, welke maatregelen door België waren getroffen in verband met den erastlgen toestand. .JJe (Nederlandsche) Ml- nlster van Defensie, zelde hy. wenscht te vernemen, welke deze maatregelen zyn. zult begrijpen, dat wy ons In dezelfde situa tie bevinden en belden evenzeer bedreigd zyn, daar de mogelykheld bestaat van een Dult- sche poging om, over Nederlandsch-Limburg, door België te passceren en de forten van Luik te ontwykan. Onze verdediging zou dan gemeenschappelijk moeten gebeuren. Het zou dan ook nuttig zyn. dat de Minister van Defens.e. nu reeds, op de hoogte werd ge bracht van de te Brussel besloten maatrege len om aan de ernstige gebeurtenissen, die op til zyn, het hoofd te kunnen .bieden. Twee dagen later liet baron Fallon te Brussel weten, dat de Nederlandsche gene rale staf, den vorigen winter, een eventueele schending van het Nederlandach-Limburg- ■che grondgebied, zeer grondig had bestu deerd en sommige officieren van den Neder iandschen staf toen het oordeel hadden uit gesproken, dat de Nederlandsche troepen zich, bjj een dergelyken inval, niet in de richting van Amsterdam moesten terugtrek ken, maar zich op Belgisch grondgebied moesten begeven en er samen met hel Bel gische leger, den gemeenschappeiyken vijand bestrijden. Een ernstig bezwaar was alleen het opperbevel, dat, naar het oordeel van sommigen, niet aan koning Albert kon wor den toe vertrouwd, omdat de Nederlandsche troepen dit niet zouden hebben aanvaard. De kwestie was toen ook zonder antwoord ge bleven, in de gedachte dat men het. eens geplaatst voor de werkelijkheid, daarover wel makkeluk eens zou worden. Deze verklaringen en mededeellngen bewe- ■en, aldus generaal Galet, dat de Belgische concentratie op de Maas steek hield. De volgende dagen drong Jhr. Loudon berhaaldeUjk aan op het bekomen van het Belgische antwoord, maar de Belgen meen den hun neutraliteitspllcht In acht genomen, zoolang zy niet werkehjk bedreigd waren, dit antwoord niet te kunnen geven. De Ne derlandsche regeering ontving, evenals de re- geeringen van andere staten, mededeeling van het Belgische mobllisatiebesluit en van de concentratie van het Belgische leger op zijne strategische stellingen. Op 30 Juli kwam de secretaris-genëraal van het Belgische departement van Buiten- landsche Zaken, baron van der Eist, ten palelze aan den Koning vragen, wat er aan Nederland moest worden geantwöord. Gene raal (toen kapitein) Galet woonde het on derhoud by en gaf den raad aan Nederland den wensch te kennen te geven, het Neder landsche leger op een defensie-llnie achter het front RoermondVenlo <rf achter de moerassen van de Peel te zien opstellen. Ik geloof echter niet, aldus Galet, dat dit ant woord werd verzonden. De Minister van Bultenlandsche Zaken moet het als voorba rig hebben beschouwd. „Toen baron Fallon op 3 Aug. by Jhr. Loudon terugkeerde, ten einde te bekomen dat de gouverneur van Maastricht overleg zou moeten plegen met generaal Leman, gouverneur der vesting Luik, werd hy, aldus Galet, niet meer met dezelfde groote voorko mendheid als de vorige dagen ontvangen. Zijn vraag werd ontweken. De regeering te •s-Grvenhage had Justl de verzekering ont vangen van de Dultsche regeering dat haar grondgebied geëerbiedigd zou worden ZIJ deelde ons zulks, denzelfden dag, loyaal mede.” Whmihv r

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10