(Binnenlandsch Nieuws VRI&HO&rS? Voor de Huiskamer KUNST EN KENNIS SOCIAAL LEVEN Redenaars onder de twintig LANDBOUW EN VISSCHERU LUCHTVAART KERKNIEUWS BOEKBESPREKING De aangekondigde loonsverlaging in de textiel industrie Sluiting der duinen onder Katwijk dé ge en W Hardlijvigheid Al sedert 20 jaar verdreven De Nobelprijs voor medicijnen Twee griepgevallen De moeilijkheden voor Rotterdam tea Daadwerkelijk verzet titel schrijft de Afscheid van Knleuil Baadnin. Noodlanding Domier-vliegboot In Spanje Patriarch van Cilicië o Ontslag wegens hoogen ouderdom Kali-bemesting Eenige btjionderheden. minder kaligebrek. Vele bouwers r.H met natte Minister Deckers geweest," De nieuwe Drankwet het Wangen van badplaats en zeewering O 1 De jongen van de Plaggenhut, door N. K. Bieger. Ultg. Gebr. Kluitman, Alkmaar. Geen reden voor alarmeerende berichten Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Se ta tn ata nde <e- Tentoonstelling „Moeder en Kind” 1932 lee- nen cos «u tea. tors ikei 1ng toe. ten er- len H. terrein plechtige Rapport van de Centrale Commissie over het vraagstuk in het uit loop van de 1M cht Wk iir. der let ken ent hü *ft la r ter het iris net ese ne- rdt jen Van de hand van N. K. Bieger is weer een jongensboek verschenen, dat de jongens achtereen uit sullen willen lezen. Op pret tige wjjse vertelt de schrijver de talrijks avonturen van een eenvoudlgen boerenjan» gen, wiens pad lang niet altijd over roam gaat. Ondanks de vele moeilijkheden, die hQ ondervindt, blijft hij altijd eerlijk en opge wekt. De verschillende types zijn goed dear dm J„„,,*4^. kleurrijke bendtoekening en goede illustraties van Fof: Dom geven bet boek een goed aansim. ag- oor dir. op- un- Wedstrijden in welsprekendheid voor schooljongens 547. Daar er niet veel wind stond, klonk bet commando: „Meer sellen bijsetten en de stormfok hjjschen.” Oehoonamen was nu een eerste vereischte, dus vlug kweten de kat en de aap rich van hun taak. Beiden waren natuurlijk geoefende klimmen, soodat dit werkje voor hen kinderspel was. Spoedig waren sU dan ook met hun taak gereed. pachting. Dat een kroeg ophoudt te bestaan bij den dood van den vergunninghouder, is soc.aal geen nadeel en beteekent economisch niet veel. Sterft de houder van een kroeg- vergunnlng ontijdig, dan is het restant van het daarin gestoken kapitaaltje naar de wet verloren, maar dergelyk verlies treft evenzeer leder, die een zaak drijft of een beroep uit oefent, waarvoor kennis noodig is. De wet gever had zonder eentge speciale overgangs regeling aan den ongezonden toestand door een verbod van verpachting een einde kun nen maken; nu hij zoo goed is geweest, de gelegenheid voor een voor partijen bevre digende liquidatie van de onwettige verhou ding open te stellen, heeft hij daarmede gedaan al wat men in redelijkheid zou kun nen vragen. Ten slotte bestrijdt de mln'ster het stel- stel der commissle-v. d. Lande. Verhooging van de winter melkproductie „Wat is er I Wat krijgen we nu I" riep meneer Bobser, toen hij op een avond thuis kwam en mevrouw Bobser op de canapé zag liggen, met een zeer mistroostig gezicht. „De dokter zegt, dat 't griep is een tweede aanval,” vertelde ze. „Ik had van middag wat kou en hoofdpijn en. „Griep? Tweede aanval? Allemaal on zin, vrouw. Geen mensch krijgt tweemaal griei Gisteren kwamen te Utrecht de besturen van de vier textlel-arbeldersorganlsaties bij een ter bespreking van 't in te nemen stand punt ten opzichte van de aangekondigde 5% loonsverlaging. Bij deze bespreking kwam in de eerste plaats tot uiting dat door de sterk doorge voerde rationalisatie-maatregelen en de daarmee gepaird gaande verlaging der ta- riefloonen reeds een groots besparing op de iconen was verkregen. Geconstateerd werd, dat de met de Werk gevers gehouden bespreking niet de min ste beteekenls had, omdat reeds vooraf defi nitief was vastgesteld, wat de werkgevers zouden doen, terwijl zj] bet zelfs niet noodig oordeelden met argumenten aan te komen, dat deze verlaging der ioonen noodzakelUk was en de voorzitter door het ontijdig slui ten der vergadering een nadere bespreking van het punt in kwestie ónmogelijk maakte. Op grond van het bovenstaande waren de besturen eenstemmig van meening, dat met deze aangekondigde loonsverlaging geen ge noegen kan worden genomen en daartegen tot daadwerkelijk verzet behoort overgegaan te worden. 548. Nu ging het mat een flinke vaart verder. De wind stak op en deed de zeilen bol staan. Alle drie genoten zeer van het reisje. De goede fee had echter een weinig last van zeeziekte en bleef Bever beneden In de kajuit. Toekie, de kapitein, hield het roer in handen. BoUebulsje stond op den uitkjjk en was de eerste, die in de verte iets ontdekte. Hij keek door zijn kijker en riep verheugd: „Kapitein, land in zicht." Naar gemeld wordt, heeft de reuaenvlla*» boot Dornier No. 3«8 een noodlanding moe ten maken op de Atlantische Zee nabij oo- runa in Spanje. Op het oogenblik verkeert de vllegboot niet in gevaar en zijn alle Inzittenden veilig. Ben sleepboot Is uitgevaren om het toestel, zoo noodig. den haven in te sleepen. Het officieels orgaan van den Alg. Ned. Zul. velband publiceert het rapport der Centrale Commissie inzake het vraagstuk der verhoo ging van de wintermelkproductie in Neder land Bedoelde commissie had de volgende sa menstelling: Voor den F. N. Z.: J. J. C. Ament. Roer mond, voorzitter; A F. Gerbens, Menaldum; J. A. Geluk, Den Haag; adviseerend lid, se cretaris. Voor het Kon. Ned. Landbouw-ComltéJ. Wulte Jzn., Huizum <Fr.) vlce-voorzitter; J. A. 8. Krot. Enschedé; Dr. H. Molthuyzen, ad viseerend lid. Voor den R. K. Ned. Boeren- en Tuinders- bond; Ir. H. A. Verhey IJ., Didam; Ir. J. Ch. Bles, IJ., Voorhout, rapporteur: Mr. H. A. v. Haaatert. Den Haag, adviseerend lid. Voor den Christ Boeren- en Tulnders- bond: J. Biemond Pzn., Biels wijk; H A. Leenstra, Wij be; Ir. J. Wind 1.L, Hardenbcrg. Adviseerend lid. Uit berekeningen en grafiel roerige rapport blijkt, dat het melkproductie dor het jaar In de verschillen de streken van Nederland verschillend is. In Noord-Brabant en Limburg is dit verloop vrfj gelijkmatig, in Gelderland minder, enz. De voornaamste oorzaak van een al of niet zou aan - Het gebruik van kali zal moeten toegepast worden naar de behoefte en deze wordt bepaald door de hoeveelheid, die het gewas aan den bodem onttrekt en door de hoeveel heid, die door den regen uitspoelt. Over het niet gebruiken van kali kan naar mijn meening niet eens beslissen het feit, dat in vroegere jaren ruim met kali is gemest. Het laatste onderzoek toont aan, dat sommige gronden door het regenwater zeer makkelijk kali afstaan aan den ondergrond, en andere het vasthouden. Voor zoover wij thans weten zijn grondonderzoek met behulp van een der bekende methoden en proerveldonder- zoek de eenige richtingaanwijzers in deze kwestie. Wanneer men om oeconomische redenen geen kali gebruiken kan, is dit een reden buiten de wetenschap om. Het komt mij niet toelaatbaar voor, de wetenschap op de wijze als hier geschied ia, in een oeconomischen strijd te betrekken. Aldus schreef Prof.I r. J. Hudig te Wage- ningen. Dit antwoord moet voor de land bouwers een aanduiding te meer zijn om de bezuiniging, hoe noodzakelijk ook, niet op één meststof te zoeken. Als er bezuinigd moet worden, dan moet dit op alle bemesting geschieden. De prijs lag geven. De mindere rel eens onherstelbare mag niet den doorsl.— uitgaven kunnen wel schade aanbrengen. Bn dit dient voorkomen te worden. V. Rome resideerde, afstand gedaan van zUn booge waardigheid. De Armeensch-katboUake aartsbisschop pen en bisschoppen zijn te Beiroet bijeenge komen. om een nieuwen patriarch te kiezen. 'H. M. de Koningin reikt een «twndaard uit aan de marechaussee te Apeldoorn In de gisteren gehouden raadsvergade ring der gemeente Rotterdam beeft wet houder De Zeeuw verklaard, dat voor alar meerende berichten absoluut geen reden is. De voorzitter zeide, dat er naar rijn mee ning geen aanleiding is voor ongerusthe.d Verder wordt nog gemeld, dat in den moeilijken financleelen toestand geen ont spanning is ingetreden. Door een vervroeg de uitkeering uit de gemeentefondsbelas ting, welke eerst over eenige dagen zou komen, heeft men thans voldoende midde len ter beschikking gekregen om de salaris sen, enz., uit te betalen. Toegekend aan prof. Otto Warburg gelijkmatig verloop schuilt in den factor: ver bouw van veel voedermlddelen op het bedrijf zelf, hetgeen op een gemengd of akkerbouw- bedrjjf als regel het geval is. Toch rijn er ook nog verschillende bedrij ven en gebieden in Nederland waar de winter melkproductie laag Is. Men is hier van mee ning, dat de productiekosten van de wlnter- melk te hoog sijn om een hoogere, rendabele productie daarvan mogelijk te maken. In dian echter op deze bedrijven meer rationeel gevoederd zou worden en productief vee aan wezig is. dan zal blijken dat de productie kosten van de wlntermelk lager zjjn dan thans wel gemeend wordt en dan zal ook blijken dat de aanwezige lage wlntermelk productie vaak uit sleur en traditie behou den wordt. De voordeelen van verhooging der winter melkproductie zijn in het algemeen: 1. hoogere melk- en vetopbrengst per koe en per jaar. 3. hoogere bruto-ontvangst aan melkgeld door den boer; 3. eigen verbouwd voer kan meer productief gemaakt worden in den winter; 4. regelmatige arbeldsverdee- llng over het jaar kan op boerderij en zui velfabriek meer doorgevoerd worden; 5. re gelmatiger afzet van boter en kaas wordt mogelUk; 6. regelmatiger aan voer van de melk aan de zuivelfabriek, waardoor deae niet ingesteld behoeft te zijn op verwerking van zulke groote dagkwantums melk. Als voornaamste nadeel van de verhooging van de wintermelkproductie moet genoemd worden: verhooging van de productiekosten van melk op de boerderij. De rentabiliteit van de verhooging hangt van vele factoren af Hier is ook als factor genoemd de prijs van de winterboter. Aangezien omtrent deze groote onzekerheid en twijfel bestaat, is de vraag gewettigd: Zou het niet meer in het belang van den boer zijn om minder boter te gaan produ- ceeren en de productie van kaas speciaal van de vette soorten vooral in den zomer, te gaan verhoogen?" Hierdoor zou dan ont staan niet alleen een verlaging van ons boter- exportkwantum maar ook een verbetering In de verhouding tusschen zomer- en wlnter- boterproductle Waar de ongelijkheid tusschen zomer- en wlnterboterproductle speciaal in Frleland het grootst is en men er daar bij den afzet ook de grootste bezwaren van schijnt te ondervin den, zou het vraagstuk in deze richting mis schien het gemakkelljkst tot oplossing kun nen komen, omdat men dUr over zuivelfa brieken beschikt, die boter en kaas maken, zoodat een verschuiving der productie in bo venbedoelden sin daar mogelljk de minste bezwaren sou opleveren. De rnmmissie geeft in dezen echter geen advies af, daar zij deze mogelijkheid slechts oppervlakkig heeft besproken en zij zich, utt hoofde harer opdracht en samenstelling, ook niet op dit terrein kan begeven. Toch acht zij dit punt van zoodanig belang, dat zij meent te moeten advlseeren, daarnaar alsnog een onderzoek te doen instellen. ilaats. De gemeente en de -van dat verbod schade on- dervinden. terwijl de badgasten beroofd wor- van het groote genot, dat een verblijf de duinen hun biedt. Daarom acht Kat- *tJk het verbod In strijd met het algemeen belang. °*1- Staten van Zuid-HoUand, op bet be- yp geboord, deelden, mede namens God. do w- van Noord-Holland mede, dat rii 1 weneohten toestand, ontstaan Nk afloop van de plechtige uitreiking van den standaard voor het Wapen van de Ken. Marechaussee had later nog een défilé plaats voor hotel „De Keizerskroon'* voor Kolonel Bauduin, waarna deae en de ver schillende autoriteiten zich naar de Mare chausseekazerne begaven, waar Kolcnel Bauduin afscheid van het wapen heeft ge nomen als Inspecteur en bet commando overdroeg >an Lult. Kolonel J. H. O Kap- pelhoff die met ingang van 1 November as. tot kolonel is bevorderd. Laatstgenoemde hield een kort toespraakje en verklaarde te willen blijven voorttreden oo den weg van onwankelbare trouw aan het Koninklijk Huis. - Kolonel Bauduin dankte de verschillende autoriteiten voor de belangstelling bQ deze plechtigheid bewzen De Nobelprijs voor Geneeskunde voor het jaar 1931 is toegekend aan den Berlljn- schen prefeesor Dr. Otto Warburg. Deze onderscheiding is den Dultschen ge leerde verleend in verband met zijn ontdek king inzake adem fermenten, hun aard ep werkwijze. Prof. Warburg, die werkzaam is aan het Kaiser Wdhelmlnstituut. is reeds vroeger bekend geworden wegens zijn baanbrekend onderzoek inzake het oxydalieprooes van le vende cellen. In verband met den val van de Zweed- sche kroon bedraagt de Nobelprijs ditmaal ongeveer honderd duizend gulden. In verband met zijn boogen ouderdom, heeft de Armeensch-katholieke patriarch van Cillciè. mrg. P. F. Terrian. die jaren lang te gronden aanwezig achtten voor onthouding der goedkeuring. Ook de hoofdingenieur van den Rijkswa terstaat was deze meening toegedaan op grond, dat de door de gemeente Katwijk aangevoerde belangen, moeten wijken voor die van een goede zeewering. De vertegenwoordiger van Rijnland voerde aan, dat Katwijk eigenlijk zou willen, dat Rijnland op koeten van het hoogheemraad schap zelf een recreatle-oord ten behoeve van de gemeente en haar badgasten ging scheppen. Rijnland is geenszins blind voor de badplaatsbelangen. doch meent, dat de gemeente zelve voor 'de behartiging daarvan moet zorgen. Niets verplicht Rijnland om de nlet-vrlje duinen, welke het heeft te onder houden. open te stellen voor een groot aantal bezoekers, waardoor de wa erkeerlng in ge vaar zou kunnen worden gebracht. De koninklijke beslissing volgt later. keel staat keel- en mondholte te schuren, wy hebben dus niets tegen de welsprekendheid. Wel echter tegen de bevordering dezer woord kunst door middel van wedstrijden voor jongelui, waaruit een kampioen-redenaar gaat resulteeren. Men laat al te gaarne in onzen tijd de jeugd aan het woord. Ter wille van bet voordeel der vorming tot zelfstandigheid wordt daarbij dikwijls te weinig gelet op bet gevaar van vroeg-rijpheid. Men late de jeugd aan het woord, maar in eigen kring (debatingclubs, enz.) en organiseere geen wedstrijden, die baar op bet redenaarsge stoelte brengen, die haar de verovering van zilveren lauwerkransen of dergelyke tropheeen in uitzicht stellen en die leiden tot feestelijke ontvangsten en wat daarbij behoort. Een onschuldige aangelegenheid? Laten wjj het hopen. Gelooven kunnen wij het niet. De toehoorders kwamen toch maar onder den indruk van den emstigen betoogtrant van onzen vaderland ar hen spreekkamploen. En zou Henri van Hoof toen niet meer onder den indruk van zich zelf gekomen zijn dan goed voor hem is? Maar ook afgedacht van de kwestie of wedstrijden in welsprekendheid voor de .*“ugd wenscbeljjk zijn, zou men rich kun nen afvragen of het wel aanbeveling ver dient, dat degenen, die Brugman's kunst machtig blijken te zijn. Jn den ring” ver schijnen. en of er wel ooit reden is om met taalschat en spreekvermogen af te dalen in de wedstrijdsfeer. Is lichamelijke schoon heid oX ongeschikt om te dienen als on derwerp van competitie, evenzeer achten wij geestelijke gaven een te kwetsbaar bezit dan dat er straffeloos munt voor wedstrijden uit geslagen kan worden. Ter gelegenheid van de herdenking van het 300-jarig bestaan der Amsterdamsche Unlverslteit, aal men in de boofdstad een Tentoonstelling .Moeder en Kind" organl- seeren. De tentoonstelling aal worden ge houden in het R. A. I.-Gebouw, van 17 Juni 1933 tot 8 Juli 1932. Bet Comité van Voorbereiding is als vo'g* sribenvesteldPref. Dr. A. H. M. J. van Rtey. Hoogleeraar aan de Gem. Unlverslteit ven Ams'erdam; Dr. M. de Hartogh, Lid van dm Gemeenteraad; Dr. Joh. G. Salomon- «on. Vrouwenarts: Dr. F. v. d. Zande. Kin derarts: Dr. L. Heyermans, Directeur v. d. Gemeentelijken Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst; Prof. Dr. W Vogelsang. Hoogleeraar in de Kunstgeschiedenis te Utrecht: A. Andriesse; Rosa Manus; Mevr. W. C B. PothuisSmit. Lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal en P. J. M. Venchure. Lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Bjj deze tentoonstelling zal zoowel aan het wetenschappelijke als aan het commerclee'e gedeelte de grootste aandacht worden be steed. De expositie zal niet worden samengesteld uit een ononderbroken rij van exposanten, doch het leven van Moeder en Kind en alles wat daarmede verband houdt, wordt op over nchteiyke wijze tentoongesteld. Geen droge vermelding in den vorm van statistieken, doch een boeiend en zoo sprekend mogelijk geheel, vol van levendigheid en afwisseling. Men zal het heden zoo goed als het ver leden In beeld geëxposeerd vinden. Mialve aan het kind, wordt ook aan den Jongen, het jonge meisje en de aj. moeder »Uc aandacht gewijd. In directen samenhang met deae groepeert ng aan handel en industrie de gelegenheid voeden gegeven haar artikelen te exposee- ren. De tentoonstelling zal nationaal zijn met kiternatlonale medewerking. De belangstelling, die het comité utt han- éelskrlngen reeds mocht ondervinden, is inderdaad zeer belangrijk te noemen, daar velefabrikanten en Importeurs reeds om reeuleering van standruimte verzochten, zoowel uit het binnen- als uit het buiten land. Verder zijn er vele plannen om bijzondere attracties aan de tentoonstelling tei verbin den. zooals kinderfeesten, poppententoon- etelBng ed., terwijl voor de ouderen film avonden, voordrachten op allerlei gebied en voorstellingen van verschillenden aard sullen worden georganiseerd. Het Wetenschappeiyk Secretariaat is ge vestigd by Dr. Joh. O. Salomonson, Amster dam, Hacquartstraat 11. die gaarne bereid Is »an een leder, die zich voor het wetenschap pelijk gedeelte Interesseert, alle inlichtingen te verstrekken. i spraak hiermede kunnen wij melden, wat een vertegenwoordiger der wetenschap als protest tegen haar gebruik op een dusdanig misleidende wijze, als hier in een zuiver oecp» nomische aangelegenheid geschiedt, aan ons schrijft Ik wensch mij buiten den feilen strijd tusschen verbruikers en leveranciers van d« kalizouten te houden, maar ik mag niet na- I Laten er op te wijzen, dat alltrnumt wet«»> J schappelijk is uitgemaakt, dat men hrt laad kunnen bebouwen zonder elk jaar kali te wenden. Voor den Raad van State, afd. geschillen ’•n bestuur, is behandeld een beroep van *>et gemeentebestuur van Katwijk tegen de hosllsslng van Ged. Staten van Zuld-Hol- land. waarby goedkeuring is verleend aan het hoogheemraadschap van Rijnland tot het opnemen in zijn keur van een verbods bepaling tot het betreden der duinen anders op door bet hoogheemraadschap aan te vyzen wegen. De gemeente Katwyk verzocht vernietiging ’en deze bepaling In het belang van de ge meente als bed mwoners zullen De Minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers, vergezeld van zijn adjudant voor de landmacht, kapitein van Weel en den chef van de afd. Generale Staf van zyn departe ment lultenant-kolonel baron van Voorst tot Voorst, heeft zich gisteren naar Het Loo be geven. ten einde de uitreiking door H M. dé Koningin van een standaard aan het korps Konlnkiyke Marechaussee by te wonen. In de Memorie van Antwoord op voorloopig verslag der Eerste Kamer over het nieuwe ontwerp-Drankwet herhaalt de Mjnister zyn afwijzend standpunt tegenover ae plaatseiyke keuze en betoogt, dat deze In een steeds dichter bevolkt wordend land practisch niet is door te voeren. Beperking van het aantal verloven A kan niet als dwang worden beschouwd Op ruime schaal blijft het gebruik, dat men zich meent te mogen veroorlooven. mogelljk. Het ligt inderdaad in de bedoeVng. de eischen voor vennootschappelUke verkeers- vergunningen zwaarder te stellen dan die voor verkeersvergunningen voor natuuriyke personen. De m nister kan nog niet meedeeien hoe de tekst der aangekondigde maatregelen zal luiden. Er moet dienaangaande nog met eenige organisaties overleg gepleegd worden, nadat de parlementaire behandeling zal zijn afgelcopen. Het is om die reden, dat de minister een spoed'ge behandeling van het wetsontwerp op prijs stelt. De minister schetst voorts den onge- M. de Koningin heeft gisteren op een by het Kon. Paleis Het Loo de uitreiking verricht van een stan daard aan het Wapen van de Koninklyke Marechaussee By deze plechtigheid waren zeer vele autoriteiten uit den lande aanwezig, os de Minister van Justitie. Mr. Dr. J. Donner, de Minister van Defensie, Mr. Dr. L. M. Dec kers, gen majoor Quant, als vertegenwoor diger van den commandant van het veld leger, de commissarissen van de Koningin uit de provincies Utrecht. Noord-Brabant en Gelderland, de burgemeester van Apeldoorn. Mr. W. Roosmale Nepvers, de commandant van de pol'tietroepen Lult. Kolonel H. van Dam en velj^.-Tïï.i militaire en civiele autoriteiten. Precies te 11 uur kwam H. M. te paard aangereden met H. K. H Prinses Juliana, vergezeld van verschillende leden van de hofhouding. H. M. de Koningin inspecteerde de troe pen welke onder commando stonden van Kapitein H. C. van Everdlngen, Comman dant van het Depót der Kon. Marechaussee te Apeldoorn en overhandigde hierna met een korte toespraak aan den Inspecteur van het Wapen der Ken. Marechaussee, Kolonel G. D. J. Bauduin. de standaard. Na dien begaven de vorstinnen en het ge volg zich voor het paleis, waar een défilé ptaate had. H. M. de Koningin onderhield zich hier eenige oogenblikken met de beide Ministers en eenige andere heeren. Is jong geleerde les Niemand kan meer ondervinding van hard- lijvigheid hebben dan deae man Zjjn me thode om het euvel te verhelpen aou aekar iedereen helpen, die aan een soortgelijke kwaal leed. Uk ben nu bijna 49 jaar en gebruik Kruechen Salts reeds vele jaren. Als jongen en jonge man leed ik vaak hevige pijnen door hardly vigbeid. Soms werd dit een beetje ver licht door een speciale pil, samengesteld door gens een speciaal recept, maar die had dik wijls een verzwakkende uitwerking. Op iemands aanreden probeerde ik een flacon Krusrchen en sindsdien dat la nu wel een 30 jaar geleden heb ik noott iets anders gebruikt. Mijn dagelljkscbe do sis neem ik 's morgens cm kwart voor acht op een glas warm water.” E. A D. De zes zouten triKruechen Salts zijn bet recept van de natuur zelf om de afvoeroega- nen goed te laten werken om eiken dag zachtjes maar zeker alle vergiftige afval stoffen te verwijderen. Begin morgen met da „de kleine, dageiyksche dosis” Kruschen «t zet daarmee den eesten stap op den broeden weg der volmaakte gezondheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar by alle apothekers en drogisten k f 0B0 en I SO per flacon. Hollandsche verpakking waarborgt echtheid, (AdvX Bij het toepassen van de door de crisis zoo dringend noodzakelijk geworden bezuini gingen zijn ook in onze streken de land- en tuinbouwers in de fout gevallen, veelal te gaan beknibbelen op kali-bemesting. Maar ook hier heeft de zuinigheid in vrij aanzien lijke mate de wijsheid bedrogen, want allerwegen zijn de kenteekenen te zien van meer oï minder kaligebrek. Vele bouwers hebben de keurmeesters van de gewassen op dit euvel gewezen. Jammer is net dat dit door velen op reke ning van het weer wordt geschoven. Ab het getroffen. Een aardige, met door de droogte komt, dan zal de regen Jx ”- het wel hebben gedaan. Maar hebben de honderden guldens, die worden uitgespaard, geen duizenden schade gedaan Daarvan zijn de in de omgeving liggende proefvelden het duidelijkste bewijs. Wat de oorzaak te noemen dat zooveel land, dat een paar jaar niet of tekort kali heeft ontvangen, den landbouwer nu reeds laat zitten. Vooral op den kleigrond heeft men langen tijd gedacht, dat twee bemestingsfouten ongestraft konden worden gepleegd ie voortdurend bemesten met flinke hoeveelheden ammoniak ae weinig of in het geheel geen kali geven. Beide fouten beginnen zien meer en meer te wreken. In het vorig artikel is aangetoond hoe of men met veel meer succes de am moniak (thans zeer goedkoop) kan gebruiken, als men deze met slakkenmeel combineert. Maar als men deze meststoffen strooit, mag men, om goede resultaten te krijgen, de kali niet vergeten. Anders kan een groot deel van de uitgaven wel nutteloos worden en dit dient vooral thans te worden voorkomen. Aan te raden is, zelf bij de bemesting proeven te nemen. Dit behoeven geen in gewikkelde velden te zijn een strook waar men de kali weglaat, is reeds van veel belang. Dan kan een goed opmerker reeds spoedig zien of de bemesting noodig is. Een te ver doorgevoerde bezuiniging vooral op bemesting, kan groote schade veroorzaken, en dit dient voorkomen te worden. Men houdt zich in de tuinbouwstreken veel bezig met de vraag, of de kali niet gemist kan worden. Dit vindt vooral oorzaak m een van zekere zijde gevoerde actie, onder het motto „Poolsche kali-invoer in Neder land”, wairbij van deskundige zijde wordt beweerd, dat wetenschappelijk is uitgemaakt, dat de boeren hun land kunnen bebouwen zonder elk jaar kali te gebruiken. In tegen- Onder bovenstaanden „Telegraaf”: Een nieuw bloeltydperk der welsprekend heid schUnt aan te lichten. Daar was een wedstrijd te 's-Graven- hage.... daar was een wedstrijd te Was hington. daar vloeiden welluidende klanken over jonge lippen.... daar klater den woorden geiyk een waterval.daar was veel vuurwerk.... En dit alles gespro ken en ontstoken door jeugdige woordkun stenaars. Nu hooren wij ongetwijfeld liever een spreker, die „wel ter tale” is, in wiens woorden kracht en warmte ligt, dan een verkiezlngsredenaar, die de voering uit zyn beeft gebazuind en nu nog slechts in is een stroom schorre geluiden door maand te vroeg had aangetrokken dat hij zijn paraplu had vergeten en doornat was geworden dat hij zijn overschoenen thuis had gelaten en den heelen dag voeten had geloopen. Zij toonde zich niet i er baasd, dat hij niet al jaren geleden ge storven was, en merkte niet op, dat hij zoo oud moest worden als Methusalem, om op te leeren houden met in de sneeuw te rollen of in modderpoelen te staan. Ze struikelde niet over stoelen en gooide niet met deuren en liet hem niet alleen. De tranen, die meneer Bobser schreide, wischte ze weg. Als hij kreunde, hield ze zijn hand vast. Als hij zei, dat hij het griezelige spook zag naderen, en afscheid wou nemen van den baby, vroo- lijkte ze hem op met de voorspelling, dat hij den volgenden dag een heel stuk beter zou Zijn. Meneer Bobser stonden den volgenden dag niet op, ofschoon de dokter zei, dat 't mocht. Hij bleef in bed liggen, z chtte en uitte sombere steuntjes en kreuntjes. Hij wou geroosterd brood en ingemaakte vruchten hebben. Hij had hulp noodig om zich om te keeren. Hij tobde er over, of hij niet weer in zou storten. Hij moest een natten doek op zijn voorhoofd hebben. Hij vroeg om een consult, en hij las het afschrift van zijn tes tament driemaal over. Den volgenden ochtend echter was meneer Bobser kiplekker. Toen mevrouw Bobser vroeg, hoe hij zich voelde, antwoordde hij: „Hoe ik me voel Nou, zoo gezond als een vischje natuurlijk. Al een mensch zoo op zichzelf past als ik, als hij zooveel fut en wilskracht heeft als ik, dan komt hij overal door heen. Hij zou er in gebleven zijn, vrouw; maar mij deed 't niets, 't Was maar even zoo'n vleugje. Is zou wel eent echt ziek, willen zijn, om eens te zien, hoe dat aanvoelt Ik denk dat *t cholera geweest is. Maar 't heeft me niets gedaan alleen een beetje moe gevoel." Mevrouw Bobser keek hem aan en slikte alles in, om zi>n gevoelens niet te kwetsen. achter elkaar." „maar de dokter zegt ’t.” „Dan is de dokter een idioot, en dat zal ik hem in z’n gezicht zeggen. Ik weet wel wat je mankeert. Je hebt zeker weer met je bloote voeten over 't plaatsje geloopen, ot een andere stommiteit uitgehaald. Maar ik heb 't wel aan zien komen. Een vrouw is niet gelukkig, als ze niet haar halve leven wat mankeert, 't Is mij een raadsel, hoe jullie 't nog boven de twintig jaar brengen. De doorsnee-vrouw heeft net zooveel hersens als een luierkind." „Ik ben niet onvoorzichtig antwoordde ze. „Dat ben je natuurlijk wel 1 Moet je mij vertellen. Anders had je nu zoo niet gelegen. Griep l Klets Enfin, 't is met meer dan billijk, dat je 't bezuren moet. Je moogt *t van mij noemen, zooals je wilt, als ik er maar geen medelijden mee hoef te hebben. Ik neem alle voorzorgen, om gezond te blijven, en jij loopt maar op je bloote voeten rond, of-je gaat op een ijsschots een roman netje zitten lezen, of weet ik, hoe je je m den put werkt. Ik kan je onmogelijk beklagen, vrouw, ik weiger absoluut en totaal je met één woord te beklagen." Mevrouw Bobser had daar niets op te zeggen. Meneer Bobser dineerde alleen, maakte van de gelegenheid gebruik om een paar spijkers te slaan en een heidensch lawaai te maken, ging toen naar de soos en bleef tot middernacht weg. Den volgenden morgen voelde mevrouw Bobser zich een beetje beter en deed heldhaftig haar best, op te blijven, tot hij naar *t kantoor ging. Het eenige, wat hij nog over haar ziekte zei, was dit „Ah je driehonderd jaar wordt, zul je misschien iets leeren van de voornaamste gezondheidsregels, en een dag of drie per week uit je bed kunnen komen.” Mevrouw Bobser was in een dag of drie vier weer in orde, en er werd met meer over gepraat. Toen kwam er, op een middag om one uur, een rijtuig voor, en een onbekende hielp meneer Bobser zijn huis in. Hij zag er blees en ontdaan uit, zijn kin trilde en zijn knieën wankelden. „Wat scheelt er aan, man?', riep ze, toen ze hem bi) de deur tegemoet kwam. „Beddokterdood I” hijgde hij ten antwoord. Mevrouw Bobser bracht hem naar bed, en ging op zoek naar kogelgaten of messteken. Er waren er geen, hij had geen gebroken ledematen. Hij was niet van een paard ge vallen ot driekwart verdronken. Toen zij zich omtrent deze punten had gerustgesteld, vroeg ze „Wat heb je?" „K-kou stotterde hij. „K-kou en p-pijn in m’n rug 1” „Dat dacht ik al. Je hebt de griep, man een tweeden aanval. Ik heb nog medicijnen over, dus we hoeven den dokter niet te laten komen. Ik heb je in een paar dagen weer in orde.” „Haal direct den dokter 1” kreunde me neer bobser. „Wie weet, wat 't is 1 Zoo’n pijn in m’n rug 1 En ik heb 't zoo koud 1 Vrouw, als ik sterf, hoop ik...." De aandoening overmeesterde meneer Bobser en hij kon nieu meer zeggen. De dokter kwam en zei, dat 't een tweede aanval van griep was, maar *n heel goedaardige. Toen hij was weg, verweet mevrou* Boboer haar man niet, dat hij zijn zomerflanel «en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7