- ONS BLAD - I B I B I I VRIJDAG 30 OCTOBER 1931 K g ■8 o JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 - ALKMAAB VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 255 PIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN f40 VOORNAAMSTE NIEUWS De relletjes te Paramaribo rennen Door den bliksem gedood De kN TELEGRAFISCH WEERBERICHT 99 te Na de onrust op Cyprus Metaal-industrie in Saksen 0 1 8 m Het bewapenings- vacantiejaar Een schoolstaking te Kethel Revolutionnaire beweging in Pernambuco Hollende paarden door afsluitboom Twee meisjes te Lisse aangereden Het drama op den Majellatoren Het Int. Eucharistisch Congres te Dublin nederlandsche en ITALIAANSCHE aardappelenproduktie Gillette mesjes-en apparaten I 0 o c Onregelmatigheden door een deurwaarder Verduistering van f 6.000 te Rotterdam De instelling eener Bezuinigingscommissie Ex-Koning Alfonso beschuldigd van hoogverraad Ernstig ongeluk op een AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAR VERLIES VAR ALLE RECHTER, GESCHIEDEH DITERLIJK DRIEMAAL VIER ER TWINTIG UREN HA HET ONGEVAL 13 Men 33 M Majoor J. P. Wissema Commandant der Koloniale Reserve Voorzitter en leden benoemd Nieuwe ongeregeldheden ie Paramaribo. Ma Koedijk; ry- Eacharte- Edisons nalatenschap. den dood opvolger van 14 U «1 van gewond te zijn. was een groot gat geslagen. Bandjirs Bi I 17 1 43 -U Na de Engelsche verkiezingen STORMWAARSCHUWINGSDIENST. alle posten: Eén zwaar gewond Loon-overeenkomst opgezegd LT Geschat op 7 10 millfoen dollar De erfgenamen Wat verstrekt zal worden Door Amerika aanvaard gebroken. naar K 3 3 B m m Verschenen la de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ont werp- Drankwet. Geseind om 8.40 uur aan storm uit het Noord-Westen. NOORD-HOLLANDS£H DAGBLAD Verdachte op korten termijn ontslagen De dictatuur zou de grondwet geschonden hebben leidekkerspatroon tot levenslang veroordeeld Thans Is Ingesteld voor i gaven. BUREAU: Telefoon: ALKMAAR N«. 433 t 8 8 7 1 Ernstig anto-ongeiuk I doode en twee gewonden. Te Pernambuco (Brazilië) Is een revola- Uonnalre beweging uitgebroken. Bijeenkomst obligatlehouders van „Ss Be litas Medlcomm". De directeur van de Ter. van Ned. Ge meenten, mr. A. Jonker, ever de kasgeld', positie der gemeenten. Maatregel tegen dumping Men meent, dat het kabinet binnenkort maatregelen zal nemen om de markt te be schermen tegen de dumping, welke deze be dreigt, tijdens de besprekingen van de doua netarieven In de commissie van onderzoek. Engelsche pantserwagens Cyprus gezonden. Volgens een bericht uit Port Said is daar Woensdag oen afdeeltng pantserwagens van een cavalerieregiment naar Cyprus gezon den, ten einde het garnizoen aldaar te ver sterken bij het herstel van dn- orde. 14-jarige opvarende tusschen de winch zich r. d. Met Ingang van 1 December as. is aan den luit.-kol. der infanterie van het Ned - Indisch leger. J. J. Barendsen, commandant der Koloniale Reserve te Nijmegen, eervol ontslag uit den dienst verleend onder toe kenning van pensioen. Tot commandant der koloniale reserve la benoemd de majoor der Infanterie van net Ned.-Indisch leger J. P. Wissema. Neville Chamberlain sou Snowden worden. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.01. Ez-konlng Alfonso beschuldigd van hoog verraad. Onthullingen nti bet communistisch ar chief. Snowden toch in het kabinet? Vennoedelük zal Snowden, hoewel hij Peer wordt, toch in het kabinet blijven als Lord ot the Privy Sceal. Als minister van financiën worden genoemd Neville Chamberlain en Runciman, terwijl de Times van meening Is dat Baldwin zelf hiervoor in aanmerking komt. De industrie schijnt echter op te leven en een groot aantal Brltsche industrieelen ma ken hun fabrieken en werkplaatsen gereed om de productie te kunnen vergrooten, ter wijl buitenlanders trachten In Engeland ter reinen te vinden om fabrieken te bouwen, daar zij voor hooge invoerrechten vreezen. Op het nippertje aan ontsnapt Tegen het bewind van president Vargas gericht Barometerstand 9 uur vjü.: 760, vooruit. matigen Noordelijke tol meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, weinig verande ring in temperatuur Bijzonderheden «ver bet Int. tisch Congres te Dublin in 1932. De Ver. Staten en Estland zijn bereid de bewapcnlngsvacantle van één Jaar te aan vaarden. Hierbij zijn ongeveer 80.000 arbeiden be trokken. Opnieuw ongeregeldheden. D.d. 29 October wordt gemeld De afgeloopen nacht is betrekkelijk kalm verloopen. Intusschen hebben de relletjes- makers getracht brand te stichten, deze po ging is echter mislukt. Een rumoerige bende heeft een winkel opengebroken en de voor raden geplunderd. Eenige bruggen werden afgebroken en hedenmorgen werden over vallen gedaan op melkkarrcn. De werklieden van de centrale zijn in staking gegaan. De toestand blijft nog steeds onzeker. Op de hedenochtend gehouden markt hebben plun deringen plaats gehad. „Ik ben onschuldig*' Verd. riep uit: ..Al elscht de rechtbank duizend jaar, Ik oen onschuldig, en de moor denaar loopt vrij rond!" Deze uitroepen herhalend werd hij door de veldwachters weggevoerd. Gisteravond te omstreeks 8 uur heeft op den RU kastraat weg nabü Restaurai.t Nachtegaal" te Lisse een ernstige aanrijding plaats gehad. De motorrijder B. uit Lisse reed aldaar in de richting HUleccm en kwam in botsing met twee meister, dk. daar met el kaar stonden te praten vennoedelük doordat hü te weinig sent op den weg sloeg Een der meisjes werd met zware verwondingen opge. nemen en >s naar het ziek *nn-j» te Leiden vervoerd. De mocorrudei zelf die lege.' den grond geslingerd werd, werd «.veneecs oUiter n.lnder ernstig, gewond. Het andere meisje b.eef ongedeerd. Hoogste barometerstand 7709 m. M. tB Toulouse. Laagste barometei stand 717.4 m. M. te Wisby. Verwachting: Krachtige tot WestelUken wind, HOF 6. Administratie Redactie No. «33 Bet drama op den Majellatoren te Am sterdam; de leidekkerspatroon tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. -»ii verlies vun anderen rinser Bij het schuilen tegen een muur Donderdagmiddag geraakten in de Meer- vlletstraat te Velsen twee voor een boeren wagen gespannen paarden op hol. De be stuurder. de landbouwerszoon H.. werd van het voertuig geslingerd De paarden draaf den. met den wagen achter zich, naar de richting van het Noordzeeknnaal. Zij renden tegen den afsluitboom van den pontstelger, waarvan de pont aan den overkant lag. De afsluitboom knapte als een rietje af. De om standers dachten niet anders of de dieren zouden van den steiger af in het water te recht komen, doch op eenige meters van den steigerkant bleven ze staan. De bestuurder klaagde over inwendige pij nen. om welke reden hli naar een zieken huis werd overgebracht. Hij bleek niet ern stig Thans is ingesteld een Staats-Commlasie ad hoe, aan welke wordt opgedragen binnen zoo kort mogelijken termijn zoodanige voor stellen te dcen als tn verband met de nood zakelijkheid van een blüv-nde en aanzien lijke verlaging van het peil dei RUksultga- ven dienstig zullen zijn te achten. In deze commissie zün benoemd tot lid en voorzitter Ch. J. I. M. Welter, oud-vice- president van den Raad van Indië, te 'a-Gra ve i:hage; en tot leden professor L. A. van Royen. hoogleeraar aan de Technische Hoo- geschool. te Wassenaar, professor I. P. de Vooye. hoogleeraar aan de Technische Hoo- geschooi te Delft; E. P. Waterveld algemeen secretaris van het Koloniaal Instituut, te Amsterdam. F H. Fentener van Vllsslngen, industrieel te Utrecht dr W M Westerman, directeur var. de Bijbank der Rotterdamsene Bankvereeniglng, te ’s-Oravenhage; mr. A. van Doomlnck, thesaurier-generaal van Fi nanciën; Ir. M H. Damme directeur-gcne- raal der Posterijen. Telegrafie en Telefonie: C. J. Ph Zaalberg, diracteur-generaal van den Arbeid; dr. J. H R. Sinnlnghe Damsté alrecteur-generaa. der belastingen en mr. J. Woltman. secretaris-generaal Van het De partement van Defensie Aan deze commissie is de oevoegdh*Td toe- gekeno om alle Rijksambtenaren te booren. dan wel van hen schriftelijke advieian in te winnen. Voorts is de bü Kon. besluit van 20 Dee. 1920. Ingestelde commissie (Bezuinigings commissie) opgeheven met dankbetuiging aan den voorzitter, de leden en den secreta ris voor de door hen bewezen diensten. Naar de ..Tel." verneemt is gebleken, dat een deurwaarder bü den Hoogen Raad der Nederlanden, die reeas zeer vele jaren als zoodanig bü genoemd college optreedt, ver- moedeüik onregelmatigheden gepleegd heeft. In verbard hleripede is hü op korten ter- -nl’n ontstegen. onregelmatigheden zouden gepleegd Het juiste bedrag van de nalatenschap van Edison valt moeilijk te schatten, omdat de meeste waaroe er van in industrleeie ondernemingen steekt NTeuemin oerekent men de waarde van zün nalatenschap op ia 10 mllhoen dollar. De voornaamste erf genamen zijn Edisons jengste zoons Charles en Theodoor. ZUn andere vier kinderen wor den in het testament niet genoemd Legaten aan bepaalde vereeniginren van phylantropischen of religieuzen aard wordec niet gedaan Overigens is reeds door EdUoru zes kinderen en Henrl Ford een maatschap PU cpgericht om Edisons laatste uitvinding het vervaardigen van synthetische rubber te explolteeren. Verschenen Is het rapport der Centrale Commissie ever het vraagstuk der verhoe. ging van de wintennelkprodaeUe. De 64-jarige J. de R stond gisteren in den St. Pieterspolder tegen een muur voor den regen te schuilen, toen hij doos den bliksem werd getroffen Hij werd dood gevonden met verbrande kleeren, een gat in het hoofd en gewonden rug en schouders. In den muur De dader meldt zich aan 1200 Amerikanen naar Zuid-Ierland ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1JU: elke regel meer *35. RECLAME per regel Z B-7S voor de eerste pagina; veer de overige pagina** f 0.50>. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" b|j vooruitbetaling per plaatsing e.BO per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 9.12 Overwegingen De Rechtbank achtte den moord, het eerste ten laste gelegde bewezen en veroordeelde Mconform den eisch, tot levenslange ge vangenisstraf. De Rechtbank overwoog, dat de omstan digheden er duidelUk op wijzen, dat verd zUn daad heeft gepleegd om zich te verrijken Er is hier geen sprake van een ©ogenblikke lijke gemoedsbeweging, welke tot de daad heeft geleld. 7r is geruime tijd verlocpen tusschen het maken van het plan en de uit voering daarvan. De rechtbank noemde de gepleegde feiten buitengewoon misdadig, verd. is een sociaal gevaarlijk persoon. HU is er niet voor terug geschrokken om Arkenbout uit winstbejag te dooden, en later heeft hü zelfs weer naar een volgend slachtoffer uitgezien. Uit niets blijkt, dat M. eenlg medegevoel met zjjn slachtoffer heeft De Rechtbank achtte het daaróm noodza- kelUk en rechtvaardig hem tot levenslange gevangenisstraf te veroordeelen, daar hU een gevaar voor de samenleving Is. Alle «binne'i op dit blad xitn ingevolke de veriekerimcavoot waarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Aan boord van den te Umulden binnen gekomen motorlogger SCH 102 was op zee de 14-jarige opvarende O. Mos tusschen de winch bekneld geraakt, waarbij de jongen zeer ernstig was gewond, zoodat geneeskun dige hulp noodig was. BU binnenkomst wilde men den jongen per ziekenauto naar dr. Rutten vervoeren, maar de eenige In IJmul- den beschikbare ziekenauto weigerde den dienst, waardoor het noodig was een zieken auto uit Velsen te laten komen. Door de zorgen van den hulpdienst van het Roode Kruis werd de jongen, dl? veel pijn leed, na een langdurig opontnoud ten slotte met den Velser ziekenauto naar den dokter gebracht, die opneming In een zie kenhuis noodig achtte. De jongen werd daarop naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk overgebracht, waar bü onderzoek werd geconstateerd, dat een been gebroken en een been ernstig gekneusd was. Het feit, dat er geen dokter .direct na binnenkomst aanwezig was om de eerste hulp te verleenen. verwekte veel ontstem ming. BU een betere hulpverleenlng zou het kind ongetwijfeld gebaat zijn geweest. De Nobelprijs 1931 voor Geneeskunde Is toegekend san prof. dr. OUo Warburg te Berlijn. Heden wees de Amsterdamsche recht bank vonnis tn de .zaak tegen den 46-jari gen leidekkerspatroon J. O. M. verdacht van moord. De man zou op 29 Maart 1929 in den toren van de Gerardus Majella- kerk op het Amtoonplein.zlin compagnon, Leendert Arkenbout, van het leven hebben beroofd, om de verzekeringspremie van 501)08 machtig te worden. Verdachte werd te ruim tien uur door twee veldwachters, binnengevoerd, ©ogen schijnlijk rustig zette bU zich In 't beklaag denbankje neer De publieke tribune was tot in de uiterste hoeken gevuld. Bijzonderheden zün thans bekend omtrent de arrangementen betreffende het stoomschip ..Republic" van de U. S. Lines, dat gechar terd is geworden door de Paters van de May- nooth Missie voor China, behoorende tot St. Columban's Nebraska Drie Aartsdiocesen en zeven diocesen zenden hun offlcleele pel grims met dit schip. Onder leiding van den Aartsbisschop M. Beckmann van Dubuque, zullen de pelgrims op 13 Juni 1932 van New-York vertrekken. De volgende aartsdiocesen en diocesen zullen vertegenwoordigd zijn: Dubuque, Mil waukee. New Orleans, Buffalo. Davenport, Erie. Port Wayne, Harrisburg Indianapolis en Omaha. De pelgrims zullen per extra- trein gebracht worden aan de midden-wes- terlUke staten naar Chicago en vandaar naar Washington waar de godsdienstige opening van bedevaart pelgrimstocht) zal plaats vinden op Zondagmorgen 12 Juni Aartsbis schop Beckmann zal een Pontificale Hoogmis opdragen in de Nat. Kerk van de Onbevlek te Ontvangenis De geheele scheepsrulmte. voor 1200 personen, is afgehuurd voor de Congres-bezoekers en het schip zal gebruikt worden als hotel. Na het Congres zal een reis onder leiding ondernomen worden naar Zuld-Ierland. Het gezelschap zal van Dublin naar Cork ver- trekken des morgens. Ktllarney zal des Woensdags, Donderdags en Vrijdags bezocht worden. Zaterdag en Zondag worden doorge bracht In Glengariff. De bezoekers zullen naar Cork terugkeeren op Maandag en zich des Zondags op de ..Republic" voor de terug reis inschepen. De toestand verbetert. Een communiqué van het Ministerie van Koloniën zegt, dat een telegram van den gouverneur van Cyprus aankondlgt. dat de toestand In de steden langzamerhand beter wordt. Er hebben nog enkele arrestaties plaats gehad. De Washingtonsche regeerlng heeft den Volkenbondssecretarte te Oenéve medege deeld dat sU het voorstel nzake een bewa- penlngsvacantlejaar aanvaa. Jt. jOok Estland De regeerlng van Estland heeft beaioten, het door den Volkenbond gedane voorstel in zake een algemeene bewapenlngsva.-antie voor den tüd van een jaar. aan te nemen. In verband met de relletjes te Paramaribo wordt nader gemeld, dat de minister van Koloniën van den gouverneur van Suilname telegrafisch tnededeellng ontving, dat In den morgen van 28 dezer deelnemers aan een onder leiding van den uit Curacao uitgezet- ten Surinamer Doedel gehouden vergadering van werkloozen. na afloop de stad Introk ken, waarbij vele lantaarn; en ruiten wer den vernield en enrele winkels geplunderd. Vergeefs werd getracht de werkwilligen bU de gasfabriek en oU de electrlsche centrale tot staking te bewegen. De orde werd door de politie hersteld, ter wijl de militairen werden geconsigneerd en een aantal hunner in het politiebureau werd gereed gehouden De gasvoorziening is niet gestoord. Hoewel het tn de stad nog onrustig Is, Is men den toestand meester Vier politie beambten en enkele betoogers werden ge wond. ▼ad vee vrrtsrea gogaaa Zware bandjirs teisterden het KorlntjlaeM. Er gingen geen mensc hen levens verlorcn Les huizen, veel koelen en alle kleinvee werden door den stroom meegesleurd. 80 pct. van reeds beplante sawahs was reeds vernield. Te Pernambucc Is gisteren revolutie uil- Uit de stad woroen hevige ge vechten gemeld en groove verliezen der be volking. Nader wordt gemeld, dat de opstand ge richt is tegen de voorloopige regeerlng van pres.d.-nt Vargas te Rio de Janeiro. Ondanks de scherpe censuur zün berichten doorge- comen. volgens welke de opstsndelingen et in zün geslaagd, na een kort gevecht, dat aaw belde aüden verscheidene oooden en ge- wondan eischte, Pernambuco te bezeilen. In een spoedvergadering heeft de gemeen teraad van Kethel besloten, dat op sqhnfta- lUk verzoek aan bet hoofd der school aan schoolgaande kinderen van werUooaen. hoog stens tweemaal daags op eiken dag dat de school geopend is, brood met boter en een glas melk zal worden verstrekt, voorts om dc drie maanden een paar kousen en om de vUf weken een paar klompen. In verband met dit besluit is een school staking opgeheven. ‘1 de Staatscommissie sanzienlUke verlaging van de rüksujt- Het wordt wel eens door de tuinders beweerd: dat de teelt van pootaardap- pelen, bestemd voor de Mlddellandsche Zee-gebieden uit den booze Is, omdat daardoor deze landen tn de gelegenheid worden gesteld met nieuwe aardappe len op onze markt te komen op een tijdstip, dat wij nog met onzen winter- stock zitten, zoodat deze invoeren niet gelden de prijzen bederven van de Ne derlandsche oude aardappelen. En onder deze produktielanden wil men ook wel eens Italië noemen. Tegen deze redeneerlng zou heel wat in te brengen zijn, maar laat het ge noeg zijn, er op $e wijzen, dat, wanneer Nederland het pootgoed niet verstrekt, andere landen het wel zouden doen, zoodat de vroege nieuwe aardappelen tóch komen. De hooge aardappelenproduktie is nog een overblijfsel van een conjunc- tuurperlode, waarin voor alle produkten zonder onderscheid goede prijzen wer den gemaakt. Sedert in 1922 in Neder land een oppervlakte van 164 869 H.A. werd Ingenomen door den bouw consumptieaardappelen, heeft zich wel- jswaar een vermindering van het be taalde oppervlak vertoond, echter schijnt de produktie der oppervlakte-eenheid danig te zijn toegenomen. In 1929 alleen ziet men den scherpen val, die het jaar 1923 heeft gekenmerkt. In 1930 consta- teeren wij een zekere ontmoediging. Deze ontmoediging kan overigens ge- makkelljk worden verklaard, waar de statistieken aangeven. dat*<de produktie van fabrieksaardapjjejen per H-A., in 1921 nog 289 H.L. bedragende. In 1923 en 1929 plotseling omhoog loopt tot 503 HX. Dit verrassende resultaat moet echter niet zoozeer worden toegeschre ven aan een intensievere cultuur, doch aan het feit, dat groote hoeveelheden consumptieaardappelen in die jaren werden gedegradeerd tot fabrieksaard appelen. De oorzaken van dezen slechten toe stand moeten niet alleen en uitsluitend worden gezocht in den Invoer van vroege nieuwe aardappelen uit de Mld dellandsche Zee-gebisden. ofschoon In derdaad deze factor zeer belangrijk Is. Italië heeft, wat betreft Invoer van vroege nieuwe aardappelen, nog niet zooveel te beteekenen. De Italiaansche aanvoeren zien wij op zijn vroegst einde Mei. eerst goed In de maand Juni. An dere Mlddellandsche Zee-landen zijn Italië dan reeds voor geweest, VBeral Noord-Afrika, en met véél belangrljker hoeveelheden. Het gevaar van invoer van Italiaansche aardappelen Is daarom nog voor 90 denkbeeldig. Onzes Inziens schuilt er een grooter ge vaar in de Invoeren van oude aardap pelen uit Centraal en Oost-Europa, landen, die zoo snel mogelijk zich van de oude stocks willen ontdoen en daar om de Hollandsche prijzen „vermoor den". Tot nog toe Is de invoer van Holland sche teeltaardappelen in Italië veel be- langrljker dan de Italiaansche uitvoe ren van vroege nieuwe aardappelen naar Nederland. Nu weten wij wel.’ dat er tuinders zijn, die den Invoer van Hollandsch poot goed in Italië erg onbeduidend vinden ten opzichte van andere afzetgebieden voor dit produkt. Echter moeten deze tuinders wel bedenken, dat om ver schillende redenen wel degelijk grootere aandacht moet worden gewijd aan de aardappelkwestie. zooals deze zich thans vertoont In Europa. Er is nu eenmaal niets aan te doen, dat Zuidelijker gelegen landen eerder met vroege aardappelen kunnen komen dan de Noordelijk gelegen landen. In het algemeen valt dan ook In Centraal- Oost en Noord-Europa de lendenz te constateeren, de winterstocks op te rultn^p t^gen den tijd, dat de Middel- landsche-Zee-landen met nieuwe aard appelen komen. Wanneer wij er niet in kunnen sla- ^n, vooral door prijzenpolitiek, onze consumptie-aardappelen in het buiten land kwijt te raken, dan schijnt de pro duktie van consumptie-aardappelen net hoogste niveau te hebben oerëlkt. Daar entegen heeft de produktie van teelt aardappelen veel betere vooruitzichten. De Invoer van teeltaardappelen in Italië is wel niet belangrijk, maar toch ook niet te versmaden; in 1928 en 1929 hebben wij in Italië respectievelijk meer dan 600 en 800 wagons (van tien toni Ingevoerd. Deze invoer kan echter hooger worden opgevoerd. In Italië zoekt men net aardappel- type, dat het beste is uit te voeren >n de afzetgebieden van Italië. De grootste uitvoer is voor rekening van de wit- vleezige aardappelen, terwijl, gelijk oe- tend, in Nederland over het algemeen geelvleezig pootgoed wordt ultgevoera. Men zou dus kunnen trachten <en dit niet alleen voor Italië) witvleezig pootgoed te telen, 'zonder het geelvlee- öge geheel los te laten. Er zou over dit onderwerp nog wel BU de politie te Rotterdam heeft aangemeld de 36-jarige reiziger J. C. 8., woonachtig te Rotterdam, die in ver band met een door hem gepleegde verduis tering tot een bedrag van f 6000 eenlgen tüd voortvluchtig is geweest. De man was In betrekking geweest bü de afbetalings- maatschappU. waarveor hü als colpo:teur werkte. Door middel van gefingeerde ccn traden wist hü goederen los te krügen. die hü dan ten eigen bate verkocht. HU is in het klein begonnen, maar omdat hü elke week den afbetallngstermün moest voldoen, werd er telkens meer door hem verduis terd. zoodat hü ten slotte, na acht maan den in betrekking te zün geweest, voor ongeveer 6000 had verduisterd. Toen nü za.g dat het gat niet meer te stoppen viel heeft hij vrouw en zes kinderen In den steek gelaten en de vlucht naar België genomen. Hier was hü ook als colporteur werkzaam, maar daar hü van het verdiende geld ntet rond kon komen, keerde hU naar Rotterdam terug. Hier had de polltlt; reeds langer, tüd naar hem gezocht, zoodat hü hü aanmelding op het politiebureau dadelijk in verzekerde bewaring Is gesteld. Onvoldoende contróle is de oorzaak ge weest. dat hü zoo langen tüd met gefin geerde contracten verduistering heeft kun nen plegen. De minister van Koloniën heeft aan den gouverneur van Cyprus een telegram gezon den. waarin hü zün tevredenheid betulgi over de verbetering van den toestand op het eiland. Het telegram zegt. „Oü hebt mijn volle goedkeuring voor de maatregelen, die tegen de raddraaiers genomen zün en voor elke actie, die verelscht Is om der. opstand te onderdrukken. Het Is klaarblijkelijk, dat llloyale politieke leiders misbruik hebben gemaakt van de vrüheden. welke verleend zün door de tegenwoordige constitutie In het belang van de geheele bevolking van Cyprus zal de Brltsche regeerlng dus, In overleg met u. de geheele kwestie over wegen van de constltutloneele toekomst van het eiland." Ten slotte betuigt de minister zün waar- deering voor de wüze. waarop de gouver neur en zün ambtenaren den toestand het hoofd gebeden hebben. De onregelmatigheden zouden gepleegd zün bil het opmaken van gezegelde acten voor advocaten en dergelüke werkzaamhe den. f 9nnn l-»v«n»l«n«e geheele onaeahlktbeid tot werken door f 7CA OR «en ongeval met f OCfl Ml eerlie* »an een hand f 4 OC Ml «er.iea van een f Cfl «e” breuk van I dUVU,- verllca van beide armen, beide beenen ot beide «ogen dondeliiken afloop AOU.- «en voet ot een oog duim ol wiavlnger 1 been t» nrna Het „Journal" verneemt uit Madrid, dat de commissie tot onderzoek naar de schuld van de dictatuur haar werkzaamheden heeft geëindigd. Tegen 20 personen .is een aanklacht In gediend; hiervan zullen 14 wegens politieke vergrijpen vervolgd worden. Ex-konlng Alphonse XIII wordt beschul digd van hoogverraad De commissie verklaart, dat de verheffing van generaal Primo de Rlvera tegen de grondwet is geweest Verder heeft de d.otatuur de grondwet ge. schonden door zich in het algemeen de be voegdheden van het parlement aan te ma tigen. In Italië steeds uit en Nederland heeft er goede mogelijkheden, maar men dient vooral de Dultsche concurrentie als een voldongen feit te aanvaarden. Italië Is er tot nog toe niet In ge slaagd, met zijn invoer van vroege aard appelen den invoer van Hollandsche pootaardappelen te overtreffen. Het gevaar komt dus nog niet uit dien hoek, zelfs niet zoozeer uit de an dere Mlddellandsche Zee-landen. De strekking van dit artikel is niet, de oplossing aan te geven van het tame lijk ingewikkelde vraagstuk, niet te ge wagen van maatregelen, die eventueel van regeeringswege kunnen worsen ge nomen om den invoer van aardappelen uit Centraal- en Oost-Europa te ver hinderen, het doel is veeleer er op te wijzen, dat Italië wel een veelbelovend Invoerland is voor Nederlandsch poot goed, echter niet een onmlddellijk ge vaar vormt voor onze winterstocks. Wat het gevaar van vroege nieuwe aardappelen, afkomstig uit andere Mld dellandsche Zee-landen, betreft, zou er wellicht met een geforceerde cultuur van consumptieaardappelen wel wat te doen zijn. Het woord en de daad is hier aan de menschen uit de praktijk! het een en ander te vertellen zijn, laten wl] ons bepalen met er op te wijzen, dat niet zelden Hollandsche zaadaardap- pelen, gegroeid langs den Dultschen Rijn, In Italië worden Ingevoerd. Het Hollandsche pootgoed, werkelijk uit Nederland afkomstig, wordt echter door de Intelligentste handelaren, die con tracten hebben afgesloten met de boe ren, ook wat den uitvoer van vroege aardappelen betreft, met Ijver gezocht, zoodat moet worden aangenomen, dat ook wltvleezlge variëteiten goeden af zet zullen vinden. De Invoer van pootgoed breidt zich De Vereenlging van organisaties van metaallnduslrieelen in Saksen, heeft de loonovereenkomst tegen 30 November op gezegd. ABONNEMENTSPRIJS: m kwartaal, voor Alkmaar 2.— Voor bulten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60'hooger De nalatenschap van Edison De loonovereenkomst ta de Saksische Industrie Is opgesegd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 13