JUBILEUM De zolders kraken BEZOEKT HOOGLAND’S Tentoonstelling 1831 1931 Gebr. SPANJAARD OTTO VAN OS VISCHHANDEL KUNST ZIJ ONS DOEL in het Stedelijk Museum tot en met Zondag 1 Nov. DE KOLONIALE TENTOONSTELLING EN DE DRUKTE IN PARIJS Langestraat 88 Alkmaar Tel. 533 T1 BRIEVEN UIT FRANKRIJK ADVERTENTIËN Te Laat Laat PROVINCIAAL NIEUWS Dagelijks geopend v. 10-5 uur BIJ DE FIRMA Slt Beh - ZIT-SLAAPKAMER te ANDIJK G. SCHEKKERMAN - KONINGSTRAAT 7 Mg de Te koop gevraagd P. J. BAKKUM TELEGRAM N. BONSELAAR ZIET DEZE LAGE PRIJSNOTEÉRING Schapenvleesch zonder Been. Magere Lappen Wed. L. C. Biskanter Nog steeds de groot ste keuzeKoffer- machlnes en platen. Naalden In alle toon sterkten. Gemakke- llike betallngsvoorw. van den grooten voorraad moderne Heeren- en Kinder- jassen. Chique modellen. Prima kwaliteiten tegen de be kende lage prijzen. ALKMAAR BOVENKARSPEL GROOTEBROEK BURG. PW «RUG VERDRONKEN BERKHOUT WESTWOUD UAT 171, TEL M2 heeft voorradig alle soorten ZEEVISCH. w.o. SCHEL- VISCH MET LEVER Beleefd aanbevelend. CASTRICUM HEER-HUGOWAARD Huisvlijt. WERVERSHOOF s circulaire onder da s worden den de straat - toe, me ze gaan H. d. J. Leeuwen Sr. en Jb. het MAGDALENENSTRAAT bU bestond karton-. Juffrouw (h. b. b. h. h.) vraagt tegen 1 Dec. vr|je met of Bonder pension. Brieven met opgave van prijs, onder no. 10776. bur. van dit blad. zlc M! P« Ki da te eei be G. 1 vo dei K. Pi di M 1 de Mi ph Kc Kt chj Ba na on pel tot I en oo Ko -! •Ut ple as ve hc Kat Ven van Bi wet< gedt stee D uit doet wat zich vern doet gelu M lede. Bt alle in Ml I wort ren. Dt inter De dels) inde vele reeei wow land Ve attrs «tal. stem avon voon word He vestii dan, aan i pelljl Areiiisend Tot lijdelijk onderwijzer la benoemd de heer G. Meijer te Overveen. Aanbevelend: POSTZEGEL VERZAMELINGEN, COLLECTIES. PARTIJEN. OUDEGRACHT ISO ALKMAAR. 1 het Unl Ter aeei hot 1931 B s van den «on. den Gen som Hoe ütn ai M M k< dl le ul G M vs Dl at be- be- be- over- Zaterdag In loosing een wagon fruit. 10000 K.G. uit de Betuwe, w.o. Goud renetten, Be'lefleurs, zoete Appelen, Stoofperen, enz, die tegen spotprijzen worden verkocht op de Nieuweeloot, tevens In mijn winkel Koningstraat 7. Verkrijgbaar: Stoofperen 6 pond 36 cent - Zoete Appelen 6 pond 35 cent Moee-Appelen 6 pond 25 cent - Tevens een wagon Aardappelen tegen spot prijzen. vanaf 6 K.G. voor een kwartje. De eenlge ultdeellngsltjst in faillissement van Verzekeringsagent, te Heiloo, ligt ge durende tien dagen ter kosteloore inzage van de schuldeischers ter Grif fie van de Arr. Rechtbank te Alkmaar. Mr. KRAAKMAN, Curator Alkmaar. 30 Oct 1931. Doorregen Carbonade Doorregen Lappen Vette Lappen Magere Lappen, zonder been Doorregen Lappen Vette Lappen Boutjes Schapenvet bij 5 pond Gemalen Spek Gesmolten Reuse! Rauwe Reuzel Gesmolten Rundvet 4 pond Schapenvleesch en dergelijke gen Ook zal ingaande November verlichting blijven doorbranden Hierna volgde sluiting vervoermiddelen ten dienste als 40 35 30 35 45 40 35 50 30 35 30 30 30 1.00 3K pond Gehakt, koe en varkens 1.00 3 pond Saucijsjes IjOO per pond Varkenslappen of Carbonade 50 Magere Lappen at Riblappen, rund 50 Doorregen Runderlappen 45 Beleefd aanbevelend. Gasverbruik Alhier wordt nog steeds op werminderd gasverbruik gerekend. Bij vorig jaar vergeleken bedraagt deze vermindering 3000 M3. De totaal opbrengst voor 1932 wordt geschat op f 2577S met een verbruik Dan avond van den elfden November (dag van den wapenstilstand) worden de poorten van de Internationale Koloniale Tentoonstel ling voor altijd gesloten. Dit Is de uiterste datam en indien het weer niet medewerkt, zal het tropenwereldje aan de poorten van Parijs nog eerder verdwijnen. Slechts het -Musée Permanent” blijft; een waardige her innering aan Iets heel groot-sch en heel moois. Gerulmen tijd hebben de Parijzenaars ge hoopt, dat de tentoonstelling het volgende jaar tegen de lente heropend zou worden. Maar de paleisen en paviljoens zijn niet ge bouwd, om weerstand te bieden aan de ver anderingen der temperatuur. De slechte zo mer heeft de meeste gebouwen reeds veel kwaad gedaan, zoodat men re slechts in stand heeft kunnen houden, door na lederen storm en na leder onweer de aangerichte schade onmiddellijk te herstellen. Ook het plan, eenlge paleizen zoodanig te verbouwen, dat ze behouden konden worden, tam door de enorme korten, die daarmede gemoeid waren, niet uitgevoerd worden. Bo vendien is er nog het decreet, waardoor het gedeelte van het „Bols de Vincennes waarop de tentoonstelling gebouwd is, aan maar schalk Lyautey Is afgestaan en dat nauw keurig omschrijft, dat de terreinen voor de lente van het jaar 1932 teruggegeven moeten worden aan den conservator der bosschen en tuinen van de stad Parijs. En is het zoo eigenlijk niet het beste? Er is nu eenmaal een tijd van gaan, voor alles wat door menschenvernuft en menschen- handen gewrocht is en de tentoonstering zou zich zelf ongetwijfeld overleefd hebben, in dien men met deze wet geen rekening had gehouden. Nog enkele weken dus maar.... Doch de herinnering aan het levend geworden sprookje van manneren paleizen en wondere koepels, die zich als een synthese van exoti sche schoonheid verheffen In het heerlijke woud van Vincennes en waardoor Parijs meer dan ooit geworden is het wereldcentrum van het toeristenverkeer, zal nog heel lang den honderdduizenden bezoekers bijblijven. Door de drukte gebrek aan hotels. Iets, dat in Parijs gewoonlijk onmlddellljk opvalt, is het enorme aantal hotels. In iedere straat, hoe klein en onaanzienlijk ook. vindt men hotels, soms zelfs huis aan huls. Boven dien worden er nog geregeld bljgebouwd, ter wijl de bestaande maar heel zelden verdwij nen. Toch heb ik eenlge dagen geleden bijna onder de bekende bruggen moeten overnach ten: alle hotels, waar ik om onderdak vroeg, waren vol. Hieronder volgt het verhaal van mijn we dervaren. De lezer kan er de conclusie uit trekken, dat de Koloniale Tentoonstelling nog steeds onverminderde belangstelling van provinciaal en vreemdeling geniet en ook, dat het absoluut noodig is, zijn kamers In Parijs vooruit te bespreken Ik had den avond bij vrienden doorgebracht en daar ik den volgenden morgen weer vroeg in Parijs moest zijn, besloot ik. niet naar de voorstad, waar ik woonde, terug te gaan, doch in een hotel te overnachten. Castricum, rijders J. Borst. 3e prijs Opkoper van Molenaar, Wierin- gerwaaid rljdcj K. Bakker, terwijl de 4e en 5e prijs gedeeld werden door Kapitein de Bruane. eigenaar G. Vergouw, Castricum en Fretchen van Beets te Hoorn. HARDDRAVERIJ BAKKUM glhiwr had gisteren de harddraverij plaats onder leiding van de Harddraverij Castri cum. Van de 29 ingeschreven paarden wa ren 24 paarden opgekomen. Na spannende ritten werden de prijzen behaald door: le prijs f 300 door Uniform, eigenaar J. W. Borst te Bakkum. 3e prijs f 100F enthner van J. Schermer, Voi van het beslis land, het het c bepal dan •Drei De van meen inwor dervli den i ta de *tJk belang Get roep Safe K. R. O-fUm Dinsdagavond werd de KR.O-f llm In de zaal van Van Boersen vertoond. Rekening houdend met de tijdsomstandig heden was er goede belangstelling. Onder de pauze sprak notaris Ruiter, waar. deerende woorden tot den oprichter van den K RO., pastoor Perquin, die door zijn enor- men arbeid het Kath. deel van Nederland 'n rijkdom heeft gegeven door het in den aether te onderrichten in Godsdienst, cul tuur, ontwikkeling en ontspanning. Vervolgens spoorde spr aan om dit te waardeeren en den K. R O. te steunen, daar deze dan nog een grooter macht kan ont plooien om den tijdgeest van ongeloof en wanorde tegen te gaan door godsdienstzin te prediken, vrede en orde te brengen tot heil van kerk, huisgezin en maatschappij. Na de film, welke reeds voldoende be schreven Is, bracht notaris Ruiter dank aan allen die hebben medegewerkt tot het sla gen, van deren K.RO.-filmavond In het bijzonder den propagandist P. Oote- man, de damespropagandlsten en de „eeren Rood. Hlnte en Appelman die zorgden voor het muzikale gedeelte. Kapelaan Keyer beval den KRO bijzonder aan daar deze wel reeds een groote macht heeft, doch nog niet sterk genoeg is, om het Ideaal te verwezenlijken wat Pastoor Per quln zich heeft voorgesteld. Ge kunt den K.R.O. steunen financieel en door gebed. Dit laatste is vooral van groote beteekenls of- scchoon het eerste ook onmisbaar Is. Woensdag, ongeveer 5 uur in den morgen, is de arbeider K., in dienst bij den vee houder H., te Burgergbrug, bij het ophalen dar fronten in een sloot geraakt en ver dronken. De beer H, die ongerust werd over het lange uitblijven van zijn knecht vond hem in een sloot. De oorzaak van het ongeval ia niet be kend. tig saldo van 1930—31 'n bedrag beliep van f 100.14. Het voordeellg saldo van jaars te voren was ruim f 251.— zoodat deze ver een iglng zich In waren welstand mag ver heugen. De voorzitter bracht dank aan de pen- ningmeesteresse en deelde mede, dat door de commissie, belast met het nazien der be scheiden, alles In de beste orde was bevon den. Hierna volgde bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren, vol gens rooster, mevr. Splerings, mej. Maas en H. Hoogland. Op voorstel van burgemeester Van BIoo- Koemendag Sobriëtas De bloemendag heeft dit Jaar te Wervershoof opgebracht f 50.20. te Zwaagdük f 27 00 en te Onderdllk f 22 00 Totaal f 99.43 Laadbuowvergadering Onder voorzit terschap van den heer P. Beemsterboer, werd alhier een vergadering van landbou wers gehouden om de cr-sis onder de oogen te Zien. Men besloot bij de Regeering en aMtere invloedrijke lichamen aan te dringen op betere toestanden in den landbouw door te trachten verlaging der tarieven te ver- Betere uitbetalings- en contractvoor waarden met zaadfirma’s verbeteringen in het vellingswezen, vrijstelling van sociale lasten beneden een inkomen van f 1300, afschaff-ng van strijkgelden, onderhoud van dijken door Rijk en Provncle, afschaffing van grondbelasting van hen, die den grond aja arbeidsmiddel bezitten, pachtprijzen te doen vaststellen door een pachtcommlssie, stichting van een Staatshypotheekbank met lagen rentevoet, zakenloonvoorschotten, niet ope'schbaar beneden een inkomen van 1200, steun aan ben, wien Inkomen geen R.K. Bouwvakarbeiders Boveneeniwmite vereentging hield Maandagavond een alg», meene ledenvergadering. De voorzitter T Swager opende de vergadering met den chZ groet, heette allen welkom in het bijzonder den geestelijken adviseur kapelaan v Vliet. Daarna werden eenlge ingekomen «tukken behandeld. O.a. werd een nieuw reglement voorgelezen, waaruit bleek, dat men bij werkloosheid geen bondscontributle behoeft te betalen, alsmede verlichte contributie in bijzondere omstandigheden en wel voor 6 maanden. Daarna werd door den voorzitter een lezing gehouden over de elscben van bet congres, gehouden te Utrecht. De secretaris bracht verslag uit over de conferentie, met B. en W. gehouden, waaruit bleek, dat deze niet zonder resultaat was. Daarna werd me degedeeld, dat er nu voor 50 dagen wordt uitgetrokken, terwijl dit voorheen 25 dagen was. Volgde sluiting met den chr. groet. Melkprijs Met ingang van gisteren, ver laagden de plaatselijke melkalljten den prijs tot 9 cent per liter. Aan de orde kwam het verzoek van de R. K. Middenstandsvereenlging „De Hanse” alhier, om In verband met de az. Inwerking, tredlng van de winkelsluitingswet: le. bet sluitingsuur voor melk-, viach- en fruitwinkels op Zondag te bepalen op 10 uur vjn.; 3e. het sluitingsuur voor winkels te bepalen op 9 uur, Zaterdag op 11 uur njn.; 3e. het sluitingsuur voor barbiers, en kap perszaken voor Woensdag en Zaterdag te stellen op 11 uur njn.; 4e. te willen bepalen dat die zaken, waar In hoofdzaak of uitsluitend brood, koek, ban ket, chocolade en suikerwerken worden ver kocht, op Zondag gedurende ten hoogste twee uur, gelegen tusschen 6—11 uur v_m, geopend mogen zijn: 5e. te bevorderen dat automaten geweerd; 6e. den tjjdelljken verkoop In cafë's en der. gelijke (z.g. vliegende winkels) van mldden- standsartlkelen te verbieden. Betreffende het verzoek Inzake de brood-, koek-, banket-, chocolade- en suikerwerken winkels werd besloten den openingstijd niet op 8 tot 11 uur. maar van 8 tot 10 uur te stellen, wegens kerkdiensten. De auto maten z!1n wegens winkelsluitingswet geoor loofd; overwogen zal worden of er Iets aan te doen is om deze te weren. Wat de z.g. vliegende winkels betreft, zal een schrijven aan de vergunninghouders worden gericht, waarbij hun op de bepalin gen der Drankwet zal worden gewezen. De heer Kraakman vroeg of de melkslij- ters ook onder de verordening betreffende winkelsluiting en Zandag-venten vallen. De voorzitter antwoordde bevestigend, maar In dien dit niet mogelijk zal blijken, zullen <*r wellicht maatregelen getroffen kunnen wor den. De verordening werd hierna vastgesteld. De aftredende 'eden der Commissie van Bijstand In het beheer van het gemeentelijk Electric iteltsbedrijf. de heeren Jb Wekker en P. Kraakman, werden belden herkozen. De Commissie van Bijstand In het beheer van het gemeentelijk Electrlciteltsbedrijf en B. en W. stelden voor in de tarieven van het gemeentelijk Electrlciteltsbedrijf de volgende wijzigingen aan te brengen; Voor stroom en licht In te voeren het z.g. dubbel-tariefsysteemde prijs van den stroom, afgenomen in de avonduren, te handhaven op 15 cent per K.W.U. en den stroom, afge nomen op den dag, te stellen op 5 cent per K.W.U.de lichtpuntenbelasting ongewijzigd te laten. De Commissie en B en W. meenen, dat door dit tarief geen stroom meer voor huis houdelijke doeleinden In den avond zal wor den afgenomen, maar dat bovendien de stroomafname op den dag zal worden be vorderd. De maximale belasting zal hierdoor worden ontlast. De stroomafname voor licht wordt voor 1933 geraamd op 30.000 K.W.U. Aangenomen wordt dat van deze 80,000 K.W.U., door toe passing van het dubbeltarief, 8000 voortaan op den dag zullen warden afgenomen. Deze K.W.U. werden tot heden betaald met 15 cent, voortaan met 5 cent, wat voor het be drijf een verlies meebrengt van 8000 maal 10 cent is 800.Daartegenover staat, dat gerekend mag worden dat de maximale be lasting met 5 K.W.U. wordt verminderd, wat een bezuiniging geeft van 350.terwijl eveneens aangenomen mag worden, dat de stroom, afgenomen op den dag, met 8000 K. W.U. stijgt. Invoering van het dubbeltarief zal voor het bedrijf in de eerste jaren ver lies medebrengen, maar tegen lagen prijs kan men voor huishoudelijke doeleinden stroom gebruiken. Wie dubbel tarief wenacht zal een meterhuur moeten betalen van 10 cA per maand. Voorgesteld werd krachtstroom te stellen op 15 cent per K.W.U. en bij afname van 300 K.W.U. reductie van 1 tot 10 cent. Het gebruikmaken van electrische motoren m den avond Is absoluut verboden; dit brengt te groote schade voor genoemd bedrijf mee Het is alleen toegestaan wanneer toestem ming is verleend. Deze toestemming wordt alleen verleend tegen 2.50 per K.W.U. Mo toren, zwaarder dan 1 P K. kunnen met G. E. B. worden gecontracteerd. Voor kracht- motoren, die minder dan 100 K.W.U. gebrui ken, zal een meterhuur van 0.50 per maand moeten worden betaald. Het voorstel werd aangenomen. Hierna volgde vaststelling der gemeente- begrooting en der begrooting van het G E_B Het oordeel der commissie van de gemeen- tebegrootlng was. dat vanwege de crisis in deiNtulnbouw de jaarwedden moeten worden herzien. Besloten werd voor te stellen, Ged. Etaten te verzoeken den poet .Jaarwedden van de ambtenaren der secretarie", die door B. en W. op 1100.is geraamd, thans op 1000.te brengen Den port f 150.voor schoolfeestjes te schrappen. De Commissie gaat accoord met het voor stel van B. en W omtrent ondersteuning voor kleine tuinders. De meerderheid oer commissie gaat niet accoord met verhoog! ng van opcenten op de gemeentefondsbelasting tot 80. Met het voorstel van B. en W. om een belasting op de publieke vermakelijkheden In te voeren, gaat dt commissie accoord en ziet met belangstelling een ontwerp tege moet. De voorzitter zeide het Jammer te vinden, dat de post van 1100.voor de ambtena ren van de secretarie op 1000.gebracht zou worden. De beer Kraakman oordeelde, dat, wan neer alle loonen dalen, het niet noodzakelijk is dat deze loonen naar de hoogte gaan. Na stemming werd met 6 tegen 5 stemmen tot salarisverhooglng besloten. De voorzitter zou den post voor de kinder feesten gaarne gehandhaafd zien. Aldus werd besloten. Na discussie werd het voorstel van B. en W. inzake de opcentenverhooging op de ge meentebelasting aangenomen. De straatbèlasting werd vastgesteld even als het vorige Jaar. De begrooting sluit In gewonen dienst op 91 127.73 mèt een post onvoorzien van 4.860.77. De kapltaaldlenst sluit op f tH OOO De begrooting van het G. E. B. Is geraamd op 25.560. Werd goedgekeurd. Het verzoek van dc afdeellng Enkhuizan en Omstreken van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis- en Restauranthouders om de personeele belasting op blllards, loka liteiten en meubelen te verlagen, werd afge. wezen. Het voorstel van B. en W. om het huisje van J. Lakeman onbewoonbaar te verklaren, werd aangenomen. Een voorstel van B. en W. tot werkver schaffing door bagger te laten halen, werd aangenomen. In de commissie tut regeling der werkver schaffing werden buiten B. en W. gekozen de heeren Neefjes, Hteltenpool en Koomen. Dear de heer Steltenpool zijn benoeming niet aannam, werd de heer Dekker gekozen en de heer Steltenpool als plaatsvervanger. B. en W. stelden in overleg met de be sturen der organisaties voor, de uitkeering voor uitgetrokken werkloozen te bepalen op het bedrag dat krachtens reglement van de werkloozenkas waarbjl men georganiseerd is wordt ontvangen. Voorts stelden B. en W voor, de uitkeering voor ongeorganiseerden onverschillig In welk bedrijf werkzaam, te stellen op 7.per week. Nadat nog een en ander besproken was over dit punt, stelde de heer Kraakman een gelijke uitkeering zoowel voor georganlseerden als ongeorga niseerden. en wel van 9.per week. voor. DU gewijzigde voorstel werd met algemeens stemmen aangenomen. Ook hierbij sal de Sanne. De hh. C. Koopman Jz. en J. He- toen, hoofdingelanden der Banne zijn in 1932 aan de beurt van aftreden, zoodat in den loop van December stemming zal plaat* hebben. Vtoefceersveronlenlng Door den ge meenteraad werd begin van dit jaar een straf verordening vastgesteld betreffende het verkeer en parkeeren enz. langs de wegen Than« fa de verordening door Ged. Staten van Noord-Holland bekrachtigd en kan dus een deser dagen worden afgekondlgd, aoo- dat op grond van die verordening het een- rlahtlng verkeer kan worden toegepast. v we gen kunnen worden afgesloten en parkeeren kan worden geregeld. ten werden genoemde dames en heer acclamatie herkozen, (applaus). De voorz. deelde de vergadering mede, dat voor den heer IJselsteln, die voor de stuursfunctie had bedankt, een nieuw stuudslld moest worden gekozen. Het stuur M’enschte de vergadering in i Een koffertje in de hand, betrad ik de hall van het groote hotel tegenover het Gare du Nord. Het bleek me, dat Ik lang niet de eenlge was en ik hoorde den portier aan een groepje reizigers, dat vermoedelljk juist van het station gekomen was, verk aren, dat er „niets, absoluut niets meer vrij was. U moet eenlge dagen van te voren schrijven." Ik vroeg dus niet verder en daar ik, dicht bij, de lichtreclames van verschillende hotels bespeurd had, ging Ik, zonder eenig vermoe den van wat me wachtte, verder. Maar mijn stemming werd er niet beter op, toen Ik mij overal hoorde toevoegen dat er geen kamer meer vrij was en dat het verloren moeite was in de buurt verder te zoeken, daar alles „complet” was. Ik liep nu den boulevard Magenta af. ver volgens den boulevard Strasbourg. Doch overal waar Ik om onderdak vroeg, hetzelfde antwoord: .Alle kamers bezet; onnoodlg ver der te vragen In de buurt, alle hotels kwamen ruimte te kort.” Tegen half twee naderde Ik de groote bou levards en met het voortschrijden van den tijd werden de nachtportiers steeds minder beleefd. „Complet! Complet!” riepen Bwrg. Stand Gboren: Wilhelmus Wou- terus soon Zaal en W. C. G. Koper. Ovirledcn: Wilhelm Care! Erfman, oud 79 jaar. echtgenoot van Maria Petronclla Teepe, wonende te Castricum. weging te geven, dat wederom Iemand sou worden gekozen uit Veenhulsen of uit Heer- hugowaard Noord. Door het bestuur werd als candidaat genoemd de heer Jn. Beers Pz. Eveneens als candidaat werd genoemd de heer H. Bruin, op voorstel van den beer Geuzenbroek. De heer H. Bruin werd gekozen met 23 van de 34 stemmen. Bij de rondvraag vroeg de heer Geuzen broek of het beslist noodzakelijk is dat Jaar lijks een tentoonstelling wordt gehouden. Spr. was van gedachte dat het aantrekke lijke hiervan op den duur zou verdwijnen. De voorz. was een andere meenlng toe gedaan, n.l. dat juist de tentoonstelling de huisvlijt zou bevorderen. Daarom is dan ook reglementair vastgesteld, dat leder jaar een tentoonstelling gehouden moet worden. Dit was ook de meenlng van de andere aanwezigen. Burgemeester Van Slooten zag ook in een jaarlljksche tentoonstelling een prikkel tot huisvlijt. De heer H. Hoogland zou gaarne zien, hetgeen de wensch was van het geheele bestuur, dat aan de tentoonstelling een andere attractie werd toegevoegd dan het tradltloneele .rad van avontuur.” De voorz hernam, dat het bestuur den arbeid der dames en heeren die ..het rad” bedienen ten zeerste waardeert, maar dat er nieuwe banen gebouwd dienen te wor den. Uit de vergadering werd os genoemd: grabbelmand, schiettent, tombola, naam- van-een-pop-raden, floralia. Hierover zal later meer worden medege deeld. Na een korte pauze hield de voorz. een lezing over: ..Waarom handenarbeid op de lagere school?” Spr. zeide een en ander te willen vertel- Haasc Wervershoof, Onderdijk en Zwaag- djjk Dinsdagavond hield bovengenoemde vereenlging in het 8t. Werenfrldusgebouw 'n algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer B. P. Huesman, opende met den chr groet, heette allen wel kom in het bijzonder burgemeester N. J. H. Raat, de leden van Wervershoof. Onderdijk en het bestuur van Zwaagdljk. Na goedkeuring der notulen deelde spr. mede, dat het verzoek aan den raad omtrent de winkelsluiting Is Ingewilligd. Voorts, dat dezen winter een gezellige vergadering zal worden gehouden. Spr. vroeg hoe deze het gezelligst zou kunnen worden gemaakt. Het bestuur had het plan gemaakt om de Ver eenlging .Jfederlandsch Fabrikaat” te laten komen met een film. De vergadering zag lie ver een humorist. Besloten werd In een vol gende vergadering dit punt nader te bespre ken. Daarna werd het kardinale punt der agenda besproken, nJ. het Crealet vraagstuk. De voorzitter zei, dat credlet weigeren aan alle burgers, onmogelijk Is en spr. zette uit een waarom. Burgemeester Rast ze oji., dat hij het ook zeer moeilijk achtte te besluiten, geen credlet meer te geven. Verder gaf spr. Dinsdag hield de vereenlging voor huisvlijt alhier, in de zaal van den heer Wester haar jaarlljksche algemeene vergadering. De voorzitter, de heer C. Hartog. leidde de vergadering in met een welkomstwoord en memoreerde dat bestuur en leden met genoegen konden terugzien op de resulta ten van het afgeloopen Jaar. De gehouden tentoonstelling heeft zich in groote belang- stelling mogen verheugen, de inzendingen waren zeer goed en financieel stond de ver- i eenlging sterk. Eén opmerking moest de voorzitter ech te» maken, nJ. dat de leden geen werk stukken die op school waren vervaardigd ter mededinging mochten insturen, zooals vorig jaar was gebeurd. De notulen werden zonder aanmerkingen vastgesteld en de secretaresse mej. 8. B. I Maas werd dank gebracht voor de correcte notuleering. De pennlngmeesteresae, mevr. v. Schalk Kathman, bracht hierna verslag uit over de Inkomsten en uitgaven gedurende het afgeloopen jaar. Hieruit bleek, dat het ba- voordat ik gelegenheid had een woord te zeggen. - Het W“ j,nd^rtusschen begonnen te rege- j ]en "over het antwoord op dere vraag. Óver i hpt waMrom hoe htj werd geleerd en welke zijn invloed was. Handenarbeid, aldus spr.. Is geenszins iets van onzen tijd maar is een erfdeel van de geschiedenis. Spr. lichtte alt nader toe en wees er op dat steeds het onderwijs te eenzijdig was gegeven, dat de arbeid voor hand en oog uit het oog verloren werd en steeds werd voorgestaan op de ontwikkeling van het intellect. Spr. noemde namen als Pestalozzi. Fröbel, Franken. Pascal en Salzmann die dit reeds lang hadden begrepen en dan ook ware voorvechters zijn geweest van den handen arbeid op de scholen. Dit streven naar veranderingen in bet onderwijs was in bijna geheel West Euro pa waar te nemen. In 1880 werd In Frankrijk voor kweek- en volksscholen handenarbeid als verplicht vak ingevoerd. In Duitschland viel deze beweging ge lijktijdig waar te nemen als in ons land, doch werd daar niet in maar los van de school onderwezen. De arbeid hoofdzakelijk uit modelleeren. hout- en metaalbewerking. In Denemarken, waar de huisvlijt) veel vuldig werd beoefend, droeg ze een phllan- troplsch karakter. Zij werd door den Staat gesteund. In Engeland, Zwitserland en de Veree- nlgde Staten werd ook meer en meer de behoefte gevoeld, het onderwijs met handen arbeid aan te vullen. Verder gaf spr. eenlge voorbeelden van de toepassing van handenarbeid, verbonden met andere vakken als rekenen en aard rijkskunde en vertelde hierbij hoe een suc ces een onderwijzer steeds heeft met dit onderwijs; een en ander bewijzende met voorbeelden uit eigen ervaring. Een tastbaar bewijs kon spr aanwljaen in een voorstelling van het plan der droogma king van de Zuiderzee, dat uit kiel ge vormd, door de vergader, was te bezichtigen. Het geheel, dat een juiste weergave was. was vervaardigd door de kinderen van de hoogste klas Spr. noemde dit een uitne mende les tn aardrijkskunde die niet licht vergeten zou worden. Tevens wees spr. op de overige voorwerpen van klei, hout, papier en karton, alle door schoolkinderen vervaardigd, en vertelde ver der over de toepassing van dezen tak van onderwijs. Handenarbeid, aldus spr.. is niet bij machte alle kwalen die ons onderwijs aankleven, op te heffen, maar is zeer nut tig te noemen en is tevens een bron van genot. Tenslotte las spr. een artikel voor uit een paedagoglsch tijdschrift, waar o_a uit bleek, dat mannen als GallUeo Gallilel. Newton, Lelpnitz en anderen bijzonder goede beoefe naars waren van handenarbeid en deze hun bij hun uitvinders werk schatten van dien sten beeft bewezen. .Door de hand naar het verstand", al dus genoemde schrijver. ,Js een leuze die de beste uitkomsten geeft.” Hierna dankte spr. de vergadering voor de aandacht, waarna de vergadering werd gesloten. De interessante lezing van den voorzitter werd met groote aandacht gevolgd en gaf allen een leerzamen en genotvollen avond. (Wegens overvloed van cople moest boven staand verslag tot heden blijven liggen). eenlge middelen aan welke naar ztjn mee- nlng wellicht eenig licht zouden kunnsn geven In dit zoo moeilijke vraagstuk. Spr. ultte den wensch. dat een goede op lossing van het crediet-vraagstuk zou kun nen gevonden worden. De voorzitter wil een circulaire onder de burgers verspreiden, met den Inhoud, dat de Middenstander wegens den nood zich ge. noodzaakt ziet, contant te verkoopen, en dat dit een voordeel geeft van goedkoop* inkoopen voor de burgers. Besloten werd, dat de beuwvakpatroom een afzonderlijke vergadering zullen hou. den om ook het credletwezen te bespreken, en de nota iedere week aan de burgen testuren. Maatregelen zullen worden genomen tes«i wanbetalers. BIJ de rondvraag achtte de heer Rinkel het gewenscht een gewestelUk? vergader!n< bijeen te roepen te Hoogkarspel. De voorzitter zegde zijn medewerking toe om alzoo gezamenlijk veel te bere ken ten voordeele der Hanze. Nadat de voorzitter der Hanze van Zwaag- djjk. de heer Steltenpool, bedankt had voor de ultnoodlgin" sloot de voorzitter B. J. Huesman de vergadering onder dank en chr" groet. benoemde commissie B. en W. bUstaan. Het voorstel betreffende schoolartsen dienst werd met 7 tegen 4 stemmen aange nomen. Ten slotte werd nog behandeld een ont- werp-verordenlng on de te beffen belasting op de publieke vermakelijkheden. B. en W. stelden als volgt vcor; 1. Voor tooneelvertoonlngen, bioscoop voorstelling. dansavond of andere vermake lijkheden f 10. 2. Indien naar het oordeel van B. en W. het belang der gemeente of billijkheids overwegingen bet wenschelljk maken, dat belasting geheven wordt van de bruto- opbrengst, deze belasting te doen bedragen 20 pct. van de bruto-opbrengst. 3. Bij de bepaling bruto-opbrengst worden ook vrijkaarten gerekend. A Voor het hébben van piano of piano muziek, vioolmuziek, radlomuzlek, enz. enz in koffiehuis, herbcig, tapperij, bierhuis of| dergelijke inrichtingen is een recht verschul digd van f'O^S p,r dag, per week f 0.50 en per Jaar f 15. Daarna volgde vaststelling kohier honden belasting. Met de rondvraag werd besloten de solrées geen doorgang te laten vinden, doch wel de uitvoeringen van tooneel- en zang- vereenlglngen. Op voorstel van B. en W. werd besloten de extra-vergoedlng van den gemeente veldwachter voor assistentie bij uitvoeringen wederom f 5 te doen bed ra- nen en ik dacht er over een taxi te nemen en in de buurt van Montparnasse te zoeken. Maar een nachtportier, die wat me dedeelzamer was dan zijn collega's, gaf me de verzekering, dat daar zeker niets te vin den was. Ik richtte me tot een politieagent. Hij hoorde me onverschillig aan en haalde de schouders op. Met dergelijke dingen kon hij zich niet ophouden. Rue de Richelieu, Rue de Rivoli. Een hotel! De hemel zij gedankt, het ziet er goed uit en het bevindt zich in een kalme buurt. Ik krijg weer hoop, dat Ik den nacht toch nog in een bed zal kunnen doorbrengen. Neen, het is ook vol. En de nachtllftboy glimlacht medelijdend om den onvoorzlchtl- gen reiziger, „die niet minstens acht dagen van te voren besproken heeft." En dan. plotseling, voltrekt tart wonder zich! Een hotelportier, dien Ik aansprak: ^,U hebt natuurlijk geen kamer voor me, niet waar?” antwoordde: „Neen, natuurlijk, ik heb niets vrij. Maar'ga naar dit adres (hl) gal me een kaart van een zoogenaamd ..malson meubllée”) en zeg den patroon, dat ik u ge stuurd heb. Dan zal hij u herbergen." En met dit „Sesam, open u”, heb Ik om tien minuten voor half drie twee gemeubileerde kamers met keuken gehuurd. Toen Ik den volgenden morgen, bij bet ver laten van mijn „woning", waar ik zoo weinig van geprofiteerd had, tachtig francs moest betalen, had ik werkelijk nog alle reden om blij te zijn, dat Ik er zoo billijk af kwam. Waarmede ik maar zeggen wil, dat het be paald af te raden Is, naar Parijs te gaan, zonder een week van te voren kamers te be spreken. 1000 bedraagd, afschaffing van wegen be- .lasting voor vt~ ~“z: van land- en tuinbouwbedrijf, werden wenschen naar voren gebracht. Aan een commissie, bestaande uit heeren P. Beemsterboer, R. Vromen, Blerhaalde, C. Nap en P. Baas werd opge dragen naar de vervulling dezer wenschen te streven. Raadsvergadering Maandagavond ver- gaderde de Raad dezer gemeente onder voor, zltterschap van burgemeester N. J. H. Raat. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter deelde mede, dat op het her haald verzoek van B. en W. tot verbreeding bij kerk en school door Drechterland weer afwijzend beschikt Is. Aan de orde was het vezoek van den L. T. B. te Wervershoof, Onderdijk en Zwaag dljk om te bevorderen dat de opcenten op de grondbelasting voor ae ongebouwde eigen dommen niet worden geheven van de eigen dommen van hen, die een Inkomen hebben van minder dan 1200.B. en W. merken op dat de Raad niet bevoegd is een derge- Hjken maatregel te treffen, daar de opcen ten worden geheven van de gestelde op brengst van de ongebouwde eigendommen en geenerlei verband houden met de Inkomsten van de aangeslagenen. Om echter aan de verzoeken tegemoet te komen, warvan B. en W. In de hudige tijds omstandigheden de billijkheid erkennen, stellen zij voor over 1933 aan hen, die een belastbaar inkomen hebben van minder dan 1200,de betaalde opcenten op de grond belasting voor de ongebouwde eigendommen terug te betalen. Op de begrooting voor 1932 Is daartoe een post u->.getrokken. Na korte discussie werd het voorstel van B. en W. z.h.st aangenomen. De subsidie-aanvrage door den L. T. B. Wervershoof-Onderdak, voor een tulnbouw- cursus, werd IngewlUigd, alsmede de subsidie aangevraagd door het R. K. Schoolbestuur voor den cursus voor de schoolvrije jeugd. Aan de vereenlging „Oud-leerlingen Wln- tertuinbouwschool te Hoorn" werd 25. gesubsidieerd voor enkele lezingen welke ge houden zullen worden. De R. K. Milltalren-Vereenlglng te Amers foort zal een subsidie ontvangen van f 15. Het Ambtenarenreglement werd z. h. st. goedgekeurd. Het voorstel van B. en W.>, aan G. de Vries een gedeelte bouwterrein aan den Bui tendijk te verkoopen k f 25 per roe werd aangehouden. De voorzitter deelde mede, dat na het opmaken van de agenda B. en W. ontvangen hebben het verzoek om den prijs op 20 te stellen, anders ziet de kooper er van af. De voorzitter Is niet tegen ver laging, maar zou dan liever dit versoek af zonderlijk behandeld willen sten. Aldus wordt besloten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6