DE B.V.L. JUBILEERT N.V. JAN DE VRIES „VRIESIA” Burgerlijke Stand van Alkmaar BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD ALKMAAR Brand VEILING-O VERZICHT BINNENLANDSCH NIEUWS Drankmisbruik en rijbewijs BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE PROVINCIAAL NIEUWS Loonsverlaging bij Ford? Zijn stiefvader doodgeschoten VRIJDAG 30 OCTOBER 1931 y— Werkloozenrelletjes te Paramaribo TUITJENHORN Het voormalige proces te Jaca VERBAND- EN ZIEKENVERPLEGINGSARTIKELEN UITGEEST OUDEDIJK HOORN SCHAGEN WESTWOUD BERGEN LIMMEN HEILOO Auto-ongeluk te Den Haag heer A niet breldlng kon worden voorkomen. Personalia manschappen door Dood gevonden „Zwart register” in de maak De verdwenen dertien mille „Gulden Das Land des Lachelns betrof. VooAl onder de appelen is veel mln derwaardig? voor de terwijl 5040—. Vijftien procent 15 Veroordeelde gaat in cassatie Het Een rtjwtelstaller tct 2 jaar gevangenis straf veroordeeld Banne De heer M. Bierman is aan de beurt van aftreding als Hoofdingeland der Banne, evenals de heer D. Stam. Verlaging broodprijs Door de gezamen lijke bakkers is de broodprijs met 3 cent per 8 ons verlaagd en bedraagt nu 20 cent. Jaarvergadering R. K. Volksbond Don derdag 5 November, des avonds 7 uur, houdt de afdeellng Uitgeest van den R K Volks bond haar Jaarvergadering in het Gezellen gebouw. Om. wordt behandeld: Vaststelling winterprogram; mededeellngen van het be stuur; installatie van den geestelijken advi seur; verslag afgevaardigde naar den Cen. ttalen Raad; oprichting relskas. ens. Een van de vele voorbeelden Als bewijs van den noodtoestand in het tuinbouwbe drijf en de volkomen waardeloosheid van de stapelprcducten, vernemen wij, dat een on- ser tuinbouwers op een aanbod, 7 wagons of 70.000 Kg. witte kool te leveren boven de 30 pond per stuk, geen enkel bod kon krijgen. Benige van die witte reusen hebben een gewicht van meer dan 15 Kg. ALKMAAR In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur reed in de Adelheldstraat te Den Haag een luxe-auto, welke zich met groote snel heid voortbewoog. Door tot nu toe onopge helderde oorzaak schoot de auto plotseling over het trottoir van de daar gelegen brug. botste tegen een ijzeren paal, sloeg eenige malen over den kop en bleef tenslotte rechts van den weg liggen, tusschen de tramrails In den auto waren gezeten de heeren PM. en H., van wie P. en H er vrij goed zijn at- gekomen. Na verbonden te zijn, konden zy zich naar huls begeven. De toestand van den heer M was minder gunstig; hij moest in het ziekenhuis aan het W es te inde worden opgenome- De adjunct-tnspecteur der directe belas tingen. invoerrechten en aceynzen, A. J. M. Dibblts, alhier, eerste afdeellng. is be noemd met ingang van 1 November 1931 tot Inspecteur dier middelen te dezer stede. doodschoot na een twist in een pension op de Weteringschans, tot een gevangenisstraf van 5 Jaar met aftrek van 6 maanden voor arrest. Het hof bevestigde met dat arrest het vonnis van de Amsterdamsche rechtbank. Naar wy vernemen, zal verdachte in cassatie gaan. Schouw De najaarsschouw zal gehou den worden op 5 Nov. Bij niet aan ’t regle ment beantwoordenden toestand van vaar ten. slooten, bruggen en dammen, zal ter stond boete toegepast worden. Winkels geplunderd en lantaarns vernield die allen werden. Met een woord van dank aan den spreker sloot de voorzitter de vergadering. Van welingelichte zijde wordt uit Detroit gemeld, dat er plannen bestaan bij de Ford fabrieken om de mlnlmumloonen der arbei ders te verlagen van 7 tot 6 dollar per dag en de overige loonen en salarissen met pet. te verminderen. Woensdagavond te ongeveer kwart voor 11 kreeg de politie telefonisch mededeellng dat In oe Kras-polder ondr de gemeente Oudo P een hooischelf van den heer De Koning in brand stond. De assistentie van de Alkmuar- sche brandweer werd lngero.?pen. Verdere uit- breldinfiT kon WnrHftn Na uitvoerige besprekingen werd tot Can didas! in de vacature-B. Varekamp gesteld de heer P J. Timmer te Breezand; vervol gens In de vacature-J. A. van der Voort de Wamaar Iz. te Sassenhelm en In de vacature-A. Verduyn werd aangewezen de heer W. A Phllippo. directeur der N. V. M van Waveren te Bennebroek. De rondvraag leverde weinig stof tot be spreking, waarna sluiting. Onze Speciale Afdeellng levert U Verbandtrommels in alle mogelijke modellen en afmetingen. Ook volgens de voorschriften van de Arbeids-Inspectie Verbandtrommels voor: groove en kleine Bouwwerken. Scholen. Fabrieken. Inrichtingen. Werkplaatsen. Huishouding. Automobiel. Autobussen, enz. By-vu'lu.g van verbandtrommels geschiedt bjj ons correct, goedkoop en zeer spoedig Alle verband-artikelen en instrumenten ook los verkrijgbaar naar gewenschte hoeveelheid en soort Personalia Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. C. Fehr, referendaris bU de Poste rijen. telegrafie en telefonie, is benoemd tot directeur van het post-, telegraaf- en tele foonkantoor te Hoorn. DROGISTERIJ EN CHEMICALIËNHANDEL TELEFOON 324 Woensdagmiddag te 4 uur ontstond begin óan brand In de woning van den heer H. Mole naar aan het Kwakelpad. De oorzaak ligt vermoedelijk In het plotseling omslaan van den wind, waardoor de vlamen uit de kachel kwamen. De schade was beperkt. Jaarvergadering R. K. Brandstoffencoöpe ratie Gisterenavond vergaderde de R. K. Brandstoffencoöperatie, afdeellng van den R K. Volksbond alhier. In het Gezellenhuls Inclusief bestuur, waren een 30-tal leden op de jaarvergadering aanwezig. Uit het finan cieel verslag van den penningmeester bleek, dat dit jaar 150 ton steenkolen waren aange kocht en onder de leden gedistribueerd. Een commissie, bestaande uit de heeren N. Broer- se en A. van der Eng had boeken en beschei den van den penningmeester gecontroleerd en alles in orde bevonden. Penningmeester werd dan ook onder dank van zijn beheer ontheven. 1 Uit te keeren dividend voor de leden van den Bond werd bepaald op 3 pet. Hlerr.a had de bestuursverkiezing plaats. De beide periodiek aftredende bestuursleden, de heeren A. Kult en J. van der Eng. werden herkozen, terwijl In de belde bestaande be st uursvacatures voorzien werd door de ver kiezing der heeren G. Velamans en W. van der Stok, allen namen hun benoeming aan. De rondvraag niet zakelijks opleverend, sloot voorzitter deze vergadering, waarna het vastgestelde dividend aan de leden voor zoo ver aanwezig, werd uitgekeerd. Amsterdamsche gerechtshof veroor deelde heden den chauffeur A. F. N. die op 3 October van het vorig jaar rijn stiefvader Getrouwd: Arte Visser en Wlegertje de Jong; Lourens Mleldijk en Maria Pover; Cornells Ouwens en Guurtje Jonkmna; Jan Cornells Ouwens en Guurtje Jonkman; Jan Overleden: Trijntje Speets, gehuwd met Joeephus Kinkhouwers. 49 Jaar; Hendnkje Doarewaard. 88 jaar; Frans Vermeulen. 45 j- Geboren: Leonardus Johannes, z. van Leo- nardus Webster en Adriana Deichmann; Jan en Lambert, zoons van Andries Middelbos en Grietje Tabak; Johannes Bernardus Chris tiaan. z. van Nlcolaas Bruin en Hillegonda Oudejans; Nlcolaas Johannes, z. van Tjerk de Groot en Martha Molenaar. Gouden jubileum „Nut en Vermaak" herdacht In feestelijke bijeenkomst haar 50-jarig bestaan. Burgemeester Stam hield ‘de feestrede. De heeren A. de Wit en K Blacker waren van af de cpr chtlng lid Aan de jub-leerende vereenlging werd een couvert met Inhoud door een onbekende toegezonden. Muziek, zang en voordrachten verhoogden de gezelligheid. Personalia By mlmsterieele beschikking Is met Ingang van 1 November 1931, be. noemd tot scheikundige by den dienst der Rljkslandbouwproefstatlons en werkzaam gesteld aan het Rijkslandbouwproefstatlon te dezer stede de heer L. W. J. Holleman, te Voorburg. Burgerlijke Stand Geboren: Willem Ja cob, z. van Klaas Schouten en Tena Wijn gaard, Cornells, z. van Cornells Snip en Neeltje Zwaan. Getrouwd: Mehari Wilhelmus Glelens en Geertrulda Maria Schouten. Overleden: Cornells Dekker, oud 73 Jaar. weduwnaar van Maria Waag. Gasverbruik Moest vorig jaar een af name van gasverbruik geconstateerd worden, thans blijkt er toename door het maken van nieuwe afsluitingen. In 1939 werd er ver bruikt pijn. 51.000 M3., in 1930 ul.m. 49.000. Een teruggang dus van 2000 M3. Voor 1932 wordt geraamd 52000 M3, met een opbrengst van f 6340. Verlies f 1000. Begin van brand Naar de „Telegraaf" van welingelichte zijde verneemt Is binnen afzlenbaren tijd de Invoe ring van maatregelen te verwachten, die ten gevolge zullen hebben, dat de rijbewijzen of vernieuwingen van rijbewijzen geweigerd zullen worden aan leder die binnen een ter mijn van twee jaar. voorafgaand aan de aan vrage. een veroordeelend vonnis wegens dron kenschap heeft ondergaan Het heeft n.l. in officleele kringen ten zeerste de aandacht ge trokken. dat de sterke toeneming van het aantal verkeersongevallen voor een sanzlen- lljk deel geweten moet worden aan drankmis bruik. een formaliteit voor hem is. Zij denkt sr echter anders over en vlucht met de hulp van de zuster van den prins en een aanbid der uit Weenen, die haar naar China ge volgd Is. zy worden echter gevangen, maar als de prins ziet, dat zij toch voor hem ver loren Is, en den Europeaan lief heeft, geeft hij hun de vrijheid en blijft ach er met zijn zuster Li, die een liefde voor den „witten" man had opgevat. Briden blijven achter met diepe droefheid in hun harten, maar toch „Immer nur l&chelnd" steeds maar glim lachend. Het is de opvoering van deze ope rette die oorzaak wordt, dat he meisje aan den Chlneeschen vorstenzoon, na afloop ait voorstelling, verklaart, niet met hem te zul len vertrekken en hij gaat alleen.... Immer nur léclfelnd. Als bijzonderheid kunnen wij nog vermel den, dat Richard Tauber In dit filmwerk een dubbelrol heeft, nJ. als de prins te wiens eere een afscheidsfeest gegeven wordt en al* de prins In de operette. Een film, zooals men maar zelden zal zien. Verbetering In de nabeschouwing van de raadsvergadering wordt gesproken over 80 opcenten, op de Personeele Belasting. Dit moet zijn 100 opcenten. Drie gewonden Onder de werkloozen te Paramaribo zijn gistermorgen relletjes uitgebroken. Er wer den warongs en bakkerijen geplunderd, ter wijl reeksen gaslantaarns werden vernield. Aanvankelijk stond de politie machteloos, doch later grepen militairen in. Drie be ambten werden gewond. Vele hulzen werden beschadigd. De gas fabriek en de ijsfabriek zijn gesloten. Uitgebreide maatregelen voor den nacht werden genomen, daar gevreesd werd voor herhaling der relletjes en voor daarbij ge paard gaande brandstichting. Afslagvereenlging Roemster, Pur merend en Omstreken De algemeene indruk van het marktver- loöp in de laatste dagen was wel niet be paald opwekkend, doch er viel hier en daa eenige opleving te bespeuren. In de eerst- plaats brachten de uien nogal leven In d- markt. Wj) zagen op den 23sten de prjj reeds tot 4.50 oploopen voor de beste par - tijen. Drielingen werden met f 3.30 tot 3.4 betaald. Het aanbod was thans niet in ver houding tot de vraag. Nog steeds bleef d aanvoer tamelijk beperkt. De dagaauvoere beliepen zoo 56000 kilo. Naast de uien waren het vooral ook d tomaten die vrij sterk aantrokken Voor d mooiste partijen A en B werd nog tot 3 per 100 kilo en voor C prijzen tot 25 be taald. Natuurtomaten kwamen zelfs nu e: dan tot 20 en daar boven. De laatste da gen begon de aanvoer tamelijk terug te loo pen tengevolge van het koelere weer me tamelijk sterke nachtvorsten. Bij de meeste 13 het met den pluk zoo goed als gedaat waar evenwel tegenover staat, dat er oo> nog enkelen zijn, die nog flinke partijen vai -li aanvoeren. Enkele partijtjes meloenen vonden voo prijzen van 3 tot 10 cent per stuk gemakke lijk hun weg. Met de boonen ging het met kwaliteit ei kwantiteit bergafwaarts. vooral daar d nachvorsten het hare daartoe nog sterk heb ben bijgedragen. Voor de beste partijen wen nog tot f 30 per 100 Kg. betaald. Kasala- ooonen kwamen daar nog eenige gulden.' boven. De snijboonenanvoer bestond voor ed groot deel uit het kasproduct, waarvoor noi tot 49 cent per kilo werd betaald. Enkel» partijtjes napluksnoboonen gingen meesta voor enkele centen per kilo, maar het wa. dan ook niet veel. Met een der hoofdartikelen voor onze vei ling, de spruiten, ging het nog niet naai wensch. vandaar ook stellig dat de aanvoe betrekkelijk klein bleef. Op den 33sten wen door een honderdtal aanvoerders zoon 60> zak aangevoerd. Hoewel allee verkocht raak te. moest men zich toch met *n klein priis> tevreden stellen, ook voor de goede partner. Meermalen brachten behoorlijke soorten he niet verder dan f 3A0 tot j 4 per 100 kllc Slechts enkele extra partijtjes kwamen or de f 89. Van export was geen sprak en bovendien toonde onze beste klant d- Amsterdamsche hanael, een groote mate vai lusteloosheid, doordat men elders voor no. lager prijzen terecht zou kunnen. Hoewel iets minder groote aanvoer bloem kool, was toch voor de vraag nog ruim vol doende. zelfs was er niet altijd voor alle een kooper. Evenals van roode en savoy kool had men voor enkele centen een mooi, kooi. Laten wij hopen, dat het Inmiddel ingetreden koudere weer, verbetering in dei koolhandel mag brengen. Aanvoer en prijs van andijvie gaven geei verandering te zien. Groote aanvoeren ei lage prijzen, geriliddeld f 0.60 tot f 1 per 10. zware struiken. De spjiazle-aanvoer was matig, met t kwaliteit en prijs groote variaties. De goed 'kwaliteit fiuit vond een willige markt, voor al voor de peren. Afwijkende kwaliteit wa m&elelijk te plaatsen en bleef ook nog een. onverkocht, vooral als het stek zure appelei in zijn moeilijk werk verleend, biedt spr. den heer Oolders een tweetal solide club fauteuils aan namens officieren en man schappen. Bovendien overhandigt spr. den jubilaris nog een cheque, den wensch uit sprekende, dat hij nog vele jaren zijn dien sten aan den landstorm mocht geven en lang mocht profitceren van het geschenk. Een spontaan hoera, gevolgd door een lang zal hij leven, klonk hierna in de zaal op. De heer P. Oolders voelde zich door de aanbieding van dit huldeblijk zeer getrof fen en verrast; spr. had niet zooveel enthousiasme in de afdeeilngen verwacht voor deze gelegenheid. Hy hoopte, dat hij lang van het huldeblijk gebruik zou mogen maken en by het gebruik van de geschen ken zal spr. altyd terugdenken aan de heeren, waarmede hy samengewerkt heeft tot bloei van de organisatie. Na een speciaal woord van dank aan den voorzitter, zegt spr., nog meer dap het huldebiyk, de groote opkomst van de af- van er in burgers zyn. die alleen dan voor de natio nale rechten van hun medeburgers opkomen, als het wettig gezag in komt; Dr. Kortenhorst. Na diens rede werden vragen gesteld door de heeren Deutekom, Van Nuland en Krul- ver, die allen naar genoegen beantwoord Gouden huwelijksfeest Gisteren her dacht het echtpaar J Oldenburg -3. Olden- burg-Akkerman zUn 50-Jarlg huweiyksfeest. Het echtpaar, waarvan de man 74, de vrouw 69 jaar is. mocht zeer veel belangstelling, bloemen en gelukwenschen ontvangen. Bloembollencultuur Gisteravond werd een ledenvergadering gehouden van de af- deellng Bloembollencultuur. De voorzitter, de heer J. Valkering Tz., opende met een woord van welkom, waarna vaststelling der notulen. Alsnu kwam aan de orde het hoofdpunt van de agenda: candidaatstelllng voor het hoofdbestuur. In verband hiermede werd mededeellng gedaan van een schrijven van de afd. West land, bevattende een aanbeveling voor de candidatuur H. A. v. Doome, te 's-Graven- asode. Vrrkooping Ten overstaan van notaris P. J. O. van Tomenburgh, werd gisteren al hier openbare verkooplng gehouden van een winkelhuis met schuur en tuin, groot 7.75 Are. eigendom van mej. A. Wlllers. Kooper werd de heer D. D. Swart alhier voor f 3675. gin!" het mi itazette. Nadat daarna voor het vaandel gedéfl- leerd was trokken de B. V. L.-ers weer naar de schletzaal, waar tot ruim 6 uur ie wedstrijden werden voortgezet. Toen had de Priisultrelklng plaats, waarbij ma’oor ^in Houten voor eiken winnaar een naar ■jmpathleke woorden had. En daarna trok men naar het „Gulden Vlies", waar aan alle B. V. L.-ers een diner We”1 yngeboden ter gelegenheid van het jublletA van den secretaris van het corps AHrmgiif* w De huldiging la *t Gulden Vlies Des avonds, na den maaltijd had tn de groote zaal van het Gulden Vlies, In te- tenwoordlgheid van manschappen en offi cieren, de huldiging plaats van den heer P. Oolders, die, zooals wij reeds eerder mededeelden 13 H jaar de functie van secretaris en propagandist in bet jubilee- rende landstormverband vervult. Br heerschte een vroolyke korpsgeest in de zaal, terwyi het strijkje Schuurman Snel met goede muziek de feeststemming verhoogde. Nadat de jubilaris met zyn echtgenoote *an den ingang der zaal door den com mandant. den voorzitter en de aanwezige officieren was begroet, nam hij, te midden van de officieren en het bestuur op het podium plaats; onnoodlg te zeggen, dat een spontaan applaus uit de zaal opsteeg, ter wijl de heer Oolders met zijn echtgenoote de saai binnen kwam. Het eerst voerde het woord de heer 8. Middelhof, voorzitter van de Gewestelyke Oemmlssle, die, na ook mevr. Oolders wel kom te hebben geheeten. er op wees, dat by uitsondering een 13 <4-jarig jubileum «evierd wordt, omdat de heer Oolders op soo buitengewone wyze den Landstorm ge diend heeft en daarby een groote activiteit en byzondere animo aan den dag legde (epaard gaande met de buitengewone ka raktereigenschap, met Iedereen te kunnen Aan zijn activiteit en zijn open en eerlijk karakter is het te danken, dat In dezen tijd nog zoovelen rich scharen achter het vaandel van den Landstorm. Daarom wil spr. dit jubileum herdenken, want de heer Oolders Is een figuur, die een steun en een kfacht voor onze organisatie beteekent ■Is wellicht nergens in den lande het ge val is. (Veel applaus). Het' Is een dankbaar werk geweest, de landstormers voor dit jubileum by elkaar trommen, en spr. dankt voor de spon- tanlêtelt. die de manschappen daarby be toond hebben. De sympathie, om den secretaris te hul digen, is buitengewoon groot geweest en •Pr. constateerde daarby een goeden corps- Weet; ook de officieren deden spontaan mede en volgens den wensch van majoor Van Houten waren zij niet alleen in woord, maar ook in daad één met de manschap pen, soodat spr. In staat Is namens allen eeh mooi huldebiyk aan te bieden. Na eerst mevr. Oolders met een fraaie b,oemeiunand gehuldigd te hebben voor O* *Ria ca RMdevprkloc mr b*K awa Uitslag verkooplng Ten overstaan van Mr. J. W. van der Heide. Notaris te Alk maar, is Woensdagavond in de „Rustende Jager" In het openbaar verkocht de villa „Oerdommet tuin aan den Ryksstraatweg. grcot 6.40 A., behoorende tot de nalaten schap van den beer D. Stam Kzn. Kooper werd de heer J. Rus, alhier, voor Oeruhnen tyd geleden heeft de commissaris der Koningin In een onzer provincies zich tn verband met deze aangelegenheid in verbin ding gesteld met den Minister van Justitie, met de bedoeling een regeling te treffen dat de commissarissen der Koningin een volledig gebruik zouden kunnen maken van de oe- voegdheld. hun tn artikel 15 van de Motor- en rywielwet gegeven. Krachtens dit artikel kan nJ. aan hen. die wegens overtreding van art 426 of 453 Wetboek van Strafrecht ‘betrek king hebbend op openbare dronkenschap) zUn veroordeeld, de afgifte van een rybewljs worden geweigerd. Van deze bevoegdheid wordt vooral In de groote provincies geen of nagenoeg geen ge bruik gemaakt. Het bleek niet doenlyk om alle aanvragen, die varieeren van 100 tot 300 per dag. tn handen te stellen van de griffies by kantongerechten en rechtbanken, ten einde te kunnen vaststellen of de aanvragers een dergeiyk vonnis achter den rug hebben. Dit zou groote vertraging geven zeer ten on gerieve ook van de aanvragers, die een der- geiyk vonnis niet hebben ondergaan. Toen echter het groote aantal verkeerson gevallen de noodzakeiykheid tn te grypen In "het licht stelde, heeft men zich tot den Mi nister van Justitie gewend De Minister van Waterstaat heeft daarop in September J.l. een circulaire gericht aan de commissarissen der Koningin vsn alle provincies, ten einde hun oordeel te vernemen over de wenschelykheid van Invoering van een maatregel, door toe passing waarvan al'e vonnissen wegens drankmisbruik automatisch ter kennis zou den komen van de afdeeilngen waar de ry- bewyzen worden afgegeven. De commissarissen der Koningin In Zuid en tn Noord-Holland hebben thans hun ad vies hierover uitgebracht. Zy kunnen zich met de toepassing van een dergeiyken maat regel geheel vereenlgen. Het ligt voorts In de bedoeling om In sa menwerking met de officieren van Justitie by de rechtbanken en het O. M. by de kan tongerechten een kaartsysteem (een z.g. zwart register» aan te leggen, waardoor het In de toekomst buitengesloten zal zyn. dat rtlbe- wyzen worden afgegeven of verlengingen daarvan worden toegestaan aan hem. die een vonn’s als bovenbedoe’d binnen den tennyn van twee Jaar heeft ondergaan Verwacht wordt dat op deze wllze beperking van net aantal verkeersongevallen, die het gevolg zyn van drankmisbruik door de bestuurders van autos of motorrywlelen, kan worden bevor derd. Men schrijft ons: In het Gulden Vlies Is heden. Zondag. Maandag en Woensdag de we.eldieruiaar-e zanger met de gouden stem Richard Tauber te bewonderen In de schitterende operette film „Das Land des L&chelns" vah den niet minder beroemden componist Franz Léhar. Zooals men weet, werd deze opera; te in ons land o*, te Den Haag en Amsterdam met uitbundig succes door bet Frits Hlrsch Ge zelschap met Richard Tauber in de hoofdrol voor 't voetlicht gebfacht. In deze film is het Richard Tauber, die de hoofdrol vertolkt als de Chlneesch- vorz en .oon van het huis Chong en niemand mu.der dan de beroemde opera te-koruxig Franz Léhar dirigeert In deze film het or kest Het zal dan ook geen verwondering baren, dat deze film niet alleen wat spelge- halte, doch ook wat betreft bet muzikak gedeelte, ul: den aard dar zaak <m>:i ruime plaats is toebedeeld, op zeer boog pei staat. De cinematografie maakte het buiten dien mogeiyk om décoratief datgene te oe- relken, wat by een uitvoering op de planken ten eenenmale onmogelijk 15. He; behoeft wel geen betoog, dat Richard Tauber, dien men kent als den besten Kammertónger. geweldig goed is in zijn rol. Byzonder goede vertolkers vond men voor LI, de zuster var, den vorstenzoon, en Llze, de Europeesche, die den Chlneeschen prins naar „het land van den eeuwigen glimlach" volgde. Immers China is het land, waar men eeuwig glim lacht, hetzy by verdriet of vreugde. Nooit naar bulten la en merken, wat er in je bin - nenste omgaat, schynt daar het parool te zijn. De draad van het operette-veihaal ’s als volgt: Ter gelegenheid van het vertrec van den Chlneeschen prins uit Europa naar het moederland, wordt in Weenen een af- sohelds-feest gegeven. De prins hee»t de dochter van een hoogwaardlgheldsbekleeder lief gekregen en wenscht, dat deze hem naar China zal volgen om zyn echtgenoote te worden. De operette, welke eveneens ter ge legenheid van het afscheid van den prins wordt opgevoerd eh tot titel heeft Das Land des L&chelns" wordt echter oorzaak, dat hy alleen moet vertrekken. Immers ‘n deze operette is een geschiedenis verwerkt, welke zeer goed een afbeelding kon zyn van de hunne. Een Chineesche prins voerde met zich mede naar zijn land een meisje, da: hij tot zyn vrouw wensebte te maken. Volgens de zeden van zyn land echter was de prins verplicht te huwen met de dochter van vier vooraanstaande manderynenfamiiles. Het Europeesche meisje weet echter hiervan niets en als de dag der groots plech igbeld is aan gebroken, bemerkt zy eerst, dat zy naast zich vier anderen zal moeten dulden. Deze zeden stuiten haar zoozeer tegen haar borst, dat sy wil vertrekken, niettegenstaande de ver- zekerlDgeQ van den prins, dat alles slechts Het Amsterdamsche Gerechtshof deed heden uitspraak in <ie zaak tegen den flet- senstaller 8. en den rijwielhersteller K„ verdacht van diefstal van f 13.000 uit de tascb van een loopjongen, die zyn fiets In de Stalling van 8. 1-ad geplaatst. 8. had den loopjongen uitgestuurd om een flesch melk, toen de jongen latei terug kwam op zyn kantoor, was het geld verdwenen. Wegens diefstal stond indertyd rechtbank een drie ai personen terecht. 3 werd toen veroordeeld tot twee Jaar gevan genisstraf, terwyi K. en de derde verd werden vrijgesproken. S. ging In hooger beroep en net O. M. teekende tegen K hooger beroep aan Conform den clsch bevestigde het Hof heden de belde vonnissen en veroordeelde den fietsenstaller dus tot 2 jaren gevan genisstraf en sprak K. vrij. Naar uit Madrid gemeld wordt, heeft de commissie van onderzoek inzake den op stand te Jaca besloten, alle leden van den Krijgsraad, die de kapiteins Galan en Her nandez ter dood veroordeelde. In staat van beschuldiging te stellen willen gevaar slechts dan daadwerkeiyk In actie komt „als het moet”, richtte spr. zich tot dan commandant, majoor VXn Houten. Spr. huldigde majoor Van Houten als een góed leider en hy vertrouwde hem het vaan del ten volle toe. Spr. hoopte, dat het vaandel nog jarenlang ongerept bewaard mocht blijven as een symbool van liefde en trouw, als een «ereteeken voor de dap peren, die „als hot moet” zich één voelen en zullen toonen, dat het wettig gezag num mer één U. Majoor Van Houten, commandant van het corps Alkmaar, dankte den voorzitter voor diens woorden en richtte zich vervol gens toefde B. V. L-ers. waarin hy weea op de beteekenls var het vaandel, wy. al dus spr„ jagen geen politieke doeleinden na; wy willen geen geweld. Het eenige doel te slechts: handhaving der wetten, die door den wil van het vrije Nederlandsche volk Hjn tot stand gekomen. Alleen die, welke door revolutlonnalre handelingen deze wet ten zouden will enaanranden, zullen tegen over zich vinden een corps van 70.000 vry- wjlllgers die .Als het moet", de wapenen V- - -IGDen opnemen. Met een „Leve de Konln- -ivaardde spr. het vaandel, waarna ,3t Louis" het „Wilhelmus" Woensdagmiddag te half 1 kreeg de jxilltle telefonisch mededeellng dat de woning van de 68-jarige mej. H. D., aan de Westerkolk- straat 24, nog steeds gesloten was. Nadat de polltie zich toegang tot de wo ning had verschaft, vond men de vrouw dood In bed liggen. Is nte* gewoonte om koperen jubilea te vermelden. Ditmaal echter, nu bat Instituut van den BUz. VriJwllugen landstorm, en tegeiykertyd de heer P. Ool- dara. secretaris van ae Gewesteiyke Com missie, hun 13>4-ja.ig jubileum vieren, meenden wd, evenals het 'lestuur -.n do Gewestelyke Commissie, op dezen regel een uitzondering moeten maken. Aan dit jubileum zaren natuuriyk schiet wedstrijden verbrnden, gehouden In „Het Wapen van Heemskerk”, van den heer Th. van GUsen. Byna alle afdeeilngen van den B. V. L. uit Noord-HollanJ namen hieraan deel. Slechts twee afdeeilngen konden door de tijdsomstandigheden niet aan deze wed strijden deelnemen. Er werd zooals te verwachten was met veel ambitie geschoten en de resultaten waren buitengewoon fraai te noemen. De schletwedstryden werden des middags onderbroken, omdat er iets byzonders ge beuren ging In ien B. V. L. Om half vier toch zou het vaandel aan den commandant worden aangeboden en het was daarom, dat de schutters, onder leiding van de reserve- offlderen, naar de binnenplaats van het voormalige Ryks?pvoedlng sgesticht mar cheerden, waar deze plechtigheid zou plaats vinden. De troep werd In carré opgesteld en het muzlekkorpB ..St. Louis" werd op den rech tervleugel geplaatst. Nadat de vaandelwacht, onder commando van luitenant De Boer, bet vaandel binnen bet carré had gebracht, nam de voorzitter der gewestelyke commissie, de heer Middel hof. burgemeester van Hoogkarspel, het woord. Spr. wees er op. dat deze dag voor het landstormkorps Alkmaar een byzondere dag was. een dag van historie, omdat de •A plechtigheid iets zal wezen, wat nlm- men meer zou gebeuren. Als voorzitter der Gewestelyke Commissie zou Sin*, het vaaftdel aan den commandant overhandigen. Hy wees er op, dat het vaan del by Kon. Besluit was goedgekeurd, en dat het H. M. de Koningin behaagd had. om den B. V. L. deze kcnlnkiyke onderscheiding te verleenen. Spr. dankte H. M. voor deze onderscheiding, maar daarnaast meende hy een woord van dank te moeten brengen aan hen, die door hun gaven het corps In staat hadden gesteld, om dit pracht voorwerp van Nederlandsche naaldkunst te bezitten. Spe ciaal dankte spr. drn heer Oolders, die an derhalf jaar lang voor dit vaandel gewerkt Heeft. Nadat spr. herinnerd had aan de vele vaandels, die Nederland heeft, wees hy er op, dat de B. V. DE STREEK Tot en met de vorige week la het met d» bloemkool, die thans voor ue Streek de alles- beheerschende factor Is, een wanhopige toestand geweest. De tweede en derde soon totaal onverkoopbaar, de beste kwall elt Ir hoofdzaak door de zouters gekoent en dt handel werkeloos. Op deze wijze zyn eenige miljoenen stuks bloemkool opgeruimd die aan de tuinders een onbeduidend bedraj hebben opgeleverd, niet eens voldoende oir. de kosten te dekken. Deze week is eenige verbetering Ingetreden Het zachte we-u heeft piaatr gemaakt vooi koude en vorst, de sterke groei van de kool wordt stevig getemd. Nu staat hier In de Streek nog wel een geweldig groot getal, dat ryp is om gesneden te worden maar el ders en vooral In Dultschland raken ze toch door den voorraad heen, vooral de lichte soort zelfdekkers ruimt met dit koude weer gauw op. Vanaf Maandag j.l. Is de export dan ook weer begonnen de kans op Distich, land te wagen, ondanks de groote risico's die momenteel ten opzichte der betalin/en aan den handel op Dultschland verborlden zl’n. De prijzen zyn nog niet hoog, een aan voer van circa 200.000 stuks Is nog niet zoo gsmakkelijk te plaatsen. De eerste soort geldt f 68, tweede soort f 23.50 per 100 stuks, derde soort is nog niet te plaatsen. Van de slultkool Is de aanvoer uiterst ge- ring, desondanks is wit nog moeilijk te ver. koopen en dan nog slechts tegen 60 cent per 100 kilo Rood en geel liggen heel wat ge- rrakkelijker en gaan voor f 12.50. De Uien gaan stevig omhoog en nouden de tuinders die thans vast in de hoop, dat die styging nog wat zal aanhouden. Grove en groote staan op f 2.503.75, drielingen t 3.40 en nep op f 2.95 per baal, wat het dubbele is van voor eenige weken. De slaboonen hebben met de vorst van dezen nacht den doodsnik gegeven; er waren heden 80 zak tegen een prys van f 3.504.80 wagrmee het praktisch wel zal zyn afgeloo pen. Het gewas Is dit jaar slecht geweest, by een groeten toeleg zyn slechts 15000 zak. ken aangevoerd tegen 24000 In net vorige jaar. Daarbij waren de prijzen in net volst van den tyd nog flink aan den lagen kant, zoodat dit artikel ook geen aangename her innering achterlaat. De bieten trekkm ondanks kleine aanvoe ren nog geen belangstelling, voor de groote maakt men omstreeks f 4.50, voor de kleine f 34 per 1000 stuks. Voor Druiven wordt een noteerlng van 33 gemaakt. deellngen op hoogen prijs te stellen; alle afdeeilngen In dit gewest ontbraken slechts twee en dit vindt zyn oorzaak de slechte tydsomstandlgheden. Spr. hoopt In alle afdeeilngen op de jaarvergaderingen een persoonlek woord van dank tot de landstormers te richten. Spr. uit voorts zyn verheugenis over het samengaan van de officieren met de man schappen, hetgeen den manschappen ver trouwen schenkt In hun officieren. Met een algemeen woord van dank aan allen, ein digt de heer Oolders zyn toespraak. Hierna werden de den jubilaris onthaald. Majoor Van Houten wilde ook biyk ge ren van zyn sympathie voor den heer Ool ders en prees hem als secretaris van de Géwesteiyke Landslormcommlssle. als pen ningmeester daarvan, als propagandist voor het gelest Noord-HoUand en als adminis trateur van het corps, in welke laatste functie spr. hem speciaal had leeren ken nen; spr. sluit zich aan by de hulde, door den vorigen spreker den jubilaris gebracht en eindigt met den wensch. dat hy nog menig jaar zyn diensten aan den Land storm mag geven, met denzelfden yver en nauwgezetheid. (Applaus). De heer De Kort sprak namens de afd. Alkmaar en wees In het smeuïge Brabant- sche dialect op de beteekenls van den Landstorm en op de verdienste ren den heer Oolders. dien hy prees als een organi sator eerste klas. Spr. constateerde, dat de achting van de manschappen tegenover de officieren thans liefde geworden was; liefde is beter dan achting, want uit de liefde komt de achting voort. Spr. verheugde zich er voorts over, dat de JLandstorm nooit onder de wapenen heeft behoeven te ko men; dat Is een teeken, dat ons land leeft In vrede en rust; spr. hoopt, dat het zoo mag biyren. (Applaus). De heer K. Madderom Jbz. te 8t. Pan- cras hield hierna een toespraak, die waard was In een sprekende film vastgelegd te worden. Evenals de vorige spreker oogstte hy vee! by val by zyn woorden van geluk- wensch tot den heer Oolders. Spr. hoopte ook, dat de Landstorm nooit actief be hoefde op te treden. Ieder klaagt over den slechten tyd, aldus spr.. maar als de Land storm moet optreden, dan Is het pas een slechte tyd. (Gelach). Spr. stelde voor, op de. gezondheid van den heer Oolders en den Landstorm efkes te drinken. (Ap plaus). Vervolgens word nog het woord gevoerd door de plaatselyke lelden K. de Haan te Weere en Giltjens te Broek op Langendljk en H. van Nuland te Behagen namens de leden. De heer Oolders dankte de sprekers en hoopte, dat hun wensch, dat hy nog 13 U jaar zyn diensten aan den B. V. L. mag geven, vervuld moge worden. Spreker wenschte allen goede reis en roept hun een tot weerziens toe op de Jaarvergaderin gen. De voorzitter, de heer Middelhof, dank te de manschappen voor de goede opkomst en den goeden geest en sloot vervolgens de byeenkomst. De manschappen gingen hierna langza merhand huiswaarts. R. K. Klesvereenlging In het Patro- r.aatsgebouw vergaderde gisteravond de RJC. Klesvereeniglng. alhier onder voorzitterschap van den heer J. Settels. De vergadering was goed bezocht, tn ver band met de rede, die het Tweede Kamer lid Dr Kortenhorst kwam houden; het ver slag van deze rede plaatsen wy elders In dit nummer De voorzitter opende op de gebrulkeiyke wyze en heette de aanwezige dames en hee ren van harte welkom, speciaal den spreker. Dr. Kortenhorst. Spr uitte zyn genoegen over de opkomst op deze buitengewone vergadering en dankte Dr. Kortenhorst voor de moeite van Den Haag naar Behagen te kernen en dit geheel belangeloos (applaus). Een extra woord van hulde bracht spr. aan de aanwezige dames. 1 Spr. wees vervolgens op de dit jaar ge houden verkiezingen voor Prov. Staten en Gemeenteraad, waarover het bestuur tevre den Is. omdat alle kiezers goed waren op gekomen en getoond hoe het moet. Spr. hcopt. dat de belangstelling, zooals die op deze vergadering is. bestendigd mag blyven. Hierna werd staande een kort gebed ge stort voor de zielerust van wylen Mgr. No lens. De voorzitter gaf hierna het woord aan goede kwaliteit

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5