'^Huisvrouwen, Attentie! DE RIJKSBEGROOTING-1932 HET KIESREGLEMENT DER R. K. STAATSPARTIJ Bij Ruwe Gesprongen I Handen PUROL TWEEDE KAMER Auto rijdt tegen een boerenkar Dame onder de tram Van den wagen geslingerd? Het rapport der Toetsin&s-commissie Jeugdige fietsendieven PROVINCIAAL NIEUWS Mislukte ontvoering te Amsterdam GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN <Benzinebelastinè f 6.in plaats van f 4.k.&. Een nieuwe bezuini&inèscommissie op komst Weet U, dat de kwaliteit en zuiverheid van het echte Quaker havermout ge waarborgd wordt door 43 nauwkeurige controles? Quaker wordt reeds meer dan 50 jaar door ervaren dokters aan bevolen. Alleen echt in de geel-blauw-nxxie origineele pakken met bon voor zwaar i verzilverde gebruiksvoorwerpen. De tegenwoordige groote pakken, dieS ons netto bevatten, zijn voordeeliger. Een toiletgeheim Krankzinnige dreigt een polifie-agent HEERHUGOWAARD- BARSINGERHORN WOONHUIS AFGEBRAND NIEUWE NIEDORP EGMOND-BLNNEN HOORN POSTDIRECTEUR s Aatnpaseagiers ernstig gewond Tl een een Ernstig ongeluk te Utrecht Auto in dei sloot Een ernstig gewonde een ML geen Landbouwer dood langs den weg gevonden als De bank-overval te Rotterdam Wo?r een arrestatie, die niets opleverde Zaken Een ..veldslag" op de Prinsengracht dat In kan H(j schiet op een auto. inkwartiering van <i zich het Politiek onwaarachtig. «Het tweede bezwaar stelt als grief toepassing van ders nastreeft en .puur politiek" zouden een partyiid-k ezer in abstracta be- immer niet. Die werkelijkheid geeft dat meerdere niet-politieke de en ge K bc 66 fa ot oi VS it de voorbe- i den afsluit- 53 ui ge IK K 31 3c 2S st K 2. K 11 K le to N PI De weigering van ds. Faber om te verleenen. De Commissie tot toetsing van het Kies reglement 1927 der R.K. Staatspartij aan de ervaring, daarmee bij de verkiezingen in 1929 opgedaan, heeft het resultaat van haar onder zoek en van haar overwegingen aan het Partijbestuur der R.K. Staatspartij voorge legd. De Commissie bestond uit de heeren mr C. M. J. F. Geseling, voorzitter; mr. J. B. Bomans; prof. mr. dr. J. van der Grinten: H H. Hol; G. V. B. Kevenaar; O. J. Kuiper; J. O. Suring, leden; mr. Frans Teulings, secretaris; mr. H. Kolfschoten. 2e secretaris. In het verslag wordt het resultaat van het toetsingswerk der Commissie neergelegd In een gemotiveerd oordeel over de verschil lende bezwaren en wenschen. welke zijn ge bleken bij de door het Partijbestuur gehou den enquête en andere bij het partjjsecre- tariaat ingekomen opmerkingen. Een wijzi gingsvoorstel wordt door de Commissie niet gedaan al heeft zjj'haar denkbeelden te dien aanziéh niet anstvallig verzwegen. De uit voering van deze denkbeelden zou door alle leden der commissie als even zoovele ver beteringen in het bestaande stelsel worden beschouwd. Wjj nemen een en ander uit het rapport over wat de bezwaren tegen de kwa liteitszetels betreft. Tegen het beginsel, dat tot het systeem Op den straatweg tusschen Rijsoord en Zwjjndrecht had gisterenavond omstreeks 7 uur een ernstig auto-ongeval plaats. De heer L. B. uit Tilburg reed met zijn auto, ver gezeld van zijn vriend, den heer J. van B., eveneens uit Tilburg, huiswaarts. Toen hij een voor hem rijdenden auto wilde passee- ren geraakte hij in het grind naast de tram, baan terzijde van den weg. Hoewel hij. met matige snelheid reed slipte hij, waardoor hy tegen een boom aan de andere zijde van den Weg terecht kwam, doorgleed en over den telefonie met functie van directeur van het telegraar- telefoonkantoor te Zutphen. De mecanicien H. W., die sedert eenigen tijd aan de Philip's fabrieken werkzaam was, wekte door zijn vreemd optreden nu en dan den indruk, dat hij niet wel bij het hoofd was. Eergisteren liep' de man met een ge laden revolver gewapend in de nabijheid van de woning van den politle-agent 8t. Later bleek, dat hjj genoemden agent zocht. Hij wandelde door tot aan de Kerkstraat waar hij op het kruispunt aldaar op den agent M. toestapte en dezen een revolver voorhield met den uitroep: „v. A. heb ik van wijs organisatie kop in de sloot viel. J. van B. werd zeer ernstig gewond uit den wagen gehaald door het ijlings toegeschoten publiek. Hij werd door een geneesheer uit de buurt verbonden. L. B. kreeg slechts schaafwonden. Voorbijgangers vonden gisterenmiddag te omstreeks 6 uur te Ammerzoden den 35- jarigen landbouwer R. Bok uit Velddriel met een ernstige hoofdwonde dood langs den weg. Een eind verder reed zijn paard en wagen, waarmee de man uit Hedel was terugge keerd. Men neemt aan, dat het paard schichtig is geworden en dat B. van den wagen werd geslingerd en door een der wie len is gegrepen. Het slachtoffer laat een jeugdige weduwe en vier kinderen achter. Onderwijs De Regeering staat geheel aan de zijde der leden, die tegen verkwisting bij den bouw en de inrichting van schoolgebouwen waarschu wen. Voor zoover het van haar afhangt, waakt zii daartegen. Voorstellen tot verlenging van den leer plicht zlin reeds met het oog op de daarmede onvermildelllk genaard gaande verme-derlne van koeCen in de eerstvolgende laren de Regeering zeker niet te verwachten. Zuiderzeewerken De leden, die inlichtingen vreegen over de bedoeling van de Regeering met betrekking tot de Zuidrzeewerken. veronderstellen om trent d'e bedoeling slechts twee mogelijkhe den, nJ öf het voor korten ti’d ontlasten van den gwonen dienst met gelijktijdige verzwa ring van den buitengewonen dienst, öf stop zetting van de verdere uitvoering der Zui derzeewerken. De Regeering deelt naar aan leiding hiervan mede dat noch de eene noch de andere veronderstelling de bedoeling der Reeeering juist weergeeft. De voergesteld? wijziging in de financie ring van het Zu'derzeenlan is een direct ge volg van de omstandigheid, dat reidlng van de na voltooiing van d’jk uit te voeren we-ken nog niet zóóver is gevorderd, dat reeds thans een definitief plan voor een tweede groote inpoldering kan worden vastgesteld. Bovendien Is de wen- Gistermiddag heeft in de Domstraat' te Utrecht een ernstig ongeval plaats gehad. Om ongeveer 4 uur fietste de 50-jarige mevrouw V. daar in de richting van het Janskerkhof. Aangereden door een acher haar aanko mende tram, kwam zy te vallen en geraakte onder den tramwagen. De tram moest wor den opgevyzeld om het slachtoffer te kun nen bevrijden. Per auto van den G. G. en G. D. is zij naar hetDiaconessen-ziekenhuis overge bracht. Haar toestand wordt hoogst ernstig geacht. i De bestuurder van de tram heeft schuld. De oorzaak van net ongeluk is waarschijn lijk gelegen in het feit, dat mevrouw V. zenuwachlg is geworden door de achter haar rijdende tram. geen bezwaren ingébracht. Dat beginsel is: de zorg voor een doelmatig samengestelde Kamerfractie welke zorg in handen wordt gelegd van een of ander part ij-orgaan, dat dan het element partijleiding belichaamt. De Partijleiding wordt dus aanvaard. Waar wel verschil van inzicht over be staat, dat is de vorm, waarin die Partijlei ding werd gegoten. Alle grieven van wezen lijk belang, formuleert de Commissie als volgt; a. het aantal kwaliteitszetels is te hoog; beperk dat tot vijf, zes of zeven; b. het stelsel is politiek-onwaarachtig toe gepast. Wijl het doel om ..deskundigen" op de kwaliteitszetels te stellen, uit het oog is verloren en men in geheel andere rich ting het stelsel heeft benut, hetzij om te bevorderen, dat bepaalde zittende leden her kozen worden (de doorzichtigheid), hetzij om aan een bepaald soort candldaten (met name standscandldaten) een bepaald aantal zetels te garandeeren. niet gezien, nu neem ik jou maar!** De agent meende, dat de man niet wel bij het hoofd was en geloofde niet, dat het een revolver was. waarmede hjj dreigde. Plotseling wendde hij het wapen af en zei; „Nee ik doe het maar niet, ik zal maar op dien auto schieten.” Tot groote ontsteltenis van den agent, schoot de man op den auto, en vernielde een der lantaarns. De agent sprong op hem toe en ontwa pende hem. waarna hij ter beschikking van den commissaris van politie werd gesteld. De man bleek inderdaad krankzinnig te zijn en is naar het krankzinnigengesticht te Vught overgebracht. Hij is 29 jaar. Men behoeft niet te zien, dat U crème ge bruikt. Want. In tegenstelling met alle andere crèmes, die mln of meer op de huid blijven liggen, wordt „zy-crême er geheel in op genomen. Men ziet dus niet, dat U het ge bruikt, terwijl de huid er toch zacht en soepel van wordt en fraai van teint. Het interview Van Minister De Geer. Niet zonder verwondering heeft de Minis ter van Financiën kennis genomen van de cntstemmlng, die zijn interview van 30 Sep tember JX bij vele leden heeft gewekt. HU heeft niet geweten, laat staan beoogd, hier mee onheusch te handelen tegenover de Ka mer. Grievender is het onrechtvaardig be handeld te worden, dan 5 pct. van zijn in komsten te missen. De inhoud van het Interview was niet be stemd voor de Kamer, die uiteraard beter is Ingelicht dan anderen. Mocht niettemin ook voor haar het interview nieuw licht over sommige punten geworpen hebben, dan was dit buiten de bedoeling van den Minister, maar ook dèn is hem de gewekte ontstem ming niet duidelijk Het interview werd verleend zonder voor kennis van het kabinet, maar drukt wei de meening van het Kabinet uit. een het systeem, welke iets an- dan uit de letter van het reglement Is te lezen, een toepassing, welke daaro mals „politiek onwaarachtig” wordt gequallficeerd. Dit bezwaar is ten deele ge grond, maar ook slechts ten deele. Onge grond is de grief van ..doorzichtigheid” van gestelde kwaliteitszetels, in zooverre tenmin ste in die grief het verwijt is opgesloten als zoude aan het Kiesreglement 1927 een ver keerde toepassing zijn gegeven. Wèl gegrond is het bezwaar in dit op zicht: dat aan de Centrale Partijleiding (in casu het Centraal College) door het Kies reglement-1927 werd opgedragen te zorgen voor een deskundige outillage der Fractie, gebaseerd op omschrijvingen van .speciale kwaliteiten”, van deskundigen, terwijl in de practijk een andere norm daarbij is in geschoven, nJ. de norm van veelzijdige sa menstelling der Fractie. v Dit komt vooral duidelijk naar voren in het toekennen van méérdere zetels aan één kwaliteit, van dezelfde omschrijving. Deze „onwaarachtigheid” in de toepassing van het systeem van het geldende Kies reglement zou kunnen worden opgeheven door het oude begrip ..kwaliteitszetels” ge baseerd op één norm, te doen vervallen, en óók de norm te aanvaarden van een zooda nige samenstelling der Fractie, dat deze een juiste afspiegeling is der veelzijdige samen stelling van het Katholieke kiezersvolk, in Een drama, dat sterk herinnert aan een Wild West-avontuur. speelde zich gistermid dag te Amsterdam op de Prinsengracht, voor het Paleis van Justitie af. Het betreft hier een poging tot ontvoering. Een vrouw was, begeleid door haar advocaat, mr. Kokosky. in het Paleis van Justitie ge weest voor een tweede comparatie in een echtscheidlngsproces. Deze vrouw wilde van haar man scheiden, om met een ander ver der het leven door te gaan. Dit was echter n'et naar den zin van de familie van de vrouw: Vooral de moeder en zuster verzet ten zich hier heftig tegen, daar volgens hun inzicht de man. die de plaats van den echt genoot zou innemen, niet van onbesproken levenswandel was. Toen de vrouw in tegen woordigheid van mr. Kokosky het Paleis van Justitie wilde verlaten, poogde haar familie haar in een wachtenden auto te trekken. Een ware veldslag ontstond. Van alle kanten schoten het publiek en agenten toe. Ten slotte werd de vrouw ontzet, niet zonder dat haar broer, die ook aanwezig was om haar te ontvoeren, vrij ernstig aan de hand was gewond. Onder groote consternatie zocht de vrouw een goed heenkomen in het Pileis van Justitie. De poging tot ontvoering op klaarlichten dag was mislukt. De vrouw verliet onder politlegeleide met haar advocaat aan de achterzijde het Paleis van Justitie en begaf zich naar het kantoor van mr. Kokosky, dat zich recht tegenover het Paleis van Justitie bevindt. Toen de vrouw in het kantoor was, stelde de familie zich voor het kantoortje op in afwachtende houding. Tegen de daders van de mislukte ontvoe ring zal, naar wij vernemen, proces verbaal worden opgemaakt wegens poging tot vry- heidsberooving. De financiën Met waardeering heeft de regeering gezien, dat men algemeen met de regeering den be- denkelijken toestand van 's lands financiën inzag en zich bereid verklaarde mede te wer ken om de begroeting sluitend te maken. Dat het aspect der Rijksfinanciën sinds het opmaken der millloenennota nog veel ongun stiger Is geworden, wordt beaamd. Nauwkeu rige nieuwe gegevens om de raming der mid delen te herzien, bezit de reegeerlng op dit oogenblik niet. De Minister van Financiën meent echter, dat de raming vcor het aan staande Jaar met een bedrag van minstens 20 millioen moet wo'den verminderd. De dekking daarvoor kan thans nog slechts ten deele worden aangegeven. De verschillende begrootingshoofdstukken zullen bij Nota's van - Wijziging te zamen met rond 5 millioen worden veraagd. Het voorgestede tarief van de benzlnebelasting zal van 4 per 100 Kg. op 6 worden gebracht, waardoor de prijs van den liter zal stijgen met 414. Instede van met 3 cent. Ook hierdoor zal ruim 5 millioen worden verkregen Het Ingediende ontwerp Inzake de korting op de ultkeeringen aan de gemeenten en de provinciën zal allicht een bate kunnen leveren van een paar mllllcen. De overige dekking stelt de regeering voor te vinden door in den loop van dienst'aar aan te brengen besparingen. In dit verband wordt medegedeeld, •zer da«*en zal verschijnen een K. B.. waar- i ten Bezulnig’ngscommissie ad hoe zal orden benoemd, met de speciale opdracht nnen den kortst mojelijken tijd aan de re- lering voorstellen te doen, ten einde te ko en tot een blijvende aanzienlijke verlaging ir Rijksuitgaven. Na nogmaals de as. salarisverlaging te hebben verdedigd, schrijft de Minister om. dat het voor hem vast staat, dat. wat hier te lande op dit oogenblik ook geschieden zal. de ambtenaarswedden, en vele van de andere vaste Inkomens die cn het oogenblik nog ge spaard bleven, de vóórligeende donkere jaren niet zonder daling zullen doorkomen Hij weet niet zeker, of het alsdan komen zal openlijk of in den vorm van inflatie. In het laatste eeval zal de ellende het grootst zijn. Met den wensch. de cumulatie van betrek kingen te beperken, evenals de cunfulatie venrzoover die dan wetteljjk toe^elaten is van pensioen en sataris, wil de Regeering gaarne rekening houden. dezen zin. dat de samenstelling van het kie zersvolk in die der Fractie een redelijke er kenning vindt. Deze norm sluit aan bij de bepaling van art. 14 tweede lid van het Par- tyreglement, welke spreekt over een veelzij dige samenstelling der afvaardiging naar den Partijraad. Indien men deze gedachte nog iets verder uitwerkt, zou men er toe kunnen komen, dat de taak van de Centrale Partij leiding In dit stadium van de voorbereiding der verkiezing aldus wordt aangegeven: voor een bepaald aantal der te verwachten zetels een bepaalde omschrijving te geven, welke gebaseerd moet zijn op deze twee normen: 1. deskundige outillage der Fractie en 2. veelzijdige samenstelling der Fractie in den zin als voren aangegeven. In dit verband geeft de Commissie haar inzicht over de gerezen moeilijkheid in den Kieskring 's-Gravenhage (het z.g. ge schil-Veraart). dat deze in den grond te wij- dooreen mengen van deze Een Kamerlid voor den Kantonrechter Een landbouwer te Alphen aan den Rijn deed dezer dagen by de politie aangifte, dat. terwijl hy nabij het Goudsche Rijpad op zijn land aan het werk was. twee jongelieden zich met zijn rijwiel uit de voeten hadden gemaakt. Een onderzoek heeft thans aan het licht gebracht, dat de diefstal is gepleegd door twee elfjarige Jongens uit Boskoop, die het rijwiel geheel hadden gedemonteerd en da verschillende onderdeden voor andere doel einden hadden gebruikt. Tegen de belhamels is proces-verbaal op gemaakt. Voor het kantongerecht te Zutphen is gis teren behandeld de strafzaak tegen ds. J. L. Faber, predikant, wonende te Zutphen, ter zake van het feit, dat hij op 24 September 1931 te Zutphen eigendunkelyk heeft gewei gerd te voldoen aan de vordering krachtens de wet van 14 September 1866 St cA. 138, door den burgemeester dier gehiéente, onder uitreiking van een schriftelyken last, 22 Sept. 1931 gedaan, om In 't door verdachte bewoon de huis, gelegen Rozenhoflaan 2 te Zutphen. voor den nacht van 24 op 25 September 1931 inkwartiering zonder voeding te verschaffen aan een officier van het Nederlandsche leger. Als getuigen zijn gehoord: de burgemees ter van Zutphen, mr. J. Dijckmeester, de inspecteur van politie Elzenga, de heer J. den Hertog uit Amsterdam (de luitenant aan wien de Inkwartiering is geweigerd) en een bediende van het stadhuis. Verdachte bekende het hem ten ge legde. De burgemeester betuigt dat hij van ds. van kwaliteitszetels heeft geleid, zijn vrijwA' den, om zóó te voorkomen, dat de zelfstan. dig opereerde onderdeden bepaalde belangen van algemeenen aard zouden uit het oog verliezen en zouden benadeelen. De commissie acht het niet gewenscht en doelmatig, de leiding en zorg voor de ge wichtige algemeene politieke belangen, bij de samenstelling der Fractie ongetwijfeld betrokken, uit handen te nemen van de cen trale paxtyieiding. Brand Dinsdagavond brak brand uit in het ketelhuis der tomatenkas van den beer K. Huibers, staande aan de ringsloot, onder de gemeente H. H. Waard. Daar de kas een zaam beneden den dyk staat en het ketel huis verscholen achter het in aap bouw zijnde woonhuis en de kas, werd de brand ntet eerder ontdekt, voordat de vlammen uit bet dak sloegen. Toen er hulp kwam opdagen bleek het ketelhuis geheel uitgebrand. Met vereende krachten werd door het inwerpen van zand gfóoter onheil voorkomen. De zoon van H. was om half acht nog in hei ketel huis geweest om de zaak voor den naderen den nacht af te sluiten, in verband met het stoken voor snijbloemen en geen onraad ont dekt. Naar wij vernemen dekt verzekering de schade. Vermoedeljjk door het laten branden van een theelichtje ontstond tijdens de afwezig heid der bewoners Dinsdagmiddag brand in de woning van den heer v. d. V., welke in eigendom was van mevr. wed. SB. Het huis brandde geheel af. De schade wordt door verzekering gedekt. Sociale maatregelen. Hervormingen van socialen aard moeten zich beperken tot zoodanige, welke geen ver zwaring van lasten brengen voor de nijver heid of voor dé schatkist. Als voornaamste der hervormingen, die een geheel nieuwe richting inslaan, moet de be drijfsorganisatie worden beschouwd. Een ontwerp Inzake deze materie heeft het de partement van Arbeid verlaten en zal eer lang worden ingediend. Bezuiniging in de sociale verzekering wordt overwogen. Wat betreft de onderhandelingen met België kan de regeering geen vrijheid vin den, meer inlichtingen te verstrekken dan is geschied; echter met één uitzondering. Deze betreft het in het Voorloopig Verslag vermeld bericht, dat de minister van Bui- tenlandsche Zaken in belangrijke kwesties aan België concessie heeft gedaan zonder dat het kabinet daarvan op de hoogte was. Dit bericht is volkomen onjuist. De oplossing van het Belgische vraagstuk blyft een zaak van het geheele kablnet- Het aantal kwaliteitszetels. Het eerste bezwaar, met den daaraan aan- sluitenden wensch het aantal kwaliteitszetels te beperken tot 5 a 7. is zeer wel begrijpe lijk. ja zelfs redelijk, wanneer men als be ginsel van het systeem alléén ziet: de zorg om eenige „specialisten” in de Kamerfractie te krijgen, die anders wellicht er niet zou den kunnen komen. Naar de meening der Commissie zit daar juist de misvatting, de fout, of wellicht be ter het misverstand. Het kwallteiten-systeem van 1929 is niet alleen en niet uitsluitend bedoeld om eenige bijzondere deskundigen in de Fractie te krijgen. Het kwaliteiten-systeem is bedoeld als een stuk „Partijleiding” en wel centrale Partij leiding. Onze Commissie, die dezen factor onmis baar acht, is van meening. dat de begren zing van den invloed der centrale partijlei ding tot 5 7 van de 30 te verwachten zetels, feitelijk op uitschakeling van dien factor neerkomt. althans dien èj te zeer beperkt. Maar niet minder is de opvatting, dat het kwaliteiten-systeem alléén op eeni ge deskundigen in den zin van specialitei ten doelt een opvatting voortvloeiende uit het woord .speciale kwaliteit” een miskenning van het stelsel. ten is aan het twee normen. De commissie merkingen der wensch, om ten deze te decentraliseeren, den factor „leiding” in de stemprocedure geheel te verleggen naar de gedecentraliseerde partij-instanties, naar Kieskringen. De cen trale partijleiding zou dan alleen als advi- seerende contact-instantie kunnen optre in de Nesserlaan onder Nieuwer-Amstel Is Dinsdagmiddag een twee-persoons auto, waarin een dame en een heer gezeten wa ren. tegen een stilstaanden boerenwagen gereden. De schok was zoo hevig, dat beide in zittenden uit den auto op den weg werden geslingerd. Xe werden in een nabijgelegen woning binnengedragen, waar door een ont boden geneesheer werd geconstateerd dat de autobestuurder een hersenschudding en zijn passagiere een schouderbladfractuur bekomen had. Eerstgenoemde werd naar een ziekenhuis overgebracht. De auto zoowel als de boeren wagen werden zwaar beschadigd. De oorzaak der aanrijding is vermoede- lijk een stuurdefect. Schorsteenbrand met kwaden afloop Waarschynlyk ten gevolge van schoorsteen brand is het burgerwoonhuis, gelegen aan den Wateringskant, eigendom van J. Pleiter en bewoond door W. de Boer, geheel afgebrand. Een kind kon ternauwernood worden gered. BEROEP TEGEN RAADSBESLUIT De Egmondermeerbewoners zijn bij Ged. Staten in beroep gegaan tegen het Raads besluit, waarin wordt besloten het G. E. B- niet over te doen aan het P. E. N., waar door hun verzoek om electriciteit In de Eg- mondermeer te brengen werd afgewezen. Zl verzoeken nu Ged. Staten om de uitgaaf van kapitaal ad Z 2Qj600 voor het leggen van den ondergrondsenen kabel niet goed te keuren. Deze uitgaaf zou h. 1. overbodig zijn, daar met een bovengrondsche netter* betering zou kunnen worden volstaan. Zu meenen de gemeentebelangen niet goed be hartigd, daar 28 inwoners, 2 watergemalen en een zuivelfabriek nu van electriciteit ver stoken zouden blijven. By beschikking van den directeur-gene- raal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie is, met Ingang van 31 December 1931, aan gewezen als directeur vanh et post-, tele graaf- en telefoonkantoor alhier, de referen daris der posterijen, telegrafie en J. C. Fehr, thans tijdelijk belast Verschenen Is de Memorie van Antwoord der Tweede Kamer in zake het 1ste hoofd stuk der Rljksbegrootlng voor 1932. Het volgende is er aan ontleend: De crisis De Regeering kan zich vereenigen met het oordeel van verscheidene leden, die de tegen woordige crisis, welke nu reeds ruim twee jaren aanhoudt, tot de hevigste rekenden, welke de wereld ooit onderging. De beschou wingen, welke verscheidene leden in verband met den tegenwoordigen toestand aan het dusgenaamde kapitalistische productiestelsel wijden, acht de Regeering niet gerechtvaar digd. Niet de historisch gejubelde productie wijze, maar de mensehelyke zonden zijn de oorzaak van de rampen, die ons treffen. Door het prijsgeven der goudbasis Van het pond-sterilng is Inderdaad de toestand voor onzen export wederom moeilijker geworden. Toegegeven kan worden, dat de stabiliteit van den gulden ook van de handelsbalans afhangt. Haar meening dienaangaande heeft de Re geering bij de debatten bij de interpellatie- Van den Tempel, reeds te kennen gegeven. Door een binnenkort verschijnend ontwerp beoogt zij ten aanzien van eenige nader te bepalen artikelen maatregelen te nemen te gen een zoodanige toeneming van den in voer, dat onze eigen industrie haar afzetge bied in het binnenland geheel zou dreigen te verliezen. Met betrekking tot de radio-oensuur kan volgens de Regeering kwalijk gesproken wor-' den van beperking van de vrijheid, althans van de geoorloofde vrijheid van het geeste lijk leven. Indien ter voorkoming van ge vaar voor de veiligheid van den Staat, de openbare orde of goede zeden naast de repressieve contróle, de bij de wet voorziene preventieve contróle wordt toegepast. Ten aanzien van het spelen van het Wil helmus bij een parade op den geboortedag van de Koningin bestaat aan de hand van de geldende voorschriften verschil van op vatting. Ten einde zulks voor den vervolge te voorkomen, zal in deze voorschriften wor den bepaald, dat op genoemden dag parades, waarbij een muziekkorps aanwezig is, wor den besloten met het spelen van het „Wil helmus van Nassouwe”. Gisterochtend hebben marchaussées te Lage Zwaluwe eer zwerver aangehouden wiens signatuur overeenkomt met dat van den voortvluchtigen medeplichtige aan de bankroof In bet bijkantoor van de Incasso- bank te Rotterdam De man, een Belg, wenschte geen enkele inlichting te geven en is daarom naar Rotterdam overgebracht. Hier is echter gebleken, dat hij niets met den overval te maken heeft gehad. Daar hjj echter in het bezit van een valsche pas was en uit het Belgische leger gedeserteerd bleek te zijn, is hij op transport gesteld naar Antwerpen. schelijkheid gebleken de plannen voor die Inpoldering vooraf nog te onderwerpen aan een nader landbouwtechnisch onderzoek. Be dacht moet tevens worden, dat nu door uit stel de mogelijkheid werd geschapen de fi nanciering over een greater aantal jaren te verdoelen, de daardoor verkregen verlichting van lasten ten roede is gekomen aan andere waterstaatswerken, waarop anders, ten einde een sluitend budget te waarborgen, noodge dwongen een sterker besnoeiing toegepast had moeten werden. Aan het niet voltooien van den afsluitdijk ka i. naar de stellige meening der Regeering. niet worden gedacht. De minister is niet van meening, dat de voorgestelde verhooglng van het tarief van invoerrechten een noemenswaardige stijging van de verkoopprijzen van vele goederen ten gevolge zal hebben. Hy acht daartoe de ver hooglng te gering. Ook is de verhooging noch In strijd met de letter, noch in strijd met den geest der conventie van Oslo, die geen tariefverhoo- glng uitsluit, maar voorafgaande notificatie en bereidheid tot voorafgaand overleg elscht. De minister betoogt, dat aan zoogenaamd actieve handelspolitiek niet is gedacht, weN aan de mogelijkheid van de toepassing van andere maatregelen van verweer. Het kan thans noodig zijn, dat de regee ring bevoegdheid krijgt om in geval van noodzaak in te grijpen zonder eerst met een wetsontwerp bij de Staten-Generaal te moe ten komen. Vandaar dat een wetsontwerp in voorbe reiding is om aan de regeering de door haar noodig geachte bevoegdheid toe te kennen. Zoo ver te gaan als in oorlogstijd acht de regeering voorshands niet noodzakelijk. Vrees voor ..zgn. actieve handelspolitiek, die vanzelf leidt tot protectie en tarieven oorlog” behoeven de leden, die daar tegen waarschuwden, niet te koesteren. Het is der regeering inmiddels niet ont gaan, dat er den laatsten tijd een verruiming is van de mogelijkheid om et Rusland han- delsrelaties aan te knoopen. Faber en van vijf andere personen een Kif. den brief heeft ontvangen, waarin voorkomt dat men wegens gewetensbezwaren niet aan den last kon voldoen. Op de vraag van den kantonrechter legt ds. Faber: Ik heb geweigerd aan den last te voldoen, omdat ik een innerltjken weerzin er tegen gevoelde, waardoor ik niet anders kon doen. In zijn requisitoir merkt de ambtenaar van het O. M. op, dat hier geen sprake is van een psychische overmacht, een drang uit godsdienstige of ethische overwegingen hier niet gelden. Verdachte heeft een beslis, sing en een keuze kunnen doen, dus was hij voldoende actief. Hier is sprake van el- gendunkelijk handelen. Spr. vraagt veroor- deeling van f 75 boete of 75 dagen hech tenis. In een uitvoerige verdediging zegt <ls Faber, dat hij zich bewust is dat dit een stap cp den bedenkelijken weg was. Mijn bedoeling, zoo vervolgt hjj. is echter niet geweest om mij te onttrekken aan den ge- meenschapspllcht; ook is het ntet mijn be doeling geweest inbreuk te maken op de staatsorde. Spr. gaat er hierna toe over, Weer te geven wat hij wèl bedoeld heeft, en ver volgt: Tolstoi heeft eens gezegd dat er een maal een keerpunt zal komen In de geschie denis. Volgens spr. is dit oogenblik er thans. Nu allen op den vrede aansturen, te spr. van meening een keuze te moeten doen en als men dan. vervolgt spr„ de malaise be ziet. dan is het by hem geweest als een bliksemschicht, waarin hy gezien heeft; Het kan en het mag niet langer. Dit is geen <ntx- macht in den- zin der wet. maar het te een goddelüke overmacht. Ik voel mij dan ook volkomen vry, doch is het mj) niet onver schillig, welke straf men my zal opleggen. Er is toch wel iets gebeurd sedert de wet op de inkwartiering tot stand kwam, en spr. wyst hierbij op de jvet van Juli 1923 voor de gewetensbezwaren. Hier wordt de souve- reiniteit van den staat prijs gegeven. Dan mag ik. zegt spr., toch wel vragen, dat men met gemoedsbezwaren rekening houdt. Myn fout erken ik: dat ik niet voldaan heb aan de wet op de inkwartiering. Hier is echter een noodgeval aanwezig. Ik kan niet anders doen. AIM baatzucht is my in deze vreemd. Ik heb het gedaan uit innerltjken drang en de verzekering, dat ik er goed aan gedaan heb. dat ik allereerst bedoelde het heil van het volk en van de wereld. Wan neer de heeren rechters my zullen veroor- deelen, dan zullen zy niet anders kunnen doen, maar ik vraag u: houdt rekening met mijn gemoedsbezwaren en geeft my niet de hoogste boete. De ambtenaar van het O. M antwoordde ojn. dat de dienstweigeringswet met de in- kwartieringswet niets te maken heeft. De uitspraak werd bepaald op 5 Nor. Landbouw Na de ontworpen wyziging van de depar tementen van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw en van Arbeid, Handel en NUver- heid nader te hebben verdedigd, herinnert de regeering er aan, dat met betrekking tot een plan van steunverleening aan land- en tuinbouw by de algemeene beschouwingen over de Ryksbegrooting 1931 door de Regee ring reeds werd verklaard, dat het ondoen- lijk Is, een vast program met eenigszlns bin dende kracht te ontwerpen, gegeven het acuut karakter der thans optredende ont- wrichtingsverschynselen. Zoo Is de ernstige depressie in de Noord- Hollandsche tulndersbedryven aan een nauw gezet onderzoek op korten termijn onder worpen. Het verheugt de regeering te vernemen, dat de werking vA de Tarwewet gunstig werd genoemd. Zy Is dezelfde meening toe gedaan. zy betwyfelt echter of het mengper. centage moet worden verhoogd; de ervaring, verkregen met de toepassing dier wet. recht vaardigt een dusdanige verhooging voorals nog niet. De groote invoer van Deensch vleesch heeft de volle aandacht van de regeering. Gezocht wordt naar middelen om langs anderen weg dan coor verhooging van het invoerrecht op vleesch, dien invoer te be perken. Hulp voor het Noordzeevisscherijbedrtjf in dien zin, dat maatregelen zullen worden ge. nomen tot het tegengaan van een te Inten sieve bevissching der Noordzee en het spa ren der nog niet tot voldoende ontwikkeling gekomen jonge visch, acht de regeering niet noodig. Afschaffing der verzekeringswetten niet in overweging genomen worden. Het vraagstuk van de bezoldiging der kloosterlingen-onderwyzers is by de regee ring In onderzoek. Regeeringstoezicht op de particuliere ban. ken bestaat op dit oogenblik niet. De wen- scheiykheid daarvan maakt een punt van onderzoek uit. Voor instelling van een nationaal steun comité met een zoo ruime werkingssfeer als die van het Kon. Nat. Steuncomité in den oorlogstyd, bestaat onder de tegenwoordige omstandigheden, geen aanleiding. beluistert in sommige op- enquète-antwoorden den StaBdenvertagenwoordiging Ten slotte nog het bezwaar der z.g. stands- candidaten, of der standenvertegenwoordi ging. In de reeds gegeven beoordeellng van het stelsel der kwaliteitszetels, waarbij de com. missie als oplossing van de gerezen bezwaren aanduidde; het brengen van overeenstem ming tusschen de letter van het reglement en de practische toepassing, door voor de taak van het Centraal College de beide nor men. én die van deskundigheir èn die van veelzydigheld, positief als grondslag aan te geven, ligt reeds besloten de erkenning, dat men bij de toepassing van het kwaliteiten stelsel in 1927 Inderdaad buiten de theore tisch getrokken grens is getreden. De veelzydigheidsnorm is toegepast. Is dit de gevaariyke weg der standen vertegen woordiging, waarvan men onmiddeliyk zou moeten terugkeeren? De commissie meent goed te doen hierover duidelijk haar meening te geven. Een werkeiyke. zuiver opgezette en conse quent doorgevoerde standen-vertegenwoor- diging zou de commissie ten sterkste willen ontraden. In werkelykheid kan men de partyieden niet dwingen, noch redelykerwijze van hen vorderen, dat zy als partyiid zich geheel zouden losmaken van hun maatschappelyke oriëntatie en .puur politiek” zouden zyn. Zulke staat verder aan, organisaties ook groote belangstelling hebben voor staatkund'ge problemen, voor politieke activiteit. Haar belangensfeer is niet ge scheiden te houden van de politieke sfeer omdat immers de verwezenlijking van het geen zy nastreven in men g geval niet mogelyk is zonder medewerking van de politieke maefit. De commissie acht een absoluut doorge voerde scheiding van politieke en nlet- polltieke, met name sociale, belangen en belangstelling even gevaariyk als een abso- dcorgevoerde standen-vertegenwoordi- luut ging. Daarom acht de commissie het een eiscb beleid, dóór en in de politieke rekening te houden met de werkelykheid, dat in onze politieke actie in het algemeen en óók in de actie voor het samenstellen onzer candidatenlysten, de gehééle Party, gevormd door alle maat- schappeiyke groepen van ons Katholieke volk, om erkenning vraagt. Dit bracht de commissie cp het denkbeeld een gezonde werkwyze voor de voorbereiding der verkie zing te zoeken in het opnemen van de norm veelzydigheld by de vaststelling van „om schreven zetels De personen, die voor zulke „omschreven zetels" zullen worden gekozen, worden ge kozen dóór en in de politieke organisatie; zy «yn de vertegenwoordigers van gehéél het Katholieke volk. Maar tevens zal worden bereikt, dat alle groepen en geledingen in ons Katholieke volk in de veelzijdige samen stelling der lysten (straks der fractie) zullen zyn erkend. De eenheid en samenwerking binnen de ééne party worden er door be vestigd, en in het biyvende contact en de biyvende samenwerkrig van alle groepen In de ééne party zal de waarborg liggen voor een evenwichtige Ontwikkeling der onder linge verhoudingen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2