ONS BLAD DONDERDAG 29 OCTOBER 1931 DE TOESTAND ERNSTIG JOH. LAUWERS DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 25t ’t Is weer mis VOORNAAMSTE NIEUWS VERSLAGEN I Kiudje in de wieg verbrand Geboorbooms ook electr. De onbewaakte overweg De Rijksbegrooting 1932 f 700.000 Noodlottige brand te Venlo De spoorweg over den afsluitdijk De f 2000 van de Wed. Haveman 1 Q De verduistering van AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL wy De verkiezingen in Enftelnn^ NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD M 4 financieel» in op den onbewaakten Paviljoen van Vincennes naar Den Haaff 472 Eoonomlschen Terwijl moeder bjj buurvrouw was Woensdagavond omstreeks tien uur is Barometerstand 9 uur van.: 765 stilstand. Doodelijk ongeluk te Zijdewind Verhooging der benzinebelasting Melkanto door trein gegrepen blijven wjj economisch plaatse ter Nadere bijzonderheden Vleeschoorlog Het publiek profiteert er van ont- Paardenfokkerij De spoorwegramp te Groningen Hooger beroep aangeteekend De erfgenamen staan geen korting toe bU over Japan aanvaardt voorwaardeljjk het voor» stel van den Volkenbond voor de bewape. ningsvacantie van één jaar. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.05. De Zuideraee.spoorweg zal niet over Arum gaan. Oefenwedstrijd van het Nederl. Elftal. Do Blackburn Rovers met 32 geslagen. Het Kiesreglement-1927 der R. K. Staats partij. De gemeente Rotterdam moeilijkheden. bil verlies van 'a anderen vinger momen- otn de >ld. Het twee- je^vonden. was id naar e hulp Geruchten over het aanvaarden door de Vereenlgde Staten van het voorstel van den Volkenbond inzake een tgwapeningscacantlo van één jaar. Memorie van Antwoord der Regeering op Hoofdstuk I der Rijksbegrooting. Nederland bereid tot aanvaarding van het Wapenbestand van Genève. Tragische brand te Venlo; kindje in vlammen omgekomen. PAYGLOP 3 ALKMAAR ge- op het volgende Te Dinxperlo is een vleeschoorlog staan, waarvan het publiek voldoende pro fiteert. Nog altijd berekenen de slagers voor het rundvleesch 60 cent per pond, niettegen staande de lage vleeschprjjzen Een veehan delaar begon nu zelf twee zijner koeien uit te ponden tegen 45 cent per pond en 35 cent met been. Een slager, vreezende voor de concurrent tie, bracht nu den prijs op 40 en 30 cent per pond. Er was zoon toeloop, dat de slager, die anders hoogstens één koe .ver kocht, nu drie koeien is kwijtgeraakt. In verband met de actie, welke in Fries land is ontstaan over een wijziging, welke zou worden overwogen in het tracé van den spoorweg, die de over den afsluitdijk ont worpen spoorhaven met de lijn Harlingen Leeuwarden moet verbinden, waardoor deze over Arum In plaats van over Harlingen zou loopen, deelt men van de meest bevoegde zijde mede, dat de b?doelde wijziging reeds bij een voorloopig onderzoek met hef oog op de belangen van Harlingen als om verschil lende andere redenen, gebleken is niet voor verwezenlijking in aanmerking te kunnen komen. bij een ongeval met doodelijken afloop Ingediend Is een wetsontwerp tot korting op de rijksoitkeeringen aan gemeenten provincies. Doodetjjk ongeval overweg te Zijdewind. ADVERTENTIEPRIJS? Van 1—5 regels f L25; elke regel meer 035. RECLAME per regel 0.75 voor de eerste pagina: voor de overige pagina's 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" b(j vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels; Iedere regel meer 0.12 Met wie zal mijnheer Nederbragt de vol gende week confereeren? Of waar zal hij dan weer 'n blauw loopen? Niet over Arum Woensdagavond omstreeks tien uur is te Venlo een droevig ongeval gebeurd. De fa milie Schr. bewoont een bovenwoning aan het Maasschriks. Terwijl de vader in avond, dienst op zijn werk was en de vrouw des huizes bij een buurvrouw op bezoek was, is het wiegje, waarin het dochtertje van zeven maanden oud lag te slapen, in brand ge raakt, waarbij de beentjes en het onder lichaam van de kleine geheel verbrandden. Mede door verstikking door den rook moest de kleine spoedig zijn overleden. Het in dezelfde kamer slapend tweejarig kind kon nog bijtijds van een dreigenden verstik kingsdood worden gered. De brand werd ontdekt door voorbljgan- ders, die rook naar buiten zagen komen. ZU diongen de woning binnen en vonden het wiegje in vlammen, terwijl de kamer vol rook hing. Ijlings hebben zij het vuur weten te blusschen. doch voor net kindje was geen redding meer. Het onderlijfje was met beentjes reeds geheel verkc- jarig kind, dat zij in zijn bei cok reeds bewusteloos, en werd teÏMj buiten gebracht. Dr. Pa ilussen, die was geroepen, achtte opneming in het R. K. Ziekenhuis noodzakelijk. De oorzaak staat nog niet vast. Daar ech ter in het wiegje een strijkbout werd gevon den. vermoedt men, dat de moeder gestreken heeft en daarna den bout bij wijze van kruikje in de wieg heeft gelegd. De bout zou dan echter nog te warm moeten zijn geweest, tengevolge waarvan het beddegoed aan het smeulen en ten slotte aan het branden zou zijn gegaan. Of dit de Juiste toedracht is, valt echter nog niet met zekerheid te zeg gen. Alle «bonnes op dit blad rijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen In de Memorie van Antwoord op de alge- meene beschouwingen over de rijksbegrooting 1933 men zie het uitvoer ge ulttrekse^ elders in dit blad geeft de regeering o.a. te kennen, de voorgestelde benzinebelasting te willen brengen van ƒ4 op ƒ6 per 100 K.O. Er is een wetsontwerp in voorben ding, dat de regeering de bevoegdheid geeft, in ge val van nood in te grijpen zonder eerst met een wetsontwerp bij de Staten-Generaal te komen. Onderzocht wordt de wenschelijk- heid van regeerlngstoezicht op particu liere banken. ABONNEMENTSPRIJS; per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor -bulten Alkmaar 2.35 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Uit de cijfers der Engelsche verkiezin gen blijkt duidelijk, dat de oppositioneel» Labourpartlj een zware nederlaag heeft geleden en dat de nationale regeering een overweldigende victorie behaald heeft. De overwinning der nationale regee ring demonstreert zich het sterkst in de op de conservatieve partij uitgebrachte aantallen stemmen, wat natuurlijk niets afdoet aan het feit, dat MacDonald. Snowden en Thomas de triomphators van den dag zijn. Hoe in een land als Engeland met zijn weinige en (naar onze begrippen) poli tiek-zonderling georiënteerde partijen de verhoudingen toch plotseling radicaal veranderen kunnen! Als een kaartenhuisje is de tot voor weinige maanden zoo machtige Labour party in elkaar gezakt en we beleven daarbij de ongeloof lijkste dingen: Hen derson. de groote man der oppositie, die de „eigenlijke" Labourpartlj overnam en MacDonald eens even op zijn nummer zou zetten, wordt totaal weggevaagd ais afgevaardigde, evenals bijna alle oud- ministers der oppositioneele Labour- partij; van de gansche Labourpartlj blijft in het Lagerhuis een zielige ver tegenwoordiging over. Wel zwaar moet Labour boeten voor zijn onverantwoordelijke, anti-nationale oppositie tegen den nobelen MacDonald c.s.; Engeland heeft de Labourlelders. die een beetje inflatie niet zoo erg vonden, die in den nood des lands maar niet wil den gelooven en ondanks den zichtbaar naderenden ondergang zich durfden ver zetten tegen MacDonald's saneerlngspo- gingen, gewogen en.... te llchf bevon den. Het Engelsche vólk heeft uitspraak ge daan en het vonnis is vernietigend. Niet alleen voor Labour, maar tevens voor de socialistische politiek in het alge meen: het was Immers de oppositioneele Labourpartlj, welke tegenover de gema tigde en niet-soclalistische leiding, de socialistische tendenzen wilde blijven doen gelden. Vandaar, dat de sociaal-democratische pers in Nederland haar hart verpand had aan Henderson c.s. en op hAAr wijze den In de Labourpolttiek vergrijsden MacDo nald voor „verrader” schold. Ook deze pers is door de uitspraak der Engelsche kiezers gevonnist. De conservatieve partij heeft een ab solute meerderheid behaald. Engeland zal dus zuiver conservatief geregeerd gaan worden en men kan er verzekerd van zijn, dat er in Engeland een periode van sterk-nationale politiek zal aanbreken. Ten spoedigste zal er nu getracht wor den, verdere maatregelen te treffen ten behoeve van bet pond en wat voor de overige wereld minder prettig is men moet wel verwachten, dat er een sterke tarievenpolitiek gevoerd gaat worden. Dit mag voor velen te betreuren zijn, een groot goed dat het onverantwoor delijk drijven der Labour-opposltie door het Engelsche volk werd veroordeeld en radicaal gecoupeerd staat daar tegen over. En dat is voor de wereld-orde allicht van het hóógste belang. De Conservatieven beschikken over zetels in het Engelsche Lagerhuis. De rangeerder B H., te Groningen, en de machinist W. P. te Zwolle, die dézer dagen voor de Oronlngsche rechtbank te recht stonden in verband met het sp.-K.r- wegongeval op 26- Januari JJ., bij de Viaduct te Groningen, en die deswege ieder tot 14 dagen hechtenisstraf zijn veroor'eeld, heb ben beiden hooger beroep aangeteekend. de deur. Lacht ons uit. En wij worden maar niet wijzer. Het is een wanhopig geval. Nu nog een conservatieve overwinning in Engeland! De uitvoer naar Engeland was al bemoeilijkt door den val van het Pond Ster ling: nu komen er nog Invoerrechten en wie weet, wat niet, al, bij. Want de Engelsche vrijhandel heeft gisteren den geest gegeven. Laar verzet men de bakens, nu het getij 18 verlcopen. Daar houdt men de oogen nie langer moedwillig dicht voor de werkelijk heid. Maar ondertusschen, wij raken er weer verder tusschen. Het vorig Jaar bedroeg de waarde van onzen geheelen uitvoer 677 mil- lloen, die naar Engeland alleen 159 mil lioen. Dat zijn cijfers, die spreken. „„to, beladen met volle melkbus- W aar land en passeerde den onbe- overweg te Zijdewind, juist toen trein 930, die om 7.38 uit Qen Helder naar Alkmaar vertrekt, kwam aansnellen. De auto werd juist in de cabine gegrepen en een paar honderd Meter meegesleurd. De trein werd onmiddellijk tot stilstand gebracht en toen bleek, dat de ongelukkige autobestuurder zeer ernstig aan hoofd en beenen was gewond. Dr. Postma uit Oude-Nledorp, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood con- stateeren. Ee trein kwam met een half uur ver traging te Alkmaar aan. Hoe het ongeluk kon geschieden, is nog niet uitgemaakt. Het uitzicht mag zeer goed genoemd worden. De afdeeling Noord-Holland van het trek paardenstamboek heeft met flnancieelen steun van de provinciale regellngscommissie voor de paardenfokkerij in Noord-Holland 6 premiën van f 175 uitgeloofd voor Invoer van vrouwelijk trekpaardenmateriaal. Enkele dagen geleden is hiervoor op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp een keuring gehouden, waarbij een premie werd toegekend voor een Jaarling en vijf veulens; de eigenaren waren: A. J. Kort. C. A. de Wit. G. Couvert, allen wonende te Hoofd dorp; A. Pruissen te Rijk, H. de Graaf Jzn. te Nieuw-Vennep en J. C Witte te Texel. De jury bestond uit de heeren: B. C. Puy- laert en Charles Reinders Fondmer. Voor de invoering van warm bloed veulens werd t 500 beschikbaar gesteld en een be drag van f 100 werd toegekend aan de hee ren J. M. Knoop. O. de Kok en A. O. Pruissen. allen wonende te Nieuw-Vennep en Joh. Gehrëls, wonende te Zwanenburg. De jury voor deze keuring bestond uit de heeren: C. Bulk en L. Zjjlmans. Vanmorgen is op den onbewaakten over weg bij de halte Zijdewind een ernstig onge luk gebeurd. De ongeveer 30-jarige melkrijder H. Blaauwboer. in dienst van den heer A. Spoor, beiden wonende te Dirkshom, kwam met een auto, - sen. van waakten regelen getroffen i Naar verluidt zouden de verliezen namelijk geleden zijn door mislukte latles in grond, katoen en graan. Van verschillends zijden zouden teel nog pogingen worden aangewend. de zaak te redden. O. m. wordt gezegd, dat een vooraanstaande assurantleflrma te Den Haag contact zou hebben gezocht met een van de grootste scheepvaartmaatschap pijen te Rotterdam, om een oplossing van het netelig geval te zoeken. - iszxia piaatji •eet praatje, een beminnelijk P'aatje. zijn toch, altijd zulke dikke vrienden geweest. En in Oslo was 't zoo zalig. Waarom zou Denemarken ons lastig vallen, dat wil het toch niet? En de Denen deden natuurlijk even vrién delijk terug. Wat 'n prijs ze stelden op de Hollan&che vriendschap, het is niet uit te opreken. Maar zaken zijn zaken zie Je En er waren nu eenmaal veel Deensche koeien. En die Deensche koeien wcesten op tijd worden geslacht. En het vlesch verkocht. Dat de Hol landers dit vleesch graag kochten, omdat t goedkoop was, daar konden de heeren niets aan doen. Dat speet hun erg. maar zij ver mochten niet eenlgen invloed te oefenen op de Deensche verkoopers, nodi op de Hol- landsche koopers. En toen zijn ze weggegaan. Ze hebben onder elkaar geschaterlacht wat 'n onnoozele hanzen zijn dat toch die Hollanders. Wat 'n gebrek aan inzicht in de werkelijkheid van de Europeesche markt Te weerga, wij Denen zouden het vleesch weg houden uit Nederland, dat zijn grenzen open houdt, terwijl andere landen ze heben ge sloten! Alleen, omdat er in Volendam men- schen op klompen loopen? En waarem dan? De conferentie op het Departement van Buitenlandsche Zaken is mislukt, dat staat Intusschen vast. Het is weer mis. Mis met de pogingen tot verbetering van onzen uitvoer, mis met de bespreking over de beperking van den invoer. Alles blijft bij het oude, dat wil zeggen: wjj worden van alle kanten aange vallen en wy houden ons weerloos. Waarom schaffen wij leger en vloot niet af? Omdat wjj niet weerloos willen zijn, zoo lang de ons omringende landen niet het voor beeld geven. Waarom echter steeds weerloos? Niet alleen, dat andere landen zich wapenen tegen om, zij hebben om aangevallen. Het is volop economische oorlog. Wjj zwaaien maar met de witte vlag, maar men stuurt om van moet gekomen. Natuurlijk blijft korting op salaris altijd onaangenaam, maar deze korting blijft toch altijd nog verre beneden de daling van het indexcijfer. De regeering moet, en het blijkt wel uit alles, dat zij het ook zal doen, vasthouden aan de eenmaal voorgestelde maatregelen om te komen tot een sluitend budget, de onafwijsbare voorwaarde ter voorkoming van Inflatie, die zonder Kamer en zonder wet ineeM een korting brengt, die veel grooter zal zijn dan 5 procent en die bo vendien niet tfjdelljk is, daar het verlies aan nationaal vermogen een welvaarther- stzl bijna onmogelijk maakt. Terecht schrijft de Minister van Finan ciën dan ook, dat het voor hem vast staat,- dat, wat hier te lande op dit oogenblik ook geschieden zal, de ambtenaarswedden en vele van de andere vaste InkomeM, die op het oogenblik nog gespaard bleven, de voorliggende donkeie Jaren niet zonder da ling zullen doorkomen. De feiten der laat st» dagen stellen hem reeds voor een groot deel in het gelijk. Het is duidelijk, dat spreekt uit lederen regel van deze memorie van antwoord, dat de regeering niet met een deel genoegen neemt, maar slechts aanvaardt het heele stel maatregelen, zij het ook in onderling overleg hier of daar iets gewijzigd. Wat zal de Kamer doen? Zjj heeft gevraagd om een krachtig beleid en zy heeft het gekre gen. Deze memorie van antwoord boezemt lezing vertrouwen in. Er is geklaagd gebrek aan doortastendheid by deze regeering, welnu, dat is voorby, want op doortastende wyze worden de. maatregelen genomen. Het eene wetsontwerp volgt op het andere. Op duideiyker wyze dan de vorige week de Minister-President het deed in de Tweede Kamer, wordt nu aangekondigd een wets ontwerp tegen de toeneming van den in voer, daar waar eigen industrie haar afzet gebied in het binnenland geheel zou dreigen te verliezen. Het zyn moeilijke tijden waarin wy leven, niet alleen voor de regeering. maar ook voor de volksvertegenwoordiging, die zich by het afwyzen van welken maatregel ook, ot dat salariskorting is of iets anders, haar ver- antwoordelükheid wel bewust moet zyn. Wat de overzijde de vorige week te zien heeft gegeven, stemt niet tot eenigen lust op samenwerking, tenzij men ons lend geheel ten gronde wil richten. In dat opzicht heb ben wy toch nog vol vertrouwen in onze eigen mannen, hoe moeiiyk het velen ook vallen zal om bepaalde maatregelen te aanvaarden. Het belang van het geheele land gaat by ons toch altijd nog boven dat van een bepaalde groep. In de geruchtmakende zaak van de ern stige verduistering, die door den gearres teerden Jhr. B. van der B., ten nadeel» van de assurantleflrma Kröller en Co. is gepleegd, valt momenteel weinig nieuws te berichten. Van offlcleele zijde wenscht men op het oogenblik geen nadere inlichtingen te ver strekken. Te Rotterdam loopen verschillende nichten, die ongeveer neerkomen. De heer B. van der B.. die alleen leider was van het Rotterdamsche kantoor der firma K., stond in belangengemeenschap met een Amsterdamsche assurantiefimwu Twee firmanten van laatstgenoemde zaak speciaal zouden door de gepleegde verduis teringen, zeer ernstig gedupeerd zyn. Om ontstane tekorten aan te zuiveren, zou de heer B. van der B. zich allereerst ge wend hebben tot verschillende vooraan staande personen uit scheepvaart, en assurantlekringen ie Rotterdam. Hier was men wel genegen de zaak zooveel mogeiyk te regelen doch toen men tot de ontdek king kwam, dat het tekort tot In de zeven ton liep, begreep men, dat er andere maar zonden moeten worden, voor- specu- BUREAU: HOF 6. ALKMAAR Telefoon: Administratie No. 433 Redactie No. 633 Op de sombere Troonrede volgde een nog he rd er millioenennota en deze wordt op baar beurt weder overtroffen door de me morie van antwoord op hoofdstuk I van de Rijksbegrooting, die gisterenavond is ver schenen. Verwondering wekt dat niet, want sedert die staatsstukken het licht zagen is er weer een en ander in de wereld gebeurd, waarvan ook ons land den terugslag heeft ondervonden. Het nationaal vermogen zal straks biyken m.t milliarden te zyn terug- geloopen. Werkloosheid neemt toe, wy heb ben een diepte bereikt welke drie Jaren ge leden door niemand is kunnen worden voorzien. Leenen, zelfs op korten termijn, is moeilijk en dat terwyi het naar mensche- lyke berekening vast staat, dat wy alleen voor Indië In het volgende jaar honderden mlllloenen aan vlottende schuld zullen heb ben te financieren. Met dit korte beeld kunnen we volstaan, want het teekent meer dan voldoende, dat de toestand ernstig is, al behoeft deze nog geen zorg te baren in dien zin, dat er reden zou zyn om het vertrouwen te verliezen. Daar is geen sprake van, mits er maar zorg wordt gedragen voor een sluitende begroo- ting en daarom Is voor alles noodig steun aan de regeering. opdat de maatregelen kunnen worden doorgevoerd, die zy in deze tijden noodzakeluk acht. Dat neemt niet weg, dat daarover geen gemeen overleg zal kunnen plaats hebben en dat het van te voren vast staat dat ze er onveranderd moeten komen, maar wei dat iedere maat regel, zij het dan ook eenlgszins gewijzigd, gehandhaaft blijft. Men heeft van de regeering geëischt een krachtig, energiek optreden, want men ver weet haar dat ze achter de feiten aanliep. Welnu, zy heeft daaraan voldaan, want de memorie van antwoord getuigt daarvan op menige bladzyde. Dat de toestand ernstig is en niet van voorbljgaanden aard, biykt uit den zeer toe te Juichen maatregel van de by Koninkiyk besluit in te stellen Bezuinigingscommissie ad hoe onder voorzitterschap van den oud- m In trier van Koloniën Ch. J. I. M. Welter, die als taak krijgt om de regeering binnen den kortst mogelljken tijd voorstellen te doen, teneinde te komen tot een blijvende aanzleniyke verlaging der rijksuitgaven. De ryksultgaven, die voor 1914 ruim 200 mil- lloen bedroegen, zyn in. maar vooral na de oorlogsjaren gestegen tot 600 mlilloen. Een dergeljjke uitgave is voor om land veel te hoog, dat is niet vol te houden. Niet dat wy terug moeten op het voor-oorlogspeil. maar wij zullen toch aanzienlijk lager onze huis houding moeten inrichten, willen we slui tende budgetten houden, een noodzakelijk heid ter voorkoming van inflatie, waartegen in het belang van om volk en zyn welvaart met de uiterste zorg moet worden gewaakt. Een nieuwe millioenennota heeft de re geering niet gegeven, want indien zy deze had opgemaakt, zou daarvoor als grond slag hebben moeten dienen de opbrengst van de belastingen over de eerste negen Ihaanden van dit jaar, in plaats van over de eerste zeven maanden. De raming zou daardoor maar 3.5 milhoen lager zijn ge weest, maar leder weet, dat dit veel te geflatteerd zou zyn, te meer daar de in komstenbelasting en de successie nog steeds gaan over aanslagen van het vorige jaar. De regeering wil intusschen rekening houden met veel lagere heffingen en raamt daarom, dat het volgende jaar minsteM 20 mlilloen minder zal worden ontvangen, waardoor het te dekken tekort op de be groeting van 1932 stijgt van 75 op 95 mll- lioen. Toch komt het om voor, dat de regeering hierin nog veel te optimistisch is, want by een verlies van milliarden aan nationaal vermogen, is een raming van 75 mlilloen aan inkomstenbelasting, 60 mll- lioen aan rechten op den Invoer, die voort durend afneemt, vooral in waarde door de daling der prijzen, en 45 mlilloen aan suc cessie, naar onze meening, zelfs met een vermindering van 20 millioen. nog een ra ming aan den hoogen kant. Nu spreken we nog maar niet eens van de tegenvallers op den accyns op zout, geslacht, wyn, gedistil leerd, bier, suiker en tabak, die op 150 mlilloen geraamd is. Tien millioen van deze 20 mlilloen, welke het tekort meer zal bedragen, worden ge dekt door al dadeiyk de nog niet eens Ingevoerde benzinebelasting te verhoogen met 50 pet., wat 5 millioen opbrengt en 5 mlilloen door bezuiniging op de begrootin- ïen, waarvan defeMle reeds dadeiyk een groot deel zal hebben te dragen. De andere 10 millioen moeten In den loop van hei dieMtjaar door andere besparingen ver kregen worden. Een middel daartoe vormt het wetsont- *erp, waarby 3 procent gekort wordt op de Uitkeeringen aan de gemeenten en de pro vinciën. Een korting, overeenkomend met de korting door het ryk voorgesteld op de •mbtenaarssalarissen, ook van die by de Fet vastgesteld met de bekende degressle. gemeenten en de provinciën kunnen de nadeelen van deze korting ontko- hmn, als ook daar de ambtenaarssalarissen een matige korting worden onderwor- Aan een groot bezwaar, dat nJ. alleen de rljksambtenaren een offer, zouden moe ien brengen, wordt door dat ontwerp tege- De erfgenamen van Gerr tje en Thomas van Wiggen, de 2000 onder elkaar kunnen verdeelen, hebben thaM den notaris te Culemborg bericht, dat zy niet genegen zyn 10 pCt. van bovengenoemd bedrag af te staan voor de wed. Haveman, te meer, nu zelfs de justitie kenneiyk heeft toegegeven, dat, waar deze gelden in het bezit geweest zyn van wijlen Haveman. deze by de moor- zaak betrokken is geweest. Voor de Dinsdag gehouden erklezlngen in Engeland, welke groote winst opleverden voor de nationale regeering, bestond bijzondere belangstelling. De foto toont de oudste kloseres van Engeland, mix. Caroline Merriot, uit Londen, die ondanks haar ICC Jarigen leeftijd, nog ter stembus ging. f *4Dnn Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Ef| hij een ongeval met f CCrt bij verlies van een hand f bij verlies van een f Cfl e*® breuk van f AQ UVVVa verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen I doodelijken afloop Toet o£ I I AU>- duim of wiisvinger 1 wV« been ot arm Wij lezen In de ..Gelderlande”: Dr. Nederbragt, die de vorige week in Parijs 'n* blauwtje heeft opg'loopen. zou het eergisteren op een andere manier pro- beeren. Hy Is chef der Directie van Economische Zaken van het Departement van Buitenland, sche Zaken, de man derha've, die de clau- sule' der meestbegunstiging ten bate der Nederlandsche Industrie kan hanteerea naar rechts en naar links. Hy er in Parijs niet verder mee ge komen. Gisteren zijn de Fransche grenzen o. a. voor onze poter besloten. Absoluut (esloten. Er mogen geen jonge ossen, stie ren, vleesch in blik, en geen pond boter haar binnen, zoo verkondigt het Fransche staatsblad. Met deze artikelen zyn wy aan de grens van om invoer-contlngent. Er <s Vastgesteld. dat Nederland een bepaald kwantum mag invoeren; als dat kwantum Is bereikt, zegt de Fransche regeering: stop, en de grenzen gaan dicht. Dat is gisteren eschled: er gaan geen muis meer jioor. Natuurlijk blyft de Fransche wyn en alles wat Frankryk ons op het dak sturen wil, volkomen vry. wy laten om alles welgeval len. Men kan ons land met buitenandsen goed overstroomen en de grenzen sluiten voor het Nederlandsche product, wy biyven roerloos, wy begunstigen anderen op het meest en worden zelf ten doode toe mis handeld. Maar, als gezegd, dr. Nederbragt zou t eergisteren over een anderen boeg gooien. In Parys heeft hy onzen uitvoer willen redden, in Den Haag zou hy de Denen trachten te bewegen den invoer van Deensch vleesch te beperken. Hy had daartoe de Deensche vrienden ult- genoodigd al die meestbegunstigden zyn Onze vrienden want die invoer van Deensch Vle^seh berokkent onzen Nederlandschen landbouw groote schade Die mag niet uit roeren, maar er wordt vry Ingevoerd. De be kende figuur. Alzoo: de chef van den D'eMt van het Departement van Bultenland- |che Zaken had zijn Deensche vrienden ult- •enoodigd tot een bespreking aan het De partement ten einde den Invoer van het vleesch uit het meestbegunstigde Denemar ken beperkt te krygen. Hoe? n Praatje. Een lief praatje, een

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1